Milý Karle… - zpět na článek

Počet komentářů: 883

Přidat komentář
 1. „Původně západní tradiční křesťanské hodnoty“.

  To je často opakovaný omyl. Hodnoty svobody, plurality a republikánství jsou dědictvím antiky. Křesťanství je pramatka všech totalit (budeš věřit v jednoho boha, jedním způsobem, pod totalitní dohledem jedné církve a za jakoukoli odchylku budeš dehonestován, odsouzen a zničen; budeš stejný jako všichni, budeš nenávidět svůj rozum a své tělo a budeš se spoléhat na iluzi spásy někde „tam“). Byrokrati z EU a pseudoekologové z neziskovek, to jsou praví dědicové křesťanství.

  1. hodnoty slobody v otrokarskej spolocnosti?

   alebo v tej, kde pravo volit mala obmedzena cast obyvatelov?

   1. Pochopitelně. Občané polis by za svobodu třeba umřeli, zatímco kolem nich běhali otroci a ženské a nepřipadalo jim to divné. Stejně tak se pro svobodu odtrhla Konfederace a rozhodně tím nemysleli svobodu svého zemědělského náčiní. Dneska se taky oháníme svobodou a rovností a nikomu nepřijde divné, že třeba dětem napaříme devět let natvrdo v nápravně-výchovném zařízení. Otrok, žena, negr nebo dítě se v různých dobách prostě za občana nepovažovali.

   2. rovnost všech je poměrně novodobej nápad. od počátku neolitické revoluce byla nerovnost, původně jakási prvobytně pospolná (čili seniorita v rámci rodu/klanu), potom (krátce a jen někde) rovnost občanská (víceméně každá hlava rodiny občanem fungovalo jen v městských státech, v římě bylo občany jen pár procent obyvatel imperia, a i těch občanů bylo více kast), a rovnost přišla až z průmyslovou revolucí a jen někde, tam, kde nefungovalo nevolnictví, čili v západní a severní evropě (a americe) přišla rovnost o dvě staletí dříve než ve střední, jižní a východní evropě (a latinské americe a ve zbytku světa vůbec). no a nepomiňme diktatury, na papíře sice rovnostářské, ale oligarchické až běda.

    z hlediska historie je rovnost poměrně krátký experiment. uvidíme, jak se osvědčí.

    1. no a ani ti původní národy v preriích, tundrách a pralesech to s tou rovností zas tak moc nepřeháněli, snad jen čistí kočovníci něco takového provozovali (typicky eskymáci, páč tam, kde 11 měsíců v roce leží sníh, se zemědělství ani v nejprimitivnější formě kočovného pastevectví rozumně páchat nedalo). všichni ti štastní divoši s políčky banánovníků měli dost brutální otrokářská zřízení.

     1. Osobně se přikláním k Orwellově teorii o Těch nahoře, Těch uprostřed a Těch dole. Mění se jen prostředí a kulisy, ale podstata nerovnosti zůstává. Pokud jde o Eskymáky, je asi všeobecně známo, jak nakládali se svými seniory.

      1. Orwellova teorie vychází z britského prostředí, kde se občas mluví o Dvou národech. Horní vrstvy tam totiž i jinak vypadaj, než ty spodní. Vzhledem k tamním dějinám to má i důvod. Mimo Británii to moc platnost nemá, pokud vynecháme tezi o Velkém Židovi.

    2. Jo, s tim taky nedavno prislo potomstvo ze skoly, ze prej jsme si vsichni rovni. No, tak jo, tak tatka udelal vecer ‚s promitanim‘, ergo debata nad knizkama, nejaky obrazky, clanky na Internetu a zase bylo narovnano. Ale uz mne to unavuje, musim rict.

     Kdyz mi moji rodice coby smrkacovi vysvetlovali, co provedli soudruzi nasi rodine a na co si mam davat pozor, tak stacilo to tak nejak globalne vysvetlit a jednou, dvakrat do roka ukazat, ze je potreba davat pozor na tohle i tamto.

     Kurva, dneska neni tejdne, abych nemusel neco narovnavat. Ty sracky se hrnou jako hmyz v teto scene:

     https://youtu.be/RtE3ue3hBhE?t=97

     Internet, televize, radio, skola.

     1. Holt jsi nevytvořil potomstvu alternativní sociální bublinu podobně smýšlejících.
      Dokud budou fungovat v systému, tak ti budou pořád ze školy či z jejich sociálního prostředí takat domů takové sračky. A možná že jim nakonec v rámci pubertálního vzdoru i podlehnou.

      V podstatě každý 60+ vydavatel alternativního blogu (u nás Stwora, v cizině třeba H.Makow) má děti, kteří se s ním nebaví, protože je pro něj starý kryptofašista a toxický maskulinista co nemá pochopení pro buzeranty, pedofily atd. a nechápe to dobro které nám připravují světové elity v rámci environmentální politiky Green Deal, deindustrializace až do doby kamenné (Great reset) a zavedení celosětového dohledového koncentráku, protože Google a Apple není výrobce šmírujících zařízení, ale fantastických udělátek a gadgetů.

      Představ si že by rodič svému dítěti koupil ve 3. třídě balíček trávy a sáček pika, aby zapadl mezi ostatní děti, protože všichni ostatní tam taky fetují.
      Totéž dělají rodiče se smartfounem, který dítě po všech stránkách poškodí úplně stejně a stejně mu vymaže hlavu jak to piko.
      Protože s rodičem mluví sotva hodinu denně, zatímco na mobil a google woke propagandu je připojený od rána do večera.

      1. Matlafoun je u nas doma na pridel, na dve hodiny denne a Schluß. Za tu dobu si stihne potomstvo odbavit kamose. Zbytek casu uceni a litani po venku.

       My jsme zdrava ceska rasisticka rodina, rodinne hodnoty vstepuji odmala a zatim jde vse dobre.

      2. kaBrnak 4.3.2024 v 22:17
       Ono to jde, ale musí se s těma dětma pracovat. Mluvit s nima, vysvětlovat, vzpomínat, ukazovat cesty k informacím. Předpokládám, že tohle mysleli Hans a Sysop. Ale 1) to dá dost práce, což se hodně rodičům nechce, vrazit dítěti matlafoun je lehčí, a 2) ten rodič sám nesmí bejt vymalovanej proppagandou, ať už z důvodu přsvědčení nebo (častějc) stádnosti.
       Plus samozřejmě rodič může udělat všechno nejlíp, jak umí, ale stejně se to někdy zvrtne. To platí jak pro tu trávu, tak pro světonázor.
       Další věc je, že děti musej dozrát. Mladej volil v minulejch volbách „tak, jak volili všichni jeho známí“, v těchhle už to neudělá… nebo to aspoň tvrdí.

      3. Stwora je především starej kremlovskej agent a tím smrdí na stohonů.Ostatní je už jen důsledek.

     2. Hm. Tvrdit, že JSME si všichni rovni, je samozřejmě blbost.

      Jiná věc je, že v justici stojí za to brát tu rovnost aspoň jako nedosažitelný, ale žádoucí ideál. Alternativy jsou příliš šílené.

      Co sere mně osobně na wokistech nejvíc? Kromě potlačování svobody projevu i snaha o zničení tohoto, byť nedosažitelného, ideálu rovnosti, a zavedení institucionálního žebříčku nerovnosti podle barev a pohlaví, kdy zákony budou jednoznačně zvýhodňovat černé lesbičky před bělochy atd.

      To mi opravdu přijde jako návrat do feudalismu, kde taky rozhodovalo, do jaké rodiny se člověk narodil. A dokonce si myslím, že by se mnou v tomto většina lidí na D-Fensu souhlasila. Tenhle druh právní nerovnosti jde normálnímu obyvateli západní civilizace hodně proti srsti.

      1. To je důsledek rasismu, který v USA (spíše celém anglosaském světě) vždy byl a nikdy nezmizel. Jestli nějaká civilizace musí nutně rozdělovat rasy na nadrasy a podrasy, tak to byli a jsou Anglosasové. Zatím nikdy v historii ani současnosti nedokázali Anglosasové najít alternativu k drsnému rasismu.

       BLM, šaškárny s Floydem, olizování podrážek bot černochům, nucené poklekávání před černochy na sportovních hrách – to je projev nezvládnutelného latentního rasismu USA.

      2. „Tenhle druh právní nerovnosti jde normálnímu obyvateli západní civilizace hodně proti srsti.“
       No… ale vymyslel to Západ. Myslím woke ideologii.
       Jinak souhlas. Konec rovnosti před zákonem = konec demokracie. IMHO už nastal.

       1. Ano, woke vymyslel Západ. Jenomže to je částečně dáno tím, že Západ toho vymyslel hodně, dobrého i špatného. Přes veškeré skuhrání je Západ pořád ještě dost duševně plodná oblast, zejména srovná-li se s tak sterilními oblastmi, jako je islámský svět, nebo se silně konformistickými asijskými společnostmi, kde je lepší netrčet z davu.

        Teď jde o to, jestli tu woke ideologii dokáže taky strčit zpátky do muzea. Doufejme. Ve 30. letech to vypadalo, že naší nevyhnutelnou budoucností bude buď nacismus nebo komunismus, klasičtí liberálové byli na vymření.

        1. Nebo když se třeba s extrémním množstvím patentů a vynálezů třeba v Číně.

         Ono se to neví, ale Čína toho vymyslela v minulosti mnoho – od papíru, kompasu, střelného prachu a baziliónu dalších věcí.

   3. Copak otrokářství s nástupem křesťanství zmizelo? Ale kdeže.

    A všeobecné volební právo je jedním z důvodů, proč demokracie selhala a jsme na tom tak, jak jsme. A i kdybyste byl naivní příznivec demokracie, pak na křesťanství není pranic demokratického, viz doktrína o trojím lidu nebo brutální antifeminismus v křesťanství (disclaimer: nejsem příznivec moderního feminismu).

    1. Křesťanství bylo k ženám velice příznivé.

     On takový brutální antifeminismus u Alláha – je proti tomu jiná káva.

   4. I v te rimske otrokarske spolecnosti mel clovek moznost udelat neco pro stat (ve valce) a z otroctvi se vykoupit. Ne kazdy, zato dnes nikdo.

   5. Ano. Tehdy lidé opravdu VĚDĚLI, co je SVOBODA.

    1. Ono to tak cernobile neni. Jsou lide, kterym dokonce urcita mira nesvobody vyhovuje a vyhledavaji ji. A taky nelze rict, ze pokud te dneska nikdo nechce zabit, tak mas vlastne supa dupa svobodu.

     Asi nejhorsi je, kdyz se nekomu ty volnost zmensuje. Kdyz se do nesvobody narodi, tak ho to nesere tolik, jako kdyz do ni behem zivota spadne.

     My svobodu nemame, ale mame urcite vic volnosti, nez mel tehdy nesvobodny clovek. Ale mame mene volnosti, nez mel tehdy clovek svobodny.

     1. Třetina lidí si se svobodou neví rady. Buď je směrují příbuzní, a nebo končí špatně – jako bezdomovci, feťáci, oběti různých sadistů, apod.

      1. Víc než třetina lidí taky neumí dobře řídit auto a taky jim ho brát nebudu

        1. Behemot: To chceš po Koštěti mnoho. Koště chtělo jen ukázat svou virtue signaling za každou cenu.

  2. „Pramatka všech totalit“… ehm… on teda MG42 (myslím mašinkvér, ne osobu) taky není zrovna symbol demokracie :)

   1. Tak přece nebudeme vyvozovat postoje uživatelů z jejich přezdívek, pane hrochu:)

    1. Však tam výslovně píšu, že osobu nemyslím :)

     1. To znamená Matka Gája 42. Aneb odpověď na všechny otázky života, vesmíru a vůbec je zavedení green dealu pro záchranu země.

      1. Jako že se konečně našla TA otázka?

  3. Větší blbost jsem nečetl od začátku tohoto roku.

   1. Chtělo by se vám elaborovat?

   2. To není blbost.

  4. Tak tak. Rozvoj Západu je založen na osvícenství, římském právu a antice, NAVZDORY křesťanství. Ten rozvoj začal, když se církve konečně oddělily od státu. U muslimáků se tak dodnes nestalo. A kdyby se to na Západě nepodařilo, byli bychom dnes tam, kde ti muslimáci…

 2. Chvalitebné, takhle to dávám.
  2. 3. 2024 23:39
  Ohodnotit příspěvek :
  Loutkovodiči aktuálně s podvodníky “gretina plynu a likvidací zemědělců snad navádějí zdebilizované na žerte se a perte se? A už to mělo genezi a odkud jinad, “indiáni.
  https://otevrisvoumysl.cz/jp-sears-zpusobuji-nedostatek-potravin/

  https://www.pokec24.cz/blog/new-scientist-mozna-je-cas-na-mnohem-hlubsi-pohled-na-nejvyssi-tabu-kanibalismus/#comments

  👍 A přidám soudně ověřený rentgen hlavy lepšolida západních ho.not.😀 😀
  https://uploads.disquscdn.com/images/b2ee3fba7c45b24e52d27654f2b118f470abb5594ee5f5910542cf4f911c236f.jpg

 3. A máte najlepšieho premiéra. Pre Ukrajinu.

 4. Obávám se, že v prdeli ještě nejsme. Tam to hádám bude vypadat jinak.

  1. Tak on to nebude skupinovy trip, prvni jedinci dospeji poznani pomerne brzy, par vybranych nikdy. Jako obvykle pri padu nejake rise.

 5. Jak řekl F.R.Čech: „Někdo musí tlačit z druhý strany“.
  Tlačim. S dětma pořád diskutuji všecko, vysvětluji, čtu knížky nahlas, čas s displejem je omezený. A to za cenu každodenní dřiny. Naproti tomu, bohužel nám dorůstá první generace dětí, co neudrží pozornost nad 5 sekund, protože výchovu dělal tablet a později videohry.

  Za druhé v tomto státě panuje nějaká nepřekonatelná představa, že bohatství vzniká z rozhodnutí vlády. Takže jsem nenašel cestu, jak přesvědčit rodiče, že práškování penězma od Alenky Hokejky znehodnotilo o 1/3 všechny úspory všech, pokud byly v CZK.
  Považuji to za největší vadu na vzdělanosti této země. Předotovanost, levicové smýšlení a „babiš nám dal“.

  A podruhé zde bych znovu zopakoval zásadní myšlenku předního českého egyptologa. Musí skokově klesnou komplexita systému. Ale to sám systém nedopustí. V současné podobě byrokracie požírá sama sebe.
  Stačí se podívat na papírovou mapu Evropy a uvodíte ČŘ bez dálnic. Až po moje dva roky čekání na stavební povolení na domovní ČOV. Které jsem dostal týden po návštěvě úřadu a vykřikoval jsem od vchodu, že úplatek nedám.

  Slovo úplatek mimo jiné docela funguje. V emailové komunikaci, kterou pročesávají bezpečnostní softwary, jak ve státní správě, nebo ve vaší bance, funguje slovo „úplatek“ jako klíčové a kouzelné slovo. Oni se toho slova bojí, když zazní nahlas: „Já vám ten úplatek prostě nedám, už čekám na povolení čovky dva roky, vy kurvy“.

  Ačkoli nemám rád Piráty, byli první, kdo chtěl prosadit řešení nečinnosti úřadu – považovat rozhodnutí za kladné v případě překročení termínu.
  Nepovedlo se. Takže na nadrozměrný skleník jsem požádal dnes a očekávám to tak na 5 let. Nebyl jsem tak blbý a mám dokument potvrzující mou návštěvu datem.

  Bude zle. Ale bohužel i z hlouposti majority v této zemi.

  1. Cituji: „považovat rozhodnutí za kladné v případě překročení termínu.“ No jo, ale to by znamenalo, že úředník by nemusel nic dělat, stačilo by aby si hodil šlofíka a věci by se řešily za něj. A nikde není napsáno, že spravedlivě, nebo ve váš prospěch.

   1. správně, každá hůl má dva konce. Vaši přístavbu půlštoku na zadní polovině rodinného domku povolenou do měsíce dokáže vyvážit prášková lakovna (nebo cokoli jiného) hned za plotem půl třetího metru od Vašeho okna do ložnice.

    (pozor, neříkám, že nevnímám absurditu toho, jak úředník po nás požaduje zajištění razítka dostupného v témž úřadě o patro výše, které honíme dva měsíce*)

    *) nutno poctivě uznat, že nejhorší excesy už byly před pár lety odstraněny

  2. „Za druhé v tomto státě panuje nějaká nepřekonatelná představa, že bohatství vzniká z rozhodnutí vlády“

   To není jen v tomto státě. To je skoro všude, dokonce i v kolébkách kapitalismu jako NL a CH se najde dost lidí, kteří takhle uvažují.

   1. Možná nevzniká, ale rozhodně zaniká z rozhodnutí vlády. Pokud lidi systematicky deprivujete a všelijak šikanujete tak je výsledek, že nejschopnější odejdou a zbydou jen shrbení. A pak ještě privilegované skupiny plus jiní humanitní a úřední paraziti.

    1. kdyby zanikalo jen z rozhodnutí vlády, bylo by na světe krásně, ale jsou tu mraky fízlů a úředních vší co v tomto směru zdatně přikládají ruku k dílu

    2. Jestli to rozhodnutí vlády není spíše prodloužené rozhodnutí nadnárodních koncernů. Když byl svět ještě v pořádku, říkalo se tomu korupce. Dnes se tomu říká lobby.

    3. To není pravda. Naopak. Pod různou šikanou je společnost schopná neuvěřitelných výkonů. Samozřejmě, jenom jako celek. Příkladem budiž třeba Německo před a během WW2, nebo do jisté míry dnešní Čína.

     1. @ Koště

      Tak se tady nevykecávej a val val, budovat s Kechlibarem tu jeho kolébku kapitalismu. Nebo tě tvoje šéfka tak neuvěřitelně zešikanuje, že budeš kvičet, ty výkone.

 6. Jojo vězni svědomí se mají v Rusku tuze dobře a až nás pošlou bojovat na Ukrajinu, ehm proti komu vlastně?, tak se statečně vzdáme, v duchu našich bojových tradic už od roku 1914.
  Karel Kryl byl podle lidí, kteří s ním byli v osobním i pracovním styku nesnesitelný v emigraci i po návratu, těžko se s ním vycházelo i jeho obdivovatelům, kromě některých fanynek.
  Mimochodem, už jste mu někdo zaplatili nájem za ten hrob na Břevnově?
  Nebo aspoň napsali Marlen?

  1. Upřímně řečeno, vůbec se Krylovi nedivím. Také mám často takovou náladu, když vidím ten materiál kolem sebe. :-P

  2. @ Dachsmeister

   Pevně doufám, že až nadšeně a dobrovolně narukuješ na UA frontu, tak se nevzdáš, ale statečně padneš, v duchu našich aktuálních západních tradic…

   1. není už to trochu trapný?

    1. @ Koště

     Je, ale nechtěl jsem na to necitlivě upozorňovat. Život je krutý, hořký a trapný.

     Tvou přímou a tvrdou zpětnou vazbu a nemilosrdnou sebekritiku velmi oceňuji, je vidět, že jsi konečně na sobě začalo pracovat.

     Opakováním se zvyšuje šance ku proniknutí reality, k tvým zapouzdřeným mozkovým muňkám. Takže neumdlévej. Držím palečky.

  3. to jo… nesnášel reformní komunisty, zejména Mlynáře. Jenže právě reformní komunisti tvořili hlavní část charty a disentu. z toho pak Kryl zákonitě musí vycházet jako nesnášenlivý a nesnesitelný. Osobně jsem ho neznal, ale kamarádka pro něj organizačně pracovala během turné. Prý skvělý a pravdivý člověk.

   1. Charta je organizace realizovaná Západem pro barevnou revoluci.

    1. samozřejmě…. čímž se dostáváme ke všem těm sorošovým neziskovkám v posledních letech, k jejich zákazu v rusku a maďarsku, tedy ke všemu co je fujky :-)

     1. Kdyby jen k zákazu neziskovek! Viktor Orbán vypoklonkoval z Maďarska i Šorošovu „Středeevropskou univerzitu“. A ještě aby to nebylo málo, zakázal výuku genderových věd (asi po vzoru Ruska).

    2. @ Alan Cox

     Jsi krutý, z tohohle trefí Koště šlak. Do teď myslelo, že se ve škole naučilo něco užitečného…

     1. netrefí… člověk neschopný přiznat svůj omyl bude hledat pro své přesvědčení nová a nová vysvětlení logice navzdory.

 7. Bohužel, musím souhlasit se vším, co bylo v článku řečeno. My, co jsme ještě zažili Husáka na tribuně, můžeme srovnávat a vidět jasně. Byli jsme proti komunizmu očkovaní. Ti co přicházejí, si neuvědomují, že s nimi manipulují jako s loutkami. Mocní vědí že jsme pro ně nebezpeční a proto do naší generace pálí ze všech kanonů a snaží se docílit toho, aby nás nikdo neposlouchal, protože jsme jen hloupí frustráti, chcimírové a dezoláti. A je potřeba napsat, že se jim to povedlo. Jsme generace, kterou pomalu zavírají do ideologického ghetta a lepší to nebude.

  1. Stavět generace proti sobě.
   Krásně je to vidět přímo tady, na tomto webu, když se sem slítnou voliči pětikoalice.
   Dost zamrzí, že tihle grázlové pořád ještě mohou krást z toho, co vybudovala generace našich rodičů a naše.
   V devadesátkách tihle ódeeskaři jen kradli, ale lidi nechávali víceméně na pokoji.
   Dnes už mají potřebu vandrovat do lidí 65+, že jim „užírají ze společného“.
   Kurva, na tu důchodovou hromadu jsme nanosili my! Půl té hromady solidárních systémů rozkradla ODS, nikdo se už nepamatuje ??
   A zmrdi mají tolik drzosti, vyčítat to nám, 65+ a pak se stráášně diví, že je máme chuť oběsit.

   1. narovinu – od padesátek do osmdesátek se promrdalo fakt hodně a vytvořený vnitřní dluh (na stavbách, infrastruktuře, zastarání průmyslu, zničení krajiny etc.) se odhaduje jen těžko, ale je to rozhodně n-násobek ročního HDP. těžko to dávat za vinu konkrétnímu starobnímu důchodci (snad s výjimkou hlav mafie, tedy ÚV KSČ a jím nadřízenému moskevkému politbyru), dokonce myslím, že většina lidí by za toho socíku radši dělala něco co má smysl a méně se flákala, ale tvrzení, jak se vytvořilo za socíku velké bohatství je buď hloupost, nebo lež.

    1. @Lukas B.
     dovolím si nesouhlasit, spousta těch zpackaných privatizací podniků postavených bolševiky, mnohdy na zelené louce, se těžko obhajuje.
     Take velké infrastrukturní stavby typu dálnice bolševik aspoň začal a nevidím žádnou omluvu pro to, že po 33 letech nejsou dokončeny.
     Kdyby nerozestavěl přehrady Dlouhé stráně a Slezská Harta, tak nestojí ani ty.
     Žádnou další už se postavit nepodařilo.
     Dtto jaderné elektrárny.
     Atd., atp.

     1. otázkou je, zda to bylo zásluhou bolševiků*), nebo bolševikům navzdory, čili bez bolševiků by bylo více dokončených přehrad/dálnic/jaderek.

      *) ono to bylo víceméně ideově vyprázdněné, nejlépe by se to dalo charakterizovat jako vláda organizováno zločinu ideologii víceméně předstírající.

      1. já myslím, že to je za 30 let krásně vidět, kolik velkejch veřejnejch/infrastrukturních staveb za tohodle režimu vzniklo, nebo mysliš, že teď, dyž je ten dluhovej potěmkin před bankrotem, tak jako práskne do koní a za zbývajících 20 postaví 2× tolik, jako teď?

       eště tak pár arén a stadionů, se socializovanejma ztrátama, a privatizovanejma ziskama, jinak lautr hovno

       taky vidím na vlastní bulvy, kolik silnic – i přes nesmyslnou preferenci železosocky první dvě pětiletky – za bolševníka vzniklo, a i přes mnohdy primitivní technologii fungovaly půl století, sice furt látaný; za kdemohkrada to po těch 50 letech nekde (zdaleka eště DODNES ne všude) jako-že zrekonstruujou, přičemž je k dispocizi úplně jiná mechanizace a technologie, a začínají to látat, plus je to krpatý, zpravidla tak po prvních pěti letech (přičemž to, s ohledem na ten tzv. pokrok, zdaleka přece nejde furt vomlouvat vyšší intenzitou provozu, zvlášť, když se s ňou musí počítat už v návrhu!!!)

      2. Takže bolševici si ty desetitisíce paneláků, přehrady a jaderky, stavěli vlastně sobě navzdory?
       Nejebe ti už?
       Jak to přesně vypadá, když se staví „bez bolševika“, to zrovna teď vidíme.
       Přes třicet roků se krade to, co bolševik postavil a ještě pořád je z čeho.

       1. servicedok – zapomínáš na jednu maličkost, která je ale zásadní. Kdyby tu ten bolševik nebyl, vůbec by rok 89 nemusel bejt a takhle to nedopadlo. Takže kde je chyba, no ano, opět u bolševika. Překvapení, co?

