Oddtavia. Začátek konce nebo začátek začátku? - zpět na článek

Počet komentářů: 322

  1. Ajaj. Autor si dovolil konstatovat nepohodlná sedadla.

    To se tady zase vyrojí ta parta expertů, kteří opakovaně hlásají, že neexistují nepohodlná sedadla, jen dementi co je neumí seřídit.

    1. Omyl… do každého sedadla se ti dříve či později zkřiví páteř :D Jedno takové auto mám, jinak je pro mé potřeby perfektní :D

      1. Od mého ne.

        1. A co na to joemarco? :)

    2. Nebo v nich neumí sedět.

      Jako ti architekti z Brna, co navrhli ty superekogreenmegadokonalý baráky do podhůří. A když se baráky začaly po dvou letech rozkládat, brněnští architekti obvinili obyvatele, že v tom neumí bydlet.

      Předválečná období se vždy projevují celospolečenskou iracionalitou.

  2. Mně stačilo přesednutí z kdysi mojí Octavie II do pracovní Octavie III – ta měla horší jízdní vlastnosti, interier se spoustou leských černých plastů, na kterých je vidět prach a otisky prstů, display navigace je nízko, člověk furt sklání hlavu. Auto celkově „nelícuje“ – v kariserii jsou porůznu škvíry, mezi dveřmi viditelné hlavičky šroubů.

    1. A jen na doplnění, netýká se to jen škodivky. Po přesednutí z BMW E60 do F10, jsem usoudil, že si v BMW dělají prdel. Je to uskákanej krám s příšerným řízením. E60 už je po opravě, do které se mi původně nechtělo investovat, a zůstává doma.

    2. Pekne zhrnutie, mam rovnaku skusenost.

  3. To auto je poskládáné tak aby se minimalizovaly emise v měřícím cyklu, o nic jiného nešlo. Ubrala se hmotnost kde to jen šlo. Kamarád nedávno dostal služební Octávii, čekala ho delší cesta po dálnici kde zjistil že ho periodicky notifikuje informační systém s různými nesmyslnými závadami – každé 2-3 minuty se tam objevilo něco o multimédiích, tlaku v gumách (které po cestě asi 3x kontroloval a vše ok) apod… Než dojel do Bratislavy měl z těch notifikací hlavu jak balón, hlavně se to všechno nedalo odklikat byly jich tam stovky opakujících se hlášek. Auto nechal na víkend zaparkované a co se v pondělí ráno nestalo – vybitá baterie. Takže v pondělí jel do servisu, start stop nešel vypnout (musel by tu moznost vypnuti nastavit servis) a tak prvních pár desítek km neustále musel tukat na plyn aby to nikde na krizovatce nechciplo (mozna by to nechciplo ze to startstop rozpoznal ze baterie neni ok, ale kdo by to chtel realne zkouset ze…). V servisu budou ted cca. tyden updatovat software a priznali se ze co auto to jina verze sw a proste to neni uplne odladene.

    1. To je jenom dusledek, ze auta nejsou tak kriticka jako jina doprava/segmenty. Takze se k tomu automotive chova dost naivne – jako k always online bezdratovemu PC. S jednou vadou, malokdo vecer pripoji auto k netu a klikne na vypnout & nainstalovat updaty ;) A je docela zarazejici, ze jim to zakaznici neomlatili o hlavu, ale hadam, ze zakladni verze je dostatecne robustni(chapej tak, ze se to sere minimu lidi) a ze lidi, chtejici zneuzit auto-sw je tak malo, ze to zatim vetsine lidi je u prdele.

      1. rekl bych ze hlavni pricinou je ze na vsechno maji mraky externich dodavatelu, a takhle se software sklada hodne blbe. Rozsiruji in house kapacity programatoru, ale je tam mnoho proprietarnich kusu HW ke kterymu stejne dostanou jen dokumentaci a API a musi si poradit… velky spatny co se tyka rychlosti vyvoje SW.

        1. Tak potom je ovsem nasnade odpojit takove kusy od rizeni vozidla, ne? ;) Jenze pak tu mas kauzy, kdy ti hacker na dalku vypne motor, kdy ti banda ukradne auto, protoze klic vysila signal nonstop atd. To je jen otazka casu, nez se na to zameri dostatek lidi a bude z toho velkej pruser. Ale je mozny, ze mezitim to automobilky vychytaji, nebo zkrachuji. (ja vsazim na pruser)

        2. rekl bych ze hlavni pricinou je „globalni kvalita“ IT sluzeb obecne. Problemy popsane martinemw jsou z pohledu automobilky banalita, auto se prodalo, zakaznik zaplatil, servis to vyresi reflashem SW, coz je pro automobilku vicenaklad par stokorun.
          Jo, kdyz vyvojari udelaji 4x poddimenzovane rozvody TSI a je z toho kulance milionu nasranych majitelu s nepojizdnym koncernovym autem v zaruce, tak to je jiny ficak. To pak musi marketing vyrukovat s bachorkou o opotrerbovanem nastroji u dodavatelu a spustit high tech damage control, nez se to cele s neskutecnymi naklady inzenyrsky zaflikuje aspon do doby, nez tomu skonci zaruky a zakaznik ten kram konecne vyhodi na sve vlastni naklady.
          U softwaru jsou financni skody pro vyrobce minimalni a nekteri vdecni uzivatele si ani nestezuji v blahem presvedceni, ze oni jsou technicti antitalenti a ze je chyba na jejich strane, takze na to koncerny serou jako na placaty kamen. Ale totalne. Podle mne to ani netesuji, proste to tam narvou a reknou dealerum, at to nejak nastavi a rozchodi, kdyz bude zakaznik rvat presprilis.

          1. Globalni kvalita IT sluzeb je takova, jakou si zaplatis. Navic ty prusery se deji primarne u drazsich kategorii, protoze – prekvapeni – ty maji vic softwarovych vyfikundaci. Ale hromada tech failu je proste to, ze to navrhoval clovek bez SW zkusenosti a vubec ho nenapadlo, jak jednoduche je leccos zneuzit. Bavime se o autech za 1m+ KC.

            Aktualne to neni pruser jenom proto,ze se na to specializuje minimum lidi.

            1. Mno, neni to tak davno, co globalne zakazali brat na palubu letadel laptopy a dokonce i tablety, oficialne, ze by tam mohla byt ukryta bomba, neoficialne, protoze skupina blizka wikileaks zverejnila cast kodu americkych tripismenkovych sluzeb na hacknuti letadla za letu z kabiny pro pasazery a nasledne udelali neco jako vyberove rizeni na kupce …
              Cili se bavime o dvou rovinach. Prvni vec jsou umele vytvorene backdoory v SW, ktere tam jsou schvalne a zamerne, druha vec je slendrian a naivita vyrobcu, ktera jim prochazi az do doby prvniho vetsiho pruseru. Hranice mezi obema svety je velice tenka a velice rozmazana. Podle mne lidi schopni otvirat auta, pripadne odpojit na dalku ridice od rizeni anebo ho rovnou vybourat byli, jsou a budou a pravdepodobne ani nejsou az tak vzacni, jak by si jeden myslel, nicmene ten pravy duvod, proc tech priadu neni nijak zavratne mnozstvi, vidim v tom, ze mohou delat ekonomicky mnohem vynosnejsi vylomeniny, jako treba bankovni ucty a platebni karty.

              1. Zajímavý, že lidi co znám normálně laptopy brali, ale asi holt nečtou tu samou propagandu jak vy pošahanci…

          2. neni banalita ze nova Octavia ma pulrok zpozdeni kvuli software, stejne jako ostatni modely od VW napr. ID3

    2. Byl jsem nějak v únoru v MB na pohřbu. A dal jsem se do řeči se švagrem. Nepracuje přímo ve škodovce, ale dělá něco pro škodovku, kdoví jakého čerta…
      Jedno z prvních, co mi řekl: Ne aby tě napadlo teď kupovat škodovku. Drbou si hlavu kvůli softwaru. Jedna z takových malých, nevinných zádvad – nefunguje rádio, například. Jediné, co s tím jde udělat, flash. No jenže těch aut je moc, různý verze, flash trvá několik hodin (to mi údivem spadla brada). Potřebujou toho přeflešovat co nejvíc. Tak to vymejšlej, jak když nacisti za války hledali partyzánský vysílačky – posílaj to přímo na odstavným parkovišti z auta luftem do šesti-osmi aut najednou. Několik hodin. Navíc to musí odlaďovat podle verze…, jinak jim tam padaj samozřejmě jiný chyby… No jsou z toho zoufalí, moc.
      Povídám – zlatej můj prehistorickej, elektronicky špatnej pežot, co?
      No, asi tak, fakt jsou z toho špatný.

      Možná jsem to už na Dfens psal a možná se už tady o tom debatilo.

      1. IMO je to zpusobene tim, ze automobilky ted resi veci davno vyresene a najely na programovani tak nejak naivne a podle toho to vypada. Na druhe strane vysvetluj manazerum, ze fraze „SW is faster than HW“ je blbost a vzdy bude. ALe nekterym lidem nektere veci nevysvetlis.

        Co se tyce pomaleho flashovani – predpokladam, ze auta nemaji zavratne rychle procesory. Ja kdyz videl, jak dlouho se updatuje smart TV, tak jsem myslel, ze to vytuhlo a je brickla :D Doprdele prace, switch za 250k USD se flashoval 20 minut. A to se bavime o necem, co ma k dispozici nekolikrat 2.4 gHZ ;)

  4. Hmm, to asi nepsal D-F, ne?

    Clanek ve me vzbudil optimismus v tom, ze to bude mit funkcni podvozek a ne drncak.

  5. Já myslím že 90%+ lidí co kupují nové auto jsou nějaké jízdní vlastnosti celkem u prdele.
    Pro 90%+ lidí je auto něco jako mikrovlnka, chtějí aby to fungovalo a nemuseli se o to nijak moc starat – tzn. je to odvezlo z místa A na místo B, a zajímá je v zásadě pouze velikost (jestli se tam vejde kočárek, pes a 2 děti), vzhled, spotřeba (provozní náklady).
    (krom toho asi 2/3 nových aut nakupují firmy a tam víc než co jiného rozhodují spíš finanční náklady na pořízení a provoz)

    1. A většina lidí skutečně chce nějaké to praktické SUV nebo crossover, ne sportovní auto, se kterým mohou hezky řezat zatáčky – což ostatně na většině našich silnic a v dnešním provozu ani moc nejde….

      1. „Většina lidí chce praktické auto“ – to je jistě pravda, ale většina lidí je současně zblblých a chce radši starší a totálně předraženou Škodovku, než si koupit něco nového a levnějšího. Ovšem přesto řada lidí praktická auta mimo škodu přece jen kupuje.
        Důsledkem je asi „invaze“ tří klonů – Citroen Berlingo- Peugeot Rifter – Opel Combo na české silnice (a ještě se to má začít prodávat jako Toyota). Auto velké vevnitř jako kráva, veliké sedačky; mimochodem pasivní bezpečnost autosedaček vzadu (vejdou se tři) ve špičce testů; v základu rozsáhlá výbava a cena někde kolem 380.000 korun, asi jako za Fabii? Sedmimístné XXL verze cenově někde kolem 430.000.
        A stejně řada lidí jde do bazaru a za stejné peníze shání Oktávku, co má pět let a najeto 150.000 kilometrů.

        1. Škoda tu má tradici.
          Citroen, Renault, Opel apod. jsou hrozný mrdky vzhledově, a taky Francouz má pověst mizerné kvality zpracování, když se to srovná třeba se Škodou nebo koncernem VW obecně.

          1. Tradici čeho? Že dycky hráli třetí a štvrtý housle a kopírovali se zpožděním co ostatní měli dávno? Jeden z mála inovativních produktů byl asi ten jejich büzykl. Což vlastně pak hodně vysvětluje, proč je to tak kundí firma :D

            Že z toho udělali „národní automobilku“ socani, hm…měli tahat z klobouku eště jednou.

