Stát je tu pro nás, ne my pro něj! - zpět na článek

Počet komentářů: 301

  1. „Ziskovci mají jinak i když ho berou „hopem. S mameluky řekněme „zřízení, někdy fatal total. :-)

    1. Náhodně dávám tohle a může to být k věci.
      https://vk.com/video655367599_456241442

  2. Problem je,ze Reichl je pravdepodobne dalsi opportunista s byznismodelem na skupine lidi a u neho se s vanickou vylije dite…
    Ono by Melo smysl protestovat za konkretni pozadavek Nebo politickou platofrmu na konkretni pozadavek kdyz budete rvat 5tidemolice max Vam hodi zvanec a konec. Chce to byt dost konkretni a natom trvat shodneme SE vlastne na necem.co SE presne musi zmenit konkretnim zpusobem? Financovani doktoru statnich? Zase vetsi Dane?politika neni vsemocna lidi SE stejne zaridi….

    1. Jel na zelve a byl tam drive, nez ti dva, co se hadali, ktereho kone by bylo lepsi vzit.

      Je dobre vychazet z toho, co se nabizi, rekl bych.

      1. Přesně tak, +1. Spousta lidí vždycky ví, proč něco nepůjde a kolik nejrůznějších chyb je v tom, co jiní dělají, leč sami nepodniknou nic.

  3. S autorem v některých věcech souhlasím.
    A teď za mne proč jít / nejít na Václavák:
    – nemá smysl čekat, že v tomto okamžiku se vaší přítomností něco změní. A to i kdyby přišlo x-set tisíc lidí
    – zřejmě skončíte v databázi novodobé STB (ano ty policejní vozy s kamerami)
    – budete zařazen mezi dezinformátory, ruské troly, pátou kolonu atd. (očekávám následně srdcervoucí projev Fialy)
    – ztrátíte jeden den svého života
    – alespoň pasivně (svou přítomností) ukážete nesouhlas se státní mocí (můžete si i zakřičet co vás sere, např. demisi :-) )
    – můžete tím tu vládní svoloč nasrat (především Rakušana), že je tam víc lidí, než jim MVČR odhadlo
    – budete si opět moci ověřit prožitou realitu vs. následné informace z médií
    – až se vás děti, vnoučata zeptají, co jste dělal, tak odpověď nemusí být: jeli jsme na výlet, chatu, nákupy, návštěvu atd.
    – můžete narazit na další, stejně smýšlející lidi. A opravdu to nejsou osoby placené Putinem.

    1. Ze ulici nikdo poslouchat nebude, rikal uz Stepan a mel samozrejme pravdu. Nebyt dukladne zakulisni pripravy nasich pratel z Langley, tak zadny samet nebyl, i kdyby na Vaclavak prisli vsichni obcane CSSR. Tak jednoduche to je.

      Jina vec ovsem je, pokud se ten dav zacne na Vaclavaku nudit a bude hledat zabavu nekde v okoli.

      1. Ulici samozřejmě někdo musí usměrnit. V Langley jen šli štestíčku naproti, protože pokud systém ekonomicky i ideově kolabuje, ta ulice nechodí do práce, ale na náměstí a přestanou vás poslouchat i některé silové složky, pak je načase fakt něco alespoň dočasně změnit. V bohaté zemi to trvá trochu dýl než v chudé než lidi vezmou do rukou vidle.

        1. Jenze huby mame zatim porad mastne, takze od noseni drevenych sibenic k aplikaci vidli je jeste dlouha cesta.

          1. Ano, a v tom jest a vězí. Já se pohybuji mezi chudými lidmi – zaměstnanci a živnostníky, oboje řemeslníci. Ehm, my všichni jsme TAK NAŽHAVENÍ na vládu, tak moc protestujeme, tak moc chceme změnu, tak moc se nám daří špatně a ryjeme držkou v zemi, že – kolega v práci se nedávno vrátil z dovolené z Řecka za 100.000, já budu za týden platit za zuby (nějaký můstek) také sto tisíc, další kolega platí synovi rovnátka za 70.000, dále moje žena odletěla na týden na Mallorcu (jen tak, dámská jízda), dcera kupuje investiční byt, syn kupuje novou čtyřkolku a soustruh, další kolega se vyjadřuje stylem, že bramboráky jí, ale jen jako obal pro kilo uzeného (a také to tak praktikuje), za dva měsíce se budou všichni předhánět v tom, kolik je stála Martinská husa a jak byla velká, s několika kolegy řešíme, který model Transporteru je nejlepší na bydlíka (pod 400.000 v inzerátu nejdeme), jiný kolega nutně potřebuje nový Duster čtyřkolku na chalupu a rozčiluje se, že těch 250.000 bude rok šetřit …. prostě, jsme sice holé řitě (tak se cítíme a identifikujeme), ale všichni máme barák, všichni platíme stovku za elektřinu a minimálně padesát za topení (nebo v nějakém poměru dohromady tolik) ročně, a to vše dáváme …. jen brbláme …. prostě mastné huby. Vidle se nekonají a konat nebudou. Naši rodiče mají dvacku důchod, my v rodinách dvacku až třicet plat (proto mluvím o holých řitích), ale dohromady je to kurevsky hodně, naprosto to stačí. Máme baráky, každý v rodině má své auto, máme doma vybavené dílny, alternativu k zaměstnání, máme hudební nástroje, máme sekery, vidle, krumpáče, kladiva, gola sady, vrtačky, pily, kamna, komíny, máme všechno.
            Holá řiť totiž ví, kde je její místo.
            Být holou řití, ale nezávislou na řitích jiných.

            1. @h72: Tak si ten „luxus“ užívej, dokud máš čas. Zlaté časy živnostníku se krátí..

              1. Zatím počítáme s tím, že budeme mít kontrolované všechny příjmy, tady zdaněné (bude mít za následek 30% zdražení našeho produktu), dále počítáme s tím, že budeme platit 1% daň z nemovitostí (tedy desítky tisíc ročně). Ano. I to se promítne do zdražení služeb. Ony totiž žádné jiné služby a práce a dodávky a produkt neexistují. Stát nemá nic. NIC. |je to totiž úplně fuk, co co stojí. Pokud mi zveednou odvody o 100%, zdražuji o 30%. Alternativní produkty nebude. Tak to jest. Nejsou žádní jiní truhláři, zedníci, pokrávači, tesaři, betonáři, kopáči, zahradníci, zámečníci, soustružníci, listonoši, prodavači, řidiči, zubaři. Nejsou a nebudou. Daňové zatížení je úplně fuk. O to víc to bude vše následně dražší. Zvyšování daní je slepá ulička.

                1. @h72: Njn, lidi jsou dneska líní a radši si zaplatí zloděje..

                  1. To neni o lenosti, ale o efektivite. Delej poradne to, co umis a dobre to prodej. Kupuj si pak praci druhych, kteri take delaji dobre to, co umi. Socik, kdy kazdej musel umet vsechno, protoze nic neslo sehnat, je cesta do pekel.

                    Delat doma udrzbare, zednika, kuchare, zivitele, bavice,… je supr, pokud to cloveka bavi a realizuje se u toho. Pokud to vsechno ale dela proto, ze musi a sere ho to, pak dela kurva neco blbe.

                    Mel jsem ted auto v servisu, prvni prohlidka v 35000. Ted mi ucetni posilala fakturu pro odsouhlaseni. 1240 Euro, holt menili i gumy. Jasne, ze bych mohl filtry vymenit sam, olej taky, dolejt ostrikovacer, vymenit baterku v DO a furu tech drobnych picovin taky, aniz bych byl fachman BMW. Jo, takhle to delam na Jeepu moji zeny, protoze mne to bavi, udelam to kdyz mam cas a svet se neposere, pokud to neudelam, proste si zena vezme jiny auto. Na mem daily car by to ale byl opruz (samozrejme, ze firemni navic udrzovat nehodlam) a je v poradku si zaplatit servis. Prijeli, odvezli, udelali, umyli, vysali, navoneli, provezli, klice do ruky. Tak nejak si predstavuju, ze ja delam svoji praci a oni zase tu svoji.

                    1. @Sysop 20:21 No jo, mělo by platit výdělej a dej vydělat. Ale to se týká asi jen pár vyvolených nebo takových, jako ty, co jezdí dělat za Německý plat, ale utrácejí za české ceny..

                    2. Kazdy ma dve ruce a jednu hlavu, jako ja.

                    3. @Sysop: Však jasně. Život je otázkou priorit. Já bych se teď kvůli tomu s celou rodinou někam do sudet nestěhoval.. :D

                    4. Re: DF13.9.2023 v 12:20

                      Ja jo. Zpocatku to drelo, protoze jsem koupil totalni ruinu, ale ted uz jsem celkem v pohode. Je to o tom, co jsem ochoten investovat a co obetovat. Kdyz jsem si to v hlave hodil jako MD a D na jeden papir, MD prevazilo.

                    5. DF:
                      To „výdělej a dej vydělat“ právě při vysokéch daňách moc nefunguje.

                    6. @vltava: Myslíš tím daně z příjem/zdanění zaměstnance vs. cena/odvody živnostníka?

                    7. Re: vltava13.9.2023 v 11:46

                      Tady v Nemecku mam celkovou miru zdaneni o cca 2 % vyssi, nez jsem mel v Cesku. Presto plati, ze vydelam a dam vydelat.

                      Ano, je pravda, ze to taky je o tom, co s tema danema dela stat. V Cesku to zmizelo v jakesi zumpe a nevidel jsem dal ani vorla. Nemecko mi plati slusne na decka, prispiva mi na stavbu v Cesku, priplaci mi na muj projebany cas v aute cestou do prace, atd. To ty 2 % prevazi naprosto s prehledem. Nebylo v me moci s tim v Cesku neco delat, tak jsem odesel.

                    8. Nu, pokud německé firmy odvádějí nějaké daně doma, pravděpodobně se tam sejde nějakých 500 miliard korun dividend z Česka, které jsou možná nějak daněny. Stejně tak to mají od Italů a Španělů, Belgie, Rakouska, Maďarska atd. Takže, holt, Německo je bohatší a stát taknějak může natisknout víc peněz a mezi lidmi je víc těch čísel a papírků.

              2. Ale prd. Zlate casy zivnostniku naopak prichazeji. Zkus dneska sehnat obkladace, pokryvace, tesare,… budes stat frontu a zmoulat naditou obalku.

                Jenze tak to ma bejt. Frcel tady extrem – vytriskat prachy z niceho. Spekulace na burze, youtuberi, neziskovky,… zadna tvorba realnych hodnot. No, tak se to preleje zase do opacneho extremu, kdy fachman bude velkej pan. A casem se najde zlata stredni.

                1. @Sysop: Jak už jsem psal, lidi byli líní a rádi se nechávali ojebat. Teď zas vidím kolem sebe spoustu mladych, co se nebojí vzít vercajk do ruky a napovedy jsou plny fora a jutuby.

                  1. No a taky už ti šikovní fachmani vymíraji, zato namachrovanych předražených neumětelů ti naseru za den kýbl..

                    1. To tak je, nektery remesla vymrou. Potrebujes kolare? Fotografa? Bednare? Asi ne. ale na druhou stranu, kdo umi treba elektrikarinu, uzivi se uplne vsude na svete.

                      Sebevedomeho matlala najdes i ve spitale s fonendoskopem na krku. Na druhou stranu, dobrymu doktorovi funguji dvere jak litacky.

                      Kde je poptavka, nabidka se najde. Pokud to neni nejak umele dokurveno nejakou regulaci.

                    2. No to máte pravdu – dělám elektriku a rozhodně se uživím. K tomu mám kolegu topenáře a oba si k tomu lajsknem i instalatéřinu, pač na tom nic není. A zákazník jistě ocení, že to vše řeší s jednou firmou při jednom bordelu. A baví mě to. Ale co mě nebaví, je ta hromada sraček, co kolem toho musí člověk řešit. Finančák, TIČR, cechy, už ne vyhláška 50 ale zákon 250 a podobně. Revize například – dnes v podstatě nejde udělat koupelna na 100% podle norem gerontů z nějakýho úřadu a všichni revizáci prdelí štípou dvanáctky roxory, co jim teď hrozí za masakrální pokuty za přimhouření očí. Přičemž vše je uděláno poctivě a bezpečně. K tomu na všechno lejstro a hlavně smlouvy a kráter potvrzení, aby nás nějakej bezcennej čů*ák nevyhmátl na stavbě bez papíru. Když přijdu po 12ti hodinovým masakru s dobrým pocitem perfektně odvedené práce a stihnu se ještě chvilku věnovat rodině, rozhodně pak po večerech nechci řešit nějakej další klacek pod nohy.

                    3. Souhlas. Ja jsem utrpel padesatku jeste na VS a elektriku si doma delam sam, protoze mne to bavi a mam urcitou neduveru k lidem. Typek, co mi pripojil antonicek na stavbu, kde byl vytah a velka michacka, to udelal CYKY 4×1,5. Ale… dal tam to potrebny razitko. Po jeho odchodu jsem to cely dal do prdele a udelal poradne. Jenze moje razitko propadlo nekde pred patnacti lety a nechut k jeho obnove byla neprekonatelna.

