Piráti s EU chtějí zdražit benzin na 44 kč za litr (a ODS tomu nechce bránit) - zpět na článek

Počet komentářů: 594

  1. A zase tu máme odpustky.

  2. Dobrý článek, ostatně jako téměř vždy. Bohužel průměrný Český volič tohle neví a je mu to především jedno, tedy do doby než mu to začne lézt do peněz.

  3. Tak dá se k tomu přistoupit zcela vohnoutským způsobem. Když vše zdraží tak, že nebude za to stát jít každý den vydělávat, tak se na to vyseru a budu socka. Podojím nějaké ty dávky na nejnutnější výdaje a ve volném čase rozšířím chov i pěstování pro sebe. Když zdraží odpad i vytápění, tak začneme vytápět tím odpadem, navíc se alespoň planeta oteplí a nebudem v budoucnu muset topit. Navíc se bude dát pěstovat celej rok. Jasně, tučnáci asi nebudou mít kde žít a asi to zaplaví i mnohé přímořské lokality, ale pokud si musím vybrat jestli já nebo oni, nebuďme pokrytci, volba je jasná.. sorry tučňáci

    1. Já bych řekl, že všeobecně se výrazněji začne krást. Lidi neradi opouštějí svůj standard, když zdroje jsou, jen je nějaká k*nda ideologicky zablokovala.

    2. někde psali že Itálie už daní i domácí chovy, takže bych nebyl tolik optimistický, ale na dostatečně velkém pozemku si dokáži představit nějakou velkou jámu na problematický odpad :-) … inspirace pro jednání s mafií viz např. film Heroin

      1. (To je Gabinův koncert, žejo? Mne svým způsobem trápí, že dneska už ten film skoro nikdo nezná. Bez ohledu na poučení, že broky se s puškou forenzně spojit nedají ;))

        1. Stačí, aby se začalo důsledně vyžadovat a kontrolovat dodržování zákonů a vyhlášek spojených s domácích chovem zvířat a stát si vybere tučné „daně z chovu“ přes SVS formou pokut. Pro zajívost např. v knize „chov koz“ jsou jenom 4 stránky odkazů na zákony a vyhlášky a jiné normy související s chovem.

      2. P.S. Na problematický odpad není vhodná jáma, to se dá forensní analýzou rozeznat i po velmi dlouhé době. Na problematický odpad jsou prasata.

      3. Italie dani domaci chovy uz vice, jak deset let.

  4. Průměrná mzda je 38K hrubeho, průměrné zdanění je bratru 66.6%
    Co s tím udělá dalších 10kč/l benzínu navíc? 69.69%?
    Lidi budou nadávat, šlapat a nakonec to zase hodí Burešovi.
    btw. inflace je pro místní čtenářstvo ne-zrovna-zákazníků-homekreditu asi mnohem bolestivější…

    1. Pro průměrného spotřebitel vzroste zdanění vskutku jen o pár desetin procenta.

      Jenže Průměrný Spotřebitel, jak věděl už Steve Krug, je zavřený v trezoru Institutu pro Míry a Váhy v Ženevě.

      Reální spotřebitelé se dělí na městské a cyklistické, kteří potřebují 0l benzinu a dopadne na ně jen zdražení všeho co se kamkoli jakkoli převáží – a potom ovšem dojíždějící autem, pro které zdražení benzinu o 26% znamená dodatečné náklady v rozmezí 700Kč až několik tisíc měsíčně, podle toho jak daleko denně dojíždí.

      A vzhledem k tomu, že více jak 40% dospělých pracujících obyvatel nemá měsíční rezervu na pokrytí dodatečných nákladů vyšších, než 1000 Kč, je takové zdražení existenčně ohrožuje.

      1. Část těch co dojíždí autem a nebudou na to mít můžou taky to auto prodat a přesedlat na skútr nebo motorku. Sice pohodlí jízdy asi utrpí, ale levnější servis, o dost menší spotřeba proti autu, stačí i menší místo na zaparkování …

        1. Ty jsi asi spad z visne, a hodne vysoky. Porid si motorku a zkus na ni celej rok jezdit do prace. Az zjistis, ze to jde jen zhruba kveten-zari, tak si to zkus jezdit v saku. Pak pocohpis, jak dementni je ta tvoje myslenka.

    2. Vole blbej delas jak dyby byl bencin to jediny. To nevidis co se uz deje s uhlim a jak v pici je elektroenergetika a zasobovani teplem? A to samy je v planu se drevem a plynem. VESKERA energie zdrazit az do absurdna. Bez energie neudelas NIC, nebudes mit ani zradlo, ani svetlo a v bejvaku zmrznes.

      1. Navic paliva se promítnou do cen veškerého zboží.

        1. To je naprosto samozřejmý. Teda mimo ty, kteří si žijou v nějaké své ideologické představě světa a věci, který jim do té představy nezapadají, ignorujou, jako by nebyly. Akorát že jaksi sou :D

          1. Az se to posere, tak za to budou moct neockovani, to je jasny.

              1. Na konci tejdne ma nase firma velkou zranici, pronajali si na celej den lod na Dunaji, pojede se do Rakous a zpatky. Sice se v Rakousku nebude stavet, ale pred nalodenim prijede firma a udela vsem testy. Nikoho nezajima, jesli je ockovanej, neockovanej, panic, nebo cernoch. Proste – chces na lod, tak nastav rypak. Einfach und ohne langen Reden.