            1. Tradici v tom smyslu že tu dlouhou dobu ani nic moc jiného koupit nešlo.
              Tedy Škodu měl v rodině skoro každý a umí ji servisovat každý druhý kutil nebo garážmistr.
              Stejně jak ov Itálii ma tradici Fiat, v Neměcku VW, a ve Francii Pezgeot…

              Krom toho české strojírenství a technika vždycky patřila/patří mezi to lepší, i vzhledem k tomu jak malinká země jsme a kolik škody tu nadělal bolševik a nacisti.

              Kdyby byla Škoda taková mrdka, tak ji nemá každý druhý v rodině…

              1. A v těch ostatních zemích ty další fabriky taky jsou suverénně nejdražší ze všech trhů? Dyť to je naprostý chucpe.

                1. Jaká auta jsou levnější a lepší?
                  Nevím jaká situace je teď, ale když jsem kupoval auto já, levnější než Fabia byla možná akorát mrdka Dacia.

                  Naopak v koncernu je to levnější značka ve srovnání s auty ze stejné kategorie od VW např.

                  1. To bylo naposled tak v době fábyja juniora, což byla technologicky hrozná věc, ve srovnání se zbytkem trhu horší, než ve své době ficlka a paborit, ne?

                  2. Nevím kdy jste kupoval auto vy, ale když jsem se loni koukal po novém autě, zavítal jsem zkusmo i do autosalonu Škody. Na to, že se prodával už „dosluhující“ model jsem byl z cen lehce v šoku. A odjinud jsem věděl, že Škoda s cenou prostě dolů nepůjde, že jako občan, a navíc ještě s dost penězi abych nešel do leasingu jsem pro ně naprosto nezajímavý.

                    Vzhledem k tomu, že jsem měl celkem představu o tom co v autě chci, a kolik to stojí u konkurence jsem byl nabídkou prodavače ohromen. A rozhodně ne příjemně. Jistě, jak říká kamarád – pokud prodáváš dnes 7 let starou škodu, prodáš ji líp než nějakého Focuse, Auris, Peugeot 308, Kiu Ceed (i30 neberu jako konkurenci Octavie) atd. Jenže… u Škodovky jen jsem škytl, už jsme byli na 600k, a to byl téměř holobyt. A nová Octavia je ještě dražší.

                    1. Blbě se zeptám…
                      Proč Ceed ano a i30 ne, když jsou to rodná dvojčata?

          2. „Francouz má pověst mizerné kvality zpracování, když se to srovná třeba se Škodou nebo koncernem VW“
            Dobrý.
            Škoda, že ne ze života.

      2. Co je prosím pěkně praktického na SUV? Zcela vážně – nikdy jsem nepochopil, proč někdo místo normálního kombíku koupí krávu která má stejný či spíše menší použitelný vnitřní prostor, prakticky stejnou světlou výšku, ale je naboptnalé do výšky a hmotnosti takže více žere a hůře jezdí.

        SUV dovedu pochopit jen pro důchodce kterým vyhovuje, že se na výše umístěné sedačky snáze nasedá zestoje a bez námahy se vysedá.

        1. @Jan Mrcasík: v tom s vámi plně souhlasím. Ty „bývalé dodávky“, co se objevily v prvních verzích v devadesátých letech (Partner, Berlingo), také nejsou SUV, naopak. Suplují te´d segment MPV, který bohužel vymírá. Ovšem bude za tím zájem automobilek – za SUV dostanou mnohem více peněz, než z za normální kombi nebo MPV. A kdo chce velké auto za slušnou cenu, už MPV skoro nesežene, tak jde do těch dost levných „osobních dodávek“. Ty se mezitím vybavením, komfortem autům MPV prakticky vyrovnaly. stačí se podívat na motorizace a výbavy Riftera (Partnera), Berlinga… Kromě skladovek se na ně loni čekalo kolem 7 měsíců.

        2. Proc by melo byt auto prakticke ? At si jezdi rodina na vylety klidne v kabriu kdyz jim to vyhovuje. Cim vetsi kufr mate tim vic kramu sebou tahate :)

          1. @martinw: jasně, to je pravda, ale většina rodin používá spíše praktické věci, než ty nepraktické. Taky by se mi víc líbilo jezdit Mustangem, ale jeďte s tím na běžky nebo s výbavou někam na dovolenou do hor :-) ( i kdybyste chtěl držet doma hodně aut)

            1. Tak snad normalni rodina 21. stoleti nema doma jen jedno auto, ktery musi umet vse, ne?

              1. Normalni rodina 21. stoleti v CR nema 2 vozy ani kdyby se posrala. Nevim, jestli je muj sarcasm detector vypnuty, nebo jenom mame natolik odlisne socialni bubliny.

                1. I v te prdeli, kde momentalne ziju, ma KAZDEJ barak minimalne dve auta. Pocet traktoru k tomu nepocitam.

                  1. Tak zrovna v prdelich je hodne aut bezna vec, ve mestech ne.
                    Protoze ve mestech je cena za provozovani auta pomerne vysoka, viz modre zmrdizony, nemoznost parkovani.

                    Ja si postavil barak za Prahou a tady ma kazdy 2 auta, velke slusne rodinne, k tomu maly hrkac na pojizdky, obcas k tomu neco tretiho na zabavu. To je v panelaku v Praze nemyslitelne.

                    1. Nechci podsouvat, ze normalni clovek nebydli v Praze :-), nicmene v Praze nebydli vetsina obyvatel. Jasne, normalni je to, co dela vetsina, pricemz nemuzu prokazat, ze vetsina rodin v CR ma dve auta. Ok. Rekneme tedy, ze je prirozene chtit a mit minimalne dve auta.

                      Ostatne pred tema modrejma buzerzonama to tak bylo i v te Praze.

                    2. Praha už bohužel začíná stát za hovno i v okrajových částech, kde se ještě donedávna dalo žít.

                    3. To je takový paradox, že všichni chtějí někam, kde nejsou lidi. Takže když se tam všichni nahrnou a najednou… jsou tam lidi!

                      Ať už se jedná o výlet, kdy všichni shánějí místo, kam nechodí moc lidí a po návratu kafrají, že tam bylo strašně moc lidí. Nebo jdou někam, kde se mraky lidí dají očekávat (ZOO Praha v neděli) a pak kafrají, že tam bylo moc lidí…

                      Nebo jde o bydlení, kdy všichni chtějí bydlet na předměstí Prahy / v nějaké vesnici u Prahy, protože je tam hezky a klid a není tam moc lidí. Přesně do té doby, než tam během 5 let vyroste 100 nových baráků a najednou je tam moc lidí…

                    4. Zkrátka smrt náplavám a lufťákům.

                    5. Ten trend je vseobecny, pred chvili jsem si sel pro kafe a u automatu stali dva kolegove a brblali, ze na Modrave se v sobotu ani nedalo zaparkovat. Tak jsem se jich ptal, proc tam lezou, kdyz to mohli tusit…? Blbi uplne stejne, jako Cesi.

                      U nas doma se toto nestava, protoze vzdy vybirame trasy a mista, ktera nejsou v debilnich mapach pumpickaru, nepise se o nich na webech, netocily se tam serialy. Spis mne sere, kdyz delam neco venku a denne mi tam zastavi minimalne dve auta s luftakama s nejakym debilnim dotazem na cestu. Kurva pred ctyriceti lety jme meli buzolu s mapou a nikoho jsme neotravovali. Dneska maj lidi auto s navigaci a porad nekde zakufrovavaji. Cim vic techniky k dispozici, tim vetsi debily to vytvari.

                    6. Sysop: Mně už se stalo, že jsem někam přijel a když jsem zjistil, že je tam lidí jak mravenců, ani jsem nevypínal motor a pokračoval v cestě, do nějakýho turisticky míň exponovanýho místa. Další finta je vyjet ve vhodnou dobu, protože když se člověk sebere a jede na koupaliště po obědě, jako všichni ostatní, tak tam bude nejdřív fronta na parkoviště a pak fronta na vstup…

                    7. Před dvěma lety jsem dostal jako dárek poukaz na víkend v hotelu v Náchodě (správně, Vyhlídka). Nejbližší volný termín pro rezervaci hotelu byl 2 týdny před vánocema. Tak jsem se poprvé v životě dostal do skal v Adršpachu. Oproti sezoně doslova ani noha a ještě ke všemu noc předtím napadlo 10cm čerstvého sněhu. Už jen cesta motoráčkem tou krásnou krajinou byl fajn zážitek. V sezoně bych se tam neodvážil, nedal bych to s nervama. Prý to tam bývá masakr.

                    8. Včera Brňák, dnes hrdý Jihočech. Nesnášející lufťáky.

                    9. Jo, Jihocesi, jako treba moje zena, jsou hodne hrdi. Proc ne, ze.

                    10. Na vsi má každý člen rodiny své auto, děti mají motorky,dále mají zahradní rider, samohyb z gazíka či ara a normální traktor, do polí a do lesa. Živnostenská rodina má dále třeba Transita. TO je běžné.

                  2. V te prdeli, kde ziji rodice, ma kazdej barak(neresim za komancu postavenou panelakovou zonu) 1 auto, velmi vyjimecne 2. Vetsinou se bavime o mistni honoraci, ti maji vic jak jedno auto(Treba mistni uhlobaron). A to si nemyslim, ze bych byl z nejchudsiho kraje v CR.

                    Jasne, obcas se najdou 2 olitany felcky v rodine. Ptal jsem se otce kolik lidi z vesnice zna, co maji 2 auta. Rekl mi 4 rodiny, 2 z nich jsou celkem velci statkari, 1 je zmineny uhlobaron a 4. je vlastnik jine prosperujici firmy.

                    Fakt si nemyslim, ze je standardni mit 2 vozy.

                    1. Hm, tak to se fakt divim, protoze minimalne staryho Rendla s uz dvakrat menenym motorem ma v nasi prdeli kazdej. Samozrejme s ni jezdi na zelenou naftu a to bud svoji, nebo souseda v ramci barteru. Boha jeho co je na tom mit doma jednu lestenku a k tomu minimalne jednu starou plecku? Neverim, ze problem je v rodinne ekonomice. Starou chrchlu na najezd 5000 km/rok koupim do triceti litru a ND me pri tom najezdu zajimat nebudou.

                    2. Na vesnici v prdeli to ani jinak nejde, bus jezdi dvakrat tejdne – v utery a v breznu a vsude je daleko, naopak je tam spousta mista na parkovani a minimum omezeni a na technickej stav se tak nekouka. Ve meste je to horší, neni lde zaparkovat, jsou tam vetsi naklady na živobytí a hlavne tam funguje MHD, takze neni potreba vsude jezdit autem, navic v cili se většinou blbe parkuje. A jsou zacpy. Ergo ve meste neni druhy auto tak vyhodny jako na vesnici a da se bez problemu existovat i bez nej.
                      Vetsinou je nevlastnictvi druhyho auta otazka volby a ne nedostatku prostredku.

                    3. Tak to bude nějakej „chudej“ kraj. U nás má většina baráků na dvorku 2-3 auta.
                      Jenom moje drahá má 2 auta (veterána+normální auto) a vlek já mam auta 4 (2 starý pro radost, 1 na díly a normální auto) motorku a dvě babety.
                      Tady je fakt výjimka aby u baráku bylo jen jedno auto. To je většinou u důchodců který už jaksi krom nákupu nikam moc nejezdí.
                      A jinak viz výše když už je u domu ejdno auto tak se tam na dvorku krčí traktor, avie nebo nějakej samohyb neurčitýho původu a zaměření.
                      A i když jsem bydlel v paneláku ve městě tak jsem měl 2-3 auta povětšinou.

