Robert Vašíček pro D-FENSe - zpět na článek

Počet komentářů: 332

 1. itchy355:
  „…ho nahánět spalovacím motorem přes nějaký dynamo (alternátor …“

  Ale to je běžný pohon např. dieselelektrických lokomotiv, tzv. elektrický přenos výkonu.
  Ono to hybridaření také není spása, obvykle jen vyšší hmotnost a celkově malý přínos. Vyrábí se opět kvůli emisím, nic víc.

  Správné řešení = lehký el. vozík, stovky kg, akční rádius desítky km.
  Za tuhle hranici nemá smysl jít.
  Těžší vozidla opět spalovací motor.

  1. …o pár set let dříve:
   „tyhle parní motory, to je na hovno, musíš do toho lejt vodu, házet uhlí, těžký jako prase, jezdí to pomalu, nic lepšího než pořádnej dostavník taženej čtyřspřežákem nevymyslíš, žere to jen seno a obrok, pije vodu a průběžně sere – ideální. Ti říkám, nikdy nic lepšího nebude!!!!“ Poté: „Ty vole, jako jezdit na benzín? Ses posral, ne? Pára je budoucnost, tohle smrdí, je to málo výkonný a budeme před tím chodit s praporkem, tady nebudu nikomu dělat vola!“
   Rozdíl je jen v přístupu – každýho sere vynucovaný přístup k elektrice. I mne. Ale co bych si nedovolil jsou ty tvoje definitivní prohlášení ohledně nemožnosti vývoje.

   1. misaka:
    Tvoje „srovnání“ silně kulhají.
    Hranice, kterou jsem uvedl, je dána energetickou hustotou materiálů (těžké akumulátory se nevyplatí tahat).
    Ta hustota je dána FYZIKÁLNÍMI vlastnostmi chemických prvků. Nelze tedy vyrobit lehkou baterku a konkurovat uhlovodíkovým palivům.
    A využití např. jaderné energie zde také nepřichází do úvahy kvůli bezpečnosti.

    Ale chápu, že jako úředník bez vztahu k technice se asi nezajímáš o možnosti pohonů vozidel a tedy nechápeš, že nelze vše řešit jen papírem, nařízením, opatřením apod.

    1. To je pravda, nemám v tom takovou erudici. Nicméně vývoj jde dál a historie mne odnaučila dávat definitivní názory, nevím, kde ty tu jistotu bereš.. Vždy mne víc zajímal jako pohon vodík než elektrika, například. Kdoví.

     1. misaka:
      Vývoj sice jde dál, ale nemění přírodní zákony. Chemické prvky stále mají své vlastnosti dané počtem jejich protonů, elektronů a neutronů.
      Čísi sen nebo názor to nezlomí.

      K vodíku jen tolik, že pro pohon není vhodný – opět hrají roli jeho vlastnosti…

      1. OK, nebudu se hrdlit o něčem, čemu nerozumím, neboť se tomu nevěnuji resp. mne to neživí. Dráždil a dráždí mne ten tvůj jasný názor (tedy statement), že to, co existuje nyní, nelze změnit, vylepšit atd. Lze, historie to ukázala. Necelé dvě stovky let od vynálezu spalovacího motoru v poměru progrese vývoje technologií bych si tuto aroganci nedovolil. Poměřuji-li vývoj za posledních řekněme 500 let.

       1. misaka:
        „… Dráždil a dráždí mne ten tvůj jasný názor (tedy statement), že to, co existuje nyní, nelze změnit, vylepšit atd…“

        Jak tě může dráždit moje tvrzení o tom, že přírodní zákony nelze měnit…?

        1. Už jsem to četl mnohokrát- a ono to pak šlo. Asi ty zákony nebyly úplně poslušné.

         1. misaka:
          Uveď jeden příklad, kdy se změnil přírodní zájkon – ne nějaké alchymistické dohady a tajemno…

         2. misaka:
          Uveď jeden příklad, kdy se změnil přírodní zákon – ne nějaké alchymistické dohady a tajemno, která šíří různí senzacechtivci.

