Nová Mazda 3 – „samozřejmé“ auto?

Featured Image

Byl to vlastně náš synek, kdo mě ponoukl k napsání tohoto článečku. „Psals o našich dvou předchozích autech, články byly čtené (každý 20 tis. + přečtení) a docela se líbily, tak proč nenapíšeš něco i o tom posledním?“ No říkal jsem si, nevím, nevím, koho by to dneska ještě mohlo zajímat. Na druhou stranu jsem s výběrem auta strávil hodně času, bavilo mě to, takže někdo, kdo by na takovou cestu neměl dost času či podobnou výdrž, by článek mohl přece jen užít.

Po Hondě Civic 7 (2003) a Civic 8 (2006) by bylo „logické“ vzít novou generaci Hondy, devítku. S oběma auty i se servisem jsem byl spokojený, neměly prakticky žádné poruchy. S prvním jsem ujel asi 100 tis. a se druhým asi 150 tis. km a obě jezdí v rodině ke spokojenosti doteď. Kámen úrazu ale byl v tom, jak tu novou generaci Civiku „vymustrovali“. Na nos jí dali podivnou umělohmotnou černou bradavici; ta se mně pranic nelíbila, auto také ztratilo původní UFO-šmrnc a i cena se mně moc nezdála a – prostě – změna je život.

Začalo mudrování, sjíždění internetu, návštěvy autosalónů… Abych nezdržoval, ve finále jsem uvažoval o čtyřech kandidátech. Golfu, Ceedu, Hjondé i30 a – v té době se objevivší – nové Mazdě 3. Korejci záhy odpadli, důvody byly spíš emocionální a imageové, než věru reálné. Je pravdou, že jsem se s jedním svezl a moc se mně nelíbilo jeho gumové řízení, to ostatně bylo také kritizováno v různých automédiích.

Vlastně ani rozhodování mezi novým Golfem a Mazdou nemělo nějaký dlouhodobý a fatálně hamletovský ráz. Golf je v poslední instanci možná o něco lepší – shrnuli to v jednom srovnávacím testu tak, že Mazda je skoro tak dobrá jako Golf, ten ji však předčí „v celkovém sladění a celkovém souhrnu vlastností“. Dělali si z toho pak legraci diskutující na webu. Parafrázuji: článek psal zaprodanec Koncernu, který na jedné straně konstatuje, že Mazda líp jezdí, ale ta má moc malou loketní podpěrku a horší materiály na podlaze kufru, takže Golf je logicky „v souhrnu“ lepší.

Zaujal mě také poměrně výrazný rozdíl v hodnocení obou aut v testech ADAC. Golf = 1,8 (na školní stupnici), Mazda 3 = 2,4. Němečtí soudruzi šli při hodnocení Mazdy asi důsledně v souladu s falšováním výsledků hlasování o nejoblíbenější auto v Německu. Schválně hádejte, ve prospěch kterého auta se falšovalo? Nějaké nápady? Tak nějak v duchu předchozí zmínky o „malé loketní opěrce“ prezentuje ADAC tyto hlavní výhrady:

– nepřehledná karoserie
– velký poloměr otáčení
– chybějící ochrana skřípnutí prstů u zadních ovladačů oken

No tak určitě…

Mně se Mazda víc líbila tvarem, šmrncem, nezanedbatelný byl i cenový rozdíl. Golf má turbíčko, (složitý a namáhaný krám navíc), které by mě asi svádělo ke stylu jízdy s vyšší spotřebou, zatímco Mazda sází na jednodušší, poctivou atmosféru a dvoulitrový rightsizing, opak downsizingu. Globálně jsou tyhle Mazdy asi o něco spolehlivější než Golfy ­– žebříčky jsem viděl asi čtyři nebo pět a Mazdy byly vždy výš než Golfy. Údaj nepřeceňuju, auta jsou dneska dost spolehlivá, co platilo pro starší Mazdu, nemusí zákonitě platit i pro nový model. No a v neposlední řadě se Golfík hodně líbí různým chmatákům.

