Pane Teplý, strčte si to mlíko…. - zpět na článek

Počet komentářů: 273

  1. Po dlouhé době starý dobrý domácí.

    1. Leda hovno. Co to je toto: „aby se mohl projíždět po Budějovicích ve svém obrovitém SUV Mercedes“, trošku nekonzistence né?? Co mu je potom, v čem si kdo jezdí. Ať se přidá k 5ti demolici, je moc ferary nakoupejch na firmy typičo. Strana, vláda a D-F rozhodnete gdo f včem má jezdit po Budějicích?

      1. To je jen neschopnost pochopit psaný text. Všem, včetně D-F, je jistě jedno, v čem teplý komouš Milan jezdí. Jen na to kufa nemá vydělávat přes dotace jak svoje (jak zde popsáno na kraviny), nebo zemědělské (kdy Madeta prostě neplatí prvovýrobě ani náklady). Ten komouš je drančíř a zaslouží si jezdit Fabií.

        1. No já taky nechápu, proč líčí pan domácí Teplýho jako největšího záporáka. Vy dokonce jako komouše. Možná jsem něco minul, ale z informací kolem jsem jen pochopil, že nepodniká aby dělal charitu. A myslím, že to je v pořádku. Že přijme nabídku dotovaného marketingu na dětech z kapes občanů sic dvakrát morální není, ale taky hloupější kdo nebere a pokud se stát rozhodl pro svou socialistickou praktiku, tak když nevezme teplej, vezme jinej. Ten jediný špatný je zde stát a špatní hospodáři, jež ho řídí. A co řídí Teplý nám, narozdíl od státu, může být naprosto putna.

  2. Kurva DF, najdi mi Moravaka, kterej rekne ‚mleko‘.

    1. Sysop, vítej zpět ve fóru. :-)
      Mlééééko se neříká ani u nás na ostravsku.

      1. U nás na Valašsku teda taky. Říct tu „mlíko“, dostanu asi po tlamě… :D

        1. nezacyklil ses nejak?

          1. Heh snad ne, spíš jsem slepý a všim jsem si toho až jsem to odeslal a asi tomu nebudeš věřit, ale já četl – „Mlééééko se říká aji u nás na ostravsku“ Asi přání otcem myšlenky, že „tento moravský spisovný patvar“ používá kromě nás i někdo jiný… :D

            1. je to náký divný

      2. Dik, chvili pobudu, nez mne zase nekdo, koho povazuju za vzdelaneho, zacne urazet.

    2. U nás sa říká mléčko😄😄😄

  3. Prasarna je ta dotace. Pak to bezpochyby vede k presne tomuto efektu, kterej probiha i u nas doma. Hromadi se nam v lednici krabicky s mlikem, ktery nikdo nechce, protoze pokud chci mliko, naliju si ho do hrnku z litrovy krabice a ne, ze to budu kurva srkat nejakym brckem. Nez bych hledal nuz a s napetim resil odriznuti rozku krabicky bez bukkake po cele lince, tak radeji to hodim do kose a naleju si z krabice s plastovym uzaverem.

    Kdyz jsem ja byl na ZS, tak utery a ctvrtek bylo mliko (sklenicka s alobalovym vickem), k tomu rohlik a ve stredu Alma s rohlikem. Objednavalo se to pro ty, co to chteli a taky si to platili. Za minuleho sociku zadne dotace nebyly, ta cena byla stejna, jako v krame, ale bylo to cerstvy a nikdo se s tim nemusel tahat do skoly. Proto to rodice kupovali. Nic se nevyhazovalo, protoze nebylo proc.

    1. Sysop 12.5.2023 v 22:46

      Mléko do škol je příznakem sociální manipulace.
      Jedna skupina aktivistů věří, že mlékem zadarmo přimějí mládež vyřadit z jídelníčku junk food, což se v praxi neprokazuje, druhá skupina věří, že tak pomáhá potomstvu sociálně slabších rodin, hlavně z vyloučených lokalit – zde nemám reference -, je však otázkou, proč to nutit sociálně nevyloučeným.

      1. Puvodni myslenka asi dobra – at maj decka dost vapniku. Ale dopadlo to jako vzdycky.

        1. Sysop 13.5.2023 v 7:23

          Tak původní myšlenka je také relativně stará, prvorepubliková. Tam mají původ různé výkrmny (ozdravovny) městských dětí na venkově, prevence křivice, propagace zdravé stravy, cvičení…
          (Na půdě jsem co zvídavý hošík našel krabici propagačních tiskovin Masarykovy ligy proti tuberkulóze.)

          1. Jojo, v Bavorsku jsou dodnes ruzne pres sto let stare ozdravovny a tabory, kam jezdily deti z Mnichova i Berlina za lepsim vzduchem i zradlem.

          2. myšlenka je starší než prvorepubliková, má původ ve válečném přídělovém lístkovém systému (z té první války před dvacetiletým příměřím). v té době to mohla být docela rozumná věc (tenkrát se ovšem z bandasky nalévala osminka smaltovou nebo hliníkovou odměrkou do hrnku, který koloval po celé třídě), nicméně není mi z mého okolí znám případ rodiny, která by trpěla nouzí tak, že by opravdu „nebylo dětem na mlíko“, a je tady pár procent populace, kde „pro cigára, chlast a nový matlací telefon není na mlíko“. proč s tím otravovat těch 95%, kteří před výplatou dávek neokusují omítku a dehet, to věru netuším.

