Národní dopravče, idi na chuj! - zpět na článek

Počet komentářů: 242

  1. Máte tam na jihu nějaké nepřirozeně pokrokové učitele. Pokus v našem slzavém údolí od uvědomělé paní učitelky o výpravu do „Evropského domu“ na program nazvaný „Referát o evropské unii“ (ochutnávka zde: https://euhrou.cz/materialy/vyukovy-modul-spojeny-s-filmem-referat-o-unii/) jsem teda sabotoval už v zárodku, i když jinak se držím toho, že pustit, aby nebyly problémy a pak doma vysvětlit (jako prvomájový průvod blahé paměti).
    Když sem byl v číně, kde místní vlaky po celé Říši zdolaly 180km přeskok z města do města za o něco více jak půl hodiny, protože rychlost po širé trati byla přes 300km/h, vevnitř bylo slyšet tiché ševelení, člověk mohl za jízdy chodit a mezi sedadly chodily stewardi, tak sem si vzpomněl na svoje každodenní dojíždění do města v soupravě s rychlostí 100km/h, neslyšíce vlastního slova, kde přechod za jízdy připomínal stání na hřbetě divokého býka a cesta, dlouhá zhruba desetinu vzdálenosti, stála stejně jako v té číně. S příchodem ešusů se to trochu zlepšilo, ale jen trochu a díky působení AŽD a ekologickýho ksindlu tu v době, kdy je celá evropa včetně poláků na rychlosti 250+, vedeme debatu o tom, jestli se mají tratě dimenzovat na 160 nebo 200km/h a jestli na to vlastně vůbec někdy budem mít soupravy.
    Smutné.

    1. q: Shanghai – Peking 1200km 4hodiny. 3000Kč lístek. Ale čínské vlaky musíte brát s jistou rezervou. Jednak je to znouzectnost. Číňani díky malému prostoru pro civilní leteckou dopravu a kapacitu letišť nedokáží pokrýt poptávku (proto jseou v Číně letenky drahé jako prase v porovnání s US a EU). A taky ten vlak, kterým jste svištěl 300km/h byl pravděpodobně CRH2X typ, což jsou japonské licenční bullet vlaky. Ty nové čínské, na které hrdě Čína ukazuje kde se dá jako ukázku vyspělých čínských technologií, jsou jen blbě okopírované japonské s jinou haubnou. Asi katovali kosty, protože pokud je to nové z továrny, tak to jede stejně. Pokud to má na hřbetě 2+ roky, tak se v tom bojím jet. Jako čínská auta. Rozhrkané, rozvrzané, interiér ukazuje opotřebení (protože mizerná kvalita).. Pak člověk sedne opět někde do CRH2 (přeřazené kvůli pomalé 300km/h rychlosti do D kategorie, kde G kategorii právě převzaly ty CR400 střepy), zjistí že té soupravě už je 8-10let, je stále tichá jako nová a oproti těm novým mají lepší sedačky a místo na nohy pro dospělého.
      A troufám si tvrdit, že čínské rychlovlaky jsou nejdotovanější dráhy na světě, nebo alespoň jedny s nejdotovanějších. Nejvytíženější linka Shanghai – Peking nedokáže ani zaplatit trať, vlak a náklady na provoz. A to je nejziskovější v Číně. Ty co jezdí z politických důvodů daleko na severozápad a západ Číny jezdí prázdné.

      1. D train (ty CHR2) jsou licenční siemensy, ne? Vlaky jsou dotované všude na světě, co se investic týče, tak určitě. Linka bejing-shanghai se bookovala týden dopředu a linky xianyang-guangzhou se daly koupit na odjezd, ale vzdcuch úplně nevozily. Ale já sem prd znalec. Jen sem tam uvažoval o tom, že my tu řešíme, že nejrychlejší vlaky jedou 160km/h….

