Prodej auta do AAA na vlastní kůži

Featured Image

Předem říkám, že z důvodu možné identifikace mohou být informace o zúčastněných osobách a autě záměrně uvedeny trochu nepřesně. Jednoho dne přišel kolega do práce s tím, že chce prodat auto a koupit si nové. Ptal jsem se ho, co ho k tomu vede, protože vím, že před nějakým časem šel poprvé na STK a auto kupoval jako nové. Zajímalo mě, proč se toho zbavuje a proč zrovna do Áček.

Důvod zbavení se auta je ten, že to tak dělá vždy, protože je auto pro něj dopravní prostředek a nechce se vůbec o nic starat. Já bych to udělal jinak, ale na druhou stranu ho chápu. A důvod Áček – dostane peníze hned, vyřeší to ještě ten den a nechce se mu otravovat s tím, aby se na to jezdili lidi dívat, spekulovali, ukecávali ho atd. Navíc autům téměř nerozumí a jeho zvolené řešení je pro něj nejjednodušší a nejrychlejší. Po prodeji plánuje ihned koupit auto nové.

Protože při svém hospodaření funguji jinak, pokoušel jsem se ho ukecat, abychom to první zkusili prodat normálně přes inzerát, protože mi přišlo, že za to dostane zbytečně málo. Trval ale na tom, že se půjde podívat do AAA a pokud mu dají cenu alespoň 130tis., tak tam to auto nechá. V autosalonu cenu jeho auta zhodnotili na 100tis, pro případ, že by chtěl dát auto na protiúčet. Jeho argumenty byly přesvědčivé, neměnné, tak jsem místo prosazování svých postupů uvažoval, jestli půjdu s ním.

Když jsem se zmínil, že bych s ním šel, tak říkal, že bude rád, když půjdu. Tím bylo rozhodnuto. Řekl jsem si, že se na to musím podívat a zjistit jak to tedy v těch áčkách je.
Co jsme prodávali:

Typ auta: Rodinné-užitkové auto typu VW Caddy, Citroen Berlingo
Země výrobce: Německo
Motor: 1.6 16V cca 70kW
Palivo: Benzín + LPG montované u prodejce auta (se zárukou)
Najeto: 85tis. km
Výbava: El. přední okna, imobilizér, centrál, klimatizace
Původní cena: 370tis.
Stáří: 4 roky + 1 měsíc

Co se týká stavu, tak si troufám říct, že stav byl perfektní. Kolega dodržoval pravidelný servis, kontroly vždy v autorizovaném servise, auto nikdy nebylo bourané a dokonce nebylo nikde ani poškrábané. Jezdilo se s tím slušně, nikdy to nic těžkého netahalo, ani se s tím nevozil nepořádek. Interiér také perfektní, v autě to vonělo vůní typickou pro daného výrobce. Na celém autě jsem při obhlížení na parkovišti neobjevil nic, žádnou závadu, žádný kaz.

Co se týká jízdy, tak auto bylo tuhé, nikde nic neklepalo, brzdilo to, plasty nevrzaly, prostě paráda. Přepnutí z benzínu na LPG nebylo vůbec poznat a kolega říkal, že za celou dobu, co auto má, nikdy nebyl jakýkoliv problém s alternativním palivem. Jen poznámka mimo – prý není ani problém s redukcemi, když jede na dovolenou, že čerpací stanice v Evropě jsou docela vybavené, ale to jen off topic.

Příprava

Kolega auto neumýval, nevysával, jen si zkopíroval techničák, protože měl nějakou starší zkušenost, že v AAA auto nechtějí člověku vrátit papíry a vyvíjejí tak nátlak na prodej pod cenou.

Příjezd do AAA

Od brány bazaru jsme projeli mezi vystavovanými auty až k místu, kde se auta vykupují a kontrolují.

Když jsme dorazili, byli před námi asi 3 lidé. Celkově se to tam hýbe docela pomalu, a jestli někde v reklamě myslím tvrdili, že do jedné hodiny dojíždíte s penězi… tak z mého pohledu by to fungovalo možná, kdyby tam nikdo jiný nebyl. Kolega s tím ale počítal a oba jsme si vzali pití a čekáním se nestresovali.

Za nevýhodu považuji, že v průběhu čekání se nám z počátku nikdo nevěnoval, aby nám řekl, kolik lidí je před námi, jak dlouho asi budeme čekat. Zjistit v jak jsme na tom, se podařilo jen díky komunikaci s ostatními čekajícími.

Pozitivně je možno nahlížet na to, že pracovníci výkupu tam fakt makají. Celkově je tam rušno a stále se něco děje. Určitě to není jak v bance, kde ženská po každé návštěvě potřebuje ještě 5min na facebook, než zavolá dalšího klienta.

