Robert Vašíček pro D-FENSe - zpět na článek

Počet komentářů: 332

  1. Prý stabilní voličská základna. Asi jako halogenidové ionty. Žádnou jinou stranu nenašel, tak vzal alespoň místo užitečného idiota Pitomiovi. To je bizár.

  2. Já to mám jednoduché majitel strany Okamura je rasově nepřípustná kombinace, Klaus mladší má vadu zohavení a Babiš je Slovák. Nevolitelní. Volby kde odešleme zvolené následně do Bruselu je u mě řízení státu ze zahraničí, to je vlastizrada. V tomto nejedu. Ukecejte nevyhraněné. Mám to prostě nastavené jinak než ostatní, takže je to váš boj soudruzi. Navíc mě čím dál víc oslovuje zrušení státu tak jak prorokuje Urzův Ancap. Tím směrem by se měla demokracie ubírat a ne to stáčet do čtvrté říše neomarxismu..

    1. Vy musíte mít ze zkoušky z trollení za jedna.

  3. Článek jsem nečetl a dal jsem mu pětku. Snad to defense nebude mrzet. I když pravej D-fens může být zavřeněj někde ve sklepě, někde ve sklepě a čtenáři jsou odváděni agenty metrixu ke studnici zapomnění. Dnes program zapni se, hoď, urna nezapomeň.

  4. Clanek celkem OK az na nasledujici blbosti: „Na výrobu baterií drancujeme vzácné kovy jako lithium, vytváříme měsíční krajinu. Ztráta v přenosové soustavě o napětí 22 kV činí skoro 30% elektrické energie“

    Lithium se specificky treba v CR ma tezit ze zbytku jiz jednou vytezene cinove rudy. V pripade masoveho nasazeni lithiovek od urciteho mnozstvi recyklace prevazi nutnost dalsi tezby. Tedy za predpokladu, ze lithiovky porad budou jedine a nejlepsi akumulatory, zatimco rafinerie a tezebni veze budou vytvaret architektonicke skvosty. K tem vzacnym kovum jeste. Lithium je patri mezi alkalicke kovy, jako sodik, draslik, atd. Pokud jste ciste nahodou myslel vzacne prvky tak to by asi slo o Skandium, Ytrium, Cer, ne?

    Ztrata v prenosove soustave 22kV dela 30%? I vy sprymari. My mame v CR prenosovou soustavu 22kV? Odkdy? Kde? Nemluvite tady o VN nejake pripojce do Horni Dolni z VVN , ze? To nemamluvite ani mne, zednikovi s maturitou.

    Opravte si ty chyby, pak vas mozna pujde brat vazne.

  5. OK pičusův hlas máš

    1. Je to výhra? ;-)

      1. Dokud mají všechny hlasy stejnou obálku…

  6. Snažil jsem se nejprve zjistit, čím se náš aktivista živí. Podle práce poznáte je, jak se praví v Matoušovi.
    .
    No a o tomto podstatném úseku svého života aktivista pomlčel, tudíž soudím, že to bude takový celoživotní dojič společných peněz a nějaké přilepšení z unijního zdroje by se mu šiklo.
    .
    Kandidát prokazuje ještě jednu vlastnost, naprostou absenci vzdělání. Směle popírá fyziku („moderní diesely by bez ekologických nesmyslů dokázaly jezdit v hybridní verzi za 2 l/100 km určitě“). Dovoluji si upozornit, že plně elektrifikovaný diesel by bez ekologických nesmyslů jezdil lehce i za 0 l/100 km.
    Navíc ukazuje, že základy logiky jsou mu naprosto cizí.
    .
    Trošku mi to připomíná: když to bylo dobré doposud, bude to dobré i nadále. Jde přirozeně o spalovací motory. Kandidát se snaží patami brzdit vývoj přerodu automobilismu ze spalování uhlovodíků na pohon elektřinou. Ten vývoj není z důvodů ekologických, na tu sere pes, ale technických I zde pan kandidát propadl.
    .
    Již jenom to, že se dal do spolku s politickým podnikatelem naznačuje, že kandidát je nevolitelný ve všech směrech.
    .
    Přirovnal bych pana kandidáta k Svobodným, Velké naděje, velké žvanění.
    Mám obavy, že jde o klasický případ aktivistického zmrda, což je asi ta neškodlivější varianta.

