Socialistický upsizing (Škoda 1203 s motorem 1.5) - zpět na článek

Počet komentářů: 118

  1. Neviem, či sa to tu v niektorom článku nespomínalo, ale ešte existuje dosť raritná motorizácia 1.9 diesel od VW s prevodovkou od Peugeotu. Náš miestny farár má takúto 1203-ku sanitku, krásne krikľavo žltú.

    Toto vylepšenie z konca výroby sa spomína aj tu: https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/479145-skoda-1203-trnavska-pomsta-ma-50-trapila-sa-31-rokov/

  2. Sanitka není rychlejší než osobní vozy ani dnes a ani to nepotřebuje.

    Škodovka dělala 120 ve verzi s výkonem 44kW (papala SUPER), takže tu extra výhodu v motoru z 1203 se 42kW úplně nechápu, ale může to být rozdílným obdobím což není z článku zřejmé.

    P.S. Škoda toho neustálého kopání do komančů v jinak technickém článku. Zhoršuje to přehlednost a navíc to působí zvláštně, když se v dnešní době zabíjí motory/auta kvůli ideologii úplně stejně akorát pod kapitalistickodemokratickou vlajkou a DFENS si toho je určitě dobře vědom.

    DOKONCE i ve skutečném kapitalismu se zabíjí koncepty akorát z jiných důvodů ;-)

    1. DF mel napsat „za vlady marxistu“. Tim by pokryl nejen minulost, ale i soucasnost.

    2. Panč jen centrálně řízená ekonomika by udržovala ve výrobě krám, co byl zastaralej a technicky špatnej už v době vzniku.

      1. V tom je videt, ze Nemcum chybi zkusenost s centralnim planovanim a hrde prenechali rizeni ctvrte Rise na Bruseli, pricemz takovy VW pak pres ni prosazuje svoje napady, jak posrat konkurenci a sam vyplavat na hladinu sracek. Ve finale pak vsem trha prdel Cina, ktera pochopila, jak se klikou toci.

        1. S centrálním plánováním mají zkušenosti dost bohaté, ale bohužel už většinou vymřeli ti, co si pamatují, jak si lepili kupóny do knížky, s vidinou že dostanou svůj VW Käfer, aby pak ten pán s knírkem povídal, že sorry jako a válka má přednost…

          1. No to tak chodi, ze zelena ideologie a zelene tricko maji prednost. Pak ale prichazi obdobi tezkeho bolehlavu.

          2. Ale dostali po vojne 10 ci 15% zlavu pri kupe VW auta :-)) myslim, ze to bol vysledok sudneho sporu.

        2. S centrálním plánováním,je problěm. Ono to u malých firem,společnoctí patrně chvíli funguje. Itálie-fašismus, Německo-nacismus,Rusko-komunismus. Vynikající nástup, ale jak se postupně rožšiřuje oblast vlivu, mocninově narůstají stupně volnosti. Ale způsob řízení už z principu jede linelárně, takže zákonitě nastane situace, kdy se centrál zlomí do stavu kdy vyčerpá prostředky řízení, resp. všechny volné/přidělené prostředky spotřebovávává na udržení své řídící funkce,ale mikrosystémy v principu centrálu nesmí mít vybudovány lineární vazby.
          Ale protože důvodem koexistence (pro nejborce je koexistence omezující) v systému je růst, celé se to rozpadá do chaosu. A není to pouze o lidech,Windous je toho příkladem v technice. O tomhle psal Marx, v prvotní verzi to nazýval to diktatura proletariátu. V prvních třech svazcí to výceméně dokázal, že diktatura proletariátu je nezbytný ALE pouze přechodný stav, no a potom se tam do toho zamotal, víceméně tam zkonstatoval, že pokrok člověčenstva, nové planety a myšlenky, to tak nějak samy vyřeší. Vpodstaťě v prvních knihách probral prvobytně pospolnou společnost, potom nevyhnutelný pád kapitalistů, potom diktaturu proletetiátu která je, opět centrální plánování,tedy jasně dočasná, pak dlouuuhou mezeru, a pak nevědíce kudy kam zařval: A nastane komunismus a bude to fajn‘.
          Byl Englsem placenej za stránku,z posledních sil ušolíchal tuchám čtyři další zamotané svazky přeplněné odkazy sám na sebe.
          V podstatě dva lineární svazky uřídíš, ale pokud se ty dva rozrůstají také lineárně, obdobným způsobem, na jejich koordinaci spotřebuješ kvadrát prostředků… a budeš v piči.