        1. tady je to ale prdel a eště k tomu kopcovitá, a požadovalo by se, aby to stavělo skoro v každé díře

          sem se rychlovlaky fak nehodí

        2. q 8.7.2022 v 15:42

          Napasovat do současné železniční sítě vlaky do 160 km/h je s použitím výkyvných skříní možné.
          Pro vyšší rychlosti je nutná nová kolej.
          Jako laik se domnívám, že při návrhu trasy ze Zábřehu na Moravě do České Třebové pro 300 km/h by byl problém Českou Třebovou vůbec trefit.
          Při současném stavu přípravy liniových staveb za aktivní účasti vlastníků pozemků na jedné straně a vlastníků slimáků na straně druhé je v ČR jakákoli trať nad 200 km/h nerealizovatelná.
          Zajímalo by mě, jak je to s přípravou v té Číně.
          V Koreji, jak jsem slyšel, rozhodovali o trase šamani. V případě, že pozemní trasu nedoporučili, zhotovili stavitelé estakádu.

          1. ygorek: nevím, jestli přesně chápu otázku (je už pozdě večer, pátek..). Myslíte tím, jak se v číně řeší pozemky, přes které se navrhuje rychlodráha? Velmi jednoduše. Pozemky v Číně vlastní Čína. Nelze koupit pozemek. Pouze pronajmout (farmu, nebo automaticky pod stavbou – na 70 let). Takže čínské dráhy řeknou, že to půjde tudydama a támtudydama a pokud něčí barák stojí v cestě, tak majitel dostane odškodné a pakuje se jinam.
            V Koreji jsou naprostí šílenci, v tom kopcovitém terénu, který si říká Jižní Korea ten vlak Soul – Busan jel snad 50% trasy tunelama

            1. PolarBear 8.7.2022 v 17:03

              Ano, to mě zajímalo. Jako prostého vidláka mě u staveb zajímá jako první problematika vypořádaní vlastnických vztahů k pozemkům.
              Ty tunely jsem zapomněl zmínit, děkuji za doplnění. Šamani rozhodovali o nezemědělské půdě, zemědělská půda je v Koreji údajně posvátná.

              1. ygorek: Vaše otázka mě překvapila, protože byl pátek večer (mozek už byl v modré obrazovce s nápisem shutting down). Došlo mi to až dneska, co jsem se vyspal do žluta. Po tolika letech je jednoduché zapomenout na to, že svět o Číně moc neví. Když jsem se sem nastěhoval, nevěděl jsem o Číně v podstatě nic.
                Historicky za posledních deset let to v Číně vypadá asi tak, že do cca 2015-2017 (informace od Shanghai residentů) pokud se chystali postavit silnici/nadjezd/trať skrz něčí bydliště, lidi vystěhovali a dali jim jako odškodné několik bytů v Shanghai (i v blízkosti centra) – to takového šťastlivce katapultovalo mezi smetánku. Později už dostali jen byt někde na okraji. Ale i tak si každá stoletá babka drží na okraji Shanghaie (co byla třeba původně vesnice mimo Shanghai a město vesnici přirozeně schlamstlo během růstu) boudu postavenou z kartonu, protože co kdyby náhodou tam jednou měla vést silnice a ona by dostala byt jako odškodné. Jinak plánování tratí řeší čínský dopravní podnik s působením po celé Číně, silnice a územní plánování jsou klasicky v pravomoci provincií (provincie na svém území přebírají od státu správu nad veškerými pozemky)

            2. PolarBear: to je případ i Japonska, při cestě do Kjóta jsem se po pohledu na trasu vlaku těšil na výhledy a byl z toho velkou část cesty prd, protože tunely. Ono to holt jinak v kopcovitém terénu nejde.

              Ad Čína – jo jo, taky jsem tehdá při jízdě z Šanghaje do Pekingu zíral na to, jak je trať prakticky rovná jak přímka a taky v jaké vzdálenosti se nachází domy apod. a ptal se, jak je to možné. A zjištění, že pozemek nelze koupit dalo další obrázek do skládačky toho, jak to v Číně funguje.

              Současně do doby otevření VRT jsem lítal a musím říct, že jsem se mnohem bezpečněji cítil ve vlaku než v archivních strojích China Eastern či co to tehdy bylo nejlevnější plus celková doba cesty se oproti letadlu zkrátila.