            1. a hlavní smysl válečného školního mlíka byl vojensko-morálkový; když rukovanec někde na frontě četl dopisy od rodiny a přečetl si, že děti dostávají mlíko, neměl takové tendence zběhnout. a kovozemědělec byl ochotnější tahat čtrnáctky v muničce i v době setí.

        2. na mlíko je řada protichůdnejch stůdií že jak sou tam ty kyseliny a sacharidy jejichž oxidací vznikaí kyseliny, tak to má v lepším případě nulovej vliv na hospodaření s vápníkem (anžto organismus v nejzazším případě reguluje kyselost organismu právě alkalickým vápníkem)

          bezproblémovým zdroje je různý to zrní jako mak, sezam apod.

          1. Kdo má protichůdnej názor na mlíko, ať si z něj udělá jogurt!

            1. nojo ale to by nesměl byt slazené :D

              na maku, sezamu, čia a dalším zelí nic protichůdnýho každopádně néjni

            2. Dá sa z toho priemyselne upraveného mlieka vôbec jogurt urobiť? Pokiaľ viem tak kyslé mlieko z toho nejde urobiť tak ako za bývalej totality.

              1. Nedá, bohužel. Z UHT mléka to nešlo nikdy, protože všechno živé je v něm zabité.
                Otevřené UHT mléko se sice po čase v teple taky zkazí, ale ne tak, že klasicky zkysne, ale divně „tekutě“ zhrudkovatí a příšerně zhořkne.
                Ale na jogurt se u nás prodává i „čerstvé mléko“ v PETkách a z životností max.3 dny v chladu a z toho jde udělat klasická kyška, nebo jogurt.

                1. Tak som si to dobre zapamätal.

                2. A nešlo by ho zpětně naočkovat? Snad to není úplná blbost…

                3. Žena to vystudovala, tak můžu poučovat…
                  UHT mlíko na jogurt a jiné fermentované výrobky nejde prakticky použít. Ne kvůli sterilitě, to by nevadilo (stejně se to musí zaočkovat mikrobiální kulturou), ale protože tou vysokou teplotou při sterilaci dochází k nevratným změnám v mléčné bílkovině (takže srážlivost se dost zhorší a jogurt by byl hnusně sračkózní), ke změnám v mléčném cukru (částečná karamelizace) a ještě k dalším změnám složek mlíka, ale tomu už moc nerozumím – nějaká Majárdova reakce či co). Prý se UHT mlíko nazývá mezi insidery „mrtvá hmota“.
                  To hrudkovatění a zhořknutí je právě to, že ani divoké bakterie při samovolném zkvašení to mlíko nedokážou pořádně zkysnout, ale dějou se tam jakási zvěrstva. Proto mám zákaz UHT mlíko kupovat.

                  1. prejza:
                    „Živé“ trvanlivé jogurty se vyrábí tak, že do mrtvé hmoty, vyrobené z mléka se vsadí (neplést s naočkováním) živá kultura, která se chudinka snaží nechcípnout.Jsou to kouzelníci.
                    Předpokládám, že ani tyto výrobky nemůžeš přenést přes práh bez rizika držkování.

                  2. dyk to tu vysokou teplotu vidí na pár sekund, právě proto aby k velkejm změnám nedošlo, a pak okamžitý zchlazení

                    1. Asi to nebude uplne binarni proces.

                    2. Takže protein clostridia to zničí/pozmění, ale protein mléka ne? To bych neřek.

                    3. karamelizaca cukru? fak?

                    4. Behemot 16.5.2023 v 12:16

                      Fakjo, jenže nepravá.
                      Osoby s dobrým barvocitem se mohou přesvědčit – kondenzované mléko má kvůli melanoidům vznilým v průběhu Maillardovy reakce hnědý nádech.
                      Otázkou je, jaký podíl na tom má zahřátí při odpařování vody a jaký sterilizace v plechovce…

                    5. Behe:
                      Mlíko je něco jako bambus u žlutejch.Universální surovina.Máme doma starý váhy a lodičky jsou udělaný s kaseinu…Pak to teda převálcoval pan Bakelit a toho zmrtvil pan Ropák.Ale kouzlit se s tím dá i dnes, nevěřící Tomáši.

                    6. Behe:
                      Oprava: Místo bambusu si dosaď rejži.

                    7. Galalit – knoflíky z mléka

                  3. prejza 16.5.2023 v 11:35

                    Něco praktických zkušeností je popsáno v různých zdrojích, třeba zde:
                    https://www.vavricek.cz/2015/07/vyplati-se-vyroba-domaciho-jogurtu/

                    Maillardova reakce by v procesu aplikace UHT mohla pobíhat, pokud by nebyl tak krátký. Můžete se přesvědčit pouhým okem: reakce probíhá i při smažení řízku nebo pečení buchet a v průběhu několika sekund jistě v trojobalu několik molekul akrylamidu vznikne, ale vy si jich ani nevšimnete a smažíte dál.

              2. SatanOkkY 15.52023 v 0:24

                Samozřejmě, že dá.
                Nakonec, i čerstvé mléko se doma musí napřed převařit. Jakmile zchladne pod 40°C, zamíchá se do něj jogurtová kultura, které má volné pole působnosti. Pokud se jogurt připravuje v malém, stačí v teplém mléce rozmíchat libovolný živý jogurt.