                2. „Normalni rodina 21. stoleti v CR nema 2 vozy ani kdyby se posrala.“

                  To máte pravdu, co by třeba naše rodina udělala s těma 3 přebývajícíma autama?

        3. SUV, tedy opravdovy SUV ma mnohem vetsi vnitrni prostor, nez kombajn. Vcetne svetle vysky. A stran te hmotnosti bych byl opatrnej, protoze od te doby, co solidni baterka do elektrouticka ma ctyri metraky, se snadno stane, ze ke dvoum tunam ma i mala chrchla.

          1. Sysop: to je velká otázka. SUV vypadá že má větší vnitřní prostor, jenže většina toho prostoru je jen zdání dané jeho výškou. A pokud nevozíš palety, až do stropu SUV nezaskládáš takže je ten prostor iluzí.

            Klíčový je tam půdorys toho prostoru a v tom paradoxně SUV bývají horší, protože mají obrovská kola s obrovskými podběhy která do půdorysu kufru zasahují nezřídka více, než v kombíku – nehledě na to, že bývají uvnitř „oplastovanější“.

            O elektromobilitě se vůbec nebavíme, zajímají mne normální střední SUV třídy Kodiaq, BMW X5, Volvo XC90 apod. ve srovnání s kombíky třídy Octa II/III, 525 Touring, Volvo V90.

            1. Tak různý takový ty nafouklý fóbyje za 350k v základu jsou přesně jak ty fóbyje, má to kufr tak na tři nákupní tašky a čau. A taky si to říká SUV, ať už to znamená cokoli.

            2. SUV stredni tridy… to je jako stovka hrebik stredni tridy. Tak bud je neco SUV, nebo neni. Ze vezmu nejake auto a nalepim na nej SUV, z nej SUV fakt neudela. Je to vecna debata.

              Chapu, ze zijeme v dojebany dobe, kdy se obal zasadne lisi od obsahu. Takze holt nezbyva, nez si pred kazdou diskusi definovat zakladni pojmy. Ano, Kokodaq fakt neni SUV, ktery muze tvrdit, ze jeho zavazedlovy prostor ma vetsi svetlou vysku, nez vetsi kombajn. To samozrejme uznavam.

              Za chvili zavedeme SUV nizsi stredni tridy, vyssi nizsi tridy, nizsi tridy, nizsi nejnizsi tridy… und so weiter und so fort.

              Tfujtajxl.

            3. Tak zrovna zminovany Kodiaq je velice prakticke auto, koupil jsem manzelce v roce 2017.

              Ve zkratce je to auto s vnitrnim prostorem Suoerbu na pudorysu oktavky, pudorysne je to o oar sm na kazdou stranu oproto octovce.
              Kodiaq je prodahky do vysky, takze ma treba o dost kratsi cumak, nez Superb, motorovy prostor je vyssi a vse naskladano do vysky.

              Ma.oproti superbu vyssi svetlou vysku 19cm vs 15 cm.
              Ma o dost vetsi kufr nez superb combi 3, 720 vs 660

              1. Myslim že Suburban UTILITY Vehicle znamená právě spíš auto, kterým se dají tahat klády a v lese se v něm dá spát. Nataženej.

                Ten tvůj koko-koko-dák, to umí tahat klády a dá se v tom v lese spát?

                1. On se ten význam hodně mění. Na začátku 90 let bylo hlavně v USA SUV zkratka pro Sport Utility Vehicle – tedy sportovní auto nabízející i praktické použití. A jako takové tam byl prodáván třeba i Saab 9000 Aero. Nebo jestli se vyzná dnes v označení motorek jako „enduro“. Dřív to byl dual sport a dnes je to silniční cestovní motorka s vyšším posezem…

                  1. Suburban Utility Vehicle a Sport UV byly používaný docela souběžně a sportovní se myslí jako ježdění mimo zpevněný silnice, že si můžeš zajet do lesa na lov, na ryby, do hor. A zároveň to něco odveze a dá se to používat.

                    To fakt není aerovka ani smykem.

                    1. SAAB 9000 AERO IS ULTIMATE LUXURY „SPORT UTILITY“ VEHICLE

                      The Heart and Soul of a Sports Car, the Muscle of a Performance Machine, the Fuel Economy and Utility of a Workhorse

                    2. Tak už aspoň víme, proč Saab zdechnul. Snad to idiotovi co vymyslel propagaci břichloplazýho sedana jako SUV karma vrátila.

                    3. Asi dost těžko. Prostě to znamenalo tenkrát něco jiného než dnes. Já mezi Saabama žiju někdy od té doby, takže mi to nějak divný nepřijde.

                    4. Já nevím proč máš potřebu Američany učit jejich jazyk. Utility vůbec neznamená že by to auto muselo mít terénní vlastnosti. To sis asi s něčím spletl. V USA se tenkrát SUV označoval i Mercedes-Benz SL 500 AMG a myslím že v té době se SUV v Evropě neříkalo vůbec ničemu. Takže ti nezbyde než ten fakt prostě přijmout nebo se užírat jak je ten svět nespravedlivý že někdo v době kdy ses narodil něco nějak pojmenoval a ani se tě nezeptal na názor ;)

                    5. jersey_se
                      14.7.2020 v 15:57

                      Utility znamená užitkový a to sportovní břichoplazej sedan nebyl, není a nikdy prostesestimsmiř. (Což nevylučuje, že sem s tím dokázal odtáhnout nesmysle, ale to z toho nedělá UŽITKOVÝ auto!!)

                      Zajímavý je, že si menoval dvě přivandrovalý, evropský značky, co u jedinejch dvou modelů psaly nějaký kokotiny. To má jako být vypovídající, když všechny ostatní „SUV“ tam byly velký hybridy mezi kombíkem a ofroutem?

                      Šak kde je taky nejvíc domrdaný to označení, kdy se kdejakej trabant bije v prsa, že je esúvé? No samozřejmě, že v evropským kokoťákově. To je asi tak vypodívající, jako když vo sobě kradlousek a jiní modří ptáci vyřvávají, jaká jsou pravice. Leda pěknou piču, kurva! :D

                2. Ne Kadak klady v lese netaha a.ani to po nem moje zena nechce. Ta v tom vozi deti do skolky

                  SUV znaci momentalne Sport Utility Vehicle a s timto terminem prisla Toyota po uvedeni RAV4, ze se tim ma prevazet sportovni nacini jako surfy na plaz.
                  Puvidni vyznam je Support Utility Vehicle, a to je oznaceni pro redneck dodavky na prevoz slepic typu F150, ktere mely danove zvyhodneni. Novodoba SUV v USA se navenek tvarily, ze jsou taky redneck pickupy, je to obdoba mrizky N1, kdy se octova kombik z hkedissk danovych zakonu tvarila, ze je Avie

                  1. Support s tím nemělo nikdy nic společnýho v žádným regionu. Původní význam je suburban, pozděj se začly ty kokoťárny se sport, ale furt tam je to UTILITY, což 2/3 krámů na evropským trhu nesplňují ani smykem. Věc do které se dá naložit pár nákupník tašek, má to motorky 1,0-1,4 a byť papírově, tak realisticky to nic pořádnýho neodtáhne a samozřejmě není tam to 4×4, takže to eště projede rovnou polňačku, ale už ne dyž sou tam koleje vod traktoru, to nemá s užitečností nic společnýho. Bazmek na dvě rakety nebo golfovou brašnu, co dojede tak na to parkoviště u brány, checht. To je kategorie nákupní bublina, ne SUV.

                    Většina definic se shodne na tom, že by to mělo být vozidlo schopný mimosilniční jízdy, automaticky s pohonem 4×4. Tydlety parodie typu kokodák a podobný, co pořádný 4×4 nemají vůbec, nebo za nesmyslnej příplatek, to je tak k smíchu, tak se tu moc nenatřásej, ať nejseš pro srandu králíkům eště víc ;-)

                    1. Tvl ani na názvech se neshodnete. A debatujete. Doba vymknutá z kloubů šílí.

                    2. Behemot 14.7.2020 v 12:52

                      Mohl byste poskytnout nějaký věrohodný zdroj vašich tvrzení?
                      Ve většině zdrojů se dočtu to, co uvádí
                      https://en.wikipedia.org/wiki/Car_classification#Sport_utility_vehicle

                      A sports utility vehicle (SUV) combines elements of road-going passenger cars with features from off-road vehicles, such as raised ground clearance and four-wheel drive.

                      There is no commonly agreed definition of an SUV, and usage varies between countries. Some definitions claim that an SUV must be built on a light truck chassis, however a broader definition considers any vehicle with off-road design features as an SUV. In some countries— such as the United States— SUVs have been classified as „light trucks“, resulting in more lenient regulations compared to passenger cars.

                      Pikantní z hlediska vašeho tvrzení je, že za první SUV je považován Chevrolet Suburban: Historie SUV se začala psát v roce 1935. První SUV na světě byl Chevrolet Suburban. Další milníky představuje Range Rover z roku 1970, Jeep Cherokee z roku 1984 a především Toyota RAV4 z roku 1995.
                      Zdroj například zde: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/historie-suv/r~d5f86a369aa911e6b635002590604f2e/

                    3. ygorek
                      14.7.2020 v 19:22

                      Pro začátek byste mohl zmáčknout takový to modrý, co vede na onen článek, tam se hned dočtete https://en.wikipedia.org/wiki/Sport_utility_vehicle#Definitions pročíst si to a možná si ráčíte všimnout podobností v regionech

                    4. Vy jste se po zmáčknutí takového toho modrého opravdu dočetl, že SUV znamená Suburban UTILITY Vehicle, jak několikrát výše uvádíte?
                      Zvítězil jste slavně, tento kousek po vás zopakovat nedokáži.
                      Nezbývá, než vám blahopřát.

                    5. ygorek
                      14.7.2020 v 20:22

                      To jsem se dokonce dozvěděl i bez toho, abych na něco mačkal, heč. Jestli pomůže drobná nápověda, nachází se to mezi suburban (ev. sport) a vehicle.

                    6. ygorek 14.7.2020 v 19:22

                      Toyota RAV 4 nie je medznik vyvoja, ale zaciatok konca. Teda, pokial konverziu na nafuknute hatchbacky a kombiky nepovazujeme za vyvoj.

                    7. Wildcat
                      14.7.2020 v 21:33

                      A to je eště RAV4ka pořád relativně použitelná, nebo teda aspoň starší generace co sem tudle zprostředkovával kolegovi, to má něco, čemu se dá říkat kufr. Ty novější sou snad čímdál menší a člověk tam je čímdál víc akorát jak v dodáfce, jak na pryčně.

                      Některý ty vozítka co sem se díval do katalogu, ty parametry byly směšný. Kufry ~300 litrů, motorky jak do sekačky, jako WTf…

                    8. Jen jsem citoval.
                      V minulosti, když to práce vyžadovala, jsem používal ARO a tam jsem také skončil. Jediné, co bych si dne pořídil, je Jimny.
                      Vmísil jsem se jen kvůli převratnému objevu „Suburban Utility Vehicle“.

                    9. …já Jimnyho zkoušel. Je to skvělý auto. Na Slovensku nás s tím vozili po vrstevnicích v horách. Je to vlastně pracovní čtyřkolka se střechou. Jinak, poněkud tužší odpružení mi činilo nemalé potíže. Kupříkladu flintu jsem v Jimnym držel zásadně v ruce, protože jsem se bál, že mi ty rány rozladí optiku puškohledu… :-D
                      Mimo tyto podmínky bych asi jimnyho zvažoval. Je to opravdu nepohodlné.

                    10. Na vlastni oci jsem videl, kdyz se s nim nas hajnej otocil do protismeru v lese v traktorce s metrovejma „mantinelama“. Do lesa ideal, pokud chce clovek soucasny seriovy auto.