        1. No to nemusel. Nebylo by totiž už co řešit. Taky bychom měli dávno nogo zóny, 34 útok§ nožem na ulici denně, všude samý černý huby a mešity. Jako na vyspělém západě. Díky invazi „spřátelených armád“ jsme toho byli ušetřeni.

         1. Ko-za – nic z toho, co píšeš, jsem na západě v devadesátkách teda neviděl.

          1. A byls dost na zapade, toho zapadu? Ze to nebylo v Nemecku a teprve s tim zacinali Svedove neznamena, zes to nemohl zazit treba v Bronxu. Zatimco v tom sociku jsi to nemohl zazit prakticky nikde. I ti Cikani museli aspon trochu slapat brazdu.

          2. Ano, dost daleko.

          3. Ja jsem na opravdovej zapad vytahl paty v prvni pulce devadesatek, prakticky do stredu USA a nestacil jsem se divit. Vesnice a maly mesta v poho, ale velkomesta… to dodnes nezapomenu. Byl to pro mne sok, ze treba kus mesta je uplne mrtvej prumysl s hromadama houmlesu a fetaku. Neco takovyho jsem za sociku nikde nevidel. Kamos, Amik, co tam se mnou jezdil v aute coby domorodec, mi rikal „zapomen, ze tady zastavime“.

          4. Já mluvím o západní Evropě. Nicméně, srovnáváš zemi velkou přes půl světadílu s 330 mil lidmi (všech možných národností, ras a historií) a náš prdelákov s 10 mil. Kdybys vzal lecajkýho Amíka tehdy do Sudet nebo do nějaké fabriky, tak by taky koukal.

          5. Koště: Takže Západ 1945-1990 už není tak zelený a skvělý všude, co? Musí se hodně vybírat. I v porovnání s tím socíkem tady.

           Já jsem prožil v USA dost na to, abych chtěl v USA žít. Navíc se to tu rok od roku zhoršuje, takže brzy zvednu kotvy nodobro pryč.

          6. Koště: Amík by se divil, že máme všichni zdravotní péči. Že se nemusíme bát o práci. Že tu nemusí děti pracovat, aby rodina neumřela hlady. Apod.

        2. Spekulace. Je taky klidne mozny, ze kdyby tu bolsevik nebyl, tak se to tady taky rozkradlo za tech cca 40 let do mrte a uz v tom slavnym roce 89 jsme nemeli ani to, co jsme meli na konci bolsevika.

         Vime vsichni uplny hovno, co by bylo, kdyby.

         1. Spekulace možná, logická úvaha určitě. Když se podívám, kam to po WW2 dotáhla Západní Evropa a kam Východní, tak bych si dokázal tvrdit téměř s jistotou, že jsem se nesplet.

          1. Mylis se. Staci si porovnat treba Nemce a Slovaka. To jsou diametralne jine mentality. Tim zacni. Zjistis, ze ona ta demarkacni linie odpovida hranici kultur.

          2. Jistě, že mentalita směrem na Východ se mění. Já to směřoval hlavně na nás.

          3. My jsme hybrid. Ve vsech smerech. Jak je v Cesku pomichana krev, tak i hodnoty, vztah k praci, und so weiter und so fort.

          4. Porovnej NDR a NSR. Jeden národ, dva systémy.

          5. Nevim, jak to meli historicky, kam az v NDR zasahovali Prusaci. Plus se tam flakalo trosku ceske krve a tak. Obecne ale jinej vztah k hodnotam ma Slovak a jinej Bavorak.

          6. ona je velká sranda, jak ten ikonický nordický němec (vysoký asketický ramenatý blonďák) není germán, ale poněmčený prus, pomořan či baltik. správný němec germánské krve je kulaťoučký černovlasý bavorák.

          7. Jéé, jasně, že se liší i Čech a Moravák. Oni se lišej i dva sterejcové z baráků na koncích jedný vesnice. Ale jde hlavně o prostředí, návyky a systém. A to měli Nemci před NDR a NSR hoodně podobný. Můžeš si to obhajovat jak chceš, ale i historie ukázala (nejden u nás), že vlivem prostředí a systému klidně zničíš nebo naopak pozvedneš společnost během velmi krátké doby. Jak hospodářsky, tak morálně. Podívej se třeba do jihovýchodní Asie.

          8. Tak to ani nahodou. Rasove rozdily jsou sice politicky nekorektni, ale jsou pevne jak skala. Prikladem u nas treba zacleneni vietnamců – skolaci vyhravaji olympiady v čj a prevzaly nase hodnoty. Jine mensiny i po letech, kdy se je soudruzi snazili zaclenit mezi minoritu se temer vůbec nezmenili. Krasny priklad je v risi…nejedna turecka rodina nemluvi v druhe generaci nemecky. Doporucuji nastudovat pomery v Berlinskem Neukolnu. Tam se po tme boji i fizlove a odvazuji se tam pouze na konich a ve dvou :-).

          9. To je vubec takova zajimava vec, todlencto rasovy pojednani. Krizime a separujeme rostliny, krizime a separujeme zivocichy, ale u lidi… u lidi jsou si vsichni rovni a zadne rasove rozdily nejsou. Akorat, ze nam ve sportu dominuji cernosi, ve vede asiate,…

          10. Sysop: … a v green dealu a genderových vědách běloši.

          11. Treba to robit ako u nas vo Frankfurte, od nedele mame 30 dni ramadan.

           Ako vyhlasila zelenocervena sudruzka primatorka, vraj to bude kulturne obohatenie.

           Die Stadt Frankfurt setzt ein wichtiges Zeichen für muslimisches Leben und wertschätzt dabei die Menschen muslimischen Glaubens in dieser Stadt.

          12. Já bych jim Ramadán vyhlásil za polárním kruhem. V době půlročního dne, kdy půl roku nezapadá slunce. Ramadán znamená, že muslim nesmí do západu slunce jíst a pít. Každý muslim si rád dá 30denní hladovku pro slávu Alláha.

      3. Je velice mylne se domnivat, ze za dob komara tady behali lide s cevenym satkem na krku a Kapitalem v batohu. Ja bych velice důrazne oddelil politiku od bezneho zivota. Soudruzi v cccp dali ramec co se můze a co ne, ale bezni lide chteli po valce zit. Takze nasi dedove makali az se z nich kourilo, aby jejich deti meli kde bydlet a co zrat bo za valky poznali co je bida.
       Takze i s omezenyma moznostma oblikli monterky, vlitli na zelenou louku a postavili sidliste s kompletni infrastrukturou (obchody, skolky, skoly, sluzby). Uroven a kvalita samozrejme slabsi, ale na ty podminky slusny.

       1. Je velice mylné se domnívat, že by to bez komárů nešlo líp. Už jsem procestoval hodně zemí světa, co se týká bydlení, někde je to horší, někde lepší. Ale když vezmu různé země západní, jižní nebo severní Evropy, často vidím daleko lepší „bytový fond“, lidi tam mají kde bydlet a komáry na to nepotřebovali. To je jaksi z principu lidská vlastnost, potřeba bydlet.

        1. Zatím vidíme, že ti komáři to v této zemi vedli miliónkrát lépe, než posametoví nekomáři. Po stránce budovatelské, ekonomické, lidské, zemědělské, průmyslové – doba před 1989 rozhodně vítězí v porovnání s dobou 2024.

         1. eh,ano,s úplně jinýma vstupníma podmínkama máme úplně jinej výsledek (neřešme kterej je horší/lepší). Neuvěřitelné!

          1. itchy355: Neřešme, který je horší / lepší – protože by to pro současný režim byla příliš negativní vizitka.

          2. @ Ichtyl

           S luxusníma vstupníma podmínkama, máme po 35 letech katastrofální výsledek. Jak se to mohlo stát? Kde soudruzi kapitacyklisti udělali chybu? Jak to že máme pořád málo cyklostezek?

           Jinak chválím přezdívku Ichtyle, trefná. Je vidět, že jsi sdělanej a studovanej. Žeby filckosofická fakulta na Palacháču? Máš už sbalenou velkou kabelu? A co spolužáci, pořád šikan?

         2. Ale já jsem srovnával nás a západní Evropu za 1945 – 1990. A to srovnání je jedna velká zoufalost pro ČSSR. Viz ten příklad NDR a NSR. Chceš to namalovat?

          1. Koště: Srovnání „naše země“ 1945-1989 versus „naše země“ 2024 – moc nejde, co? To je ošklivé jádlo a ošklivá fakta, že ano?

          2. a co takové srovnání západní evropa do roku (řekněme) 1990 a nyní? to je teprve síla :-)))) Přesto je to pod rozlišovací schopnosti některých „vzdělanců“

          3. treb: Já jsem byl kolem roku 1980 v západním Německu. Divili se, že si můžu dovolit koupit 10 párů bot pro rodinu každý rok. To koukali naprosto nevěřícně. Já také.

           Byl bych docela rád, kdyby se nesrovnávala jen Potěmkinova vesnice vizuálního vzhledu, ale skutečná situace těch lidí tam.

           Nebo situace Britů nižší třídy po velkou část 20. století – tím byste také nikoho moc neohromil, a závist k Západu by se zde nekonala.

          4. můj strýc byl vídeňák. Nežil si špatně a když přijel k nám na dědinu, šli s dědou do hospody. Tam na něj chlapi, jak že se má dobře, může lítat po světě, má toyotu… a on na to. „Ty máš barák já žiju v nájmu, v garáži máš moskviče, dobře já mám toyotu, ale doveze tě moskvič kam potřebuješ? Děláš v družstvu, jsi pořád doma, v hospodě každej den. to si já nemůžu dovolit. A na lítání po světě musíš mít peníze (proto nemůžu denně do hospody). Když je nemáš, můžeš tak leda do Prátru. Takže jediný, co se mi může závidět, je svoboda. a ta jde pomalu taky do prdele.“ Necituji přesně, ale takhle nějak se pak o tom bavili doma. To bylo někdy v druhé polovině osmdesátek.

          5. já myslím, že kdyby dnes žil, trefil by ho šlak. A mýho dědu taky.

     2. Dachmeister: Připomínáš mi jednoho rodinného příslušníka. Ten říká, že sice se za bolševika stavěly hnusný paneláky, ale nebejt jich (bolševiků), tak by lidi neměli kde bydlet. A pak se ho zeptám (už v Evropě taky něco viděl), jeslti si myslí, že třeba ve Švýcarsku, německu nebo Skandinávii to mají s bydlením horší než tady. Dostanu okamžitou odpověď, že samozřejmě ne, tam je to daleko lepší. na mou logickou otázku, jak je to možné, když tam bolševiky neměli, jsem už odpověď nedostal. Sice pomalu, ale začal přemýšlet.

      No a s tím co píšeš ty (dálnice, přehrady, jaderné elektrárny), které by bez bolševikků nebyly. Tak odpověď je opět jednoduchá. Nebejt toho bolševika, tak tu těch dálnic a přehrad mohlo bejt naopak daleko víc.

      1. Hm, no, zrovna v tom Nemecku vyrazne vice lidi bydli v najmech, nez v Cesku. Kdyz se jim ted zvedaji ceny energii plus poplatku za kdejaky picoviny, tak najemnici breci. Co jsem koukal, tak v pohranicni prdeli, kde jeste pred tremi lety sel pronajmout slusnej 3+1 za tri stovky mesicne, tak dneska nejde pod sedm. A to ty mzdy od te doby poporostly v prumeru o 11 %, coz pri prumerny cisty mzde ani zdaleka neudela ty ctyri kila. A to je prosim pekne bez energii.

       Takze koukat po hezkych nemeckych domech je fajn, ale ne vzdy v nich bydli jejich majitel. A ono je rozdil bydlet v krasnym a cizim, kdyz neni konjunktura a nebo ve svym, ale bez dluhu (kdo mel za sociku dluhy na baraku? Mimo bezurocne pujcky?), byt v nizsi vybavenosti?

       Nemecko se valelo v 80kach v prachach. Levny rusky suroviny, nemeckej prumysl, vsechno slapalo. Svycari dtto plus jejich dlouhy prsty ve financich. Kde to dneska je?

       1. To ale mluvíš o dnešku. Jenomže v roce 89 tady hodně lidí a v těch nájmech bydlela taky (státní, podnikové byty).

        1. Videl jsem srovnavaci tabulky, i za komara bydlelo vice Cechoslovaku ve svem (vcetne druzstev – coz byl sice dalsi socik v sociku, ale uz s tim mohli do znacne miry nakladat jako se svym, dokonce mnohdy lip, nez v dnesnich ‚panelakovych s. r. o.‘), nez v NSR. Hodne byl tento rozdil videt po padu opony NSR/NDR a dodnes, s vyjimkou Berlina, se udrzel. Vychodni Nemecko ma vice lidi ve vlastnim, nez zapadni.

         1. Ten Berlin je vyjimkou proto, ze tam v podstate probehlo velke rozkradani a nasledne znarodneni bytu.

         2. No a? Nevidím problém bydlet solidně v nájmu než v družstevní králíkárně nebo rozpadajícím se baráku na vesnici, protože na jeho údržbu nemám prachy. Což tady běžně bylo. Já bydlím ve svém, a jsem zastáncem vlastního bydlení, ale v nájemním bydlení nevidím problém.

          1. Problem muze (a v Nemecku prichazi) se vstupem do duchodu. V Ceskoslovensku byl extrem, ze 90leta vdova zila v centru mesta v 6+1, v Nemecku zase s prichodem duchodu duchodce nema na placeni najemneho.

           Nevim, jak to mas nastaveny ty, ale pro mne je porad lepsi bydlet v druzstevni kralikarne, nez na ulici, nebo s dalsima trema duchodcema sdilet byt, na kterej horko tezko mame.

          2. Němci maj v poměru k platům výrazně menší důchody než my. Ale tenhle exodus německých (a jiných) důchodců do teplých a levnějších krajin už trvá desítky let. Ti britští se zase hodně stěhovali do Španělska a Portugalska.

          3. No dyk. Východní německo je plné poloprázdných králíkáren kam se nikdo nestěhuje, protože tam není práce.
           Tu ale doochodce nepotřebuje.

           To je ale problém doochodců všude, že kdo si do doochodu nepořídil vlastní bydlení, ten je tak nějak v hajzlu.
           Byť ten český je pořád v o dost větším hajzlu než německý.

           Ikdyž, znám pár čerstvých doochodců, kteří si furt na neco stěžují. Přitom mají:
           a) státní byt
           b) byt koupili v privatizaci za 200k
           (oboje zrekonstruováno, zatepleno)
           c) doochod skoro 25 000
           d) mnozí ještě i zahrádku poblíž bydliště

           Jak už to tak chodí, kdo se má relativně dobře, ten si pořád stěžuje, kdo mizerně, ten si už ani nestěžuje.

           Třeba jejich děti jsou na tom o dost hůř, pokud nezdědili nemovitost po babičce či aspoň nějaké pozemky z privatizace. Jistota žádná, doochod nikdy mít nebudou, přičemž v krachující zemi musí uživit rodinu, hypotéku, ….

          4. Kabrňák – souhlasím, že jít do penze v nájmu je sebevražda. Ovšem ani vlastnické bydlení není všespasitelné. Stačí, aby se režim inspiroval ve „vyspělém“ zahraničí a uvalil na kvartýr 2% daň. Platit z třímíčového kvartýru šedesát kolíků ročně, to už průměrného penzistu zabolí a zcela pro nic…nicméně jistěže ne tolik jako život v nájmu.

          5. Pokud se to stane, tak se to samozřejmě odrazí i v nájmech. Takže se v principu nic nezmění. Akorát holt bude všechno dražší.
           Btw, furt lepší platit náklady plus 5000 měsíčně navíc daň, než náklady + nájem + navýšení o daň.
           Jo, bude tam pár let, než všichni pronajímatelé promítnou daň do nájmu, to je pravda.

          6. Výše nájmu se odvíjí od toho, kolik je někdo ochotnej dát. Proč stoupá cena bydlení? Proč stojí nájem bytu jinak na Václaváku v Praze a na severní terase v Ústí? No prostě proto, že to je někdo ochoten zaplatit a tu cenu to pro něj má. ty když budeš prodávat barák, tak taky budeš chtít dostat maximum, co ti někdo za něj dá. A taky neřekneš, jasně, dal byste mi 10 mega, ale mě stačí 8, ať to viděj i ostatní, za kolik se dá ten barák koupit a můžou ceny klesat. Takovej samaritán není nikdo a ten, pro koho jsou nemovitosti business, už vůbec ne.

          7. Koště: Hlavní tvorba cen nemovitostí se děje v bankách a nabídkách hypoték. To zdražuje nemovitosti víc než cokoli jiného.

           Viz hypotéční krize v USA.

      2. To je naprosta pravda. Ale to byla chyba systemu. Ti lide tak jako tak museli makat, aby neco meli. A z toho howna vybudovali aspon neco. Jak tak pozoruji dnesni vyvoj a hlavne mladez, tak nemam dojem, ze by meli potencial neco skutecneho vybudovat. Moderni technologie, samozrejme. Ale z toho se nenazerem a nepostavime domy.

       1. sajlor:

        „..nemam dojem, ze by meli potencial neco skutecneho vybudovat…“

        – – –

        Dřív byl větší podíl lidí nucen brát do ruky věci a uvažovat nad nimi. V současnosti je skoro vše virtuální – nedávno v „Máte slovo“ jeden školáček vykřikl, že za 10 – 15 let bude domy stavět 3D-tiskárna a tedy nebudou na střechách pokrývači.

        .

        1. Tak pro ubytek manualni prace je stale prostor. Ale pak je otazka, kde budeme hledat pracovni mista. Zatim se to lepi vytvarenim pozic ve statni sprave a nesmyslnych institucich, ktere zkoumaji vliv moceni lednich medvedů na reziveni zemeske osy. Ale na to musi byt zase prachy.

         Osobne vidim budoucnost ve smyslu „zle casy plodi silne lidi, silni lide tvori lepsi budoucnost a lepsi casy plodi slabe lidi“.

         1. sajlor: Budou hladovět. Ono bude totiž také potřeba něčím platit do zahraničí za dodávky surovin, přístrojů, potravin a dalšího. Pochybuji, že Čína bude platit za studie dnešních woke aktivistů.

          1. Těch průmyslových revolucí, revolucí plebsu a rozbíjení strojů už v minulosti párkrát proběhlo. A ačkoliv souhlasím, že je problém ta masa lidí, co nic nevytváří (především ve státních službách), tak furt nemůžu sehnat řemeslníka, zubaře, programátora.

          2. Na druhou stranu, porad to jeste v Cesku ma vetsi sanci, nez v Nemecku. Napriklad v Cesku podava dite prihlasku na stredni skolu a sklada prijimacky. V Nemecku ne. Jen dostava ze zakladky doporuceni. Ze se tim padem stredni skoly nafukuji a sfukuji podle konkretniho rocniku, je vec jasna. Ze to ale vede k nulove motivaci deti zabrat, je logicke.

           Doufam, ze tento model v Cesku hned tak neprijde. Uz tak staci ruzne narky, ze prijimacky z matematiky jsou nahovno, apod. Pokud chceme dokonat rozklad skolstvi, muzeme si z Nemcu vzit priklad.

          3. Sysop: Česká střední škola začala být na hovno přesně v okamžiku, kdy zmizely CELOSTÁTNĚ JEDNOTNÉ maturity. Od té doby je to tak nějak egál.

          4. Re: Alan.Cox 6.3.2024 v 13:40
           Tak to bez debat, ale jeste zustala posledni basta – celostatni prijimacky. Az i to padne, tak to bude teprve parada. To uz sem pak ani Africani nemusi chodit, Afrika uz tady bude.

          5. Sysop: Já mám dojem, že je to jedno. Dnešní magistr či inženýr po státnicích na univerzitě má u většiny absolventů menší znalosti než maturant v době před 1989. Zjevně to celé jede do kytek tak jako tak.

           Před pár lety jsem odmítl dále dělat oponenta univerzitním diplomovým pracem ze svého oboru. Doslova jsem řekl, že od této chvíle budu dělat oponenta poctivě. To jest nebudu přimhuřovat oko, a napíši všechny přednosti i nedostatky diplomky do oponentury tak jak jsou. Univerzita pochopila, a od té doby již žádné nabídky k oponentuře nedostávám.

          6. prozraďte mi, prosím, kdy u nás nějaké celostátně jednotné maturity byly. fakticky nikdy nebyly. vždycky se úroveň maturity lišila od konkrétní školy. jediné, co se reálně dělalo, byl nějaký přísedící (ať už z nějaké školní inspekce nebo z jiné školy) dohlížející na to, aby kandidát neprolezl jen s tím, že si umyl uši, uvázal kravatu a slušně pozdravil.

          7. Lukas B.: Takže doby, kdy maturitní testy zadávala československá vláda. A jejich zadání, co bude v písemném testu často neznaly ani školy ještě den před maturitou. To je moje fantazie z dob, kdy jsem dělal maturitu?

           Je zvláštní, kolik lidí mě tu přesvědčuje, že moje vlastní zážitky na vlastní oči z dob před 1989 jsou jen fantazie a fikce. Buď jsem blbej já nebo ti, co mě přesvědčují, že si nepamatuji co bylo.

          8. to nebyly testy, ale (například) téma písemné práce z českého jazyka (také bohužel již nejsem jinochem v rozpuku). opravovalo a hodnotilo se to na každé škole (a ano, archivovalo se to a nějaká namátková kontrola probíhala).

          9. Lukas B: Přičemž opravy těch slohových prací z českého jazyka byly deterministické, málo stochastické, a předem dané. Gramatické chyby typu hrubky.

           To je to, co by měl maturant umět. Napsal smysluplnou slohovou práci na 3-4 strany s minimálním počtem hrubek a gramatických chyb. Což byla podstata slohové práce z češtiny v maturitě.

          10. Alan.Cox.

           „.. zvláštní, kolik lidí mě tu přesvědčuje, že moje vlastní zážitky na vlastní oči z dob před 1989 jsou jen fantazie a fikce. Buď jsem blbej já nebo ti, co mě přesvědčují, že si nepamatuji co bylo.“

           – – –

           Specifikum jistých konkrétních generací (Y,Z…)

           .

          11. jednotné maturity jsou samozřejmě velké téma digitálního věku. naráží to na několik problémů, první je ten, že reálně jednotně hodnotitelná je pouze písemná část formou a-b-c-d testu, druhým a výrazně závažnějším problémem je, že na prestižních školách (některá pražská gymnázia a pár škol v ostatních větších městech) by měli výbornou úplně ze všeho úplně všichni, na slušných průmyslovkách luční gymnáziích by jakžtakž prolezli skoro všichni*), a na obchodních akademiích, méně prestižních průmyslovkách, učňácích s maduritou a podivných školách by složilo s odřenejma ušima jen pár šprtů – a ten poprask si nikdo, kdo chce být zvolen znova, nelajsne ani omylem (spektrem politických stran napříč), takže se o tom kecá a všichni dávají zatracený pozor, aby to náhodou nedopadlo.

           *) píšu o předmětech obecných. odborná maturita (třeba) na elektropůmyslovce nebo zdrávce je samostatná kapitola.

          12. Lukas B.:

           Takže jsem vyvrátil první nesmysl v tom, že za komunistů nebyla jednotná státní maturita. Byla. Písemná část byla jednotná celostátně, a utajovaná do poslední chvíle, aby se minimalizovaly podvody i ze strany škol a učitelů.

           Komunisté se pomocí přísedících a dalšími mechanismy (veřejnost maturity a další) snažili objektivizovat jednotnost maturity na nejvyšší reálnou možnou míru i u ústní části.

           Výsledkem bylo, že papír „maturita“ měl obrovskou váhu a něco vypovídal.

           ***

           Proč vidíš problém v tom, že na vynikajících (nikoli pouze prestižních) školách by měli výbornou ze všeho, zatímco na horších by měli horší známky. Není to přesně žádoucí stav? Není to přesně to, co by mělo být?

           Dnešní maturita je bezcenný cár papíru, který nic o absolventovi neříká.

          13. já samozřejmě považuji to, že (namátkou třeba) na vítězné pláni nebo na zatlance budou mít všichni čtyři biče a v nějaké podkrušnohorské střední škole cestovního ruchu udělají z ročníku maturitu tři kusy za úplně v pořádku. ale prostý lid by to nedal.

           ostaně, maturitu zdevalvoval především školský zákon v šedesátém. tedy krom dalších špeků, už od šestačtyřicátého s večerními školami pracujících (na která navazovalo například právní vzdělání po dvou letech korunované titulem JUDr) po sportovní třídy v 77.

           ostatně, sjednocení maturity bylo velké téma již roku 1908 a ve dvacátých letech 20. století.

          14. Úplně v pořádku to není, leda bys měl na všechny instituce jednotné přijímačky zajisťující stejný typ studentů, stejné osnovy a stejně kvalitní pedagogy. Vzhledem k tomu, že gymnázium je jiný typ školy než průmka a jiný typ je i maturitní nástavba, tak to moc nejse hodit pod jednotnou maturitu. Stejně jako nejde porovnávat závodní speciál, kamion, fabii, golfový vozík a ještěrku, ačkoliv jsou to všechno motorová vozidla.