    3. Žádná 120 neměla 44 kW. 120 LS a GLS měly čtvercový motor 1174 ccm, 72×72 a výkon 40,5 kW. „Běžné“ 120 měly 38 kW.
      Ani Š130 (75,5×72 mm 1289 ccm) se na ten výkon nedostala, soudruzi udávali 43 kW…

      1. Hm, na wiki nejni a to jsem celé roky přesvědčen, že v techničáku u motoru(byl měněn z GLS) bylo právě 44kW.

        I když wiki asi není ten správný zdroj, na anglické wiki není kombinace 5ti kvaltu a 37kW, kterou jsem vlastnil. A na české je zase u 120 toto:
        „Výkon podle typu motoru a karburátoru 36,7 až 42,7“

        Ale čím víc nad tím přemejšlím, tím víc si uvědomuju, že si prd pamatuju a pletou se mi tam pozdější auta. Takže na původním tvrzení netrvám:-)

        1. Jsem měl nějakou 120m s pětikvaltem a motorem z Favorita…nevím, kolik to mělo výkonu, ale jezdilo to moc pěkně

        2. Stejně je to fuk, protože ten výkon Škodovek byl udávaný podle normy ISO, tedy bez sání, chlazení, výfuku, atd. Úplně mimo realitu. Přes 50 koní podle DIN žádná sériová Škodovka nikdy nedala.
          44 kW při 5600/min. měl nejslabší Žigul v základní 1198 na Speciál (2101, 2102, 21052, 21061), s nímž jste si to číslo možná spletl (?), ale to bylo udávaný podle DIN, tedy podstatně vyšší, naprosto reálný výkon srovnatelný s dnešními německými auty. Jihoevropská mají udávaný výkon podle CEE, která je trochu blíže realitě, ale ten rozdíl je nepatrný, kus od kusu se to liší víc, než mezi normami DIN a CEE. Srovnávat se to pak nedá s Japonci, kteří jedou podle JIS, což vyhazuje hezčí čísla než CEE (ještě víc než na výkonu je to třeba na zavazadelníku).

          Takže máte auto, který má v papírech výkon podle JIS 147 kW, což zhruba odpovídá 140 kW podle DIN a 136 kW podle CEE, podle SAE, kdyby se to měřilo, tak to může mít napsaných třeba 160 kW a ve skutečnosti to má sotva 100 kW, protože to je vrak s najetými 280 000 km po českých silnicích na českej benzin Natural95.

    4. sralnity dneska mají érodajnamiku cihly a s těma obludnejma turbomotorama i přes to, kolik tun to neska váží, akcelerujou minimálně třikrát víc, ve vyšších rychlostech nejspíš i řádově…

  3. Když už tu tak kopeme do socializmu, tak je třeba dodat, že i na kapitalistickém západě probíhalo v 70. letech něco jako „normalizace“ s podobnými důsledky.
    Počínaje opuštěním brettonwoodského systému. A vidí to každý kdo není úplně natvrdlý, když si porovná 60. a 70. léta. Prostě éra svobody a blahobytu končila i tam. A ohledně umění a klutury jsou 60. a 70. léta totálně neporovnatelné.

    Dokonce je to patrné i v automobilovém průmyslu. Kde kapitalističtí soudruzi přešli k masivním socialistickým opatřením ohledně úspory paliva a různých „bezpečnostních“ prvků které udělaly auta ohyzdnějšími, až to nakonec přešlo v hranaté krabice 89. let. Něco jako současná móda „lednic na 4 kolech“ s neuvěřitelně hnusným předkem.
    Byly kompletně zaříznuty projekty žravých aut s turbínou a to až po jejich úplné sešrotování.

    Prostě i v automobilovém průmyslu docházelo k radikálním změnám k horšímu, byť to nebylo až tak patrné jako normalizace v socialistickém táboře.

    Čili zaříznutí projektu nové dodávky 778 patří spíš do kategorie sabotáží a přípravu na řízenou likvidaci zemí socialistického tábora, což vyvrcholilo „naprosto neočekávaným řetězem spontánních revolucí“ asi jako byl spontánní majdan z roku 2014.
    Protože i tomu největšímu idiotovi muselo dojít, že takovýmito kvalitními a už 20 let potřebnými projekty by na tom naše země jen vydělala. A to nemuselo jít zrovna o lidské životy jako v případě dýchavičných zastaralých sanitek.
    Jedním ze spolehlivých metod jak zasabotovat a zaříznout nějaký projekt, bylo ho poslat na slovensko k realizaci. Bo tamní soudruzi byli ještě o level tupější než ti čeští a spolu s borovičkou zlitým proletariátem spolehlivá cesta k neúspěchu.
    Nejen Jaslovské Bohunice jsou toho důkazem. Kdy jeden nekompetentní vohnout svojí nekázní dokázal zlikvidovat celý reaktor tak že byl neopravitelný.

