Svobodné placení - zpět na článek

Počet komentářů: 413

Přidat komentář
  1. Velice se omlouvam za offtopic, ale dnes mi bylo doruceno do datovky lejstro ze stavebniho uradu, ze nasi sousedce se narizuje odstraneni zahradniho domecku v blizkosti naseho prazskeho rodinneho domu, protoze pry nebyl postaven s povolenim. Domecek mi absolutne nevadi, tudiz nerozumim, kdo a jak ji udal, ale predevsim zda je sance se tomu postavit , nuti ji, milackove, aby to zrusila asap…..

    1. Jakakoliv rada, ci zkusenost je vitana. Je mi ji lito. Dekuji

      1. To bude zřejmě v rámci „digitalizace přeměřování“ Kamarád takhle zjistil, že chlívy a krb taky není ofiko a měl s tím dost blbý hoňky. Ale dal to dokupy. Po oficiální cestě, nějak..

        Good luck, snad se místní ukážou.

        Jak jinak? Už to neřve? :D

        1. shifty – Hele, spis ja rvu :-) Nevyspanim, permanentni unavou a nad radama vsech premoudrelejch kolem. Jako zase se potvrdilo, ze homo homini lupus, kdepak nejaka empatie :-D No ze ja se mnozila v civilizaci, na ostrove by mi bzlo hej:D Ale jinak to vis, radost velika. Ale uz mlcim, at nas tu nesjedou, ze bejby temata jsou malo chlapacky.

          1. :)

            držim palce holka :-)

            místní kňůůů fňuks boomers, forever alone, sad and soft…ty nás přece nemusej srát

            pevný nervy a klidný druhý zuby přeju.

            Jakpa s Evropou to vypadá?

    2. Zapsat na katastru a zaplatit poplatecek.. Urcite ji nenapsali, ze se narizuje neco bourat.

      1. To DF – ale ano, abych doslovne prepsala,vata, vata…: „a jedna se o nepovolenou stavbu, ktera vyzaduje odstraneni.“

        1. U nas tahaji prachy z lidi v rizeni, treba pres „Nesoulad zobrazeni obvodu budovy se skutecnym stavem.“ nebo „Nesoulad se skutevnym stavem – nezapsana stavba.“ apod. Tak jsem myslel, ze s ni chteji treba resit neco podobnyho. Tohle bude asi teda nova cerna stavba, kterou chcteji odstranit. Jestli to ma vic jak 16 m2, tak ji asi nezbyde nic jinyho..

          1. To DF – No je to nove, ale ma to jen 14 m2 a nejaky drobny, proste kumbalek…Neslo by pro ni neco udelat? Uz je starsi. Samozrejme jsem uvazovala sluzby sve pravnicky, ale zas tyhle postupy ji budou desit.

            1. určitě paní právnička. ať je klid

              1. Jj. Nebo na místní radnici na stavební odbor se zeptat, úředníci „dole“ bejvaj vcelku v pohodě

            2. Má to základy? Resp je to konstrukčně pevně spojený se zemí*? Jestli ne, tak do 25 metrů čtverečních povolení netřeba.

              *ukotvení nějakejma kolíkama nevadí.

            3. Do 16 m2 a pokud to je „bouda na motyky“, tak se urednici nemaji ceho chytit. Otazkou je, kdo a jak zmeril zastavenou plochu. Na miste pani bych si to obehl metrem (strecha se nepocita, jen skutecne zastavena plocha) a pokud se vejdu do metraze, tak bych jim jednou slusne odpovedel ve stylu, ze moje stavba je v souladu se Stavebnim zakonem bez dalsiho vysvetlovani a sral na vec. Dukazni bremeno je na jejich strane a pochybuju, ze bez vstupu na pozemek jsou schopni prokazat velikost zastavene plochy – na to satelitni snimek fakt nestaci.

              Skoda, ze jde o starsi pani, ta nebude mit chut v tom uredniky poradne skoupat a ve finale z nich vyrazit par set tisic za nemajetkovou ujmu a jeste ve finale rozmaznout v mediich, jak urad hospodari se sverenymi prostredky, ze z nich vyplaci penize sebou poskozenym.

              Ostatne, s tou metrazi je to tak, ze pokud se nejedna o „pobytove prostory“, pak muze mit az 300 m2 (sklad na bordel). Ergo, dulezite je, jak to vypada a jak to pani uziva. Pokud tam uvnitr ma kanape, stul a radio, tak se sklad tezko bude pri mistnim setreni obhajovat, ze.

