Robert Vašíček pro D-FENSe - zpět na článek

Počet komentářů: 332

  1. Dík za usnadnění rozhodnutí. Papá, Svobodní.

    1. Rád střílíš od boku, co…?

      1. Ne. Jen jsem pekelně naštvanej z toho, kam to všechno jde, tak zkusím aspoň sluníčkářům pokazit trávení.

        1. Ale ano, skutečně jsi střelec od boku. Možná nemáš čas jít až k věci, zastavíš se u plakátu, reklamy nebo výkřiku do médií.
          Těch sluníčkářů je tu hafo a pokud by správně zaječeli, určitě jim nebudeš chtít trávení kazit.

          Papá, Svobodní?
          Cos od nich kdy čekal, krom jejich touhy po korytech…?

          1. Nic moc, byl to jen ždibíček naděje, že by někdo mohl alespoň zkusit zjednodušit systém. No, nevyšlo to, podporu lidí nezískali a pak to chcíplo na oubytě.

            1. Jihocech Honza:
              Taks to viděl?
              V reálu jinak.
              Mach + několik dalších převážně z ODS objevili poptávku a zkusili byznys. Přidalo se něco dalších, ještě mladších puberťáčků, co zavětřili výtah hore (vzor třeba Pánek). Jenže nemůžou všichni řídit.

              Zjednodušit systém?
              Plakát, nic víc…

              1. A byl někdo lepší? Slibovala nějaká strana, že nás nechá na pokoji?

                1. Jihocech Honza:
                  Jasně, že byl, přece jejich Matka, tj. Odvaha, Dynamika a Síla…
                  Však taky na rozdíl od nich měla úspěch.

                  1. Jo, rétoriku měli vždycky pěknou, ale ty činy…

    2. Proc papa Svobodni, kdyz temer doslova popisuje jejich program? Ve vztahu k EU temer doslova: If non-Lisboa then null else Czexit.

  2. EU je nereformovatelná!

    1. To vime vsichni, jenze zatim jsou jen 2 moznosti, jak z ni vystoupit (podle cl.50 Lisabonske umluvy) a to bud na zaklade zavazneho plebiscitu (a), nebo pokud se obe komory parlamentu, usnesou ustavni vetsinou (b).

      a; plebiscit (referendum) sice ustava zminuje, ale zatim neni ustavni zakon, ktery by jej ukotvil v ustavnim radu. SPD sice uz podala navrh, ale ten se zatim nedostal ani do 1. cteni. EU rozkurovacky (CSSD, ODS a Pirati (trpasliky nepocitam)) akorat laviruji, jestli ho dal blokovat, nebo jestli neprotlacit snemovnou radeji nejaky paskvil(*), ktery by plebiscit v podstate neumoznil, jako to maji napr. nasi bratija slovaci.

      *; Problem je totiz v parametrech. SPD, jako jedina navrhuje 50tis. podpisu pro svolani(x), nulove kvorum(y) a moznost rozhodovat i o mezinarodnich smlouvach. Z toho vsak nase EU rozkurovacky dostavaji pupinky a zachvaty nekontrolovatelneho vzteku.

      x; raritou je navrh CSSD, ktery pocita se 750tis. podpisy, aby zadne referendum svolatelne proste nebylo, co ma do toho plebs kecat!

      y; kvorum je navrhovano vetsinou na 40% (Pirati), coz ovsem znamena, ze pri ucasti 60% (ktere dosahuji napr jen parlamentni a presidentske volby), by muselo skoro 90% zucastnenych volicu hlasovat pro. Na Slovensku, diky kvoru, zatim zadne referendum (krome vstupu do EU, osetrene radnou masirkou) neproslo. Legracni je to ve svetle faktu, jako ze napr. D.Smoljakovi, stacilo 2,5tis. hlasu, aby byl zvolen senatorem a J.Dientsbierovi ml. 7,5tis., dokonce na cele obdobi.

      z; nejoblibenejsi je vypusteni moznosti hlasovat o mezinarodnich smlouvach (ktere jsou v nasem pravnim radu nadrazeny zakonum, na rozdil treba od USA), jako napr. o nasem „vztahu“ k EU a o ustavnich zakonech. On i predseda senatu Kubera se uz nechal slyset, ze referendum senatem neprojde, coz by znamenalo konec snah, protoze ustavni zakon uz nejde snemovnou znova prehlasovat. Dalsi z plebiscitu, na ktery totiz SPD cili, by byl totiz za zruseni senatu.

