Štrajchpudlíci verze 4.0 - zpět na článek

Počet komentářů: 741

  1. „Počítače ale iracionální prvky nemají a dokáží řídit naprosto racionálně a přesně. Jenže takové řízení znamená omezit člověka, diktovat mu jeho spotřebu, návyky. Co se zdá rozumné jednomu, nemusí připadat rozumné druhému. Takovou společnost jsme tu už jednou měli a spějeme do ní díky Zelenému údělu znova.“

    …tato věta mi nedává smysl.
    Taková společnost, do které spějeme díky Zelenému údělu, ještě nebyla.

    Komunismus neztroskotal na hesle „Každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb“. Ve skutečnosti socialismus a ne komunismus ztroskotal, protože ho převálcovala západní propaganda a ideologie.

    1. tak esli katalog zboží a cetek, kterejch si můžeš pořídit úplný vagóny, je propaganda, tak dobře, soudruhu; a nemáš nekde nejakej ucelenej slovník, abych si dokázal přeložit do obecné řeči, co nadrásáš? :o)

      1. Tak. reálný socialismu ztroskotal na reálné neschopnosti zabezpečit vyšší potřeby občana než příslušný počet kalorií na den a postel na ubytovně.

        1. Židobolševik dokáal zajistit i slušné školství, zdravotnictví a bezpečnost v ulicích. A i ty byty se nakonec stavěly, byť kvalita byla pochybná. Ale všechno nadstandardní byla šílená pakárna, shánění, uplácení, pořadníky, bony…

        2. No dobře, některé potřeby nebyly dostupné jako na Západě, ale uvědomuješ si, že hned po válce začal Západ škodit ze všech sil zemím, které se rozhodly pro socialismus a vyvolal studenou válku?
          Nebýt toho, tak by se svět vyvíjel úplně jinak. Nakonec to je ten „úžasný“ „báječný“ kapitalismus kdo má na svědomí obě světové války.

          1. co má společnýho Hitlerův národní socialismus s kapitalismem víš asi jenom ty.

            1. Kapitalistické peníze

              1. To víš že jo.

                1. Hitler byl zasypáván bohatě penězi od bankéřů.

                  1. Bohate moc ne, oni bankeri taky nebyli uplne tupi. Proto Ada potreboval Blitzkrieg, aby se fofrem dostal ke zlatu a zbranim na vychode, nez se nekdo rozkouka. Na pocatku valky na tom ekonomicky moc dobre nebyl. Neco mu do zil nalili, ale blbi taky nebyli.

                    1. Každopádně bankéři jsou de facto spoluviníci, když ne přímo viníci 2. světové války. Bez toho sypání Hitlerovi by Adolf Hitler nemohl ani začít světovou válku. Oni to nepřímo umožnili.

                    2. Samozrejme, valka je o zdroje, ale sama zdroje potrebuje. Ada byl tluchuba, sam mel hovno a ne prachy na valku. Potreboval investory. A investori potrebovali tluchubu. Symbioza.

                    3. Už jsem tady ten mechanismus popisoval – zbrojení financovaly MeFo směnky. Bankéři byli cca od r. 1936 úplně odstaveni od jakéhokoliv rozhodování.
                      Krásně a přehledně je to popsáno zde, bez jakékoli ideologie, jen fakta:
                      https://zpravy.kurzy.cz/517119-gemeinnutz-geht-vor-eigennutz-4-ctyrlety-plan/

                    4. Sysop:
                      Máš můj obdiv, anžto den má jen pouhých 24 hodin a ty přesto stíháš i tohle pískoviště.
                      Minule jsi to nepochopil, jak jsem říkal, že máš asi málo dětí…
                      To bylo proto, že jsi něco zdlouhavě vysvětloval leonovi.A to je kojenec.
                      Prostě makáš…

                    5. Ja to mam misto Rauchpause, proste mi na pozadi v PC bezi ctyri diskuse a podle toho, co delam a na co mam naladu, se na nekterou diskusi mrknu. Pokud jsem tu rano okolo sesty, tak to je z kanclu, naopak pozde vecer to mam misto vecernicku na usnuti :-). Pres den pak jak kdy, do prace jezdim tri dny v tydnu, zbytek HO a to obvykle delam neco spis okolo baraku, takze tady se mihnu, pokud zrovna musim sedet u PC a treba cekat na nejakou Teams-diskusi, nebo tak neco. Doma pres den vetsinou u PC nesedim.

                      Jenze jaxe to tak ruzne prolina, vznika iluze, ze tady hniju furt. Koupil jsem si po dvaceti letech sladky drevo, manzelku chytla nejaka nostalgie, takze budu vecer spis brnkat, aby mi ztvrdly prsty. Na to klavesnice nestaci…

              2. leon
                Hitlerův „nacismus“ znamená v překladu národní SOCIALISMUS. Socialismus je opakem kapitalismu, to jste se měl učit ve škole.

                1. A není ti divné, že ten Hitlerův „socialismus“ finančně podporovali kapitalisti, když naopak Československému socialismu škodili jak jen mohli?

                  1. Na tom neni nic divneho. 30 % nemeckeho prumyslu pred druhou valkou patrilo Anglanum a Amikum, kteri se ucastnili velkeho vyprodeje ve dvacatych letech. Takze samozrejme chteli bejt u toho, az se bude porcovat medved. A ona myslenka Drang nach Osten, kde kazdej vedel, ze je zlata zila, se proste libila.

                    Ten Hitleruv socik samozrejme miril na socialni jistoty. A to tehdy nevidane a dodnes pouzivane. Socik to samozrejme byl. Ada nebyl pitomec a vedel, ze jedine tim si ziska podporu chudych davu. Kapitalisty koupeny uz mel slibama o porcovani vychodu. Az ten chudej German sedel schovanej nekde v ukrajinskym zakopu, bylo pozde pro nej zjistit, ze ten socik ma chyby.

                    1. Takže potvrzuješ, že Západ připravoval Německo pro útok na SSSR? Socík to samozřejmě nebyl.
                      Socík je o solidaritě, rovnosti a aby se lidem dobře žilo, a ne o přípravě národa na válku.

                    2. Hm, pak nechapu, proc jsem za sociku byl ve spenatu. Na co mne teda pripravovali?

                    3. Ruzni zapadni podnikatele pripravovali Nemecko do valky. Ano. Jestli to lze prohlasit za pripravu zapadem, to nevim. Neumim tu miru posoudit.

                      Pripravuje ted Cesko Cechy na valku, protoze Strnad vybavuje UA?

                    4. Sysop: Je to stejná situace jako v 30. letech 20. století.

                      Herecká etuda zvaná „co nejvíce zjednodušit útok na Rusy, a připravit co nejširší územní a finanční linii pro Rusy“.

                      Předtím probíhala herecká etuda, která víceméně končí „oslabení Ruska ekonomickým rozvratem“ – ve 21. století ve formě sankcí a horkých konfliktů kolem ruských státních hranic.

                    5. „Socík je o solidaritě, rovnosti a aby se lidem dobře žilo“
                      Tak to je ten úplně poslední smysl jakéhokoli socialismu. To by totiž žádný socialismus nemusel existovat…

                    6. Socik, z definice, byl prechodnym obdobim mezi kapitalismem/feudalismem a komunismem. Tehdejsi konspiratori ovsem sirili protirusky narativ, ze je to dlouhe a bolestive obdobi prechodu mezi kapitalismem/feudalismem a kapitalismem.

                      Jinak, myslenky socialismu, stran one rovnosti, rozhodne nejsou mrtve a pozvedla je EK v ramci prerozdelovani priprchliku. Vzhledem k tomu, ze ma byt zdvojnasoben pocet lidi ve Frontextaxi, tak se celkem brzy muzeme tesit na prvni socialisticke vlastovky.

                    7. Do války štvala Němce Anglie, aby zabránila Německu bratříčkovat se s Ruskem. Východní železnice a její napojení na transsibiřskou magistrálu byla poslední kapkou, stejně jako nedávno NordStream II. Proto Anglie vůči německu zaručovala neutralitu v případě napadení Francie, což nepřekvapivě okamžitě porušila. Jenže Angličani mají sami o sobě mnohem vyšší mínění, než odpovídá realitě, což prokázali ve všech válkách za posledního čtvrt tisíciletí…
                      Ostatně i ve druhém díle to byla opět Anglie, kdo potvrdil Němcům, že jsou v právu a Československo že utlačuje Němce v míře, která zdaleka neodpovídala realitě. A samozřejmě tak učinili s úmyslem nepravým, jako vždy. Že pak byli rádi, že ten svůj ostrůvek ubránili proti Němcům bojujícím na 3 dalších frontách, to už je jen ironie anglosaského velikášství.

            2. Co třeba soukromé vlastnictví výrobních prostředků shane? Nebyl to tedy víc státem regulovaný kapitalismus než socialismus? https://ekonom.cz/c1-67051290-nacisticka-ekonomika-rychle-rostla-ale-jen-diky-dluhum-a-zbrojeni

              1. a co centrálně plánovaná ekonomika (čtyřletý plán) a přídělový systém už v době míru? Soukromé vlastnictví výrobních prostředků ostatně existovalo i v některých socialistických státech a nejen v Jugošce. Nacistický systém měl k socialistickému centrálně řízenému plánovanému hospodářství blíž než ke kapitalismu.

                1. To je dohadování o hovně shane. Předpokládám, že sám vidíš, že napasovat jeden nebo druhý pojem chce s jejich definicemi hodně kroutit a nesedí nakonec ani jedna. Bylo by tedy vhodnější mluvit než o kapitalismu či socialismu o konkrétních atributech tehdejšího systému.

                  1. ano. ale to vysvětli leonovi, který má jasno, že hitlerův národní socialismus byl vlastně kapitalismus. Btw. pro tenhle typ hospodaření se obvykle používá termín fašismus, pro který je typický.

                    1. Já tu potřebu ani nemám a ty jsi mu to už vysvětlil.

                    2. A předchůdce fašismu je co?

                    3. Německé válečné hospodářství z let 14-19.

                  2. leon1.8.2024 v 14:01
                    Kapitalistické peníze
                    —–
                    A neměl na mysli leon třeba ty kapitalistické peníze, které si pan Hitler půjčil od nějakých těch kapitalistů na západě? Nevím, ptám se.

                    1. Ano, takhle to myslel. A jak vysvětlit shanemu, že hitlerův národní socialismus ve skutečnosti žádným socialismem nebyl?
                      Přirovnal bych to k značce ODS. Ta ve skutečnosti občanská demokratická není ani náhodou.

                    2. Myslím, že nikdo zvenku netuší, zda uvnitř ODS náhodou neprobíhají nějaké demokratické procesy. Pokud ano, mohl by být název v pořádku, protože není podmínkou, aby název charakterizoval vnější orientaci, notabene když ta se co chvíli mění, aniž by změnila členskou základnu a svého vůdce. Dokládá to loopingy ve vztazích k EU, Éčku i kdečemu zelenému kolem.

                    3. Hupert:

                      „..uvnitř ODS..“

                      – – –

                      Účelové sdružení zlodějů a podvodníků. Uvnitř podobné jako KSČ v 70.-80. letech. Loopingy jsou samozřejmost, udělají cokoliv.

                      Tady tehdejší předseda smírčí komise ODS:

                      https://www.lidovky.cz/domov/firma-diky-zastupitelum-vydelava-na-chudych.A070226_080214_ln_domov_fho

                      Další podobný:

                      https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-firma-politika-ods-skoncila-u-nezvestneho-bileho-kone-veritele-maji-smulu-217207

                      To jsou ti méně známí, tvořící však typický vnitřní materiál partaje.
                      Možná někdo pamatuje také ožungra Šeicha:

                      https://www.respekt.cz/tydenik/2007/3/kdo-zkroti-poslance-seicha?srsltid=AfmBOopNVL9jarmw3gqkLsHhyRIYMxNUFHSSJnJNT3K5XBU0Pqgj2bje

                    4. Leon
                      Pod pojmem socialismus je zahrnuta solidarita a sdílení/přerozdělování zdrojů státem. To jistě v nacistickém Německu probíhalo, byť jen pro ty, kteří toho socialismu byli hodni a neodporovali předobrazu správného soudruha/soudružky (Volgsgenosse/in). Zbytek pocítil dopady diktátorského totalitního režimu. Státní nacistický kapitál a jeho zdroje prakticky stoprocentně ovládal stát (žádná korporace ani osobnost OFICIÁLNĚ nestála nad stranou, potažmo Hitlerem, i když realita se průběžně především během válečných let mohla pružně měnit).
                      Ad modroptáci: ODS měla v r. 2009 cca 34tis členů, což bylo historické maximum. K roku 2024 je to cca třetina čísla z roku 2009. SPOLUkolka tak na sebe váže nejoptimističnějším odhadem cca třetinu voličů chodících k volbám. Kolik tedy vlastně mají ODS členů a voličských přívrženců? Každopádně nejedná se o vládu většiny, ale menšiny, která získala mandát, řekněme demokraticky vedeným hlasovánním , jelikož většině bylo umožněno nějakým způsobem se vyjádřit, byť tato toho nevyužila ke své vlastní škodě. V tomto ohledu ODS demokratická je (jako ostatně všechny parlamentní strany). V ohledu prosazování svých zájmů je demokratická maximálně vnitrostranicky, o čemž ale také silně pochybuji. Hlas lidu, potažmo voličů, na její fungování a cíle žádný vliv nemá a jakékoli nenásilné protesty, byť by se jich účastnilo milion lidí, na její konání vliv nemá. Jako ostatně u všech ostatních parlamentních stran. SPD hovoří o odvolatelnosti poslanců a politiků v případě nespokojenosti voličů s konáním mandantů. Jak by to fungovalo reálně v případě vládnutí SPD nemám vůbec žádné iluze. Zastupitelská demokracie se tak stává na oko svobodným pojmem, kde se ale svoboda projevuje především v tom, jak námi volení zastupitelé prosazují svoje vlastní zájmy, nikoliv ty naše.

                    5. Moc pěkná věta (a není to myšleno ironicky):
                      …námi volení zastupitelé prosazují svoje vlastní zájmy, nikoliv ty naše.

                    6. hellfire:
                      Strana je demokratická, pokud se v ní rozhoduje většinově. V jiném smyslu to, že je demokratická, o straně říct nelze. Lze říci, že všechny strany, které se u nás účastní voleb, navenek uznávají demokratický volební systém. V ČR nevládnou zástupci většiny, a to ani zástupci volící většiny. Vládní strany pětikoalice získaly ve volbách v r. 2021 necelých 44% hlasů. V ČR tedy vládnou zástupci menšiny. Z toho plyne, že je u nás parlamentní nedemokracie a je potřeba to napravit.

                    7. Hubert
                      Myslím, že nejsme ve sporu (viz menšina která získala mandát vládnou většině). Demokraticky volené subjekty vládnou nedemokraticky a s tím je potřeba něco udělat, říkáš. V tomto bodě opěr souhlasím. Vidíš nějakou nenásilnou formu, jak ty demokratické subjekty působící nedemokraticky napravit nebo odstavit? A co bys instaloval místo nich? Respektive, existuje nyní politický subjekt, který by demokraticky prosazoval vůli svých voličů/přívrženců? Pokud ne, jak takový subjekt nenásilně vytvořit?

                    8. Největší průser je všeobecné rovné volební právo. Vzhledem k tomu, že vláda = rozhodování o distribuci peněz a vzhledem k existenci Gaussova rozdělení to jinak než krachem skončit nemůže. Do detailu to rozebírá ekonomická teorie veřejné volby, např. Buchanan.

                    9. hellfire: V určitém sporu jsme. Jestliže volební systém umožňuje, aby v parlamentu měla většinové zastoupení zvolená menšina, je s demokracií konec, třebaže sečtení volebních hlasů bylo korektní. Nesouhlasím tedy s tím, že volby jsou v takovém případě demokratické. To, že strany mají v průběhu volební kampaně diametrálně rozdílné podmínky je snad každému jasné, neboť aby dostaly ve veřejnoprávním médiu nejlukrativnější prostor vybrané subjekty je absolutní faul proti ostatním. Pokud jde o volební systém, samotný rozklad demokracie neřeší, i kdyby jel např. v intencích Janečkova návrhu více hlasů, a to pozitivních a negativních. Ideální by asi bylo, aby v parlamentu zasedali životní praxí prověření stařešinové (oblastní?). Z těch by sice bylo obtížné sestavovat vládu až poté, co budou zvoleni, ale když vidíme dnešní obsazování ministerstev nekvalifikovanými diletanty, nemohlo by to být horší. Osobnostní namísto stranického parlamentu by nepotřeboval senát. Ten je dnes i tak dílem stranický. Volba osobností by ovšem přinesla programovou nejistotu, ne-li chaos. V tomto směru se stranický systém jeví průhlednější, pokud ovšem strany či hnutí nefungují jako ODS nebo ANO, kteří otočí po volbách o 180°C anebo tvrdí, že chtějí jedno a v parlamentu odhlasují opak. Má-li být strana trochu stabilní a tím i věrohodná, musí mít 100000 členů platících příspěvky a zajišťovat vnitřní kontrolu dodržování kurzu, čili programových cílů. Při stranickém systému nemají malé subjekty ve volbách co dělat, protože mohou těžko něco garantovat. Dnes jde do voleb kdejaký mourek(nebo mimozemšťan), ale i kdyby měl sebelepší program, nemá realizační potenciál. Maximálně si může přijít na pár fufníků, když mu to hodí mňoukomilové a další voliči z recese. Je třeba ořezat stranám státní příspěvky. Háček je v tom, že společnost se díky převládajícímu spotřebnímu nastavení stále více atomizuje, takže vznik velkých stran je dnes nereálný. Navíc šíbři, co dnes už mají v rukách většinu majetku světa roky systematicky plánují a realizují jiné představy a mají své lidi, vyškolené Aspenem či jinde, rozsazené na všech klíčových místech, aby odchýlení ze směru eliminovali. Trochu jsem se zasnil, leč mimo duchnu to není ono.

                    10. Hupert
                      1.8.2024 v 23:02

                      takovej žabožroutov s věčinovým systémem je úplnej úlet a to zcela programově, a přesto si hraje na kdemohkradciu

                    11. Výsledky hlasovacích voleb, v nichž vítězí zvolená menšina se ti jeví jako nedemokratické? Jak si teda tu demokracii vlastně představuješ?

                    12. hellfire: Tak jak je demokracie definovaná, jako vládu většiny. Politický systém, který tvrdí, že je demokratický, musí vytvořit a zavést nástroje, kromě jiného volební systém, které vládu většiny regulérně zajistí. Když ve volbách propadnou statisíce volebních hlasů, je vláda, nastolená na základě hlasů menšiny legitimní, když jde řízení země směrem, kterému většina nedala souhlas už ve volbách? Neříkám, že dosáhnout demokracie je technicky čistě možné, to by o každém rozhodnutí museli vždy hlasovat všichni. Jde o to, nastavit pravidla a nástroje systému tak, abychom se naplnění pojmu demokracie maximálně přiblížili. Proč by měl ale volit každej debil? Protože je-li mravný, má mít v obecném smyslu i právo na životní prostor ve společnosti.

                    13. Hupert
                      1.8.2024 v 19:53
                      Strana je demokratická, pokud se v ní rozhoduje většinově.
                      jenom formálně, nebo dovopravdy? ;-)

                    14. Behemot: To není 1 nebo 0. Strana je formálnědoopravdicky demokratická v poměru počtu formálních k doopravdickým členům, příp. formálních k doopravdy míněným hlasům při hlasování.

                    15. Hupert
                      1.8.2024 v 23:10

                      toe složitý jak raketoplán :D

                    16. Zřejmě proto raketoplány už nelítaj.

                    17. Krásný článek v olympijském duchu „Není důležité vyhrát, ale užít si to.“

                    18. Hupert
                      1.8.2024 v 23:21

                      jj, americke sučastky, ruske sučastky, všecko vyrabi na taiwanu!! https://www.youtube.com/watch?v=bifOI4MbHVU

                    19. Taiwan tedy podvratně ničí úspěchy amerického raketového a vojenského průmyslu! Nemělo by to USA řešit?

                    20. @Hupert „Vládní strany pětikoalice získaly ve volbách v r. 2021 necelých 44% hlasů. V ČR tedy vládnou zástupci menšiny. Z toho plyne, že je u nás parlamentní nedemokracie a je potřeba to napravit.“

                      Myslím, že tohle by se dalo napravit velmi jednoduše. Stačilo by každé kandidující straně přidělit plus mínus 2 mandáty za získané procento hlasů. Proč podmiňovat 5% zisk? Zároveň by to vyřešilo potřebu tvořit falešné koalice, protože by jim to v tu chvíli nic nepřineslo.

                    21. otula: Nebylo toto právě důsledek politického zásahu Rychetského? Po změně volebního zákona je nyní nesmírně výhodné proplout do vlády jako koalice stran.

                    22. Tak to netuším, ale je to docela možné. Ale to, že strana, která získá 5,01 % dostane 10 křesel, zatímco strana s 4,99 % nula křesel a strana s 10 % třeba 30 křesel (plácám to by oko), to mi moc demokratické nepřijde.

                    23. Francouzsky volebni system ma take svoje kouzlo a podezrivat FR, ze je nedemokraticka, asi nebude nejjednodussi.

                    24. otula: A nebo se po zásahu Rychetského je laťka pro procenta proplutí do vlády pro koalice nižší než pro samostatné strany. Proto nám ve vládě smrdí STAN nebo Lidovci, kteří by se jinak nedostali.

                    25. @Alan.Cox Tam jde spíš právě o ten nepoměr přidělování křesel. V roce 2021 mělo např. SPD 9,6 % a dostalo za to 20 křesel. Piráti s Dozimetrem měli 15,6 % a dostali za to 37 křesel, přitom pokud by šli jako dvě strany a měli řekněme 9,6 a 6 procent, dostali by 20+12, tedy 32 křesla. „Spolu“ mělo 27,8 %, což není ani trojnásobek SPD, ale dostali 71 křesel, tedy 11 křesel „navíc“. To je zřejmě smysl „koalice“, která se jako koalice přitom ani trochu nechová. Rozebrali si hlasy milionu voličů, kteří volili úplně jiné strany.

                    26. Gorgussien
                      2.8.2024 v 18:32

                      podle rychetskýho prasečího rypáku pré aby neměla sněmovna malou důvěru, zatímco teď pjetydemolyca atakuje hranice voblíbenosti, jooo! vocpoda…:D

                    27. Se hlavně divím, že ho EUhnija nepopotahovaka, gdyž to bylo špatně.

              2. Hupert: nebyl!
                Kapitalismus je individualistický a stojí na osobním prospěchu/zisku.
                Socialismu je kolektivistický a stojí na kolektivním prospěchu na úkor jednotlivce.
                Zjednodušeně řečeno: v kapitalismu je tu stát pro lidi, v socialismu tu jsou lidi pro stát.

                Kdybyste byl židovským majitelem továrny na barvy, asi byste velmi rychle pochopil, jaký byl rozdíl mezi kapitalismem a nacismem.

                Soukromé vlastnictví sice existovalo i ve fašismus a národním socialismu (a ostatně s ním počítá i třeba Eurosocialismus dnešní EU), ale volný trh nikoli. A účelem ekonomiky v socialismu není zisk, nýbrž uspokojování potřeba obyvatelstva na základě plánu. K tomu slouží systém regulací, dotací, státních zakázek atd.

                V kapitalismu je naopak jediným (ze zákona povinně) smyslem ekonomiky dosáhnout zisku (s výjimkou tzv. neziskového sektoru).

                1. Integrale: Až na to, že neexistují jen dvě extrémní varianty, které nazýváte kapitalismus/socialismus.

                  Navíc ta kravina, že v kapitalismu je stát pro lidi – to se snad nehodí komentovat. To už je na hranici ideologické zaslepenosti zvíci Michala Koudelky.

                  1. A jaký jiný smysl má stát v kapitalismu?

          2. Tak to je hodně přitažený za vlasy. Můžete mi kupříkladu uvést, jak konkrétně „západ“ škodil Československu? Nějak si na nějaké konkrétní věci moc nevzpomínám… podpisem Postupimských a Jaltských dohod? Stažením vojsk v roce 1968 o 50 km do svého vnitrozemí, aby se náhodou nemohli setkat se zbloudilým sovětským tankem?

            Samozřejmě, byla různá embarga (například počítače Apple), ale ta vycházela spíš z bezpečnostních hrozeb, než snahy ubližovat chudákům Čechoslovákům. Hlavním důvodem, proč jsme nemohli používat západní techniku a technologii byl v tom, že jsme je jaksi neměli za co směnit, protože o naše zastaralé a nekvalitní zboží na západě nikdo nestál. V tom byl ten problém, neměli jsme měnu, kterou bychom cokoli západního zaplatili (valuty/devizy). Ale za to jsme si mohli sami.

            Naopak Vám mohu uvést (jeden za všechny) příklad, jak se Bertone snažil naopak ublížit Fiatu za to, že zprznil jeho návrhy Una, takže na dluh a za obrovské nejistoty, že nikdy neodstane zaplaceno (a kolik) navrhl karoserii projektu Š781, kterou asi znáte spíš pod obchodním označením škoda Favorit.
            A projekt Š781 spustili komunisti proto, že doufali v jeho prodej na devizových trzích a nalili do toho tolik deviz, že to národní hospodářství už nerozdejchalo.

            Za všechno to „utrpení“ jsme si mohli sami, resp. naši komouši a jejich věrní kamarádi Rusáci, kteří Československo potřebovali jako výkladní skříň socialismu, neb bylo naprosto nedotčeno válkou. Na rozdíl od Německa nebo Rakouska a dalších zemí, které byly prakticky srovnány se zemí. Na horách se u nás volalo „jak je ti Rakousko…ousko…ouzko…ouzko… . A po 40 letech jsme na tom byli my prakticky stejně jako v tom roce 1945, zatímco Rakušáci a Němci si nás mohli koupit, neb disponovali 6–8x vyšší kupní silou, než my.

            Reálný socialismus pak nezlikvidovaly havlovy nepochopitelné hry nebo Charta ’77, ale katalogy německých zásilkových služeb a filmy z „kapitalistické“ ciziny.

            1. On ten socik nemel zadnou chybu, jaxe mozna Gorba mylne domnival. Naopak, ten socik slapal presne tak, jak mel. Aby nikdo netrpel hladem a kazdy mel praci, ackoli mnozi o praci nestali a mnozi svoji praci se slusne uzivit neumeli. Takze, logicky, pokud socik chtel drzet nad vodou i ty, kteri by jinak chcipli, musel okrast ty, kteri to tahli. A kdyz se jeste naslo par sibru, co ten ekonomickej nesmysl ruzne rozkradali, pak to nutne znamenalo, ze vsichni meli hovno, ale stejny.

              Na druhou stranu to, co mame v EU, ma nektere prvky spolecne. V neziskovkach se schovavaji neuplatnitelni lide, kteri system jednak vysavaji a druhak kurvi. Dale se system snazi nejak bruslit s financovanim duchodcu, kterejm drive bral s tim, ze ve stari dostanou, ovsem mezitim se zasadne zmenily pravidla hry. No a diky dotacim se pak dokurvi i to, co by jinak celkem bez problemu trh procistil.

              Ze jsme nyni zapadu blize, nez pred triceti lety, je zpusobeno, mimo jine, i tim, za zapad ma sestupnou tendenci.

              1. Naprostý souhlas. Bohužel.
                Komunisté sice prohráli Studenou válku, ale vyhráli válku o Evropu. I když si dnes říkají Zelení, Piráti aj. (původní „konzervativní“ komouši už jsou dneska napravo od ODS…).

                1. Ta odvěká touha lidstva po ráji na zemi…

                  1. To nemá s touhou po ráji nic společného, komunistům nešlo nikdy o nic jiného, než o legalizaci loupežnictví. Ostatně nacistům také.
                    Výjimka byl asi Mussolini, ten podle mého skutečně zkoušel najít ráj. Chudák.

                    1. Vyčítat lidem, že po dvou světových válkách měli „báječného“ kapitalismu plné zuby, to je fakt síla. Komunisti nepřiletěli odněkaď z vesmíru, ale byli to obyčejní lidi nespokojení s tehdejším režimem. Jaká to byla „úžasná“ doba je dobře ukázáno v dokumentu Industrie.

                      „komunistům nešlo nikdy o nic jiného, než o legalizaci loupežnictví“ – hm, na rozdíl od šlechty – prvních kapitalistů, kteří podle tebe asi přišli k majetkům poctivou prací. Ten byl fakt dobrej!

                    2. Hele, tys asi neabsolvoval Marxak, co?

                    3. Jakýho kapitalismu měli po dvou válkách lidé plné zuby, když II. díl jednoznačně plánoval, odstartoval a vedl národní SOCIALIMUS v Německu?

