Strasti pří hledání nové automobilové hračky - zpět na článek

Počet komentářů: 111

Přidat komentář
 1. Tak to už seš velkej chlapec…

  :OD

  1. 100 kg sa aj mne zda vela. Lepsie nez vikendove auto by sa hodil vikendovy bezecky ubor.

 2. Vždycky jsem považoval Cebia výpis/certifikát za cár papíru ve smyslu „potvrdíme cokoliv, když zaplatíte“. Když jsme byli okouknout auta v bazaru, mávali tam s Cebii u každého auta, jak na prvního máje. Mohl bych poprosit o vysvětlení, jaké důvěryhodné databáze Cebia prohlíží, popř. kdo je plní?

  1. Cebia taha informace z pojistoven, stk a autorizovanych servisu ktere cebii to info poskytuji – ne vsechny. Nic oficialniho to neni a kdyz si to clovek procte tak v praxi za nic neruci. Nicmene kdyz je auto v cr dlouho, tak nejake vypisy km nebo skod na pojistovnu to doda. Ke srovnani se to muze hodit. Neni to nic cim se clovek muze ridit, ale je to dalsi puzzle do skladacky ktery muze napomoct.

   1. Díky za odpověď. „Puzzle do skladačky“ je dobré přirovnání. 100% záruka podle mě neexistuje, takže ji u ničeho neočekávám. Až budu něco dražšího kupovat, tak si vzpomenu na tohle. Ještě jednou díky.

  2. Osobně mám s Cebií jednu a to velmi pozitivní zkušenost, když jsem kupoval svůj poslední v-hykl, tak mi prodávající otevřeně řekl o všech opravách, které byly na autě provedeny, autorizovaný servis potvrdil a ve výpisu z Cébie se to přesně ukázalo.
   Faktem je že jsem teď byl na garanční prohlídce v jiném autorizovaném servisu a ani podle nich nebylo na autě opravováno nic jiného než mi tenkrát bylo řečeno.

   Takže za mě je cébia určitě zajímavý zdroj informací a pokud dodavatelé dat fungují jak mají tak může upozornit i na možnou závadu předem. Ale pořád je to jenom zdroj informací není to certifikát o pravosti nebo něčem takovém.

   1. OK. díky za zkušenost.

   2. Jasně, předchozí majitel si nechal udělat výpis Cebie a podle zoho pak hovořil.

 3. 10W-60 rozhodně ne, to je tak na broušení okruhu. Na běžnou jízdu bohatě stačí kvalitní 5W-30 (pozor na API a hlavně na „moderní“ oleje, těm se zdaleka vyhnout) a kratší interval výměny (7k v poho). Každopádně si myslím, že HR by byla lepší volba, i když to znamená mnohem delší hledání správného kousku. Doporučuji zkontrolovat uložení zadního diferáku, téměř jistě bude mrtvý střední silent, náhrada se originál nedělá (resp. dělá, je součástí celého rámu uložení diferáku, cena pochopitelně nesmysl, tuším kolem 30k), ale dělá to Strongflex.

  Na tom autě nic není, tak se na něm nemůže ani nic moc pokazit. Až na motor, to je pak pár desítek tisíc, když to zaklepe na klice. Z auta tohoto typu s 200k na hrbu bych měl přiznám se strach, zvlášť když to má směšnou olejovou náplň a je to tak velmi citlivé na údržbu, do které člověk nevidí (resp. předpokládám, že ač bylo auto z ČR, na pravidelné roční prohlídky do Nissanu posledních 10 let nejezdilo). Hračka ale dobrá a dle mého mnohem lepší než V6 Mustang (ten fakt jen s V8). Hlavně ať slouží.

 4. Blahopřeju k výběru, ať dělá radost. Za trochu víc korunek je varianta, která nezazněla, a to Chevrolet Corvette. Vypadá jako raketa, jezdí jako raketa, je to raketa. A na zimní sněhosračkoidní měsíce k povinné výbavě patří kniha „All Corvettes Are Red“. Majitel si pocvičí angličtinu a i o původním tematu tohoto webu, zmrdech v korporátu, se něco dozví.

  1. jenyk: C5 je pomalu veterán a stejně stojí jak dvě Zetka, C6 stojí tak 700k a víc. To je jako „trochu víc korunek“ oproti zetku za dvě kila? To pak lze říct, že za trochu víc korunek je varianta, kterou jste opomněl, a to 911 GT3 nebo Ferrari (za troj-čtyřnásobek C6, stejně jako ta je za 3-4x víc než 350Z).

 5. Ako je to stým motorom a vodnou pumpou? Je to ten model kde je vodná pumpa niekde dole medzi valcami a treba motor vybrať z auta ak ju chceme vymeniť? Či si to mýlim s nejakým iným motorom od Nissanu (v Murane možno)?

  1. SatanOkkY: ano, je to ono. V Muranu je stejný motor jako v Zetku a dalších asi 20 Nissanech z té doby.

   1. No ma zarazilo, že to autor článku nikde nespomenul a vyjadril sa nejako v zmysle, že u tohto auta nie sú žiadne väčšie záludnosti. Jo a ešte zabudol autor článku na kontrolu a nastavenie ventilov po 120 000km (a typujem, že aj po 240 000 abo skôr).