          15. Za mých žákovských let proběhl jakýsik celostátní průzkum úspěšnosti školní výuky…
           Hodnotilo se v rámci školy, okresu a celkově tak, že 5 % nejlepších dostalo jedničku, dalších 20 % dvojku, 50 % trojku, 20 % čtyřku a 5 % pětku…
           Z naší školy (ano, i za rovnostářského socíku existovaly výběrové školy) mnozí čtyřkaři byli celostátní jedničkáři…

          16. Alan.Cox
           6.3.2024 v 13:40

           my, absolventi „elitních gymnasií“, ti na stádní madurydy o směšné úrovni serem vole z prdele :o)

          17. nove.kostatko: A těch hladomorů co bylo! A morových epidemií!

           Já jsem se živil jako elektronik a programátor v 90. letech. A když jsem viděl, jak si mě nevážili v ČR, tak jsem se tím šel živit do USA, kde si mě vážili. Všude kindermanažeři chytří jako rádio. Z kvalifikovaných lidí si dělali hadr na podlahu a rohožky na otírání bot. „Když se vám to nelíbí, v řadě čeká deset dalších, můžete jít.“ A Čechům se jejich přání splnilo. Mladí viděli, že Češi si váží pojišťováků, gender specialistů, manažerů, ale ne lidí co něco dělají či umějí.

           Dodnes mám zásadu, že pro Čecha budu dělat technické a řemeslné práce jen výjimečně. Držím se toho, a vyplácí se to.

          18. Alan. tak na co si stěžuješ? Nevážili si tvé práce, tak jsi odešel do USA. Co bys dělal v 80 letech?

           A když si tě nevážili, tak jsi to mohl dělat místo nich. Ta změna se sama nestane, když každej při problému zdrhne, tak se nic nezmění.

          19. Koště: V 80. letech bych měl asi tisíc míst v Československu, kde bych mohl pracovat. Proč bych zdrhal?

           Země, která si naváží techniků a zemědělců bude do pár desítek let dřív bídu a nouzí. To platí univerzálně na celém světě a každém kontinentně.

          20. jojo, ovčí babička, ta toho navypráví. no nic, užijte si to.

          21. Lukas B., 15:33

           Nejdříve tu Lukas B. vypráví lži o maturitách. A když je usvědčen, tak se pokouší zachránit sebe aspoň obivněním z pohádek. Lidské, pochopitelné, jen blbé.

         2. @ Sajlor

          „…vliv močení ledních medvědů na rezivění zemské osy…“

          Toto je kvalitní studijní program. Na nejbližším plenárním zasedání navrhnu jeho zařazení do nabídky naší phylckogenetické fuckulty.

          S pozdravem

          RSDr.LLC,TDI, OPBH, Bludimír Krška, PHD, DPmB, CSc.HDP
          předseda představenstva PF MUML

        2. Jo, to kdyz clovek obcas nekde narazi na vize komunistu pocatkem 50. let, co vsechno ze bude brzo zbytecny… jsem v klidu.

    2. Pokud je někomu dnes dejme tomu 65, tak to znamená, že za socíku byl většinu doby děcko/školák a 30 let budoval kapitalismus. Házet na něj prostředky promrdané komunisty je dost nefér.

     1. Cože to?

      1. Viz Lukas B.

    3. No, to, co socik vytvoril, za nakradene penize v roce 48, to aspon projebal na vlastnim trhu. A nemalo z toho slouzi dodnes. Jen tech panelaku, co se revitalizovalo a revitalizuje, protoze na soucasne novostavby bezni lidi nedosahnou.

     A ten boom kancelarskych budov taky konci, protoze tahle republika potrebuje vyrabet a ne jen preprodavat.

    4. Bez toho bolševickýho vnitřního dluhu ve formě miliónů bytů, elektráren, přehrad a vzdělané populace bychom byli dost v prdeli.Tvl.kdybychom se neblížili ke stavu elektřina na příděl, zákazu topení fosilními palivy, žrát brouky místo masa, cestování na uhlíkový příslib a nevím jaký píčoviny to ještě zelení Polpotovci vymýšlí, tak bych chápal, že lidé ještě furt řeší co že to všechno bolševik posral.

    5. Lukas B.: Já se pořád divím, že ještě existuje někdo, kdo tváří v tvář faktům a realitě kritizuje dobu před 1989 – co se týká budování, infrastruktury nebo hospodaření.

     Komunisté budovali, hospodařili a finančně existovali asi tak o bazilión řádů lépe než cokoli po roce 1989. Ani nemluvím o roce 2024.

     Dokud budou existovat lidé, kteří v obhajobě špatných věcí Pětikoalice budou plivat tu na komouše, tu na Babiše, tu na Putina, tu na Orbána, tu na Okamuru, tu na aztéckého krále Montezumu I. – tak mám dojem, že jsem jak v Jiříkově vidění. Udělají všechno, naprosto všechno, aby neřekli: Dnešní režim stojí totálně za hovno a blíží se do takových sraček, jaké Češi ještě nikdy za celou dobu historie od pravěku nezažili. Ani odvádění pozornosti to nezmění.

     1. To A.C.:
      On musí. Kritizovat dobu před 89 i odvádět pozornost od tématu, točit se na pičovinách.
      Musí.
      Všecko by se mu zbořilo. Všecko, v co doteď věřil, opakovaně volil a co ho naučili.

     2. tak to prrr! proti čtyřicátým letům, padesátkám, šedesátkám, sedmdesátkám a osmdesátkám se tady žije skvěle. to nevokecáte. nebo si žijete v paralelní realitě.

      1. Ďábel je skryt v nedefinovaném termínu formulaci „žije skvěle“.

       – Například internet je dnes rozhodně rychlejší než ve 40. letech, to nemohu popřít.

       – Ale třeba dostupnost Penicílinu byla lepší dříve.

       – Nebo jsme měli jen dvě pohlaví, zatímco dnes jim máme už stovku.

       – Pedofilie se dříve trestala, zato dnes má rok od roku větší podporu.

       – Nebo si vzpomínám, že v 70. a 80. letech, kterých jsem byl očitým svědkem, že chleba s máslem a paprikou bylo jídlo pro žebráky, zatímco dnes je to luxus.

       – Energetika či průmysl je dnes lepší a zlepšuje se?

       – Helejte, dal jste si někdy v 70. či 80. letech někdy lančmít z obchodu? To byla taková dobrota!

       Na druhé straně je otázka, jaké kritérium „lepškosti“ má těch už skoro milión lidí v exekuci, nebo haldy bezdomovců, nebo lidi v chudobě co se snaží ještě nepotopit se úplně na dno, ale už to moc dlouho nevydrží.

       1. To je jednoduchy, dneska je moda konzum, takze se nasazuji konzumni meritka. Dneska muzes mit cokoli, co vidis v krame. Ale platis za to i tim, co se koupit neda.

       2. myslíte to máslo, co ještě v osmdesátkách bylo ve vesnických krámech dvakrát do týdne a neprodávalo se chalupářům? ta paprika, která byla k dostání tři týdny v roce?

        problém pohlaví nebo pedofilie je naprosto zástupný problém. mimochodem, Vy byste chtěl trestnost homosexuality a homosexuálního styku (konsensuálního, dvou zletilých osob) nebo pedofilie (kompenzované a platonické, příkladem budiž třeba rychlý šíp Foglar)

        lančmít z obchodu je z jedné strany vzpomínkový optimismus, druhak samozřejmě můžete koupit něco podobného, ale nebude to 7kč/100g. a protože vybavení domácnosti se změnilo (znáte snad někoho kdo nemá lednici či telefon, protože si ji nemůže dovolit/nebyla mu přidělena linka?), má funkci lančmítu třeba mražená pizza. nebo pizza s dovozem.

        energetika a průmysl je lepší. byl jste v podkrušnohoří dříve a teď? v boleslavi se vyráběla auta od sedmdesátek už „sto let za opicema“ (skončil mejdan žití z podstaty)

        atakdále.

        1. Tvl, kdes to zil? Ja jsem vyrustal fmoravsky prdeli a maslo i papriky jsme v krame meli. Prdel 2000 obyvatel, nakupni stredisko (potraviny, reznictvi, elektro a textil – dneska prazdnej barak, nejblizsi nakup 18 km, ale ‚kazdej prece jezdi autem‘) plus samostatne ovoce&zelenina.

         Moje babka z ultraprdele v Podkrkonosi, 8 baraku cela vesnice, v jednom smisene zbozi v prvorepublikovym formatu (prizemi rodinneho domku, nahore bydleli). Potraviny na objednani, ovsem vzdy vsechno krome masa. Pamatuju, ze pro chleba jsem chodil 3x v tydnu, maslo mliko podle potreby.

         Stran pedofilile a dalsich kokotin – potomstvo mne s tim krmi prakticky od pocatku skolniho vzdelavani, ze uchylove jsou vsude okolo. Nekonecny straseni uchylakama, debaty o zmene pohlavi, hledani identity a dalsi picoviny. Kurva, nepamatuju, ze bych nekdy v mladi tyhle sracky poslouchal. A to jsem mel spoluzacku lesbu. No, tak byla tepla, no a? Rozhodne netouzila se nekde prezentovat za statni penize v barevnym pruvodu.

         Stran toho lansrotu prosim o doporuceni, ktery vyrobek mohu koupit v okruhu 20 km od meho bydliste (a neni z Nemecka), ktery by skutecne odpovidal tehdejsi kvalite a sel i slusne osmazit. Dekuji predem i zadem, protoze lansrot jsem mel rad. V soucasnosti ho substituuju jednou bavorskou konzervou, ktera sice na rozdil od ceske sracky obsahuje maso, ale neni to chutove to samy ‚jako tenkjat‘.

         Nerikam, ze tehda bylo vsechno lepsi, nebo snad, ze vetsina byla lepsi. Je to o uhlu pohledu a vlastnich zkusenostech, ktere ma kazdy ted i z tehda jine. Ale plivani na tehdejsi system bez vlastni zkusenosti a popsani celkoveho kontextu je proste blbost.

         Schopni se tehda meli hur a flakaci lip. To je samozrejme fakt. Ten rozpon v tehdejsi spolecnosti byl takto nastaven. Ale dneska se system snazi ojebat uplne vsechny bez ohledu na jejich schopnosti. Vydojit, co to jde.

        2. Lukas B.: Hele, já jsem v těch 70. a 80. letech žil, a vím jak to bylo. Já nejsem mladý šušeň, kterému budeš lhát.

         Problém pohlaví nebo pedofilie není zástupný problém, a nijak nesouvisí s homosexualitou. Myslím si, že stát nebo režim, který koketuje s pedofilií – je hnusný stát a hnusný režim, a jeho zastánci jsou zločinci.

         Za kolik dnes koupíte lančmít (pro mladé: v USA spam) ve stejné kvalitě jako za komunistů? Zkuste to, jsem velké ucho. Rád si poslechnu, jak je to vlastně levnější. Garantuji vám, že kdybych vám ohřál komunistický lančmít a dal vedle polovystydlou dovezenou pizzu – tak 99 % lidí se umlátí po tom lančmítu, bude mít noule za ušima a pizzy se ani nedotkne. To je pro dnešek změna k horšímu.

         Já jsem v podkrušnohoří žil celé dětství, pěkně prosím. Znovu říkám, že mě neulžete. Když budete pořád lhát, já vím jak to bylo.

         Helejte, měl jste nájem za 120 Kčs / měsíčně, vodu za cca 40 haléřů kubík. Ještě si pamatuji komunistickou reklamu, že ohřát celý bojler vody na 85 °C elektřinou stojí 50 haléřů.

         Pil jsem pivo za 2,50 Kčs (předtím za 1,50 Kčs), a to bylo panečku pivo! Ne dnešní europatok mdlé chutě nastavený napůl z prášku a zředěný sodovkou z gravitačních kotlů.

         I ten blbý Gothaj byl za komunistů lahůdka, zatímco dnes už je to jen směs z flaxů a odpadů spojených želatinou.

         Já jen, že pro většinu lidí není tento režim lepší. A procento těch lidí se bude zvyšovat.

         1. Mladejm chybi reference. Nezazili to, tak veri blabolum na Internetu. Asi tak, jako vedi uplny hovno o Rusku. Vlastni zkusenost nulova, o to vice vyhranene nazory. A kdyz jim to popises, ze to tak neni, zavrou oci, ucpou usi, zacnou jecet a kopat do zeme nohama.

          Debata o tom, kdo by co chtel vratit, je asi tak podobna, jako chtit navrat 30. let. Kdo byl fabrikant, urcite byl spokojenej. Kdo zil v nejakym slumu, uricte by o to nestal.

          Socik byl holt socik a glajchsaltoval lidi do jednoho standardu. Muj osobni dojem je, ze ale ten dluh, kterej nasekal, byl mensi, nez ten, do ktereho se ted ritime.

          Dneska v praci se kolegove bavili, ze Nemecko ma 200 tanku sakumprask a z toho bude bojeschopnych cca 50. Na konci studene valky jich meli 5000. A bojeschopnych.

          Takze kazdej tak nejak brecime a nadavame si na to svoje.

         2. AC 20:11:

          Nojo, to byla trava zelenejsi a holky povolnejsi :) Tohle subjektivni srovnavani s 40+ let starou historii je takovy vachrlaty, ze jo. Objektivne tu kvalitu lancmitu uz dneska nikdo nesrovna (na cundru se to jist dalo, ale ze by to byla lahudka?), stejne tak pivo (myslis to pivo z 1.5K, ktery clovek v samosce musel flasku po flasce obratit, aby se ujistil, ze neni kalny a bude pitelny nebo to, co ve 4. cenovy poctivej hostinskej rezal vodou za tech 40 hal/m3?) Najem jsme taky meli asi 150 mesicne, ale z tech 2100 Kcs netto za mesic to nebylo nic moc… A gothaj? Ten se nedal zrat nikdy, tak leda po 5 pivech, kdyz uz to bylo tak nejak jedno… Nejak mi prijde, ze se v podstate nezmenilo vubec nic hlavne proto, ze lidi jsou tady furt stejny.

          1. Re: Chramostejl 5.3.2024 v 7:10

           Nerozumim. 150 Kcs z 2100 Kcs je 7,2 %. To se ti zda „nic moc“?

           Zrovna Gothaj si kupuju porad. Je to low-level salam, ale povetsinou ho zeru s cibuli a octem. Chutove je za ty roky nekde jinde. Dneska uz k nemu ani nemusis prikusovat pecivo, mas ho rovnou v nem. Soucasnej lansrot v podstate neosmazis, pokud nemas nepripekavou panev a vagon oleje. Drivejsi lansrot jsi osmahnul na jakykoli ocelovy panvi, potreny tou trochou tuku, co v plechovce s lansrotem byl na spodku vicka. Asi nejakej rozdil tam bude. Ze soudruh vedouci v samosce byl debil a nehlidal si mnozstvi plus rotaci ve skladu ma znamenat, ze pivovar to vyrabel kalny?

          2. Sysop 5.3.2024 v 7:26

           OK, muj dnesni mesicni naklad na bydleni je skoro 10 % myho prijmu, cili je to opravdu horsi :) Kvalita salamu obecne vzdycky zalezela na tom, kterej oz n.p. Masna (nebo masny prumysl nebo jaxeto) ho delal, mne ale gothaj nechutnal nikdy. Ze se to melo delat podle jednotny normy je sice hezky, ale realita byla ruzna, ze. Jsem presvedcenej, ze i dneska se da koupit +- stejne udelanej, jako tenkrat, jen ho clovek nesmi brat z Kostelce apod. Ja kdyz si chci dat neco s cibuli a octem, tak si dam tlacu od reznika nebo sulc podle receptu moji prababy. Dtto lancmit – jestli se nemejlim, tak konzerva stala kolem 10 Kcs, vyzkouseny to nemam (cpat se lancmitem uz me nenapadlo teda hodne dlouho), ale tipnu si, ze za ekvivalent ceny stejnej sehnat pujde. Ze se krome toho prodava hromada sracek, o tom zadna. A k tomu pivu – to neni zalezitost jedny samosky, to pamatuju jako obecny pravidlo, spis nez jen jako problem skladovani mi to prijde i jako problem vyroby (ale pivovarnictvi neni muj salek, takze nevim).

          3. Lančmít stál 11. Průměrný plat 3150 hrubýho v roce 1989. Dneska je lančmít z hamé asi za 70 kaček. Pikok z lidlu bude podobnej. Průměr plat asi 43 000 hrubýho. Takže tak za půlku ceny jako ten socialistickej. Za cenu toho socialistickýho koupím dovozovej corned beef z hovězího. A to za poslední dva roky rostly cena víc než platy.

          4. shane
           5.3.2024 v 8:52

           s těmadle vylhanejma průměrnejma hovadinama běž už doprdele, nadpoloviční většina lidí na ten tzv. průměr nedošáhne ty pyčo, dyž si stádní smetánka a papalášstvo hrabe z eráru co to dá

           jediný skupiny v soukromým co na to došáhnou pravidelně sou dochtoři (kde je to ale s tím soukromým poněkud naštíru), pak možná náký ty programátoři, pak dojiči zmrďáren co aktuálně klačí uhnijní pětiletka a nekteří řemeslníci (keří to ale zpravidla nemají jako oficiální příjem :DDD) a nejakej ten topmenežment

          5. Nevím, lidi co dělají rukama ať už na stavbách nebo v soukromejch autodílnách ty love mají celkem bez problému. Ale musí si o ně umět i říct. A nebo to těma rukama neumí a pak mi to jako špatný stav nepřijde. Programátoři jsou jinde (ale platí to co jsem napsal i o tom, že si o to neumí říct — spousta známejch ajťáků dělá za 50), ale holt každej to dělat nemůže a je v tom zatím víc peněz.. nemyslím, že je to nekonečnej stav.

           Jo ale bavíme se o městě, ne o vesnici, to bude dost rozdíl. Ale taky tam budou náklady na bydlení nižší. Nebo je vesnice v dojezdové vzdálenosti do města a zme zpět na začátku.

          6. tak si to přepočítávejte třeba 1:10, to je zhruba poměr mediánů. představte si tu pohodu, flašku tuzemáku za 500, litr hnusného vína s plastovou zátkou za 280, kilo buřtů za 310, benzín za 80, desítka pivo za 25 (pravda, tenkrát byla stejná cena v hospodě i na krámě), konzerva 400 gramů polomasa za 110, škoda favorit v základní výbavě bratru 850 tisíc.

          7. Behe, to že ty jsi lempl a vyděláš hovno neznamená, že to tak maj všichni. Medián je 37 500 Kč a to to ještě sráží gastro a stavebnictví, kde se zase/furt jede na část vejplaty bokem.

          8. shane
           5.3.2024 v 10:33

           jasný blbá kundo, 6 mega lidí sou lempli, jenom ty seš mistr světa

           to je pak divení dyž dycky takovej měskej ksindl vyjede nekam mimo a bez vochranky je rád, že nedostane přes držku…

          9. behemot – že jsi neschopnej lempl, je jedna věc. A druhá je ta, že ty příjmy jso udaleko vyšší. Protože to ofic čísl ose bere z toho, co se oficiálně přizná státu. No a to je na hony vzdálené realitě.

          10. Chramostejl
           5.3.2024 v 8:26

           máš vole dva procesy, pasterizacu, a filtracu – dneska je echt hogofogo pívo nepasterovaný, případně nefiltrovaný…většina je pasterovaná a filtrovaná

           takže ano, je to daný rozhodnutím ve výrobě

          11. jen k tomu pivu; tehdejší technologie IMHO nezahrnovala pasterizaci, filtraci na dnešní úrovni plus předpokládám v europivech i nějakou tu chemii. Kvalitně (v čistotě) uvařený nefiltrovaný nepasterovaný pivo (co beru od známýho) v plastové flašce (nebo bečce) má trvanlivost v teple nula nula prd. Jako nezkoušel jsem to, ale typl bych tak týden. V lednici plus mínus prý 3 měsíce. Takže bych to dal na vrub tehdejším možnostem a bordelu v pivovaru. Dneska třeba koupíte kastl chotěboře a máte-li peška, je zkyslá. Velký pivovary už to chemií a převařením uhlídají absolutně bez problému; nejstarší pitelný europivo mělo 2.5 roku. Tříletý už bylo nepitelný (podotýkám stálo na polici v dílně, v lednici by asi nezkyslo nikdy).

          12. itchy355:

           Zlatej Kriek, ten nekolik let teprve zraje, ale to, ze chutna jak zvratky, se u nej tak nejak predpoklada :)

          13. Sysop: tak proč to žereš, když je to hnusný? Tak proč by to výrobce měnil, když to dobrý prase stejně spase? Když si místo tohi koupíš kus kejty, tak máš fakt maso a žádnou sračku. Win win, ty máš maso s výrobce lančmítu suší hubu. Nerozumím, že zrovna tohle tobě nedojde. začínám se děsit, co těm dětem opravdu vtloukáš do hlavy

         3. Piju kamošovo pivo, který mi vozí až k baráku za 21 kč/l. Nevěřím, že dřív bylo lepší; už jen podle referencí všech generací.

          Gothaj, uzený, špekáčky, párky, vše jde koupit lepší než dřív; opět reference jednoho starýho řezníka kdesi od Vranclu, kterej to vařil tehdy i dnes — a dnes sežene lepší maso. A jezdí pro něj buď do bučovic, nebo do rakouska, nebo asi na dalších 5 míst. Stojí mě skoro stejně jako v krámu moučnej prefabrikát. Zkoušel jsem vařit šunku doma, nic moc to nebylo, nechám to raděj lidem co to umí.

          Taky musíte vzít v potaz, že tehdy jednoduše nebyly chemikálie jako dnes, takže se ani nemohly používat; i kdyby ten váš blahobyt nezničil plyšák, během devadesátek a dál byste se asi hodně divil. Mimo jiné taky lidi by dnes asi remcali, kdyby se jim kvalitní šunka zkazila za den.. ale kdo chce, najde si minimálně stejně kvalitní (ale spíš podstatně kvalitnější) věci, než dřív. Sorry. Nehledě na to, že pořádně vyzrálou flákotu z vysokýho roštěnce vám asi tenkrát nikdo neudělal. Nebo byste mu musel minimálně prodat dceru.

          K těm cenám musíte přidat plat, nebo je to k ničemu, mě se to počítat nechce, nicméně párkrát jsem to zkoušel a vycházelo to šul nul.

          1. Touhle logikou „jde to koupit lepsi“, coz znamena, ze pro to musis jet par desitek kilaku, pokud nebydlis ve velkomeste, muzu smele prohlasit, ze za bolsevika taky sla sehnat pekna auta, jen se musela koupit v Tuzexu.

           V beznym krame – Pramen nebo Jednota – jsi koupil bezny potraviny v lepsi kvalite, nez dnes. Ovsem pozor, to nutne nesouvisi s bolsevikem, ono to plati tady v Bavorsku taky. Dneska je v tom tech sracek vic, nez driv (byt mene, nez v Cesku).

          2. Ne, nešla. Běžnej občas si ofiko to auto v Tuzexu koupit nemohl. Za A na to neměl prachy (blbej Kadett snad 40 tis bonů). Kdežto dneska si tu kvalitu koupit můžeš, ale ano, je to nějaká práce navíc. Pod čumák (pro lemly) jsou sračky. A proč ne? když to lepmplové kupujou (a lemplů je statisticky většina), tak proč by to někdo měnil?

         4. „Garantuji vám, že kdybych vám ohřál komunistický lančmít a dal vedle polovystydlou dovezenou pizzu – tak 99 % lidí se umlátí po tom lančmítu, bude mít noule za ušima a pizzy se ani nedotkne.“

          To asi dost záleží na tom, odkud jste tu pizzu objednal.

          Kupodivu se už i u nás vyskytují italští kuchaři, kteří ji opravdu umějí udělat a la Napoletana, a ta je teda stokrát lepší než Jakešův lančmít.

          „Ještě si pamatuji komunistickou reklamu, že ohřát celý bojler vody na 85 °C elektřinou stojí 50 haléřů.“

          No jo, za to se taky něčím platilo, že. Třeba životním prostředím. Já vím, jak vypadal vzduch a voda u nás v Ostravě, když do nich různé podniky bez zábran vypouštěly cokoliv.

          V několika státech bývalého sovětského bloku, včetně bývalé ČSSR, přispěla k pádu režimu i totální lhostejnost státní správy vůči životnímu prostředí, ve kterém vyrůstaly městské děti. Byl to přirozený organizační bod opozice, včetně té nepolitické: mámy, které nechtěly tolerovat, že děcko dostane těžký kašel desetkrát do roka.

          1. Taky ti ostravští horníci dostávali astronomické platy, které ale prohýřili s kurvama, za drahý tuzexový chlast apod.
           Vím že se děly takové věci, že parta horníku dojela za těma kurvama a luxusním chlastem taxíkama do prahy. Přičemž každý si vzal svého taxíka.

