Modré zóny: Jak vyrobit ghetto - zpět na článek

Počet komentářů: 128

  1. Nevidel bych to tak tragicky. Modre zony budou pro barevne. Ti povetsinou auta nemaji (puvodne domaci), nebo maji (budouci domaci), ale jejich Hiluxy nebudou mit RZ, protoze na tuto skupinu obyvatel se drobne protiustavni delikty vztahovat nebudou, pripadne se nebudou vymahat. Takze do center se nam nastehuji vlajkove lodi nove kultury a my budeme radi, ze alespon od nas neutikaji. Vyresi se tim i pripadne demonstrace v centrech, nebot si je uz nikdo nelajzne.

    Celkove to povede ke zklidneni center, nikdo si nebude stezovat a na poradek budou dohlizet hlidky Saria. Jedine, co se bude muset z modre zony vyjmout, bude Strakovka a pripadne par podobnych ulic, aby nahodou proboha neprisel k uhone nekdo, kdo ma sice imunitu proti ceske legislative, ale ne proti kindzalu.

  2. Co se výše ceny nemovitosti, odvíjející se od ne/možností parkování v místě, to mohu potvrdit. Byt, který jsem měl donedávna pronajatý, se nalézal na poměrně atraktivním místě, ale byl tam občas problém zaparkovat. Já to neřešil, protože jsem měl pronajaté kryté parkovací stání ve dvoře domu, kde se byt nalézal. Majitelka se loni rozhodla byt prodat (proto jsem sám koupil domeček a přestěhoval se do vlastního) a když jsem se s ní po několika měsících opět setkal ve městě, vyprávěla mi, že měla zájemce, který by byt zrekonstruoval a pronajímal. Když se ale dozvěděl, že magistrát v té oblasti chystá modré zóny, z koupě vycouval, protože prý by měl problém sehnat slušné a solventní nájemníky (kteří zřejmě potřebují k životu auto a nemají zájem řešit nemožnost snadného parkování). Musela nakonec jít dolů s cenou a přesto trvalo několik měsíců, než byt prodala – prý právě kvůli očekávaným potížím s parkováním. Parkovací stání ve vnitrobloku byl prý znovu pronajaté hned druhý den po tom, co jsem ho uvolnil. No, mne to už trápit nemusí a pokud mi město hodlá házet klacky pod nohy jen proto, že potřebuji auto, rád své peníze za kulturu a zboží utratím tam, kde mi nabídnou rozumné podmínky k parkování. Dá se očekávat, že spolu se mnou tak bude činit stále více a více postižených řidičů a majitelů nemovitostí v modrých ghettech…

    1. Pani může zkusit žalobu na náhradu škody…zcela zřejmě ji poškodili magoři z magorstrátu, navíc nechat si vypracovat studii, která potvrdí, že zóny jsou k hovnu (míst celkově ubylo, není jich ani tolik to prodanejch povolenek atd.) nebude tak těžký. Pěkně ať se pakáž na úřadě zapotí, třeba má i malou šanci na úspěch…

    2. z koupě vycouval, protože prý by měl problém sehnat slušné a solventní nájemníky

      Imho a není to spíše tak, že by je sehnal, ale ne za běžnou pražskou raketu?

      1. Pokud ten byt nezdědíš, nekoupíš od bytového fondu za pár korun, nebo o něj neobereš nějakou babku nad hrobem, tak to, co se zdá jako raketa ve skutečnosti znamená návratnost investice tak za 25 let.

        1. A neprojevuje se tady spíš efekt Škoda auto? Kdy zmrdi prodávají předražené sračky a hledají vohnouty, co ty to koupí a ti pak hledají vohnouty, co si to pronajmou? Nebo v čem je podstata tvorby cen v Praze? Drahé pozemky?

          Třeba občas jezdím okolo tohoto http://www.parkklecany.cz/ a nechápu, že jim někdo může dát takovou dát takovou střelbu za bydlení v prdeli, bez služeb (parkování, klima) a ještě s touhle dispozicí.

          1. Nee, v Praze je draho, protože se tady nejvíc vydělává (HDP Prahy je ca 175% průměru EU, kdežto ostatní regiony ČR nedosahují ani průměru).

            1. V Praze neni az tak draho. V hospodach se tam najim velmi dobre a levneji, nez jinde.

              Nicmene, znacny vliv na otoc penez v Praze ma i fakt, ze hodne firem tam ma sva sidla. Bylo vyhlasene, ze FU se s kontrolami nepretrhne, takze kdo mohl, ten tam papirove zdrhl.

              1. V Praze není vůbec draho. Kdo chce, najde. Jen se tam blbě žije – je tam kravál, špína, blej vzduch, nějaká divná krajina (kdo má furt čumět na baráky, ploty, beton, asfalt, trosky něčeho, dráty ve vzduchu). Nějak to nemá celé smysl.

                1. Znam furu lidi, kteri toto nevnimaji. Moje svagrova bydli v Liberci a jasala, jak ma krasny vyhled z okna. Koukl jsem a vidim jen furu panelaku…

                  Praha ma hodne periferii, kde se asi zije docela fajne. Ale hodne lidi se musi prodrat do mesta do prace, odpoledne zase z prace a diky tomu, ze dneska neni v mode jit do hokny na sestou, tak po navratu domu ma clovek cely den v prdeli. Zit jen pro praci a presuny do a z, to neni moje parketa. Nerikam, ze to tak maji v Praze vsichni.