              1. Na druhou stranu je nutné doplnit, že rychlovlaky neexistují jen v číně, ale i v zemích, ve kterých práce se soukromým majetkem na jiné úrovni. Důsledkem výše popsaného vztahu státu a soukromého vlastnictví je pouze jejich extrémně rychlý rozvoj.
                S China Eastern jsem letěl několikrát na vnitrostátní lince a provozovaná letadla nebyla v ničem horší, než letadla linek, kterými jsem přicestoval ze „správné strany planety“. Statisticky mají čínské aerolinky jeden z nejmenších počtů incidentů a nehod. Co čeho přesně pramenily vaše obavy? Angkor Air na vás!
                Že se v některých případech cesta rychlovlakem vyplatí jak finančně, tak časově, je právě to, proč bych byl výstavbě VRT nakloněn na kratší vzdálenosti. Platilo to i s tradiční čínskou buzerací typu pas při nákupu jízdenky, koordinací front a protahováni zavazadel rámama.

                1. fadtwi, q: Protože civilní letecká doprava je asi můj největší koníček, létat s čínskými aerolinkami se nebojím. Čína dodržuje do puntíku mezinárodní pravidla (i na vnitrostátních linkách) o údržbě letadel. A to je v podstatě co číňanovi jde. Má přesnej návod co má dělat a byl na to zaškolenej. Takže to jako robot dělá pořád stejně – a to je při údržbě v podstatě jedině správně. Improvizace je dost o hubu.
                  Jediné, co Čína má jinak jsou pravidla pro cestující na palubě letadel. Jednak mají jiná pravidla pro to, co si vzít na palubu a co do nákladového prostoru. A mají docela drakonické tresty za nevhodné chování na palubě, i byť jde jen o pokus. Bude to asi tím, že občas se číňan chová v letadle jako hovado a musí se jim to tedy připomínat před každým letem. To, co jsem zažil od cestujících v čínské vnitrostátní za pár let nezažije vysloužilá letuška na západě za celou kariéru.
                  Nehledě na to, co jsem napsal výše, do cca 5 hodin cesty volím vlak. Je to pohodlnější – i přes všechna bezpečnostní opatření potřebuji jen asi 15-20 minut na to, abych se od vchodu dostal do vlaku. Letadlem samozřejmě 2 hodiny předem, check in, security check, a milion zpoždění. Vlak nemá to omezení jako na palubě letadla. V letadle se půl hodiny nudím (stoupání do cestovní výšky), pak mám před sebou půl hodiny jídlo. Pak je cca půl hodina až hodina letu a pak se zase půl hodiny nudím při klesání. Ve vlaku si sednu, vytáhnu laptop, projdu se kdy chci, najím se kdy chci a vlaková nádraží většinou nejsou kompletně mimo město.
                  Jo a v covidové době se z China Eastern stalo něco, s čím nechci mít nic společného. Nejhorší vnitrostání aerolinka.

              2. Např. v Kobe je takto vtipně stanice Shinkazenu. Tunel, pak most a na něm stanice (Shin-Kobe) a pak zas tunel. A podobně vypadá běžná trať z Kyota na severozápad. Střídá se tam několikrát tunel – most a na jednoz z mostů je zastávka, protože jinam se nevešla.

          2. Proto jsou VRT obvykle tratě nové, nebo rekonstruované tak, aby doprava mezi klíčovými body dávala smysl.
            Jistě zavádět VRT v okresním kontextu mezi Skříněřovem a Zbytinami pravděpodobně příliš smyslné není. Naproti tomu VRT na evropské úrovni, tedy Praha-Dresden už smysl dávat může, stejnětak Praha – Vídeň. Pokud jsme vstoupili do EU v roce 2004 a první VRT na sever je stále v úrovni čáry na mapě, je to stále smutné. Zatím se aktivně budují evropské transitní koridory, kde se na majitele pozemků a žab nehledí vůbec.
            S aktivní účastí majitelů pozemků se již aktivně pracuje, zhruba stejným způsobem, jako se s ní pracuje v té Číně. S majiteli žab ale aktivní práce ještě dostatečně rozvinuta není. Na současné stavbě pokračování D4 od Příbrami mi bylo řečeno, že jsou placeni členové jisté ekologické organizace, kteří každé ráno a večer vezmou kýbl pověšený u stavby, do kterého za den/noc napadaly žáby a podobná havěť, kýbl přenesou přes stavbu a tam opět vyklopí. Jsem si jist tím, že oživení aktivní spolupráce by prospělo zavedení minigunu.