   2. Proboha živého, zablokujte už tomu trolovi IPčko, dyť už je tady pod 4 nickama a mele furt ty samé hovna.
    Vůbec mu necvaká, že každý s IQ nad 100 ho musí podle stylu okamžitě poznat, ať se snaží sebevíc.
    Je to nějaký bláznivý kokot od Pirátů, ale Ti jsou chytřejší, ti své posty aspoň umí anonymizovat.

    Pane domácí, Vám fakt nevadí, že Vám web zasírá EU hnojem jeden EU troll a přisírka v jednom a ještě navíc ve 4 variantách????
    Kurva už mě neser Ty zmrde, nebo Ti pošlu dáreček a zveřejním Tvoji IP.

    1. Koukám, že včerejší čáry byly divoké….mohl bys ty nicky uvést, abych se pobavil v tom, komu jsem podobný? A nadávej tak svojí bábě, slušné vychování tě zřejmě nepotkalo.

    2. Jsem úplně nervózní, na čtvrté stránce není ani jeden ostrý výpad proti astrologii. Nešlo by to nějak napravit?

     1. Astrologie a ekologický aktivismus jsou synonyma, to jste nevěděl?

    3. Tak pohni, snad ses už vyspal. Hrdino.

     1. Komu by to uniklo, hrdina SERVISDOK tady vyhrožuje zveřejněním identity pisatelů, kteří mu nejsou příjemní a dovolává se tvůrce webu ohledně zamezení možnosti přístupů do diskuzí. Toho samého, který za těch deset let, co tu jsem, už vícekrát uvedl, že diskuze jsou mu víceméně u prdele a už je párkrát vypnul, celkem oprávněně. To jen tak pro ujasnění. Ona ta výchova opravdu hraje roli.

 2. Ano, SPD je varianta pro eurovolby, aby se tem eurozmrdum zase trochu stahnul anal, ale v ceskych volbach o nich ani omylem neuvazuji. Nicmene radeji bych do eulamentu volil uskupeni typu Realiste apod.

 3. Už? už dojde na referendum?

 4. Tohohle fajn chlapíka jsem měl možnost potkat minulý týden ve čtvrtek v Praze na demonstraci SPD. Docela dobře jsme si pokecali. Rád mu to hodím :)

  1. Nehodíte mu to. Hodíte to SPD. Třeba rád, ale abyste to věděl.
   (Na druhou stranu, na demoškách Lepenka+Wilders se člověk nevyskytne náhodou.)

 5. Ke všem těm technickým údajům o elektromobilitě by asi měl pan Vašíček možná ještě uvést, že účinnost tepelných běžných tepelných elektráren
  nedosahuje ani 50 %.

  1. „účinnost tepelných běžných tepelných elektráren“ – nějak se nám množí…ono to těch 100% pak dá… :)

 6. Tož jsem se chtěl o tento článek podělit s kámošem. Tak že mu to pošlu do chatu na xichtoknihu. „Vaši zprávu nejde sdílet, protože odkaz porušuje naše zásady komunity…“
  Co mi máš co kecat do toho, o čem si soukromě chatuju s kamarády, ty zásado komunity, co?!
  Hnus, velebnosti.

  1. No pokud s kamosem komunikujes na ksichtoknize, tak to docela o necem vypovida…

   1. Tady je spíše legrační to, že Shisco si myslí, že v globální vesnici – na internetu, chatuje soukromě :o).

   2. Proč by to mělo něco „vypovídat“? Lidi jsou na to zvyklí a aby ten zvyk změnili, tak se jich musí kritické procento nasrat. Je to bluný kruh – každý tam má profil, protože tam každý má profil, a nikdo nepřechází jinam, protože nikdo nepřechází jinam.
    Třeba před deseti lety ale byla situace jiná a tehdy by si Cukrhrádek se svou xichtoknihou zdaleka nedovolil to, co si dovoluje k uživatelské základně dnes. V roce 2009 bylo nemyslitelné nějaké mazání nepohodlných komentářů nebo to, že by se člověk přihlásil a vybaflo na něho „Tohle není vaše občanské jméno, pošlete nám fotku občanky nebo vám zablokujeme profil“, ta uživatelská základna tehdy nebyla tak pevná. Nebyli si tak jistí v kramflecích.
    Ale v Americe už to začíná srát víc lidí, objevují se alternativy, které nabývají na popularitě, třeba Gab.com – a věci z Ameriky s párletým zpožděním přicházejí i k nám. I ruské VKontakte poslední dobou nabývá na popularitě.