    2. @Sysop
      I Ty Brute?
      Sakra proč to s panem domácím vyhazujete!?
      Se zbytkem souhlasím, ale sorry pánové, u nás doma se skoro nic nevyhodí.
      Mlíko nepiju a mléko ani mleko mu v regionu razovitem neříkám.

      1. Taky si rikam, aspon na vareni nebo prasatum se to muze pouzit.

        Taky muzou smradum doplatit naky ty vochuceny, tim to bude ai za prachy a hned by k tomu měli mit tamtu, vouctu, ne?

        1. Manzelka na vareni pouziva smetanu. Slepicim by to asi nalejt slo, zkusim doma navrhnout.

      2. A jak se vede byznysu pana Teplého v Rusku?

      3. Svatá pravda, jeden plejtvák jako druhej. D-FENSI, koukej naučit sebe i Kakunu hospodařit. Ať dá mlíko spolužákovi, který ho chce, a ne že to budete vyhazovat, když už to ta zlodějská banda dotuje. To jsou samé dotace a potravinové sbírky a na demonstraci proti bídě pak nakonec přijdou zbohatlíci, protože chudí právě fasujou.

      4. No ja jsem to popsal – srkat trubickou to nehodlam a delat bukkake na pracovni lince se mi taky nechce. Normalni mliko ma nejakej normalni uzaver, takze nemusim davat bacha, abych to behem odrezavani rozku, nebo jine penetrace, nestiskl. Nevyplati se mi s tim srat.

        1. už slyšel vo takovým hájtech nástroju, menuje se to nůžky?

          1. Neznam nuzky, co drzej i tu pojebanou krabicku. Povidej. Problem je v te krabicce, musi se s tim zachazet jak se Strizem. Jinak staci malo a vystrikne.

              1. Fakt to pasuje na ty maly skolni mlicka? Ja mam podobnej kram doma a dole to ma prumer snad 2 cm, coz bych leda do te krabicky navrtal zboku. Porad se to ale toci na tom, ze mi to za tu onanii nestoji. Moje zkusenost je, ze ty maly Tetrapacky jsou citlivy na stisk. Ty velky ne. Udelam dirku a ta velka krabice spis nasaje luft. Mala nic, ale pri sebemensi manipulaci ejakuluje.

                1. Jo tak na ty malý ne. Jinak my jsme na ty krabičky dupali. A pak na nás doma dupal táta na příkaz maminky pradlenky.

            1. druhou ruku máš narvanou v prdeli? zkus si ju vyndat, umejt a chytit s ňou krabicu, uvidíš :D

              1. Jo, vystrikne to, znam. Da se to delat ve drezu a pak to splachnout, aby to nesmrdelo. Ale to jsme z5 u bodu ‚nevyplati se mi s tim srat‘.

  4. Co vím, tak „mleko“ se říká akorát tak někde ve Slezsku. A potom věta „nevím, kdo dostal tento hovadský nápad. Nejspíš to vymyslel nějaký zmrd lidovec“ – tak vymysleli to poprvé na přelomu 1969/70 bolševici a zvopákli si to posranci pod vedením ČSSD. Autor by se měl dovzdělat, než si do někoho kopne.

    1. Školní mlíko měli i v Británii. Maggie Thatcher – milk snatcher ho rušila.

      Je to školní mlíko aspoň plnotučné?

    2. alis 12.5.2023 v 23:00

      No, v letech 1969/70 byli mezi bolševiky zmrdi lidovci zcela nepochybně.
      Buď to víte, a spoléháte jako správný manipulátor na nevědomost mladších čtenářů, nebo nevíte a jste trouba.

      1. No, kdybyste něco doopravdy věděl o historii, věděl byste, že tzv.lidovci byli ve skutečnosti bolševici, kdežto opravdoví lidovci byli buď popravený nebo na uranu. Jste příliš maldý na to, abyste to věděl…

        1. alis 13.5.2023 v 18:13

          Možná jsem příliš maldý(sic!), zato vy jste komický zcela určitě.
          O historii něco doopravdy vím, buďte bez obav.

          1. Nechte ho, je to blboň. Má to z internetů.
            On netuší, co bylo Svobodné slovo a čí to byl symbolický plátek, nebo čí byl symbolický plátek Lidová demokracie, stejně jako Mladá fronta.

        2. Hm, no,… nejvetsi paseku v historii vzdy nadelala levice, vcetne jejich derivatu. Tedy socani, ruzne strany pracujicich a dalsi xindl.

          Teprve az se STAN se nam to obraci… :-/

  5. V této souvislosti se nedá nevzpomenout 16 let starý článek pana domácího:
    https://dfens-cz.com/doomsaying/

    Cituji:

    Mlékárenský boss Teplý z Madety České Budějovice vyřkl následující hrozbu: „Dopředu oznamuji, že od nového roku bude kostka másla od naší firmy stát 51,50 korun“. Dnes jsem kupoval máslo a vypadalo to takto: [32,90]

    Obávám se tedy, že Dfens je poněkud přespříliš optimistický. Teplý dosáhl svého – akorát mu to trvalo 16 let namísto 1 měsíce.
    Dejte mu dalších 16 let, a věřím že se na těch 70 Kč za kostku másla s jistotou dohrabe.

