Odstup 1.5 m: Jak přijít o řidičák prakticky - zpět na článek

Počet komentářů: 280

  1. V návrhu na změnu zákona č. 361/2000 Sb § 17 „Předjíždění“ je v bodu 6:
    „Řidič motorového vozidla nesmí předjíždět, jestliže by nedodržel bezpečný boční odstup při předjíždění cyklisty. Bezpečným bočním odstupem při předjíždění cyklisty se rozumí vzdálenost mezi nejbližšími okraji motorového vozidla, přípojného vozidla nebo nákladu a jízdního kola, přívěsného vozíku nebo cyklisty nejméně 1,5 m.“
    Nemluví se tu o šířce vozidla tak jak je uvedena v TP (bez zrcátek) a jak byla kalkulována v článku. Obávám se že při případných výpočtech ve správním řízení budou zrcátka připočtena „k dobru“.

    1. Proč by to dělali – zrcátkem ho můžete sejmout úplně stejně jako dveřma. Je to v jeho výšce.

      1. On to právě takhle asi myslel. Proto to „k dobru“ dal do uvozovek.

      2. Dělali by to proto, že se v návrhu hovoří o „nejbližších okrajích vozidla“ a proto že budou argumentovat přesně jako Vy „zrcátkem ho můžete sejmout úplně stejně jako dveřma. Je to v jeho výšce.“.

  2. Dotaz, pro správní orgán je možná postup jasný a prokazuje pouze, že 1.5m nebylo dodrženo, ale pro soud tohle přece nemůže být dostačující. Je tak?

    1. Ale klidně i pro soud. Říká se tomu volné hodnocení důkazů.

      1. Dobře ale pak by mělo jít odsuzovat lidi na základě toho, že nedodrželi maximální povolenou rychlost, přestože se neví, kolik přesně jeli. A to se přeci neděje.

        1. ale děje, viz usekové pokus o měření asi rychlosti, ve skutečnosti naprostý nesmysl z pohledu zákona

        2. Úsekové měření je taky výpočet z nezpochybnitelných veličin, ale přesná rychlost zjištěna není. Tady Vám prostě spočítají, že jste měl odstup maximálně tolik a tedy, že jste povinné minimum dodržet nemohl.

          1. podle jistého zákona. pokud se sankce odvíjí na žákladě určité veličiny, je sankce možná, a to bez výhrad, jen na základě uředního měření,

            1. Odkaz?

            2. Odkaz zřejmě není…
              Nicméně ani pokud by tomu tak bylo, nečiní to problém: máme-li úřední měření šířky vozidla i šířky vozovky, pak opravdu lze spolehlivě dovodit, že v daném případě nemohl být – a tedy nebyl – předepsaný boční odstup dodržen, QED…

  3. A platí to i recipročně? Když popojíždím v hustém provozu/koloně kdy jednou pumpička předjede mě, a pak zas já jeho, neměl by i on dodržovat pravidlo odstupu 1,5m? Pravidelně potkávám jednoho takového ohona proplétajícího se středem mezi auty na magistrále. Pro jízdní pruh mezi auty (rozuměj přerušované čára) rozhodně nevzniká koridor, jak pro vlak (tj. šířka 1,5m) na obě stany od pumpičkových řídítek. Jak se s tím orgán vypořádá?

    1. Ano a pokud on nedodrží odstup při předjíždění kolony, je v tom každej v koloně za bůra a za 7 bodů.

      1. zákaz řízení

      2. Já myslím, že nikoliv… Jestli se nepletu, tak v tom návrhu zákona je explicitně uvedeno „… řidič MOTOROVÉHO vozidla nesmí předjíždět…“. Takže cyklouš může předjíždět klidně na 5cm, ale ani jemu a ani autu stojícímu v koloně se nic nestane. A dokonce ani když bude předjíždět cyklouš cyklouše na 10cm, tak se nikomu nic nestane, bo se jedná o chráněné druhy, kterým nesmí být žádným způsobem ublíženo.

        1. A co argumentace, že šlo o souběžnou jízdu, která nakonec dopadla předjetím, neboť pedálista po odšpuntování provozu jednoduše neudržel krok s motorovým vozidlem? Laicky řečeno, cyklista dobrovolně vjel do nebezpečné zóny tím, že se nasral do pruhu k pohybujícímu se vozidlu, toto pak dále pokračovalo v jízdě ve svém pruhu (neboť nemá povinnost zastavit, poklonit se a klidit se pumpičce z cesty). Situace pokračuje udržováním neportovatelné souběžné jízdy až do momentu kdy vozidlo ze situace odjíždí. Jako klíčové vidím nezastavit?

