Možná by nebylo špatné přidat pár hlasů od „občanské společnosti“ sem:
[odkaz]http://www.iprpraha.cz/taborska[/odkaz]
marmess
Můj pohled na věc je takový, že v centru města určitý smysl zóny mají. Problém ale je, jak jsou nastaveny. Je nesmysl, aby fungovaly 22 hodin denně, když se podívám přes den před barák (Vinohrady), tak je čtvrtina míst volných a na oranžových/zelených zónách není šance zaparkovat. Nutno podotknout, že je těch míst na hodinách i dost málo. Kdyby městu tak šlo o rezidenty, tak jim ty debilní nálepky rozdají zadarmo a ne za to kasírovat. Vždyť taková údržba stojí zapíchnutí značky na začátku ulice a jednou za pár let udělat modrou čáru. A vydělá si to na sebe samo pokutováním přespolních. Bylo by tak těžké, umožnit návštěvníkům např. v čase 9 – 18, aby na pár hodin v zóně zaparkovali a papírovými hodinami za oknem? Nebo je tak těžké postavit parkovací domy? Při „výstavbě“ zón je slibovali, ale od té doby nic. Navíc je v Praze mnoho brownfieldů, které dnes vypadají přímo tragicky a byla by tam možnost postavit něco užitečného.
CNN
Parkování auta je statek a nevím proč by měl být zadarmo, tedy zpoplatnění je na místě. Způsob zpoplatnění prostřednictvím zón je sice hloupý, ale ne nelogický.
marmess
Nicméně by se v tomto případě měly úměrně tomu snížit daně, což se samozřejmě neděje. Navíc to stále neřeší problém historických center, kde je s parkováních míst nedostatek kvůli památkářům se jich ani moc nedá vytvořit, protože jen tak něco nezboříte. Zpoplatnění má svůj smysl u nových staveb, kde si současně kupujete místo, ale jak to řešit v místech, kde vjezd do dvora ani garáže prostě nejsou? Navíc i tyto zóny vždycky odserou lidé, kteří bydlí mimo zónu, např. ve Vršovicích se prakticky nedá zaparkovat.
jungvoj
prosím vás, vysvětlete vážení diskutující, odkud se bere to právo rezidentů na zábor veřejného prostranství, je i interesantní, že ten zábor se jmenuje doprava v klidu, například majitel baráčku na vesnici nesměl postavit onen baráček bez přiměřených stání pro motorová vozidla, nuž , zavedl bych to obdobně pro hromadně bydlící, typicky panelákový lid, tedy , pokud neprokáže , že ma zajištěné stání mimo veřejnou sféru, soukromá garáž a podobně, nebude mu vydán technicky průkaz vozidla pro nezpůsobilost dopravy v klidu,
pzkudk
Vzniklo to jako zvyková norma. Samozřejmě, ta se může časem změnit, třeba změnou postoje lidí. Dokonce mohou koexistovat dvě takové normy paralelně – pak ovšem není nic jednoduššího, než mít v části města jednu normu a v části druhou, ať se lidi sestěhují podle toho, jestli chtějí nebo odmítají mít před domem parkovací místo. Lidé si založili města za nějakým účelem a ten se časem může měnit, tak ať se ta změna projeví třeba takto :-)
(poznámka: to se mi to kecá, když mám garáž :-))
marmess
Já žádným velkým obhájcem modrých zón nejsem, ale napadá mě, že rezidenti v místě platí daně?
Lukas B.
1. no, není to úplně tak. rezidenti neplatí v místě daně, daně platí do eráru a ten rozděluje do obcí „od počtu hlav“.
2. možnost bezproblémově zaparkovat samozřejmě je faktorem zásadně ovlivňujícím kvalitu bydlení. někdo chce to, druhý ono. nejdražší kšefty a nájmy jsou tam, kde se nedá zaparkovat, ale zastaví tam bez problémů taxík.
marmess
1. což je závislé na trvalém pobytu, tzn. část jejich daní jde přímo do obce, kde bydlí
2. samozřejmě je to faktor, pro mě jako rezidenta to znamená že vždy zaparkuji (např. v porovnání s Vršovicemi), ale také se mi teď prodraží rekonstrukce bytu a znamená to též problémy, když přijede návštěva.