                      Specialne koupelnu jsem si udelal tak, jak to vyhovuje me a moji rodine a na nejaky vorschrifty jsem se vysral. Pro jistotu jsem celou koupelnu povesil na solo chranic a vyrizeno. Pri kolaudaci jsem poslouchal nejake pindy, ze „pane, ale ten vypinac byste mel mit venku, protoze ho tady mate v blizkosti sprchoveho koutu“, takze jsem prihral dalsi plato chlebicku a nereagoval. V duchu jsem si myslel neco o prdeli a taky o tom, ze ten vypinac je od sprchace oddeleny pancerovym sklem a krome toho nesnasim, kdyz je vypinac vne mistnosti a kdokoli, kdo jde okolo, treba pro prdel zhasne.

                      Prave ta buzerace ceskych uradu byl hned druhy nejvetsi motiv, proc se na ceskej rybnik vysrat a jit pracovat ven. Temer tricet let boje s ceskou byrokracii stacilo. Odvedl jsem ceskemu statu na danich mnohem vice, nez statni urednici, takze mu muzou polibit prdel.

                    4. Sysop
                      12.9.2023 v 6:22

                      dá se tam došáhnout mokrou pazourou?

                    5. O co jde? Píše, že tam má chránič, ne. Je to jeho rodina a navíc, kdo tam mokrou pazourou šáhne, dostane ránu jak z vohradníku a příště si to co? No rozmyslí.

                    6. Re: Behemot13.9.2023 v 9:08

                      Ano, mokrou pazourou dosahnu uplne na vsechny vypinace v baraku.

                    7. Sysop
                      13.9.2023 v 12:32

                      to je nejakej ten 10metrovej barák, kde sprcháč je uprostřed? :D

                    8. Re: Behemot14.9.2023 v 22:23

                      Nebyla rec o tom, ze bych musel soucasne stat v koupelne. Ostatne ja nevidim rozdil v hrabnuti si na vypinac v koupelne a na chodbe, pokud treba vytiram hadrem podlahu.

                    9. Sysop
                      15.9.2023 v 6:51

                      na té chodbě asi nemůžeš náhodně spojit boy s různejma potenciálama, ne? leda bys tam měl kovový zábradlí

                    10. Já teda nejsem odborník, ale nikdy se mi nestalo, že bych od klasickyho interierovyho vypínače dostal ránu, když na něj hrábnu mokrou rukou. To by mi snad asi musela ta voda po ty ruce stékat, ale třeba se to někomu děje běžně, nevim..

                    11. DF
                      17.9.2023 v 12:30

                      to se obvykle ze sprchy stává, že ti ta voda teče, ne? :D lidi sou experti a umí věcí…

                    12. @Behemot: Njn, to je fakt, musí se počítat i s idiotama. Vypínač v dosahu sprchy jsem taky ještě neviděl, ale zásuvku do 1 m jo(kotel, bojler apod.)

                    13. CYKY 4×1,5 je určen pro lampičky na stropě. To by asi fakt moc nefungovalo. My jsme na stavbě, kde byla míchačka, cirkulárka a výtah měli CYSY 5×2,5. Hezká situace byla, když přijeli tesaři (na jeden jediný den, spíše založit, ukázat, poradit – zbytek jsme si udělali sami) s hoblíkem 300 mm na tři fáze. Ukázali jsme jim zásuvku pětikolík 5x16A. Vytáhli kabel s obnaženými vodiči, které zabořili do zásuvky a zaklínkovali dřevěnými štěpkami, s tím, že?
                      „my už jedeme na to EURO, to pasuje do všeho|“.
                      Samozřejmě nepočítali s proudovými chrániči, ty nám spolehlivě vyhazovaly veškeré jiskřicí rozvody, dělalo to paseku hlavně v zimě, na prodlužovácích válejících se ve sněhu.

                    14. g0re79
                      11.9.2023 v 23:01

                      tak hlavně, aby byla, řešili sme teď už druhej byt v novostavbě cca 1 rok starej a opět domrdaná instalace s asi půltuctem závad, vč. průserovejch, výsledkem je teď nucená výměna chrániču a dost pravěpodobně tím způsobená reklamace varné desky

                      ovšem reviza na to samozřejmě byla, jedna zpráva na CELEJ barák, všechny rozvaděče a rozvodnice dohromady (přes 20 partají)

                    15. Co na té koupelně nejde udělat podle norem? Akorát pospojování mi přijde jako čím dál větší hlavolam (nejsou kovové rozvody vody/topení, pouze kovové koncové prvky), ale koupelna mě teprve čeká tak abych tušil na co se připravit. Tuším, že z pohledu norem skřípe sprchová hlavice na konci flexihadice, kde když se vezme v úvaju teoretický „worst case“, tak je často celá koupelna v zóně I.

                      Na druhou stranu si kladu otázku nakolik je v koupelně bezpečné používat vodu za bouřky, protože při úderu blesku do domu se můžou v rámci vyrovnáván potenciálů dít dost šílené věci.

                      Z pohledu norem jsem zatím narazil na jediný problém a to že jednou krabicí prý nemají procházet dva různé okruhy. To asi dávalo smysl, když se husíma krkama tahaly dáty s jednoduchou izolací a celý dům s přípojkou 3x20A obsloužilo 5 jednofázových jističů (2světla, 3x zásuvky)+1x3F motorový spouštěč pro sklep, ale v případě dvojité izolace (CYKY), kdy jen pro kuchyni potřebuji podružný rozvaděč 2x13M, mi to smysl nedává naprosto žádný.

                    16. Mně přijde vtipny, jak se řeší bezpečnost sprchovy hlavice, ale nikdo moc neřeší bezpečnost baterií, ktery si nastehuje s fotovoltaikou do baráku, kt. pak hoří jedna radost..

                    17. …a jeste se vedle pro jistotu soupne plynova bomba, aby to nesmrdelo v kuchyni.

                    18. Ještě by mě zajímalo, jak se tyhle novinky líbí pojišťovnám..

                    19. DF: Líbí, vyloučí je z plnění.

                    20. @Hupert: Asi tak no.. Taky si myslím, že takový barák stěží pojistitelný.

                    21. Pojistitelný je, takže pojišťovně peníze potečou. Ale pojistné plnění pak nebude. Tohle pojišťovny umí a mají to vymakané. Ono slavné slovičkaření „potopa/zátopa/povodeň“ je jen špička ledovce. Ty smlouvy skoro nikdo nečte, protože snad v každé je něco, na čem si pojišťovna může obhájit krácení pojistného plnění.

                    22. S plynovou bombou se hezky předvedl kámoš. Požádal mne o výrobu jakéhosi stojánku, takového lůžka, pro něco, co, dle mne, měl být soudek nebo demiźon. Bylo vyrobeno. Pak se pochlubil. Vymyslel vlastní hlavou, že bude mít v druhém patře vily plynový sporák na propangutan (nebo možná oranbutan :-)), s tím, že desetilitrová bomba bude naležato v jedné ze skříněk kuchyně. Po povolení ventilu na bombě a otevření hořáku sporáku a po jeho zapálení, se objevil metrový plamen ….. Půl hodiny se modlil, aby to celé nebouchlo. Naštěstí to jen vše (plyn z bomby) vyhořelo a nějak se nic nestalo. Pravděpodobně to bylo o fous. Neopakovat tento vědecký pokus.

                    23. To by me zjimalo, jak to dokazal…
                      Jedine, ze by tam nemel regulator….

                    24. Lojza 16.9.2023 v 19:41

                      Nejspíš.
                      Poloha bomby naležato také nebude vhodná – je možné, že ventilem prošla kapalná fáze.

                    25. ygorek:
                      To by odpovídalo tomu užití termínu „propanguttanu“.

                    26. Zabezpečení baterie proti požáru je snadné. Stačí na to papírová krabice. Např. Datart prodává tuto powerbanku https://www.datart.cz/nabijeci-stanice-zendure-superbase-pro-1500-1440wh-zen-sbp1500.html?utm_id=heu&utm_medium=priceindexer&utm_source=heureka.cz&utm_term=ZNDZENSBP1500 a uvádí (v českém návodu – v originálu o typu baterie nic není), že obsahuje baterie LiFePo4, které jsou z hlediska zahoření, jak známo, bezpečnější než baterie Li-ion. Na originální čínské transportní krabici je upozornění pro přepravce, že obsahuje Li-ion baterie. Datart ovšem tuto krabici vloží do další papírové krabice, na které už žádné upozornění není. Možná to Datart dělá proto, že výrobce na rozdíl od něj neví, že je v bedně jiná baterie, ale spíš si myslím, že zakrytím těch hrozeb na obalu druhou krabicí se eliminuje riziko požáru.

                    27. Bezpečnost baterií nesouvisí s bezpečností elektroinstalace, ale s bezpečností požární. Měl by to řešit projektant, hasiči na to mají metodiku, mimochodem podle mě docela rozumnou. Že se lidi rozhodnou šetřit na projektantovi je jejich volba. Bohužel poctivý dodavatel nebude ani trochu cenově konkurenceschopný, takže se na trhu neuživí.

                      Ti, kdo si platí pojištění nemovitosti by to měli řešit, protože pojišťovna si bude hledat záminky proč pojistku nevyplatit. Já na pojištění příliš nevěřím, takže se snažím především nevyhořet. Nicméně třeba sehnat zateplovací střešní PUR panely s trochu rozumnějšími požárními vlastnostmi se mi nakonec nepovedlo a to jsem se docela snažil. Stříkanou PUR pěnu s požární odolností jsem našel, ale cena aplikace stříkané tvrdé pěny vs PUR panely je docela extrémní rozdíl. Zamáčkl jsem slzu a mám nakonec jako izolaci na střeše střešní panely s požární klasifikací „E“, což mě vůbec nenaplňuje nadšením.

                    28. DF
                      13.9.2023 v 12:03

                      papír votoho přece je (co na tom, že většinu revizáků z ty jejich „zprávy“ pověsit za kule do průvanu, přičemž reálně nekontrolujou skoro nic, takže to poslední dobou nekde hoří aspoň dvakrát do měsíca), tak co?

                    29. @Behemot: ..a hasici nevysetrujou, kdo tam dal na co razitko? To pak dneska muze delat asi revizaka kazdy kkt a nemusi se bat vubec niceho nebo jakjako?

                    30. @Behemot: Tady, dle zakulisnich info, to pry taky nedala nejaka baterka pri ládování.. https://zlinsky.denik.cz/pozary/otrokovice-batov-pozar-dilna-obchody-hasici-policie-vysetrovani-skoda-90-milionu.html

                    31. DF
                      16.9.2023 v 21:09

                      bude eště prdel veliká :o) si vem nejakej fajr až vede sebe bude v podzemkách třeba v takovým chodovským westfíldu tucet sekaček a jedna lapne fajr…

                      nezhořelo jim vod těch kurváren nekde v říši celý busový depo včetně starejch sběratelskejch kusů?

                    32. DF
                      16.9.2023 v 21:01

                      však se na každou svini vaří voda, při těch počtech se nakonec většině podaří průser už za pár let :)

                      na druhé straně velkej faktor co všecko nakonec dokurví je zákazník, co místo aby si našel generálního dodavatele, co ponese centrální odpovědnost, tak si to pytlíkuje každej kus jinak a s nekým jiným, sere se eště do toho a výsledkem je, že saunový kamna co mají nahoře pár set stupňů skončí asi 5 cm od suchýho dřevěnýho obložení a co se asi stane, a na koho spadne to hovno jako na posledního?

                    33. Ono je to dost matoucí – v jedné krabici samozřejmě ne, ale ve dvou a více navzájem pod omítkou spojených krabicích je dle jednoho výkladu možné mít v každé něco jiného (SAT/LAN/230/230 kombo čtyřrámeček tedy lze) a dle dalšího nikoli. Záleží na RT, jak se k tomu postaví a jak si to vyloží. A je to jako s právníkama – 100 právníků 100 názorů. Ale RT jsou z nové úpravy zákona dost nesví a jen tak něco nepustí. Pak nezbývá než do zdi zasádrovat čtyřkrabku určenou do SK a doufat, že to nakonec projde, pač dle dalšího výkladu je to v poho pokaždé, když jsou komory mezi nepropustné. Prostě masakr – řeší se nesmyly, ale nikoho nezajímají zběsilosti, jako co za poddimenzovaný čínský trafo si někdo napálí do podhledu pod parotěsku bez jakýhokoli odvětrávání.

                    34. g0re79
                      13.9.2023 v 23:03

                      je to rozbočná krabica, nebo instalační? aha? :D

                      a taky krabicový svorky (WAGO aspol.) jsou to, KRABICOVÝ, normovaný na 500 V – čili do zásufky (=instalační krabice) můžeš podle mě v klidu přivést 5×2,5ku, tam to rozhodit krabicovejma svorkama a roztahat do dalších krabic (zásufek), a debilní teoretičtí dědci na eletrikách ať si třeba puknou :DD

                    35. Shi
                      13.9.2023 v 9:44

                      pokud je to připojený plastem, tak se na to vyser a neřeš to, v tom se patlají jenom kreténci z eletriky a podobní kokoti

                      taky v rámci systému ochrany před bleskem mají být na stejným potenciálu VŠECKY kovový a další potrubí, řeší se i přeskokový vzdálenosti u tady těch věcí umistěnejch poblíž sebe/přes sebe v zemi, a tak, a už nejakej pátek objekty co mají bleskosvod musí mít svodiče

            2. Technická: NOVÝ Duster čtyřkolka (= skladový vůz s desítkami km na odometru) přijde na +/- 600.000…
              Vím to přesně, protože jsem o něm uvažoval právě letos…

              1. @jizlivec: Ja kupoval predloni za 510, v max. vybave. On myslel starý Duster I určitě.

