NOTeuro

Featured Image

Předseda naší vlády, shodou nešťastných náhod stavší se pan Sobotka nastínil úkol, stanovit si termín přijetí EURA. Na nás, tvůrců hodnot zbývá posoudit, zdali je to postoj šílence, nebo naopak, krok k naší ještě větší prosperitě, vyššímu růstu modle HDP, nebo snad i tolik zbožňovanému růstu růstů.

Z toho, že k tak závažném kroku burcuje předseda vlády lze usuzovat, že je tento názor podpořen silnou studii jež ve výsledku znamená náš ekonomický přínos-růst našeho bohatství.

Ač se to nebude zdát, k dispozici jsou jen a jen čtyři základní scénáře v souvislosti s měnou, či neměnovou Unii.

Rozdílné měny: změny kurzu.

Společná měna : růst domácí ekonomiky.

Likvidace domácí ekonomiky.

Dotace.

Když slyšíte přehršel odborníků na ekonomiku všeho druhu, asi se vám bude tento skromný výčet zdát neúplný až chabý, leč budeme nad ním bádat.

Zkusme tyto zákonitosti odvodit na jedné komoditě a dvou státech s různou ekonomickou výkonností.

Komoditu stanovíme obyčejné boty a státy Německo jako představitele efektivní ekonomiky a Řecko jako představitel neefektivní ekonomiky. Snad to dokonce vystihuje i realitu.

Němec vyrobí efektivně botu za 10 EUR a bude mít zisk 1 EUR. Řek naprosto stejnou botu vyrobí méně efektivně za 15 EUR taktéž se ziskem 1 EUR.

V tento okamžik podrobíme selskému zkoumání předestřený stav.

Pokud budou mít zemně rozdílnou měnu, nerovnováha efektivity se projeví kurzem měn, tak jak se to dělo po mnoho a mnoho staletí v minulosti. Méně efektivní ekonomika bude chudší zhruba v poměru kurzů.

Při společné měně nastanou zbývající neradostné varianty. Jistě připustíte, že mám li německý efektivně vyrobený výrobek a ten bude stát oněch 10 EUR (pomiňme pro tento okamžik dopravní náklady) a ten samý, dokonce ve stejném regálu, ale domácí ,méně efektivně vyrobený a prodávaný za 15 EUR, pak se asi najde jen velmi málo masochistů, co si koupí dražší výrobek, aby podpořili vlastní domácí ekonomiku. Aby se ona domácí bota prodala, je nutné stanovit její prodejní cenu také na 10 EUR a rozdíl dotovat. Může celý zástup ekonomů a finančních specialistů a expertů, politických analytiků, eurohujerů tlachat co chtějí, na tomto scénáři se nic nezmění. Likvidace ekonomiky, nebo dotace. Jiný scénář neexistuje. Vlastně existuje. Vrátit se k původní měně a realizovat scénář rozdílně měny.

Zatím se vedoucí síla Unie rozhodla k růstu ekonomiky Německa, postupnou likvidace ekonomiky Řecka a dalších států dotacemi-půjčkami. Tento scénář velice vyhovuje Vůdci Evropy Německu. Zisk putuje do Německa, náklady zůstávají doma v Řecku. Takový babišovský raketýring ve velkém evropském formátu.

V tento okamžik přichází k zvučnému slovu přebujelý aparát Unie a moudře podpoří výrobce bot Řecka dotací, aby přece tu ekonomiku podpořila v růstu. Ona ta zpitomnělá unie – vlastně její, naší politici, to nedělá tak okatě, že by se v europarlamentu hlasovalo kolik se tomu Řecku a na jakou komoditu přispěte- zadotuje. Udělá se to daleko rafinovaněji, neb je taky třeba trošku vejvaru pro místní politickou galerku. Nahlásí se nějaké podmínky půjčky, jež se nikdy nemohou splnit a poskytne se masivní půjčka. Pokud se půjčka vyčerpá, poskytne se pod jinou, a jistě že ušlechtilou, stejně nesplnitelnou záminkou půjčka další a to se bude dít tak dlouho, dokud se nedostane do potíží zbytek půjčovatelů. Neexistuje možnost jak se společnou měnou a rozdílnou výkonností ekonomiky dosáhnout efektivní výroby, případně jejího růstu.

Zdá se vám ten scénář šílený? Pokud ano, tak přesně tomuto mají dotace sloužit, dokonce ta unijní pakáž to dnes a denně hlásá jako přednost unijního zřízení.

V našem prostředí se o podobný kousek pokusila ČNB svým kurzovým závazkem. Ještě tak dva tři roku to mohli držet a naši ekonomiku by to definitivně položilo.

No a co s tím Sobotkou. Návrh učinil zcela jistě v nepříčetnosti, a věřím, že toto je správný popis předsedova duševního rozpoložení. Nechce se mi věřit, že předseda vlády takovou šílenost navrhne ve stavu jasné mysli.

Doplňuji D-FENSovu podmínku volitelnosti strany. Hodím to prvnímu, kdo zaručí nepřijetí EURA a bude chtít Czexit.


11.06.2017 O´pruz


Související články:

12345 (113x známkováno, průměr: 1,35 z 5)
7 379x přečteno

Reklama

D-FENS © 2017