                2. Mousso, jsi tu někde?

                  1. jsem tu, je to blázen. :-))

                3. Hluk, špína a dráty? Možná v nějaké chudinské čtvrti. Já mám opačnou zkušenost. Víceméně ticho, rušené jen ptačím zpěvem (odstup od pozadí je tak 20 dB, možná víc). Pravidelný noční řev čoklů chybí zcela. Dráty jako na vesnici ani náhodou, všechno v zemi včetně 22kV kabelů. O čistotě vzduchu by se mohlo nějakýmu venkovanovi, zvyklýmu na to, že kolem všichni topí uhlím (a to ještě kdoví jestli) jenom zdát. Na metro pět minut, na čtyři dálnice do deseti minut, na další čtyři do půl hodiny. Když se rozhodnete ve tři ráno jít na nákup, je to blíž, než leckde ve dne do konzumu. Snad jen ten údiv, když si někde přečtu, jak nízké mají jinde platy, je trochu rušivý.

                  1. Re: pzkudk
                    16.3.2016 v 10:40

                    No, muzu srovnavat zivot ve velkomeste, na malomeste s zivotem v sumavske prdeli.

                    Na Sumave mi nikdo nesmrdi do oken, v noci cokli nestekaji a draty mi nikde nezavazi. Metro nepotrebuji a ve tri rano spim, tudiz mne nakup netankuje. Muzu nakoupit rano v 7, coz mi staci. Na malomeste fura aut, ktera jezdi sem a tam (jedna vlna rano, druha odpoledne). Ve velkomeste smrad z blizkeho pivovaru.

                    Ja bych to tak nepausalizoval. Kazdopadne neznam velkovana, ktery jede na dovolenou do Prahy. Zato vidam mnoho prazanu, kteri jedou na dovolenou na Sumavu. Delaji neco blbe?

                    1. Na dovolenou ne, ale na výlet ano. Jsou jich víkend co víkend plná nákupní centra. Ale netvrdím, že je tu všechno nej, jen jsem uvedl protipříklad, když už tu někdo chce takhle paušalizovat :-)

                      Jo, a ještě jsem v tom protipříkladu zapomněl na 700 Mbit/s obousměrně :-)

                    2. – ja na chalupe Internet mam, jak rychly nevim, je to k zivotu dulezite?
                      – na nakup pojedu klidne i do Polska, ale zit tam nechci
                      – hodne prazanu kupuje na stari chalupy a stare domy v posumavi a stehuji se tam. Jen nadavaji, ze to maji daleko ke „svym“ doktorum. Pritom napriklad moje zkusenost z klatovske nemocnice ne vyrazne lepsi, nez jakou mam v nasem malomeste.

            2. Což jistě nemá nic společného s tím, že šance na kontrolu ze strany úřadů je v Praze asi 1/10 proti zbytku republiky (a reálně Praha 2 má úctyhodnou periodu mezi návštěvami spočítanou zhruba na 200 let)

          2. Já už jsem se úplně bál, že nedojde na zmrdy ze škodovky :-) Každý zboží má nějakou cenu, ty jí buď akceptuješ či nikoliv. Co se podílí na tvorbě této ceny mi může být celkem šumák. Na tom že škodovka prodává za ceny, které jsou jí lidi ochotný dát nic špatnýho nevidím. Taky asi nepřijdeš v práci k šéfovi nebo zákazníkovi a neřekneš mu, že ti stačí polovina platu, protože nechceš být předražený zmrd. Nebo jo? Sám jsem podle tebe vohnout co si dvakrát kdysi koupil novou Škodu a nějak jsem si ani podvedenej nepřišel. Bylo to spolehlivý, cenu jsem akceptoval, a když sem to potřeboval prodat, bylo to za týden pryč a navíc za super zůstatkovou cenu.

            1. Sám jsem podle tebe vohnout co si dvakrát kdysi koupil novou Škodu a nějak jsem si ani podvedenej nepřišel. Bylo to spolehlivý, cenu jsem akceptoval, a když sem to potřeboval prodat, bylo to za týden pryč a navíc za super zůstatkovou cenu.

              Vzásadě koncernové pojetí vozidla jako v pozitivní smyslu slova spotřebního zboží je správná. Něco jako pro mě mikrovlnka. Věc, která mě nemá vůbec otravovat a sloužit do konce životnosti. Za tuto vlastnost by si i člověk připlatil.
              K uvedenému příkladu. Není tedy špatné si koupit spotřební vozidlo, není špatné za ní vysolit třeba 700 litrů, když jinde dostanu za stejnou cenu o třídu větší auto. Naopak je špatně, když tohle vysolím a musím po 20 kkm řešit rozvody. Nebo že musím mezi výměnami řešit dolévání oleje. Případně jestli vohnout v servisu vyměnil opravdu všechen olej a nezkurvil tak velmi sofistikovaný proměnlivý interval výměny. atd a různé další průsery. To je to oč tu běží..

              Bavil jsem se jednou doktorantkou, která na částečný úvazek pracoval u Škodovky na povrchových úpravách karosérií. Velmi básnila o kvalitě antikorozní ochrany. Když jsem opáčil k čemu mi to je, když mi to s velkou pravděpodobní ukradnou a rozřežou na čtvrtky, mi nedokázala odpovědět.

              1. To, oč tady tedy běží, můžeš řešit případ od případu u každého zboží a u každé firmy. Takže proč to zatahovat do diskuze o modrých zónách? Neměl sem nikdy žádnou závadu s nájezdem 80tis za rok, nikdy mi Škodu neukradli a ani nerozřezali. Dva bavoráky ovšem ano. Vypovídá moje zkušenost o něčem? Nikoliv. Třeba s renaulty jsem měl otřesnou zkušenost, přesto jsou lidé kterým spolehlivě údajně slouží. Chci tím jen říct že ta debata asi nemá smysl, protože k ničemu rozumnému dojít nemůžeme.

