Stav silnic – neschopnost nebo záměr?

Featured Image

Dnes jsem opět najel nějakých 160 kilometrů po silnicích první třídy. Jako vždy jsem se snažil vyhýbat všem větším výtlukům. Bohužel, ne vždy to bylo možné a tak, jak jde čas, už se mi podařilo částečně zdeformovat všechna 4 litá kola na autě.

Čepy všechno to skákání taky nesou těžce a začínají se ozývat, úplně vymlácené tlumiče už jsem musel vyměnit. Dřív jsem nechápal, proč se tak rychle stav povrchu silnic zhoršuje. Proč dnes záplata vydrží 2 týdny a dřív vydržela několik let? Proč se dnes zcela nový povrch rozpadá tak brzo? Proč se všechny kanály v nové silnici okamžitě propadnou?

A potom jsem se potkal s jedním kamarádem, který zřejmě už natrvalo bydlí a pracuje v Německu. Moc často do ČR nejezdí a já se mu ani nedivím. Mluvili jsme o všem možném a potom jsme se dostali k rozbitým silnicím. To co mi řekl, změnilo můj pohled na tento problém a tak se pokusím náš rozhovor přepsat hovorovou formou zhruba tak, jak jsem si ho v mírně podnapilém stavu zapamatoval. Předem se omlouvám za neslušné výrazy v textu. Přepis není přesný a ani události v něm popsané nelze dnes už nijak dokázat. Upozorňuji tedy případné čtenáře, že se může jednat o výmysl, který se třeba nikdy nestal a ve skutečnosti může být strašný stav našich silnic způsobený něčím jiným.

Já: Normálně minulej tejden jsem si úplně zrušil pravý přední kolo ve výtluku a to se snažím dírám vyhýbat. Náprava prej není hnutá, ale srovnání liťáku bude stát tak 2 litry.

On: Taky čumím jak rychle to tady jde do prdele, ale pravda je že jsem ti to říkal už před těma rokama než jsem odešel z té stavební firmy že to tady tak dopadne a tys mi to nevěřil. A buď si jistej, že to bude ještě horší, za chvíli budete mít značku „výtluky“ úplně všude.

Já: Tak asi dávají do oprav silnic furt míň peněz nebo co, ale šetřit na silnicích, abysme si pak všichni zrušili auta, to je pěkný svinstvo.

On: Jak míň peněz? Prachy do oprav jdou pořád stejný, co vím, ale prostě se většina peněz rozkrade. Jak jsem dělal u té stavební firmy, já jsem prostě musel pryč, když po mě chtěli donést úplatek jakýmusi šmejdovi co měl na starosti smlouvu o stavbě jedné silnice. To už na mě bylo fakt moc, když mi ten hňup řekl, že mám donést dvojnásobek a pak nasedl do auta za 3 mega a odjel. Jsem tenkrát nepobral jak je možný že borec s platem 25 čistýho nadrzo jezdí v něčem takovým, ale dneska už se nedivím ničemu. V Německu by si úředník něco takovýho nedovolil, protože by musel vysvětlit, kde získal tolik prachů, tady na to každej kašle.

Já: Jo to je fakt, teď na Slovensku už mají zákon, díky kterýmu hodně bohatí budou muset prokázat způsob nabytí majetku a když nabytí nevysvětlí, propadne státu. To bych zavedl i u nás a máme hned přebytkovej rozpočet.

On: Jenomže tady se to nikdy nezavede, poslanci si ani neomezí imunitu, natož aby sami na sebe a svý kámoše na krajích přijali takovej zákon. Jsem kdesi četl že tady nějakej hejtman má snad 120 mega na účtu, nedokáže vysvětlit původ a nikoho to nesere. A podobných úředníků jsou tu tisíce. Jako tady v tom státě je to v prdeli, tady každej buď uplácí, nebo bere a proto se to tady nezlepší nikdy.

Já: No tak prostě budeme volit nějakou stranu kde jsou slušní lidi a zbavíme se těch zlodějů. No ale zase jakou stranu a jak poznat že nebudou stejní…

On: To je blbost. Abys získal v tomhle volebním systému nějaký preference, musíš narvat stovky mega do reklamy, kde milionkrát opakuješ stejnou lež, až jí lidi začnou věřit. A tyhle prachy mají jen velký strany, do kterých je zase sypou firmy, pro který tyhle strany na oplátku prosadí zákony nebo zabrání přijetí zákonů proti korupci. Prostě to je řetěz, kterej už nejde narušit, oni mezi sebe nikoho poctivýho nepustí. Ti říkám běž makat do Německa nebo jinam, tady to půjde brzo úplně do prdele.