                1. Mi to říkalo, že tím myslí starší vůz – pro něj nový…
                  Ale nedalo mi – asi náznak autismu či co…

                  1. To víš, to se stává, že se zamotáš do svých fabulací ….. :o) Má se držet jednoduché, uvěřitelné linie.

                  2. ..a na odometru jsem měl 3 km a prázdnou nádrž. U skladovky. Toho, kdo to objednaval asi dohnal Covid a zaplatil jen zálohu..

                  3. Krásná slovní hříčka – kupuji si nové auto – na inzerát (z druhé ruky). Nové staré auto. Například, moje nové auto, před dvěma lety, stálo 19.000. Je to nejlepší auto, které jsem kdy měl. Americké. Ale staré, kurevsky staré. Funguje perfektně. Nové, staré, auto?

                    1. Normálně pro to existuje výraz – ojeté auto. ;)

            3. Velice trefne napsano! Naprosto souhlasim. Lidi se maji dnes nad miru dobre a zadna generace pred nami se tak dobre nemela.
              Generaci mych rodiců slo vyhradne a pouze o jedine…usilovne se dreli na vlastni bydleni, po te na sve prvni auto a na svou prvni dovolenou u more. Mezitim chodili do prace, aby meli co hodit do hrnce.

              1. Dřeli tak, že máme v porovnání ze západní Evropou ještě dneska značně nadprůměrný podíl vlastního bydlení, který samozřejmě klesá. Klesá i životní úroveň.
                Včera zprávy, developer chce stavět desetimetrové byty. Kde je Venca Flaška a jeho králikárny, konečně se dočkal.
                Konzum a mít se nad míru dobře nejsou synonyma.

                1. To ovšem nesouvisí s nějakým dřením za komunistů, ale s tím, že obce po převratu neměly prachy na údržbu (regulované nájemné náklady nepokrylo) a tak poslaly bytový fond do privatizace za nízké ceny, takže si vlastní byt koupil kde kdo. Na západě tenhle problém neměli, obce tam vlastní akorát tak sociální byty pro chudinu.

                  1. Mimochodem, tohle hromadné malovlastnictví je i hlavní příčinou vysokých cen nájemního bydlení u nás. Když si jednotlivec koupí byt k pronájmu, tak na něm logicky nebude chtít vyvařit měsíčně dvojku, protože to za tu námahu nestojí. Takže aspoň desítku a ideálně nezdaněnou. Když má nějakej investiční fond těch bytů tisice, tak mu i menší zisky na jednotce vynesou v celkovém součtu hezkej vejvar. A protože u nás většinu nájemních bytů vlastní malovlastníci, tak je holt cenová hladina jaká je.

                    1. shane: můžete to nějak ozdrojovat a třeba i přidat srovnání se zahraničím? Nejsem žádným specialistou na „většina bytů je v malovlastnictví a proto jsou vysoké nájmy“, ale když se tak podívám kolem, buď jsou všude malovlastníci a proto je všude draho nebo je to něčím jiným. Levno není nikde.

                    2. Podíl soukromého bydlení bylo tak cca 70% před deseti lety, dneska tak cca 60%, průměr v EU je o cca 10 p.p. nižší.

                    3. starter25: z roku 2021:
                      …ve vyspělých evropských zemích je podíl nájemní formy bydlení poměrně vysoký: nejvyšší byl zaznamenán ve Švýcarsku (68 %) a v Německu (64 %). Nadpoloviční většina byla ještě v Rakousku (51 %), zatímco Francie měla nájemníků mezi respondenty 47 % a Itálie dokonce jen 24 %. Podstatný podíl byl i v Kanadě (42 %), v Japonsku (39 %) a v USA (37 %).“

                      V tom stejném průzkumu bylo, že čím větší město, tím víc nájemníků – Vídeň 70%, Berlín dokonce 80%. Je to obecně logické (na vesnici bude víc rodinných domů a u těch je nájemní bydlení méně obvyklé), ale oproti třeba Praze, kde je podíl nájmů asi třetina je to velký rozdíl.

                    4. Záleží o jaké logice je řeč. Ve „vyspělých“ evropských zemí jsou nemovitosti ve velkým městech brutálně drahé, takže na ně nemají ani místní a žijí v nájmech.
                      V Praze budeme brzy taky „vyspělí“, protože tu jsou nemovitosti dražší než v Oslu, Vídni či Kodani. V té včerejší reportáži taky byl pár, který dává za nájem většího bytu 40k měsíc, protože se jim hypotéka nevyplatí.

                    5. starter25: však jsem to popsal jasně, ne? Kde je většina bytového fondu v bytovkách, tam je podíl nájemníků logicky vyšší než tam, kde je bytový fond tvořen převážně (nebo zcela) RD.

                      Problém drahého bydlení je jednoduše v tom, že se na málo místa cpe hodně lidí, kteří ženou nájmy i ceny nahoru. Pokud chce někdo platit 40k za nájem (což bude ještě tak o 5-10 víc vč. energií, vody, topení a fondu oprav), je to čistě jeho volba.

                    6. Teoreticky môžem porovnať ceny nájmov na Slovensku (štvrté najväčšie mesto v SR a zároveň aj krajské mesto), v Rakúsku (na dedine) a BRD+DDR (okraj Mníchova). Všade zhruba odpovedali / odpovedajú mesačné ceny nájomného mesačnej splátke za danú nehnuteľnosť – resp. nájom bol / je zľahka nad sumou mesačnej splátky. Akurát podmienky boli / sú iné. Tam kde na Slovensku sme to riešili na dobré slovo, tak v Rakúsku a BRD+DDR zmluva a zábezpeka vo výške polročného nájmu. A v tom BRD+DDR si majiteľka vyberala z asi 15-tich uchádzačov.
                      Problémom v postsocialistických krajinách je skôr v tom ako stúpli ceny nehnuteľností (v desiatkach až stovkách percent) za posledných 10-15 rokov. Takže kto kúpil na začiatku tohto milénia nejaký investičný byt tak je jeho investícia už dávno zaplatená a môže byť v kľude – teda jedine že by sa zase zmenil režim.

                    7. SatanOkkY: mám podobnou zkušenost. Ono to ani jinak být nemůže, jedině v nějaké formě socíku (Vídeň?). Cena nájmu do určité míry (s jinou elasticitou) kopíruje ceny nemovitostí. Není to tak, že když mám bytů 100, pronajímám je za 20% tržní ceny (jak naznačil shane) jen proto, že jich mám hodně.

                      Navíc jdou nahoru náklady na údržbu a je tu ještě jeden dost podstatný bod a tím je filtrace zájemců – byt za tržní cenu nebo lehce nad obvykle přitahuje úplně jiný druh lidí, než levné byty pod cenou. Takže vyhodit na bezrealitky 3kk za 5k v lokalitě, kde je běžný nájem 20k by byla sice zajímavá sonda do seminárky pro studenta FSV, ale běžný člověk by to začít nejspíš nechtěl.

                    8. pre fatdwi 13.9.2023 v 11:27
                      No Viedeň mala ten zaujímavý socialistický bytový program, ale ako je to aktuálne teraz neviem. Ja som v Rakúsku mal tiež regulovaný nájom, lebo sa na rekonštrukcii daných bytov v danej lokalite podieľal štát (rozumej ostatní daňoví poplatníci formou nejakej NEmalej finančnej podpory v rámci obnovy). Ale bolo to v takej komúne a celkovú cenu nájmu dosť navyšovali poplatky za užívanie ostatných priestorov – ihrisko s tvrdým povrchom, pieskové ihrisko na volejbal či badminton, dve udržiavané a drevom zásobené ohniská, jazierko na kúpanie, sauna (tu sa platilo akurát 10 Eur za elektriku pri každom saunovaní), veľké priestory na prechádzky, trávnaté plochy s lavičkami atď.
                      Takže áno, dá sa nájsť nájom za menej ako komerčné ceny, ale tam môžeš očakávať rôzne podivné indivídua, ktoré ti môžu liezť na nervy z rôznych dôvodov.

                    9. Nevím, co je malovlastnictví. Vlastní bydlení není ta příčina. Řeč je o vlastní nemovitosti k bydlení. Problém jsou investiční nákupy.
                      Airbnb ČR – 80% pronajímatelů vlastní více než 2 nemovitosti, 40% pronajímatelů vlastní více než 10 nemovitostí. Jestli je to napsané na firmu nebo fyzickou osobu je jedno.

                    10. Je v pořádku že cena nemovitostí blízko centra města nebo v atraktivních lokalitách je vysoká. Jenomže u nás je dlouhodobě extrémní cena i na periferii, což je dáno cenou stavebních pozemků, což je dáno otřesnou stavební regulací. Územní plány (a na ně navázané regulační plány) jsme už dávno překřtil na korupční plán, protože přísně nastavená regulace je dokonalá záruka toho, že pozemkový spekulant s vlivem na územní plán má garantované pohádkové zisky.

                      Je absurní, že byt v socialistickém paneláku na periferii Prahy, Brna a pod. má větší cenu, než jsou náklady na postavení RD se stejnou nebo i mírně větší užitnou plochou na klíč. Jako majitel bytu a nestavebního pozemku to vím poměrně přesně …

                      Problém není ani malovlastnictví, ani Airbnb, ale hluboce zakořeněná korupce.

                    11. Úplně ze stejných důvodů, ze kterých je ten byt v centru dražši než na periferii. Protože u toho bytu neplatíš za cihly, ale za lokalitu. To samý u toho RD. Stavební náklady na RD budou plus mínus stejný v Praze jako v Mrskolesích. Rozdíl je v ceně pozemku. V Praze chce bydlet kde kdo, poptávka je obrovská a počet pozemků omezený. V Mrskolesích je taky počet pozemků omezený, jenže počet zájemců taky a podle toho to vypadá.
                      Protože prodejce nezajímá nějaký blaho všeholidu, ale prachy, a když už to jinak nejde, tak teda prachy.

                    12. shane 13.9.2023 v 15:22

                      Z praxe: před mnoha lety jsem pracoval na stavbě bytových domů nedaleko Ostravy, investorem byla obec, dodavatel Alpine. Jeden metr čtverečný byl za 18 tis.Kč. Stejné byty, které stavěla firma zároveň v Praze, koštovaly 36 tis. Kč/m2.

                    13. To byla „výrobní“ cena nebo prodejní? A pokud výrobní, tak včetně ceny pozemku?

                    14. shane 13.9.2023 v 16:55

                      Prodejní včetně pozemku (tři obytná podlaží). Za výrobní cenu považuji rozpočtové náklady bez pozemku, stavební firma obvykle pozemek nekupuje, to dělá stavebník. Rozpočet jsem jako subdodavatel samozřejmě neviděl.

                    15. Prodejní. Jsem si to myslel.
                      Tudíž děkuji za doplnění toho, co jsem předtím napsal. Tedy toho, že kupující platí za lokalitu. Věřím, že v Ostravě může být hezky a že se tam spoustě lidí líbí a žije dobře (třeba mojí sestřenici), ale Praha je holt atraktivnější místo k bydlení.

                    16. (Popravdě bych jako pražák uvítal, aby si mimopražští vybrali jinou lokalitu ke své migraci. O další výstavbu fakt nestojím. Už takhle v Práglu není k hnutí. Běžte jinam. Fakt. V Brně je taky hezky. A maj tam starobrno, prýgl, špilas a na náměstí čůráka jak voj. A maj milou, nezkaženou moravskou letoru, zatímco v Práglu je to samé zmrd a sádrové pstruh. Vážně. Ať se propadnu do Západního Německa, jestli kecám)

                    17. Praha není a nikdy nebude atraktivní místo k bydlení. Vyrostl jsem tam, žil tam 28 let, v podstatě na nejhezčím místě Prahy a v nejlepších bytových podmínkách, přesto je to mimo Prahu lepší a hezčí. A to platí, dle mého názoru, pro každého a vždy. Bydlet „venku“ je prostě mnohem, mnohem, lepší, hezčí, zábavnější, máš víc možností dělat spousty věcí a máš kolem oken i baráku vždy lepší pocit, krajinu, atmošku, víc prostoru na všechno. Praha je pro lidi, kteří neznají nic lepšího, jsou tam ve své omezenosti zvyklí a nedovedou si představit nic jiného. Jakmile se odstěhuješ, do měsíce zjistíš, kolik jsi získal.

                    18. Atraktivní neznamená hezké, ale přitažlivé. A Praha prostě pro lidi přitažlivá je, jinak by se tam furt nesrali.

                    19. (Ač rodilý pražák, část dětství a dospívání jsem ztrávil v Kutné Hoře a zpátky do Prahy mě zavál osud, ne vyloženě chtění. Takže můžu celkem porovnat. V Praze je prostě vic příležitostí a v mnoha ohledech snazší život, zejména pokud jde o lékařskou péči, nebo dostupnost a výběr čehokoliv. Co se týče kvality života, jak kde. Nejde srovnat třeba Jižák, Vinohrady nebo vilovou zástavbu v Braníku. A na vesnicích a malejch městech je zase často spousta věcí daleko a bez auta jsi v háji. Třeba v tý Kutný Hoře se do dětský nemocnice musí do Kolína a zubaře naši sháněli přes rok. A to je to okresní město a 25k obyvatel. Ani s prací to tam, pokud vim, není valný, i když bejvalo hůř.