  7. Jasněže vidím, k tomu přece stačí už ty klasické příznaky jako používání slova „inteligent“ ve funkci nadávky anebo regulérní černobílé vidění „kdo nejásá z Pitomia, chce ubytovat a živit miliardu Afričanů“.
    Ale hlavně vám naprosto přesně vidí do hlavy Pitomio… ne, on není žádný pitomec, on prostě našel díru na trhu idejí, identifikoval cílovou skupinu (jednodušší člověk, co potřebuje vytvořit a personifikovat „příčiny“ svého posraného života mimo sebe) a namíchal pro ni příslušný marketingový mix (strach, zloba, nenávist, jasní „viníci“ a jednoduchá „řešení“).
    Holt k tomu akorát nepoužil cikány a Bushe jako např. Sládek, ale migranty a Merkelovou (i když to už taky začíná být pěkně vyčichlý téma a za pár let se bude muset najít nové). K tomu nějaké to „češství“, protože opuštění dělohy v příslušném geoprostoru je obvykle to jediné, co může dotyčný nabídnout, a koktejl je hotový.
    No a jeho přímodemokratická strana je holt teď v té fázi, jako byla např. Babišova „firma“ před pár lety – lepí se na ni různí politicky naivní „zachránci světa“, co jim přece nezáleží, na jaké kandidátce se objeví, protože to tzv. dělají pro dobrou věc. Takže klidně hodí do hajzlu i případný dlouholetý morální kredit (ať už profesor nebo podnikatel, ješitnost si nevybírá) výměnou za deset minut slávy. Čili nějaký „volitelný“ Vašíček na sedmém místě kandidátky, když jde celkem o 21 postů, je prostě jen užitečnej idiot. No proč ne, každýho boj.
    Ale ono holt dneska lídr kandidátky Ivan David (ex-KSČSSD, levičák jako poleno, provozovatel webu mektů a tlachů „Nová republika“) zřejmě správným d-fensistům nevadí ani po fiasku s podporou regulérních komoušů v Budějovicích, spíše naopak, že? No tak mu to tam hoďte, ať se může historicky znemožnit (v jeho případě dokonce už podruhé). Svět se točí a země je kulatá, takže holt údajní milovníci svobody a minimálního státu nakonec skončili v objetí těch nejdrsnějších levičáků :-)))

    P.S. Já jsem na ten víkend (dlouhodobě) v cizině a protože si nějací uvědomělí bojovníci za ochranu národa a vybudovaného prolobovali, že na ambasádách se do EP volit nesmí, tak to budu jen zdálky sledovat, čili zúčtovávat zrovna s mojí „pomýleností“ je plýtvání časem :-)

    1. …patří původně jako odpověď pro „monday“ na předchozí straně, nějak se to pomíchalo.

    2. Z tohoto pohledu se mi jeví jako poměrně volitelná (dosud nezaložená) strana Vašíka křivý huby.
      Důvodů je více: papínek mu nedovolí uhnout s tchatcherovské cesty – ta linie tam je a nedovolí si porušit papínkovu cestu – už z propagačních důvodů, sám si zvolil heslo „vraťte nám normální svět“ – pokud bude cokoliv debilního prosazovat, měl by být schopen to postavit komparativně tomuto mottu, rozumí školství a vidí v něm budoucnost – to mi celkem imponuje…je toho více. Zároveň je to trošku primitiv (k Pitomiovi to nemá daleko), je to cyklista (hrozná představa – ale zase to nějak nepromítá do programu, jako prosazování stavby stezek a tak), neumí koalice (čili při výsledku 20% nepostaví vládu ani smykem a tím nic neprosadí). Sophiina volba. Ano, jsem monarchista, ale pokud křivohuba postaví něco životaschopného, zvážím to. A pověst jeho otce mne ani málo netrápí, dlouhodobě prosazuje volný trh a stopku ekologistům – a to mi stačí (s ohledem na jeho konkurenci).

