Národní dopravče, idi na chuj! - zpět na článek

Počet komentářů: 242

  1. ČR vs. Itálie
    Vybrat z jednoho nejhorší a z druhého nejlepší a srovnávat může vést k stejné statistické chybě jako opačné řešení.

    1. Zkuste mi rict, co je v CZ lepsi nez konkretne v te Italii. Jsem v te Italii dva-tri dny v tydnu a pokud vyfasuju prepravu do Ceska beru to jako trest od sefa. To uz i v tom Madarsku veci fungujou lip. A kdyz uz mam byt pres vikend mimo domov, cokoliv je lepsi nez Cesko. A napriklad na pumpe v Kocourovci zaplatim za noc v kamionu 20 eur. Za pauzu 45 minut 4 eura. Pro porovnani autohofy v Nemecku stoji 10 eur a za kratkou pauzu se neplati. Takze proc delat zrovna z Ceska nejakou super destinaci? Cesko je velmi nepratelska zem. K turistum, k cizincum i k vlastnim obyvatelum. Osum z deseti lidi jen chce toho druhyho ojebat, stahnout z kuze, vydojit nejaky prachy.

      1. A čo chcú tí poslední dvaja??????

        1. Ten zbytek chodi na festivaly dusevni pohody. Nebo jezdi po Nemecku zdrogovanej s deseti tunama vybusnin volne lozenejch v sudech..

  2. Potvrzuji z vlastni zkusenosti mesic a pul zpet. Sranda byla najit na zastavce uprostred niceho zpusob jak si poridit jizdenku. Dotazani 3 nahodni lide vekovy rozsah 18-55, vsichni komunikativni anglictina, pomohli mladeznici : stahni si apku tady a tady, tady si vyberes vlak, online zaplatis, hotovo. ! Pozor, nejde min jak 5 minut predem. Mutarella-Trastevere ( zhruba tak vzdalenost vysocany-celakovice ) za 1euro. Bozi

    1. koho co stáhnout? co dyž s sebou nemám dost velkou a vostrou kudlu??

    2. Vzdycky je nekde nejaka trafika, bar nebo podnik, kde se da koupit jizdenka. Normalni, papirova. Na kazdy vetsi stanici je automat, dva, platit se da i hotove. Nastesti..

      1. Vďaka za odpoveď na môj dotaz.

    3. No a ak si sa zasekol v mobilovom praveku ako ja a máš len tlačítkový telefón? To bude asi tiež boží…..

      1. Ja zas nemam tu schopnost pouzivat placeni na netu. Takze kde neberou hotovost tam nechodim..

      2. Přesně. Tomuhle se říká „digitální diskriminace“ resp. „právo na analog“ a asi jako jediní to řeší Iuridirum Remedicum:
        https://digitalnisvobody.cz/kampane/pravo-na-analog/
        https://iure.org/

      3. jako konzervativní odpůrce všeho nového mohu říct, že QR platba je zajímá a příjemná.

  3. Zahraniční vlaky se od těch českých liší zejména tím, že převáží vzduch, protože jízdné je tak drahé, že jet i sám v autě je pořád výhodnější. Podle mě je snad nějak musí dotovat stát.
    A za druhé soukromí dopravci ojebávají údržbu tratí ještě hůř než modrobolševický ODSSácký paskvil jménem SŽDC.

    V neposlední řadě lidé hlasují peněženkami, takže nemovitosti ve vesnici kde jezdí vlak, bývají o desítky procent dražší než ve srovnatelné díře o pár kilomentů dál, kam jede jen bus co objíždí všechny prdele okolo.

    Odborně se tomu říká tuším „dopravdí obslužnost“. A opět co do financí, když tam jezdí jen 2 autobusy denně, tak v takové díře si barák nikdo koupit nechce.

    Myslím že v době kdy reálně hrozí, že bude benzín za 100,- a více, s tím že další roky to neklesne, případně benzín nebude vůbec, je nadávání na vlaky poněkud hloupé.

    Co si pamatuju jako dítě, tak mi trocha špíny ve vlaku nijak nevadila, snad s vyjímkou těch strašných záchodů. Protože drobný diskomfort vanahradil zážitek z jízdy, běhání po vlaku, utíkání rodičům na „zakázaný“ spoj mezi vagóny atd atd.
    Vyrobit si z dítěte rozmazleného fracka zvyklého na luxus a 100% servis, v době great resetové, kdy se pravděpodobně navrátíme do středověku, je poněkud neprozíravé. ČLověk jezdící na oslu by dal nevím co za to, aby mohl jet vlakem, kde po mastném čalounění běhají štěnice.

    1. +1
      A taky nikdo nikomu schopnému a chytrému nebrání, aby nám tu drážní kulturu pozvedl. Ale, kdo takový se na to dá, že… a tak jsme zase, kde jsme byli… :-)

      1. Jednodussi je nepouzivat neco, co mi nevyhovuje..Nejezdim vlakem kdyz k tomu nejsem primo donucen okolnostmi. Coz bylo zhruba trikrat za poslednich deset let. MHD nebo bus taky vyuzivam velmi malo, paradoxne nejvic v te Italii a v Rakousku.

  4. Dcera nejmenované vysoké úřednice měla namířeno z Budějovic do Prahy stejným spojem jako moje dcera, aby vykonala zkoušku na právnické fakultě. Když se vlak národního dopravce zastavil mezi poli a nehýbal se, propadla panice a začala volat maminku. Ta nelenila a požádala řidiče zaměstnaného na témže úřadě, aby nelenil, popadl služební Škodu Superb, dceru vytrhl ze světa precizní organizace a pedantické spolehlivosti národního dopravce a dopravil ji do školy opovrhovanou individuální dopravou.
    Toto zamrzí číst od pana domácího. Osobně na tento druh národní kultury jsem docela citlivý. Škoda.