                1. Tak bych jim řekl: „nasrat!“ Kromě toho bych asi nevydržel ve firmě, kde se dělaj týmblbingy. Odtamtud bych pádil fofrem pryč.

                  1. To neni tymbyldyng, to je uplne normalni chlastacka pro vsechny zamestnance. Dela se jednou rocne, druha bejvala posledni pracovni den v roce. Ta zrejme letos nebude. Behem roku jsou pak akce, ktere si dela uzke vedeni.

                    Vtip je v tom, ze ten test chce sifar, ne nase firma. Nemci jsou dosrany z kdejakyho papiru. Vcera jsem financniho reditele ucil, jak vymrdat s cinskym celnikem. Byl z toho uplne spatnej, ze ty papiry, ktery chci, proste z nemeckyho ucetnictvi nejdou vytisknout. A udelat papir ve Wordu pro nej bylo totalne nepochopitelny. Maj se hodne kuci co ucit.

                    Ja na tu lod nejdu, chlastat bych nemohl, protoze to je bez prenocovani a moc lidi pohromade neni muj model.

                  2. No vidíš, že to umíš. Takhle máš komunikovat s výpravčím a autobusákem.

                    1. Re starter25: Podle čeho soudíš, že to nedělám?

        2. Dopravci prece presednou na kola, ne? V Alze to bude vypadat jak v Saigonu.

          1. Těším se cyklistu s námořním kontejnerem.

            1. 20ft nebo 40ft? Ci snad HighCube? 8-D

  5. Ja sa divam co sa to v EU deje a nestiham sa divit. To uz ludom nacisto svitori ze si taketo veci nechaju? Alebo naozaj nedokazu spocitat 2+2? No nic, mne sa zda ze si uradnickovia pilia pod sebou konar. Ked nahle zhorsenie kvality zivota vinou idiotskych uradnych rozhodnuti nespusti vlnu XY-exitov, tak uz nic na svete.

    1. Bohužel tohle mají geniálně spočítané: zároveň požadují „zdanit všechno ekodaněmi“ a zároveň „kompenzovat zvýšené ekologické náklady sociálními transfery“.

      Zjevným cílem je opravdu zajistit, aby každý MUSEL být na sociálních dávkách a tedy MUSEL šlapat tak, jak úřad káže, protože jinak by existenčně nepřežil.

      A to mj. proto, že takoví lidé se pak stanou osobně zainteresováni na „zelených dávkách“ a tedy budou sami hájit i „zelené daně“ – prostě totální korupce stejným způsobem, jakým EU korumpuje členské státy (vybere od nich peníze a pak jim je milostivě vrátí na grantech, kterými si je koupí) i všechny ostatní.

      Lidem nedojde, že kdyby zrušili ty odvody, nepotřebovali by ty dávky… Protože vidí jen razítko „dárce“ na svých šecích.

  6. Doufám, že ten benzín za 44/litr bude dobře hořet v molotovech…

    1. Hanes 14.9.2021 v 16:45

      No, bude hořet úplně stejně jako benzín za 40 Kč/l, který jsem tankoval relativně nedávno. Předpokládám, že mezi čtenáři diskuse je několik pamětníků té doby a jistě si vzpomenou na výši svého tehdejšího platu.
      Folklorista-Opruz zde také prorokoval, že ropa již nikdy dlouhodobě neklesne pod 100 $ za barel…

      1. Tehdá to nešlo jebnout nějakým zcela neoddiskutovatelným směrem v blízkém okolí. Teď tato možnost bude.

        1. Hanes 14.9.2021 v 17:01

          To jsem netušil, rpč to nešlo? Bylo to zakázáno?

          1. Po kom to chceš házet, po burze?

            1. Hanes 14.9.2021 v 19.36

              Já to nechci házet po nikom, to byl váš nápad, nebo náznak, chcete-li.
              Je dobré si uvědomit, že strůjci trendu se v ČR zcela jistě nenacházejí, musíte být kromobyčejně nadaný hodec.

              1. O ten trend až tak nejde. Ať klidně serou mozky Němcům, ale běda tomu, kdo to zatáhne a spustí zde.

          2. (Pardon, ale Ty rozumíš tomu, nač právě reaguješ? Přesně co nešlo? Čtu to počtvrté, a pořád tomu nerozumím: co je to, u všech všudy, „neoddiskutovatelný směr“?)

            1. To je objekt, po kterém můžeš vrhnout, aniž bys trefil nějaký zbytečný zástupný objekt. Když velmoce vyšroubovaly cenu nahoru, po kom to chceš házet? Když s tím přijde naše vláda, tak jednu jistou adresu znám.

              1. Aha, takhle. Souhlas, ale dovolím si tvrdit, že před 35 lety (když stál naposled — po přepočtu inflací — benzin přes 40 Kčs) byl ten směr dokonce ještě mnohem jednoznačnější než nyní.

                1. Tak doba a individuální mobilita, ekonomika a její závislost na dopravě zboží atp., to je dneska aspekt všeobjímající. Bude zle a dost skokově. To lidi vždycky nasere.