            1. VRT plánovali už soudruzi, na začátku devadesátek se měla rozjet výstavba první VRT z Prahy na Západ. Už si nepamatuju přesně kudy, nejspíš přes Cheb na Mnichov a tam se napojit na tamní ICE síť. Dále pak z Prahy do Brna a dál na jih a východ. Už tehdy to měla být trať na samostatném tělese, projektovaná rychlost byla 250 km/h s možností pozdějšího navýšení na 300 km/h. Inspirace se braly od SNCF a jejich LGV infrastruktury. Plzeňská Škodovka už zadání od min. dop. na vývoj nové vysokorychlostní soupravy a už byl hotový hrubý projekt (tady se zase brala inspirace u ICE-1, kvůli kompatibilitě s ICE infrastrukturou a jednotkami, kam se mělo primárně jezdit) s konstrukční rychlostí 250 km/h. Byly i hotové první konstrukční výkresy vozových skříní, podvozků a částečně interiéru, začínalo se pracovat na čelních hnacích vozidlech a zahajovala se jednání, kdo vyrobí co. Ty konstrukční výkresy a další dokumentaci k projektu jsem držel v ruce a viděl na vlastní oči, bylo to velice zajímavé čtení a pokoukání.
              První jednotky měly vyjet v půlce devadesátek, jenže přišel převrat, nové kapitalistické min. dop. projekt VRT zatrhlo, začaly tahanice o prachy na koridorizaci (která dopadla, jak dopadla) a teď už jen koukáme, jak nám ujíždí vysokorychlostní jednotka staveb VRT v okolních státech. Ta trapná prezentace VRT pomocí 40 let staré jednotky TGV Atlantique jen podtrhuje stav celé té věci.

        3. q: Siemensy měly tuším označení CRH 1. generace. První čínské rychlovlaky. Aktuální D vlaky jsou licenční Kawasaki. A kam by jste chtěl jezdit v ČR 350km/h vlakem? :D z Šalingradu do Ústí? Kouzlo rychlovlaků v Číně je to, že vyberete dva body a vlak, co zastavuje co nejméně. Shanghai Beijing se dá za 4 hodiny a dvě zastávky, ale taky 7 hodin stejnou rychlostí a 15 zastávkama. Káčko to jede nonstop asi 12 hodin (přes noc, sleeper car). Ale pokud pojedete Prdelákow – Díra po japonským kamikaze, tak i Gčko pojede 1000km 7 hodin minimálně. Expresy jsou pouze mezi hlavnimi městy provincií (ekvivalent hlavní města evropských států)

          1. ja bych si od vas rad o cine neco precetl, samozrejme jine veci, nez ceho jsou plni pruvodci a youtube. Napr jak se tam clovek v nasem kulturnim prostoru vychovany citi a jak tam citi budouci vyvoj co se bezneho zivota tyka atd.

    2. osobo, buď se ty přechodníky naučte, nebo se jich důsledně vyvarujte.

      1. Lukas B. 8.7.2022 v 16.33

        Ano. Diskuse pod títo článkem je v tomto ohledu opravdu výživná.

      2. To je vše?

  2. Jestli to nebude tím že Itálii řídí mafie a mafie jako soukromý subjekt optimalizuje procesu za účelem zvýšení efektivity a zisku. Což u podniků typu národního dopravce a národní doručovací služby není na pořadu dne, protože ztrátu zacáluje hejl z daní a jediné co udělá je to, že zakroutí hlavou když si ty výsledky přečte na novinkách.

