Stopadesátikilometrový dálniční doom

Featured Image

Přežili jsme jeden vydatný dopravní shitstorm a za mnoho let první, pravděpodobně poslední pokus o liberalizaci dopravy. Spíš než věc samotná vystoupilo do popředí, jaká banda omezenců okupuje parlament a jak dalece jsou naši volení zástupci myšlenkově zotročení státem.

Skupina poslanců ODS prosadila do novely zákona č. 361/2000 Sb. pozměňovací návrh, který by v případě schválení umožňoval zvýšit rychlost na některých úsecích dálnic až na 150 km/h. Zde je nutné zdůraznit, že se nejedná o plošné zvýšení (tedy nahrazení číslovky 130 číslovkou 150), ale zvýšení maximální dovolené rychlosti pouze tam, kde správce komunikace dovolí. Správce komunikace je však opět stát, resp. ministerstvo dopravy a jím řízená organizace, takže je to v podstatě neefektivní změna. Musím se také zamyslet nad tím, jaké priority poslanci ODS vidí a v jakých souvislostech svůj návrh uplatnili. V současné době legislativním procesem prochází další novela zákona č. 361/2000 Sb., která zavádí další povinnosti pro řidiče, další sankce (například za neumyté auto), likvidační pětimístné a šestimístné pokuty, přináší další pravomoci policii, ale tohle všechno svinstvo s poslanci ODS nic nedělá, protože momentálně je pro ně kruciální (ne)zvýšení rychlosti na dálnici na 150 km/h. Ne že bych s tím měl na věcné rovině nějaký problém, ale přijde mi to tak nějak… nedůvěryhodné?

Co však bylo podstatně zajímavější, byla celá společenská diskuse, která se následně odehrála. Předně jsem si kladl otázku, zda se snad něco změnilo a někdo zrušil zastupitelskou demokracii ve prospěch systému, kde si byrokracie tvoří zákony sama. Měl jsem dosud za to, že veškerá moc patří lidu, který ji vykonává pomocí poslanců, ale asi mi něco uniklo. Pokud tedy poslanci usoudili, že se bude jezdit 150 km/h, nezbývá exekutivě, například policii a úředníkům než poslušně srazit podpatky a zařídit se podle toho. Místo toho ministr Ťok lobbuje, aby návrh neprošel a když projde, tak se vysírá, že to stejně nikde nepovolí, protože nechce, aby na dálnicích řidiči závodili (?). Überpolicajt Lerch je samozřemě také dotčený, vyjadřuje nesouhlas, což je pochopitelné. Oni by tam stejně řidiči stejně většinou 150 km/h nejezdili, jezdili by o něco pomaleji, protože ani 130 km/h hodně lidí nejede, a nedaly by se tam vybírat peníze na pokutách.

Za zmínku stojí i diskuse na půdě parlamentu. Například poslanec Heger, známá to postavička českého silničního fašismu, vystoupil s řečí, na kterou by byl Mussolini hrdý. Pravil následující:

(…) já bych si dovolil vystoupit proti možnému zvýšení na 150 kilometrů a je mi zcela jasné, že riskuji svoji pověst muže v tomto maskulinním problému, který se zde objevuje, a že riskuji svoji pověst pravicového politika. K tomu pravicovému politikovi bych řekl, že kdyby paralelně s tím pan poslanec Adamec navrhl zvýšení odvodů na zdravotní pojištění, tak to bude velmi adekvátní, protože míra úrazů samozřejmě nezáleží jenom na rychlosti, ale záleží také na kvalitě silnic a záleží na rychlosti v tom směru, že čím rychlost je vyšší, tím je příslušné polytrauma, které naše medicína umí léčit, ale velmi draho, tak tím je to polytrauma těžší

To je kurva nářez. Pan Heger nějak pozapomněl, že dálnice jsou i přes vyšší rychlost jízdy nejen v ČR, ale i v okolních zemích (včetně často skloňovaného Německa, kde na více než polovině dálniční sítě neplatí žádný rychlostní limit) zdaleka nejbezpečnějšími komunikacemi, takže úvaha o množících se polytraumatech směřuje mimo mísu. Pochybuji i o existenci prokázané korelace mezi rychlostí a závažností polytraumatu, takže by pan exministr měl méně fantazírovat. Musím se také pozastavit nad tím, jak je to  vůbec možné a jaký druh idiocie napověděl voličům TOP09 zvolit tohoto muže do parlamentu, když paralelně každý týden můžeme číst zajímavé zprávy o plošném rozkrádání v resortu zdravotnictví, za který byl tento vyšinutý muž nějakým řízením osudu zodpovědný, například příběh ředitele prestižní nemocnice, který směňoval zakázky za koks. Mám za to, že poslanec za TOP09 Heger by měl doživotně mlčet a šoupat nohama, a nikoli se ohánět svojí pověstí pravicového politika.