                  1. V zasade ano, po velmi slozitem a bolestivem vyvoji se vracime tam, kde uz jsme byli. Ze si za prumernej plat koupime par set litru benzinu.

                    1. Pár desítek, a ještě načerno.

                    2. Pamatuju benzin za 8 Kcs a to byla cista mzda prumer nekde 1600 Kcs. Ergo dvoustovka barel za jeden plat. Jestli dneska mame prumernej cistej nekde 22000 Kc a benelin bude za 50 Kc, tak porad mame ty barely dva.

                2. ocs 14.9.2021 v 19:50

                  Benzín stál asi tolik:
                  https://www.czso.cz/csu/czso/ceny-pohonnych-hmot-od-roku

                  1. …vuci platu levnejsi a levnejsi.

                    Podle mne jde ale spis o to, jak velka cast jeho ceny je skutecne palivo a kam mizi ty dane na nem.

                    1. Spotřební daň a DPH z ní je 15,53 Kč. Když se připočtou nějaké náklady na dopravu a zpracování, tak pod nějakých 18 až 20 Kč za litr to nepůjde, ani kdyby ropa byla skoro zadarmo.

                      Ale pokud bude inflace pokračovat, tak i benzín za 75 Kč/litr může být brzy ve výsledku levný a dostupný pro všechny :)

                    2. Opravdu? Řekl bych, že stát daní benzín podstatně více (jen pro připomenutí, cca před rokem a půl byl benzín za 23,- i s těma daněma) https://www.kurzy.cz/kalkulacka/spotrebni-dan-benzin-nafta/

                    3. Ice cream 14.9.2021 v 22:04

                      A před dvěma lety byl Natural za 27,63 Kč/l, i s těma daněma.
                      A před třemi lety za 33,03 Kč/l, zhruba stejně jako dnes.
                      A ty daně:
                      V ČR byla poslední úprava výše spotřební daně provedena (zvýšena) s platností od 1. ledna 2010 na 12,84 CZK/litr u benzínu Natural 95. Od 1.1.2021 pak byla snížena sazba z 10,95 CZK/litr na 9.95 CZK/ u motorové nafty.

                    4. Reagoval jsem na rovika, který psal, že benzín bez daní nemůže být levnější jak za 18-20,-Kč a napsal mu, že bez daní stál loni 7,-. Co s tím mají co do činění ceny z jiných období a kdy a jak se daně stanovovaly, to chápeš asi jen ty.

                    5. Ice cream
                      14.9.2021 v 22:22

                      Bez všech daní klidně, máš tam nepřímo i všelijaký výpalný dopravců a prodejce, kterýžto všechno je promítnuto v koncové ceně jako jejich náklady, a eště z toho musí dosáhnout zisk.

                      Ale pro začátek bych se vobešel bez spotřebního výpalnýho :o)

                    6. Ice cream 14.9.2021 v 22:22

                      Rovik: Spotřební daň a DPH z ní je 15,53 Kč.
                      Ice cream: Opravdu? Řekl bych, že stát daní benzín podstatně více…
                      ygorek: V ČR byla poslední úprava výše spotřební daně provedena (zvýšena) s platností od 1. ledna 2010 na 12,84 CZK/litr u benzínu Natural 95.

                      Napsal-li Rovik: Spotřební daň a DPH z ní je 15,53 Kč. Když se připočtou nějaké náklady na dopravu a zpracování, tak pod nějakých 18 až 20 Kč za litr to nepůjde. , mínil tím velmi pravděpodobně spotřební daň zvýšenou o DPH plus náklady na dopravu (a prodej) a výrobu, což je opak ceny bez daní.

                      To je k tomu chápání textu asi tak všechno.

                    7. Tak si klikni na ten odkaz, co jsem psal, pak třeba pochopíš, jak moc zcestný to tvoje vypisování je.

                    8. Ice cream 15.9.2021 v 9:50

                      Ona vámi použitá kalkulačka vyvrací přesně co z mého příspěvku?
                      Pokud ji použiji, zjistím to, co psal rovik. Nádavkem zjistím ještě DPH z marže, ale o tom se nediskutovalo.
                      Ale máte pravdu, pochopil jsem, že ani nevíte, o čem diskutujete.

                    9. Pokud jsi z toho zjistil, že to odpovídá rovikovu tvrzení tak jsi buď slepý nebo debil nebo obojí. Takže už podruhé ti píšu, že zatímco rovik psal, že benzín bez daní nemůže být levnější jak za 18-20kč, tak třeba já v pondělí tankoval za 31,80, tedy ten benzín stál bez daní 13,45Kč ty blbe.

                    10. Ice cream 15.9.2021 v 17:55

                      Skutečně netuším, o čem se přete. Pokusím se vám to přiblížit ve formě početního příkladu:
                      31,80 : 1,21 = 26,28 (cena podle Ice cream bez DPH)
                      26,28 – 12,84 = 13,44 Kč (cena podle Ice cream bez DPH a spotřební daně)
                      20 – 12,84 = 7,16 (odhadnutá minimální cena podle rovika bez DPH a spotřební daně)
                      7,16 < 13,44
                      Nerovnost platí, oba pánové mají pravdu.
                      Pokud tomu stále ještě nerozumíte, zkuste si do školky vzít ještě jednoho asistenta, jsem ochoten vám na něj přispět.