    1. Nemusí vás nic mrzet. Události, popisované v článku, se nestaly. Viz moje dřívější posty k tomuto článku.

  5. Ehm. Vůz s klimou a slečna vystoupila oknem? To ho vysklila? Nebo to byl starší vůz takže měla kličku aby okno odblokovala? Když měla kličku proc si tedy neodblokovala dveře?
    Klima neběžela když je stržena trolej? Aha a tobě mixér funguje když ho vytahneš ze zásuvky?
    Italové mají usb? Tak vlez občas do moderního vagonu a rozhlídni se. Ty usb taky najdeš dokonce jsou označený samolepkou s danym piktogranem a šipkou.
    Že cestující nesměli opustit vozy? No v pořádku tak je to v pravidlech. Jde o bezpečnost. Stačí nastudovat a pak teprve psát hlouposti.
    Chapu pane domací že píšes čtivě. Ale tuto už s uměleckou licencí emá nic společnýho. Tady už jsi hen nakupil snůšku nesmyslů.

    1. Zažil jsem vagón ČD, kde byla klimatizace a zároveň šla otevírat okna. Byla na nich nálepka „neotevírejte okna když běží klimatizace“.

      Klimatizace však nefungovala, takže jsem okno otevřel.

      1. Nebylo to spíš tlakové větrání? Tohle mívaly vozy původně maďarské výroby (např. řada A150 / B250 / AB350, daly se poznat podle zelené koženky ve druhé třídě a nedělených skel oken v chodbičce naproti umývárně vedle nástupních dveří do vozu). Tam jsem vídával nálepky „neotevírejte okna, tlakové větrání by bylo neúčinné“.

        1. Ne, bylo to něco modernizovaného s tlačítkovým otevíráním dveří a modrými sedačkami Najbrt, a nálepka jako kráva o klimatizaci a neotevírání oken.

    2. tak jasný, nechat dvě hodiny lidi zdechat ve vydejchanejch vagónech, to je panečku tamta bezpečnost

      ale co čekat vod socky, která je prostě principiálně zamrzlá někde ve středověku…naštěstí sem taky rád, že do toho šmejdu nemusím lézt, fuj, to tak jednou za rok a dycky zážitek na další rok tvl

  6. Tak tohle jste pane domácí přestřelil. V tomto nejede dopravce (ČD), ale vlastník a správce železniční infrastruktury Správa železnic (SŽ). Kdyby jste se trochu zajímal, nemusel jste být překvapen a zbytečně trčet v Chotovinách ve vlaku (který za chvíli obrací zpět do ČB) a následoval byste ostatní cestující do autobusu náhradní přepravy směr Olbramovice, kde šlo přestoupit zpět na vlak směr Praha.
    Fungovalo to tímto zůsobem už od 2.4.2022 až do 30.6.2022 včetně. Důvod je jednoduchý: už od roku 2018 (tedy celé 4 roky) probíhá investiční akce „Optimalizace trati 220 v úseku Sudoměřice – Votice“, jejímž investorem je právě SŽ. Letos budování nové trati dospělo do té fáze, že dochází k přepojení nově budovaného úseku do provozu a zároveň opuštění starého úseku tratě z roku 1870. To se neobejde bez úplné výluky provozu v daném úseku (v železniční žargonu „nickolejný provoz“), protože stopa nové trati se v několika místech dotýká, či dokonce kříží se starou tratí a za provozu bez výluky to bohužel přepnout nešlo. Proto se zavedla úplná výluka v daném úseku s NAD (náhradní autobusovou dopravou).
    Co mne ovšem naprosto zaráží, je fakt, že navzdory tomu, že o připravované výluce bylo s předstihem informováno nejen na webovkách SŽ a ČD, ale i ve všech myslitelných periodicích (Idnes, Seznam, Aktuálně, atd..). Správa železnic navíc důrazně upozorňovala, aby cestující veřejnost vzala výluku na vědomí a strpěla po dobu 3 měsíců jisté nepohodlí.
    Rovněž bylo cestující veřejnosti důrazně doporučeno, aby v inkriminovaném období pokud možno necestovali ve větších organizovaných skupinách, protože kapacita NAD je omezená a nemusí větší skupinku cestujících pojmout. Toho evidentně nedbal jistý dětský vodácký tábor z Prahe, kde se nad svou vlastní hloupostí, ignorantstvím a neinformovaností rozčilovali značně opilí vedoucí tohoto tábora. Mimochodem, zajímalo by mě, jestli rodiče těch dětí jsou srozuměni s faktem, že pouštějí svého nezletilého potomka na vodu s někým, kdo nasává už od rána. Já mám taky potomky v tomto věku a rozhodně bych se s tím nesmířil. Ale to už je jiný příběh.
    Takže jste, pane domácí, vyplodil naprosto zbytečný článek, kde jste ukázal pouze svou neinformovanost a ignoraci. Sorry, ale za mě je to čistě za 5.

    1. cestujícího čili „koncového spotřebitele“ dopravy opravdu nezajímá a nemusí zajímat dodavatelský řetězec toho, od koho koupil jízdenku. cestující právem očekává, že veškeré informace o výlukách dostane od svého partnera nejpozději při vyhledávání spojení a následně při koupi jízdenky (kupuje-li osobně na pokladně).

      je to starý, fousatý a otřepaný, ale:

      DO:
      1. Děkujeme
      2. Omlouváme se
      3. Napravíme to
      4. Je nám to líto
      5. Pomůžeme vám
      DON’T:
      1. Nedokážete si představit, co je za tím práce / Nerozumíte tomu / Nechápete to
      2. To jsou lži a pomluvy neúspěšné konkurence
      3. Pokud nepřestanete s očerňovací kampaní, zvážíme právní kroky
      4. Je nám jasné, odkud vítr fouká / co tím sledujete
      5. A co jste udělali vy?
      To je to, kurva, tak těžký?

