Pro příznivce demokracie jako ideální formy vlády je tu špatná zpráva. Máte ten aparát zase celej rozjebanej.
Poslanci hlasovali o SVÝCH PLATECH. Bohužel v době, kdy o nich hlasovali, nebyli s to domyslet, že se jim platy sníží. Teď jsou překvapeni, že se jim snížily až příliš a že je Kalousek podvedl, protože to je prý o moc. Poslanec Benda (ODS) pronesl tuto kouzelnou větu: „Skutečně jsem to nevěděl. Je to asi moje chyba, samozřejmě. Ale měl jsem pocit, že dohoda vládní koalice směřuje k tomu, že náhrady mají být zdaněny, nikoli že se z nich bude platit sociální a zdravotní pojištění.“ (Zdroj).
Původně jsem se domníval, že by poslanci měli zákon zamítnout z úplně jiného důvodu. Je totiž zásadně špatně. Existují dvě odlišné věci, zdanitelný příjem a náhrady. Příkladem toho prvního budiž mzda. Příkladem toho druhého budiž cestovné. Zaměstnanec je zaměstnavatelem vyslán někam mimo pracoviště k plnění svých pracovních úkolů, přičemž mu v souvislosti s cestou vznikly nějaké náklady. Tyto náklady vyúčtuje a dostane od svého zaměstnavatele proplaceny zpět. Nejedná se o příjem, protože on ty peníze napřed vynaložil a pak mu je proplatili. Tyto náhrady je také možné proplácet paušálně v případech, kdy by jejich rozklíčování bylo příliš složité, například lítáte po světě a nevíte přesně, kolik vás kde co stálo, takže se se zaměstnavatelem dohodnete, že to bude například 500 EUR a hotovo. Tak je to také u poslanců, ti dostávají určitou paušální náhradu za ošacení a cestování a další položky. Můžeme diskutovat o tom, jak moc je to morální, například ekolog a exministr zmr. Ambrozek si za náhrady nekupoval ani jízdenky, ani benzín, ani stravenky, ani oblečení, ale žil z nich životem poustevníka, zatímco si stavěl kýčovitý rodinný domek (za každou zlodějnou zpravidla po určitém úsilí objevíte nějakého člena KDU-ČSL nebo TOP09). Nicméně pořád jsou to náhrady a není na nich co zdaňovat. Kalousek, který si tak zakládá na systémovém přístupu a rušení výjimek prohlásil poslanecké náhrady za zdanitelný příjem, což je dle mého názoru principiálně špatně, protože je to nesystémová výjimka. Poslanci ho s tím měli vyhodit, což se nestalo. Bylo by bláhové se domnívat, že poslanci byli schopni vůbec pochopit takovou složitou věc, protože jak se ukázalo, oni nebyli vůbec s to si ani na pytlíku od mouky spočítat, kolik na tom jako provařej.
Vypadá to, že oni vůbec nejsou schopni domyslet ani triviální důsledky toho, pro co hlasují. Jak se mají tito lidé postavit k sněmovním tiskům obsahujícím desítky stran právnického textu, když neumějí ani spočítat vlastní plat? Někteří poslanci nepochybně mají inteligenci prvoka a reagují pouze na světlo, teplo a nabídku matroše v parlamentní kantýně, ale celkově je to orgán složený ze zástupců lidu v dobrém i zlém, čili rozložení inteligence v něm musí zhruba kopírovat rozložení inteligence ve společnosti, spíše být o něco vyšší, protože pokud se komunita deprivantů, například voličů ČSSD, rozhodne ze svého středu vybrat jednoho mluvčího, bude patrně v nějakém ohledu svůj elektorát převyšovat. Problém bude patrně v tom, že nejednají jako jednotliví poslanci, ale jsou řízeni svými stranickými kluby a ty zase zájmy různých lobby, které financují politické strany. Ty jim řeknou, jak mají zvedat ruce.
I poslanec Huml je výší svého platu znepokojen. Já nepochybuji, že vzdělaný a inteligentní člověk jako Mgr. Huml by si v civilu jako bývalý příslušník VB přišel na několikanásobně vyšší částky, ale on se pro nás obětuje a za těch šedesát tisíc tam čtyři roky v té sněmovně bude trpět a odtrhávat si od úst, přičemž nás obohatí o celou řadu užitečných a nezbytných regulací, které bude třeba zavést, i kdyby to mělo zachránit jen jeden jediný lidský život (a sto dalších jich zmařit jako collateral damage).
Proto mám pro poslance jeden návrh. Zní takto. Jděte do prdele. Když se vám vaše práce nelíbí a odměna není dostatečná, nenuťte se do ní. To je mrhání talentem. Něveřte těm masarykovským hláškám, že služba národu se neplatí, to se na vás nevztahuje. Proveďte akci „Děkujeme, odcházíme“ s podheslem „Náš exodus, náš exitus“, sbalte se a vraťte se ke svým občanským povoláním. Několik měsíců si nikdo ničeho nevšimne a pak budou volby. A tak pořád dokola až někdo pochopí, že tohle nikam nevede.