                    11. Jj. Na tom Slovensko tam měli dokonce obutý šípáky.

                    12. Tam se vubec dejou veci. Tuhle jsme se zenou ve Fatre funeli do kopce, plice nekde sto metru pod nama (a to jsme kurva zvykli), najednou nas obloukem „predesel“ nejakej mistni deda s fajfkou, na zadech nusi a ze prej jde na houby…

                    13. Sysop
                      15.7.2020 v 10:29

                      Chce to víc borovičky (anebo čaju).

                    14. Tohle jsem zažil v Jizni Americe. Jsme se tam plouzili nekde ve 3000 mnm po nějaký horsky ceste k nejaky indiansky pamětihodnosti a koukam jak si to do kopce mimo cestu zene takova seschla baba s obrovskym rancem suntu pro turisty aby nas stihla prebehnout a rozbalit kram driv nez se tam dobelhame my. A stihla to a ani nevypadala zadejchane. Pocitam, ze tak trictvrtiny objemu ty babizny musely tvorit plice. :)

                    15. Starý Jimny míval můj kamarád, a říkal že se v něm párkrát málem zabil kvůli značné ochotě jít přes budku a krátkému rozvoru způsobujícímu zajímavé chování v zatáčkách na mokru. Že je to echt teréňáček, nikoli auto na silnici, a s ohledem na to s ním člověk musí jezdit.

                      Jinak jsem o něm také uvažoval, ale když jsem si jej rešeršoval, dočetl jsem se hanopisy že prý strašně rezne. Což je ostatně obvinění u většiny japonců, protože v Japonsku nesolí silnice a tudíž se neobtěžují s důkladnou protikorozní ochranou potřebnou na naši zimní chemickou válku.

                    16. Suzuki Jimny má můj automechanik. Ještě se snad nestalo, aby někoho odněkud nevytáhl, nebo něco nedotáhl do servisu. Má v tom taky akumulátor jak kráva, takže s tím klidně startuje i velký dieselový dodávky. Zřejmě je to velmi praktické a zřejmě i spolehlivé auto, když si to pořídí automechanik.

                    17. No synci a teď jen tak ze srandy zavolejte do Suzuki a řekněte, že chcete nového Jimnyho, mimochodem má už o dost lepší odpružení pokud mohu dělat závěry na základě 10km jízdy v předváděčce.
                      Kdo dostane nabídku, že letos, a za ceníkovou cenu, ať bere rovnou 5.
                      Reálný je rok 2022.
                      Anebo spíše skončí prodej čurákům z EU.
                      http://www.automotivemagazin.cz/aktuality/2020-01-26-prodej-modelu-jimny-v-ceske-republice

            4. Tak zrovna zminovany Kodiaq je velice prakticke auto, koupil jsem manzelce v roce 2017.

              Ve zkratce je to auto s vnitrnim prostorem Superbu na pudorysu oktavky, pudorysne je to o par cm na kazdou stranu oproti octovce.
              Kodiaq je protahly do vysky, takze ma treba o dost kratsi cumak, nez Superb, motorovy prostor je vyssi a vse naskladano do vysky.

              Ma oproti superbu vyssi svetlou vysku 19cm vs 15 cm.
              Ma o dost vetsi kufr nez superb combi 3, 720 vs 660 litru
              Ma posuvnou zasni lavici s polohovatelnymi ooeradly a optional muze byt 7seater, treti rada je ale spis nouzovka, neni to na dlouhe cesty.

              A za tyhle vsechny vyhody to plati zvysenou spotrebou o cca pul litru nafty na 100.
              Prave pisu z Chorvatska, kam jsem dojel tim Kodiaqem 2.0TDI prumernou rychlosti 99km/h se spotrebou 6.2 litru.

              Mnohem praktictejsi auto, nez odpovidajici Superb. Defacto obdoba MPV, kterouzto kategorii vyrobci zabili cenou. Kdyz jsem kupoval toho kadaka, odpovidajici Sharan postaveny na predchozi platforme mel cenikovku 1.2 mega.

        4. Protoze udelat tluste MPV lip prodava, nez samotna kategorie MPV. Krome vseho ostatniho, tak je z toho trocha lepsi vyhled(protoze vyssi vyska sezeni) a lepe se z toho vystupuje. Coz poznal muj otec, kdyz se snazil vydrapat z meho sedanu(on ma MPV a spatna kolena). Samozrejme socialni status a iluze bezpecnosti udelaji svy, ze jo. Ze to nema s SUV nic moc spolecnyho nikdo moc neresi.

        5. Jan Mrcasík 13:36
          Mohu posloužit se svými zkušenostmi s provozem SUV (Pajero Sport)

          1) světlá výška – není prakticky stejná jako u kdejakého kombíku, ale je mnohem větší. Též podvozek je mnohem lépe chráněn a masivnější, takže v lese když zachytím o pařez, neděje se nic, právě tak když se v podvozku vzpříčí přejetá větev. Dále, mohu jet v kolejích po traktorech k řece na ryby a dostat se na místa, kam bych se jinak nedostal, rozhodně ne s výbavou a rozhodně ne s „běžným kombíkem“, tzn. například zmiňovanou Octavií.

          2) je to auto, které se dá použít místo traktoru – já s tím v lese přibližuji dřevo. Dvoukubíkovou borovici s tím vyškubnu z lesa jak nic, má to totiž redukční skříň a pohon je k tomuto dimenzován

          3) díky dimenzovaným brzdám a podvozku to leccos utáhne – na kouli je 2,8t a pro větší káru k nezaplacení.

          4) vnitřní prostor – když sklopím zadní sedačky, ve dvou se tam se synkem vyspíme. Nemyslím si, že by to za běžnými kombíky zaostávalo.

          Takže Vaše výtky vůči SUV absolutně nechápu. Jistě, pokud si někdo koupí SUV anebo pick-up a neumí / nechce ho využít – to je jiná. Ale o tom snad řeč není, nu ni? SUV je samozřejmě o parník praktičtější než běžný kombík. Proto bylo stvořeno.
          PS: ne, kodiaq fakt není SUV. TO je čtyřkolka kombík.

          1. Pardon, ale popisované auto dle mého názoru není SUV, nýbrž opravdový terénňák. Od SUV (které si z principu na terénňák jen hraje) to odlišuje právě pohon 4×4 s redukcí a světlá výška.

            SUV myslím kombíky nafouknuté do výšky a kapotované jako terénňáky, které když stojí na parkovišti vedle kombíku, mají světlou výšku takřka stejnou, maximálně o pár jednotek cm vyšší, a nemají redukci a často ani 4×4.

            1. Mala korekcia: Toto co Childeater popisuje je originalna definicia SUV. Este 20 rokov dozadu bolo SUV postavene na truckovom chassis (aj ked niektore mali vzadu nezavisle zavesenie kolies vzadu), malo standardny pohon 4×4 (niektore aj stredovy dif) a vysoku svetlu vysku. V Europe – a hlavne v post-kom statoch bolo dost zriedkave.
              Bohuzial, prave pred zhruba 20 rokmi zacala era nafuknutych hatchbackov a kombikov ktorym za dnes – nepravom – nadava SUV.
              Originalne SUV sa este tu a tam kupit daju, ale je ich malo.

              1. Aha, tak to vysvětluje jev, který mne vždy mátl – že Chevy Trailblazer a Jeep Cherokee se také označují jako SUV, i když mají naprosto neporovnatelně lepší průchodivost terénem, než dnešní SUV-kombíky-přefouknuté-kompresorem.

                1. Ano. Ale bohuzial, Cherokee aj Traiblazer su naspat vo forme nafuknuteho kombi. Jeep oznacuje sucasny Cherokee za trail rated, hoci ide o klasicky predohrab z haldexoidnym pohonom zadnej napravy. Mne teda na pohlad moc vhodny do terenu nepripada.
                  https://www.jeep.ca/en/current-offers/ontario/cherokee?gclid=EAIaIQobChMIyKzEstbK6gIVReG1Ch27Hw4VEAAYASAAEgI05fD_BwE&gclsrc=aw.ds
                  No a ’21 Trailblazer tiez predkladam na posudenie:
                  https://www.chevrolet.com/suvs/trailblazer

                  1. Soucasnej Cherokee je tragedie. Za pet let to bude vetsi Trabant. Hruza. Pro mne odepsana kara. Celkove, kdyz se clovek podiva, jak zacal Jeep za posledni valky, cim prosel a kde je dneska, chce se mi bl8.

                    1. Fiat Cherokee.

                    2. Jo. Spojeni hnusu a nespolehlivosti.

          2. Do kamene tesat.

          3. „…díky dimenzovaným brzdám…“
            Jako vtip dobrý, ale jinak drzost na entou. Jste chtěl asi napsat „díky absenci brzd“, ale nějak jste to zkrátil, ne?
            Právě brzdy jsou hlavní důvod, proč SUV normální člověk ihned odmítne bez jakékoli diskuse, možná krom Cayenne.
            Skutečnost, že někdo 2,5 tunový traktor hodlá zastavovat brzdičkama z Fabie mi sám o sobě stačí na to, abych se od něho držel co nejdál.

            1. …to je jasný.

            2. A to je které auto? Ten traktor s brzdama z fabie.

              1. Ted mi okolo baraku svazej lisovany seno. To se proste s kopce riti nejakej dvestepadesatikonovej JD, vzadu nalozenych 26 baliku sena a diky vecne se motajicim sousedovym slepicim ve vozovce musi najednou v tom prudkym kopci zahamovat ze sedmdesatky na nulu. Muj obdiv ma nejen ta slepice, ale i ten traktorista. Cela ta souprava poskakuje po silnici, odezniva nejaka mechanicka rezonance te pomalu tricetitunove soupravy, cele to poskakuje po pulmetrech kupredu… Jako jo, je se na co divat.

                1. Jak by zvolal Jeremy Clarkson: „Bloody maniac!!!“

                2. Nepřemejšleli ste že byste se mu třeba složili na výběh, dyž je tak blbej že si je nechává denně rozjíždět?

                  Jinak jak to dopadlo s tím kubotem?

    2. Cena paliva je v podstatě čímdáltím podružnější položka nákladu na provoz, páč různý stádní výpalný stále rostou a servisní náklady nezřídka taky žádná sláva. Kór právě u rodinnejch werků kde je nájezd spíš malej.

  6. Ambientni podsviceni. Jsem jedinej komu svetla uvnitr auta vadi? Jedine co snesu, tak je rychlomer a otackomer. Moje soucasne auto ma i tlapaci display uprostred. A ten display musi byt v noci zhasnuty. Ja proste chci i v noci videt co se deje venku. A vsechna svetla co jsou uvnitr proste rusi.

    1. Já mám od výroby v Hondě na pár místech (3-4? nevím teď) vždycky jednu mini LEDku, která svítí fakt hooodně málo (člověk se i ve tmě musí snažit, aby ji našel), a je to paráda. Vůbec si toho světla člověk nevšimne, ani když je venku fakt noc. Svítí to tak málo, že to nemá snad ani jak tahat oči, ale přitom když chce něco potmě najít v přihrádce, tak to stačí. Barva je to taková tmavě modrá, řekl bych že možná i s veelmi malým přesahem do UV. Za mě paráda.

      1. +1 Že to tam je jsem si uvědomil až po několika letech používání. Neruší to, funguje to dokonale (Civic).

    2. +1.

      U O4 by mne velmi zajímalo, zde je to ambientní osvětlení modré nebo alespoň nastavitelné. Protože modrá je (společně s bílou) pro noc úplně nejhorší – modré fotony mají největší energii a nejhůře omezují schopnost vidět ven. Když už, tak podsvětlení má být červené nebo tmavozelené.

      V letectví se to ví a respektuje desetiletí, a automobilky to dříve respektovaly též (např. podsvícení budíků výhradně zelené, červené nebo oranžové což je mix mezi estetikou a funkčností).