           Kdo jim bránil v tom, to po 10 letech kdy si našetřili na luxusní rodinný domek zabalit a i s dětma se přestěhovat někam na venkov na hory (Bezkydy, Jeseníky)?

           Lidi tehdy byli strašně pohodlní a zhýčkaní a mysleli si že tu socialistické výhody budou navždy a ještě se k tomu přidá západlí luxus a konzumní tuzexové pozlátko.
           Neměli zodpovědnost za svůj život, za život rodiny a za svoji zemi.
           A podle toho to taky dopadlo.

           Znám jednoho horníka co nedělal na uhlí ale v jiné oblasti. A ten říkal že se mu na účtě hromadily peníze které už nevěděl za co utratit. Protože veškeré životní náklady a potřeby zajišťoval stát a podnik, od bytu až po rekreace ROH.

           Proč tito lidi nemysleli na budoucnost a nekoupili si za ty prachy nějaký domek a k tomu políčko, třeba kvůli pohodlí poblíž města, to nechápu.
           Byli z privilegované dělnické/hornické kasty a ohledně povolení by jim úřady šly všude na ruku.

           Vážně za tím vidí prostě jen nezodpovědnost generace, která nezažila tu předválečnou bídu, ale jen socialistický blahobyt. Tedy ne ve smyslu snadné práce v kanceláři, ale v tom že stát a podnik se o vše postará, a já si to jen odmakám a po práci s čistou hlavou jdu domů s tím že nemusím nic řešit.

          2. Oni tu ale nežili jen horníci, že :)

           Třeba můj děda byl strojvedoucí. Platy slušné, ale ani zdaleka na úrovni privilegované kasty horníků, kterou si KSČ rozmazlovala jako pěst svého třídního boje.

          3. Máti měla v roce 1989 po patnácti letech ve zdravotnictví 2500 hrubýho. Otec inženýr ve fabrice něco přes 3000.

          4. Hmm, co si vzpomínám, tak otec vydělával poněkud více.
           Zaměstnanec státních statků; řidič a traktorista. Trochu to vždycky koply nahoru prémie za přesčasy když byly žně a on seděl noci v kombajnu, ale i bez nich nosil cca 3500 Kč měsíčně, co si tak vzpomínám z vyprávění.
           Když byly žně i okolo 5000 Kč.

          5. Pracující inteligence na tom byla celkem bídně. Dělníci a rolníci na tom byli líp. A dalo se tam nahonit na připlatcích

          6. Childeater: jo, to pamatuju taky. bagrák ze šachty si dělal ze své ing CSc manželky z výzkumáku srandu, že místo výplaty dostává kapesný.

          7. radši bych tu pizzu. lančmít i za socíku stál za pendrek…. hodně taky záleží, kde si to jídlo dát. Zde by socialistické pohostinství totálně propadlo.

          8. zatímco na západě, tam to bylo úplně jiný a nepouštěli třeba 30+ let radioaktivní sračky do jedné z největších řek na kontinentě, nene ;-)

          9. černoši, jojo

          10. jste pokrytec?

          11. Vypouštět radioaktivní sračky… myslíš jezero Karačaj?
           A už si zapomněl na mrtvý lesy v Jizerkách a Krkonoších, na tak znečištěný vzduch v severních Čechách, že za něj soudruzi vypláceli rizikový příplatky a podobný lábuže, který už byly takovýho rozsahu, že se o tom mluvilo v televizi a psalo v novinách?

          12. shane: A hle, stačila jedna akce hnutí Duha na Šumavě, že les by měl být ponechám svému přirozenému vývoji. A máme tu vymírání a likvidaci lesů, jaké nepamatují ani komunisté ve znečištěných oblastech. Prostě jsme zase ty komouše předhonili v tom záporném smyslu slova.

          13. 2shane

           Skor mal na mysli rieku Columbia ak ma pamat neklame. Ku cti im sluzi, ze to davaju doporiadku, aj ked staznosti a sudy s povodnymi obyvatelmi akosi skripu.

         5. Lančmít byl vždycky ta poslední šance, dobrý nebyl nikdy. Když se likvidovaly armádní zásoby, přišel jsem k pár konzervám ještě hluboko v devadesátkách, takže jsem měl možnost srovnávat bez zkreslení celkovým nedostatkem alternativ. Obliba lančmítu byla dána nedostatkem kvalitnějších a chutnějších potravin. Gothaj měl teoreticky garantované složení, když se to s tehdejšími technologiemi moc ojebalo, mělo to značné strukturální nedostatky. Nicméně chutný gothaj taky nebyl nikdy, vždy to byla znouze. Ano, laciné zboží mělo o něco vyšší kvalitu danou zastaralou technologií výroby, která tolik ojebávky neumožňovala. Problém je, že dražší a kvalitnější zboží zde buď neexistovalo nebo jaksi nebylo na pultech. Vlivem růstu ceny práce, která ale přímo koresponduje s příjmy domácnodtí, se výrazně rozešla cena piva točeného a lahvového. Lahvové je dnes s výjimkou nejdražších značek relativně levnější než za komunismu. Kvalita různých současných piv se diametrálně liší, ale v každém větším obchodě máte možnost si zvolit z min. deseti značek včetně zahraničních, jedno nebo dvě vám můžou i zachutnat. Můžete si objednat pivo z malých pivovarů, tam obvykle bývá kvalita slušná. Nájmy za socíku neměly nic společného s cenou bydlení a já opravdu nechci bydlet lacino za cenu toho, že stát kvůli tomu okrade úplně všechny výdělečně činné. To nechť dělají invalidé, důchodci a sociální případy.

          1. Armádní kádéčka. Když se podívám na americký C- rations z druhý světový, Koreje,Vietnamu, na osmdesátkový MRE, nebo na britský, francouzský, italský a jiný NATO kadéčka z tý doby, tak si člověk nad těma ČSLA vepřovkama, hovězím ve vlastní šťávě a rybičkama v tomatnom sose akorát odplivne.

          2. Přesně.

          3. to jsou prostě jen vzpomínky na mládí a nostalgie.. což chápu. Ale já jsem v pubertě taky chodil na vandry a žrali sme ty americký i naše a bylo to nesrovnatelný. Nemluvě o tom, jak dlouho který vydržely a jak super bylo tahat zkurvený konzervy.

          4. shifty: holt lidi dávají lančmítu vlastnosti vzpomínek na dobu, ve které ho jedli. Stál sice objektivně za prd, ale protože ta doba byla super, byl i lančmít super.

           Já třeba kdysi dávno jedl mraženou pizzu, stála v makru v devadesátkách pár kaček. Myslel jsem si tehdá, že je to dobrá pizza. Důležitým a nedílným doplňkem byl kečup.

           Takovou mňamku jsem dlouhá, dlouhá léta neměl, kečup na pizzu jsem naposled nalil tak před 20 lety. A před pár měsíci jsem to ze zvědavosti koupil, jednu z nejdražších, co tam měli (zatímco tehdá v makru jsem kupoval tu nejlevnější). Kentus strašnej.

           Mohl bych začít řvát, jak se kvalita mražené pizzy dramaticky snížila, nebo si můžu přiznat, že jsem tehdá jedl solidní sračky. Většina lidi nemá na víc, než na to první. Protože to umožňuje hodit „vinu“ jinam. Prostě sráči.

          5. Fadtwi: taky nezapomeň, že chuťový pohárky se časem otupují a odumírají, zvlášť když do toho kouříš a jíš kořeněný a pálivý jídla. Děti vnímají chutě mnohem intenzivněji než dospělí, zvlášť pokročilého věku. A taky se mění chuťový preference. Spousta věcí po kterejch jsem se moh jako dítě utlouct mě dnes nelákaj, naopak mám rád věci, který se mi jako dítěti eklovaly. Třeba olivy. Dát si ve dvanácti k jídlu pivo? Blééé.

          6. Jako dítě jsem chtěl věci více sladké a méně hořké, to je všechno. Sladké jako cecek bylo nejlepší.

           Chuť na maso, včetně lančmítu, se mi nezměnila vůči dětství.

          7. shane: chuťové preference ani odumřelé pohárky nevysvětlí, proč někdo vzpomíná na nic-moc jídlo jako na něco super.

           Já třeba ten lančmít (ten, který šel napíchnout na prut a opéct na ohni) měl taky rád, podobně jako další dvě tábornické lahůdky, „trenčanský párek s fazolemi“ a „moravaské lečo s klobásou“. Co jsem naopak rád neměl bylo kdejaké vepřové či hovězí ve vlastní šťávě, to byl kentus vždycky. Ale když jsem to jedl později, přišlo mi to jako nic moc a ne jako lahůdka a nebylo to složením.

           Lančmít ano, ten se změnil, naposled jsem to zkoušel někdy v devadesátkách a už to bylo spíš jak paštika, nakrájet na plátky a ty nad něčím opékat mission impossible.

           Nicméně člověk taky poznal kde co nového během cestování (západní Evropa, USA) a najednou ty vzpomínky na tábornické dobroty začaly poněkud blednout. Na dětství samozřejmě pořád vzpomínám rád, ale kolikrát si říkám, jaké sračky mi chutnaly. A nechápu ty, co ty sračky chválí (pro mě málo pochopitelný postoj, ale zde velmi rozšířený, hlavně mezi určitou skupinou).

          8. fatdwi: Já nemohu za to, že vám odumírají chuťové pohárky. Protože ty neumírají, jsou to jednoduše translokázy, které se obnovují – na rozdíl třena od sluchových buněk.

          9. Ale týká se to.toho oblíbenýho srovnání „Tenkrát to byla lahůdka a dnes je to hnus“. Co se týče kvality, tak je možno sledovat dobové pořady a číst dobový tisk. A občas se podívat na etikety exportních verzí, kde se už v té době muselo uvádět složení a nešlo to odbýt slovy Prifarbeno, aromatizováno.
           Nehledě na to, že určitý jídla jsou humáč už z podstaty. Třeba ta nutella, kde je v zásadě jedno, jestli ta směs 1;1 margarínu a cukru obsahuje navíc 8 procent kakaa a oříšků nebo jen čtyři.

          10. shane – chuťové pohárky se ale časem obnovují. Samozřejmě pokud denně chlastáš 5 kafí, hulíš 20 cigár a žereš pálivý, tak druhej den budeš mít chutě nic moc, ale i sommelieři kouří a pijí kafe. Jen ne těsně před soutěží a během ní :-) Chuť se dá taky dost natrénovat a taky je to občas drobet dojmologie, o tom žádná. Chutě se mění, to je jasný.

           Já neříkám, že landšmít za totáče byl vyloženě špatnej, ale dneska seženu ještě lepší, jen se musím trošku snažit a ne běžet s letákem do penny nebo kauflandu. A suroviny za totáče horší byly, na nějaký zdraví se sralo z prdele, na životní prostředí taky.
           Americký příděly byly prostě jiný, lehčí, chutnější, se žvejkama, bonbonama, čokoládou. Arašídový máslo sem žral poprvý asi v 15ti v životě právě z US přídělu někde na vandru, myslel sem, že se utluču. A ty sušený věci byly taky dobrý.

          11. Kafe, sladký pití… si pamatuju, že jsem nosil jeden pytlík v báglu asi čtyři roky, než jsem zjistil, že nápis Grape neznamená grepovou příchuť (blé), ale hroznovou :)

          12. fatdwi: Já mám chuťové pohárky naprosto v pořádku.

           Lančmít za komunistů byl super. Ty už ale nevíš, jak bys tu dobu poplival, takže se snažíš s tvou dojmologií.

          13. Na čundru člověk sežral kde co. Známý takhle jednou upekli a sežrali kočku. MRE byly fajn. Akorát drahý, jeden balíček je jedno jídlo. Lepší byly britský, ty byly 24 hodin.

          14. MRE = Meal Rejected by the Enemy…

          15. Refused by Ethiopans. Toho je víc. Ale když to srovnám s českejma konzervama. Britský kádéčka mi přišly lepší. A prej francouzský byly top.
           Pokud to někoho zajímá, ať si na youtube naladí kanál
           Steve1989mre. Krom toho že žere všechny možný starý kadéčka od roku 1863 do války v jugošce, tak i recenzuje všechny možný současný vojenský kádéčka, včetně zemí, o kterých jsem ani netušil že nějaký maj. Má tam i naše BDP a hodnotì ho docela vysoko

        3. Lukas B. 4.3.2024 v 19:59

         Přesně!
         Pamatuji máslo dvakrát do týdne. To vždycky všechny čtyři ženské ze vsi stály frontu na Plácku, přijela pojízdná prodejna a mohly si koupit máslo nebo papriku.
         Dnes si nemohou koupit nic, pojízdná prodejna už léta nepřijela. Autobusová linka vede jinudy.
         Ale v obcích disponujících kamenným obchodem lidově zvaným „konzum“ nebo „jednota“ tomu bylo jinak než uvádíte.
         Lančmít si běžně koupit nemohu, vyrábějí ho jen malá místní řeznictví. Něco podobného si jistě koupit mohu, ale nechci.
         Na závěr zamáčknu slzu v oku při vzpomínce na „kádečka“…

         1. Pokud se mezi „konzum“ pocita i „Smisene zbozi“, tak tam, co ja pamatuju, to bylo prave tak – v pondeli mliko, v utery zelenina, ve stredu maso, ve ctvrtek zakusky (dny si nepamatuju presne), jediny co bylo kazdej den rano, bylo pecivo. Nemuzu vyloucit, ze jinde to bylo jinak a ze tohle bylo jen nase mistni specifikum :)

         2. Dnes si mohou koupit co chtějí, protože ti chudáci vesničani mají v průměru dvě auta a můžou si pro to dojet. Jsem mezi nima :-)

          1. A právě proto k vám nejezdí pojízdná prodejna. Leda by ji stát zadotoval. Proč asi po plyšáku krachly ty vesnický konzumy v kdejaký prdeli?

          2. Já to vím ,ale ygorek asi ne.

        4. Hm, tak to jsem žil asi někde jinde… :-P

       3. Alan Cox -to jsou hrozný kokotiny co píšeš.

        Dostupnost penicilinu – jasně, nikdo nechce platit penicilin za náklady v evropě, tak se přesunul do asie. ne chyba systemu, ale lidí
        Dvě pohlaví – máme pořád, že si nějaká sociální sí´t vymyslí další, aby se zviditelnila, je jenom pro účely businessu
        pedofilie se trestá pořád, kde je ta podpora?
        v 70 a 80 letech tady žádný žebráci nebyli, ne?
        Nepociťuju žádnej nedostatek v energetice. Furt mi světlo svítí, na benzínce je benzín 24 hodin denně a pro palivo na topení mi stačí objednávka jedním mailem. Co se týká průmyslu – tak tam rozdíl opravdu vidím. Když srovnám ten neskutečnej bordel, kterej jsem viděl v továrnách za socíku a dnešní provozy, tak to je opavdu nebe a dudy. Ale jo, dneska se tam nikdo nefláká jako tehdy, to je taky rozdíl a i ten pamatuju(podotýkám, že jsem nikdy nepracoval v továrně, ani tehdy, ani dneska)

        1. “ jasně, nikdo nechce platit penicilin za náklady v evropě, tak se přesunul do asie. ne chyba systemu, ale lidí“

         Ale ovsem… on i ten socik byl supr, ale kazili ho lidi. Soucasnej system je taky supr, jen ho kazej lidi.

         No a stran tech energii a paliv – socik zduraznoval dulezitost zdroju (Donbas, Kuzbas, Karaganda, to je nase propaganda), tezkeho i lehkeho prumyslu, zemedelstvi. Soucasnej system prumysl nici, zemedelstvi utlumuje, od zdroju se odstrihava a tobe chce ten benzin zakazat.

         Stran toho flakani… prijed se podivat do Germanie. A pochopis, co nechapali Cechoslovaci, kdyz sem poprvy jako Gastarbeiteri vytahli paty po kotrmelci. Pokud nedelas nekde za usmolenou dvacku na hodinu, kdy te pomalu nepustej ani vychcat, tak mas flakarny, kolik si zamanes. Un kein Stress!, to je to heslo. Zadny Stachanovci, pekne po-ho-dic-ka… Myslis si, ze takhle to jde delat vecne, pokud to nedotujes bud vysavanim nejakych kolonii (Francie), nebo levnych ruskych surovin (Nemecko)? Rusaci Frantikum utli africky zdroje a Brusel utnula Nemcum rusky zdroje. No, uvidime, jak dlouho to pofrci se supa dupa vykonem.

         1. Sysop. Tak mi to vyvrať. Já říkám, že když dáš před někoho penicilin vyroben v ČR a vedle toho z Číny za půlku, tak se ti na ten z ČR vysere, i když u toho bude leták, že tím z ČR podporuje místní business.
          průmysl za socíku byl protěžovanej a stejně nedostatek lecčeho. Dneska to podle tebe všecno ničíme a co chci, mám. Divný, ne?
          to co říkáš o práci v Reichu – jo, to jsem taky slyšel. Ale ono to není jenom makat do zbbnutí. je taky něco, čemu se říká efektivita. když makáš jak barevnej, ale máš ve firmě neschopný obchodníky, tak je ti to taky k hovnu platný.

          1. O nemeckej (ne)efektivite by sa dali pisat romany, hlavne za poslednych 15-20 rokov, vlastna skusenost.. ano, kedysi bola vysoka pred 50-70 rokmi, ked makali ako fretky a vstavali z trosiek a popola, ale teraz urcite nie.

           Nevravim, ze Nemci nepracuju.. ale neznasam dristy akoze pravicovych sudruhov, ktori dristaju o nizkej efektivite v krajinach na vychod od nemeckych hranic.. vraj preto su nizke platy. Jasne, ze zapadni investori budu mat untermenschov z vychodu za lacnu relativne kvalifikovanu pracovnu silu, hrozienka z kolaca, pracu s vysokou pridanou hodnotou a zisk si nechaju vzdy doma.

           Hadam sa nemusime diskutovat o tom, ze rovnaka pracovna pozicia (s rovnakou pracovnou naplnou) v tej istej firme je v zapadnej casti 2-3x lepsie platena, to ako zazracne sa zvysi efektivita prechodom hranic? :-))))))

           Cinan dava lekcie efektivity celemu eurobordelu (a v mensej miere aj USA).

          2. Nemluví se o nízké efektivitě, ale nízké produktivitě. Což neznamená jak rychle dělník hází lopatou, ale kolik za to házení dostane.
           No a pokud budeme mít ekonomiku založenou na subdodávkách komponentů, tak za ně holt nikdy nedostaneme tolik, jako za finální produkt, ačkoliv ta výroba dílů klidně můźe bejt technologicky náročnější než finální montáž.
           Jenže v dobách kdy na západě vznikaly značky a firmy po jejichž vyrobcích je celosvětová poptávka, tak u nás jsme budovali sociálismus, takže nám ujel vlak. A z toho mála co mělo potenciál bejt konkurenceschopný jsme si většinu my sami Češi po revoluci rozkradli a zhuntovali.

          3. Kolko tych velkych znaciek a firiem zostalo na tom zapade a nepatria CInanom, Turkom (ak este vobec existuju, okrem mena, ktore kupili spomenute krajiny)? O vyrobe v Cine, Turecku a dalsich krajinach mimo eurobordelu sa hadam nemusime bavit.

           Ani USA nie je na tom ovela lepsie.. uz davno som nevidel sucasny vyrobok Made in USA.

           Eurobordel buduje marxisticky socializmus.

          4. Teda to, co pises, platilo tak do konca 80. rokov minuleho storocia, vtedy zacala nemecke a europske firmy valcovat konkurencia z Azie.

          5. „co chi, mám“
           To jsme viděli za covidu, nebyly ani blbý ústenky a rukavice.

          6. A kolik lidí tyhle sračky CHTĚLO? Kdyby je stát pod pokutou nenařídil ze dne na den každýmu, tak by jich bylo dost.
           Teď je stát nenařizuje a kdo chce, tak si rukavice a roušky může koupit v každý lékárně a respíky v OBI. Občas je ještě maj i v některých sámoškách, než doprodaj zbytky.

          7. Celkem dost, nedostatek byl i v nemocnicích ještě před tím, než se začalo nařizovat. Nehledě na to, že se akceptovaly i látkové roušky, šály a podobné věci.

          8. Ale hovno. Navíc byla možnost to obstarat nebo vyrobit tady, ale Hami se musel udělat pro číňany.
           Pro nemocnice toho dost bylo. Lidi mimo špitály to fakt nosit nechtěli.

           https://hlidacipes.org/rousky-z-ciny-za-miliardy-stat-draze-nakupoval-bidnou-kvalitu-s-falesnymi-certifikaty-potvrdil-nku/

          9. navíc ty čínský sračky nejspíš ani nechránily…

          10. Jihočech – já jsem za kovidu žádnou ústenku ani rukavice nechtěl. Furt platí, co jsem psal :-)

        2. Jako bych slyšel soudruha F., když jsme jako středoškoláci měli kecy, že to nefunguje tak skvěle, jak on to prezentoval. „Ale to je v lidech, soudruzi, v lidech!“

         1. Kdyz mi pred par lety dokurvili zapis v TP auta v Cesku, tak po neskutecne anabazi mi urednik povida „…ale to bylo selhani jednotlivce, ne systemu“. Cumel jsem na nej a nevedel, jestli si dela prdel.

        3. nove.kostatko:

         „…Nepociťuju žádnej nedostatek v energetice. Furt mi světlo svítí,…“

         – – –

         Co vykřikuje 5K šmejd (Niedermeyer, Kůla) jsi přeslechl. Tepelné elektrárny zavřít, nepotřebujeme.

         .

         1. mě je u prdele, co říká nějaká 5K (netuším ,co nebo kdo to je). Já spotřebovávám službu, která funguje. Ano, bohužel státy a jejich zásahy v tom dělají bordel a kurví ceny. Kolipak z místních brblalů využilo dotací na soláry, čerpadla, kotle? (já žádný, všechni za svoje)

          1. nove.kostatko 6.3.2024 v 9:05

           – – –

           Jasně, dneska žárovka svítí, tak přece musí svítit i zítra. Tobě služba funguje a ostatní je ti uprdele.
           Nezájem, co se děje a proč se to děje…

           .

          2. Ano, je mi to u prdele. Stejně jako tomu, kdo poptává moje služby, je u prdele, jak to zařídím. Budu si dělat hlavu s tím, co ovlivním a co se zároveň týká mně. Nebudu si dělat hlavu s nějakou energetickou koncepcí Evropy, protože se na tom nepodílím a tudíž to neovlivním. Co změním, když budu hulákat (jako spousta místních tady), že to je špatně? Nula nula nic. Stejně jako u všeho, budu jenom snižovat. rizika. V případě energie na topení třeba více zdrojů.

          3. nove.kostatko: Když ti to je u prdele, proč zuřivě útočíš na všechny, kteří mají na to nějaký názor. A vidí v delším horizontu než ty. Prostě si spotřebovávej, nabízej, a zbytek nech jiným.

          4. Alan. – protože tím, jak bohužel do všeho remcají (ne tady na webu), tak způsobujou ,že se furt víc utahujou šrouby. Já respektuju jiný názor. i když se třeba s tebou nebo Sysopem názorově neshodnu, uznávám, že máte svůj rozum a názor. A taky vědomosti a sečtělost, abyste si to obhájili. Já ale nikoho neomezuju. Narozdíl od pitomců typu Behemota nebo Corony, který nerozumí ničemu, ale dle aktuální situace nebo tématu jsou historici, politici, chemikové, fyzici, lékaři, trenéři, vojevůdce, stratégové a taktici. prostě mistři světa pro všechno.

          5. nove.kostatko: Chápu. Já omezuji ostatní svým názorem. A další taky. Měl bych jet oficiální linii ála Česká televize, Vít Rakušan, Uršula Lejenová, Gréta Thunbergová – a pak byste byl v klidu.

           Ale kdo jsem já? Kde bych vzal takový přehled, odbornost a strategickou genialitu jako mají špičky v Bruselu, Fialova vláda, a další skvělí lidé!

          6. Alan. Ne svým názorem. Měj si názor jakej chceš. Dám ti tedy jiný příklad. řidiči motorek si stěžujou, že se furt utahujou šrouby, instalujou radary, navyšujou pokuty. Už jim ale nedochází, že kdyby nejezdili často jako dobytci, tak by to prostě nebylo. Nebo ne v takové míře. Debil si dá ladáky, dělá v noci bordel a pak čumí jak kretén, že se zpřísňujou homologace a dělají se zákazy. No jistě, protože se vždycky najde někdo (jako ty), kdo bude remcat že je v noci po městě bordel. A státní ouřada je nadšenej, že může zase něco omezit.
           myslíš, že media fungujou na nějakou vládní objednávku? ˇVelký kulový. Je to jenom business. Media prostě jenom plní požadavky zákazníků. Proč je nejčtenějším periodikem Blesk a TV Nova? No protože předkládá zoufalcům (kterých je většina) materiál, aby si mohli zanadávat, případně se posmívat. Funguje to na dvou lidských vlastnostech – závist )to by ještě šlo) a nepřejícnost (to je fakt hnus)

          7. nove.kostatko
           Geniální. Kdyby lidi neremcali a jen chválili režim, nemusela by bejt cenzura.
           Za cenzuru můžou remcalové!