          1. O souběžnou jízdu by se jednalo tehdy, pokud by cyklouš na čtyř-proudé silnici jel v jiném pruhu než auto, které ho v takové souběžné jízdě míjí. Pokud ale cyklouš jede ve stejném pruhu jako auto, které při jeho předjíždění nemůže přejet do vedlejšího pruhu, tak ho musí míjet ve vzdálenosti 1,5m. Každopádně pořád platí premisa, že cyklouš předjíždějící kohokoliv nemůže být dle tohoto návrhu zákona jakkoliv posuzován, protože on není motorové vozidlo, takže on si může předjíždět kohokoliv jakkoliv. Cykloušové pouhé projetí kolonou nic jiného ničemu nevystavuje.

            1. Takže cyklouš na elektro-bicykli už podľa daného návrhu zákona bude postihnuteľný? Je to brané ako motorové vozidlo?

              1. Pokud má víc jak povolenou sílu motoru nebo způsob, jakým ten motor pomáhá pohybu vpřed, tak ano. Pokud takový cyklouš na takovém elektrokole předjede jiného cyklouše na veřejné komunikaci (nikoliv na lesní pěšince) na vzdálenost menší než 1,5m, tak pro něj platí stejné znění zákona.

                1. No tak toto by potom bolo treba pekne krásne spísať a rozoslať na všetky úseky polície ČR, ktoré môžu buzerovať a dávať pokuty a už len čakať či začnú zbierať čiarky aj na cyklistoch.

                2. Obavam se, ze logika a zneni zakona zde nemaji prusecik. Zakon take neresi situaci, kdy dve pumpickarsky prasata jedou vedle sebe. Mas tech 1,5 metru drzet od toho praveho, nebo toho leveho, ktery tam vlastne neni? Takze podobne je to s tim motorem. Z hlediska zakona takove kolo proste neexistuje.

  4. čao komprede
    no, přejetí plné čáry je za dvojku bez dalšího,
    jinak je nejlepčí ty zákony dodržovat uplně,nejlépe v centru měst okolo 14hod, bo to bude nejbezpečnější pro ziklisti, až vlastně provoz vozidel se kvulivá nim zastaví,
    v kopcích na šumavě a pod, bude vhodné za ziklistou zastavit. bo hrozí přehřátí motoru v kopcích a tedy výbuch motoru a tím i ohrožení ziklisty, že se to ešče nestalo, tedý ten výbuch? no , vyloučeno to není , no ni?

    1. Nad určitou teplotu povolí tlaková zátka v expanzce a voda se vyvaří ty výbuche.

      1. Tak sis pohonil tričko a teď můžeš zase chvilku přemýšlet nad tím, proč to asi jungvoj napsal tak, jak to napsal.

        1. Pže má nejakou dlouhodobou obsesi psát tydlety pičoviny.

          1. Což je samosebou mnohem horší než tvoje obsese ukazovat, že ty tomu rozumíš líp, to dá rozum. Ty fakt neruzumíš vtipu.

            1. Kdybys ty hňupe někdy viděl zástupy těch, co chodí na fórum, ale i sem, pro radu v dopravních věcech, tak nebudeš plantat tydle sračky. Nenajde se zrovna málo lidí, kterejm tydle jeho kraviny, vo kterejch prohlašuje, jak to píše ouřadníkovi, přídou jako supr nápad, aby kvůli tomu prosrali příležitost ke skutečné obhajobě, a skončí s pěknou pálkou.

        2. behemot, tedy asi strašidlo, prvak nechápe ironii a vtip a druhak neumí číst mezi řádky, třeťak se tady tváříte vážně jak vážný na jatkách, trochu ftipu snad neuškodí, ačkolivěk chápu, že ne každému se můj styl zamlouvá , jistě se někdo najde . co se na chvíli zasměje, eventuelně pochopí skrytý význam, skrytý proto, že viz prolog webu

          1. Ne, tydle tvoje kýble hoven co dycky doneseš sou přesně to, kýble hoven. Je utrpení to číst a málokdy je v tom nějaký skutečný sdělení. Pravděpodobně se občas najde i nějakej myšlenkově slabší ovčan, kterýmu ten tvůj styl příde že ste na stejné úrovni a bude se těma kravinama řídit.