    V této souvislosti se nedá nevzpomenout „gradualismus“ coby oficiální politická doktrína pragmatických socialistů z Fabiánské společnosti:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Fabian_Society
    Pokud nějaký intelektuálský spolek (nutná podmínka je, aby byli motivováni nikoli momentálními short-term ekonomickými zájmy, ale idejemi a přesvědčením) systematicky mnoho generací konsistentně lobbuje stále jedním směrem, prostě si nakonec v horizontu desetiletí až staletí prosadí svou jednoduše proto, že nikdo z odpůrců není stejně vytrvalý. Socialisti, LGBT lobby, trans lobby, drogová lobby, Anarchokapitalisti :D

    Mimochodem, Fabiáni si nakonec založili vlastní politickou stranu, s níž ovládli Británii – Labour party. Takhle daleko ještě Teplý není, ale – když může mít svou stranu, pardon, hnutí, Babiš, tak proč ne Teplý? Malá domů na dotacích se sama nepřihraje a ještě by se ušetřilo za prostředníky ze Strany Lidové…

    1. Jako matematik jistě víte, že při pouhé dvouprocentní inflaci
      poskočí za 16 let cena z 50,-Kč/máslo na 68,63 při zanedbání jakýchkoli dalších negativních faktorů.

      1. Sorry, spletl jsem si Vás s panem Kechlibarem.

        1. zajímavá parapraxe :⁠-⁠)

        2. Checht, musím uznat, že zrovna tento komentář byl napsán takovým stylem, že bych si jej se svým spletl snad i já.

          K původnímu tématu: jako matematik musím upozornit na skutečnost, že průměrná míra inflace se počítá ze spotřebního koše, ve kterém různé položky můžou růst různým tempem, ba některé i klesat. Navíc u jogurtů a másel do toho budou zasahovat těžko modelovatelné vlivy typu evropských dotací. Spíš bych se smířil s tím, že cena másla v čase bude zubatina neaproximovatelná běžnými matematickými nástroji.

          1. Tak tohle raději neříkejte místním samozvaným kontrarozvědčíkům a detektivům. Nebo začnou horem spodem šířit zaručenou informaci, že podle stylu psaní Kechlibar jednoznačně jen další identita zlého Mrcasíka, takže je placený vládou za to, aby… No, to vlastně nikdo neví. Ale je placený.

            Opravdu mě baví si občas vyjet příspěvky s mým jménem a počíst si zjištěními, kdo všechno jsem a kde všude jsem. Jsem prostě skvělý – takové všudypřítomné pokrytí by mi záviděla nejedna tajná služba. Hm, nejsem já vlastně projekt tajné služby, kde příspěvky jménem Mrcasíka (a jeho alter-eg, samozřejmě) píše mnoho agentů, kteří se střídají na směny a software jim učesává texty do jednotného stylu?

            A co na to Jan Tleskač?

            1. Drž hubu agente.

              :-)))))

      2. @peetrich
        No tak to by mělo to máslo stát dnes tak stovku, což?

  6. největší prdel je že i dyž madeta stojí 50, tak konkurenční máclo je za 40, v akci ai kolem 30

    v čem je ta madeta lepčí? víc tuka nemá, chutná to taky všecko stejně (vyráběný stejnejma procesama na stejnejch mašinách)

    1. Máslo Madeta mi přijde že má lepší chuť a konzistenci než ty srance za 30,- z Polska..
      Taky je rozdíl v „čerstém másle“ a „másle“. To za 30 je „máslo“ – mohlo být někde půl roku zmraženo..

      1. no tak mně to přinde všecko naprosto totožný

        buď máš nákou lepčí hubu, nebo si vsugerováváš jaký to není nóblhóch dyžs už za to vyvalil zbytečně love navíc

  7. Dotace jsou zlo, ale mlíko je mlíko :
    Význam mléka ve výživě dítěte je celosvětově uznáván. Více než 80 zemí světa si vždy v září připomíná „Den školního mléka“. Jedná se o to, že v průběhu školní docházky dostávají milióny dětí ve školách mléko. Tato akce má v uvedených zemích celospolečenskou podporu. Jak to ve vyspělých společnostech bývá, bylo i u nás zavádění školního mléka provázeno řadou diskusí. Z odborného hlediska byly hlavně připomínky k obsahu tuku u plnotučného mléka a obsahu sacharidů u chuťově upraveného mléka. Jednalo se o to, že u dětí z rodin se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění při poruše tukového metabolismu by mohlo plnotučné mléko zvýšit zátěž organismu a u dětí obézních by sacharidy ochuceného mléka zvyšovaly energetický příjem. Podle mého názoru jsou však v rámci zájmu propagace příjmu mléka tyto diskuse okrajové. Dotýkají se určitých vybraných skupin dětské populace a obecně je lze dobře ošetřit. Nesmíme rovněž zapomínat, že výživa dítěte by měla být dostatečně pestrá, tím i pro výše uvedené rizikové skupiny dobře kompenzovatelná.

    Mléko a mléčné výrobky do výživy dítěte rozhodně patří a měli bychom tento fakt všemi prostředky podporovat.

    1. Já nevím, kde se vzala ta myšlenka cpát školním dětem mlíko, z vymyšleného důvodu, že je pro ně zdravé a prospěšné. Kdyby tomu tak bylo, tak by to asi příroda evolucí zařídila jinak a Kakuna by si ještě teď chodil k mámě pro pravidelnou dávku kojení, ne? :-)

      Já používám mlíko do kafe a na vaření, ke zjemnění chuti, ale když bych ho měl vypít, tak mi bude zle, protože většina dospělců nemůže trávit laktózovej cukr.