      b; :^) (otroci jsou prece od toho, aby radne platili dane a pokuty a drzeli huby)

      Shrnuto: v soucasne situaci delat nejde nic, jen volit SPD (i kdyz treba nesouhlasim s jejich programem zcela bezvyhradne) a snazit se dopracovat k lepsimu postaveni. Cesta je v trpelivem vysvetlovani, ze ruzne ODS, Pirati a hlavne ANO, nikdy nebudou chtit vystupovat z EU a naopak nas zatahnou do ruznych „dobrodruzstvi“, vyplyvajicich z dohod v Marakeshi, Istambulu a New Yorku (pakt o uprchlicich).

      1. Já jsem třeba člověk, který hlasoval proti vstupu do EU. Říkám to otevřeně. Byla nás menšina a byli jsme považováni za úplné blázny, zpátečníky, hlupáky apod., nadávalo se nám všude a daleko horšími nadávkami. Nehltali jsme pana Havla, byli jsme skeptičtí, protože vstoupit do projektu, který byl ušit horkou jehlou Západu, to znamená, že Západ si přesně neuvědomoval, že jiná mentalita, ekonomika a rozvoj se nedá nařídit pod záštitou svobody a demokracie, je to proces, který potřebuje delší přípravu a postupné zavádění všech reforem, nelze si to zrychlení ani vykřičet ani vymodlit. Bylo nám jasné, že vzniknou okamžitě nerovnosti, lidé z východního bloku si mysleli, že ze všech se stanou přes noc svobodní milionáři a všichni budou žít v blahobytu, svobodě až do skonání světa – ámen, lidé měli zkreslené představy, protože se jim vykládalo, že když bude mít každý rovné příležitosti bude se mít líp, ale takhle to nefungovalo ani na tom Západě, byli tam už tehdy chudí a bohatí, privilegovaní a plebs, to se lidem neříkalo, ani se jim neříkalo nic o migrantech, jak žijí, když se dostanou na ten vysněný Západ, že to není tak růžový, kdyby bylo, celý východní blok, ty miliony lidí už by se dávno za třicet let svobody usadily v globalizaci na jiném místě. Globální tržní ekonomika funguje na vlastních zákonech, západní trh potřeboval nová odbytiště svých výrobků, potřeboval hladové nadržené konzumenty, nemohl bez trvalé změny prorazit do tzv. uzavřených částí světa, kde fungovaly jiné systémy politické, ekonomické a sociální. Ta změna se sice připravovala dlouho, východní blok se bránil proniknutí Západu do svého nastaveného systému, nikdo nemohl předem určit, jak se bude lidstvo chovat jako jeden obrovský pulzující organismus, to provázání všech systémů na všech úrovních je totiž velmi složitý proces, a kdo čekal rovnost v přístupu a naservírovaný zlaté vejce na podnose ze Západu, musel být skutečně velmi zklamaný. Ten globalizační proces už běží mnoho let a separatismus už dnes není cesta, která by pro malinkou českou kotlinu byla to pravé ořechové, je pozdě, víte?

  3. Takzvaně k věci: Jaké jsou provozní náklady toho Lexusu?

  4. Vašíček je důvod, proč SPD volit nebudu. Vždyt psal pro Čulíkovy britské listy!

    1. Už zase kádrujeme ? Co přesně tak závadného pan Vašíček před 15 lety napsal, napsal, že by dnes měl být nevolitelný? A není náhodou naopak velmi správné a rozumné oslovovat jinou sociální bublinu, než tu svou vlastní?
      Pan Vašíček je první z SPD, kdo mě přiměl k tomu vůbec o SPD uvažovat jako o ovolitelné straně …

      1. https://blisty.cz/authors/622-robert-vasicek/page/2

        Nic hrozného tam nepsal v 25 letech.
        Kdož jsi bez viny, hoď komentář…

        1. Ony se také blisty a Čulík sám hodně změnili. Mimochodem Čulík třeba přeložil Chestertonovu Ortodoxii.

    2. Dnes jsou k nečtení a nikdo je nečte , ale tenkrát to byl jediný zdroj, kde se na jednu věc daly přečíst různé názory. Chytráky, kteří mezkoumají text, nýbrž to kdo ho napsal, případně kde ho napsal miluju.