    1. Nějak nevidím problém, vodní pumpu jsem ještě na žádném autě mimo výměny rozvodů měnit nemusel.

     1. Když jsem se jednu dobu díval po starších Subaru Legacy, tam byla výměna vodní pumpy de facto povinnost.

      1. A jak dlouho pak vydrží? Pokud to není komplet generálka motoru, tak udělat něco většího (spojka, rozvody, ventily) jednou za sto tisíc mi přijde úplně normální.

     2. Redguy:
      „…vodní pumpu jsem ještě na žádném autě mimo výměny rozvodů měnit nemusel.“
      – – –
      Vodní pumpa nějak souvisí s rozvodama…?

      .

      1. Často bývá rozvoďákem poháněná, takže když se v takovém případě dělají rozvody, tak se pumpa mění nehledě na stav.

       1. Redguy:
        Nečekal jsem, že tomu „modernímu názvosloví“ podlehneš taky…

       2. Redguy: corona neví, že „timing chain“ je česky „rozvodový řetěz“ a už vůbec netuší, že u VQ pohání vodní pumpu, takže jen jako obvykle ze sebe dělá blbce. Nejspíš je to pro něj nějaká terapie, napsat hovadinu, vypadat jako vůl, plácat se v tom a pak všechny ostatní v diskusi pourážet tím, co si myslí, že dělají (protože když jste vědec, nic Vás tak nenasere jako když Vám někdo řekne „to je vědec“) :-D

        1. K osobě „fatdwi“:
         Primitivní žurnalistický tlachal fatdwi umí jen lapat informace z internetových potlachů a posléze se stavět do role znalce.

         Já samozřejmě dobře vím, co jsou ve spalovacím motoru rozvody SÁNÍ A VÝFUKU a taky vím, co je POHON těch rozvodů (řetězem, královským hřídelem, ozubenými koly, ozubeným řemenem apod).

         Na rozdíl od nemehla jako je fatdwi jsem různé motory opravoval a používal i katalogy v cizích jazycích – „timing chain“ je doslovně „řetěz časování“, protože to časování je právě ta doba (tj. čas) vpouštění/vypouštění vzduchu/směsi a výfukových plynů.

         .

         1. Řetěz časování teda slyším prvně, ale hlavně je mi to jedno, já se místo slovíčkaření raději soustředím na samotnou práci.

          1. Redguy:
           Ano, timing = časování. Ale doslovnej překlad nelze používat a taky jej nepoužívám – k čemu, když jsou český názvy.

           Ale „rozvod“ je stále to rozvádění sání a výfuku. Bohužel už to hodně lidí zapomíná a díky tlachalům je přece rozvodem ten řetěz/řemen/ozubený převod atd.

           Velice rád do toho píchám – už mě jeden „odborník“ utřel, že prej neexistuje rozvod pístem či šoupátkem…

           .

          2. ad Velice rád do toho píchám

           Každý máme své záliby. Mě baví ten samotný proces opravy a naučit se něco technického, dohadování o názvosloví rád přenechám ostatním.

          3. Redguy: tohle zrovna není příklad, kdy je vůbec potřeba se o něčem dohadovat. „Timing chain“ je česky „rozvodový řetěz“, stejně jako „blackberry“ je ostružina. Corona jen přispěchal se svou troškou sebemrskačství do mlýna a já neodolal, tak tu máme deset off topic příspěvků o hovně:-)

          4. Re: Redguy 18.2.2021 v 12:20

           No, pak jsou tu tací, kterým je slovíčkaření prací :-)

          5. Jasně, tyhle překlady: „Používejte 2-3s záchvaty, aby nedošlo k přehřátí sudu.“ – munice byla 8 mm Lebel.

         2. Angličtina je v technických termínech zrádná, protože jeden termín může mít např. pět významů.
          Zkuste si, elektrotechnici-slaboproudaři např. dohledat význam spojení „insulated transformer“. Má přibližně (mně známých) sedm významů – a všechny jsou správně, velmi ovšem záleží na kontextu, ve kterém jsou použity.

         3. corona: ano, jen idiot Vašeho formátu si myslí, že nám tady rostou „černé bobule“, ostatní si raději dají „ostružiny“. Jo corono, Vy jste neohroženej suterén a pokud jde o anglické termity, nandáte mi to v podstatě kdykoliv. Akorát je tu pak rizoto, že budete za debila, přesně, jak jsem psal:-) Prostě když na vidle, tak s rozběhem. A k tomu průhlednej. Skoro se stydím, ale Vy si to zasloužíte, takže ne zas tak moc.

          1. fatdwi:
           Jsi jen primitivní obecný žurnalista, nikoli odborník v jakémkoli směru, kde jsou nutné znalosti.
           Nemůžeš tedy vědět, že „timing“ je časování a že právě to časování je důležité, protože podle toho se vpouští vzduch/směs či vypouští výfikové plyny, protože tebe ty kovové špinavé věci vůbec nezajímají.