Dle mého určitý smysl zóny mají (v tom nejužším centru), ale zároveň jsou špatně nastaveny a chybí parkhausy pro návštěvníky.
Lukas B.
ad 1. což ovšem obec nijak nemotivuje k tomu, aby se zajímala o to jak se daří místním (aby se tam žili bohatší a sídlily tam firmy), ale motivuje to obce aby se zajímaly o kusy obyvatelstva a chaoticky se spojovaly s dalšími vesnicemi tak, aby přesáhly nějakou kulatou hranici a byly v lepší sazbě. nějakej řezník u jehož krámu se nedá zaparkovat je z hlediska daňového obci zcela lhostejný.
marmess
To je samozřejmě otázka velikosti takové obce. Jsou obce, které skutečně přitahují bohatší obyvatele (napadají mě např. Jevany), ale třeba v Praze to půjde jen těžko. Navíc, např. u podnikatelů by měly mít obce příjem přímo.
Lukas B.
nojo, ale jevany nepřitahujou bohatce tím, že by byly když už ne daňovým rájem, tak aspoň vlídným místem ku podnikání, ale tím že jsou sídliště naležato hned u dálnice a bydlí tam národní poklad.
třeba horské vesnice které nejsou podílníky lyžařským areálů a nepatří jim parkoviště jsou z atraktivity své obce pro podnikání spíš nešťastny. anebo jiné obce mají prokletí, přírodní zajímavost, (typicky adršpach a pískovcové skály), hospod je tam mnoho a penzionů ještě více, a obec z nich nemá skoro nic.
pzkudk
Njn, to je zase nešťastné přerozdělování. Kdyby obce měly příjem podle firem (či lépe z provozoven) na jejich území a část daní od lidí kteří v nich žijí, tak by vznikaly bohatší a chudší obce, z čehož by socani měli vyrážku.
pzkudk
…nedej bože, že by si pak obce mohly zkoušet nějak konkurovat – třeba mít odborněji i lidsky lépe obsazený stavební odbor, aby si tam chtělo parcelu koupit víc lidí :-) Nebo zdražovat poplatky, aby se jim vyhýbal proletariát :-)
jungvoj
no , myšleno tak, že jako silnice jsou pro každého, jen někteří, bo tam bydlí, chtějí silnici zadarmo zabrat pro sebe,
bakulou pogulach
Kvitujem, lebo článok presne popisuje skúsenosti zo Ženevy, vyľudnené historické centrum (aj tie krčmy porušili), nemožnosť večer zaparkovať keď ideš k niekomu na návštevu. Plus tu je ako bonus totálne idiotsky (ne)riešená doprava (domáci vravia že kvôli ľavicovej vláde ktorá chce autá ľuďom znechutiť), a to je Ž. relatívne malé mesto, akurát stále cestami v tom stredoveku v ktorom vzniklo (chýba tunel pod mestom/jazerom).
JJ
Je docela zajímavé, že ani v Amsterdamu ani v Kodani s tím přinejmenším zatím tak šílené problémy nejsou. Když budu chtít zaparkovat 300 metrů od nejrušnějších částí centra, tak tam bez větších problémů zaparkuju a většinou si mohu i vybrat zda na ulici či v parkovacím domě. Není to úplně levné, ale možnost je.
pivko
Záleží, co se přesně bere za centrum. V Praze 1 (přinejmenším na pravobřežní části) je míst k placenému parkování taky dost. Mnohem horší je to v rezidenčních lokalitách v širším centru (P2, 3 a 7). A pak v Dejvicích a na Smíchově, kde zóny nejsou, ale brzo budou (na Smíchově je možnost alespoň v centru Anděl, v Dejvicích kolem ČVUT taky pár možností je). Ale v Praze 3 je akorát Flóra a v Praze 2 a 7 vůbec nic.