      1. De-Bill 13.5.2023 v 8:09

        Mléko je pro děti zdravé a prospěšné, to je dlouhodobě vyzkoušeno a ověřeno, ověřil jsem si ti i na vlastních dětech.
        Nakonec, generace praprarodičků a prarodičů z nižších vrstev byly v tuzemsku odchovány na bramborách a kozím mléku.
        Příroda evolucí zařídila, že lidé si chodí pro mléko a maso ke krávě, pro škrob k bramboře a pro vlákninu k mrkvi. Nepojídají své rodiče.
        Laktóza je cukr. „Laktózový cukr“ je obdoba „sacharozového cukru“, protože laik někde slyšel „mléčný cukr“ nebo „řepný cukr“ a zdálo se mu to málo učené.
        Laktózu netráví 23 až 25 % dospělých lidí, což rozhodně není většina, ani když se připočtou osoby s imunitní reakcí na mléčnou bílkovinu.
        Mléko do kafe a na vaření obsahuje laktózu. Jeho neproblematičnost je dána tím, že mléka se do kávy nebo polévky či omáčky použije tak málo, že tolerance osoby není vyčerpána.

        1. Tak to ja, pokud nemam v kafi aspon pulku mlika, tak mi hercna tanci odzemek. Takze pekne do poradny sklenice Latte a dolejt mlikem. Tohle mam dvakrat denne, kdyz jsem v praci. Doma se mi s tim nechce srat.

          1. To se z toho neposereš do vejšky?
            Já si mlíko v kafi nedovedu představit a že piju kafe z hrníčku asi jako pan Komárek…

            1. Nemam problem, ja jsem na kravsky presel hned z cecku a denne tak litr dam. Takze pajsl je zvyklej.

              1. Sysop 13.5.2023 v 10:48

                Perlička: nedávno jsem četl, že výraz „koza“ má původ v rčení „dostat kozu“. Odstavené dítě bylo v minulosti přecvičováno na kozí mléko…

                1. Je fakt, ze ta ma taky dva struky. Muze bejt.

            2. Já si dávám do kafe také mlíko, i do čaje, když mám chuť. Strašně mi to chutná, ale o mě se v rodině ví, že mám divné chutě – jako pubošovi mi strašně chutnaly libové párky, zapíjené ledově studeným mlékem :D.
              Apropo, tomu čaji s mlékem se za komančů říkalo „švédský čaj“. Když se objevil na jídelníčku na základce nebo na střední, věděl jsem, že budu mít čaje s mlíkem, co hrdlo ráčí, protože to skoro nikdo nepil… ;-).

          2. Sysop 13.5.2023 v 10.39

            Jo, latte a kapučíno jsou dva důvody, proč jsem si před lety pořídil automat i domů.
            Ve svém případě však nešetřím srdce, ale žaludek…

            1. No ja doma piju povetsinou meltak, protoze klasicky rozpustny kafe mi nedela dobre a ten automat, co mame doma, neni zadna hitparada. Naopak v praci dam dve latte denne, protoze delame komponenty do profi kavovaru a tak je po fabrice fura masin od WMF, Melitty, Thermoplanu, Franke a dalsich. Uz mam vychytany, ktery je nejlepsi. Samozrejme, ze je to ta nejstarsi masina ve vedlejsi budove a tam to mam 75 schodu bez vytahu. Takze skaknu pro kafe a jeho energii necham na schodech. Kdyz jsem linej, tak si dam z masiny na nasem oddeleni, ale mekka pena a neni to vono. Jediny pozitivum je, ze je to zdarma.

              1. Pro rypaly – radeji meltak, po kterym nemam arytmie, nez spatny kafe.

        2. Mě jeden známý kdysi dávno vyprávěl, jak prostě socialistické mléko nemohl, bo se z něj posíral. Pak jel pracovně na několik měsíců mezi prohnilé západní imperialisty, kde ovšem krávy byly až do první sněhové pokrývky na pastvinách.
          Zatímco ty socialistické i v létě žvýkaly nějakou senáž, siláž v zasmrádlém přehřátem kravíně.

          Prý tamní inperialistické mléko pil skoro denně a měl bobky jako srnka. Žádné průjmy a bolení břicha.

          Dokázal by tohle agronom Ygorek vysvětlit ?

          1. tipnu že pasterizaca

          2. kaBrnak 13.5.2023 v 13.37

            Je zajímavé, že agronomovi kladete otázku určenou zootechnikovi a patrně vám to ani nepřijde divné.
            Socialistické krávy byly drženy někde celodenně v kravínech, někde byly přes den na pastvě, přičemž v mléce rozdíl nebyl.
            Další otázky byste mohl směřovat třeba na dietologa nebo gastroenterologa nebo na psychoanalytika.

            1. Nerikali voni nahodou, ze kdysi delali ai do krav?

          3. Nevim, no, ja jsem studoval s Rusakama, ti si do naseho cervenyho mlika jeste rozqedlali lzici masla a rikali, ze je jako to jejich a prej hovno jak cep. Ja teda osobne stran traveni v tech mlikach zadnej rozdil za ty roky nepozoruju. To uz spis ma vliv voda. Cert vi, kde znamy byl a co pil doma.

