Švédská utopie - zpět na článek

Počet komentářů: 132

 1. 14) a 15) jsou totožné, článek jsem nečetl jelikož mě to nezajímá. :)

 2. Kristeježíši! Krvácejí mi oči! Česky se naučit. Česky!

  1. Tady se musím přidat, taková hrubice hned v druhém řádku – čeští buditelé v hrobě přímo rotují..:-))

  2. Za chyby se omlouvám. Netuším kolik jich tam je. Nedělal jsem je samozřejmě schválně, ale mám to tak (nevím, jak to mají ostatní lidé), že když něco napíšu, tak obsah znám, proto text pak nejsem schopný gramaticky kriticky číst, protože ho jen přelétnu očima, spíš si na obsah vzpomenu, než abych ho četl.
   Text jsem psal asi 30 hodin, včetně rešerše. Přecházel neustále z jazyka do jazyka. Je to deset normostran.
   A hlavně bylo psaní motivováno frustrací ze situace v Evropě, čili emotivní.

   1. To neřešte, obsah článku je velmi zajímavý a každý kdo není zaprděný hnidopich a gramar nazi, se zaměří na obsah a formu nebude komentovat.

    1. Obsahove to mate hezky, ale kde je em s carkou? :)

   2. Souhlas – články, které se věnují tématu imigrace a neobsahují zdroje nečtu. Tohle bylo zajímavé čtení.

    Osobně jsem zvědav, jak budeme za 20 let na rok 2015 vzpomínat. Pokud povede ke krizi EU a jejímu následnému rozpadu, pak já rozhodně v dobrém :)

    1. Jednou se téhle zkurvené době bude říkat „Zlaté časy“.

     Rozpad EU – žaláře národů – budeme vnímat podle toho, co přijde potom. Můj otec tvrdí, že na existuje obecná zákonitost, že na 1 změnu k lepšímu připadá 3,14 změny k horšímu. Dovozuji z toho, že proto je vývoj takový n pí, chtěl jsem říci, gynekologický…

     1. Máme se možná nejlíp, jak jsme se na tomto území kdy měli. Srovnatelné s Belle Epoque nebo s dvacátými léty, v něčem horší, v něčem lepší, ty diskuse tady proběhly už mnohokrát, i když asi většina z nich zmizela v propadlišti nového redakčního systému. Rozpad EU já osobně nevítám, protože povede nikoli k libertariánskému ráji, ale ještě k tužšímu dirigismu, ať už z tábora socialistického, nebo východně oligarchického (podle jaká pakáž v té které zemi bude zrovna u moci), se zadrátovanými hranicemi jako bonusem.

      1. Obávám se, že jsme těsně za vrcholem, ale je fakt, že pořád jako prasata v žitě. Z hor je mi známo, že sestupy bývají nejméně příjemnou částí a tady to bude pořád to samé. Obávám se, že nerozspad EU povede rovněž k tužšímu dirigismu, atd.

      2. Jsa neprimo vyzvan, vyzyvam Vas primo k nahlednuti do mejlu. Dle vzoru kozla a zahradnika.

      3. Dvacátá léta bych do toho netahal, to byla kombinace technologické úrovně jen o trochu vyšší než Belle Epoque a státní buzerace jen o trochu menší než ta dnešní. Myslím že fráze „důkaz pravdou je vyloučen“ hovoří sama za sebe. Čímž nepopírám, že byla i období, kdy bylo ještě výrazně hůř.

       Pokud jde o srovnání dneška a Belle Epoque, tak ještě před pár lety bych s Tebou souhlasil, byť trochu váhavě. Dnes si už tak jistý nejsem. Ale je fakt, že to je hodně o preferencích a když je má někdo jiné, může mu současná době připadat srovnatelná, nebo i výrazně lepší.

       1. Ono je to možná též o tom, že dnes oproti dříve jsou některé parametry výrazně lepší a jiné zas výrazně horší. A v průměru je to pak plichta. A zde je prostor pro ty osobní preference.