                    20. Strávil

                    21. Btw, všechny ty náplavy vyrostly mimo Prahu, tudíž pochopitelně znají jiná místa k životu a přesto vynakládají nemalé úsilí, aby se dostali do Prahy. Tudíž lze dovodit, že tvůj názor že venku je to lepší, hezčí a zábavnější a víc možností.
                      Mimochodem, co se týče zábavy… Co v Kutný Hoře zkrachla Jáma, tak tam (zase) není jediná dýza, stejně jako za mého mládí. Jo, je tam kino (obyč) a divadlo. A spousta hospod. Jako fotrovi od rodiny je mi to fuk, ale když jsem byl mladej, bylo to k posrání. Furt jezdit do nějakejch prdelí, odkud jel poslední bus v jedenáct večer.

                    22. Ten názor nesdílí

                    23. shane: tohle skuhrání na náplavy, to je jak když druhogenerační „Američan“, co se prsí irským původem, nadává na ty barevný zmrdy přistěhovalecký:-) Kdo je a není „náplava“ je jen funkcí časové osy – pochybuju, že jste v přímé linii s kněžnou Libuší, která ale byla sama tak trochu přistěhovalecká dcerka (se povídá).

                      Jinak argumentovat Brnem je out, to je úplně stejná situace jak Praha – je tam draho, zácpy, paneláky na předměstí a hromady náplav, co přišly na vejšku a zůstaly. Jejich děti budou vykládat něco o tom, že jsou rodilí Brňáci a ať už sem další náplavy nelezou. Klasika.

                      Za mě má h72 pravdu, ale ono to možná bude souviset s tím, co jste nakonec popsal i sám – „fotrovi od rodiny“ vyžití nechybí a naopak si užije výhod venkova. Dtto děti. Jediné, koho to sere jsou puberťáci, do doby, než si najdou vlastní bydlení v tom vysněném městě, kde můžou pařit a kde je to pak jednou bude srát, až budou mít svoje děti.

                    24. Já neskuhrám na náplavy. Já skuhrám nad další výstavbou. Pokud se náplavy vejdou do té stávající, budiž jim to přáno. Daší výstavba mi nic pozitivního nepřinese, akorát zahuštění prostoru, víc lidí, přetížení infrastruktury a fronty v krámech. A hůř dpostupný místa ve školách a školkách.
                      To s tím Brnem byl vtip.
                      h72 má ze svého pohledu pravdu a já mu to nevyvracím. Jen upozorňuji, že těch pohledů je samozřejmě víc. I ty náplavy mají pravdu, když odcházejí z prdele kde chcíp pes někam kde to žije. Nebo ti, co nechtějí dělat v místním JZD a míří výš. Jak říkám, znám obojí a obojí má své plusy i mínusy, záleží na vkusu každého soudruha.

                    25. (jinak co se týče mojí „pražské“ rodiny, my jsme do Prahy nepřišli. Praha přišla za náma :) )

                    26. shane: to bylo jen takové rýpnutí. Jestli za Váma Praha přišla, tak „nové výstavbě“ vděčíte za to, že teď můžete nadávat na náplavy, zatímco Vy jste místní:-) Buďte přející a dopřejte ten pocit taky ostatním:-)

                      h72 má až na výjimky pravdu obecnou. Tj. málokterý obyvatel paneláku, přísahající na blízkost služeb atd. by v případě vily na Hanspaulce se skromností sobě vlastní odmítl. Tj. výhody „vesnice“ ocení každej, ale ve velkých městech je to jen pro pár šťastných a ten zbytek si musí svou honbu za „velkoměstem“ a „nutnost“ tam bydlet nějak zracionalizovat. Třeba tím, že v kdejaké prdeli chcípl pes a jediná práce je tam JZD ;-) Slýchám to od brněnských náplav docela často jako důvod pronajaté garsonky.

                    27. Diky sve praci jsem poznal i par lidi, co patri k te nejbohatsi elite zeme ceske. Sranda je, ze dum v Sarce si jeden prachac obhaji uplne stejne dobre, jako jiny prachac dum v Kochanove u Petrovic u Susice. Ani jeden z nich tam nebydli kvuli dostupnosti zamestnani. Proste lidi vidi veci ruzne a je to dobre, jinak by vsichni byli v horach, nebo vsichni ve meste.

                      Samozrejme, ze socky pritahuje vic mesto, protoze tam maji sanci lip najit nejakou jednoduchou praci. Ted jsem byl v udoli v krame a vyslechl si prcani mistniho majitele pily sveho, jeste stale ne strizliveho, podrizeneho, ze neosamoval ten modrin. A jestli to do poledne nebude, tak ho vyrazi a bude zvedavej, kde si sezene jinou praci, kdyz na dalsi pilu na kole nedojede, nota bene v tomhle stavu.

                      Neco takovyho by ve meste asi bylo fuk, no tak by nasoska popojel holt o par zastavek dal. Tady tezko.

                      Plus, pokud clovek neni megavatar, tak udrzba jakekoli nemovitosti je i prace. Muzes mit tisic robutku a trachturku a stejne tech par nedopasku musis vzit sekackou. a s tim kosem pak bud nekam jit to vysypat, nebo to tlacit do Vari a pak to odvezt a na ten Vari mit garaz, atd., atp.

                      S cim urcite souhlasim, je pohled na vec behem zivota. Jako kluk na ZS jsem byl rad, ze jsem na dedine, kde muzu litat na kole, hrat fotbal na silnici, lozit po stromech a nemit strach, ze nejakej pedous bude slintat. Na gymplu naopak dostupnost stadionu ve meste pro sporty vseho druhu a hromada kin byly vyhodou. VS s moznosti dojizdet z domu k nezaplaceni… a postupne s vekem pribyvajici i averze vuci vecne ucpanym silnicim, nahovno parkovani, otravujicimi homelessaky a ten pocit, ze techto par metru ctverecnich mi bylo prideleno. Ted si uzivam prostor a klid, mozna za par let budu nadavat, ze ve meste bych to mel bliz k felcarum…

                    28. Sysop: inteligentní člověk si zracionalizuje cokoliv.

                      Ad ty socky na začátku – myslím, že líp to máš na konci, není to (z mého pohledu) o sockách, ale o životní fázi. Jako děcko jednoznačně vesnice, pak od střední do děcek ideálně sex drogy rock’n’roll ve městě a pak s dětmi zase klídek na vsi. Hapruje tam akorát ochota rodičů se na tu střední někam stěhovat, takže kritickou fázi holt adolescent pičuje na nutnost za zábavou dojíždět MHD nebo ukecávat rodiče na svoz. Na vejšce už si může bydlet sám a velkoměsto zažívat z první ruky.

                      Blíž k felčarům to musí mít ti, kteří nebudou mít dost peněz na to, aby je buď vozil Jean nebo aby felčar jezdil k nim. Ty můžeš být v klidu a bez obav dožít v náruči šumavských hvozdů:-)

                    29. Re: fatdwi14.9.2023 v 11:50

                      Dokud budu mit felcary v akcnim radiu, jako ted, vcetne ceskych dochtoru v nemeckym spitale, kde maji dokonce i penicilin :-), tak zatim dobry. No ja jsem mel zatim kliku, ze jsem si moh, vyzobat z obojiho (mesto/vesnice) to lepsi.

                    30. jasně sysope, socky. Protože samozřejmě všechny vesnice jsou plný vysoce kvalifikovaných technologických a IT firem a vůbec sofistikovaných provozů a stahujou se tam mozky z celýho širokýho okolí.
                      Se docela divím, že děláš v Reichu a ne v nějakém tom šumavském tygrovi. přece nejsi ěnjaká socka, no ni?
                      A docela se teda divim, že ten majitel pily toho lempla nevyhodí a nenabere někoho šikovnýho, když socky odtáhly do měst, aby nemusely makat.

                    31. Vila na Hanspaulce má taky služby blízko, ne? To není město vs vesnice, ale panelák versus RD/vila. IMHO asi nehorší bydlení je panelák nebo bytovka na vesnici (nebo pidiměstě), protože dokonale spojuje nevýhody bydlení v bytovce s nevýhodama bydlení na vesnici. Panelák ve větším městě už jde, protože tam má alespoň nějaký městský zázemí. jestli je lepší panelák ve městě nebo domek na vesnici už je na vkusu každýho soudruha. Ostatně, jsou i lidé co preferují byt před domkem, jelikož o byt se nemusí tolik starat.
                      Jo, kdyby si nabíd výměnu bytu na Jižáku za domek v Praskačce, to už by tak jednoznačně nedopadlo.
                      Co se týče Prahy, tak ty okrajový části s rodinnejma domama (jako třeba Kunratice) se od malýho města moc neliší.
                      To, že na vesnicích se blbě shání práce není racionalizace, ale celkem známej a ověřitelnej fakt.

                    32. bytovka na vesnici má při veškeré racionalizaci *) ještě jednu nevýhodu, a to obvyklý vzorek populace ve vesnickejch bytovkách. prostě nízkopříjmoví se vším všudy (a ani to nemusí být vyloučené ghetto), mít tupana za plotem je sice taky blbý, ale dá se řešit vysokým plným plotem nebo zdí.

                      *) můžeme si bytovku na vesnici racionalizovat, je to laciný, nemusím se o nic starat a nic udržovat, sekat a natírat, parkování většinou bez problémů.

                    33. shane: no však jo, to je kombinace výhod obojího, stejně jako bytovka na vesnici pro změnu kombinuje nevýhody.

                      Vzájemné kombinace možných výměn se samozřejmě meze nekladou, určitě by šlo najít kombinaci, při které bych šel taky radši do paneláku než do domku.

                      A pokud jde o práci, tak tady svýho času Sysop psal, že schopný člověk pracovní místo nehledá, ale vytváří. Pak to trochu pokazil přesunem do zaměstnaneckého poměru za hranice, ale jako bonmot se mi to líbí pořád:-)

                    34. jo, bonmot je to hezkej. Ale ve skutečnosti na vytváření pracovních míst musíš mít určitý schopnosti, kterej ne každej má. Znám lidi, kteří jsou ve svém oboru nesmírně schopní, ale prostě nemají schopnosti, aby byli zároveň dobří podnikatelé. Spoustě lidí vyhovuje být v podřízené pozici, protože jim tak odpadá spousta starostí, potažmo neumí vést a motivovat lidi. kdysi jsem dělal ve firmě, kde byla smaha povyšovat do nižších vedoucích funkcí zaměstannce podle seniority, ale většinou to dopadlo dost bídně.

                    35. Re: fatdwi14.9.2023 v 15:19

                      Nezapomenout prosim, ze v te germanske firme jsem nastupoval sam na oddeleni R&D, ktere neexistovalo a puvodne si majitel myslel, ze tam budu proste jako odbornik na speky a tim to zhasne. Dneska mam pod sebou lidi a majitel mi pro prdel rekl, ze netusil, ze mu udelam firmu ve firme. Takze ten model, ze vytvarim dalsi pracovni mista funguje porad, jen nejsem ve svym.

                    36. Re: shane14.9.2023 v 16:23

                      Na tom neco je. Mel jsem si v tymu urcit zastupce a byl to docela problem. Nekteri lidi jsou spickovi odbornici v technice, ale nemaji schopnost neco zorganizovat. Obracene zase mam kolegu, kterej je rodilej vedouci. MBA v USA, plynne pet jazyku, vyborne organizacni schopnosti jak stran lidi, tak prace… ale i kdyz je to vystudovanej strojar, tak v mechanice traged.

                      Mame ve fabrice kluka, kterej nastoupil jako kreslic. Pak si dodelal vzdelani konstruktera, pak delal jeden cas vedouciho konstrukce a dneska je jeden z prokuristu a vede Product management. Jeste mu neni ani 40. A pak je tam zase treba typek, co v 18 nastopil do zkusebni laboratore, je mu 50 a porad je v te stejne laboratori, porad na tom stejnym miste. Sice dobrej technik, ale bez ambici.

                    37. shane & Sysop: však proto říkám „bonmot“, ten je z principu vždy aspoň napůl blbina. Navíc reálně lidí, kteří mají zaměstnanecké uvažování, je ve společnosti většina. A i ti, kteří mají blíž k podnikatelskému kolikrát radši tvoří „firmu ve firmě“ jak Sysop než aby založili firmu svoji. Protože ta „firma ve firmě“ je pořád o kus míň práce a o dva kusy míň rizika – značka je zaměstnavatele, HR a backoffice taky a když se tam něco sere, je to výrazně menší problém pro podnikavého manažera než pro podnikatele. A kdyby to náhodou neklaplo, tak se holt najde práce jinde a ne že se musí řešit problémy s úřady a zaměstnanci.

                      „Model funguje“ – jak se to vezme, sice na to máš třeba i zásadní vliv, ale reálně ta místa vytváří zaměstnavatel. Takhle fungují úplně všechny rostoucí firmy – jsou v nich lidi, díky kterým jsou potřeba další lidi. Ale zásadní je majitel, bez kterého by nemělo co fungovat.

