Oddtavia. Začátek konce nebo začátek začátku? - zpět na článek

Počet komentářů: 322

  1. sice pospeca ignoruju, ae to s tema korejcema, kteri jako jedini dodavaji evropsky design, protoze jako jedini cili na evropu, to me pobavilo. Ale jinak zadny designovy comeback aut pro Evropu se nekona neb Evropa ma nahe prdele a delat pro chude Evropany jiny design, nez globalni, to uz nikdo delat nebude.
    Mozna frantici se ve sve zastydle narodni puberte snazili delat frnacouzsky design jen pro francouze, ale tam to pres par nadejnych designerskych uletu ala DS dojelo na nacancanych kastlich a ukrutne bide pod nimi, protoze francouzi se delat auta proste nikdy nenaucili a nenauci, cest par cestnym vyjimkam ala PEUGEOT 205, ale to uz je 30 let.
    Vsak on si to COVID prebere a ony ty propady prodeju 30-90 procent zpusobi, ze pulka nadnarodnich koncernu krachne, i kdyby nakrasne katovali kosty jako sileni a vymysleli pevne napravy s listovymi pery a tisic integrovanych displeju v interieru s imitacemi plastu z lisovaneho rakosu v cene jiz od 600.000 Kc za mestske mini s trikrat oturbenym jednovalcem o objemu pul litru a pul tunama baterek.
    Tohle je proste slepa vyvojova vetev, za techhle posahanych pravidel se na tomto trhu stavajici vyrobci nemaji sanci udrzet.

    1. „…protoze francouzi se delat auta proste nikdy nenaucili a nenauci…“
      A že jsem tak smělý, kdo se tedy naučil dělat auta, když ne Francouzi?

      1. Švédi, akorát jedni s přispěním Emeričanů zkrachovali a druzí to prodali Číňanům.
        Ještě Němci, ale jen v Bentley a Rolls-Royce.
        Jo a taky se to naučili Japonci, po nich Korejci a v tomto století se to jistě naučí i Číňani.
        Ještě Italové se to naučili, ale někteří se už zase odnaučili.
        Jo a starej Jindra Brod naučil dělat auta už před 100 lety Američany, má dnes svátek ;-)

      2. Rusové. To je přece jasné. ;-)

    2. no vidíte, že občas i zaboduju

      s francouzi a podobně i italy to dodnes příliš nechápu. v podstatě až do konce osmdesátých let dělali frantíci a taloši skoro nejlepší auta na světě, když srovnáte fiat uno s VW polo z té doby, renaulty, peugeoty ze 60.-80. let to byla špičková technika a zároveň (na tu dobu) kvalita, nakonec peugeoty 405 jsou na silnicích tu a tam vidět dodnes, citroeny zase pokroková řešení a fičury, které nikdo jiný neměl. V době kdy skopčáci dělali ještě brouka z 2. světové, dělaly se v itálii a francii ty nejlepší skvosty evropské automobilové produkce.

      A pak bum prásk a najednou existuje jen VW a všechno ostatní je šunt

      1. Francouzi se v 90. letech rozhodli, že budou „zlepšovat bezpečnost“ tím, že auta narvou nespolehlivou digitální elektronikou. Vymyslel to ženiální ředitel Renaultu a ostatní to po něm bryskně okopírovali. Tím vznikla reputace že „francouzi se furt porouchávaj.“

        Italové zase měli pár let problémy s protikorozní úpravou plechů a tím vznikla reputace že „fiaty nic nevydrží a furt reznou“.

        Oproti tomu Němci nevymýšleli druhé kolečko u trakaře a jeli neinventivní, neinovativní ale prověřenou a spolehlivou techniku, a jak rostly ceny a náklady, stejně jako většina firem na Západě v 90. letech začali brutálně fůzovat, až se z vysokých jednotek až nízkých desítek stala maximálně pětice gigakonglomerátů.

        1. Přesně tak. A když Nemci zjistili, že zoufale zaostávají, a to zejména a nejviditelněji v oblasti zážehových motorů, tak si koupili italský motoráře, který nechali hlídat německýma ekonomama a výsledkem jsou v současnosti snad nejhorší auta na světě. Složitá, drahá, ale s probémem v každém díle.