        1. To je ale náhodička – přesně takhle jsem pochopil JJův komentář i já. ;-)

         1. To bude to ono duševní souznění. Tělesně souznívat nebudem, na to jsme moc fousatý a taky by mi to doma nedovolili. :-)

          1. Kdybyste to nakonec prece jenom dali dohromady, taky bych si zasouznel. Kontakt na me se tady nekde vali, a dyby neco, tak ifosa voholim…

 3. clanek je skvely – nastesti plati, ze nic neni tak horke jak se uvari, takze snad lze ocekavat jistou formu renesance i v tom ztracenem Svedsku. Germani jsou zpravidla extremiste…

  Co je podle me alarmujici je ta upadajici kvalita svedskeho skolstvi, a taky uvadajici pracovni moralka rodilych Svedu a Noru. Z vlastni zkusenosti vim, ze starsi rocniky jezdily za penezi do Nemecka, Britanie nebo do USA – ale mlada skandinavska generace tohle „nucene nasazeni“ nezna: Naopak rada tancuje na komercni techno.

  Cele je to mozna o tom, ze kdyz spolecnost dozraje k blahobytu, omladina nechape co za tim stalo, a tak to zacne hnit. Kdyz pry Svedsko poprve zavadelo socialni system, Sved by radsi hladovel nez aby sel potupne zebrat almuznu od statu. Ta doba uz je ale davno pryc.

  1. Nevím jestli ocituji druhého nejznámějšího německého kancléře přesně, ale je to zhruba takto:
   První generace buduje, druhá udržuje, třetí studuje dějiny umění a čtvrtá zpustne docela.

 4. > když si ono hráli s auty a jiné ono o auta nejevily zájem, tak jim auta prostě odstranili

  Já mám dva bratry a sestru. Jako malí jsme si rádi hráli se setry panenkami. Většinou jsme jim utrhali hlavy, nacpali dovnitř drát, aby jim odstávaly ruce a udělali z nich „letadla“. Později jsme jednu taky zapálili, ale z toho byl průser.

 5. Velmi dobrý článek, i když naprosto děsivý.Švédsko vždycky byla moje srdeční záležitost.Ale asi to tak má být.Lidstvo si asi nic jiného nezaslouží.Jsem rád, že už jsem starší a život jsem prožil v relativním klidu.Je mi líto dětí.Tož tak.

 6. Ja jen k tem znasilnenim a statistikam. Aniz bych chtel rozporovat, ze nejaci kozomrdi maji popletene hlavy kdyz misto koz a ovci maji sanci osukat nejakou blondynku.
  Na prikladu teho Assange bylo jasne videt, co si vo Svedsku predstavuju pod takym slovom znasilneni, Kefalin. Je to tiez take absurdne.
  Jedna pica teho Assange u sebe ubytovala, padla mu do oka a on ji chtel ojet. Ona se udajne zdrahala, ale protoze byl neodbytny, tak mu nakonec dala pod podminkou, ze s gumou. Assange zjevne neni milovnikem sexu s cepickou a tak udajne gumu natrhl sic! nebo se mu protrhla jak tvrdi on. Nic neohlasila, dale u ni bydlel…
  Druha pica mu dala dobrovolne s gumou, ale on ji pak udajne ojel jeste jednou ve spanku (jejim) bez gumy.
  Tak ja nevim, netvrdim, ze to vse bylo cajk, ale jsou-li takove pripady ve statistice jako znasilneni, tak se svetovemu prvenstvi nedivim.

  1. krom toho je ještě klidně možný, že to jako anglosasové rozdělují na rape (klasické znásilnění) a statutory rape (pohlavní zneužití, tj. obvykle sex s osobou pod věkový limit příp. v závislém postavení např. učitel x žačka).
   Samotný nárůst počtu znásilnění pak může být ještě způsobem změnou zákona jako u nás, kdy do jisté doby bylo znásilnění výhradně pohlavní styk a až potom bylo rozšířeno i o jiné sexuální praktiky. Do té doby anální nebo orální znásilnění nebylo považováno za TČ znásilnění a tedy ve statistice znásilnění nefigurovalo.
   No a samozřejmě může hrát roli i to, že je trend, že oběti znásilnění častěji oznamují na policii.
   Prostě argumentace statistikou je ošemetná, zvlášť poud jde o statistiku cizí země, s jejímiž reáliemi nemáme dostatek zkušeností.