                      Boj proti nacismu se moc neuváděl, všimněte si, že na dobových pomnících byl vždy „boj proti německému fašismu“, což byl úplný nesmysl, protože v Německu nikdy žádný fašismus samozřejmě nebyl. Ale vysvětlovat soudruhům, že mají bojovat za svůj socialismus proti jinému socialismu bylo jaksi složité a nefunkční. Proto soudruzi zaměnili nacismus za fašismus a jeho politickou a hospodářskou levicovost za „pravicový“ rasismus (přičemž tvrzení, že na rasismu je cokoli pravicového nikdy nikdo nijak nevysvětlil ani neprokázal, prostě je to dogma typu „neptej se“). No a někteří méně bystří jedinci těmto škatulatům věří dodnes, aniž by použili tu kulatou věc na krku začali si definovat pojmy (co je to pravice, co je to levice, zda vůbec může z hlediska principu existovat nějaký pravicový socialismus a podobně).

                    4. Integrale: Zatímco kapitalismus žádné loupežnictví nelegalizuje – pohádky bratří Grimmů jsou proti tomu vysoce seriózní.

                    5. Re: Alan.Cox 2.8.2024 v 18:50
                      Podle mne je to o lidech, ne o zrizeni.

                    6. Sysop: S tím nemohu než vřele souhlasit.

                    7. Nemůže. Nemá jak, nemá k tomu žádné nástroje. Kapitalismus představuje volný trh, kdy každý spotřebitel produktu či služby sám z vlastní vůle a dobrovolně buď něco koupí, nebo nekoupí. Kapitalista nemá žádný nástroj, jak lidem svůj produkt vnutit, může je pouze přemlouvat (marketing).
                      Problémem kapitalismu je vznik přirozených monopolů, např. Microsoft, Apple apod. a k tomu existuje stát, aby vzniku přirozených monopolů bránil prostř. úřadů pro hospodářskou soutěž, antimonopolního úřadu atd. (což se v praxi vlivem selhání států moc nepovedlo, že?).
                      A vznik umělých monopolů (povinnosti občanů kupovat produkty či služby konkrétního výrobce či poskytovatele) je pak umožněn právě a jenom vlivem státu…

                      Selhání tedy vidíme nikoli u kapitalismu ale u státu. A socialismus je posílení státu nad volný trh, tedy Vy chcete posílení přesně toho, co již opakovaně a soustavně selhávalo a selhává na úkor toho, co funguje prakticky dokonale… jak byste takového člověka, tedy sám sebe, nazval?

            2. z jednoho rozhovoru:

              A co embarga na technologie a výrobky?

              Již v roce 1949 založilo sedmnáct západních zemí, tehdejších členů NATO a Japonska, komisi pro kontrolu vývozu do východního bloku.

              Organizace byla zkráceně nazývána CoCom (z anglického Coordinating Committee for Multirateral Export Controls) a fungovala do roku 1994. V důsledku toho se obchod mezi Západem a zeměmi sovětského bloku během tří let snížil na polovinu a v nejkritičtějším období, v roce 1953, dokonce na pouhých patnáct procent. V té době naše vztahy se Západem téměř zamrzly.

              Zastavily se nějaké konkrétní technologie i pro Československo?

              Ještě před převratem jsme koupili technologii válcovny ze Spojených států za 16,5 milionu dolarů, což byla v té době obrovská částka. Po vítězném únoru však výrobce již nedostal vývozní povolení kvůli technologickému embargu.

              Tehdejší řešení spočívalo v tom, že jsme technologii prodali pod cenou – asi za 11 milionů – nepřímo do Argentiny, kam ji Američané směli vyvážet. Byla to opravdu moderní výrobní linka, která nám v té době mohla hodně pomoci. V Argentině vytvořila základ tamního ocelářského průmyslu.

              1. Obviňovať Kozu a jej embargá za to, že krajiny sovietskeho bloku, zaberajúce spolu veľkú časť sveta a jeho obyvateľstva, plné nerastných surovín a jasnozrivých mozgov, s obrovským vnútorným trhom, nedokázali fungovať samé a samé si všetky potrebné technológie vyvinúť, hovorí viac zlého o nich samých a ich systéme.

                Ale čo by sme svoju neschopnosť a nedostatky politického a ekonomického systému zase nezhodili na nejakých anglosasov, že?

                1. Oni toho sovětští i další východoevropští soudruzi dokázali vynalézt spoustu, ale aplikace vázla, většinou to nějaký byrokrat zařízl a onen inženýr jaksi nemohl založit firmičku a zkusit zbohatnout sám.

                  1. A nebo jít do Slušovic to zrealizovat.

                    1. Jenže u nás byly jedny, v Německu bylo takový Slušovic tisíce.

                    2. A teď z Německa přichází úpadek a spousty blbých nápadů – zelené energie, pozvání migrantů ála Merkelové.

                      Hele, já raději ve státě s omezeným počtem Slušovic, ale bez ekoteroristických debilit a bez denního vraždění a znásilňování na ulici.

                2. grg: Problém je, že Západ nedokáže fungovat sám bez vykořisťování kolonií. A funguje tak již několik staletí. Jakmile přichází o tuto možnost, hroutí se a zadlužuje.

                  1. Úplná blbost. Zaměňujete příčinu a důsledek.
                    Nejdřív byl bohatý západ a teprve potom vysával chudé kolonie. Až poté.

                    A to je mochodem taky rozdíl mezi socialismem a kapitalismem:
                    zatímco kapitalismus umí růst intenzivně (neb je poháněn touhou po zisku), socialismus (pokud vůbec) roste výhradně extenzivně (tzv. nerůst).

                    Vaše životní úroveň v kapitalismu je dána tím, jak dokážete naplnit potřeby JINÝCH lidí.
                    Vaše životní úroveň v socialismu je dána tím, jak umíte řvát o SVÝCH potřebách.
                    Proto musí budižkničemové zničit kapitalismus, jinak pojdou hlady.

                    1. Integrale: Velmi si vás vážím (zejména v jiných tématech). Ale: Já už vás beru spíše jako ideologicky zaslepeného politruka. Vy prostě nejste v realitě, a nejste schopen ani ochoten být objektivní. Pokud fakta mluví jinak, tím hůř pro fakta – u vás platí dvojnásob.

                      Ta vaše politická vylhaná hesla o kapitalismu, která jsou – s prominutím – dětsky pitomá – se už ani nedají komentovat. Nějakou dobu jsem přemýšlel, jestli si neděláte srandu, ale zjevně to myslíte vážně.

                      Připomínáte mi kované marxisty a uvědomělé soudruhy za bolševismu, jen opačným směrem.

                      Vy jste měl jít do politiky, tam taková rázná, uvědomělá, ideálně progresivní hesla vydělávají a zaručují koryto.

                    2. Alane, zkuste oponovat fakticky.
                      Fakta přece hovoří jasně: čím více se nějaký stát přiblížil vizi liberálního kapitalismu (nejvíce USA 19–20. století), tím lépe se v něm lidem vedlo, materiálně i morálně, tím byli svobodnější a tím snazší měli cestu za osobním štěstím.
                      Pokud se podíváte na historii lidstva, opět nejsvobodnější a materiálně nejbohatší lidé byli lidé žijící v demokracii a kapitalismu.
                      Já chápu, že pokud čtete levičácká média, což jsou už téměř všechna, tak pro pár stromů ten les nevidíte, ale byl to liberální kapitalismus, který přinesl lidem dnešní bohatství ve srovnání s minulostí trvající více než 2000 let. Nikdy ve známé historii lidstva na tom lidé nebyli materiálně tak dobře, jako za kapitalismu.
                      Ano, nic není dokonalé a je hromada lidí, kteří na tom volném trhu neuspěli a kritizovali jej, ale snad jste chodil do školy a umíte se podívat na realitu, jak vystřelilo bohatství jednotlice právě s příchodem kapitalismu. A paradoxně úplně nejvíce na tom kapitalismu vydělali chudí lidé, protože právě jejich úroveň bohatství se zvýšila díky kapitalismu úplně nejvíce.
                      Díky kapitalismu tu můžete psát ty své sny o socialistickém ráji, protože kapitalismus přinesl číslicovou techniku a bohatství umožňující i nechudšímu z chudých na ní psát libovolné nesmysly.
                      A pokud už spíše omylem a navzdory v socialismu cokoli vzniklo, k lidem se to dostalo až díky kapitalistům.
                      Ty problémy, špinavosti a svinstva, která jsou vedlejším produktem liberálního kapitalismu, jsou většinou dílem lidí, kteří na volném trhu neuspěli pro svoji neschopnost, lenost nebo hloupost, a tak se snažili zajisti si profit „nekapitalisticky“, obvykle ve státních službách, médiích a podobně. Nejčastěji teoriemi o spáse v socialismu, která se ošem nikde nikdy reálně nekonala, neexistovala a všechny socialistické experimenty dopadly stejně: v lepším případě ekonomickým krachem, v tom horším válkou. protože socialismus není nic jiného, než legalizace loupeže a stojí a padá se závistí, nenávistí a násilím. To jsou kořeny socialismu zasazené jen do vzletných floskulí (jak se kurva můžou mít všichni dobře, když nikdo nemá motivaci cokoli dělat? Proč by jako měl? Aby ostatním zajistil prospěch? Kvůli tomu se budete dřít? Nebo spíš flákat a čekat, že to za něj udělá někdo jiný? Protože výsledek pro něj bude vždycky týž!).
                      Že dnes žijeme v jakémsi socialistickém marasmu, který je ovládán nadnárodním kapitálem, je „zásluhou“ právě těchto sviní.

                3. grg

                  Jak to, že nedokázal fungovat?? A fungoval by daleko lépe, kdyby mu „spravedlivý“ „poctivý“ Západ neházel klacky pod nohy.
                  Pro pomalejší ještě jednou: „báječný“ „úžasný“ kapitalismus má na svědomí dvě světové války a ta třetí zrovna probíhá.

                  1. A tie klacky mu hádzali na jeho územie, sabotovali priemysel alebo ako to dokázali?

                    Ak mám vnútorný trh s miliardou obyvateľov a všetky nerastné suroviny (ako fanúšikovia Ruska nezabúdajú pripomínať), tak si môžem všetko urobiť totálne sám a ten okolitý svet k ničomu nepotrebujem, ten nech si robí zas svoje!

                    A reči o kapitalizme si, minimálne v kontext 2. svetovej vojny strč za klobúk, a dovzdelaj sa o role (snáď kapitalistického?) ZSSR v jej začiatku.

                    1. grg

                      ako to dokázali? V principu stejně jako to dokazují už desítky let na Kubě, Venezuele…

                      Budování sítě Gladio zahájila v roce 1951 italská tajná služba SIFAR (později přejmenovaná na SID a ještě později na SISMI). Bližší spolupráce s CIA začala v roce 1956.

                      V rámci výstavby sítě vzniklo 139 skladišť zbraní a vojenského materiálu. Armádu sítě Gladio tvořilo asi 1000 lidí (z poloviny se jednalo o civilisty). Hlavní základna se nacházela na Sardinii.

                      Gladiatoři (jak se členové sítě nazývali) byli rozděleni do samostatných buněk, aby v případě prozrazení nedošlo ke zničení celé sítě. Kromě toho existovali specialisté na informace, sabotáže, propagandu, šifrování atd. Italská síť Gladio byla aktivní (tj. ve stavu pohotovosti) do roku 1972.

                      Další země
                      Síť organizací existovala mezi lety 1950 a 1990 v zemích tehdejší západní Evropy, v Řecku a v Turecku (jednalo se o země sdružené v NATO i některé země nečlenské). Veřejnost a parlamenty o ní v této době neměly žádné informace, informováni byli jen někteří ministři. Sítě se budovaly za spolupráce s místními zpravodajskými službami (někdy i bez jejich vědomí, existovalo-li podezření, že jsou infiltrovány sovětskými nebo východoevropskými zpravodajskými službami).

                      Vojenské velení bylo Allied Clandestine Committee v hlavním štábu NATO SHAPE v Monsu. Později byly některé z těchto organizací údajně využity pro teroristické útoky pod falešnou vlajkou (tzv. false flag operation).

                      O II. světové toho mám nastudováno hodně, není nic co bych nevěděl na rozdíl od tebe.

                    2. Západ stále fungoval a funguje na kolonizaci. Protože tyto možnosti se omezují, Západ jde do háje ekonomicky i jinak.

                      Socialistická soustava států to dělala bez kolonizace, a v rámci studené války. Něco měli lepší, něco horší – tak to na světě chodí.

                      2. světová válka byla finacována západními bankéři. Bez toho by Hitler nemohl ani pomýšlet na válku. Ono stačí jen seznam států co signali Mnichovskou zradu 1938 – samé komunistické a východní státy!

                    3. Blbost, II. SV byla financována tzv. MeFo směnkami, následně válečnou kořistí. Hitlerovi po roce 1933 právě skoro nikdo nepůjčoval, Německo mělo zoufalý nedostatek deviz. Regulace zahraničníhio obchodu tam byly přísnější než u nás za ČSSR.

                    4. Foundryman: Oficiální historie je jedna věc. Skutečná historie je druhá věc.

                      Banky podporovaly Hitelra nejrůznějšími způsoby. Jen to chtěly pokrýt legendou.

                      Například která banka v březnu 1939 poslala Hitlerovi československé zlato?

                      A co naposílali USA bankéři, o tom raději ani nemluvit.

                    5. Celý hospodářský zázrak byl z podstatné části financován neprůhledně, a to prostřednictvím tzv. MEFO směnek. MEFO směnky (Metallurgische Forschungsgesellschaft), byly vytvořeny ministrem financí Hjalmarem Schachtem v roce 1934. Tyto směnky byly emitovány k tomu účelově založenou fiktivní společností s ručením omezeným. Tato společnost nesla označení Metalurgický výzkum – Metallurgische Forschungsgesellschaft, GmbH, z čehož je i odvozena zkratka „MEFO“. MEFO směnky, úročené kolem 4 %, měly odložený termín splatnosti, zpočátku to bylo v řádu měsíců, později i v řádu let.

                      Ve skutečnosti to byl podvod, který umožnil vládě, aby si PŮJČILA prostředky, ke kterým by se legální cestou nedostala.
                      ———-

                      A kdopak to asi Německu půjčil? To je někdo opravdu tak naivní, že věří, že bankéři nevěděli do čeho jsou investovány jejich peníze a stejně tak vlády Anglie a Francie to nevěděly?

                    6. Ach jo, kdybyste si nastudoval systém MeFo směnek pořádně, nemusel byste se ptát. MeFo směnky byly na základě příkazu vlády přijímány centrální bankou jako kolaterál a krom toho byly (opět na základě vládního nařízení) používány v hospodářství jako paralelní platební prostředek. To znamená, že odběratel (třeba Krupp) zaplatil dodavateli uhlí MeFo směnkou, ten s ní šel následně do banky, dostal za ni určitou část v hotovosti (aby mohl zaplatit lidi) a zbytek mu byl připsán na účet. Banka následně uplatnila směnku u Reichsbank jako kolaterál a na základě toho mohla čerpat hotovost.
                      Zahraniční kapitál s tím neměl vůbec nic společného. Možná někdo něco půjčil Hitlerovi před rokem 1933, ale Německu ani ťuk. Naopak, UK, USA i Francie své půjčky z Německa v roce 1929 stáhly.

                    7. Ještě bych dodal, že to je ten vnitřní dluh, o kterém tu mluvíme, Hitler v podstatě donutil lidi, aby pro něj dělali zadarmo, namísto penězi jim platil dluhopisy, jejichž velká část nebyla nikdy proplacena.
                      Ostatně celý dnešní západní finanční systém jede podle stejného schématu, dnešní peníze bez jakéhokoliv krytí jsou, přísně ekonomicky vzato, také jen dluhopisy. A nikdo už nevěří, že kumulovaný dluh EU, USA nebo Japonska bude někdy splacen.

                    8. + 1

                      Jetě drobný doplněk – AH se dostal moci v okamžiku, kdy situace Německa byla tak špatná, že už těžko mohla být horší a projevovaly se první známky oživení. Kdyby Hindenburg neztratil nervy a počkla ještě jedny nebo dvoje volby, možná by se nic z toho nestalo.

                    9. Re: Jihočech Honza 2.8.2024 v 13:57
                      Hindenburg to mel tezky, kdyz mu pod oknama rvaly zpovykane a hladove davy.

                    10. Foundryman
                      Proč si vymýšlíte?

                      Ekonomické aspekty druhé světové války
                      NENÍ BIS JAKO BIS
                      K rozplétání složitějších dějů je dobré se vystříhat náhodných jednotlivostí, a snažit se najít místa, v nichž se sledované děje vyskytují nenahodile a koncentrovaně. Pro finanční transakce jsou těmi neuralgickými body zejména banky, jako vrcholné finanční instituce. Začněme tedy tou nejpozoruhodnější z nich.
                      Mluvě o ekonomickém pozadí druhé světové války, nutně narazíme na BIS, která hrála nejen v jejím průběhu extrémně významnou roli. Není to však Bezpečnostní informační služba, nýbrž Banka pro mezinárodní vyrovnávací platby (Bank for International Settlements), sídlící v Basileji.

                      Založena byla v roce 1930, v rámci tzv. Youngova plánu (splácení německých reparací po I. světové válce). Do jejího čela byli jmenováni zástupci vítězných velmocí a Německa. BIS fungovala jako banka a vykazovala zisky. Dividendy pak převáděla na konta svých zakladatelů (Bank of England, Říšská banka, Belgická, Italská a Francouzská centrální banka, First National NY, First National Chicago, J. P. Morgan, Bank of Japan). Není od věci si je zapamatovat.

                      Youngův plán byl zřejmým začátkem masivních americko-německých finančních transakcí. Zaškrcené německé hospodářství nebylo schopno splácet reparace. Německo si na ně tedy půjčilo z Ameriky, zejména prostřednictvím firmy Sullivan & Cromwell. Ta zařizovala nejprve prodej německých dluhopisů, posléze i americké investice do Německa. Německo tak zaplatilo reparace Francii a Británii, o to větší pohledávky však vznikly v USA. Ty byly tak úspěšně v Německu kapitalizovány, že rozpoutaly přímo investiční smršť. Za druhou polovinu 20. let to údajně bylo 1,5 miliardy dolarů! Takový odliv volného amerického kapitálu svým dílem dokonce přispěl ke krachu na burze a následné hospodářské krizi na straně jedné, a na straně druhé pak k rozhodujícímu rozmachu nacionálního socialismu, se všemi důsledky.

                      Na německé straně byl v té době klíčovou figurou prezident Říšské banky a ministr financí Hjalmar Schacht, kterého vysoce respektovaly západoevropské a americké finanční trhy. Schacht z Hitlerova popudu neustále žádal o další americké a anglické půjčky – a dostával je. Ford a General Motors tak pomohli prostřednictvím svých pobočných závodů v Německu vybudovat motorizované útvary, a J. P. Morgan Göringovo letectvo (a ještě po celou válku financoval výrobu letadel Focke Wulf). IG Farben byl kapitálově propojen se Standard Oil – který zásoboval německé letectvo benzínem a mazadly.

                      PROFIT ÜBER ALLES

                      Začala II. světová válka – a BIS fungovala dál. Příslušník NSDAP Paul Hechler byl ředitelem banky, Američan Thomas H. McKittrick jejím prezidentem. V BIS se tak zhmotnil poněkud šílený princip (zlaté pravidlo mezinárodního kapitálu), že i v době války musí být otevřené finanční kanály. Přes BIS platili nacisté celou válku úroky ze svých dluhopisů, procházely tudy dividendy z předválečných investic. A kromě jiného, právě přes BIS nacisté ukradli české zlato, které jim hanebně vydala Bank of England.

                      Prezident BIS Thomas H. McKittrick byl – zřejmě nikoliv náhodou – velmi dobrým přítelem zpravodajského důstojníka Allena Dullese, “zakrytého” funkcí amerického velvyslance v Bernu (po válce byl ředitelem CIA). Allen spolu se svým bratrem Johnem Fosterem Dullesem byli před válkou partnery zmíněné právnické firmy Sullivan & Cromwell, jejímž prostřednictvím byly prováděny ony masivní investice do německého průmyslu. V době války John Foster Dulles poskytoval právní služby pro BIS v New Yorku. Po britském vyhlášení války Německu v roce 1939 vyplnili vzniklou mezeru na německém trhu američtí obchodníci. Budoucí ministr zahraničí John Foster Dulles se stal členem správní rady IG Farben, jeho bratr Allen byl ve správní radě Schröder Bank, spolu se zástupcem SS.

                      “Jednoho rána v květnu 1944, zatímco mladí Američané umírali na italském pobřeží, přišel do svého úřadu uhlazený gentleman Thomas H. McKittrick, americký prezident nacisty kontrolované basilejské Bank for International Settlements, aby se svými německými, japonskými, britskými a americkými spolupracovníky projednal důležitou otázku 378 miliónů dolarů ve zlatě, které v době po Pearl Harboru poslali nacisté do BIS, aby byly jejich vůdcům k dispozici po válce. Toto zlato bylo ukradeno státním bankám v Československu, Rakousku, Holandsku a Belgii, a roztaveno spolu se zlatými zuby a dalšími zlatými předměty, až po snubní prsteny zavražděných Židů.” (Takto začíná kniha Charlese Highama “Trading with the enemy”. Zřejmě netřeba doporučovat.)

                    11. Jasně, a proto Němcům zoufale chyběly devizy a každý nákup v zahraničí podléhal po roce 1936 Goeringovu schválení. Německo bylo v bankrotu a jedině válka (vítězná) to mohla zachránit.

                    12. To snad ani nejde komentovat. Tak např. Allen Dulles prosadil už v roce 1935 ukončení firemních aktivit v Německu.

                    13. Velvyslancem USA v Bernu byl 1937-1947 Leland Harrison. A tak je to se vším…

                    14. Paul Hechler nebyl ředitelem banky, nýbrž sekretářem. Atd. atd.

                    15. Nepíše se tam, že Allen Dulles byl americkým velvyslancem.
                      Jakási nepodstatná chyba třeba nesprávným překladem na těch faktech nic nezmění.
                      Jaké přízně se Hitler těšil ve vyšších kruzích v USA je dobře ukázáno ve filmu Charlie a filmu Trumbo.
                      A jaké sympatie měli nacisti v Anglii v dokumentu The British Royal’s and Elizabeth II Connections to the NSDAP | Royals And The Nazis

                  2. Integrale
                    Souhlasím s myšlenkou, že kapitalismus pomohl zvýšit životní úroveň nižších vrstev, byť ten „pravý“ kapitalismus 19. století ne, ale tohle úplně pravda není:
                    „problémy, špinavosti a svinstva, která jsou vedlejším produktem liberálního kapitalismu, jsou většinou dílem lidí, kteří na volném trhu neuspěli pro svoji neschopnost, lenost nebo hloupost, a tak se snažili zajisti si profit „nekapitalisticky“, obvykle ve státních službách, médiích a podobně“
                    Tohle je představa podnikatelů apod., že ve veřejném sektoru musí pracovat někdo, kdo nejdřív neuspěl jako kšeftař. Ve skutečnosti většina typicky „veřejných“ profesí na to od začátku studuje a do veřejného sektoru nastupuje po škole. Typicky třeba lékaři nebo učitelé se opravdu nerekretují z neúspěšných prodejců mobilních telefonů… Zrovna tak novináři (mimochodem obvykle zaměstnanci soukromých společností) na svoji práci rovnou studují, pro řadu z nich je to v mládí „práce snů“. Dtto. různí aktivisté.
                    No a za druhé – pro zisk se toho udělá hodně, někdy i všechno. K tomu, abyste udělal nějaké svinstvo, opravdu nemusíte být státním zaměstnancem.

                    1. Hroch_bahenni: tvrzení, že lékař není typicky neúspěšný prodejce mobilů je sice pravdivé, ale jinak úplně nesmyslné a silně pochybuju, že tohle Integrale myslel.

                      Nicméně tam, kde lze srovnávat, to plně platí. Neschopný právník? Ve státním. Neschopný ajťák? Ve státním.

                      Naopak znám několik učitelů, kteří jsou dnes velmi úspěšnými podnikateli. To nijak neimplikuje, že by se neúspěšní podnikatelé měli stát učiteli. Ale naznačuje to směr, kterým plynou „mozky“.

                      Last but not least, znám několik novinářů, kteří se tím neživí a skoro bych si vsadil, že většina pisálků, zvlášť různé aktivistické verbeže na seznamrudézprávy a podobných serverech žurnalistiku vystudovanou nemá. Protože většina novin nemá s žurnalistikou dnes už nic společného a skutečný novinář má velmi málo míst, kde se může uplatnit, chce-li zůstat v oboru.

              2. Ano, jak jsem psal, některá embarga existovala ze strategických důvodů (Vy byste prodal někomu, kdo na Vás míří jadernými zbraněmi technologie pro jejich výrobu a vývoj?), ale na tom není nic překvapivého. To nebylo namířeno proti ČSSR, ale proti násilnickému komunistickému režimu.

                Ale to, že někomu nedodám nějakou svoji technologii, nebo že někomu škodím jsou dvě zcela odlišné věci! Ta slova mají úplně jiný význam!

                1. Dost bolo natírání Západu na andělskou bělobu! Západ byl dost značná svině.

                  1. Nikdo tu nenatírá západ na bílo! Naopak, pokud si přečtete jakýkoli můj příspěvek na téma ukrajinské války, dospějete k závěru, že naopak Západ nenávidím. Ani jedno není pravda.

                    Neglorifikuji Západ (ať si pod tím představíte cokoli), ale glorifikuji kapitalismus a demokracii. Nejlepší zřízení, jaké kdy lidstvo poznalo. Protože v kapitalismu žijete z uspokojování potřeb druhých a protože demokracie je vládou většiny omezenou Ústavou.

                    Naopak nenávidím všechny socialistické vize, ať jsou v podstatě jakékoli, protože každý socialismus znamená „jeden na úkor všech, všichni na úkor jednoho“. Protože pokud zničíme kapitalismus a demokracii, tak nám zbyde jen lemplovství a násilí. Jak nám ukazuje historie bez výjimky, včetně dnešní EU. I ten Mussolini nakonec musel uznat, že ten jeho korporativistický fašismus stojí na korupci a podvodech. A to byl zatím nejumírněnější formou socialismu a nelze mu nepřiznat, že po celou jeho existencihledal nějakou rovnováhu (netušil, že jí nalézt nemohl).

                    Není to o tom, že by WestBlok byl bez poskvrnky a bez viny. Ale OstBlok byl mnohem horší, hromada svinstva, všudypřítomná korupce, všeobecný princip loupeže a hlavně násilí, násilí, násilí v jakékoli formě. Byl to hnus! Ano, přežili jsme to (pokud jsme nebyli nemocní, protože léčilo se jen to, co bylo levné), měli jsme co jíst i kde bydlet, jen to bylo hluboko pod úroveň toho WestBloku. A narovinu: měli jsme právo na práci, takže nás netrápily existencionální otázky. To je fakt. Dokonce jste měl i svobodu bydlet i tam, kde jste se neuživil, protože o práci se Vám postaral stát.

                    Pročpak si myslíte, že lidi zdrhali jen z východu na západ? Protože byl západ zlý a ubližoval jim? Ne, protože si tam mohli poctivou prací zajistit mnohem vyšší životní úroveň a cítit se svobodně, odpovědní za svůj vlastní život. jejich život byl prostě jejich, a ne nějakého kolektivu. Protože jejich práce byla jejich úspěchem a jejich ziskem, a ne úspěchem lemplovského kolektivu, z něhož neměli nic. Socialismus byl super pro nemakačenky a neschopy, ale pro pocivý lidi to byl očistec.

                    Sledovat, jak se dnes mění ten Západ v socialistickou zrůdnost je pro někoho z nás velmi těžké a občas kvůli tomu používám i ostřejší slova. neberte je prosím osobně, jsou jen reakcí na nepravdy o socialistických výhodách. Socialismus má výhody jen pro lemply.