          2. corona: to já pochopitelně nevím, jak bych mohl vědět tak složitou věc? Jen idiot, který neví, že „black“ znamená „černá“ si může myslet, že česky je to ostružina a ne černá bobule:-)

           Jasně, ještě se v tom porýpejte, aby to vůbec nikomu neuniklo a hovno bylo řádně rozmazáno přes celou stránku. (ano, jsem si vědom, že tomu také Vaším krmením přispívám, ale jak jsem psal výše, zasloužíte si to a tedy mi to není líto, spíš mě překvapuje Vaše zarputilost i případným pochybovačům dokázat, že jste vážně hlupák)

          3. Re: corona a fatdwi

           Vzhledem k tomu, že spalovací motor je německý vynález, tak bych do toho nějaký timing chain vůbec nemotal. Ventilsteuerung a od toho Steuerkette, nebo třeba Steuerriemen. A dělat rozvody, holt hantýrka jak vyšitá.

          4. Ice cream: co má původ vynálezu společného s překladem? Angličan tomu začal říkat „timing chain/belt“, my tomu stejnému říkáme „rozvodový řetěz/řemen“. Mění na tom něco jak tomu říká Němec?

          5. Re: fatdwi

           Že argumentovat o správnosti našeho názvosloví doslovným překladem jiného nedoslovného překladu je akorát mlácením prázdné slámy.

          6. Ice cream: tak to by stačilo si přečíst můj komentář výše ve 12:40 a nemusel jste ji mlátit taky. Spíš než o překlad jde o to, jak tomu říkáme tady. To jen nedouky láká anglické slovo překládat na neexistující český paskvil.

          7. fatdwi – ale příště se na něj a na tohle vyser, z toho bolej oči co ten vocas píše… kdo se tu tim má pak prohrabávat :(

          8. Ice cream:
           Ano, „dělat rozvody“. To znamená provést patřičné úkony, týkající se VENTILŮ, JEJICH SEDEL, TĚSNĚNÍ DŘÍKŮ, KONTROLY STAVU VAČEK/VAČKOVÝCH HŘÍDELÍ, JEJICH ULOŽENÍ, MAZACÍCH KANÁLKŮ, VAHADEL, SPRÁVNÝCH VŮLÍ VAHADEL, POHONŮ K VAČKOVÝM HŘÍDELÍM…

           To už skoro nikdo neví, je doba mediální…

           :OD

      2. Víceméně ve všech fiatích Alfách. Takže předpokládám i ve Fiatech.

     3. Niekto to tu raz komentoval, že u tých Nissan V6-tiek treba tú pumpu okolo 200 000km vymeniť – samozrejme tam vstupuje parameter údržby a to hlavne výmena chladiacej kvapaliny každých pár (2) rockov (ak nie častejšie). Podobná záležitosť ako v tom Forde F-150 čo si mal v Kanade. Ak si menil olej v motore každý týždeň (3000 míľ max. podľa Car Wizarda) tak teoreticky žiaden problém. Ak si na to jebal tak šiel motor po niekoľkých desiatkach tisíc míľ do šrotu.
      A tak otázka znie: aký kilometrový či časový predpis na výmenu chladiacej kvapaliny má Z350-tka (či Murano či iný model s týmto motorom) a či je to dostačujúce na to aby pumpa neodišla príliš skoro?
      Ako vymeniť vodnú pumpu na normálne prístupnom mieste je jedná vec, ale meniť ju tak, že motor musí von to už je niečo celkom iné.

      1. Mně ale jde o to, že pokud je to potřeba udělat jednou za 200.000 km, tak i kdybych přitom musel rozebrat půl auta, tak mi to nepřijde jako nic, co by mi mělo nahánět hrůzu. To je prakticky jednou za životnost auta.

       1. Fajn. U auta ako Z350 či Z370 alebo ozaj nejakej „víkendovky“ na pobavenie sa s malým ročným nájazdom to ozaj asi nebude problém. U takého Murana kde to beriem ako hlavné auto pre rodinu by to už mohol byť trochu problém.
        Samozrejme sa na to každý pozerá inak – u niekoho je úkon ako vylovenie motora z auta pomaly rutina a u niekoho je to vec čo ešte nevidel ani v telke či na youtube.

        1. No hlavně je to auto od auta. Někde fakt stačí odpojit a odšroubovat pár věcí a už motor visí na žirafě, jinde je lepší to zapálit. Nejlepší je obvykle základní motorizace v něčem, co je připravené na zástavbu velkého motoru.
         A taky prostě nešetřit a když už něco zabere den práce, tak povyměňovat všechno, kvůli čemu bych to musel opakovat. Ono pak vyjde, že když je KO ta pumpa, tak už je i čas na rozvody, spojku/repasi automatu, přetěsnění.

         1. Pardon, ono to bol VG30E. Tiez sa montoval do kadecoho a predpokladam ze by sa remene lahsie menili v 300ZX a v Pathfinderi ci Terrane kde bol pozdlz ako vo Villegerovi kde bol napriec.

          1. Sorry, dal som ten koment na nespravne miesto

        2. No hlavne v takom Murane bude ten motor napriec. V 350Z je pozdlz. To meni dost pohlad na vec. Menil som rozvodove remene na VG30DE v minivane Mercury Villager a bolo to dost nahovno.
         Inak to vyberanie motora pre podobnu pracu nie je specifikum Nissanu. Dodge Stratus mal napriklad motorovy priestor tak napchaty, ze sa k rozvodovemu remenu inak nedalo dostat.