      1. Nemůžete říci, že by cestující nebyl informován už ze strany dopravce. Nevím, kde DF kupoval jízdenku, ale jestli z portálu cd.cz, po celou dobu výluky tam viselo u každě jízdenky v dotčeném úseku oranžovým písmem upozornění na výluku. Jestli toho DF nedbal, jeho problém. Ale pak ať si nestěžuje, že je tím pádem za vola.

        1. co prosím získáte, když někoho (notabene zákazníka), kdo nepochopil nějakou neobvyklost, označíte za vola? tedy kromě pocitu vlastní nadřazenosti – ale na ten se prosím pokuste vysrat, notabene máte-li něco společného se sektorem služeb.

          prostě a jednoduše sklopte uši a volovi se omluvte – je to Váš zákazník a chcete aby na nepříjemnost rychle zapomněl a přišel zas. ano, uznávám, že v subvencované hromadné dopravě, kde je zákazník v podstatě na obtíž, to asi takhle nefunguje. ostatně, tak je nastavená cenová politika každého podobného subvencovaného poskytovatele služeb – odradit náhodného zákazníka.

          1. Nemám potřebu se nikomu omlouvat, obzvláště poté, co vyšly najevo skutečnosti, které svědčí o tom, že článek je patrně vycucán z prstu (viz níže).
            P.S.: Nejsem zaměstnancem ČD, ani SŽ. Jsem toliko poučeným cestujícím, ctícím zásadu že „Voják se stará – voják má“. Přeji hezký den.

            1. tedy v tom případě patrně jako stálý (dotovaný) zákazník jste přirozeným spojencem subvencovaného dopravce a aktivně mu odháníte náhodné zákazníky. to už se říkalo dávno, že drahám obecně by nejvíc vyhovovalo vozit jenom držitele režijních jízdenek a pobírat podporu.

              ono je to ale těžké, když nastane nějaký skutečný průser (povodní počínaje a válkou konče), tak najednou vyjde najevo, že ta zoufale zastaralá a nemoderní a špinavá a sockozní a vysmívaná železniční doprava má stále co říci a že mnohé situace bez ní lze prakticky řešit jen velmi špatně, a určitá míra subvencování železniční dopravy je zcela na místě a pro stát (zejména obranu a civilní obranu) velmi užitečná. tohle nějak ubalancovat se vstřícností k zákazníkovi je poměrně oříšek.

              1. Nejsem ani zastáncem konkrétního železničního dopravce a vůbec ne modrého národního. Ostatně je veřejným tajemstvím, že na trať 220 si už delší dobu brousí zuby žlutý a černý alternativní železniční dopravce. Před časem jim bylo ze strany SŽ oběma sděleno, ať ještě oba chvíli počkají, než se dokončí rekonstrukce úseků Sudoměřice – Votice a Soběslav – Doubí u Tábora. Protože oba nechtějí zahájit provoz ve výlukovém období – to by jejich zákazníci asi neocenili.
                „Drahám obecně by nejvíc vyhovovalo vozit jenom držitele režijních jízdenek a pobírat podporu.“
                Tahle myšlenka modrého národního dopravce přejde nejpozději po konfrontaci s konkurencí. Na trase PHA – OVA už se tak stalo, na trase PHA – ČB nás to ještě čeká. A cestující na tom jedině vydělají.

      2. V bratislavskom mestskom dopravnom podniku boli údajne populárne nasledovné vety:
        – Nikdy sa to tak nerobilo
        – Cestujúci by to nepochopili
        – A vôbec, čo otravujete, všetci sú na obede
        ;-)

        1. to jsou tzv. „drážní dogmata“. Zde jsou v jejich původní podobě:
          Původní drážní dogmata (základní sada, v závorce možné varianty)

          §1 Vždycky se to tak dělalo (Nikdy se to tak nedělalo)
          §2 Ještě nic nepřišlo
          §3 Všichni jsou na obědě
          §4 Na to je předpis (Není na to předpis)
          §5 Bylo by to příliš složité
          §6 Cestující by to nepochopili
          §7 Cestující by to zneužili
          §8 Zpoždění k cestování prostě patří
          §9 Nedělejte problémy a nějak se domluvte
          §10 Stejně to bude na hovno

    2. Pokud lidi pouštěli z vlaku hasiči, opravdu se nejednalo o plánovanou výluku s přestupem na NAD. Tahle buzerace „nesmíte opustit vlak dokud nepřijedou hasiči a náhradní“ se děje opravdu pouze v případě nenadálé výluky nebo poruchy, kdy souprava zůstane stát uprostřed polí.

      Několikrát jsem zažil, jak lidé lezli z vlaku i okny a nebo se snažili násilím vyšprajcovat pneumatické dveře (aniž by sáhli k nouzovému otevírání), zatímco po vlaku pobíhala průvodčí a řvala na ně že nesmí opustit soupravu. Jednou jsem takhle ťapal sám, když nás hasiči z uvízlého vlaku vykázali.

      Samozřejmě chápu, že díky právní odpovědnosti ČD nemůže poslat lidi do kolejiště – ale doprčicpráce, jsme dospělí a nikoli retardované děti, a pokud jsou typické rozhledové poměry 1000m+ na obě strany kolejiště, neexistuje důvod aby lidi nemohli přeskákat koleje a odejít dopryč.

      1. živelné vylézání cestující veřejnosti do kolejiště bez nějakého generálního stopu celé oblasti je záležitost velmi ošemetná. a vlak opravdu nebrzdí tak pěkně jako automobil – ostatně, už jste přecházel dálnici za provozu a cítil se dobře, když jste si počkal na kilometrovou mezeru mezi vozidly?

        samozřejmě asi nebudeme ve při s tím, že ve vlaku nemá ječet průvodčí, ale má znít vnitřním rozhlasem nějaká omluva a poučení a že hasiči jsou na cestě.