           Tak tohle nevymyslel ani Biľak.

          8. Hroch. Ono mezi remcáním a chválením je dost mezistupňů. Ale někdo to má holt černobílý.

          9. nove.kostatko 6.3.2024 v 13:52

           „… s tím, co ovlivním a co se zároveň týká mně…“

           – – –
           Jenže tohle ovlivňuješ – směrem k horšímu.

           .

     3. Alain Cox – to ej právě ten velký omyl. Jistě, postavilo se toho dost. Ale za A, bez bolševika by se toho postavilo daleko víc. A za B, nebyl oby všechno státní, takže když logicky přišel kotrmelec (ten by prostě přišel dřív nebo později), tak se nemusely řešit ani privatizace a podobný kokotiny. Nebo máš dojem, že jsme mělo po WW2 horší pozici než třeba Rakousko nebo benelux? Asi ne, že jo.

      1. Kterej bolsevik brani napriklad vystavbe komunikaci poslednich 30 let?

       1. s výstavbou dopravní infrastruktury se holt kyvadlo přehouplo do druhého extrému. logicky. za socíku se stavělo rychle – ona občanská společnost neexistovala a nebylo odvolání, a hnutí tis, brontosaurus a podobné se zmohlo maximálně na brigádnické likvidace černých skládek. a děly se prasárny, ne že né, někdy trasování dopravních staveb bylo skutečným zvěrstvem (židovský hřbitov v Turnově, D5 v králově dvoře etc.). po sametovém převratu se to votočilo, a občanská společnost dostala dříve neslýchaná práva, a spolek o třech lidech z úplně jiného konce republiky najednou dostal moc desítky let blokovat a následně brutálně prodražit klíčovou dopravní stavbu v území nikterak výjimečném (tunel Valík budiž smutným mementem).

        1. NIMBY, no. Každej chce dálnici, ale nikdo za barákem.

         1. nimby je naprosto lidsky pochopitelný a nic proti němu. rozumné vypořádání s nimby hnutím místních je úplně OK, je to například umístění mimoúrovňové dálniční křižovatky tak, aby obci zlepšila nebo aspoň nezhoršila dopravní obslužnost, skutečně funkční protihlukové opatření, rekonstrukce místních komunikací a vodovodu (zářez dálnice nebo dokonce tunel může hnout se spodní vodou) a nějaká ta lávka/nadjezd/podjezd místní komunikace navíc (aby dopravní stavba nebyla bariérou v krajině).

          problémem jsou takové ty profesionální protestantské spolky na hranici raketýryngu co chtějí další a další studie a posouzení a nijak se netají tím, že cílem je obstruovat až k nepostavení. ostatně, blokování dopravních staveb z veřejných peněz je pro takové spolky jen marketing, když se pak staví supráč s parkovištěm nebo logistické centrum nebo developerské byty (za soukromé peníze), tak aktivisti nakráčejí, řeknou „koukněte jak jsme obchvat obce xy zdrželi o patnáct let, kolik dáte“. málokdo nedá.

          1. @Lukas B.
           no taky byrokracie a lhůty jsou šílené.
           Sjezd z dálnice k naší korejské montovně nebude ani za 20 let. :-(
           https://apdos.roadmedia.cz/Upload/Stavby/80/infoletak_d48-nosovice-muk.pdf
           ZP 12/2006 uvedení do provozu l.p. 2027 snad…

          2. tou dobou už montovna nebude :o)

       2. Nevím jak u tebe, ale i u nás v prdelákově máme i ty poslední silnice desátý třídy s novým povrchem. A jezdím pořád po nových dálnicích a obchvatech. Jo a předloni tady dokončili kompletní rekontrukci žel tratě a opravují nádraží. Což bylo všechni z první republiky a bolševik na to 40 let sral jak na placatej kámen.

        Tím vůbec neříkám, že to je značka ideál, do toho to má daleko. Jasně spousta věcí s tím související se zhoršila (korupce, soukromé vlastictví pozemků, spekulace, lidem se nechce makat rukama) – ale bohužel i to jsou z velké míry důsledky socíku.

        1. Ako je potom mozne, ze aj v Nemecku vidim to iste za poslednych 10-15 rokov – korupciu, spekulacie, bordel, neochota pracovat (co sa ani necudujem, pri stedrom burgergeld).

         1. Velice jednododuše a psal jsem to kousek vejš – dnešní generace v Německu už nemusí makat a postavit fungující společnost z ničeho. proto byla poválečná tak úspěšná. A o to víc byl tristní výsledek po válce u nás.

          1. nove.kostatko: Za to můžou bolševici v NSR!

          2. Ne, za to může prostředí a úroveň bohatství, ve kterém žijí. Plus výchova rodičů.

          3. nove.kostatko: Za všechno zlé na světě můžou bolševici. V kapitalistickém světě je všechno nejlepší a skvělé.

          4. Alan. Nesouhlasím, ale když an tom trváš, vyvracet ti to nebudu

          5. @ Koště

           Nemilosrdná pěst probuzených stoupenců progresivního nerůstu si s tebou poradí, bolševická stěnice, rozdrtí tě na prach.

          6. Sucasni nemecki sudruhovia pri valove, co uspesne vedu Nemecko do prdele, su z povojnovej generacie (koniec 50. rokov).. rovnako ako stasimerkel pred sucasnou verchuskou.

           Ti by si mali este velmi dobre pamatat, co znamena budovat stat a spolocnost.

        2. možný to je asi tak, že seš úplně stejná prolhaná pýča jak fialka a další vládní svině – eště nevodevřeš hubu, a už lžeš

         takže když vezmem pravej vopak toho, co dřístáš, to bude blíž pravdě, než původní výrok, tak pak to sedí, a nejsme vepři :o)

         že tady s velkou slávou negde vodevřou jednou za pár let 5 km novejch dálnic, co měl bolševik naplánovanejch už tak v 80. letech – zpravidla v původní trase – no, jako…boty na to, že se dožiju dialnise vod perníkářova až do Holomóca, fakt nevsadím

         1. https://www.ceskedalnice.cz/dalnicni-sit/ve-stavbe/

          Zas tak špatné to není. Letos má být zprovozněno 115 km nových dálnic, to je rekord. Předešlý rekord padl roku 1997 se 94 km.

          Pro srovnání, za komárů v letech 1971–1980 zprovoznili 343 km dálnic a v letech 1981-1990 to bylo 218 km dálnic.

          1. Dálnice nevím. Okresky v Podkrkonoší jsou samá díra – doporučuju např. na Semilsku. Místy je to ještě horší, než za komančů.

          2. Okresky ovšem patří obcím, na jejichž katastru leźí. Tam je třeba si jít stěžovat.
           Stát vlastní dálnice a rychlostní komunikace. To ostatní pak patří krajům. Účelovky jsou obvykle soukromé.

          3. okresky (historický název pro silnice III. třídy) patřily historicky okresům, poslední desítky let patří krajům (stejně jako silnice II. třídy). poznají se tak, že mají své číslo (III/xxxxx). obcím patří místní komunikace, které mohou být jak v intravilánu (v zástavbě), tak v extravilánu (v polích).

          4. Ovsem nutno pripomenout, ze technologie byly pred padesati lety prece jen nekde jinde.

          5. Taky množství aut.

          6. ono na těch silnicích se dějí poruchy ze dvou základních skupin důvodů:
           1. poruchy zemní pláně a „kufru“ (podkladních vrstev vozovky)
           2. poruchy krytu. obecně je „asfalt“ používaný na obrusnou a ložnou vrstvu směs kameniva a asfaltu (tj. těžkých kapalných uhlovodíků vysoké vizkozity), a sfalt může být přírodní těžený, a může být ropný (těžký zbytek destilace). obecně ten ropný má mnohem lepší vlastnosti, ale ouha, je tady jeden problém, a to trh s ropou. a pokaždé, když cena ropy zahapruje, tak dojde k technologickému pokroku při destilaci a zejména při následném krakování, a k poslednímu velkému dramatickému technologickému pokroku došlo, když se 2004-2005 sešla rostoucí poptávka z číny, hurikán Katrina a Irák. důsledkem toho je, že toho ropného asfaltu je mnohem méně a „do silnic“ jde od té doby mnohem horší surovina (celosvětově).

   2. Zase ale musis uznat, ze ti mladi neklidni se snazi podporovat a zajistovat si uz zdroje pro sebe. Ach ta paradni CBDC, to paradni digitalni ID… vzdyt si to jen predstav, jak krasne se s tim bude cestovat! Zadnej opruz na letisti, desetkrat rocne budes moct pohodlne letet do Kostariky bez ztraty hodiny na check-inu! To prece ma smysl!

    1. Dnes už do Kostariky nemusíš, banány přijedou za tebou až domů.

     1. To nemuzes takhle slapat do tech slunickarskych kruhu. Kazdej chce cestovat. O to jde a o nic jineho. TO je ten pocit svobody, kdyz odsud vypadnes, rozumis.

      1. Sysop: No jo, ale zase cestování – zejména letadlem – to způsobuje extrémně vysokou uhlíkovou stopu. Což způsobuje klimatickou změnu, a přibližuje zánik planety Země. Nemáme žádnou planetu B, jsem viděl na transparentech mladých.

       Ledaže by jeli bicyklem a přes Pacifik na lávoru s papírovou plachtou. To jediné je ESG hodnotově správné.

       1. No dobre, vsak oni nerikaji, ze nekam odcestujes. Rikaji jen, ze MUZES. Driv jsi pry nemohl. Rozumis, ted si muzes koupit Lambo. Tehda jsi nemohl. Ty nejsi stastny?

        1. Já teď mohu navštívit planetární systém u hvězdy Betelgeuze. Dřív jsem nemohl, protože od 70. letech by mi na to komouši nedali výjezdní doložku. Cítím se tak nějak svobodněji. Jako kdybych se nadechl a nasál vzduch svobody, demokracie, pravdy a lásky.

         1. Vydrz, uz jedou… ;-)

          Fakt je, ze kdyz jsem si pustil slintani toho bulimika z Nerust (ad link z nastenky DF), ktery neumi ani mluvit bez slovni vaty, tak mi bylo smutno, jak nasrano nekdo muze v hlave mit a jaky medialni prostor jemu podobni dostavaji. Jeste pred 40 lety by ho svezli v bile dvanactsettrojce dva hodni a chapavi panove a byl by klid.

   3. servicedok: jojo, taky už leccos pamatuju. A taky pamatuju, když jsem v r. 90 vyjel poprvé na západ (Rakousko, Bavorsko). A pak se vrátil zpátky. Sakra, jak to dělají? Prohráli válku, šmejdi, a přitom narozdíl od jejich vesnic a měst, ty v ČSSR vypadají jako pár let po válce, ne ty u nich. A nejezděj v embéčkách a žigulech. Vždyť nám hustili do hlav, jak v našem socialistickým ráji (kterej musej oplotit, aby z něj někdo nezdrhnul), se mají všichni úžasně narozdíl od toho dekandentního západu, kde jsou samí bezdomáci, nezaměstnaní a nemyslej celej den na nic jinýho, jak na nás hodit atomovky a ten ráj i s náma zničit a mohli se tady roztahovat. A ejhle, pár desítek let a jako by se mi to vracelo.

    1. Jo, taky jsem rad, ze jsem tu dobu zazil a mel jsem pocit, ze na zapade i ta blba trava je zelenejsi. Ta euforie devadesatek byla uzasna.

     Jen je cim dal tim vetsi problem to popsat potomstvu. Ze treba v bedne jela Ceska soda, nebo ze nejakej Sladek nadaval na Cikany a tak. Pripada jim to, jako kdyz me muj deda vypravel o druhy valce.

     1. sysop: tak jasně, ten kontrast byl velkej. Euforií, aspoň u mě, bych to ale nenazval. česká soda samozřejmě skvělá, občas si dám nějakej díl Alles Gute

      1. No ja jsem nadsenej byl. Inspriace, chut podnikat, proste bylo to uzasny. Videl jsem, ze clovek muze za svoji drinu ziskat vic. To uz ale dneska neplati.

       Dneska staci bejt v teplicku nekde ve statni sfere, treba reditel VZP a beres vic, nez predseda vlady. Zodpovednost nula, prijem max. To ma byt ten kapitalismus? Leda hovno.

       1. To není nic divnýho. Většina lidí je průměrně líná a podprůměrně inteligentní. Pokud je k tomu něco nedonutí (země po válce, ideologie, biče), tak se nijak tumlovat nebudou a proplují životem na pohodu. A narozdíl od doby minulé, kdy si mohli žít jak prasata v žitě bez velké námahy třeba papaláši, řezníci, zelináři, zpěváci, tak holt dneska se to rozrostlo o spekulanty, investory atd.

        1. Prumerne dobre si tehdy ale zil kazdej, protoze kazdyho dokopali do prace. Tech papalasu, co si zili jako prasata v zite bylo an bloc min, nez dnes. I tech pitomych uredniku bylo min a to meli namisto pocitacu jen psaci stroje a cucavy tuzky. Terminy na vyrizeni cehokoli trvaly uplne stejne dlouho, jako dnes. To, co dneska trva min, jsou papiry, ktery tehda nebyly a zilo se bez nich.

         Vic lidi tehda vytvarelo nejaky hodnoty, nez dnes, troufam si tvrdit. I presto, ze se tehdy vyrabely i nesmysly.

         1. Ano i ne. Já zase pamatuju, jak se spousta lidí snažila ojebat co šlo, nakrást si co šlo. To, že si každej dej odpíchli, neznamenalo, že tvořili něco hodnotnýho. proč jsem půl roku sháněl blbý obkladačky a pak vzal jediný, který přišly? na telefon čekal 4 roky? na auto se skládali i prarodiče, favorit v roce 88 stál přes 80 tisíc a plat byl 3 tis. jako dítě jsem půl roku šetřil a pak si slavnostně koupil jednu kazetu 90 minut (Sony nebo třeba BASF, jo, emgeton byla levnější, ale klump) za 105 Kčs. benzín do fichtla za 8 korun, pro 15 letýho haranta v roce 88 dost snažení, aby měl na plnou nádrž.
          Jasně, bylo to tak nastaveno – přijatelný ceny za základní věci k životu, ostatní luxus. No co už.

          1. „Já zase pamatuju, jak se spousta lidí snažila ojebat co šlo, nakrást si co šlo.“

           To ale probiha dnes taky, dokonce ve vetsi mire. Tehda si kdekdo ukradl pytel cementu, dneska ukradne limeckar cementarnu.

           Stran tech aut – ona ta auta ale ani na zapade nebyla tehdy zrovna za dva mesicni platy. Jen byla technicka uroven tech aut nekde jinde.

           Jak rikam – zalezi, v jake socialni vrstve jsi se nachazel. Schopnej nebo neschopnej, mel jsi podobny vyhlidky. Princip sociku. Kdyz jsi chtel vic, slo to, ale musel ses rozhodnout, kterou cestou se vydat – bud krast, nebo byt politicka svine. Dnes mas tyto dve moznosti taky a k tomu treti – kdyz mas stesti, muzes vyniknout s nejakym supr napadem, ktery je jen tvuj.

          2. nemám ti víceméně co rozporovat. Akorát, že kdyby tu možnost tehdy měl, tak by tu cementárnu ukrad taky. Ale s přehledem největší zloděj cementáren byl stát.

          3. nove.kostatko: Kdyby byly ryby v zadeli, nemusely by být rybníky.

           Máme mnoho inovací: Například komunistické soudy nedávaly běžně za znásilnění žen podmínky jako dnes.

          4. „…za znásilnění žen podmínky..“

           – – –
           Bylo 3-8 roků natvrdo…

           .

          5. Nevím, soudnictví je pro mě mimo. Máš nějaký čísla? Kolik bylo odsouzených za znásilnění a jaké byly tresty? Dřív a dneska?

          6. @ Koště 14:26

           Za naslinění koštěte byla pochvala od velitele jednotky, a hodnotný rekreační pobyt v ubytovně OREO.

           Za naslinění ředitelovy sekretářky bylo povýšení a přeložení.

           Za znásilnění 3-8 let nepodmíněně. Už ti to psali. Kolikrát to potřebuješ číst, abys to pochopil? Zbytek si najdi sám na internetu, jestli to neumíš, požádej třeba svou ubohou starou maminku ať ti to vysvětlí.

          7. @ Koště 6.3. 9:20

           Takže podle tebe například spotřební daň z paliv je zlodějna, protože ji vybírá stát. Chápu tě dobře?

           Stejně tak nucené vykupování soukromých farem v Nizozemí státem, z důvodu ochrany přírody, boje s počasím a záchrany planety, je podle tebe zlodějna? Dnešní likvidace soukromých podniků včetně cementáren pomocí ESG bankovních úvěrů pod patronací a ignorací státu je, nebo není podle tebe zlodějna?

           Všechno o čem píšu je přece základní článek víry tvůj i všech ostatních liberálních hipsterů. Tvoje názory znám několik let.

           Nebo je to najednou u tebe jinak? Co se změnilo?

     2. Mně se ale třeba uklizené Německo líbilo.

      Ten pocit zklamání a deziluze, když jsem pak delší dobu pobýval v zahraničí – si ale dobře pamatuji. Řídil jsem se tím, že nejlepší je v daných místech žít a poznat to.

      Mám dojem, že potomkům chybí osobní zážitky. Že ten gap mezi námi není v ničem jiném, než že potomci mají většinu informací z virtuálního světa. Na vlastní kůži ale zažili v porovnání s námi naprosté minimum, zlomeček. Oni čtou a konzumují média, nezažívají tolik. Že to není generační rozdíl, ale rozdíl mezi zažitým a načteným. Ty jejich zážitky jsou takové slabé a fádní.

      1. No já mám zkušenost právě opačnou. Generace (dejme tomu r. v. 2000 a okolí) naopak toho ve srovnání s mou generací procestuje opravdu hodně. A tí myslím, že v cizině zůstává delší dobu.

       1. A dál?

        Drtivé většině mladé generace chybí i elementární zkušenosti se skutečným přátelstvím. Nebo o usilování o sbalení té krásné holky a spřádání taktiky.

        Drtivá většina mladé generace nikdy nic nevytvořila nic vlastníma rukama, a s nářadím by si ublížila. Chybí jim zážitek skutečného tvůrčího zážitku. Chybí jim zážitek vítězství po velké snaze, stejně jako zážitek prohry.

        Chybí jim toulání po lesích, montování v garážích, nebo debaty ve skutečné hospodě u skutečného piva.

        Drtivé většině mladé generace chybí běžná diskuse a běžné podnikání nějaké akce s lidmi, kteří jsou trochu jiní než oni.

        Velké části mladé generace chybí zážitek něco skutečně umět.

        Chybí jim záležitost táborničení.

        Chybí jim zážitek s autoritou.

        Chybí jim spousta zkušeností sami se sebou, nikoli se sledováním okolí nebo mobilu nebo monitoru.

        Ono je smutné, že většině mladých chybí i zážitek dobývání partnera. Často si pak ty zážitky pletou. Dobývání si pletou s kamrádstvím s benefity.

        A když poprvé dívka zakusí hlubové kamarádství s kamarádkou, pod dojmem všudýpřímné úchylné genderové propagandy získá dojem, že je to lesbická orientace. Že neexistuje žádné kamarádství nebo důvěra mezi lidmi, a pokud ano, je to jistojistě natotota sexuální vzrušení.

        1. Jo jasne, je to tak proto, ze jsi to rekl, takze to dokazuje, ze je to pravda :-D
         Tvl, ty tu vytrvale meles takovy hovna :-D :-D
         Btw spousta z toho co jsi vyjmenoval, nejsou zadne zazracne ctnosti ci nezbytne nutne zazitky. Nekdo se rad toula po lesich, jiny zase ne, co je na tom univerzalne dobreho, toulat se po lesich?
         Btw pivo je hnusny a neda se to pit, jakykoliv.

         1. Marně přemýšlím, kdy jste za poslední rok napsal něco, co bylo přínosné. Kdysi vás stálo za to občas číst, ale kdeže loňské sněhy jsou… Budete druhý člověk v mém ignore.

          1. Nebrec….Btw od te doby, co to tu prevzali idioti a zmrdi jako jses ty, tak neni moc duvodu sem cokoliv psat….

        2. Jediný zážitek s autoritou, který dítě skutečně potřebuje je, aby a) autoritou byli rodiče b) aby bylo svědkem toho, jak se rodiče podvolují nějaké autoritě. Pak je té autoritě automaticky podřízené taky a autoritu se tím učí přijímat přirozeně. Pokud toto dítě nezažije, bude mít problém s autoritou celý život.

        3. tak jsi vyjmenoval to, co je podle tebe správně. Úplně stejně by vyjmenovala spoustu věcí generace před náma. proč mají senilové furt pocit, že maj patent na rozum a vnucovat další generaci, že co dělali oni je správně a mají to dělat taky? Já jsem jako dítě (ne doma, naštěstí) dostával nařízeno, kdo je ta autorita. Jeden papaláš a debil vedle druhého. Ne, tohle bych mým dětem vážně dopřát nechtěl

         1. nove.kostatko: Zkus někdy do textu nepromítat své vlhké sny a fantazie.

          Já jsem jen napsal, jaké mnohé zážitky většina lidí mladšího a středního věku nemá. Nic více. Hodnotící soud jsi tomu dodal až ty.

       2. Re: nove.kostatko 4.3.2024 v 20:59

        Uvadis rocnik 2000, fajn, takze mlady ucho nekde na Erasmu, vsechno nejak zarizeno, pohoda jazz, prodluzuju si mladi, zejo… Nejaka prace a familie, to pocka.

        Z pohledu evropskych hodnot to propagandisticky funguje skvele, v mladym cloveku ten studijni pobyt hezky zakoreni ty evropske hodnoty, snadne cestovani, veskrze pozitivni kulturni obohaceni, nakolik i ti ostatni cizinci na univerzitach jsou celkem kultivovani a vzdelani/vzdelatelni…

        Studak se vrati do CR s tim, jak je tam v cizine vsecko super cool a kde co, zatimco ja jsem byl po ctyrech letech rad, ze jsem zase zpatky, protoze tam skoro nic nefungovalo.

        Jenze ten rozdil ve vnimani neni jen o socialni bubline, kdy studak ma bublinu relativne kulturnich a vzdelanych lidi kolem sebe (vs bezny vzorek populace, co kolem sebe ma clovek pracujici).
        Je taky rozdil mezi „vsak mam vsechno zajisteny jako sluzbu“ (avsak kamaradka povidala, ze teda taky zadnej slagr… prikladmo prisel soudruh udrzbar cistit sifon, da na skrinku s rucnikama kybl, vynda sifon, do kyblu vytece kekel… a nasledne kybl vyleje do umyvadla, tedy na rucniky…) vs „musim si na neco poptat remeslnika“ (a pak si to opravit do funkcniho stavu), nebo treba resit zrizeni telefonni linky pro DSL pripojku v novym baraku v nove ctvrti (2 mesice, 4 navstevy technika; FTTH, ktere bylo slibene hned k nastehovani od prvniho dne, jsem se dockal po dvou a pul letech)… nebo nedejboze resit cokoliv se statem (zrejme jsem mel kliku a kartu zdravotniho pojisteni jsem mel uz za pul roku; nekteri mi znami ji nemeli klidne i po ctyrech letech).

        Podle mne nejakej studijni pobyt nebo nejakou vyslovene turistickou cestu absolutne nelze srovnavat s tim, ze nekde skutecne par let ziju, pracuju, jsem okradan (placenim dani i skutecnymi kradezemi – jeden bicykl zmizel z garaze, druhej venku v celkem OK ctvrti, zadna no-go zona)… proste plnotucny zazitek, vse, co k tomu patri.

        1. jk – já jsem o studijních pobytech nepsal ani slovo. proč mi podsouváš (skoro celej tvůj příspěvek) něco, co jsem vůbec nepsal ani nemyslel?

         1. @ Koště

          Nelži tak průhledně. Všichni moc dobře víme, žesis to určitě myslelo.

          A sifon si beztak určitě taky neumíš vyčistit ty čuně.

          @ JK

          Na tom příběhu mě fascinuje ten příklad o čištění sifonu. Jako nějakej člověk, muž/žena, cca od 17 let výš, tj. dospělej, svéprávnej, s vobčankou a pasem, si volá nějakou další asistující osobu na vyčištění sifonu? To přece není normální, tolerovat se to dá u vozíčkáře, nebo ležícího pacienta. Jak můžou takoví nesvéprávní lidi vůbec studovat jakoukoliv, natož vysokou školu?

          Lidi vy jste se fakt definitivně zbláznili. Ještě že nejsem člověk. Ale mrzí mě to. Jako oshoanský etnograf pro Homo sapiens jsem měl pro lidi slabost, hlavně pro samičky. Teď už na to seru.

          Nahlásím vás na Ústřední velitelství Intergalaktické mise. Závěr průzkumu a výzkumu: primitivní rasa, nadomestikovatelná, Bloshomera (Země) je vhodné lovecké stanoviště pro zajištění potravin mise a koloniálních výsadků v kvadrantu Mléčná dráha Nord, Homo sapiens debilus je bohatý zdroj bílkovin a minerálů, k chovu nevhodné.

