Pane Teplý, strčte si to mlíko…. - zpět na článek

Počet komentářů: 273

  1. Cukrovka je onemocnění které nastává jen u lidí koček a prasat.

    Lidi kočky a prasata jsou jediní živočichové kteří i v dospělosti konzumují mlíko.

    1. WeaponizedAutism 13.5.2023 v 15:

      Proč jste vynechal kočky?
      http://www.vetvill.cz/cs/m-59-diabetes-melllitus-cukrovka

      V dospělosti konzumují mléko i krávy, viděl jsem to. Ty byste také nemusel abstrahovat.

      1. ygorek 13.5.2023 v 16y.35

        Předřečník samozřejmě kočky nevynechal, vynechal psy, jejichž diabetes je v odkaze zmíněn.

        1. Vrozený diabetes se může teoreticky vyskytnout u jakéhokoliv zvířete s inzulin dependentnim metabolismem. Takové zvíře ale zpravidla brzy uhyne a testování se plošně jako screening neprovádí. Získaný diabetes je pak doménou obézních zvířat s nedostatkem pohybu, což jsou typicky domácí mazlíčci.

          https://www.avma.org/resources/pet-owners/petcare/diabetes-pets

          1. Ono také převaha člověčích diabetiků spadá do množiny „obézních zvířat s nedostatkem pohybu…
            Akorát si nejsem jist, jaký podíl z nich jsou „typicky domácí mazlíčci“…

  2. Kdyz uz jsme u tech patvaru a przneni cestiny, pouzivas spravne ceske „pozde/pozdeji“, nebo cajzluv novo vymysl „dyl“?

    1. tendle vémysl je vodnekáď z jižního cajzlova, zhruba tam vod nich jak je D-F, ale asi to není endemický, šířilo se to ai v SV cajzlově a odtama směr vrchovina

      sou votama ai další vylízanosti, naprimjér lepenka

    2. ČJA: Územně nejrozšířenější je adverbium pozdě. Vyskytuje se na celém území kromě Chodska a Klatovska, vm. a slez. nářečí. V Čechách a na Třebíčsku je v dubletě s lexémem dlouho. Ten je z Chodska a Klatovska doložen jako výraz nedubletní. Příslovce neskoro dominuje ve vm. a slezských dialektech.

    3. A komparativ z „dlouho“ v daném významu nářečně dokládá už Jungmann; tedy to asi nebude úplně „novo výmysl“, viďte.

  3. Ty vole. Mlíko cpali v 80. letech komunisti na základní škole nám. Takový ty malý krabičky s přilepeným brčkem v igelitu. To se provozuje i dneska? Je vidět, že komunisti tehdejší a současní se opravdu liší jenom barvou trička.

    1. Soudruzi to, jako mnoho jiných věcí, okopírovali od kapitalistického západu. Tam takové programy organizují už od roku 1977 na úrovni EHS a organizují je vlastně až doteď.

      Mléčná lobby je všudypřítomná, napříč hospodářskými systémy.

  4. Že by autor zažil něco na způsob exkurze obyvatel Výmaru v Buchenwaldu?
    Dotační zvěrstva se dějí dávno všude kolem, už dávno není úspěch či holé přežití mnoha firem založen na produktu či službě, které zákazník patřičně ocení, dnes jde o úspěšné čerpání dotací.
    Jen nevím, kdo to ukončí, jestli budoucí čínský správce Euroskanzenu nebo muslimské hordy, že by zvůle lidu ve volbách dala hlas někomu rozumnému nevěřím a kdoví jestli vůbec někdo schopný tuhle cestu do bídy zvrátit existuje.

    1. Kolaps. Jako za starého Říma. V pátém století se pořád scházel senát, vydávaly se mince oslavující vítězství, císař vydával výnosy, a přitom si barbaři bačovali po svém. A i tady bude postupně přibývat politiků orbánovského typu, kteří nebudou dělat velkolepá gesta „exitů“, ale minimálně v důležitých věcech budou rozhodovat bodle vlastních zájmů a ne podle brusele. Kolik má EU divizí?

      1. Touche :-) Zatím ani jednu, ale chtěla by. Nestihne.

        1. Nějaký represivní aparát má asi skrz devótní členy, však místo trestného činu rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví máme poškozování finančních zájmů EU, jak kdyby finanční zájmy EU byly něco lepšího než finanční zájmy běžného občanského póvlu.
          Místo divizí živí hejno neziskovek hlídajících pokrokové smýšlení a směřování společnosti.

      2. Papež taky neměl divize, ale měl Nečase. A ten papeži nasypal plnými hrstmi. Bez jediného výstřelu.

      3. Pote, co se postupne vsechno odposila xesrotovani na UA, vybuduje EU armadu pesaku z imigrantu se zkusenosti z valek v Male Asii a prilehlem vychode. Nasledne to zde tyto hordy uvedou do sveho mirumilovneho poradku a nakonec se s nimi Cinan domluvi uplne stejne, jako ted dal dohromady Araby a Irance.