    1. Auta nechám stranou, protože do toho až tak nevidím, ale 60. léta byla i na západě období nasáklé socialismem a přerozdělováním. Teprve 80-90. léta znamenala relativní svobodu, u nás pak cca roky 1990-2000 byly zlatým věkem.

      To, co nenávidíme na dnešní době – pro mě především omezování ekonomických svobod, pro většinu ostatních diskutujících prasečkářtví – má svou příčinu právě ve hnutí studentů a chaotů v 60. letech.

      1. Mohutné podporované KGB a dalšími bolševickými sviněmi, což samozřejmě kablbák dobře ví.

        1. To je oboustranné. Liší se to akorát v tom, že MY podporujeme bojovníky za svobodu a umírněnou opozici, kdežto ONI vyzbrojují teroristy a radikály. V čase se jen liší, kdo jsme MY a kdo jsou ONI. Ty uvědomělejší režimy mají jen propracovanější ochranu proti cizím subverzím. Rušičky, propagandu, hranice, tajnou policii…

        2. Zapadnych lavicovych sudruhov v 60. rokoch nebolo treba velmi podporovat, boli uzitocnymi idiotmi aj bez KGB, usilovne z vlastnej vole budovali radostne zajtrajsky.

          Svine boli a su na oboch stranach, neobolsevizmus ci marxizmus prekvita aj v tzv. demokratickych zapadnych krajinach.

  4. Len tak zo zvedavosti. V dánsku som bol v pomerne rozsiahlom škoda múzeu. Tam bola červená škoda 120 s pozdĺžne osadenym motorom s objemom 1489 ccm. Jednalo sa o prototyp a motor je zhodný s 1203 alebo je to niekto zbastlil doma v garazi?
    Muzeum mozem jedine doporucit :-)
    https://maps.app.goo.gl/uB3pXDKFxinSXKsh7?g_st=ic

  5. Pamatuju si to dobře, že ta pětirychlostní skříň byla zrcadlově obrácená?
    Že se při rozjezdu pletla dvojka se zpátečkou…

  6. :-) 1:14:50
    https://www.youtube.com/watch?v=D3UgT1Zb03A
    šlaklé
    https://www.youtube.com/watch?v=nQiroZ6sLm8
    A věřte nevěřte „gdiš budete soustruháte na 3 000% tak budou bombit.
    https://www.youtube.com/watch?v=u7mCSBKeRBo

  7. Jen dodatek. Pro Favorita měla Škodovka připravenou zážehovou celohliníkovou šestnáctistovku OHC se čtyřbodovým vstřikováním a výkonem 74 kW. Motor je velmi podobný odolnému a trvanlivému agregátu s docela živým projevem, který se montoval kdysi u FIATů do populární dvojice Bravo – Brava, jen vzniknul asi o pět let dřív ( … Čímž vůbec nic nenaznačuji.). Favorit 1.6, s hmotností pod 900 kg a stokoňovým výkonem, rozhodně nepředstavoval brzdu provozu. Bohužel ale soudruhovi nezbyly kačky na novou sadu forem pro tlakové lití bloku, ani marky na systém vstřikování do sériových aut.

    1. Už je to nějakou dobu, co jsem četl „V soukolí okřídleného šípu“, ale pokud si pamatuju dobře, o tomhle se tam Hrdlička nezmiňuje. Soudruzi naopak měli v plánu použít motor z Š120 prakticky beze změn.
      Hrdlička dokázal protlačit jen novou hliníkovou hlavu a nový karburátor – o vstřikování se uvažovalo, ale celkem realisticky vyhodnotili, že licenční výrobu tady nikdo nezvládne a jak píšeš, na nákup zvenku nebyly prachy.
      O vývoji většího motoru se tuším zmiňuje až pro Formana, tedy po převratu. Zarazit to měl snad osobně Ludvík Kalma, když tvrdil, že na vývoj nového motoru vlastními silami nemají a trval na nákupu zvenku. Po převzetí Volkswagenem už samozřejmě nebylo co řešit…

    2. Nejsem úplně znalec Favoritů, ale tohle mi přijde, že by mohlo mít nějakou souvislost s Favoritem 1.6, což byla raritní verze, víceméně prototyp, co jezdil v asi deseti kusech jako papaláškára německých manažerů Škody. Ten motor byl volkswagení 1600, která se pak montovala do Felicií (takže OHC osmiventil s litinovým blokem, nadčtvercovým vrtáním, MPi a lenivým projevem). Není to nějakej hoax, co vznikl systémem „Favorit 1600 existoval, vole!“?

