Nejohroženější účastník silničního provozu - zpět na článek

Počet komentářů: 229

  1. Tedy clanek shrnu – cyklisti me serou, jsou to debilove.

    Ja jsem cyklista, dojizdim do prace nekdy vlakem nekdy na kole (ted v lete). Je to skvely sport a pokud to jde (tady v Glasgow to jedu podel reky cyklostezkou takze pohodlne) tak proc ne. Kdyz jedu kousek po meste a treba fouka, tak jedu pomaleji a auta to prudi. Protoze ja jsem hovno co jede pomalu a oni chteji jet. no, ja chci taky jet. Cycklopruh je plny strepu a zaparkovanych aut ktery na cyklopruh kaslou. Takze nejedu v cyklopruhu. Predpokladam ze to vetsinu motoristu prudi. Ale nikdo netroubi po ten kratky cas co musim jet po silnici, vsichni me objedou druhym pruhem. Protoze bud chapou ze mam pro to duvod jak jedu, nebo nedelaji big deal z toho ze jim ukradnu 5 sekund zivota.

    Snazil bych se o dobrou koeexistenci cyklistu ve mestech a autm protoze si muzou navzajem pomoct. Predevsim v malych prdelich jako jsou troeba CB (jihocesi prominou). V Praze se asi clovek prohanet na kole a zdrzovat magistralu moc nechce. Ale v mensich mestech jako Jihlava/Hradec/CB to dava smysl. Teh 5km co to mate nekam dojet je fajn zkusit nekdy na kole.

    Ad. voziky za kolem. – Opet, prima moznost jak se pohybovat s detmi co sami nejezdi po mensim meste pokud jste hola prdel a nemuzete si dovolit auto. Na dovolenou nevim no, deti tam akorat drcaji… :)

    PS auto mam.

    1. Ono by bylo dobré se zamyslet, co by se ve městech stalo, kdyby všichni cyklisti a cestující MHD přestoupili do aut.

  2. mě fascinuje míra nenávisti a zkreslení pohledu na věc od D-Fense. Neměl jsi v mládí v rodině nějakýho hodnýho strýčka, co tě bral o víkendech pod stan a lovil s tebou bobříky odvahy tím, že ti strkal do prdele pumpičku od kola?
    Je to fakt úsměvný, jako přes kopírák posledních deset let: vzít nějaký patologický, ohraničený a zároveň extrémně ojedinělý jev ve společnosti a použít ho jako šablonu do vyprávěného příběhu. Jel v MHD bezďák? MHD je plná socek a bezďáků a není to služba! Omg… Já sockou nejezdím, ale stačí mi jedinej pohled dovnitř ve špičce a vím, že to tak není.
    Já v tom městě bydlím taky a žádný cyklodžihád se tu nekoná. A to říkám s plným vědomím toho, že aktivity různých zyklospolků a místní samosprávy jsou mi proti srsti. Ale – a to hlavně pro D-F fanboye – ČB jsou město na placce. Na placatý zemi jezdí lidi na kole. Deal with it. JEDINÁ věc, se kterou se ztotožňuju, je situace u modrýho mostu a i to je dost specifická záležitost, jinak je to samozřejmě všechno nesmysl. Ale tak je další, skoro originální článeček na světě, aplaus!

    1. Já teda tipuju, že je to určitě přes 10 let. Přinejmenším těch 18, co tenhle web existuje. Nadávání na cyklisty patří ke stálicím DF i webu. Berte to jako folklór.
      Z knih a starších článků člověk pochopí, co je vlastně tím cyklistou myšleno, a že to fakt není týpek, co jede z místa A na místo B, nikomu nepřekáží, nenadává, a po nikom nic nechce. Dokonce bych řekl, že takových cyklistů se najde dost i mezi čtenáři.
      A máte to i v tomhle článku zmíněno třeba hned na začátku: „cyklisty ohrožují hlavně oni sami vlastní arogancí, bezohledností a naprostou neochotou rozumně koexistovat s ostatními účatníky silničního provozu včetně jiných cyklistů.“ . Jestli jste z toho pochopil, že všichni jezdci na bicyklu jsou arogantní, bezohlední a neochotní koexistovat, tak vylezte někdy z domu, a koukněte se na lidi tam venku. Ne všichni jsou takoví, dokonce jich nebude ani většina; zato jsou ale zdaleka nejvíce vidět, slyšet, a mají největší vliv.