      1. Tatínek má ve straně hrát marginální roli. A když se tak podívám na jeho kroky v devadesátých letech, tak thatcherista je akorát hubou. Pochybuju, že by se Thatcherové líbil náš bankovní socialismus nebo že by neznala špinavé peníze. Klausem podporovaná Bobošíková taky neni zrovna reinkarnace baronky T. No ale uvidíme s čím Véna junior přijde.
        Jinak by mě celkem zajímalo, kde se bere ta představa, že Junior rozumí školství. Pozice protekčního ředitele štědře sponzorovanýho soukromýho gymplu moc neimplikuje, že by měl nějaký velký vhled do problematiky veřejného školství. Navíc to, že ho obratem vyhodili jakmile taťulda skončil v politice naznačuje, že zas tak úžasnej ředitel nebyl.

        1. Hele, zrovna u Tebe mne to zajímá, obvykle se shodnem.
          1) jistě že má papínek hrát marginální roli, ale otevřeně – kdo určil hlavní linii, kdo ji dlouhodobě prosazuje, kdo vytvořil vlastní institut http://www.klaus.cz, kdo se nebojí na fórech říkat jako jeden z mála, že ekologisti jsou de-facto zločinci, v čemž s ním vrcholně souhlasím? Prostě této návaznosti se mladej nevyhne a pokud bude trošku chytrej, tak ji rozvine a postaví na fotříkovi. Počet haterů VK sr. bude brzy velmi klesat.
          2) Bankovní socialismus – to je trošku hlubší. Základní myšlenka privatizace bank byla správná. Co se nedotáhlo, byla implementace řádného risk managementu (tj. úvěr se nedává za flašku, ale po prověření úvěryschopnosti dlužníka). Souhlasím, že byl u toho, ale nezpůsobil to – spíš to pominul.
          3) Jako bývalý učitel jsem si pročetl mnoho dokumentů ohledně školství a vyslechl mnoho interview s VK jr. – jako jeden z mála dokázal pojmenovat mnoho reálných problémů, jako je bitva mezi možností odměňovat za odučené hodiny vs. možnost ředitele školy odměňovat za kvalitu kantora vs. platit školy za počet žáků vs. měřit platby dle úspěšnosti přijímaček následného studia. Věř mi, že v praxi je to velmi důležité a pokud kdejaký zarostlý Pirát navrhuje něco, co je v rozporu s praxí nebo když ČSSD navrhuje základní plat kantora ve výši 145% průměrné mzdy, aniž by pro to měla jakoukoliv analýzu. Pokud ho někdo vyhodil po odchodu papínka z politiky, pak to svědčí více o tom, kdo a proč ho vyhodil a proč ho předtím přijal. PORG vykazoval dlouhodobě vysokou úspěšnost absoloventů. Že byl bohatě sponzorovaný nějakým zbohatlíkem? V čem je problém? Ať ho klidně sponzoruje vrchní kat, pokud na to má prachy. Vzdělanosti není nikdy nazbyt a moje ani Tvoje peníze to nebyly.

          1. nesouhlasim ze KlausSr. nemuze za bankovni socialismus, tenkrat jim zeme lezela u nohou, mohli si upravit podminky jak chteli, na ministerstvu privatizace Jezek co schvaloval privatizacni projekty a proti takovemu rozhodnuti zakazan soudni prezkum

            podle mne cela ta slavna privatizace (velka, mala, kuponova) byla jen „zbytecne jedno kolo navic“ pred rozprodejem zahranicnimu kapitalu za hubicku po vytunelovani aktiv z privatizovanych subjektu ceskymi privatizatory na nesplaceny uver – konecny ucet se odhaduje pri zemi na cistou ztratu 1 bilion tehdejsich Kc, ja osobne si myslim ze je mnohem vetsi, viz nasledne sanace nasich bank aby vubec je bylo mozne privatizovat do rukou zahranicnich subjektu, zaruceni se za nedobytne pohledavky, Konsolidacni agentura(banka) … jen tunel v IPB byl za 150 mld Kc v TEHDEJSICH penezich

            jen pro zajimavost – dle mych zdroju poprve pouzit termin „bankovni socialismus“ v nasich medii 22.6.1992, podruhe az 25.1.1996 kdy se to pouzivani tohoto terminu rozjelo a stalo se temer synonymem pro nasi cestu od r.89 stejne jako tunelovani