                1. Cílem byla demostrace jistého specifického obchodního přístupu. Jako vzor jsem použil, zde na serveru známou automobilku. Nic víc, nic míň..

      2. > není to spíše tak, že by je sehnal, ale ne za běžnou pražskou raketu?

        Nebo spíše by je možná sehnal, ale neplatili by mu tolik, aby si koupi toho bytu mohl dovolit?

  3. Praha rozšiřuje nejen oblast modrých zón, ale „rozšířila“ i rezidentský poplatek. Z původních 700 Kč ročně pro běžného joudu, na 1200 Kč ročně. Někteří měli námitky a i přesto, že to Magistrát nadirigoval, neváhal a svedl zvýšení na Městské části. Městské části naopak chtěli něco úplně jiného než Magistrát.

    Je to těžký, ideálem některých pitomců jsou úplně prázdné ulice bez parkujících aut. To až bude, tak údajně bude ráj na zemi a Praha bude konečně městem.

    1. Něco jako Pripjať? Tam taky nejsou žádná auta, takže to musí být dokonalé město k bydlení :-).

      1. Ano, mám pocit, že to je vlhký sen mnohých idealistů. Ještě že zpravidla nebývají vzděláni ve fyzice a chemii a tudíž netuší, jak snadno by to šlo realizovat :-)

    2. Stačí se podívat po Česku. Kde se arbitrárně omezil vjezd aut nebo parkování, firmy se začaly stěhovat pryč. Nic nepomohlo vysvětlování, že lidi si přece těch dvě stě metrů dojdou :-)

    3. Ten sen o „centru bez aut“ je dost krátkodobý. Když se to totiž konečně navzdory občanům zadaří, centrum zůstane sice geograficky centrem, ale přestane být centrem ve smyslu míst s vysokou hustotou lidí.

      1. krátkodobý je relativní, protože pitomci na Magistrátu mají výrazně nižší životnost. Navíc Magistrát již dlouhé roky okupují burani z Horní Dolní, pro které je ideálem vesnička středisková a to novodobá opuštěná Praha splní bezezbytku. Že z té vesnice zdrhli do Prahy právě proto, jim nejspíš nedojde nikdy. Přijde si tak buran do Prahy, chvíli se rozhlíží a od té chvíle je to „jeho město“. Jen bude muset dořešit, že málo lidí znamená malý daňový výnos a ostatní buranské kámoše uhnízděné v neziskovkách už nebude z čeho živit. Kdo chce kam a ať si to užijí ve zdraví, já u toho už nejspíš nebudu.

  4. Doplnil bych že firmy neodejdou ani tak proto že se jim zvednou náklady, to také, ale hlavně proto že jim přestanou přijíždět zákazníci – to zabolí okamžitě a hned.
    A to platí i pro obyčejné kanceláře, protože si k sobě do firmy nemůžete jen tak pozvat na schůzku zákazníka/dodavatele a říct mu – přijeď tramvají.

    Naopak autor přesně vystihl kdo zůstane – osiřelí důchodci, cizinci převážně z chudších částí Evropy (ti bohatší buď chtějí být v architektonickém centru, nebo naopak v domečku na periferii), studenti a smažky (obecně lidé s problémy platit).

    1. Jen dotaz:
      Pracoval jste někdy ve firmě sídlící v modré zóně?

      Příklad z praxe:
      Pracoval jsem v takové firmě.
      Nájemců, našich sousedů v objektu, přibývalo.
      Majitel objektu přistavěl vedle větší dům.
      Po vyčerpání jeho kapacity (dva roky) přistavěl další.
      Po vyčerpání jeho kapacity nyní staví další.
      Kde dělá chybu?
      Přitom to není jediný majitel nemovitostí v lokalitě, podobně se chovají tam, kde mají prostor, i ostatní.

      Nyní pracuji v jiné firmě v modré zóně.
      O roku 1994 si vybudovala dostatečné renomé na to, aby se k ní zákazníci prostě nějak dopravili a nehleděli na to, jak se naopak nim dopraví zaměstnanci firmy.

      Některé zahraniční firmy mají k individuální automobilové dopravě odmítavý vztah a praktikují tvrdou politiku omezení „uhlíkové stopy“. Přesto mají po celém světě dostatek zákazníků a nezajímají se o to, jak k nim tito přijedou.
      _________________
      Na tomto webu jsem před lety četl poznatek, že modré čáry na silnicích označují čtvrť, kde v zastupitelstvu zasedá naprůměrný počet blbů.
      To považuji za trefné.

      1. Čistě jen ze zvědavosti, nepracujete v oblasti environmentalismu a životního prostředí? To by totiž vysvětlovalo mnohé.

        1. V oblasti environmentalismu a životního prostředí?
          Vlastně ano, pracuji.
          Konkrétně v oblasti životního prostředí budov a sídel.
          Řešení střetů s orgány environmentalistů mi nějaký čas zabírá, někdy nepříjemně dlouhý.
          Co a v jakém smyslu by to vysvětlovalo, nevím.
          Můžete poučit postého vidláka?

          1. Myslel jsem to tak, že se jako diskutér fundovaně (bez urážky!) vyjadřujete k otázkám životního prostředí, proto jsem to spojil s Vaší profesí a druhem zaměstnavatele a jak známo, „zelené“ firmy bývají dost antiautomobilní. Holt jsem použil takový oslí můstek :-).

            1. Děkuji za vysvětlení.

        2. Ja ho ctu se zajmem uz delsi dobu a nemyslim, ze je to nejaky enviromentalista.
          Spis typuju, ze je to obycejny debil.
          Zvlast ta teze, ze v soucasnych zonach centrum+Vinohrady+Holesovice, kde jsou baraky nahnacane na sobe a jediny kousek volneho mista je verejny park, si majitel baraku luskl prstem, vedle postavil este jeden vetsi a ted stavi dalsi…
          Takovouhle hovadinu muze napsat jedine clovek, co v soucasne prazske zone nikdy nebyl.