  3. Kdo byl někdy nucen jet s Jančurákem, ten najednou začne k Českým drahám cítit sympatie.

    1. Mně to přijde dost podobné, akorát Jančurák má elektrickou zásuvku narozdíl od ČD. Když jsem se vracel ze školení v Popradu Pendolinem, tak jsem 4 hodiny ze šesti čuměl do mobilu, místo abych pracoval. Jančurák mi není dvakrát sympatický, vlastně mi není vůbec sympatický a ty jeho vlaky jsou v podobném stavu jako vlaky ČD (teda nevím, protože má poslední jízda s Jančurákem byla tak +- 2018).

    2. Já tím jel všeho všudy 2x Ostrava-Praha. Jednou jim v zimě nešlo topení, podruhé zase v létě klima. Od té doby jen auto i kdybych měl přes Blablacar další 3 cestující aby se to vyplatilo.

      1. Ostatně auto je eko ve srovnání s Pendolinem a asi i Jančurákem, aspoň podle ČD a při přepočtu na mou rodinu v počtu 4 ks:

        https://www.cd.cz/vlakemeko

        1. Tam pak záleží, jak moc autu rostou emise CO2 podle stupně obsazení posádkou (asi to nebude zanedbatelné). Každopádně časově to vyjde lépe (pokud není kolona na D1), finančně u 4 lidí taky a pohodlí je závislé na typu auta. Např. když jedu tím žlutým do Phy tak už v Pardubicích nevím (business, sedačky v economy jsou za trest úplně), jak si mám sednout, ve Volvu vylezu v Praze odpočatý a ready na cestu zpět.

    3. Ko-za: nesouhlas. Už jsem sice pár let ničím z toho nebyl nucen jet, ale když jsem trochu jezdil, vždy jsem radši vzal fun and relax (či jak se to jmenuje) v SA než první v ČD.

      Pravda, stačilo vidět nejlevnější vagón v SA, ale zase být student, víc bych nejspíš nepotřeboval a ani neřešil (stejně, jako jsem v té době nejezdil „jedničkou“ ani v ČD).

  4. Před týdnem na hlavní trati taktéž momentálně postižené výlukami. Už na nádraží pravidelné oznamování zpoždění (cca 10 min.), uvedení důvodu, totéž ve vlaku i s omluvou, při neplánované krátké zastávce v Cerhenicích okamžité hlášení, ať lidé nevystupují, že jde jen o zastavení kvůli stavebním pracem, což příčetný člověk nepotřebující si hrát na krutopřísnýho borce pochopí.
    Beru, že jde o trať hlavní, ale že by byly takové obrovské rozdíly v přístupu oproti trati důležité jen o něco méně (Pha-ČB)?
    Obecně, o se kvality vybavení týče, tam jde pokrok slušně, zvláště od doby objevení se konkurence ČD. Takže se snaží i národní dopravce, wi-fi začíná být samozřejmostí i u lokálek. kvalita WC šla nahoru neuvěřitelně (ne, že by to byl zázrak, ale vzpomenu-li si ještě na devadesátá léta, tak ten děs a hrůza už je za námi snad definitivně.

  5. Pro stromy nevidíte les. Time 1:31:00
    2022-07-08 – Studio Berlín – Z Německa přišla opět kovidová totalita. Proč?

    https://www.czechfreepress.info/uvadime-videa/mudr-marek-obrtel-s-dr-josefem-skalou-7-7-2022.html
    :-) a dole

    1. Zajímavé. O MUDr.Obrtelovi , vojenském to felčarovi, jsem už dost dlouho neslyšel.
      Ten jeho projekt Národní domobrany je docela zajímavý, jen se obávám že tam bude víc tajnejch než normálních lidí :-P
      To by tak hrálo, aby se nám tu lidi bránili sami. Ještě by je nakonec napadlo vykopat všechny vlastizrádce a kolaboranty, nedejbože celou americkou rozvědku co to tu vše ovládá.