          1. To snad ne. Určitě jsou horší auta, co třeba lady?

  2. Ten „moudry“ muz od Daimleru ma i nema pravdu. V prve rade i zakaznik, ktery nakupuje malo casto, je stale zakaznik a pokud takovych mate treba 20 %, tak vam udelaji treba 5 % prodeju, z pohledu obchodaka to neni mnoho, ale z pohledu automobilky to neni uplne k zahozeni a v druhe rade (ne nutne vyznamove) spousta zakazniku resi, zda jejich auto bude prodejne jako ojetina Opet to neni nic, co by primo zajimalo prodejce, ale melo by to zajimat automobilku, pokud budou jejich auta po 3 nebo 5 letech bezneho uzivani zrala do srotu, tak je nikdo v bazaru nekoupi a to samozrejme kazi ekonomicke kalkulace prvnim majitelum. Je rozdil, zda koupim auto za X a po ojezdeni prodam za X/2 nebo pujde do srotu.

  3. Tohle breceni nad ustupem od kvality je marny. Kdykoliv se segment trhu zacne orientovat na masy, tak se ustupuje od kvality a prechazi na nejmensi spolecny jmenovatel. Coz nikdy nebude vyhovovat nadsencum. Krasnym prikladem jsou PC hry – nejlepsim Fallout. Fallout 1 & 2 jsou nadherna RPG s mnoha moznostmi reseni, linearni progresi a minimem hard-checku. Fallout 3? Fallout 4? Pravej opak, minimalni vliv statu, hard checky, skokova progrese(hard checky jsou na 25 %/50 %/75 %/100 %). Pres to se oba dily od Bethesdy prodavaly jak na bezicim pase a na puvodni fanousky sere pes. A je jedno, kam se clovek podiva – Star Wars, Star Trek, auta, jiz zminene hry… Nevyhoda automobiloveho prumyslu je jeho vstupni investice. Zatimco udelat PC hru pro nadsence neni problem a nadsenci to mileradi zaplati(skrz komunitni financovani), tak vyrobit komunitne vuz je jiz trosku problem. Ne, ze by to neslo, ale vecpe se do toho jeste stat s homologaci :)

    Proste a jednoduse, pro vetsinu lidi je vuz prostredkem dopravy z A do B. Vetsinou do prace. Takze lidi nezajimaji kvality vozu po strance vozove, ale doplnkove funkce, aby jim cesta ubihala co nejlepe ;) Kdyby dnes bylo levne samoridici vozitko, tak tim vetsina lidi jezdi, protoze rizeni bere, v lepsim pripade, za nudne. (v tom horsim a IMO beznejsim berou rizeni za … co je cesky ekvivalent pro „chore“? )

  4. Uvědomte si,že v automotive se řeší úplně něco jiného než nějakej hloupej podvozek.
    U motoru není podstatný nějaký výkon, ale aby nevypouštěl více CO2 než povolí EU.

    Zákazníci požadují aby bylo auto kompatibilní i s posledním mobilem a mohlo se s ním spárovat.
    A také aby už jste nepotřeboval klíčky k autu a ten klíč byl digitální a dal se přenést do mobilu.

    Dneska auto musí poznat při odbočování, že po přechodu přechází chodec a automaticky zabrzdit. To požadují NCAP testy a bez nich nelze auto legálně prodat. (co udělá takový systém pokud selže raději nedomyslet)
    Vývojová oddělení jsou naprosto zahlcená složitostí požadavků.

    Třeba nová auta už nebudou mít rozdíl mezi dálkovými a sklopenými světly, protože automatická kamera pozná protijedoucí auto a vypne sektor aby auto neoslnila.

    A pak už automobilka nemá kapacitu do něčeho jiného investovat.

    1. Tak holt budem jak na Kubě, no, dyť to vypadalo hezky, každej tam jezdí…

    2. a co si budem povídat, zpětná vazba řízení, losí test, čitelnost podvozku, ježdění na hraně? zvukový projev motoru, výfuku? kolik % potenciálních zákazníků to zajímá? velmi málo

      to jsou vlastnosti do víkendového auta pro radost, ne pro krabicu na odvoz dětí a své tlusté prdele do kanclu a po nákupech 40 v obci, 70 mezi město, 80 dálnice, protože je nonstop taková zácpa, že rychleji se jet vlastně nikde už nedá.