marmess
Dle mého je to snad ještě horší ve Vršovicích, než na Vinohradech. Když tam jezdím se psem k veterináři, tak jezdím půl hodiny, než najdu místo. Co se Holešovic týče, tak v některých lokalitách je hodně míst i v zónách (např. na Létné) i na hodinách (např. U Průhonu – Vltavín). Zóny skutečně smysl mají, ale jen v tom užším centru. V širším by mít smysl mohly, ale musely by se mnohem lépe a flexibilněji nastavit. Tak jak je to teď to dost škodí (sám jsem rezident) a pokud má přijet návštěva o víkendu, tak jí většinou blokuju místo na hodinách, aby tam mohla zaparkovat. Co na tom, že je polovina zóny prázdná, když na hodinách je tam pro celé široké okolí tak 20 míst.
Lukas B.
ono vlastně ani tak moc nechybí místa pro dlouhodobé parkování, ale děsně chybí místa na půlhodinku. a to jak vinohrady, tak dejvice a tak i jižňák.
trevor12
imho resenim by mohlo byt misto striktne modrych zon jen pro rezidenty udelat vic mixovych zon (modra + hodiny), jinak ja nevidim nic spatneho na tom ze nekdo prijede na obchodni schuzku tramvaji, je to jen o zmene mysleni nemyslet si hned ze to je nejaka socka … firmam za 36k je samozrejme ulet, cena by mohla byt tak na urovni 6-10k za rok, pro zakazniky by byly ty hodiny v mix zone, stejne jako pro opravare atd…
trevor12
jinak samozrejme si myslim ze zakladem je neexistence radove vetsich P+R na konecnych metra, mluvim tak o 10-100 nasobne kapacite oproti aktualnimu stavu, kdo netaha nic objemneho muze se sklouznout metrem … je to pohodlne, rizeni v praze je intelektualni vyzva a zatezujici dusevni prace, radsi si odpocinu …
trx2010
S článkem mohu souhlasit. Pronajímám byty a dostupné parkování před barákem a navíc zdarma je jeden ze zásadních faktorů, pro který se nájemníci rozhodují byt vzít. Málokdo chce každý večer jezdit hodinu kolem baráku jako kokot a hledat parkovací místo.
Modré zóny jsou jen prostředek jak zkasírovat místní o nějaký chechtáky a vybrat něco navíc na pokutách. V některých částech Prahy je totiž parkování mimo modrou téměř nemožné a modrá přitom zeje prázdnotou. Logicky tak svojí činnost v takových lokalitách přesouvám do míst kde se zaparkovat dá. Ať už jde o nákupy, holiče, restaurace, podnikání. Do MHD v současné podobě mě totiž nenažene nic. Pokud by policajti věnovali tolik pozornosti kriminalitě jako vybírání pokut v modré, tak můžeme klidně nechávat klíčky v zapalování jako na kanárech.
Nedávno mě nepříjemně překvapil zákaz parkování na náplavce, kde parkuju minimálně deset let. Auto tam nechám a po centru jdu pěšky. Nyní jsem v prdeli a auto mužu šoupnout tak maximálně do centra Nový Smíchov. Kde teď parkují ty stovky lidí, co to byli zvyklí na náplavce celý den nechávat je mi záhadou.
mr_bodo
Mno, zásadní informace je ta, že si nikdo nekupuje „svoje parkovací místo“, ale „možnost hledat místo k zaparkování v zóně, za kterou jsem MČ odvedl daň z auta“.
A vím, co píšu. Praha 6, od srpna tuto daň platím taky.
Joker
S částí souhlas, ale část je podle mě mimo realitu Prahy.
Lidi-rezidenti jasně, taky se centrum Prahy vylidňuje. Koneckonců, podle mě celkově bydlení v úplném centru Prahy není nějaká moc výhra, ještě navíc za ty peníze, co to stojí.