Jsme na řadě

Po hodině a půl jsme byli na řadě. Přišel za námi mladý pán kolem 25 a šli jsme k autu. První si auto obhlídnul a pak požádal kolegu o nějaké doklady, které měl v autě. Zatímco kolega vybíral doklady z auta, tak se mě pán ptal, proč to prodává a celkově se snažil získat nějaké počáteční informace. Měl u sebe nějaký základní přijímací protokol, a před vyjetím se ptal kolegy na cenu, kterou by si za auto představoval. Řekl mu 180tis. (věděli jsme, že částka je nereálná, ale mělo nám to dát lepší pozici pro vyjednávání).

Pak jsme nasedli do auta, řídil samozřejmě pán z výkupu a vydali jsme se auto projet. Trasa byla velmi dobře vytipovaná, protože jsme jeli chvilku po normální cestě, chvilku po čtyřproudové rychlejší cestě, nechybělo pár zatáček a kruháč. Po cestě bylo místo, kde se dá otestovat, jestli nic neklepe na podvozku a také kopeček, kde byla prověřena ruční brzda. Celkově jízda trvala kolem 10minut. Pan výkupčí se v rámci svých možností snažil ověřit maximum, vždy nás upozornil, co bude prověřovat, takže jsme se dověděli, kdy se chystá motor vytočit a proč jezdí po parkovišti plném hrbolů. Po cestě se ptal na pár věcí, hlavně na funkčnost přepnutí mezi benzínem a alternativním pohonem, což také vyzkoušel.

Po projížďce pan výkupčí pořídil asi 15 fotek auta. Nakouknul na podvozek a do motorového prostoru. Nezabralo to víc než 10minut.

Následně jsme byli vyzváni, ať počkáme, že jde zjistit cenu.

Vyjednávání o ceně

Po cca 15minutách se pan výkupčí vrátil, nahodil smutný výraz a říkal, že nám za auto může dát maximálně 120tis. To jsme ihned odmítli, že je to málo a je to výsměch, protože auto bylo v super stavu, jezdilo se s ním slušně a bylo pravidelně servisované. Pak výkupčí moc neprotestoval a sám nabídl, že se teda ještě může zeptat, jestli s tím nepůjde něco udělat a ptal se, s jakou částkou bychom se spokojili. Říkali jsme mu, že aspoň 145-150tis.

Po chvilce se pan výkupčí vrátil a říkal, že mu nabídli 130tisíc, že dál už to asi moc nepůjde. To jsme taky odmítli, že těch deset tisíc oproti první ceně není nic slavného a že požadujeme víc. Pan výkupčí nám vysvětlil, že autobazar potřebuje taky z něčeho žít a chvilku jsme diskutovali o tom, za kolik by se dalo auto prodat, kolik má hodnotu atd. Samozřejmě se snažil dát co nejnižší cenu a podepřít to argumenty, což je jeho práce. Celkově si na jednání nemohu stěžovat, protože pán byl slušný a řekl bych, že i rozumný. Pánovi jsme na konec rozhovoru řekli, ať auto ocení i s druhou sadou kol, kterou mu můžeme ještě přivézt.

Následovalo dalších 10min čekání a pán se vrátil, že nám může dát 140 tis, ale navíc tam ještě cenu nadsadil na 145, aby to pokrylo ještě „ten poplatek“, a že počítá s těmi koly a dál nejde. Poplatek za výkup vozu a s tím spojené věci je 4800Kč. Musím říct, že popis, co vše poplatek zahrnuje a kolik činí, byl umístěn na stěně v prostoru „čekárny“, takže říct, že zákazníka neinformují, je blbost. Popis je jasně čitelný, umístěný hned u dveří, jen nevím, jestli byl popis poplatku i někde venku pro případ, že bychom čekali jen venku. Nevýhoda je, že se poplatek nelze nijak snížit třeba tím, že auto odhlásím sám. To, že poplatek není zahrnutý ve výkupní ceně, beru jako součást taktiky. No… co naděláme.

Dále jsme byli ujištěni, že tuto cenu pak výkupčí vyjednával už s majitelem AAA, který má autobazary v ČR, v Maďarsku, na Slovensku, že tím vlastně obešel už i své přímé nadřízené a že je to teď na jeho triko a určitě už nebude panu majiteli volat a rušit ho atd atd. Toho jsme si samozřejmě velmi vážili a nechtěli jsme vzbudit takový poprask, aby volal jednotlivým akcionářům, tak jsme začali jednání směřovat k pozitivnímu závěru.