                    1. Súhlas. Nejako sa zabúda, že kapitalizmus sensu strictu presne kopíruje prirodzený beh vecí v prírode (niečo ako zákony evolúcie v ekonomike). Schopnejší sa presadzuje. Ak nie je kapitalizmus krotený inštitucionálne, teda zrozumiteľnými a dobre premyslenými zákonmi, prebieha vývoj chaoticky, krízovo, so značnými stratami. Je tu však problém – ľudia. Problém spočíva v tom, že málokedy je správne zhodnotený dopad rôznych úprav a nových zákonov v ušľachtilej snahe o raj na Zemi. Len ako príklad neustále novelizácie zákonov a nariadení, až nakoniec sa v tej spleti nevyzná pomaly nikto a prínos opatrení je skôr kontraproduktívny. Stačí si pripomenúť ekokatastrofu v Austrálii – ovce produkovali výkaly, ktoré v tamojšom ekosystéme neboli spätne utilizované a pasienky sa pokryli vrstvou hnoja. Tak doviezli nejakého afrického hovnivála, ten si s tým síce poradil, ale pretože nemal prirodzeného nepriateľa, začal ohrozovať biologickú rovnováhu miestnej krajiny. Tak doviezli akési ropuchy, ktoré ich zožrali, ale potom začali likvidovať miestnu faunu… čo jeden nedomyslený krok, to ďalšia katastrofa.
                      Myslím, že tí, čo nadávajú na kapitalizmus (ekonomický, nie spoločenský systém) si neuvedomujú, že to, čo sa zaň všeobecne považuje, má od kapitalizmu, práve neustálymi zásahmi ľavičiarov, poriadne ďaleko. Pomaly už nemôžeme hovoriť ani o súkromnom vlastníctve kvôli neustálym reštrikciám (komu môžem požičať a komu nie…). Toto je už viac-menej Mussoliniho koncept fašizmu, s čiastočným zoštátnením, štátnym dirigizmom, spolupracujúcimi odbormi… Inak, Mussolini chcel pôvodne budovať socializmus, niečo podobné ako Lenin, ale zľakol sa katastrofálnych dôsledkov Leninovej hospodárskej politiky v rokoch 1919-1921 a dal tomu radšej formu korporátneho fašizmu. To len pre tých, ktorí sa pýtajú, čo dalo popud k vzniku fašizmu a neskôr nacizmu. Ľavičiarske úchylky stvorili tie najhoršie nočné mory a stále to nevzdávajú. Kapitalizmus dal dostatok, ľavicové mokré sny zatiaľ dosiahli pravý opak, plus asi 150-180 miliónov mŕtvych. Zatracovať kapitalizmus je najväčšia hlúposť, akej sa môže mysliaci človek dopustiť. Podotýkam, že som bol vždy živý zo závislej práce, na podnikanie nemám vlohy ani nervy. Ale ak mi niekto rozpráva, že ten a ten si žije nad pomery, vždy mu odporučím, aby začal podnikať, že si tiež príde na svoje. A hlavne spuchne od radosti, keď mu potom štát poriadne odkrojí z výsledku jeho práce, aby prispel „potrebným“. Že však štát dopúšťa šmejdské praktiky, nie je chyba kapitalizmu, ale blbcov, čo volia tých, ktorí ich uplácajú peniazmi, ktoré z nich ľavicové zákony vydojili.
                      Dve knihy by asi mali byť povinné: Atlas pokrčil plecami (Ayn Randová) a Dejiny 20. storočia Paula Johnsona.

                    2. @ Megaselia 3.8.2024 v 11:32

                      Opravdu hodně rád bych věřil tomu co píšeš. Ale mám s tím fakt velký problémy. Jejich zdroj je v realitě, v tom co vidím a slyším.

                      Například v masméééédyjích. Nepřetržitý příval překrucování, polopravd a lží, pro změnu střídaný zamlčováním, hloupostmi a šílenostmi. Brutální proud manipulace, propagandy a demagogie. To vše financují a řídí nejbohatší organizace a lidi na světě, kapitalističtí dolaroví multimiliardáři.

                      Dnes se přece již ani nepokouší oficiální formální představitelé západní politiky, takzvaní liberální demokraté, zastírat, jak masivně jsou ovlivňováni a řízeni nikým nevolenými kapitalisty a jejich nadnárodními korporacemi. Mluví o tom veřejně i kandidáti US prezidentských voleb a významní politici toho hnízda zmrdů USA.

                      Jak to chceš věrohodně naroubovat na svoje teze v tvém komentáři. Podle mě to není možné. Je třeba o těch věcech začít přemýšlet úplně jinak.

                    3. ModrýKlokan3.8.2024 v 16:07
                      @ Megaselia 3.8.2024 v 11:32

                      Stručne: všetko sa to kurví kvôli ľavicových šialencom, čo kvôli snahe o rajský život plánujú peklo na Zemi :) a nedochádza im, že za svoj spokojný život ďakujú kapitalizmu a nie Marcusovým a Marxovým výpotkom. Komu niet rady…
                      My ostatní sme v tom nápomocní už tým, že masovo dávame svoje hlasy tým, ktorí na nás serú. Tí, čo majú v hlave rozum a aspoň zbytky slušnosti sa do vlády nemajú šancu dostať – skrátka „ostrouhají“.
                      Ale súčasný stav je logickým dôsledkom rady príčin a následkov. Ten odhad existencie našej priemyselnej civilizácie na 200 rokov sa ukazuje ako presný. Bude treba začať uvažovať o nejakej „Foundation“ Asimovovho typu.

                    4. Dodatok: „Ľudia začínajú konať racionálne, až keď vyčerpajú všetky ostatné možnosti“. Neviem už, kto to povedal, ale vystihol to presne.

                    5. Megaselia

                      Žádní levicoví šílenci tady nic nekurví. Maximálně je za prachy ze zákulisí řídí ti skuteční držitelé moci. Anglosasští a židovští multimiliardáři. Dědičný kapitalisti a dědičný magoři.

                    6. MK:
                      Luxus!
                      Jsem rád, žes tady a objasňuješ ty přírodní zjevy.
                      Kde jinde se desetkrát za den dozvíš, že na obloze jsou hvězdy a hnůj smrdí?
                      No přeci v domově důchodců!
                      Nepelicháš, docente?

                    7. Ale kurví. Protože obsazují místa ve státní správě, aby se mohli nechat těmi kapitalisty korumpovat.
                      Kdyby to nebyly svině, nikdy by se zkorumpovat nenechali a mohli jsme žít v kapitalismu.
                      Tím, že se do čela států dostali samý korupční svině, kapitalismus se mění v socialismus. A ten stát drží za koule kapitalisti.

                      Jsem svině já, když státnímu úředníkovi nabízím úplatek za protiprávní a nemorální chování, nebo on, když jej přijme a ty protiprávní či amorální skutky vykoná?

                      To je jádrem tohoto sporu!

                    8. Integrale
                      5.8.2024 v 11:09

                      ve skutečnosti je to spíš tak, že organizovaní ai nevorganizovaní mafyjáni převzali řízení všeho, tak, jak bylo postulováno už minimálně dekády, ne-li staletí zpátky, a berou mnohdy úplatky za to, že NEbudou dělat amorální zkurvenosti s razítkem

                      páč dej kurvě razítko a nebudeš stíhat čučet, co se začne dít

                2. „Násilnický“ komunistický režim byl reakcí na Západní fašistický režim, který místo usmíření začal okamžitě šířit nenávist vůči SSSR a dokonce ho měl v úmyslu napadnout s využitím nacistů.
                  Nebýt Západem vyvolané studené války, bylo by všechno jinak. Vlastně by bylo všechno jinak nebýt i II. světové vyvolané Západem.

                  1. jako že by komouši zrušili koncentráky a všem by se vomluvili a vodškodnili za mrtvý? ty seš dobrá pýča ty vole

                    1. Komouši měli rušit nacistické koncentráky?? Co to hulíš?

                    2. leon
                      2.8.2024 v 13:31

                      tvl zas další bolševickej pošahanec, kde se líhnete?

                    3. Behehe

                      Teprv poledne a už ji máš jak z praku.

                    4. ModrýKlokan
                      3.8.2024 v 16:42

                      fetko zkurvená táhni rači makat

                    5. Behehe

                      Mám šábes, moje pozemská krycí identita je židovská. Na nás musí makat votroci jako ty, jelito ztrhaný.

                    6. ModrýKlokan
                      4.8.2024 v 0:31

                      tak to su v klidu, ručníkáři s váma zatočijou

                  2. toho dodavatele matroše se držte, ten Vás nešidí.

                  3. Systém pracovních táborů byl zaváděn od r. 1919, obrátky to nabralo po roce 1929 (Naftalij Frenkel). Dávno před II. SV.

                    1. Ceskoslovensko melo take pracovni tabory pred druhou valkou. Uprimne, i dnes by se dobre vyuzily. Ze z toho nackove udelali fabriky na smrt, to uz je vec jina.

                  4. leon 2.8.2024 v 11:49
                    „Násilnický“ komunistický režim byl reakcí na Západní fašistický režim, který místo usmíření začal okamžitě šířit nenávist vůči SSSR a dokonce ho měl v úmyslu napadnout s využitím nacistů.

                    Absurdní nesmysl. Jednak píšete fašismus, ale myslíte tím evidentně nacismus, což je principiální rozdíl. A hlavně: Nacismus a lidová demokracie stály na úplně stejných kolektivistických principech. Na nenávisti vůči kapitalismu, vůči svobodnému podnikání, vůči lidské svobodě, demokracii. Byly to systémy, které zinscenovali lemplové pro lemply na úkor poctivých pracujících a hlavně schopných, podnikavých a podnikajících lidí.
                    Naopak kapitalismus je se socialismem v rozporu, protože je zásluhový. Podle toho, jak se komu daří uspokojovat potřeby ostatních, podle toho se mu daří. No a těm, kterým se nedaří uspokojovat potřeby jiných vůbec, páč jsou lemplové, nezbývá, než vymýšlet, jak ty schopné a pracovité okrást, tedy vymýšlejí různé formy socialismu.

                    1. jojo, realsocialismus (ehm, tedy spíš ruský imperialismus jako protektor realsocialismu) měl jeden nepopiratelný úspěch – přejmenováním nacionálního sacialismu na fašismus vytvořil dojem, že režim v 30./40. letech v německu měl cokoli společného s pravicí (a kapitalismem).

                    2. Lukas B.
                      jojo, stačí ignorovat „maličkost“ financování nacismu kapitalisty a přízeň nacistů v USA a Anglii.

                    3. Integrale – obdivuji Vaší trpělivost.

                      Bez Sysopa to Leonovi a Coxovi moc nejde koukám. Kampak ten se poděl? Divím se, že se na své věrné diskuzní brachy takhle z prdele vysral.

                      :-D

                    4. Shifty, že vás ty kecy ještě baví. Dřív jsem vás měl v ignore, teď vás mám jen za blbce a kreténa.

                    5. Dělat si prdel z blbečků jako seš ty, mě asi bavit nepřestane.

                    6. shifty: Děláš blbečka akorát ze sebe. Mně je to jedno.

                    7. „Podle toho, jak se komu daří uspokojovat potřeby ostatních, podle toho se mu daří.“
                      Tolik teorie. V praxi je to trochu složitější.
                      „kapitalismus je zásluhový“
                      Dost lidí se v kapitalismu prostě jen umělo narodit; v tomhle se od socíku neliší. Taky dost lidí ty prachy získalo prostě šikovným okrádáním druhých. Argument „neměli se nechat okrást“ s tím nesouvisí, ojebat druhého prostě neznamená uspokojit jeho potřeby.
                      Socialismus prohrál proto, že byl strnulý, neefektivní, prolezlý protekcí a korupcí. Kapitalismus v západní verzi sežral sám sebe…

                    8. „umět se narodit“ je poměrně zásadní věc spojená už s neolitickou revolucí. kromě obdělávání půdy byl ohromný a zásadní vynález vlastnictví (i toho co neunesu) a institucializace přechodu vlastnictví po smrti. to je lidská přirozenost a veškeré pokusy toto zvrátil jsou pokusy vzít člověku jeho (neolitické) lidství.

                    9. Lukas B. 2.8.2024 v 14:23
                      Polemizuju s tvrzením „kapitalismus je zásluhový“. Váš komentář se týká jiné otázky, byť je pravdivý.

                    10. Hroch_bahenni 2.8.2024 v 14:11

                      Souhlas. Jen nahodím další skryté vrstvy.

                      1) Socialismus neprohrál ekonomicky. Prohrál hybridní mediální válku. V propagandě a podprahovým ovlivňování jsou prostě do dneška západní sráči lepší. Taky do toho lejou víc zdrojů, lidí, peněz. Sofistikovanou výrobu biorobotů pomocí výplachu mozků, prostě vždycky Ostblock podcenil a nedostatečně pochopil.

                      2) „Ojebat druhého neznamená uspokojit jeho potřeby“.
                      Jak kdy a kde. Z reálného pozorování a zkušenosti. Například jednoho mýho známýho, podotýkám, že je svéprávnej, ojebal jeho finanční poradce, doporučenej nějak přes rodinu, za cca 5 – 10 let o asi 550.000 Kč za nesmyslný „investiční produkty“. Celý jeho dosavadní životní úspory. Když mu kámoš říkal, ať ho zažaluje, protože nemá ani poradenskou licenci ČNB, nebo se na to aspoň vysere, tak ho omlouvá, „že mu to prostě nevyšlo, že ten poradce za to nemůže“. A nyní prý opět do něho nalil dalších 50 tisíc.

                      Tak jsme se shodli s jeho známými, že prostě mu ten „poradce“ dává něco navíc, co mu nikdo jiný nedáváme. Nemyslím tím peníze. Něco jako když si drogovej dýler naučí zákazníka na drogu. Je to podobný drogový závislosti, nějakej deviantní pocit výlučnosti, příslušnosti k háj sosájety kravaťáků, nebo tak něco. Co na to říct, je to šílený. A v kapitalismu je takovej „poradce“ prostě vážená osoba, který nehrozí snad ani podmínka. Kvalitní blázicec. Viva la kapitaklysma!

                    11. Když píšu fašismus tak tím myslím fašismus. Já bych ti přál zažít báječný 100% kapitalismus.

                      Život námezdního dělníka na počátku 19. století byl opravdu žalostný. Mzda kterou za svou práci dostal vystačila sotva na jeho holé přežití. Spousty továrníků navíc mzdy nevyplácelo v hotovosti, ale pomocí poukázek, za které se dalo nakupovat jen v firemních koloniálech. Tím si továrník zajistil, že mu dělník neodejde za lepším. Nevolnictví tak pokračovalo i sto let po jeho formálním zrušení. Námezdní dělník se nicméně modlil aby mohl pracovat co nejdéle. Pokud totiž utrpěl při výkonu práce úraz, neměl nárok na žádné odškodnění či důchod. Byl tak odkázán na milodary příbuzných a přátel, kteří ovšem byli většinou rovněž z řad zbídačených dělníků. Smrt hladem u zmrzačených či starých lidí neschopných pracovat nebyla ničím výjimečným.

                      Největším zločinem kapitalismu byla dětská práce. Pracovaly děti od pěti let. Zpráva Komise pro dětskou práci z roku 1842 uvádí slova osmileté holčičky pracující v dole: „Někdy musím zavírat a otvírat dvířka ventilátorů potmě a bojím se…Někdy, když mám světlo, tak si zpívám, ale potmě ne. Potmě se zpívat bojím.“ Velmi barvitě líčí dětskou práci v dolech spisovatel Alexander Cordell. Ten například v knize „Můj krásný bouřlivý Wales“ líčí jak jistá asi osmiletá dívenka uklouzla při vytlačování vozíku hlušiny a tento ji následně rozdrtil nohu.

                    12. Viz píseň Sixteen tons od Johnyho Cashe.

                    13. leon
                      2.8.2024 v 18:59

                      zatímco před proomyslovou revolucou to byla úplná selanka, ráj na zemi a děcka nikdo do hokny neposílal…ty seš idiot :o)

                    14. Behemot
                      Před průmyslovou revolucí byl feudalismus a šlechta, pro kterou museli její poddaní makat včetně dětí. A jak se začala prosazovat technika, stroje, tak se z lidumilné šlechty stali lidumilní kapitalisti, pro které museli makat i děti stejně jako dříve.
                      Co ještě potřebuješ vysvětlit?

                    15. leon
                      4.8.2024 v 20:05

                      jo, seš kokot, nebo ano?

                  5. Teraz ste zapriahli voz pred kone :)

            3. Embarga rozhodně nevycházela z bezpečnostních hrozeb, ale ze snahy škodit.

              On by ten Západ skončil se svou dominancí mnohem dříve, kdyby neembagoval vůči celému světu. Je to taková západní železná opona – na jedné straně ekonomické a zbožní embargo, na druhé straně vysávání kolonií a kvalifikovaných sil celého světa.

              Západ uvalil asi 15 tisíc různých embarg na Ruskou federaci. Budu velmi rád, když to Západ už konečně nakope do prdele.

              Západ je už desítky let jen Potěmkinova vesnice, jejíž slávu určuje spíše velmi dobrá propaganda jak je Západ údajně dobrý než skutečnost.

              1. Ale houby, viz. výše. To byla dokola omílaná komunistická propaganda, jak nám imperialističtí agenti ničí vzkvétání našeho krásného socialistického světa a brání nám dosáhnout světlých zítřků pod rudými hvězdami.
                1945 znárodnění velkých korporací, 1947 znárodnění středních podniků a firem, 1948 znárodnění úplně všeho, 1951 přesun veškerého soukromého vlastnictví do družstev, 1953 „měnová reforma“, která odsála z lidí poslední zbytky úspor a majetku (mimochodem HDP na hlavu bylo v té sobě v ČSR vyšší než v Rakousku).
                A 1963 máme první ekonomickou krizi.
                Za pouhých 10 let prošustrovali komanči úplně všechen majetek všech lidí v této zemi!!!
                A v roce 1989 máme už sotva 58 % HDP na hlavu ve srovnání s Rakouskem.
                To byla realita!
                S nějakou snahou škodit jděte do komunistickýho pekla.

                1. A nic z toho se dnes na Západě ani v kapitalismu neděje? Nebo jste jen pokrytec s dvojím metrem?

                  Já jsem třeba byl svědkem znárodnění ruských aktiv na celém Západě – proti tomu je komunistické znárodňování jen čajíček.

                  Nebo v USA znárodňovali občanům zlato po desítky roků. Pod hrozbou kriminálu a pokut.

                  Současná inflace je velmi drsná měnová reforma. Podstatně účinnější než byla v 1953.

                  O prošustrování majetku za posledních 30 bych raději pomlčel, to byste neustál.

                  A tak dále, a tak dále.

                  Ale hlavně že máte kecy o komunistickém pekle. Když vám chybí argumenty. A když jste příliš zaujatý na srovnání se stejným konáním Západu – tak na slabší kusy vaše manipulace možná fungovat bude, to jo.

                  1. akorát že ty debile zrovna ten malej rajch žádný kolonie neměl a nikoho nesdíral, a přesto šel ekomonicky nahoru, zatímco komoušov šel do prdele, nejak v tom máš díry tvl

                    1. Fakt ne?

                  2. Když Vy děláte dokola pořád stejnou chybu. Píšete „kapitalismus“, a potom jako příklad uvádíte zvěrstva dnešního eurosocialismu. Nebo zásahy vlád, které s kapitalismem nemají nic společného.

                    Jasně, že americké vlády udělaly hromady svinstev a rozesraly po celým světě, co mohly. Ale pořád život v USA je a byl procházkou růžovým sadem proti životu v SSSR. Bylo jednoduché a uspokojující žít v BRD, a bylo mnohem těžší a méně uspokojivé žít v NDR.

                    V socialismu musíte pořád volit, co už je pod Vaši lidskou důstojnost, ale zároveň jak co nejméně zničit svoji rodinu. Je to jedno proti druhému. A nešlo o to nebýt proti, to bylo málo. Musel jste jásat nad svinstem, které páchali svině ve jménu socialismu. A bylo to stejný za nacismu jako komunismu. Jinak jste své děti odsoudil k živoření otroků. Mý mámě ty kurvy předložili moje zfalšované krevní testy a nabídli zázračné švýcarské prášky, když bude donášet na vlastního otce! A co si kurva jako vyberete, dítě nebo rodiče?
                    To kapitalismus nepotřebuje, to potřebuje jen socialismus, protože stojí a padá s násilím. Kapitalismus stojí na zásluhách a někoho udávat není žádná zásluha.

                    1. dovolím si drobně poopravit Vaší poslední větu – kapitalismus nestojí na zásluhách (na zásluhách prý stojí socialismu, jak nám povidala kráva zástupkyně ředitelky na základní škole při občanské nauce, prý každý podle svých schopností, každému podle jeho práce). kapitalismus (a spíš bych nevolil termín kapitalismus, ale svobodný přirozený řád věcí) stojí na dobrovolné směně statků.

                    2. @ Integrale, LukasB

                      Hoši hoši, vám už nepomůže ani mokrej hadr na čelo. Musíte oplachovat přirození studenou vodou a chladit a chladit! Vám už z toho vašeho kapytaklysmu normálně kape na karbid.

                    3. Integrale: Chápu to. Když nějaký kapitalistický stát dělá něco špatně – tak je to jen proto, že to není ten správný kapitalismus. Kapitalismus totiž z definice dělá všechno dobře, a je při něm ráj na zemi. Jestli čtete sarkasmus, tak čtete správně.

                    4. Jen abys Integrale nepřišel o lidskou důstojnost v kapitalismu rychleji než v socialismu, pokud se jiný, konkurenční kapitalista, orientovaný pouze na to, co je v kapitalismu to hlavní, tedy zisk, nerozhodne ten svůj maximalizovat všemi možnými prostředky na tvůj úkor. Možná věříš, že jako vyznavač stejného systému, jen s mnohem větší ekonomickou silou, bude v první řadě respektovat tvojí důstojnost a sejme tě zcela čestně. Blbé je, že v reálu, když jde o prachy, vypadnou ze hry zpravidla jako první pravidla fair play. Nechci tím nijak zlehčovat tvojí neblahou zkušenost s rozhodováním ohledně zachování důstojnosti za bolševika, on ale každý z těch systémů přináší riziko ponížení člověka, jen

                    5. každý na základě jiných možností.

                    6. Ona je ještě otázka, zda lze brát za ztrátu důstojnosti rozhodnutí, které by za nedůstojné člověk považoval při svobodné volbě, pokud ho učiní jako východisko z nouze v jinak neřešitelné situaci. Měl jsem známého, co zbouchnul holku pod zákonem a v lochu pak dostával těžkou sodu. Aby neskončil jako mrzák anebo nepošel, podepsal spolupráci STB. Tu holku si vzal. Měli spolu 4 děti. Chytrej chlap s rozhledem. Dost věcí mi díky němu došlo. Po sametu jsem zjistil, že donášel i na mě, ale abych ho soudil jsem necítil oprávnění ani potřebu.

                    7. Hupert:
                      Nebuď nedočkavej!
                      Dočkáš se.

                    8. To je pořád strachu z touhy po zisku. Můžete mi říci, jak se Vás osobně dotkla touha po zisku majitele hospody, truhláře, sklenáře, výrobce spotřebního zboží, automobilů… ?

                    9. @ Integrale

                      To má jaký smysl? Srovnávat majitele automobilky s majitelem hopsody?

                      Touha po zisku hospodskýho se mně moc nedotkne, pokud nejde o majitele jediné sítě všech hopsod ve státě.

                      Touha po zisku majitele jediné automobilky ve státě se mě nemůže dotknout? Děláš si srandu?

                    10. Integrale

                      Pojmy jako „významná ekonomická síla“, monopol, oligopol, „tragédie obecní pastviny“, uzavřený systém, otevřený systém, cena a dostupnost energií, transakční náklady, komparativní výhody… říká ti to vůbec něco?

                2. Tak pro nechápavé ještě jednou o té „komunistické propagandě“

                  Po skončení druhé světové války Vatikán, CIA, bývalí nacisté a sicilská/americká mafie stvořili alianci pro boj, v rámci studené války, proti Sovětskému svazu a rostoucí moci pro-sovětských vlád v Evropě a zbytku světa.
                  V nové knize Paul L. Williams nabízí nové a znepokojivé důkazy odhalující to, co nazývá ‘nesvatou aliancí’. Operace Gladio bude pravděpodobně kontroverzní knihou a může dokonce vyvolat protesty. Nicméně bylo by obtížné zavrhnout důkazy, které autor Paul L. Williams poskytl.

                  Příběh začal již v r. 1942 vytvořením Vatikánské banky. V témže roce ONI (Úřad námořní rozvědky) naverboval Lucky Luciana, předního drogového krále. Švýcarský ředitel amerického Úřadu strategických služeb (OSS) Allen Dulles dospěl k závěru, že „bojujeme se špatným nepřítelem“. Schutzstaffel (SS) poslalo Dullesovi zprávu přes Vatikán, že nacistická vláda chce uzavřít separátní mír se Spojenými státy; chtěli bojovat se sověty. Dulles se setkal s princem Maxem von Hohenlohe v Bernu. Hohenlohe se s Dullesem shodl. Později se Dulles setkal také s dalšími nacistickými představiteli, aby vytvořili novou alianci. Šéf zvláštní rozvědky pro OSS v Číně, plk. Paul E. Helliwell, uvažoval o další nesvaté alianci mezi americkou výzvědnou komunitou a skupinami organizovaného zločinu. Následně americké výzvědné služby dostaly Lucky Luciana z vězení, umožnily mu vybudovat si své drogové impérium a prostě sledovaly příval drog do velkých černošských ghett New Yorku a Washingtonu. Nesvatá aliance amerických špionů a zločinců byla replikována všude, od Laosu a Burmy po Marseilles a Panamu.
                  https://1url.cz/21H2H

                  1. Stále zamieňate politický systém s ekonomickým. Kapitalizmus na nejaké politicko-vojenské intrigy nemá zásadný vplyv. Podobné akcie vykonával aj „Tábor mieru“. Kapitalizmus je o ekonomickej súťaži. A tú ľavicové režimy prehrali (ale asi len dočasne, keď sa tak dívam okolo seba). Kým sa však drží svojich základných princípov, je neporaziteľný. Kapitalizmus môže poraziť zase len kapitalizmus, keď dovolí, aby sa transformoval podľa predstáv DS USA a predvojom pracujúcich EÚ pod neochvejným vedením EK so s. gyn. Uši z Lajna na čele.

                    1. Megaselia: Stačilo dočíst do naprosto lživé věty „Kapitalizmus na nejaké politicko-vojenské intrigy nemá zásadný vplyv.“ – a nemá smysl číst dále. Prezentuje text „přání otcem myšlenky“ neboli popisujete váš vlastní sebeklam.

                    2. Alan Cox
                      Síce som Vás hodil k ignorovaným, ale náhodou som si na hlavnej stránke všimol Vašu reakciu.
                      Stále si pletiete ekonomickú formáciu so spoločensko-sociálnou. Akvizícia v kapitalizme je založená na slobodnom podnikaní a obchode, nie lúpeži. Násilné prevzatie majetku s použitím ľubovoľného násilia je v normálne fungujúcom štáte trestné. Toto sa žiaľ nepodarilo presadiť v medzinárodných vzťahoch, a ak, tak len absolútne nedostatočne a bez reálnej možnosti prijatia dostatočných konzekvencií voči násilníkovi. Napriek existencie OSN, Medzinárodnému súdu pre ľudské práva… a ďalších polo- alebo úplne nefunkčných ustanovizní. Násilie pri získaní majetku vojnovou lúpežou zaraďujem medzi „šmejdské“ spôsoby, nakoniec existuje síce pekný, ale dosť bezzubý zákon Trestné činy proti mieru, proti ľudskosti, trestné činy terorizmu, extrémizmu a trestné činy vojnové (aspoň v medzinárodnom uplatnení). Takže podvedome pri odsudzovaní agresií USA, Veľkej Británie, Nemecka, Ruska, súhlasíte s tým, že ide o zločin. Skrátka niečo mimo rozsahu správneho fungovania sveta. Z toho vyplýva, že je to protiprávne a kapitalizmus (no, povedzme že v ideálnom prípade) môže správne fungovať len v zodpovedajúcom právnom prostredí. Síce „Greed is good“, ale len v zodpovedajúcom právnom rámci. Medzinárodná politika sa úspešne vyhýba zodpovedajúcim sankciám za porušenie základných troch ľudských práv, ale to nie je chyba kapitalizmu. Socializmus a komunizmus sa dopúšťali a dopúšťajú toho istého bezprávia. Ideálna spoločnosť neexistuje a asi ani nebude, ale stále je možnosť nechať rozumné ekonomické procesy bežať bez ideologického zasahovania. Stačil by k tomu aspoň ten právny štát v pravom slova zmysle.
                      S politikou a ozbrojenou agresiou to je už zložitejšie a dostávame sa na primitívnu živočíšnu úroveň konkurencie o životný priestor, ktorú sa zatiaľ márne snažíme zmierniť civilizáciou. Ono si nás nakoniec príroda pretriedi a preriedi sama.

                    3. Megaselia: Já si nic nepletu. Svět funguje jako jediný celek, není uměle rozložen na jednotlivé jeho složky. Všechny části světa se vzájemně ovlivňují a mění jedna s druhou.

