Poněkud satirická esej o moderní demokracii - zpět na článek

Počet komentářů: 118

Přidat komentář
 1. Hoppeho opus magnum Democracy, the God That Failed (Demokracie, bůh,který selhal) už brzy na Slovensku vyjde v češtině a bude k dispozici i u nás. S dovolením v mém překladu.

  1. Dobrá práce!

   Kdo by chtěl ochutnávku, kdysi jsem sem přeložil také jednu kapitolku. Už je to tak dlouho, že jsem docela zapomněl.

   https://dfens-cz.com/o-demokracii-prerozdelovani-a-utoku-proti-soukromemu-vlastnictvi/

 2. A s předmluvou profesora Šímy.

 3. Prostě rebranding zmrdů & vohnoutů, oder?

  1. Thyjorektálowf.
   Pravý a nefalšovaný zdebil-i-rili-yliját yac pětidemolofw hýkalů plutokracie °!° °!°ků a daglbergů, vzoru zanášivých slepic u blbých na dvorečku.
   https://pravyprostor.net/?p=157508#comments

 4. Heploidům (prasopes, množivý jak prase a poslušný jak pes) a dalším třeba hek torům a her manům navzdory.
  https://otevrisvoumysl.cz
  https://www.youtube.com/watch?v=NxUSev1frRQ

  1. Futr sem budete spamovat nebo jak, zvířata. :-))))))))))
   https://www.youtube.com/watch?v=La9ydLubfBM

 5. Pokud místní soudruzi netuší, jak daleko jsme se dostali, zde odkaz ….
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Prezident-Pavel-skoli-postavicky-v-Materidousce-Mnohym-spadla-celist-731790
  Zmíněné číslo Mateřídoušky mám doma třikrát. Jdou do archivu, hned vedle podobných sraček z padesátých let, opěvujících Stalina, Gottwalda, Zápotockého, tanky, armádu, dělníky, rolníky …. a hlavně komunisty. Mám i bustu Stalina, pionýrské šátky, odznaky, knihy, dějiny, fotografie …. a celou edici Petlice a 64 Publishers. Zřejmě nás to čeká znovu.

  1. Vysvětlují se tam prezidentské pravomoci, neadoruje se konkrétní prezident. Je to blbé, ale asi stejně jako kterýkoli jiný edukační komiks.

 6. 99 pragováků, versus novodobá „maova mládež“:

  Studenti Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické, kteří stojí za výzvou k odstoupení děkana Miroslava Ševčíka, svolali na středu protest.
  Ševčík, kterého k rezignaci vyzval i rektor Petr Dvořák, konec ve funkci zvažuje.

  Rektor Vysoké školy ekonomické (VŠE) Petr Dvořák i studentští členové akademického senátu v pondělí vyzvali děkana národohospodářské fakulty Miroslava Ševčíka k odstoupení. Ševčík čelí kritice kvůli účasti na incidentu po sobotní demonstraci, při němž se dav pokusil strhnout ukrajinskou vlajku z budovy Národního muzea. Ševčík výzvy zváží.

  Ti šmatlafounoví blbečci kopou hrob sobě i naší civilizaci.

  1. Se sebeududkovávají v houfu a „soudnost jde do kýblu.

  2. 99 pragovaku bylo součástí podnikové samosprávy?

   1. podotek 14.3.2023 v 22:23

    Otázkou je, kolik z 99 pragováků pracovalo v pragovce a na jakých postech.
    Škoda, že jsem o dobové Reportéry v těch zmatcích puberty přišel…

    1. Já je někde mám, nicméně měly by být online buď via Kramerius MZK/NK, nebo přes ÚČL AV ČR.

     1. podotek 15.3.2023 v 7:16

      Díky za upozornění, zatím jsem nic důležitého nehledal, ale paměť slábne. Pamatuji si například Vaculíkovu recenzi pyramidy na ostření žiletek, ale přesně citovat dokáži jen poslední větu.

      Vzhledem k zaměření webu: měl jsem v ruce i cyklistický dres v barvách časopisu. Jako relikvii ho v normalizačních časech opatroval trenér.

     2. podotek 15.3.2023 v 7:16

      Tak jsem k tématu něco našel, i když u „konkurence“:

      „Pod dopisem jsou podepsaní konkrétní lidé z Pragovky,“ tvrdí pamětník. Některé podpisy mu nic neříkají, neboť mezi podepsanými byli i příbuzní lidí z továrny.

      Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/dopis-99-pragovaku-invaze-srpen-1968-sssr.A180718_113817_domaci_skr

  3. Pragováci něco opravdu uměli a vytvářeli.
   Tohle jsou nové akční výbory Národní, tedy dnes Pětikoaliční fronty.

 7. Dobrá, řekněme, že jsem článek přečetl, ale pořád mám jednu nejastnost. Je kupříkladu kolega kaBrnak blbec, hlupák, nebo ten osvícený jedinec, o kterém se píše v posledním odstavci?

