Registr adres a zmrd programátor

Featured Image

Ne, nemám nic proti programátorům obecně. Možná za to ani nemůžou programátoři, ale někdo jiný, kdo navrhuje různé informační systémy. Ale zmrd to je určitě, protože mé rodině svojí neschopností bezdůvodně zhoršil kvalitu života.

Začalo to několika případy, kdy mi různé přepravní služby přestaly doručovat domů zásilky. Zpočátku jsem si toho nevšímal, protože to je normální, že se některým k nám na vesnici nechce a bez snahy o doručení dají „adresát nezastižen“. Pak se ale stalo, že mi volali, že stojí před mým domem, ale já jsem taky stál před svým domem a nikoho jsem neviděl. No a od té doby je to standardní situace.

Jakékoli doručování nebyl problém do doby, než zmrdi začali ověřovat existenci adres ve veřejném registru adres zvaném RUIAN. Nevím to jistě, ale vysvětluji si to tak, protože problémový vzor se neustále opakuje. Uvažování zmrda programátora: Nebudeme si přece zaznamenávat adresu, kterou hloupý zákazník zadá špatně, raději ji hned opravíme podle toho, co je v registru adres. Kdybychom evidovali špatnou adresu, ještě by pak zákazníkovi nedošla pošta, anebo by třeba nechtěl platit dluhy z důvodu formální chyby v adrese nebo nevím co. Přece neexistuje žádná adresa, která by v registru nebyla, tak co by se mohlo stát? Na implementaci té myšlenky se přece nic zprasit nedá.

Abych vysvětlil podstatu problému: Bydlím ve vesnici, nazvěme ji třeba Dobřín, v domě s popisným číslem dejme tomu 1. Ale není to plnohodnotná obec, oficiálně jde o část obce, která patří pod blízkou obec, kterou nazvěme Špatnín, kde je i pošta s PSČ dejme tomu 222 22. Špatnín je trochu větší a jeho ulice mají názvy. Dobřín je menší a ulice tu názvy nemají. V celé obci Špatnín jsou dvě adresy s popisným číslem 1. Jedna je ta moje:

Dobřín 1
222 22 Špatnín

Druhá adresa je ve pár kilometrů vzdálené vesnici, v ulici s názvem dejme tomu Špatná, tedy:

Špatná 1
222 22 Špatnín

No a abych to zkrátil, nějakého zmrda patrně napadlo, že každou zadanou adresu ověří v registru adres, a pokud všechno ostatní sedí, jen ulice ne, sám „inteligentně“ doplní či opraví ulici podle registru. Takže když někam zadám tu první (moji) adresu, systém ji vyhodnotí jako neexistující, protože v registru adres přece žádná ulice Dobřín není evidována. Zmrd svou nekompetencí nepočítá s tím, že by v prvním řádku adresy mohlo být něco jiného než ulice, v tomto případě část obce. Vše ostatní sedí, čili adresa existuje, jen je třeba ji opravit podle údajů v registru. Takže zmrdův software „inteligentně“ automaticky opraví ulici na Špatnou. Tím se z toho však stane ta druhá, špatná adresa, kde já vůbec nebydlím, a ta změna proběhne nejlépe skrytě, aniž bych se o tom dozvěděl.

Nevím, jestli se jedná o jednoho zmrda, který napsal jednu softwarovou knihovnu, kterou všichni používají, nebo jestli je těch zmrdů tolik. Nicméně na ně tímto sesílám zlou kletbu, aby se jejich vlastní adresa z registru navždy ztratila, aby si dokázali představit to utrpení.

Nejde jen o doručování. Minulý týden jsem se například v chamtivé vidině zisku chtěl přiživit na lichvě rádoby peer to peer půjček Zonky, jakože bych se stal investorem a nechal se Kellnerem obírat za to, že budu spolu s Homecreditem půjčovat sockám na refinancování ještě méně výhodných půjček a na nová ojetá auta (neplacená reklama, dfens si sem může dát affiliate link). Zadávám do formuláře na Zonky svoji adresu, a jakmile kliknu na další krok, vidím, jak ten formulář těsně před zobrazením další stránky automaticky změní Dobřín na Špatná. Dobře, dám zpět a opravdu, je tam Špatná. Změním na Dobřín a vše je oukej. Kliknu na další a opět, problikne Špatná. Několikrát postup opakuji, dokud nezuřím. No, tady se mi to aspoň podařilo obejít tak, že jsem klikl, že doručovací adresa je jiná, a pak obě napsal stejně, což už pak z nějakého důvodu naštěstí samoopraveno nebylo.