            1. Zij a nech zit.

            2. Hlavne ze ty mas co mluvit. Jak dlouhodobe pozoruju, maskujes svou (ne)schopnost stvorit srozumitelnou vetu za vole pyco krutoprisnej stajl, kterym se bezne dorozumivaji pubertaci. Tyhle jungvojovy vyblitky jsou aspon originalni. Kdyz se Ty snazis napsat neco normalni mluvou, neda se to cist. Prikladem je tvuj dopis senatorce, ctenari se zavari mozek pri lusteni, kde ktera veta zacina, kde konci a co chtel vlastne basnik rict. Upozoruju, ze nehodnotim obsah, ale formu.

              1. U někoho, kdo se stal senátorem, se dá očekávat bytí trochu víc vpravo na křivce, aby snad dotyčná osoba zvládla pochopit složitější souvětí. Kdyby náhodou ne, třeba to některej z těch 4 asistentů zvládne vysvětlit. (Ta bába nechává ze stádního platit celou stranickou buňku, ne?)

                Tak díky za pochvalu a běž si zas pustit nějakej rap.

  5. Cyklisté absolutně nevyužili příležitosti. Ano, už máme odstup 1,5 metru při PŘEDJÍŽDĚNÍ. Ale …

    Značnou část komunikací v mém okolí činí silnice, vystavěné dle manuálu Marie Terezie. Tedy o šířce dva sáhy, obvykle asi tři metry. Na nich nelze dodržet boční odstup 1,5 metru ani omylem nejen při předjíždění, ale ani při míjení cyklisty v protisměru. Které je určitě nebezpečnější, při pohybu opačnými směry se rychlosti sčítají, čemuž následky takové nehody odpovídají.

    Mimochodem. Jak to bude při předjíždění cyklisty cyklistou ? Pokud ten pomalejší pojede metr od kraje, šířka poloviny řídítek je asi 40 cm, rychlejší cyklista, dobře, při druhém okraji vozovky, jeho polovina řídítek je dalších 40 cm … Celkem tedy kola zaberou 180 centimetrů na třímetrové komunikaci, na odstup zbývá metr dvacet, takže pokuta 5 – 10 tisíc korun …

    1. Technická: při pohybu opačnými směry se rychlosti nesčítají, ale průměrují (v případě nestejných hmotností je to arciť složitější)…

      1. To je celkem zajímavá úvaha, vypadá to skoro na nějakou novou fyziku, můžete to rozvést?

        1. Je to stále stará dobrá newtonovská fyzika…
          Uvažujeme-li nejjednodušší případ čelní srážky dvou stejnně tvarovaných, stejně tuhých a stejně hmotných vozidel, jedoucích stejnou rychlostí, pak se obě – po patřičné deformaci – zastaví v místě střetu a výsledek je naprosto stejný, jako při nárazu do betonové zdi…
          V případě nestejné rychlosti po kolizi obě od srážky do zastavení pokračují ve směru původního pohybu rychlejšího vozidla – tedy pro rychlejší vozidlo je následek o něco lepší než při nárazu do zdi původní rychlostí a pro to pomalejší je o něco horší; ve výsledku je pak pro obě vozidla stejný a totožný jako při nárazu do pevné zdi rychlostí, rovnající se průměru z jejich rychlostí v bodu střetu…
          Takže třeba při čelním nárazu jedoucího vozidla do stojícího je následek pro vozidla i člověky uvnitř pro oba stejný a rovná se nárazu do zdi při poloviční rychlosti vozidla jedoucího…

          Samozřejmě pokud se hmotnosti a/nebo deformovatelnost obou vozidel významně liší, je to složitější, každopádně z toho plyne závěr, že blbec v těžkém ofroutu prasící vysokou rychlostí dopadne mnohem lépe než penzista ploužící se ve stařičké feldě…

          1. Tohle téma mě zajímá. Mám ideální soustavu dvou těles, které ideálně a zcela stejně absorbují energii. A tyto dvě tělesa pustím proti sobě rozdílnou rychlostí. Bude destrukce rychlejšího i pomalejšího stejná a zbytek energie rychlejšího se převede do kinetické energie spojené soustavy, nebo je to jinak?

            1. Jizlivec pro svoji modelaci takove podruznosti, jako energie teles, proste vypustil. Pro nej je alfa a omega rychlost. Jako jo, ten jeho vzorec pro zprumerovani sedi, jen je potreba udelat drobnou korekci a sice, ze ten jeho prumer pro dve telesa je zapotrebi vynasobit dvema. Pro tri tremi, atd., pokud chce pracovat s tim prumerem.

              Pro nas ostatni pak plati, ze rychlosti se samozrejme nadale scitaji, jen ne jako skalary, alebrz vektory. Proste vsechno postaru, jako obvykle.