       2. Nu, moje Felda má těch 200.000 a pumpa prostě ven musí. Holt se to bude muset nějak spatlat. Kompletně auto vyheverovat, kolo pryč, polonáprava pryč, motor uvolnit ze silentbloků, rozepnout motor a kastli a uložení kola, ramena, proti sobě, možná upálit nosník, který tam prostě překáží, asi obětujeme ten, on se pak navaří nový …. Pumpa stojí pár korun, ale bude to sraní na celý den. Nechce se.
        Možná, že to auto vyhodím, i když by ještě stovku najezdilo, celkem mu jinak nic nejni.
        Na druhou stranu, jde jen o lenost, den práce, tisíc korun za matroš ….
        Auto má cenu tak pět.

        1. Já jsem felicii měl, ale teda nikdy jsem se v tom nevrtal a kromě basic věcí nic neopravoval. Ale vážně je u felicie výměna pumpy tak složitá? Ty vole :O

         jo tak asi jo – https://www.skoda-techweb.cz/forum/viewtopic.php?f=6&t=34461

         no ještě že sem to neřešil, to by mi mechanik asi miloval :D :D

    2. SatanOkkY: to pouze znamená, že pumpu už před ním někdo vyměnil a o nastavení ventilů ještě neslyšel:-) Kdyby to už dělal, myslím, že by se podělil, to by určitě nebyl zážitek, který by mezi výměnami oleje a tankováním zapadl.

     1. Předpokládám, že jako u většiny japonců tam budou nějaké podložky? Při tomhle nájezdu už se to stejně bude zaklepávat minimálně a i kdyby, tak to nebývá žádná příšerná práce.

      1. Redguy: nemám s tím osobní zkušenost, jen je to jedna z věcí, které na Vás při zjišťování servisní náročnosti Zetka vyběhnou společně se spojkou (originál myslím 50k, neorigo půlku). Rozvody by asi při 240k mělo smysl udělat, ale většina majitelů se k tomu nedojezdí, má to „celoživotní“ řetěz. Resp. zatímco někde se vodní pumpa dle manuálu mění společně s rozvody, tady by dávalo smysl udělat rozvody, když už se podělá ta pumpa:-)

       1. Já už ventily na Mitsubishi dělal třikrát a dá se to, hlavně si člověk ušetří dost času, když má od minula poznamenáno, kde jsou jaké podložky. Jinak je to změřit vůle, vyndat vačky (asi to nejhorší z celého procesu), juknout se na podložky, podle toho objednat nové nebo staré na magnetce zbrousit a zase to poskládat dohromady. A ty intervaly se prodlužují s nájezdem asi jak se materiál sedel hutní.

        1. Redguy: Vy jste specifický případ, mě to zatím jen platonicky láká, ale nemám na to prostor. Něco se rýsuje, uvidíme. Každopádně ale jen jako koníček, své běžné vozy nechávám v servisu.

         1. fatdwi:
          V servisu bys musel nechat i mopeda a nejen kvůli prostoru…

 6. Pánové vidím, že jste odborníci, tak mám dotaz. Před časem jsem koupil, postarší Mazdu 6, rok výroby 2006, obsah 1798, typ L8, motor C Hiroshima, původně koupená v Česku, jeden majitel, najeto něco přes 220.000 km, pravidelný servis. Majitel v prodejně Mazd kupoval novou a tuto dal jako protiúčet. Když jsem technika upozornil, že v servisní knižce nevidím výměnu rozvodů, dostal jsem INFO, že u Mazdy se rozvody nedělají. Máte s tím někdo zkušenosti? Jediné auto co jsem kdysi měl, kde se rozvody nedělaly, bylo BMW 525i. Mazdu jsem nikdy neměl, tak nevím. Díky za každou radu.

  1. Použil si slovo rozvody? Nečítal si túto diskusiu predtým ako si sa to opýtal? Čo si myslíš, že bude teraz stvárať ten šmíracký úchyl corona? Zas to tu celé zaserie svojími sračkami.
   A teraz vážne. Ak má motor správne dimenzovanú rozvodovú reťaz (Steuerkette / timing chain) a celý systém pohonu vačkových hriadeľov je navrhnutý na životnosť motora tak tam pri správnej údržbe nieje nutné nič preventívne meniť. Malo by to byť ale niekde v manuáli k autu aj uvedené.

   1. SatanOkkY:
    Ano, použil slovo „rozvody“. Je to laik, četl to slovo třeba v Blesku.
    Ale ty seš typickej „motorkář“, to už jsi tady předvedl svými chybnými úvahami o technice jízdy…

    :O))

    1. Jó jasný, laik. Ty vole, já jsem jen tak mimochodem dopravní inženýr a jeden z předmětů z kterých jsem dělal státníce se jmenoval „automobilové motory“ a další „stavba a konstrukce motorových vozidel“. Osm let jsem dělal řidiče z povolání, a dalších 28 let od technika v ČSAD přes ředitele závodu až po ředitele jednoho podniku zabývajího se MHD. Tak mi prosím, ještě chvíli něco povídej o autech.