      1. Já o něm slyšela. MuDr. Obrtel je neschopný lídr, který je schopen pohřbít cokoli. Je to už druhá skupina domobrany, kterou pohřbil. Prostě neustále řeší výstroj a jednotné oblečení, nechává si platit poplatky od členů, kteří nedostávají žádnou pomoc a instrukce. Není divu, že si pana Obrtela naši neomarxisté hýčkají, protože dokonale zlikvidoval jakoukoli myšlenku české domobrany.

        Nebýt pana Obrtela a jeho ukecaného kolegy Krajčy – tak by tu možná už nějaká schopná domobrana byla.

        1. Vážně je to s Obrtelem tak špatné? To jsem netušil.

          Já měl podobný názor spíš na Landu. Ty jeho hurávlastnenecké projekty vždy vyšuměly do ztracena. A zůstali jen znechucení zklamaní lidé.
          Taky člověk díky kterému žádná vlastenecká scéna neexistuje.
          Kdepak je konec jeho Žlutému špendlíku ?

          1. Prostě ne každému Bůh nadělí schopnosti vést. Já jsem před časem v jeho spolku byla. Obrtel je úředník byrokratický, který zničí jakýkoli projekt či skupinu pod svým vedením. Nemá prostě na to.

            Má navíc pomocníka. Kecala Krajču, který je vynikající řečník. Ale běžně kecá, lže a vymámil by i z jalové krávy tele.

            Jednoduše Obrtel + Krejča = hrob jakékoli české domobrany. Dokud se nezaloží nová domobrana nezávislá na Obrtelovi, tak žádná nebude.

            Udělejte si ostatně názor sám. Když Obrtel založil domobranu, tak se aktivisté a různé skupiny předháněli v její dehonestaci a kriminalizaci. Poměrně rychle to utichlo. Rychle pochopili, že nikdo neudělá pro neexistenci a neschopnost jakékoli domobrany více než Obrtel. A Krajča to navíc okecá jako Fiala, že je ta domobrana skvělá.

            Jestli chcete domkobranu v ČR, je třeba ji udělat nezávislou na Obrtelovi + Krajčovi. Jinak nebude.

            1. Česká domobrana? :D :D :D
              To je co, prosím? Spolek otylých plešatých Čechů, co si založí web, na kterém si postují videa moravského Japonce?

          2. Landu jsem nesledovala.

            Víte, na internetu a v médiích se uplatní člověk, který umí dobře mluvit / psát. Je to virtuální realita. V realitě se uplatní člověk, který umí reálně a strategicky přemýšlet a konat. Ty dvě množiny mají malý průnik. Jen málokterý člověk umí perfektně zaujmout v médiích a zároveň strategicky dobře jednat v realitě. A to je neštěstí vlastencké scény.

            Dokud si lidé neuvědomí, že potřebují ty i ty – tak jsou v háji.

            Podívejte se třeba na Martina Urzu. Skvělý úspěch na internetu, ale nedejbože, že by jeho anarchokapitalismus chtěl někdo realizovat. Nebo na řadu salónních ekonomů jako je Sedláček.

  6. Dfensi, zapoměl jsi uvést, že na železnici chybí na vagonech kompresůrky, které by samovolně při pohybu tlakovali hlavní vzdušník a tím zajišťovali tlak vzduchu pro brždění v případě kdy má vagon brzdit.

    Zapoměl jsi uvést, že řada nákladních vagónů nemá válečkové nebo jiná mezikluzná ložiska, ale jen kus litiny několika těžkých kovů včetně olova, u kterého se používá jako kluzné medium jen tenký film oleje. A musí se tedy hlídat jejich studenoběžnost aby se nepřehřívali a nutavili.

    Zapoměl jsi uvést, že železnice není řízena počítači, takže vlastně na jednu kolej se vejde mnohem víc vlaků než je tam teď, ale protože se jezdí od semaforu k semaforu, tak ty vlaky nemohou jezdit pěkně hezky za sebou. Nebo kdyby existovali samostatně pohonné vagonky, které by sami putovali od odesílatele k příjemci, také by tovedlo k větší propustonsti našich tratí.

