Národní dopravče, idi na chuj! - zpět na článek

Počet komentářů: 242

  1. k večerní kávičce

    Kanada potvrdila Německu, že odblokuje dodávku turbíny pro německou společnost Siemens , která je nezbytná pro provoz Nord Stream 1, a učinila výjimku ze sankcí.

    Zdroj z německé vlády agentuře potvrdil, že Kanada již o dodávce turbíny rozhodla. Zařízení bude předáno Německu a ta ho již předá Gazpromu, aby Ottawa neporušila vlastní sankce.

    http://www.regionalninovinky.cz/zpravy/zpravy/kanada-a-nemecko-obchazi-sankce-dodaji-turbinu-pro-gazprom/

    1. … Kanada rovněž oznámila, že rozšíří sankce proti ruskému energetickému sektoru o průmyslovou výrobu …

      ……………………………………………………………………………………………….

      Tohle prostě nejde vymyslet, to se musí stát

    2. USA by mely vyhlasit sankce na Nemecko. Jak si muzou kurva Nemci dovolit nakupovat plyn od Rusu jako Amici, kde to jsme?!?

  2. Ty vagóny jsou staré víc než 40 let. Pamatuju je z dětství v 70. létech. Na vejšku jsem v nich jezdil taky, ještě o pár let dříve než D-Fens.
    Jejich zápach špinavé koženky a atmosféra jsou nezapomenutelné. :-D
    Mám to s tou FELkou tak nějak spojené… :-))

    Ale nějaké vagóny nás přece nerozhází. Teď předsedáme, máme signály a vítězíme!

    1. Tak zas když si člověk na cestu za mámou na víkend s taškou špinavýho prádla po týdnu na Strahově koupil v nádražním bufetu dvacet deka sekaný, dvě housky a tři starouše specifické chuti, ani nelitoval, že jede courákem.

  3. Ćlověk jako malý jezdil ve vlaku rád. Zejména v těch obyč. Zelená koženková sedadla, snad někde mimo Prahu byla v pidi vláčcích plaňková – to už je velmi matná vzpomínka, pak bývala na těhle trasách už červená koženka. Nádraží mělo své kouzlo, jak vevnitř, tak venku. Kouřící mohutné černé lokomotivy budily respekt, ale byly přátelské, tak nějak dobrácké, z pohledu mrňouse.
    Bylo tam hezky, stejně jako na poště. Kupodivu moje okolí bylo podobně zatížené. Pošta a železnice – práce, odpovědnost, hrdost.
    To je postupně zapomenuté a dnes na úrovni nálezu střepu z mladší doby bronzové v malešické spalovně aka Zařízení pro energetické využívání odpadu.

  4. No a co že je trocha špíny na zemi? To je vcelku logický, když tam projde několik set lidí denně.
    Plánujete z té podlahy snad svačit? :-)
    Za mě radši 40 let starý vagon, než drahé jízdné ve vagonu novém.

  5. „také jsme se nechtěli účastnit podpory secondary ticketingu u vstupu do kolosea“

    Pro příště, nebo kdyby se to někomu hodilo:
    Když jsme tam před pár lety byli, u Kolosea byla šílená fronta na vstupenky (plus prodejci nabízející vstupenku hned za dražší cenu) a pro lidi se vstupenkou kratší (a hlavně rychlejší) fronta na vstup.

    Vtip je v tom, že nedaleko je vstup na Palatin, kde u pokladny šlo koupit i lístek na Koloseum a bez fronty :-)

  6. Na železnici se prostě dohání obrovské, řádově 30-40 let, zaostání. Zhruba od 70. do 90. let (s mírným přesahem do let nultých) byla vyloženě udržována ve stavu řízeného chátrání, nicméně už předtím byla směrována do modelu „doprava pro socky“. Ještě někdy kolem přelomu tisíciletí měly dráhy na provoz celorepublikově asi tolik peněz ročně, jako pražský dopravní podnik. Zvlášť to vynikne s tím, jak se stavěly nebo rozšiřovaly silnice od cca 60. let (nejde jen o dálnice, ale i různé průtahy/obchvaty, ZÁKOS a jiné městské komunikační systémy). Když si to dáte dohromady s tím, že teprve někdy od let 2005-2010 se začala vážně řešit výměna vozidel za moderní nebo aspoň „západní second-hand“ také jinde, než na nejprestižnějších mezinárodních spojích (plus Pendolino), tak je prakticky zázrak, že dneska ještě někdo vlakem vůbec jezdí i jinam, než z Prahy do Ostravy, a i zde je to dané hlavně absencí D35, obávám se.

    Paradoxně právě trať Praha (či spíš Benešov) – Budějovice je úplně první, kde se ve velkém opouští historická stopa z 19. století, a stavba koridoru tak má šanci přinést zásadní pokrok. To jinak bylo vyhrazeno pro úseky, které už před těmi 150-200 lety byly trasovány „napříč nížinou furt rovně“, což v naší zvlněné krajině holt je akorát Polabí, Haná, pár úseků na jižní Moravě a v omezené míře ještě Moravská Brána. Kdekoli jinde buď ty tratě narovnáme za cenu mostů a tunelů, nebo budeme věčně jezdit tak nějak stovkou, protože malý poloměr oblouků prostě jakkoli moderní koleje nebo soupravy nevyřeší.

    Hotovo z Prahy po Ševětín má být koncem roku, nemálo nových vlaků mají ČD objednány tuším na příští rok, takže bych vydržel ještě 1-2 roky, a pak bude (z Prahy na jih) snad už dobře.

