NOTeuro - zpět na článek

Počet komentářů: 50

  1. Euro zatím není z důvodu hlavně toho, že by jistá sebranka z ČNB a pár kámošů okolo nemohlo kšeftovat
    s Kč/EUR pohyby. Volen zí vexln…
    Jinak mně také serou ty tabulky – tento projekt byl dotován EU.-
    Prd leda. Byl dotován našimi daněmi.
    Sebrat někou peníze a ještě se chlubit, že dělám zásluhy.
    Du zvracet velebnosti.
    ——-
    EU ale bude.
    Je to sice skok do propasti, ale my tam chceme.

  2. Sobotka je čůrak co podal demisi a nemá co ve vládě pohledávat a už vůbec nemá nařízovat republice zásadní změny jen ze své hlavy, ale na základě kolektivního souhlasu a nebo referenda. Je to pračůrák co má jít na Hrad! Ale Mírov nebo Špilberk spolu s Kradouskem a dalšíma…

  3. Zrovna jsem to psal v jiném klubu — kdo chce v eurech obchodovat, může; nic mu nebrání. Kdo chce v eurech spořit, může; nic mu nebrání. Kdo chce vést účet v eurech, může; nic mu nebrání. Kdo chce v eurech platit nákupy, může skoro všude (rozhodně více než 50 % obchodů eura bere). Akorát daně v nich platit nejdou, a slušný člověk stejně daně neplatí, tak to je jedno.

    Kdyby se tzv. „zavedlo euro“, snížilo by to možnost volby, protože tam, kde si nyní mohu svobodně vybrat mezi eurem a korunou, bych nadále tuto možnos neměl. Ty, kdo mi tuto možnost volby chtějí v budoucnosti odepřít, považuji za ksindl nedobrý a svině špatné.

    1. Jak se tu dá neplatit berně, abych byl taky slušným člověkem?

      1. Predevsim se vymanit z Matrixu, ale tak, by ten to nepoznal.

  4. Ony ty dotace maji jeste jeden ucel. Pokud napriklad Recky Bata v hospode rekne, „cisar pan je vul“, konkurencni recke Adidas dostanou dotaci na stroje, zatimco Bata si to bude muset koupit ze sveho, a tudiz bude vytlacen z trhu.

    Komuniste jiz v 19. stoleti verili v planovanou ekonomiku s centralni bankou a centralnim planovanim cen komodit. Ovsem kdyz na to prislo, v CCCP, komuniste zjistili, ze centralni organ vi doslova hovno o tom co co stoji. A tak odjeli lodi do New Yorku, aby se podivali do obchodu, kolik stoji chleba, a kolik kosile, a kolik auto – no a takhle vznikaly ceny v „komunismu“.

    Avsak lide, dokonce i v komunistickem raji, se chovaji trzne. A proto obcas byla cena vysoka, obcas nizka – a ekonomika uvadala pod tihou tezke financni neefektivity zpusobene rigidni centralni cenovou politikou.

    Co s tim?

    EU na to sla od lesa. Kdyz se nepodarilo uspesne dokoncit velkou rijnovou revoluci „zdola“, rozhodli se, ze na to pujdou „zhora“.

    Dotace nejsou nic jineho nez reformovany marxismus obohaceny o nekolik inovativnich vychytavek vyzkoumanych pri krachu sovetskeho modelu. Asi nejvetsi zmena je prave ve vedeni dotaci smerem k soukromym firmam.

    Gratuluji komunistum u kormidla EU k vynalezu Fasismu ;-)

  5. Já Vám nevím Opruze, když je něco co chci koupit vo třetinu levnější tak to koupím a nějaký EUR nebo CZK neřeším (většinou je to tak, že to přijede z Číny a placený to je v USD), takže ten Váš argument jsem nepochopil.

  6. Problém EURa je úplně někde jinde a to ten, že EURo prakticky nereaguje na národní ekonomiku, ale na eurozónu jako celek. Důsledkem toho je pro státy se slabou ekonomikou, jako třeba Itálie, Řecko, Slovensko, Česko EURo příliš silné, to snižuje jejich konkurenceschopnost při exportu a neposlední řadě snižuje možnost růstu mezd. Ze zkušeností běžných slováků jasně vyplývá „Před EURem i Slunce svítilo o něco víc“.

    1. Pěkně jste popsal důsledky. Příčiny, i když krajně zjednodušené, jsem popisoval pro změnu já. Probůh, EURO nemá nějakou příčinu-problém, EURO je jen a jen a vždy něčeho důsledek.