    1. Gramaporno.

  7. Kontrolní otázka. Neznamená tohle, že autíčkáři právě dojezdili?

    „Evropská unie 3. června oznámila konečné schválení šestého balíčku protiruských sankcí. Omezující opatření zahrnují šestiměsíční zákaz dovozu ropy z Ruska do členských států unie a osmiměsíční odmítnutí ropných produktů.“

    Kdy to vlastně začne platit?

      1. A další nášup !

        https://aeronet.news/valka-prediktoru-sef-opecu-nalezen-mrtev-par-hodin-po-sve-vyzve-aby-usa-zrusily-sankce-na-vyvoz-ropy-z-iranu-a-venezuely-v-zajmu-snizeni-cen-suroviny-pro-spotrebitele-v-evrope/

        Válka prediktorů! Šéf OPECu nalezen mrtev pár hodin po své výzvě, aby USA zrušily sankce na vývoz ropy z Íránu a Venezuely v zájmu snížení cen suroviny pro spotřebitele v Evropě!
        O pouhé 3 dny později “v odvetě” atentátník střílí na pro-amerického lokaje a podporovatele amerických základen v Japonsku, bývalý premiér Abe Shinzo po útoku umírá!
        Globální prediktor je v otevřené válce s americkým protějškem a jsme svědky politických i krevních masakrů v přímém přenosu!
        Američané přichází o své koně na všech frontách, včera BoJo, dnes Shinzo! Americké impérium v posledních křečích systému Pax Americana!

        Tohle už je jak 30 malých černoušků :-P

        Tohle je taky mazec:

        Globální prediktor před několika dny se pokusil vystrnadit Američany z tendru v ČR o nové stíhačky, Švédové jako země globalistické laboratoře přišli s nabídkou https://href.li/?https://www.novinky.cz/domaci/clanek/svedove-nabidnou-cesku-bezplatny-prevod-pouzivanych-gripenu-40401636
        odprodeje leasingových stíhaček Gripen zdarma. Šok na ministerstvu obrany ČR si nedovedete představit. Ta panika, že tato nabídka zničí a zruší plán na nákup amerických stíhaček F-16 anebo dokonce F-35, způsobila neuvěřitelnou reakci a ministerstvo oznámilo, že o žádné takové švédské nabídce nic neví.

        1. Co nebo kdo je ten Globální prediktor?

          1. Pokud vás doopravdy zajímá co je to Globální prediktor, tak v tomhle 30min. videu je to stručně popsané:
            https://rutube.ru/video/37674113ca740b46e688e5535e315a10/

    1. Nu, zajímavé …. Rusko to nijak nepoškodí, Evropa bude v prdeli. Supernápad.

      1. Oprava: Evropa je poměrně dlouho je v prdeli a jenom ze setrvačnosti jsme se ještě nedostali na úroveň rozvojových afrických států. Se současným vedením je jenom otázka času, kdy se tak stane. Jak je videt na příkady Sri Lanky, neschopní politici dokáží zruinovat stát během velmi krátké doby.

        1. „lumeni a anální alponisté poblitiky odsud našli zkratku.
          https://pravyprostor.net/kruh-financniho-silenstvi-v-nasi-zemi-se-definitivne-uzavrel/

        2. Já hlavně mám pocit, že americké rozvědky a thinktanky jsou zakopané hluboko v českém establishmentu, od politiky až po soudnictví, asi jako ukro-náckové v Azovstalu.
          A vykouřit je odtud bude proces neméně drastický a náročný. I pro globalistické vedení co právě odstavilo komika BoJo, provětralo brokama Šinzu a „náhle umřelo“ šéfa OPECu.
          Tady ve střední evropě se semelou ještě zajímavé věci.