   1. plus čertvíco se do statistiky nakonec dostane. Dost velký rozdíl bude, pokud v ní budou figurovat jen prokázané trestné činy nebo se tam přihodí i pouhá oznámení. Křivé obvinění ze znásilnění nebo pohlavního zneužívání není zas tak vzácný jev, bohužel :(

  2. Ano, jejich definice je jiná. Pokud bych chtěl být opravdu hnusný konspirátor, tak to je tak schválně, aby se ty normální (srovnatelné) počty skryly. Ale co nejde skrýt, tak nárůst v samotném Švédsku v průběhu času. Další věc jsou medializované případy, které můžou napovědět, co se počtů a brutality týče.

   1. Znásilnění (§185 trzáku)

    (1) Kdo jiného násilím nebo pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy donutí k pohlavnímu styku, nebo
    kdo k takovému činu zneužije jeho bezbrannosti,

    bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až pět let.

    Takže někoho ojet ve spánku (bezbrannost) může být problém i v ČR. Příprava je trestná.

    1. To si tedy dovolim nesouhlasit. Po dobrovolnem styku nasleduje dalsi ve spanku dle tvrzeni damy. Pan tvrdi, ze jen byla rozespala. In dubio pro reo?
     Jina vec by byla, kdyby dama byla omamena nebo opila a pachatel lstive zasunul bez souhlasu.

     1. Jestli vono nejde spíš vo podvod, pán platil jedno a lstivě vylákal plnění dvě.
      Protože oba zúčastnění měli na počet oprávněných plnění různý pohled nezbývá dámě nic jiného než bránit svou čest.

    2. Na druhou stranu znásilnění je TČ úmyslný, nelze spáchat z nedbalosti…
     Tudíž by musel být alespoň srozuměn s tím, že koná proti vůli dámy…
     Pokud předpokládal její souhlas, měl by být beztrestný…

     A kruciš, teď mě napadá, že oni někteří na základě svých kulturních odlišností předpokládají defaultní souhlas…

     1. Jak to,že nelze spáchat z nedbalosti?! Pán nedbal verbálně vyjádřeného nesouhlasu paní a vykonal na ní, co vykonat chtěl…

      1. To je ale úmysl, neboť vědomě konal proti vůli poškozené.

       1. Jak mohla projevit vůli, když spala? Ledaže by mu předtím výslovně řekla „nepřeji si, abys mě šoustal, když spím“, což se mi nezdá být pravděpodobným. Z toho, co psal Dachsmeister, vyplývá jen to, že v rozporu s jejím přáním bylo jen nepoužití gumy, a to lze sotva klasifikovat jako znásilnění.

        1. Záleží jak vypadal a byl podmíněn souhlas s tím prvním stykem nebo jak to tam celé vypadalo. Neříkám, že je to nějaké jasné.

         1. To by se mozna ukazalo u svedskeho soudu. Na druhou stranu se nelze divit, ze se panu Assangeovi proti takovemu zvlastnimu obvineni nechce cestovat do Svedska, neb je zde riziko, ze i kdyby byl v teto vezi osvobozen, bude vydan pro vlastizradu do rise velkeho satana.

          1. Nebo odsouzen a pak vydán satanovi. Naprosto chápu, že satan by si na měm smlsnul. Po pravdě řečeno, pokud bych byl momentálně satan, tak toho chlapa… no, prostě jak to satani dělávají.

         2. Vyjadřuji se jen k příběhu, jak stojí a leží, resp. jak jej napsal Dachsmeister. A v příběhu stojí, že první číslo bylo dobrovolné.
          Pokud bylo něco nebo všechno jinak (třeba se ti dva ve skutečnosti nikdy ani nepotkali), jsou mé připomínky samozřejmě irelevantní.