Zaměstnanci a firmy:
No, pracovat v centru Prahy a jezdit do práce autem pokládám za zvláštní druh masochismu.
Sice někteří jezdí autem už jen z principu, ale když se vezmou racionální argumenty, po centru Prahy je prostě MHD typicky mnohem levnější, rychlejší, a občas i pohodlnější.
(Nevím, jestli je někdo tak nadšený řidič, že ho baví i popojíždění v kolonách, mě osobně baví víc třeba si číst nebo surfovat na webu.)
Na cesty po centru Prahy autem musím typicky počítat výrazně delší čas, než jsem zvyklý z MHD.
A kdyby jen MHD, tuhle jsem potřeboval přemístit auto zhruba z Těšnova na Václavák a trvalo to déle, než kdybych šel pěšky.
Navíc doba cesty autem má často velký rozptyl a těžko se předvídá. Když to metrem či tramvají někam je podle jízdního řádu 20 minut, dá se s rozumnou jistotou předpokládat, že za 20-25 minut tam budu. Autu stejná trasa může trvat v optimistickém případě 10, většinou 15-30 a občas 40 minut.
Další věc je, že firmu vyžadující vozový park a časté ježdění jednak myslící člověk neumístí do centra Prahy a jednak by i bez modrých zón musel to parkování řešit, protože nebýt modrých zón, sehnaly by se v ulici možná 2 parkovací místa, ale určitě ne např. 20.
Cena za parkovací kartu mi pro většinu firem nepřijde tak podstatná, protože když už si firma může dovolit platit ty částky za kanceláře v centru Prahy, nějaké v přepočtu 2000 měsíčně za parkovací kartu jsou už celkem zanedbatelný výdaj.
Samozřejmě problém je, že ty zóny se pořád rozlézají a dál od centra už to problém být začíná.
pzkudk
„Samozřejmě problém je, že ty zóny se pořád rozlézají a dál od centra už to problém být začíná.“
Mimochodem, když už jsem u těch pražských zhovadilostí. Zelení zmrdi včele s IPR a zmr. Štěpánkem chtějí přehradit magistrálu na Náměstí Hrdinů.
[odkaz]http://www.autorevue.cz/tramvaje-prekrizi-na-nam-hrdinu-magistralu-praha-chce-podjezd-zasypat [/odkaz]
Možná by nebylo špatné přidat pár hlasů od „občanské společnosti“ sem:
[odkaz]http://www.iprpraha.cz/taborska[/odkaz]
Můj pohled na věc je takový, že v centru města určitý smysl zóny mají. Problém ale je, jak jsou nastaveny. Je nesmysl, aby fungovaly 22 hodin denně, když se podívám přes den před barák (Vinohrady), tak je čtvrtina míst volných a na oranžových/zelených zónách není šance zaparkovat. Nutno podotknout, že je těch míst na hodinách i dost málo. Kdyby městu tak šlo o rezidenty, tak jim ty debilní nálepky rozdají zadarmo a ne za to kasírovat. Vždyť taková údržba stojí zapíchnutí značky na začátku ulice a jednou za pár let udělat modrou čáru. A vydělá si to na sebe samo pokutováním přespolních. Bylo by tak těžké, umožnit návštěvníkům např. v čase 9 – 18, aby na pár hodin v zóně zaparkovali a papírovými hodinami za oknem? Nebo je tak těžké postavit parkovací domy? Při „výstavbě“ zón je slibovali, ale od té doby nic. Navíc je v Praze mnoho brownfieldů, které dnes vypadají přímo tragicky a byla by tam možnost postavit něco užitečného.
Parkování auta je statek a nevím proč by měl být zadarmo, tedy zpoplatnění je na místě. Způsob zpoplatnění prostřednictvím zón je sice hloupý, ale ne nelogický.