         2. Re: nove.kostatko 6.3.2024 v 9:41
          Sorry, ze odpovidam otazkou: Kdo ve veku kolem ctyriadvaceti jede nekam do zahranici? Krom studijnich pobytu, popr. nejakych work and travel (zemedelska vypomoc nebo housekeeping, avsak opet vzdy se zajistenym servisem) mne toho proste moc nenapada, mozna jen nemam dostatecne bujnou fantazii.
          Fajn, asi si cloveka muze behem studia vyhmatnout nejakej headhunter a rovnou po magistrovi ho natahnout k sobe do prace za hranice. Ale ve srovnani se skupinama vyse jich asi zas tolik nebude.

          1. Mladý cestujou furt. Nemaj závazky, maj spoustu času a baťůźkaření ani moc nestojí. Nepleť si cestování s gastarbeitřením.

    2. Btw, ti, co vystrcili na ten zapad nos do konce osmdesatek, taky ale hned zjistili, ze ono to tam lidi nemaji za vysedavani na schuzich a diky prodeji neprodejnych vyrobku nekam za Ural. Ze se na zapade musi makat, jinak clovek skonci prave jako ten bezdomac, kterym ti komari tolik strasili.

     Dneska je zapad v rozkladu. Uz muze slusne zit i ten, kdoz nikdy nepracoval a neumi se ani domluvit. To je zasadni ekonomicka zatez. Do toho jen rostouci dluhy a nesmyslne ‚hodnoty‘. Naprosta dekadence, jako v Rime roku 470.

     Kupodivu ale, Nemci maji o praci strach. Cesi to zatim moc neresi, co tak sleduju. A vsadim se, ze ti Nemci se stihnou z tech sracek zase jednou vyhrabat driv, nez my, kteri ‚to prece nejak vosvejkujou‘.

     1. Sysop – Samozřejmě. Protože ta poválečná generace to odmakala a ty současné to dostali na stříbrném podnosu s mašličkou. A to má jediný důsledek – neváží si toho a vymýšlí blbosti. To máš jako s domem. kdo si ho postavil vlastníma rukama a za svoje, se k němu chová jinak než náplava, co ho dostala v Sudetech po Němcích. Negeneralizuju, dávám příklad.

      1. Není nad všude strkanou agitku pro Heydrichovy pohrobky. Není koukám téma, kam by se propagace nacismu a jeho lidí nedala podprahově strčit.

       1. Asi jsem natvdlej, ale vůbec jsem nepochopil ,co tím bylo myšleno. Dalo by se to formulovat tak, aby to pochopil obyčejnej vidlák? jenom pro vysvětlení, číst umím, text jsem pobral, smysl sdělení vůbec

        1. Obyčejný Vidlák chápe, že propagace nacismu a zastánců Heydricha je prostě autorovo hobby.

         Kdysi se tím zabýval Freud – že z toho, co prezentuješ za témata a příklady a slova – se odhaluje myšlení tvého podvědomí.

         1. Nevim, na co narazis, ale v tomhle ma kostatko pravdu, ze do pohranici byl stehovan hlavne odpad, kterej pak ze tri baraku slepil jeden. Po odchodu Sudetaku to soudruzi rozsortyrovali na nemovitosti pro soudruhy a partajni organizace, plus vykradli co zbylo a nasledne tam byli lifrovani ti, co bud neslapali brazdu (lepsi pripad) nebo ruzni socialne neprizpusobivi (horsi pripad).

          1. Sysop: Nemá.

           Naše rodina se dostala do pohraničí tak, že komunisti v 50. letech z bezpečnostních důvodů vysvěhovali část jižního Slovenska.

           Maďaři totiž byli po celou 2. světovou válku nadšení fašišté a Hitlerovci. A do poslední chvíle bránili Adolfa Hitlera, i v době kdy byla jeho věc ztracena. Při dobývání Budapešťi ztratila Rudá armáda hodně krve a vojáků.

           Československá armáda už dávno po ukončení 2. světové války musela potlačovat ozbrojené snahy Maďarska a Maďarů zabrat jižní Slovensko. I tak docházelo k vraždám a pokusům a genocidu Slováků ze strany Maďarů na jižním Slovensku.

           Proto mnoho jižních Slováků bylo / chtělo z bezpečnostních důvodů někam, kde si budou jisti, že je ve spánku nepřepadne Maďar. To bylo už pěkně prosím, v 50. letech.

          2. To není ale v rozporu s tím, co píšu jí nebo Sysop. ostatně proto jsem zdůraznil, že negeneralizuju, ale dávám příklad. To je problém pochopit jednoduchou větu? A ty začneš psát něco o Heydrichovi a nacistech. No nazdar.

          3. Sysop, nove.kostatko:

           Oba generalizujete. Z pohraničí (Sudety je nacistický termín) byli vyhoštěni nejdříve Češi pohrobky Hitlera. Statisíce Čechů se muselo narychlo vystěhovat – to je historická událost, která nikomu nestojí za připomínání, protože se adorují nacisté a henleinovci, ale osudy Čechů nikoho nezajímají. Teprve po porážce Hitlera došlo k odsunu nacistických Němců z Československa a Polska.

           Do pohraničí se stěhovali často zpět Češi, jejichž majetky byly předtím vyvlastněny a zabrány sudetskými Němci za Protektorátu.

           Češi to vedli v pohraničí dobře. Ne tak jak Sysop a nove.kostatko – ve svých snahách adorovat hitlerovce – píší. Češi to vedli v pohraničí excelentně.

           To, co dalo pohraničí na prdel, bylo komunistické znárodnění, nikoli pohraniční Češi. V pohraničí jako jsou Krušné hory, byl těžký život. Následně komouši těm, kdo něco dokázali, vyvlastnily jejich pole a firmy, a tím poslali pohraničí zu grunt. Stalo by se to i v případě, že by nacisté nebyli potrestáni a henleinovci zůstali na svých místech.

           Prostě jak Sysop, tak nove.kostatko – o tom vědí prd. Jak historicky, tak svědecky. Ale potřebují adorovat nácky. To je celé.

          4. O pár příspěvků vejš píšeš, že nynější mládež netáboří, nemontuje v garáži apod. Mládež všude okolo mě tohle dělá (včetně dalších věcí co jsi psal) Kdo tady generalizuje?

          5. nove.kostatko, 6.3.2024 v 15:37:

           A co na Mars? Nelítá mládež kolem vás na Mars?

          6. Re: Alan.Cox 6.3.2024 v 14:40
           ‚Sudety‘ nejsou termin narodnich socialistu, pouzival se i ve Svycarsku a zaslechl jsem ho i v Italii, tykal se prevazne zalesnenych pohranicnich oblasti, kde zije nejaka germanska mensina. Z ceho to slovo pochazi, to netusim, ale Svycar mi vysvetloval, ze to nejak souvisi s hantyrkou a tim lesem. Asi tak, jako Cesi Nemcum rikaji Nemci, protoze z jejich pohledu byli nemi, nedalo se jim rozumet. A nebo ‚skopcaci‘, protoze do Ceskych zemi prichazeli s kopcu.

          7. Sudéta je historický název, znamená Pohoří kanců, je keltského původu, tedy mnohem starší než germánské a slovanské osídlení a táhne se odněkud od Českosaského Švycarska po Jeseníky. Je doloženo někdy od druhého století od prvního Ježíška. Jako souhrnný název pro Němci osídlené pohraničí se to začalo používat až ve dvacátém století, dost možná až po druhý světový válce. Němci tomu říkali Deutschböhmen a Sudetengau byla jen jedna z jeho součástí. Mimochodem, K. H. Frnk nebyl ze Sudet, ale z Poohří -Egerlandu.

          8. Re: shane 7.3.2024 v 10:31
           Ono to Deutschbömen je proste ‚Ceskonemecko‘ tak, jako muj deda byl Deutschböhme, alias cechonemec. Ostatne nemecky nazev Sumavy je Böhmerwald, atd.

           Zajimavy to asi muselo byt v dobe MaruskyTerezky, kdy se mleli s Bavorama, jak se ty mistni nazvy prehazovaly sem a tam.

          9. za marie terezie už dávno byli na obou stranách hranice německy mluvící (od vysokých sudet přes ercgebirge po pémrvald), česky mluvících bylo jen maličko a všechny místní názvy byly německé.

          10. Re: Lukas B.7.3.2024 v 12:30

           Tojo, ale bavorstina nebyla sudetstina. A to dost podstatne. Takze jestli to menili, nebo ne, to netusim…

          11. Popravdě jim to asi bylo jedno a nadšeně se spolu pářili, kdykoliv to šlo. Nářečí češtiny jsou taky všelijaký a nikomu to ve výsledku nevadí. Bych tipoval, že i v tom Freistaat Bayern šprechtili různě. Je dost pravděpodobný, že nářečí z obou stran Böhmerwaldu měly k sobě blíž než k tomu, čím se mluvilo v Mníšku pod Alpou.

          12. šumavskou situaci moc neznám. v krakonošově byla opravdu sudetendojč podhůří dost odlišná o slezské němčiny, a pak byli horští němci, a těm nerozuměl vůbec nikdo (oni to nebyli němci, ale tyroláci ze Zillertalu*, které sem přilákal Gensdorf jako odborníky na Riesy**) a Klausy***)). to se ovšem týkalo mluvené řeči a přízvuku, psali všichni v Hochdojč, takže nebyl důvod se jakkoli přít o místní názvy (jen proto že to jeden vyslovuje divým hrdelním tónem a druhý půlku slova spolkne).

           * třeba roztomilé české slovo „bouda“ je tyrolské nářeční „Baude“ (zkrácené Gebäude)
           ** die Riese (nářečně tyrolsky) = dřevené koryto na přibližování dřeva gravitací (jako v pyšné princezně). Riesengebirge jsou tedy hory dřevěných žlabů, a nikoli obří hory (obr = der Riese)
           *** Klause – přehrada na potoce pro vytvoření povodňové vlny pro plavení dřeva

          13. to sysop: asi jak kam. na drsnou šumavu nejspíš šel hlavně odpad (viz černí baroni a lifrování průserářů do horní plané nebo srní), ale třeba na jižní moravu nikoliv

          14. u nás na severu byly takový absurdity, že nejdřív jim ten barák dali, a za pár let jim ho vzali, protože tam místo toho byl důl na uhlí

          15. Tak ještě lepší bylo, když ti v pětačtyřicátým přiklepli statek nebo hospodu po Němcích, po osmactyřicátým ti ji sebrali, tebe rozkulačili a celou rodinu pak dvacet let prudili kvůli kádrovýmu profilu. A pokud si měl pech, tak si kvůli odpustkům vlez v šedesátkách do partaje, chyt se špatný party, za normalizace tě vyrazili a dalších dvacet let tě prudili, že jsi kontrarevolucionář :)

          16. Jižní Morava je úrodná nížina, to je jiná situace. Byty a vily po pražskejch nebo brněnskejch Němcích taky nedostávali cigoši z vychodního Slovenska.
           Do hornatýho pohraničí se nikdo nehrnul, to byl chudej kraj.

          17. Tady na Sumave to melo jakys takys smysl nekde pred 150 lety, kdy se tezilo drevo a vyrabelo sklo. Zadna hitparada, ale alespon nejakej prumysl, kdyz uz zemedelstvi stalo za vylizprdel. Drevo pak nahradilo uhli, sklo se stahlo do velkejch fabrik ve vnitrozemi a bylo po parade. Po druhe valce to pak samozrejme dorazila politika a fakt, ze se hranicilo s krveziznivym imperialistou.

          18. A nezapomeň na pašování. Ještě za první répy to docela frčelo.

   4. Vaše generace po plyšáku rozkradla a zkurvila co mohla. X a Boomeři. A ještě máte tu drzost to házet na naši generaci, kterou mimochodem ta vaše generace vychovala.

    1. shane 5.3.2024 v 12:34

     „Vaše generace po plyšáku rozkradla a zkurvila co mohla. X a Boomeři. A ještě máte tu drzost to házet na naši generaci, kterou mimochodem ta vaše generace vychovala.“

     – – –

     Z tvojí vysoce početné generace je většina těch, kdo podrželi zlodějskopodvodnickou bandu u koryt a drží ji tam dosud – typickým příkladem byla „Modrá šance“.

     .

     1. Nevymlouvej se. Kdo v devadesátkách udělal z ODS významnou stranu? Co jste si uvařili, tak si i sežerte.

      1. shane:

       Ano, hlavně naivní „Y“ to házeli ODS. Kdybys nevěděl, jak vypadají, podívej se do zrcadla.
       Co se týká rozkradení, jistěže ročníky kolem 1960-66 v tom jely dost. Já ne, mám dost daleko k podvodům a šméčkaře nesnáším.

       .

       1. Y. V roce 1990 a 1992. To víš že jo.

        1. shane 6.3.2024 v 10:19

         „Y. V roce 1990 a 1992. To víš že jo.“

         – – –
         V roce 1990 ODS neexistovala, bylo jen OF.
         V roce 1992 už bylo možné volit ročníkům 1974, takže část „Y“.

         Takže JO.

         .

         1. Prvních 5 měsíců a 6 dní ročníku 1974 udělalo z ODS nejsilnější stranu. To víš že jo. Prostě se smiř, že ODS udělala tvoje a servisdokova generace. Nás do toho netahej. Nejdřív jste dojili socialismus, pak rozkrádali kapitalismus a teď natahujete ruku, aby se o vás stát postaral. A ještě chcete, abysme vám za to byli vděční.

          1. shane:

           Už jsem zmínil, že největší vaše dílo byla Modrá šance. Pochopitelně, že 1992 měl hlavní podíl jiný soubor ročníků, pro vás to byl jen nástup. Ale tehdy bylo poznat, že přichází výrazná generace mediálních přesvědčenců, to jsem viděl už podle reakcí na válku v Jugoslávii.

           Pokud chceš píchat do lidí, kteří se živili vždy jen a pouze hodnotnou prací, pak jen dáváš znát, že takovou opovrhuješ. Nejspíš proto, že jedeš na protekci…

           .

          2. Ty si tu začal kádrovat podle generací. Já ti jen nastavuju zrcadlo, ty jeden hrdej iksáči.

          3. A líbí se mi, jak se krásně vykrucuješ.

          4. shane:
           „.. podle generací…“

           – – –
           Jenže on mezi nimi ten rozdíl je. Hodně konkrétní příklady jsem zde několikrát uváděl, byly přímo z praxe. Reakce diskutérů pak taky prozradily, co je kdo za sortu…

           .

          5. Protože nemá žádnej argument, jako obvykle. Krikeťáček, co čekáš… to co píšeš je pravda a jemu a dalším podobným dědkům zbývá jen lhaní, překrucování a zapšklá jedovatost :)

           užijte si to hoši :)

       2. Je mi fuk, co jsi ty dělal. Kádruješ podle generací? Kádruješ. Tak si to vyžer za iksáče.

        1. shane 6.3.2024 v 10:22

         – – –
         Co jsem dělal? Užitečné věci, na HPP i VPP. Bez protekcí, ne jako ty…

         :OD

    2. tesat do kamene a třikrát coronovi a jemu podobným zmetkům a pokrytcům omlátit o hlavu

     1. nove.kostatko 6.3.2024 v 9:54

      – – –
      Na tebe jsem se podíval – věkem hranice těsně na konci „X“, patříš mezi rané „Y“, vysoce mediálně přesvědčený.

      .

      1. to ty vůbec nejseš :D :D :D

      2. Corona: tak to říká ten pravej :-))))

  2. Co Husák… Takový Mamula, tady v Severomoravském kraji, to byl ten největší prototyp nebezpečného, agresivního bolševického debila.

   Lucie Sulovská mimochodem tvrdí, že tohle očkování Maďaři nemají, protože Kádárův režim se snažil být maximálně snesitelný, a proto lítají do daleko větších extrémů, od „pyramidového orbánismu“ až po „zrušit Trianon“. Věřil bych jí, naučila se maďarsky a v maďarských politických kruzích se hodně pohybuje.

   1. Lucie Sulovská má značný bias.

    Maďaři jsou geneticky mixovaní s Tatary, které v historii velmi často znásilňovali jih a jihovýchod Evropy. Tím získali Maďaři značnou bojovnost, a projevovali ji už dávno před komunisty. Stačí se podívat, co vyváděli Maďaři v rámci Rakouska-Uherska, kdy nebylo po komunistech ani vidu ani slechu.

    Naučit se maďarsky, a pohybovat se v maďarských kruzích – chce ještě do trojice mít oči otevřené a nestranné, což Lucii Sulovské velmi chybí.

    1. Mám dojem, že Maďaři byli značně bojovní dávno před příchodem Tatarů…
     Ostatně z našeho pohledu mezi jejich příchody nebylo patrného rozdílu…

     1. jizlivec: Každopádně jsem chtěl napsat, že teorie Lucie Sulovske a Mariana Kechlibara, že za bojovnost Maďarů mohou komouši – může jejich naprostá nesoudnost a neschopnost jiného než tunelového vidění s velmi omezeným rejstříkem příčin.

      1. „Tunelové vidění světa“, myslíte?

       Já uznávám roli genetiky v lecčems, ale zrovna rozkmit národů k totalitním ideologiím nebo naopak od nich tam nevidím. Ta vaše teorie, že Maďaři jsou vlastně Tataři a proto brutální, naráží jednak na to, že v každodenním životě panuje v Maďarsku velký klid, jednak na to, že jejich genetické profily jsou hodně blízké zbytku střední Evropy, jednak na to, že dost brutálně se chovali i předkové jiných národů, třeba holubičí Staročeši. Finové a Švédové byli synonymem biče božího atd.

     2. Mimochodem, 99 % věcí uvidíte na mapě.

      Například prvním pohledem na mapu zjistíte, proč Bulhaři, Maďaři a Srbové jsou bojovnější než pasivní Rumuni. Stačí sledovat na mapě dostupnost k Istanbulu.

      1. To by byla velká novinka pro osmanskou říši, která musela neustále bojovat se vzpourami Rumunů.

       1. Vzorem pasivního Rumuna z pohledu Turků by byl Vlad III. Drakovič, vulgo Naražeč…

      2. Jo, prej co vznikne zkrizenim Polaka a Rumunky. Decko liny i krast.

       Fuj, prej vtip…

       1. Ale zase bude do kšeftu. Takovej kříženec polskýho žida a Vietnamce… kam se hrabou Ferengové.

 8. Popravdě vůbec ale vůbec nechápu, proč si někteří pořád stěžujou jak bylo za socíku líp; poslouchají a všem cpou Pjakina, cokoli co řekne Putin je slovo boží, vždyť to se všema myslí dobře.. jednu věc tomu dnešnímu tisíckrát horšímu režimu asi nikdo neupře; kdokoli se může sebrat a zmizet, aniž by riskoval pár 7.62×39 do zad. O co teda vlastně jde? Buď mě to tady sere a prostě tady nebudu, a nebo mi to tady pořád přijde jako nejlepší místo pro život a zůstanu tady. Dokonce vás dnešní odpornej režim celkem bez problému nechá legálně všechny majetky prodat, škaredý polistopadový peníze vyměnit za rubly, dolary, hřivny nebo já nevim za co a začít prostě jinde..

  Ještě že to všechno můžu mít celkem svobodně na háku :)

  1. Jojo, dnešní čtyřicátníci nejlíp vědí, jak těžko se za komunismu žilo. Nikdo neříká, že je Putin svatej a co řekne, že je evangelium. Ale pokud mu dáváme k horšímu Ukrajinu, jak to, že tak úporně přehlížíme (oficiálně) Vietnam, Koreu, Afghánistán, Irák, další desítky převratů a menších válek v místech nalezišť nerostného bohatství, anebo – zůstaneme-li v Evropě – tisíce mrtvých Srbů v rámci humanitárního bombardování?
   Chápu Challengera a má ode mě za jedna.

   1. PAKO – jako sorry, ale spouštěčem Koreje a Vietnamu byl taky Rusák. Pokud teda nemyslíš dřívější historii a pak je to Japonsko.

    1. Spouštěčem válek ve Vietnamu ani v Koreji rozhodně nebyl Sovětský svaz a už vůbec ne Rusko. Že ty režime podporoval, to jistě, ale spouštěčem obou válek rozhodně ne. Chápání geopolitiky podobným způsobem pak vysvětluje podobné chápání počátku války na ukrajině.

     1. Ano, je to velice podobné. Vždycky se našel ubrečenec. Buď něco posral a pak to jde „napravovat“ (jako Rusák na Ukrajině, kterej si „osvobozuje“, to nevymyslíš), nebo navočkuje někoho jinýho (případ Rusáka, kterej si říkal SSSR, a Korea a Vietnam). Jistě, geopolitika v tím hrála velku roli a hlavní vinu na tom má Japonsko, které ty země okupovalo a projelo WW2, ale to na vině Rusáka (a ve Vietnamu i ČSSR) nemění nic.

      1. Korea bola rozdelena zmluvou, ktoru navrhol Dean Rusk v auguste 1945, demarkacnu liniu nakreslil od stola z mapy National Geographics.. ZSSR aj USA si obsadili/okupovali svoju cast.

       Vietnam projeli francouzsti soudruzi, ktori prosikali USA o pomoc.

      2. nove.kostatko:

       „.. to na vině Rusáka … ve Vietnamu ..“

       – – –

       Tohle tvrzení ti vyrobila tvoje bujná fantazie…?

       :OD

       1. Dovzdělej se a pak přij´d diskutovat. Ale příručky z VUMLu nech na polici a zkus historická fakta.

        1. „Dovzdělej se…“ zkuste to taky… a tím VUMLem se moc neohánějte, aby z té poličky nakonec nepadl spíš na vaši hlavu.

        2. nove.kostatko 6.3.2024 v 14:37

         – – –
         A ty ses „vzdělával“ kde, bambulo…?
         Čekám, že seš další vymatlanec, který zde bude tvrdit bludy jako shane, že na VDR se neútočilo.

         .

   2. Politika má vždycky určitý regionální rozměr.

    Kdybych se narodil jako Ahmed v Bagdádu, asi bych dával intuitivně přednost Rusům než Američany, protože bych s nimi neměl žádné špatné osobní zkušenosti. Ve středoevropském prostoru je to holt naopak.

    Zajímavé jsou mezilehlé případy jako právě Vietnam, kde se dnes rozhodli, že Čínu považují za nebezpečnějšího soupeře, a spolupracují zcela pragmaticky s bývalým nepřítelem. K tomu ovšem musela vymřít generace, která si tu vietnamskou válku pamatovala moc osobně.

    1. Zde si dovolím nesouhlasit. Takzvaná „vietnamská nová generace“ jsou většinou lidé a jejich potomci, kteří kolaborovali s Američany a jejich neemigrace by pro ně znamenala po vítězství Vietkongu jistou smrt. Tito lidé se ob jednu/dvě generace vrací do své původní domoviny, protože komunistická vláda je začala tolerovat, a přinášejí s sebou samozřejmě vazby na Ameriku. Není to tedy tak, že by Vietnamci nějak milovali Američany, ale je to stále sílící skupina obyvatel, která díky ekonomické síle získává silnější hlas. Ambivalentní vztah mají Vietnamci i k předchozím kolonistům – Francouzům, těm taky ještě mnozí pamětníci nemohou přijít na jméno. Pokud tedy přežili americký napalm. To vše samozřejmě přebíjí i velmi stará a smutná historická zkušenost s kolonisty čínskými.

     Mimochodem – Zapomenuté příběhy byl dobrý kup, už louskám třetí díl.

     1. No, však to určitě není láska, to je pragmatismus. Z Číny mají větší vítr, u Američanů počítají s tím, že ti jsou tak daleko a mají tolik jiných starostí, že jim nebudou mikromanažovat vnitřní fungování státu.

      Děkuji za pochvalu, sedmý díl je právě v procesu sazby a z budoucí osmičky mám, no, jednu stránku …

      1. Marian Kechlibar:

       USA se v celém světě chová jako totální hovado, takže oblíbenost USA ve světě se prudce rok od roku změnšuje.

       Výjimka je právě ten Vietnam, kde USA má velmi černé svědomí. Což vedlo k tomu, že nějaká desetiletí jedná USA s Vietnamem solidně a s respektem. A to vedlo k tomu, že Vietnam má s USA mnohem lepší vztahy než většina světa.

       Tak jednoduché to je.

       1. Alan.Cox – důvod je ještě jednodušší. Potom, co SSSR, díky svejm starostem v 9O letech, se na Vietnam vysral, tak zjistili, že to bez něj jde také a o dost lépe.

        1. nove.kostatko 6.3.2024 v 10:23

         „…že to bez něj jde také a o dost lépe.“

         – – –
         Opět tvá bujná fantazie…

         :OD

         1. Obyvatelé Vietnamu (jižního i severního, geograficky)které znám, to opravdu nerozporují.

          1. nove.kostatko 6.3.2024 v 14:39

           – – –
           No jasně, proto berou výzbroj v drtivé většině z Ruska.
           Ty jsi fakt „redaktor“…

           :OD

          2. shifty: ale fuj, jak by se bez RVHP a ruských poraděnků mohl mít někdo dobře?