      1. Tak. Rozumnej clovek se vyviji a je treba ho sledovat jako dynamickou osobnost. Nekdo jde dle meho nazoru lepsim smerem, nekdo jiny zase horsim. Upnout se na jednoho cloveka s tim, ze ten bude nadosmrti ten nejlepsi, je picovina. Opacne to ovsem plati taktez.

        Politika je stafeta, nikdo nevydrzi makat na 100% vykon porad a stejne tak nikdo rozumny neudrzi pevnou linii bez ohledu na okolni podminky plus vlastni poznavani.

        Ja nemam problem to hodit dneska jednomu a zitra nekomu uplne jinemu. Takove to Sparta/Slavia nebo Losna/Maznak jsou proste picoviny.

        A co se textu tyce, tak prece vzdy plati, ze inteligent napada vyrok, blbec napada autora.

    1. No a? Ze Šavla se stal Pavel.

      1. No nic, já jenom, že SPD je ta vlastenecká strana, a za český národ by cedila krev?, já si tedy vlastence představuju jinak. A taky si myslím, že kdo má modlu automobil a psy, na lidech mu záleží až nakonec.

        1. Stejný problém jako se Zemanem. Nikoho lepšího nemáme.

          1. Srovnávat politickou stranu či její ideologii s jednotlivcem, co kandiduje na prezidenta, mně připadá poněkud nešťastné. V každém případě to nemění nic na mém rozhodnutí, že kdo má modlu automobil a psy, nemůže po mně chtít můj hlas ať kandiduje do EU nebo jinam.

            1. Kamarád takhle dospěl k rozhodnutí už více nevolit a jen nadávat :-)
              Já hodlám nasypat aspoň trošičku písku do soukolí, které se otáčí směrem, se kterým absolutně nesouhlasím. Poraďte lepší písek.

              1. Kamarád už asi propadá panice, když jenom nadává a nevolí :oD. To já nadávám taky, ale ještě pořád volím, filozof nemůže skládat zbraně i kdyby si připadal jako blbec jedinej na steči :oD. Nemohu vám přímo poradit, protože by to bylo ovlivňování vašeho vlastního úsudku, ten se cení, a já si to nevezmu na triko, na manipulace jsou tu jiní kadeti.

                1. ex.lex:
                  No, hlavně že volíš tzv. „dobře“…

                  :O)))

                2. Jestli to spíš nebude o tom, aby Vám Vaši volbu někdo nespsul jak radostně činíte Vy druhým… což?
                  Ale ta mlha o ceně vlastních názorů za ktero jste se pokusil schovat je … :)

                  1. corona, FirkaJ: Proč ta animozita? Pokud vy máte potřebu na potkání hlásat koho volíte či kde jste si zrovna uprdli, tak já tu potřebu nemám. Že si vlastence představuji jinak, je můj subjektivní názor a nikdo se jím nemusí řídit, tohle je diskuze a v té zaznívají názory. Pokud je volič do morku kostí přesvědčen, že bude volit SPD, neodradí ho ani kdyby tu někdo na SPD názorově nalil kýbl hoven.

                    1. ex.lex:
                      „…filozof nemůže skládat zbraně i kdyby si připadal jako blbec jedinej na steči :oD….“

                      Vol, filozofe.
                      A „zteči“, kdyby náhodou…

                    2. corona: Děkuji za opravu, občas se přepíšu, což v 1:52 minut ráno není nic k divení :o).

                    3. Že by double impact? Tož sorry čejče.

    2. najednou je Aeronet dobrej co?

      1. JJ SVINĚ UŽ HÝKAJÍ.

  5. Tvl tak my tady žerrme humus, protože dvojí kvalita potravin, privandrovalci všech zemí se chystají na invazi a protože ani Německo a Francie nejsou nafukovaci, dá se s úspěchem předpokládat že je za pár let máme tady, islamizace Evropy pokračuje zdárným tempem, členství v RVHP nás ročně stojí stovky milionů, ale vocasa domácího zajímá bodový systém. Jako, nějakou prudkou inteligenci jsem fakt nečekal, ale zabývat se takovýma kravinama v dnešní době….