Nicméně by se v tomto případě měly úměrně tomu snížit daně, což se samozřejmě neděje. Navíc to stále neřeší problém historických center, kde je s parkováních míst nedostatek kvůli památkářům se jich ani moc nedá vytvořit, protože jen tak něco nezboříte. Zpoplatnění má svůj smysl u nových staveb, kde si současně kupujete místo, ale jak to řešit v místech, kde vjezd do dvora ani garáže prostě nejsou? Navíc i tyto zóny vždycky odserou lidé, kteří bydlí mimo zónu, např. ve Vršovicích se prakticky nedá zaparkovat.
prosím vás, vysvětlete vážení diskutující, odkud se bere to právo rezidentů na zábor veřejného prostranství, je i interesantní, že ten zábor se jmenuje doprava v klidu, například majitel baráčku na vesnici nesměl postavit onen baráček bez přiměřených stání pro motorová vozidla, nuž , zavedl bych to obdobně pro hromadně bydlící, typicky panelákový lid, tedy , pokud neprokáže , že ma zajištěné stání mimo veřejnou sféru, soukromá garáž a podobně, nebude mu vydán technicky průkaz vozidla pro nezpůsobilost dopravy v klidu,
Vzniklo to jako zvyková norma. Samozřejmě, ta se může časem změnit, třeba změnou postoje lidí. Dokonce mohou koexistovat dvě takové normy paralelně – pak ovšem není nic jednoduššího, než mít v části města jednu normu a v části druhou, ať se lidi sestěhují podle toho, jestli chtějí nebo odmítají mít před domem parkovací místo. Lidé si založili města za nějakým účelem a ten se časem může měnit, tak ať se ta změna projeví třeba takto :-)
(poznámka: to se mi to kecá, když mám garáž :-))
Já žádným velkým obhájcem modrých zón nejsem, ale napadá mě, že rezidenti v místě platí daně?
1. no, není to úplně tak. rezidenti neplatí v místě daně, daně platí do eráru a ten rozděluje do obcí „od počtu hlav“.
2. možnost bezproblémově zaparkovat samozřejmě je faktorem zásadně ovlivňujícím kvalitu bydlení. někdo chce to, druhý ono. nejdražší kšefty a nájmy jsou tam, kde se nedá zaparkovat, ale zastaví tam bez problémů taxík.
1. což je závislé na trvalém pobytu, tzn. část jejich daní jde přímo do obce, kde bydlí
2. samozřejmě je to faktor, pro mě jako rezidenta to znamená že vždy zaparkuji (např. v porovnání s Vršovicemi), ale také se mi teď prodraží rekonstrukce bytu a znamená to též problémy, když přijede návštěva.
Dle mého určitý smysl zóny mají (v tom nejužším centru), ale zároveň jsou špatně nastaveny a chybí parkhausy pro návštěvníky.
ad 1. což ovšem obec nijak nemotivuje k tomu, aby se zajímala o to jak se daří místním (aby se tam žili bohatší a sídlily tam firmy), ale motivuje to obce aby se zajímaly o kusy obyvatelstva a chaoticky se spojovaly s dalšími vesnicemi tak, aby přesáhly nějakou kulatou hranici a byly v lepší sazbě. nějakej řezník u jehož krámu se nedá zaparkovat je z hlediska daňového obci zcela lhostejný.
To je samozřejmě otázka velikosti takové obce. Jsou obce, které skutečně přitahují bohatší obyvatele (napadají mě např. Jevany), ale třeba v Praze to půjde jen těžko. Navíc, např. u podnikatelů by měly mít obce příjem přímo.
nojo, ale jevany nepřitahujou bohatce tím, že by byly když už ne daňovým rájem, tak aspoň vlídným místem ku podnikání, ale tím že jsou sídliště naležato hned u dálnice a bydlí tam národní poklad.
třeba horské vesnice které nejsou podílníky lyžařským areálů a nepatří jim parkoviště jsou z atraktivity své obce pro podnikání spíš nešťastny. anebo jiné obce mají prokletí, přírodní zajímavost, (typicky adršpach a pískovcové skály), hospod je tam mnoho a penzionů ještě více, a obec z nich nemá skoro nic.