                      Co vůbec tvoje bejvalky (myšleno firmy), jedou i bez tebe a vytváří další místa?

                    38. Majiteli jsem musel udelat plan vyvoje na tri roky dopredu. Lidi, vybaveni, a tak. V podstate jsem si pripadal jak pri zadosti o uver nekde v bance, jen jsem vynechal spousty kravin a picovin, drzel jsem se jen faktu. Nicmene, majitel proste chtel videt, ze to ma nejakou ‚vizi‘, jak on rekl. Chapu, nevedel, co jsem zac a frajirku jsou vsude hromady. Je jasny, ze oddeleni vyvoje samo o sobe neni vydelecny, ale objasnil jsem nezavislost na externich firmach, flexibilitu, know-how v baraku a tak. Plus jsem musel ukazat par projektu, ktere jsem si predstavoval, ze bych rad udelal. Ano, proti moji firme zasadni vyhoda – nemusel jsem resit budget. Majitel prohlasil, ze teda tu jachtu si nekoupi a vrazi to do moji vize. Pamatuju si to dodnes, protoze tohle clovek neslysi kazdej den a mel jsem smiseny pocity – pokud to poseru, tak…

                      Samozrejme jsem si tim padem vyzral klady, ktery jsem ve svych firmach nemel. Do prace chodim vyrazne mene, treba dneska a zitra jsem na HO. Takze jsem si pekne sudlal fasadu s headphonem na hlave a u toho misto poslouchani radia resil konference. Zitra chci natahnout dalsi zed, headphone se nabiji. Pokud nekde prestrelim nejake vydaje, nikdo mne nezjebe, Nemci jsou slusni. A zase vedi, ze se snazim v rozumne mire setrit. Dodal jsem jim fury dobrejch kontaktu na asijske dodavatele, coz jim setri chechtaky.

                      Pochopitelne majitel je hlava, ale ja vubec netouzim chodit v jeho botach. Ta firma je vyrazne vetsi, nekolikanasobne, nez to, co jsem kdy ridil ja a pri svoji puntickarske povaze bych v tom nechaval vic, nez by mi nekdo mohl zaplatit. Vynecham fakt, ze samozrejme se po zadnem kariernim zebriku nikam nehrabu. Uplne v pohode si opecovavam, co mam. Do prace chodim v tricku a kratasech a kdyz nahodou prijdu v kosili, jako klasicti manazeri, uz se mne kolegove ptaji, co se stalo :-). Takze nekde pekne v pozadi, tam je moje teply mistecko.

                      Jedna moje byvala firma dal jede, neroste, protoze narazila na zmenu technologie. Proste vsechno ma jednou svuj konec. Predpokladam, ze to tak za cca 15 let umre. Zustalo to v ramci rodiny, nejak to funguje, neco mi z toho tece, dal to neresim.

                      Dalsi firmu, tu hlavni, jsem prodal hned pri odchodu do DE. Respektive… prodal jsem know-how memu spolecnikovi v USA, nejake samostatne projekty jsem prodal jedne FR firme. Papiry jako takovy zustaly, dal jsem to k ledu. Kdyby neco, ze dne na den to muzu vzkrisit.

                      Pak mi zustala jeste jedna firmicka, kterou jsem zakladal v pulce devadesatek, ale ta je papirove taky u ledu.

                      Pak je firma, kterou jsem zakladal jako uplne prvni, jeste za bolsevika, prosla nekolika promenama, z te jsem odesel a odprodal obchodni podil spolecnikum. Ti podnikaji dodnes dal, co jsem koukal na Internet, tak velmi dobre. Mala firma, cca 50 zamestnancu, ve vyrobe toci cca 60 mio Kc rocne, dobre z toho ziji. Stihaji reagovat na zmeny technologii, jde jim to.

                      Pak jsem mel jednu s dvema architekty, mel jsem tam vetsinovy podil, ale nakonec jsem jim ho pustil, protoze moje a jejich pohledy na podnikani se nejak nesetkavaly. Co jsem slysel, tak ten jeden skoncil nekde v malym byte a dela soukro statika, ten druhej nejakych osm let ‚na dovolene‘ premyslel, kde udelal chybu. Kdyz jsem odchazel, bylo tam 15 lidi, ale predpokladam, ze nezustalo nic.

                      A pak byly takovy ruzny pricmrndavky, kde jsem se nachomejtl, mel nejakej obchodni podil, ale po nejaky dobe odesel a nebo jsem si jen nechal akcie. To jsou veci, kde jsem a byl jsem spis za divaka. Neco to dalo a neco jeste dava, ale nic velkyho.

                      Proslo okolo mne nekolik ruznych ‚senzacnich‘ projektu, ale ja jsem dost konzerva a nez udelam krok dopredu, dukladne si to proklepu hulkou. Kolikrat to byly i veci, ktery se po letech ukazaly jako senzacni – napriklad investice do pozemku v centru Brna, ale taky jako megapruser – LTO. Takze nejaka prace pro ruzny prachace, radeji mensi vejvar, ale at si hubu mlati nekdo jinej. Atd.

                      Asi nejriskantnejsi z hlediska soukromi byla prace v oblasti vojenskych zakazek. Odtud jsem vycouval po nejake dobe s tim, ze jsou veci, jako treba bezpeci rodiny, ktery za prachy neprodam. Protoze opacne to za prachy nekoupim. Jako zkusenost zajimavy, ale nic pro klidne podnikani.

                    39. Vracím se ku vile na Hanspaulce, shodu okolností naše rodina nějaký dům na Hanspaulce, resp. na Babě (což je ještě lepší lokalita, nedaleko, hned vedle) vlastní a obývá. Já tam bydlel i tam něco předělával, snažil se, byť je trojgenerační (či pro tři rodiny), nakonec tam nebydlím a bydlet nebudu. Byť je dům trojpodlažní, se zahradou 2000 m2, u lesa. Na vsi lze bydlet ještě lépe, dokonce mnohem lépe.

                    40. shane 13.9.2023 v 20:11
                      Že ty jsi nějaký příbuzný Mohameda?

                    41. (slyšel jsi někdy o vzniku Velké Prahy? A o jejím poválečném rozšiřování? Poslední vlna někdy okolo roku 1974)

                    42. Re: shane14.9.2023 v 13:56

                      To tehda potrefilo jednoho meho spoluzaka, ten v nejake prdeli daleko od Prahy bydlel a najednou – voila – byli Praha. To mohlo bejt 74-75, tak nejak. Uplna teleportace. Nakonec se odstehovali na JM, tak jim to bylo fuk.

                    43. To je dost dávno. Já si pamatuju jen tu poslední, asi 2013, kus té Velké Prahy zase spláchla.

                    44. To jo. Ale Karlínu tu jenom prospělo. I když pár indočechů tam ještě zůstalo.

                    45. jóó karlííín, a nejen ten, žižkov, libeň, ale i některé části smíchova, holešovic, starý dolní braník, okolí synkáče a tak dále měly svá ghetta a ghettíčka, a ta začala velmi rychle mizet na začátku devadesátek hned zároveň s koncem umělé zaměstnanosti a s restitucemi, stěhovali se za pár desítek tisíc na ruku nejdříve do posádkových měst a důstojnických bytů po rudé armádě, potom do volných bytů v podkrušnohoří od sokolova po ústí a při povodni 2002 už byli skoro všichni nebonitní nájemníci dávno pryč, zůstávalo pár málo stovek mohykánů v domech s nejasnou vlastnickou strukturou.

                    46. (Povodeň 2013 spláchla prd. Ta velká byla 2002)

                    47. Vždyť píšu, že si prd pamatuju.

                    48. Ale teď vím, že někteří Češi s indickými geny umí plavat.

                    49. jojo, to byla tenkrát velká vostuda, jak si před lety nějaký ten pražský kavárenský ekospolek přizval jednoho z těch světových popíkových architektů na přednášku, a ten je zpražil zásadní myšlenkou, že v praze je potřeba dramaticky uvolnit stavební předpisy a 3-4 krát zahustit zástavbu tak, aby vzniklo přívětivé město pro bydlení, kde bude dostatečná hustota lidí, která zajistí veškeré služby v dochozí vzdálenosti a nebudou potřeba auta kromě zásobování (3 minuty zastavení) a řemeslníků (na zvláštní povolení).

                    50. Přemýšlím, kolik mi stál můj barák, který jsem postavil. 9 x 22 m. Sklepy nepočítám, vezmeme přízemí a první podlaží, oboje plně obytné, tři koupelny, tři kuchyně , pět toalet, půdu (také plně použitelná) nebudeme počítat, jde tedy o 400 m2 plně obytné plochy za cenu cca 1,5 milionu za materiál a faktury řemeslníkům (nějaké menší práce jsme jim svěřili, ale jen málo), následně ještě milion za další matroš na další část domu, a zbytek práce (naše). Vychází to tedy na 2,5 mil. za matroš a nějaké faktury za výpomoc, 400 m2 základní bydlicí plochy (skutečná užitná plocha je spíše 600 m2). To jest cca 6.000,-/m2. Taková je tedy cena stavby na fleku, který je již váš a nepočítáte cenu toho fleku.

                    51. Trochu záleží kdy se to stavělo, od roku 2020 stavební materiál brutálně podražil, ale jo, svépomocí se dá dost ušetřit. Akorát je potřeba mít ideálně po dobu stavby zajištěný bydlení zdarma u rodičů, jinak se to prodražuje o náklady na bydlení po dobu stavby. Takže to moc neprotahovat a nastěhovat se co nejdřív.
                      A v případě hypotéky je potřeba to dobře spočítat, na neplánovaný navýšení nákladů už zachrčela spousta lidí.

                    52. My jsme od 2020, po brutus zdražení, postavili barák o půdorysu 100 m2, s plně obytným podkrovím, tedy 200 m2 užitné plochy. Je to v „hrubé“ stavbě, s tím, že plně zateplené, vyštukované, vymalované, rozvedena voda, odpady a elektrika, hotové podlahy, jen není zařízený, prostě holobyt. Stálo to 1,5 mega. Stále se dá. Většinu matroše jsme sami vozili z Polska.

                    53. Nebo jinými slovy, i periferie Prahy a přilehlé vesnice jsou atraktivní lokalita.

                    54. Shi: na tom není nic absurdního – můžeme diskutovat, zda je problém místa vytvářen uměle právě temi územními plány, ale i kdyby si každý mohl postavit co chce-kde chce, dříve nebo později na limity narazíme tak jako tak (přírodní atd.). Nicméně dokud jsou hromady lidí, kteří touží po bydlení ve velkoměstském paneláku, ceny dolů nepůjdou, korupce-nekorupce.

                    55. S bydlením je to trochu jako s jídlem – žaludek máš taky jenom jeden, takže vzhledem k celkem mírné hustotě osídlení bychom na žádné limity nenarazili, ani kdybychom měli 2x tolik obyvatel. Když zdvojnásobíš průměr města, tak se do něj vejde 4x víc lidí. Takže stačí začít počítat a zjistíš, že to jsou dobře znějící kecy.

                      Ostatně Baťa kdysi dávno napsal knížečku „Budujme stát pro 40 milionů“, a ten blbosti opravdu neblábolil – ta knížečka z roku 1937 je úžasná a ilustruje, jaký byl v ČSR před válkou potenciál.

                      Územní plánování sleduji z větší nebo menší blízkosti ve 3 různých lokalitách a žádné iluze o čistotě tohoto procesu si už opravdu nedělám. To, že developer bez problémů staví na černozemi (tř. I/II), když o pár set metrů dál, kde jsou půdy mizerné (tř. III/IV) si zahrádkáři nesmí postavit chatky, jen dokládá hloubku tragédie a totální nefunkčnost regulací.

                      Když z té černozemě je tak hezký výhled do krajiny a na noční město, že by bylo škoda tam ty bytovky nepostavit. A vlastníci zahrad na mizerné půdě stavět nic nesmí, protože půdu a zeleň je potřeba chránit.

                    56. Shi: to nejsou kecy, ale realita, protože těm lidem dnes nic nebrání bydlet mimo Prahu. Přesto zaplatí za panelák majlant. Myslíte si, že rozšíříte Prahu a tak najednou půjdou ceny dolů, protože ti, co se jim nechce stěhovat dál od centra, tam najednou budou spěchat? Proč?

                    57. Proč by investiční nákupy měly být problém? Snad si mohu postavit domů kolik chci nebo koupit bytů, kolik chci. Kdo chce něco mít, ať si to také postaví nebo koupí. Kdyby toho bylo dostatek nebo dokonce přebytek, hned by ceny klesly. Jenže, to je každý líný, každý natahuje ruku, každý volá, já chci taky, ale chce to po druhých.

                    58. Take souhlasim. V důsledku toho, ze stredni trida se ma dobre a nevi co s prachama, tak koupi byt. Jen tak ze sportu. Protoze kdejak tupej investicni poradce radi… kup byt na hypo a z najmu plat splatky. Takze v mem okoli je spousta znamych co ma druhej byt jako investici. Az se mi zda, ze kdo nema druhej byt, jako by nebyl.
                      Ale nikomu to nezazlivam, maji prostredky, tak proc ne. Podle me je to jen důsledek, ze lidi bohatnou a maji se dobre. Samozrejme ti co vybiraji najem. Ti co ho plati, tam uz je situace vetsinou jina.