            1. Zjevně se v tom orientujete více než já. Já se orientuji pouze na bankovnictví a tam vidím jediný problém: nedostatečné kontrolní mechanismy a chybějící funkční risk management, které umožnily to, co popisujete vy. Pokud by tam byly, na ty privatizační tunely by si museli dotyční vypůjčit v zahraničí, kde by se jim banky vysmály. A jak jí nesnáším obecně – chybějící funkční regulace ČNB ohledně úvěrových procesů, kapitálové přiměřenosti, střetu zájmů atd. Nyní ve vztahu k bankám funguje, kdyby i tehdy, kdoví.
              Ale házet to vše na Klause, nevím.

              1. on to nejspis myslel dobre, pred definitivnim vyprodanim domaci ekonomiky zahranicnimu kapitalu chtel dat prilezitost aby tady vznikla nejaka vrstva domaciho kapitalu, ktery bude pracovat jako kvalitni podnikatel, manager s peci radneho hospodare a uverovou disciplinou s nejlepsimi umysly pro zachovani chodu podniku a jeho expanzi … bohuzel v tom se ohromne spletl a hodne nabyvatelu podniku to proste vzala jen jako prilezitost jak z toho vydojit maximum a prazdny schranky (navic s nesplacenym uverem) se pak zbavit …

                1. Hlavně ta situace byla dosti uníkátní. Ten příměr o rybí polévce a akvárku celkem sedí. Jediná analogická situace mne napadají reformy Meidži, kdy vldáda taky levně privatizovala průmyslové podniky spřízněným podnikatelům, ale Češi holt nejsou Japonci.

                2. No, pokud by to bylo takto, byla by to až trestuhodná naivita. Podle mne mu to nedošlo nebo se v něm vzbouřila jeho nenávist k regulacím a nedošlo mu, že zrovna ta u bank není úplně od cesty. Ale ok, díky za názor, není od cesty.

      2. VK jr. stačí číst v jeho sloupkách na Hovínkách.cz a člověk si udělá poměrně jasný obrázek o jeho populismu a oportunismu.
        Ale jaký volič, takový poslanec.

        1. Tak buď konkrétní. Facebook, to byla minela, ale jinak? A hlavně, co tam máš lepšího? Populismus je prostě něco, co musí používat každý politik, oportunismus – to už chce z Tvé strany trochu doplnit.

          1. Každej politik populismus používat nemusí a ani nepoužívá. Ostatně, sám velký Taťulda, ať je jakej je, tak populista nikdy nebyl. Stejně jako Zeman v dobách největší slávy, než mu chlast a senilita udělaly z mozku bramboračku. Nebo Kubera. Nebo spousta dalších. Populismus je dobrá cesta ke krátkodobýmu úspěchu, jenže pak tě převálcuje jinej populista, protože to co populista naslibuje, tak nedokáže splnit a na to dojede.

            1. A právě proto já to vnímám tak, že to používá úplně každý jeden politik. Ukaž mi jediného který ne. Je potřeba naservírovat voličům vše možné (plány, ideu, záměry, kroky, postoj k problematice) i s vědomím (tj. už dopředu ví), že minimálně půlku tak maximálně můžu chtít, ale nikdy neprosadím – a většinu té druhé půlky vlastně ani nechci – moc problémů, střety, nemožnost koalice, ani mi to samotnému moc nevoní – ale voliči to dle průzkumů chtěli tož go. Já potřebuji být zvolen dnes, nikoliv zítra či nikdy. Trošku specifická forma reklamy, té zapáchající záležitosti. Kdo říká, že to nedělá, dělá to dodnes :)

              Být politik, nebyl bych jiný. Je to přirozené, používali to již aspirující vůdci tlup v pravěku při tom, když usilovali o vedení kmene.