      1. Ano, třeba já. Já jsem tedy cyklista příležitostný, ale vyznačuji se právě tím, že
        a) se necpu na páteřní komunikace, kde bych zdržoval a překážel (on by 1x cyklista tolik nevadil, jenže v praxi je jich tam 10, 20, 30 a pokud každý zdržuje o 10-40 km/h a nedá se předjet několik stovek metrů, je to k vyskočení z kůže)
        b) pokud je za mnou auto které zdržuji, uhnu na krajnici a pustím je mávnutím – a klidně proto zastavím
        c) na značkách „cyklisto, sesední z kola“, „pěší zóna“ či „přechod pro chodce“ sesedám a vedu

        Kdyby se takto elementárně ohleduplně chovali všichni cyklisté, opovážím se říci, že by s nimi nikdo neměl problém.

    2. Ojedinělý jev ve společnosti… Nedávno jsem jel s jednou dámou, která je osobnostně trošku cholerik. Když narazila již na DESÁTÉHO cyklistu, co se nacpal na páteřní silnici II. třídy paralelně s cyklostezkou, jel 15-20 km/h a stovky metrů nešel předjet, zařvala, zadupla to u na zastávce autobusu, práskla dveřmi a řekla ať řídím já, jinak že bude zle.

      1. lepší případ sebekritiky – byla zřejmě schopná vyhodnotit, že není způsobilá k účasti v hustším veřejném provozu na pozemní komunikaci, a klobouk dolů před každým takovým který to dokáže. většina lidí není schopna svoji (v lepším případě dočasnou) nezpůsobilost vyhodnotit a řeší to agresí směrem ke kolektivnímu domnělému viníkovi (a je úplně jedno, který dopravní prostředek aktuálně používají, od cyklistů ukopávajících zpětná zrcátka po agresivní řidiče).

        1. No pani ma asi jeste dost na cem pracovat, ne? Kyzeny efekt by byl, aby na tu silnici snad ani vubec nevjizdela, zejo.

          1. naopak – paní se zachovala naprosto správně. vyhodnotila si, že ji to nasírá a že hrozí ztráta sebekontroly a zválcování cyklisty který by se provinil pouze tím, že by byl jedenatřicátý předjížděný v řadě, a jízdu přerušila. kdyby nenabídla volant spolujezdci (což bylo asi v tu chvíli nejjednodušší a velmi racionální řešení), mohla pár minut počkat, udělat pár protahovacích cviků, napít se minerálky z petflašky a pak pokračovat v jízdě (což by nepochybně udělala, kdyby neměla komu předat volant).

            1. A neprovinil se nahodou ten pumpickar porusenim zakona? Ze by treba dodrzoval Ustavu, udelal si par prokrvovacich cviku, napil se z petflasky, aby jeho mozek dostal vic zivin a pokracoval ve svoji jizde tak, jak mu veli Ustava?

              1. agresivita může vzniknout klidně z toho, že se všichni chovají „správně“ (pro jednoduchost v souladu se zákony a bez zlého úmyslu), ale že je jich prostě moc. jsou známy případy, že houbař fyzicky napadl jiné houbaře jen proto, že to byla během půlhodiny už desátá skupina, na kterou narazil ve svém oblíbeném mlází – a agresivita v hustém provozu je té komické historce o houbařovi velmi podobná.

                rozumní lidé to řeší různě. třeba když cítí na silnici nasranost, tak zastaví a předají volant. nebo když je nasírá velko či maloměsto tak se odstěhují někam na polosamotu na šumavu kde lišky dávají dobrou noc.

                1. Ano, mozne je ledacos, nicmene v tomto kokretnim pripade je tato rada mimo misu. Micek je na strane pumpickarova hriste.

                  1. jaký míček na jaké straně?
                    jeden účastník provozu je frustrovaný z velkého počtu jiných účastníků provozu, kteří pravděpodobně nedějí nic nelegálního (jízda po silnici 2. třídy není v principu nic nezákonného). co s tím, že to někdo psychicky nezvládá, proboha mají o ti ostatní účastníci co do činění?

                    racionálně to činí někteří řidiči (a řidičky) důchodového věku (o kterých se zde posměšně mluví jako o „kloboucích“) – jsou si vědomi svého handicapu (stáří a s tím související chátrající síly i smysly a zpravidla malý roční nájezd), a proto volí trasy s minimálním provozem a vybírají si časy mimo špičku. dědoušek holt spolehlivě dojede jednou do týdne v deset dopoledne po okresce vyhýbaje se hlavnímu tahu na nákup do města ve všední den, ale na dálnici se silným provozem nebo na šestipruhovém městském bulváru plného aut, chodců a tramvají by pravděpodobně zešílel a zkolaboval.

                    psychicky nedostatečně odolným cholerikům (jakkoli věku výrazně předdůchodového a fyzicky i smyslově zdatným) nezpůsobilým snášet silný a kolabující provoz nezbývá než osvojit si podobnou strategii.