    3. Ono to jednu prednost ma, a sice, ze rohovka je stale mirne roztazena a kdyz se nekde za horizontem clovek potka s oslujicim debilem, nedostane takovou prdu do oci, kdy rohovka nestihne reagovat. Ale jinak rozsvicenej interier plnej picovin samozrejme v extremu rusi.

  7. Já bych to se zákaznickou poptávkou po „mileniálních digitálních kravinkách“ neviděl tak horce. Jasně každý chce spárovat telefon s infotainmentem, ale to tu máme přes deset let…
    Fakt je změny na tomto poli se dobře prezentují, oproti jiným změnám moc nestojí a tak marketing tlačí lidem do hlav jak je to in.

    1. Kazdy to zcela jiste nechce. Napriklad ja ne. Donucen jsem byl az tim, ze jsem behem jizd musel delat konferencni hovory pres Teams. Matlafoun nemam rad, sere mne a nebyt pracovniho donuceni mam stale svuj stary spolehlivy a nekonzumni dumbphone.

      1. Jasně, ale k tomu stačí data v telefounu a spárovat př. zrcadlit. Nic co by nutilo výrobce cpát SIM do auta a přenášet všemožná nastavení vč. těch která analogově byla pohotovější, pohodlnější a bezpečnější.
        Situaci mění EU, která tu SIM výrobce implementovat od příštího roku nutí. Ale otázkou zůstává, jestli by to EK napadlo, kdyby to ti pitomci už roky do aut necpali dobrovolně.

      2. „…Matlafoun nemam rad, sere mne a nebyt pracovniho donuceni…“
        Obávám se, že jste uhodil hlavičkou o hřebíček.
        Není podstatné, zda to chceme nebo nechceme, podstatné je, že se bez toho těžko obejdeme.
        A to nezávisle na vlastní vůli.
        Takže to ve finále vyjde úplně nastejno.

        1. Je to něco za něco. Člověk si musí zhodnotit, co mu to přinese a jaké to má nevýhody… Už když před lety (dávno před smartfouny) začal google a gmail byl jen na pozvánky, člověk získal e-mail s jednoduchým webovým rozhraním (seznam to pozdějc okopíroval), co fungoval a schránka měla prakticky neomezenou kapacitu (prostě několik GB). Daň za to byla analýza textu a relevantní reklamy. A to trvá do dnes, sleduje to váš online provoz, o čem se bavíte, na jaké stránky jdete a pak to zobrazuje reklamy na věci, které by vás mohly zajímat. Některé aplikace vám dokonce dají na výběr, sběr dat s cílem zobrazovat relevantní reklamy nebo bez sběru dat, ale pak to bude zobrazovat jakékoliv náhodné reklamy.

    2. Nějak nevim proč bych měl telefon nějak párovat s autem. Moje auto to naštěstí neumí. Když chci telefonovat tak buď zastavim a telefonuju a nebo prostě netelefonuju. Když chci navigaci tak si dam foun do držáku a pustim na něm navigaci. Od muziky mam v autě rádio ne telefon. A internet v autě asi taky moc sjíždět nepotřebuju….

  8. Nechci se nijak zastávat Octavie, jen mi přijde že celý ten humbuk kolem „losího testu“ je pitomost. Ten test měl smysl kdyby se dělal se specifickým naložením vozidla „pouze řidič“, „řidič + spolujezdec + dítě + 30 kg zátěže, tzn. nejčastější naložení vozidla a 2. nejčastější naložení vozidla. Naložit vozidlo na maximální hmotnost a pak testovat – jasně. Jenže právě ta auta co z toho vychází nejhůř (tedy ta co jdou naložit opravdu hodně) v téhle náloži nejspíš nikdy nepojedou. A tím myslím nikdy, protože tam prostě nemáte co dávat. I ta „modelová rodina“ co jede do Chorvatska s basou lahváčů tu Oktávku nenaloží. Pokud s sebou netahá navíc teda potápěčskou výstroj se zátěží.

    Řečeno jinak, je pro vás podstatnější jak se auto chová když je v něm plná nálož, nebo jak se chová když je v něm řidič? Jasně, když jsem tam sám, v nejhorším případě se zabiju sám, zatím co když vezu rodinu, jedu jinak. Ale MPV/kombík prostě nenaložím na plnou hmotnost jen proto, protože „můžu“. Na tu dovolenou si vezmu pořád +- stejné vybavení, nezávisle na vozidle (jistě, s MPV/kombíkem si vezmu víc než s nákupní taškou, ale nezatížím ho na max i když tu nákupní tašku jsem mohl). Takže ten test je mi k ničemu.

    1. Ona je hlavne pitomost s tim mavat v CR, kde vetsina ridicu nebude vedet, co to je, jak se to dela a proc by to meli znat. (a nevyucuje se to) U nas se strety se zveri moc neresi.

      1. No nevím, já jsem za posledních pár let blbou srnu potkal minimálně 5x, jednou z toho mi skočila před čumák přes svodidla ze křoví a bylo z toho ukázkové krizové brždění. A značek „pozor hlúpá srna“ je tu fakt hodně. Přijde mi, že jediné místo v ČR kde člověk opravdu nemusí řešit riziko střetu se zvěří, je D11 chráněná od zvěře plotem po skoro celé své délce.

        1. hehe, tak moje srážka na dálnici s prasetem o půlnoci na vánoce proběhla právě v úseku chráněném plotem, v kterém byla ale díra neb se zvířátka tak trochu podhrabala

          takže i to je k hovnu

          1. nebo vběhly na úseku bez plotu a pak se po dálnici motaly jak hovno pod splavem a nemohly najít cestu ven. Zvířata jsou chytrý, ale jen někdy

            1. Zvirata jsou tupy. Pred tremi tydny jsem sundal srnku, forek za 11k ojro. Minimalne obden je vidim porad, nastesti jen vedle silnice. Minulej tejden ta koza blba mi prebehla par metru pred autem pres, pak se otocila a zase mazala zpatky. Debilnejsi zvire neznam.

              1. Rekord u mě drží srna, jedna ze tří, které jsem uviděl (za tmy) v příkopu a začal brzdit. Zastavil jsem na jejich úrovni. Potom jedna z nich vyrazila vpřed a narazila mi někde na úrovni kufru do auta, hned vedle rozsvídcených zadních světel.

                PS: 11k euro? To byla totálka, nebo co se stalo? (Většina lidí co znám má srnu tak za 30 – 70 kKč, jen zřídka je to dražší.

                1. Levej blatnik, plast podbeh, mlhovka, ostrikovac, leva pulka narazniku. Taky jsem cucel. Sice slo na pojistku, ale i tak… pojistovna poslala sveho odhadce, ten to potvrdil.

                  Kolega v praci mi rikal, ze jeho mati jednou zatroubila na jelena, ten se otocil zprima na auto a pak se ji probehl po kapote. Taky prej dobry.

                  1. Známej k tomu asi měl nejlepší přístup, dyž eště dělal v chráněným objektu. Dyž jim tam něco takovýho vběhlo, tak sedli do auta a tak dlouho tam kroužili, dokud to nedostali, pěkně devítkama z vokýnka. Žádný škody a co je pro milovníka zvířat lepší, než to i přes plnej mražák žrát tejden pomalu i v pudinku, ne?

                2. U nás v práci byly trefeny dvě srny a jedno prase. Ve všech případech šlo o blatník, kapotu, světla na oné straně, čílko, nárazník, vše zmíněné. Opraveno vždy svépomocí výměnou za díly ze stejně starého vozu stejné značky, v řádu několika stovek až tisíc korun. Proč hážete takovými čísly?

                  1. Protoze je to firemni auto a ja mam ve smlouve, ze to neni muj problem. Muj problem je auto umejt a obcas vysat. Bejt to moje, tak pod tim radeji dva tejdny lezim.

                  2. Ono rozflakat moderni auto – LED svetlomet a naraznik/masku se vsemi sensory, pripadne neco jeste za tim (chlazeni a tak) – a nechat si to radne opravit v autorizaku neni zadna prdel ani v cesku, natoz v rajchu…

                    1. Chladic byl cajk a svetlo taky. Ale zrejme vagon plastovych picovin nekde pod tim. Ta cena prekvapila kdekoho.

                    2. Žeby sa vracali staré časy drahých japonských náhradných dielov?
                      Nám v Rakúsku rozbil v noci chlapík (podľa toho čo sa mi donieslo do uší to bol chlap, lebo z miesta činu odišiel aj s autom) X-Trail T30 tak, že ho nabúral spredu a posunul asi o meter dozadu. Došiel chlapík z poisťovne a jak to naťukal do tabletu tak mu vypľulo – že totálka. Mi ukázal jeden taký plast zo spodku kapoty čo bol prasknutý – 400Eur (bez DPH). Takže s origo cenami za náhradné diely to hneď nabehne – a k tomu ešte robota a je vymaľované.

                    3. Jo, na T30 jsem jednou ohnul na zadni naprave jeden stabilizator a u Hnissanu za nej chteli 8,5t CZK. Tak jsem to vzal na mistni traktorovou stanici a chlapek mi to tam prevaril z obycejnz trubky za flasku rumu.

                    4. Jo, ceny „drobných kolizí“ můžou být dost zrádné. Loni někdo ťuknul zánovní firemní auto – takový škrábanec na rohu předního nárazníku. Prodejce – podle fotky – že by to ani neřešil, že jich bude víc.
                      Ale protože nové auto, tak návštěva likvidátora a na havarijko. Viděl to tak na sedmičku – výměna půlky nárazníku a rámečku světlometu.
                      V servisu (u prodejce): díly se musí nastříkat, k tomu po nárazu že je trošku křápnutý lem blatníku, takže tak kolem 20.000.
                      Po odstrojení se zjevil klepnutý chladič turba, co je tam schovaný. Takže nakonec asi 30.000. A vypadalo to na začátku jako škrábanec, jenže ta rána přes nárazník šla víc do hloubky. POjišťovna platila, a to nešlo o žádné drahé díly.

                    5. pre Sysop 14.7.2020 v 12:08
                      Liezol som pod maželkinou Grand Vitarou a všimol som si zlomenú takú malú tyčku (asi 50mm dlhú), ktorá má na oboch koncoch závity uložené pohyblivo v guľových uloženiach (kompenzácia vyosenia oboch závitových koncov pri pohybe ramena nápravy voči pevnej časti vozidla). Tou tyčkou je spojený potenciometer na nastavenie sklonu svetlometov (pevná časť vozidla) a ľavá zadná náprava (pohyblivá časť). Som si povedal, že teda kúpim tyčku a vymením (rátal som tak max. 33Eur aj s vysoko horskou prirážkou)nech nesvietime do oblakov. No ale chyba lávky – ono sa to predáva ako komplet aj so senzorom (potenciometrom) za ľudových 250 Eur. Síce kurva drahé, ale na sklade v BRD+DDR takže za 2 dni je to doma.

                    6. SatanOkkY: Tohle je normální, že náhradní díl je nějaký celek. Auto je lego z takových dílů smontované. Když to někoho baví a umí to, tak třeba v zámku dveří vymění mikrospínač za 10 CZK místo aby vyměnil celý zámek za 1000, jenže je tu ještě cena práce – pokud vlastní práci člověk nepočítá, tak holt ji má „zadarmo“. V servisu vymění ten zámek za hodinu, zatímco spínač by měnili třeba další dvě hodiny…

                    7. pre mjfox17.7.2020 v 12:50
                      Ja tomu chápem, že to je nejaký celok, ale ako som písal, tá tyčka sa dá z toho celku odmontovať (lebo má závity) a teoreticky vymeniť. A keď si dobre pamätám ako ten „celok“ vyzerá tak výmen tej tyčky bude isto rýchlejšia, lebo sú to len 2 matice s podložkami, kdežto celok má na upevnenie min. 2 skrutky a maticu, alebo 4 skrutky a plus v oboch prípadoch ešte konektor. Nehovoriac o tom, že matice na tej tyčke sú ľahšie prístupné ako skrutky toho „celku“.