          1. Příběh, jak ho podává D. říká, že první číslo bylo dobrovolné (a dokonce souhlas byl podmíněný). To neříká nic o dobrovolnosti či nedobrovolnosti druhého čísla a ve vztahu k tuzemské právní úpravě by o zneužití bezbrannosti klidně jít mohlo.

          2. http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/unik-ze-spisu-assange-takto-melo-dojit-ke-znasilneni/r~i:article:686206/
           Sakra LWG, ac nejste trestar, z toho byste ho v Cesku i na Morave vysekal, ne?

          3. Jak to satani delavaji. Ja satana naposledy videl v srpnu a to nic nedelal. Jen sedel v trave pod stromem a byl ticho. A takovej hezkej byl, klobouk mel.

          4. A cervenou nohu?
           To by se jeden poblil…

       2. Nesmíš to brát tak dogmaticky, to byla jazyková filipka. :-) Tedy jazyková jako ve smyslu mluvnickém, nikoliv jazyková jako jazyková ve smyslu sexuelním….

        1. Ale nesmime byt nedbali aby nekdo nasi nedbalost nezamenil s umyslem. ;-)

      2. A pokud dama byla v nedbalkach, byla take nedbala.
       Vite me ty pribehy o znasilneni damy, ktera dobrovolne pozve pana k sobe domu a po prvnim zasunu usoudi, ze ten druhy uz je znasilnujici pripadaji takove sporne.
       Ano je mozne, ze ji jeden zasun stacil ke zjisteni ze ho ma pan moc velkeho, moc maleho, moc se poti, pomalu prirazi atd. atp. dle vkusu kazde soudruzky a dalsi zasun uz zamitla cehoz pan nedbal. Ale pokud ji u to nezbil, nenatrhl nebo neprivazal, tak bych to videl jako tvrzeni proti tvrzeni.

       1. A co když dáma třeba po několika zásunech začne slastně vzdychat: „Ne, ach ne…“
        Lze to považovat za verbální nesouhlas, nebo spíš za projev nadšeného překvapení…

        1. No, spíše za to druhé, ale četl jsem někde článek zaměřený na problematiku znásilnění u stálých dvojic a tam právě autor řešil otázku předstíraného či skutečného odporu (včetně třeba podrápání, atd.) a skončilo to otevřeným koncem ve smyslu, že soudcovská úvaha, nebo tak nějak…

         1. Uvazeni v pravu. Hmmm, oblibena otazka z Teorie prava…
          Takove sporne znasilneni je lahudka pro vsechny, ucastniky pocinaje pres policisty, vysetrovatele, statniho zastupce a soudce.
          A to vynecham media a Bily Kruh Bezpeci.

 7. Dobře popsané důsledky sociálního inženýrství.
  A sociální inženýrství je důsledkem socialismu.
  Socialismus je zas důsledkem demokracie, která selhává.
  Bohužel většina z těch, kteří proti tomu protestují, volají po tom, aby to zas vyřešil stát….