    1. privandrovalci všech zemí se chystají na invazi a protože ani Německo a Francie nejsou nafukovaci, dá se s úspěchem předpokládat že je za pár let máme tady, islamizace Evropy pokračuje zdárným tempem,

      Spis bych se bal ekonomickych migrantu z ukrajiny, bulharska…..atd. nez islamizace.

      1. Všechno souvisí se vším. Pokud naše zákony generují potřebu statisíců úředníků a fízlů, musí v soukromém sektoru zaskočit lidi odjinud. Kdo je pro společnost přínosnější Ukrajinec ve skladu nebo dodávce, co vám veze zboží nebo Čech co vám s placatou čepicí dává lístečky za stěrač? Krom toho velká část pracovníků z východu tu netouží zůstat.

        1. Všechno souvisí se vším. Pokud naše zákony generují potřebu statisíců úředníků a fízlů, musí v soukromém sektoru zaskočit lidi odjinud. Kdo je pro společnost přínosnější Ukrajinec ve skladu nebo dodávce, co vám veze zboží nebo Čech co vám s placatou čepicí dává lístečky za stěrač? Krom toho velká část pracovníků z východu tu netouží zůstat.

          Pane kolego, nikoliv. Nemate zde lidi, protoze mnoho schopnych lidi odeslo na zapad z duvodu, ze je vy Cesi blbe platite. Pak holt sem musite vozit ekonomicke migranty z vychodu.

          1. Nemluvím o odlivu mozků, přestože i to souvisí s byrokratickým prostředím – dělat vývoj nebo byznys v prostředí, kde vás utlučou razítky dost dobře nejde. Nemyslím si, že nedostatek pokladních, řidičů, skladníků a recepčních je způsoben odlivem mozků nebo že by sem houfně proudili z východu vědci a podnikatelé – ti mohou odejít na to samé místo, co ti naši.
            Ale když stát svou legislativou vytvoří potřebu desetitisíců nových ouřadů, musí je odněkud vzít a z ciziny to nejde.

    1. Ano, klíčové volby se blíží, tak si tam tu tvou ODS hoď.

    2. Se ho vole zeptej přímo jakej má názor na krimigranty, rozumnější člověk si to přečte mezi řádky, ale že ty seš blbej jak troky víme…

    3. Vytahování hlavy z vlastní prdele je pro typického čtenáře tohoto blogu druhá nejneoblíbenější věc. Hned po ježdění na kole.
      :-)))

      Tady se totiž myslí politicky, Halík! A na věci se dívá optikou té správné ideologie. Pro vnímání reality takové jaká je, tu prostě není místo.

  6. Zní to pěkně ale dvě věci nezkousnu.. 1. SPD a 2. Bránit pokroku a novým technologiím v podobě EV… Seru na ekologii to zaprvé ale EV by měli dostat šanci a já věřím že tahle technologie má co ukázat a čeká ji ještě dlouhá doba a je hloupý ji odsoudit na jejím začátku. nejsem zastánce dotací a zakazování spalovaku… Ale s tím ani tady zmíněný pán nic nenadělá

    1. „…já věřím že tahle technologie má co ukázat …“

      Věř tomu, že až konečně někdo pochopí, co je energetická hustota, poletí k ledu všechny ty projekty jako TESLA. A pak bude otázka, zda všemocný byznys připustí malé trakárky podobné golfovým vozítkům.
      Nikam jinam tahle cesta po technické stránce vést nemůže.

      1. Vzhledem k tomu, ze vsechny pindy okolo elektroauticek se toci okolo dotace, baterie, dotace, baterie, dotace… ale nikde neni slyset distribuce, bezpecnost, skladovatelnost, rychlost nabiti,… tak je zrejme, ze tahle technologie ukazuje porad to, co vime uz od doby pana Westinghouse – kurva dopravit nekam velkej objem elektriny je kurva problem. A v tomto smeru jsme se neposunuli lautr vubec. Takze ocekavam, ze tato technologie i nadale bude ukazovat to, co doposud. Kulovy. Dokud nezakazou fyziku, tak se nepohneme.

        1. Fyzikální zákony se nedají přehlasovat?

          1. Spis bych to videl na Smernici EU, ktera je zreguluje. Druncker si necha naodlulovat bile afro a vyrazi.

    2. Mě nějaký enemy – nepřítel vůbec nezajímá koho bude volit, ať si klidně volí Kalouska nebo ďábla… Každej normální člověk chce ukázat prostředníček zazmrdovanému Bruselu a to jde jedině volením SPD.