              1. Jsou tam dvojnásobné deformační zóny, které pohlcují energii.

                Auto narazí přesně čelně do absolutně pevné zdi. Energie je pohlcena deformací deformačních zón toho auta. Teď uvažujme, že máme 2 identická auta s naprosto stejnými deformačními zónami (jen zrcadlově převrácenými) jedoucí proti téže zdi, každé z jiné strany. K deformaci dojde u obou aut stejně, jako by to bylo v zrcadle. Teď vyhodíme zeď a dáme tam papír. V místě, kde se auta potkají (naprosto souměrně) dojde k deformování deformačních zón naprosto stejně – jako v zrcadle. Jednotlivé body dotyku jsou naprosto souměrné, takže je to v podstatě stejné, jako by ty auta narazily do zdi. A jaká je rychlost při nárazu do zdi?

                V reálu samozřejmě nebudou identická auta, dojde k rozdílné deformaci, nebude to přesně kolmý střet, takže jedno auto to odnese víc. Ale nenastane situace, kdy do sebe narazí 2 auta a pro obě to bude, jako kdyby narazily součtem jejich rychlostí do zdi.

                1. Jenze michas hrusky s melounama. Ja jsem rekl, ze to scitani rychlosti SAMOZREJME je, ale vektorove, nikoli skalarni. Dve sily na pace mohou byt libovolne velke a pritom budou v rovnovaze, pokud smer jejich vektoru bude stejny. Analogicky to plati pro scitani vektoru, ktere jsou vuci sobe orientovane presne opacne. Jen, holt, skalarne to bude rozdil, zaano.

            2. Mimochodem, do podobneho soudku uvah patri i ‚difundace‘. To je situace, kdy napriklad natluces hrebik do prkna a ten objem dreva, kde je hrebik, ten se podeje kam, Kefalin? No proste hrebik do dreva difunduje.

            3. Jízlivec má naprostou pravdu, ale je to ideální situace. Obvykle se auta trefí nějakým částečným překryvem a začnou rotovat, nebo se srazí nové auto se starším a tam bývá obrovský rozdíl v deformaci vlivem rozdílné pevnosti karoserie, ještě většinou podpořený rezavým podvozkem toho starého.
              Dobrá ilustrace, jak to asi vypadá při střetu rozdílně těžkých vozidel je vlaková srážka u Perningu. Regioshark o cca 90tunách odtlačil Regionovu o cca 26 tunách po nárazu jako „do zdi“ ještě 12 metrů zpátky dozadu.
              Nepřejte si zažít čelní srážku auta a motocyklu v plné rychlosti. Motorka obvykle odletí desítky metrů zpět.

              1. Aby nedošlo k omylu. Opravdu při nárazu stovkou do zdi bude auto stejně deformované se stejnými následky jako když se čelně srazí dvě auta každé jedoucí stovkou. Kinetická energie se změní v deformační energii. Každé auto si vyplýtvá svou hybnost na deformaci a je to stejné jako náraz jednoho auta do pevné zdi.

                1. *dvě stejně těžká auta

                  1. Jenže nebourají auta do zdi, ani ne auta stejný, deformace je vždycky jiná, takže dochází současně k nějaké změně hybnosti a současně k velké změně rychlosti (=záporný zrychlení). Typicky pokud je jedno vozidlo postrčený dozadu, jeho zrychlení je podstatně větší, než u druhýho, který opravdu jen zpomalý, tím i vliv rázu na posádku je horší.

                    1. omg, zpomalÍ samozřejmě

          2. Srovnávat dva objekty plný deformačních zón s betonovou zdí, no sem to řikal, alternativní fyzika.

            V praxi je to poněkud složitější výslednice zahrnující jak hybnost obou vozidel (máme v netwonovské fyzice, asi hned tak na začátku mechaniky, takovou krásnou veličinu, která se zove hybnost), tak právě jejich deformace.

            V každým případě se nic neprůměruje, pokud chceš model hodně zjednodušit, tak budeš počítat součet rychlostí pro jedno vozidlo, bourající do vozidla stojícího. V nezjednodušeným modelu je kritickým ukazatelem zrychlení, teda většinou záporný zrychlení (anebo laicky můžeme říct zpomalení), kterýžto může samozřejmě změnit rychlost i záporným směrem (=opačně orientovaným směrem). Dojde totiž k obrovské změně rychlosti na krátkým čase.

            No a zrychlení je funkční čeho, jizlivec? No rychlosti, kurva, rychlosti! Takže je lineárně přímo závislý na rychlosti a lineárně nepřímo na času, po kterej ta změna nastala (což jsou typicky desetiny sekundy, takže kůůůrva hodně velký zrychlení).

