Místo filmařského zločinu: České Budějovice

Featured Image

Tak tohle veřejnoprávní regionální modrý porno se fakt nepovedlo.

Musím provést coming out a doznat se, že jsem s určitým zájmem shlédl několik dílů poslední (doslova) řady Případů prvního oddělení. Příjemně mně překvapilo realistické pojetí scénáře, policejních postupů i jednotlivých postav. V podstatě jsem si z toho odnesl, že policie ví jen to, co jí řeknou její donašeči, případně sám podezřelý, případně co vyslídí pomocí kamer, jejichž počet ve veřejném prostoru exponenciálně roste, takže o nás bude policie brzy vědět všechno.

Myslel jsem si naivně, že Místo zločinu: České Budějovice bude něco jako pokračování, ve kterém se dozvíme něco z operativní praxe jihočeských policistů.

Druhý díl se jmenoval Statek a odehrával se v okolí obce Borová Lada, okres Prachatice, což je asi 50 km od Budějovic. Je to asi tak, jako by se Kriminálka Anděl odehrávala třeba v Mělníku. V této prdeli dojde k děsivé vraždě mladé dívky, kterou začne vyšetřovat elitní tým policistů. Ne, nejsou to ti potetovaní debilové, co vypadají jako recidivisté a co zaklekli v Borovanech autisitického haranta, tohle je mnohem fajnovější parta.

Hlavní vyšetřovatel major Žalud představuje mozek i svaly celého teamu. Je to opravdový predátor v honu za zločinci. Pohybuje se oděn v okrovou bundu, která mu umožňuje splývat s podzimní šumavskou vegetací. Na hlavě má baret, který udržuje jeho mozek na optimální teplotě a výrazně zlepšuje jeho aerodynamiku při stíhání prchajících zločinců. Jeho parťákem je kpt. Chlíst, který vypadá jako prvoligový alkáč. Postava Chlísta je v podstatě zbytečná, protože se na vyšetřování nijak výrazně nepodílí, jeho hlavní úlohou je dělat ve služebním vozidle zátěž a zvyšovat jeho stabilitu při rychlém projíždění táhlých šumavských zatáček.

Další centrální postavou je kpt. Utrhlá. Ta také zajišťuje stabilitu, ale genderovou. Hraje jí prkenná herečka, která nemá mimiku a jejím hlavním výrazovým prostředkem je mrkání a koukání. Je charismatická asi jako věšák na prádlo a také je velmi hezky oblečená. Má na sobě plandající džíny a o dvě čísla větší bundu, zpod které zepředu a zezadu vyčnívá obrovský bílý podolek. Z děje se dozvídáme, že kpt. Utrhlá zažila ve svém životě nějaké trauma, asi jí někdo znásilnil nebo zneužíval, a to je mi ho tedy vážně líto. Lidi jsou prasata.

Tato poněkud nesourodá trojice vyšetřuje hrůzný zločin vraždy se sexuálním motivem. Hlavním poznávacím znakem pachatele je, že má pickup světlé barvy a atypické holinky, tedy takové, které policie nemá v databázi holinek. Vzhledem k množství genetického materiálu zanechaného na místě se nabízelo srovnání DNA. Poté, co ústavní soud očekávaně rezignoval na práva občanů a dopřál policii volnou ruku v uchovávání vzorků DNA, je odebírají jako na bežícím pásu, dokonce i sami sobě. Nicméně Žalud je oldschool.

Mjr. Žalud během porady vyřkne osudovou větu: „Vyloučit nemůžeme vůbec nikoho“. Sebere tedy všechny, kteří mají pickup a holinky. Nicméně taktika asi není efektivní, protože dojde k další vraždě. Zdá se, že vlastnictví pickupu a holinek nebude zcela určujícím znakem pachatele. V tento moment je nutné si uvědomit, že v roce 2021 se stalo v celých jižních Čechách osm vražd, takže tady za půl hodiny tady máme stejně vražd, jako v celém regionu za čtvrt roku. Major Žalud a jeho tým tedy čelí velmi naléhavé situaci.

Hlavní výzvou pro autory bylo, tu hodinu dvacet dlouhou erupci trapnosti něčím vyplnit. Množství různých vycpávkových scén je ohromné. Ještě že existují drony. Víte, jak vypadá strom shora? Jestli ne, tak tady to uvidíte. Mnohokrát. Dalším často využívaným vycpávkovým záběrem je záběr na jedoucí auto. Taková Octavia combi je natolik raritním a neokoukaným vozidlem, že si to zaslouží. A co teprve záběry shora na jedoucí auta pod stromy! Pak je tady česká filmová škola. Známe takové ty záběry, kdy kamera minutu snímá stéblo klátící se ve větru. Tak tady například sledujeme mjr. Žaluda, jak si hraje s hrnkem. Do sbírky klišé dobře zapadne Chantal Poullain, která sice žije na českém území už asi od bitvy u Slavkova, ale pořád hovoří s francouzským přízvukem, jako by se přistěhovala včera.

Je jasné, že v případu bude muset nastat průlom, jinak nastane průser. Státní zástupkyně Jitka Schneiderová není spokojená s tím, že Žalud všechny zavírá. Z hlediska vymáhání práva je to ale dobře, protože na každého něco praskne. Zadržený hoteliér tak vaří z upytlačené zvěřiny a zadržený hudebník prcá prostitutku. Tím se potvrzuje, že neexistují nevinní, jen nedostatečné vyšetřovaní.