                    1. to lukas B

                      1+ :-))))))))

                      to je hustá připomínka… já tomu nevěřím… již v principu jízda po silnici 2.třídy vzbuzuje silné podezření z nezákonné činnosti… minimálně ve stadiu přípravy vraždy

  3. K tem podchodum a nadchodum: Samozrejme jsou mista, kde je urovnove krizeni chodcu a aut naprosto nezadouci (dalnice), ale v ostatnich pripadech jsou to ve velke vetsine dopravne technicistni fachidiotske stavby, kterych je zadouci se zbavovat.

    Jednak podchod nebo nadchod znamena snizeni komfortu chodce (schody, rampa) a casto znacne prodlouzeni vzdalenosti, napriklad tento
    https://mapy.cz/s/hotocegese podchod na Vltave, kdeje dobihani trajfu nebo proste jen prejiti fakt otrava, pritom staci si pockat na mezeru v provozu, zvlast zde, kde jsou delene smery. A to zde uvazujeme o chodcich, o osobach na voziku nebo o holi ani nemluve, tam je kazda takovahle prekazka 10x otravnejsi nez pro zdraveho.

    Kazdy nadchod i podchod ma z logiky veci prostor, kde neprekonava silnici sam o sobe, ale dostava se pod/nad uroven, ruane schody, rampy atd. To jsou ve vetsine pripadu odporna, pochcana zakouti, ktera v mestskem prostredi pusobi jak pest na oko. (Zkouseli jste nekdy jit v Praze temi tocitymi schodisti z Sherwoodu nahoru na parkoviste? Ja 1x a pajsl se mi z toho zveda dodnes).

    V neposledni rade bezpecnost – podchody jsou proste neprijemne prostory pritahujici ruzna individua. DF zminuje okoli budejickho nadrazi u Mercury, kde je koncentrace ruznych somraku fakt neunosna, nechci si tam vubec predstavovat podchod. Jedine zlepseni, co me napada je, kdyz jsou v podchodu umisteny jine sluzby, ale i to funguje vselijak (podchod pod magistralou za Muzeem, brnenske nadrazi) Pod rampami nadchodu je zase idealni prostor pro bezdomovce, odpadky, jehly atd.

    Na mestske ulice zkratka patri urovnova krizeni kde je to jen mozne, s citlivou alternativou, kdyz fakt nelzejinak. Rozumny design verejneho prostoru chodce zbytecne neobstruuje (jako treba zabradli uprostred silnice, ktera by sla uplne normalne prejit- treba Odra a Krakov v Bohnicich)

    1. Já bych spíše řekl, že komouští plánovači (kteří postavili většinu pod/nadchodů) nemohou za fachidiocii současných soudruhů plánovačů.
      Jestli si všimneš tak podchody a nadchody jsou téměř výhradně na kapacitních komunikacích o 4 pruzích a více. To, že z nich za posledních 20 let progresivisti udělali dvojpruhy s dalšími omezeními a cyklopruhy, ačkoliv počet aut násobně vzrostl, to není chyba autora. Potom to vypadá, že tyto stavby jaksi nedávají smysl.

    2. Co jsem byl pred lety v Minsku, tam meli u velkych cest k dispozici prechody i podchody.
      Uz z dalky clovek na semaforu vidi, kolik zbyva do zelene a podle toho si budto pockal, nebo prolezl podchodem, pricemz semafory tam byly nastavene fakt dobre, na hlavnim tahu clovek chytil zelenou vlnu treba na 4 kilaky v kuse.

      Druha vec je uklid a udrzba, na kterou se v CR vsude tak nejak vseobecne sere, totalne. Tam by se clovek pomalu nebal pokracovat v konzumaci na zem spadle svaciny. :-) Nadrazi totez.