              1. Tohle ale není populismus, zalíbit se své cílové skupině musí každý politik, ale ne nutně na to musí jít přes populismus. On se termín populismus v posledních desetiletích začal dost nadužívat a ne všechno co se za populismus označuje je opravdu populismus, čímž došlo ke zmatení pojmu, nicméně pro základní orientaci ta wikipedie postačí: https://cs.wikipedia.org/wiki/Populismus

                (ono co se týče definic a podobných záležitostítak je wikipedie vcelku dobrej zdroj, horší to je u hesel které vyžadují nějaký subjektivní popis nebo hodnocení. A samozřejmě je problém že většina hesel na české wiki je dost … heslovitá :) )

          2. Hele, dokud psal ten svůj blogísek, co nového ve škole, kde byl na kole a s kým hrál tenis a že jeho bejvalky jsou krávy atakdále, dalo se to číst jako oddechovka. Pak, někde v půlce roku 2017, se z toho najednou stala politická agitace – mladej Václav vyplul na kandidátce do Parlamentu. OK, psát proti svým politickým konkurentům je samozřejmě logické. Ale pak se utrhl ze řetězu i ptákostraně, začal „komentovat“ a šířit různé hoaxy a „alternativní pravdy“, protože si už jede jen sám na sebe a musí „říkat“ to, co cílová skupina (a tou rozhodně nejsou vysokoškolsky vzdělaní konzervativci) chce slyšet (to je ten oportunismus). No, možná si to opravdu i myslí, podle mě ale akorát jede podle nějakého mustru, aby na sebe nabalil co nejvíc protestních hlasů (a má šanci, protože si ještě „nezadal se systémem“, stejně jako všichni ti Bárta, Bartoš atd. před ním).

            1. Já teda jsem vysokoškolsky vzdělaný konzervativec a jeho články se mi líbí dosti, dtto další čtyři přátelé.

              1. Já bych se s dovolením přidal. Nepamatuji si téma, které by vysloveně zneužil (tedy kromě toho FB – beru jako velký přešlap, ovšem mám k ojedinělým přešlapům pochopení, občas) ke svému účelu a proti svému vlastnímu přesvědčení – což bych považoval za oportunismus. Jeho cílovou skupinu bych si neodvážil takto pojmenovat – jasně, publikuje na Novinkách, ovšem to je taky nejčtenější server, nepatřící Andrejovi v ČR. Logická volba. Navíc není jasně politicky profilovaný, je to masovka a pro politika jasná volba – pokud tu příležitost dostane. Taky to mohl publikovat v PL či na Aeronetu či na D-FENS – ihned by to dostalo nežádoucí přívlastky s tím, že oblast publikace = zdroj názoru.

                1. Hele – „ztrácíme naši zem“, špatně Brusel, špatně GDPR (která se při troše snahy dá pochopit, ale cílová skupina na to nemá anebo o to nestojí), samozřejmě špatně útoky na ty správné „české“ hodnoty (nejspíš ne křesťanství, to tu moc nepěstujeme, ale asi teda fotbal a pivo?), špatně třeba ochrana přírody, trochu toho strašení o umlčování „správných“ názorů, do toho nějaká ta kapička „protitradiční“ migrace, neúmyslné zapálení Notre Dame je „už jasné“ (čili náznak, že to tak nebylo)… toliko jen z poslední doby. Ale nemusíme řešit jednotlivosti (a já nebudu), to je jen ke konkrétnímu dotazu.
                  V tuhle chvíli Okamura (+ část socanů a bolševiků) nervózně okusuje nehty, protože i když byl Klaus sr. pro tuhle cílovku dlouho ztělesněným ďáblem, tak na nějakých 10-15% „protestních“ hlasů může junior cílit.
                  OK, nepochybně bude jakýsi Orbán reloaded přitažlivý i pro „vysokoškolsky vzdělané konzervativce“, vždyť dnes je Pitomio nebo bolševik evidentně přitažlivý pro d-fens hardcore… Mají na to právo, já mám právo mít ho fpičy.
                  Přesně před patnácti lety jsme vstoupili do EU, neexistuje jiná alternativa než ji (zkusit) reformovat a být u těch schvalovaček holt už v Bruseli, ale Češi si radši zanadávají, volby „protestně“ odšvejkují a pak se nastylizují do pozice „ubližovaných“.
                  Ale jo, vaši volbu respektuju, jen si pak kurwa nestěžujte.