          1. Ne jeden a další…
            Vedle postavil jeden větší, druhý větší a teď staví třetí. Budovu spojující první a druhý barák lze dokonce (podle adresy) považovat za samostatnou budovu (pokud byste dohledal označení budov jako A,B,C,D,E).
            Poblíž je skutečně veřejný park na Ortenově náměstí a slušně velká zahrada mateřské školy na pozemku bývalého divadla Urania.
            Vaše definice obyčejného debila musí být zajímavá, dokážete se podělit?
            Samozřejmě se nabízí otázka, zdali jste v Holešovicích někdy byl vy.

            Jinak: v centru se právě teď slušně velký barák staví – ani ne před čtrnácti dny měli glajchu.
            Pokud jsem v současné pražské zóně nikdy nebyl, vy rozhodně také ne.

            1. Takže pracujete v Classic 7? Já totiž také. Nutno podotknout, že je zde hodně parkovacích míst v okolí, ať už garáží, nebo venkovních stání, například u Plavební správy, kde parkuji i já. Navíc za cenu 600Kč (bez DPH)/ měsíc, takže za cenu nižší než nabízí město.

            2. Je blbost to takhle zobecňovat..

          2. Ještě douška: Zapomenout v tak fakty nabitém komentáři, jako je ten váš, na OC Quadrio je trochu divné.
            Jak se vygůglil, všechny byty již jsou prodány. Skutečnost, že obchodní prostory jsou plně pronajaty, netřeba gůglit, stačí se podívat.

            Co se týče těch Holešovic: jak dlouho asi bude ještě nezastavěná plocha vedle revitalizovaného pivovaru?
            A ta jáma naproti Alze?

            1. Řekl bych, že dlouho, protože mají problém získat stavební povolení.
              http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/stavebni-urad-zamitl-stavbu-nedaleko-holesovicke-trznice-20150716.html

      2. Tak to já bych našel i malé české firmy, které mají k automobilům odmítavý vztah :-) Ale můžete naznačit aspoň které to jsou ty celosvětové odmítavé firmy?

        1. Já znám jednu nadnárodní společnost, která po aféře dieselgate zavedla embargo na auta od VW group. Do té doby měli ve firmě škodovky i volkswageny, ale po dieselgate se posrali a od teď už žádné nové auto od VW nebude.

          1. Njn, kdo chce vidět svět přes růžové brýle, má plné právo tak na vlastní náklady činit :-)

      3. Nejsem na to hrdy, ale take jsem pracoval (na zacatku stoleti) ve firme v centru Prahy. Kamarad bydlel 20m od Fleku a 300m od te firmy. Parkovani byl horor uz tehdy a to nebyly modre zony vsude. To noseni veci a 30 min krouzeni za ucelem nalezeni mista ze ktereho vas mestapo neodtahne a nepokutuje bylo otravne.
        Nicmene vsichni tady fnukate co je spatne, ovsem reseni nenabizite. Parkovaci domy a podzemni parkoviste „zdarma“ to asi nebudou, ze? A aby se za ne platilo to byste se posrali. Nejake dalsi napady?

        1. Neubírat parkovací místa a naopak jejich počet zvyšovat. U nás jsou široké chodníky, po kterých skoro nikdo nechodí. Chodníky by mohly být poloviční a hned by přibylo parkovacích míst. Jenže u nás se půjde opačným směrem, předělá se Vinohradská a uberou se parkovací místa, protože jeden Matěj si myslí nebo vlastně on vůbec nemyslí, tak proto.

          1. Obávám se, že problém je složitější. Příklad z jednoho pražského sídliště (kde naštěstí nebydlím): je tam velká nouze o parkovací místa a zároveň velká travnatá plocha. Místní napadlo, že by se z části té plochy dalo udělat parkoviště. Úřad předběžně nebyl proti (zázrak!), proto se organizátoři poptali na názory lidí ze sídliště a drtivou většinou hlasů se dozvěděli, že nepřipadá v úvahu, že preferují zeleň (reálně tedy spíš hněď). Když jsem se to dozvěděl, chvíli jsem vrtěl hlavou (protože ta situace s parkováním je tam opravdu příšerná a minimálně jedno auto tam má skoro každá rodina) a pak jsem si holt zapsal další položku do mého seznamu nesrozumitelných preferencí prostého lidu. Takže možná, že ta Vinohradská by dopadla stejně :-(

            1. Neměli se těch místních ptát. On se úřad taky neptá a napálí si tam, co se mu zachce a nebo se ptá a stejně si to pak udělá po svém.

              Tak to bylo s Vinohradskou, oni se nás sice ptali, ale stejně si to naplánovali po svém. Takže položí otázku a pokud odpovíme, co chtějí, tak to tak udělají, pokud odpovíme něco, co se jim nehodí, tak si to stejně udělají po svém. Protože mají jakési niterné pocity, že jim bylo shůry dáno víc než ostatním. Na diskuzi byla jedna žena nebo spíše takové batikované individum, která jako jediná tvrdila, že na Vinohradech kolem Vinohradské není sebemenší problém s parkovacím místem. Že vždycky zaparkuje skoro před barákem. Ale na druhou stranu předtím tvrdila, že chodí pěšky nebo jezdí na kole . . .