      Jo, jasne, neni to asi uplne lidskopravnecosi hento, protoze ruzne, uhm, zivly tam proste musi existovat a kde jsou, to vlastne nevim – jestli je treba obcas policajti nevyvazi daleko za mesto, nebo kdo vi co…

      Nicmene pointa je takova, ze vetsina averze k podchodum a nadrazim je dana v prvni rade tim, ze je tam bordel (resitelne rozhodne, jen to neco stoji… apropo, ty schudky ze Sherwoodu k magistrale uz snad prej uklidili, ale nejak mne nelaka to jit prubnout) a pochybne zivly, co uz je na reseni trochu horsi, pokud clovek chce zustat verny skutecne svobodomyslnosti :-)

  4. První červencovou sobotu jsem si udělal takový příjemný výlet do Českých Budějovic, vezl jsem převodovku do opravy a nejpozději do odpoledne měla být hotová. Ráno kolem 7 jsem předal převodovku a chtěl strávit den návštěvou a prohlídkou centra Budějovic. V Budějovicích jem byl naposledy v osmičce na školním výletě a pak jednou se zájezdem na Zemi Živitelce. Bylo krásné počasí a liduprázdno. Z obce Hůrý jsem se přesunul autem přes Rudolfov co nejblíže k centru. Auto jsem nechal u Kauflandu (Na Sádkach). Doposud jsem se domníval, že to D-FENS s tou averzí vůči pumpičkářům příliš hrotí.
    Pěšky jsem vyrazil parkem Dlouhá Louka přes Dlouhou Lávku, Sokolský ostrov na náměstí k Samsonově kašně. To už bylo kolem 8h a začala vrcholit pumpičkářská, koloběžkářská a běžecká špička Byl to opravdu bikegedon pro ubohého chodce, který se chce kochat. Netřeba více komentovat. U nás v Jizerkách máme také pumpičkáře, ale ti budějovičtí jsou asi nějaké agresivnější bojové plemeno.

    Na liduprázdném náměstí stálo několik zaparkovaných aut, chvíli jsem poseděl na lavičce u kašny popil kávy z termosky a sledoval cvrkot. Během těch dvaceti minut obkroužili náměstí 4x dvě různé hlídky poloopic a několik prázdných elektrobusů. První hlídka vysírala nějaké dva maníky, co seděli stejně jako já na lavičce akorát popíjeli z plechovky pivo a kouřili, jinak nic neprováděli. Čekal jsem jestli přijdou vysírat i mě a zkontrolujou mi obsah termosky. Druhá hlídka před jakousi budovou v lešení (tipoval bych na nějakou parazitiboudu) nasazovala botičku vozidlu Toyota Yaris. Dále mne zaujaly bánery s fotografiemi záplav v Budějovicích, nejvíce však fotografie městského policisty jak zachraňuje sudy z pivovaru Samson. Násleďně jsem odebral k Černé věži, kde jsem chvíli podezřele okouněl, než jsem zjistil, že otvírá až v 10h. Zde jsem neunikl pozornosti další hlídce poloopic, která přijížděla ulicí U černé věže. Zpomalili na rychlost chůze a prohlíželi si mě. Překontroloval jsem jestli nemám třeba otevřený poklopec nebo jestli jsem nešlápl v parku do psího hovna a nedělám tam šlápoty nebo neumisťuji-li nějaký výbušný systém u Černé věže. Přesunul jsem se tedy k strážnímu domku u koněspřežky a čekal pár minut než otevřou. Monitoroval jsem se zájmem provoz na dvou světelných křižovatkách v těsné blízkosti a zaznamenal průjezd dvou pumpičkářů na červenou přes přechod.
    Strážní domek koněspřežky mě příliš neuchvátil, čekal jsem něco víc. Nutno podotknout, že v ranních hodinách v turistické sezóně je docela problém si v Budějovicích na náměstí dát něco malého k snídani. Nakonec jsem dal zavděk nanuku z palmového oleje a perlivé vodě z Lidlu a vrátil se k autu a pomalu se začal prodírat Budějovicemi na Rudolfov. Budějovická MHD je opravdu unikátní, opravdu převáží vzduch, platící zákazníky zřejmě vyhnala na kola.
    https://www.youtube.com/watch?v=Tg26k6YH0Kw
    Převodovka měla být hotová cca ve 13h, tak jsem se jel podívat ještě do Třeboně s tím, že se někde v rybníce vykoupu. Třeboň mohu pochválit ze perfetkně vyřešené a bezplatné parkování a celkově mě to tam přišlo takové pohodové. Méně pumpičkářů a jezdili mezi chodci,tak nějak pomalu a ohleduplně. Budějovice se mi líbili, ale musím dát za pravdu, že profízlovanější místo s tak vysokou koncentrací poloopičích hlídek jsem dlouho neviděl.
    Příkladem normálního soužítí motoristů a pumičkářů je Orbánistán. Strávil jsem tam 10 dní, jezdím tam rád, protože jsem pro Maďary vítaný zákazník, nesnaží se mě na každém kroku oškubat, Balaton není slaný, vinaři mají výborné víno a benzín za 30. Pokud umím 20 slov maďarsky a usmívám se, serou na Orbána a klidně mi natankují.Beru si sebou obstarožní trekingový bicykl Scott, na který se tuzemští pumpičkáři dívají skrz prsty. Jezdí se zde převážně po cyklostezkách různých kvalit, prašných cestách, místy po silnici a po místních komunikacích společně s auty i chodci. Cyklisti jezdí z 95% v civilu rychlostí do 15km/h a snaží se auta pouštět a nepřekážet. Netřeba vázat ke kolu metr a půl klacek. Nikdo si nevynucuje přednost. V okamžiku, jak se chodec nebo cyklista blíží k přechodu, auta je okamžitě pouští, všichni si gestem děkují a usmívají se. Všechno probíhá tak nějak přirozeně bez zásahu státní moci. V obcích se jezdí pokud to provoz umožňuje kolem 60, pokud tam není nějaká radarová past a že jich tam moc není. Spíše měří fízlové z auta a to opravdu zřídka. Maďaři jezdí převážně menších vozech převážně Suzuki různého stáří a stupně rozkladu. Oteklé dvoutunové SUV potkáte ojediněle. Nikde se nevyvěšují ukrajinské ani ruské vlajky. Prostě to mají na háku, žijí si svůj život a serou na politiku.

