Pohádka o kruhovém objezdu

Featured Image

Za devatero kopci, devatero potoky a možná také devatero rybníky žilo bylo malé město. V tom městě byla jediná křižovatka a na té křižovatce semafor. Celá léta střídavě svítila do různých směrů červená, oranžová nebo zelená a všichni měli pocit, že to funguje docela dobře.

Leč jednoho dne se sešlo zastupitelstvo a dospělo k závěru, že město je málo světové. Co mají v Anglii, v Holandsku a také ve Francii téměř všude? Rondel, rotonde, carrousel, circonlocuzione, roundabout, sens giratorie, der Kreisel, karuzela, rondo, rövid férfi felsõkabát, körülírás, zaobilaznica, кольцевая развязка, no prostě kruhový objezd je přesně to, co chybí městečku mezi kopci k tomu, aby se zařadilo vedle Cannes, Hastings nebo Lugana mezi kulturní perly Evropy. A jak řekli, také učinili.

I vyrostl kruhový objezd, veliký, převeliký. To bylo slávy. Auta radostně jezdila kolem dokola, některá si dala těch otáček i více, tři, pět, osm, rekord byl snad sedmnáct. Zase jsme dohnali Evropu a udělali další krok ke světlým zítřkům. S kruhovými objezdy na věčné časy a nikdy jinak!

Jenže brzy se objevily první stížnosti. Kruhový objezd měl okolo sebe sice přechody pro chodce, ale řidiči na vjezdu na kruhový objezd na těchto přechodech často stáli a při vyjíždění naopak chodcům nedávali zaslouženou přednost. Původní průběžná komunikace také byla vytíženější, než komunikace, jež tuto silnici protínala a tak byl často problém na okružní křižovatku vůbec najet.

I zasedlo znovu zastupitelstvo a dalo hlavy dohromady. Radili se dlouho, předlouho. Nakonec to vymysleli až pozdě večer. Namontují na hlavní silnici k přechodům semafory. Z obou stran.

Nelze si nepovšimnout zejména definitivnosti provedení, vyznačující se kupříkladu efektními, vzduchem taženými kabely, díky nimž se i estetická úroveň místa výrazně zlepšila, troufám si dokonce říci, že se estetická úroveň onoho místa přiblížila kupříkladu rozkvetlému rododendronu či interiéru Sixtinské kaple.

Přes velkou, obdivuhodnou snahu zastupitelstva však ani toto řešení nepřineslo kýžené ovoce. Vozidla z komunikací, které byly vybaveny semafory, najížděla na kruhový objezd v přesvědčení, že mají-li zelenou, znamená to, že také mají přednost. Chyba lávky. A tak muselo zastupitelstvo doplnit ještě informační cedule, které řidičům sdělí, k čemu semafory vlastně slouží:

Zajisté musí každý uznat, že takové dopravně-inženýrské řešení si zaslouží ocenění pro svoji jednoduchost, nízké náklady, vysokou estetickou úroveň, přehlednost, srozumitelnost i pro cizince a zejména pro výrazné zvýšení propustnosti kruhového objezdu – ano, vozidla často čekají na zelenou stojíce na tělese samotného kruhového objezdu. Nezanedbatelným je i ekologický přínos tohoto řešení. Pojem dopravní inženýrství tak získává zcela nový rozměr.


14.8.2007, Root

12345 (6x známkováno, průměr: 1,17 z 5)
362x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:04
D-FENS © 2017