        3. No, mozna u bilejch, u vsech ostatnich je zvysena sance na spatne vstrebavani laktozy, takze ten argument kulha na vsechny nohy. Priroda evoluci zaridila, ze vetsina ras ma s mlikem problem, ale ty tu budes tvrdit, ze je noumalni si chodit pro mliku :D Mimochodem dle nahodnyho gugle research, je lactose malabsorbtion u 68 % populace. A pochybuju, ze evoluce krave dodala bezlaktozovy mliko.

          1. Na mlíku, kort od průmyslově chovaných dojnic krmených mimo jiné masokokostní moučkou zdravýho fakt neni vůbec nic. Program mléko do škol byla hlavně dojička dotací, moje dítě by to rozhodně nikdy nepilo, protože mu to v dětství vážně k ničemu dobré není. Je mi jasný, že místní starci se slzou v oku vzpomínající na socík se z tohodle poserou, ale prostě je to tak.

            1. masokostní, vtipnej překlep :D

            2. Mlíko je nejlepší prohnat sejrem nebo jogurtem.

              1. Ja mam mliko rad, vcetne mlicnejch derivatu. Delam to tak celej zivot, bobanek sametovej dle EUronorem a nikdy zadna zlomenina. Zuby jak svedska pila. Vsechny svoje.

                1. Já taky. A před spaním, když nemám chuť na panáka, tak sklenku teplého plnotučného.
                  Nepamatuju se ze školy, že by se z toho „školního“ mléka někdo posíral, nebo měl nějaké následné zdravotní problémy. Nepili to všichni, ale jenom ti, co to měli rádi (nebo jim to nevadilo) a nikomu z toho nikdy nic nebylo. A čerstvé tehdejší rohlíky byly mňamka. Za nás to bylo zdarma, pro naši školu to komplet platilo místní JZD. Rodiče v tomto směru neplatili nic, jen jednotné školní obědy za 2,70,-Kčs/den. Papírové trhací stravenky, se prodávaly asi do 20. kalendářního dne předchozího měsíce, nebo poslední školní den daného měsíce, teď přesně nevím. Ale kdo to prošvihl-zapomněl-zašantročil prachy, byl celý měsíc bez obědů, dodatečně se to dokoupit nedalo.

                  1. Jojo, my jsme meli takovej barevnej A5 papirek, kde byly predtistene datumy a nuzkama se odstrihavaly jednotlive obdelnicky. Dalsi mesic jina barva. Ale barev bylo jen asi pet, takze kdo to sysloval, mohl mit listek na obed treba za pul roku, pokud ho u toho nechytili.

                2. Tak. Jsem na tom podobně. Taky jsem odchovaný na mléku odmala, studené, teplé, s Grankem…
                  Naši používali horké mléko s cukrem a rozpuštěným máslem jako lék na kašel. Kupodivu to fungovalo a mně to i chutnalo.

                  1. Ja jsem si jako dite vecer daval teply mliko s medem. Moc dobry. V puberte jsem misto medu do studenyho mlika daval domaci jahodovej sirup, taky dobrej hack.

              2. Jasně, sejry skvělý, ty miluju, hlavně samozřejmě ty francouzský. Nejlíp takový ty, co když rozbalíš, ocitneš se ve stáji. Například Époisses…
                Vidět naživo výrobu třeba Comté byl velkej zážitek.
                Smetanu už méne a mlíko vlastně nepiju, nepil jsem a asi ani pít nebudu. Nikdy žádná zlomenina, fotbal v 39, zuby svoje. Holt to má každej jinak :) Já věřím spíš pivu a vínu, než mlíku xD

                1. no vida, zase jsem o něco chytřejší. I když já radši tvrdé sýry, poslední dobou zejména ovčí.

                  1. Ossai Iraty? Pecorino, co je krásně do slana a úplně světlé. Nj. Sýry a vína, to jde dobře k sobě :) Comté je taky tvrdé, bohužel u nás je to nesmyslně drahé. Ten epoázek je naopak až mazlavý… a teda uzrálý má fakt tah.

                    1. Spíš to pecorino. Občas se člověk potřebuje rozmazlit.
                      Víno mám rád, ale sýr si rád dám s čerstvým chlebem a žejdlíkem černého piva.
                      Uzrálý sýr manželka bohužel pozná i v obalu :-(

                    2. Jo to je cajk. Já to do třeba 25ti let nesnášel myslím ty zralější sýry, či takové ty co jsou trošku po dobytku cítit. A teď bych se po tom utloukl, včetně syrečků, romadůru…přijde mi, že na zralé sýry musí i člověk nějak dozrát věkově. Samozřejmě když to tak má paní, tak se to musí respektovat. Nicméně to bych skoro přemýšlel o pořízení nějaké takové té miniledničky někam do sklepa nebo tak něco.

                    3. prochazi mi to v LockLock krabickach. V obou vyznamech :D

              3. Zase třeba rád pracuju s tvarohem, to je taky fakt. I tatarku si klidně „ošidím“ a vyseknu jí z tvarohu.

          2. hovězí dobytek má zcela jiné přednosti :)

            https://www.youtube.com/watch?v=wx2e4nDlBrI&t=1s

            1. Nojo, ale když ty se ani na to maso nehodíš. Bez ironie. Tak co s takovýma jako ty?

              1. Já sem zde kvalitně prokádrovanej řezník, takže se na maso hodím. Až pujde tlustý do tenkejch, holt zase vyndam a nabrousim kudly. Nemusíš o mě mít péči.