      2. S plynem to bude ještě zajímavější. Když už i Švýcaři panikaří…

        Zemní plyn bude ve Švýcarsku přidělován, varuje vláda.
        Federální vláda Švýcarska varovala , že může přidělovat energii v případě nedostatku zemního plynu .
        Švýcarsko získává většinu plynu prostřednictvím obchodních uzlů v sousedních zemích Eropské unie, což znamená, že výpadky ovlivňující zbytek kontinentu se dostanou také do vnitrozemského Švýcarska, přestože země má ve srovnání se svými sousedy relativně nízkou poptávku po plynu. .
        Zemní plyn představuje asi 15 procent celkové spotřeby energie ve Švýcarsku. Přibližně 42 procent plynu se používá k vytápění domácností a zbytek je využíván různými průmyslovými odvětvími, včetně výroby, služeb a dopravy.
        Ale i přes tuto nízkou poptávku ministryně energetiky Simonetta Sommarugaová zdůraznila, že Švýcarsko je velmi závislé na dovážené ropě a plynu. “To je důvod, proč nikdo nemůže zaručit, že bude vždy dostatek plynu pro všechny,” řekl Sommaruga.

        „Nejsme ostrov, takže válka na Ukrajině a globální energetická krize ovlivňují také Švýcarsko . V tomto kontextu není jisté, co nás čeká,“ řekl Sommaruga na tiskové konferenci. Později připustila, že energetická krize je může tvrdě zasáhnout.
        “Proto nás znepokojují rezervy a příprava na mimořádné události,” dodala.
        Švýcaři už mají připravené plány na případný nedostatek zemního plynu
        Před Sommarugovými komentáři švýcarská federální vláda nastínila plány na řešení možnosti nedostatku zemního plynu , zejména v nadcházející zimě. Vláda varovala, že nebude mít jinou možnost než uchýlit se k přídělovému systému, pokud se ostatní opatření na podporu národních dodávek plynu ukáží jako nedostatečná.

        1. Tam 15% z poptávky na energi do industriálu a tady 98%? A to nám „blahorodí sdělí že se s námi němci podělí (COŽE), nebo s uršulkou těhotenských uniforem :-) na bojiště zajistí? Štípněte mne jestli se mi to nezdá. Radši se zdržím komentáře.

        2. Třicet malých pětikoaličních černoušků ??

          „Tyto procesy pouze ukazují, že mezi globálním a americkým prediktorem vypukla otevřená válka a oba prediktoři si konceptuálně odstraňují své figury, své koně, a to buď politickou smrtí figury, anebo fyzickou smrtí.
          Nic jiného vlastně teď v nejbližší době ani neuvidíme. A jediné, co k tomu stačilo, byla dvě vystoupení Henryho Kissingera k tématu Ukrajiny zhruba před měsícem. Skrze Kissingera totiž globální prediktor oznamuje svá rozhodnutí, své plány a povely.“

          „A proto to vypadá tak zvláštně, že najednou politici poslouchají slova 99-letého pána. Jenže, on pouze tlumočí a vyřizuje vzkaz komise. Komise 300. To je celé. Američané skončili. Jejich systém Pax Americana skončil. Jenom bude nějaký čas trvat, než se s tím smíří. A ještě mnoho vysokých politiků bude muset zemřít, politickou nebo fyzickou smrtí, než to americkému prediktorovi dojde. Georgijské poradní kameny byly strženy a systém Pax Americana jde k zemi spolu s nimi.“

          Tak jsem zvědav, kdy objeví první mrtvolu někoho z naší koaliční bandy. Kdo to bude? Fiala? Rakušan? Pekarová? Černochová?
          Myslím že jsou dost blbí na to aby nepochopili, jaký vzkaz vyslali globalisté zastřelením Abé Šinzo a „náhodným úmrtím“ šéfa OPECu

  8. Zbrblantůra
    https://svobodny-svet.cz/socialisticky-neokapitalismus-2/#comments
    To je pro symboly krásy diskoboluse a ne vzpjerače mozku na baterku v ruce, hmmm .. taky jsem dal asi nějaký žvanilin a ne ftipnou kaši. :-)
    https://img.obrazky.cz/?url=b5d58ef9012d589a&size=2

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017