     1. Jeb na to mu niečo rozumné písať. Len to zbytočne kŕmiš. Drbni ho do „ignore listu“ ako zrg1 a hotovo.

     2. Dva objekty v ignorelistu mi způsobily, že se přestaly korektně načítat některé strany diskuse. Články jako takové v pořádku, ale v diskusi se mi ty stránky, které byly nejvíc zatapetované ignorovanými kokoty, hlásily jako porouchané v databázi. Vypnul jsem ignorace a už všechno funguje korektně.
      Takže mám tady k dispozici flintu na hajzly, ale když ji chci použít, střelí mě do nohy. Fakt príma. Pan domácí má fpiči. Starým železem, ani XP či starší verzí FF to není – stejnou potíž měl i Behemot a ještě kdosi.
      Takže abych si mohl korektně zobrazit diskusi, musím strpět tapetování nesmyslně vykřikujících čuráků, jako je Tvůj ktosikokot krajan.

      1. Musím poklepať na drevo, ale mne sa komentáre v diskusii zobrazujú korektne – ale v „ignore liste“ mým len zrg1. Tak možno treba mať v „ignore liste“ nejaký presne definovaný počet obetí aby to blblo. Alebo sú niektoré nicky na tomto webe chránené samým pánom domácim – máš ich v „ignore liste“ tak tu máš za trest rozmrdanú diskusiu :)

       1. Já ignore nepoužívám. Dokud tu někdo nezačne vykrmovat dementy (!!), tak ani není třeba. Když se krmí navzájem, stačí přeskočit vlákno…

       2. Není to o počtu lidí, ale o počtu příspěvků. Mám v ignoru 15 lidí kteří mně opravdu vytáčeli a chyba se mi zobrazovala na stránce, kde dva z nich napsali celkem 19 příspěvků. Když jsem oba z ignoru vyndal, najednou chyba zmizela.

        Ergo je tu fixní omezení nikoli na počet ignorovaných, nýbrž na počet ignorovaných příspěvků na stránce. Když naši mašíblové tapetují moc, už se nedají ignorovat. K zblití, přesně jak píše servisdok.

        1. ještě to sem piš tvl

     3. Nobody:
      „..jsem dělal státníce se jmenoval „automobilové motory““
      „… v servisní knižce nevidím výměnu rozvodů,…“
      – – –
      V automobilových motorech jsou rozvody. Rozvádí vzduch/směs a spaliny.
      Věřím, že ses pohyboval na různých funkcích.
      To nevylučuje, že časem podlehneš okolí, nesprávně používajícímu odborné výrazy…

   2. No, po zkušenostech z BMW, kde byl rozvodový řetěz, jsem se přesně na to zeptal toho technika z Mazdy. No a on mi odpověděl, že ne, řetěz tam není, ale prý to je tak kvalitní motor, že se tam rozvody nedělají. Tak jsem si zde chtěl jen ověřit, zda s tím má někdo zkušenosti. Ten první majitel měl malou firmu a tu Mazdu měl jako firemní auto. Tímpádem to mělo pravidelný servis, protože si to dával do nákladů. Ale nic koleem rozvodů jsem tam právě nenašel a při nájezdu více jak 220 kilo, již by tam měly být rozvody udělány. No nic nechám to být. Já to mám stejně jen na ježdění kolem komína – nákupy apod. Já měl předtím Mitsubishi Carismu, ještě krapet starší, ale ve vynikajícím stavu, s ověřeným nájezdem 140 kilo, koupenou od jednoho advokáta v Rakousku. Měl kancl v baráku, kde bydlel a auto používal 2x ročně na dovolenou k moři. Jenomže kvůli manželce, která byla po mrtvičce na vozíku jsem chtěl kombíka, aby se mi tam lépe ukládalo invalidní křeslo. Tak jsem Myšku dal klukovi a koupil tu Mazdu. No a po 3 měsících co jsem jí koupil mi žena stejně zemřela, ale již to s klukem nebudu měnit. On tu Carismu využije lépe než já. Já již nějaké dálky nejezdím,m jednou za čas do Brna, mám tam třetího kluka a to je tak všechno. Já už mám svoje odježděno, ŘP na vše od roku 1959 a cca mega a něco km., zaklepat na čelo, bez jediné vážnější nehody,když nepočítám naražené blatníky, dveře a nárazníky.

    1. Neviem neviem, ale internety vravia, že tvoj motor má rozvodovú reťaz (Motormanagement – Kette).

    2. Samozřejmě že ten tvůj motor L813 má řetěz.

     1. Díky za INFO, ale kde jsi přišel na to, že je to moor L813? Já to ve velkým TP nikde nemám, je tam jen typ motoru L8.

      1. Mal som presne tú istú mazdu, ale 2.0. Viac-menej by to mal byť ten istý motor, len ináč vyvŕtaný. Rozvodovú reťaz som menil okolo 350kkm, keď sa robila malá GO motora (tesnenia ventilov, piestne krúžky), lebo už dosť žrala olej. Mechanik tvrdil, že reťaz už bola natiahnutá na max, teda že už bola zrelá na výmenu.

      2. No zaujala mě zmínka o tom, že tam řetěz není a přitom se tam nic nedělá. Pochyboval jsem o tom, že by to bylo řešené jak řemenem, tak ozubenými koly a tak jsem se rozhodl, přesvědčen o řetězu, že se podívám do eshopu, co prodávají, vyhledal jsem specifikaci a rok a tam na mě ten kód motoru vykoukl.