        4. ygorek
          mléko pro děti není nutné, dlouhodobě odzkoušeno na sobě, mléko jsem nepila nikdy a dokonce ani ozdravovna na tom nic nezměnila (https://www.ozdravovnakralovstvi.cz/). Mlékem kávu nekazím, do polévek a omáček dávám smetanu, čestnou výjimku má bramborová kaše, ta bez mléka není dobrá, ale asi máš pravdu v tom, že ta trocha nevyčerpá mou toleranci.

          1. moussa:
            Není nutné pro odstavené děti.Doufám:-)

      2. to že seš rozbitej, deefektní, vadnej, neznamená, že sou rozbití, defektní a vadní všichni, tak nemel tvl

  8. Jako už několikrát předtím, pan Teplý se nechal unést emocemi či arogancí a místo mokrého ručníku na hlavě řekl něco co neměl. To je přece jasné, že pokud dotace skončí, tak buď najde jiný zdroj financování, nebo mléko do škol nebude. Na to stačily dvě klidně pronesené věty. Takhle je za hlupáka, co se neumí ovládat. A ano, Národní fronta (včetně ČSL) měla tehdy na mléko do škol lepší business model.

    1. Vidim to jak dneska – zelene prepravky s mlikem nebo Almou a k tomu zlute s rohlikama. Okolo toho pobihajici matikar, protoze jako jedinej byl schopen se neceho dopocitat. Ono taky tehda byly svaciny chudsi, vetsina mela akorat slozenej lepenak bez salamu, takze mliko s rohlikem bylo brano jako v pohode. Soucasne deti casto dostanou od rodicu $$$ a kupuji si sracky z automatu v prizemi, nebo vybehnou do kramu vedle. To je prece jen o level vejs, nez mliko.

      1. My jsme meli svaciny v hnedocervenejch bednach na maso a extra urcenou sluzbu svacinare. Jakozto prumyslove postizenej Sever jsme meli komplet svacu gratis, se slzou oku jsem vzpomel na kubansky pomerance (ktery bez lzicky nesly zrat, protoze nesly sloupat), Duko (hnus fialovej), mliko (se kterym se v momente, kdy zacalo bejt v pytlikach daly delat neuveritelny veci) a tak. Nastesti mel skolnik dole v prizemi neco jako bufet, kde se dala za uskudlenej halir koupit tatranka nebo neco pododnyho :)

        1. My tedy svačiny nedostávali, jen mléko. To bylo zdarma.
          Svačiny mi tehdy dělala mamka, obvykle dvě půlky krajíce chleba nebo rohlík podélně rozříznutý, obě polovice slepené k sobě máslem a medem, sýrem, máslem a salámem, co prostě bylo doma. K tomu jablko nebo banán, když byl. Kde ty zlaté časy jsou :).

          1. Ja jsem zakladkoval v Usti na 18. a pak u Karla, a pokud si dobre vzpominam, tak to byly komplet svaciny. Vim jiste, ze jsme vzdycky ve dvou chodili do satny, kde byly pripraveny bedny pro jednotlivy tridy a na velkou prestavku jsme to nosili tridy. Jestli to platilo ministerstvo skolstvi, kraj, okres,mesto nebo Setuza fakt netusim, ale nektery svacinky byly dost hnusny (trebas to Duko, to ve mne zustalo jako etalon hnusu dodneska). A smrad mlika zkyslyho v lavici zastosovany bordelem ten uz taky z hlavy nedostanu :)

            1. Ústečák jsem také (náš hlavní rodinný klan je na Klíši a částečně na Severní Terase), ale než jsem začal chodit na základku, odsunuli se naši právě kvůli setuzáckému smogu do jižních Čech (https://dfens-cz.com/vzpominky-na-zeleznou-oponu/). V druhé půli osmdesátek se naši přestěhovali za lepší prací zpět na sever (Stráž pod Ralskem) a na tamní základce jsme právě dostávali ty mlíka. Pro mne to byla novina, do té doby jsem vůbec netušil, že něco takového existuje. Ale mlíko jsem miloval, tak jsem to bral s nadšením :).

        2. Kubansky pomrdance sice nesly loupat, ale sly mackat a stava z nich byla vyrazne sladsi, nez z beznych „spanelaku“. Vykusovali jsme je hubou, zasrani od ucha k uchu. Muselo se to ale predtim umejt, jinak se roloval xicht z toho horkyho postriku na kure.

  9. Jó, chudák soudruh Teplý je jedním ze „svaté“ trojice. Pokaždé, když někde v Niedersachsen vkládám do nákupního vozíku německá nebo irská másla (společně s hromadou dalších položek), představuji si ksichty soudruhů Stanjury, Prouzy a Teplého. Doma pak spokojeně pročítám Kundenbeleg a tipuji, o kolik jsem svatou trojici připravil. Jinak souhlas, tyhle dotační projekty jsou k…ničemu.

    1. Kouzelny u tech projektu je, ze se to opentli zaklinadlem ‚EU nam prispela‘. A lidi se raduji, jak je neco zadara. Ze v soucasnosti do EU od nas tece vic, nez z5, to je pro ne vysoka matematika.