              1. Když on to organizoval takový poctivec, zvyklý z předchozí země pobytu, že si místní věci organizují především místní obyvatelé… :-)

              2. Hm, některým lidem (a batikovaným alternativkám) je dost těžké vysvětlit i očividnou skutečnost…

              3. Tak jestli parkuje akorát büzykl, tak ten zaparkuje skutečně všude…

        2. No, v hustě obydlených oblastech je několik řešení:
          – parkovací domy, ale tam holt nájemné za parkovací stání nebude za sedm stovek ročně jako residenčka. Tady v našem městě, kde by chtěl žít každý, se za nájem krytého parkovacího místa v parkhausu u centru vybírá 1000 – 2000 kaček měsíčně, nekryté je o cca třetinu levnější, řadová garáž se dá pronajmout za ceny od 700 do 1500 kaček měsíčně včetně elektřiny podle toho, kde se garáž nalézá a zda je poblíž zastávka MHD
          – odstěhovat se někam, kde neprudí majitele aut, ale to je logisticky a finančně náročná operace
          – nevlastnit auto, což znamená zcela se odkázat na milost a nemilost externích dodavatelů přepravních služeb
          Osobně pociťuji propracované parkovací možnosti jako jednu ze služeb města, která má přímý vliv na jeho atraktivitu. A tupé zakazování parkování nebo tzv. humanisace veřejných prostor, spojené s vyháněním aut, fakt jako propracované parkovací možnosti neberu a je to pro mne signálem se tomu místu pokud možno co nejvíce vyhýbat.

          1. Jednička až dvojka není marná, zejména pro podnikatele a firmy, který si ještě odečtou DPH a nezřídka dostanou množstevní slevu. Ve srovnání s těma 30k co si podnikatel zaplatí za plac na ulici, kterej mu stejně zabere někdo jinej (za vyhrazený by to bylo tak 2× tolik), přičemž už to místo má i tak už předplacený z daní, je to vlastně jak zadarmo.

            1. Počítám samozřejmě měsíčně, pořád je 12-24k včetně DPH ročně za vyhrazený místo pod střechou ještě krásný oproti „službě“ magorsrátu za 30 bez.

      4. Nepracuji, ale vidím to z pohledu majitele obyčejného činžovního domu (ne že bych jím byl).

        Po zavedení zón neprve odešla developerská kancelář, která stavěla novou rezidenci s parkovacími místy poblíž, do půl roku. Pak odešla právní kancelář a nakonec řemeslníci – výtaháři, až za rok, ti to vydrželi nejdéle, protože měli nárok na levné karty díky trvalému bydlišti. Celková bilance – ztráta přes 50kkč měsíčně na tržbách pro majitele domu, v době kdy zbytek bytů byl ještě obsazen těžce regulovanými nájemníky (2007-8).

        Bytové prostory, pokud nějaký regulovaný časem skončil, se pronajímají o dost hůře, často noví zájemci končí po pár měsících pro neplacení, to dřív nebývalo, prostě zmizeli „normální lidi“, zůstali cizinci jako bulhaři, slováci, ukrajinci, španělé, pak studenti a singles různé bonity. Taky zhoršení, ztráty plynou nejen z menších nájmů, ale hlavně z prostojů mezi pronajmutím více poničených prostor.

        Nebytové prostory byly přes dva roky nepronajaté, pak to z bryndy vytáhl hostel na který se předělaly, závislý na příjmech od cizinců, který také provozují cizinci, kteří jezdí buď taxi, MHD nebo pěšky, a poslední dobou celkově rostoucí ekonomika, která umožnila další drobné podnikání v prostorách po řemeslnících.

        A jen tak mimochodem, zkuste si rekonstruovat půl roku až rok vybydlený byt po regulovaných nájemnících, s parkovacími zónami venku. Další desetitisíce padly na parkování pro řemeslníky a dělníky.

        Takže i převedeno na peníze se jedná o statisíce ročně na pouhý jeden dům.

        1. přesně tak je to u nás, bydlím v zóně a je tam obrovský pohyb nájemníků. V ulici „zakopávám“ nejméně jednou týdně o stěhovací vůz. A u nás v domě už bydlí prakticky samí cizinci, ale to by mi tak nevadilo, je lepší mít za sousedy cizince, nejsou tak protivní jako čeští sousedé. Každý druhý nebyt je obsazen Vietnamci. Majitel na tom určitě tratí.

        2. Zato ale máte krásné umrtve… pardon, dopravně zklidněné okolí domu, sousedi se potkávají a vůbec to na ulici žije, no ne? I nějaký strom se tam najde :-). Na kapitalisty, co dřou z kůže nájemníky, defekuje magistrát, plný ekologistických sluníček.

  5. Máme trh, kde jsou tři firmy, dvě fungují běžným způsobem, třetí nic nedělá a píše blog o tom jaké jsou ty dvě kurvy. Ano, třetí firma jsou občané a někteří z nich píšou články jako tento. Nějak se tu někteří ještě s tím kapitalismem nesrovnali.

    1. Ano, modre zony zavedene magistratem ci mestskymi castmi jsou totiz typickym prikladem kapitalismu v praxi.

    2. které jsou ty předcházející dvě?

    3. Pokud je socialistické kreslení po silnici nazýváno kapitalismem, pak ničemu nerozumím.
      Můžete nějak doložit, že vytváření modrých ghett je nějak spojeno s kapitalismem? Nepřijde Vám to spíš těžce socialistické?

      1. Nevím, co na tom chcete „dokládat“, ale označit si svůj pozemek a chtít za jeho užívání úplatu mi jako socialistické moc nepřijde.

        1. Ci je ta silnice?

          1. Státu, případně města. Tudíž stát nebo město rozhoduje o tom, co se s ní bude dít. Nepřijde mi na tom nic nepochopitelného.

            1. Mně jo :-) Stát je, alespoň v mém chápání světa, pouhé sdružení občanů. Neměl by tudíž dělat občanům naschvály a chtít po nich nějaké monopolně vysoké ceny za parkování a podobně.