                    11. To jsem nemyslel, že bez daní nemůže být levnější, to jsem myslel, že se současnými daněmi nemůže být levnější. U těch 23,- za litr když se odečte spotřební daň a DPH tak je tam nějakých 6 Kč za litr, do kterých se musí vejít „zbytek“ (ropa, rafinace ropy, doprava produktu, marže benzínky, náklady na provoz benzínky, …). Při ceně 18 až 20 je ten zbytek cca 2 až 4 Kč na litr, což bude asi s náklady na hraně.

                      Ale pokud se budou dít podobné anomálie jako např. záporná cena ropy, tak je možné, že v nějaký moment bude benzín i dočasně levnější.

      2. Vidis, ted bude ropa kolem sto babek a este navic ohromny ideologicky dane navrch.

    2. Jakkoli bych zamáčkl slzu v oku z obrazu hořící (prázdné) budovy českého zastoupení Evropské Komise, obávám se, že takový krok by byl extrémně kontraproduktivní, protože právě na to EU čeká.

      Už léta je totiž zaparkovaný návrh na EU legislativu, která by vytvořila přeshraničně působící a jen legislativu EU vymáhající Europolicii, ve které by čeští policisté mlátili místní demonstranty třeba v Irsku a Nemečtí policisté by mlátili a zatýkali místní demonstranty u nás.

      Oproti tomu co reálně funguje, to byly Žluté vesty. Stávková pohotovost a miliony lidí v ulicích s jediným politickým požadavkem: zrušit ekonomicky likvidační zelenou politiku a vrátit status quo!

      Jak už jsem psal, Žluté vesty byly pro Francouze takový šok, že Macron a dokonce i francouzská Strana Zelených jsou nyní proti uhlíkovým daním a ekodaním!

      1. (Souhlasím téměř bez výhrad, ale pro úplnost) je asi vhodné připomenout, že Žluté vesty ani zdaleka nebyly zadarmo; ono protestovat proti dnešní sluníčkové demokracii není ani zdaleka taková selanka, jako když jsme před třiatřiceti lety protestovali proti komunistům, a reálné risiko moc nepřesahovalo pár jelit od pendreků.

      2. Jo, jenže Francouzi historicky uměj jen dvě věci dobře – šukat a demonstrovat. Našinec na demonstrace moc není, historicky. Našinec bude třeba pořádat každý den čarodky, aby bylo hodně krmiva pro kytičky, a jinak demonstrativně sabotovat uhlíkový bulšit, ale vyřvávat na Václaváku každý den, stávkovat, to moc ne.

        1. (Historicky také zvládali dobře vyrábět šampaňské. Dneska už je, pravda, otázka, zda to jinde nedokáží lépe.)

          1. Sampanske zcela jiste jinde lepe neumi. Ale perlive vino ruznych znacek jiste ano ;-)

            1. Já jim tyhle ryze formální „i když to je šampaňské, nesmí se mu tak říkat, není-li z kraje toho-a-toho“ žeru asi tak stejně jako kolega Putin.
              „Šampaňské“ u mne je to, co je kvašeno klasicky v lahvi, a je mi děsně jedno, na jaké zeměpisné šířce a délce ta lahev leží. Perlivé může být z tanku.

              1. Ja to chapu, jen jsem si rypnul. Taky jsem si parkrat kupoval vina primo v Chateauneuf Du Pape a pritom lze v dobrych vinotekach najit vina mnohem lepsi, levnejsi a neznamejsi.

              2. Kolega Putin ovšem nedeklaroval jen že se Rossijskoe Igristoe bude moci v Rusku nazývat šampaňské, což ještě dejme tomu, ale taky to, že se Moet Chandon nebo Vdova Cliquotová jako šampaňské nazývat NESMÍ. Což je rusácká debilita.
                Asi jako kdyby Češi uzákonili, že jediný rum je tuzemák a ty třtinový kořalky jsou odteď Třtinovice.

            2. Šampaňské ze Champagne ani obdobné sekty odjinud ovšem jsou vína šumivá, nikoliv perlivá…
              Což je terminologický rozdíl na technologickém podkladu, nikoliv ryze administrativní…

              1. +1 nějak nemám sílu se do té vysvětlovací debaty ani pouštět, ovšem to s tím Putinem bylo opravdu velmi mimo a trošku se mi z toho zrovna u někoho obvykle erudovaného(nebo se k věcem, o kterých ví hovno nevyjadřujícího se)udělalo lehce nevolno…
                Doporučuji si napřed o champagne něco nastudovat a pochopit třeba to, jak se dosahuje kvality kontinuálně a ne náhodně, jaký vliv má na víno terroir, atd…
                Sysope to, že si víno kupuješ kdekoliv, o kvalitě nic nevypovídá. K dobrým vinařům se nikdy nedostaneš, pokud s nimi nemáš velmi kvalitní a velké vztahy. To je jako si myslet, že když si koupím víno v Meursault, bude prostě dobré… to je fakt velmi naivní…. :)

                1. Ani náhodou bych se neodvážil předpokládat, že toho o vínu vím tolik, jako Vy, samozřejmě. Ale tu a tam něco málo jsem si ze zájmu přečtl.