Už jsme to skoro chtěli vzít, když nám pan výkupčí říkal, že kvůli těm kolům nám poníží cenu o 5000 a pak, když kola přineseme, tak nám to vyplatí. Kolega by to asi vzal a vypadal, že by do toho šel, ale mně se to moc nelíbilo, protože jsem měl strach, že když tam pak přivezeme 4 kola, tak nám řeknou, že ty kola musí být top stav, nebo musí být zánovní nebo něco podobného. Měl jsem prostě strach, že by nám těch pět litrů nedali. Na to jsem se hned ptal a byl jsem ujištěn, že pokud bychom dovezli 4 kusy něčeho, co vypadá jako kolo, tak nám ty prachy dají, že nemají požadavky na stav těch kol. Tím jsem ještě trochu víc znejistěl a chtěl jsem dojednat, aby to bylo bez kol. Po pár minutové diskuzi o tom, že když nebudeme muset dovézt ty kola, tak si plácneme a že vlastně všichni dosáhneme svého, se šel pan výkupčí zeptat, jestli to tedy může být bez kol.
Dotaz na kola trval asi jen 5 minut a výkupčí říkal, že to tedy už jde opravdu vše na jeho triko, ale že teda jo, takže jsme vyjednávání pomalu končili. Dostali jsme ještě podepsat papír podmínek výkupu. Navíc chtěl občanku, kterou pak člověk dostane zpět při vyplacení peněz.

Z papíru jsem sice nebyl nadšený, ale co se dá dělat. Můžeš/nemusíš podepsat a nic vyloženě závadného tam nebylo.

Čekání na peníze

Pak jsme šli čekat do kancelářské budovy. Před námi mohlo být cca 10 lidí, takže jsme čekali dost dlouho. Probíhalo to tak, že si jednotlivé sekretářky volaly do kanceláří lidi, kteří tam čekali. Často zavolání do kanceláře předcházelo kopírování nějakých dokumentů na kopírce, která byla ve stejné místnosti, kde se čekalo. Celková doba čekání byla asi hodina a půl a opět musím říct, že tam byl docela ruch a paní se docela snažily. Na druhou stranu nějaký systém jsem v tom nenašel. Dokonce mi přišlo, že někteří lidé, kteří tam přišli později, šli na řadu dříve, protože se práce nejspíš dělí na jednotlivé lidi a není podle pořadí příchodu.

Po příchodu do kanceláře sekretářka kolegu autentizovala a dala mu podepsat další papíry. Opět asi nic vyloženě nebezpečného, ale určitě podepisoval prodlouženou garanci toho, že je auto v pořádku, že auto nemělo nehodu, nebylo zatopeno, nejsou na něj dluhy a tak. Kolega měl svědomí čisté a po rychlém přečtení neměl problém to podepsat. Nerozuměl jsem tomu, proč stejný papír, který podepsal prodejci, musel podepsat i paní sekretářce. Díval jsem se rychle, jestli se dokumenty nějak neodlišují, že by pak člověk podepsal vizuálně stejné ale významově tvrdší podmínky, ale nebylo tomu tak.

Následovalo předání a přepočítání peněz, vrácení dokladů a náš přesun domů. Kolega v době čekání domluvil, jestli nás může někdo odvézt domů. Byl jsem překvapen, že s tím nebyl žádný problém a vykupující, který od nás auto bral, nás pak zavezl asi 8km domů.

Shrnutí poznatků

Myslím, že tím, že jsme byli dva, jsme měli velkou výhodu, jednak při vyjednávání, dále při kontrole podepisovaných dokumentů a také ten čas rychleji utekl. Vyloženě levárnu na nás nikdo nezkoušel, ale supervýhodné a 100% bez závad mi to taky taky zrovna nepřišlo, vykupující s námi celou dobu jednal slušně a celkově působil profesionálně. Trochu překvapen jsem byl celkovým časem 5 hodin, což lze přičíst tomu, že tam bylo opravdu hodně lidí.

Shrnutí našich časů

1,5 hod čekání než dojdeme na řadu
25 min projížďka + dotazy
20 min čekání na nabídnutí ceny
40 min vyjednávání o ceně
1,5 hod čekání na vyplacení peněz
15min dokončení a vyplacení peněz

Výhody

Peníze (skoro) hned
Pokud je auto OK, tak to evidentně neřeší a neprotahují
Docela profesionální jednání

Nevýhody

Nízká výkupní cena
Divadlo a argumenty vykupujícího
Náročnost fyzická i psychická
Prodejce za auto ručí a podepisuje to
Poplatek 4800, který sníží výkupní cenu

Závěr

Když to tady po sobě čtu a opravuji chyby, tak si říkám: „Tyyyjo, ono to vypadá skoro jako kladná recenze na áčka“. Snad to nebude vypadat, jako PR článek ? Naše zkušenost opravdu nebyla špatná, nezažili jsme nic, na co bychom si mohli nějak moc stěžovat. Kolegova představa o ceně byla reálná, věděli jsme přibližně do čeho jdeme, a díky tomu že jsme byli dva byla naše vyjednávací pozice lepší a čas strávený čekáním nám nevadil. Odcházeli jsme unavení ale spokojení.
Tím ale nezpochybňuji, že někdo může mít špatnou zkušenost, vyjadřuji se pouze k jednomu našemu konkrétnímu případu.

Auto v prodeji – aktualizace

Auto se po cca týdnu objevilo v prodeji. Kilometry souhlasí, výbava taky. Cena je + 39tis.


21.04.2014 JR

12345 (25x známkováno, průměr: 3,40 z 5)
16 787x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:52

Reklama

D-FENS © 2017