    2. Když má nějaká slabá země problém, devalvuje měnu. Pokud má měnu pevnou a tak ji devalvovat nelze, tak dojde k devalvaci země a tamních ovčanů. Ojro je prostě jenom drží v šachu, ze kterýho se nedostanou, dokud nepřejdou na vlastní měnu.

      Jak to teď vlastně vypadá, rotačky ECB jedou a do Řecka se pumpuje stále dál, potichu, bez splacení jedinýho centu? Tak nějak bych to čekal, ale zprávy už radši skoro nesleduju, ostatně to tam právě stejně neřeknou.

  7. Krapet nedovařené:

    1) Volný kurzový pohyb jako takový je poměrně nedávný vynález, historicky byly měny ukotveny k drahým kovům, které fixovaly jejich vzájemné kurzy. Tu přesněji, tu méně pevně, podle toho, co vyváděl panovník a co fakticky cirkulovalo (opotřebení mincí…)

    2) Stávající měnový nacionalismus je také historickou anomálií, dříve byla cirkulace cizí měny celkem obvyklá, viz španělské mince tvořící polovinu peněžního běhu ve Spojených státech ještě kolem roku 1850.

    3) Skutečný průser spojený s eurem je, že čím větší je oblast vynuceného oběhu měny, tím bezohledněji se měnová autorita (ECB) může chovat, tím snáze ji projdou masivní monetárně expanzivní opatření (lidově tisknutí peněz). Naopak konkurence centrální banky poněkud disciplinuje. Ideální by pochopitelně bylo vystavit je konkurenci úplné, to jest umožnit zákonem dohodnuté plnění, nevynucovat použití ani domácí měny. A pak pochopitelně rozvolnit konkurenci v bankovnictví, ale to bychom chtěli asi moc.

    4) Hodně se mluví o tom, že euro je pro některé země příliš silné, pro jiné zas slabé. Kdyby tomu tak bylo, tak by po většinu historie peněžní systém fungovat nemohl, viz 1. Prostě to funguje jen jinak, namísto uzpůsobení směnného kurzu se upraví množství měny cirkulující v zemi.

    5) Trvající nerovnováha je důsledkem zásahů ECB, která půjčkami a skrze TARGET financuje některé země (Řecko kupříkladu), takže vláda se nemusí uskrovnit a řecká ekonomika nemá příležitost k regeneraci.

    1. Body 1-3 nesouvisí s tématem.
      Bod 4) je pro mne přínosný a velice poučný. Dovozuji z něj: pokud „euro je pro některé země příliš silné, pro jiné zas slabé“ a napraví-upraví se to množstvím měny, pak je jistě řešením srovnat sílu EURA pro všechny nekonečným množstvím měny.
      Bod 5) je taky velmi poučný, leč kupodivu odporuje bodu 4). Pokud množství měny upraví silnost či slabost měny, a půjčkami se to děje, pak je mi záhadou, že se to v tom Řecku neupraví a „nemá příležitost k regeneraci„.
      .
      Mám obavy, že bod 4) se nějak nepovedl, dokonce je v rozporu s žitou realitou. Přijde mi to to takové to, hodně víc špatna je nakonec dobro.

      1. Bod 1 i 2 právě s tématem silně souvisí. Svět nezačal, když jste dostal první zmrzlinu, nebo si poprvé vrznul, je třeba se občas podívat dál, než kam sahá Vaše osobní zkušenost. Když to uděláte, zjistíte, že po většinu historie jsme tu měli měnová uspořádání s prakticky fixními směnnými kurzy. Jak je možné, že to fungovalo? Když se nepohybovaly kurzy, fungoval zcela jiný vyrovnávací mechanismus, přetoky měny (povětšinou zlata či stříbra) mezi různými zeměmi. V chudých zemích pak bylo poměrně málo peněz, v bohatých hodně, což znamená, že imobilní statky měly výrazně odlišné ceny. Ve světle Vašeho řecko-německého příkladu Řek vyrobil botu také za 10 eur, protože řecký výrobce platil nízké nájemné, nižší náklady na vodu, elektřinu atp. a hlavně nižší cenu práce než jeho německý konkurent.

        To ale nemůže fungovat, pokud někdo neustále do Řecka pumpuje eura, konkrétně do kapes vlády. Ta je pak rozhazuje, čímž uměle zvyšuje cenovou hladinu a překáží korekci. Totéž pak i skrze TARGET. Řecko potřebuje především dopadnout na hubu. Konkrétněji krach vlády a krach velké části bank.