              1. At to shrnu (pokud to neni presne, mistni odbornici napravi):

                Jde nam o stavbu, ktera nepodleha odhlaseni. Protoze na tom se urednici budou tocit. Ze jim pani ani nedala vedet.

                – do 25 m2, pokud neobsahuje obytne, ani pobytove prostory a neni urcena k chovu zvirat
                – do 16 m2, pokud jde o stavbu pro chovatelstvi.

                V obou pripadech do 5 m vysky. Pokud ma domek ostrou sedlovou strechu a jeste okrasnou korouhvicku, pak premerit.

                Takze, pokud tam pani ma to kanape, ale chova treba kocku, pak si holt pani poridila zahradni domecek pro kocicku do 16 m2.

                1. Bacha na to, pokud je v lokalitě územní plán nebo regulační plán nebo nějaké jiné svinstvo.

                  Jaká je deficince toho pevně spojeno se zemí? Mám stařičkou chatku cca 16m2, která ale nemá základy, ale stojí přímo na hlíně a kamenných pilotech a potřeboval bych ji dostat do katastru, aby zastavěné území nekončilo na hranici mé zahrady.

                  1. To by mělo bejt cajk, pokud se to dá posunoug celý. Imho jde o to, aby to nemělo základy.

                    1. už nějaký pátek se stavbou rozumí i výrobek plnící funkci stavby, třeba natrvalo zaparkovaná*) maringotka, karavan, obytné auto, rychlíkový lehátkový vagon či stavební buňka nebo dokonce mobilhajm. existence či neexistence trvalého spojení se zemí nebo základů chaty/boudy/kůlny je pak poměrně irelevantní, nelze-li chatu poponést aniž by se rozpadla.

                      *) znakem trvalého umístění je třeba to, že vozidlo není přihlášeno, nemá registrační značky a technickou, a není způsobilé k odjezdu bez větších a zásadních úprav (třeba má odmontovaná kola, podezdívku a je napojeno na sítě)

                      jinak (a promiňte mi mou profesní deformaci), na pilotech ať si zakládá letiště v čáslavi, stavby se zakládají na pilotách (svého času jeden docent na katedře geotechniky na pražské technice za tuto jazykovou chybu rodilé mluvčí vyhazoval od zkoušek a hnal několik pater po schodech ýbršvuňkem)

                    2. Díky za odpověď, přišla ještě před položením otázky,,,
                      Takže stavbou je i plechová krabice na nářadí z OBI…
                      Nebo dětská prolézačka…
                      Naštěstí snad bez povinnosti ohlášení…

                    3. ano, při ad absurdum výkladu je možná diskuse o tom, jestli je stavbou i ta plechová skříň z obi trvale umístěná na čtyřech betonových dlaždicích a obrostlá břečťanem. jiná věc je, že kromě do krve vyhrocených sousedských válek to nikdo řešit nebude a pokud není mezi žalobcem a úředníkem vztah bratranec/sestřenice nebo obdobný tak to bude rychle smeteno ze stolu. natrvalo umístěný karavan bez značek už je věc jiná.

                    4. Lukas B.
                      25.4.2024 v 10:34

                      jj, zákazník si nasadil maringotku na piloty, komplet předělal celej vnitřek na v podstatě obytnej pokoj, připojil vodu a vodpad pevnejma trubkama a eletriku instalačním drátem s tvrdým jádrem napevno, a pak se strááášně diví, že mu to stavební oruad voznačil za stavbu a chcel po něm udělat bleskosvod :D

                    5. Re: Behemot 25.4.2024 v 12:49

                      Ze se ptam – k cemu ten bleskosvod mel byt, to jako ze bez nej mu to nezkolauduje a vyzene ho z ty boudy ven, nebo co? Ja jen, ze na zadnym ze svych baraku ten kram nemam a dokud si tam nedam FVE, nebo jinou antenu, tak to tam ani nechci videt.

                    6. Nezkolauduje no. Pochybuju, že máš barák zkolaudovanej bez hromosvodu, kort někde na samotě. Ani to teda není moc chytrý za mě.
                      Ty nemáš na baráku anténu? to máš na samotě dotaženej kabel? Ani wifi?