      2. Teď jsem si to přečetl ještě jednou a jsem na pochybách, jestli se příběh odehrál letos. Sice je zmíněno „Byl to jeden z těch extrémně teplých červnových dnů“, ale to by pak spadalo do termínu velké tříměsíční výluky, kdy vlaky končili v Chotovinách a pokračovalo se NAD do Olbramovic.
        Jenomže tomu neodpovídá následující věta „…milostivě dovoleno za liknavé asistence hasičů přelézt si do jiného vlaku, který národní dopravce „narychlo“ přistavil, ale ten dojel jen do Olbramovic“. To je nesmysl, protože z Chotovin do Olbramovic se 3 měsíce od dubna 2022 do 30.6.2022 dojet nedalo (vytrhané koleje za Sudoměřicemi).
        Tedy nabízí se otázka: V kterém roce se příběh odehrává?, případně: Stal se vůbec?

        1. (update) Tak je to jasné, článek je vycucán z prstu! K tomuto konstatování mne přivedla věta:
          „Vzpomněl jsem si přitom na moji nedávnou cestu do Prahy vlakem, kterou jsem vykonal přesně 4. března t.r.“
          Tedy událost, popisovaná v článku, musela proběhnout dle autora v červnu tohoto roku (tedy 2022), což vzhledem ke skutečnostem, popsaným v mých předchozích postech (výluka mezi Chotovinami a Olbramovicemi od 2.4.2022 – 30.6.2022, spojená s NAD v tomto úseku) posouvá celý článek do roviny autorovy fantazie a zcela mimo realitu.
          Chápu potřebu pana domácího občas si kopnout do modrého národního železničního dopravce. Ale měl by tak učinit šikovněji a ne se nechat nachytat takhle hloupě na švestkách jako malej kluk.;-)))))

          1. ty seš vůl jak anděl

            samozřejmě se pyčo vůůůůůbec nemohlo stát, že 90 % tratě měli hotovou, a tak se véluka posunula až vo kousek dál, nene, někde ve lžinternetech je to tak napsaný, a tak to tak je a hotovo, co na tom, že vo tom víš jinak piču :o)

            jako jiná věc by byla, dybys tam sou sockou jezdil denně a jako správnej autista si vzpomněl, kerým hrnkem sis ten den zrovna celou cestu ťukal vo stoleček, ale očividně leda hodvo a chytračíš podle nejakejch pisálků

            1. nevím, jestli tomu nějak hovíte a rozumíte, ale pro jistotu – tušíte, jak moc dopředu se schvaluje plán výluk a jak moc je problém výluku posunout? tedy, mluvíme o více než měsíci nickolejného provozu na trati tohoto významu.

            2. Je mi líto, že se snažíš svého páníííška hájit do roztrhání těla, ale fakta mluví jasně. Od 2.4.2022 do 30.6.2022 probíhala nepřetržitá výluka mezi Chotovinami a Olbramovicemi. Nepřetržitá výluka znamená, že v inkriminované době tudy neprojelo ani kolo – nemělo jaksi ani kudy, koleje staré trati byly vytrhány v celém úseku mezi Sudoměřicemi a Voticemi a nové koleje ještě nebyly vybudovány. Vím to dost přesně, protože tudy pravidelně aspoň 2x týdně projedu. Odkaz zde: https://www.cd.cz/info/aktuality/-36441/
              A ty nadávky si nech od cesty burane, jinak půjdeš do ignoru.

              1. tak určiťéééé https://dfens-cz.com/narodni-dopravce-idi-na-chuj/comment-page-2/?show=comments#comment-301460

                jasně vole, nepřetržitá výluka znamená, že celou dobu nic a poslední den se magicky zjeví všecko najednou, samozřejmě

                vobčas to tak teda vypadá, i když spíš je běžný to nějak zmatlat tak, aby aspoň nějak to fungovalo, a další dva měsíce po termínu to dofušovávat

            3. Jsem si říkal, železniční téma, to zas bude příležitost pro hustý frajery vašeho typu se vyventilovat. Kupodivu jste se držel docela dlouho , ale pak už to muselo prostě ven. Každopádně jste mistr v tom, jak se dá pubertálním stylem demonstrovat , že o tom očividně víte kuláč. Nikoliv poprvé,že :-)?

          2. rory2k: Vy jste krásná ukázka funkční negramotnosti:-) Sice fakta popisujete správně (že byla nějaká výluka, kterou dopravce nějak řešil), ale už nejste schopen to namapovat na článek, který s tím, co píšete, není ve sporu. Všiml jste si vůbec, že (mimo jiné):
            – autor jízdenky nekupoval (šlo o školní výlet, tedy to řešila škola)?
            – autor nekritizuje výluku, ale „řešení“ problému (spadená trolej)?

            1. Daleko důležitější je skutečnost, že události, které jsou v článku popisovány, se nestaly. Nestaly se právě z toho důvodu, že byla výluka a jednoduše tak, jak byly popsány, proběhnout nemohly. Zbytek nemá cenu řešit, protože to už jsou jenom kecy.

      3. Ono tam můžou být i děti, či puberťáci, staří nemotorní lidé a rozhled opravdu všude není na kilometry a vždy se nedá hned kolejiště opustit na nějakou polňačku. Nicméně chápu tvé rozhořčení, myslel jsem si to samé, když jsem přejeli skokana – mladého kluka, a hodinu a půl čekali, než jsem mohli přeskočit na další soupravu na vedlejší koleji…

        1. Kdo fyzicky nemá na přelezení kolejiště, ať tam neleze.
          Pokud není vidět dost daleko, že nejede jiný vlak (právě proto, že vlak nezabrzdí) tak ať tam nelezou.
          Kdo nezvládne projít lehkým českým terénem na nejbližší polňačku, ať tam neleze.