Zajímavou sondou do myšlení socdemáka byl zase proslov jakéhosi Koskuby, o jehož implementaci do sněmovny rozhodla potemnělá mysl voličů ČSSD v Praze a jehož performance se ukázala ještě slabomyslnější než gag neúspěšného ministra a poslance Hegera, u kterého jsem měl dojem, že má stejného dealera jako ředitel Dbalý. Ukazuje na to, jak vlastně uvažuje průměrný socdemák:

Ti, co se těší, že budou moct po dálnici frčet už legálně stopadesátkou, takže budou jezdit 180, protože já po dálnici taky jezdím a připadám si tam ve 130 někdy jako idiot v tom pravém pruhu, takže tím umožníme, že začneme jezdit 200, a pak sami uvidíme, co to s lidmi udělá. Zpochybňujeme tu očkování, tak proč bychom jim nedovolili jezdit ta dvě kila, že jo. Je nás moc a tak aspoň se to vyřeší

V tom okamžiku jsem musel začít uvažovat o tom, zda nedošlo k skryté realizaci teorie mnohovesmíru a zda nejezdím po dálnicích v nějaké jiné paralelní České republice. Moje zkušenost je taková, že když jedu přesně 130 km/h podle GPS, předjíždím krajním levým pruhem 9 aut z 10. Ten zbytek buď jede +/- stejně rychle, nebo o něco málo rychleji. Je to buď tím, že prostě rychleji jet nechtějí, nemohou, neumí, nebo že rychloměr škodovek má zhruba od 110 km/h záchvat optimismu a ukazuje více, než kolik činí true ground speed těchto osobitých strojů, lze si tedy užívat pirátského řádění zcela legálně a provozovat krutou rebelii i v konformním voze rodinného pojetí. Kdybych si to namířil rychlostí 150 km/h z Rozvadova na Plzeň (což mi mimochodem připadá zcela bezpečné), byl bych lokální highway king jako Láďa, co jede autobusem ve známé písni, protože bych předjel úplně všechno včetně hulících passatů B5 polských gastarbeiterů. Když ponechám stranou tento praktický aspekt, pak mi nějak dělá problémy sžít se s myšlenkovými pochody člověka, který nastavuje rychlost jízdy svého vozidla podle toho, kolik mu stát dovolil. Dejte tam dopravní značky, nebo se vám nabourám! Já se až dosud domníval, že se jedná o rychlost nejvyšší dovolenou, ale ne povinnou, a je na každém, aby zvážil různé okolnosti a jel podle toho. I když, možná že když někdo věří na povinné očkování, tak bude taky věřit tomu, že rychlostní omezení jsou tady kvůli jeho bezpečnosti. Škoda že taky nejsou injekce na intelektální nedostatečnost.

I když shledávám přístup poslanců ODS za populistický a pokrytecký s ohledem na to, jaké všechno dopravně fašistické svinstvo už přes ně prošlo, vidím v jejich aktu určitý přínos spočívající v otevření diskuse na téma liberalizace dopravy. Dříve nebo později se tady bude muset něco stát. Je očividné, že současný systém dopravního fašismu už svoje možnosti vyčerpal a jakýkoli další krok je spojen s enormním ohýbáním právního řádu a s náklady v řádu desítek miliard. Také nelze ignorovat skutečnost, že rychlostní limity vzniklé někdy v hloubi 70. let za účelem snížení celkové spotřeby paliv zůstaly podnes ponejvíce konstatní a úplně tak ignorují posledních zhruba 50 let vývoje automobilů. To platí i pro rychlostní limit na dálnici, který se měnil naposled v roce 1997 (plošné zvýšení nejvyšší dovolené rychlosti ze 110 km/h na 130 km/h) a i tuto změnu provázela hysterie ne nepodobná té současné, strašení hromadami mrtvol a podobné výblitky, aby se následně ukázalo, že se nestalo vůbec nic. Nejmodernější tuzemské vozidlo ke koupi byla tehdy Škoda Felicia 1.3 MPi, u které se maximální rychlost nápadně blížila těm 130 km/h.

Uvidíme tedy, jak si toho semínko povede dále a co z něj nakonec vyroste za mutanta.


06.05.2015 D-FENS
 
 

12345 (3x známkováno, průměr: 1,33 z 5)
747x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:51
D-FENS © 2017