                    59. sajlor: Jn, je to tak… Já už jsem pátej rok v nájmu, prostě na koupi nemám, když za nájmy dám skoro půlku toho co vydělám. Dokud byly levný a dostupný hypo tak jsem studoval, jak jsem začal vydělávat, tak už to bylo v prdeli. Majitelka bytu je mladší než já, s chlapem žije v jeho baráku, tzn já jí nájmem ten byt splácím. Hroznej oser, když si uvědomím kolik peněz jsem takhle vyhodil do kanálu. Ale to je holt život.

                  2. Fura lidi ale bydli ve vlastnim v kralikarnach, ktere byly za komara postaveny a pred nedavnem slusne revitalizovany. Zato soucasna vystavba je casto mimo dosah beznych lidi.

                    Ale nevesme hlavu, v Nemecku to jde do prdele pozvolna take, v radiu tusim rikali pokles ve vystavbe proti lonskemu srpnu az 15 %. Takze Nemci, kteri z vyrazne vetsi casti, nez Cesi, bydli v podnajmech, na vlastni dosahnou mene a mene.

                    Za komara byla vystavba rodinneho domku dosazitelnejsi, ale co si pamatuju z okoli, vzdy se jednalo o dvougeneracni domky, aby se daly penize a pujcka nejak dokupy. Vetsi problem byla dostupnost materialu, nez financovani jako takove. Dnes budeme mit problem s obojim.

                    1. Sysop: za minulého totáče byl dům „dosažitelnější“? Ale no tak. Najít místo a získat bezúročnou půjčku v řádu 200k sice jistě šlo, ale klasický Okál byl pro drtivou většinu lidí nedostižný sen a stavět něco lepšího ani nemluvím. Proč se asi stavěly hlavně králíkárny a šmelilo s družstevními byty? Bydlení byl mnohem větší problém než dnes, nakonec žije nás tady pořád cca stejně a bytů je o 680k víc než v roce 1990.

                    2. To, že to byl problém v Praze, ostatně jako dneska neznamená, že to tak bylo všude. Celá moje rodina generačně rodiče a prarodiče mimo Prahu mají všichni vlastní domy nebo byty.

                    3. Jenže byty za socíku nebyly v osobním vlastnictví. To, že někdo „dostal byt“ neznamenalo, že ten byt byl jeho, ale že mu byl přidělen byt k pronajmutí.
                      Pokud tvoji příbuzní žijí ve vlastním bytě, tak to znamená, že si ho privatizovali až po plyšáku.
                      Domy ano, ale nebyla to levná sranda. Stavbou svépomocí se to sice dalo dost zlevnit, ale zase to znamenalo strávit v nejblizšich letech všechny víkendy a dovolené „Na maltě“. No a samozřejmě věčný shánění úplně všeho (nemáme, zeptejte se za 14 dní)

                    4. shane: A to se jako liší jak? Mít byt v družstevním vlastnictví a splácet ho a po plyšáku doplatit a převést do osobního vlastnictví? Výsledek je stejný.
                      To určitě nebyla levná sranda, dům za 200k a nevratná půjčka od státu 100k.
                      Zkus o tom, že ti stát zaplatí půlku domu a musíš zapojit i vlastní ruce, povykládat svým dětem či vnukům, co budou bydlet v těch desetimetrových bytech.

                    5. Sysop: článek z roku 2020, ale data ze sčítání 2011… Mea culpa, těch 680k bytů navíc oproti 1990 bylo už v roce 2011, nikoliv dnes (a něco se za těch 12 let zase dokončilo a moc toho nezaniklo, takže rozdíl bude k dnešku větší, nechce se mi to ale už hledat).

                    6. Jedni moji starý rodičia žili v okresnom meste v trojizbovej „králikárni“ (typujem vtedy nejak pridelenej) a druhí starí rodičia žili na dedine (hneď vedľa toho okresného mesta) v dome – ale keď mi babka rozprávala ako sa stavalo tak to nebolo žiadne terno. Všetko svojpomocne, postupne a zháňanie materiálu kade tade (tak ako sa to vtedy robilo). A to bol dom (podpivničnený – ale výška tak asi 180cm v pivnici) štvorcového pôdorysu (s neskôr prilepenou vstupnou chodbou) kde bola dole chodba, špajza, kúpeľna, obývačka, kuchyňa, jedáleň a spálňa. Až neskôr mali ich deti hore jednu malú izbu v podkroví a šlo sa tam po takých schodoch čo mali šírku asi 70cm a stúpanie vhodné pre kamzíkov. Ale je pravda, že babka bola z piatich detí a všetci ostali bývať v danej dedine (ako moji prastarí rodičia) v domoch a dedova rodina bola tiež z danej dediny a aj jeho dvaja súrodenci ostali v tej dedine bývať v domoch. Takže keď sa chcelo tak to išlo – ale dovolenka bola po X rokov taká klasická: s japonkou na malte (ako sa u nás zvyklo vravieť).
                      Inak kolega (ročník asi 1960) pracoval v bani ako elektrikár a „dostal“ firemný trojizbák. Ale podmienka získania daného bytu bolo to, že sa upíše bani na 10 rokov a musí mať rodinu – inak žiaden trojizbák iba jednoizbák a tie neboli v danej dobe vo výstavbe. Byt síce „dostal“ za lacno, ale keď spomínal koľko stálo vybavenie a ako „dobre“ sa zháňalo tak som točil očami ako chameleón. Jo a kolega sa vďaka bani vyhol povinnej vojenskej službe.

                    7. Nj, podnikový byty. Pokud nebyl člověk klíčový pracovník, ideálně v partaji, voják nebo esenbák, tak to většinou nabízely podniky v zapadlejch prdelích a nebo šlo o životu nebezpečnou rasovinu, jako doly, hutě, chemičky, kde by za normálních podmínek nikdo normální nechtěl dělat.

                    8. Ja neznam statistiky. V te pidiprdeli, kde jsem jako kluk vyrustal, vznikla v 70kach prakticky cela nova ulice (nas dum byl prvni na kraji) a taky par obecnich bytovek. Ale mozna je to muj laicky pohled na vec. Rozhodne ale neni pravda, ze to tehdy neslo a jak je to ted parada. Ja proste ten rozdil nevidim.

                    9. fatdwi 13.9.2023 v 11:21

                      Je tu jedno hledisko, které jste zanedbal.
                      Na venkově byly domy dosažitelné relativně snadno.
                      Běžná praxe byla: mladý muž přišel z vojny, oženil se, dostal půjčku, tou financoval stavbu domu, nákup nábytku, jako třešničku na dortu si za zbytek financí koupil „stodvacítku“.
                      Průměrný starostlivý tatík postavil v produktivním věku dva až tři domy.
                      Extrém předvedl soused, který se oženil, nastoupil ZVS a po jejím absolvování přišel do nového domu.
                      Sám jsem to nezkusil ale sousedé tvrdili, že nákladově lze rodinný dům postavit za 120 tis. Kčs. Maso na guláš muselo být samozřejmě z vlastního chlívka. Práce se neplatila, ale oplácela.
                      Králíkárny se stavěly, protože to tehdy bylo moderní v celém světě. Standard provedení se samozřejmě stát od státu lišil.
                      Co se týče družstevních bytů, bylo standardní přihlásit do SBD potomka dosáhnuvšího plnoletosti, zaplatit členský podíl a čekat. Pokud onen potomek studoval VŠ, absolvoval rok ZVS a poté se oženil, velmi pravděpodobně se po stavbě nastěhoval do družstevního 2+1, měl-li movitější rodiče, tak 3+1. (Přibližně takový průběh jsem absolvoval.)

                    10. ygorek: tak jste popsal, jaký oser bylo získání domu na venkově, nehledě na oser s tím na venkově tenkrát bydlet. Nerozumím, co jsem tedy dle Vás „zanedbal“?

                    11. fatdwi 13.9.2023 v 18:19

                      Reagoval jsem na váš příspěvek ze dne 13.9.2023 v 11:21 obsahující různé „no tak“, „nedostižný sen“ a další uvedením konkrétních údajů ze života.
                      Nic víc.
                      Žádný oser ve svém příspěvku nevidím, na venkově bydlím od ruku 1978 (obce od 450 do 5000 duší), takže něco zkušeností mám.
                      Bratranec, bydlící zhruba stejně dlouho v Praze na Letné, má samozřejmě zkušenosti zcela jiné a oser by rozhodně viděl. Někde tam bych hledal kořen vašeho nerozumění.

                    12. ygorek: co to je „stavba domu svépomocí za minulého socíku“ tak trochu vím. Jistě, pokud to, že jste dva roky na stavbě a děti pomalu nevidíte, vnímáte jako „pohodu“, tak proč ne. Ale to není tím, že bych snad něco „zanedbal“, ale že já to jako „oser“ vnímám. Neustálé shánění materiálu, zdržování, flikování toho, co byste chtěl tím, co bylo zrovna k dispozici je „oser“, v mém světě. Ve Vašem ne, to je celé. To není „nedorozumění“, ale individuální vnímání reality.

                    13. fatdwi 13.9.2023 v 19:48

                      Zajímavé.
                      Vy vyvracíte mé tvrzení tím, že jinými slovy napíšete totéž.
                      Jediný rozdíl je, že mé „nerozumění“ transformujete na „nedorozumění“, což nic nového do diskuse nepřináší.

                    14. Pokud by komar nevystavel sidliste, dnes byl půlka republiky nemela kde bydlet. Stavbni boom v 70-80 letech nema u nas od valky obdoby. Na druhou stranu zivotni uroven tehdy neumoznovala bydleni ve vlastnim domku, ale mit byt, i kdyz treba druzstevni, bylo na tu dobu uspokojive.

                    15. tojo, kdyby komár nevystavěl sídliště, tak dneska žijeme v jeskyních nebo po sedmi rodinách v pavlačovým bytě jako všude tam, kde komunisty neměli. Já když přijedu do západní části Německa, tak se mi chce brečet, když vidím ty stanový městečka plný lidí, kterejm žádnej komunista nepostavil sídliště.
                      Napadlo tě někdy, že kdyby ty sídliště nepostavil komunista, že by to bydlení holt postavil demokrat? Ono to fakt není tak, že kdyby v roce 1948 neudělali komouši převrat, tak by se tu dalších 42 let na nic nešáhlo.

                    16. věta: „Ono to fakt není tak, že kdyby v roce 1948 neudělali komouši převrat, tak by se tu dalších 42 let na nic nešáhlo.“ lapidárně shrnuje zásadní výhradu ke způsobu myšlení některých apologetů sodíku. a je úplně jedno, jestli se rozplývají nad (ze setrvačnosti vyráběnými) soustruhy, audiotechnikou, bytovou výstavbou nebo automobily.

                      byty by postavily úplně normální stavebníci, stejní (podobní) jako kteří v druhé polovině 19. století postavili činžáky v karlíně a na vinohradech, a ve dvacátých a třicátých letech v dejvicích, podolí, vršovicích a žižkově. bonusem by bylo nevytvoření obrovského vnitřního dluhu (odhady vnitřního dluhu na konci socíku se pohybují někde na úrovni 5-10 let hdp).

                    17. Re: Lukas B.14.9.2023 v 10:31

                      Tak ono to asi neni o tom, kdo by to postavil, ze. Ve finale se shodneme na tom, ze by to staveli zednici ze stavebniho matrijalu. Spis jde o to, jaka by byla forma vlastnictvi a financovani. Postavit neco je jednoduchy. Jen je potreba mit plac, matrijal, delniky a penize.

                      Stran toho vnitrniho dluhu, to je takove zonglovani s cisly. Nikdo vlastne nevi, jak presne se k tomu dohrabat, protoze je to hodne o oceneni spousty veci, ktere proste jen tak ocenit nelze. Napriklad stavby v akcich ‚Z‘, to byl nebo nebyl dluh? a je v tom rozdil, kdyz dnes si udelame take akci ‚Z‘? Taky tim vznikne dluh?

                      Na druhou stranu – komari budovali za ukradene na ukradenem. Ale do jake miry? CO pak uz byl vlastni produkt a co jeste ne?

                      Myslim si, ze kapitalistickym pohledem se socialisticke vydobytky strasne spatne hodnoti. A opacne taky – si pamatuju, jak jsem v 80kach cucel na sikovky, ktere staly uplne to same, co oblozeny chlebicek. Mozek cloveka, vyrustajiciho v sociku, to proste neumel pobrat.

                    18. ano, proto se u vnitřního dluhu mluví o odhadech a né o účetnictví. relativně snadno se dají vyčíslit nedobytné pohledávky v rámci rvhp, ale to jsou drobné. hůře (ale furt účetnicky) se dá vyčíslit okradení občanů měnovou reformou 1953 (od hotových peněz přes úspory po penzijní spoření), nějak se možná dá odhadnout neúdržba na technické infrastruktuře (pamatujete hjak vypadaly koleje, silnice, vodovody, kam vedla kanalizace), trochu hůře se dá odhadnout neúdržba nemovitostí, ale vnitřní dluh (dosud nezasanovaný) z propadu v žebříčku zemí podle hdp na hlavu se dá jen odhadovat.