                      Aktivize v kapitalismu jsou běžně (a čím vyšší peníze, tím více) založeny na průmyslové špionáži, nasazování vlastních agentů coby zaměstnanců do jiných firem, zastrašování, vyvolávání nouze u druhého subjektu, výjimkou nejsou ani vraždy. Hlavní snahou je, aby to u soudu prošlo – nebyly důkazy, právník to obhájil, nebo soudce či státní zástupce byl podplacený.

                      Helejte, já jsem coby technik a znalec v USA zažil mnoho. Byl jsem přizván k mnoha jednáním jakožto poradce. O čistotě kapitalismu, zejména jedná-li se o vyšší částky, nebo obří subjektu – si nedělám iluze. Abych věřil, že kapitalismus a soukromé subjekty jsou andělé a spása světa, na to už mě asi nikdo nepřevychová.

                      Moje názory byly podobné názorům kapitalistických věrozvěstů až do doby, než jsem začal pracovat pro zahraničí a pro ryze kapitalistické státy. Od té doby prostě už smýšlím jinak.

                      Doporučuji vám totéž. Zažijte si ten kapitalismum na vlastní kůži. Spalte ty lživé knihy o kapitalismu a jděte ho studovat do praxe. Ne z pohodlí kanceláře coby nějaký ajťák nebo řadový lékař – ale někde z vyšší než střední pozice. Brzy budete tvrdit jiné věci.

                    4. Megaselia
                      Socialismus byl zároveň politický i ekonomický systém stejně jako je kapitalismus.
                      Kapitalismus je zločinný systém a ta vaše ekonomická soutěž je z oblasti scifi. Někdo slavný řekl něco v tom smyslu, že neexistuje zločin, kterého by kapitalista nebyl schopen, jestliže se mu nabízí možnost několikanásobně vyššího zisku. A má pravdu.

                      Coca-Cola obviněna ze zabíjení odborářů v Kolumbii

                      Kolumbie odtajnila v roce 2011 interní důvěrná memoranda známé americké banánovky Chiquita. V roce 2007 oficiálně v USA tato firma prohlásila, že nikdy nevyužila služeb paramilitárních jednotek výměnou za peníze. A ejhle, světe div, ono se to dělo. Chiquita maskovala tyto tzv. „citlivé platby“ po deset let ve svém korporátním účetnictví. A když to prasklo, tak jejich právníci tvrdili, že šlo o „vydírání“. Korporace nese jasnou spoluodpovědnost za vraždy stovek aktivistů v Kolumbii. V procesu proti této firmě zahájeném v červnu 2016 se dokazuje, že Chiquita „investovala“ do eskader smrti celkem 1,7 miliónu US-dolarů v letech 1997-2004. Myslete na to, až budete kupovat banány.

                      A teď k té korporátce jménem Coca-Cola, která je obviněna podobným způsobem. Coca-Cola je obviněna z toho, že v letech 1990-2002 najala paramilitární organizace k vraždě odborových předáků. Tímto způsobem bylo prokázaně zavražděno celkem 10 vůdců odborů. Myslete na to, až budete kupovat své oblíbené americké pitivo, které výborně čistí automobilové zaolejované motory. Stejně tak zahájil proces s korporátkou British Petroleum odborářský kolumbijský vůdce Gilberto Torres. Obvinil tuto korporátku ve Velké Británii ze spolčení v jeho únosu eskadrami smrti. Torres byl únosci mučen a po 40 dnech propuštěn. Nebyl zabit jen proto, že dělníci okamžitě zahájili stávku v těžebních zařízeních BP, která mu zachránila život.

                    5. @ Leon

                      Podobný svinstva dělala United Fruit Comp. Obří nadnárodní korporace. Aby se vyhla nežádoucí publicitě, tak myslím změnila jméno.

                      Asi jak tady někdo psal, kapitalisti tě ocení podle zásluh :-D))))))

                    6. leon
                      Treba si ujasniť pojmy, lebo ma to už trochu unavuje…
                      Kapitalizmus môže existovať len za predpokladu slobody jednotlivca, socializmus má od toho dosť ďaleko. Zažil som to na vlastnej koži.
                      Porovnávať kapitalizmus so socializmom je veľmi pochybné. Kapitalizmus nereprezentuje žiadna iná idea okrem slobody jednotlivca, resp. 3 základné ľudské práva podľa Preambuly Ústavy USA. Socializmus je ideologicky zmrzačený pokus o funkčný hospodársky systém v experimentálnom, riadenom spoločensko-sociálnom prostredí. V kapitalizme sa spoločenský systém vytvára na podklade vplyvu existencie slobodného prostredia pre podnikanie a podobné aktivity, nie na základe sociálneho inžinierstva.
                      Že v kapitalistickom systéme existuje zločin nie je novinka, zločin existoval a bude existovať vo všetkých spoločenských formáciách bez ohľadu na ekonomický systém. Dávať to za vinu kapitalizmu je asi tak nezmyselné ako obviniť letecký priemysel z toho, že moslimskí cvoci vrazili s lietadlami do WTC. Zločiny páchajú ľudia, chyby robia ľudia, blbosti robia ľudia. Socializmus však k tomu dáva navyše zákonný podklad – Milada Horáková, väzni svedomia, atď. pretože zabezpečil právny podklad k teroru voči svojim obyvateľom. Kapitalizmus môže SPRÁVNE fungovať len v zodpovedajúcom právnom prostredí, t.j. pri zabezpečení osobnej slobody. Vyberáte si príklady, ktoré skôr svedčia o zlyhaní právneho štátu ako o chybe ekonomického prostredia. Inak politických vrážd a to v rádove násobnom počte sa dopúšťali hlavne prívrženci ľavicových úchylných predstáv, kde život a sloboda jednotlivca nemá veľkú váhu. Tresty aj pre vysokopostavených podnikateľov na Západe vypovedajú o tom, že aj keď nie bohvieako, ale predsa to len s slobodnejšom prostredí funguje. V socializme sa za vraždy a mučenie väzňov, tisíce zmarených životov a osudov nezodpovedal prakticky nikto. Guatemalský prevrat organizovaný United Fruit Company je síce veľavravný, ale to je zase problém uplatňovania medzinárodného práva. Podvodníci v USA, napr. vedenie onej poisťovacej spoločnosti, tuším Enron?, dodnes sedia, teda v domácom práve to ide. Rusi, Amíci, Frantíci na medzinárodné právo kašlú, ale to sa dialo aj predtým (ale vlastne vtedy boli skôr zvyklosti ako medzinárodne platné zákony, s výnimkou cirkevných). Zase nič čo by vyplývalo práve z kapitalizmu. Za všetkým je len obyčajná ľudská chamtivosť.
                      K vojne a kapitalizmu: „Vojna je pokračovanie politiky inými prostriedkami“ – Clausewitz. O kapitalizme ani zmienky.
                      To je rozdiel medzi ekonomickým a spoločenským zriadením, ktoré organizuje a riadi určitú komunitu. Kapitalizmus sa o zdravotníctvo, školstvo, vonkajšiu a vnútornú bezpečnosť nestará. To je záležitosť „politiky“, alebo spoločensko-sociálneho systému, nezávislého na systéme ekonomickom.
                      A zabudnite už konečne na mantru, ktorú sa do nás snažil nahustiť bývalý režim – Imperializmus je najvyšším štádiom kapitalizmu. Absolútny nezmysel, to malo Rímske impérium vzniknúť na základe kapitalistického ekonomického systému? Ruské impérium, rozširujúce svoje územie imperiálnymi výbojmi v Strednej Ázii v 19. storočí o kapitalizme ani nechyrovalo. Išlo len a len o lúpež územia.
                      Coca Colu nepijem, črevá si viem prečistiť aj zdravšou kvasenou kapustou :)

                    7. @ Megaselia

                      Co to píšeš v závěru za nesmysly? Podle tebe měli snad ve starým Římě socialismus a neznali peníze? Feudální impéria byla snad taky socialistická? Feudální léna a nevolníci přece byla kapitálem, ze kterého žili panovníci a šlechta.

                      Podstatou toho čemu dnes říkáme zavádějícím způsobem feudalismus, byl pozemkový kapitál a nedotknutelnost soukromého vlastnictví panovníka a šlechty. Tehdy odvozeno od boha a pofiderních zákonů vymyšlených bohatými chytráky. Stejně jako dnes.

                      Takže studuj, přemýšlej a zkus to znova a lépe.

                    8. ModrýKlokan3.8.2024 v 21:03

                      Zrejme problém s pochopením písaného textu (alebo ja som sa nevyjadril dostatočne presne) – spájať imperializmus s kapitalizmom je nezmysel, porovnávanie hrušiek s jablkami. Dohromady to splieskali komunisti a dokonale tým poniektorých pomýlili. Takže ak by si mu mohol vysvetliť, kde tvrdím, že v Ríme bol socializmus, atď… Ja hovorím, že imperiálne sklony rozhodne nevznikli až s nastolením kapitalistického spôsobu podnikania ako to niektorí diskutujúci podsúvajú najmä v súvislosti so zásahmi USA za svojimi hranicami. Je to lepšie?
                      Úvahám okolo kapitálu sa radšej vyhnem, peniaze v určitej forme existovali väčšinu trvania civilizácie, ale kapitalizmus stojí hlavne na osobnej slobode a iniciatíve (právo na život, slobodu a na snahu o osobné šťastie – ostatné práva sú buď odvodené, alebo zbytočné). Na to je kapitál potrebnou, ale nie jedinou podmienkou. Na tom sa nemení nič, aj keď budeme preformulovávať obsah ostatných historických pojmov do aleluja.

                    9. Pleteš pátý přes devátý. Komunisti nic nesplieskali, jen se jaksi zapomněli zmínit, že socialistická ekonomika je taky založená na správě kapitálu, ale formou státního kapitalismu.

                      Státní kapitalismus se liší jinými požadovanými cíli, oproti soukromému kapitalismu. V prostředí ovládaném soukromým kapitálem je svoboda jen pro kapitalisty a privilegované, ne pro plebs. Plebs je kapitálový zdroj.

                      Ve státním kapitalismu, pokud je v socialistickém režimu, jsou lidi součástí systému, ne zdrojem systému.

                    10. Megaselia
                      No to jsou výplody!
                      Imperialismus je jedna z vlastností kapitalismu. Stačí si něco nastudovat o Britském imperialismu nebo Francouzském.
                      Nejvyšší stádium kapitalismu je fašismus, ve kterém se momentálně KoZa nachází.

                      Jak dalece spolupracovala Milada Horáková s nacisty? https://1url.cz/f1HkN
                      Milada Horáková a její pochybná víra v socialismus https://1url.cz/o1Hk2
                      Komunistka Semelová kontra Milada Horáková https://1url.cz/p1HkE

                      A včil mudruj!

                    11. leon, Alan.Cox: Megaselia má pravdu, stále nechápete základní pojmy, nemáte je definované a proto Vám vychází nesmyslné závěry.

                      Kapitalismus: individualistický systém, v němž je svoboda jednotlivce nedotknutelná a zájem jednotlivce je nadřazen zájmům kolektivu.
                      Ekonomický princip volného trhu, v němž hodnota všech statků je vyjádřena prostřednictvím ceny, kterou určuje výhradně dobrovolný střet poptávky a nabídky.
                      Rolí státu v kapitalismu je stanovení pravidel této hospodářské soutěže a jejich vymáhání a dohled na férovou hospodářskou soutěží a zabránění vzniku monopolů.

                      Socialismus: kolektivistické společenské zřízení, v němž je zájem jednotlivce vždy podřízen zájmu kolektivu a ekonomika slouží pouze k uspokojování potřeb obyvatelstva a nikoli k tvorbě zisku; je-li tvorba zisku přípustná, podléhá vždy regulaci.
                      Socialismů je hromada druhů, od nejumírněnější formy tzv. klasického (či italského) fašismus až po extrémní komunistické (marxisticko-leninské), nebo dnes ještě progrsivičtější zelené nebo pirátské formy.
                      Role státu s socialismu je obvykle podstatně významnější než v kapitalismu, od participace na řízení společnosti až po tzv. totalitní stát, tedy ovládání jednotlivců státem v totálně všech oblastech lidského života.
                      Pojem stát bývá v různých formách nahrazován jinou formou řídícího systému (např. v komunismu tzv. komunami) a nemusí se nutně jednat o stát v národním slova smyslu (např. Mussolini: „národ není tvůrcem státu, ale stát je tvůrcem národa), ale i soustátí či nadnárodní celky (např. EU).

                    12. Integrale
                      Mně opravdu tvoje výmysly nezajímají. By ses měl přejmenovat na Ignorale.

                3. Integrale 2.8.2024 v 11:37

                  cit.: „A 1963 máme první ekonomickou krizi. Za pouhých 10 let prošustrovali komanči úplně všechen majetek všech lidí v této zemi!!! A v roce 1989 máme už sotva 58 % HDP na hlavu ve srovnání s Rakouskem.“

                  To nemůžeš myslet vážně! Fakt srovnáváš HDP? V dnešní době? Rozumíš vůbec tomu, co HDP znamená? Nevšiml sis, že například Ruská federace má HDP, nevim, asi jako Zimbabwe, a přitom ve válce nakopává zadek celýmu kolektivnímu západu, víc jak 40 zemím? RF má největší ekonomiku v Evropě a pátou na světě, se 150 miliony obyvatel.

                  Ty sis fakt do dneška nevšiml, jak nesmyslná metrika je HDP? Neznamená vůbec nic. Jen klacek západních zmrdů, SB, MMF na naivní země, který dodnes nepochopili, co je západ za odpornou sebranku zlodějských agresivních a prolhaných zmrdů.

                  1. S tím, že je HDP debilní ukazatel, souhlasím. Ovšem Rusko má 8. největší ekonomiku na světě a 4. největší v Evropě měřeno právě podle nominálu HDP.
                    Podle HDP v paritě kupní síly je v Evropě skutečně největší ekonomikou a 5. na světě.
                    Takže to Zimbabwe tam nějak falíruje, údaje jsou z roku 2022.

                  2. HDP představuje celkovou hodnotu produktů a služeb vyjádřených prostř. jejich ceny vytvořených v určitém lokálním vymezení za určitý čas (tedy hrubý hospodářský výkon).
                    HDP není sám o sobě nejšťastnější veličinou díky nesrovnatelnosti mnoha ekonomických faktorů a zejména oné ceny, proto bývá uváděn často v přepočtu na hlavu, nebo k paritě kupní síly (zejména zde se pak projevuje vliv oněch cen a multiplikace).

                    Komunisté používali pojem HDD (hrubý domácí důchod), což bylo lepší, protože HDD je očištěný o výnosy či ztráty způsobené meziroční změnou směnných relací a tím pádem částečně i o dluhy (nejsou-li investičního charakteru). Na druhé straně právě HDD vztažený k letům 1991-2003 v ČR vykazuje vyšší růst, než HDP, tedy vyšší blahobyt za kapitalismu než vyjádřený prostř. HDP…

                    1. Integrale

                      A co jako? Zkrať to. HDP je pičovina, nevim teda proč s ní operuješ. Účelově? Kdo má pod palcem metriky, včetně HDP, tak mu vždycky vyjde to co potřebuje.

                      Žádnýho normálního člověka HDP nezajímá. Debata o hovně, kterou nejsi schopen ukončit. Jen to rozpatláváš.

                    2. Stačí, aby si dvě firmy tisíckrát denně přeprodávaly něco za miliardu dolarů transakce. Nula od nuly pojde, ale HDP bude růst rychlostí bilión dolarů za den.

                      HDP je vskutku idiotský, nic neříkající ukazatel.

              2. Čto eto „vysávání kvalifikovaných sil“? To je ten západ unášel a za ostnatým drátem… ne, platil. Můžeme se bavit o tom, jak moc, jak hezky, atd., ale rozsáhlá ekonomická emigrace na západ měla pro spousta lidí dobrý důvod.

                1. LWG: A co jste tím chtěl říci? Není to tedy vysávání kvalifikovaných sil lidí, do kterých investovaly jiné státy?

                  1. Ale kurva žádný socialistický stát do nikoho nic neinvestoval! Nikdo za „dělnický peníze“ nikdy nic nevystudoval! Ten socialismus investoval maximálně tak sám do sebe, a proto jste nesměl odejít.
                    Z USA, Německa či Francie jste se mohl odstěhovat, kam jste chtěl, a nikdo nežvanil o tom, jak jste vystudoval za dělnický peníze, a že to uplatníte jinde. Vaše věc.
                    To je právě ten rozdíl, protože v kapitalismu studujete pro sebe a ne pro nějaký dělníky!
                    Každej vystudoval v první řadě za svoji vlastní píli.

                    1. ostatně soudím, že vzdělání nad rámec povinné školní docházky a trivium zcela bez poplatků (aspoň zcela symbolických) je strašná pitomost, která vede k nesmyslnému pocitu, že je to zadarmo. není. stojí to prachy rodinu, stojí to úsilí studujícího, a ta škola také musí platit (budovy, mzdy….). jiná věc je, že se státu zatraceně vyplatí dotovat obyvatelstvu vzdělání.
                      ostatně domnívám se, že by se vzdělání mělo inspirovat dejmetomu zubařema.

                    2. Lukas B. 2.8.2024 v 14:15
                      Ehm… No, když se za vzdělání platí, tak úsilí studujícího občas za moc nestojí. „Když si to platíme, tak ho to naučte.“ Odpovědnost má učitel, i u natvrdlýho žáka se očekávají dobré známky. Tudíž odmaturují i lidé, kteří na to fakt nemají.
                      Věřím, že na PORGu je to jinak, ale mimo Prahu je to tak, jak to popiusuju, dost často. Zkušenost.

                      „domnívám se, že by se vzdělání mělo inspirovat dejmetomu zubařema“
                      Jako že by na celým okrese nebylo volný místo a děcka by se na základku vozila 50 km? 1 den školy = 1 den dovolené pro rodiče?

                    3. Hroch_bahenní: Spíše to dopadá tak, že takové státy musejí vysávat kvalifikovanou sílu z jiných zemí.

                      Protože školy s drahým placeným školstvím slouží spíše jako setkávání a seznamování se bohatých mezi sebou a domlouvání budoucích kšeftů. Učivo je jednoduchoučké a nevyhazuje se.

                    4. Jo, ty drahý školy v podstatě hlavně budujou kontakty. Proto soukromý VŠ jsou taky převážně různý „mezinárodní vztahy“, „management“ a tak. Nevím o tom, že by u nás byla soukromá medicína (jen to ne, proboha) a technika leda ta od škodovky.
                      Co se týká středních, tak soukromý většinou berou to, co se nedostane na veřejný gymply. Výjimka jsou počítačový školy, tam je zájem i kvalita.

                    5. @školné
                      zavést ihned na VŠ.
                      Stipendia, umístěnky na 10 let výměnou za osvobození od školného,
                      degresivní sazby pro užitečné obory, jaderné inženýrství a zubaři např.
                      Progresivní pro podobné pičoviny https://www.vsb.cz/cs/chci-studovat/studijni-programy/?programmeId=872&academicYearId=64&studyLanguageIds=1

                    6. Asi by to byla cesta, ale musela by se dobre nastavit.

                      Jaxem uz tady psal – ve vzdalenejsim pribuzenstvu mam 2 pripady, kdy uspesny ctyrkar proleze stredni a nasledne asi tak na ctvrty pokus se rodicum podari najit nejakou VS, kde ‚se to zaplati‘ a vysledny produkt nejakeho nikomu nic nerikajiciho studia po obdrzeni diplomu zaparkuje ve statni sprave. Na ferovku jsem rekl, co si o tom myslim a v tu ranu jsem byl ten vyvrhel, co si mysli, ze kdyz dela v Nemecku, tak muze rozumovat. S tim jsem samozrejme pocital a je mi to u prdele.

                    7. Dachsmeister 2.8.2024 v 15:35
                      Nic proti. Jenže politik to neudělá, páč na oborech bez valný úrovně a využití (a taky nejlehčích) jsou kdopak? No dětičky vlivnejch lidí.
                      Zajímavý je, že za první republiky to šlo. Chudý chytrý holky vystudovaly kantořinu, protože ta byla zadara. Děda vystudoval díky armádě solidní přírodovědnej obor, akorát holt pak měl umístěnku (kterou škrtla války, ale to už je jiná pohádka).

                    8. Hroch_bahenní, 17:50: A toto měl komunista geniálně pokryté svým titulem RSDr.

                    9. Re: Hroch_bahenni 2.8.2024 v 17:50
                      Fura dnesnich politiku ma Aspen i proto, aby pochopili, ze maji makat pro zajmy. Bud zajmy zapadu, nebo svoje, ale urcite ne pro zajmy danovych poplatniku. Ti jsou zdroj, na ty se sere. Neco malo se jim nasype slibu pred volbama, aby flek u koryta a kliky nekdo nevyfouk, ale tim to hasne.

                      Za prvni repy nebyli zadni svatousci, ale ta euforie z vlastniho statu a neco jako narodni hrdost, nebyly nezname pojmy. Dneska diky filosofii EU jde v podstate o sprosta slova, protoze cilem je znicit narodni staty a toto je pak jeden z efektu, ze u kliky jsou lidi, kterym narodni hrdost nic nerika. Takze se jede jen to, z ceho pak soudruhovi kape, co zajisti jeho deti a jeho na zbytek zivota. Nic vic.

                    10. Dachsmeister: nesouhlasím. Školné nic nezmění, jen rozhodí vzdělávání sociálně díky nutnosti někomu to školné kompenzovat a navíc byste vytvořil diskriminaci studentů jednotlivých škol, což je krajně nežádoucí.

                      Hlavní problém našeho systému vzdělávání je jinde: i absolventi žvanivých oborů, kteří za celý svůj život nevyprodukují vůbec nic na volném trhu směnitelného, mají díky státu zajištěn solidní životní standard a perspektivu. Sice možná nebudou mít příjem průměrného zubaře, ale budou mít přesto zadarmo slušný životní standard, aniž by museli něco vědět a umět, někomu se vrtat v hubě a ohýbat u toho záda.

                      V kapitalismu by zdechli hlady a díky této perspektivě by se už v mládí raději něčemu vyučili, absolvovali nějaké odborné vzdělání nebo vyštudovali to, co je na volném trhu směnitelné.

                      Ideální je tedy návrat ke kapitalismu a máte problém vzdělávání vyřešení na to tata.

                    11. Hroch_bahenní, 15:12: USA má velmi značné zkušenosti s „kvalitou“ placených soukromých škol. A proto stát pro mediky zavedl vlastní zkoušku, kterou musíte po úspěšném studiu složit a prokázat své znalosti. Dává to i určitou laťku tomu, co si mohou soukromé univerzity dovolit, aby si neudělaly ostudu a neskončily na trhu.

                      (https://cs.wikipedia.org/wiki/United_States_Medical_Licensing_Examination)

                    12. Integrale: Já jsem byl v USA dost dlouho, aby viděl, že USA stát mohutně ivestoval a dotoval. USA stát platil po celou řadu vš vzdělání řadě lidí (měli tedy univerzitu zdarma) s tím, že je pak viděl na určitém místě.

                      Já už jsem alergický na černobílé ideoprohlašování Integraleho. On prostě ví, že když dva subjekty dělají totéž, tak komunisté to dělali ze špatného úmyslu, zatímco Západ z andělského. Jděte do prdele, Integrale. Jsem jen nesoudný zaslepený ideolog.

                    13. oprava poslední věty: Jste, Integrale, jen nesoudný, zaslepený ideolog.

                    14. To jste, ale Váš vztek pramení z naprosté frustrace.
                      Nemůžete totiž nikdy nalézt ani jeden případ fungující vyspělé socialistické společnosti, která by nestála na násilí a lidem se v ní žilo dobře a byli svobodní a materiálně bohatí.
                      Proto se tady vztekáte.

                    15. @Integrale
                      linkuji báje a legendy soudruha Čulíka z Blicích listů.
                      Ten musel komančům zaplatit 30kKčs a 200 liber za Fildu.
                      Taky mu matka posudková lékařka zařídila modrou knížku a pak l.p. 1978 prchl do Skotska legálně, neb předtím zblbl nějakou Skotku natolik, že si ho vzala za muže.
                      No HLP.
                      https://blisty.cz/art/120344-rozhovor-britskych-listu-677-jan-culik-ve-skotsku.html

            4. Ono to bylo přeci jenom víc než to mohlo být složité. Zabavený soukromý majetek, nevyrovnané dluhy prvorepublikové vlády, platilo se kde co a podobně. Stačí jenom něco od Jana Kuklíka. A potom stručné zmínky o tom, jak co šlo.

            5. @ Integrale 14:28

              Tvůj angažovaný fanatismus a zjevný nedostatek schopností ovládat své emoce pomiňme. Taky tvé černobílé vidění světa nemá cenu asi rozebírat. Jeden by si skoro myslel, že považuješ současný režim za nějakou bájnou utopii zovící se „Kapitalistické Dobro“. Opak „Socialistického Zla“. Není to příliš jednoduché i pro jednoduché lidi?

              Takže jen konkrétně k tvé poznámce o Československu a škodění. Po I válce platilo ČSR obrovské válečné reparace západním mocnostem, i když Rakousko po nějaké době přestalo reparace platit, ČSR je splatit muselo. Vlastně je platilo za Rakousko, jehož byly české země před válkou i během ní v podstatě kolonií.

              Fascinuje mě, kolik existuje lidí, kterým je všechno hned jasný a všemu rozumí. Nic pro ně není dost složité na pochopení, svět je pro ně jednoduchý jak Člověče nezlob se. Abych z toho šmarjá ještě nedostal nějaký komplexy méněcennosti…

              1. ModrýKlokan: alespoň zkuste otevřeně nelhat. ČSR samozřejmě žádné válečné reparace neplatila.
                Dohod ze Saint-Germain o příspěvku za osvobození představovala dobrovolný závazek zemí bývalého Rakouska-Uherska zaplatit vítězným mocnostem za náklady spojené s jejich osvobozením a jejich nezávislostí. Na ČSR připadlo 750 000 Zlatých Franků.
                Nebyly to tedy žádné reparace za Rakousko-Uhersko, vláda ČSR deklarovala neuznání veškerých závazků Rakousko-Uherska, a to včetně závazků RU vůči občanům Československa.

                Naopak, ČSR měla být příjemcem reparací za II. díl Světové války od německa, ale skončilo to tak, že z NDR pod záminkou reparací vysával SSSR veškerý průmysl, který Němci nestačili přestěhovat do západní zóny.

                A hlavně: nemá to s tématem nic společného, protože socialismus v ČSR zaútočil až v roce 1945, takže o žádné škodění chudákům komunistům fakt nešlo ani omylem.

                A poznámka nakonec: to, v čem v současné době žijeme, tedy EU, není rozhodně žádný kapitalismus, ale Eurosocialismus. Zda dobrý či zlý závisí asi na pohledu každého podle vlastní situace (za mě je to katastrofa, jako ostatně každá forma socialismu).

                1. Integrale

                  S tím závěrem se shodnem.

                  S tím, že západ a kapitalismus škodil, škodí a bude škodit, jak Českému království, tak Československu i nám teď, nic neuděláš. To se nijak okecat nedá. Ty západní svině to už mají zapsaný v genech.

                  1. Modrý Klokan:

                    Před rokem 1989 jsem na politruckých školeních pochopil, že komunistické černobílé teze jsou hloupé. Po roce 2000 jsem pochopil, že pravicové kapitalistické teze jsou stejně pitomé, ne-li ještě pitomější. Obé je doménou černobílých lidí, kteří hlásají pitomosti, neschopni se sami sebe ani jednou zeptat, zda jsou pravdou.

                    Integrale, Foundryman, a další mají definice kapitalismu: Kapitalismus je z definice nekonečné dobro. Najdeš-li na režimu něco špatného, není to kapitalismus.

                    Já sám už se školastyky, kteří mají dětské říkanky o tom, co je kapitalismus / socialismus – už nevedu diskuse. Jsou to stjení pomatenci v tomto tématu jako ti bolševičtí politruci. Černobílý svět a nulový rozhled v realitě. Často to myslí upřímně, ale komplexnost světa jim je cizí.

                    1. @ Cox

                      Tak stačily dvě minuty a trefili jsme se ve výskoku do palice :-D))))

                2. Integrale – upřesnění

                  V tom jak jsem napsal, že se shodnem, raději upřesním. Shodnem se v tom, že EUthanazie je katastrofa. Samozřejmě kapitalismus je to stále jako řemen.

                  Ty hovna co vidíme kolem sebe, jsou demokracie, liberalismus a kapitalismus jak z učebnice. Přesně tak mají vypadat. Dnešní realita není žádná chyba systému a odchylka. Průser ve kterém žijeme je inherentní vlastnost systému.