      Takže auto musí být tiché, pohodlné, rádio musí dobře hrát, musí to málo žrát a ze sedaček nesmí bolet prdel

      1. Což zdá se už ani O IV nesplňuje soudě dle testérů neposedů.
        Jinak já jezdím po dálnicích 140~160, místy i 200 když se rozvášním.
        Po okreskách 100~120, v městě a obcích 60~70.
        Vše tacho.
        I na průjezdu kruháčem získám na některé 30m náskok, s dětmi na palubě 15~20m.
        Na rozjezdu na semaforech běžně 20m.
        A není to o autech, často potkám Fobie I nebo i Felicii, která jede svižně v kontrastu s polovodiči v SUV nebo střední třídě.
        Dlouhodobá spotřeba mi vychází 6.0l/100km v létě, 6.2l v zimě.
        1.4 turbo benzín 140k v 4.6m dlouhém kombi o váze 1320kg na 225/45/17.
        Stálo to 400kKč ve verzi half full bez kůže, LEDu , bezklíčového vstupu, hlídání mrtvého úhly a panoramatické střechy.

        1. Jizdu kruhacem lze i optimalizovat, zejmena pak, kdyz se jinak napriklad odbocuje az na 3. vyjezdu…

          1. Některé pseudokruháče umožňují i v případě, že je opouštím na 2. výjezdu přímou jízdu… ;-)
            Více mě rmoutí pomalé reakce a rozjezdy na semaforech, průjezdnost se zejména při krátkém intervalu snižuje klidně na 50%. :-(

            1. V Brne na Kolisti sveho casu byly semtamfory sesynchronizovane tak, ze jet rychleji, nez 50, nemelo smysl, bo se clovek zasekl hned na tom nasledujicim. Nicmene mistni domorodci brblali, ze „voni se tam na tech svetlech rozjedou, huli jim to, co to da, tady kvilej brzdy a pak tady zase behem stani nervozne turujou motor, kdo to ma poslouchat a cuchat?“ A ted si vyber.

              1. Já se rozjedu svižně, aniž bych protáčel kola, 1,2,4 z 0 na 55km/h reálných.
                I tam kde je zelená vlna.
                Pak klidně z 55 200m před semaforem vyřadím a plachtím do 40km/h aby mi to vyšlo na zelenou.
                Když jedu jako první.
                Když jedu ve vláčku tak se přizpůsobím a s pobavením sleduji, jak ze 70 brzdí na červenou, aby se za 10~15 sec rozjeli.
                Naposledy dnes jsem takhle vyzobal v Karviné PaChy v O II, rozjeli se svižně v levém, brzy tam měli 70 tacho, za což jinak v těchto místech ostatní buzerují a pokutují a na další červené stáli. Když se rozjížděli, už jsem je bral zprava ve 40 a zrychloval…
                Jo zelená vlna, to je věda a někde to mají nastaveno tak blbě, že to ani plynule projet nejde.

  5. Vypadá to, že automobilky budou muset prodávat hlavně číňanům. Jinak nepřežijou.

    1. Cinanum prodavaji hlavne cinske automobilky. V Evrope se neomarxiste zrejme rekrutovali z pumpickarske lobby, takze automotive se bude likvidovat, i kdyby ta auta byla slapaci.

      1. Kvantitativně možná (plus místní produkce/skládání zahraničních), nicméně jdou po všem nedomácím jak slepica po flusu. Proti tamním kartónovejm autům je i škodiffka docela na úrovni, asi tak.

        1. Ony az tak kartonovy nejsou. Amik taky povazuje Medveda za neco lepciho jen proto, ze je to z Evropy. V Cine je to uplne stejny, otazka prestize, nic vic. To pomerne brzo opadne.

          1. Ale píču. Se podívej na testy, jsou to papírový sračky, i v těch laboratorních, předem danejch podmínkách se to sroluje jak harmonika a nepřežije v tom ani kočka se všema životama.

            Těch pár chudáků, co se sem snaží nějakou podřadnou koreu nebo čajnu dovážet, se z toho můžou posrat, protože po pár měsících se to začne rozpadat.

            1. Aniž bych chtěl nějak rozporovat tvé tvrzení, vím o tom prd, vzpomněl jsem si na testy prvních Dacií. ADAC tvrdil, že kdyby měly povinné ESP, dostaly by 3 hvězdy. Vzhledem k nepovinnému ESP dostali 0. Toliko jenom k oficiálním testům.