 8. https://tradingeconomics.com/russia/government-budget-value

  Rusko má největší hospodářský deficit v historii, ekonomicky je na tom hůře než při rozpadu svazu…

  1. To jsi se dostal omylem na okrajinu a tedy zaměnil asi. Takových grafů si soroš pro klienty na krize (jeho specialita když jdou všichni kukat) vyrobí 3. haldy na směny. :-)

  2. Pokud se ekonomická úroveň měří výší aktuálního deficitu, pak je v hlubokém ponoru celá euroatlantická civilizace :-)
   Ale ono je to myšleno jako ironie, že?

   1. Ne změnou výkonu ekonomiky a pokud je nějaký stát jen benzinka schopná prodávat jen to co vyhrabe ze země tak když neprodává tak má Smolíka. Srovnejte si SA a RF, oboje jsou totalitní benzínky, ale v SA myslí alespoň trochu na budoucnost a diverzifikuji. V RF tečou hovna po ulici

    1. Zvláštní názor, vskutku. Bohužel poněkud se míjející s realitou. Zkuste se zamyslet nad tím, proč je z emabarga vyjmut třeba titan a titanové výrobky. Případně raketové motory. Nebo nad tím, která firma postavila po světě zdaleka nejvíc jaderných elektráren.
     A našlo by se toho víc, namátkou superčistý neon. A to jen tak lovím z hlavy.

     1. Našlo by se toho velice málo. Titan opět kategorie prodáme co vyhrabeme ze země. 45% rozpočtu Ruska je příjem z exportu ropy a zemního plynu. Celkový export minerálů dělá okolo 70% rozpočtu.

      Bez západních technologií by to ani neuměli vytěžit.

      1. Ach jo. Rozpočtové příjmy státu jen velice volně souvisí se strukturou průmyslu. Třeba to bude tím, že příjmy z prodeje surovin jsou zdaněny extra sazbou?
       Ale mám dojem, že tahle debata nemá smysl, přijde mi to jako debata s Novinkami.cz
       Jen bych podotkl, že jsem kdysi spolupracoval s rakouskými výrobci speciálních čerpadel a prakticky monopolním dodavatelem titanových těles a lopatkových kol bylo Rusko. Nikdo jiný to neuměl odlít, krom Rusů jen jedna slévárna v Kanadě.

       1. Foundryman 16.3.2023 v 22:24

        Vzhledem k zaměření tohoto webu si dovolím jen doplnění: kdyby jen lopatková kola. Kdo chtěl za účelem snížení váhy titanovou sedlovku nebo osu, která by nepraskla, tak si ji koupil a zjistil, že je ruská. I když značka tomu ani nenasvědčovala.

        Co se týče sraček v ulicích, jde o typický způsob socialistické neúdržby, krásný český výraz je vybydlování.

        A jak píšete, debata skutečně nemá smysl. Tvrzení, že v zemi čítající 150 milionů obyvatel tečou jen sračky po ulicích je hloupé nebo hloupě provokativní, nic víc.
        Lidé dokáží vypěstovat obilí, upéct chleba, postavit lodě, nachytat ryby… Odvážím se tvrdit, že bez ohledu na aktuální vládu.
        A z jiného soudku mohu načepovat, že pokud mám surovinu a existuje osvědčená technologie k těžbě, je výhodnější ji koupit a používat než vyvíjet vlastní a získat léta zpoždění.
        Ostatně, i v tom Perském zálivu to tak dělají, ne?

        1. Já strávil 5 let v Rusku a 3 roky na Ukrajině. Vzhledem k tomu nad některými příspěvky do debaty jen nevěřícně kroutím hlavou.
         Minulý rok jsme ve firmě řešili dost průserovou záležitost, dodavatelem dost zásadní komponenty bylo v podstatě monopolně Rusko, alernativně Bělorusko. Pak přišlo embargo a půl roku jsme se v tom zoufale plácali. Teď už zase dodávky běží, od toho stejného dodavatele, ale oficiálně se jedná o ukrajinské, kazašské, případně turecké zboží.

        2. za posledních dvacet let třeba tu produkcu obilí – stejně jako většiny dalších zemědělskejch plodin – zněkolikanásobili, a z čistýho dovozce se stali vývozcem, letos pravděpodobně vyvezou za (v přepočtu) desítky miliard dolarů

         ale hádám, že vobilí se taky hrabě ze země, tak zas nic? X-D

         1. Behemot 15.3.2023 v 23:52

          Psal jsem to již několikrát.
          Rusko je prostě feudální země.
          Mně to nijak nevadí, ovšem lidé, kteří chtějí provozovat libovolné mezistátní vztahy pouze s „demokraciemi“, jsou tím zděšeni. Je zarážející, že v jiných případech nevadí režimy snad až kvaziotrokářské.

Napsat komentář

D-FENS © 2017