        1. Spravne. Ovsem financni trhy jsou globalne provazane. A trhy jsou prepalene. Obsahuji 20x vice penez, nez odpovida vykonum realne ekonomiky. Videl jsem studii, ze 75% prumyslu USA netvori nic jineho, nez ztratu. Presto jsou akciove trhy USA nejatraktivnejsi, nejlikvidnejsi a stahuji investice z celeho sveta. Cim vice je realna ekonomika posrata, tim vice globalnich vystrasenych velkych penez skupuje americke akcie, protoze i kdyby bylo posrate uplne vsecko, tak americke akcie polezou porad nahoru. Ty se poserou az naposled. Celou tretinu jich drzi centralni banky, pro ktere neni zadna cena zadny problem, proste si ty prachy natisknou v QE. Na to jsou dukazy, deje se tak globalne a v dojemne shode, chvili tiskne FED, hned po nem BOJ a hned po nem ECB a porad dokola. Vsecky meny devalvuji proti vsem, takze v globale si navzajem drzi kurzy, akcie stoupaji, inflace take stoupa a ovcan nema, kam se vrtnout. Pravda, tim jak vsecky meny devalvuji, tak samozrejme vsecky by teoreticky mely devalvovat vuci zlatu, ovsem to by jeho trh nesmel byt totalne zmanipulovany syntetickou nabidkou nicim nekryteho papiroveho zlata v pace cca 150-200:1.

          Takze ano, zatim to funguje, ale na hrane. Az to prdne, tak akcie sleti na desetinu, ty obrovske, nicim nekryte penize rozmrdaji realnou ekonomiku na hadry, zlato , ale take potraviny, paliva, leky a vsecky komodity spojene se zakladnimi potrebami vyleti 10x nahoru, nacez se stanou nedostupn i tak. No a pak uz prijde na radu venezuelsky scenar, tj. rabovani, demonstrace, bezvladi a kolaps spolecnosti.

          Nejaky problem Recka ve srovnani s Nemeckem bude uplne pase, protoze toto bude uplne jiny level, asi jako bych srovnaval soucasne USA se soucasnou Venezuelou nebo Zimbabwe, ktere na prvni pohled jsou nebe a dudy, na druhy pohled jsou od sebe vzdaleny jen nicim nepodlozenou nadeji, ze Ponziho schema pojede vecne a ze tentokrat to proste na drzku nepadne. Coz rikali mimochodem bankeri i den pred padem Lehmanu v roce 2008 a pro vsecky to bylo „hrozne prekvapeni“.

          https://www.youtube.com/watch?v=kQuTSlGivFc

        2. Už jsem to chtěl nechat být, leč nějak mi to stále nedá. Připadá mi to jako u Švejka jnž říkal, že v Zeměkouli je ještě jedna větší. Převedeno do pozemského života, je sice fyzika, kde panují přísné zákonitosti v níž je ještě jedna fyzika, větší ekonomicko politická, kde tím správným rozhodnutím mohu, tu nerovnováhu trhu narovnat, tu případně dokonce vzpřímit.
          .
          Předně minulost je bezesporu potřebná, ale hlavně k poučení se z ní. V současnosti je otázka, zdali je možné při rozdílné ekonomické výkonnosti a otevřených ekonomikách mít společnou měnu, případně komu to prospívá a komu nikoli.
          Tvrdím, a nejen jen já, že společná měna při různé výkonnosti upřednostňuje větší ekonomickou výkonnost-efektivitu oproti méně výkonné-efektivní. A toto tvrzení je navíc v obecné rovině. Dokládám to realitou kdy německé efektivní ekonomika vzkvétá, naše malá montovací živoří, řecká neefektivní skomírá.(Italská, Portugalská, Francouzská a nevím kde jaká.)
          .
          Pumpování půjček do Řecka má dvě roviny. Bezradnost, neb připuštěním, že se z toho Řecko nemá šanci vyhrabat by zpochybnilo existenci EU, tudíž přichází ke slovu kupování si času.
          .
          Zdá se mi, že to chápe selským rozum i pověstná babka z Horní Dolní. Leč ti, co tomu přece rozumí, nějak ne a né připustit, že babka má recht.

          1. Oni si v téhle věci notují leckteří akademici s těmi babkami z Horní Dolní. Ale to bude hlavně tím, že mezi akademiky je také dost trotlů. Neznám však dobrého ekonoma, který by s Vámi souhlasil.