Njn, to je zase nešťastné přerozdělování. Kdyby obce měly příjem podle firem (či lépe z provozoven) na jejich území a část daní od lidí kteří v nich žijí, tak by vznikaly bohatší a chudší obce, z čehož by socani měli vyrážku.
…nedej bože, že by si pak obce mohly zkoušet nějak konkurovat – třeba mít odborněji i lidsky lépe obsazený stavební odbor, aby si tam chtělo parcelu koupit víc lidí :-) Nebo zdražovat poplatky, aby se jim vyhýbal proletariát :-)
no , myšleno tak, že jako silnice jsou pro každého, jen někteří, bo tam bydlí, chtějí silnici zadarmo zabrat pro sebe,
Kvitujem, lebo článok presne popisuje skúsenosti zo Ženevy, vyľudnené historické centrum (aj tie krčmy porušili), nemožnosť večer zaparkovať keď ideš k niekomu na návštevu. Plus tu je ako bonus totálne idiotsky (ne)riešená doprava (domáci vravia že kvôli ľavicovej vláde ktorá chce autá ľuďom znechutiť), a to je Ž. relatívne malé mesto, akurát stále cestami v tom stredoveku v ktorom vzniklo (chýba tunel pod mestom/jazerom).
Je docela zajímavé, že ani v Amsterdamu ani v Kodani s tím přinejmenším zatím tak šílené problémy nejsou. Když budu chtít zaparkovat 300 metrů od nejrušnějších částí centra, tak tam bez větších problémů zaparkuju a většinou si mohu i vybrat zda na ulici či v parkovacím domě. Není to úplně levné, ale možnost je.
Záleží, co se přesně bere za centrum. V Praze 1 (přinejmenším na pravobřežní části) je míst k placenému parkování taky dost. Mnohem horší je to v rezidenčních lokalitách v širším centru (P2, 3 a 7). A pak v Dejvicích a na Smíchově, kde zóny nejsou, ale brzo budou (na Smíchově je možnost alespoň v centru Anděl, v Dejvicích kolem ČVUT taky pár možností je). Ale v Praze 3 je akorát Flóra a v Praze 2 a 7 vůbec nic.
Dle mého je to snad ještě horší ve Vršovicích, než na Vinohradech. Když tam jezdím se psem k veterináři, tak jezdím půl hodiny, než najdu místo. Co se Holešovic týče, tak v některých lokalitách je hodně míst i v zónách (např. na Létné) i na hodinách (např. U Průhonu – Vltavín). Zóny skutečně smysl mají, ale jen v tom užším centru. V širším by mít smysl mohly, ale musely by se mnohem lépe a flexibilněji nastavit. Tak jak je to teď to dost škodí (sám jsem rezident) a pokud má přijet návštěva o víkendu, tak jí většinou blokuju místo na hodinách, aby tam mohla zaparkovat. Co na tom, že je polovina zóny prázdná, když na hodinách je tam pro celé široké okolí tak 20 míst.
ono vlastně ani tak moc nechybí místa pro dlouhodobé parkování, ale děsně chybí místa na půlhodinku. a to jak vinohrady, tak dejvice a tak i jižňák.
imho resenim by mohlo byt misto striktne modrych zon jen pro rezidenty udelat vic mixovych zon (modra + hodiny), jinak ja nevidim nic spatneho na tom ze nekdo prijede na obchodni schuzku tramvaji, je to jen o zmene mysleni nemyslet si hned ze to je nejaka socka … firmam za 36k je samozrejme ulet, cena by mohla byt tak na urovni 6-10k za rok, pro zakazniky by byly ty hodiny v mix zone, stejne jako pro opravare atd…
jinak samozrejme si myslim ze zakladem je neexistence radove vetsich P+R na konecnych metra, mluvim tak o 10-100 nasobne kapacite oproti aktualnimu stavu, kdo netaha nic objemneho muze se sklouznout metrem … je to pohodlne, rizeni v praze je intelektualni vyzva a zatezujici dusevni prace, radsi si odpocinu …
S článkem mohu souhlasit. Pronajímám byty a dostupné parkování před barákem a navíc zdarma je jeden ze zásadních faktorů, pro který se nájemníci rozhodují byt vzít. Málokdo chce každý večer jezdit hodinu kolem baráku jako kokot a hledat parkovací místo.