  Pár detailů/doplnění/oprav/dodatků:
  1/ Zákazy statistik podle rasy jsou pěkné svinstvo, podobně jako zákazy protiuprchlických názorů; jen pozor na lidi, kteří to chtějí vyřešit zákazy opaku, obé je špatně.
  2/ Váš výpočet pravděpodobnosti znásilnění je nesmysl, takto pravděpodobnost počítat nelze; je-li každoročně pravděpodobnost, že se stane X, pak pravděpodobnost, že se to stane za Y let není X * Y (celkem zjevně, když máte 50% šanci nějakého jevu, za tři roky to nebude 150 %). Správně je to pochopitelně: 1-(1-X)^Y; ergo máte-li 69 hlášených znásilnění na 100k lidí ročně, hlásí se 25 %, pak je to 276 případů na 100k lidí ročně, ergo šance 0,00276. Počítáme-li věk dožití 75 let, pak šance, že dotyčná bude znásilněna je 1-(1-0,00276)^75, což je necelých 19 %. Znásilněná je tam tedy ani ne jedna z pěti, nikoliv každá druhá; ne že by to na celé věci něco zásadního měnilo, jen opravuji chybu.
  3/ Liberalizace škol není vůbec špatný nápad jako takový, ale musela by probíhat zároveň s jejich odstátněním, tedy stát by je neměl platit; on by si pak každý rozmýšlel, za co dávat peníze. Školy jsou příliš autoritářské a vymývají mladým lidem mozky, kritické myšlení nahrazují disciplínou a poslušnostní autoritě, což není dobře; jenže samozřejmě není dobře ani to, by se děly ty píčoviny, které popisujete v článku. Řešením je, že stát nebude ty školy vůbec platít (ani takové, ani makové) a lidé se rozhodnou, za co dají své peníze (což eliminuje na jedné straně ty píčoviny popsané v článku, na druhé straně nesmyslně autoritářský školský systém dnes tak běžný skoro všude).
  4/ Vidět lidi jako „obyvatele planety Země“ a ne jako Čechy, Němce, Švédy, též není vůbec špatný nápad; já osobně se na lidi také dívám spíše jako na lidi než jako na příslušníky národů. Problém je těm, kdo se vidí jako přílušníci národů, tento pohled zakazovat…. to samozřejmě nepovede nikdy k ničemu dobrému.

  1. Ani vaše statistika znásilnění ovšem není správná. Předpokládá pravděpodobnost znásilnění neměnnou v čase a nekorelující s věkem dotyčné.

   Odhaduji, že při současné vlně znásilnění dojdou úhony ženy ročníků 1980 až 2009 výrazně častěji, než ženy ročníku 1940.

  2. Ad 4
   Já například také běžně říkám pes, přesto jsem si vědom, že existují různé rasy psů s různými dispozicemi. Není žádný důvod, proč by to nemělo platit u lidí.
   Být Čechem nebo Němcem je v podstatě otázka výchovy nebo osobní volby, nicméně být Čechem nebo Nigerijcem už není jen o volbě a je celkem užitečné zachovat si od nekompatibilních kultur a ras zdravý odstup, protože soužití přináší víc problémů než benefitů.

  3. Mly Urzo, statistik mam dost v praci, tak jen kratce, nejlepsi statistika je takova, kterou sam zfalsuji. A ja jsem v tom dobry!;-) Paradoxne se obavam, ze i kdyby bylo mozno uvadet do statistik nejake rozliseni puvodu, ty kurvy by to falsovaly, ve stylu: to neni Somalec, ale svedsky obcan co se tu narodil nebo ma obcanstvi.
   Co se skol tyce, kde se ve Vas bere presvedceni, ze i na placene skoly by rodice nedavali deti za svoje penize na skoly typu evoluce je lez, matematika je k nicemu, anglictina&excel&powerpoint, kulturni antropologie, dejiny delnickeho hnuti, montanni turismus a cojavimcojeste, treba stat je zlo.
   I dnes, kdy to studium take neco stoji, rodice svym potomkum financuji rozlicne obskurni obory.
   Statni maturita jasne ukazala, ze uroven strednich skol je znacne rozdilna a blbost opravdu kvete, nejaky popleta se dokonce soudi, ze 325 metru ctverecnich je to same jako 325 korun… A oni mu to neuznali ani za jeden bod, i kdyz postup a cislo mel spravne, jen jednotky popletl. A ten bod mu pak chybel, aby s odrenyma usima prolezl.
   http://zpravy.aktualne.cz/domaci/spor-o-maturitu-student-zaluje-ministerstvo-kvuli-spatnemu-h/r~1381488ed0a511e5807d0025900fea04/

   1. Ad „Co se skol tyce, kde se ve Vas bere presvedceni, ze i na placene skoly by rodice nedavali deti za svoje penize na skoly typu evoluce je lez, matematika je k nicemu, anglictina&excel&powerpoint, kulturni antropologie, dejiny delnickeho hnuti, montanni turismus a cojavimcojeste, treba stat je zlo.“
    Samozrejme, ž by také školy mohli existovať. Ale uvedomte si toto: stačilo by pár ročníkov absolventov a zistilo by sa, že oni nič nevedia a sú pre potreby pracovného trhu nepoužiteľní. To by znamenalo, že postupne by sa to vykryštalizovalo asi tak, že by také školy zanikly alebo by na také školy chodili v podstate iba deti rodičov, ktorým by to jaksi nevadilo bo by boli tak bohatí, že by ani ich deti nemuseli robiť – a to by bol ich problém, nie?