                    7. Sysop
                      25.4.2024 v 13:14

                      samo, nebude to zkolaudovaný a dostane asi pokutu za neoprávněně používanou stavbu, navíc se hnedle může začít interesovat další oruady, takový vobecný vohrožení hostů a tak…znal oruadníky

                      samozřejmě projektant udělal úplně na hovno klasickej kontaktní/neizolovanej bleskosvod na plechové střeše, takže v případě většího než malýho blesku dynamický síly ty plechy a prkna na kterejch mám svody strhají 20 metrů daleko, ale zas by měli vevnitř lidi a snad ai spotřebiče přežit, usem tam dal ai svodič přímo k pojistkovce

                      na todle by byl úplně nejlepší oddálenej, nejaká tyčka 15 metrů vysoká s pár lanama, ale co už

                    8. sysop – ale spíš jako obvykle blábolíš kraviny

                    9. Nejsem stavař, tak netuším, co jsou a nejsou základy…
                      Konkrétně dřevěná kůlna, kostra z hranolů a stěny z prken…
                      Po spodním obvodu hranol 15 x 15 cm, volně položený do žlábku v zemi…
                      Je to základ, či je to vůbec pevně spojeno se zemí?
                      Omlouvám se za laickou terminologii…

                    10. jak často to přenášíte a je to vůbec k přenášení způsobilé? je to napojené na sítě (svítíte tam elektrykou?). jestli nikdy, ne a ano, tak to je stavba (výrobek plnící funkci stavby) a hotovo. (i ta maringotka se v některých velkoplošných chráněných územích musí čas od času o pár metrů popotáhnout a od antoníčku musí být natažena prodlužovačka, nikoli v zemi zakopaný kabel)

                    11. Lukas B.
                      25.4.2024 v 11:42

                      teď zrovna zákazník výš nechává vyrábět další mobilhausy a teda pochopil, že přesně tak, voda musí být hadicou na rychlospojce a eletrika pohyblivým přívodem do zástrčky – i když z praktickejch důvodů (např. aby po tom nejezdili autama :D) sou ty flexošňůry z větší části protažený krkama v terénu

                    12. ještě by s tou opičárnou měl dvakrát za rok cuknout o pár metrů a hlavně žádný psí víno. a zdravit sousedy, to je základ.

                    13. Lukas B.
                      25.4.2024 v 12:58

                      je to dotačně-komerční areál, sousedi sou trať, silnica, pole a (nejspíš burešovo, koho taky jinýho) velký lokální silo (jakože ta betonová věc 100 metrů vysoká)

                    14. komerční areály jsou jiná kategorie než zahrada mezi starousedlíky zvyklými na svůj klid nebo louka u koupacího rybníka. tam se buňky můžou válet na jednom místě desítky let až do úplného zrezivění.

                2. Kamarad si takhle loni postavil druhej domecek prave v ramci tech 25 metru podlahove plochy a jal se to nahlasit jako dokoncenou stavbu k zapisu, nebo tak neco…
                  Jenze on ten domecek mel jednim smerem prodlouzenou strechu (konec strechy drzi na tramech), aby mel pod strechou i malej bazen.

                  Ajajajaj. Cerna stavba, zpetne udelat projekt k necemu, co uz davno stoji, …

                  A proc ze to?

                  Protoze jeden zakon (stavebni?) rika, do 25m2 podlahove plochy cajk. No a druhej zakon (katastralni?), ten mel proste problem s presahem te strechy, pac s tim presahem uz to mohlo byt treba 28 m2, protoze to je skutecne zastresena plocha pozemku, nebo tak neco.

                  V podstate by ho vyslo lip, kdyby tu presahujici strechu podeprel zvlast, ufiknul, at je od domecku odpojena, mit z toho nejakou quasi-pergolu a vsechno by bylo slunickove. Cela ta uredni pakarna, dodelavanej projekt apod. ho vyslo na ctvrt ceny toho domecku.

                  S tim, ze kdyby jim to tam sel ohlasit o mesic a pul pozdejs, musel by celej domecek zbourat coby cernou stavbu. Pac od ucinnosti novyho stavebniho (?) zakona od 1/7/2023 neni zpetna legalizace mozna.

                  Nevim, kterej z tech zakonu to umoznuje a kterej ne, mozna jsem je popletl, pointa presto zustala zachovana.
                  Stejne jako kamaraduv zaver, v nemz figurovala otevrena okna a vidle.

