Petice proti zavedení emisní normy Euro 7

Featured Image

O drakonických pokutách za překročení limitů CO2 už slyšel snad každý, kdo se alespoň trochu zajímá o motorismus. V médiích se často přetřásá, která automobilka limit plní či neplní, případně jaké pokuty jí hrozí.

Ale jakkoliv jsou současné hranice pro CO2 absurdně nízké a jejich splnění či alespoň přiblížení se k nim je možné jen díky větší váze elektrických a hybridních vozidel při výpočtu výsledných emisí jednotlivých značek, to největší ohrožení pro spalovací motory nyní přichází z jiné strany.

Evropská komise totiž připravuje novou emisní normu Euro 7. V rozporu s obecným míněním se normy Euro, včetně současně platné Euro 6, nikdy nezabývaly a nezabývají CO2. Týkají se jiných emisí ze spalovacích motorů, zejména oxidu uhlenatého CO, oxidů dusíku NOx a tzv. pevných prachových částic (anglicky particulates nebo particulate matter, ve zkratce PM), což jsou v podstatě o saze, vznikající spalováním benzínu či nafty.

Zatímco podle současných předpisů smí nově prodávané osobní automobily vypouštět maximálně 60 mg (benzínové motory) resp. 80 mg NOx (diesely) na kilometr, navrhované znění normy Euro 7 snižuje tuto hranici na 30mg, podle druhého návrhu dokonce na 10 mg/km. Podobně drastické omezení je navrhováno pro oxid uhelnatý. Extrémně přísné požadavky mají být kladeny i na způsob měření emisí.

Přijetí Eura 7 v navrhované podobě by znamenalo, že od roku 2025 už v podstatě nebude možné legálně prodávat nová osobní auta se spalovacími motory bez podpory baterií (hybrid). Více o tématu třeba zde.

Proti tomuto záměru se naštěstí už zvedl odpor a koncem loňského roku vznikla petice proti schválení předpisu Euro 7, iniciovaná významným německým autoklubem Automobilclub von Deutschland (AvD), který je mj. též pořadatelem známé veteránské Oldtimer Grand Prix na Nürburgringu.

Petici je možno podepsat elektronicky, a to zde (postupu porozumí i ten, kdo neumí německy):

Je samozřejmě otázka, jestli má taková petice šanci na úspěch. Pravděpodobnost osobně považuji za poměrně malou, ale na druhou stranu podpis ani další šíření petice mezi známé, rodinu, na sociálních sítích apod. nic nestojí. Určitou naději spatřuji právě v tom, že celá věc je zaštítěná nejstarším německým autoklubem AvD.


31.01.2021 Beaumont

Diskuze: ANO

12345 (129x známkováno, průměr: 1,07 z 5)
6 030x přečteno
Updatováno: 31.1.2021 — 21:23

Reklama

D-FENS © 2017