      1. tak ale kdo může za to, že fialka si tam jezdí akorát nechat protahovat díru? proti talyjánům v přepočtu na hlavní ukazatele tydle neschopný kundy nechali fyjalistán vobrat vo 800000000000 vočí

      2. srovnání španělskejch cignů, kde jich přes 13 netahá, a fyjalistánu (snad se moc nerozpadne formátování):

        DPH na léky Španělsko 3% Fiala 12%
        DPH na základní potraviny Španělsko 0% Fiala 12%
        DPH na ostatní potraviny Španělsko 10% Fiala 12%
        DPH na elektřinu a plyn Španělsko 5% Fiala 21%
        Zdanění práce podle OECD Španělsko 39.5% Fiala 39.8% před zvýšením o poplatky za nemocenskou! (Viz OECD 2022 str.3.) Po zvýšení 40,1%.
        Minimální měsíční mzda Španělsko 29 975 Fiala 17 300 oba údaje v CZK
        Průměrná mzda Španělsko 50 088 Fiala 41 500 oba údaje v CZK
        Plat poslance Španělsko 76 176 Fiala 102 400 oba údaje v CZK
        Dotace EU z Recovery fund Španělsko 39 421 Fiala 2 178 oba údaje v CZK na občana dané země
        Dotace EU z React EU fund Španělsko 9 285 Fiala 2 879 oba údaje v CZK na občana dané země
        Vládní pomoc Ukrajině Španělsko 354 Fiala 2 230 oba údaje v CZK na občana dané země

        1. 13 %

          https://www.michalapetr.com/map-1677-fiala-tresta-danemi-a-odvody-cechy-kteri-pracuji-nejvice-v-evrope-nikdo-to-nedela-protoze-nikdo-nezivi-tolik-premnozenych-statnich-uredniku-jako-fiala/

          i ti netahaví španělští cigáni dostanou z uhnije v průměru 10× víc, prakticky každej dostává výrazně víc, jak chudej východní untrmenš, kterej to čímdál víc celý táhne…

          1. Spočítané krásně, ale pak přijde tohle: „Tento tlak by Fiala nevydržel dlouho, a Češi by se konečně mohli začít mít dobře.“
            To si člověk říká, že nemůže být tolik lidí dementních… jenže je :( To už potom i ten alobal na hlavě vypadá celkem rozumně.

            Vždyť po Fialovi přijde Bába a bude dělat nemlich to samé. Z prvních 6ti stran v průzkumu jich 5 nic v tomhle směru nezmění. Jediná změna by mohla nastat s SPD, která by to dokurvila nějakým novým, zatím v ČR neozkoušeným způsobem.

            1. Já nevim, jestli zrovna Španělsko má bejt nějakej evropskej etalon. Spíš je to banda levičáckejch socek s mizernou životní úrovní.

              1. Podle čísel se prej mají líp, ale to jsem neřešil. Řešil jsem tu zbytečnou nenávist a zaslepenost, která nás háže od jedné zdi k druhé a přitom jsou obě ze stejného materiálu.

                1. Jo? no vzhledem k tomu, že neměli 41 let totality/komunismu/socíku, tak to tam teda žádnej zázrak neni. Maj tam teplo, moře, oceán a levný jídlo. To je fajn. Na dovolenou… jinak maj dluhy jako kráva, nefungující ekonomiku, největší nezaměstnanost v EU a mladý lidi tam vocaď celkem houfně zdrhaj, například i do čech. Že by mladí češi nějak houfně studovali a makali ve Španělsku se říct nedá.

                  1. Z okruhu mých známých (nízké stovky) jsou to tři případy, jeden z toho je celá čtyřčlenná rodina a jeden původem polokubánec…

                    1. No vidíte a já zase znám hodně Španělů tady v Plzni, co tu studovali a teď pracují. Například ve zdravotnictví.

                    2. Určitě Španělů? Na LF bylo hodně Portugalců, anžto mají numerus clausus. Studovali v angličtině, plátci.

                    3. Ty taky no. Španělů je v Plzni fakt hodně :) respektive španělek :)

    2. :-) Ano, máte to stejně nastavené. Při každem nákupu v Oberlausitz nebo Niederschlesien si taktéž představuji ksichty výše uvedených soudruhů. Je to smutné, že 90% mých výdajů za potraviny odteče jinam. Chtělo by to nějakou důraznou mediální masáž o škodlivosti polských a německých potravin, případně obnovení hraničních kontrol a vykonstruovat nějaký přestupek,za který by šlo vybírat mastné pokuty. Třeba zákaz přepravy potravin v kufru osobního automobilu. Myslím, že soudruhům už mozky šrotují naplno.

      1. Rekl bych, ze utraty v zahranici vyresi digitalni mena. Prece nemuzes delat stary na hranicich…

          1. shifty:
            Republikáni v USA nejsou levičáci. Aspoň ne v porovnání s demokraty.

        1. Vzhledem k tomu, ze platebni terminal bezpecne pozna, odkud karta pochazi, nevidim jako vetsi technickej problem nauctovat DPH podle statu platce :D Jakmile zmizi kes… Eshopy uz takhle nejakou dobu jedou, pravda, zatim jen podle dorucovaci adresy…

    3. rhol 7:30: Fakt se vyplati jet nekam rekneme do Hannoveru na nakup? Nebo jakoze cestou domu ze zapadu?

      1. Sachsen, detailisto…i když super postřeh. Většinou Sebnitz, občas Habrachćicy-Nowe Jěžercy.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017