                  1. V RVHP a ve velení vojsk Varšavské smlouvy jsme byli taky u toho.

                  2. Ke katedrále: Notre Dame.
                    Charakteristikou trámů z dubového dřeva je, že oheň na jeho povrchu vytvoří uhlíkovou krustu, která znemožní prohořívání vnitřního materiálu – trámy se samozřejmě naddimenzovávají tak, aby konstrukci unesl i ztenčený profil.
                    https://www.gatestoneinstitute.org/14044/europe-churches-vandalized
                    https://www.express.co.uk/news/world/1102958/christian-persecution-france-catholic-church-christianity-religion-edouard-phillipe-isis

                    Přesto jsem nad pařížskou katedrálou neplakal, poněvadž devastace fyzická jest ničím oproti duchovní devastaci Církve po Druhém Vatikánském koncilu.

                    1. To jsem teda ten slet konspiračních důkazů k (muslimskému) úmyslu zničit Notre Dame čekal větší… nějaké ty Svobodné noviny a Novou republiku, ale Gatestone Institute taky dobrý :-)

        2. Dejo ta masírka chytří volí ODA,DEU, ODS, TOP09 atd už naštěstí nefunguje. Jo léta stačilo postrašit komunistama, říct vám chytrejm koho máte volit a bylo to v kabeli.
          Tak až tady zase budete brečet, že my blbci volíme špatně, tak si laskave uvědomte, že Babiš se dostal k moci díky vám chytrejm, kteří tak dlouho u moci drželi všehoschopný a zároveň neschpný politiky, až lidi začali považovat Babiše za menší zlo.
          Takže ta doba, kdy stačilo hodit nálepku populista, oportunista apod již nestačí, ti Vaši politici pro chytré voliče budou muset taky něco předvést.
          A v souvislosti s VKml předvedli jen zoufalé divadlo a skoro bych řekl že byli vlákáni do předem připravené pasti.

    3. Začal jste s Pitomiem a rozčilujete se nad označením „inteligent“? Taky dobrý.
      Za celou dobu migrační krize nevypadlo z Merkelový ani z Macrona jiné řešení migrační krize než přerozdělování a solidarita. Stačí použít google a hledat.
      Jo o nutnosti hlídat hranice furt mleli, ale hlídali je tak, aby náhodou nějaký zájemce o pobyt v evropské sociální síti nevypadl z člunu už u Libye a evropský daňový poplatník nepřišel o možnost ho živit a šatit.
      A co se týká té miliardy, ona snad těmi Vašimi nepopulistickými politiky byla stanovena nějaká hranice, kdy řekneme dost? NEBYLA. A že migrace trochu polevila, je jen důsledkem volby italských voličů, které Vy byste označil za hloupé. Ta vaše „progresivní“ část politického evropského spektra k tomu nepřispěla ani v nejmenším.

    1. Takovéhle oslavné ódy jsem kdysi čítával v Rudém právu, šlo ale o Moskvu a její vymoženosti. Historie se opakuje…

      1. Připomnělo mi to knihu „Dva tisíce verst s Lenou“. Tam se s úplně stejnou písničkou jakýsi Josef Velek vrátil ze SSSR. Samé technické vymoženosti, blahobyt, pionýři, zboží, dobří lidé… Mám podezření, že jde o jednu a tutéž osobu.

        1. Josef Velek, zakladatel hnutí Brontosaurus, odvážný novinář a čestný člověk, před 29 lety tragicky zahynul.

    2. Kurňa. Asi sa budem musieť ísť pozrieť poriadne do toho Belgicka – iba som raz cez jeho francúzku časť prechádzal na motorke a v porovnaní s tou ódou čo spatlal ten Janyška to bol doslova hororový zážitok. A aj kde som na „západe“ bol (UK, BRD+DDR, SUI, FRA, AUT) tak som teda pod stôl a ani na zadok nepadal. Jedine prvý krát vo Švajci som chodil celý deň s otvorenou hubou z tých astronomických cien (asi v roku 2009).

