Švédská utopie - zpět na článek

Počet komentářů: 132

  1. Ja to cely docet, a az na par legracnich pasazi (O somalskem zlodej klenotu aneb tiara v rece) mi bylo blivno.

  2. OffTopic:
    Kdyz Vas zde vidim, mohl bych Vas (jako jedinou mi znamou zabu) ve vsi pokore pozadat o nahlednuti do stareho DF systemu, vybyde-li Vam chvile? Jde mi o starsi OCuv clanek „Zastavit stat!“ z 8.6.2007, s nimz se ta nova Redakcni Smrt nejak nemuze popasovat – tedy zda ma nejaky extraspecialni nazev ci tak neco okolo, nebo zda jde jen o nejakou prezivsi ochate ci prostou krpu. Diky predem.

    OnTopic:
    Ad 2): v tom zakladnim principu to mate stejne dobre (ci spatne?) oba. Tedy u Vas by to asi spravne melo vyjit o fous vic (tedy o fous pomerne zajimavy: 34 % pro women only pri zjednodusenych 50/50), o tom ale nemluvim. Proc ale protestujete proti „za jejiho zivota je znasilneno 75*276 zen na 50k, tedy cca 40 %“?

    (A uz mlcim, neb i jen lehkym pozastavenim nad 3) bych svym potencialnim informacnim vyhlidkam stezi poslouzil. :))

    1. @Urza, krucifixhimllojdon uz

      1. Souhlasim proti.

  3. Článek vyčerpávající a velmi poučný, ale chybí mi několik informací, kterých je opravdu těžko se dopátrat.

    1) Jak je to doprdele vůbec možné, že si ta běžná populace nechá takhle srát na hlavu? oni přece nemají ruskou armádu s atomovkama za prdelí, jako my za normalizace. můžou to změnit
    2) Co si o tom ve skutečnosti obyčejní lidé myslí? Např. z německa jdou zprávy, že se v nich budí zpátky staré dobré myšlení z dob jednoho kníratého pantáty, jen je prostě v oficiálních médiích ticho. bohužel, do jednoho pytle s kozomrdama opět jako za starejch dobrejch časů hází i slovanské untermensch z polska a čssr.

    Jinak si myslím, že je to nakonec dobře. Ono ve skutečnosti pár milionů parazitů v půlmiliardové populaci se dá vždycky nějak řešit a rozežraný rozmazlený západ žijící v brutálním blahobytu a přebytku si to zaslouží – za naivitu, za historické štěstí, za nezasloužená privilegia. Nakonec jim pořádný pád na hubu prospěje, trochu se to pročistí a snad jim dojde, kudy cesta nevede.

    Ono stačí, když se to zesere ekonomicky natolik, že na nefachčenka prostě nebudou peníze a jim začne být kosa, protože teplo stojí prachy. A ono se to zesere fest.

    1. Brrr, to jste nemyslel vážně, co jste napsal? Jaké historické štěstí apod. sračky? Cožpak může někdo za to, kde se narodil? Cožpak někdo může za to, že jeho praděda třeba prodával otroky a pomáhal kolonizovat cizí země?

      Začněte tedy u sebe, těžíte z historického štěstí, z nezaslouženého bohatství a okamžitě odevzdejte všechen svůj majetek organizacím podporujícím třeba africké státy. A sebe tam prodejte taky, nebo raději se darujte. Díky.

      1. asi jsem se špatně vyjádřil – naivita vycházející z historického štěstí. Z toho, že někdo umí rozpoutat 2 velké války a prohrát je tak šikovně, že mu za to amíci ještě zaplatí, vytáhnou ho ze sraček, aby se pak mohl vytahovat na východní ksindl, který chtěl ještě nedávno vyhubit do posledního. A to v době, kdy pamětníci ještě žili. Tím apropo poláci např. omlouvali brutální zlodějské nájezdy na německé obchody v 90. tých letech, že si jen berou zpět, co jim patří.

        Jde o legendární zápaďáckou tupost plynoucí z nedostatku představivosti, jak vlastně vypadá bída a život v chudých zemích, co to udělá s lidma, jaké se z nich stanou svině a v některých případech i vraždící maniaci. Ano my také máme historické štěstí, že jsme na tom jen tak jako jsme a ne ještě hůř, ale většina čechů si uvědomuje velmi dobře, co s lidma chudoba a válka udělá, protože si pamatujou jednak historky svých dědů z válek a druhak máme na dosah bosnu, ukrajinu apod. kde je takový rozklad společnosti názorně vidět v live přenosu.

        A pokud si milí frantíci, angláni ani němci neumí ani pustit televizi (nebo youtube) s nějakým dokumentem o životě v zemích odkud se to k nim hrne, jejich blbost.