          Máme snad mozek, ne?

          V každém případě by pomohlo, kdyby namísto řvaní „nesmíte opustit vlak, to je nebezpečný!“ zaznělo něco jako

          „Opustit vlak je nebezpečné, na svršek kolejiště je to metr výšky, koleje kloužou a můžete si rozbít hlavu, a jsme uprostřed polí kde do nejbližší vesnice nebo silnice je to několik kilometrů ornicí. Takže v lodičkách nebo se sníženou mobilitou se nedostanete vůbec nikam.

          Formálně je zakázáno opustit vlak. Za hodinu přijedou hasiči a náhradní souprava a pomůžou vám přestoupit si.

          Pokud cestující neposlechnou, žádáme je, aby alespoň pozorně dbali signálů průvodčí, která bude venku z vlaku sledovat provoz na trati a vydá signál, zda je volno nebo jede jiný vlak. Protože pokud by jel jiný vlak, zastavuje více jak kilometr, takže by nezastavil a nadělal z vás sekanou, kdy vás bude vláčet pod lokomotivou a pomalu a trhat na kusy!

          Tak si dobře promyslete, co teď uděláte.“

          1. ano, v krásném pohádkovém světě plném rozumně uvažujících samostatných a zodpovědných lidí by to takhle mohlo fungovat. v reálu přejede vlak zmatenou stařenku (skotačivé děcko, soustružníka cestou z práce co se stavil po šichtě na jedno anebo kohokoli dalšího si vymyslíme) a průvodčí (nebo kdo by těm lidem málo bránil opustit vlak) by šel/šla na pár let bručet.

            1. Tak ať si nechá podepsat revers. Není prostě možné držet lidi proti jejich vůli násilím v uvízlém vlaku na základě premisy, že každého občana budeme preventivně považovat za nesvéprávného debila.

              A ano, že to stávající zákony neumožňují a ke všem se chovají jako k nesvéprávným debilům je právě zásadní chyba – a také jedna z příčin problému, proč se někteří lidé jako nesvéprávní debilové potom doopravdy chovají. Protože neexistuje incentiva, že každý svého štěstí strůjcem a za chybná rozhodnutí je odpovědný ten, kdo je učinil a nikoli ten, kdo mu měl dělat ochranný polštářek.

              1. na pozemní komunikaci s veřejným provozem je každý povinen přizpůsobit rychlost stavu a povaze vozovky a mimo jiné též rozhledovým poměrům, a má volit takovou rychlost, aby dodržoval rozhled pro zastavení, co kdyby byl za zatáčkou odstavený kamion, bába s roštím nebo silnici přecházela mateřinka se slečnou učitelkou (jiná věc a jiná diskuse by byla o vhodné rychlosti na dálnici potmě a s potkávacími světli a opovážlivém spoléhání na milost boží).

                na dráze je to jinak, není tam veřejný provoz a na jednom úseku může být jen jeden vlak, a ten se řítí do zatáček, do kterých nevidí. tam opravdu veřejnost nemůžete pustit, respektive můžete jen v případě, že zajistíte jízdu podle rozhledu, tedy prakticky krokem. a navíc nebývá mašina vybavena volantem, a na zmatenou osobu v kolejišti může maximálně tak houkat.

                1. Pokud opakovaně interpretujete to, co píši, jako vznášení požadavku aby vlak zastavil když mu v kolejišti lezou lidi… Asi si potřebujete vyčistit monitor počítače.

                2. Tak ja bych predpokladal, ze CD ma nejaky prehled kde mu jake vlaky jezdi. Takze pokud to neni v miste, kde projedou 3 vlaky za minutu, tak v cem presne by byl problem, aby se otevrely jedny dvere, u kterych bude pruvodci ridit provoz stylem: „Ted muzete, 10 minut nic nepojede“ a „Ted ne, za chvilku jede vlak.“

                  1. Brání tomu, že zdravý selský rozum je zde již 30 let nažádoucí. Pracuje se na tom, aby se vymítil – již od školek, škol, médií, politiky. Armády neziskových aktivistů, armády univerzitních lektorů a profesorů a armády politiků pracují na totálním zničení toho nežádnoucího zmetka zvaný zdravý rozum.

                    1. nicméně ne všichni to ještě zapomněli, takže když se někde něco zesere, případně fetky ukradnou optickej kabel (samozřejmě bez JAKÉKOLI zálohy) a ten ach tak moderní systém (teda spíš potěmkin) přestane na hodiny, dny či týdny fungovat, tak prostě je pár lidí schopnejch furt vzít vysílačky a – byť třeba s menší propustností – to udržet v chodu, a obvykle bez nehod a dalších ztrát

                      protože ti lidi furt mají něco v hlavě, a byť by měli podle předpisů zhasnout, vlaky nechat stát v polích a baráky zamknout, tak kupodivu se dají dohromady a předpíči-nepředpíči, zvládnou to vlastníma hlavama umenežovat

                      ale vysvětluj to blbečkům, co si někde přečetli na webu nějaký kokotiny a budou ti vykládat pohádky jak děckám ve školce, v rozporu s tím, že byť na tomdle světě nejsem eště tak dlouho, už sem viděl erár předvádět v 90 % takový sračky (a v 10 % občas i něco ku prospěchu věci, kdy se třeba výjimečně něco stihne dřív a tak se, byť třeba úsek, dá i do provozu dřív)

                      já osobně teda nejsem pyča a když nahlásím nějakej výpadek a termín, tak tvl v případě, že to stihnu dřív, nebudu čekat až na konec termínu, ale zapnu to hned, jakmile to bude hotový…ale je mi jasný, že vysvětlovat to autistům na železosocku je asi fakt pro ně úplně jiná realita