              1. Šak první dáčie byly naprosto tragický, dokázalo to jet víceméně tak akorát rovně, jinak běsný. V rámci povinnýho ESP se to aspoň udrželo na cestě.

                I dyž tuším že byť to byl slušnej papír, furt to nebylo tak strašný, jak některý ty čínský kopie. Sice to kolikrát vypadá vod pohledu 1:1, bývají to ovšem děsný sračky s příšernejch materiálů…

                Samozřejmě to nevylučuje, že se žluťáci časem nenaučí to dělat pořádně, hlavně dyž teď zdrhnou předdůchodoví inženýři z evropskejch fabrik a za zlatej padák je to za těch pár let (kdy by se jich pak stejně zbavili) naučí.

    2. To proto, že už nevědí, co by za to chtěli. Tříválcový auto skoro v holobytu, ale se spoustou úplně zbytečných pičovinek a za ±380 prutů? Nasrat.
      Každý druhý raději nechá opravit to, co má. Většinou to ještě vypadá jako auto, co si nespleteš s jiným, jezdí to jako normální auto, ovládá se to jako normální auto, je z toho vidět tak dobře, jako z dobře postaveného auta – netřeba teda dvou kamer na curyk, díly stojí pár korun a práce slušného mechanika taky.
      Za ty prachy, co dneska za ty ohavně nafouklé, bachraté pípací a šmatlací piksle chtějí, nasrat. Stojí to ranec a ještě to na Vás bude bonzovat..

      1. Číňani obecně, pípací a blikací pičovinky milujou. Nevadí jim bonzování a šmírování na každém kroku, nevadí jim sociální kredity, nevadí jim staří převlečení esenbáci za moderní „policisty“, nevadí jim nahánění armádou se samopaly do karantény…ať tyhle krámy prodávají jim. Beztoho se už pár vyšších manažerů z vývoje podřeklo, že se hodně modelů vyvíjelo s přihlédnutím na prodejnost na asijských trzích – no tak kurva si tam postavte montovny a nabízejte to těm tupým opicím, kterým se to líbí.
        Mně se zase líbí černé Hondy Accord starších generací. Kdybych „poštelovanou“ Feldu MPI, co s ní už asi dojezdím, náhodou ne svou vinou rozbil na totál, tak si koupím asi jetý, ale zase nějaký konzervativní, určitě japonský auto. Určitě už nic evropského a od koncernu. Mám taky značný problém odlišit od sebe čtvrté generace jednotlivých modelů Škodovky. Vypadá to kurva všecko stejně hnusně a nafoukle. Na zběžný sekundový pohled, nebo v zrcátku nepoznám Oktávii od Fabie a Fabii od jiného podobného auta jiného výrobce. Jebe jim všem stejným směrem.

        1. Z toho stareho kramu mozes v pohode prestupit do hocicoho a bude to len lepsie. Ta vec stala za trt makovy ked zisla z vyrobnej linky a nie dnes ked ma vytrieskane capy a silentbloky. Osobme som mal tu smolu ze som dohromady najazdil s roznymi feliciami cca 50k km. Lenive, hlucne, nepohodlne, mizerne ovladatelne. Good riddance to bad rubbish.

          1. Čepy a silentbloky má vyjebaný cokoli po pár letech na místních tankodromech, to je argument jak noha.

            S pikóšem nějak problém nemám, za jeden měsíční příjem se to nechá pořídit, za druhej dát do perfektního stavu a ukaž mi COKOLI na trhu, co je takle krátký a zároveň se tam dá dát vysoká nástavba. Všechny tady ty slavný šunty s plechovou boudou jsou akorát ku hovnu, protože využitelnej vnitřní prostor je menší (a přesto se to při ostřejších manévrech převrací :D).

            Saveiro ani Montanu tady nekoupíš, bůhví jak by to bylo s dovozem, fordí pikouš je zatím tak na obrázku a všechny ty Hiluxy sou trochu jinej vesmír (mj. cenově), případně obrovský (to už můžeš vzít cihlu). Jako obvykle, vlivem uhnijních kokotin tady prostě vůbec nedostaneš auto, který by řada řemeslníků apod. brala jak rohlíky, můžeš se tak akorát přestěhovat do Jižní Ameriky.

            1. Hlavne je argument ako noha argumentovat niecim uplne inym ako predmetom diskusie, ze?

              1. Je pikouš felda? Je, tak si příště nenabíhej na svoje vidle.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017