            1) Jak jsem ukázal já, Vaše teorie selhává tváří v tvář historické zkušenosti. Plovoucí kurzy jsou relativně moderní vynález, který jen doplnil přizpůsobení jinými mechanismy.

            2) Jak Joker níže trefně poznamenal, ony i dnes existují oblasti s jednotnou měnou, mezi kterými jsou ohromné hospodářské rozdíly. Podívejme se třeba na americký jih, který bohatne a bohatne, přestože jeho pozice před pár desetiletími byla mizerná a podle Vás by v tom měl být navěky zamčený. Nebo prohození se relativních pozic Vlámska a Valonska v rámci Belgie v témže časovém horizontu. Podle Vás to jsou nemožné situace.

            3) Pro lásku ke své teorii nevidíte ECB a její prohnilost. Lokální centrální banky jsou samozřejmě také výlupkové, ale jsou ekonomickými zákonitosmi více omezeny než centrální banka velká.

            4) Německo zas tak nevzkvétá a ostatní jmenovité země si za většinu svých problémů mohou samy. I ti Řekové by mohli jednoduše zbankrotovat, jen se jim do toho nechce. A co se nás týče, chtělo by to nižší daně a čas. Ono nejde jen tak vydupat z ničeho třídu českých kapitalistů a podnikatelů, když se tolik musí odvádět státu, regulace kdekteré oblasti rok za rokem tuhne a na trhu jsou mraky levných peněz na každou kravinu, se kterými je třeba soutěžit při koupi práce i materiálu. Osobně jsem si vyzkoušel dva roky ve start-upu, až jsme to nakonec vzdali a boucháme dnes jako tým pod hlavičkou nadnárodní korporace. Prostě nebylo možno sehnat lidi, ani za stejné peníze, všichni chtěli zajímavější záznam do CV. A tohle dělá naše ČNB, ne ECB.

            1. Netvrdím, že se do budoucna nic nestane s těmi horšími ekonomikami. Třeba Řeci objeví něco světodějného a svět je odmění zasypáním peněz a tím i blahobytem. Nechci se pouštět do minulosti, nakonec zlato stříbro drahé kamení, korálky indiánům, vše podléhalo nějakému poměru i v čase. Nechci se pouštět do rozboru proč USA a Belgie. Dovolím si jen úvahu nemající důkaz: zcela určitě se něco podstatného změnilo, co naklonilo onu nerovnováho na opačnou stranu. Tvrdím, a opět bez jakéhokoli důkazu, i když jsou dnes a denně stále přítomny, že v obecné rovině silný-efektivní porazí slabého-neefektivního. Je na tomto principu založena tržní ekonomika. Jen když jde o měnu, takovou převodovou páku efektivity, pak je všechno jinak. Ta měna je jak vahadlo vah. Vždy se nakloní na tu těžší stranu.
              .
              Ale nakonec máte pravdu, svět chce být klamán, tak mu to dopřejme.

              1. Opruz: Stane se to, že žádné zemi v eurozóně nedovolí bankrot nebo opuštění eurozóny, důsledkem bude vydrancování země věřiteli. Něco jako česká „exekutorská mafie“ o řád větší. Takhle třeba už Němci přišli ke koncesi na 14 řeckých letišť na 40 let.

                1. Potvrzuje se známé pravidlo – vyhoď peníze oknem, vrátí se ti dveřmi :-) Začínám si myslet, že to jak Němci pomáhali Řecku, bylo ještě promyšlenější než bych kdy řekl :-)

                  1. pzkudk: Němci v řecku pomáhají především sami sobě – německým důchodcům a zachraňují jejich investice jejich důchodových fondů do řeckých státních dluhopisů.

                    1. Ano, s tím lze souhlasit, ale měl jsem za to, že to jak to „zachraňují“ Němci je ten nehloupější a nejméně efektivní systém, jaký se dal vymyslet (protože stvořený v kancelářích politiků). Teď vidím, že jsem se mýlil, že to byl promyšlený záměr s mnoha stejně dobře promyšlenými vedlejšími efekty :-)

                2. v tomhle má Mama merkel pravdu, když příjdou muslimáci a zavládne chaos tak tyhle mafie by šlo celkem lehce odstranit dobře mířenou střelou.

              2. Chytrý porazí hloupého, pracovitý líného atd., akorát to nesmíte říct socanům, ti z tohoto faktu pravidelně dostávají vyrážku.