        1. Mám obavy, že s tím „zesráním fest“ se nemýlíte, už to začíná zavánět občanskými válkami. A kterápak vlastnost předchází pád? Je to skromnost, obětavost, statečnost? Kdepak, pýcha – pýcha to byla, kdo radil západním politikům: „Naše země je tak skvělá a máme vše tak dokonale zorganizováno, že můžeme absorbovat milion Zulukafrů a ještě z toho budeme ekonomicky těžit“, pyšné bylo považovat svoji zemi za útočiště kohokoli (prý) pronásledovaného, pyšná byla ta evropská -nej. (jediné „nej“ uznávám: největší nebráněné území v historii)

    2. 1) Bežná populace si nechá srát na hlavu, protože je tam 40 let trvající mediální masáž, proklamující dluh, kvůli své vyspělosti, vůči celému světu. Pokud se někdo vzepře, tak je popotahován, označen za xenofoba, rasistu, nacistu. Odsouzen jak přáteli, tak hrozí nebezpečí i od státu. A hlavně – viz 2)
      2) Řeč je o národu, který je velmi odtažitý, až intorventní. Pokud čekají ve frontě, tak minimálně metr od druhého člověka. Pokud si někdo sedne v autobuse na jedno místo, tak na druhou sedačku vedle si nikdo nesedne, protože by se jednalo o společenské faux pas, narušení osobního prostoru druhého člověka. Děje se prostě to, že rodilý Švéd s tím nesouhlasí, ale nahlas se neozve. Pokud se do jeho čtvrti nastěhují migranti, tak si půjčí peníze z banky, brutálně se zadluží, aby si mohl koupit dům jinde, a odstěhuje se. Nějaký protest, demostrace? Fuj, to je dav lidí, to nemám rád.

      1. díky + snad možná luteránská uberskromnost a puritásntví k tomu?

        1. A k tomu vikingská pohostinnost, lehkomyslnost, sklon k různým skopičinám a značná družnost, posilňovaná silnými nápoji? Jediné, co podle mne od Vikingů zůstalo, je vysoké společenské postavení žen, jinak seveřanům prostě nerozumím. A nemusíme ani k dávným Vikingům, vezměme si hrdiny Gulbranssenových knih (byť to byli Norové), to jako by popisoval tvory z jiné planety. (drsní horalé + žitá protestantská etika)

  4. Tak jsem článek dočetl, klobouk dolů, jakou práci si s tím autor dal. Můžeme se jen „modlit“, že je to všechno jen snůška „free hoax“ zdrojů :D Ale asi ne, co? :( O Švédsku se ví, že tam jsou daleko dál v tom multikluti, ale jestli je to až takhle drsné, tak se divím, že to uváděné číslo o emigrantech ze Švédska (50k) je tak nízké.
    Když jsme kdysi koukávali s tátou na fotbal, tak jsme měli srandu z těch národních týmů, samí typičtí Němci či Švédové (polovina týmu černá). Bohužel to taková sranda není, když člověk vidí sesumírované statistiky, jako jsou v tomto článku.

  5. SWEDEN YES!!!

  6. Docetl jsem cele. Diky za zkazeny vecer, ackoliv to byl zrejme zamer, tudiz ucel splnen. Priste prosim aspon naznak warningu na zacatku clanku, aby se jeden na nadchazejici koncentraci hnusu mohl vnitrne pripravit. Kazdopadne vystizne shrnuti toho, jak sla jedna kdysi prima zeme do hajzlu.

  7. Díky za článek, z těch severských zemí mě pořád něco šokuje. Mám k nim spoustu odkazů, ale tahle paní je výborná kritička švédských poměrů

    Díky Hege Storhaug – http://jdem.cz/brw5p6
    Hege Storhaug – https://www.facebook.com/hege.storhaug.5https://twitter.com/hegestorhaug

    1. No svedsky uz se na stara kolena ucit nebudu.
      Koneckoncu se to ani nevyplati, kdovi jak dlouho to jeste bude „zivy“ jazyk…

      1. Proboha, nemáte překladač ?

        1. Nerouhejte se pane kolego!
          Ja ten gugl moc nepouzivam, ono je pak ledacos ztraceno v prekladu…

          1. Já se dneska probíral legendou projektu EPS v tomto jazyce. Chvilku jsem na to divně koukal a pak mi z toho začalo lézt takové divně psané německé nářečí a vcelku se to dalo rozkódovat. Ale to je asi tím, že tato technologie má v Evropě obvykle německou terminologii a její překlady do ostatních jazyků.