                    19. Prostě by se to financovalo stejně, jako se to financovalo sto let před ˇUnorem. Prostě by přišel nějakej Martin Nedobyl, postavil by činžáky a ty pronajímal. A kdo by měl víc peněz, tak by si postavil někde vilku, jako se to velkem houfně stavělo ve dvacátých a třicátých letech. Nebo by to postavilo nějaké stavební družstvo, jako spoustu malých předválečných sídlišť v Praze. Ať už RD (družstvo Tempo na Lhotce), nebo bytovky (jako na Zelené lišce). Něco by postavil kapitalista, jako ubytování pro svoje dělníky.
                      No a něco by postavila radnice nebo magistrát, jako sociální ubytování pro místní chudinu. Což by nejspíš časem skončilo coby vyloučená lokalita jako Chánov nebo Pruitt-Igoe.
                      Nejspíš by asi nevznikly panelový monstrozity jako Jižák, ale spíš by se to podobalo tý Zelený lišce.

                    20. jinak zelená liška a vůbec předválečná sídliště na pankrácké pláni budovaná ještě ze setrvačnosti za dvouletky (a nejen tam) vůbec není špatné bydlení, nejsou to samozřejmě honosné činžáky, ale je to velmi účelné využití obestavěného prostoru které i dneska má co říci, a sídliště z cihel nabízí výrazně lepší potenciál pro rekonstrukce a úpravy dispozice než paneláky.

                    21. to jo. A i esteticky mi to přijde povedený. Taky je to docela drahý bydlení. Známý bydleli v tý předválečný činžovní zástavbě na Želivskýho a bylo to parádní bydlení.

                    22. Počkej, a co´s myslel těmi sikovkami a chlebíčkem? Dnes stojí levné sikovky jako tři obložené chlebíčky a lepší sikovky asi deset obložených chlebíčků, ty nejlepší jako padesát obložených chlebíčků.
                      Tak je to ale i s kladívkem, hřebíčkem, jakýmikoliv kleštičkami, gola sadami, vrtačkami i vrtáky, frézkami i frézami.
                      A mi to připadá, že to je tak správně a v pohodě, funguje to.
                      Cirkulárka, formátka, za 250.000 si na sebe v pohodě za rok vydělá.
                      Vrtačka se sadou vrtáků za 2.500 si na sebe za měsíc vydělají.
                      Kde je tedy cena chlebíčku (tady stojí cca 35,- korun, je čerstvý a dobrý a ku snídani si někdy beru dva) a cena práce a mechanizace a kde je férová odměna za to vše, o čem je ten koloběh peněz)?

                    23. jo, ono se to moc neví, ale před druhou válkou se těch sídlišť postavilo celkem dost. V Praze namátkou třeba Solidarita nebo to sídliště na Zelený lišce, jak tam Němci v pětačtyřicátým povraždili ty civilisty. Nebo v Dejvicích a vůbec. Sídliště není žádný komunistický vynález a panelové už vůbec ne (panelovou výstavbu vymyslel Le Corbusier)

                    24. Pardon, Solidarita je až těsně poválka.

                    25. Tak ono ešte pred 15-timi rokmi ti na Slovensku na nehnuteľnosť stačil vhodný príjem. Banka ti pokryla plnú cenu. Postupne sa to začalo prispôsobovať západu a bolo potreba 10% kúpnej ceny mať z vlastných zdrojov. Ale aj to sa dalo zo začiatku obísť ak si mal niekoho kto v tom „vie chodiť“ – navýšená cena nehnuteľnosti vhodným odhadcom plus banka poskytla na tú chýbajúcu sumu pôžičku s dobrými podmienkami. Ako je to teraz neviem.
                      Ale na západe sa už ide desaťročia v kapitalistickom modeli – vlastné prostriedky vo výške 20%, vhodný vek, dobrý príjem, žiadne iné pôžičky a navyše ceny nehnuteľností sú už dlhodobo na kapitalistickej úrovni. V Rakúsku pri kúpe domu potrebuješ ešte 10% z kúpnej ceny na dodatočné výpalné – maklér (3% berie od kupujúceho a ďalšie 3% od predávajúceho), poplatok za prevod, notár. A zohnať nehnuteľnosť kde by sa neangažoval maklér je takmer nemožné. A kvalita podaných informácii maklérom a jeho odborná znalosť v danej téme sú väčšinovo na prachbiednej úrovni – sú to takí držitelia kľúčov od nehnuteľnosti.

                    26. Jednoznacne nejlepsi doba na nemovitosti byl prelom tisicileti. Kdo mel druzstevni byty, akorat se mu to preklapelo do OV, pokud si zazadal a doplatil, hypo byly za pusu, stavebniho matrijalu neurekom a prijmy take docela solidni. O tom urcite zadna.

                      Druzstevni byt meli moji rodice a byl kurva problem ho v 80kach ziskat, fabrika dostala ctyri kousky a rvala se o to pomalu stovka lidi. Pochopitelne, to byl byt prakticky zadara. Neco takoveho uz asi dneska neexistuje. Proto to vubec neresim, srovnavam jen RD.

                    27. Jenom je třeba upozornit, že sice ceny nemovitostí okolo roku 2000 byly sice z dnešního pohledu směšně nízký, ale směšně nízký byly i platy. Máti měla v tý době v lékárně okolo sedmičky čistýho a to měla odboucháno dost přes dvacet let.

                    28. Jasne, ale kdo si tehdy fixoval a mel to na tricet let, tak si dnes jeste vejska.

                    29. I na míň. Jak klesaly úroky a rostly platy, tak šly splátky hodně dolů, absolutně i relativně. Ale tohle platí furt. Teď nám končí fixace, něco jsme šoupli předčasně a i když šly úroky asi o 3 procentní body nahoru, tak splácíme asi o litr měsíčně míň než předtím. A to jsme ještě zkrátili dobu splatnosti.
                      Kámoš bral kolem roku 2003 hypo 6500 splátku na garsonku, v době kdy nájem stál 6000 a platy průměr asi 14 hrubýho. Poslední splátky měl kolem 1500 a nájem stál 12 litrů

                    30. @nemovitosti
                      Barák kostka pozdní bolševik postaven 1985 4.5+1 koupelna 2xWC pozemek 800m2 ve vilové čtvrti vesnice jednu zastávku busem a dvě tramvají za Ostravou s garáží kotelnou a další koupelnou v suterénu koupen 1988 za 400kKč.
                      Byt 4+1 družstevní nafasován od chemičky, splácena anuita 20 let tržní cena tehdy (1988) 100kKč sídliště na kraji Ostravy.
                      1/2 domu z roku 1924 3+1 s koupelnou a WC místo špajzu a zánovní přistavenou garáží, pozemek 400m2 prodej í cena 160 kKč
                      Dům nový 1989 v Blbovci, městečko 20km od Ostravy 300kKč s Adamcovou půjčkou a 2 roky v montériách širokého příbuzenstva a podřízených šéfa tamní drůbežárny.
                      Tož asi tak k bolševikům.
                      2001 garsonka u Černého Mostu s parkovacím stáním v podzemní garáži 1050kKč pronajato za 8,9,10,12 prodáno 2006 za 1600kKč.
                      2+1 novostavba Praha 4 v roce 2002 2.2MKč.
                      Prodáno 2006 za 3M.
                      Dvougenerační vila 8+2 Průhonice ve stavu z roku 1980 8M.
                      V té době byt 1+1 velikosti v Husákově králikárně v Ostravě 220kKč.
                      Byt 4+1 90m2 850kKč na dálném východě 2009.
                      Dům nový kolem roku 2012 v prdeli na hranici 2.5M, v okresním městě 3.5M.
                      Hypo tehdy 3.6 % tuším.
                      Tak 2018 byl ideální čas asi.
                      Barák 4M, hypo lehce přes 2% ve Slezsku.

                    31. Nejlepší doba na nemovitost je tehdy, kdy máš jak a za co ji pořídit.

                    32. Technická: není mi jasné, proč se v případě bydlení hovoří většinou o „podnájmech“, i když jde zpravidla o nájem…
                      Skutečný podnájem je běžný leda u družstevního bytu, kde družstevník je v nájmu, sám bydlí jinde a byt dále pronajímá…

                    33. Je to nesprávné, leč široce zažité. Asi jako lednička, ačkoliv bedna s ledem se nepoužívá dobrejch sto let

                    34. jizlivec 13.9.2023 v 12:56

                      Ano. Je to čistý úpadek jazyka, kdy lidí používají pojmy, aniž by znali jejich obsah.
                      Ostatně, ani ve zdejších diskusích si toho nelze nevšimnout.

            4. hej ty mrdko, co děláš za OSVČ, já teda makaám jak šroubek, mám přes sto tisíc měsíčně, ale jaksi mi to nestačí na to jezdit si po dovolených za sto tisíc ?

      2. V tom, že ulici nikdo poslouchat nebude, bych si nebyl tak jistý, Sysope. Určitou roli hrají strachové poměry. Oni papaláši jsou taky jen lidi, třebaže často psychopatičtí, a tuší, že když nasranost lidu překoná strach z STB, je načase začít se strachovat o vlastní kejhák, neboť jednak vzroste statisticky šance na něčí nestandardní přístup k jejich osobě a když pak začne zjevně prahnout po jejich ukončení většina, buď sami odejdou zadními vrátky nebo je vymění páníček.

        1. A ja tomu neverim. Lidi na to zatim nemaj koule, aby nekoho vysmykali treba z auta a vrazili mu vidle do prdele. Piskat, hazet vejce a rajcata, jasne. Ale tim to konci a prave proto si nami voleni kokoti kradou a delaji, co chteji.

          Jedine, ceho se realne boji je, ze nebudou priste zvoleni, nebo ze jim nekdo zkrati funkcni obdobi. Ovsem pouze politicky.

          1. V tom ti musím dát za pravdu, že xy už leckdy vypadá a jedná jako xx a většina končí jen v nadávkách, zatímco potenciálně bojovnější menšina na dávkách.

          2. Tak tak, největší koule vždycky měli bojovníci sv. krýglu v hospodách a obývacích. Dneska teda v anonym. diskuzích a fórech. Ono asi nikdo příčetný si nechce nechat následně zničit život nějakým blbem v taláru..

            1. @SysopOkkY: +1 U nás se pouhá výhrůžka „flákancem“ na půdě PS následně řešila měsíce..

          3. Důkazem byla cinska chripka…omezeni svobody lidi, ktere od protektoratu nemelo u nas obdoby, proslo hladce a bez vetsiho odporu.

    2. To je zase nějaký policejní provokatér ?
      Na státní seznam MUKLů určených k likvidaci byli aspenistickou Ropušanovou vládou zařazeni VŠICHNI občané ČR.
      Někomu stále uniká, že tu započala KOMPLETNÍ výměna obyvatel. Kdy češi jsou likvidováni jako indiáni všemi prostředky a vše se jen zhoršuje. Zatímco ukrajinští paraziti podporováni všemi možnými prostředky.

      V podstatě se už jen čeká na to, až na podzim exekutoři vyhážou statisíce lidí (zejmína doochodců) na ulici aby jejich byty mohly být obsazeny dalšími ukrajinci.

      „český dědeček a babička, ujídají banderovcovi chlebíčka“ To je motto vlády Fiala&Ropušan.

      Pochopte vohnouti, že už jste dávno byli odsouzeni k likvidaci. Vy všichni. Takže už nemáte co ztratit, jen získat.
      Kdybyste neměli hlabu zaraženou buďto ve vlastní nebo v americké prdeli, A CHÁPALI ŽE VÁM A VAŠIM RODINÁM JDE AKUTNĚ O ŽIVOT tak by už půlka Prahy hořela. A vlastizrádci by se houpali na kandelábrech.

      1. Hnidopišská: MUKL určený k likvidaci je něco jako LED dioda, CD disk nebo IPB banka…

        1. …a nebo ‚curak Fiala‘. Tam je taky pulka redundantni.

      2. To je nějaká blbost. Ukrajinci tady rozhodně bydlet a žít nechcou, sami cítí, že tu je jiná mentalita a styl života. A také to, že tu NEJSOU vítáni. Takže bát se invaze Ukrajinců a výměny obyvatel je kravina.

        1. jo, nejradši by to tady převzali a se svou mentalitou pračlověka z jeskyně by to tady odřídili do další ukravíny a bankrotu

        2. Nechci je podceňovat, ale víš jistě, že jsou tak vnímaví?

  4. Ještě si přisadím na základě médií:
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-ve-vsech-lekarnach-penicilin-nebude-podle-valka-to-jinak-nejde-236592
    „Už v současném znění zákona je například institut chráněného distribučního kanálu, podle kterého by měli pacienti sehnat léčivo v kterékoliv lékárně. Nejen lékárníci, ale například i část poslanců kritizují státní orgány, že nařízení nevymáhají.“
    A jsme zpátky u základních principů. ABSOLUTNÍ NEVYMAHATELNOST PRÁVA!

    1. Samozrejme, prava mas jen ty, ktera si umis vymoci. Zbytek je fikce.

  5. Dobré pojednání ke státu od pana Pjakina, audio Rychtaříková.
    https://www.czechfreepress.info/uvadime-videa/otazka-odpoved-v-v-pjakina-ze-dne-04-09-2023.html
    Tady ta lapálie v euálii „dominátorů ani nejde „komentovat.