    Pro mě i pro toho kámoše tohle byla poslední kapka a přesunuli jsme svou komunikaci kompletně na Discord.
    Zrovna my dva jsme si spolu psali vlastně už přes všechno. Napřed ICQ, které začalo stát za hovno, tak jsem začal všechny lanařit na Skype. Po pár letech, kdy jsem všechny na tom Skypu konečně měl, ho schlamstnul Microsoft a zkurvil ho k nepoužitelnosti, čímž zase mě ti ostatní začali tahat na Mesengér od žida Cukrhrádka. O několik profilů později, kdy mě nějaká „zásada komunity“ smazala za názor z xichtoknihy, což vzalo s sebou i Mesengér, se zkoušel Telegram, ale ten neumí – nebo svého času neuměl – videohovory, takže se za hlasitého prskání zúčastněných zůstávalo na Mesengéru. A teď zase nastala fáze lanaření na Discord, přičemž už jsme všichni z toho neustálého přesouvání se jinam značně rozladění.

    Xichtoknihu vlastně používám v zásadě už jenom na BMW klub, cestovatelskou skupinu, na všelijaká meme a na psaní s lidmi, kteří nemají nic jiného, není-li to dostatečně urgentní na to, abych poslal esemesku. Jakmile se bavoráci a cestovatelská skupina přesunou jinam, třeba na to VKontakte nebo na Gab, nebudu váhat ani sekundu, na obojím už mám profil.

    Když už je řeč o esemeskách – jaký je vlastně rozdíl mezi xichtoknihou a mobilním operátorem? Mohl by operátor – ať už můj nebo příjemcův – také číst obsah esemesek a říct si, že když se mu nelíbí, co se v některé z nich píše, tak ji prostě nedoručí?
    Poslouchat hovory a jakmile algoritmus detekuje nějaké slovo z blacklistu, tak se hovor přeruší?

    1. Ještě jsem zapomněl napsat ohledně komunikačních platforem – v tomhle je mi dost líto, že se mezi širokou veřejností neuchytil Jabber. Jako posílání e-mailů, ale pro instant messaging. Mám pocit, že to pak pohořelo na tom, že se různé subjekty nedokázaly shodnout na standardech, které se budou používat pro pokročilejší funkce jako volání, a pak to celé nějak vyšumělo a zapomnělo se na to?

     1. Protokol je jeden, spíš protože to je open-source, tak cisko a jiný bandy trotlů si protlačovaly svoje varianty, poogle si z toho vyzobal jenom něco a celkově trochu trvalo, než se zvuk a obraz dostal do praxe (ono i dneska je ta podpora v klientech taková divoká).

      Ale trendy udávají davy šmatlacích troubů, že.

     2. Kodeky zvuku a videa byly licenčně problematické.

  2. Jestli se z DFENS Webu stala pobočka SPD a komunistů tak bys to stejně dal maxmimálně do politického bizáru…

   1. Zrovna SPD je mi docela sympatické už jenom kvůli tomu, jaký kvikot už dlouhé roky vyvolává samotná jeho existence u liberálů, homo-eko-multikulti aktivistů a všelijakých jiných eurokokotů. Pokud proti SPD tito tak masivně brojí, pak musí dělat něco dobře.
    Stejně jako když se volil Zeman. Čím víc hejtu se na něj z těchto zdrojů snášelo, s tím větší chutí jsem mu to šel hodit.

    Ohledně politického bizáru – řekni mi, jaká strana, která má reálnou šanci dostat aspoň 4 procenta, NENÍ bizár. Jen každá je bizárem z jiných důvodů a některá víc, jiná míň.

 7. To je jak s tím “komunistou” minule. Nebudu volit člověka z SPD, ať už má názory jaké chce, protože tu stranu odmítám podporovat. Dejte vědět, až bude kandidovat za nějakou smysluplnou nebo za jeho vlastní stranu.