  6. Předpokládám zdravý rozum většiny senátorů a tedy, že to neprojde.

    Ovšem zákon o provozu na pozemních komunikacích obsahuje i ve své stávající podobě jinou podivnou věc: dle § 41 odstavec 8 mám jako řidič povinnost v případě stojící, či pomalu jedoucí kolony vytvořit uličku pro záchranáře, ovšem jen na dálnicích a silnicích pro motorová vozidla.

    Byl by mi prosím někdo schopen vysvětlit, proč se tato povinnost nevztahuje i na kapacitní komunikace s více pruhy v jednom směru v obci?
    V Praze (ale celkem logicky tato situace musí nastávat i v jiných větších městech) jsem byl několikrát svědkem situace, kdy se kolonou na víceproudé komunikaci snažila proplétat auta záchranářů / hasičů / policie, přičemž auta stojící v obou pruzích jim uhýbala až na poslední chvíli a viditelně je brzdila. Já v koloně zastavuji u levého / pravého okraje vozovky podle toho, v kterém pruhu stojím. Myslím, že to není s ničím v rozporu, nebo se snad mýlím? Při stání v koloně pravými koly na krajnici jsem byl jednou osloven rozhořčeným cyklistou, který se rozčiloval, že mu prý blokuji průjezd (neb cyklisté smí objíždět stojící kolonu zprava, vpravo byl chodník s dost vysokým obrubníkem a kandelábry hned u silnice ), leč mým záměrem není nikoho prudit, ale usnadnit vytvoření záchranné uličky. A včíl mudrujte, co je správně..

    1. Správně je usnadnit záchrannou uličku, cyklista na žádný průjezd nárok NEMÁ, ten tam může jet pouze „pokud je vpravo od vozidel dostatek místa, přitom je povinen dbát zvýšené opatrnosti“. Když se mu to nelíbí, může sesednout, a jít pěšky. To říkám jako cyklista.

  7. No, já jsem jenom pouhý cyklista, ani nemám řidičák, ale je mi naprosto jasné, že takový „zákon“ je úplně na hovno, protože v praxi prostě není jak ho reálně dodržet, nemluvě o stání v kolonách a podobně, takže bude sloužit JEDINĚ K BUZERACI kohokoliv u koho to zrovna bude potřeba. Nad čímž by se měl zamyslet každý jeho podporovatel, jestli se náhodou nemůže taky někdy jednat o něho. Třeba zase s úplně jiným zákonem.

  8. A jestli to projde, tak další způsob našeho boje bude public transport drivers hunt? Až krajským městům začnou docházet řidiči MHD možná jim to taky dojde.

  9. Na druhou stranu je dobré že spousta cyklistů přesedla na elektromoped, takže ty kolony budou o něco rychlejší. Apropo má elektromoped pro tento zákon stále status kola?

    1. Nemá a ani nikdy neměl.

      1. Takže když má kolo elektromotor tak už to není ze zákona kolo? A proč jsou jich potom celé cklostezky kam je motorovým vozidlům vjezd zakázán?

        1. Protože tam je definováno, do kolika kW toho motoru je to ještě považováno za kolo, a od kolika kW motoru je to už považováno za ne-kolo. Mám pocit, že tam je něco jako 1kW, ale možná se pletu.

          1. Jj. Je tam omezení na max. výkon 250 W a na max. rychlost se zaplým pohonem 25 km/h. To že se na to v praxi mastí a nikdo to neřeší je věc druhá.

            1. Viděl jsem i 7kW kousky :-)

              1. myslivecká latina je úplně v pořádku, když dodrží míru, jsem ochoten Vám věřit, že ten zajíc byl velký jako jehně, ale nevěšte mi bulíky, že byl větší než tažná kobyla.

                1. Já bych řekl, že to pořád není o výkonech, ale o tom, kdo na tom sedí. I s tím 7kW se dá přejíždět z domova na speciální trialovou trať (k tomu to je určené) zcela uměřeně, ukázněně, aniž bys kohokoli ohrozil či omezil, a to i na cyklostezce. A zrovna tak se dá jet jak největší pyj na obyčejném kole tamtéž. Pyjové potřebují zákony, vyhlášky, a bohužel jich je většina.

                  1. Ted jsem zachytil zpravu odnekud z Kanady, ze pokud jedou zachranari k nehode e-cyklisty, tak se to zacina vic podobat vyjezdu k nehode motorkare. Az na to, ze motorkari jsou vetsinou na pady v 70-90km/h obleceni.

                    Stejne: Clovek ma cyklo-stroj co jede treba 70. Je to par tenkejch trubicek a ma to brzdicky a pneumaticky. Jak se takova vec zastavuje? Jak se s tim bezpecne zataci?