    3. To souhlasí. Můj automechoš taky tvrdí, že japonský auta, narozdíl od mnoha evropských i amerických, vesměs mají „rozvody“ navržený na celou dobu životnosti motoru.

     1. Myslíš vechny? I Mitsubishi? Ptám se proto, že kluk na ty Myšce co jsem mu dal již má najeto kolem 150 kilo a přemýšlí právě o rozvodech.

      1. Nobody: záleží, jestli je to řetěz nebo řemen. U řetězu je to tak, rozvody u několika aut v servisním plánu vůbec nebyly (servisní plán je typicky do 250k km).

      2. A co jsem tak četl, tak rozvodové ŘEMENY se mění v nějakém intervalu preventivně, proti totálce motoru při roztržení. To u řetězu tak snadno nejde, ten může být po vyčerpání vůle napínáku maximálně hlučnější, ale neroztrhne se, jako ozubená guma.

       1. Máš v globále pravdu, ale také rozvodové reťaze pre prvé modely 1,4TSI či 1,2TSI od VW k tomu nemali ďaleko aby ich rodrapilo jak gumu v trenkách.

        1. Inak som raz začul takú informáciu ohľadne jedného motora od Toyoty (jeden maďar ho použil do samo-doma vyrobeného motorového člna), ktorý mal rozvodový ozubený remeň, že vraj má tam nejakú mechanickú záležitosť, ktorá zabezpečí že aj keď sa remeň roztrhne tak nedôjde ku kolízii piestov s ventilmi. Musel by som ale veľmi pátrať aby som zistil typ motora – nejaká benzínová atmosférická 1,6-tka to bola ak ma pamäť neklame.

         1. Tomu sa hovori nekolizny motor a nema ich len Toyota. C16NZ od GM bol taky, VG30E od Nissana takisto. Piest v hornej uvrati nedosiahne na ventily.

          1. Totéž 1.2 FIRE 8v (myslím že CF3) od Fiatu

     2. Určitě to myslel na všechny, to by neříkal souhrnně „japonský auta“. 150k je pro japonský motor prd, pokud to není zrovna Subaru Impreza STi.

      1. Díky všem za rady. U té Carismy, tam je ten motor opravdu vynikající. Ještě než jsem jí dal klukovi a před Covidem, byl jsem s ní v Košicích navštívit ségru. Po dálníci 160 a ten motor ani neslyšíš a cítíš, jak je pružný. U té Mazdy je to již horší, holt 220 kilo a něco je znát. Byl jsem s ní v Brně a na D1, když jedeš ze svahu a vidíš před sebou následný stoupání, tak se musí rozejet aspoň na 160 a stejně těsně před úrovní kopce cítíš, jak motor „táhné“, sice je na tchm 140, ale mít před sebou ještě tak 300 metrů toho stoupání, již by bylo nutno podřadit. Jinak jsem s ní spokojen, mám ji 3/4 roku a zatím žádná oprava, kromě olejů, filtrů, jo a baterky. Co bych chtěl za 40 tisíc, včetně STK a převodu? Můžeš se na ni podívat: https://topcz.net/images/mazda6.jpg , a na Carismu: https://topcz.net/images/carisma.jpg. Přejí všem hezký zbytek dne.

     3. Jasně, na Mitsubishi 4G63 se rozvody dělají od 7 000 km (Lancer Evo) po 60 000 km (Eclipse).
      Asi je to podle těchto odborníků špatnej motor.
      Na Wartburgu se nedělaly nikdy, takže to byl asi dobrej motor.
      Blahoslaveni duchem chudí!
      Ono celkově teorie o tom, že rozvody se dělají jen na špatných motorech je velmi, velmi úsměvná (pokud teda takovýho machra nenecháte sahnout na svý auto).

 7. Praktickej článek. Zrovna taky hledáme kamarádovi auto plus mínus za tři sta tisíc. Zadokolka, manuál (přes tyhle dvě věci nejede vlak), ideálně i samosvor, ale to se dá dodělat, čili to není podmínka. A nesmí to vážit dvě tuny, ideálně ani tunu a půl, ale z toho nakonec ten borec sleví, to je skoro jistý. Nic dvacet třicet let starýho, bude to daily driver, nic s hadrovou střechou (parking v Praze).

  Co si tady má proboha člověk koupit? Po delším losování jsme padli na jednu MX-5 NC s plechovou střechou a dvoulitrem. Jako chápu, že 118kW na 1150 kg není žádnej trhač asfaltu, ale není to zas tak tragický. Auto hezký, nezničený, dobře rozvržený pedály i poloha řadičky, akorát volant není podýlně stavitelnej a kámoš má 187 cm a krátký ruce/dlouhý nohy. Prostě se tam nějak neposkládal pohodlně.

  Další adepti: Lexus IS (špatnej manuál), Zetko nás taky napadlo (moc těžký auto), bavoráka asi ne, těch jsme měli oba dost a od e90 dál je to sráč vedle sráče. Možná ještě MB SLK, ale nikdo neznáme žádnýho fandu Mercedesu, aby nám poradil. O sto tisíc víc už se dá koupit Toyobaru, ale 150kW na 1400 kg taky nebude žádná raketa, i když posez je v něm fajn a podvozek bude stejně jako u Miaty o hodně rychlejší než motor.

  Nemáte někdo nějakej nápad?