                    8. Hele, tady u nas v praci se dela jak s nerezi, mosazi, plastem, gumou… a kouzelny je, ze u mnohych dilu vubec nikdo nezna ceny. Minulej tejden mi pristala na stole poptavka jednoho staleho zakaznika, ze by potreboval vymyslet jednu picovinu, vezme toho 25000 kusu, ale jeden kus at je do sedmi ojro. Sel jsem za obchodakama, aby mi rekli cenu standardnich picovinek, co v tom jsou (tesneni, uchyty), abych vedel, kolik mi zbyva na to, co je potreba vymyslet. Nikdo, slovy n i k d o mi nebyl schopen rict cenu. Skoncil jsem az u generala a ten mi vysvetlil, ze ty ceny proste nikdo nezna, ze se to vzdy strili od pasu podle zakaznika. Ty vole, to jsem nikdy nezazil. Fakt si nedelal prdel. Takze pak se lehce stane, ze jedno tesneni pro firmu „Idiot u. Sohn“ stoji padesat centu a to stejny pri stejnym mnozstvi pro firmu „Bayerische Hure“ stoji tri ecka.

                    9. Sysop: A proč by ne? Zákazník chce součástku, chce toho vagón a má spočítáno, kolik to má stát. Tak mu to za tu cenu dodáme, i když je marže 1000%, no a co ;-) (Měli bysme si ale spočítat aspoň zhruba, že na tom vyděláme, abysme to neprodávali pod nákladama. To se dělá jen když je krize, protože „když není kšeft, i prodělek je kšeft“.)

                    10. pre Sysop 14.7.2020 v 13:41
                      No my robíme vlastne len kusovú výrobu (takmer Prototyping), ale mám na jednej mašine dielov požehnane – nerez (celý skelet), tesnenia (rôzne typy a materiály), elektrika, elektronika, motory, pumpy (vákuové, na produkt, na hydrauliku, na ohrevné médium). Tu máme tiež len zhruba prehľad čo ktorá skupina dielov asi stojí a keď sa zákazník dopytuje, že by chcel napr. sadu tesnení na ventilový blok tak sa k tomu nájde dokumentácia a zhruba odhadne cena čo taká sada stojí (samotné tesnenia, vodiace pásy, spotrebný materiál) k tomu sa napočíta čas (odhadom) koľko trvá zostavenie takého balíka a takto sa to celé rýchlo nacení. Ono to potom vyzerá akože máme na tesneniach 666% zisk, ale v prípade nejakých malých VMQ, NBR či EPDM tesnení je cena práce brutálne drahá voči cene materiálu. V prípade nejakých atypických tesnení či materiálov (napr. FFKM) je už aj cena samotného materiálu rádovo vyššie ako u štandardu a náš „percentuálny zisk“ už nieje taký razantný.

                    11. SatanOkkY: Tak potom je to o nějaké cenové politice a množství náhradních dílů. Nebudeme prodávat šroubek za dvě koruny, ale celý díl, kde je šroubek použitý, cena 1000 Kč. A máme jen 1000 náhradních dílů na celé auto místo 20 000…

                      Jinak servis na to má nějaké dílenské postupy. Při poruše tohohle vyměníme tenhle díl.

                      Pak je tu ještě druhovýroba, tam se může vyrábět jen ta tyčka. Originál od výrobce auta je ale jen ten kompaktní celek.

                    12. SatanOkKY – tyčky mají na Ali a když náhodou nemají vyrobím si z kulových kloubků a závitové tyčky v metráži

                    13. Zrovna v případě té tyčky/potenciometru je to asi o tom, že je potřeba nějakým způsobem vymezit rozsah toho nastavení. A aby se výrobce vyhnul laborování, tak to dodává jako certifikovaný, přednastavený celek.

                    14. pre servisdok 14.7.2020 v 13:59
                      Fotiť sa mi ten bazmek nechce, tak to skúsim opísať.
                      Na pevnej časti vozidla je pomocou oceľového uholníka uchytený senzor (potenciometer) pomocou 2 skrutiek. Takže ak výrobca nieje debil tak by to v osi X (hore – dole) nemalo mať žiadnu vôľu (ak správne skrutky správne dotiahnem) a osi Y (vľavo – vpravo v smere jazdy) či Z (dopredu – dozadu v smere jazdy) to môže mať vôľu max. 0,2 – 0,3mm.
                      Na pohyblivej „ručičke“ senzoru je pomocou závitu (čo trčí z tej špeciálnej tyčky) a matky s podložkou prichytená tá tyčka (tu bú vôle v osi X a Y max. 0,4mm a osi Z by to mala byť nula). Druhý koniec tyčky je uchytený pomocou závitu (čo trčí z tej špeciálnej tyčky) a matky s podložkou k uholníku ktorý je prichytený na rameno ľavej zadnej nápravy pomocou 2 skrutiek Takže ak výrobca nieje debil tak by to v osi X (hore – dole) nemalo mať žiadnu vôľu (ak správne skrutky správne dotiahnem) a osi Y (vľavo – vpravo v smere jazdy) či Z (dopredu – dozadu v smere jazdy) to môže mať vôľu max. 0,2 – 0,3mm.
                      Takže tá tyčka je v princípe samostatný diel, ktorý ide zdemontovať a zase namontovať bez toho aby som potreboval výbavu ako u Ferrari počas veľkej ceny Talianska.
                      Samozrejme mohol nastať stav kedy pôvodný senzor už nieje vo výrobe a Suzuki muselo riešiť náhradu, ktorá je na senzore rozmerovo iná a tým pádom je nutné mať aj inú tyčku resp. upevňovacie uholníky. Vtedy je zrejme možná len výmena. Ale ani to by ma nemalo odradiť od toho aby sa pôvodná tyčka nemohla vyrábať.

                  3. Ono to není tak jednoduché. Bouchnete to předkem = nárazník v tahu. Jenže u novějších aut máte vpředu taky čidla. Ta bývají v rámci „jednoduchosti výměn a skládání“ často přidělané na nárazník jako neoddělitelná část, takže ťuknutý nárazník = výměna nárazníku i s čidly + lakování + práce servisu a jste na 30ce ani nemrknete. Ťuknete víc, vpředu může být nádržka klimy, skočí to o dalších 10. Nedejbože bouchnout k tomu i přední sklo, tam máte většinou kamery na značky, opět jako neoddělitelná část, to už máte dalších 30…

        2. Ja pisu obecne a ty reagujes osobne. Ale OK, chtnu se toho :D

          Ktera autoskola uci stadardne studenty manevr vyhnuti zvireti a jak se spravne zvireti vyhyba? A pokud se nejaka najde, kolik jich je v CR? Kolik ridicu realne ten manevr zna? V CR strety se zveri resi jednotlivci, system jako takovy na to sere. Z vysoka a na placatej kamen.

          1. deacon 14.7.2020 v 14:22

            V motoristických pořadech a tiskovinách se obecně doporučuje jako jediný vhodný manévr co největší snížení rychlosti beze změny směru.

            1. Coz je logicky. Neni nad to pri objíždeni srny sestrelit auto v protismeru. O zabavu na dlouhe roky je razem postarano. Strzeni volantu ma druhou stranu ma rovnez jiste nevýhody, vzrostla hrusen nebo lipa je o dost tuzsi souper nez vzrostly jedinec Capreolus Capreolus nebo Sus Scrofa.

              1. Obecně se dneska doporučuje při blížící se kolizi dupnout na brzdy a držet přímý směr, protože deformační zóny a auto je konstruované na čelní náraz.

                Dřív to bylo jinak, byla poučka, že cokoliv je lepšího než čelní střet.

                V reálu člověk zareaguje tak nějak instinktivně, brzdy a pak se zkusit vyhnout. Takhle jsem jednou nepřejel ježka.

                1. On je celni naraz tak trochu proti lidsky prirozenosti. Instinkt veli uhnout, on je prece jenom člověk pomerne krehkej a lip se snese bocni škrtanec nez primej naraz.
                  S technikou uz to tak uplne fungovat nemusí. První důstojník Murdoch z Titaniku by k tomu jiste rekl sve. Kdyby ten šíf do toho ledovce řachnul pridi, tak by byla sice spousta modrin, vyrazenejch zubu a rozbitýho porculanu a James Cameron by byl o par mega chudsi, ale Titanic by se podle vseho na hladine udrzel.

                  1. Jo. A kdyby tam bylo dost člunů a lidi na ně včas nastoupili… jenže oni byli přesvědčení, že tahle loď se nikdy nemůže potopit, takže to nejdřív měli na háku a když už jim teklo do bot (doslova), evakuace probíhala chaoticky.

                    1. Ano, ten mýtus o nepotopitelnosti. Na Titanicu zřejmě jen několik málo lidí vědělo, že co je těžší než voda, tak se prostě potopit může.
                      Myslím, že zrovna tento mýtus, nejvíc šířený právě namyšleným Člověkem, způsobil v konečném důsledku nejvíc obětí. Nač tolik člunů, když se to vlastně nemůže potopit, že. Tak naoko vyhovíme nějakému předpisu a zbytek zajistí svou nepotopitelností naše konstrukce.
                      Užitečných pár facek od Přírody to určitě bylo. A je nutný dodat, že včetně tolika obětí. Nebýt tolika obětí, tak by facky pozbyly důrazu.

                    2. Ona to byla dost smrtici kombinace nezkusenosti a viry v pokrok. Namorni lode v ty dobe udelaly behem doslova par let obrovskej skok v technice a velikosti a nikdo vlastně nevedel, jak se takova krava v jaky situaci zachova. Treba kdyz si Olympic savou silou sroubu přitáh kriznik Hawke. Neco takovyho do ty doby nikdo ani netušil.
                      U Titanicu nikdo nemel tušení jaky jsou jeho manevrovaci schopnosti, nikdo to totiz nikdy netestoval. No a ta lod se proste nedokázala vyhnout tak svižně. Murdochovi uz jednou podobnej manevr vysel. Jenze s jinou lodi.
                      A co se tyce nepotopitelnosti – oni samozrejme vedeli ze se železo muze potopit. Potopit se muze i dřevěná loď. Dokonce věděli, ze kdyz by se zaplavilo vic komor, tak ze by lod sla ke dnu. Jenze Andrews si prej nedoved představit situaci, pri ktery by mohlo dojit k zatopeni vic komor nez dvou. A to by Titanic ustal. Proste ho nenapadlo, ze by moh nekdo pri zatáčeni tu lod prodřít. Zrejme odtrzenost konstruktera od namorni praxe. A Ismay uz byl vubec laik, vedel hovno o konstrukci i moreplave a nepotopitelnost byl skvely reklamni slogan.

                    3. Navic oni ti velitele lodi ani neznali technicky nalezitosti. Treba vubec netušili, ze kdyz daji zpetny chod, tak nereverzibilni parni turbina zastavi prostřední sroub, coz dramaticky snizi ucinnost kormidla. Ze kdyz uz ostre zatacet, tak ze místo toho mel prej radsi dat kontra jednim bocnim sroubem a zbytek nechat jet vpred.

                    4. Oni asi nečekali, že bude potřeba zatáčet. Prostě to popluje pořád rovně přes oceán až uvidí břeh druhého kontinentu a pak to nějak došolichaj do přístavu.

                      Taky asi předpokládali, že jsou největší loď na světě, takže vyhýbat se nebudou oni, ale případně druhá loď – to je pravidlo, ne? Menší loď uhýbá té větší.