        2. nove.kostatko: On se SSSR vysral třeba jižní Ameriku nebo půlku Asie. A všude zjistili, že USA je svině, kterou je dobré mít co nejdále. Což je podstata toho, co jsem psal.

         Pouze u Vietnamu mělo USA tak černé svědomí, že se k nim poté chovalo o ždibíček méně svinsky. Proto to má USA polepené v celé Asii od západního konce až do východního konce. Jen ve Vietnamu jsou USA trochu nakloněni, všude jinde na něho berou vidle a sapíky.

       2. Zato Rusov, tých miluje kde-kto, ale najmä tam, kde s nimi nemajú čo do činenia. Prečo sa asi Fíni a Švédi tak hrnuli do toho hnusného anglosaského ušáckeho „útočného paktu“ NATO?

        1. část evropy není celý svět, to je bohužel takový nabubřelý omyl spousty evropanů, mnohých čechů nevyjímaje.

        2. grg- stejně je to sranda. Zatímco ten Západ je hnusnej, dekadentní, morální dno, v podstatě žebrota, tak to úžasný Rusko má za kamarády takovej výkvět jako KLDR, Írán, Bělorusko nebo Venezuela. Pohoda, žádný diktátoři, šťastní obyvatelé, fungující ekonomika. Jak Bratsrstvo kočičí pracky, do téhle žumpy fakt chceš patřit.

         1. košťátko… že vy jste redaktor novinek? ;-)))) taková reinkarnace Marcela Jansena? :-)))

          1. to si beru jako osobní urážku

         2. nove.kostatko: A posle výsledků – ekonomických i jiných – to dělá Rusko mnohem lépe než celý Západ. To je to, co se počítá.

          Západ blbě kecá, a hubou je nejlepší, nejmorálnější, a hubou dosahuje nejexcelentnějších výsledků v celé galaxii. A ti ostatní ty výsledky dosahují i v realitě.

          1. je mi jedno, kdo si jaký čísla vycucal z prstu nebo kdo to jak vidí. Ale když bych si měl vybrat, jestli žít v západní evropě, případně USa nebo proti tomu v Rusku, KLDR nebo Bělorusku, tak fakt vím, co bych zvolil. A když už jsme u toho, kolik lidí odešlo z těch rájů na ten hnusný západ a kolik opačně? To bude asi zajímavý poměr. Ale jo, jsou to pitomci, udělali životní chybu.

          2. @ Koště

           Ty vole nikam nechoď, ostudy v cizině máme dost i bez tebe. Ty vole košťatům se tady nelíbí a chtělo by to furt někam cestovat. Zůstaň na prdeli a zametej, strašidlo.

          3. Re: nove.kostatko 6.3.2024 v 16:05
           Tak ja, kdybych si mel vybrat, mezi nebem a peklem, tak chci socialisticky peklo.

         3. mimochodem… nebyla původně řeč o USA? já jen, že vy, grg, dysentér, tenzor a podobně smýšlející často v takových případech hovoříte o votabautismu a o „v americe zas mlátěj černochy“…. k podpoře vašeho názoru se to tedy smí, v opačném případě nikoliv. chápu to tak správně progresivisticky?

          1. Ne, Marian řešil rozdíly mezi láskou k Rusákovi a Amíkovi.

          2. problém je, že si selektivně vybíráte jen to, co se vám hodí. grg reagoval na Alana, Kechlibar na PAKO- … každopádně řeč se točila na ameriku. Do toho grg střelí rusko takovým stylem, že to bije do očí.. nene, jste pokrytec a nechcete to přiznat :-)

          3. tak dobře, no

          4. Tak strelil som to takým štýlom práve preto, že som reagoval na toho trolola Alana, ktorý toto porovnávanie s Ruskom („Rusko dobrý, USA špatný“) robí každú chvíľu.

          5. @ Grg

           Opakování je matkou moudrosti Papušáku. Je potřeba to tupohlávkům jako ty pořád opakovat, dokud to nepochopí: Ami go home, fucking buzzers Shits. Russia jesť v porjadke.

          6. Re: grg 6.3.2024 v 17:24
           Takovy cernobily srovnani neni lidi na tomto serveru snad hodno. To je, jako se ptat, jestli je lepsi chlastat, nebo abstinovat, aniz bych rekl, jakou mirou se bude chlastat.

           Samozrejme, ze zapadni konzum je pritazlivejsi, zajimavejsi a lepsi… nez dojde na zatazeni cejchu. A pak je slovo do pranice, co s tim.

         4. pro pokrytce grg a košťátka:

          Behemot 5.3.2024 v 20:23
          zatímco na západě, tam to bylo úplně jiný a nepouštěli třeba 30+ let radioaktivní sračky do jedné z největších řek na kontinentě, nene ;-)

          nove.kostatko 6.3.2024 v 8:36
          černoši, jojo

          1. Uznávám, občas lehce černochy poškádlím, ale tady jsi mimo

          2. @ Koště

           A kdo tam ve spokojených státech ty negry teda mlátí? Už se v tom nějak přestávám orientovat. Nebo ti negři mlátí žluťáky a bělouše? Hoď nějaký info kdo koho aktuálně mlátí ať jsme politicky v obraze, kotě.

        3. @ Grg 10:46

         Finů a Švédů se nikdo na nic neptal a nikam do NATO se nehrnuli, ty jelito vypláchlý. Dostali to befelem od páníčků z City of London a D.C. jejich místní dosazení zrádci a kolaboranti, stejní jako ti naši. Lidí se nikdo neptal, debile.

         1. Sám si jelito s modrou srsťou.

          1. @ Grg

           První slovo platí, druhý leze z gatí Buřte. A nezáviď mi můj hebký modrý kožíšek, nemužeš mít všechno, ty vypelichanej Papouchu.

        4. @grg
         staré finské moudro, vidíš-li dva Rusy pohromadě, jdi pro pušku…

         1. Dachsmeister 6.3.2024 v 19:16

          Stará dobrá lidová moudra…
          Při takových příležitostech si vždycky vzpomenu, že údajně mrtfa Némec, topra Némec.

  2. Sice máte pravdu, ale odpovídáte bohužel na něco, co není tématem článku. Autor nepíše, že za komunistů bylo líp, to jste si sám vymyslel. Autor píše, že se to zase oklikou vrací, v ještě horší a ničivější podobě.

   1. Presne tak. Tohle cernobily videni maj tak mozna neuspokojeny zensky. Reknes ‚hele, tohleto ale sousedka asi dela nejak lip‘ a uz jede slovni prujem, ze kdyz teda VSECHNO dela lip, tak proc se za ni teda neodstehujes.

    Ja v tom vidim estrogen.

    1. Sysop: Ale dělají to nedokonale. Proč se itchy365 a podobní nedostěhují do Brusele nebo do Washingtonu?

     Kolik lidí se veřejně zapřísahalo, že když vyhraje Babiš nebo Zeman, tak emigrují. A když se tak stalo, tak neemigrovali.

     Já to klidně řeknu naplno. Putin je státník. Fiala, Lejenová nebo Biden jsou lidé, kteří by ve zodpovědných státech nebo firmách pustili maximálně zametat chodníky, a to ještě pod dozorem.

     1. Putin, at je co je (a rozhodne nepracuje v nasem zajmu), tak dela to, na co dostal mandat a co od nej ocekava vetsina Rusu. Pokud se nekomu nelibi, co Putin dela, pak se mu nemuze libit, co vetsina Rusu chce.

      Neznam soucasneho vyrazneho evropskeho politika, ktery ma srovnatelnou volicskou podporu. Tedy, krome ‚vyvrhelu‘ Orbana, Fica,…

      Chyba je v nas, neumime si najit schopneho vudce, ktery by hajil nase zajmy. Nadavanim na Rusaky ho nenajdeme.

      1. Schopný vůdce by byl schopen vyměnit celou vyšší evropskou třídu (včetně všech spřátelených rodin) za jinou skupinu – a proto tato třída dosazuje zásadně totální outsidery, aby je neohrozil. To je celá příčina.

       Představ si, že by se Sysop stal prezidentem. A Kolářovic a Uhlovic rodina by se najednou musela život poctivě. Tykač by zchudl na desetinu. Člověk v tísni by přestal dostávat dotace ze státního rozpočtu. Moravec v televizi by se ocitl na dlažbě. Novotný z Řeporyjí by šel na Mírov za mříže nebo by dostával likvidační pokuty. Vít Rakušan by dostal 20 let v nejpřísnější nápravné skupině. Češi by přestali prodávat elektřinu na lipské burze. Česká pošta by se zachránila a ukrajinská pošta co se sem štosuje by zkrachovala. — Toho se bojí, kdyby byl skutečný lídr.

       1. Skutecnej vudce by na ne sral a upevnil si moc. Putin taky fury lidi pozaviral a dost mozna nektery nechal vypadnout z oken. V globalu to ale Rusku pomohlo. Kdyby tam zustal Jelcinuv system, tak je ta zeme davno na kolenou a rozkradena.

        Holt, vzdycky to nekdo odsere. Pokud je to vyrazna mensina, tak porad dobry. A v Rusku momentalne opozice je vyrazna mensina.

        1. “ Pokud je to vyrazna mensina, tak porad dobry.“

         To bych se hodně hádal. Záleží na tom, co to znamená „odsere“. Takový holocaust byl pro civilizační úroveň Evropy čirá katastrofa, a z útěku prozíravějších mozků za oceán naopak Amerika těží dodnes.

         V současném Rusku to neodesírá jen politická opozice, ale každý pěšák, který dostal za úkol šturmovat nepřátelské pozice a seznamuje se s kazetovou municí zblízka.

         1. Marian Kechlibar: Právě vidíte v reále, co znamená pro USA přijmout značné množství hitlerovských nacistů do svých řídících a významných intitucí.

          Kéž by bylo v ČR alespoň tak svobodno, co se politických názorů týká, jako v Ruské federaci!

          1. Áno, vlastne máš pravdu, v Ruskej federácii je skutočne väčšia sloboda šíriť proruské názory než tu.

           Kokot. „Hrdý Anglosas“, trololo…

          2. O slobode nazorov v marxistickom eurobordeli by sa dalo diskutovat.

          3. Myslíš, že na ruském internetu je taky takový opoziční web, protistátní, jako je tady DFens a že si tam lidi takhle v klidu píšou a nadávaj na co chtěj?

          4. treb: nějak tam ty diskuse nevidím

          5. to jsem nikde netvrdil, ale taky jsem žádný takový web nehledal, což znamená, že nevím zdali existuje či nikoliv. jen jsem vám zde postoval web, kde se smí kritizovat kreml, putin a jeho krutovláda. není špatné si tam občas něco přečíst. akorát je blbý, že to nezapadá do narativu, že opozice je v rusku v kriminále a zakázaná.

          6. ale speciální vysvětlení polopatě:
           shifty: „Myslíš, že na ruském internetu je taky takový opoziční web, protistátní, jako je tady DFens a že si tam lidi takhle v klidu píšou a nadávaj na co chtěj?“

           váš argument o diskusích vychází z věty „jako je tady Dfens“, přičemž ze shiftyho věty nelze rozpoznat, zdali jde o články či o diskusi. Obojí totiž může znamenat zbytek shiftyho narážky, tedy opoziční web, protistátní (přičemž protistátnost je i zde na dfens spíše taková hyperbola), kde si lidé mohou v klidu psát a nadávat na co chtěj (i tohle je velká nadsázka, protože třeba polemiku o holokaustu či jiném etniku by po teplém bonzu státní moc nepřipustila ani zde). Už jste pochopil?

          7. @ treb 15:07

           Zdravím. Jen dva podotky.

           – protistátní činnost na území ČR z božího dopuštění vykazuje aktuálně pouze vláda, politické vládní ziskovky a další agenti cizích mocností v méééédyjích, justici a hospodářské sféře

           – zajímalo by mě, kdy bude zahájena veřejná polemika o genocidě a holokaustu ostatních národů: Slovanů, Chanů, Korejců, Nativních Američanů, Sanů, Vietnamců… chazarská a sionistická politika je jejich věc, ne naše, a už to je ohraná únavná deska, chce to oživit bordel novýma holkama

          8. Dnes bolo v správach, že Kasparova v Rusku oficiálne vyhlásili za teroristu a ešte neviem akého grázla, takže asi web čoskoro tiež pôjde na chuj.

           Odhliadnuc od otázky, či v Rusku nie je už beztak nejako blokovaný, to odtiaľto nikto nezistí, to by mal potvrdiť niekto priamo z Ruska, kto má zároveň odvahu na taký web liezť (moderná verzia „Pamatuj, že poslouchání zahraničního rozhlasu je zakázáno a trestá se káznicí nebo i smrtí.“).

          9. @ grg

           Ty vole na tebe někdo bafne a ty se asi posereš. Seš vyklepanej preventivně jak startka bez filtru.

          10. Šéfe, nekecaj toľko, a zbehni do Ruska to skontrolovať. Pre hrdinu tvojho formátu je to iste nič moc úloha, ráno tam, poobede naspäť, ale výsledok by ma zaujímal.

       2. Dokonalé trockistické myšlení. Když se nám nehodí lidi, vyměníme je. Protože lidi se nikdy nehodí, budou se kriminály a gulagy měnit pořád.

        1. @ marcusant

         Již Generalissimus Josip Vissarionovič Stalin objevil významný poznatek: Není člověk, není problém.

      2. Tak Stalina nebo Hitlera taky milovali. Teda jenom do tý doby, než chcípli u Stalingradu nebo v Gulagu. No, možná se našli pitomci, kteří pro ně fakt chcípli rádi.

       1. Macron ma naslapnuto uplne stejnym smerem. I ten Fiala by se nezdrahal, kdyby se mu trosku povolily oteze. A oba jiste maji svuj fanclub. To mas v kazdy dobe, protoze lidi jsou nepoucitelni a „ted to bude neco jinyho“, pricemz to ve finale dopadne vzdycky stejne. Odserou to ti nejchudsi.

        1. Sysop: Hitler nebo Heydrich mají v Německu mnohem lepší zvuk než by měli mít.

         Přeci jen to byla doba, kdy Německo bylo veliké. Co na tom, že v negativním smyslu.

         Podobně to mají západní Ukrajinci s Banderovci.

         1. Btw me stejne porad vrta hlavou, jestli tyhle sracky pises za penize, nebo proto, ze jses proste tak blbej.
          Tipoval jsem kdysi penize, ale ted uz si tim nejsem tak jistej…

          1. Možná kombinace obojího?

          2. nove kostatko, Lojza – spíš je jen vymytej… ono když se koukneš na Peterkovou, Tušla, Čermáka a spol… to už je vážně demence kombinovaná s vírou, to je skoro neporazitelná kombinace.. a tihle to žerou a věřej tomu. A určitě jim i posílaj prachy, to tě ve tvé víře v jedinou tajnou skrytou pravdu jen utvrdí.

           Je to prosté.

          3. @ Lojza, Koště, Šitty

           Koukám se tady sešlo Bratrstvo kočičí pracky. A zase z vás padají dementní kraviny.

        2. To jsi přehnal. Srovnávat tyhle čtyři.

        3. Sysop – Jako že Macron a Fiala maj nakročeno bejt něco jako Stalin a Hitler?

         Tobě taky slušně hrabe.

     2. Alan . Hitler, Stalin nebo Mao byli taky státníci. Ale na jásání to nebylo, i když někteří při vyslovení těch jmen zjihnou i dneska.

      1. Mein Kampf jsem cetl. Mussoliniho taky. Ted ctu Stalina. Ono je dobry si precist original a pak soudit. Kazdej z nich vzesel z nejakych hospodarskych a politickych pomeru. Neni jednoduche nad nimi vynaset jednoduche soudy.

       Dneska je to videt treba s Netanjahuem. Je to magor, co uz zmasakroval 20000 lidi a nebo osvoboditel zidovskeho naroda?

       1. Mein kapmpf jsem četl. Mussoliniho ne, podívám se po tom.

       2. Jakýho Stalina ? Originál, jako skladník ve šroubárně, nebo nějakou knížku co napsal někdo jiný o něm, ze Zakázanevzdělaní.cz ?
        To by mě doopravdy zajímalo.

        1. tady se připojím, protože spousta známejch mi rovněž tvrdí, že Stalin byl největší génius 20. století; upřímně mi to dvakrát nesedí, a nebo je součástí největší propagandy 20. století a to už skoro můžu věřit nepřistání na měsíci a tím pádem placaté zemi. Ale nezajímají mě důvody typu, že psal o pánbohu a znal 2000 dělníků jménem, takže prostě nebyl magor

         1. „Být génius“ a „být magor“ se nevylučuje. Mnoho géniu byli/jsou celkem slušní magoři.
          To není ke Stalinovi, knihu jsem nečetl. O něm v podstatě vím jen to, že za velmi krutou cenu dostal zaostalou zemi na úroveň, kdy se dokázala ubránit nejlepší armádě světa.
          To není morální soud. Historie není morální.

          1. Kdyby Stalin nezmasakroval vlastní armádu, tak by se nejspíš ani bránit nemuseli. Nejsilnější armáda světa ve 30. letech byla ta sovětská. Aspoñ na papíře. Ani za druhý války toho moc nepředved. Jím protežovaní blbci jako Mechlis zkurvili co mohli a rozkaz, že každej, kdo padne do zajetí je vlastizrádce byl taky majstrštyk. Těch 30 nebo kolik milionů mrtvejch obyvatel SSSR padá na Stalinovu hlavu, jsou důsledek jeho rozmrdání RKKA.

          2. shane 5.3.2024 v 6:53
           „Těch 30 nebo kolik milionů mrtvejch obyvatel SSSR Ehm… co že jsme to x-krát četli/slyšeli ohledně Ukrajiny? Nebylo to něco v tom smyslu, že napadená země nemůže za oběti, ať se chovala jakkoli?
           A v případě SSSR najednou může. Pozoruhodné.

           Stalin byl magor, o tom žádná. Jenže Němci porazili i Francouze, kteří technickou úrovní určitě převyšovali SSSR. A nemít Británie vodní překážku a Dowdinga, dopadla by jako Francie. On i náraz US Army na Němce v Africe byl pěkně tvrdý.

          3. Kdyby Stalin nezkriplil Rudou Armádu, tak by tak příšerný ztráty nenastaly. RKKA byla před rokem 1939 asi nejsilnější světová armáda. Jen tanků měla pomalu tolik, co zbytek světa dohromady. Generálové co přežili čistky měli většinou vcelku dobrou profesionální úroveň, na rozdíl od těch narychlo povýšenejch kapitánů a politruků co nahradili popravený. Sraní se politruků do velení vojsk bylo tragický. Třeba ten Mechlis. Stalinův protežé Vorošilov byl neschopnej debil. Buďonnyj sice taky, ale ten aspoň do ničeho nekecal.

          4. A Mechlis byl jen špička ledovce, kdejakej politruk na úrovni praporu se sral do velení.

          5. Vorošilov, Buďonnyj – nejsme ve sporu. Bojovali minulou válku, ve WW2 byli nepoužitelní. V čemž ovšem nebyli sami, takový Douglas Haig o 20 let dřív… Jasně, jasně, to bylo něco jinýho.
           Politruci – nejsme ve sporu.
           Ovšem jeden z rozdílů mezi Stalinem a Dolfim byl ten, že si Stalin po řadě špatných rozhodnutí dal nakonec poradit. Churchill jej popsal jako velmi inteligentního (šestisvazková „Druhá světová válka“, nemám to u sebe, tak nevím stranu). Chuchill fakt nebyl komunista ani rusofil.
           Počty nejsou vše. Velkou roli hrálo např. vybavení radiostanicemi, optika nebo kvalita výcviku posádek, organizace. Obecně byla řada německých zbraní a vybavení nejlepší ve své kategorii, stejně jako organizace.
           Samozřejmě Tuchačevského aféra obranyschopnost SSSR podlomila, o tom žádná. Abwehru to prostě vyšlo, nepochybně kalkuloval se Stalinovou paranoiou (kdyby ji neměl, tak by tam nebyl).
           Jinak teda číst, že SSSR měl druhou nejlepší armádu na světě je pro mne značným překvapením :) To se jako povedlo komunistům? Oni něco uměli dobře??

          6. Papírově nejlepší. Resp. největší. V roce 1939 měli nějaký 3 miliony mužů ve zbrani. V mírový službě. Asi 20 000 tanků. Výsadkáře. Přes deset tisic letadel. Jasně, většina techniky nic moc, ale to tehdy všude.
           Kdyby sověti nepředvedli takovou neschopnost v Zimní válce, tak by si Hitler nejspíš nelajsnul zaútočit na SSSR.
           První tejdny a měsíce Barbarossy byly šílený, Němci prakticky zničili skoro celou předválečnou Rudou armádu. Jasně, ve Francii Spojenci taky rychle ustupovali, ale ztráty na lidech měli relativně malý. Jenže Stalin ústup zakázal. Takže se ti chudáci místo taktickýho ústupu, přeskupení a protiúderu nechali zmasakrovat a nebo zajmout (a pokud přežili zajetí, šli po válce do gulagu coby vlastizrádci). Zkušený jadro RKKA přestalo existovat a nezkušení branci bez výcviku, vybavení a schopnýho velení šli na smrt hned po nich. Proto ty příšerný ztráty.

          7. Tak ono bylo taky dost zajatých v obkličovacích kotlích. Němci se chovali dost odlišně k zajatcům francouzským a sovětsským. Ty druhé dost často nechali umřít hlady, komunisty a Židy rovnou popravovali.
           Co se týká ztrát, bylo taky dost civilistů – silně přes půlku (Někde tuším píšete, že Hitler vraždil jako šílenec).
           Já netvrdím, že ty ztráty na sovětské straně nemohly být výrazně menší, hlavně na začátku se vedení SSSR zosobněné Stalinem dopustilo katastrofálních chyb. Jen odmítám mít černobílé myšlení typu „za sovětské oběti může Stalin“ (jinde tuším píšete, že Hitler v SSSR vraždil jako šílenec), protože mi to přijde stejné, jako to o Stalinovi-géniovi.
           S tím gulagem – zase, nevěřil bych tak úporně všemu, co se u nás píše. Jistě, NĚKTEŘÍ tam skončili. Jiní ne. Zadržovací oddíly (ty, co střílely po ustupujících) byly, ale určitě nestíhaly všechno. Jinak většinu pochytaných ustupujícíh prostě vrátili do oddílů, jinak by ta armáda přestala existovat. Jasně, někoho pro výstrahu popravily.
           Pokud by všechno bylo tak, jak se to popisuje, by Němci prošli jako nůž máslem až na Kamčatku. Jasně, že „první tejdny a měsíce Barbarossy byly šílený“, ovšem na druhou stranu prokázali značnou schopnost se učit. Jinak by to prostě dopadlo naopak.
           Vtip o indiánovi znám, nicméně je to stejné jako dnes – Vám fakt přijde, že ZÁROVEŇ mohou ta dvě tvrzení, co nám předkládá oficiální tisk, platit? Rusové mají všechno nejhorší, všechno zkazí, jsou nekonečně hloupí, umírají hlady a nemají munici X už už smetou nadlidi z NATO a obsadí Evropu?
           S tou WW2 je to stejný. BUĎ byli ve absolutně neschopní, NEBO mohli odolat nejlepší armádě světa celkem v poho. Obojí najednou ale není možné.
           BTW Finsko – průser, který ale probudil dost lidí. Adolf přecenil své síly. Nebyl první ani poslední. Nebýt Finského průseru, možná by to SSSR s Němci opravdu projel.

          8. Jenže ty obrovský kotle byly právě důsledek Stalinových čistek v kombinaci se zákazem ústupu. Předčistkoví generálové by možná něco zvládli, zvlášť kdyby měli možnost manévrování, ale to co tam bylo v reálu bylo naprosto neschopný zvládnout velení.

          9. Zbrojit a harašit zbraněma uměli komunisti dobře. A ti ruští obzvlášť. A jejich následovníkům to vydrželo dodnes.
           Za socíku se říkal vtip, že komunisti jsou jako Apači z Vinnetoua. Holý prdele, po zuby ozbrojení a ústa plná míru.

          10. shane 5.3.2024 v 18:37

           „Zbrojit a harašit zbraněma uměli komunisti dobře. A ti ruští obzvlášť. A jejich následovníkům to vydrželo dodnes.
           Za socíku se říkal vtip, že komunisti jsou jako Apači z Vinnetoua. Holý prdele, po zuby ozbrojení a ústa plná míru.“

           – – –

           Tak ještě přihoď nějaký vtip na ty současný „bojovníky“, jako je třeba Vetchý…

           :OD

          11. To nechám na tobě. Humorista jsi vyhlášený.

          12. shane
           5.3.2024 v 21:50

           To nechám na tobě. Humorista jsi vyhlášený.