                  A ono, čtení je fajn (vřele je doporučuji, je to excelentní zábava!), ale také víno docela rád piji. A krom jiného jsem pil šampaňské (kvašené klasickou metodou v lahvích) od vlastního kamaráda vinaře z Moravy, od mně neznámého vinaře z Kalifornie (přes řadu známých známých), a z několika dalších podobných zdrojů. Oproti mému jinak velmi oblíbenému Dom Perignon Prestige Cuvée brut (a ovšem podle mého vlastního, samozřejmě diskutabilně důvěryhodného, patra) se kvalita pohybovala mez 80-110 %.

                  1. Víno se pije pro radost, nedělejte z toho hipsterskou vědu.

                    Po pivu se spí, po víně zpívá, po kořalce pere.

                    1. To je pěkně řečeno. Dejme tomu, že sekty z Moravy umí kontinuálně dobré dělat třeba Jarda Gala z Bavor, nebo třeba Jan Petrák. Stejně ho ale třeba Gala nedělá každý rok, záleží prostě na teplotě, srážkách a cukernatosti(v teplejších letech to prostě udělat nejde, zase bývá víc červeného, logicky..) Přesto tam například nic ročníkového nenajdete.

                      Ročníkové se nedělají ani Prosecca, ani francouzské Crémanty(tzn. šumivé vyráběné metodou Champagne, ale z jiných oblastí, např. Bourgogne, Alsace, Jura, Loire…). Champagne se ročníkové samozřejmě dělají a kvalitní vinařství umožní ochutnat třeba Champagne staré 20 ale i více let. Těch důvodů rozdílů kvality mezi champagne a zbytkem světa(včetně zbytku francie)je tam vícero, ale pro zajímavost třeba jeden z nich je, že z dobrých ročníků se vždy cca třetina sklizně musí skladovat pro ročníky horší, to je v champagne dáno zákonem…(pěkně francouzsky socialisticky, jak jinak), jinde to není. V těch opravdu povedených letech se právě dělají ty ročníkové cuvéé. Další důvody jsou křídové podloží, chladné podnebí a hlavně to, že se tam prostě šumivé víno vyrábí násobně déle než kdekoliv jinde. Ale to jen tak pro zajímavost, když už jsme naťukli :)

                    2. resp. ano, sem tam se nějaký ročníkový sekt nebo crémant najde…ale je to vyjímka a na dlouhé skladování nebo vyzrávání na lahvi to moc není… jde prostě o tu kontunuální kvalitu a vysokou kvalitu každoroční :)

                    3. shifty 15.9.2021 v 10:25

                      Technicky: sekt v lahvi vyzrává také postupnou oxidací prostupem vzduchu póry v zátce? Co se děje s vnitřním přetlakem? Nebo fungují jen vnitřní chemické pochody (například u sektu skladovaného v bahně na dně přehrady?

                    4. Ano, dá se to tak říct, oxidací. Během výroby se další kvašení u champagne pozastaví po odkalení, tzv. odstřelení zmraženého kalu se zátkou(jak od piva :-) ). Následně se zátkuje. Vnitřní chemické pochody jsou po zátkování již zastaveny…

                      Nicméně perlení se začne ztrácet až po hodně letech, není to tak, že by 5 nebo 10 let let staré champagne už neperlilo. Perlí, ale dejme tomu trošku jemněji. Neperlí třeba 30 let staré champagne, ale to berte s rezervou, to si netroufám tvrdit…tak staré jsem asi ani nepil popravdě. 15 let staré De Sousa perlilo naprosto krásně a bylo dokonce i fresh a svěží, i když barva již byla tmavší a prozrazovala věk…

                      slušně je to popsané třeba tady – https://www.champagne.cz/o-sampanskem/zpracovani-vina-a-vyroba/

                    5. Jinak u champagne zásadně platí čím větší formát lahve, tím lepší. I ve stejné šarži.

                    6. Zase z toho alkoholu nedělejte hipsterskou vědu. Alkohol se pije kvůli intoxikaci. (Sarkasmus)
                      Je jedno co piju, hlavně že se motám.

                    7. shane – tak mě to živí, dělat z toho vědu a prodávat to drahé a kvalitní :)

                2. Ale to ja vim, ja mam ve dvou vinotekach opravdu nadstandardni vztahy a je to dano ctvrt stoletim pratelstvi. Zadnej vinar neni blbec a jednak buduje znacku a druhak to nedela zadara. Speky si necha pro sebe a hodne dobry znamy.

                  1. No spíš ten dobrej vinář má to víno alokovaný roky dopředu, takže ho nikomu z ulice ani prodat nemůže. A ani nechce. To platí hlavně v Bourgogne, kde jsou poslední roky stále malé výnosy..a samozřejmě se to stále zdražuje. Mimo jiné i díky Číňanům, co se tam do toho navezli s prachama…

      3. Přesto mi přijde, že jednou bude třeba udělat si pár dní volno, vzít vidle a zajet to do Bruselu pořešit.

        1. Je to představa krásná, žel nepříliš reálná :(

        2. Jak říkám, to spíše ten meteorit šťastně dopadnuvší při plenárním zasedání Evropské Komise… Vis major… Nikdo za nic nemůže, a Unie, zkus Vesmíru zakázat meteority. Nebo jej pokutovat. Che.