      1. Sestnactistovka Favorit existovala, dokonce Škoda měla donedávna Forman v Muzeu – kdo ví, kde je mu konec.. Jinak ten motor jezdil spíše v závodních Favoritech Sk. H. Ryhlim Googlenim jdou najít fotky a skutečně se nejedná o motor VW :)

        1. Dokonce jsem našel údaje o tom motoru – vrtani/zdvih 78/83,5 – VW ve Felde mělo 76,5/86,9, 74kW v Octavii zase 81/77,4

          1. Díky. Chtěl jsem postnout totéž, ale jste rychlejší.
            Motor Škoda 790 vznikal jako pohonná jednotka Favorita pro západní trhy. S VW 1.6MPI ve Felicii neměl společného vůbec nic, jednak nebyl tak brutálně dlouhozdvihový, druhak měl hliníkový blok a výrazně nižší hmotnost. V lehkém Favoritu prý byla jízda trochu o strach … Oficiálně maximálka 190 km/h a z nuly na sto pod deset sekund. Při veškeré úctě, brzdy Favorita nebyly z nejúčinnějších a podvozek měl docela uskákaný projev. Dát do série pouze 1.3 nebyl úplně špatný nápad. Písty s průměrem 78 mm se nakonec používaly v patnáctistovkových motorech „Kitcar“.
            Favorit 115 s očesanou výbavou a motorem 1 150 ccm byl takový průšvih, že si toho všimnul i soudruh. Výrobně se neušetřilo vůbec nic, spíš naopak – Jiná klikovka, ojnice, další výrobní linka … Nakonec fabrika zůstala u dvojice 136/135, kde se lišily pouze písty. I tak je až nepochopitelné, jaká byla 135 proti 136 lenochod.
            Kdysi jsem krátce pracoval s kolegou, který měl jako hobby závody do vrchu. Jezdil s Favoritem, do kterého naimplantoval právě „patnáctistovku“ z Felicie Kitcar, na nápravách měl zkrutné stabiliátory a v motorovém prostoru rozpěru mezi horním uchycením pružin / tlumičů. Z Favorita vznikla doslova motokára … Výkon a chování na silnici se nedají popsat, to se musí zažít.

            1. Myslím že nejsme vepři :-) IMHO je to ten motor o kterém ve vzpomínkách Hrdlička píše. že mu ho Kalma „zarazil“.
              Navíc brzy (1991) přišel VW a pak už na nějaké vymýšlení těžko byl prostor, navíc Hrdlička, který prosazoval spojení s BMW ze Škodovky odešel…

            2. 135 byla proti 136 lenochod hlavně kvůli převodovce – aspoň v případě Felicie, kdy 136 točila na 5 o 500 otáček víc, zatímco 135 měla převody z 1.6.

              Co se týká těch 1600, minimálně ten Forman sloužil jako mula pro Felicii – na fotkách je patrné uložení převodovky z Felicie, je otázkou, jestli už měl i přední napravnici se stabilizátorem.
              Brzdy měl také větší – vzhledem k tomu, že používali licenci Girling, nebyl až takový problém tam osadit větší brzdiče z dobových Fordů.

  8. Technická: Zeman měl prodlouženou Octavii, ne Superb. Jeho postupně obměňovaných 8 Superbů vycházelo ze standardních verzí.

    1. SuperB nebylo třeba prodlužovat ani pro státníka Zemanovy velikosti :-)

      1. Nitus: co je to SuperB? Četl jsem o Zyklon B, ale SuperB jsem nikdy neviděl.

        1. Když se tento převratný* vůz objevil, zvedla se vlna kritiky na ten název, který se tak tehdy psal…

          * Nikoho předtím nenapadlo prodloužit Volkswagen Passat o 10 cm…

          1. jizlivec: nikdy se to tak nepsalo, proč by taky mělo. Od začátku to byl prostě Superb. Můžete se klidně podívat na dobové články, třeba tady z roku uvedení:
            https://www.auto.cz/tomas-enge-za-volantem-skody-superb-18680

            A prodloužit Passata samozřejmě VW napadlo, vždyť podvozek Superbu první generace je LWB Passat pro Čínu. Proto je to taky technicky takovej křáp, seskládanej z výběhových komponentů.