           – – –

           Tohle asi byla reakce na můj příspěvek.
           Takže ne, nebudu dělat vtip na šmejda se žlutými brýlemi ani na jinou podobnou kreaturu – jen ti připomenu, že ti toho hodně uniká. Až do tvýho žvástu, že za války ve Vietnamu na VDRE nikdo neútočil a vše se odehrávalo na jihu, jsem si myslel, že máš skutečně něco načteno z dokumentů. Nemáš – pobrals to nejspíš z wikipedií a podobných sraček, aniž bys měl souvislosti.
           Tos zrovna ukázal zmínkou o harašení zbraní – účelově jsi vypíchl jen jednu tehdejší stranu. Jsi jeden z těch, komu bych just přál odpovídající „odměnu“ za podíl na současném stavu…

           .

          13. Jenže já tu odměnu co by sis ty přál nedostanu. A i kdyby, tak před vypařením se prožiju spokojený źivot. Zato ty prožiješ zbytek života jako frustrovaný a zahořklý dědek. Takže ti můžu na oplátku popřát, aby si žil co nejdýl, aby si se v tý svý frustraci a zahořklosti dusil co nejdýl. A žádnej Alzheimer. Pěkně si to tu užívej.

          14. shane:

           „..nedostanu..“

           – – –

           Víš hovno, co můžeš dostat. Za dva roky (ač to nechci) se hodně změní k horšímu. Odjedeš se zašít do Alp? Takových by bylo…

           :OD

          15. Může. Ale ono je to fuk, ať bude co bude, tobě to radost nepřinese. Tak se pěkně dál užírej.

          16. shane:
           „… radost nepřinese.“

           – – –
           Ano, bohužel je značně pravděpodobné, že se potvrdí můj odhad, ale prohra to bude pro všechny. Nebudu však viník. Tohle se mi již stalo, mám s tím zkušenost…

           .

          17. Nojo, si hotová Kasandra.

          18. Budeš boomere.

          19. Tak já to napsal trochu zkratkovitě — oni tvrdí, že byl genius, psychopat ani magor ne, ty mrtvoly jsou všecko západní nebo trockistický lži, on všechno myslel dobře a všichni mu to kazili. Čtou jakýsi KSB /koncepce společné bezpečnosti/, všechno jsou to vesměs grafomani (nebo ještě líp natáčí videa, což já jako médium z duše nerad), ohání se právě tím Pjakinem, teď nově začali vytahovat i Skálu a toho komunistickýho potentáta co nedávno zakalil, jakože to vlastně všechno byli špičkoví manageři a géniová a já nemám náladu ani čas hrabat se v tom. To se stokrát radej budu učit drátovat auto, aby mi svítilo to, co svítit má a nesvítilo to, co nemá. Momentálně třeba všechno :-D

          20. Byl to psychopat a magor a ty průsery ze kterých sssr vytáh zavinil on. Průmysl „Stalin vybudoval“, protože byl u vůdce on. Kdyby tam byl Trockij, tak by průmysl vybudoval Trockij. Kdyby vládl Bucharin, tak by budoval Bucharin. Začal s tím Lenin (teda už car, ale co už) a bolševici to měli v celkový koncepci.
           Za války sssr zachránilo několik věcì – pomoc Británie a USA, to že Hitler byl debil co na dobytých území vraždil jak pominutej, že celou tu dobu válčil na víc frontách, takže nemoh do ruska poslat všechno co měl a to, že část generálů co rusku zachránili prdel v první fázi války buď unikli čistkám (Žukov, Vlasov), nebo dokázali v lágrech prežít do začátku války (Rokossovskij. Mimochodem Polák)

          21. shane, 7:45:

           Kdyby tam byl Trockij, tak by sovětský průmysl poslal do sraček jako Fiala. A celé Sověty by vytuneloval pro USA. Proto ho taky Stalin pronásledoval, neb úlohou Trockého bylo urvat z ruské země co nejvéce pro USA. A to poctivě plnil, než mu to Stalin zatrhl. To tunelování Sovětů pro USA, a ten obrovský proud prachů, co do USA šel, má historie zaznamenané.

           To, že někdo je u kormidla ještě neznamená, že zvládne svou úlohu – protože ono záleží i na talentu, schopnostech a charakteru člověka. Nevím, kde berete tu jistotu, že každý člověk zvládne u vesla posunout zemi k lepšímu. Nějak mám pocit, že jste spadl z Marsu.

          22. itchy355 5.3.2024 v 7:31
           Pjakina jsem nečetl. V Rusku ale Stalin je považován za diktátora a o stalinismu se tam normálně mluví. Je dost filmů… Nakonec zkuste na mapě Ruska najít Stalinovu ulici.

          23. Jinými slovy – v Rusku je jich dost málo. Z 27 je jich 23 na Kavkaze, nejvíc v Osetii (Stalin byl možná Oset). Ten Stalinský rybník IMO spíš odkazuje na dobu vzniku.
           O zastávce „Stalin Avenue“ v Colchesteru vím :)
           Pět Stalinových ulic v mrňavé „prozápadní“ Gruzii je taky dobrých :) – v poměru k počtu obyvatel.
           Jinak jsem teda psal o mapách, tam se to hledá fakt blbě. Něco najdete (Colchester, Osetie), ale až po chvíli práce.

          24. Hroch_bahenní: Já hlavně vím, že původní jméno Džugašvili je od slova „jóga“ (džugga).

          25. Hroch_bahenni, 5.3.2024 v 19:39

           Když mluvím s Rusy, tak si sakra dobře uvědomují, že bez Stalina by už dávno Rusko nebylo. Takže mají takový ambivalentní vztah – na jedné straně jeho vraždy, na druhé straně pozvedl průmuslově Rusko a ubránil ho jak před agenty Západu, řáděním Lenina a Trockého, tak před Hitlerem, tak před dalším.

           Spíše mám celkově dojem, že Rusové jsou mnohem dospělejší a vyzrálejší v pohledu na svou historii než Češi, kteří se dodnes dětinsky plácají v odsuzování své historie před 1989, a nejsou schopni se poučit z minulosti a dívat se na dnešek a řešit dnešek.

          26. V zásadě asi nejsložitější kniha co jsem čtl – mitrochinův archiv (oba díly) – mě přišly zajímavý. Tam je tolik faktů, že by jeden zdechl; a mám za to, že by každý jeden případ/osobnost měly jít historicky dohledat a ověřit. Na to už vůbec čas a náladu nemám, nicméně zrovna Stalin z toho vycházel dost nelichotivě. Ve zkratce, s nejdokonalejší tajnou službou tehdejšího světa a s bohatým informačním náskokem před kýmkoli kdo tehdy žil dokázal zacházet občas až neskutečně stupidně. To mi nesedí s formátem génia co všechno měl dodetajlu vymyšlené.

          27. Já se o toho génia nehádám :)
           Fakt ale je, že Ruské impérium bylo silně zaostalé a po občanské válce HDP klesl údajně na pětinu. Nejsem kompetentní posuzovat, co všechno Stalin osobně zmrvil. Nicméně vyhrál nad technicky nejrozvinutějším státem tehdejšího světa a jeho spojenci a zdroji skoro celé Evropy.
           Když se to porovná s tím, co jeho kritici prohlašují o Rusech (degenerovaní věčně ožralí negramotní líní nekonečně hloupí), je to přinejmenším pozoruhodné.

          28. Ruský neurofyziológ Bechterev (Bechterevova choroba – „hľadači húb“) diagnostikoval Stalinovi paranoju, dnes by Stalinov problém psychiatri označili ako bipolárnu poruchu, čo by zodpovedalo pravidelným maniackym periódam, počas ktorých spúšťal čistky. Bechterev to u neho odhalil už, tuším, v 1926 alebo 27. Bechterev nielenže mu to povedal, ale zmienil sa o tom aj pred kolegami. Krátko potom záhadne a náhle zomrel, aj keď podľa jeho kolegov sa napriek vyššiemu veku tešil skvelému zdraviu. Stalinova „genialita“ tak môže súvisieť s hypertrofovanými vlastnosťami pri psychickom ochorení. Nebýva to zvláštnosťou, až zázračné matematické schopnosti, ale len v určitom rozsahu, sú známe aj pri iných psychických poruchách (autisti…). Čiže bol skôr šialenec ako génius. Alebo geniálny šialenec?

          29. Těmto výrokům se v Česku říká „věštby kazašského orákula“. Kdo by chtěl podobné srajdy, může si číst Džamilu Stehlíkovou. Ta toho třeba o Putinovi nakecala spousty.

        2. Od Rybase – Stalin: Krev a slava. 700 stran dobryho cteni.

       3. Netanjahu osvoboditel źidovského národa rozhodně není. Trestná výprava do Gazy žádný osvobození nepřinese. Max. pár let klid, neź dorostou novì bojovníci. A zhoršení mezinárodního postavení Izraele.

       4. Bibi způsobil, že padlo 20000 smrtelných nepřátel jeho národa. Kdyby to byl jakýkoli jiný národ než Židé, byl by za frajera a nikdo by se nad tím nepozastavoval.

        1. marcusant: Genocidy jsou vždy frajerství, bez ohledu na to kdo je dělá.

      2. nove.kostatko, 4.3.2024 v 21:07: „Hitler, Stalin nebo Mao byli taky státníci. Ale na jásání to nebylo, i když někteří při vyslovení těch jmen zjihnou i dneska.“

       Hitler státník nebyl. Hitler byl zkrachoval, který dokonce byl nějaký čas bezdomovcem na nádraží, než si ho všimla vlivná židovská skupina. A poznala v něm člověka, který by mohl dělat loutky pro jejich plány.

       Když se podíváte na Hitlera a jeho projevy, tak člověku neujde, že je to spíše agilní úředníček než lídr. Ale byl záhadně obklopen velmi schopnými nacisty.

       Stalin zachránil Rusko. Nebýt Stalina, Rusko dnes neexistuje. Rusové to vědí. Navíc postavil Rusko na nohy ze středověku do moderního věku včetně elektrifikace a průmyslu. Stalin byl bezpochyby masový vrah a zločinec, nicméně skutečným státníkem byl, byť poněkud sadistickým. Stalin zachránil Rusko (dokonce jako vedlejšák přidal záchranu celé Evropy před nacisty), a bez něho by Rusko dnes nebylo.

       Mao zase naopak spíše zapadá do koloběhu čínských dějin, což je na delší téma, protože si většina lidí vůbec neuvědomuje, jako odlišné jsou dějiny, kultura a myšlení Orientu. A že to opravdu není kopie Evropy nebo tak něco.

       1. Přihořívá, přihořívá. Ještě z něj sejmout ten nános naházené špíny, kdy na něj svoje vlastní zločiny svedli trockisti, a už budeme trochu v obraze kdo Stalin doopravdy byl.

        Ty proslulé „stalinské čistky“ měl na svědomí žid Ježov a ukrajinec Chruščov. Byť na příslušném dokumentu je stalinův podpis. Ale v první fázi těch čistek zemřela spousta stalinových přátel a klíčových schopných lidí, kteří byli jeho chráněnci. To se snažili trockisti vybít stalinovy bolševiky do posledního.
        Až později to dokázal obrátit ve svůj prospěch a na popraviště byli posíláni trockisti a strůjci těchto masakrů.
        Protože původně ty seznamy lidí k popravě vytvářely instituce a frakce rozvědky ovládané trockisty.
        I v původní Čeka/NKVD byla tvořená převážně trockisty a židy.
        Takže jeho nástupce a osobního přítele, kterého si Stalin připravoval pro případ jeho úmrtí, zlikvidovali dávno před těmito čistkami.

        1. Ono například panuje hrobové ticho kolem „chruščovových čistek“. Kdy se jeho poskoci ani nenamáhali vést nějaký politický proces se zfalšovanými důkazy, ale dotyčné stalinovy spolupracovníky a přední bolševiky rozstřílelo komando kulometem přímo v jejich moskevském bytě.

         Ono totiž, když někdo zfalšuje politický proces, tak se to může obrátit proti němu, protože se ví, kdo ty falešné důkazy předložil. Je to v dokumentech ze soudního jednání. A dotyčný pak za to taky může jít na popraviště. Až ho přestanou krýt jeho trockističtí kamarádíčci.

        2. Chudák Stalin, oni všetko robili poza jeho chrbát…

         Kde som to už počul, aha, u svokra, „veď Fico, ten by tak dobre chcel urobiť pre ľudí, ale vlastní sa stavajú proti nemu…“.

         1. Kdo zavinil, źe náčelník vydával tak zvrácené rozkazy.
          V rusku je to tradice už od cara. Car je dobrý, ale má špatné rádce a ti mu tají pravdu. Kdyby car znal pravdu, hned by zjednal nápravu.
          A pak to končí tím, že lidi píší Putinovi supliky, že jim doma nefunguje topení, ať to zařídí.

          1. V ČR je tradice, že se záměrně dělají špatné příkazy. Například že je dobře, že je všechno drahé nebo nedostatkové, protože to pomůže green dealu.

           Já si myslím, že biblická věta: „třísku v oku svého bratra vidíš, ale trám ve svém oku nepozoruješ“ je pro Čechy roku 2024 hodně trefná.

          2. Bojuj

     3. 355. A jako proč? Já tady pičuju, jakej je Fiala kokot a jak dřív bylo všecko lepší? :) Já jen podotýkal, že kdyby někdo chtěl, může. Mě se tady líbí. Dřív jsem měl jako zálohu na zdrhnutí /až by mě nasralo, co se tu děje/ právě Rusko. No, dnes už bohužel ne.Z mýho pohledu není tolik svobody jako tady skoro nikde. Možná na Aljašce, na Sibiři, někde v úplnejch prdelích v Austrálii a Americe.. ale to už člověk nemůže bohužel počítat s takovým životním standardem. To jako upřímně doufám, že ta svodoba tu jakžtakž přežije, než mi bude 80. Těžko soudit. Děcka to možná vodserou, možná ne. Ony maj jiný pohled na svět a pokud budou šťastný, nešť..

      1. itchy355: Protože reaguješ na mě, tak odpovím.

       Mě hlavně serou lži o době 1989. Ta doba se nezkoumá / nereferuje o ní objektivně. Veškeré výzkumy komunismu je hledání kompro a špíny na tu dobu. Je to spíše pavlačová manipulace sloužící na obhajobu současného režimu, než objektivní výroky o době komunistické.

       Každá doba / režim je dobrá i špatná zároveň. V každé době se má někdo dobře / špatně, někdo to odnese. Pak jde o ty účty.

       Současná doba bohužel je mnohem horší než před rokem 1989 pro drtivou většinu lidí. A teprve půjde totálně k zemi – průmysl fuč, peníze fuč, školství fuč, zdravotnictví fuč, zemědělství fuč, kultura fuč, a země plná sebevědomých neumětelů co si hrají na murdce a inteligenty. To v progresu blízké doby předpovídá totální mizérie na úrovni sedmi ran egytpských nebo armagedonu.

       Momentálně diskutujeme o současném režimu jako ten padající z mrakodrapu, co momentální padá kolem 10. patra a říká ještě je to dobrý. Ale o pár vteřin později se rozseká na maděru a bude z něho krvavá kaše.

       Budoucí historie, pokud bude objektivní, bude současný režim od roku 1989 hodnotit jako dobu temna.

       Mně by to mohlo být jedno. Já mám vynikající znalosti matematiky, fyziky, biochemie a psychologie – vše oficiálně podloženo univerzitním vzděláním. A uplatním se na mnoha místech země. Ale není mi jedno, co bude dělat ta většina lidí – ta sůl naší země. Ti běžní lidí, co touží mít jen dům, ženu, děti a žít si hezký život – o ty jde.

   2. Přečti si to ještě jednou, toho srovnání a co bylo lepší je tam dost

  3. jó a jaký tak asi majetky ty pyčo má kdo prodávat? poměrně hodně lidí nemá ani na to, aby si zajely válet šunky někam na tzv. dovolenou jednou ročně (ne bez úvěru); pravda, pětydemolyca to dovedla do stavu, že i žrádlo je ve většině světa levnější, takže když si někdo udělá dovču po vlastní ose, vlastně na tomdle v cizině ušetří :D plus, kam by tak, mio toho jako tůrista, asi šel? všude sou na každýho zvědaví

   nemluvě vo tom, jak de co vopouštět, to sme viděli třeba za rýmičky

   1. Nevím, ale já mám tady normální plat a normální prácu; kdybych se teď zvedl, všechno tu nechal, tak během měsíce najdu prácu kdekoli, kde bych se domluvil, což je většina zlýho západu a asi i tu ruštinu bych zlomil celkem brzo. Samozřejmě bych šel s platem někam úplně do .., ale nemám problém ani umejvat hovna z hajzlů a co jsem byl na asi pěti dovolenejch, tak člověk ochotnej pracovat si nějak poradí všade. A to se bavím o nejhorším scénářu kdy bych zdrhnul TEĎ, protože euro, protože Fiala, protože Babiš, protože Putin, protože co já vím maj dnešní lidi za nepřekonatelný překážky.

    Co nejde vopouštět? Že se hranice kdykoli můžou uzavřít je snad jasný, ale bylo to celkem dost dopředu vidět, že k tomu dojde; nehledě na to že i za nejtěžšího lokdaunu by člověk prostě nejspíš zdrhl, kdyby chtěl. A kdyby se mu to nepovedlo, pořád by nedostal kulí do zad.. maximálně by ho odvezli zpět s nějakou pokutičkou.

  4. A proc bych kurva mel nekam odchazet?? Co to je za logiku? Ja jsem tady DOMA, jasny?

   1. To je logika těch, co se při posledním převratu teprv učili jezdit na kole..

    1. No prave. Maji hovno, dokazali druhy, ale porad maji potrebu nekoho nekam stehovat.

   2. Já vás nikam nevyhazuju. Jen nechápu to věčný pičování, to je celý. Jsem převratová generace, to servisdok trefil, v první třídě (nebo nějak tak) ještě byla souška. Já v tý době tím pádem moc nežil, znám jen po vyprávění buď částečně komunisticky smýšlejících členů rodiny, kteří pičovali na to jak se všecko teď rozkradlo (bez detailů, ale asi vím o co jde) a na druhý straně protikomunisticky smýšlející většině rodiny, jak se rodinný firmy národnily, jiný členové seděli bo nebyli na správné straně, strach, nedostatek všeho, výlet max do Tater. Pak slyším pičování od husákovejch dětí a některejch ještě o generaci vejš; ale to v zásadě můžu pokrátit na pičování, že dnes kradou bohatí a dřív mohli krást všichni (ze státního, takže zase všem).

    Nevím. Já moc nemám na co pičovat, sorry. Chápu, že směr hlavně evropské unie je celkem jasně danej a nelíbí se mi; nicméně s tím nadělám naprostý hovno; ale znovu, kdyby mě to tu nasralo definitivně, můžu odjet do austrále lovit šneky nebo do Ruska normálně makat (asi, nevím) a tam mi to přijde z vnějšího pohledu celkem blízko tomu, co bylo tady před plyšákem. To je celý, co sem tím myslel.

    1. No a ja nikam odchazet nechci a na picovani mam pravo, ktery si draze platim. Tak snadne to je. Mel jsem moznost odejit do USA, mam moznost odejit do Rise, nechce se mi ani jedno z toho. Mam rad ceskou zem. A rikat si budu, co chci. A sypat tomu bordelu pisek do soukoli, kde to jen pujde.

     1. V tom případě nejsme vepři. Já jen psal, že to nechápu. Ne ,vypadněte‘. Baví-li vás to remcání, pak je všecko sluníčkový.

      1. Ano, bavi.

     2. Souhlas.

      Světa znalí a zcestovalí říkají – stojí to tam u vás sice za hovno, ale buďte za to rádi…v naprosté většině zemí je to mnohem horší a odstěhovat se třeba do Ameriky, to opravdu není pro každýho.

      1. ušárna je bohužel jedna z mála zemí, kde se ještě můžete legálně ozbrojit, takže je to jedna z posledních možností, brali-li bychom evropu za mrtvou. Pro každýho to není, ale zase si řikám, že tak jak se člověk ,zašije‘ do vlastní bubliny tady, tam někde v té hromadě prostoru v nějakým texasu nebo čem se nejspíš zašije dost podobně.

       1. To, ze muzes s sebou tahat zelezo jednak neni vsechno a druhak nektery veci stejne neresi. Jo, je to fajn, ja jsem za zbrane rad, ale prezil bych i bez nich a kvuli nim bych do USA nesel. Musel bych mit jinej, padnej duvod. A navic – jako v kazde zemi tam najdes supr mista stejne, jako mista uplne nahovno. Ay eID to sjednoti a nahovno to bude uplne vsude.

        1. Já to mám za sebe jako takovej indikátor stavu svobody. Dokuď vláda nechá lidi, ať si chodí po světě se zbraněma, není uplně na hovno. A naopak horší vládu, než tu, která z dřív povolených zbraní udělala nepovolený (třeba jako austrálie někdy v devadesátkách, zéland teď nedávno) si představit neumím.

         1. Ve Francii si mohou muslimové chodit se zbraněma, v Německu, Švédsku, i jinde. Dokonce mohou volně zabíjet, napadat i znásilňovat, a řeší se spíše oběti, co projevily nenávist vůči multi-kulti. Musí to tedy být nesmírně svobodné země dle výše uvedeného kritéria.

          1. Nesmyslně překrucujete; nebo vám asi uniklo, že jsem reagoval na Sysopa, který reagoval na můj příspěvek o nekonečných 15 centimetrů výš, kde jsem jasně psal ,legálně‘. A vám vadí překrucování totáču?

          2. Já jsem upozornil na rozdíl mezi slovy legálně a fakticky.

          3. V risi je to momentalne tak, ze co te nezabije, to te znasilni…

      2. Keď to tak na tom svete chodí – u suseda za plotom je tráva zelenšia :). To, že Západ ide do konečníka je jasné už dlhšie. Ja osobne však ešte stále dúfam, že na rozdiel od otrockej mentality väčšiny Rusov, je na západe dosť ľudí, čo sa tomu nakoniec dokážu postaviť. Lebo inak, ako znie heslo serveru Sýr zadarmo: Ak padnú USA, nebude kam utiecť. U nich údajne stále platí, že ústava dáva občanom právo zbraňou zvrhnúť vládu, ktorá sa im pokúsi zobrať slobodu rozhodovania. Aj keď na Trumpa momentálne vyťahujú obvinenia z pokusu o prevrat napriek tomuto článku, či dodatku. A že sa o slobodu občanov Demokrati usilujú, nie sú pochyby.

       1. Ja jsem cim dal tim vice skeptickej, ze lidi na zapade neco udelaji. Uz tomu neverim. A specialne co se Cechu tyce. Bylo to videt i ted u tech traktoristu, to i ti Psonci maji vetsi koule, nez my.

        Nestane se vubec nic a plynule vplujeme do dalsi totality.

        1. Obávám se, že fňukáním na DF se toho ale moc nezmění. A zastáváním extrémistických postojů se do tý prdele pojede akorát rychlejc, protože to každou opozici tak akorát zdiskredituje..

         1. Extrémistický postoj je u tebe co? Kritika vlády nebo EU?

        2. Sysop 10:29
         V DE to začíná bublat hlasitějc, co jsem tak měl možnost pozorovat. Dokonce i Ricarda Breit je z toho úzkostná a každou kritiku Zelenejch prodává jako ohrožení demokracie.
         Do toho hážou ručník do ringu německý firmy a už i odboráři poznali, že když se nakonec řekne že ne, tak to znamená ne.
         Takže, popcorn do ruky, otevřít pivo a pozorovat jak dopadnou EU volby a volby do Bundestagu, protože tam se formuje česká budoucnost.

         1. No nemecka verchuska ma velkej vitr, proto se snazi zlikvidovat AfD. Co ale udela s jejich volicema, kterych by pote tak akorat pribylo, to zatim nerekla.

        3. Sysop:

         Oni udělají lidi na Východě. Zejména to Rusko, Čína, Indie, Saudové a další. Měli bychom si přát, aby USA, Britům a NATO nakopali zadek co nejtvrdším způsobem.

         Další krok bude, že to bude Východ, který začne určovat poměry. Nebudeš vyhovovat svými výrobky standardům Východu? Nebudeš mít co nabídnout Východu? Půjdeš do háje, dělej si co chceš.

         Západ je nereformovatelný, protože jeho směrování řídí banda psychopatické západní elity, bankéřů, korporací. Ideologie „nejlepšího Západu z celého vesmíru“ a „Západu coby ředitele všem vesmírů“ spolu s ideou „zisk ospravedlňuje vše“ (ano, západní pravicová mantra – zisk je morálka a nic více) jsou smrtící trojice, která znemožňuje jakoukoli změnu k lepšímu. Podobně jako kdysi komunistům mantra „čeká je pouze šťastná budoucnost a nic jiného“.

         1. V pondeli mam v praci Cinany. Docela se tesim, jak pokecame, kdyz jsou mimo Cinu. Doma se bojej mluvit.

          1. Nic nečekej; s ČÍňany jsem dělal 10 let, potkal jsem jich desítky pracovně a hospodsky, upřímnej byl za ty leta možná jeden, dva. Lhostejno jestli doma, nebo tady.
           Jo, a hlídaj se navzájem.

Napsat komentář

D-FENS © 2017