          1. Zakázali by hvězdářské dalekohledy, nebo tak něco :/

            1. Naopak, byly by povinně. A kdo by nesledoval důkladně oblohu a nenahlásil narušitelský předmět letící z nebe, ten by byl za neštěstí spoluzodpovědný.

              1. Preventivne by platili vsichni, u datovych nosicu se to osvedcilo, tak jakypak copak.

        3. Drobná otázka. Sice se zdá být marginální, ale na ní je stavěna obranná reakce „kruh krčící rameny“: Víte za kým s těma vidlema jít? A můžete ho jmenovat?
          U třetí říše to bylo jasné. Jedno hlavní jméno a pět o něco menších.
          Ale u EU? Vždyť všichni přeci jen při nejlepším svědomí dělají svojí práci a mají to podloženo daty a studiemi.
          Za kým tedy půjdete? Kdo za to může?

          1. To je fuk, staci to brat smahem a nemuzes udelat chybu.

            1. V zásadě souhlasím.
              Má to dvě roviny – jedna je ta, že pokud si chceme hrát na právní stát, tak nikdo není vinen – politici dělají to, co mají v podkladech a podklady vytvořili podle nějakého zadání, takže je všechno v pohodě a nikdo nenese odpovědnost. Toto funguje dobře v místních samosprávách, kde kolektivní orgán nenese za nic odpovědnost a když dělají něco jednoznačně protizákonného kolektivně, pak stačí sehnat jakoukoliv firmu, která projde regulérním VŘ a dá jim papír, který jim to doporučí a z hlediska legislativy je to v lahodě.
              Druhá je ta, že EU zatím ukazuje jen tu hodnou tvář, tj „jsme hodní, platíme, dáváme a děláme něco pro žvížátka“. Problém je, že evropská komise je tvořena lidmi totálně odtrženými od reality a vidí občany jako jednotky, které je potřeba řídit a kdo nesouhlasí, tak je nepřítel – je to podobné jako u nás stan, piráti a TOP – plná huba tolerance, ale všcihni, kdo nesdílí jejich názor, je fašista, nacista, ruský agent a je třeba celou jeho rodinu řádně veřejně dehonestovat. Až to v EU přitvrdí v tom 2025 a lidi se začnou bouřit a budou jim chtít ten jejich vědecky podložený ráj sabotovat, proběhne pravděpodobně uvnitř orgánů EU něco jako noc dlouhých nožů a EU ukáže i zuby. Jak to bude probíhat, to je teď ta správná otázka který je třeba se bát.
              Podobnost nástupu s nástupem ideologií fašismu a bolševismu není, dle mého, jen náhodná.
              Jediná možnost je asi ukázat zuby dřív. Ale na to není vhodná situace.

              1. Dokud maji lidi teplo a plny pupky, nic se dit nebude. EU si hlavne musi davat majzla na to, aby neutahla srouby v cele uhniji stejne, protoze tam, kde Nemec bude jen frflat, by uz Polak nebo Slovak skutecne mohl naskocit do auta s basama molotovu a sfrknout do Brusele trosku zaskotacit. A tam, kde jednou nastoupi emoce, uz zadnej papir lidi nezastavi.

                1. S první větou souhlasím a je to tak. Na to odkazovala naopak moje věta poslední. Máme se moc dobře a tak si necháme lehko něco sebrat.

              2. Tohle nemá řešení. Kdyby někdo ve 30. letech odpravil Hitlera a jeho okolí, tak dneska bude na Wikipedii vedle Brejvika – ten, co zavraždil nadějné politiky. Zlo se asi musí nechat projevit, aby bylo nezpochybnitelné.

                1. Nechas se tedy kousnout chrestysem, abys ho mohl v klidu a s cistym svedomim zabit?

                  1. Chřestýš, na rozdíl od socana ve vládě/parlamentu, je prakticky neškodný, neboť je velmi snadné se mu vyhnout. Navíc žere myši, což je obecně také positivní (a socan ve vládě tak, bohužel, také nečiní).

                  2. Zkušenost s chřestýšem tu byla a je to pořád ten samý chřestýš. Dalo by se namítat, že s totalitářstvím tu taky zkušenost byla, jenže pokaždé je rafinovaně přestrojené.

            2. A co řešení papežského legáta Amalricuse cca L.P. 1200 : „Tuez-les tous, Dieu reconnaîtra les siens.“ ?? :-)

              1. Pro našince: „Zabijte je všechny, Pán Bůh si to přebere“.

  7. Mrcasíku, co dřevoplyn? A fungovalo by to vůbec ještě v něčem?

    1. Mam kotel na drevoplyn.

      1. Je to aspoň trochu neekologický?

        1. Samozrejme, protoze ekologicnost topeni neni o kotli, ale o majiteli. Debil vyhuli vesnici i s kotlem v pate emisni tride, zatimco rozumnej clovek v pohode topi bez huleni klidne ve starym pilinaku. Ostatne to, ze je to cely habadura, lze videt treba na tom, ze se vubec neresej kamna. Soused ma ctyrkomin, ctvery kamna a nejaky emise ma uplne u prdele, protoz on nikoho nezajima.