          2. Superb znamená anglicky „skvělý“ a škodovka to obšlehla od Škody Superb 3000 OHV z roku 1939. Mimochodem, poválečná výběhová série bylo naše asi nejkrásnější auto, amerika jak z Detroitu.

            1. shane: za mě nejhezčí auto z ČSR je Popular Monte Carlo, to bylo jak Bugatti a pak Aero 30. Auta, co se tvářila americky většinou moc nemusím, byť poválečný Superb nevypadá špatně (hlavně ten renovovaný zlatý).

              1. Nj, sto lidí, sto chutí. Monte Carlo bylo krásný. Hezkej byl i ten proudnicovej, těsně předválečný, rapid nebo Škoda 935 Dynamic, i když ten skončil v prototypu. Nebo Wikov Kapka. Čs. automobilky uměly hezký auta, akorát to většinou byly lidový miniauta.

                1. shane: těch pěkných aut je samozřejmě víc a krása je vždy v oku pozorovatele (hezkej anglicismus, ne?). U nás nebylo dost pracháčů, segment luxusních aut tady moc nefrčel (nakonec se stačí podívat, kolik se vyrobilo těch Superbů, holt krize, válka a tak nejsou úplně ideální doba pro tohle zboží). Zrovna je na prodej jedna krásně zrestaurovaná aerovka (snad umí majitel lépe restaurovat než fotit):
                  https://www.rajveteranu.cz/56196-aero-30-plzen?fz=vse

                  1. Jj. My dnes rádi říkáme, jaká jsme byli za první répy automobilová velmoc, ale v reálu u nás případalo jedno auto na asi 350 lidí (včetně vojenských). V Německu to bylo asi 150 lidí, ve Francii a VB asi 45 a v USA 5 lidí na auto.
                    Český země byly na evropské poměry vcelku bohatý a vyspělý region, ale celkový průměr srážela Podkarpatská Rus a Slovensko, které navíc zle postihlo odtržení od Uher a následný odliv maďarského kapitálu. A ani předtím to nebyl zrovna uherský tygr.
                    ČSR jako celek bylo někde na začátku třetí desítky v bohatství a vyspělosti. Rozhodně ne v první desítce.

                    1. tvl co to zas žvaníš, každej soudnej člověk automaticky chápe, že je pod tím jasně míněno vole velmoc ve výrobě

                    2. shane: to jsem vždycky chápal tak, že jsme toho hodně vyráběli, ne, že by tady toho hodně jezdilo. Resp. vždy v širším kontextu „průmyslové srdce monarchie“, nejen pokud jde o auta, což se pak po WW1 přesunulo i do první republiky.

                      Nakonec toto (v případě aut) platí i dnes, vyrobí se tady snad 1.5M aut za rok a prodá tak 200k.

              2. Pro mne je nejhezčí „česká amerika“ Tatra 600 kabriolet!
                https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Tatra_600_kabriolet

          3. fatdwi: četl jsem v té době několik kritických článků proti tomu názvu (viz níže) a tam se podoba „SuperB“ vyskytovala – možná to bylo myšleno ironicky jako „lepší béčko“…
            Ta myšlenka o originálním prodloužení passatu není moje: byl to jeden z deseti českých přínosů Evropě v jakémsi žertovném seznamu – ostatní si nepamatuju…
            shane: „skvělý“ je pouze jeden z mnoha významů původně LATINSKÉHO pojmu „superbus“ – další jsou „pyšný“, „zpupný“, „povýšenecký“, „domýšlivý“ a tak podobně…

            1. jizlivec: OK, to je možné, ofiko ale nikdy superb s velkým B nebyl. A ten žertovný seznam asi nebyl zas tak žertovný:-) Resp. autor zřejmě nevědomky žertoval úplně mimo.

              A jen k tomu „superbus“ – však shane o tomto slově nepsal. Psal o anglickém superb, které je pouze pozitivní a nic jako „zpupný“ to neznamená. Nakonec proto to škodovka použila, ne?

            2. Tak v kritických a hanlivých souvislostech se použivá kde co a slovní hříčky jsou celkem oblíbené. Třeba Škodivka nebo Hnůjdaj, když už jsme u těch aut. Ani značka Ford není ve skutečnosti akronym z Fix Or Repair Daily.
              Jo a to auto se jmenuje Superb, nikoliv Superbus, tudíž je podobný výraz z jiného jazyka irelevantní. Jistá folková skupina se jmenuje Cop podle pletence vlasů a je celkem nepodstatné, co to slovo znamená v angličtině.