        3. shane 1.8.2024 v 13:13

          „Tak. reálný socialismu ztroskotal na reálné neschopnosti zabezpečit vyšší potřeby občana než příslušný počet kalorií na den a postel na ubytovně.“

          – – –

          Přes všechny závažné nedostatky starého režimu dokázal „reálsoc“ zajistit bydlení pro značnou část lidí v podnikových, družstevních či státních bytech. V některých případech byla i možnost výstavby řadovek či rodinných domů s podporou zaměstnavatele (např. použití mechanizace).

          Co se týká „kalorií“, byly sice oblasti s horším zásobováním (paradoxně okolí naftových dolů Gbely, Holíč n.M.), ale třeba v oblastech s těžbou uhlí jako Kladno byla úroveň dost vysoká.

          *
          Nedoporučuji brát příliš vážně výkřiky někoho, kdo nezažil…

          .

          1. Mám dojem, že největší odborníci na dobu před 1989 jsou lidé, kteří tu dobu nezažili. A jejich informace pocházejí z Deníku N, Fóra24 a od Jindřicha Šídla, Mitrofanova a podobných idiotů.

            1. Mám stejný pocit.
              nebo to byly protekční dětičky komunistických sviní, které o realitě slavného reálného socialismu neměly ani páru.

              Jako konstruktér jsem nastupoval za 1270 Kčs brutto, pak jsem šel dělat dělníka ruční výroby za 3600–3800 brutto. To může normální přijít fakt jen magorovi!

              1. No teď je to obráceně už 30 let a stád šel úplně do prdele a lidi s ním. Miluju když magor někoho považuje za magora.

          2. Jasně, moje žena, když se narodila, tak jí rodiče přihlásili do bytového družstva a začali platit příspěvky. V roce 1980 byla v pořadníku na byt někde kolem 130. místa (nepamatuji si už přesně, kdysi jsem to tu přesně psal). V prosinci 1989 to už bylo 378. místo. Tak „dokázal „reálsoc“ zajistit bydlení pro značnou část lidí“. Velký hovno. V Praze se za pronájem garsonky těsně před koncem reálnýho socialismu platilo 500 Kčs týdně!

            Ano, horníci měli vysoce nadprůměrnou životní úroveň, ale bylo to vykoupeno těžkým poškozováním jejich zdraví. Reálný socialismus fungoval na principu „sotals, tak drž hubu“. Je to stejně unfair, jako srovnávat s dnešními příjemci dotací.
            Také existovala družstva, která experimentálně fungovala v režimu zásluh podle kapitalistického vzoru, např. Agrokombinát JZD Slušovice. A i tam byly nadstandardní příjmy pro toho, kdo makal. Ale kdybyste totéž zkusil v normálním družstvu v horní Plané, tak byste z vězení nevylezl.

            1. Babička s dědou dostali ve vlastním domě (!) přidělený byt 2+1, ve kterém se museli tísnit se dvěma dětmi a s dědečkovým tatínkem a tetou. A hodně se naprosili na národním vejboru, aby ve vlastním domě mohli bydlet sami ve vlastním bytě. A regulované nájmy vedly k tomu, že se čtyřicet let dělala jen nejzákladnější údržba.

              1. Vím o lidech, kteří měli doma zapečetněnou místnost, protože by měli nadměrečné metry. Ani za prachy jim to nedali. Socialistické regulace jak vyšité, konečně dnes v tom žijeme znovu.

                1. Re: LWG 2.8.2024 v 13:01
                  Presne, az se zavedou emisni povolenky na vytapeni podle m2, tahle stara dobra pravidla jako kdyz najdes.

                  1. Ale to je v pořádku, protože komunisté to dělali ze svinského úmyslu, teď to bude z andělsky čistého úmyslu. Navenek to bude sice fakticky totéž, ale dnes to bude evropsky hodnotné a čisté.

                    1. To byl ten vecny problem sociku – mjaso so gazety. Pritom na tom zapade umeli i hovno krasne zabalit, ze na nej clovek hned mel chut.

                    2. Mjaso DO gazety. Kurva nevidim na klovesnici.

                    3. Alan.Cox: a kdo tu kdy napsal nebo jenom naznačil, že EU něco dělá z andělsky čistého úmyslu? A kdo tu kdy tvrdil, že EU představuje kapitalismus?

                      Vy totiž pořád nechápete, o čem se tu hovoří. právě EU představuje SOCIALISMUS jak vyšitý! Ano, je to jakási demokratičtější a celkově umírněnější forma – zatím, ono bude podstatně hůř, vzpomeňte si za 15 let – ale rozhodně nemá s volnou soutěží na trhu cokoli společného!
                      V kapitalismu emisní povolenky těžko budou existovat, protože si nějak neumím představit, proč by je kdo kupoval? Co by z toho ňál?
                      Nebo Vy byste si nějaké emisní povolenky koupil, kdybyste nemusel?

              2. Já zase vím o spoustě lidech, kteří měli k trvalému bydlení ještě chatu na víkendy. A včil mudruj!
                A můj táta, když jsem přišel na svět spolu se ségrou (to mu bylo 27), postavil poměrně velký barák aniž by se zadlužil na celý zbytek života.

              3. A kdyste tušili, jak ty svině komunistický naložily s aristokracií (která nekolaborovalal s Němci) nebo s bývalými továrníky… do jakých podmínek je poslali bydlet… pomsta za schopnosti a úspěch, to je socialismus!

                1. On byl hlavně rozdíl mezi Čechy a Moravou. V Čechách se dalo, ale na Moravě se vysocí bolševici chovalijako echt svině. Většina těch špatných příhod z bolševické doby je z Moravy.

                2. @Integrale
                  ještě, že nejsme (nebyli jsme) jako oni, to by si např. soudruzi Štrougal s Jakešem nebo ta svině Vaš ty důchody tak neužili…

                3. No tak přísnost na ty svině zbohatlický a šlechtu nebyla dostatečná. Teď je to opět vidět. Narostly jim křídla a zas dělají ty svoje svinstva, myslí si, že se na ně zas nenajde metr.

              4. @JH
                jojo známého otec si postavil ve 30. letech v Rožnově vilu coby šéf báňského úřadu, pak mu bolševici po únoru milostivě nechali podkroví a ten spodek ho donutili prodat, ani po listopadu s tím advokát nic nesvedl…

                1. To je klasika, jakmile se prodalo, tak uzavrena vec. Ona i soucasna totalita nebyla zrovna urvana z toho, kazdymu vsechno vracet. Co by se pak rozkradalo, sakraprace?

                  Takze prodano, vyrizeno. Kdo tehdy neprodal (cest a slava jim), ten se neceho i domohl.

                  1. Náš praděda byl takto nucen prodat část domu. Komunisté mu za to vyměřili pár drobných. On jim sdělil, že se jim na to může vysrat a jejich krádež jim nebude posvěcovat tím, že si vezme peníze v ceně jedné svačiny. Peníze nepřevzal.

                    A v restituci bylo vráceno. Nedošlo totiž k prodeji, se kterým by souhlasil.

                    1. Ano, byli i drsnaci, co to zvladli.

                    2. Tak to byl frajer, protože nepřevzít peníze nebylo jen tak. Resp. „povinné to není, ale následky si přičtěte sám!“

            2. Integrale:
              „.. 1980 byla v pořadníku na byt někde kolem 130. místa … V prosinci 1989 to už bylo 378. místo.“

              – – –
              Připouštím, znám podobný „postup“ jak u podnikového bytu v roce 1991, tak v případě kolegy u obecního bytu v roce 1992 – obojí již nový režim.
              Ovšem když nás lanařili na SŠ v 80. letech k podniku, který dával do vojny ubytovnu a po vojně 1+1 svobodným a 1+2 i 1+3 ženatým, o blamáž nešlo. To jsem měl ověřeno od těch, co jsem znal a co byty dostali. Pravda, ne každý chtěl dělat v turnusech, jezdit na strojích či udržovat infrastrukturu…

    2. Komunismus/sovetsky svaz ztroskotal protoze soudruzi udelali privatizaci a akcie firem v rusku se kupovali padelanymi rubly ktere dodaly cti padelali britske a zapado nemecke banky.

      1. gratuluju, neotřelá teorie. To ty sám?

        1. Ne ale treba tamni ministr Pavlov

      2. Hlavně ztroskotal protože vlastizrádce Gorbačov.

        1. Gorbačova byste měl velebit, protože nebýt něho, nemohl byste psát tyhle meganesmysly.

          Pokud byste se podíval do zpráv o hospodaření jednotlivých VHJ za rok 1983, které se síly na ÚV, tak byste viděl, v kolika z nich byla situace v oboru označena za neřešitelnou. Hutnicví, textilní průmysl, potravinářský průmysl… všude byla obrovská přezaměstnanost, vyráběl se prakticky samý šunt, zato příšerně draho, nebylo na jakékoli investice, protože všechno prožraly nekonečné provozní náklady….
          Proto byl spuštěn např. státní úkol na realizaci Š781, který měl republice přinést devizy, který ale skončil naprostým devizových vyčerpání celého NH.

          Komunistická klika, kterou zastupoval např. Gorbačov (ale byla samozřejmě rozsáhlá) prostě věděla, že se to celé řítí do řiti z hospodářských důvodů. A na rozdíl od kliky Andropovovy kliky to chtěli nějak odvrátit a to nikoli násilím.

          Měl byste se každý večer modlit za jejich duše, protože kdyby vyhráli „konzervativní“ komouši, tak byste dneska živořil pod rákoskou nějakého soudruha a podobné hlouposti, jaké tu píšete, by Vás vůbec ani neměly čas nenapadat.

          1. Ty nesmysly do ohýbání slov připsala AI, omlouvám se.

          2. Co to je prezamestnanost?

            Staci pracovat v korporatu abys zjistil ze „prazemestnanost“ je I v kapitalismu

            1. Jenze u sociku to byla vlastnost systemu, v kapiku je to chyba majitele spolecnosti.

              1. Podstatná je spíš míra a její důsledky, než samotná přezaměstnanost.

              2. Sysop: V socíku je to vlastnost systému, v kapitalismu je to vlastnost systému.

                Nominálním klamem a nazváním stejné věci eufemismem – je jen lhaní.

                1. Nikoli, zcela mimo.
                  Marxistický sytém stál na tom, že každý jeho člen (de iure sice občan, ale bez velké části občanských práv, takže říkejme raději člen) měl právo na práci a povinnost pracovat. Splnění této povinnosti se stvrzovalo v Občanském průkazu na přílusných listech razítkem zaměstnavatele a datem zahájení a ukončení zaměstnaneckého poměru.
                  V reálném socialismu nemohl být člověk nezaměstnaný, mohl maximálně vykonávat zaměstnání, které ho nebavilo, bylo náročné fyzicky či psychicky nebo dokonce probíhalo v nelidských podmínkách a ohrožovalo jeho zdraví či život.
                  Ale nebýt nikde zaměatnán nešlo, protože by taková osoba byla stíhána pro trestný čin příživnictví.
                  Neexistence nezaměstnanosti byla jedním z hlavních pilířů socialistického bloku. Někdy se absence nezaměstnanostioznačuje pojmem přezaměstnanost, protože často 5 lidí na plný úvězek vykonávalo činnost, na kterou by v kapitalismu stačil v pohodě jeden, a to ještě na půl úvazku.

                  V (i sociálním) kapitalismu např. Erhardova Wirtschaftswunderu nic takového neexistovalo. Naopak, tam obecně trvala nezaměstnanost, ale zároveň tam existoval systém sociální pomoci těm, kteří pracovat nemohli nebo nechtěli. V 90. letech jsme tento systém přejali i v ČSFR/ČR. Je založen na principu sociální daně – u nás nesmyslně nazývané pojištění – a plateb politiky zaměstnanosti, z jejichž výtěžku je pak financován systém finanční pomoci a rekvalifikace či vzniku nových pracovních míst.
                  Tehdy se mělo za to, že zhruba 5% nezaměstnanost je ideální pro výkon společnosti, protože zaměstnanci si váží svá práce, zejména je-li náležitě finančně ohodnocena.

                  Dnešní stav např. v ČR je zcela absurdní a vymyká se všem známým ekonomickým modelům. Nezaměstnanost je prakticky nulová, přesto reálné mzdy a tržby maloobchodu klesají stejně, jako životní úroveň obyvatel. Ale to je absurdní důsledek Eurosocialismu, který s kapitalismem nemá vůbec nic společného.

                  1. Dnešní EU má blíž k reálnému socialismu a k RVHP než ke kapitalismu. Můžeme sledovat denně na vlastní bulvy.

                    1. Dnešní EU včetně USA je korporátní fašismus. No hlavně že víte, jak byl socialismus fuj, protože vám to řekly v TV a je o tom spousta propagandistických filmů.

                      z jednoho rozhovoru:
                      Kořeny korporátního fašismu jsou v propojení velkého byznysu, zájmů o rabování zemí, s politiky

                      Martina: A to, co jsi teď řekl, znamená, že když se vydáme na západ, tak narazíme na oligarchistický systém, a když se vydáme na východ, tak taky. Tak co sever a jih?

                      Radovan Dluhý-Smith: Řekl bych, že tento systém je globální, takže bych do toho zahrnul sever i jih. A tyto úzké zájmové skupiny potom získávají stále větší vliv v ekonomice, a hromadí stále větší bohatství. Není překvapením, že jedno procento lidí na světě vlastní víc než 50 procent bohatství lidí dohromady. Ve Spojených státech je to 10 procent, tedy 10 procent nejbohatších vlastní dvě třetiny bohatství lidí ve Spojených státech dohromady.

                      Tento systém, podle mého názoru, trošku funguje jako sněhová koule, která se nabaluje, když je mokrý sníh. Velmi dobře o tom psali britští profesoři Tombs a White, což jsou právníci, v knize Korporátní zločinec – myslím, že nebyla přeložena do češtiny, bohužel – Corporate Criminal, kde tento systém popisují jako korporátní fašismus. Je to systém, ve kterém se obchodní zájmy propojily s politikou, že tato symbióza je vlastně definicí korporátního fašismu. A moc dobře víme – ptáš se na hranice – kam korporátní fašismus přivedl Evropu ve 20. století – měli jsme tady dvě světové války – takže tato hranice může být opravdu až takhle žalostná.

                      Martina: A ty vidíš kořeny dvou světových válek v korporátním fašismu?

                      Radovan Dluhý-Smith: Určitě, obzvláště v té druhé. Právě v té knize ti dva britští profesoři popisují, jak americké firmy, evropští finančníci, podporovali právě Hitlera a německý průmysl. O tom existuje krásná kniha Wall Street Trilogy (u nás vyšlo jako Wall Street a bolševická revoluce), ve které Antony Sutton – tak nějak se jmenuje – který byl členem Hooverova institutu, ukazuje na odtajněných materiálech, bankovních převodech a tak dále, jak bez pomoci finančníků, a bez zapojení různých západních a amerických průmyslníků, by Lenin, Trockij, nevyhráli bolševickou revoluci, a pak to jde k fašistickému Německu, a tak dále. Takže bych kořeny viděl v propojení velkého byznysu, těchto obrovských zájmů o rabování zemí s politiky, kteří z toho potom mají obrovský vliv v rámci různých obchodních jednání, a tak dále.

                    2. Doprdele leone, nemůžete si alespoň přečíst čo je to henten „korporátní fašismus“, kdo ho stvořil a proč?

                      „Kořeny korporátního fašismu jsou v propojení velkého byznysu, zájmů o rabování zemí, s politiky“ – to je takovej žvást, z něhož každý vzdělaný člověk pochopí, že mluvčímu chybí základní vzdělání.

                      Korporativistický (nemá nic společného s naším zákonem o obchodních korporacích) fašismus praktikoval Benito Mussolini v Itálii po I. díle Světové války a cílem bylo vytvořit společensko-ekonomický systém třetí cesty mezi liberálním kapitalismem a marxistickým socialismem. Místo většinové volby (demokracie) byli lidé povinně organizováni podle své příslušnosti (nejčastěji pracovní) do tzv. Syndikátů (opět nejčastěji profesních) a syndikáty pak hledaly rovnováhu pro svoje požadavky v tzv. Korporaci vůči majitelům výrobních prostředků a vůči zástupcům státu. Korporací bylo 22 a většina z nich byla oborová. Korporativistický fašismus byl tedy v první řadě o hledání rovnováhy mezi pracujícími, majiteli a státem (dnes u nás obdobně např. Tripartita).
                      Žádní politici v něm nebyli, velký – jako jakýkoli jiný – byznys byl řízen ze třetiny pracujícími, ze třetiny státem a ze třetiny majiteli, takže taky mimo a rabování po válce zpleněné Itálie… prostě nesmysly.

                    3. Integrale: A umíte si, doprčic, představit, že se slovo korporátní fašismus používá jako obecný název pro určitý druh uspořádání společnosti?

                    4. Když budeme používat slova mimo jejich význam, pak se prostě nikdy nedomluvíme.
                      Protože píšete korporátní fašismus a myslíte eurosocialismus. Ano, má některé podobně rysy s korporativistickým fašismem, ale princip je jiný.

                    5. Mně je u prdele co si myslí jakýsi ideolog Integrale. Mysli si to klidně dál, ty svoje výmysly.

                    6. Až bude každýmu u prdele, které straně se říká levá a které pravá, tak jsem zvědav, jak to uděláme, abychom se na silnicích nepozabíjeli.
                      Navrhuji, abychom levou stranu označovali slovem levá, pravou stranu označovali slovem pravá, korporativistický fašismus označovali slovením spojením korporativistický fašismus a socialismus v EU nazývali nějak podobně, jako třeba Eurosocialismus nebo Bruselská bramboračka nebo tak nějak.

                    7. Integrale

                      Hele to se mě líbí. Považuju soukromě totiž i reálný socialismus v ČSSR aspoň trochu za fašismus. A západní Evropa po II. válce z tohoto pohledu je pro mě stále až do teď fašistický. V podstatě na tom nic špatného není, je to jen varianta, modifikovaný model jiných možnách uspořádání.

                      Problém je jinde. To slovo fašimus od dob Benita Mussoliniho získalo jiný význam. V tomto významu jak o něm mluvíme už ho skoro nikdo nepoužívá. Oprášit by šlo pouze v případě, kdyby to slovo nebylo frekventované. Jenže ono je velmi frekventované v úplně jiných významech.

                      Stejně jako v tom vašem sporu o „korporátní fašismus“, má dnes i slovo „korporátní“ jiný význam. A v tom jiném významu se masivně používá i v médiích.

                      Nemá cenu podle mě zkoušet to vrátit. Ukradená slova nelze jen tak vzít zpět.

                    8. jenomže s touhle logikou přece můžu tvrdit, že dopředu znamená ve směru zádí napřed…

                  2. oficiální režimní nezaměstnanost musíš uvést, protože pro režim existuje jenom ten, co je přihlášenej na naprosto zbytečným oruadě, kde ho furt votravujou a tlačí mu nejakýho metaře nebo neco podobnýho, jinak to nemá žádný výhody, takže statisíce lidí (z velké části netáhel, ale nejenom) režim vůbec nevidí

                  3. Integrale: Zcela mimo.

                    V kapitalismu i socialismu je přezaměstnanost vlastnost systému. Pokaždé z jiných důvodů, ale vlastnost systému.

                    1. Která kapitalistické měla v zákoně právo na práci?
                      Žádná.
                      Takže nesmysl.

                    2. Integrale: Jak to souvisí s tím, co jsem napsal?

                    3. „V kapitalismu i socialismu je přezaměstnanost vlastnost systému“
                      Jste napsal.

                      A je to nesmysl, protože žádná kapitalistická ani sociálně-kapitalistická země neměla v zákoně zakotveno právo na práci ani povinnost pracovat.
                      Naopak: socialistické země měly v zákoně zakotveno právo na práci i povinnost pracovat.
                      V tom je ten principiální rozdíl, takže jste napsal nesmysl (nehledě na to, že v Západní Evropě byla od r. 1945 do r. 2000 vždy nenulová úroveň nezaměstnanosti).

          3. Plácat takové hlouposti se jen tak nevidí. ČSSR bylo průmyslová velmoc schopná vyrobit cokoliv a kvalitně, takže se vyváželo do celého světa. Dokonce jsme byli schopni podílet se na výstavbě jaderných elektráren.
            Za co se asi postavily přehrady, elektrárny, statisíce bytů, když nebylo na investice.
            Gorbačov věděl, že se to celé řítí do řiti a tak tomu pomohl. Stejně jako u nás Klaus – ze soběstačného státu udělal závislou vykradenou zadluženou kolonii.

            1. Přesně tak to bylo.

            2. Myslím, že tam máte překlep, ČSR byla z počátku schopna průmyslově vyrobit hodně, pojem velmoc je diskutabilní, ale také v tomto případě nedefinovaný. Bohužel žila z podstaty.

              ČSSR už na tom byla mnohem hůře, zejména v lehkém průmyslu a elektronice to postupně dopracovala do víceméně neschopnosti konkurovat, to konec konců ve více oblastech (ČZ 75 byla uznávaná pistole, další produkce závodů přibližného strojírenství již odpovídala tomuto jejich apokryfnímu názvu, podobě jako propad škodovky, která původně měla slušně nakročeno, ale řada 105, 120 byla jasným znamením úpadku. A o nutnosti nakoupit technologie pro favorit na západě ani nemluvím (z hlediska devizových rezerv šlo o projekt takřka „za všechny prachy“.

              V centrálně řízené ekonomice u nitrostátního obchodu a při nekonvertigilní měně Vás v podstatě nezajímá za co něco děláte, protože ceny jsou takové, jaké je rozhodnete, nabídka taková, jakou chcete mít (a když se to nepovede, tak prostě jiná, většinou menší). U exportu je a byla situace drsnější, devizy byly problém.

              Výstavba bytů (nechce se mi dohledávat statistiku) byla slabá vůči první republice a sehnat byt bylo těžké (v zemi, kde bytový fond válka takřka nepoznamenala a následně byly vyhnány cca. dva miliony obyvatel). Jakkoliv bydlení bylo regulovaně levné, bylo velmi těžko dostupné. Spotřební zboží na tom často nebylo z dostupností lépe (kromě krátkého covidového úseku), jinak představa, že přijdu do stavebnin, prodejny bílé techniky, autosalonu, atd. a řeknou „nemáme nic“ je dnes absurdní. Frontu na trabant naši absolvovali také, otec stavěl na přelomu šedesát a sedmdesátek barák, takže čekání na to „až přivezou cement“ a další historky mám docela hluboko uložené. Pokud jste chtěli jízdní kolo a nebyla to skládačka, tak to byla situace jako když u nás otevírali obchoďák – byly tam dvě na otevření a pak měsíce nic. Srovnejte s dneškem. Víte, že si tu lezci doma dělali i cepíny, hexcentry, atd.? Těch samodomo sekaček, atd.

              Tehdejší oblíbená forma dluhu byla „vnitřní“, tedy neřešení údržby, nejsem z Prahe, ale ty padající omýtky a opatření proti nim si pamatuji rovněž.

              Takže na počátku ČSR nejste daleko od pravdy, na konci jste mimo. To postihlo sortiment, kvalitu a kvantitu.

              1. LWG: A teď byste to mohl napsat a opravit podle pravdy.

                1. re: A.C.

                  Kde spatřujete nepravdu? Osobně si nejsem jist kvalitou zdroje ohledně té bytové výstavby, ale historickým nedostatkem bytů ano (a začal dříve, než si začala hledat bydlení populační vlna z druhé půlky čtyřicátých let).

                  Realitu posledních více než deseti let existence ČSSR si pamatuji z vlastní zkušenosti. Nedostupnost řady spotřebního zboží a atraktivita bonů nemluví o tom, že si ČSSR všechno vyrobila sama a v kvalitě.

                  O starších obdobích – třetí pětiletka, říká Vám to něco?

                  1. Neříká. Netuší vůbec, o čem to píšeme.
                    je to komunistický papoušek, kterému nabulíkovali nesmysly a on není schopen si ani ověřit, jaké pitomosti tu píše.

              2. Komunisti by určitě taky uměli hospodařit na dluh jako to umí kapitalistický režim. A navíc kdyby ještě k tomu měli pár kolonií k rabování určitě by bylo i na banány a mandarinky.

                „Platí tu jediná předem zadaná pravda, totiž že byl ekonomicky zcela neúspěšný a zločinný, a že z těchto důvodů definitivně ztroskotal. Účinně tu působí nenapsaný ale funkční pokyn jak se o tom má mluvit, psát i tvořit historie“ – František Nevařil http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/hospodar-eni-zloc-inny-ch-komunistu.html

                1. Však tak aj hospodárili, len na dlh vnútorný, ktorý sa tak ľahko v peniazoch nevyjadruje.

                  1. Když něco neexistuje, je třeba si vymyslet virtuální neexistující vnitřní dluh. To by tak hrálo, aby něco měli Čechoslováci lepší než na Západě!

                    1. Sice to nejde spočítat a nijak doložit, ale určitě vnitřní dluh existoval.

                    2. Co obsahoval ten vnitřní dluh?

                    3. Já to samozřejmě myslel ironicky.

                    4. vnitřní dluh nejjednodušeji uvidíte, když se podíváte se na fotku centra libovolného města v roce 1984 a v roce 2024. odhady vnitřního dluhu v roce 1989 se od sebe dost liší, ale suma je mnoho jednotek násobku státního rozpočtu.

                    5. Lukas B.: Buďte konkrétní, co je to ten vnitřní dluh?

                    6. prošel jste se širším centrem prahy v osmdesátkách (kolik bylo v ulicích lešeňového podloubí, aby padající omítka neohrožovala chodníky)? železniční infrastruktura kombinace rakouska-uherska a hurá budování 1. poloviny 50. let, od té doby bez údržby. řeky, do kterých by nikdo příčetný nepustil vykoupat ani psa. atakdále.

                    7. Lešení se k domu staví, když se opravuje, pravdou ale je, že u mnohých tenkrát stálo roky.

                    8. ano, normálně se opravdu k baráku staví lešení jako zpřístupnění k provádění opravy fasády. reálsocík to stavěl jako dlouhodobou ochranu chodníku, protože na opravu fasád neměl. a to jsou fasády jenom víc vidět oproti střechám, stoupačkám, oknům, komínům…

                    9. Alan.Cox
                      Já to chápu tak: soused má auto za milion a půl a já jen za půl, tudíž se mám hůře než on a to o vnitřní zadlužení činící 1 mega. A už je úplně jedno, že on ho má třeba na dluh. Nebo si na něho nakradl.
                      A opravdu se budu mít lépe s autem za 1,5 mega??

                    10. Asi tak. Nemalá část fabrik i občanské vybavenosti byla řekněme opotřebena a omezena ve své funkčnosti.

                      Pamatuji si, když jeden dnes již nežijící kolega vyprávěl, jak za socíku chtěl do diplomové práce z pracovního práva zanést pozitivní motivaci (dělal podnikového právníka družstvu a tam to do jisté míry šlo). Nicméně mu bylo vysvětleno, ať si nedělá problémy. Prostě neplánovaně dobře se (kromě politicky krytých oáz) mít nešlo. A motivace podle toho vypadala. A podle motivace vypadal výkon.

                    11. Re: LWG 2.8.2024 v 13:22
                      Ten vnitrni dluh startoval hned po valce, v roce ’48, kdyz doslo k nakradeni vyrobnich prostredku. Nekde doslo k jejich dalsimu rozvoji (tezky+lehky prumysl), nekde naopak k vykradeni bez nahrady. Kazdopadne to nebyly jen kompenzace reparaci za druhou valku, mnohdy se proste ukradlo, protoze se chtelo a mohlo.

                      Tim padem do startu neco bylo. A az se vybydlelo, premyslelo se nad prestavbou. Jenze, nebylo za co prestavovat. Naraz na realitu byl o neco mekci, protoze nastesti prisel kotrmelec. Kdyby neprisel, tak by prisel krach tak max o 5 let pozdeji.

                      Kdyby socik mohl sekat dluhy tak, jak to umi dnesni system, tak ho tady mame doposud. Nastesti to tehdy komari neumeli.

                    12. Sysop: Já mám raději reálnější srovnání – což znamená jak to bylo tady versus jak to bylo jinde. Všechno ostatní je manipulace.

                      Většina tvrzení o komunistické době je založena na emocionálním oblbování spočívající v tom, že po komunismus se chce nadpozemská dokonalost, ale zamlčuje se, že na Západě to nebylo ok.