  1. Z jakých důvodů odmítáš podporovat SPD? Naprosto vážně se ptám. Zda o nich třeba víš něco, co já ne, a je to pro tebe deal-breaker

   1. Tomas Marny. V Cesku se nevoli podle konkretnich cinu lidi dane strany, v Cesku se voli, jako kdyz se udeluje Cena divaka. Pro partaje idealni stav, ovladat narod tupanu, ktere mohou zdimat.

    Ja jsem to SPD hodil, protoze lepsi varianta bohuzel nebyla. Nejsem jejich fanda, de facto mam tu partaj u prdele i s UkradBurou, ale alespon nejaka opozice vsem tem ANOlaskarum byt musi, i kdyby jen sypala pisek do soukoli. Pokud se v budoucnu vyloupne nekdo lepsi, ma muj hlas.

    1. Docela jsi vystihnul i můj postoj, Sysope. Díky, lépe bych to nenapsal

     1. A já se připojuji. Myslím, že Okamuru musí polévat ledový pot při představě, že by nás bylo víc a dostali třeba 25% a museli začít něco doopravdy dělat…

 8. Minule komunisti, teď SPD. Pěkně to tu vedete pane domácí. Ještě si k tomu budování anarchokapitalismu pustit CD Ortelu a je to tu dokonalé.

  1. Tester: Jen taková drobnost – to, že zde D-Fens nechává/al publikovat mimo jiné i autory, hájící principy Ancapu, neznamená, že on sám je příznivcem tohoto fenoménu. Ruku do ohně bych za to nedal, ale matně si vybavuju, že kdysi se tady proti libertariánství a Ancapu dokonce poměrně hrubě vymezoval v některém ze svých starších článků…

   1. Jo, on nebyl ani libertarian. Jeho clanky jsou ve trech kategoriich – Technicke zajimavosti, Veci co me serou, Na auta mi nesahejte.

   2. „Když si přišli pro ancapáky, mlčel jsem, protože jsem nebyl ancapák…“

    1. Shisco:
     A tvůj předchozí nick na těchhle debataách byl jakej…?

     1. corona:
      Žádný jiný než tenhle jsem neměl, aspoň pokud si vzpomínám. DFense navštěvuji už dlouhé roky, dřív jsem se ale do diskuzí nezapojoval a jen jsem si do nich chodil počíst. S výjimkou některých článků o autech, kde jsem si nechal poradit s výběrem vozidla vhodného na road tripy – nakonec jsem pořídil BMW E39 Touring 528 LPG. (Dalšími adepty byla Mazda 6 Combi a Alfa 156 SW). Čímž bych chtěl i poděkovat zúčastněným za jejich poznatky, pokud se poznají :)

      A byla-li otázka „A tvůj předchozí nick na těchto debatách byl jakej?“ myšlena jako „A ty ráčíš být kdo?“:
      K D-Fensu mě kdysi dávno, když jsem měl nízkých náct, snad ještě někdy na základce, přivedl velmi vtipný a povedený článek o českých hip-hoperech a jejich manýrech. A jelikož jsem těmito lidmi byl obklopen a článek uhodil hřebíček na hlavičku, pustil jsem se i do čtení dalších věcí a časem jsem to tady začal pravidelně navštěvovat.
      Čímž DFens tak nějak pomáhal formovat mé dospívání a provázel mne mou „bláznovou cestou napříč politickým spektrem“, kdy jsem postupně vystřídal všechny čtyři kvadranty zleva dolů doprava dolů.
      Dozvěděl jsem se tu spoustu zajímavých věcí, jak v článcích, tak v diskuzích, a pak mě napadlo, že když už sem chodím smrdět tak dlouho, tak proč se taky občas nezapojit. Občas nějaká doplňující otázka k zajímavému komentu, občas vyvrhnout nějaký svůj dojem a buď si ho nechat potvrdit nebo vyvrátit, sem tam sklidit trochu nějakého toho hejtu :D

      Takže tedy – jmenuji se Shisco a rád vás poznávám :) Někteří z vás nebo z těch, co sem dříve chodili, mě možná hodně ovlivnili.

      A abych doplnil svou myšlenku o ankapácích – hádám, že většina zdejšího osazenstva chce, aby jim stát méně kecal do života. Méně je nutil dělat věci, které nechtějí dělat, a méně jim bránil v dělání věcí, které chtějí dělat. Ancapáci to sice chtějí dovést do extrému, ale hádám, že zrušení států se stejně nikdo z nás nedožije a v omezování jeho moci nad občanem máme společný zájem.