              2. @Lukas B.
                Slyšel jsem včera ve vlaku, kterak neinformovaná průvodčí vyhnala v Řevnicích všechny cestující z vlaku, neb je výluka a prý je zavedena náhradní autobusová doprava a vlak dále nejede.
                Cestující se podivili 2x.
                Poprvé když vlak odjel směrem kterým jet neměl a podruhé když v Řevnicích žádné busy nebyly.
                Přítomný přednosta stanice se také podivil, nelichotivě utrousil něco k průvodčí a vystresovaným cestujícím s termíny na prohlídku Karlštejna nechal zastavit rychlík.
                Bába si nečetla svodku, předefčírem se přestupovalo, včera už ne…
                Jedná se o příběh z doslechu.

                1. Na druhou stranu se mi x-krát stalo, že vlak zastavil nebo byla nečekaná výluka – a průvodčí zoufale volala mobilem na dispečing, co se kurnik děje a co má říct stále naštvanějším cestujícím.

                  Průvodčí jsou takové dno potravního řetězce – jsou na ráně, ale nadřízení a organizace na ně kašlou.

                  1. bych to shrnul asi tak, že to je jak mrkvo$oft desítky: kterej masochista to proboha používá dobrovolně?!? a eště za to platit, no to bych musel byt pyča

          2. Jistě – pokud se bavíme o přístupu průvodčího, znělo by to, co jsi naznačil, jistě lépe. Pamatuju si to, koukal jsem z okna, paradoxně se tam šel stejně podívat nějaký cestující, zda mu není pomoci a říká mi, že ten kluk je vejpůl, průvodčí – chlap, prej na to neměl tam jít kouknout. Nevím přesně jaké mají povinnost vlakvedoucí, či personál v tomto případě, ale asi každý na to nemá a aby tam pak leželi dva…

          3. A jak asi bude průvodčí u soudu dokazovat příbuzným zesnuvšího adepta darwinovy ceny, že ho předem varoval?
            Vohnout chce krev, a nemíní vzít na vědomí, že zrakvený příbuzný co se nechal přefiknout vejpůl vlakem na druhé koleji, byl prostě debil.

            Debilita populace je dnes už na pováženou. Staré socialistické ročníky co věděli že zodpovědnost za vlastní zdraví a život mají především oni, bohužel už vymírají. Ještě v 90. letech by nikoho nenapadlo žalovat ČD za to že debil vlezl do kolejiště rovnou pod projíždějící vlak.

            Dřív malý fakan dostal pár pohlavků, když se motal u kolejiště. Dnes když tam fakan spadne a odře si kolínko, tak je pološílená martróna schopná potahovat všechny průvodčí co se motali okolo po soudech. Že nazajistili molitanové superbezpečí pro jejího rozmazleného fracínka.

          4. Vylézal jsem z regionovy na náspu a fakt jsem byl rád, že tam ti hasiči přistavili žebřík. A pak vzhledem k terénu jsme šli všichni v řadě vedle kolejí zpátky proti směru jízdy. Takže jsme viděli 3 hromádky ostatků zakrytých modrou plachtou a jednu ruku (dlaň s prsty), kterou zapomněli přikrýt.

            1. Seskakoval jsem na násep v klopené zatáčce, takže to byl asi metr nebo i více. No a? Zdravý člověk si poradí, méně mobilní zůstanou ve vlaku dokud jim nepomůžou ti hasiči.

              Vyjma úseků trati, kde je po obou stranách tak strmý terén či porost, že není fyzicky možné se dostat mimo, jsem ještě z okna vlaku neviděl úsek, kde by nešlo projít.

              Ano, je to turistika. Normálka. Chodíval jsem zamlada napříč zemí podle mapy po přímkách, a občas i po jednokolejkách (a dával si u toho zatracený pozor a pořád se rozhlížel a ohlížel.) Občas se to ukázalo jako těžká volovina kdy jsem lezl do příkrého srázu nebo se prodíral houštím, ale vyjma lesní školky mě nic nezastavilo :)

              1. Na tu normálku bych si doporučil vzpomenout když napadne trochu sněhu. To ten vlak není téměř vůbec slyšet. Ostatně u dvoukolejky se dnes jezdí po každé koleji oběma směry (banalizovaná trať), což může leckoho překvapit.

      4. Checht, osobne jsem zazil, kdy rychlik mel trosku sekyru, na spech a zastavil jaksi … 300 metru za nadrazim v Horovicich brzdenim vsim, co slo, strasnej smrad z toho.

        Nejak to jeste usolichali, umoznili otevreni dveri, lidi s kuframa vyskakali do kolejiste (vedle byl odstavenej naklad, co cekal, takze sice ne koser a proti predpisum, presto ale jeste relativne cajk).

        Druha varianta by byla co … nahlasit mimoradnou udalost, cekat na hasice pro tech par lidi a k existujici pulhodce pridat pulhodku dalsi?

        Do hlavnich zprav se nastesti zadnej prechazejici nedostal, tak v ramci moznosti to zrejme dopadlo dobre.

        1. dyž umí couvat tramvaj, tak rychlák jako nee? šak má baba vysílačku, donde na konec a zavolá do kolomotívy, jak moc má jet a kdy brzdit

          1. Tak urcite. A ted do reality.

            Predne, u tramvaje je budto „zpetny pohyb“ ( = tramvajak vleze dozadu k rizeni, normalne pred sebe vidi a muze tak jet zadkem napred), nebo skutecne couvani ( = tramvajak sedi vpredu a jede dozadu).