  5. Má pravdu, předseda.

  6. Jak správně zmiňuje pan domácí v závěru článku, pan T. pravidelně kváká do médií jakési chmurné předpovědi, které se nakonec nepotvrdí.

    Před několika lety, může to být tak 5 – 6 let, někdy v půli září strašil v TV, kolik bude stát na Vánoce máslo.

    V té době jsem dělal řidiče v mlíkárně, a tento soudruh mi tedy udělal ze života peklo.
    Na zastávce, kde jsem běžně skládal 6-7 krt. másla, brali tak 35 – 40 krt.
    Důchodci nakupovali zásoby na Vánoce, cpali máslo do mrazáků.
    Ráno před otevřením dav před krámem, jak za komunistů.
    Pro mnohé to bylo asi jako nějaké cestování časem, návrat do šťastnějších mladých let, kdy měli ještě zuby.
    Takže pro mne dřina navíc, zadarmo, za nějaký odvezený objem jsem samozřejmě nikdy nic neměl, a návrat domů o hodinku, dvě později, než obvykle.
    Máslo je baleno 40 ks po 250gr. v kartóně, kartónů je 60 na paletě, paleta je 600 kg ( mimochodem tolik váží baterie většího elektromobilu).

    Myslím si, že podobné výstupy v médiích naplňují podstatu trestného činu šíření poplašné zprávy a byl jsem odhodlán podat na pana T. trestní oznámení, pokud to ještě bude opakovat.
    Nasral mne tehdy opravdu významně.

  7. Mléko jsme dostávali v 70. letech na základní škole, byly to tehdy skleněné lahve asi 0,25 l se staniolovým víčkem, a asi dva rohlíky k tomu.

    Asi třetina dětí to vylévala.

    Mě mlíko chutnalo, dokázal jsem jako puberťák vypít klidně i litrovku plnotučnýho…

    Dneska by to byla hnačka jako bič, mlíko nepiju už asi dvacet let.

    1. Já mlíko nenáviděl už od mateřský školky. Ještě dneska vidim, jak přivezli z kuchyně vozejk, na kterým byly sklenice s teplým mlíkem. Už při pohledu na ten škraloup se mi dělalo na blití a když mě to tam souška nutila vypít, tak jsem se tam poblil tak, že už mě potom nechali bejt. Raději bych vypil Savo než teplý mlíko.

      1. Naka spatna koza:D

  8. Ty dotace jsou sice hovadina a je správný je zrušit. Ovšem úplná paušalizace, že všichni se chovali jako mladej zmrda Jaroše je jaksi chybným závěrem.

    1. Chybný závěr měl tvůj fotr v šulinu. Kdyby tě býval hvízdl radši do kopřiv, udělal by líp.

  9. Mlíko do škol si pamatuju jako školák ze základní školy na severu Čech. Dostávali jsme ho od roku 1986 do 1989, byly to čtvrtlitrové sáčky mléka, ale už si nevzpomenu, jestli polo- nebo plnotučného. Každopádně mně mlíko chutnalo a chutná a tehdy to pro mne bylo vítané přilepšení ke svačině z domova, mohl jsem ji konečně zapíjet něčím jiným než vodou z kohoutku. Někteří moji spolužáci mlíko nemuseli, tak mi ho dávali (máti pak nekupovala mlíko v obchodě, protože jsem domů nanosil přinejmenším litr denně, často i víc), jiní sváděli sáčkovou bitvu ve třídách a na WC. Když se takhle povedlo rozplesklými sáčky zničit omítku na WC, byla zavedena přísná pravidla výdeje a konzumace mlíka, která byla kontrolována přísným okem soudružky třídní učitelky. V roce 89 mne napadlo donést si do školy skleničku Granko kakaa, které bylo dobře rozpustné i ve studeném mléce a dělal jsem si tak ve třídě studené kakao ke svačině.
    Já za ty mlíka byl rád :).

    1. mlíko rozděluje lidi (a to ve více úrovních). v první řadě podle dospělecká intolerance laktozy (my neoliťáci smíchaní s neandrtálama jsme většinově v pohodě). v druhé úrovni se řeší jaké mlíko (a jde o návyk). mě je třeba trvanlivé odporné a nesnesu jej než do kafe a ku vaření, a čerstvé (tj. z kravína natočené pod cedulí, že je určeno k tepelnému zpracování) považuji za manu nebeskou, které dokážu vypít půldruhého litru na posezení, jiní se zase čerstvého mlíka štítí a mohou se utlouct po trvanlivém. etylenová příchuť mléka se mi hnusí, ale tento reflex máme my starší co pytlíkové mlíko pamatujeme, třicátníci a mladší netuší o co jde a netuší, proč se výstražné plastové stavební pásce říká ve stavebním slangu „mlíko“.