                      Amíci svůj dluh převádějí na celý svět skrze dolar. Amíci jsou takoví Ukrajinci – mají obrovskou zemi, bohatství, ale utápějí se v dluzích a potřebují vysávat prachy i jiné věci ze zbytku světa, jinak jsou v hajzlu. Dělali to tak dávno před komunisty, dělali to za komunistů, dělají to dnes.

                      Doba před 1989 byla docela úžasná z hlediska hospodaření v Československu. Co všechno se dokázalo vybudovat. V mnoha oborech jsme byli vyhlášení. Akorát, jak Sysope říkáš, českoslovenští komunisté nepřevalili své finance do dluhů jako kapitalistické státy – to je hlavní příčina pádu z ekonomické stránky.

                      Hospodaření Česka po roce 1989 je naprostý hnůj. Je to jen mrchožroutství a prodávání všeho co má nějakou cenu za babku.

                2. leon
                  Zase mimo: komunisti samozřejmě na dluh hospodařili a v listopadu 1989 už si neměli kde půjčit, ale situace byla odlišná od té dnešní v tom, že oni drželi jakýsi „měnový standard“. Podobal se Zlatému standardu, kdy měna byla krytá zlatem a cennostmi, akorát v těch cennostech bylo kolikrát ukryto i něco, co žádnouhodnotu nikdy nemělo. Jenže díky tomu si komouši nemohli tisknout prachy jako třeba ECB, což byl jeden z jejich základních problémů.
                  Oni ale nebyli úplně blbí a základní zákony (Zákon o státním podniku a Zákon o Státní bance Československé), které podstatně měnily reálný socialismus a dávaly mu více tržních mechanismů, si napsali a schválil ještě sami. Ovšem pozdě. Zatímco za druhý kvartál 1989 bylo hospodaření ČSSR ještě jakž takž nad vodou (a Havel říkal, že ještě není ten správný čas), za třetí kvartál už byli plajte (a Havel prohlásil, že po 17. 11. už nastal ten pravý čas, ač se ve společnosti jinak nezměnilo vůbec nic).

                  1. Komunisti na dluh nehospodařili. Skutečné hospodaření na dluh vidíte dnes v USA nebo Fialově vládě.

                    1. Re: Alan.Cox 2.8.2024 v 13:22
                      Ale hospodarili na dluh, samozrejme ze ano, jen to bylo radove mene. Dneska se to resi emisi dluhopisu pro naivky a jejich naslednym okradenim ala Cerny Petr, tehda se to resilo okradenim schopnych.

                  2. – zanechali za sebou dluhy. Koncem roku 1989 však nejenže neexistoval žádný veřejnoprávní dliuh, ale naopak polistopadový režim převzal finanční aktiva ve výši asi 85 mld. Kč. K tomu navíc asi 107 tun měnového zlata. Pokud šlo o tzv. hrubý zahraniční dluh, ten nepřesáhl výši 500 US dolarů na obyvatele, přičemž ale i tak byla celková devizová pozice státu aktivní asi 23 mld. Kč;
                    https://legacy.blisty.cz/art/48053.html

                    …co jsi na tom nepochopil?

                    1. Britské listy… opravdu relevantní zdroj….

                      Podívejte se na libovolnou tabulku zadlužení ČSSR a uvidíte, že zadlužení nebylo zdaleka nulové. A to tam máte v aktivách zahrnuty pohledávky, které nikdy nebyly uhrazeny (vůči tzv. rozvojovým zemím). Částečně, by’t v náš neprospěch, byly srovnány dluhy pouze s Ruskem. Pokud byste je odečetl, získáte konkrétní hodnotu československého dluhu a bude odpovídat dobrým 50% HDD.

                      Nevím o tom, že by to kdy kdo počítal, protože ty pohledávky v zahraničí většinou šly za zprivatizovanými subjekty, které si na nich stejně nic nevzaly, takže to nikdo neměl potřebu řešit.

                      Zahraniční dluh ČR začal výrazně stoupat díky socialistickým vládám počínaje Špidlou a jeho „zdroje jsou“.

                      Vnitřním dluh ČSSR byste pak spočítal srovnáním všech ekonomických položek k 31. 12. 1990 a k 1. 1. 1991 (tzv. cenová liberalizace). Odhadl bych to tak, že lidi přišli tak o třetinu svého majetku a úspor.

                    2. To nenapsal Britské listy nýbrž ekonom František Nevařil, a ty to jen otiskly. Ignorante!
                      Jestli ti dost nevoní „papír“ na kterém je to otištěné, tak si ty informace najdi na jiném „papíru“!

                    3. Re: leon 2.8.2024 v 14:00
                      Dopln si do toho napriklad restituce a na ferovku bys mel prepocitat jejich hodnotu vuci roku 46-48. To nebylo zrovna malo prachu.

              3. náká zkurvená škodiffka, dyby to komouši nezkurvili, tak by z ní asi pořád mohla být druhořadá hovnobilka, jako je dneska, ale Tatrovka by pravděpodobně zůstala světovou špičkou jak osobních, tak nákladních vozidel; komouši to dost domrdali a havlistická svoloč to v 90. letech dorazila, jenom aby se škodiffky zbavili a dostali dobře namazáno

              4. s těma vomítkama a údržbou sme ale kde sme byli, režim už dlouho nezvládá ani udržovat infrastrukturu po bolševníkovi a to eště, že řada staveb byla stavěná, jak byla, takže to moc údržby nevyžaduje, v zásadě se investuje hlavně do toho, co vynese eště víc prachů (takže v elektrárně nový turbíny, který se za pár let zaplatí jenom na zvýšené výrobě, supr), ale na zbytek je sráno (můžeme zmínit různý ty padající mosty a lávky, žánop)

                1. Behemot: Toje právě vono. Já bych neměl problém napsat, že komouš byl svině. Ale furt to vedl tisíckrát lépe než ten současný režim po něm. Jsem schopen napsat, že současný režim je mnohem větší svině a hochštapler než byli komouši.

                  1. Jestli komouš někdy něco vedl dobře, bylo to především proto, že i tenkrát bylo dost schopných lidí, co se chtěli profesně realizovat a k tomu si mnozí koupili vstupenku v ceně známek do partajní legitimace, pokud nechtěli rezignovat nebo emigrovat. Tržní systém má výhodu, že běží z vůle podnikajících, tedy s jasnou osobní motivací na rozdíl od socialistických podniků, kde byla motivace nekompetentním vměšováním partaje do chodu podniků často ubíjená. Ano, i tenkrát existovaly podniky, co fungovaly dobře a byly exportně úspěšné – např. sklářské – zpravidla proto, že rozumné vedení dalo prostor odbornosti a ubralo z politického tlaku na ty, co se uměli postavit k práci.

                    1. Jestli komouš někdy něco vedl dobře, tak to bylo proto, že hodně lidí ještě pamatovalo první republiku a měli kapitalistické pracovní návyky. A když tito lidé šli do důchodu, tak s nimi šla do prdele celá země.

                    2. No, teď máme úplně stejný problém v některých profesích , třeba lékařských nebo technických.
                      A že by pediatr nebo zubař šel o žebrácké holi, to fakt ne. Zrovna tak třeba zedník.

                    3. Integrale: To jsi neznal První republiku. Zpovídal jsem dost lidí, kteří ji pamatovali – a o té době zrovna dobře nemluví. Ani o pracovní morálce té doby.

                    4. Hupert: Problém tržního systému je, že je dnes všude zabrán velkými hráči. Nastává spíše konsolidace velkých světových hráčů a skupování toho zbytku úspěšných. Takže mnohdy už zdaleka nestačí ani motivace se profesně realizovat. Brzy budete mít dost smolenku. Také podle vypadá progres Západu, že ano.

                      Byl bych rád, kdyby se všem měřilo stejným metrem.

                    5. V kapitalistické společnosti je úlohou státu, aby monopolismu bránil. Proto má úřad pro dohled nad hospodářskou soutěží, antimonopolní úřad atd.
                      Pokud tedy monopolizace probíhá (o čemž nelze pochybovat), a to ať přirozená nebo umělá, je to důkaz fatálního selhání státu.

                      A Vy tady horujete za socialismus, tedy za ještě větší roli státu a jeho silnější postavení.
                      Toho státu, kterému vyčítáte jeho selhání…
                      Dost schizofrenní, nemyslíte?

                    6. Integrale: Schizofrenní je tvůj pohled, ne? Jsi předpokládám pro slabý stát a když stát nezasahuje, nazveš to fatálním selháním.

                    7. Teď vážněji. Tuším, že většina zdejších diskutérů jistou potřebu státu uznává, ale chce, aby byl k prospěchu všech. Není to jen o tom zajistit rovné podmínky v podnikání, v přístupu ke vzdělání i vymáhání práva o postarat se o bezpečnost vnitřní a ochranu státu zvenku. Nic z toho nemůže být garantováno, pokud stát nezabrání převzetí moci nevoleným entitám a je jedno, zda jde o mafii drogovou, korporátní, nezisková ideologická anebo externí – z Bruselu či z Langley. V tom tento stát selhal především.

                    8. neziskově ideologickou

                    9. Re: Hupert 2.8.2024 v 17:18
                      Mym pohledem jsou to dve ruzne veci. Stat a system v nem.

                      Stat ano, je to sluha, ktery ma zajistovat sluzby, ktere se bud nekomu delat nechteji, nebo by komercnim zpusobem byly prilis drahe, protoze drive, nebo pozdeji konkurence v ramci uzavreneho systemu konci kartelem.

                      Druha vec je system. Ja nemam problem s autoritarskym systemem, protoze mnohdy ma mensi rezie, nez ten radobydemokraticky bordel, co treba mame ted. Jasne, ze existuji extremy, jako treba Rovnikova Guinea, kde to pri autoritarstvi stoji za vyliz prdel, ale pak taky treba soucasnej ruskej system, kterej predvadi dost neuveritelny brikule na to, jakymu tlaku musi odolavat.

                      Takze ja to mam rozdeleny. Maly stat ano. Male mnozstvi statnich zamestnancu, proc ne. Jsou veci, ktery nekdo delat musi a jak rikam – komercne to muze byt z dlouhodobeho hlediska problem. Pokud napriklad cele zdravotnictvi pustime do soukromeho sektoru, tak vetsina z nas bude bez zubu a nebude mit na slozitejsi operace. Tady urcitou socialni a solidarni funkci vidim. Neno to vzdy fer, ale v globalu to nefunguje uplne blbe.

                      Stran toho systemu vidim naopak demokracii uplne spatne. My nemame zadnou porouchanou demokracii, mame uplne normalni demokracii, ktera uplne prirozene stoji za hovno, protoze snadno slouzi cizim zajmum. A protoze my jsme urceni jako zdroje, tak jako zdroje fungujeme a demokracie tento status nezmeni.

                    10. Sysop: Samo, že stát a systém jsou dvě různé věci. Malý stát vidím podobně. To, že se domníváš, že systém, o kterém se domníváš, je oproti naší tzv. demokracii více autoritářský, nechápu. Vidím oba systémy a proces jejich instalace prakticky identicky:
                      1. Velké prachy vně nebo uvnitř státu ovládají média a drží pod krkem adepty připravované k vládnutí.
                      2. Prostřednictvím médií jsou zmanipulovaní voliči.
                      3. Proběhnou volby s regulérním součtem hlasů.
                      4. Tady už je v „autoritářském“ a dvoustranném systému jasno zatímco ve vícestranném se může vláda dostat do rukou i nečekané koalici. Moc podstatné to ale není.
                      5. Autoritář nebo vládnoucí spolek si dělá, co chce, resp. co žádají loutkovodiči a na voliče zvysoka sere, protože potenciální veřejná kontrola coby zpětná vazba je eliminována – lží médií, nařízeními a novou legislativou(plnými likvidačních pokut), zastrašováním nebo rovnou policejní silou.
                      6. V rychlosti rozhodování se autoritářský vůdce od autoritářského týmu nepatrně liší, ale pokud jde o destruktivní kroky jako např. zákazy vycházení, zavření hub náhubky či nakrmení bigfarmy za covidu nebo odříznutí se od zdrojů sankcemi, podporu a financování války a diskriminaci vlastních občanů na úkor těch, co před tou válkou zdrhli, zpoždění nemají.
                      Kde ještě vidíš Sysope rozdíl mezi individuálně a týmově autoritářským systémem, který označuješ za demokracii.

                    11. Pardon, stačí, když se budeš domnívat jednou.

                    12. Autoritarsky system byva mensi, protoze se lip ridi a ovlada. Dale pak odpadaji naklady na predvolebni lzi. Autoritarsky system je obvykle docela dobre odhadnutelny a o to hure zvenci ovlivnitelny.

                      Nejde mi o vystupy tech dvou systemu, ty mohou byt mnohdy podobne. Zakazy, prikazy, regulace, ale obracene – najit jednoho schopneho je urcite jednodussi, nez jich hledat parlamentni vetsinu v nasem pripade.

                      Lidi jsou, rekneme v Evrope, plus minus asi tak vsude stejne blbi. Pokud z nich vybiras cely parlament, pak ziskas to, ze tech schopnych bude mensina. Prakticky vzdy. Zbytek jsou neschopni a vsehoschopni. Pokud naopak udelas nejakou formu autokracie, absolutismu, ci jine formy, pak mas rozhodne lepsi moznost efektivni vlady. Koneckoncu, jednoho absolutistu i lepe odstranis, nez vetsinu z parlamentu.

                      Ja nerikam, ze diktator dela jen super a prijemna rozhodnuti, peceni holubi litaji do huby a vsichni pod nim ziji v raji na Zemi. Domnivam se ale, ze kdyz uz neco ma stat za hovno, pak je urcite lepsi, kdyz to cele alespon probiha rychleji a s mensimi naklady.

                      Pochopitelne, ze strycek Sam v pozadi je take dulezita karta. Ted je to videt napriklad ve Venezuele. Pokud si lid vetsinove zvoli nekoho, kdo se Samovi nehodi, no tak ho Sam proste neuzna a gratuluje k vitezstvi tomu, kdo prohral. Venezuelci poserte se. Druha vec pak je, ze Vovka popreje vitezi a Same poser se. Takze stat muze byt a je pod tlaky zajmu velmoci okolo.

                      U takoveho Nemecka by bylo uplne jedno, jestli by tam dnes meli krale, diktatora, nebo prvobytne pospolnou spolecnost. Nemecko diktuje smer EU a tim padem je ovladano Samem, aby delalo to, co Sam chce. Moc velka zeme na to, aby si delala, co se ji zlibi. A moc slaba na to, aby si mohla dovolit to, co treba Rusko.

                    13. Sysop:
                      1. Náklady na předvolební lži rostou především s nespokojeností občanů. Jestli to bereš tak, že jeden lhář je levnější než když jich platíš 20, pak jo.
                      2. Ovlivnitelnost zvenčí bych je o poměru sil ovlivňujícího a ovlivněného, ale o formě vlády?
                      3. Jo, o něco jednodušší je najít jednoho schopného, než jednoho schopného a k němu ještě devítičlennou stafáž. Ještě jednodušší je vybrat desetičlennou stafáž a nejjednodušší jen jednočlennou, abys získal diktátora s mocí realizovat cizí vliv.
                      4. Až mi někdo gratis posere život a zaplatím za to jen tím posraným životem, mám se podle tebe radovat?
                      No nevím, přijde mi tento tvůj komentář trochu jako malé domácí žonglérské vystoupení s mimochodnými argumenty. Vždyť řada zemí, o kterých se tu mluví jako o autokraciích, má regulérně volený parlament. I tomu Orbánovi chtějí co chvíli nasadit psí hlavu. Vše je o kvalitě výběru a míře volnosti závislé pak na schopnostech a vydíratelnosti ze strany větších psů. Vážnější je, že při absenci nebo nemožnosti veřejné kontroly se každá vláda nakonec zvrhne v totalitu. To mi přijde nebezpečnější než bordel s nízkými náklady.

                    14. Re: Hupert 4.8.2024 v 14:48
                      Ja taky nerikam, ze autorita je univerzalne dobre reseni. Takovy Ada posral furu veci.

                      Pokud ale soucasna forma demokracie vede Evropu do totalni prdele, pak hledam zcela jine reseni. Napravovat tento zakoreneny bordel neni proste mozny. To je lepsi to smest se stolu a udelat cely uplne jinak.

                      Ano, jsou to hypoteticke kecy, protoze realne s tim udelame uplny, ale lautr uplny hovno.

                      Zrovna ten Orban je prikladem urcite formy autoritarstvi, ktere ma samozrejme svoje mouchy, ale jak vidno, Madarum to vyhovuje. Podobne Vovka. Na ten rusky bordel jaxe zda, je Vovka docela funkcni reseni. Ano, jiste, asi by to slo udelat jinak a lip, ale ja se drzim reality a toho, co v Madarsku, nebo Rusku skutecne funguje a ceho skutecne dosahli. Pritom oboji jsou de facto demokracie.

                      Ostatne, i to Leyno prislo k moci kostrbate demokratickym zpusobem, svym zpusobem je autoritarske, ale vysledek jeho prace stoji za totalni, ale totalni Leyno.

                      Proto rikam, ze univerzalni reseni neni nikdy nic. Zalezi na moc faktorech. Casu, stavu spolecnosti, zajmech velmoci, atd., atp.

                    15. Integrale, 15:09: Já nehoruji za socialismus. To jste mi zase něco vložil, co nepíši. Navíc vidím více variant společnosti než jen dvě černobílé.

                      Kromě toho dát rovnítko mezi „socialismus“ a „větší role státu“ coby synonyma, to je tak blbé, že by to neprovedla snad ani černobílá Šichtařová.

                    16. Alan.Cox: No, pokud za socialismu byla naprostá většina podniků státních, celé zdravotnictví i školství, tak větší roli neměl? Jinak ne že by se dnes nesral do spousty věcí zbytečně. Co jiného ukazuje bobtnající legislativa?

                    17. Hupert, 18:16: Integrale používá socialismus / kapitalismus jako druhy režimu, nikoli jako historická období. Ve fašismu třeba stát přebíral ještě větší roli než československý režim před 1989, když jsme u historie.

                  2. To je hrozne relativni. Zalezi, ocima koho se na to divas. Komar radeji dal duchodcum a sral na omitky. Ocima duchodce parada. Ocima obyvatele baraku bez omitky nahovno. Proste socik rozdeloval, rozdeloval, spotrebovaval, rozdeloval, ale tak, aby socialni jistotky byly a dusicky delnictva byly v peri. Pak se nerve a je klid.

                    Dneska je to jinak – socialni jistoty ubejvaj a na to, jestli nekdo rve, se sere. Taky zpusob.

                    Napriklad komaru se sice kazdej bal, ale komari taky meli fedry to prehnat s vlastnima vejplatama. Husak se ve sve dobe nechal slyset, ze bere to samy, co hornik s prescasama (tusim 15000 Kcs). I pri prepocteni cca 12x na dnesni taxy jsou platy papalasu nekde jinde. A budou dal, protoze ti dnesni se niceho nebojej. I kdyby si odsouhlasili navyseni mezd +50 %, lidi neudelaji vubec nic.

                    1. Sysop: Pár Amíků se přišlo podívat na studenty po sametové revoluci. Amíci soucitně sdělili, že chápou, že s tak drahým bydlením, zdravotnictvím, potravinami, jak muselo být za komunistů – jsme je museli svrhnout. I studenti jim sdělili komunistické ceny bydlení, zdravotníctví a potravin. Amíci se jen zeptali: „A za co jste tedy stávkovali?“

                    2. V roce 90 jsem spolupracoval s jednim ucitelem z uni z Wyomingu. Tech historek mam docela dost. Ano, socik by se jim libil podobne, jako JKF nacismus. Ono pohledem nekoho, kdo to vidi poprve a nezije v tom, je to super. Podobne, jako jme my tehda hledeli na Rakousko, nebo NSR.

                      Teprve pri vlastni zkusenosti (coz ty Amiky potrefit nemohlo) clovek vidi, ze nic neni zadara.

                    3. JFK, sorry jako.

                    4. Violetta Chamorrová u příležitosti její inaugurace za prezidentku Nikaragui v dubnu 1990, mluvila s Václavem Havlem. Havel se jí zeptal, proč je na inauguraci taková smutná, proč se z vítězství nad Manuelem Ortegou a jeho komunisty neraduje. A Chamorrová mu odpověděla. Není se z čeho radovat, vážený Václave. Američané jsou lakotní a my jim teď budeme muset začít splácet jejich předchozí válečnou pomoc. Ale my jsme chudí, a uplyne tak sotva pár let, a Manuel Ortega a jeho komunisté se k moci vrátí se vší parádou, protože chudých a naštvaných bude v zemi ještě víc než teď. Jak Chamorrová řekla, se i stalo.

                    5. Současný Západ se snaží vyřešit nespokojenost lidí rozkladem společnosti. Degradací jejich vzdělání, rodin a dalšího. A zároveň vyráběním problémů typu občanské války imigrací různých psychopatů z Afriky a Asie.

                      Současný Západ už nelze nijak donutit k nápravě ekonomiky, situace lidí, ničeho. Vsadil na likvidaci schopnosti lidí se postavit vládě.

            3. leon
              Plácat takové hlouposti se jen tak nevidí. ČSSR byla průmyslová země neschopná vyrobit cokoliv kvalitně a už vůbec ne levně. jediná její výhoda spočívala ve slabé měně, nebo’t díky tomu mohla v devizových zemích prodávat své výrobky pod běžnou cenou na trhu (např. u automobilů jsme razili heslo „nové auto místo ojetého“).
              Přehrady, elektrárny se stavěly od 50. let a už v 70. letech toho mnoho nevznikalo, protože nebylo za co. Výše jsme si uvedli důvod – socialistický stát okradl své občany praktiky o vše, co měli, a pak za to tsavěl přehrady a elektrárny. Bohužel jen chvíli, než mu ty cizí prachy došly.
              O bytech už jsme psali – byl jich zoufalý nedostatek a tak lidé museli vymýšlet různé zhovadilosti, aby to obešli, např. „akce Kulový blesk“. V kapitalismu nepochopitlné…
              S těmi jadernými elektrárnami je to složitější, protože i tam hrála prim měnová politika a tedy cena. Ve vyspělých zemích nenajdete československé komponenty v tamních jaderných elektrárnách, najdete je pouze v zemích rozvojových a zemích socialistického bloku. Do jaké míry byla tato výroba po r. 1990 v ČR utlumena z důvodů kvalitativních a do jaké míry z důvodů majetkoprávních se neodvážím tvrdit, to by chtělo nějakého odborníka, ale tipuju, že kdybychom dokázali vyrábět kvalitně a za rozumné ceny, výroba by se udržela, jako v některých jiných odvětvích.

              A prosím Vás, když už lžete, lžete trochu uvěřitelně! Klaus VYLOUČIL ze všech kol privatizace VEŠKERÉ ZAHRANIČNÍ SUBJEKTY, VČETNĚ soukromých osob. Nenávidíte Klause právě proto, že neumožnil nadnárodním koncernům získat československý majetek za hubičku, jak se na to na Západě tehdy VŠICHNI těšili PŘI KURU 17,50 KČ ZA 1 DM. KOUPILI BY SI NÁS ÚPLNĚ VŠECHNY. Proto je Klaus mediálně tak nenáviděn, protože všechna média byla toho času v rukou stejného kapitálu, jaký byl ten, který musel vykupovat československý majetek dráž od občanů, kterýžto majetek tito českoslovenští občané nabyli v kuponové privatizaci za podmínky, že jsou československými občany staršími 18 let. Žádný Siemens nemohl získat nic, pokud tu chtěl nějaku fabriku, musel ji odkoupit od akcionářů nebo dát peníze československým občanům, kteří to koupili za něj – obvykle prostř. investičních fondů, které původně byly určeny výhradně bankám.
              Jako s Gorbačovam: velebíte zločince a nadáváte těm, kteří konali pro Vaše blaho. Dobře jim tak!

              1. Integrale: Co vzniká teď v současném režimu? Kolik přehrad se postavilo třeba?

                Vaše lži o tom, že v 70. letech už toho moc nevznikalo stačí napravit třeba tato tabulka: (https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_p%C5%99ehradn%C3%ADch_n%C3%A1dr%C5%BE%C3%AD_v_%C4%8Cesku)

                1. to je dost pitomost. úplně stejně můžeme argumentovat „kolik socialismus postavil v praze mostů přes Vltavu mezi Výtoní a Trojou“. čili kde přehrady měly smysl, tam už jsou.

                  1. Lukas B.: Já ale neargumentuji obecně. Já reaguji na ulhaný komentář autora Integrale a jeho lži v něm.

                    1. Jaký lži? Slyšel jste někdy o HDP (u komančů tedy HDD, což byl mimochodem lepší parametr)?
                      Pokud ano, je Vaše otázka nesmyslná.
                      Pokud ne, tak se raději ptejte, co to je.

                    2. Já jsem konkrétně reagoval a uvedl fakta a tabulky.

                      Slyšel jsi třeba o dnešním dluhu ryze kapitalistického USA? Momentálně přesáhl 35 biliónů dolarů. To je 822000 miliard Kč v přepočtu. 128 % HDP USA.

                      Když podobný dluh mělo již kapitalistické Rusko v 90. letech, padlo do defaultu. USA je fakticky zkrachovalý stát a drží ho jen neoprávněná výhoda dolar coby světová měna (takovou výhodu ani komunisté neměli) a propaganda Ameriky, jak jsou dobří, skvělí a ve skvělé ekonomické kondici – ne jako komnouši a socialisti.

                      Pak přijde Integrale a další mektat nesmysly o skvělosti kapitalismu, který na rozdíl od komunismu nežije na dluh. Akorát že tvrdá data mluví opačně, ale Integrale musí prostě jen být zasednutý na tu dobu, aby to mohl obhájit.

                      Podívejte se na dnešní kapitalistické západní země. A neměřte dvojím metrem. Tvrdá data jsou tvrdá data. A nemluví o komunistické době vůbec špatně. A nemluví úplně dobře o kapitalistických baštách. Aniž bych chtěl propagovat jakýkoli režim.

                    3. Možná bych mohl parafrázovat Reganovu frázi na komunisty.

                      Kdyby USA žilo na poušti, tak by jim došel písek.

                    4. Výší a rozdíly v HDP může argumentovat jen naprostý ekonomický analfabet.

                    5. Což ho samozřejmě nediskvalifikuje pro přednášky na uhniverzitách a moudré hovoření v tývý.

              2. Klaus že byl nenáviděn?? Vždyť to bylo naopak, byl to miláček médií a zblblého národa. Média ke všemu co páchala ODS přistupovala nekriticky a ve volbách dělala ODS kampaň proti socanům.

                zopár titulků:
                Klaus by měl veřejně přiznat, že jeho privatizační metody byly katastrofální
                České privatizátory by v Americe zavřeli
                Václav Žák

                „Klausova“ kupónová privatizace: od počátku podvod

                Šokující rozhovor expremiéra Jana Stráského v Hospodářských novinách

            4. akorát to ty magore jelo na přes půl století starejch ukradenech mašinách, těch pár výkladních skříní co dostalo nový nemohlo absolutně nikdy zásobovat poptávku, takže třeba přesný strojírenství (takový hodinky, foťáky apod. byly znouzecnost, naprosto nesrovnatelný se západní (hlavně švýcarskou samozřejmě) produkcí) a mikroelektronika byly naprosto v prdeli, kvalitativně hrozný (ta tzv. špičková kvalita byla jenom výběr nejlepšího z nejlepšího a typicky to šlo do armády) nebo 10+ let za zbytkem světa

              1. Přesně. Já jsem v roce 1986 dělal na soustruhu z TOSU Žebrák z poloviny 50. lete (to se to ještě kradlo, když bylo komu). Stojanovka byla z konc 50. let a tak dále.
                A ta „domácí“ moderní technika?
                Koupily se v Itálii automaty, jeden až dva se rozebraly, nastoupila parta technologů, všechno obkreslila, udělala materiálové zkoušky a pak se na základě těch originálů vyráběly jejich „moderní“ kopie (řízené byly číslicově, ale to se muselo dovézt za devizy coby náhradní díly po „zásahu bleskem“, to ani Agrokombinát JZD Slušovice neuměl oprásknout). Jenže protože se to vyrábělo na těch mašinách z 50. let, tak jsme samozřejmě nedokázali udržet tolerance a ty „moderní“ mašiny byly děsně nespolehlivý (svedlo se to vždycky na „počítač“, páč to bylo nejjednodušší), zatímco originály makaly a makaly ještě dlouho po revoluci (ty naše falzifikáty se samozřejmě musely zničit).
                V jedné z těch technologických part jsem pracoval (za mrzký peníz), takže svědectví máte přímo od zdroje.