                    1. Když se podíváš na závody, tak na těch trubičkách s galuskama lítaj až 90, a to ani nejsou e-*. Ta výkonná kola s několika kW jsou hlavně do terénu, takže konstrukce je robustní, gumy terénní, vpředu a vzadu kotoučové brzdy a brzdí to skvěle, řekl bych. Je to takový e-mini-enduro, jen významně lehčí a tím i do jisté míry živěší, zábavnější.

                    2. Brzdy to má kotoučové, gumy obvykle širší a se špuntama. Samozřejmě to není dimenzované na brzdění z těch 70. Výrobce to nijak zvlášť neřeší, protože ofiko to má omezení na 25km/h, vyšší rychlostí to vlastní silou zas tolik nerozjedeš.

                      Pokud je někdo takový blbec, že to čipne a začne „lítat nízko“, bez toho, že by myslel na to, že musí taky umět zastavit a že z toho může spadnout (hadry, chrániče, helma) –> každý svého štěstí strojvedoucí.

                    3. Ja to neresil ani na motorce 50ccm. Dokud jsem si asi mesic nelecil odrenou kycel. Myslim, ze ze zacatku jsem videl i na kost. Od te doby jsem i na padine jezdil oblecenej, rukavice, pevny boty atd. A to jsem slitnul v necely 50km/h.

                    4. Adrenalinu a zážitkovým kvazisportovním aktivitám se dneska meze skoro nekladou. Výrobci a dovozci tomuhle trendu jdou ještě výrazně naproti.
                      Proč by je mělo zajímat, že si na tom někdo v hlubokém lese rozbije držku, nebo srazí vaz?
                      Oni přece prodali skoro obyčejný kolo. Co s ním potom vyvádí majitel, to už je čistě jeho věc.
                      A jsme zase u té elektriky. Dokud děcka blbnuly na kolech, na kterých se muselo šlapat a chabý brzdy v nich držely jakýsi sebezáchovný pud, tak obyčejně to končilo maximálně tak roztrhaným oblečením, odřeninami a doma ještě nášupem za ty rozbitý hadry a kolo.
                      Ale to už je dáávno.

                    5. A motorky byly vynalezeny kdy? Včera? Ta elektrokola jdou pro stejnou věkovku jako 125ccm endura atp.

                  2. připouštím, že takovou potvoru asi postavit lze. jako totál speciál, s úplně jinými náboji, úplně jiným rámem, úplně jinými pneumatikami, úplně jinými brzdami (a samozřejmě úplně jiným řetězem), s nějakým systémem chlazení atakdále a sedat na to v integrálce, v páteřáku a v kůži. osadit takovou věcí něco, co má společné většinu dílů s bicyklem na lidský pohon a sedat na to v normálním cyklistickém oblečení předurčuje bestii k životnosti několik málo desítek vteřin a obsluhu k velmi časné diskusi o plnění z životní pojistky.

                    když se podívám, jaké maximálky dosahují po rovině 7kw motorky, tak taková bestie bude mít maximálku podobnou (o kousek nižší) – vyjdeme-li z předpokladu, že odpor vzduchu bude srovnatelný (o trošku vyšší – vzpřímenější posaz).

                2. Pan Hanes ma asi pravdu. Nekoukal jsem na kola. Ale kolobezky jsou treba i 5,2kW. Videl jsem video, jak s tim nekdo sviha pres 80km/h. Deska, na ni kolma tyc s riditkama a to cely na 11 palcovych kolech. A pan si na tom sviha v kratasech, tricku a v paskovejch botach.

                  1. Na druhou stranu, nejezdíš přece proto, aby padal ;-)

                  2. Takhle jsem jezdil na fichtlovi bezne. S 11zubem to frcelo i 65. Plavky, sandaly, bryle. Nic vic. Prezil jsem to i bez silnicnich liseji. Ale bylo to jeste za te minule totality, ted uz nastesti se na bezpecnost hledi a brzo budou mit povinne helmy i chodci.

                    1. Eh, sorry jako, obracene. S 13zubem, samozrejme. 11zub bylo 55 s vetrem a sluncem v zadech… kdo pamatuje.

                    2. Nj jenže to byla taky trochu jiná hustota provozu. Ne, že by to dneska nešlo, ale někde na místních silničkách, kde to znáš a víš, že v té dobe zrovna není provoz. A stejně ti tam nesmí někde za zatáčkou vjet trachtor, pže tydle věci předpokládám mají hrozný brzdný dráhy.