              1. Vždyť já se nepřu…
                Původně jsem reagoval jenom na fatdwiho „nikdy se to tak nepsalo“ (a nepodmiňoval to ofiko názvem)…
                Nejspíš některé ty kritické články sepisoval nějaký mně podobný hnidopišský latiník…
                Ostatně jedna francouzská poprocková* kapela se jmenuje přímo „Superbus“ a zřejmě jsou s tím spokojení…

                * Nevím, co to znamená a nijak mě to neuráží – vyčetl jsem to z wiki…

              2. P.S. jo a těm, co ten název kritizovali (či se mu přímo pošklebovali), bylo zase z druhé strany spíláno nedouků s odkazem na prvorepublikovou Škodu Superb…

                1. U nas v praci ma dost lidi Superb, ten nazev jim jic nerika a neresi to. Celkove dost lidi bere Skodovky jako levnejsi VW a jsou spokojeni. Pokud ma nekdo doma dve auta, druhe byva zpravidla Skoda.

                2. U superbu byl IMHO problém, že tu prvorepublikovou málokdo znal a navíc, že slovo super sice zná a používá každý, ale příslovce superb zná málokdo. Ono to není ani v angličtině moc používaně adjektivum a české školy angličtinu takhle do hloubky (logicky) neučí.
                  Plus dost lidí, včetně mě, není moc nadšených z recyklace názvů. Je to neoriginální a matoucí. U superbu tolik ne, ale u oktávky to nasere.

                  1. shane 20.82023 v 7.08

                    Bývaly doby, kdy byly školským systémem zasviněny antikou mozky celých generací (autorem výroku, který nepřesně cituji, je Bohumil Hrabal).
                    Takový zasviněný vládl alespoň základy latiny a jméno Superbus mu nepřipadlo nijak zvláštní.
                    https://www.google.com/search?client=opera&q=tarquinius+superbus&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

                    1. Slovni zasoba jazyka je obrovska a dneska vetsina lidi necte knihy, jen webovky, kde se velmi casto pouziva jen omezena slovni zasoba. Takze spousta lidi nektera slova nikdy ve svem zivote necetla, neslysela. Typicky to vidim doma u potomstva, staci pouzit nejaky prechodnik (a to je ani zdaleka neovladam, pouzivam jen par ‚odladenych‘) a slysim’coooo…?‘

                      Kuriozni situace zazivam v praci, kdy se na porade tvori nejaka zprava pro klienta a Nemci jsou schopni se dohadovat, jak ma nejaka veta znit a byt gramaticky spravne, coz obvykle ukoncuje jeden muj podrizeny, ktery se narodil v SSSR a nemeckou gramatiku ovlada perfektne.

                    2. Přechodniky jsou fajn a jsou celkem užitečné při výuce průběhového času v angličtině, akorát mají dvě nevýhody. Jednak je málokdo umí správně* a jednak je to byl archaismus už za první republiky.

                      *Typicky pouźívání ženského rodu mužským mluvčím

                    3. Jinak jo, jazyk se vyvíjí a významy se zužují, rozšiřují, posouvají, přesouvají a vůbec se hemejří jak hadi v kádi.
                      Přikladem budiž slovo notorický, který se z původního významu pověstný, proslulý či všeobecně známý přesunulo k významu nenapravitelný. Původního významu se pak dosahuje pleonasnem notoricky známý.

                    4. Krásný příklad je třeba teleskop…
                      To slovo znamená dalekohled, avšak podle vzoru námořního roztahovacího/zasouvacího kukátka se rozšířilo na veškerá taková udělátka…

                    5. A máme tady další pleonasmus – teleskopický dalekohled.

                    6. hellfire 20.8.2023 v 8:57

                      Na druhé straně existuje dalekohledný tlumič, dalekohledný obušek a na konci řady je rádiový dalekohled…

                    7. Jaký archaismus? Babička běžně říkala „doňďa dom“ nebo „buďa tebú“…
                      Akorát rody tuším nerozlišovala…

                    8. Nebyla babička rozená Panklová? :) Co to je za nářečí, proboha? Bílý Karpaty?
                      Nářečí nejde brát vážně. Tam se běžně chodí dom okolo Novákojc a na bráchovo narozeninách se ke šnyclu a erteplím baští okurek a lemtá sifón.