    1. Hmmm. A dnes je tomu jak? Ten montanni turismus ani kulturni antropologii jsem si fuckt nevymyslel… :-(

     1. Co to proboha je ta montánní turistika? Že by zájezd po zemích bývalého Evropského sdružení uhlí a oceli?:-)

      1. Pane kolego TigiBlacku, to se behem 3 let dozvite na VSB fakulte hornicko geoogicke.
       http://www.hgf.vsb.cz/instituty-a-pracoviste/cs/512/studijni-programy/GMT/

       1. Děkuji za odkaz, pane kolego. Už z popisu je patrné, že jde o dost náročný obor. Tuto dadaistickou větu jsem zatím nedokázal plně vstřebat:

        „Oblast tvorby náplně zejména specializovaného turismu není zajišťována.“

        1. To je prece jednoduche, mame tady stare doly, hute a je treba na to nalakat lidi. Ono to totiz neni moc sexy ukazovat jen stroje a kulisy dolu. V dolni oblasti Vitkovic to uchopili za spravny konec, ale technici a architekti ne bakalari montanni turistiky…
         Stejne jako v hornickem muzeu na Landeku. Narodni kulturni pamatka Dul Michal uz je priklad, kdy prohlidka neni moc „sexy“, asi nenajmuli zadneho montanniho bakalare.

         1. montánní turistika je dost blbej název, ale ten obor zas nemusí bejt tak zbytečnej. prostě další specializovanej manažersko-ekonomickej obor. Cestovní ruch generuje velký prachy a zas tak jednoduchá oblast podnikání to není.

       2. Je zvláštní, že v článku hromady gramatických chyb někomu vadí, zatímco na stránkách „Vysoké školy“ zjevně nikoli… :-)

    2. Tuto sa daju uplne v pohode minut desattisice dolarov na skolne bez toho aby clovek ziskal nejake vedomosti co by mohol predat. A to na normalnych univerzitach. Co je vsak naozaj sokujuce je fakt ze existuje cely rad studentov co to naozaj robia.

   2. Samozřejmě záleží také na tom, co absolventa taková oboru čeká potom.

    1. I majored in liberal arts. Would you like fries with it?

      1. To už chce fištróna, uvrtat se do dluhu $60 000 za studium něčeho tak obskurního jako Women’s studies. Pobavilo, díky. Hned je ta noční veselejší :)

     1. Tohle je ten lepší případ; ten špatný je, když ho čeká práce ve státní správě či dávky….
      Jinými slovy, když stát dává lidem s těmi obskurními obory možnosti, budou je lidi prostě studovat.

      1. Kdyz je ovsem lidi budu studovat a stat jim uplatneni nenabidne, bude to v poradku, ne?
       Jeste nejake dalsi zbytecne obory?
       Co treba ekonomie?
       Filosofie?
       Sociologie?
       Pedagogika?
       JAMU? DAMU? AMU? FAMU?

       1. V pořádku to bude; tím méně lidé to bude studovat.
        Co se mě týče, sám nevím, které obory jsou zbytečné, to lze určit jedině trhem.

        1. Kde tedy trh, pravda ponekud pokriveny, dela chybu v pripadu previsu poptavky nad nabidkou u stomatologie v CR?

         1. Podle jedne teorie v systemu. Ta pozira tu druhou..furt nejsou. Kudykam?

         2. Podle mě jsou v tomto případě prostě zpětnovazebné tržní mechanismy příliš dlouhé/pomalé…
          Navíc se podmínky průběžně mění, a to rychleji, než stačí trh reagovat…

         3. Výcvik zubaře (a to i bez nepřiměřených regulací) je dlouhodobý a drahý, pokud vím, jde o jedno z nákladově nejdražších VŠ vzdělání vůbec. Nemalá je i počáteční investice do ordinace (a to i proti řadě jiných lékařských specializací). No a teď k tomu přidejme určitou regulaci vzdělávání, regulaci zakládání praxí, konkurenční nabídky ze zahraničí a hop, jsme tam, kde jsme.