            2. Tak třeba v Praze jsou některé ulice Městských částí a některé Magistrátu ve správě TSK. Všechny tyto organizace řídí volení či jmenovaní tydýti z politických stran, kteří nemají žádná vlastnická práva a nadto jsou placeni z našich daní. Nemálo z nich se projevuje tak, že nebýt našich daní, zdechnou hlady. To ani omylem negarantuje jejich schopnost smysluplně nakládat s majetkem. Blboň typu Matěje Stropnického, který má shodou náhod rozhodovací pravomoc o majetku města, by bez peněz daňových poplatníků nedožil zítřka. Takže nerozhoduje město nebo stát neb to není nic, rozhodují „duševní giganti“ typu Stropnického, takto osoby neschopné samostatného života.

              1. Takhle ale funguje nemálo běžných nestátních firem typicky vlastněných zahraničním vlastníkem, kdy si český management podnik ždíme bez ohledu na jeho dlouhodobou perspektivu neboť po nás potopa a za rok tu být nemusíme, takže si co nejvíce nahrabat (nejvíce to je vidět na infrastrukturních fimách). On jako ždíme často i ten vlastník, ale český management má ještě vlastní píseček malých domů. A jediným, kdo s tím může něco udělat je ten vlastník. Můj původní komentař směřoval k tomu, že již nežijeme za socíku a státu je blaho občana úplně u prdele a pokud chce něco změnit, musí přijmout to, že pouze on s tím něco udělá a dělat musí – jako na trhu. Stačí se podívat na ekoteroristy, kavárny a pravdoláskaře, jsou úspěšní, protože něco doopravdy dělají a hodně z nich zadarmo. Mají sice plnou hubu ideologické teorie, ale plno z nich se je schopno zvednou a zadarmo ve svém volnu jít třeba někam demonstrovat. Na DF má taky dost lidí plnou hubu teorie, včetně dokonce různých militantních logiků, ale skutek jaksi utekl.

                1. tomu nějak nerozumím, za socíku se stát staral o blaho občanů? Kdy přesně? Jak to chodí u nestátních firem, není důležité, protože taková firma mě donutí ji financovat až zase prostřednictvím státu. Jenže taková firma má nějaké skutečné vlastníky a tam je rozdíl mezi firmou a státním/obecním, kdy tydýt z Horní Dolní o Praze prohlašuje „moje město bude bez aut“! Když přijde soukromý vlastník a řekne moje firma bude bez aut a na mém pozemku nebude parkoviště, tak proti tomu nemám vůbec nic.

                  Darmožrouti z neziskovek chodí zadarmo a ve svém volnu? No to ani ne, jsou placeni z našich daní, takže zadarmo ani omylem a plácání se po demonstracích je jejich „práce“.

                  1. A stát/obec nemá skutečné vlastníky?
                    To už trpíte selektivní slepotou, jenom v mém okolí pozoruji jedince, kteří v žádné neziskovce nepracují, naopak všichni jsou v ryze soukromých společnostech a jde o sluníčkáře/pražskou kavárnu/jak chcete jak vyšité. Všech akcí se účastní za svoje a ve svém volnu. A to nejde ani o žádné militanty.

            3. Stat i mesto je ve vlastnictvi verejnem. Takze vybirat poplatky od lidi, jimz ten pozemek patri, do kasy, ktera mizi kdesi jaksi, je socialisticke docela dost. Zejmena pak, kdyz z tech poplatku jsou povetsinou financovany akce, ktere realizuji soukrome firmy. Pravda, to uz neni socialisticke, alebrz cistokrevna kapitalisticka habadura :-)

              Pomerne znama perla je, ze kdyz mate na svem pozemku verejny chodnik, pak se o nej musite starat, ale kdyz si na nem vysypete hromadu pisku, tak platite mestu za zabor :-). Nektera mesta to maji upravene, ze se to netyka majitelu pozemku. Ale k temto upravam doslo az pote, co lidi rvali.

              Takze jakmile zacne obec pred vasim barakem organizovat nejake verejne parkoviste, chodnicky, cyklostezky, rozsirovat silnice apod., je nutne byt ve strehu, pokud tam mame svuj pozemek.

              1. Já zase vlastním akcie Komerční banky a musím jí platit poplatky. Jak socialistické!
                Ale i kdyby to, hypoteticky, socialistické bylo tak co?

                1. Vy platíte poplatky v bance? V roce 2016? OK…

                2. Tohle je vtip nebo to myslíte vážně? Nejsem si jist, třeba nemám smysl pro humor.

                  Opravdu srovnáváte placení poplatků KB s tím, že nějaký ouřada nakreslí na veřejný prostor modré čáry a začne zpoplatňovat parkování na těchto místech?

                  Víte vůbec, co je ten socialismus? Debata asi nemá cenu, pokud nemáte nadefinované základní pojmy.

                  1. Dobře.
                    Máte jedinečnou příležitost.
                    Co je to podle vás socializmus?
                    Ptám se, protože mnedle to ani netušíte.
                    O to zajímavější ovšem může být vaše definice.