      1. Dobrej byznysmen umí nechat udělat dobrej plakát.

        1. …neznam cloveka, kterej to pouhou kritikou nekam dotah‘. Jo… vlastne kecam. Znam. Stetina.

    3. O budoucnosti např. bateriových elektromobilů se můžete poměrně dost dovědět z učebnice fyziky pro základní školy.
      Pokud to prudce zjednoduším, jedná se o to, že:
      1. mechanickou práci, kterou umíme přeměnit z různých druhů energie se zhruba obdobnou účinností (v průměru cca 35 %), buď využijeme k pohonu strojů přímo (automobil, letadlo, loď)
      2. nebo tuto mechanickou práci přeměníme na elektrický proud, ten draho a s velkými ztrátami předistribuujeme, použijeme jej pro časově i energeticky náročnou chemickou reakci vzácných prvků a poté v důsledku zpětné reakce těchto prvků opět převedeme na původní mechanickou práci.
      EV tedy není ničím jiným, než vrstvením ztrát a nákladů k mechanické práci. Získat nelze nic, zato ztráty jsou obrovské. Slovy klasika: „je to dál, zato horší cesta.“ Hydrozdroje nepočítám, s vodou začínámem mít problémy, které mohou pro nás být existenční a tím pádem její výrazně vyšší využití v budoucnosti jako zdroje el. energie v našich končinách lze v podstatě vyloučit.
      Nejvíc mne ale trápí sekundární problém spojený s touto šaškárnou: vzdělaní a schopní technici místo toho, aby pracovali na smysluplném vývoji jsou zahlceni ideovými úkoly a povinně se babrají v nesmyslech, a tím pádem nemají čas, prostor ani prostředky zabývat se skutečným vývojem.

      1. O budoucnosti např. bateriových elektromobilů se dozvime pomerne hodne do cca 5 let …

        1. A co že to přijde tak přelomového…?

          1. no cetl jsem jak ma vypadat portfolio modelu treba skodovky ale i jinych automobilek v tomto horizonte jsem zvedavej jak se to bude prodavat …

            jinak https://en.wikipedia.org/wiki/Energy_density nikdo nepopira myslim ze na tom problemu maka spousta mozku nalezt nejake reseni na urovni doby kdyz malej temelin nebo tokamak zatim v aute mit neumime …

            1. Prodávat se to bude, protože všechno ostatní postupně demokraticky zakážou. Otázka je jak se to bude nabíjet, jak budou vycházet dlouhodobé provozní náklady a kolik lidí v elektromobilech umrzne při první první velké zimní kalamitě na D1.

            2. Jak by, bude to predrazeny(oproti spalinometum), takze to po vzoru soudruhu z Norska dosatne dotace, protoze jinak by se to neprodavalo. Nebo naparej sileny dane ostatnim vozidlum. Coz prospeje obnove vozoveho parku v CR :]

              Nedelejme si iluze, pokud clovek nema kde auto nabijet(a hodne lidi v CR nema kde auto nabijet), tak je to auto proste k hovnu. Leda by dotycni zvladli prezit stat na „benzince“ po ceste z prace par desitek minut.

            3. trevor12:
              Aha, tak četls…
              No, fantasmagorie jako TESLA k ledu poletí a o golfových trakárkách pak bude muset někdo z byznysu milostivě rozhodnout – nejsou moc dobrý na kšeft.

              A odkazy tohoto typu mi nedávej, to je zbytečný…

            1. fatdwi:
              Že si chlapec zřídil blog, kam si dává kdejaké hoaxy, co chytne.

              1. bude to jeste zajimave https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/volkswagen-elektromobil-herbert-diess.A190418_142544_automoto_fdv

                jestli stojime na prahu neceho velkeho, napr. velke bubliny, bude to bolet i nas a to poradne (ekonomika)

                1. EU tlaci na automobilky, aby snizovaly objem emisi, ktere vyrobi.
                  Napr. zde:
                  Europoslanci zvedli ruku pro návrh, podle kterého od roku 2030 nově vyrobená auta budou muset vypouštět o 40 procent oxidu uhličitého méně, než stanoví norma pro rok 2021
                  Zdroj: https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/emise-limity-autoprumysl-evropsky-parlament-europarlament.A181003_100318_automoto_fdv

                  Takze, co s tim? Snizovat emise uz moc dolu nejde, takze evropske automobilky budou vyrabet elektromobily, aby je zaporkovaly jako neprodejne, ale v prumeru vyrobi auta vypoustejici o 40 % mene CO2 :) Alespon tak to chapu ja. Je mozny, ze to funguje jinak.