    2. Všechny absolventy všech současných škol čeká rozvinutý fašismus. Matematika, chemie a fyzika nejsou s fašismem ani socialismem slučitelné, neboť na každého fungují úplně stejně, což je s myšlenkami fašistickými a socialistickými v příkrém rozporu. Fyzika hloupost nechrání, ale likviduje.
     Nechápu, proč by si tedy měla generace, která bude žít v nějakém fašisticko-socialistickém systému namáhat palice exaktními vědami, když k úplně stejnému životnímu standardu postačí „cintat pentli“. Hupák bude mít mnohem menší vnitřní problém žít ve fašistické či socialistivcké společnosti, neboť si nikdy nebude klást různé exaktní otázky.
     Takže Urzo, jste zcela mimo současou realitu, bohužel. Dnešní -náctiletí nebudou mít lepší životní vyhlídky, pokud budou perfektně ovládat exaltní vědu, ale mnohem lepší vyhlídky budou mít, pokud racionální myšlení odloží v dětství kamsi do věčných lovišť.
     Rozpory mezi exaktní vědou a sociální vírou jsou mnohem větší než rozpory mezi kvantovou mechanikou a obecnou teorií relativity.

     1. Nikdy jsem se nad tím nějak hlouběji nezamýšlel, ale vždy jsem měl dojem, že fašistické a socialistické (a mnohé další, ne-li naprostá většina) myšlenky jaxi směřují právě k tomu, aby všechno na každého fungovalo úplně stejně, k čemuž by nejlépe přispělo, kdyby byli všichni úplně stejní…

      1. Ale úplně stejně tupí a poslušní… To řešili i za Hitlera, že jim chyběli technici, protože ve školách se brala akorát ideologie Velkého Německa…

  4. Kdo se chce ucit, ten na skolu nenadava. Zakladkou propluje, gymplem taky a vysoky muze studovat treba 4 zaráz. Problem je, ze skoly jsou jednodussi a jednodussi, protoze decka na to muzou vic a vic srat. Ucitele maji strach z rodicu, na ktery se boji zarvat. Ja jako prcek jsem potreboval ostry vedeni, to se mi dostalo, a tak jsem nezvcel. V dnesni dobe bych dopadl hrozne- proste bych na to sral, bylo by mi to dovoleno. Je tezky myslet ve skolstvi individualne a s kritickym myslenim, kdyz mate vychovat x tisic lidi. Nekdo projde, nekdo ne. Jde ale o to, aby nakonec stat mel svoje vedce, inzenyry, ucitele, kteri to pak predaji dalsi generaci. Myslim, ze az to bude predavat ta dnesni, teprve potom nastane pruser. Vsak vsichni vedi jak to je u novych absolventu, kdyz prijdou do prace. Neco se u nich zmenilo. Jsou jini. Rozhodne nemaji stazeny pulky, i kdyz by je mit meli vzhledem k tomu, ze neumi skoro nic. Ceka nas proste problem. Ono taky od 90s se nikdo nechtel stat ucitelem. Chlapi ve skolstvi moc nejsou a sama ucitelka druhe kategorie nani to pravy orechovy. Ted to sklizime. A moc se to nelepsi.

 8. Přečetl ten článek někdo jiný než urza celý ? Zvládl jsem tak 10% pak jsem to vzdal.

  1. Já.

   1. Ja taky. Vcetne 70% odkazu.

 9. Klobouk dolů před autorem, že si dal tolik práce, aby napsal článek a zároveň jej ozdrojoval. Švédům rozhodně nezávidím, na druhou stranu jsem neskutečně zvědavý, k jakému konci ten jejich experiment dojde. Do té doby bych ale své hranice se Švédskem oplotil.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017