      1. Já koupiv si na avenue de la grande armee jedno velký pivo (= cca .35 l) za bratru 9 EUR jsem též málem šel do kolen.

      2. No já sem jednou náhodou byl v Belgii pracovně a když jsem řešil asi hodinu otevření odchozího portu s firemním IT specialistou tak jsem šel taky pod stůl, ale po kolenou napřed. A to kolem sedělo asi 5 elektroinženýrů a nikdo nevěděl co to odchozí port je. Samozřejmě síťaře na ucho mi asi hodinu odmítali dát. Za to mi přinesli na A2 topologii síťě v kanceláři i s ikonkami tiskáren a PC a pořád chtěli, abych jim tam ten problém ukázal. Takže asi takhle já vidím západní evropu co se týče třeba technických schopností.

  8. Tak by mě zajímalo, když už jsme u těch EV; proč se nekombinují výhody obou světů a z nějakého důvodu se spíš kombinují jeho nevýhody? Hybridy mi přijdou jako totální úlet; z EV vezmu největší průser (=baterky), z ropáků vezmu největší průsery úplně všechny (převodovky, spojky, hřídele, diferáky) a celý to slepim dohromady a doufám, že se ve výsledku dostanu na optimální stroj? Proč raděj nevzít z EV to dobrý – motor s vysokou účinností, spolehlivostí a výkonem a místo blbých baterek ho nahánět spalovacím motorem přes nějaký dynamo (alternátor či co, nejsu moc elektro)? Spalovací motor nebo ideálně turbína, která nemění nijak zvlášť otáčky asi bude podstatně spolehlivější než neustále podtáčený/přetáčený agregát a elektromotor zas vymění celé mechanické soukolí od původního motoru až ke kolům dráty, které váží zlomek a cenově jsou taky úplně jinde. Baterka by tam asi musela bejt furt, nicméně její role nebude tak drastická jako u plně elektrických nebo hybridních aut a bude tam spíš jen pro start a možná rekuperaci.. jsem uplně mimo?

    1. No, cesty jsou různé, máte pravdu , že kombinovat nevýhody je blbost, ale ono je to dohromady celé komplexnější. Teď se začínají množit hybridy, které jako elektromotor používají startér a baterie bude asi celkem malá a společná pro startér a a pohon; a naopak se asi také chysatjí hybridy (možná Ford?), které mají mít v zásadě velký spalovací motor, ale jen na dobíjení akumulátoru za jízdy.

      1. Cerny Mor:
        „…se začínají množit hybridy, které jako elektromotor používají startér …“

        Ale to by byl kurva silnej startér. To se opravdu nedělá.
        Asis to myslel jinak, že alternátor určený k dobíjení slouží jako startér spalovacího motoru.

        1. Tak. FCA pouziva v pickupoch RAM 1500 cca 10kVA, 48V motorgenerator ktory nahradza alternator, starter a elektromotor hybridu.

          1. @Corona, Wildcat: to je přesně ono – systém MHSG funguje jako startér, alternátor a elektromotor v jednom, je to na 48 V baterii, vypadá to velmi zajímavě, co Korejci vymysleli. Zdá se, že Japonci jdou hodně do vodíku, Korejci vymýšlejí tyhle malé chytré univerzální věci. Jen aby ten „náš“ VW, co vše sází na 100% elektro budoucnost, jednou neskončil jako evropský OPEL, který tak dlouho prodělával Američanům, až ho koupili Francouzi a najednou je v zisku, protože mají hotové vlastní slušné motory (teď třeba ten motor TSI – 1,2 PureTech).