        2. Je to motorka. Můžou si napsat do předpisů, co chtěj, ale furt je to motorka. Jednostopé motorové vozidlo. Že nemá spalovací motor ale elektromotor, je irelevantní.

          1. má-li to 250w a přípomoc pouze vázanou na šlapání a pouze do rychlosti 25 km/h, je to legislativně kolo (kolo s kompenzační přípomocí pro důchodce starobní a invalidní) a v rovinatém terénu to má dynamiku podobnou kolu na lidský pohon. má-li to silnější motor, není-li to závislé na šlapání nebo pomáhá i přes /km/h (stačí splnit jednu podmínku), kolo to není a je to „motorka“.
            koloběžka je z hlediska zákona kolo. elektrokoloběžka pak nesplňuje pravidlo závislosti na šlapání, a tak je to „motorka“.
            pro motorku (skůtr) pak platí značka zákaz vjezdu motorových vozidel (b11) a nesmí vjíždět tam, kde tento zákaz platí implicitně. od maximálky 25 km/h pak musí být uživatel držitelem řidičáku a stroj musí být registrovaný a mít pojištění odpovědnosti.
            to že se na to sere a nikdo to nekontroluje a 70% prodávaných elektrokol je takzvaně přečipovaných….

            1. Copak to nende změřit na dynamometru?

              1. přirozeně že to jde změřit. dejte podnět policii, ať si ten dynamometr postaví vedle branických ledáren, a chytá na frekventované cestě elektrokolisty mladší 30 let a měří jim.
                dobrá, budete mít změřeno. jelikož kolo nepodléhá registraci, následuje další krok, a to dokázat cyklistovi, že o tom věděl, a že se nemůže vymluvit na „onosetosamo, já to takhle koupil“, případně výrobci prodejci, že to takhle prodal.

                očekávaný výsledek v dlouhodobém horizontu – registrační značka a povinné ručení pro bicykly, a namontovaný a úředně zapečetěný omezovač jak u náklaďáku.

                1. ono je to vlastně úplně jednoduché, analogicky něco jako vykuchaný katalyzátor nebo filtr pevných částic u auta. takže registrační značka a pravidelná technická kontrola, případně mobilní technická kontrola v terénu v případě pochybností.

                2. A já bych byl skoro pro, aspoň by se další celkem velká skupina přesvědčila o tom, jak jsou zákony pro naše dobro.

            2. Proto má asi motor, aby nemusel šlapat. Tohle prostě není kolo. Začněme konečně nazývat věci pravými jmény.

              1. Jenže on šlapat musí, jinak mu ten motor nepomáhá, samo to nejede. (Samozřejmě se to dá hacknout, ale pak to zas ofiko nepatří na veřejné komunikace.)

                Po dosažení 25km/h to přestane pomáhat úplně, takže vyšší rychlostí musíš jet vlastní silou (a ještě vezeš navíc baterku a motor, kterou bys na obyčejném kole neměl).

                Nějaký rozdíl mezi elektrokolem a motorkou tady je. Elektrokolo ti pomáhá do kopce, aby ses nedřel a na rovině ti přidá akceleraci, ale pokaždé musíš taky šlapat, aspoň symbolicky. Nešlapeš = nejedeš.

                1. Naprosto běžně potkávám vysoko pištící „elektrokola“, kde bicyklista nehnul ani jedním pedálem a kolo sviští po rovině nejmíň 40.
                  Pro policajty je to prostě kolo a hotovo, zhasla fajka. Co bychom si přidělávali práci ještě s pumpičkáři. Dtto motorové koloběžky se spalovákem. Ozve se ječení motorové pily a zubící se puboš Vám proletí půl metru ode dveří, které jste naštěstí ještě neotevřeli..

                  1. I na autech máš řadu možných úprav, se kterými pak nesmí na veřejnou silnici, vykuchání katu, nestandardní pneu/kola, MHC, občas někdo vymění i motor za větší – jde jen o to, nakolik je to vymahatelné a nakolik se to dá odhalit. Policajti už kontrolovali i alkohol na sjezdovce, na vodě, dokonce i cyklistům občas dávají dejchat.

                    1. Myslím, že celé toto vlákno je jedno veľké nedorozumenie a splietate tu všetci dokopy dve rôzne veci – elektrobicykel (max 250W a bez šľapania nejde) a elektromoped/elektrický skúter.

                2. …a taky se nesmi krast, nesmi se prepadat, nesmi se nasilnit, chlast nepatri detem do rukou… Slysels uz o delici frekvence? Na eBayi ho koupis na kdejake kolo za par babek.