    1. Ehm, Pjakin? Ano, sledoval jsme cca 50 jeho přednášek, leccos je trefné, s tím, že to zároveň nastavuje zrcadlo jemu samému i systému, ze kterého pochází. Na něho samotného se nelze hněvat, tak je ten pán sympatický. Ale plká tendenční, dogmatické, účelové, věci, podbarvené zcela správnými pojmenováními podstaty věcí a dějů. tTdy jest poslem i těch nejlepších i nejhorších zpráv. Je guru těch nejhloupějších, kteří se při jeho poslechu cítí těmi chytrými. Ruský styl. I on se cítí dobře, když takto plká. Opakuje triviality, věci, které každý ví, ale činí to velmi milým, zároveň autoritativním, způsobem. Marketingově celkem zmáklé.

  6. Stat neni zadny clovek, je to jen pravni konstrukt, ktery je lidmi uznavan. Neco jako fiat mena.

    Myslim si, ze ten slogan je spatne formulovan. Stat tu neni pro nas. My jsme (bohuzel) nedobrovolne soucasti statu. Ale melo by se rikat, ze statni aparat je tu pro nas. To je totiz ten problem, ze soucasni aparatcici se pasovali do roli neofeudalu, pozivaji vsech jejich vyhod – kocar s ridicem, lovy v oborach, bydleni v honosnych vilach, deti na zahranicnich skolach,… ale nemaji jejich nevyhody – povinne smilstvo, riskovani odstraneni nasilim, omezene financni moznosti,…

    Chyba neni ve statu. Chyba je v tech, co se jeho prostrednictvim nechavaji ojebavat, aniz by se zbavili tech, co za jejich penize ten stat maji spravne ridit.

    Je to jak u zaloby. Pokud je spatne formulovana, mine se ucinkem. Toto je to same. Pokud budeme nadavat na stat, pak bude na nej nadavat a vymlouvat se i statni aparat.

  7. g0re79:
    „Netušil jsem která páčka…“
    – – –
    Netušíš to ani teď, viz „Zkusme vycinkat něco jinýho“.
    A „Kdo tam nebude, bude mít právo tak akorát držet hubu a krok“ – to je nějaká regule, kterou sis vysnil…?

    :OD

    1. Tak třeba vycinkat okna loutkama by pro začátek nebylo úplně od věci. A k té reguli obecně platí, že kdo nic nedělá, nemůže nic chtít. Asi šach mat trolíku a padej zpět do „ignore“ ;-)

      1. g0re79:
        „… třeba vycinkat okna loutkama…“
        „… k té reguli obecně platí, že kdo nic nedělá, nemůže nic chtít…“
        „… šach mat trolíku a padej zpět do „ignore“…“
        – – –

        1.
        Nevycinkáš vůbec nic, to je 100% jisté.

        2.
        Tvoje pomyslná regule je dost málo. Nic neovlivní – já budu dál chtít totéž; na to nebude mít vliv moje účast/neúčast na nějaké demonstraci.

        3.
        Mat si dáš asi brzo sám, budeš-li takto uvažovat. Naivní živnostník = špatná kombinace. Nejdeš k věci a nevidíš souvislosti. Jedeš zjevně na vlně mediálního křiku, když ses tolik odhodlal si po letech dát registraci tuná jen abys neviděl, kterak jsem srovnal Babiše s hadrfousem…

        :OD

        1. už máte na železničních vozech alespoň ložiska, nebo furt jezdíte po mastné hadře?

  8. Jako že mě nikdy demonstrace nebraly, tak jsem se tentokrát rozhodl, že tam pojedu. Je mi jedno kdo to organizuje, ale aby odpor proti tomuhle pětipaskvilu byl opravdu masový, to si opravdu přeju. Já tam pojedu.

    1. Tobě je zjevně jedno nejen, kdo to organizuje (což už samo o sobě je přinejmenším v tomto případě dost eklhaft), ale taky proč to organizuje.

      1. Ano, je. Zajímá mě jenom to, kolik lidí nasraných na jednu Fyjalu se sejde na jednom místě v jeden den. Moje přání je „hodně“.

  9. To je principielní nepochopení věci. Už J.F.Kennedy říkal: „Neptejte se, co vešezemě může udělat pro vás, ptejte se co můžete udělat pro vaši zemi“.

    On tu totiž každý kdo může, 30 let parazituje na naší zemi, takže se rozkradlo to co tu naši předci v potu tváře vybudovali. Přesně tahle parazitická nátura natahování ruky ke státu (byť i ruky zlodějské) nás dostala do těchto sraček.

    Předchozí generace budovaly, ty současné jen rozkráadají.
    A přebujelý parazitický „neziskový“ sektor je jen důkazem toho, že ten parazitizmus prorostl aže mezi lidové vrstvy. Začalo se krást nahoře a postupně ta rakovina parazitizmu a čerpání dotací metastázovala úplně všude.

    1. kaBrnak: soudruhu kaBrnaku, není Vám blbé už takto na plné koule tvrdit, že systém, který stál na rozkradení osobního vlastnictví a skončil na tom, že to všechno prožral a tak mu to spadlo na hlavu (protože konkurenceschopnost čehokoliv v ekonomice, vedeného soudruhy nikoliv dle odborných schopností, ale dle stranické příslušnosti, jánabráchysmu a dalších forem šlendriánu nezvládla ani brzdit rozklad, natož potom něco „budovat“), jsou ti, kteří něco „budovali“? Že Vás ta držka nebolí.

      1. meleš pičoviny, kdyby se nesrali do sovětského svazu, tak jsme byli druhé švýcarsko. postavila se vltavská kaskáda, jaderné elektrárny, silnice… teď? Skanzen

    2. No tak já neříkám, že se tu nekrade. Ale posledních 30 let makám jak kokot, platím daně jak kokot, každej rok trnu co na mě zase vymyslej, zatímco když zavzpomínám, co tu zůstalo po tom socíku, tak moc nevidím – nekonkurenceschopný fabriky s exportem navázaným na obskurní trhy (Tesla Karlín – bedny s nápisama „sdělano v češskoj sovětskoj socialističeskoj respublike“) atd. Kdybych jen pětinu, co jsem historicky odvedl, průběžně vrážel do nějakýho toho S&P500, tak jsem za vodou. No nic. Pro tuhle zemi (= příživníky ve státních službách) nic dělat nechci, radši pro sebe. Ale dře to.

      1. Pokud nic nevidíte, navštivte optika.
        Co třeba Vltavská kaskáda – z kolika procent vybudovaná za socialismu?
        Co třeba dalniční síť? Najděte si údaje z doby, kdy Babiš plameně hovořil kolik postavil km (myslel tím hlavně rekonstrukci D1). Tak v té době to bylo cca 60% komunisti, zbytek kapitalisti.
        Co třeba Dukovany, ze kterých těží právě i „kapitalisti“ (akcionáři ČEZu)
        Co třeba ropovod Družba, plynovod Bratrství atd. atd.
        Mezi ty „obskurní trhy“ patřil i tzv. „západ“. Jakpak jim některá zařízení z ČSSR fungovala. Akorát musíte v některých zemích říkat Czechoslovakia, protože tak nás mají pořád zafixované (nikoliv Czech republic) i díky právě těm výrobkům.

        1. U nas ve fabrice ted probiha vyprodej starejch masin. Na nastence jsem, mimo jine, videl i ceskoslovenske soustruhy a frezy. Nakoupeno nekdy v prubehu 70. a 80. let. Rozhodne to German nekupoval v Cesku po revoluci po bazarech.

          1. V akom stave sú tie mašiny? Sú tie ceny také „ľudové“ ako pre zamestnancov, alebo je to napálené ako u priekupníka?

            1. Nerozumim tem strojum, takze neumim posoudit, jak moc jsou vybehane. Resi se to obalkovou formou. Ne uplatky, ale nabidky. A celkem ferove, co jsem slysel. Zustala tam jeste nejaka freza, co jsem dneska rano videl.

              1. @Sysop: ..frézka. ;)

                1. A to tu boli o tom ešte aj články nedávno.

                2. Ja tomu hovno rozumim, pod „frezka“ si predstavim ten malej kram, co pouzivam na elektroniku se zubarskejma nastrojema a neco, co je vysoky jako dvere, je pro mne „freza“, protoze ten, co na tom dela, je „frezar“ a ne „frezkar“. Ale to je samozrejme moje logika…

                  1. @Sysop: Nj, je to něco jako elektrika/elektronika, akorát, že naopak.. Fréza je jenom nástroj do frézky, která může byt velká klidně jako půl baráku.

                    1. Aha, cili nastroj a stroj. No tak to ten elektrikar a elektronik to maji jednodussi, pravda. Elektronik malo kdy dela s velkejma soucastkama a tech par elektroniku nestastniku, co treba pracuji na regulacich trakce, jsou holt elektrikari :-)

                    2. Nie Sysop: tomuto odvetviu sa hovorí výkonová elektronika. Takže im môžeme hovoriť elektronici výkoňaci.

                    3. Sysop:ano, nástroj a stroj. Třeba jako vrták a vrtačka. Není na tom nic komplikovaného,jen je třeba znát ustálené názvosloví (někteří fachmani jsou na to dost hakliví). Logika ti tady moc nepomůže. Stroji na odklízení sněhu se zase říká fréza a nikoliv frézka.

              2. Zjavne ľudia čo na tom robili resp. sa vyznajú už nakúpili.

                1. @SatanOkkY: Myslíš, že se na tom dá ještě dneska uživit? Resp., že se to vyplatí živit a opravovat?

                  1. Momentálne je situácie vo výrobe (obrábanie kovov, výroba jednoduchých či komplikovaných mašín atď.) minimálne v rámci Európy pekne na piču. Takže teraz repasovať a predávať použité mašiny bude komplikovanejšie ako pred 5-6 rokmi. Ale situácia sa hádam ešte obráti.
                    Mne skôr išlo o takých domácich kutilov čo si cez víkend alebo na dôchodku niečo potrebujú vyrobiť / opraviť, alebo zmáknuť nejakú tú fušku pre niekoho. Ja napríklad snívam o tom, že tá kompaktná Froniuska čo vie 160A AC/DC v TIGu a aj elektróde bude u nás na firme navyše a majiteľ mi ju venuje na vianoce či narodeniny, alebo ponúkne za nejaký drobný obolus na odkup. A aj ten malý sústruh čo tu máme a používa sa raz za kvartál by sa mi pekne vynímal v garáži. Viem, je to trochu divné snívanie, hlavne ak viem, že všetky mašiny mám k dispozícii na moje súkromné roboty (samozrejme v rámci slušných medzí) aj s energiami aj s materiálom z odpadu či zbytkov čo už nevyužijeme. Ale mať to doma je samozrejme niečo iné.
                    Alebo ak si odvážny a chceš začať robiť na seba tak ti taká ojetá frézka či vyradený sústruh môžu za rozumnú cenu (s jasnou vidinou nejakých opráv) poslúžiť veľmi dobre na rozbeh tvojho biznisu.

                    1. @SatanOkkY: No já si právě tak úplně nemyslím, že je super mít ty mašiny doma jen tak.. Pokud jsi nadšenec, máš plac a chceš se nima jen kochat po večerech, tak budiž, ale na oficiální výrobu je toho(alespoň u nás) potřeba daleko víc.. Na nějaký drbky bych to dal radši někomu, kdo s tim dělá denně, už jenom kvůli energiim, nástrojům apod.

                    2. Mali sme v robote jedného maďara: starý pánko čo celý život pracoval v rámci kovoobrábania. Nám už len vypomáhal na nejaký polovičný úväzok. Doma mal sústruh, stĺpovú vŕtačku a frézku. Na dosť vecí na našu mašinu mu to stačilo aby mohol pracovať v rámci home office.
                      Mali sme u nás v okresnom meste jedného pánka čo doma na dôchodku v takej plechovej búde na dvore pomocou sústruhu a frézky čaroval náhradné diely na motorky.
                      Samozrejme nejaká seriózna výroba vo väčších množstvách je reálna len v dobre vybavenej dielni, ale aj my sme začínali v garáži majiteľa s dvomi sústruhmi, stĺpovou vŕtačkou, pásovou pílou, zváračkou a ručným náradím. A na naše malé mašiny nám to stačilo. A to ani tu nenapíšem, že jeden sústruh sa používal na brúsenie valcových nádob ako zvonku tak aj zvnútra či na tvarovanie plechov do 3D tvarov. Jo a zuby na bajonetovom zámku našej mašiny robíme dodnes na veľkom sústruhu za pomoci prípravku kde je uchytená „hračkárska“ frézka.

                    3. @SatanOkkY: Já myslím, že rozjet něco na těchto mašinách u nás, kvůli úředníkům/ekoteroristům, nebude tak jednoduché. ..ale možná jsem jen připosraný předem.

        2. dukovany jsou už po smrti a novej kapitalismus nedokáže ani tu jadernou elektrárnu postavit. Porto se dukovanům prodlužuje pořád životnost. Až to bouchne to bude sranda. Putin asi spadne smíchy ze židle.

          1. Dukovany nebouchnou. Ale jednoho dne se prostě vypnou a lidi si budou svítit petrolejkou. V lepším případě půjde elektřina 2x denně aby si vohnout aspoň stihl vyprat a nabít akumulátor.

            V Londonistánu už určité pokusy v tomto ohledu dělají.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017