Když jsem si asi před rokem udělal cenové srovnání Golfu 1,4 (120 PS) Comfortline i s požadovaným dovybavením na úroveň Mazdy 2,0 (120 PS) Attraction, tak mně vyšel cenový rozdíl na 60 tisíc (537 vs. 477) s tím, že u Mazdy bylo navíc i hlídání mrtvého úhlu, i-Stop, asistent rozjezdu do kopce, hlídání tlaku v pneu, bluetooth a systém SCBS (v městském provozu bez zásahu řidiče sám zabrzdí v rychlosti do 30 km/h před překážkou). Golf měl v té době navíc systém rozpoznávání únavy řidiče a couvací kameru, Mazda jen parkovací senzory. Možná někde byly ještě nějaké krámy navíc, ale to už nebylo podstatné.

Hurá, ještě se s autem projedeme a uvidíme, zda koupíme. To bylo dobré. Přijeli jsme do salónu a prodejce se velice omlouval, že právě teď tam má zákazníka, ale že auto je tam venku na parkovišti, tak když nám to nebude vadit, dá nám klíče a ať se projedeme podle libosti sami. Na české poměry ne zcela obvyklé; asi mají dobrou pojistku. Svezli jsme se, všechno vypadalo parádně, jak by taky ne, roli sehrála i nejvyšší výbava převáděčky: Bose, head-up displej, bezklíčový vstup …

Jak bych shrnul zkušenosti z prvních pěti měsíců provozu? První, co mě napadlo, je uvedeno v titulku –  je to takové „samozřejmé“ auto. Všechno je tak nějak kde má být, všechno funguje normálně. Až jsem z toho byl trochu zklamaný, těšil na objevování různých skrytých vlastností a kdesi cosi, ale nic složitého se nenabízí. No, abych čtenáře zase úplně neklamal. Je tam celá řada dostupných fíčur, pro ty, co je baví tyhle elektronické a internetové krámy: Modrozub, hlasové ovládání telefénu, Facebook, Twitter, automatické čtení sms, e-maily, internetové rádio… Já sedím u PC skoro celý den, tak jsem rád, že mám v autě aspoň chvilku pokoj – ne abych ještě za jízdy řešil e-maily nebo to, jaký blbosti si zase kterej Keser vyvěsil na FB. Ostatně jen krátký pohled do manuálu mě od experimentů s „nastavováním krámů“ rychle odradil.

Klady

Auto se pěkně řídí a jezdí: tlumí nerovnosti, jízda je taková majestátní, „plavná“, klidná. To ostatně bylo mé nejdůležitější kritérium – aby se s autem pěkně jezdilo, co jiného chtít od auta, ne? Předcházející Honda 8 byla proti Mazdě jak motokára, tvrdá, skákala, mlátila.

Parádně se řadí. Cvak, cvak, cvak.

Spotřeba – máme 120 koňový dvoulitr se 210 Nm kroutícího momentu a jezdíme za 5,9 – 6,2 litrů (okreska/dálnice = 50/50). ADAC test uvádí hodnoty: město = 6,2, okreska = 4,8, dálnice = 6,4, celková spotřeba = 5,5. Výrobcem udávaná = 5,1 (blahopřejeme Mistrům výpočtů a metodik :-).
Auto má dokonce i přesný měřák spotřeby, 6,0 podle počítače = 6,1 podle čerpání, starší Honda, bůhvíproč, podměřovala od 0,6 – 0,8 litru.

Vpředu je hodně místa.

Inženýring motoru. O tom bych úplně neřekl, že je potřeba ho dát do „pozitiv“, ale líbilo se mně, co všechno berou japonští soudruzi v úvahu a jak se snaží „right-sizingové“ motory neustále vylepšovat, viz zajímavý článek na toto téma zde (řeč je o benzínovém motoru Motor SkyActiv G, dole).

Parádně rychle se ohřejí zateplený sedačky, když je jeden ráno zmrzlý.