                  A je to i jeden z duvodu, proc se treba japonske automobilky stahuji z EU trhu. Vyroba je tu draha a proc modifikovat auta pro pro ne nezajimavy trh, kdyz vsude jinde prodaji modely bez ekologickych opletacek.

                2. trevor12:
                  Energetická hustota materiálu je dána přírodními zákony.
                  Limit akumulátorových vozítek jsem uvedl výše – těžko se změní.

                  Ať si každý sáhne do svědomí, čemu dává podporu…

            2. Jo články o zázračných bateriích mám rád. Ještě nedočkavěji čekám na to auto, co na pouhý stlačený vzduch ujete 220 km.
              V roce 2009 mělo vyjet za rok a stát 165000.

      2. Tak co jsem se ve škole předně naučil je že v učebnicích ty pravdy nebo nezastaralich informací moc není a jedinej jejich smysl je plnit Národní vzdělávací plán … Můžeme se dohadovat jak chceme ale historie ukazuje že lidi si vždycky poradili a vymysleli to nejlepší na danou dobu kdo jsem já nebo vy aby jsme mohli hodnotit snahy těch nejchytřejších kteří tenhle problém řeší i když z nějaké část ideologicky pořád je to problém a ten se vyřeší a udělá se to tak jako vždycky . Tak že lidi budou spokojeni … Automobilový svět prodělá revoluci a to velkou ať chceme nebo ne. Možná se baterky ukáží jako slepá ulička a pak si můžete říct „já to říkal“ ale to je tak všechno. Už jen z pohledu automobilek by to byla přeci sebevražda pouštět se do něčeho co nemá budoucnost podle mě teda.

        1. Je sice fakt, že dycky přijde nějakej blbec, kterej neví, že to nejde, a udělá to, ale tady je to prostě při dnešní znalosti fyziky jasný a dál už stačí jen kouknout a vidět – srovnat parametry, uživatelskej komfort, ceny.

          Jináč poslednímu Sovětskýmu svazu, tenkrát na východě, trvalo 45 let, než padl na hubu a přestal poroučet větru a dešti. Do té doby mělo budoucnost všechno, co nejvyšší sovět řekl.

          1. No dobře ale i ta ropa jednou dojde a není lepší přežívat na baterkách než na ničem? Chápu že ten tlak je teď velkej a taky se mi to nelibi ty dotace a ohaneni se ekologií ale tak zase lepší začít zkoušet alternativy dřív než pozdě .

            1. Ale nedojde.

              Zaprvé se zjišťuje, že ropa zřejmě vzniká/obnovuje se o mnoho řádů rychleji, než se myslelo. Žádné miliony let ale stovky.

              Zadruhé se objevily rezervy, které by při stávající spotřebě vydržely minimálně dalších 100 let.

              Zatřetí se objevily možnosti za vyšší cenu těžit ropu z míst, kde se to nyní nevyplatí a kde jsou rezervy na několik set let.

              „Ropa dojde za 20 let“ je stálice Zelených, kterou nesmyslně opakují již 60 let.

              1. ad Zaprvé se zjišťuje, že ropa zřejmě vzniká/obnovuje se o mnoho řádů rychleji, než se myslelo. Žádné miliony let ale stovky.

                zdroje k tomuto silnemu tvrzeni jiak jen tluceni hubou …

              2. pokud dojde, máme metan, kterého je tak na 1000 let.

        2. Enemy:
          „…Už jen z pohledu automobilek by to byla přeci sebevražda pouštět se do něčeho co nemá budoucnost podle mě teda.“

          To teda je.
          Ale pomocí direkcí se hodně zmoct – ovlivnit jednání lidí a tak.
          S přírodními zákony nehneš, víš…?