                    9. @Šejn: Jó, typičo a kdes na neco takového přišel? Já jsem z Bílých Karpat a nikdy jsem u nás nic takového neslyšel, tak nemel hovna.. ;-)

                    10. Já se ptám, panč netuším. Bíly Karpaty jsem si tipnul, protože mi to přišlo jako něco říznutýho nějakým jiným slovanským jazykem. Potažmo staročeštinou, ale zase nepředpokládám, že by jízlivcova babička byla paní Makropulos

                    11. Jeho babičku bych viděl někde na Slovácku. Ty jsi ale namixoval nesmysly z několika nářečí z čech i Moravy.

                    12. ..ale „byťjatebů – na tvém místě“ nebo „doňdi dom – přijď domů“ znám.

                    13. DF, shane: okurek si pamatuju, sifón též – měli ho v konzumu v tuším pětilitrových flaškách (měnily se prázdné za plné jako dnes náplně do sodastreamu), a jinak tam byly i sodovky (červená a žlutá)…
                      Co do nářečí se ale necítím kompetentní; slovácká a slovenská babička mluvily dost odlišně a já jsem si jako batole vytvářel vlastní verze…

                    14. Na Slovácku, Valašsku aj na Slovači, kůsek za hranicama je „oharek/oharky“ a „zemáky/zemňáky“ Ty „erteple“ možná aj nekde místama na Slovácku.. Ale okurek možná v Brně..

                    15. Pravda, oharek…
                      U mě to byl „figulek“ (rozuměj figurka) a moje oblíbené dětské krmivo…
                      Sežral jsem jich tolik, až se mi rozpouštěly zuby…

                    16. Okurek jsou východní Čechy, pokud mě pamět neklame. Erteple jsou snad obecná čeština (středočeština). Je to germanismus, samosebou. Zemáky nebo zemčata budou nejspíš ta puristická obrozenecká čeština, co vymejšlela český verze čehokoliv, je to třeba ve starý Rettigový, akorát zrovna tohle se,všeobecně neujalo.

                    17. @shane: Na Hané jsem slyšel „zemsky jabka“ tak možná odtud vítr fouká..

                    18. Jj. Překlad z němčiny. Německy je brambora das Erdapfel. Proto ty erteple a následně zemáky.
                      Slyšel jsem i výraz krumple, ale z čeho to pochází netuším.

                    19. Krumple mi připomínají hrvatski krumpir, ale taky neznám původ…
                      Ještě existuje „švábka“ zřejmě stejného původu jako „švábeľky“ (zápalky)…

                    20. Okurek se rika i v prdelich na Hane.

                    21. @jizlivec: jj, sifón měli i moji prarodiče, všichni. Dělali se i vinné střiky s tím.. Se sodovkou mám vtipnou příhodu z dětství, kdy jsem na dovolené na jižním slovensku chtěl na koupališti sodovku(limonádu) ale po jejich to byla „malinouka“ a tak jsem tam dostal jenom čistý „sifón“ :-D

                    22. Malinovku a limonádu by stejně měla EU zakázat* – pokud nebude z malin a limonů…
                      Za první republiky to byla „grenadina“ a taky asi nebyla výhradně z granátových** jablk…

                      * Jenom aby se přitom nesekla jako u marmelády*** a nechtěla je dělat z jablk a mrkve…
                      ** Česky nejspíš „zrnitých“…
                      *** Původní marmeláda je z kdoulí, ale z Brusele ne nařízená trapná náhražka z citrusů…

                    23. A co teprv takovej Long Island Iced Tea :)

                    24. Nj, sifón je čistá „sodová“ voda, zatímco ochucený žbrďoly jsou soda.

                    25. Dondi a přindi už jsem taky slyšel. Okurek je známej, stejně jako saláma.

                    26. @shane pro někoho ještě možná zajimavá hadra misto hadr, lepačka misto lepač, žufánek misto naběracka, vařaja, užička atd. atd.

                    27. DF
                      20.8.2023 v 10:31

                      myslel šufánek? Žufánek je ten lihovarník tvl :D

                    28. DF
                      20.8.2023 v 9:54

                      doňdi je kokotina, to si vymyslel, dyk se to nedá vzít do huby tyvole

                      je to normálně dondi

                    29. dondiridondindon…

                    30. Dondi rika muj otec, hanak jak poleno. A jeho fotr to rikal taky. Taky hanak.

                    31. Jasněže namixoval. To byl fiktivní příklad rozmanitosti nařečí. A ještě ke všemu z dost profláklých výrazů, žadný skutečný nářeční divočárny.