            To prvni se pouziva bezne treba v depech, za provozu nerealne (proboxuj se dozadu pres vsechny cestujici…).

            Na to druhe je potreba mit druheho proskoleneho cloveka, co bude vzadu a zajistovat, ze za tramkou nikdo neni. Soucasne podle predpisu se treba v Praze muze couvat maximalne dva metry, cokoliv vic se musi hlasit a odsouhlasit z dispecinku. (V praxi se to typicky deje na krizovatkach tvaru T, kde z kazde strane neco jede, kazdej chce odbocit vlevo a vznikne deadlock, kdy nekdo musi couvnout a druhej tramvajak jde navigovat.)

            … a to jsme porad jeste v mestske doprave, kde se jezdi na dohled a nizkyma rychlostma.

            Ve svetle toho, jak to ve skutecnem svete podle predpisu funguje, je myslenka o couvani s rychlikem plnym lidi celkem pozoruhodna.

            1. jk_ 8.7.2022 v 18:17

              Couvání plně obsazeného rychlíku Vysočina jsem zažil několikrát, ovšem na opravovaném nádraží v Kolíně. Vlak přijel k nástupišti, cestující vystoupili, přistoupili, vlak vycouval do přednádraží, postál, odpočinul si a vyjel na Kutnou Horu.

              1. To ale musela být mimořádná situace, která byla připravená dopředu a počítalo se s tím. Zřejmě nebylo dost kolejí pro všechny spoje a tak některé spoje byly odeslány ke šturcu, aby uvolnily místo dalším vlakům a čekaly tam, dokud se neuvolnil směr odjezdu těch spojů. Počítá s tím staniční zabezpečovací zařízení, jeho obsluha a děje se to dle plánu pro tyhle situace.
                V příkladu výše zřejmě ten rychlík už projel odjezdové návěstidlo, které bylo pravděpodobně sice postavené na volno, ale projetím lokomotivy kolem něj dojde k obsazení následujícího úseku tratě a návěstidlo začne svítit červeně – návěšť pro obsazený úsek. Couvat za něj zpátky do nádraží je mimořádná událost, kolem které je strašného papírování, hlášení Drážnímu úřadu a tak dále, jednodušší asi fakt bylo, když průvodčí pomohli lidem z toho vlaku vyskákat a odvedli je na nástupiště.

                1. CzechDave 9.7.2022 v 0:29

                  Ano, byla to rekonstrukce železničního uzlu Kolín a dělo se to pravidelně, uvedl jsem to pro zpestření ako doklad nulové komunikace mezi dopravcem a jeho zákazníky.
                  To překvapení ve tvářích pasažérů, když se vak rozjel zpět ku Praze…
                  V příkladu výše to byla jiná situace.

  7. Zajímavé poznatky, dík za zajímavý článek. Já vlakem prakticky nejezdím. Za posledních 5 let, tak maximálně 10x a zpravidla pár zastávek na lokálních tratích Libereckého kraje a to pouze v případě, že nějaký výlet končí u piva v restauraci. Na nějakou delší vzdálenost nějakým „lepším“ rychlíkem jsem dobrých 20 let nejel.
    Byl jsem mile překvapen solidním komfortem a čistotou vozů národního dopravce na lokálkách. Moc se v tom nevyznám, ale jel jsem motorovou soupravou řady 840 regio spider a za mne vše v pohodě (klima, zásuvka nevím, ale wifi dostupná) Souprava tichá, neklepe nemmlátí, dobře zrychluje. Asi to bude tím, že naposledy jsem jezdil vlakem v dobách, kdy lokálky brazdily 810.
    Horší zkušenost mám s dopravcem Arriva, na Silvestra jsem se vracel z výletu pár stanic a nastoupil jsem do rychlíku R21 Praha- Tanvald, kde Arriva nasazuje nějaké staré, páchnoucí a rachotící motorové schmutzigsoupravy řady 845. Nutno podotknout, že ve voze jelo dost zahraničních turistů. Ostudu jsem pociťoval, jako sobě vlastní. Když jsem dříve občas jezdil pražským rychlíkem za ČSD a ČD tak jezdily soupravy tažené řadou 854 nebo 843 pořípadě Bardotkou nebo Brejlovcem a to bylo výrazně komfortnější.Pokrok nezastavíš.

    1. Zaujímalo by ma, či niekto má vôbec dobrú skúsenosť s čímkoľvek s názvom Arriva.

      V bratislavskom kraji pri preberaní medzimestskej dopravy ju na niekoľko týždňov v podstate znefunkčnili.

  8. Gratuluji k objevení civilizace. Vlakem po Via Aurelia cestuji pravidelně, ze Santa Marinella, což je taky přez Cerveteri. Je to pohoda za lasný peníz a člověk může, když má štěstí, pozorovat i starty Apacheů z blízké základny.
    Cestujíc touto lokálkou, následné spojení na Fiumicino, nebo i Ciampino, je rychlé, přesné, bezproblémové. Inu, čemu se divit, když tam civilizace existovala již v době, kdy jste si v ČR malovali prdele na modro a zkoušeli roznítit oheň….

  9. Pan domácí na dráhu a MHD nasazuje pořád. Ok, platíme to převážně z daní, a tak služba vypadá mnohdy podle toho. Nicméně jsouc přinucen poslední tři roky jezdit skoro denně z Plzně do Prahy, dospěl jsem rychle ke smíření s Českými drahami. Realita D5 a pražského provozu mne totiž, s výjimkou milé kovidové uzávěry na jaře 2020, rychle přesvědčila, že i to nejhorší z dílny Národního dopravce je slabým odvarem nutnosti hrát ruskou ruletu spolu s dementy z Ukrajiny za volantem mnohatunových kolosů, nebo i dalšími dementy z ČR, kteří nedokáží vstát včas. Na pár měsíců byl jídelní vůz v Pendolinu jedinou restaurací, kterou jsem směl navštívit v souladu s vládním nařízením. A tak ty občasné kiksy, jako tuhle rychlík tažený přes Rudnou, přičemž klimatizaci asi taky zapomněli zapnout, beru jako součást koloritu, vyřídím víc mailů, nebo vytáhnu Kindle z tašky. Akorát mne sere, že ty vlaky jsou pořád plnější.