Zápory

Záporů je v seznamu více než kladů. Je to spíše snaha o jejich poctivé přiznání, místy to však jsou jen „blbosti“ nebo spíš věci pro pobavení. Takže:

Je-li v kladech uvedena spotřeba, v záporech nutno zmínit docela nevýrazný výkon. Byť je to dvoulitr, aby se trochu víc rozjel, je potřeba ho rázněji roztočit. Šestka je jen udržovací, odezvou na přidání plynu ve stovce není zrychlení, ale jen větší dunění. Test ADAC říká, že motor má „dostatečný jízdní výkon“, no, asi jak pro koho. Kdo chce něco rychlejšího, musí přitlačit padesátník za 165 koňový dvoulitr a současně i vyšší výbavu.

Co mě trošku znervózňuje, je „asistent řazení“. K zařazení vyšší rychlosti nabádá už někde kolem 1.400 – 1.500 otáček. Divné. Všude sice člověk čte, že moderním motorům „podtáčení“ nevadí a kdesi cosi, z hlediska pocitu mně to ale nepřijde normální. Ale na třetí stranu si zase říkám – že by japonští soudruzi inženýři udělali někde chybu a nechali ty jejich motory systematicky vylágrovávat řidiči, kteří by se našeptávačem bez rozmyslu řídili? Kdoví.

Do kabiny docela doléhá hluk od kol. Vezl jsem strýce a ten se ptal – co to tady pořád tak hučí? Nevím, v testech ADAC byla hladina hluku na dálnici u Mazdy jen o 1,5 dB vyšší než u Golfu (68,4 vs. 66,9). Na vině prý mohou být i úsporné letní pneumatiky.

Ksénóny. Kámoš, co je má na Pažoutovi, mně říkal – no ty ksenóny, to je jiná třída. Už bych zpátky ke klasickým žárovkám nešel, je to jako sto a jedna. Asi proto jsem si myslel, že s ksenónama budu najednou vidět jako za bílého dne, ale až takový rozdíl opravdu nevidím. Nebude to v Mazdě, ale v tom, že jsem měl velké oči. Budu muset počkat na laserová světla.

Displej infotainmentu. Pěkný, velký, ale tak nějak ční do prostoru a nedá se schovat, tak jsem si říkal, že by se nějakému potřebnému s jednodušším úsudkem mohl jevit jako navigace a tento by mohl zkusit pro ni sáhnout oknem, které by za tímto účelem zprůchodnil.

Protikorozní ochrana. V motoristickém časopise jsem se dočetl, že moderní auta – a zejména pak některá japonská – mají poměrně nízkou ochranu proti korozi (Golf a korejci zde byli chváleni). Po přečtení jsem dokonce zvažoval, zda se nejedná o nějakou placenou reklamu zadanou lobby protikorozních humanrightistů, kteří mají v programu prosazení práva na protikorozní ochranu automobilu jako základního lidského práva každého majitele auta v EU. Byl jsem pak s autem v servisu a nechal jsem si po první tisícovce kilometrů vyměnit olej a filtr. Povídá mně technik – a nechcete se podívat na to vaše auto zespodu, když ho máme na zvedáku? No proč ne. Koukám, koukám a vzpomněl jsem si na ten článek a ptám se ho: A jakou má protikorozní ochranu, tahle Mazda? Chlapík očividně zrozpačitěl a po chvilce odvětil – no víte, ono to žádnou zvláštní ochranu ani vlastně nemá. Ano, viděl jsem na spodku místy i některé konstrukční díly – prostě „holé“, čisté železo, jen sváry byly zatřené nějakým sajrajtem. Tak jsem si protikorozní ochranu u nich, pro klid duše, za čtyřku nechal udělat. Celé mně to ale přijde taky dost podivné. Mají to asi nějak spočítané, deset, dvanáct let to vydrží a pak, děj se vůle Boží.

Zástěrky. U nich jsem se královsky pobavil. Nechal jsem si dát na auto postupně přední a potom i zadní zástěrky. Kromě absolvování úsměvné švejkovské anabáze (viz přílohu na konci textu) jsem musel za dva kousky gumy o velikosti asi mé dlaně a jejich uchycení k motorovému vozidlu třemi malými šroubky zaplatit, bratru, 2.350.- Kč. Nekupte to, za tyhle peníze.