          :O)

          1. A to si myslím že je jedna ze ztěžejních věci: myšlení lidí:) ..ona ta revoluce nebude jen v pohonu ale i o automatizaci a efektivnější dopravě od osobní pro hromadnou. Ale to je ještě asi daleko. Ono se říká že vlastnit automobil je taková ta svoboda člověk si kdykoliv nasedne a kamkoliv odjede, jenže já si myslím že mnohem větší svoboda je auto nevlastnit ale spíš si ho kdykoliv půjčit a kamkoliv odjet. Řídiči a majitelé aut jsou dojná kráva kteří jsou svobodní až po tom co si to náležitě zaplatí ;)

            1. Enemy:
              Ano, a protože s přírodními zákony nehneš, ta vysněná revoluce se nekoná.
              Takže tesly vyšumí, dróny lidi nosit vzduchem nebudou a robotické řízení aut se ještě ukáže jako těžký provar…

            2. Pokud vám přijde, že svoboda je auto si půjčit, a současně že řidič je dojná kráva, pak zřejmě předpokládate, že vás to půjčení vyjde levněji. Nevyjde, musí se zaplatit nejen auto, ale i tomu kdo ho půjčí,a nese tedy rizika a náklady. Sharingové projekty mívají velké potíže s tím, že k půjčenému se lidi chovají hůř než ke svému. Nebo můžete mít operák. Taky nic moc.

              Navíc svoboda nevlastnit a půjčit si má dle mého názoru problém s tím, když potřebujete něco akutně
              Je 19.30,a potrebujete stihnout zavíračku v osm. Nebo je děcku zle, a je to na pohotovost. Pokud bydlíte v Brně nebo Praze, vyřešíte to nějak taxíkem nebo MHD. Pokud bydlíte v dědinaě 20 km daleko, už je to sakra komplikovanější.

            3. Enemy: nemáte pravdu. Vlastnictví čehokoliv dává svobodu, nevlastnění vede k otroctví. To byste mohl znát alespoň z dějepisu ze základní školy.

              „Svoboda“ toho je prosím v čem? Být v područí toho, kdo Vám auto může a nemusí půjčit je ta „svoboda“? Zkuste se zamyslet nad zcela triviálním případem – manželka má v 9 večer teplotu přes 39. Je lepší mít doma Ibalgin (vlastnit) nebo „být svobodný“ a až teď si ho jít k sousedům „půjčit“?

              Principy jsou stejné. Důvody, proč se dnes vše přesunuje do virtuálního světa jsou právě o moci těch, kteří mají nad těmi, kteří nemají. Proto je snaha omezit hotovost, proto je snaha udělat vše jako „službu“, protože pak cálujete a cálujete až do smrti a když cálovat přestanete, nemáte nic. V něčem je to jedno ( holt po té, co přestanete používat spotify skončíte na rádiu nebo budete mít doma ticho, místo abyste si pouštěl hudbu z CD nebo disku), v něčem je to horší (přestanete platit operák na auto a přestanete jezdit, zatímco se svým autem byste holt jezdil dál, i když už nebude zrovna nové).

              Stejně tak populární diskuse nad dočasným otroctvím (hypo) nebo doživotním (nájem). Když jste ve svém a ztratíte práci, těch pár tisíc na „své“, tedy energie, pojistky a daně v pohodě zaplatíte. Když jste v nájmu, tak těch 20k měsíčně může být dost problém a na náklady „svého“ se nedostanete, ani kdybyste rodinu sestěhoval do garsonky. Ale máte tu „svobodu bydlet kde chcete“ a ta je samozřejmě super:-)

              Žádný „sharing“ (jen jiný název pro socialismus, tam se taky „sharovalo“) nikdy fungovat nebude a z principu člověka ani nemůže. Je to jen způsob, jak ty výše popsané věci protlačit přes hlupce a umožnit tak těm nahoře, kteří to, co lůzři „sdílejí“, sami vlastní a tak ze všech těch hlupců (a jejich obětí – protože bohužel, tohle se pak týká všech, nejen těch, co to pomohli protlačit) žije.

        3. Na štěstí pro automobilky není jen Evropa..
          To že něco prohlašují a vyhlašují neznamená že to taky tak bude. A kdyby ano, pak to neznamená že to bude úspěšné.
          Ono se taky může stát, že stejně jako většina Japonských, vyklidí Evropu i ty Evropské a nebude tu co koupit. Už teď je kvůli šíleným regulacím nabídka dost zúžená..