  1. Zdravim, za mne zetko nehlede na 1500 kg zas tak tezke auto neni, pocitove bych to do toho auta nerekl.Je pevne a vykonu na ti vahu dle mne dostatek. Mb slk bych mohl doporucit v obdobne cenove relaci jen slk320. 2.3 kompressor proste nejede. Mercedesy maji take dle mne problemek a sice, ze je tam spoustu veci ktere se nedaji opravit ani vyresit bez mercedes dilu a specifickeho naradi. V toyobaru jsem jezdil a je to skvele, nicmene mi tam chybel nejaky vykon navic. Kdyby se dostali se stejnou vahou treba na 230-240 atmosferickych koniku, bral bych to auto asi vazneji. Dalsi auto o kterem jsem uvazoval byla audi S4 4.2 v8 , ale to auto ma motor pred predni napravou a buhvi jak sportovni svezeni to nehlede na stalou 4×4 a skvely vykon dle mne neni. Hodne zdaru se shanenim!

  2. Náhon na zadek, manuál, foukanej motor, plechová střecha, váží cca tunu, lehká inspirace skupinou B (aspoň zadní světla), cca tři a půl roku staré a cena, že ještě zbyde na pár desítek nádrží. Např. https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=317128087&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&grossPrice=true&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=20700&makeModelVariant1.modelId=38&minPowerAsArray=74&minPowerAsArray=KW&minPrice=8000&pageNumber=1&scopeId=C&sfmr=false&searchId=d71e677e-1803-eeb1-9e62-83e2be05c384

   1. To má fakt zadohrab? :-) tak to je hodně zajímavý :-)

   2. Ale ten motor je slaboučkej na tu váhu co sem koukal :(

    1. Má to nějaký nevypínatelný asistenty, co jsem zaslechl. Není to prej moc řidičský auto, navíc je slabý.
     Jinak borec, co to pro něj hledám, má asi 5 let MR2 3. generace, radši by něco s klasickou koncepcí. A jízdníma vlastnostma by si též nerad pohoršil, že :D

     1. No to BRZ má 150kw a 1230 kg myslím. Ale není to roadster. Tohle se bude hledat těžko.

      1. Roadster není podmínka. Spíš by byla asi lepší zavřená kastle. Roadster jen s plechovou střechou, bude to parkovat na ulici. Toyobaru, pokud wiki nekecá, má podle výbavy do 1300 kg, což na dnešní dobu docela ujde. Jen je to (zatím) o 100 – 150 tis. dražší, než za to ten kluk chce dát.

       1. Nakonec to tak stejně dopadne, protože tahle rovnice nemá jiný řešení. Je smutný, kam motorismus dospěl.

        1. Tak pokud je nutnost zadního pohonu….

         A co ta nová Alpina? Ta se mi jevila docela good. Sleduju to v rally, na Monte Carlo to letos jelo a vypadá to docela tvárně :)

         Ale to nebude do 300 000 asi ani omylem no :(

         https://www.garaz.cz/clanek/vyssi-vykon-pro-novou-alpine-a110-tudy-prosim-21001088

         1. A nie je ani manual. To bolo medzi poziadavkami.

          1. Ta obyč verze myslím byla manual. Ale cenově je to úplně úlet. Zas se mi dost líbí :)

          2. shifty 18.2.2021 v 23:37

           Nie, sucasna verzia ma len automat. Kto chce manualnu Alpine 110, musi si kupit model zo 70. rokov. Taku s ktorou pretekal Hubacek. A tam je viacero problemov. Dostupnost, cena, nedostatocny vykon. Ale zas vazi len cosi vyse 700kg.

          3. Jo máš recht, jen automat, resp. teda pádla pod volantem. Ta stará je nádherná, ale to je veterán. Ty rally verze měly poměr váha/výkon cajk. Tuším kolem 180 koní na těch cca 700 kg. To pojede hodně pěkně.

         2. To je drahá sranda. A taky motor uprostřed. To by vyřešil i Lotus Elise/Opel Speedster za třetinu ceny. Ta výše zmíněná Miata splňovala všechny body zadání, krom toho, že se do ní nevešel :D

          1. No ale Miata má ty motory prostě takový nemastný neslaný, co jsem teda slyšel od lidí, co se s tím projeli. Jinak je na ní vše ok. Speedster…no jasně… to je parádní věcička.
           No jak říkám, to bude těžký.

          2. V NC už je motor, kterej Mazda sdílí s Fordem. Jestli to nebude ono. Ne, vážně, klukova současná MRdva taky není žádnej hustozávoďák, je to prostě lehký auto na okresky. Na suchu bych řekl, že to i zajede i čas, ale na mokru nebo sněhu je lehkej předek, těžká záď a krátkej rozvor řekněme nevyzpytatelnej. Měl jsem čest s tím taky nějakou dobu jezdit a dá se na to zvyknout, ale první, co vám bleskne hlavou během smyku, je: „Stodvacítka“ :D

          3. Ropak: kvůli fordu to není, miata má nemastné-neslané motory odjakživa, daň za to, že je to levné, když pod kapotou tiká to stejné co v běžných modelech. Dtto i diskutované Zetko (s výjimkou HR verze), Mustang a další levné muscle cars.