          1. kušuj, eště jim napovídej vole :D

            1. Ja mam vsechny ctvery kamna ve stodole, jsou v supr cupr stavu a do nove casti ted davam jeste velkej krb. Sice puvodni myslenka byla, ze to bude designova zalezitost plus zena rada cuci do plaminku, ale jestli stat bude buzerovat moc, klidne kotel odstavim. Kontrolovat pak muzou, co je napadne.

          2. Jakto, že se neřešej kamna, woe? Provoz nejstarších tříd kotlů bude od příštího roku zakázaný a další třídy budou rychle následovat. Starosta má už teď pravomoc při podezření, že moc hulíš ti přijéchat s drábama do pastoušky a provést ti výtěr popelníku za účelem analýzy, lustraci papíru, zda máš na všechno od kotle přes palivo po komín bumážku a riskuješ tím ekopokutu půl míče (zatím) za každej jeden přestupek. Co bys chtěl víc, tvl?

            1. Ktery kamna se resej, vole? Rikam ti jasne, ze lokalky nikdo nekontroluje, kazdyho zajimaji KOTLE. Vis, jakej je rozdil mezi kotlem a kamnama?

              1. Meritem příspěvku bylo, že mají na obecní úrovni nástroje pro kontrolu všech topenišť včetně otevřených ohňů. Tedy ve tvé větě, že to nikdo nekontroluje, chybí slovíčko „zatím“. Je jen otázkou, kdy souseda někdo práskne, nebo bude existovat nějaká další motivace. Dovedu si představit zelený aktivistický autíčko s kamerou, co bude projíždět vesnice a bonzovat.
                Tady máš základ: http://www.czmoudil.cz/
                Je jen otázka času, kdy se někdo chytne a udělá se dotační výzva na přání, jako je třeba na sledování rysa a pak to pojede ve velkým. Skoro by to sálo za to rozjet svépomocí, protože to proti zelenejm nasere takový množství lidí, že se daly na lampy věšet provazy.

                1. Drony to budou hlídat, ale jako důkaz bude akceptovatelný pouze rozbor popela.

                  1. Však o tom píšu – stačí teplý bonz a starosta s drábama má pravomoc vniknout do baráku a udělat výtěr popelníku. Co potřebujete víc?

                2. Ale jo, fasismus bez hranic, nase budocnost, to nezpochybnuju. Ale ZATIM nic takoveho v ustave neni. Zatim muze prijit na kontrolu kotle a komina. O kamnech nic. Vychazi se z toho, ze kamna uz skoro nikdo nema a pokud, tak s emisema tezko neco nadela, cili tam by to mohlo zacit drit dost brzo, pokud by se nasral dobrej pravnik s dobrym fyzikem.

                  1. A jo, pán nezná ani svoje místní zákony. Ústava? To je jen takovej cár papíru omezený zákonama. Pojďme se na to podívat. 201/2012Sb.

                    Par 2, definice pojmů:

                    e) stacionárním zdrojem ucelená technicky dále nedělitelná stacionární technická jednotka nebo činnost, které znečišťují nebo by mohly znečišťovat, nejde-li o stacionární technickou jednotku používanou pouze k výzkumu, vývoji nebo zkoušení nových výrobků a procesů,

                    Par 17, odsta 1:

                    (1) Provozovatel stacionárního zdroje je povinen
                    b) dodržovat emisní limity, emisní stropy, technické podmínky provozu a přípustnou tmavost kouře podle § 4,

                    c) spalovat ve stacionárním zdroji pouze paliva, která splňují požadavky na kvalitu paliv stanovené prováděcím právním předpisem a jsou určená výrobcem stacionárního zdroje nebo paliva uvedená v povolení provozu,

                    d) předkládat příslušnému orgánu ochrany ovzduší na vyžádání informace o provozu stacionárního zdroje a jeho emisích,

                    e) umožnit osobám pověřeným ministerstvem, obecním úřadem obce s rozšířenou působností a inspekci přístup ke stacionárnímu zdroji a jeho příslušenství, používaným palivům a surovinám a technologiím souvisejícím s provozem nebo zajištěním provozu stacionárního zdroje, za účelem kontroly dodržování povinností podle tohoto zákona,

                    Par 17, odst 2:

                    (2) Vznikne-li důvodné podezření, že provozovatel spalovacího stacionárního zdroje umístěného v rodinném domě, v bytě nebo ve stavbě pro rodinnou rekreaci, nejde-li o prostory užívané pro podnikatelskou činnost, porušil některou z povinností podle odstavce 1, avšak toto porušení nelze prokázat bez provedení kontroly spalovacího stacionárního zdroje, jeho příslušenství nebo používaných paliv, obecní úřad obce s rozšířenou působností provozovatele na tuto skutečnost písemně upozorní a poučí jej o povinnostech provozovatele spalovacího stacionárního zdroje stanovených v odstavci 1 a o následcích opakovaného důvodného podezření na jejich porušení v podobě provedení kontroly. Pokud opakovaně vznikne důvodné podezření, že tento provozovatel nadále nebo opětovně porušuje některou z povinností podle odstavce 1, je kontrolující oprávněn vstoupit do jeho obydlí za účelem kontroly dodržování povinností podle tohoto zákona. Vlastník nebo uživatel těchto prostor je povinen umožnit kontrolujícímu přístup ke spalovacímu stacionárnímu zdroji, jeho příslušenství a používaným palivům.