      1. Shisco:
       1.
       OK, možná máš stgále jen ten jeden.

       2.
       Já jsem corona, nic víc, nic míň. Pomocný jednoúčelový nick byl „antidrogáč“, ale jinak nic podobnýho nepěstuju.
       Na dotazy obvykle odpovídám…

       3.
       Yo, článek o ganxtách, yeah, tam jsem to sypal fest. Mám ty „bro“ fakt hustě v oblibě…

       4.
       Ancap-áci…?
       Naivní pubertstvo, nic víc…

  2. Tak zase abysme mu nekrivdili, Dfens nikdy nebyl ancapak ani libertarian. On jen nema rad, kdyz mu nekdo omezuje auticka.

   1. A zbraně a vůbec další věci, na které jsme si v devadesátkách zvykli a dneska nám je chtějí brát.

    1. …a chteji nam cpat kola. S elektromotorkem.

     Bydlim v kopci jako krava (ten kopec je jako krava), cely roky tady jen obcas projel nejakej pumpickar, protoze beznej luftak s pivnim mozolem to proste neda a radeji jede trollit nekam na Modravu, nebo uplne nejlepe az na Trebonsko.

     Jo, jenze ted uz skoro tretina tech „sportovcu“ ma v kolech elektromotorky, takze ty hulakajici curaci rozhazujici PETky a obaly od Tatranek tu zacinaji houfne jezdit taky. Nechapu jak je mozny, ze na Babettu musim mit papiry a helmu, na tohle motorovy ‚cosi‘ nemusim mit nic a jeste premyslej, ze dovolej na tom jezdit nalitejm.

     1. To je docela prosté: ekonomové před právníky. „Chybí legislativa“, oblíbený to obrat. V Prahe to bylo stejné se segwayi a elektrickými koloběžkami.

      Elektrokola jako taková: obyvatelstvo holt stárne a leniví a i v šedesáti chtějí žít „aktivně“. Zrovna nedávno si kolegyně 60+ pochvalovala, jak s pomocným motorkem vyjede, kam by se nedostala. Pomyslel jsem si něco o krmení holubů v parku a šel dál.

      1. Obavam se, ze s timto trendem brzy budu potkavat na turistickych cestach luftaky v exoskeletonech.

       1. To bude záviset na tom, jak rychle to obšlehnou v Číně. Jestli jim to půjde jako se solárními panely, máte se na co těšit.

       2. Sysope, ste z oboru. Nehovorte mi, ze sa niekde v kute pracovne/garaze/whatever nepovaluje nieco, co by sa z trochou fantazie nedalo nazvat EMP zbranou. :D

        1. Predevcirem jsem pripojoval jeden novej CYKY 4×6 do hlavniho rozvadece, kterej od roku ’58 nikdo nerenovoval. Pote, co jsem povolil jeden sroub a bakelitova deska na mne de facto vypadla, ozvala se vzadu rana a na zdi o dva metry vyse se efektne zahulilo z elektrarenskych pojistek. Myslim, ze toto by mohlo EMP celkem ucinne konkurovat, i kdyz slo jen o shnile textilem opletene vodice, ktere v chumlu za rozvadecovou deskou skrtly o nulovy mustek.

         Jinak… ano, pokud jeste udrzim myslenky a moc a tyto sragory mi budou jednou behat okolo baraku, pak zcela nepochybne sestrojim ucinny generator se smerovkou pro skadleni ridicich procesoru. Ted jsme v praci resili odruseni jedne elektroniky, ktera byla pomerne blizko BLDC motoru, Germani do toho cuceli jak kocce do riti a ja jsem byl jedinej, kdo sel okamzite po EMG ruseni. Behem hodiny to slapalo. Reverzni proces je podobne jednoduchy. Prave proto, ze ty elektroniky u komercnich vyrobku nebudou nijak chranene, bude hodne svandy.