            MSHG: Součástí hybridního systému jsou akumulátory s napětím 48V, zařízení Mild Hybrid Starter Generator (MHSG) s funkcí generátoru a nízkonapěťovým měničem. Pro posádku je připraveno i napětí 12V, které lze díky nízkonapěťovému měniči získávat právě i z akumulátorů.
            Akumulátory jsou ve vozidle umístěny pod podlahou zavazadlového prostoru, zařízení MHSG je pak připevněno k pohonné jednotce. Zařízení spojuje s klikovým hřídelem spalovacího motoru řemen. Dle informací automobilky by pak systém měl snížit spotřebu a emise CO2 o 7% (dle metodiky měření WLTP). V různých fázích jízdy pak podporuje spalovací jednotku. Hybridní systém se využije nejvíce při jízdě ve městech. Při zastavení, kdy se agregát vypne, a následném opětovném nastartování, je využívána energie právě z akumulátorů. Z důvodu vyšší potřeby točivého momentu je při studeném startu i nadále využívána pouze spalovací jednotka. Zároveň pak systém pomáhá při rozjezdu zvýšením výkonu a točivého momentu.
            Při jízdě konstantní rychlostí je zařízení MHSG nečinné, případně za situace, kdy je nízká hladina energie v akumulátorech, slouží jako generátor, který baterie napájí. Při větším sešlápnutí plynového pedálu pak MHSG dodává motoru 4 až 12 kW výkonu.
            Rekuperace energie pak probíhá hlavně v případě aktivního brzdění, případně při brzdění motorem. Otáčející se kliková hřídel pohání MHSG, který nyní slouží jako generátor a přeměňuje kinetickou energii a elektrickou, kterou pak ukládá do akumulátorů na pozdější použití. Při dobíjení zůstává samozřejmě agregát v provozu, stejně tak spojka je sepnutá, aby měl generátor možnost akumulátory dobíjet.

            1. Otazka je ze aky je vyznam tychto veci pre uzivatela. RAM 1500 s tymto systemom ma udavanu spotrebu 11.9l/100km v meste a 9.4l/100km mimo mesta.

              1. @ Wildcat: každá smysluplná novinka má svůj začátek, kdy výsledky nemusí být záztačené, ale výsledky jednou ano. Tohle používí baterii 0,44 kWh, jestli jsem dobře četl. S baterií několika kW už by to bylo o fous jinde.

        2. @ Corona: nepletu se, četl jsem to u Hyundai Tucson a teď Kia (tedy , jde o tzv „starter generator“, nějaké detaily jsou zde, dá se toho dohledat mnohem víc.

          Částečně hybridní technologie Kia využívá kompaktní Li-Ion baterii 48 V o kapacitě 0,46 kWh a nový mHEV startér/generátor MHSG (Mild-Hybrid Starter-Generator). Jednotka MHSG je elektronicky řízena a hladce se přepíná mezi dvěma režimy: ‚elektromotoru‘ a ‚generátoru‘. Jednotka MHSG je prostřednictvím řemene spojena s klikovým hřídelem naftového motoru … a také funguje jako startér.

          https://fdrive.cz/clanky/prvni-cesky-hybrid-pochazi-z-nosovic-zacala-vyroba-ekologickeho-hyundai-tucson-2465

          http://autoperiskop.cz/zcela-novy-naftovy-mild-hybrid-kia-s-48-v-elektromotorem/

          1. Inu, já s tím jezdil.
            Mno a teď budu hodně diplomatický ke svému chlebodárci, je to cesta jak snížit CO2 v WLTP cyklu.
            Stran přínosu pro zákazníka je zde rozpoznatelný malý nárůst výkonu při rozjezdu a akceleraci a teoreticky o pár dcl nižší spotřeba.
            No a ten je kompenzován cenou, menším kufrem díky baterce a rizikem komplikací s komponenty, které jsou tam navíc.

    2. Kompletne mimo. Povodna myslienka za hybridom je zachytenie kinetickej energie pri spomaleni a jej nasledne vyuzitie pri zrychlovani, ked je potrebny vyssi vykon. Cize velkost a ucinnost baterie nie je problem, nakolko ide o male mnostvo energie a uklada sa tam energia ktora by bola inac rozptylena do okolia vo forme tepla z brzd. Dalej, aj elektricky pohon potrebuje aj hriadele aj diferak. Ono by sice slo diferak nahradit dvomi motormi pohanajucimi kolesa jednej napravy a simulovat funkciu difu elektronicky, no radsej by som tam mal poctivy mechanicky diferak. Co popisujete dalej existovalo, volalo sa to Chevrolet Volt/Opel Ampera a moje deti by to nazvali epic fail. Spolahlivost spalovacieho motora ako ho pozname problem nie je, problem je ucinnost. A ta sa nazvysi zaradenim dalsich komponentov ktore ju znizuju (alternator, regulacia, motor). Mechaniku pohonu elektromotor nijako nevyluci, nakolko zvysovat neodpruzenu hmotnost jednotlivych naprav je zly napad.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017