    1. Nevim, jak to CD maji dnes, ale pamatuju ten boom od poloviny 90. let, kdy se nejprve objevilo Kyvadlo, diky tomu pak prisly na pretres koridory a prachy zacaly tect, coz ke korytu pritahlo neuveritelna prasata.

      1. Koridory ve smyslu stavebním byly zahájeny 1992 (tehdy ještě čistě jako oprava tratí „tak jak leží“ s hlavním cílem, aby se vůbec daly udržet v provozu po akci „Vernichtung durch Überlastung“ v režii bolševika (aneb „no ještě rok to snad vydrží, na opravy není a i kdybychom tam poslali železniční vojsko, tak si stejně nemůžeme dovolit žádné výluky, už takhle stojí nákladní vlaky před Prahou ve frontě několik dnů“). Až o cca desetiletí později se to – spolu s odkladem vysokorychlostních tratí za horizont 2020 – posunulo k mírnému vylepšování parametrů, Pendolino se řešilo až výrazně později.

        Nicméně jinak souhlas: Vlastně od nějakého toho roku 2005 se postupně situace zlepšuje. Někde, postupně tak jak se to daří dokončovat, ale v takovém případě tu a tam docela výrazně. A protože se zároveň dělá „civilizační skok“ bez nadsázky o několik desetiletí, tak pak dochází k naprosto rozporuplným pozorováním na různých místech. Takže z Budějovic kamkoliv (plus Brno – Šumperk, částečně Praha – Děčín) ještě jezdí vozy vyrobené v 80. letech ovšem morálně ještě o 1-2 desetiletí starší („koženky“, byť v posledních letech již obvykle čalouněné a aspoň umyté), s výjimkou nedávno zavedených Ex Praha – ČB – Linz. A k tomu plno výluk a dalších problémů, protože ten koridor se tu zahájil stavebně až kolem 2010 a rozhodující stavby navíc byly ještě věčně odkládány a prodlužovány z mnoha (pseudo)důvodů. V Liberci se jen s malou nadsázkou dá říci „počkej, rychlík, co to je?“, protože trať do Prahy vlastně neexistovala ani v tom 19. století a slepenec jiných tratí tvoří dieselovou jednokolejkou s tragickou kapacitou a více méně ostudnými rychlostmi, přičemž D10 existuje od osmdesátek, tj. tady ani nemá smysl se o vedení vlaků pokoušet a všichni si na silnici zvykli. Karlovy Vary mají podobně mizernou trať (oklika přes Ústí nad Labem, západně od Chomutova navíc tempo hlemýžď), ale aspoň mají nyní bez nadsázky jedny z nejmodernějších souprav Evropy (= „je to pomalé, ale občas se to dá vydržet“). Stejně jako třeba Brno na půlce vlaků (Prah – Vídeň), zatímco ta druhá půlka je celkem ostuda (vozy lehce modernizované pro méně významné regionální vlaky na kratší vzdálenosti, nasazované na rameno Praha – Budapešť). Až ale na tu Budapešť někdy za rok-dva nasadí ty aktuálně vyráběné, tak to bude komplet v cajku a ty dočasné rekonstrukce přejdou zas jinam, kde nahradí úplný šrot, a tak dále.

        Neboli zatímco v takové Ostravě jezdí lidi vlakem celkem dobrovolně a (pominu-li zpoždění v posledních letech, dané opakovanou opravou tratí a dokončováním chybějících kousků koridoru) relativně spokojeně, z Plzně do Prahy se situace ve prospěch vlaků otočila relativně nedávno (byť stále to má k ideálu daleko, holt letité obstrukce kolem úseků Praha – Beroun), tak třeba v Jihlavě nejezdí vlakem delší cesty skoro nikdo a pokud se o to pokusí, vypráví horory ještě dlouho. A není v tom žádný rozpor, tam holt pokrok dojde až později s VRT. Čili nějaké debaty ve stylu „vlaky jsou na hovno / skvělé“ (popř. vztažené ke konkrétnímu dopravci) nedávají v obecné rovině vůbec smysl.

        Ještě jinak řečeno: Představte si silniční síť ČSSR tak asi v roce 1975. Občas někde ještě dokonce bez asfaltu, zároveň ale už občas někde zárodek dálnice, dožívající auta z přelomu 50./60. let, ale občas už taky docela pohodlná nová, zkrátka hodně kontrastů. Bohužel aktuální železnice u nás k tomu lze celkem přirovnat, protože se zkrátka skoro půl století na nějakou snahu o pokrok úplně kašlalo, popř. se dělalo nějaké minimum. A to se samozřejmě bavíme o tratích hlavních, na vedlejších je to ještě daleko horší.

        1. dr_z 16.7.2022 v 8.20

          Perfektní.
          Příspěvek ve mě navíc vyvolal záchvat nostalgie. Jezdil jsem v druhé půlce devadesátých letech rychlíkem Plzeň – Bohumín na úseku Jihlava – Ostrava, hl.n. Vlak měl tu vlastnost, že jízdní řád nedodržel nikdy. Alespoň na předmětném úseku.
          Pokud jsem volil kombinaci autobusu a vlaku, jedil jsem z Brna Moravanem, relativně rychlým spojem. Vyznačoval se netypickými vozy s netypickým výrazným zápachem. Ke svému překvapení jsem se tou soupravou vagonů svezl předloni na jiné trati, nicméně se stejným zápachem.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017