         1. 4×6??
          To jako průřez 4mm2 a 6 drátů (potom se vnucuje všetečná otázka: to jste tahal i „čtvrtou“ fázi? :-) anebo obráceně klasiku 3+1 dráty a 6 mm2? :-)

          1. Napoviem Vam, bezne najdete v domovej instalacii kable 3G1.5 a 3G2.5.

         2. Jo, ono to kolo je sice hlinikove, ale na vacsine je motor a elektronika pod plastovym krytom zospodu a bateria nad tym v sikmej spodnej poltrubke. Seriozne dlhe napajacie kable do ktorych by sa dalo naindukovat napatie tam velmi nie su (jedine v dlhom battery packu), ale vacsinou sa najde nejaky netieneny kabel k packe na ovladacoch ktory konci takpovediac v procaku. Zvykne to mat BT pripojenie pre servisne nastavenia a usersku appu.

          No a hlavne, co som mal tu cest rozobrat zatial najvyssi model od Specialized za 10k EUR, ta riadiaca elektronika je.. no „meh“ to vcelku vystihuje. Par krat som brnkol zdrojom o plnotucnu cievku leziacu na stole a dostat procak do kernel panic nie je problem, nasledne pomoze az vybratie baterie. Nerobim si iluzie, ze by ucelovo postaveny generator neprerazil ochrany a neposlal to do kytek. Samozrejme, otazka je na aku vzdialenost.

          Pre code-monkeys bez pristupu k EMP kanonu sa ponuka hladanie diery v bezdrotovom protokole na ovladacoch na riaditkach/bluetooth cez app. Urcite by bola velka skoda, keby sa na upati kopca ebiky zacinali vo velkom vypinat.

      2. Tady bych trošku nesouhlasil: segway a koloběžky v Praze od začátku stojí (stály) od počátku na neochotě vedení města vymáhat zákony a řešit problémy. Segwaye byly nakonec takový problém, že se musel řešit značkami, zatímco koloběžky Lime nesmí na chodníky, ale všichni s nimi po chodníku jezdí, zatímco policie a pirátský magistrát dělá, že nic nevidí a blábolí něco o „sdílené ekonomice“. Jinak pro doplnění – segwaye ovládla ruská mafie, zatímco koloběžky Lime jsou spíše takové dočasné zoufalství, a nejsou zdaleka tak nebezpečné pro okolí, jako segwaye.

       Pokud jde o elektrokola: jejich nápor je vidět všude, i na horách, kde je rozšířená cyklistika, ale proč ne… Prostě se starší lidi dostanou tam, kam by už nevyšlapali. Bordel moc nedělaj, akorát otravujou nás chodce.

       1. Bordel nedelaji kola, ale jejich majitele. Jako drive byla turistika radost, protoze curaci se nechteli kodrcat nekam daleko courakem a skalni turiste se umeli chovat. Dneska si curaci dovezou prdel az do lesa, ve kterym se potrebuji projit. Podle toho to pak take vypada po jejich odjezdu.

        Bohuzel, pumpickari jsou stejna sorta, protoze debilove jsou vsude. Takze zatimco silnicni zobalove zpravidla bordel nedelaji (a vyjimkou srani na fakt, ze nesmi jezdit vedle sebe, pokud neni vepredu a vzadu doprovodne vozidlo), tak luftaci bordel delaji a to od hluku az po odpadky. Diky motorkum se zvetsuje jejich akcni radius.

        Pres nasi prdel se jezdi Kral Sumavy. Na silnici jsou kazdy rok napisy, ktere tady nadela klatovska parta cyklobuzerantu, ktera to organizuje. Sulini ty svoje duchaplny napisy udelaji den a dva dny pred zavodem, ale kvalitni syntetikou. Ne vapnem, ktere by vydrzelo tyden i v desti a pak by postupne slo srat. Takze tady clovek precte napisy i ctyri roky stare. Nelze se pak divit, ze laska k cyklistice zrovna u nas narazi na urcita uskali.

 9. Hele Vašíček z článku, respektive z názorů který prezentuje, působí jako rozumnej člověk.
  A já se teda ptám.
  https://www.youtube.com/watch?v=lYKVx3dc0NQ&fbclid=IwAR0lWookivQ9K2-Y7xD00o6E_icrmXvOtMRXurzqsITqb2XWDEOEspye62s
  Co je kurva tohle?

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017