                Ostatně o té neschopnosti vyrobit v socialismu kvalitně i poctivě koupený licenční produkt jste se mohl snadno přesvědčit v každém autoservisu. FSO (Polský Fiat – Fabrika Samochodow Osobowych) 1300/1500 byl licenční výrobek a krom jiného měl tehdy pokrokové jednopístkové plovoucí brzdy italské firmy Brembo (Polák bylo jediný komunistický auto, který normálně brzdilo, tedy nový). I stávalo se více než často, že jste s FSO 1300/1500 vyjel na rampu a už jste z ní nesjel… zarezlé pístky díky nánosu čehosi, co v originále nikdy nebylo. Zatímco v italských originálech, Fiatech 1600 Special, prodávaných Tuzexem za nekřesťanský prachy horíkům, fungovaly ty brzdy naprosto dokonale ještě desítky let po revoluci…

                1. Dnes to máte lepší. Prakticky už se tu v ČR skoro nic nevyrábí. Tak to nemůže být ani na zastaralých strojích. Po všech stránkách jsme si jenom polepšili.

                  1. Tak něco se tu přece jen ještě (kupodivu) vyrábí. Ale pro jiné.
                    Nám už patří jen ta naše ukrajinská vláda…

                    1. Takže jsme si polepšili. Už nemáme vlastní výrobu ani zastaralé stroje. Můžete být zcela spokojen.

                      Když máte hovno, není na co nadávat – to je docela geniální způsob filozofie.

                    2. Já jsem někde psal, že dneska žiju v kapitalismu? Nenapsal, protože to není pravda.
                      Jestli je současný socialismus lepší nebo horší, než ten komunistický, ať si každý zodpoví sám ze sebe.
                      Podle mě je teď momentálně ještě pořád o fous lepší, ale bude hůř, mnohem hůř. Třeba v roce 2035 to bude předpokládám fakt síla a budeme asi bědovat „zlatý komunisti“.
                      Ale to je právě tím, že žijeme jen v další, trochu jiné dormě socialismu. Kapitalismus se tu pár lidí pokoušelo nainstalovat v 90. letech 20. století, ale i když začali hodně dobře, šanci evidentně neměli…

                2. Integrale

                  Pokud si dobře pamatuju, tak hlavních dokumentovaných světových průmyslových technologií a klíčových produktů bylo tehdy položkově cca 3.500. Kvůli nepřetržitému 40 letému embargu COCOM, musela ČSSR vyvíjet a produkovat cca 1.800 těchto technologických položek.

                  Byl to světový rekord v počtu klíčových průmyslových položek na počet obyvatel. Škoda Plzeň vyrobila 24 jaderných reaktorů. Vyráběli jsme tisíce cvičných a bojových proudových letadel, které létají dodnes. Dnes se již jen servisují. Byli jsme největší světový vývozce tramvají. Dál pokračovat nebudu.

                  Takže proč podle tebe, jsme nezredukovali či nezrušili výrobu toho, co nám šlo nejhůř? A nemodernizovali to co nám šlo nejlíp? Klidně půl na půl, já nevím, to je otázka odbornosti, správně to spočítat. A odborníků pokud vím, máme doteď tři prdele. Proč to teda nespočítali? Proč teda cvoci jako ty nepoužili ten tvůj debilní kapitalismus, když už ho měli? Proč je všechno v prdeli?

                  No určitě ne kvůli dávno zaniklému socialismu. Ten tvůj kapitalismus a demokracie vždycky byla, je a bude v prdeli. Totálně na hovno. Mektat můžeš co chceš, nic na tom nezměníš.

                  1. Tomu moc nerozumím. Intergrale píše o roce 1986 a taky píše o Agrokombinát JZD Slušovice (v té době jednooký mezi slepými). Což je stav před rokem 1989. O jakém kapitalismu to mluvíte?
                    A proč jsme nezredukovali výrobu toho co nám šlo nejhůř, tak na to se musíte zeptat tehdejších soudruhů co nám vládli. Mimochodem kdybychom ji zrušili, kde bychom to vzali? Ze Sovětského svazu? Na nákup ze západu nebyly devizy, soudruzi hodně zvažovali, za co tu trošku deviz utratit. Auto na hovno je pořád lepší než žádné auto.
                    Mimochodem B-52 také létají dodnes. No a co?

                    1. @ Latimerie

                      Prosím tě vo čem to mluvíš? Tys asi nepochopil, že v té druhé části mluvím o situaci po převratu, po roce 1989. Zdálo se mě to logické, ale vidím že ta úvaha je asi moc složitá.

                    2. Šetři šampón. Latimerii myješ hlavu zbytečně, vždyť napsala, že tomu nerozumí. Jestli je to ale on, nerozumím něčemu já.

                    3. Hupert:
                      Jsi Hupert podivný.

                    4. Před tak bryskním odhalením se nedalo zakuklit.

                  2. ModrýKlokan: pořád zaměňujete pojmy s dojmy. Pokud s někým neuzavřu obchod, nemůžete tvrdit, že jsem mu spáchal škodu. Pouze jsem s ním neuzavřel obchod, na což má každá strana na volném trhu právo.
                    To, že komoušům někdo něco neprodal nemůže znamenat, že jim způsobil nějakou škodu. To je první nesmysl, který tu opakujete jak zaseklá gramodeska.

                    Dále pořád sčítáte jablka s hruškami: všechny ty Vaše nej- nej- nej- největší úspěchy jsme měli na celosvětových trzích? Nikoli, pouze na trzích východních a rozvojových. A dostali jsme za ně zaplaceno? Ó nikoli, většina těch tramvají, curkovarů, elektrárenské techniky a dalších věcí, které jsme tak veleúspěšně vyvezli do tzv. rozvojových zemí, nebyla nikdy (v plné výši či vůbec) uhrazena. Často to dokonce nikdo nikdy nerozchodil a zarostlý kopřivama to tam stálo desítky let, než to někdo na náklady zbořil.
                    Kolikpak deviz jsme utržili za ty tramvaje? A kolikpak deviz jsme utržili za jaderné reaktory a další věci? Proč sakra ty naše výrobky nikdo na volném trhu nechtěl? Protože byly tak bezvadné?
                    Proč by měl krachovat podnik, který by vyvážel za devizy na volné světové trhy?

                    Napsal bych, že jsme právě zredukovali výrobu všeho, co nám šlo nejhůř, a proto nám tu žádná nezbyla, což byl hezký smeč na ty Vaše pohádky, ale ono tak jednoduché není.

                    Opuštění všech východních trhů byla obrovská chyba, ale neumím si představit, jak to udělat jinak. Nalít do těch krachujících podniků devizy? Třeba jako to vláda zkusila do ČKD v kauze České Pendolino? Soudruzi z ČKD zmizeli kdesi s půl miliardovou zálohou a podnik poslali do kopru stejně. Takovou cestu jste si představoval? Nebo jakou?
                    Všude, kde něco málo zbylo, to soudruzi zavčasu rozkradli. Oni o tom konci věděli od roku 1984. My až od 17. listopadu 1989. A to měli kurva náskok…

                    1. Některé naše výrobky konkurenceschopné nebyly, u jiných byl ale problém marketing nebo politické tlaky.
                      Například ty reaktory určitě nebyly o nic horší, než západní analogie, takže je „nikdo nechtěl“ výhradně z politických důvodů. V současnosti je další verze VVER 1200 ve světovém měřítku dominantní. Nepochybuju, že nebýt politických tlaků, vyráběla by se i tady.
                      Dtto. letadla, L-39/59 je výborné letadlo, jenže holt není emerické. Problém určitě není v letových vlastnostech, ale v síle prosadit ho na trh.
                      L-410/610 dtto.
                      Na Z-50 poráželi naši akrobati světovou elitu. Dodnes se používá.

                    2. Integrale

                      Jsi zaslepený fanatický politruk kapitalismu.

                      Kauzou české Pendolino a ČKD myslíš to z roku 2005? Co to má společného se socialismem a ČSSR před 1989? V roce 2005 tady přece dávno řádili kapitalističtí disidenti prasedenta Lahva.

                      „Neuzavřením obchodu“ beze škody, myslíš výsledek hospodářského embarga COCOM? Takže podle tebe je součástí „svobodného kapitalismu“ a „volného trhu hospodářské soutěže“ uvalování sankcí a embargo?

                      Začínáš být dost zoufalej. Takto urputně lhát…

                3. Integrale: Když jsi dělal v 86. na starém soustruhu z TOSu Žebrák, chápu už, že ti utkvěla v hlavě bída socialismu žijícího z podstaty. Myslím, že tu byly i bohatší TOSy. Vzpomínám si ale, že když jsem si při jedné dovolené začátkem 90. vyjel na výlet do Figueres, kde nějakému kníratému oficírskému synkovi tekl budík z poličky, dal jsem se do řeči s vedle sedící paní, co dělala v podniku zahraničního obchodu, asi Strojexportu. Pravila, že léta slušně prodávali obráběcí stroje značky TOS do jižní Ameriky. Za necelé 2 roky po sametu byli bez kšeftu.

                  1. Jasně, jenže je potřeba pochopit, za jaký ceny je tam prodávali.

                    Něco se tu vyrobilo za nějaký náklady v Kčs. Materiálový (celkem levný díky vazbě na SSSR), energetický (celkem levný díky vazbě na SSSR), dopravní (kurevsky draho díky systému podnikové dopravy) a mzdové (neuvěřitelně kurevsky draho díky právu na práci a vysokému podílu lidské práce + kurevsky vysoké režii).
                    Jenže za ty Kčs jste si ve světě nekoupil nic. Umožnily Vám tak maximálně zaplatit ty náklady tady doma. Takže se cena pro devizové trhy stanovovala tak, aby byla výrazně pod cenu konkurenčního zboží.

                    Vezměme příklad: v ČSSR bude Škoda Favorit stát 85 000 Kčs, tedy zhruba 26 průměrných hrubých měsíčních domácích platů. Ale v BRD bude stát 8 500 DM, tedy 5 průměrných domácích platů. Proč? Protože víc by za Favorita v tehdejším Německu nikdo nedal (např. Fiat Tipo stratoval od 10 500 Euro). Tkže za 8 500 DM to někde sem tam kupoval, ale kdyby měl platit skutečnou cenu odvozenou od nákladů (cca 16 000 DM), tak by to nikdo nekoupil, protože to bylo nekonkurenceschopně drahé.

                    Proto po roce 1990 poptávka po našem zboží v Jižní Americe ustála, protože přestaly platit dumpingové ceny stanovené s ohledem na dobovou nesměnitelnost naší měny. Už v okamžiku, kdy začala platit jen vnitřní směnitelnost Koruny, naše zboží podstatně zdražilo (třeba ten Favorit na dvojnásobek) a tím byla jeho konkurenceschopnost ta tam.

                    Samozřejmě to neplatilo vždy, víme, že třeba Tatry nebo Karosy platily na východních trzích za vynikající spíš vzhledem k provozní spolehlivosti než k ceně, ale to byly výjimky, potvrzující pravidlo (a byla škoda, že třeba s Tatrou to dopadlo, jak to dopadlo, nicméně Karosa třeba naopak dopadla hodně dobře).

  2. tak armáda neužitečnejch příživníků, keří produkujou akorát bürokraciu, kterou nikdo nechce, to je už drahnou dobu prakticky celej stád, že…

    a co se týče zbytečnejch sraček, stále víc lidí nakonec dospívá k tomu, že to je všecko akorát k hovnu a vrací se třeba k desítkám let starejm věcem (auta, elektronika, nemotivosti), s optimálním poměrem užitné hodnoty, životnosti, nákladovosti a dalších věcí, místo neustálýho živení šmejdů nekde v kanclech a fabrikách daleko za mořem, produkujících všecky ty hytlermoderní cetky, u kterejch za pět let uměle zaříznou jejich funkcionality, aby mohli vnucovat jiný…

    každopádně zatímco tady se na papíře megalomansky plánuje zářná budoucnost (jak nápadně to přípomíná toho předchozího bolševníka, co?), karavana táhne dál a zbytek světa si pořizuje JAKEJKOLI průmysl, kterej zrovna v danej moment může za přihlídnutí k dalším okolnostem (finance, stav energetiky, pracovní síly atd.), a vyrábí…jenom tady to jde akorát do prdele, poděkujme naprosto vymletejm soudruhům v čele

    1. Máte pravdu, třeba auta používám zásadně do cca konstrukčního r. 2000, tedy ta, která mi nekecají do řízení.
      Ale u něčeho to nejde, nejčastěji právě „díky“ digitalizaci.
      Nejraději bych se zbavil všech šmatlafounů, ale bohužel to nejde, protože hromadu věci, včetně pracovních, bez toho prostě nedáte.
      On už to tu psal kdysi Marian Kechlibar, ale o životě na této planetě rozhoduje pár korporací (lidí), jako Microsoft, Google, Apple… a když ti nám zatnou žílu, všichni končíme.
      Ostatně ve filmu Smrt darebáka z roku tuším 1977, to přece Tomsky (úžasný Klaus Kinski) říká jasně: mnohem dříve, než se stihl sjednotit internacionální proletariát se sjednotil mezinárodní kapitál a státy de facto přestaly existovat. Obávám se, že dnešní ČR dává Labordovi a Audiardovi jednoznačně za pravdu.

      1. musíš? nekdo ti drži pictolku u hlavy? já se zvládám obejít s Nokiou 301 t.č., a asi budu muset zas měnit, přece jenom ten krám není zdaleka tak vodolnej třískání vo zem jak přetím vostružina a po posledním pádu strašně chrastí reprák (s těma prasklinama na krytu bych se eště sžil :D)

        na vobíhání blešáků seru a co sem koukal, ND na to jako na nezajímavej stroj prakticky nejsou (resp. nebudu za to dávat 500 a eště se s tím patlat, to je zůstatková hodnota toho celýho

        ale šak půl roku posloužil, stálo to vytáhnout ho ze šrotu a pár hodin si s tím hrát :)

        bůček taky používám 6730b, byť mě už notně serou vyzobaný klábosy a opět, dávat pětikilo za (anglickou) klábosnicu vod rejžáka kde nemám jistotu, že dorazí se stejným mechanismem (abych jenom přeházel klábosy) mi příde trochu viel

        1. Bohužel musím. Nedrží mi pistoli u hlavy, ale slušný flek, který mi umožňuje psát v pracovní době tyhle bláboly.
          Jsou to různý ověření pro přístupy na různý servery prostřednictvím aplikací a podobně. Nelze se tomu vyhnout. Musel jsem se kvůli tomu nakonec zbavit i Windows Phone, který mi vyhovoval víc než Android, ale bohužel na něj tyhle aplikace nikdo samozřejmě nedělal.
          Rád bych se vrátil k tomu tlačítkáči, ale to bych si musel hledat jinou práci…

          U těch aut s dílama je to někdy bída, chudinku Lancii k 20v turbo jsem musel zlikvidovat kvůli nedostupnosti zadních ramen. Ale ona byla už chudák celkově zničená po těch 25 letech, holt pracovní auto. Ale je mi ji líto, bylo to dobrý auto.

          1. jako mně budeš reálně tvrdit, že na server se nedostaneš s IBM x86 kompatibilním PC, mě máš fakt za dementa, nebo…?

            1. Já se fakt nedokážu s IBM x86 kompatibilním PC dostat k potvrzení nějakého přístupu v Androidí appce.
              A hlavně by mě to dost zdržovalo při práci a moc bych toho neudělal.

              1. pak je ovšem negdo čurák, že vynucuje vendor lock, hodně moc :) vod takovejch utíkat hodně rychle hodně daleko…

                1. Souhlas. Jen drobná otázka: kam? :-D

          2. Pak je to ale v pořádku. Máte ty věci jako pracovní nástroj, stejně jako jiný třeba soustruh. Jestli si je stáhnete i do osobního života je na vás.

            1. to je druhá věc, pokaváď je to kladivo, tak to se vyndá při započetí činnosti z brašny/kufru, a poté se vrátí tamtéž

              1. to mi připomíná, že asi před pětadvaceti lety jeden známý podlehl nátlaku rodiny (měl doma zrovna maličké děti) a pořídil domů televizní přijímač. ale prohlásil, že je to spotřebič jako každý jiný, jako třeba mixér, odšťavňovač, vysavač nebo remoska, a tedy není žádný důvod to mít nainstalováno natrvalo jako nějaký domácí oltář, a před každým použitím to přitáhl zabalené v krabici z komory, vybalit a připojil, a po shlédnutí pohádky/filmu/zpravodajského pořadu to zase odpojil, umístil do krabice a odnesl do komory.

                1. To mi připomnělo, že televizní spotřebič může být i na okrasu, čímž odpadá jeho nepraktické, a dle mého i relativně pracné, znovuinstalování.

                  https://janapekna.cz/wp-content/uploads/2015/09/sony-picture-frame.jpg

                  1. tenkrát ještě nebyly bedny placaté, byly to prostě bedny. no, možná to bude už 30 let.

                    1. Jasně. Tehdá se to řešilo tak, že se spotřebič dal do skříňky.

                    2. skleněnky byly pozdějš taky placatý

                2. Co bych dal za to mít takového tátu!

                  Moje máma je závislá na televizi. Kdykoli za ní přijedu, už už je nervózní, kdy si zapne televizi. Nutí mě povídat si s ní před řvoucí televizí. Když má přijet ke mně, ptá se, jestli mám doma televizi. Nemám a nebudu. A proto jezdí ke mně málo.

                  Pak mi starší generace vypráví, jak jsou ti mladí závislí na mobilech, ó hrůza!

                  1. Znám. Tzv. „kulisa“ = přeřvávání televize meloucí krávoviny.
                    Hromada lidí v mém okolí na to byla zvyklá.
                    Pak se strašně divili, jak jsou produktivní a v pohodě, když se tý „kulisy“ zbavili.
                    Ale některým to trvalo roky…

                    1. Já neznám nikoho, kdo by byl závislý na televizi coby kulise – a dokázal se té závilosti zbavit.

                      Mám dojem, že zejména žen jsou náchylné mít kulisy – televizi, mobil, dříve náboženské obřady.

      2. Zatím vždy, když mi ty korporace zatly žíly, tak jsem odešel.

        Naposledy si Google usmyslel, že jeho mail nepůjde stahovat přes POP3/IMAP. A bude k tomu třeba nějaká jeho vymyšlenina a vyfikundace. Tak jsem svou gmailovou adresu opustil. Na gmailu jsem jen nastavil automatické přeposílání mailů na novou adresu a zároveň poslání textu odesílateli, že tento mail je neplatný, nová adrese je xxx.

        V tuto chvíli nepoužívám od Google už vůbec nic. Mám dojem, že to tam vedou stejní progresivní úchyláci, jako organizovali olympiádu v Paříži. A že budu žít jen pro Google.

        Apple jsem nepoužíval nikdy.

        1. Jenomže posílat maily na Gůgl je někdy voser (vyžaduje vlastní autorizaci).
          A vykládejte klientům, že si mají zřídit účt jinde než u Gůglu… je jich proti nám prostě většina…

          1. Gůgl si představuje, že žijete jen pro gůgl. A když změní technologii, tak jásáte jupí, namísto běžné reakce, že vás to obtěžuje.

            1. Zásadní otázkou je, zda se mýlí Google nebo my…

              1. Obávám se, že odpověď by nebyla moc hezká.

                1. Právě. V jedné korporaci jsem měl kolegy, kteří se pořád vrtali v mobilu. Co tam viděli, to netuším, ale zabrali tím asi 50 % pracovní doby.

        2. půgl je rakovina horší jak mrkvo$oft, a toe co řict

          je svatou povinosťou každýho, aby všem vostatním vodvíral voči

  3. Roboti, demokradtůr? Vidla 🎯 bandi. 💯👍🌿
    https://www.youtube.com/watch?v=1EWUSriTe_Q

  4. Když zmiňuješ zkrácení pracovní doby, tak bych jenom doplnil, že vedlo také k racionalizaci práce, nejznámější systém je asi taylorismus. Když už se v práci netrávilo 12 či 14 hodin, tak si zaměstnavatelé začali hlídat, aby dělnící opravdu pracovali.

    Doporučuji jednu zajímavou knížku:
    https://www.databazeknih.cz/prehled-knihy/virus-casu-81916

    1. racionalizace pracovní doby, poudáš? to jako, že by se party negrů neflákaly vopřený vo lopaty a kontejnery a nekončilo by se ve 4 vodpoledne, dyž je rozmrdaná půlka štvrtě a zavřenejch asi 120 parkovacích míst, a tudíž by pár blbejch děr netrvalo víc jak tejden a zástupce stavoša by se blbě nedivil nad mým údivem, co že to kurva trvá tejden, ale makalo by se na dvě krátký směny 7-21 a bylo to za necelý tři dni hotový?

      a že dyž volám do slavnejch českejch výrobcůch kde čeho, tak že tam po 16:00 není ani uklízečka, ale že by nekdo reagoval 18+ hodin denně, jak rejžák? a výroba zakázkovejch věcí (ovšem z normálně skladovejch komponent) by netrvala 2 tejdny, ale 2 dny, jak od rejžáka? tvl až ty rejže fakt zkopírujou všecko, tak se tady ty líný hovada budou moct asi jít voběsit tvl

      1. Ty bydlíš ve stejném místě jako já!

        Já bych také řekl, že úřady v době koronaviru si zkrátili úřední hodiny, a už zkrácené zůstaly.

        1. no čoveče, v nedělu má být hotovo a teď sem z dálky koukal, že tam sou eště dvoumetrový krátery, tak jako, schválně :)

      2. Ale já neříkám, že ta racionalizace byla všude, ale v továrnách, zejména v těch s pásovou výrobou, to bylo jednoznačné. Četl jsi ten román od Pujmanové o dělnících u Kazmara, jak mistr stál nahazovačce se stopkama za zády a měřil, jak rychle pracuje?
        Tak to je ono.

  5. Rozlišoval bych přínos pokroku pro nové pracovní místa:
    1) moderní technologie potřebují k běhu adekvátní obsluhu
    2) menšina vytvoří dost zdrojů, pro neproduktivní zbytek se vytvoří nějaké novodobá hladová zeď, bohužel obvykle v parazitické byrokracii, která paralyzuje i tu produktivní menšinu.

    1. přičemž nebyt zkurvené parazitické byrokracie, tak může fakt nekdo vykonávat ty potřebný manuální údržovací práce venku, sice poslední dobou vobčas vídám trochu víc part na úklid, ale pořád eště je všude dost bordelu na uklízení, dost plevelu k sekání a stromů a křoví k prořezání, zábradlí, lamp, zdí k natření (resp. vůbec fasád na vopravu), že by všecko nemuselo být tak hnusně špinavý a šedý a rozpadající se (tudle sem koukal že už ai z baráku co mám prostory se na ulici zas loupe vomítka)

      jenže dyž sráči místo slušné práce akorát vobtěžujou s papírama, tak, surprise surprise, venku všecko chátrá a vypadá čímdál víc jak nekde v negerstánech

      1. nejen to, s dnešní technikou postavit např. kůlnu, prasečí chlívek, ale i menší dům je rychlá záležitost v porovnání s papírovým oserem kolem toho.

        1. LD
          Stát, který si zakládá na kontrole a ovládání svých občanů nutně potřebuje regulaci. Pokud tou regulací není nedostatek surovin nebo pracovní síly, pak je tady pan úředník s lejstrem.

        2. tjn, tydle malý stavby vystřelíš za pár tejdnů i s výmalbou, ale jak to máš kousek u sousedova plotu, tak to je papírování na měsíce…teda pokud se na to nevysereš, napřed nepostavíš a pak nezačneš vymejšlet, co s tím, jak to dělávalo fak hodně lidí donedávna

          teď uvidíme, jak se kyvadlo vychýlilo, tipuju, že se ouřadníci jako obvykle s odstraněním staveb napřed vrhnou na snadný oběti, třeba nejaký domky nejakejch chudáků, než že by řešili papalášský hrady a různý opravdu zavazící, stínící a jinak obtěžující kumbály, terasy, druhý štoky apod. dostatečně uřvanejch kriplů s ostrejma loktama

          1. A když je soused společenství vlastníků jednotek, kterému předsedá macho debil s Napoleonským komplexem hrající si na ředitele vesmíru, tak to stejně po dobrém nepůjde. Vlastní praxe.

  6. důsledek rádoby Průmyslu X.X bude postindustriální společnost, neboť do 15 let nebude personál, který by udržel technologie běžně nyní užívané v chodu, natož aby někdo rozvíjel něco smysluplně užitečného a přijde osvobozující zjednodušení. Pro mnohé to bude nevědomý proces, budou to nazývat katastrofou, na Seznamu Lží a Sraček rozhodně a my ostatní zatopíme v kamnech a otevřeme knížku.

    1. Taky bych to tak nějak viděl. Tak jako některé indiánské kmeny střední ameriky spoléhaly na magii, my spoléháme na technologii. A také to může přispět k našemu konci, nebo spíš ke změně, až to takhle už dále nepůjde. A tahle změna se už fofrem blíží. Přemýšlel jsem nad tím, jaký je vlastně rozdíl mezi technologií a magií. Došel jsem k tomu že jsou asi v tom důležitém stejné.

    2. Příčina Průmyslu X.X je rakovinné zbujení managementu a počtu managerů. Potřebují vykazovat práci. Je to takové zbujení byrokracie, ale tentokráte v oblasti menagerů. Potřebují bombastická hesla a termíny.

      Důsledkem rakoviny managerů a managementu bude úpadek techniků a schopnosti něco skutečného dělat.

    3. Souhlas.
      Taky když potřebuju vyřešit jakýkoli problém, píši vyřešit ne pindat a způsobit 20 dalších, tak narážím na samý předdůchodový ročníky.

  7. bych si dovolil připomenout, že v československu nebylo zřízení socialistické ani real soc. ani komunismus, tedá pokud použijeme definici dle Marxe, že se to pojmenovalo tak jak pojmenovalo, neznamená to , že to je, ,,,,,,,neplave na vodě, nemá peří, nekváká, nemá vejce, nevypadá jako kachna, tedy není to kachna,

    1. S Marxem je to jako s Urzou, má chybu hned na začátku a pak už je to celý blbost. A zavádět marxismus v roce 1948, to by bylo šíleně anachronický.

      1. Marx především svázal cenu natvrdo s výrobními náklady, což je blbost. Soudruzi se toho drželi a proto to tak dopadlo.

        1. V ideálně tržním prostředí by cena korelovala s výrobními náklady.

          1. Není pravda. Představte si, co byste byl třeba ochoten zaplatit za půllitr piva po několikahodinovém cyklistickém výletě v 30°C a co jste ochoten zaplatit za půllitr v hospodě vedle baráku dejme tomu v únoru.
            Cena s výrobními náklady nekoreluje, což nyní se smutkem zjišťují třeba výrobci elekromobilů. Výrobní náklady pouze určují, jakou cenu/hodnotu má zboží pro výrobce/nabízejícího. Neříkají ovšem nic o tom, kolik je schopen/ochoten zaplatit kupující.

            1. Ten můj příspěvek obsahuje podmínku a tvrzení po splnění podmínky. V ideálně tržním prostředí a dokonalé konkurenci by cena korelovala s výrobními náklady.

              Cena dnes nemá naprosto žádnou spojitost s výrobními náklady.

              Jinak já klidně dám několikahodinový cyklistický výlet při 30 °C, aniž bych se potom potřeboval napít. Jezdil jsem takto z domova na univerzitu (90 km) v pondělí a pátek, kromě zimy. Mám vyzkoušeno.

              Za skutečné pivo bych zaplatil leccos, ale na takové jsem už asi 20 let nenarazil. Není na trhu. Tudíž moje útrata za pivo je méně než 100 Kč/rok.

            2. V ideálním prostředí by vedle té hospody vyrostlo několik dalších hospod, které by díky konkurenci srazily cenu piva na minimální ještě výdělečnou hodnotu.
              Jasně, realita je jinde, tohle jen je připomínka, že ideální prostředí je modelový případ.

              1. Hroch_bahenni: Jenže to ideální prostředí, které nemůže existovat vzhledem ke konečnosti rozměrů země a konečnosti počtu obyvatel – je sen, podle kterého se proměřuje, jak by měly věci kapitalisticky fungovat.

                1. Znovu – výrobní náklady určují, jakou má zboží cenu pro prodávajícího. Nic neříkají o ceně, kterou je ochoten zaplatit kupující. Stejný barák v Praze a v Sokolově (například) se určitě neprodá za stejnou cenu, i když náklady na stavbu byly totožné. Cena (peněžní vyjádření užitku) je subjektivní záležitost. Viz třeba kartičky s hráči NBL, nebo před nějakou dobou kartičky s Pokémony. Kde ja tam nějaká vazba na výrobní náklady? Cena je určena především relativní vzácností produktu, ničím jiným.