          1. I na “blbé” spotřební vozy od VW se čeká měsíce. Aspoň si v demokratuře lidé zkusí retro zážitek a poznají, jaké to kdysi bylo, být v pořadníku Mototechny. :-D

            1. Slyšel jsem. Vlastní zkušenost nemaje.
              Možná že paradoxem doby je, že dnes si od Mototechny můžete koupit auto hned…

        4. Automobilový svět se akorát dostal do vleku politiky. Automobilky mají nadekretováno, jakým směrem mají dělat vývoj a snaží se balancovat mezi fyzikálními zákony a bruselskými představami. Je několik cest. Ofejkovat to jako VW, aby se prostě dál vyrábělo a na papíře to bylo cajk nebo můžete vyvinout hyper bi turbo hi tech motor, který bude mít podobné vlastnosti a spotřebu jako něco, co tu bylo před dvaceti lety, ale bude to něco plnit. A až se protnou bruselské představy s fyzikálními zákony, pak je čas to zavřít nebo dělat elektromobily na sklad a u toho dál normální auta. A nebo to nakonec zabalit a jít na nějaký normální trh, třeba do Ruska, Indie nebo Jižní Ameriky.

          Takže místo spolehlivých aut a osvědčených řešení se dělají složitější a poruchovější stroje. Povinně si zaplatíte v ceně vozu věci, které tam nechcete a pak je odstraníte nebo nějak povypínáte. Start-stop, e-call, addblue a kdovíjaké další píčoviny.

    4. Jak se menuje ta církev jejímž si členem, když věříš? EV dostala šanci před asi jeden a půl stoletím. Od té doby to mimo pár aplikací, kde to má smysl, nikoho soudnýho nenapadlo.

      Pokud si na tom někdo rozjede kolotoč za prachy, co mu někdo dobrovolně dá, prosím. V momentě, kdy celá ta pyramida stojí na dotacích, regulacích a jinejch socanskejch praktikách, s tím běžte všichni do piče a od samýho začátku je jasný, že todle letadlo poletí jen dokud socanům zase nedojdou cizí prachy.

    5. Enemy to se přeci nevylučuje. Také jsem příznivcem EV a také z technologického hlediska a ne ekologického. Nicméně na full EV ještě nedozrál čas a právě ta technologie. Hybridní systémy se mi jeví jako ideální přechodné řešení, které umožní postupně s rozvojem technologií měnit poměr ujeté vzdálenosti ve prospěch EV až se dobereme čistého EV. Současně se také vyhneme prudkému nárůstu potřeby dobíjecích míst. Stručně řečeno IMHO hybridy vytváří měkký polštář a usnadňují nástup EV, byť později.

      1. taky bych byl spis pro hybridy jako prechodovy stupen (resp. stupen kde se otestuje jestli ma cenu dal pokracovat smerem k ciste elektromobilum), mam strach z toho jak VW sazi na jedinou kartu … nase ekonomika z nemale casti slape diky hosp. vysledkum VW

        taky nechapu jak muze EU stanovit tak prisne limity ktere nejdou splnit …

        treba tenhle delsi rozhovor i kdyz s tim tolik nesouvisi mi prisel zajimavy https://www.lidovky.cz/domov/biolog-pokorny-vetsina-starych-civilizaci-vyschla-meli-bychom-se-podivat-na-to-proc.A190426_220457_ln_domov_vag byt se netyka primo vypousteni co2 … automobily

        1. No VW asi ráta s tým, že projekt „jednotnej Európy“ známy ako EU bude fungovať v nezmenenej forme na večné veky a že DDR+BRD bude stále mať rozhodovaciu väčšinu – takže keď VW o 5-10 rockov doma zaplače, že elektromobily nechce nikto kupovať (lebo stoja za vylížprdel) tak si to BRD+DDR v tom EP ošéfuje a odsúhlasia špeciálne benefity pre budúcich majiteľov e-vysávačov teda e-áut. No a tie „benefity“ zacvakajú všetky krajiny aj keď sa ich výroba VW nebude týkať ani okrajovo. No proste je to na grc toto celé, ale zase sa niekto poriadne nazobe podobne ako na fotovoltaike, len tu pôjde asi 100 krát vyššie sumy ako u tej fotovoltaiky.

    6. Na jakémže začátku henty elektrovozejky jsou? Máte na mysli polovinu 19. století a pak je svými výhodami předběhl spalovací auťák? Hm…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017