    1. @Kilmore
      Absolvoval jsem za posledních 6 dní 2x cestu vlakem ČD, Pindolinem a nějakých rychlíkem a kromě zpoždění nemám co vytknout.
      Zajímavé je, že Leoš tramvaj co jela půlhoďky po rychlíku ho málem dohnala, asi sypou SŽDC úplatky.
      Stran rychlosti vlaků, úplně by mi stačilo, kdyby aspoň to blbé Pendolino na 346km z Ostrau Schönbrunn do Prag Lieben dosáhlo průměrné rychlosti přes 120km/h, což zvládal i Lojza s Thaliem na D1 před rekonstrukcì.
      Současných s bídou 110km/h je ostuda na koridoru který je skoro celý zrekonstruovaný na 160km/h.

      1. na koridoru který je skoro celý zrekonstruovaný na 160km/h.
        On právě zatim moc není, navíc tam jezdí dost starejch škopků, který parametry neumožňujou využít úplně. Plus k tomu dynamické parametry Pendolina.

        1. pokud se dobře pamatuju, tak moře miliard do toho bylo nasypaný už tak před 15 lety právě na tamty, modernizace, na 160

          na druhé straně i blbý škopky tažený těma pozdějšíma verzema Esa, případně Asynchronem, těch 140 jako taky vytáhnou, takže jo, pinďolíno byla velká šou, ale stejně to mají pomalu víc roztřískaný, než to jezdí

          1. pokud se dobře pamatuju, tak moře miliard do toho bylo nasypaný už tak před 15 lety právě na tamty, modernizace, na 160
            Jenom namátkou…..mezi Úvalama a Poříčanama nejsou rychlostníky pro klopidla…….Bezpráví taky není furt dořešený

            na druhé straně i blbý škopky tažený těma pozdějšíma verzema Esa, případně Asynchronem, těch 140 jako taky vytáhnou, takže jo, pinďolíno byla velká šou, ale stejně to mají pomalu víc roztřískaný, než to jezd
            To taky, ale spíše jsou problém škopky na nákladech a ještě blbě obrzděný soupravy…

            1. @Marty
              sorry jako, ale kurva co na tom tak trvá?
              Ještě pochopím zdržení u té Orlice a Českou Třebovou a Pardubice, ale ten zbytek už měl dávno frčet.
              A místo Pendolina tam klidně mohly jezdit Railjety, 10-15 min navíc už je fuk.
              Regiojet s Vectronem i Leoš s tramvajkou Stadler to dají s více zastávkami +30min oproti vlajkové lodi s interiérem pro sardinky…

              1. @Dachsmeister
                možná se pletu, ale té vyšší rychlosti 160+ brání (kromě jiného) i neskutečné množství úrovňových křížení tratě (a ne jenom této) s přejezdy, často velmi nebezpečnými – viz. Studénka. Na tratě 160+ to prostě nepatří.

                1. možná se pletu, ale té vyšší rychlosti 160+ brání (kromě jiného) i neskutečné množství úrovňových křížení tratě (a ne jenom této) s přejezdy, často velmi nebezpečnými – viz. Studénka. Na tratě 160+ to prostě nepatří.
                  Takový byl původní návrh na koridory, ale Češi v 90. letech chtěli ušetřit, tak tam přejezdy nechali.

                  1. Ono totiž nahrazovat přejezdy mimoúrovňovým křížením v situaci, kdy se ten přejezd nachází jaksi ve městě, leckdy nejde vůbec. Nebo jde jen za cenu obrovského tunelu. A i pak je problém, jak napojit existující komunikace na to vyústění z tunelu… A jak napojit nemovitosti, které jsou tunelem odříznuty.

                2. @Brundibar
                  já chci aspoň blbých 160km/h ne 200km/h
                  Na celém koridoru.
                  Na všech koridorech.
                  I za cenu 24km tunelu do Berouna.
                  Nedokážeme ani naprojektovat ucelené úseky s 200km/h na současných koridorech a sníme vlhké sny o VRT?
                  A pak je budeme provozně dotovat?
                  A co spotřeba, neroste náhodou aerodynamický odpor s druhou mocninou rychlosti?
                  A není rychlost nebezpečná?
                  A stojí ta hodinka uspořeného času za to?
                  Poslední 3 otázky jsou míněny ironicky jako parafráze kampaní na snižování nebo nezvyšování maximální povolené rychlosti na dálnicích, potažmo silnicích.

                  1. Dachsmeister 9.7.2022 v 6:21

                    Vy jistě něco takového vyprojektovat (nikoli naprojektovat) nedokážete, nicméně lidé, kteří to dokáží, v ČR existují, několik jich osobně znám a měl jsem možnost s nimi spolupracovat.
                    Mohl byste vzít třeba v úvahu, že u nás mají pobočky velké nadnárodní společnosti a schopný projektant není držen v ČR, ale kus praxe si odkroutí na stavbách od USA po Austrálii.
                    Finanční problémy jste naopak pojmenoval přesně.
                    Ne náhodou jsou vysokorychlostní vlaky a tratě nejčastěji provozovány při maximálních rychlostech kolem 300 km/h, ačkoli technicky by bylo možno jezdit až 600 km/h, nad 300 km/h se nákladová položka dostává mimo ekonomickou realitu a provoz dává smysl pouze z prestižního hlediska.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017