Navigace. Asi to také nebude jen specialita Mazdy. Za kartu s mapovými podklady, která se vloží do displeje infotainmentu (má vlastní GPS modul), by chtěli desítku. Tak to jsem si řekl, že tu jim z principu nedám. Navíc, když mám vlastní sólo navigaci. V této souvislosti mě pobavila mě story z Číny, kde protimonopolisti popotahovali Mercedes proto, že – cituji: „Automobilka … si … účtovala takové ceny za náhradní díly, že koupit tyto součástky samostatně do jednoho vozu by stálo stejně jako koupit si 12 aut“. Tak to je jiná liga, Pašáci.

Manuál. Problém je u více výrobců. Do jedné příručky se dá popis všech typů a výbav se všemi možnými fíčurami, regionálními výjimkami a kdesi cosi. Takže, když si chce jeden přečíst pár řádků, musí stále zvažovat, o který typ, výbavu, motorizaci, region, typ rádia, převodovky a motorizaci se vlastně jedná; odkazy směřují sem tam, děs. Není možné ani jednoduše říci, kolik stran manuál má, není průběžně číslovaný; odhadl bych to na 600 – 700 stran. Místo toho, aby nakázali pár maníkům udělat mutaci pro každou výbavu, což by měli hotové za týden a knížka by mohla být poloviční, tak statisíce lidí musí hodiny luštit tyhle tlusté nesmysly. Produkce manuálů tohoto typu je pevnou součástí neustále se rozvíjejícího proudu masové debilility. Ano, je to napsáno správně, je to můj vlastní vynález. Jde o relativně nový jev posledních deseti, patnácti let, který znamená „debilnější než debilní“. Mohl by se užít i výraz imbecilní, ale to není tak pěkné. Poslední dobou se roztahování debilility rapidně zrychlilo, vlastně zdejší web se svým způsobem specializuje na „řešení“ tohoto fenoménu. Jistě si rozumíme.

No a konečně vzadu v autě není prostor vysloveně malý nebo stísněný, ale na to, že auto má skoro 4,5 metru, mohlo být místa možná kousek víc. Chybí jakékoli úchytky v kufru. To by je už taky nepoložilo, ne? A na auto se docela dlouho čeká, vozí se z Japonska do Evropy na lodičkách. Jen vlastní cesta trvá víc než měsíc. V mém případě – objednávka únor, dodání koncem června.

Tak se tady pěkně bavte a všem parádní vánoce 2014 s megakaprem, dobrou náladou, hodně krámama a plodným přemítáním nejen o autech …

Causa „zástěrek“ – emailová korespondence

Zdravím vás.  …
Poprosím ještě o dvě maličkosti. Nechal bych si ještě namontovat *zadní zástěrky* (TUČNĚ!) …
***
Žádná odpověď, URGENCE – po týdnu
Zdravím a chtěl jsem se zeptat, zda ….
Díky X. Y.
***
Dobrý den pane X. Y.
Disky i pneu jsou již zde, napsali jsme s kolegou X. Y. ( servisním technikem ) zakázku na seskládání kompletu – to by mělo být hotové do konce tohoto týdne.
Zavolejte mu prosím na telefon XXXXXXXXX a domluvte si spolu termín přehození na auto …
***
Zdravím a jen jsem chtěl poprosit, abyste nějak „zkontroloval“ zda jste vy nebo pan X. Y. objednali zadní zástěrky podle mailu dole. Pan X. Y. říkal, že si „myslí“, že jste to asi udělal, když jsem vám to psal — no však víte.
Díky, X. Y.
***
Dobrý den, samozřejmě je máme na skladě ( sám jsem je dokonce při celofiremní sobotní inventuře držel v ruce ).

S pozdravem
X. Y.
***

Přijedu do servisu a technik se ptá – vy jste chtěl ty přední zástěrky, ne? Říkám nikoli, ty jste mně namontovali asi před měsícem. Chtěl jsem zadní.

Aha, tak ty my nemáme.

Tak děkuju moc :-)


20.11.2014 Analyst

12345 (24x známkováno, průměr: 1,71 z 5)
2 004x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:52
D-FENS © 2017