                    5. Právě. Oni v ty dobe i podceňovali riziko ledovcu. Tady svoji roli hralo i to, ze jeste pred par lety byla rychlost lodi polovicni a na manévry bylo vic casu. A to Titanic nebyl zadnej expres, ty reci o Modry stuze jsou jen legenda, u Titaniku se hralo na luxus a do jiste miry i rychlost, ale nikdy se nepočítalo ze bude nejrychlejší. Jenze i těch 22 nebo kolik uzlu bylo mnohem vic nez jaka byla cestovni rychlost jeste pred par lety.

                    6. P.S. S tvym prispevkem o aroganci cloveka zcela souhlasim, jen jsem doplnil par veci.

                  2. K tomu Titaniku: o konstrukci námořních lodí vím úplné hovno, ale pokud je pravda, že tam nebyla žádná obrovská trhlina, ale spousta škvír mezi jednotlivými deformovanými pláty nýtované obšívky, tak by to nejspíš dopadlo stejně…
                    Škoda že ty fotky z mořského dna neukazují podvodní část přídě…

                    1. Bud popraskany nejty, nebo mala prerusovana „prodrenina“ zhruba na tretinu delky trupu. Nebo kombinace obojiho. Rozhodne ne velka dira.
                      Ono slo o to, ze s celnim narazem se pri konstrukci počítalo, byl tam predni kolizni prostor a podle propoctu by to zaplavilo dve predni komory, coz by lod na hladine udrzelo. Nebylo by to tak ze by se Titanic pri celnim narazu zmackal jak harmonika.

                2. Jo no, instinkt. Taky jsem jednou nepřejel ježka. Ve smyku jsem si o zábradlí mostku očesal skoro celou pravou stranu. Ale tak ježek zachráněnej, ani si toho neráčil všimnout a já lehčí o 30 papírů :D

                  1. Tohle bylo v noci, na prázdné suché silnici, napřed jsem šel na brzdy a pak jsem se mu zleva vyhnul a dobrzdil. Zajímalo mě, jestli to přežil, asi jo, na silnici jsem ho nenašel.

              2. No ved sa to ani nevola srnci ci diviaci test, ze? Stretol si uz na ceste Alces alces? Ten je tak vysoky ze ked mu auto podrazi laby, kompletne zroluje kabinu. Takze tam je dobre pokusit si vyhnut, nakolko stret casto znamena lights out. Hlavne v malom aute (myslene osobne auto akejkolvek velkosti). Ale na HWY 17 v blizkosti Lake Superior bol pripad ked vodic dospeleho kamiona neprezil zrazku s losom… Nastastie, zatial sa mi vzdy podarilo vyhnut losovi z dialky. Ale Cervus canadensis sa mi raz objavil dost neprijemne blizko cumaka auta. Ten je tiez dost vysoky a vazi okolo 300 kilo, takze neviem ako by ten Ford Flex tu zrazku zniesol.

                1. Jasne, v Cesku jich denne potkam aspon osm :/ a co teprve kdyby jim ze zoo zdrhnul slon nebo hroch.
                  Ony sice zvirata invazne migrujou, ale zatím prevazne z jihu na sever, ne opačně, takze předpokladam ze losa v nasi kotlince ještě dlouho nepotkám. Z velkejch zvířat u mas jeste tak kun nebo krava, ale ani ty u nas bezne nepobihaj a ze by se sem z Polska zatoulal zubr taky nepředpokládám.
                  To uz mam vetsi sanci ze potkam neosvetlenej valnik co u skarpy odstavili jezedaci.

                    1. Za 60 let 17 srážek s autem, plus dve pravdepodobny. To uz bude asi vetsi riziko ta kráva.
                      A nikde jsem se nedocet ani odhad kolik by tech losu u nas melo zit.

                    2. V celé ČR to bude tak do 100 ks.

                  1. Ale no…si si 100% isty ze nikdy v zivote nesadnes za volant vo Svedsku ci v Kanade? Do toho svedska vlastne mozes ist aj vlastnym autom. A nehovor ze nepojdes mimo velkych miest. Otec byvalej kolegyne skoro neprezil zrazku s losom v St. John’s, co je hlavne mesto Newfoundlandu a turistami celkom vyhladavane miesto. Kvoli srne som musel zastavit rovno pred svojim byvalym pracoviskom ktore je situovane prakticky v centre mesta ktore ma podobny pocet obyvatelov ako Brno.

                    Childeater:

                    With a vehicle usually driven there I wouldn’t.

                    1. Možny je vsechno, ale mam obavu ze v ceskych podminkach uzkych klikatych silnic a pomerne husteho provozu bude mimo dalnice vetsi riziko pokusit se to objet nez zahamtnout brzdy a držet smer, maximalne se to snazit nabrat na roh, abys to odstrcil stranou.

                    2. Wildcat 13:45:
                      Dovolím si popsat velmi stručně, jak jsem před 4 lety sundal s Berlingem srnu.
                      Jel jsem s celou rodinu, manželka vedle mě. V mírně pravotočivé zatáčce do které jsem najížděl cca 110 km/h najednou vyskočila z levé škarpy srna a už v tu chvíli jsem věděl, že jí trefím, což se za méně než sekundu i stalo. Když si přehraji jak to proběhlo, tak já jsem vyšlápl spojku a relativně v klidu vyčkal na pleskanec, aniž bych změnil bezpečný směr jízdy. Vedle mě žena žena si zakryla rukama obličej a řvala jak na lesy. Nebudu popisovat jak dopadlo auto a srna, protože to je zřejmé (auto pojízdné, ale pojišťovna v tom byla za 80kkč a srna nepojízdná).
                      Kdybych neřídil já ale žena, tak jsme se vysekali, protože by do té zatáčky dupla na brzdu a zavřela oči.
                      Proč jsem reagoval tak jak jsem reagoval?
                      1) nebyla to moje první srna v autě a věděl jsem, kdo vyhraje
                      2) už jsem ve svém životě sprovodil ze světa několik set kusů srnčí zvěře a bylo mi úplně jedno, že jí přejedu.

                      Závěr:
                      lovci mají při střetu se zvěří výhodu… :-)

                  2. Ale krávu (myslím skot, ne řidičku) a koně potkat můžeš i v ČR.

                  3. Ale shane, uplne zbytocne to analyzujes. Akykolvek pripad stretu so zverou (a ze ich bolo) som doposial vzdy vyriesil tak ako je spomenute vyssie. Ale urobil som uz aj cosi podobne losiemu testu – vodic sprava mi nedal prednost ked ma zbadal, zasliapol brzdu z zablokoval mi cestu. Kedze neslo nic oproti, tak som sa tomu autu vyhol. Keby som siel pri tom manevri cez strechu, dost by ma to nasralo. Preto by bolo dobre keby to auta zvladali (a vodici tiez.
                    To ze ti niekto neda prednost je nieco co sa ti moze stat kedykolvek a kdekolvek.

                    1. Tak chytracim z kresla, no :) stejne nakonec clovek zareaguje podle instinktu a nejspis to bude nějaka kombinace brzdeni a uhejbani. A modleni.

                    2. Wildcat: vyhnout se řidiči, který ti to vpálí zprava a zablokuje silnici je něco, na co dost myslím. Vyhýbací manévr mám na motorce důkladně nacvičený, na auta zprava a počítám s tím, že mi mají dát přednost, takže navazuji oční kontakt s jejich řidičem a pozoruji, zda se neroztáčí kola… Ale stejně si říkám, jestli kdyby vyrazil, tak jestli bych nebyl hypnotizovaný pohledem na překážku a nenajel nakonec přímo do ní dle kréda „kam koukáš, tam jedeš“.

                      Jak jsi to měl ty? Hypnotizoval jsi to blokující auto a stejně ses mi vyhnul, nebo jsi odtrhl zrak a „díval se kam jedeš“ do toho vyhýbáku?

                    3. Dival som sa kam idem. Z nejakeho dovodu ked dojde ku krizovke mam pocit „spomaleneho casu“ a preberiem si varianty riesenia problemu*. V tomto pripade som si vybral uhybaci manever a autu v pravom pruhu som sa viac nevenoval. Cize dival som sa tam kam som chcel ist.

                      *Za schopnost celkom spravneho rozhodovania sa pod tlakom platim tym ze ked mam cas si veci premysliet tak to natahujem a „dobre premyslene rozhodnutia“ su u mna vacsinou nespravne.

                2. Wildcat 13:17:

                  Ve Wisconsinu se říká „Don’t Veer For Deer!“

                3. Wildcat: O-T – má Ford Flex něco konstrukčně společného s Range Roverem? Protože vypadá jako přes kopírák a Ford přece jistou dobu Jaguar/RR vlastnil, ale nic jsem k tomu nikde nedohledal…

                  1. Pokial dobre viem, nie. Zdiela platformu s viacerymi FF a AWD Fordami, Mercury a Lincolnami.
                    Ten specificky kus co som riadil pri spominanom incidente bol AWD s 3.6l biturbo Ecoboostom. Ta kraksna – je to dost velke auto – nenormalne isla. Na stupani cez Kootenay pass som dobehol Ford Escape ktoreho vodic sa bal zakrut a to jeho vecne spomalovanie mi liezlo na nervy. Tak som si dockal rovinku, podradil som padlami a vyrazil som. Ked som dokoncoval manever uz som siel 140km/h. Na pomerne ostrom stupani zrychlil z 90km/h velmi rychlo.

                    Kootenay pass: https://en.wikipedia.org/wiki/Kootenay_Pass

            2. Ale to platí pro česká zvířata. Ten test se proto také jmenuje losí, protože jde o vyhýbací manévr, kdy je lepší se vyhnout, než si nechat skrze čelní sklo „nastoupit“ do prostoru osádky půl tuny živé váhy.

              1. No a dokonce si představ, že existovaly automobilky, který byly patologicky posedlý tím, aby se byl zákazník schopnej nejenom vyhnout, ale pokud by to náhodou i tak nevyšlo, aby to pokud možno i v takovým případě přežil, i dyž se potká s nějakou tou větší stovkou kilo živé váhy.

                Ale na životě bílejch vlastně nezáleží, takže vo co de, stačí vlastně žluťácký volva z kartonu.

              2. Tak predpokladam ze v Cesku ma smysl resit ceska zvirata. Pri sjizdeni Nežárky nebo Sazavy taky neni treba procvicovat krizove scenare pro pripad setkání s hrochem nebo se obávat ze kdyz se cvaknu s lodí tak ze me jeste k tomu cvakne krokodyl za nohu, coz jsou naopak pomerne častá rizika pri sjizdeni africkych rek.

                1. No, to je fakt. Ale tady to odstartovalo tím, že nějaké auto neprošlo testem vyhýbacího manévru a začala obhajoba, že to auto vlastně takový manévr nepotřebuje.
                  Ale potřebuje! A jestli někomu vadí, že je to losí test, tak ať si to přejmenuje třeba na test vyhýbání se nečekaně uvolněnému nákladu. Já se takhle vyhýbal JCB nebo něčemu takovému žlutému, co sjelo z vleku.

                  1. Se obávám ze to je stejne o stesti a umu ridice. Kdyz mas smulu tak se misto o vypadlou paletu rozmaznes o strom nebo te zvejkne kamion v protismeru, kdyz mas kliku tak to objedes a ani si nevylejes kafe. Ne ze by nemelo smysl tyhle veci testovat, ale modlu bych z toho nedelal.
                    By me zajimalo, kolik je u nas silnic, kde by se neco takovyho dalo v beznym provozu bez rizika objet. Kolikrat se ani nedá predjizdet. Nekde v Norsku v hlubokych hvozdech to bude jiny, tam je mista dost a provoz ridkej.

          2. Ak by mala autoškola každého absolventa a v reálnom aute pretiahnuť (prešoférovať a preveriť) cez dajme tomu 88% situácii ktoré môžu na ceste nastať tak by potrebovali vlastný testovací polygón. Až potom by sa mohli mladí zavzdušňovať, že koľko stojí peňazí taký vodičák.