Já: Všichni útéct nemůžeme, to přece musí jít nějak řešit.

On: Věř mi, nejde. Jako třeba ty hnusný silnice. Viděls, jak se tady dělají záplaty? Přijede auto, borec do díry naprská trochu směsi, hodí na to lopatu štěrku a jedou dál. Se pak nediv, že se to vydrobí za tejden. Ani to nevyčistí od bordelu, neodlámou odlepenej asfalt, neuválcujou to, takže je tam místo díry hrb jak prase. V Německu jsou i nejmenší silnice naprosto rovný, i když je na nich taky plno záplat. Tam ale jede kolona silničářů, kde máš vepředu frézu, maníky co díru vyčistí, maníky co díru vyplní, další to uválcuje a občas to potom ještě zfrézují do roviny. Co jsem viděl ceny, ta oprava tam snad stojí stejně jako tady, akorát jim ty záplaty vydrží klidně deset roků a ne tejden.

Já: Já to prostě nechápu, přece i tady musí dávat každej na tu opravu nějakou záruku?

On: A tos četl kde? Když jsem tady ještě dělal, tak bylo ve firmě veřejným tajemstvím, že je dohodnutý se silničářema, že oni schválně nebudou dělat opravy kvalitně, jen to polepí, aby byly silnice co nejhrbatější a aby bylo nutný je dělat celý znova a firma měla práci. Kdyby ty výtluky opravovali s frézou a válcem, byly by silnice rovný a kompletní novej povrch by nebyl potřeba nikdy. Takhle jsme udělali novej povrch, ale zase jsme tam schválně položili slabší vrstvu a ještě na nefrézovanej bordel aby se to brzo rozpadlo, silničáři měli co lepit a všichni byli spokojení.

Já: No to je teda hajzlovina, a to jste neplatili pokutu, když se ta silnice hned rozpadla?

On: A kdo by nám tu pokutu jako dal? Ten podmazanej ouřada? Mám pocit že ten to měl tenkrát na starost a podepsal úplně všechno i když se tam nešel ani podívat. A že novej povrch bez děr vydržel dva roky, to nikdo neřešil. Jo teď jsem si ještě vzpomněl, to víš že ty hrbatý panely na D1 by šlo nechat za 60 tisíc na kilometr zbrousit a byla by dálnice krásně rovná? Ale oni to raději vybourají, hodí tam nejhorší asfalt, kde máš po roce koleje a výtluky a stojí to stovky mega. Asi chápeš, že z 60 litrů moc bokem neodštípneš, z miliardy už se pár desítek mega pro sebe dá vytáhnout bez problému.

Já: No tak to je v prdeli. Jo ale počkej, jak se to dělá s těma kanálama, já furt nechápu, že i na pár měsíců staré silnici už jsou někdy propadený kanály, to přece není možný.

On: To je jednoduchý, prostě stačí je usadit do písku kterej je jen obarvenej betonem a pro jistotu necháš ten beton přeschnout, potom se zaručeně do půl roku rozpadne a vyplaví vodou, kanál se propadne, zateče tam další voda pod asfalt, roztrhne ho a je co spravovat. Takhle jsme usazovali i obrubníky, asfalt schová všechno. Ale jak říkám, mě to už prostě sralo dělat tohle svinstvo, tak jsem šel do Německa a tobě radím to stejný, tady už to lepší nebude.
 

Takže takhle nějak vypadal náš rozhovor. Původně jsem si myslel, že stav našich silnic je daný pouze neschopností silničářů a šetřením na nesprávném místě. Jestli je ale pravda to co jsem se dozvěděl, znamená to, že jsem byl hodně naivní. Jak ale kamarád poznamenal, všechno to co řekl jsou prý věci o kterých se dávno ví a klidně je můžu vykládat, kde chci. Jen se o tom nemluví v tisku, když se řeší důvod hrozného stavu našich silnic. Říkal cosi o tom, ať si zjistím kdo ovládá noviny v ČR, že mi to potom bude jasnější, ale to už si myslím, že trochu přehání.

Já ale začínám přemýšlet o jiné věci – jaké terénní auto koupím. Chtělo by to něco s odolným podvozkem, žádné napucované SUV, s balonovými pneumatikami a solidní spotřebou. Stav našich silnic se asi bude měnit už jen k horšímu a bude dobré se na to připravit než potom řešit ulomené kolo u auta určeného na silnice.


04.02.2011 megacruiser

12345 (3x známkováno, průměr: 2,33 z 5)
183x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:56
D-FENS © 2017