Onehdy mi zase přišla na špatnou adresu nějaká dokumentace z mojí banky. Asi vyhodnotili, že celou dobu dvaceti let jsem u nich tu adresu měl špatně, tak bylo potřeba ji opravit. Telekomunikační operátor taky, najednou změna adresy v internetové samoobsluze, aniž by se obtěžovali mi o tom říct, nebo se dokonce zeptat.

Někteří se obtěžují a zeptají se. Dobrý způsob je, když se mi před vstupem do internetového bankovnictví ukáže formulář, který mi zobrazuje špatnou adresu a vyzývá mě, abych ji buď potvrdil, anebo opravil, přičemž zadat tu správnou nejde, protože se ji nepodařilo ověřit v registru adres. To pro mne znamená buď prostě zalhat a potvrdit špatnou adresu, anebo volat do dané instituce, kde to nejdříve nechápou, a pak když to pochopí, tak s tím stejně nejsou schopni nic udělat.

Jiní pro změnu řešení mírně modifikují tak, že nedoplní Špatnou ulici, jen vymažou část obce Dobřín a na první řádek adresy dají pouze č.p. 1.

A vrchol je, když někdo udělá kombo. To je třeba případ České pošty, která sice snese správnou adresu, a na ni i doručuje, ale v informační SMS, kde mi píše, kam bude doručovat, adresu změní na tu špatnou. Takže volám řidiči České pošty, abych mu to vysvětlil, ale ten to samozřejmě nechápe a má mě za mamlase, protože on tu adresu má (asi) správně.

Ani nevím, kdo na té druhé adrese bydlí. Možná bych se měl zajímat, co všechno už za mě převzali. Přeji jim upřímně, abych nikdy nebyl v exekuci.

Ale naštěstí je tu přeci jen lidský faktor, a naše obce nejsou tak velké, aby to třeba poštovní doručovatelky nevyhodnotily správně podle jména. Takže věřím, že většina pošty mi dojde.

V tom směru musím pochválit dopisové i balíkové doručovatele České pošty, protože k nám poctivě doručují, což se o ostatních přepravních službách říct nedá. Česká pošta sama ale chválu nezaslouží. Když jsem si chtěl odpustit uváděné stresy, řekl jsem si, že si nechám posílat balíky ne do ruky, ale na poštu. Chyba lávky, balík lze totiž poslat jen na některé pošty, na tu naši ale ne. Pokud by šel balík do ruky a nepodařilo se jej doručit, bude druhý den u nás na poště k vyzvednutí. Doručení přímo na naši poštu ale možné není. A pokud na nějakém e-shopu lze naši poštu zadat, pak mi volají druhý den, že tu poštu vlastně zadat přeci jen nejde, a kam že to mají poslat. No, mohl bych si to posílat na poštu 10 km daleko, to by šlo. Někteří odesílatelé to tak dělají, když jim nejde zadat ta naše, tak zadají poštu s podobným PSČ nebo podobným názvem obce a ono to někam dojde.

Tolik drobná odbočka k nadávkám na Českou poštu a nyní ještě technická poznámka k původnímu problému: RUIAN má podle vdp.cuzk.cz následující datová pole: Obec, Část obce, Městská část/obvod, Ulice, PSČ a číslo popisné nebo evidenční/orientační. Kromě toho zobrazí i adresu způsobem, který definuje vyhláška 359/2011 Sb., o základním registru územní identifikace, adres a nemovitostí. Registr adres i vyhláška jsou v souladu a myslí na všechno. Stát je v tom nevinně. Takže pokud znáte zmrda, který to programoval, prosím doporučte mu, aby si přečetl § 6 této vyhlášky, a to odstavec 2 písmeno a, potom odstavec 3, a potom odstavec 4, kde jsou popsány všechny možné způsoby, jak psát adresu, a protože ze zkušenosti popsané výše tuším, že to asi nepochopí, tak navrhuji, aby si i přečetl přílohu 1 k této vyhlášce, ve které je všech 6 (slovy šest) způsobů, jak se v Česku mohou psát adresy, uvedeno příkladem. A dále mu navrhněte, aby to celé přeprogramoval, protože kletba, kterou jsem na něj seslal v tomto článku, není jediná. Obávám se, že jich sešlu ještě hodně.

A na úplný závěr přeji krásné Vánoce lidem, kteří bydlí v novostavbách, jejichž adresa v registru ještě vůbec není.

 


03.11.2019 Bruce

12345 (225x známkováno, průměr: 1,18 z 5)
14 712x přečteno
Updatováno: 3.11.2019 — 21:12
D-FENS © 2017