                  1. Já tomu rozumím. Pokud není nekonečný počet baráků, a nebo pokud máte omezeny možnosti vydávat kartičky Pokémonů patentovými právy – pak prodejní cena je daleko od výrobní.

                    Já jsem celému příbuzenstvu, respektive jeho dětem, vyrobil kartičky pokémonů sám. Bylo to prudce levnější a ani to nestálo moc času.

                    1. No jo, akorát byly bezcenný… a to i přesto, že jste na ně vyplýtval inkoust…

                    2. Nerozeznáte je od originálu. Nechal jsem je vytisknout v komerční tiskárně na správný karton a oříznout.

                    3. Spolužáci dětí, kterým jsem je dal, by se mým kartičkám vysmáli a neměli by cenu, kdyby se daly poznat od originálu. Děti takové jsou, že chtějí značku.

                      Protože jsem dělal poměrně hodně sérií kartiček, bylo pro mě jednodušší a levnější dát zakázku komerční tiskárně. Měl jsem tím pádem úplně jiné možnosti než doma, naprostý luxus v papíru, laminování, barvách, ořezu.

                    4. Jo, zakaz tisku cenin a detskeho porna prisel nekdy v roce 94, do te doby to byl trestny cin vydavatele, ne tiskarny. Ostatnich produktu se to netyka.

          2. Takže na Sahaře i u Želivky bude stejná cena vody, jo?

            1. Ano. Protože jsou rozdílné náklady na získání vody na Sahaře a u Želivky. Další dotazy?

              1. oprava: to ano na začátku mělo být Ne.

                1. Myslíte si, že půllitrovka vody bude na Sahaře o tolik dražší jen proto, že jsou vysoké dopravní náklady? Nebudou dopravní náklady na Mont Blnc vyšší?

                  1. Jakože na vrcholu MontBlancu je stánek s občerstvením a vodou v petkách? :-) Já bych skoro řekl, že na horách je sníh, což je v podstatě voda.

        2. Foundryman: a co měl chudák dělat, když jeho největším problémem byla závist-nenávist k ziskům? Potřeboval nějak definovat tu svou nadhodnotu a to se nejlépe dělá právě přes rozdíl mezi výnosy a náklady.

          Že se tohle spoustě levicově orientovaných lůzrů líbí je taky logické, protože je to jednoduché na pochopení a dostatečně umožňuje racionalizaci nenávisti k těm, co mají víc (nemají to díky své šikovnosti, je to hnusná nadhodnota, kterou ukradli pracujícímu lidu).

          1. fatdwi: Do této chvíle jsem netušil, že výpočet zisku (základní operace v účetnictví) je symbolem závisti/nenávisti levocově orientovaných lůzrů. Co já se tu ještě nedozvím!

            1. Já jsem dalek toho, abych tady provozoval kurs politické ekonomie, ale přece jen – zkuste se podívat na pracovní činnost třeba dělníka u stroje z toho hlediska, že dotyčný prodává službu. Stejně jako třeba holič v oficíně nebo právník u soudu. Někdo mu poskytne stroj, prostory a materiál a za dohodnutou cenu „odkoupí“ výrobek. Pokud si toto uvědomíte, naplno se projeví absurdita Marxových představ a nesmyslnost mnoha dalších věcí – namátkou třeba Zákoníku práce. Bohatě by stačil obecný občanský zákoník.

              1. Osobně považuji marxismus za nesmysl. Abych se přiznal, ani obsah Marxových myšlenek příliš neznám.

                Nicméně výpočet zisku je normální výpočet – a není třeba z toho dělat satanovo dítě jen proto, že tak údajně postupoval i Marx. Natož z toho dělat závist či nenávist. To už beru, že dotyčený byl měl vyhledat psychiatrickou pomoc.

                Na výpočtu zisku dělníka u stroje nic absurdního nevidím. Stroj, prostory a materiál mají nějaké počáteční náklady a nějaké provozní náklady. Dělník má nějaké mzdové a další náklady. Nevím, proč se to musí popírat – ty náklady jsou jasně vyčíslitelné.

                Možná by to chtělo zbavit se moderní choroby – upravování či popírání závěrů dle ideologie nebo proti ideologii. V tomto případě proti Marxovi.

                1. Jenže Marx žádný výpočet zisku nedělal. On zkonstruoval jakýsi vzoreček, že cena = c+v+m (konstantní náklady, variabilní náklady, nadhodnota). No a už tohle je blbost, protože cena totožného výrobku se může lišit v čase i v místě, jak jsem ukázal výše. Čili celá premisa, na které byl vystavěn chrám marxistické politické ekonomie, je blbě.

                  1. Matematicky to má správně. S tím, že se pod bulharskou proměnnou nadhodnota zahrne zisk z ceny.

                2. No právě, já to čet (povinně). Jsou to bláboly.
                  V Kapitálu Vám 2 díly tlustých žvástů vykládá, jak se všechno dynamicky mění a není moc to zastavit, aby Vás ve třetím díle převezl tím, že nastane štronzo, všechno na světě se zastaví, všichni se sami předělají, zmoudří a pak nastane vědecký komunismus.
                  Marx byl parazit s lachtaní nemocí, který vysával všechno kolem sebe a psal bulvární hovadiny, který si přibarvoval tak, aby z toho vytřískal nějaký bakšiš. Brát „dílo“ toho křiváka vážně, je diagnóza.

                  Daleko poučnější je číst o zlých kapitalistech, jakými byli Watt, Peugeot , Citren, Agnelliové, u nás to zkoušel např. Baťa. O lidech tak chamtivých, že část výplaty ukládali zaměstnancům, platili vzdělání jejich dětí, stavěli jim domy, jídelny, restaurace, školy, školky, nemocnice, chudobince… hnusný kapitalisti. Fuj! ještěže už v Evropě neexistují!

                  1. Marx byl progresivní aktivista. Já si myslím, že spíše byl hlásná trouba někoho jiného. Uměl mluvit, psát, tak proto.

                    Kapitalismus se mění. To mluvíte o kapitalistech staré doby, které jsme měli i rádi. Ovšem kdeže loňské sněhy jsou!

                    1. Ano, slovem kapitalismus myslím systém volné hospodářské soutěže.
                      Rozhodně ne cokoli dnes probíhajícího na této planetě.

                    2. Integrale: Problém je, že slovo „kapitalismus“ tu každý prezentuje jinak. Většinou tak, aby to pro kapitalismus vyšlo co nejlépe.

                      Jestli je kapitalismus minulostí stejně jako doba bronzová nebo skytské války, pak vůbec nevím, proč o něm uvažujeme. Prostě je to něco jako vyhynulý neandrtálec, který se stejně nevrátí. Pokud tedy genoví ínženýři neimplantují geny neandrtálce do Fialy nebo Rakušana.

                    3. Alan.Cox
                      2.8.2024 v 18:17

                      neandrtálec samozřejmě nevyhynul, normálně se skřížil s vostatníma – nejaký procento v populaci občas i projeví neandrtálský geny na tvaru lebky

                    4. Integrale 2.8.2024 v 15:19

                      Takže učebnicový pojem „kapitalismus volné soutěže“ znamená „systém volné hospodářské soutěže volné soutěže“?
                      To je přísný!
                      Možná i proto, že se někam ztratil ten kapitál.
                      Kapitalismus není systém volné hospodářské soutěže.
                      Kapitalismus je systém, v kterém je zdrojem renty kapitál. (O konzervování nebo posunutí významu pojmu „renta“ se zde již diskuse vedla.)
                      Teoreticky lze hodně dlouho diskutovat o tom, že třeba půda a chlévy jsou také kapitál a není tedy rozdílu mezi feudalismem a kapitalismem atd. ad lib., ale to nechejme odborníkům.
                      Není to tak dávno, co zde OC prohlásil, že kapitálem je i hřeben s nůžkami…

                    5. ygorek
                      2.8.2024 v 18:37

                      věčím asi schopnost to vobojí používat

                    6. Kapitál je zdroj důchodu, který se jeho tvorbou nespotřebovává.
                      Tedy nůžky a hřeben to spíš nebudou, ale ruce, které ty nůžky a hřeben povedou určitě ano.
                      Ono ostatně člověk může být tím největším kapitálem, ale bohužel jak který…

          2. Ano, nesmyslná teorie nadhodnoty například je spolehlivá skluzavka to totální prdele.

      2. S Marxem, Urzou, kapitalismem, i jiným -ismem je to s jako každou jinou teorií. Na papíře fungují perfektně. V praxi drhnou.

        1. Alan.Cox 2.8.2023 v 8:57

          Kapitalismus v praxi funguje perfektně, ale pouze v podmínkách „klausovských“ neomezených zdrojů.
          V nedávné době na to poukázal jistý Jacques jako jediný ze zdejších diskutérů: vznik kapitalismu není myslitelný bez dodávky energie z fosilních paliv. I v dřívějších dobách byl občas nahromaděn obrovský kapitál, ale nebylo možné ho investovat. Lidské zdroje byly omezené, rozloha zemědělské půdy byla omezená, doprava byla pomalá a malotonážní…

          1. To jsou strašné slátaniny… copak někdy byly v tomto vesmíru neomezené zdroje čehokoli (krom lidské blbosti vykládající podobné nesmysly)? A přesto právě díky kapitalismu jsme všichni na tom líp, jak středověká šlechta.
            Nebylo by občas lepší místo čtení kravin použít mozek?

  8. Zvláštní článek. S autorem bych si s chutí zanesouhlasil hned v úvodu jeho článku a nevím, jestli by nestálo za hřích nastudovat praxi.
    Industry čtyři nula není žádná Nirvána. Žádná utopie, kdy za lidi budou pracovat stroje a lidé už nebudou zapotřebí, kdepak.
    Je to jen digitalizace procesů, plus zapojení UI.
    U nás v automotive máme stejně zpětně sledovaný každý šroubek a podložku, proč tedy data nezačít sbírat a nezapojit datové analytiky.
    Ostatně, stabilita procesu a prediktivní údržba – to bylo samozřejmostí už v době před dvaceti lety, když jsem pro koncern jako technolog navrhoval jednoúčelové stroje do výrobních linek. Jen jsme neměli k dispozici HW a datová úložiště, takže vyšší level digitalizace nedával smysl.
    I v té době jsme samozřejmě počítali, jaká úroveň automatizace se vyplatí, tzn kdy se vyplatí koupit na operaci stroj a kdy člověka. Přesně stejně se to počítá i dnes a tam kde stroj znamená moc peněz, přijde prostě člověk.
    Co už jsem ve své desetileté éře stavitele výrobních linek nezažil, je využití UI. Mám upřímnou radost z toho, jak to chlapcům funguje. Typicky různé kamerové aplikace, vizuální kontroly. Kamera se učí s každým novým zkontrolovaným kusem, odhalí toho mnohem víc než člověk.
    Ergo, Průmysl 4.0 je evoluce, a správným směrem. Fakt bych do toho nemotal marketing hochštaplerů, kteří chtějí na tomhle tématu podojit strukturální fondy, ani nějaký nesmysly.
    Co vidím v praxi, tak tomu obvykle velí chytrý lidi s nějakým tím písmenkem před jménem a dělají to tak, aby ušetřili zaměstnavateli prachy a lidem ruce.

    1. Průmysl 4.0 vypadá lákavě, ale jen z pohledu manažerů.

      Umělá inteligence je nafouknutá bublina, zhruba asi tak jako schopnost Západu porazit Ruskou federaci na Ukrajině. Její schopnosti jsou v průmyslu minimální. Navíc je s tím oser, protože není spolehlivá.

      Prostě Průmysl 4.0 je jen taková maličkost, že budeme se 100% přesností používat umělou inteligenci, strojové rozpoznávání, a všechno bude dokonalé, krásné, voňavé, přítulné a vznikne tak ráj na zemi.

      Můj dojem, že Průmysl 4.0 ukáže, že v průmyslu je to na hovno, zato se velmi zdokonalí buzerativní tehcniky lidí. A svoboda půjde do háje.

      1. Popsal jsem Ti výše příklad s kamerou. Mohl bych další UI funguje v praxi bezvadně, když to umíš. To není žádná bublina.

        1. To já vím. To jsem dělal už jako student umělé inteligence za komoušů. Fungovalo to už tehdy.

          Problém umělé inteligence je nedokonalost. Není to nic jiného než statistické zpracování a průměrování. Jakmile se někde vyskytne drobná odchylka od průměru, spolehlivost AI jde strmě dolů. Rozpoznávat různé kusy nebo rozpoznávat stále stejné kopie nějakého kusy je asi jediné, co lze jakž takž trochu svěřit AI.

          U AI nemůžete zkontrolovat, jak a podle čeho rozeznává. Může se stát, že třeba rozlišování objektů A a B založí na znaku, kterým se liší o 0,00001 % a pak to bude dost šumět ty výstupy a náhodně blbnout.

          Do diskuse se raději nepouštějte, protože AI je všechno, jen ne spolehlivé.

          1. Poslyš, jde vždycky o to, vyhodnotit míru rizika a to pak akceptovat. Pokud mám práci, kterou dělá člověk, mohu jí nahradit AI téměř kdykoliv a snížím chybovost o dva řády, jistě – stále tam bude.
            A ve vyhodnocování dat se bez AI téměř obejít nedá.

            1. …samozřejmě – ve vhodných případech. Jsou aplikace, kde AI prostě šlape. Abstraktní výstupy nebude umět nejspíš nikdy.

              1. Jenomže to většinou není AI, ale v zásadě statistické zpracování dat a hledání v prostoru výsledků.

                1. To nevím, až tak do hloubky jsem to nikdy nestudoval…

                  1. tak proč tady plantáš vole celý vlákno vo nejaké inteligenci? to žádná inteligenca není, všecko sou to blbý simulovaný neuronky na komparativním principu tvl

                    v praxi se často osvědčuje kombinace předvýběru a následně kontrola zkušeným vokem; ale ten člověk tam nakonec dycky nekde musí byt a hovadiny ze stroja korigovat, ty utopistický vize matlalů z kanclu vo tom, jak neco pošlou z kompu a z díry ve zdi jim vyjede hotová věc jsou úplný nesmysly, vo tom je řeč

                    1. Chodím okolo toho ve výrobní lince každej den.
                      Takže o tom vím trochu víc než ty, protože to vidím fungovat a bavím se s lidmi, který to maj na starosti.
                      Ten člověk tam vždycky bejt nemusí a někdy ani nemůže. Aplikace jsou různý. Takovej je život.

                    2. …bavím se s lidmi, který to maj na starosti.
                      hmmm
                      Ten člověk tam vždycky bejt nemusí a někdy ani nemůže.
                      aneb jak popřít sám sebe na následujícím řádku…blbeček seš od přirození, nebo je to nakažlivý? :o)

                    3. Budeš si holt muset najít do diskuse někoho sobě rovného.

            2. Pokud člověka nahradím strojem i bez AI, snížím chybovost o 2 řády nebo více.

              Navíc se často za AI označuje – z důvodu manažerského bombastismu – i spousta věcí, které AI vůbec není.

              1. No to jo. Když se to dovede učit a využít naučené.

                1. Mě spíše překvapuje, že UI neudělala za 40 let v zásadě žádný principiální pokrok. Ano, máme podstatně větší trénovací data (kvůli internetu nebo globalizaci, také se sbírá obrovský počet dat i proti naší vůli). Ano, máme sakra výkonnější počítače. To, co se dělá teď, se dělalo i tehdy. Pokrok je tedy jen kvantitativní, nikoli v kvalitě. I proto jsem skeptik.

                  Zkuste svěřit třeba umělé inteligenci diagnózy nemocí lidí – a stanete se největším vrahem v historii.

                  Myslím, že to byl Sysop, který vyprávěl, jak svůj tým dokopal, aby nějaký algoritmus udělali klasicky a zatrhl jim použití umělé inteligence. Výsledkem byla násobná spolehlivost a přesnost.

                  Já jsem třeba v roce 1970 slyšel, jak v roce 2000 každý budeme mít vlastního robota, a budeme létat na dovolenou i na mars. Namísto toho nám život otravuje fejsbůk a jiné socsítě, a to je vrchol veškeré technologie.

                  Pro mě byl obrovský aha moment, když vybouchla Fukušima. Všude jsem slyšel o robotizaci, a nakonec celý svět viděl, že to byla Potěmkinova vesnice. Nebyl robot, kterého by tam mohli poslat. Museli chcípat lidi jako ve středověku. Člověku došlo, že západní technologie je pouhý hračkářský průmysl s blikátkami a efekty, stejně to je u robotů.

                  1. Všechno nemůžeš řídit soustavou relé. Jsou aplikace, vhodné a méně vhodné. Jak jsem psal výše, musíš umět řídit rizika. To Sysop evidentně umí. Zvolil to menší.

                    1. Naprosto souhlasím.

                  2. „Nebyl robot, kterého by tam mohli poslat.“

                    To si bol ty, čo ťa z písania kokotín o jadrovej technike usvedčil dokonca aj Behemot? Si pozri seriál Černobyľ, aby si pochopil, čo a prečo. Kde to išlo a dávalo zmysel použiť roboty, tam sa používali. Odhliadnuc od toho, že vo Fukušime na toto nechcípol ani jeden človek!

                    A tak je to so všetkými tvojimi múdrosťami.

                    1. grg: Přestaň ze sebe dělal kokota, ty idiote – a buď napiš něco k věci, nebo si raději něco šlehni.

                    2. Co přesně má dokazovat odkaz na 9 let starý blog?

                    3. Nomad: Zkuste si ho přečíst. Nebo nechat přečíst někým.

                    4. Vtipné. Lze z toho usoudit, že tobě už argumenty došly a musíš se uchylovat jen k verbální agresivitě.

                  3. jako ano, vyberte si asi nejhorší prostředí pro robotizaci a na něm se snažte dokázat, že roboti jsou potěmkinova vesnice. Roboti v roce 2007 fakt ještě moc chodit neuměli, takže prostředí stavěné pro dvojnohé tvory, navíc rozflákané výbuchem pro ně je čisté peklo. Navíc radiace neničí jen živé, ale i neživé stroje. Nicméně myslíte, že je pořád lepší posílat například živé lidi místo robotů na průzkum něčeho co smrdí výbušninou? Myslíte, že lidská ruka dokáže svar ve stejné přesnosti, opakovatelnosti, rychlosti … bla bla bla jako výrobní linka?

                    A podobně se stavíte k umělé inteligenci. Ano, umělá inteligence se nezměnila od jejího vzniku, ale co na ní proboha chcete měnit? Myslíte že lidský mozek je něco jinýho? Vždyť je to jen biologické CPU, které se cca 10 let učí ovládat vlastní tělesný funkce, pak dalších 10-20 se učí žít (nějakým způsobem se naučit ty tělesný funkce udržovat i dál) a pak se to zase celý obrací. Dnešní doktor je jen výsledek staletí výzkumu spousty lidí, kteří vždy stráví těchto 30 let tím, aby pak mohli pár let (ti lepší) něco k té ,,umělé inteligenci“ jménem medicína přidat, pak zase umřou a 90% toho co věděli je ztraceno. Umělá inteligence se oproti lidstvu vyvíjí naprosto směšný zlomek času a v některých ohledech už člověka nahradí. Při správné konstelaci hlavně neumí zapomínat, čili má X násobně rychlejší schopnost učit se z vlastních chyb. Prostě časem dojdeme prostě zhruba tam, o čem psal Asimov. Stroje nás postupně nechají nenápadně vymírat, aby minimalizovali náklady na naše zlikvidování.. pokud se třeba i u nich nevyvine nějaká forma degenerace (šílenství, víra v různé bohy, emoce a jejich následky atd).

                    1. Já jsem hlavně napsal, že jsem si v té době uvědomil, že drtivá většina technologické produkce je hračkářství. I když jsou to hračky pro dospělé. A uvědomilo si to tehdy mnoho lidí na celém světě.

                      Nikde jsem nepsal, že je lepší posílat živé lidi do výbušného prostředí. Vkládat druhým něco, co nenapsali je příznakem manipulátora.

                      Lidská ruka nedokáže svar ve stejné přesnosti – a o tom nebyla řeč.

                      Ke zbytku prvního odstavce: A není technologie a technologický pokrok právě od toho, aby takové věci řešil a vyřešil? Hračkářství se dá mrskat jednoduše a je to největší vývar. To, co se nezvalo technologickým pokrokem je do značné míry to hračkářství.

                      Lidský mozek je dynamická struktura. Hardware lidského mozku se do jisté míry mění dle potřeby. Proto je třeba důležité dávat narozenému dítěti hodně podnětů, protože to dost určuje, jak se mozek utvoří a jaké schopnosti bude mít. Celý systém se dost usazuje – což vidíte i vnějškově na dítěti a jeho vývoji.

                      Proto se třeba žáci prvního stupně ŽŠ lépe učí memorováním, protože schopnosti vyšší abstrakce a uvažování přijsou až později. Což si neuvědomují naši věrozvěsti měnící české školství ve wellness.

                      A tak dále.

                    2. nesnažím se nikoho manipulovat, jen nastínit, že prostě na tohle ještě stroje nemají (a víceméně až do té doby to ani nikdo nepovažoval za důležité), a možná ani nikdy mít nebudou (protože je to neskutečně drahé vyvinout, kdežto lidi jsou zadarmo). Proto mi přijde nefér robotiku označit za hračkářství na základě takovýchto zkušeností.

                      Jo, mozek je samozřejmě několikařádově dokonalejší, ale to je přesně výsledek několika milionů let vývoje pokus/omyl, kterej umělé inteligenci zatím chybí. Nicméně ten fakt, že nepřichází o zkušenosti ji hodně urychluje, proto se fakt může hodně rychle vyvinout někam úplně jinam.

                    3. itchy355: Já ale považuji fér označit technologie především za hračkářství. Plně se to projevilo i v rusko-ukrajinském konfliktu. Jak rychle Rusové získali tehcnologickou převahu nad celým Západem. Protože Západ se věnoval hlavně hračkářství, a ve vývoji zbraní hlavně navyšování ceny. Rusko-ukrajinský konflikt znovu ukázal Potěmkinovu vesnici západní tehcnologie.

                      Jak vznikl mozek, nikdo neví. Teorie o náhodném vývoji považuji za nemožnost. Nicméně jsme v jiné technogii. Každý živý organismus je nanotechnologie, jediná opravdu skutečně fungující nanotechnologie dneška.

                    4. Vás ten konflikt vážně baví, co?

                      Okej, nechme toho. Názor vyměněn:)

                  4. kdo že kde chcípal? jo mysliš lidi vo desítky kilometrů dál, zavalený v ruinách baráků? myslim že na nejaký stroje co se dostanou do skulin tam asi došlo, to jako né, že né

  9. Autore, jste se nějak zapomněl podívat trochu ven, ne? Přitom jste to tam zmínil – tedy, že obrovská část populace nepracuje, ale má zaměstnání, které je zbytečné.

    Je naprosto iluzorní si myslet, že lze dávat lidem peníze za nic. Proto se jim dávají za zaměstnání. Celý článek je nesmysl, postavený na hloupé premise, že by automatizace nebo pokrok měly vést k „volnému času“. Toho má právě člověk strašně moc, ergo bujení státní správy a zavádění podobných nesmyslných agend přímo do firem. Dokud je člověk člověkem, není možné, aby pracovali jen ti, kteří něco vytvářejí, zatímco ostatní by měli volno a užívali si pohodu. Takto lidská společnost nefunguje a nikdy nebude. Flákačů, které platí ostatní, může být jen velmi málo (model minulý totáč), zatímco reálně by to dnes mohla mít skoro půlka. Není možné mít společnost, ve které půlka maká a druhá půlka ne. Je ale akceptovatelné, že jedna půlka maká a ta druhá má zaměstnání. To je celé.

    1. Nemohli by ti zbyteční lidé třeba uklízet chodníky, sázet kytičky na náměstích, starat se o nemocné nebo staré lidi, nebo podobně?

      1. Kdeže už si vexláci našli kšeft s formanty. fatdwi jo
        https://pravyprostor.net/triky-a-intriky-lharu-a-podvodniku/#comments

        1. & Wolariát koment // Tak se to podařilo⁉️🍀🇨🇿💯https://www.czechfreepress.info/vase-free-zona/prohlaseni-dsz-za-prava-zvirat-k-petici-s-nazvem-zakaz-zebrani-se-zviraty.html

    2. přesně tak. lepší scifi se tím vypořádává už více než století. že ti, kteří budou nahrazeny stroji, budou drnkat na loutny, skládat básně, věnovat se konsensuální volné lásce – to bylo čisté fantazírování. člověk potřebuje vidět ve svém pozemském snažení vyšší smysl a být součástí celku (kromě mizivého promile silných osobností na jedné straně a naprostého odpadu na straně druhé). ostatně, lze to vidět na regionech, kde jsou několikagenerační komunity pobíračů sociálních dávek, které se, objektivně vzato, mají materiálně lépe než horních deset tisíc před pár stoletími – a takového marasmu, závislostí, sebevražd, rozpadů rodin etc. jako tam, kde se nemusí pracovat není nikde jinde.
      ono se ukazuje jako neudržitelné aby celá populace měla nějakou smysluplnou kvalifikaci a pracovala dvě hodiny denně (on by ten doktor byl dost mizernej doktor a ani ten zedník nebo tesař by tak moc nezískal fortel a barák by stavěli půldruhé generace), a volný čas generuje spoustu dalších potřeb, a to by mohlo vytvářet turbulence a nestability. krásně to řeší umělá zaměstnanost, a tak se holt společnost rozkastovala na tři kasty – jedni skutečně a neoddiskutovatelně pracují (typicky lékař, kuchař, zedník, uklízečka, projektant, ošetřovatel skotu, opravář zemědělských strojů a mnozí další, na koho jsem zapomněl, tomu se omlouvám), pak je druhá kasta, ta hází první kastě klacky pod nohy, a pak je zde třetí kasta, které ty klacky z pod nohou zase sbírá. druhé dvě kasty se jaksi dost prolínají (a i ta první strana není jednoznačná) a často ten samý člověk mění několikrát za den stranu barikády. zkuste se každý zařadit. ale pozor, je to ošemetné: kam patří zedník dělající fasádu budovy ministerstva pro místní rozvoj? posudkový lékař pojišťovny? automechanik opravující auto úředníkovi? he?

      1. Proto jsou filozofové tak mizerně placení.
        V podstatě nikdo se moc o ty vyšší cíle a smysl života nezajímá. Prostě Maslow.

        1. ono je to paradoxní, ale šťastnější život prožije ten, komu se v potu tváře taktak daří uživit rodinu, než člověk vydržovaný. smysl života je pro drtivou většinu populace mít co na práci a mít proč pracovat. zní to banálně, co? jak od fousatýho fridricha.

          1. „Jenže člověk je divný a nevypočitatelný tvor. Já, který jsem nežádal od boží milosti nic víc než zahnívající maso k jídlu a dostatek nepříliš slané vody, jakmile mi byl seslán nadbytek soleného masa a pitné vody, začal jsem být se svým údělem nespokojen….“ Jack London – Tulák po hvězdách

            1. nj, to je dopad těch marketingových keců, že by člověk měl dělat to, co je prospěšné a užitečné a nejlépe to, co ho baví. Ve skutečnosti je smyslem práce zajistit pracovníkovi obživu. Nic víc, nic míň. Naprostá většina pracovníků je velmi snadno nahraditelná a výsledky jejich práce nejsou nic, na čem by stála prosperita lidstva a co by posouvalo civilizaci kupředu. Když jsem kdysi dělal v mekáči, tak to byla práce sice poctivá, ale v konečném důsledku vcelku frustrující, protože člověk lítal celej den, smažil burgry a hrancle jak blbej a výsledkem bylo nakonec akorát hovno.
              Znal jsem pár takovejch, co si mysleli že jsou nenahraditelní a bez nich se firma sesype. Nakonec šli do důchodu nebo do jiné firmy a za pár dní po nich ani pes něštěk.

              1. Třeba takový Dave Lister byl naprosto nenahraditelný jako likvidátor kari. Nikdo ho nemohl zastoupit tak dobře jako on. Kdyby nebylo jeho, tak množství exisutjícího kari zadusí vesmír.

          2. To je dost individuální. Život není pohádka, takže i v chudé chaloupce mohou být lidi nešťastní a ze zámku se může ozývat šťastný smích. Štěstí je spíš o chemických pochodech v mozku a v nátuře dotyčného jedince, než něco objektivně měřitelného.
            Ale jak to bylo v tom starém vtipu, hak se francouz, američan a rus baví o tom, co je největší štěstí a rus to zakončí tím, že největší štěstí je, když u něj ve tři ráno zabuší pánové v kožených kabátech se slovy „NIkita Ivanovič?“ protože on jim na to může říct „O patro výš“.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017