            1. Mno, na motorky to takhle (s polygonem) udělali a MDČR si ještě mnulo ruce, že 1) řidičák na motorku zdražil takže si jej dovolí méně lidí, 2) ze zkoušek na polygonu nejméně polovinu uchazečů vylijí, ergo si řidičák na motorku udělá násobně méně lidí a to je „správně“ protože to zlepší statistiky nehodovosti, žhe.

              A vzhledem k tomu, že EU ústy komisařky Valerie Bulcové výslovně deklarovala, že je žádoucí mladým prohibitivně zdražit řidičáky, protože mladí lidé nemají co řídit auta, mají se vozit taxíky („sdílenou mobilitou“)… Neraďte jim.

      2. Prudký vyhýbací manévr v provozu provedu občas taky a ani k tomu nepotřebuji losa nebo jiné zvíře. Stačí nepozorný chodec, který vleze do silnice nebo řidič, kterému pozdě došlo, že je na vedlejší.

        Losí test v plném naložení je na podvozek náročnější, než když je v autě jen řidič s poloprázdnou nádrží, jako reprezentace worst-case sitace je to velmi dobré; navíc částečně to zachycuje i relativně běžný stav, kdy je normálně naložené auto provozováno na podhuštěných gumách.
        Rozevlátost škodovky v porovnání s peugeotem byla pro mě celkem překvapivá.

        1. Nerozporuji test jako takový, pouze rozporuji podmínky toho testu.

          Berme prosím v potaz, že dle zainteresovanosti tvůrce studie vozidla (jak moc chce abyste sedl na kolo vy petrolheade!) jsou vozidla obsazena průměrně cca 1.15 – 1.3 osobami. Chápejte – jezdím s vozem kde rozdíl maximální – provozní hmotnost je kolem 750 kg. Předchozí vůz měl kolem 520 kg. A pochybuju, že jsem se kdy dostal přes 350 kg zátěže. Což se nedostanu ani nyní, nedám dozadu 3 metráky cihel jen abych využil, že to to auto uveze. Takže ten losí test v aktuální formě…

          1. Ten test v aktuální formě je naprosto v pořádku. Vozíte něco v kufru? Občas něco těžšího? Nemusíte nikoho vézt na zadních sedačkách ani se dostat na maximální přípustnou hmotnost abyste dosáhl pro podvozek auta „worst case“. Imho dostat se na maximální přípustnou hmotnost vůbec není obtížné. Nějaké menší stěhování nebo jízda na dovolenou s mangelkou, minizmrdem a konzervama (pochybuju že kdo má zrovna Škodovku si je neveze)…

            1. Tak tak, funguje samozřejmě páka, čím dál ty těžký krámy sou (kufr), tím větší efekt. A vůbec špatný to je pak s nerovnoměrným zatížením, dyž takle je tam sám řidič a dá si chytře náklad na stejnou stranu.

            2. „Imho dostat se na maximální přípustnou hmotnost vůbec není obtížné. Nějaké menší stěhování nebo jízda na dovolenou s mangelkou, minizmrdem a konzervama (pochybuju že kdo má zrovna Škodovku si je neveze)…“

              Asi jak pro koho, já se s ženou a dítětem vejdu do 150 kg i s autosedačkou a zůstane slušná rezerva na magnezky a kafe na cestu. Tak snad leda kdybychom v tom Chorvatsku chtěli stavět barák, a vzali s sebou půl tuny cementu. Ale chápu že pokud jste rodina dvoumetrových kde každý ze 3 synů má kolem 80 kg, tak je to opravdu jiná kategorie. Zvlášť protože pak už to bude chtít na 14 dní nejspíš tak 3 bečky a pět plechovek lančmítu to asi nevytrhne.

              Já jen poukazuju na to, že tím že máte větší auto netaháte nutně víc věcí. Přesně proto z mého pohledu má smysl (provozní zátěž + fix), nikoli maximální zátěž.

              1. Tak 150 kilo ma tri lidi rozhodne nebude ceskej prumer, jsme snad druhej nejvyssi a asi treti nebo ctvrtej nejtlustsi evropskej narod, ale konzervy to fakt nevytrhnou.

                1. shane
                  15.7.2020 v 12:31

                  Tak tak. Jako dyž je kojenej a pokud sou vychrtlíci nebo má ženská pod 160, možná. Jinak běžně stopade tak ti dospělí, trochu odrostlejší děcko nebo dvě, to máš hned ke čtvr tuně, nějaký zásobičky, no stopro 300-400 kilo ani nemrkneš. Známí jezdí (2 rodiny dohromady, ale jenom dospělí, už mají všichni doochody za pár) ke známejm leta letoucí do stejnýho baráku, jak to tak bejvá. Taky si kupují na trhu ryby, zeleninu, všechno a stejně berou eště dvě plata vlastních vajec, několik bas, aspoň demižon kořalky…takže dřív jezdili dvě auta, teď mají autobusovýho transportéra a jezdí to naložený po střechu :D

                  1. Jj. Ctyrclena rodina s detma do deseti let tech ctvrt tuny v pohode da. S odrostlejsima pubosema 300. Ctyri dospeli pak klidně i 400 kilo. Průměrná vejska dnesniho chlapa 20+ je tusim 182 cm. Jsme holt kusani, no :)

          2. Akorát sem jel s pikóšem, i přes přefouknutí horní výrobcem stanovené hodnoty tlaku o 5 % sem na nerovnostech v silnicích (a že jich kurva je) šoural zadníma zástěrkama o vozovku. A to ty krámy byly akorát objemný, vůbec sem neměl pocit, že sou extra těžký. Tak 10-20 kilo krabica.

            Pokud sem správně četl, užitečný zatížení bylo kolem 600 kilo dle motorizace.

    2. „Nechci se nijak zastávat Octavie, jen mi přijde že celý ten humbuk kolem „losího testu“ je pitomost…“
      A co podle Vás je relevantní pro hodnocení kvality automobilu?

      1. Tak ty váhy máme každý jiné, ne? Proto taky jezdíme skoro každý v něčem jiném.

        Já pouze poukazuji na to, že z mého pohledu by měl daleko větší relevanci test založený na zatížení stejnou hmotností, tedy oproštěný od té nesmyslné formule „uveze to 750 kg, tak tam dáme 750 kg“. Když se podívám po kamarádech/známých, při nákupu MPV/kombíků hrál roli především prostor, nikoli hmotnost. Protože jen proto že vaše nové auto uveze o 200 kg víc většinou nevozíte 8 pytlů cementu navíc, abyste to zatížil stejně jako předchozí.

        1. MPV ale, obvykle, pořizují lidi co mají už těch děcek a s nima spojenejch krámů víc (není to, že by ty cajky vážily tunu, ale zároveň samozřejmě když každej ten krám váží 10-20 kilo, tak se to nastřádá a hned máš třeba vo cent víc.) Fakt to není že máš dvě děcka a rozhoduješ se esli kombík, nebo autobus. Je to tak že do dvou děcek kombík asi každej, od tří nahoru už to chce to MPVčko, nebo autobusovou dodáfku, tam se hraje na možnosti finanční a co je na trhu.

  9. Co vidím já a proč to nikdo nekupuje a nikoho už to nezajímá a nebaví. Např. mladí kluci na auta dnes serou.

    1) za ty prachy si to strčte všechno jak to tam leží do prdele. Malý hatchback jakékoliv značky za 400 a víc a nižší střední prakticky za třičtvrtě milionu, sorry jako, ale v zemi , kde si běžný smrtelník zarobí řádově 20-30 čistého to prostě neprodáte. A už na to přestávají mít i ti němčouři, kterým je to primárně určeno nebo že by …..

    2) …. vypadá to všechno čínsky, čínsky, čínsky. Mercedesy jsou pro číňany, bavoráky jsou pro číňany, škodovky jakbysmet. Čínský trh je prostě cílovka a z něj evidentně vrstva ajťáků a gegoňů, co mají rádi „gadgety“, proto všechny ty kokotiny, které petrolheada vyloženě serou a zbytek neajťáků jim prostě jen nerozumí a neumí to ani zapnout. Nemůžu si pomoct a kromě exotů jako alfa romeo dneska evropsky vypadají jen korejská auta, protože ti cílujou na evropu.

    Nechápu proč nemůžou takové gigantické korporace prostě vyrábět 2 různé designy pro čínu a zbytek světa. Kdysi měl Ford i GM vlastní divizi jen pro prťavý australský trh.

    3) revoluce už probíhá, jestli jste si všimli, tak jsou cesty čím dál plnější dacií. Je jich tolik, že to rumuni určitě nestíhají ani vyrábět. Trh to časem srovná, úspěch budou mít ti, kdo nabídnou alternativu, kterou bude zejména jednoduchost a přímost. Neznám totiž jediného chlapa co má auta aspoň trochu rád, co by na současnou situaci nenadával.

    1. Přesně, mladí kluci mají prachy tak na olítanou jedničkovou Oktávku nebo BMW před smrtí dotažené z Německa :)
      Stačí se podívat na vozový park co jezdí po silnicích. Drtivá většina ojetiny v ceně 20-200k, potom nějaké ty služebáky z koncernu za 300-600k, a drtivá menšina něco zajímavějšího/dražšího.

    2. ad 2) Souhlas, u prvního spatřeného kusu jsem si samozřejmě myslel, že ten hnus je selháním designera, ale když ty nejhorší prvky začaly používat téměř všichni výrobci, je to asi záměr.
      ad 3) Jo, nadávám, ale skončím asi u Berlinga, dětských sedaček a hromady souvisejícího harampádí se hned tak nezbavím…

      1. ygorek: proč ne Multipla Mk.II?

        1. V Imofě ani u Srbů jsem ho neviděl a jinam nejezdím… Berlingo má soused.

      2. @ygorek: tož mám pro vás dobrou zprávu z některého Světa motorů nebo kýho čerta: ten trojkístek Berlingo -Rifter – Combo (a te´d ještě Toyota) skvěle zabodoval v bezpečnosti zadních sedadel a dětí v sedačkách. Známí koupili Combo XL (7 míst a ještě 20 čísel navíc) po 13 letech v Renaultu Espace III, takže teoreticky úplně jiná kategorie – mnohem levnější auto, mnohem slabší motor (1,2 TSI) a co vím, tak jsou velice spokojení. Hlavně že nemuseli za nové auto pro 4 děti klopit 600 – 900 litrů, ale jen 430.
        (Toho Opela pětimístného máme v práci a např. soundsystém má skvělý zvuk – v základu; a když pak přesednu třeba do Forda Tourneo Courier doma, tak si přijdu jak v jiné, nižší třídě; přitom proti Fábiím a spol je to furt vyšší auto; rozdíl ceny je 320 ku 390 tisícům; navíc má Combo v základu středový displej, výborné řazení u volantu a překvapivý odpich s tou 1,2 TSi resp „1,2 PureTech“, jak tomu teď frantíci říkaj)

        1. Cerny Mor 13.7.2020 v 20:38

          Soundystém! Tak ten mám k disposici často. Například včera na D1, km 27(?). Před lety jsem slyšel termín „japonské miminko“. Na nechápavý pohled jsem obdržel nápovědu:“Malinké, ale s bohovským výkonem.“ (Tehdy jsem chodil do Hifiklubu, takže jsem se chytil.)

          1. @ygorek: tak se vyjádřím přesně: v základu to hraje jako kvalitní souprava. Ne uřvané rádio jak z tlampače, ale pěkně to tlačí basy a výšky a vydrží i větší hlasitost. Pro mne překvapení; tak dobrý ostrý a hutný zvuk jsem v žádném autě ještě neslyšel. nějak jsem to nezkoumal, ale je tam asi několik pásmových reproduktorů a sestavili to dobře. Ale když to má soused, stačí vyzkoušet, pokud má nějaký současný model.

            1. Díky, ale pochopil jsem.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017