        2. A komu ty pozemky patří? Soukromé firmě?

  6. Zil jsem v Praze 18 let, nejprve v panelaku v Hajich, pak dlouha leta na Vinohradech, po zavedeni zon na Vinohradech jsem se na posledni 3 roky odstehoval do Nusli. Nyni bydlim v nove postavenem dome v Brandyse, ktery jsem postavil, kdyz jsem se dozvedel o planech zavest modre zony postupne vsude. Bracha podstoupil podobnou cestu, akorat si barak postavil v nadhernem miste pobliz Sazavy a 3 dny v tydnu dela home office, 2 dny v Praze, jeden maly byt si ponechal.
    Kolegove v praci dtto, hromadny utek pred zonama do domku za Prahu. Kdo ma rodinu s malymi detmi a ne uplne holou prdel, z Prahy pred zonama mizi. Protoze v zone zapomen, ze za tebou prijede kamos s deckama na navstevu, zaparkovat v oranzove a smykat nekam 3 decka kilometr, na to se muze kazdy vysrat. Navsteva starych rodicu ci kamosu z Moravy dtto.
    Nekteri pomalejsi se pokouseli se potkavat na neutralnim uzemi (jednu chvili letelo jakesi detske centrum v Jahodnici) ale i ti po case pochopili, ze zona = socialni smrt. V okruhu mych znamych nyni plati stoprocentne, ze kdo ma male deti, nebydli v Zone.

    Modre zony maji opodstatneni v P1 + P2, soucasne rozsireni je vsak prakticky na celou Prahu. V historickem centru maji zony smysl a nebudou mit likvidacni dopad, postizena bude hlavne blizsi periferie (Pankrac, Kobylisy, Dejvice, Holesovice), o dopadech na tyto oblasti pisu nize.

    Modre zony budou mit na postizene oblasti z dlouhodobeho naprosto devastujici ucinky. Ja osobne jsem v zazonovanych oblastech zakoupil jednu jedinou vec – a to botky Dr. Martens, ktere maji ochod pouze na Narodni tride, plus par piv, kdyz se s kamosi potkame v centru – jinak je moje utrata v zonach cista nula. Je nesmysl mit kancl v miste, kam nemuze prijet zakaznik. Respektive velke firmy si vyhradi v podzemnich garazich par mist pro hosty, pro male a stredni firmy usidlenych v pronajatych vilkach vsak bude zona likvidacni.
    Z oblasti se odstehuje kompletne stredni trida s detmi, zustanou duchodci, studenti, docasne singles a nizkoprijmovi, co zkratka nemaji penize na vystehovani. Odstehovani stredni tridy s detmi zlomi lokalite pater, tato skupina drzi ekonomicky (vydelky, utrata) celou ctvrt.
    Ekonomicka aktivita se presune dale od centra mimo dosah zon, z postizenych oblasti se stane jakysi satelit naruby, odkud budou denne pendlovat lide za praci.
    Modre zony v Prazskem provedeni jsou mavim mimoradne tupe. Napriklad pro prespolniho v Praze NEEXISTUJE zadny zpusob, jak si legalne parkovani opatrit, s vyjimkou stiraciho losu na 10 hodin parkovani za 400Kc (nebo 2 hodiny za 120), ktery se da koupit jedine na magoratu v pracovni dobu…. Ostatni varianty, jako napr. zlodejskych 36000Kc rocne pro nerezidenta je mozno poridit pouze pro OSVC, ktery ma v oblasti provozovnu. Prespolni zamestnanec/OSVC menuze v Praze dlouhodobe parkovat NIJAK.

    Osobne vidim dve varianty vyvoje.
    Zony budou nasazeny a tvrde vymahany, pak dojde k likvidaci mesta zpusobem popsanym vyse.
    Na Zony budou lide masivne srat a a holt jednou za cas zaplati pokutu, nove zony maji byt na RZ, nebude zadna nalepka, takze bezny udavac nebude mit voditko. Vsechny moje auta maji prazskou znacku, osobne budu zony ignorovat. V tomto pripade dotycne ctvrti prezijou, poctivi volove holt budou okradani. Aspon zase par lidi prijde o iluze o tomto state, to je dobre.

    1. Městská policie prý dostane mobilní scanner SPZ, který jim bude online vyhodnocovat, které auto do dané modré zóny patří a které nikoliv. Budou scanovat z auta při pomalém projíždění ulicemi. Zastaví a vystoupí jen pro nasazení botičky nebo lístku za okno… :-(

      1. Tak se holt lidi budou muset naučit parkovat jako v Paříži (značka na značku) :-) I když tam to asi dělají z jiného důvodu.

        1. Co jsem v Parizi zazil, tak tam maji auta vyhozeny qalt a jsou bez zatazene rucky. Chces-li zaparkovat, vybehnes, odsunes, zasunes, odejdes.

          1. To asi úplně převzít nepůjde, Paříž je placatá jak přejetá kočka. Ale věřím tomu, že sjednoceni láskou k našim zastupitelům něco vymyslíme :-)

            1. Tohle funguje i v Praze na místech kde to jde, třeba na sídlišti na Proseku.

  7. ha ha ha, řekněte vážení jediný důvod pro přespolního, aby jezdil do toho Práglu, prosím vynechte jakože kultůru , bo čumění na postbartošovské celebrity za umění považují jen ty samé celebrity, Kurwa, zajedte raději do hlavního města, tedá do Vídně, kde jsou parkovací garáže pomalu , možná u každé , stanice metra, tak nějak za 3,5 ojrá parkujete celý den, dvě tři hodinky jinak můžete zdarma parkovat taky všude, policajti , pokud se nějak spletete, vám spíš pomohou jako cizinci, nesnaží se vás oloupit pokutama, Pokud vás vídeňané naserou , máte to kousek do Blavy, i kousek do Budína, všude se setkáte s porozuměním, na rozdíl od pražských opicajtů i policajtů, pro něž je přespolní lovná zvěř,

    1. Však se nebojte, vono to k vám do Štatlu (a nejen tam) taky doleze, stejně jako úsekovka, stacionární radary, cyklostezky, vyhrazený pruhy, emisní zony…

      1. kurňa, nemalujte čerta na zeď

      2. No, byl jsem ve Statlu predefcirem, po dlouhe dobe a nestacil jsem se divit, kolik je na silnici namalovanych cyklistu. Puvodne jsem se radoval, ze je to misto, kde jednoho hajzla zajeli, ale pak jsem pochopil, ze jde o vyhrazeny jizdni pruh. Tam, kde tezko jelo vedle sebe auto a autobus, tam ted jeste ladne pribyl cyklous.