Tým mjr. Žaluda tedy nakonec udělá to, s čím diletanti v Prvním oddělením obvykle začínali, totiž podívali se, zda v okolí nežije nějaký ouchyl. A ono jo. Nedaleko žije v rozpadlém domě mládenec, který vypadá jako poslanec za Piráty. V minulosti před pěti lety byl namočený do případu zmizení stopařek, ale nic mu neprokázali. Zde nastává rozhodující moment celého příběhu, ve kterém vynikne Žaludův taktický talent. Vydá se se svým týmem konfrontovat a zatknout zloducha a státní zástupkyni vezme s sebou.

Tým ve složení Žalud, Chlíst a Utrhlá se vydá realizovat. Nějakou dobu zvažují, že by na to zavolali zásahovku, ale pak naznají, že hrozí riziko z prodlení. Není mi jasné proč. Komando se vydá obsadit rozpadlý statek, kde pirátský ouchyl přebývá. Zásah však probíhá značně nekoordinovaně, Žaludův tým se ani pořádně vzájemně nedomluví, jak tedy budou postupovat při jejich útoku na statek, v podstatě tam nalezou, jako když přijedou vidláci na Živitelku. Tento ne zcela koordinovaný postup se stane málem osudný kpt. Chlístovi, který je zajat pachatelem a vzat jako rukojmí. Kapitána Chlísta z toho však málem klepne pepka, asi jeho kardiovaskulární systém není v nejlepším stavu, a pro pachatele se stane spíše přítěží. Člověka hned potěší, když vidí, že se o jeho bezpečí starají takto zdatní policisté.

Zatímco se mjr. Žalud pokouší o dopadení pachatele a pobíhá za ním po Šumavě, vede kpt. Utrhlá výslech ouchylovy matky. Těžko říct, zda to vůbec lze nazvat výslechem, je to spíše něco jako psychologický pohovor, při kterém obě strany kladou otázky. Kpt. Utrhlá je opravdový profesionál, pokud jde o operativní práci. Nakonec z matky vyleze, že jedna z obětí únosu stopařek je schovaná ve sklepě a po pěti letech dosud naživu. Do sklepa jí strčila matka, protože se tam pirátský poslanec bál chodit. To jako že ta dáma tam pobývala pět let? To by spíš člověk čekal v sousedním Rakousku a ne v okrese Vimperk.

Jeden ze záhad této policejní akce je, že policejní tým vyjíždí z jejich stanoviště za denního světla, na místo dorazí za tmy, zajetí kpt. Chlísta se odehraje za tmy, kolaps se odehraje za tmy, ale nakládají ho do sanitky za světla. Asi si počkal. Mjr. Žalud pronásleduje pachatele za denního světla, výslech pachatelovy matky se odehraje za denního světla, osvobození oběti ze sklepa se odehraje za tmy. Buď tým mjr. Žaluda pracuje extrémně pomalu a sestupuje z přízemí do sklepa celý den, nebo se zrychlila rotace Země, nebo je scénarista úplný debil.

Jak to dopadlo? Pachatele přejede vlak GWtrain. Hodnotím to jako obrovskou smůlu. To je spíš pravděpodobnější, že by ho trefil meteorit. Vlaky této společnosti jsou na tom jako raketoplány. Nejsou tak výkonné ani tak rychlé, ale mají stejné intervaly startů a jízdné je podobné. Sama akční scéna zajetí zloducha tramvají od GWtrainu je nafilmovaná velmi lowcost a to tak, že zloduch nestojí mezi kolejemi, ale za nimi a vlak ho teda jako přejede tím, že kolem něj projede.

Konec je idylický. Žalud si jde zastřílet a sype to tam všechno do středu doubletapama, zatímco Utrhlá má oko z Kašparovy krávy. Samotný konec naznačuje, že do budoucna vznikne silné pouto mezi Žaludem a Utrhlou, neboť notor Chlíst svým výkonem při vymáhání práva zklamal na celé čáře. Samotný závěr nasvědčuje temné minulosti majora Žaluda, neb ho vidíme v jakési bojové scéně ověšeného zbraněmi, jak bojuje s nějakým neviditelným nepřítelem a kříčí, že je to past.

Člověk by nevěřil, co se za naše peníze natáčí za odpad. Připadalo mi to, jako by herci z Prahy měli potřebu strávit dovolenou v nějaké zajímavé lokalitě a přitom jen tak bokem natočili tenhle salát.

Pro tvůrce mám několik doporučení.

My tady v jižních Čechách se nevraždíme navzájem. My se tady tak dlouho pomlouváme, udáváme a šikanujeme, až se dotyčný buď zavraždí sám, nebo se odstěhuje do středních Čech a tam ho zavraždí někdo jiný, čímž pokazí jejich statistiku.

Typické jihočeské vozidlo není pickup, ale dieselové combi s tažným zařízením. Dieselové proto, aby jezdilo na kradenou naftu a tažné proto, aby se s tím dalo dopravovat kradené dřevo. Taky se musí dát opravit ve stodole pomocí součástek z Auto Kelly.

Jihočeské holky jsou obvykle střední až vyšší postavy a mají ramena přes celý záda. Když je hrají rachitický zakrslý herky z Prahe, vypadá to podivně.

Anebo to rovnou ani nevysílejte.

 


15.01.2023 D-FENS

12345 (444x známkováno, průměr: 1,14 z 5)
19 916x přečteno
Updatováno: 15.1.2023 — 22:20

Reklama

D-FENS © 2017