Nejednoznačnost některých matematických úloh - zpět na článek

Počet komentářů: 258

Přidat komentář
  1. …. ono je to problém a neproblém …. pokud odmala posloucháte anglické písničky a koukáte na anglické filmy, ani vás nenapadne, že se to nějak píše a čte jinak. I v Čechách se říkalo – dej tam icbinu …..

  2. Přidávám se k těm, kteří tvrdí, že článek je kravina, protože na tom zadání není nejasného vůbec nic.

  3. Otázka u válečné maturity z matematiky v Třetí říši: Z Königsbergu, obřího shromaždiště materiálu a techniky naší neporazitelné armády, vyjede v 7:00 po přímé dvoukolejné trati vlak se zázračnými zbraněmi pro zajištění konečného vítězství průměrnou rychlostí 34 km/h. V 8:00 vyjede v opačném směru po téže trati z Gatčiny sanitní vlak s našimi chrabrými lehce zraněnými vojáky na doléčení a následnou péči v rámci Kraft duch Freude, a to průměrnou rychlostí 32 km/h. Celková délka trati mezi Königsbergem a Gatčinou činí 760 km. V kolik hodin a na jakém kilometru trati budou moci zranění vojáci obdivovat nezničitelné obrněnce putující na východní frontu?
    Odpověď: Neúplné zadání – nevíme, kde partyzáni podminovali koleje a na který vlak bude podniknut hloubkový letecký útok…

  4. Z hlediska běžné řeči je zadání jasné.
    Především je ale třeba vzít v úvahu, že zadání je určeno žákům, kteří tento typ úloh měli mnohokrát řešit, tužíž si mohli pohodlně zvyknout na jazyk, kterým jsou podobné úlohy zadávány.
    Pokud se na to vykašlali, jejich problém. Stejně tak je jejich problém, pokud nevědí, že slovo „čtvrtina“ znamená totéž, co 25 %.
    Sdělovat dětem „…a to, co ušla Alena, budeš počítat jako základ“, je zcela proti smyslu zkoušky. Zkouška má testovat, zda si žák poradí s úlohou. Matematizace úlohy (převedení z běžné řeči do metajazyka matematiky) je u podobných úloh (úroveň ZŠ) nejdůležitější fáze. Zbytek se dá snadno nadrilovat (řešení rovnice) a spočítat, třeba i na kalkulačce.
    Pokud bychom dětem sdělili, co je základ, degradujeme úlohu na pouhý dril, a ten přece progresivisté a rebelové absolutně odmítají.

  5. Zaujimave percentualne pocty su s vyplatou a jej naslednym minanim. Dostanem hrubu mzdu, z nej nejake percento zvyvajne > 0% zaplatime statu formou dane a odvodov (zjednodusene DAN_1). Nad ramec toho, zamestnavatel este zaplati tiez dalsiu dan (DAN_2) – z coho sa pocita tzv. superhruba mzda. Zamestnancovi ostane cista mzda, z ktorej musi platit nejake dalsie dane (dan z nehnutelnosti, darovania, dedicstva a pod. DAN_3). Ostane nam teda kvazi „supercista“ mzda, za ktoru si mozem kupit tovary a sluzby. Niektore su nedobrovolne, napr. co nariadi stat (revizie, stk, dialnice a pod. DAN_4). Vo finale si mozme kupit tovar a sluzby ktore naozaj chceme a tu je zaujimavost, ze zase platime dalsie nepriame dane (ako DPH, spotrenu dan, dan zo sladenych napojov :D (DAN_5). Vsetky dane idu statu, ktory ich nejakymi vzorcami prerozdeluje. Nestacila by 1 dan a cele to zjednodusit ? :D

    1. Jako, ze bys ovcanum rekl, ze z toho, co ti da zamestnavatel, tvori 70 % dan?

      Jeste by se probrali a zacali spatne mluvit o demokracii.

      1. ono je to složitější a různé metodiky výpočtu dávají výsledky velmi různé.
        1. je to, co je formálně daň (třeba) na výplatnici referenta úřadu práce daň? to je asi jednoduché, věcně to daň moc není.
        2. ale bacha. na tom úřadu práce mají uklízečku. jak je to s daní vykázanou na její výplatnici? je to daň? asi se shodneme, že uklízení práce nepochybně je, bolejí ji z toho ruce a záda, ovšem uklízí pro úředníky a nezaměstnané a osoby práce se štítící.
        3. a teď to bude ještě složitější. vezměme řidiče (strojníka) krajské správy a údržby silnic, který jezdí v zimě s pluhem/sypačem, a na jaře se zametacím vozem a v létě traktorem a mulčuje příkopy. co daň z jeho výplatnice? nutnost provádění údržby silnic nezpochybňuje snad nikdo.
        4. a teď železáře vázajícího betonářskou výztuž na dálničním mostě. je sice zaměstnancem soukromého eseróčka, to dělá pro soukromou akciovku, ta akciovka dělá pro další akciovku a platí to státní organizace. a teď babo raď.
        5. a co teprve ten řezník z rodinného řeznictví, který právě prodal půldruhého kila krkovice úředníkovi s definitivou a věnec buřtů učitelce. a teď jsme zmateni úplně.

        ergo za mě (dokud se neprobudím z minarchistického snu s jednou rukou v nočníku):
        1. udělat ze zdravotní a sociální daně zdravotní/sociální pojištění nejen názvem, ale i věcně – a bacha, narození dětí (z konsensuálního styku dvou svéprávných osob) nebo stařecká sešlost věkem nejsou žádná pojistná událost (neptejte se mě hlavně jak, vím jen to, že je to dost jednosměrné a zpátky to půjde těžko, jestli teda vůbec)
        2. zrušit přímé daně a mít pouze daň nepřímou, jednu sazbu a bez výjimek (to taky hádám nebude žádná sranda přemluvit ke stejnému kroku všechny státy okolo)

      2. Nu, já to kdysi počítal, poctivě ….. a zdanění opravdu pracujících a něco produkujících mi vyšlo 82%.

  6. A když napíše oba výsledky při obou základech, tak stejně mu to nebude oznáno, protože očekávaný výsledek je jen jeden. Tady nelze správně odpovědět, ale jen losovat a zvítězit nebo prohrát.

  7. Jazykove nuancie v kontexte matematiky lepsie vidno tu:

    „Zarábam raz toľko ako ty“
    „Zarábam 2x toľko ako ty“

    V podstate ide o ten isty vypocet (v slovencine), aj ked sa uvadzaju rozne cisla:D

    Krasa matematiky je v tom, ako jednoducho vie popisat zlozite veci (4 a viac rozmerne priestory). A zaroven ako komplikovane vie zapisat zdanlivo jednoduche veci (napr. exaktny vypocet obvodu elipsy :)

    1. Vy ale nemluvíte o matematice. Vámi zmíněné věci jsou počty.

Napsat komentář

D-FENS © 2017