  8. Chybí mi tam nějaká jasná předpověď od mistra…

    1. Na četná přání musím překonat svoji skromnost a nějaké předpovídající moudro sdělím. Bude hůř!

      1. No… jenze takto ten EUsocialismus nevybudujeme. Slovo „spatne“ ve kteremkoli stupni by se melo smernici zakazat. Naopak, je treba vice uzivat slovo „dobre“ a to nejlepe ve vyssim stupni. Cili veta mela znit „lip uz bylo“.

  9. A nie je to jedno? Existencia CZK nedáva bežnému človeku vôbec nič. Spravujú to zrovna takí istí zmrdi ako tí, čo spravujú EURO. Dnešná ČNB beztak nie je žiadna nezávislá organizácia a vo veľkom spolupracuje s ECB. Takto to bude aspoň každému na očiach a začne sa zaujímať o skutočné peniaze, ako napr. Bitcoin, vzácne kovy a podobne.

    1. Přepáčte, ale dovolím si s Vámi nesouhlasit. Vzdát se vlastní měny (vizte kam až to s Eurem dotáhlo Řecko) jen kvúli tomu, že ČNB aktuálně vedou zmrdi?

    2. gofree: Samozřejmě že to není jedno. Sice ČNB není neřídí žádní svatoušci, ale stále je to národní měna a stále je to na mezinárodním obchodu a platech znát. Na Slovensku už nic takového neexistuje a lidé jsou v *iti. To že Slovensku skočilo z mostu, ještě neznamená že Česko musí skočit z mostu také.

    3. Bitcoin je ptákovina: de facto pokus o zlatý standard – jen bez zlata….. to raději to zlato se všemi jeho nevýhodami a výhodou jeho hmotné podstaty.

      1. Jo, ptákovina za 2700 babek kus, aktuálně. Z mnoha lidí už jsou za pár let milionáři :D

        1. Ano, z mnoha kupců obrazů jsou též milionáři. A přesto, nebo právě proto, jsou obrazy brány jako investice. Ostatně první číslo Čtyřlístku se prodává asi za 20 litrů a stálo tuším 7 kacek. Mnohem lepsi výnosnost. A ještě se tim dá zatopit v kamenech.

          1. Jako u většiny komodit, i BC měl tendenci přinášet vyšší zisky pro early adopters (kde byly, samozřejmě, vyrovnány zároveň vyšším risikem).

            Jinak pokud se Vám nelíbí, prostě jej nepoužívejte*; komu se líbí, ten jej používat může, a není v tom žádný spor a žádný problém; to je kouzlo volného trhu (který u BC, na rozdíl od spousty jiných věcí, zatím ještě funguje).
            ___
            * Kupříkladu já BC nepoužívám z jednoho jediného důvodu — jeho návrh je krajně nešťastný, není dostatečně anonymní, protože součástí každého záznamu BC je kompletní transakční historie. Fuj :( Přitom plně anonymní elektronickou měnu lze vytvořit (těmi nejzákladnějšími základy, na nichž by šla ona — spolu s předlouhou řadou jiných smysluplných věcí — založit, jsem se zabýval tady, ta matematika pod tím je k dispozici už pradávno).

            1. Jisteže. Já jen reagoval na úvodní spojení „skutočné peniaze ako napr. Bitcoin“.

              1. Bitcoin je jen hricka, nepovedeny zertik, ktery se diky katastrofalnimu stavu fiatnich men bere vazne.

                Vubec by me neprekvapilo, kdyby v nem mely prsty Rothschildi a Zuckenbergove a spol, krom toho Bitcoin uz davno neni jedinou kryptomenou, to, ze je nejstarsi jeste vubec neznamena, ze ho ty novejsi a mene zname totalne nevytesni.

                A vubec nejvetsi prdel je, ze si ho kupuji prepari. Ano, v dobe, kdy 100% nepojede ani internet, ani elektrina a spousta lidi bude mit jine starosti, nez si pamatovat 256bitovy privatni klic mi pripada Bitcoin fakt jako ta nejposlednejsi moznost.
                Je to hovadina, to uz radeji budu investovat do palladia v nadeji, ze automobilovy prumysl nenajde nahradu ke katalyzatorum.

                http://www.telegraph.co.uk/technology/news/11362827/The-625m-lost-forever-the-phenomenon-of-disappearing-Bitcoins.html

                1. Každé peníze jsou jenom hříčka, zcela závislá na tom jak moc ji lidi berou vážně :-)
                  Raději se nechtějte dožít stavu, kdy bude sekera stát balení penicilínu a krabička sirek dvě lahve pitné vody :-)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017