Modré zóny jsou jen prostředek jak zkasírovat místní o nějaký chechtáky a vybrat něco navíc na pokutách. V některých částech Prahy je totiž parkování mimo modrou téměř nemožné a modrá přitom zeje prázdnotou. Logicky tak svojí činnost v takových lokalitách přesouvám do míst kde se zaparkovat dá. Ať už jde o nákupy, holiče, restaurace, podnikání. Do MHD v současné podobě mě totiž nenažene nic. Pokud by policajti věnovali tolik pozornosti kriminalitě jako vybírání pokut v modré, tak můžeme klidně nechávat klíčky v zapalování jako na kanárech.
Nedávno mě nepříjemně překvapil zákaz parkování na náplavce, kde parkuju minimálně deset let. Auto tam nechám a po centru jdu pěšky. Nyní jsem v prdeli a auto mužu šoupnout tak maximálně do centra Nový Smíchov. Kde teď parkují ty stovky lidí, co to byli zvyklí na náplavce celý den nechávat je mi záhadou.
Mno, zásadní informace je ta, že si nikdo nekupuje „svoje parkovací místo“, ale „možnost hledat místo k zaparkování v zóně, za kterou jsem MČ odvedl daň z auta“.
A vím, co píšu. Praha 6, od srpna tuto daň platím taky.
S částí souhlas, ale část je podle mě mimo realitu Prahy.
Lidi-rezidenti jasně, taky se centrum Prahy vylidňuje. Koneckonců, podle mě celkově bydlení v úplném centru Prahy není nějaká moc výhra, ještě navíc za ty peníze, co to stojí.
Zaměstnanci a firmy:
No, pracovat v centru Prahy a jezdit do práce autem pokládám za zvláštní druh masochismu.
Sice někteří jezdí autem už jen z principu, ale když se vezmou racionální argumenty, po centru Prahy je prostě MHD typicky mnohem levnější, rychlejší, a občas i pohodlnější.
(Nevím, jestli je někdo tak nadšený řidič, že ho baví i popojíždění v kolonách, mě osobně baví víc třeba si číst nebo surfovat na webu.)
Na cesty po centru Prahy autem musím typicky počítat výrazně delší čas, než jsem zvyklý z MHD.
A kdyby jen MHD, tuhle jsem potřeboval přemístit auto zhruba z Těšnova na Václavák a trvalo to déle, než kdybych šel pěšky.
Navíc doba cesty autem má často velký rozptyl a těžko se předvídá. Když to metrem či tramvají někam je podle jízdního řádu 20 minut, dá se s rozumnou jistotou předpokládat, že za 20-25 minut tam budu. Autu stejná trasa může trvat v optimistickém případě 10, většinou 15-30 a občas 40 minut.
Další věc je, že firmu vyžadující vozový park a časté ježdění jednak myslící člověk neumístí do centra Prahy a jednak by i bez modrých zón musel to parkování řešit, protože nebýt modrých zón, sehnaly by se v ulici možná 2 parkovací místa, ale určitě ne např. 20.
Cena za parkovací kartu mi pro většinu firem nepřijde tak podstatná, protože když už si firma může dovolit platit ty částky za kanceláře v centru Prahy, nějaké v přepočtu 2000 měsíčně za parkovací kartu jsou už celkem zanedbatelný výdaj.
Samozřejmě problém je, že ty zóny se pořád rozlézají a dál od centra už to problém být začíná.
„Samozřejmě problém je, že ty zóny se pořád rozlézají a dál od centra už to problém být začíná.“
Ale o tom přece celá tahle diskuse je…