                    32. V té době by jim pro změnu přišel zvláštní automobil. Patrně by na něj legionáři organizovaně vrhali pila a možná by došlo i na balisty a onagery, případně zblízka i na gladie či spathy.
                      V letech pozdějších by na automobil povolali exorcistu s Maleem Maleficarem, ačkoliv by již slovu superbus rozumněl možná tak ten inkvizitor.
                      Ve století dvacátém po Velké válce byl automobil již akceptovaným vynálezem, ačkoliv znalost adjektiva superbus nebyla v populaci o mnoho vyšší než v časech inkvizice.
                      Nicméně v případě Škody superb 3000 OHV nebyl povolanou osobou ani tak profesor Hrbolek jako John F. Kovar, který přijel zpoza Velké louže navštívit stařičké rodiče a rodnou vísku.

                    33. shane 20.8.2023 v 7:49

                      Slovu superbus by tedy možná rozuměl, jak se to obvykle píše, možná jen inkvizitor, ale mnozí BFU ještě o pár let později identifikovali Spartaka bez potíží, zatímco u Octavie již tápali.
                      Adjektivum superbus a jeho význam znali, jak jsem výše uvedl, studenti gymnasií a později gymnázií. Těch prvních bylo samozřejmě málo, těch druhých více.
                      Zajímavé bude zjistit, zda předmětné adjektivum budou znát někteří absolventi stávající podoby gymnázií, když tuto školu má absolvovat 100 % lidí. Není to z mé hlavy, zmíněný požadavek nedávno šířila do éteru stanice ČRo+ s tím, že absolutorium gymnázia je základním pilířem demokracie, protože absolvent této školy získá základní odolnost proti dezinformacím a dezolatismu.

                    34. Jestli to je či není pilíř demokracie je vcelku nezávislé na tom, jaký mrtvý jazyk se tam učí či neučí.
                      Základy latiny se, pokud je mi známo, učí na zdrávce, neb jest to praktické, skrzevá zastoupení latiny ve zdravotnickém názvosloví.

                    35. shane 20.8.2023 v 10:23

                      Skutečně?

                    36. @ygorek, kdo jiny by poslouchal dezinformace na ČRo?

                    37. u nás latina nebyla ani jako volitelná, a přesto Tarquinia asi od sekundy nebo tercie znal každej až do oktávy, a většina dodnes

                      a co že to teda má společnýho s tym anglickym superb?

                    38. Angličtina je mrtvý jazyk, zaniklý někdy za Richarda (Coeur de Lion a Jana (Sans Terre)…
                      Od té doby se na ostrovech hovoří směsí zkomolené středověké francouzštiny a zbytkové pangermánské slovní zásoby…
                      A francouzština není než nedbale vyslovovaná latina se zamlčením druhé půlky slov…

          1. Teslovo auto viděl kde kdo, ale ne u pumpy a že jezdil 150 suprmašinou po tehdejších prašných cestách, jiné nebyli bylo dokonce zdokumentované a ověřené telegraficky.
            https://www.youtube.com/watch?v=vaEERbPpIX0
            https://www.youtube.com/watch?v=pllRW9wETzw
            Tohle je o Wilhelmu Reichlovy – orgonity? :-)

          2. Zlejstrejda: není nad to dát svou nechápavost na odiv všem okolo:-) Ještě mi pošlete odkaz na FavoriT a RapiD :-)

            1. @fadtwi
              a co teprve FeliciE a OctaviA…:-D

              1. Dachsmeister: přesně tak! :-) Asi tím jen NituS chtěl ukázat, že je SuperB(lb).

                1. fatdwi a spol.:
                  Tak jste si kluci pohonili a teď je čas na pořádnou práci!

                  1. Kvalitni honka je taky fuska.

            2. Rapiďák mi sežral gumy za 10t/km. Haugland, sidevsajs kontrolovaný smyk. Hřebenové řízení a krásná jízda, tydýti. V zatáčkách byli spolu „sportovci v prdeli jak baťa s dřevákama.:-)

  9. Přátelé, s 1203 jsem najezdil dost kilometrů v provedení sanita. S motorem 1220 ccm a čtyřkvaltem byl problém u Vlkova pod Oškobrhem předjet i JCB fastrac. Ovšem s motorem 1430 a pětikvaltem, s torzkami nastavenými do negativního sklonu tomu nestačily ani tenkrát používané transity nebo transportery od vw. Ten motor jel parádně a pérování chválil každý, koho něco bolelo. Škoda bylo to nevyvíjet dál.

    1. Tenkrát používané Transity a VW nestačily ani nasranýmu poslíčkovi s pizzou.
      Jinak souhlas.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017