  8. Nedá mi to, jsem z učitelské rodiny, musím to napsat:

    „v minulém roce přibilo“ – na WC mám přibit plakát Plastiků, lidí „přibylo“, jakoby ještě víc od slovesa „být“
    „Protěžují multikulturalismus“ – jakoby mu dávali větší tíži, váhu; bohužel je to z latinského „protégé“ a píšeme vždy protežovat (chránit, upřednostňovat), z toho také „protektorát“, ne „protěžktorát“…

    1. Nedá mi to, slovo „protégé“ mi zní poněkud francouzsky ve srovnání s latinským client či protectus (protectio nebo preasideo).
      I když nejsem z učitelské rodiny
      postihlo mě přece něco latiny.

      Skutečně není možné multikulturalismus protěžovat, tedy dávat mu větší váhu, například při počítání váženého průměru odvysílaných minut?
      (Nojo, já vím, už jdu.)

      1. Jasně, že je blbost googlit přesný překlad, ale podle tohoto:
        http://en.allexperts.com/q/Ancient-Languages-2210/English-Latin-4.htm
        mám „protege“ správně až na ta nabodeníčka.
        Nemám systematické znalosti latiny (nepoznám ani sloveso v infinitivu), vím to
        a až dokončím externí studia IT, naučím se jednou latinsky, fakt!

        Myslet multikulturalisticky je těžké, těžší než Orwellův „doublethink“, takže
        multikulturalisté a jim svěřená školní děcka si to protěžují, což je vyšší stupeň ztěžují!

        1. No, právě ta nabodeníčka mě trkla.
          Já nejsem expert, takže použiji-li slovník online, vypadne mi:

          chránit – custodio
          chránit – defensare
          chránit – praesideo
          chránit – sospito
          ochrana – protectio

          Je škoda, že sem již nechodí OC.
          Možná ho někdo dokáže zastoupit?

          1. Ono spousta slov přešla do různých evropských jazyků z latiny právě v pofrancouzštělé podobě…
            Ostatně francouzština je – stejně jako ostatní ROMÁNSKÉ jazyky vlastně taková ledabyle vyslovovaná latina…
            V poslední době se často setkávám s představou, že to-které slovo pochází z angličtiny, přitom je očividně latinského původu a používalo se ve střední Evropě po staletí…

            Technická: ten výběr ze slovníku je nějak špatně – jsou tam promiscue* slovesa v infinitivu i v 1. osobě a jejich významy se trochu rozcházejí (místo „chránit“ by bylo v jednotlivých případech vhodnější „hlídat“, „střežit“, „bránit“ apod.)…

            * Latinsky „promíchaně“…

            1. vono když se hádají tři gůglisti, mají pravdu všichni. takže stačí číst jiráska či němcovou, případně starší překlady třeba tří mušketýrů, kdy je slovo „protege“ používáno zcela běžně, dle francouzské módy, pro chráněnce, typicky synovec nebo levoboček (na studiích, v armádě, na úřadě).

            2. Ten výběr byl přenesen pomocí schránky ve Windows bez úprav.
              Abych to měl rychle, ponechal jsem v předvolbě i „slova blízká“, jak tomu tam říkají.
              (Jak jsem psal, nejsem expert. Pamatuji si leda „Aetas aurea“, a to ještě zpola.)

              1. To je Vam ku nicemu, to uz i s obycejnym lupem dojdete dal (minim toho z homo homini).

    2. A to se ani nedivejte co napsal kolega LWG, z humanitni university.
      A ja se furt stydim za aby jste co mi tu kolega Integrale omlatil o hlavu.

      1. Hlavní výhodou mého mozkového uspořádání je, že když jsem si přečetl článek a potom první komentář, tak jsem byl překvapen, že tam vůbec nějaké chyby jsou. Pro mě jsou absolutně neviditelné. Tedy absolutně nikoliv, jeden z amatérských historiků na jiném webu například píše v pěkných článcích ve shodě zásadně „i“, ať je podmět jakýkoliv. Tam to mírně vyskakuje i mě. Bohužel člověk stejně dobře přehlíží i chyby vlastní. Právě jsem dokončil opravy včerejších textů podle toho, co v nich odchytal asistent, u komentářů na DF ten čas prostě nemám.

        1. Já to zase ojebávám z mobilu bez carek a hacku. ;-)
          Asistenta(ku) uz nemam a automaticke opravy v PC jsem prepnul na anglicke.

          1. Z jednoho chatu:

            A:Zkurveni uhori
            B:Neslo by to s diakritikou, takhle nevim, zda je to stiznost nebo proroctvi.

            1. @B: nešlo by to s interpunkcí? takhle nevím, jestli je to otázka nebo konstatování ;-)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017