        No, jsem rad, ze jsem tam byl jen jeden den.

        Celkove se mi z tech Sumavskych luhu a haju na ty barevne a ocyklene problemy diva tak nejak lepe.

        V centrech nekterych mensich mest bydli v mestskych bytech pomerne hodne nezaitegrovatelnych, tak treba jsou ty barvicky krok timto smerem – jak jim zajistit vice zivotniho prostoru.

    2. Vy delate, jak kdyby v praze vystupovaly jen cesky pseudocelebrity. Nebo priste, az dorazi janevim treba Clapton, tak bude vystupovat v Picine, pac tam (mozna) nemaj modry zony?

      1. No je fakt, že sposuta zajímavejch koncertů bývá v Brně, Olomouci a tak. V Pze tak moc ne. Asi se nezaplatí hala pokud to není fakt nějaká bomba…

        1. Záleží na tom, co člověk chce vidět/slyšet. Já mám naopak problém, že pro mě zajímavé události jsou v podstatě výhradně v Praze a jako bonus jsou většinou ne-čt(nejběžnější bejvá út/st). Já si to vysvětluju tím, že umělci jsou na cestě do Polska/Německa a přes ČR jedou, tak proč tam nehodit jeden koncertík v menší hale uprostřed tejdne, že jo.

    3. Vy delate, jak kdyby v praze vystupovaly jen cesky pseudocelebrity. Nebo priste, az dorazi janevim treba Clapton, tak bude hrat v Picine, pac tam (mozna) nemaj modry zony?

      1. Sorry, zahaluzil mi prohlizec.

      2. kurde! To jako Clapton a pod jsou celebrity?

  8. To jsou pořád ty samé řeči dokola. Modré zóny už v Praze fungují dost dlouho na to, aby se celkem přesně vědělo, co se stane. Odpověď zní: Jak kde. Tam, kde z nějakého důvodu převažují návštěvníci nad rezidenty to pomůže rezidentům. To je třeba příklad Prahy 1. Naopak tam, kde převis způsobují už rezidenti to povede akorát k tomu, že si všichni nakoupí parkovací karty a pak se jim bude parkovat úplně stejně blbě jako předtím (to je třeba příklad Vinohrad, a zcela jistě totéž se stane v Dejvicích a na Smíchově). Jiná věc je, že v některých oblastech si magistrát tímto řeší svou letitou neschopnost budovat P+R parkoviště. Na jednu stranu říká, jezděte na okraj Prahy a pak pokračujte metrem. Na druhou stranu nyní návštěvníky vyhání z ulic kolem stanic metra tam, kde ty P+R parkoviště nejsou – to je zejména případ SZ části Prahy.

    Zpoplatnění parkovacích míst na ulicích, je-li převis poptávky nad nabídkou je v principu správným krokem. Nicméně provedení je v Praze dlouhodobě idiotské a mnohem lépe, než toto by prostě bylo zpoplatnit to všude, kde jsou problémy z parkováním časovou sazbou a prodávat časové permanentky na rozumně vymezené oblasti. Pak by se vůbec nemusely řešit ty humorné věci ohledně trvalého pobytu, definice rezidentů, abonentů a podobné kraviny.

    1. To by nešlo. Kdo má trvalý pobyt, má v Praze taky volební právo. A ten bude sotva volit někoho, kdo prosadí permanentky tak, aby rezident nezaparkoval před svým domem za pár šupů.

      1. Ale bude volit. Lidi moc dobře věděli, jací […] jsou Matěj Stropnický nebo třeba takový Petr Štěpánek a stejně jim to hodili. Kdybychom bydleli na větvi, tak 55 % lidí bude hlasovat pro její uříznutí :-)

  9. Výsledek „modrých zón“ je jasně vidět v Praze v oblastech, kde byly zaváděny jako první: Štěpánská, Ve Smečkách, Zlatnická apod. V 90. letech živé centrum města, dnes ghetta a zbořeniště.

    1. V Praze 1 to ještě jakžtakž funguje, mj. proto, že se dá normálně zaparkovat i leckde jinde, než jen na ulici. Pravda něco to stojí, nicméně parkování zdarma v centru takového města lze sotva očekávat. Mnohem horší je to na P 2, 3 a 7. Na Vinohradech můžu večer jezdit kolem dokola a hledat místo jak za starých časů i s kartou do modré zóny.

      1. zrovna na Vinohradech by byla možnost řešit to rozšířením počtu parkovacích míst, tak široké chodníky se málokde vidí. Jenže to by se pak možná zjistilo, že to pohodlně funguje i bez rezidentských karet a parkovacích automatů a to jaksi není politicky to pravé oříškové.

        Praha 3 jak kde, to je tak různorodá oblast, že někde se stojí dvěma řadami a jinde aby zaparkované auto s lucernou hledal a špendlíčkem hrabal. Konkrétně mám na mysli vilovou čtvrť, kde téměř všichni parkují na svých zahradách, respektive v garážích a přesto tam nějaký vtipálek namaloval modré čáry. Ale zase může Praha 3 takové oblasti započítat do počtu rezidentských parkovacích míst a vykazovat, že vlastně těch karet nevydá výrazně méně než je míst, co na tom, že je to několik km od místa, kde je potřeba parkování.

        Prahu 7 naštěstí z pohledu parkování neznám.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017