            3. Se obávám, že se to bude tak dlouho přečipovávat, až někoho napadne zavést na to povinné řidičáky, potažmo to šmahem všechno prohlásit za motorku.

              1. To jeste potrva. Svaty gral je proste nedotknutelny.

                1. Já bych to viděl jako s RC dronama, dokud to byla okrajová záležitost, nikoho to nezajímalo, dneska máš povinnou registraci. Segwaye se dostaly na černou listinu, elektrokoloběžky je následují. Teď jsou na řadě elektrokola, že se dají jednoduše na počkání hacknout, aby to jelo co to dá a i bez šlapání, to není nic tajného.

                  1. Jasne, jenze ty kvadrokoptery (predpokladam, ze skutecneho dronu se to netyka, protoze ten pilota mit nemusi, lita sam) si pro zabavu povetsinou porizuji mladsi rocniky, ale zakonodarci jsou naopak starsi, kteri na tech svych chatickach a chaloupkach chteji mit klid a ne, ze kdyz si vyvali svoje speky za pracne nakradeny prachy, tak jim nekdo bude bzucet nad hlavou. Zato u pumpicek je to jinak, protoze soudruh zakonodarce samozrejme taky chodi funet na kole, protoze to mu jde lip, nez jina povinna stadni zabava, a sice golf.

              2. Běžně ty úpravy nabízejí už přímo v obchodech, v podstatě na počkání, když si přijdete kolo dopoledne objednat a odpoledne vyzvednout a zaplatit. Platí se keš bokem podle toho, jak rychle to má jezdit. Na dokladu je jen čistá cena toho kola s příslušnou výbavou.
                To je neřešitelné, neboť ten krám nemusí na STK.

                1. Našťastie je to neriešiteľné! Ako by si to chcel riešiť? Zákonom?!

                  1. V Nemecku se to resi propadnutim veci. Byt jsou tam pumpickari posvatni a smeji i chlastat, tak ale tohle moc riskovat nechteji. Pojede nekde okolo Polizei, uvidi, jak ti to pekne do kopce frci bez slapani a pokud nemas oci na prdeli, tak o nich nevis. No, a pak to ma docela rychlej prubeh. Podobny finty maji na mereni vykonu motocyklu na zadnim kole, kdy s sebou vozi prenosny valecky, nebo ti proste strci tycku do koncovky vejfuku, jak ze se tam maji prepazky. Vysledkem neni Strafe und Abfahrt, ale pekne zabaveni a flastr k tomu jako bonus. V lepsim pripade sezenes nekoho, kdo je schopen to na nejakem privesu z mista odvezt pryc a pak je to jen ta Strafe. Mala ale neni, protoze jezdis na neschvalenem vozidle.

          2. Mr.Mr. 9.6.2021 v 10:14

            Jesli on to není spíš moped. Potom je ilustrativní počtení k problematice je třeba zde:

            Věc C‑142/09

            Ministère public proti V.W. Lahousse a Lavichy BVBA
            [žádost o rozhodnutí o předběžné otázce podaná rechtbank van eerste aanleg te Dendermonde (Belgie)]

            „Schvalování typu dvoukolových a tříkolových motorových vozidel – Vyloučení vozidel určených pro používání v soutěžích na pozemních komunikacích i v terénu – Vnitrostátní právní úprava zakazující uvádění na trh a používání příslušenství, které má za cíl zvýšit výkon motoru nebo rychlost mopedů“

            pokračování je zde:
            https://curia.europa.eu/juris/document/document_print.jsf;jsessionid=9ea7d2dc30dd24932601bb2c46b59d38e364734380d7.e34KaxiLc3qMb40Rch0SaxyOahf0?doclang=CS&text=&pageIndex=0&docid=78873&cid=553407

            Nemám jiné přání než platit Eu právní mašinerii aby rozhodla, zda musí mít děda s kolem na STK, nebo ne.

            1. Je to MOtor+PEDaly (nebo MOtor+PEDofil), takze elektromoped kazdopadne. Jinak bychom mohli prohlasit, ze auto je kara s motorem.

              1. No a co myslíš, že vyráběla škodiffka? Žebřiňákový vlečky s motorem. Technologicky byla vlastně celou dobu desítky let za konkurencí, akorát že soudruzi se rozhodli v devadesátkách přiživit na velké tédleté privatizaci, takže zabili Tatrovku a předali to VW, kterej z toho byl schopnej vymlátit dnešní dojnou krávu. Sice taky furt za konkurencí, ale s marketingovou vymejvárnou to nakonec vohnoutům dycky natlačí. Ve východních prdelstánech je cokoli západního nóbl, tam to taky jde.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017