                  1. Katastr meri vnejsi obvodove zdivo a zastavene plochy. Ergo, napriklad altan na trave se nepocita. Nekde je chybka.

                    1. že by ta vystrčená střecha měla trámy podpírající převis střechy se základovými patičkami mimo těch 25m2? pouze vykonzolovaný okraj střechy se opravdu nepočítá.

                    2. Taky to tak vidim. Jinak by mel urad smolik.

                    3. Bingo, blbe jsem to napsal, pardon.

          2. Jo, tohle na mne jednou taky zkouseli, protoze katastr u nas absolutne neodpovida realite. Zamereni staveb, pozemku, dokonce existence staveb a fakticky zpusob uzivani pozemku je v neuveritelnym bordelu a to i po provedene digitalizaci, prosim pekne. Protoze minulej majitel se jim na mereni vysral, zrejme je na pozemky nepustil, tak to „vomerili pres plot vod voka“. Barak ma na katastru uplne jinej tvar, temer polovicni plochu a i poloha je o nekolik metru jinde. Podobne s dalsimi stavbami, pripadne zamerenim obecni cesty, ktera je o patnact metru mimo, atd.

            No a taxe jednou urad ozval, protoze behem kontroly dotaci pachtovanych pozemku zjistili zahadu. Ja jsem jim na to napsal, ze katastr pro mne nema zadny pravne zavazny vyznam, ja jsem u toho nebyl, kdyz to merili, zodpovedny za bordel v jejich registru nejsem a celkove mne to nezajima. Ocekaval jsem, ze udelaji nejake mistni setreni a nekdo si to prijede domerit. Od te doby uteklo pet let a je ticho po pesine.

    3. @Ling

      předně zodpovězení otázky, jak na stavbu přišli – víceméně dvě možnosti:
      1) udání
      2) porovnání katastrální situace s ortofoto (zde může jít o souvislost s digitalizací map nebo o soukromou aktivitu úředníka, ale ve výsledku je to jedno)

      z toho mimo jiné vyplývá, jaké má úřad o nepovolené nemovitosti informace – veškeré žádné. z letecké fotky není možné určit výměru ani typ stavby. výzvu není nutné chápat jako příkaz k odstranění – je to pouze jejich úřednická formulace, vyplývající ze znění zákona (pravděpodobně, neviděl jsem).

      co dělat?
      – hlavně zjistit skutečný stav: výměra, účel nemovitosti, základy, podsklepení, rozdíl oproti katastru, vzdálenost od hranice pozemku, případně další okolnosti (památková zóna, ochranná pásma sítí nebo třeba lesa, atd…)
      – zeptat se přímo na úřadě. je to nezávazné a nezavírá to další možnosti. ovšem v Praze to nemusí být tak jednoduché jako někde na venkově a výsledek může být k ničemu.
      – zkusit se vejít do mezí nemovitosti, která nepotřebuje povolení. například stavba u rodinného domu do 25 m2, výšky max 5 m, od hranice pozemku alespoň 2 m. a tuto skutečnost popsat v oficiální odpovědi úřadu. vycházet ze zákona, který platil v době postavení nemovitosti.
      – pokud nebude jiná možnost, lze zažádat zpětně o stavební povolení. brát jako poslední alternativu a nepouštět se do toho bez právníka. je dost možné, že by vyšlo dráž než odstranění.

      1. ještě poznámka: i v případě úspěchu (stažení výzvy k odstranění) může úřad vyžadovat narovnání katastrální situace, tedy chtít stavbu zapsat do katastru. doporučuji se bránit i tomuto – je s tím neuvěřitelného sraní a ne úplně zanedbatelné náklady. jedná se o jiné řízení podle jiného zákona s jinými limity. ale opět, pokud se jedná o doplňkovou stavbu, myslím pod 16 m2 (?), není třeba zápis do katastru.

  2. https://echo24.cz/a/HjEqV/zpravy-domaci-jurecka-prolomeni-bankovni-tajemstvi-davky-transakce-komu-platite

    Fyjala je možná debil, ale tohle je opravdu megazmrd. Tak co, projde to, nebo ne.

    1. Některé problematické věci z vyhlášky nakonec vypustí. Při další novele, kterou k žádným připomínkám posílat nebudou, to vrátí nazpátek.

Napsat komentář

D-FENS © 2017