Pán prstenů pohledem moderní levice – seminář

Featured Image

Až dosud jsme žili v bludu, že Pán prstenů je prostě jen fantasy příběh, pohádka pro dospělé o boji dobra se zlem. Naštěstí se progresivní levice chopila příležitosti a vysvětlí nám, jak se máme na toto dílo dívat správnýma, LGBTQI(A zbylá písmena abecedy)+ očima.

Tolkienova společnost založená roku 1969 právě pořádá letní seminář s tématem: Tolkien a rozmanitost. Pokud máte nějaký zajímavý příspěvek, nezapomeňte poslat svoji přihlášku. Vítána jsou témata zahrnující zejména „přístup Tolkiena ke kolonialismu a postkolonialismu“ (mě napadá to násilné uchvácení Kraje hobity, kde už dnes není, pro samou noru, kam se hnout). Případně můžete poukázat na zjevnou „nespravedlnost v zastoupení nějakého pohlaví, sexuální orientace, fantasy náboženského vyznání nebo rasy“ – ne, nebavíme se o černoších, bavíme se o elfích, trpaslících a skřetech (ovšem uznávám, že i tyto rasy by měly být rasově vyvářené, neboť nic není tak zničující pro psychiku mládeže, jako příběhová absence černého trpaslíka nebo asijského skřeta).

Ovšem i v případě, že nehodláte aktivně přispět, pro vás může být seminář hodnotný. Vyberu jen pár zajímavých témat, která rozhodně stojí za pozornost.

Hned na úvod nás čeká poutavá přednáška Cordeliah Logsdon – Gondor jako trans: Krátký úvod do transsexuální reality Pána prstenů. Nevím jak vy, ale já hořím zvědavostí dozvědět se něco o transsexualitě gondorských králů a správců.

Následovat bude cenný příspěvek Clare Moore – Problematika bolesti: Vykreslení fyzicky postižených v literatuře J. R. R. Tolkiena.

Téma transsexuálů a lidí s postižením budeme mít za sebou a v 17:00 se můžeme vrhnout na nevšední příspěvek V. Elizabeth King – Spálená ruka je nejlepší učitel o ohni: Přesídlení a odsun národů v Tolkienově Středozemi pohledem ekologie a posttraumatického stresu. Konečně něco zajímavého! Multikulturní utečenci z Mordoru přijíždějí do Středozemě a zde se dovíme, že v rozmanitosti je síla. Je smutné, že jsou to samí muži, ale co, orkské ženy a děti budou s rodinami sloučeny v druhém dějství.

Před přestávkou přichází jeden ze zlatých hřebů programu – Neviditelné protějšky: Tolkienovy trpaslice a nedostatek ženství. Přednáší Dr. Sara Brown, vedoucí magisterského programu jazyků a literatury, Signum univerzita, Bedford. Věřím, že po přívalu fousatých trpaslic překypujících ženskostí a kníry (opovažte se protestovat, homofobové!) přijde drobná pauza vhod.

První den pak bude zakončen přednáškami zabývajícími se antirasismem Středozemě a sexuální identitou hrdinů Tolkienova díla.

Začátek druhého dne je něco, co nelze minout. Pokud by byl někdo, jako já, zaostalejší, pokusím se vysvětlit pojem queer hned na začátku – queer je někdo, kdo se cítí jiného pohlaví, než se kterým se narodil a není přitahován opačným pohlavím (těžko říct kterým). Přednáška Dr. Christophera Vaccaro, Ph.D., přednášejícího v oboru genderu, sexuality a ženských studií na Univerzitě ve Vermontu, známého svojí publikací Querring the Middle Ages (Queerování středověkem), nesmí být přehlédnuta – Omluva pro Sarumana: Queer komunita v Tolkienově Pánu prstenů. Osobně jsem zklamán, že queer orientace Sarumana nebyla v díle prezentována názorněji, úplně jsem jí přehlédl. Pro queer komunitu se nyní Saruman, druhá nejzápornější postava Pána prstenů, stává novou modlou. Bude vám vysvětleno, že vykácení lesa Entů pro vybudování zbrojního průmyslu, zpustošení země široko daleko a úsilí o nadvládu a zotročení okolních národů je vlastně fajn.

Následně vystoupí Danna Petersen-Deeprose, magistra umění a literatury z McGillovy univerzity v Montrealu, redaktorka akademického vydavatelství a hlasitá bojovnice za sociální spravedlnost, s příspěvkem – Něco silně queerského: Rozvrácení heterosexuálních stereotypů v Tolkienově světě. Úplně vidím elfí královnu Galadriel přicházející s odhalením, že není žena, vše jen předstírala a osamoceně, bez dětí a manžela, vládnoucí až do skonání věků. Tohle je obraz, který těžko vymažete z mysli.

Celý seminář je nabitý kvalitními příspěvky významných profesorů a podporovatelů marxistické organizace BLM (Na černých životech záleží) a není v mých silách všechny vyjmenovat. Dozvíme se ještě o Sovětském vyobrazení Pána prstenů, Sultana Raza, migranta z Indie, nám poví o „projekci indických mýtů, kultury a historie do Tolkienova světa“, připravena je i řada příspěvků podporujících rozmanitost a inkluzi. Pochopíme, že i orkové jsou lidé, obyvatelé je musí vítat s otevřenou náručí a přizpůsobit se jejich obyčejům.

Rozhodně si nenechte ujít žádnou z nezapomenutelných přednášek a registrujte se k jejich zhlédnutí přes zoom zdarma.

Pokud jste snad neměli valného mínění o univerzitách sociálních studií, věřím, že tohle rozptýlí vaše pochybnosti. Západ již dosáhl úrovně, kterou si zatím neumíme ani představit.

Máme ale několik nadějných adeptů na podobné práce i u nás – např. Mladé pirátstvo, jehož název byl upraven tak, aby byl pohlavně neutrální a „otevřený nebinárním osobám“, disponuje hned několika jedinci se zaměřením na LGBTTQQIAAPUCTSOH+ komunitu a ochotnými zvednout pochodeň. Posuďte sami – učitel na fakultě humanitních studií Karlovy univerzity, asistent pirátského poslance, jeho vzorem je Karl Marx, věřící v „nevyhnutelné vítězství pracujícího lidu“, kandidoval za Pirátskou stranu s heslem „Hlas pro Holodňáka dnes je hlasem pro socialismus zítra“, prohlašující o sobě, že šňupe komunismus. Lepší kádrový profil snad ani nelze najít.

Úplně ho vidím, jak hned po volbách, pod záštitou nové nejsilnější parlamentní strany, cupuje na kusy Rychlé šípy. To dílo přímo volá po větší vyváženosti. Červeňáček se doslova nabízí jako vhodný kandidát na nejrůznější orientace a je jen záhadou, kterou menšinu nově posílí Mirek Dušín.

 


20.06.2021 Anderson

12345 (217x známkováno, průměr: 1,18 z 5)
17 177x přečteno
Updatováno: 20.6.2021 — 22:06

Reklama

D-FENS © 2017