                    Nějaké další dotazy?
                    Jo a dej si bacha, ať nemáš tmavej kouř, woe. Někdo by mohl mít „tmavomodrý svět“ a ty pak problém.

                    1. Aaaaa… heleme se :-) 1:0 pro tebe. Faktem je, ze nevim, jak muze nekdo splnit bod d) u kamen, jako jsou treba Petry. Asi by vznikla neprijemna debata na tema – co jsou to ‚informace‘. ‚Pane uredniku, ty kamna nehulej. Ergo, informaci jsem vam podal‘

                    2. Kopnul sem to tam bez rozmýšlení. Ty informace se týkají zdrojů nad snad 300kW (to je někde v těch zákonech), typicky pro bytový baráky, kde máš povinnost zapisovat hromadu hodnot do nějakýho pošahanýho logbooku. Peter se to asi netýká. Ale to ostatní jo.
                      Jak by řekl OCS, je tady doba, kdy ti do baráku může bez dovolení a bez ohlášení courat kdejakej vobejda. Starosta kvůli kotli, úředník stavebňáku kvůli černým stavbám, veterinář kvůli žvížátkům, policajti kvůli zbraním, tajní kvůli čemukoliv. A to vše bez jakýhokoli brždění justicí, všechno pěkně na základě „podezření“ jen exekutivní silou bez jakýkoliv kontroly. A střílet se to nedá, musíš jako v číně za dynastie Ming sklopit zrak k zemi a strpět ponížení, protože když ho pozvedneš, dostaneš flastr za urážku kuana. Nutno říct, že většina těhle kritickejch omezení vznikla díky činnosti STAN/TOP09/piráti. Dokonce TOP09 měla někde na FB fotku, jak ten veterinární zákon sepisuju v kroužku asi 10imbecilů, přičemž 8 z toho byli nejodpornější pouliční aktivisti s vodnatejma vočima. Takhle vznikají u nás zákony.
                      Zlatý časy třetí říše a komunismu, kdy ti do baráku bez pozvání mohlo jen gestapo/StB a i policajti museli mít povolení od soudu. To byly ještě doby, kdy se dodržovala ústava a lidský práva.

                    3. Dobrý právník s dobrým fyzikem jsou naprosto k hovnu v situaci, kdy soudy vypadají a soudí, jakoby byly přímo placené z rozpočtu X. správy SNB.

                    4. Kdyz na to prijde, tak neni nevinneho obcana. Vzdycky nejakej zakon porusujes, takze je to o zalobci. Pokud si nekdo vezme do palice, ze hulis, tak ti nepomuze ani to, ze mas supr kotel na atomovej pohon. Vymerej ti flastr a muzes se soudit, odvolavat, atd… to tenhle stat umi velmi dobre. Takze ano, u soudu je to uz loterie, ktera se spravedlnosti nesedela ani ve stejnem vlaku. Zaklad je, k tomu soudu se nikdy nedostat. Kdyz ti nejakej picus prijde delat dusno, tak co uhrajes na zacatku, to mas.

                      Ten zakon rika, ze do baraku ti vlezou, pokud nadale, nebo o5ovne porusujes zakon. Tedy clovek to musi podchytit uz na zacatku, kdyz mu prijde prvni vyzva, ze prijde strihani ovce. Nerikam, ze je to snadny a vzdy resitelny. <ale aspon se na to clovek nesmi vysrat a paxe divit.

  8. Ona ta myšlenka daně z energie, třeba v sazbě 16EUR/GJ, není špatná.

    Jen by bylo potřeba
    – aby to nebylo jen z benzínu
    – aby to byla daň jediná, snad s výjmkou daně z nemovitosti. Pápá DPH, pápá DPFO, pápá daňová přiznání.

    Chápu, že by to byla změna jako kráva, ale z pohledu Aničky, prodavačky v Lídlu, by to vyšlo šul nul (a bodejť ne, když těch 16EUR/GJ v ČR právě nahradí ostatní daně).

    1. Na to se ti stat vysere. Stat to udela obracene – „prechodne“ zavede dan na vsechno a az budou lidi moc rvat, ze neco je zdaneny dvakrat, tak se zacne sestavovat nejaka komise odborniku, ktera o tom zacne diskutovat.

      1. Já vím, že vysere (což teda předpokládá, že to někoho i napadne) – nikdo, kdo žije z neefektivity, kterou se daně mění na státní služby, to nemá zájem měnit. A jasně že se nenajdou tři miliony voličů, který by řekli: „Hele, proč platíme všechny ty daňový vopičárny, když by daně mohlo platit Čepro a pár dolů a jinak prakticky nikdo?“.
        Ale v tom novém, krásném budoucím zeleném světě, kde se neplýtvá… tam na to budu moct taky zapomenout.

  9. PHM by se měly zdražit desetinásobně. Konečně by mi socky nepřekáželi na silnici když jedu s Merglem na golf.

    1. Omlouvám se za pravopisnou chybu. Původně jsem tam měl totiž místo socek kokoty.

    2. Mergly jsou pro důchodce.

      1. Však on by jen lambem, ale nevejde se mu tam bag.

      2. Tak tak, já už nedělám nic, mám už dávno všechno hotový…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017