    1. Milý příspěvek – hlavně ten nadějný závěr o Madarsku. :-)

    2. No ty Budějice… Sice to nemá s kolama nic společnýho, ale asi před 15ti lety jsem tam dostal jedno z nejhnusnějších žrádel v hospodě co pamatuju. Musel jsem tam přespat v nějakém buňkohotelu a navečer jsem vyrazil do první restaurace co mi přišla do cesty. Objednal jsem si pizzu s ančovičkama a dostal jsem pizzu z mikrovlnky na který byly nasypaný takový ty malinkatý rybičky co se prodávaly maražený v pytlíku, jenže oni se stihly jen tak tak rozmrazit. Dneska bych jim to hodil na hlavu, tehdá sem to sežral.

    3. V Budějicích jsem bydlel rád proto, že to byla v podstatě velká, přátelská a klidná vesnice s výhodami velkoměsta (kina, velké obchody, knihovny, restaurace, wellness v bazénu…). Jenže v posledních letech se tam něco změnilo, všude ozbrojení městští drábové, kteří jen číhají na příležitost udělit pokutu i za naprostou hovadinu, kamery, pumpičkáři, šikana řidičů ze strany města a v neposlední řadě rakovina modrých zón. Raději jsem koupil domek za Budějicemi v lese a z města se odstěhoval. Tady v domku mám klid, soukromí, fajn sousedy a okolo nádhernou přírodu. Až si k domku přistavím saunu, budou mi profízlované Budějice celkem ukradené, protože padne poslední velký důvod, proč tam jezdit.

  5. OT k tomu elekrosráču v odkazech https://www.e15.cz/reportaze/enyaqem-rs-do-tater-a-zpet-otestovali-jsme-nejsportovnejsi-elektromobil-skody-auto-1391840

    tvl nejenom že cestovní čas s tím zvyjebancem je minimálně dvojnásobnej (neustálý tříhodinový obídky, tpč, já se nažeru za 10-30 minut, nepotřebuju na to tři hodiny, to už je na oběd ai večeřu dohromady; čili cesta co se dá normálně ujet za půl dne, tady víc jak den, a to zbytečný přespání navíc při dnešních cenách je dalších aspoň 1500 za dvě osoby; případně se dalo přespat v horách a výletit o den víc), ale náklady na 1200 km skoro čtyři a půl tisíce – takže proti nějakýmu dálničnímu kombíku co by měl průměr 6 to eště má skoro o třetinu dražší náklady na „PHM“ a minimálně o půl milionu vyšší pořižovací cena – takže TCO je snad výrazně horší jak dvojnásobek, neber to!!

    se nedivim že jediný kam to de sou firmy, co na to dostávají pobídky v podobě deregulací (omezení regulací – daní) a zamňoši do toho klačijou výhradně eletriku z fabrickýho stojanu, kde mají (v normálnějších dobách) eletriku za polovinu co má koncák v domácnosti, jinak vo takové kokotině nikdo soudnej ani trochu nepřemejšlí…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017