Sieg der grünen Gefahr

Featured Image

V neděli 26. září 2021 proběhly u našich západních sousedů, tj. v Německu, volby do spolkového sněmu. Protože německé volby a německá politická rozhodnutí jsou v současném uspořádání Evropské unie rozhodující, je zajímavé podívat se – alespoň letmo – na jejich výsledek. Oproti německým volbám jsou volby do poslanecké sněmovny v našem ejáletu jen marginální záležitost.

Vítězi německých voleb jsou sociální demokracie (SPD), která získala 25,7 % hlasů a obsadí v 735členném spolkovém sněmu 206 křesel (o 53 křesel více oproti roku 2017), a zelení, kteří získali 14,8 % hlasů a obsadí ve spolkovém sněmu 118 křesel (o 51 křesel více oproti roku 2017!). A právě na výsledek zelených se chci ve svém příspěvku dále zaměřit. Ale nepředbíhejme. Svobodní demokraté (FDP) získali 11,5 % hlasů, tj. 92 křesel (o 12 křesel více oproti roku 2017).

Prohráli křesťanští demokraté (CDU) – získali jen 18,9 % hlasů a 151 křesel (o 49 křesel méně ve srovnání s rokem 2017) a Levice (postkomunisté) – 4,9 % hlasů a 39 křesel (o 30 křesel méně ve srovnání s rokem 2017). Bavorský derivát křesťanských demokratů CSU získal na celoněmecké úrovni 5,2 % hlasů a 45 křesel (o 1 křeslo méně ve srovnání s rokem 2017). Alternativa pro Německo (AfD) získala 10,3 % hlasů a 83 křesel (o 11 křesel méně ve srovnání s rokem 2017).

Podíváme-li se na rozložení volebních výsledků ve velkých městech – pro potřeby tohoto příspěvku pracuji se stránkou Bundeswahlleiter a 54 volebními obvody (viz přiloženou tabulku) – na první pohled nihil novi sub sole. V Bavorsku dominují křesťanští demokraté, ale na záda jim dýchají zelení. V Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku je významně zastoupená Alternativa pro Německo (např. ve volebním obvodu Chemnitz získala přes 20 % hlasů, v Drážďanech I pak 18 %). Vedle toho po celém východním Německu je výrazně zastoupena i postkomunistická Levice (nejvíce v obvodě Lipsko II – téměř 15 % hlasů a v obvodě Erfurt – Weimar – Weimarer Land II 14 % hlasů). Průmyslové oblasti (Porúří, Sársko) a města (např. Brémy, Hamburk) jsou doménou sociálních demokratů. Obecně sociální demokraté vykázali nejvyšší počty hlasů v 37 z 54 sledovaných volebních obvodů.

Udivující je výsledek zelených. Na celoněmecké úrovni získali ve volbách 2021 v průměru o 64 % hlasů více oproti roku 2017. Velká města jsou dlouhodobě jejich doménou a zelení dovedou německý městský elektorát oslovovat. V 53 z 54 sledovaných obvodů zelená partaj uspěla (výjimkou je obvod Saarbrücken, kde nakonec v druhém počítání nezískala ani jediný hlas). V 11 sledovaných volebních obvodech zelení dokonce získali nejvíce hlasů. Dlouhodobou baštou zelených je Bádensko-Württembersko – v tamějších velkých městech získali zelení (1) v průměru 50 % hlasů navíc a (2) v několika případech i nejvíce hlasů celkem (Freiburg, Stuttgart I, Karlsruhe, Heidelberg). Stejný nášup hlasů získali zelení i v bavorských velkoměstech (a v obvodě Mnichov-západ/střed získali hlasů nejvíce). Rovněž v obou volebních obvodech Frankfurtu nad Mohanem získali nejvíce hlasů zelení. Ale až teď přichází to nejhorší – oproti roku 2017 zelení zdvojnásobili svůj výsledek v 17 z 54 sledovaných volebních okrsků, zejm. ve velkoměstech Severního Porýní-Vestfálska a Saska (tj. v zemích, kde proběhla restrukturalizace průmyslu či celého hospodářství). V Kolíně nad Rýnem II, Cáchách I, Münsteru a Bonnu dokonce získali nejvíce hlasů. Více než 90% přírůstek počtu hlasů vykázali zelení v dalších 9 obvodech – např. ve velkoměstech Dolního Saska (Hannover I a II, Osnabrück, Oldenburg, Braunschweig) a překvapivě i Saska-Anhaltska (v Magdeburku a Halli).

Závěrem: volební geografie Německa na první pohled zůstává stejná. Výrazné posílení zelených je v případě vysoce urbanizované země, jako je Německo, celoněmeckou záležitostí. Na závěr lze tedy vyslovit obavu, že němečtí zelení si budou vědomi své síly a usednou-li ve vládě, vynasnaží se protlačovat své utopické nápady. To nebude bez dopadu na „17. spolkovou zemi,“ jak bývá Česká republika občas nazývána.

 

Mit freundlichen Grüssen

Mladen

12345 (135x známkováno, průměr: 1,17 z 5)
10 811x přečteno
Updatováno: 4.10.2021 — 0:09

Reklama

D-FENS © 2017