    2. CzechDave:
      Pamatuju, že bylo polotučný, anžto mělo modrý popisek.U plnotučného byl červený.Bitky téměř ustaly, když jsme začali fasovat novinku „jahodové mléko“.Jo, a na mlíku nebylom datum výroby, ale pouze den výroby.Vydrželo totiž jen pár dní.Dnes vydrží „čerstvé mléko“ i po otevření v lednici mnohem déle.A extrém je ta neutrální mrtvá tekutina zvané trvanlivé, které může být skladováno půl roku v teple…To musí být užitek pro tělo.V lepším případě asi jen projde…

      1. Jojo, to mlíko v sáčku vydrželo i v lednici den dva a pak začalo kysnout, to si pamatuju. Ale já jako dítě pil mlíko po litrech, takže u nás doma se nestačilo v podstatě ani pořádně vychladit :). A neodmyslitelně k tomu mlíku patřila modrá nebo červená plastová nádoba s uchem, do níž se ty sáčky s mlíkem zakládaly a která usnadňovala nalévání do sklenic nebo hrnků.

      2. je to vlastně zvláštní. pasterované mléko v sáčcích tenkrát ráno koupené a vražené do lednice pravidelně druhý den odpoledne zkyslo. dnešní čerstvé pasterované v krabicích vydrží při správném skladování týden. a když si nechám natočit do vypláchnutých petek mléko rovnou od krav deset minut po začátku dojení, vydrží v lednici 5 dní bez ztráty senzorické kvality. vysvětluji si to žalostnou hygienickou úrovní mlékárenství a maloobchodu za socíku, možná kontaminace už při dojení, chybělo rychlé zchlazení, svážení cisternou bez chlazení co se courala několik hodin po několika jézédé, mizerná technologická kázeň při vymývání cisteren atakdále – výsledkem bylo mléko již v okamžiku pytlíkování trochu za zenitem, další dardu tomu dala rozvážka v autech s mizerným chlazením nebo vůbec bez chlazení, místo v chladicím pultu se to na krámě válelo v lodně v lepším případě na dlaždičkách, v horším případě na sluníčku před krámem, aby prodavačky nemusely vytírat….

        1. Lukas B.: To byly ty tmavomodré hluboké přepravky, do kterých se ty sáčky házely bez nějakých ohledů už při výrobě a pak se házelo s přepravkami při transportu do krámu i při manipulaci v krámech. Že u toho nějaký sáček praskl? Nu čto, moloka mnógo.
          Jinak stran toho chlazení, vzpomínám si, že jsem jako kluk tu a tam přemýšlel nad tím, proč musíme doma dávat mlíko do lednice a tady v krámě to mají v přepravkách halabala postavené někde v koutě, občas na to svítí celý den slunce skrze výlohy a nikomu to nevadí. Řekl bych dneska, že to prodavačky v krámě neřešily, protože mlíko bylo stejně vyprodané dřív, než skončila prodejní doba.

          1. ono to zní jako z třetího světa, ale ještě na začátku devadesátek neměly některé vesnické konzumy vůbec ani chladicí pult vůbec (v lepším případě měli skleněnou vitrínu, do které dali ráno cihlu ledu přivezenou se zbožím, v horším případě kýbl se studenou vodou a víkem nebo nic) a maso v řeznictví viselo na zdi na háku (řeznický krám nebýval vybaven topením, a tak řezník byl nabalený jak pumpa a byl furt nastydlý), takže co se neprodalo první den, to bylo druhý den velmi podezřelé a
            na čerstvě narostlých nožičkách samo utíkalo. maso a měkké salámy prodavač opláchl octovou vodou, a většinou to nakonec nějakýmu hejlovi prodal.

            1. no a jeden řezník v dneska už širším centru prahy neměl tekoucí vodu, na mytí rukou a vytírání prodejny si nosil vodu v kýblu odvedle z hospody a na zadním dvorku měl suchej hajzl. nutno uznat, že chlaďák tedy měl – jako študent jsem chvilku brigádničil v oboru instalace (nejen) chladicího vybavení pro řeznictví druhé ruky.

      3. Forge: Paradoxně zrovna Madeta vyráběla chuťově dobré polotučné mlíko, prodávalo se v takových vysokých a úzkých tetrapakových litrovkách se čtvercovým půdorysem a litr stál 22 – 24 kaček v závislosti na prodejně. Teď už ho neprodávají, aspoň v supráčích, kde jsem ho kupoval, ho už nemají. Místo něj nabízí Madeta klasické tetrapaky, ale tohle mlíko mi přijde už dost ošizené a vodnaté. Mrzí mě to, ale co nadělám.
        Nejlepší mlíka, co jsem kdy pil, jsem objevil v Itálii na svých výletech do Dolomit. Tak sametově jemné, syté a chuťově bohaté mlíko jsem si pokaždé vychutnával u společného posezení u táboráku po návratu z túry. Myslím, že nebylo ani plnotučné, ale bylo víc než polotučné, mělo kolem tří procent tuku. Ráno jsem koupil jednu nebo dvě litrové plastové lahve, dal je do společenské místnosti do lednice a večer bylo co pít.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017