          4. shifty 18.2.2021 v 23:38

           Aj na to existuje liek. Ale nebude to za 300k Kc.

           https://www.roadandtrack.com/car-culture/a8196/flyin-miata-v8-nc-miata/

          5. Jestli se nevešel do Miaty, tak u Elise to nemusí ani zkoušet.

          6. fatdwi 19/2 9:11
           S tím fordem jsem si dělal legraci. Ty motory používá kde co, např. Caterham a jiný srandamašiny. MR2 má taky celou pohonnou jednotku z Celici (akorát je tam navíc samosvor), je to prostě o ceně, to máte pravdu. Za ty peníze a provozní náklady je to zlatý auto, dálniční kilometry bych na tom pochopitelně natáčet nechtěl. U tý MX-5 to bude podobný.

           Panek 19/2 8:40
           Napřed hledáme auto s klasickou koncepcí, jedna z věcí, co majiteli nevyhovuje u MR2 je těžká záď. Tím Elise/Speedster jsem reagoval na příspěvek Shifty(ho), kterej postoval tu A110.

           Nakonec skončí v tom BRZ, to je skoro jistý.

 8. Taky jsem puvodne chtel zetko, ale nakonec jsem skoncil u Miaty, jako skoro kazdej :) Ma sice jen 150 koni, ale zase o 600kg min a vsechno ohledne toho auta je zase levnejsi… pojisteni, spotreba i material.

  O vykon se musi clovek snazit (je to zkratka “momentum car”), ale tim, jak je auto mrnavy a lehoucky, tak ten pocit zabavy za volantem je uz i v rychlostech kolem 80-100km/h maximalni – coz mi prijde jako fantasticka vlastnost do realnyho provozu.

  Ale ten zvuk, ten zvuk ti budu zavidet. A na delsi cesty to budes mit taky jinou pohodu nez ja s tim svym kostitrasem… :)

  1. Ahoj a jakou máš Miatu? Moc bych se přimlouval za nějakej článek nebo aspoň nějakej obsáhlej kemntář co a jak o Miatě :) Od kohokoliv!

   1. Ahoj, mám 2. gen po faceliftu (NBFL) se silnější jedna-devítkou. Jinými slovy už taky skoro dvacet let starej werk ;) Recenzi se mi úplně psát nechce, navíc bych nosil dříví do lesa, ale můžu ti dát nějaký zdroje:

    – V redakci a mezi příznivcema Autickar.cz jsou miatisti a píšou ze zkušenosti. Zkus tam pohledat článek „kupujeme ojetou MX-5“.
    – Honza Koubek z Meziplynu jezdí úplně stejnou miatu jako já. Na youtube kanálu Meziplyn (ještě než přešel na Stream) má recenze všech generací.
    – České fórum znám forum.mx-5.biz, ale nemám tušení, jak se tam registrovat, takže tam nepřispívám. Ze zahraničních miata.net, případně mx-5.de.
    – Pokud bys v Praze hledal na Miatu servis, tak jsem slyšel o Guru Racing. Pořádají i nějaké srazy a tak. Žiju v rajchu, takže bez osobní zkušenosti.
    – OEM a tuning díly spousta lidí včetně mě nakupuje z Německa od ILMotorsport.

    Kdybych měl dát před koupí jednu radu, tak vyhejbat se rzi. MX-5 jsou v podstatě nezničitelný, všechno low stress komponenty, ale na rez si dávaj bacha. Ne, že by se to nedalo vyřešit a vyvařit, ale stojí to čas a peníze.

 9. Několik let zpátky jsem řešil podobný problém. Volba padla na BMW Z4 E85. Motor 3.0 R6 170kW, manuál, zadní náhon. Tehdejší cena 230k, dnes se dají pěkné kusy sehnat od 250k.

  Tu je na ní recenze:
  https://dfens-cz.com/zkusenosti-bmw-z4-e85/

  Komu by vadila hadrová střecha, dělalo se i kupé, případně generace E89 měla skládací pevnou střechu, ale ta už asi nebude za 300k. Do limitu by se dal sehnat i motor 3.0si se 190kw.

  Jinak za tu cenu se dá sehnat třeba Porsche Boxster, který taky splní všechny parametry. Tedy pokud nevadí, že v tom chlap vypadá jako buzerant.

  1. Co je to s boxsterom a tym ze v tom muz vyzera ako buzerant?

  2. Díky. E89 je fakt za jinej peníz. Ale i ta E85 coupe v dobrým stavu stojí zpravidla víc. Ojetá M54 dle mýho rovněž není recept na dlouhověkost. Snad neznám člověka, kterej v tom motoru nemá KO pístní kroužky.

   Boxster se dá pořídit i za míň, třeba 200k. Aktuálně nejlevnější na mobile.de je ani ne za 150 tisíc. Střecha jen hadrová. Motor je uprostřed, není to ortodox. Za 300k už je i 996. Taky motor na špatným místě. Navíc, údržba stojí nesmysl a auto za ty peníze bude vrak. My chápem, že Porš se kupuje s lehlým motorem, ale GO za dvě kila+ borec nehodlá absolvovat. Chce si koupit něco, do čeho hned nebude muset vrazit tolik peněz a čtvrt roku času, aby to bylo vůbec funkční :D

Napsat komentář

D-FENS © 2017