Mazda 3 nebo Škoda Scala? Dumavý výběr auta aneb co s volným časem v době covidové prudy - zpět na článek

Počet komentářů: 110

Přidat komentář
 1. 1.6 turbobenzín v i30!?
  Naposledy ve výrobě 2016…
  S Mazdou 3 165k 2017 je otec velmi spokojen.

  1. S Mazdou3 nemám zkušenost. Jen jsem si to prohlédl v salonu. Mám teď pár měsíců Mazdu6 a musím říct, že po dlouhé době je to nové auto, které je domyšlené, všechno tam funguje jak má, je to intuitivní na ovládání a designově, materiály a zpracováním je to hodnotné.

   Vím že srovnání není úplně fér, protože je to o třídu vedle, ale když si vzpomenu na zážitek s i30, kterou jsem tady před necelým rokem recenzoval a trochu jsme spolu pod článkem diskutovali, tak je to pravý opak.

   Pokud je M3 jen z poloviny tak dobrá, jako M6, tak bych při výběru Scala, M3 či i30, které autor v článku zmiňuje, neváhal ani chviličku.

   1. @x-f jo M6 bych bral, 2.5 manuál, ale ten se nedělá i 2.0 zkousnu, ale cenově je dost úlet, to moje i30 1.4T je na polovině, za ty prachy mi fadtwi už roky podsouvá i30N, ale žena mě zná, tak mi ji zakázala.
    Teď ji mám nalomenou na AF Giulia, ale manuál jen v naftě, tak další na řadě je C classe…

    1. Mám tu 2.5 v automatu. Sice nejsem moc fanda automatů a především to jde na vrub pomateným 7 a vícestupňovým DSG v maloobjemových motorech co zběsile cvakaj sem a tam, ale ten hydroměnič v Mazdě mě špatnej nepříjde.

     Do 2.0 bych nešel, protože už ta 2.5 mě příjde na hraně. Byl jsem zvyklej z 2.4 JTDm Q4 (kterou mám pořád doma, protože se s ní nedokážu rozloučit) a a už ta 2.5 mě příjde trochu línější.

     Ad cenovka. No M6 2.5 v mé výbavě Top Revulution je v ceníku okolo 1M. Reálně se to samozřejmě dá koupit levnějc – ostatně jako všude, ale nepříjde mě to moc na střední třídu v prakticky plný výbavě a nejvyšší motorizaci.
     Takový Superb,, Passat jsou výrazně dražší a taková i40 stála někdy v roce 2017 ještě před zdražováním nějakých 900 tisíc a to to bylo hůř vybavené.

     Jinak na Giulii jsem koukal samozřejmě taky. Jako vlastník dvou AR to pro mě byla první varianta, bohužel na rozumnou konfiguraci bych potřeboval ještě tak o 100-200 vyšší budget a jezdit v 100kW verzi v základu se mě fakt nechtělo.

     1. Co se automatů týče, máme to podobně, akorát před dvojspojky řadím v žebříčku neoblíbenosti ještě variátory (Subaru), měniče snáším nejlépe.
      Zejména 8AT ve Tucsonu 2.0 CRDi 2019 nebo v BMW E39, E60, MB CLS.
      Ale kupodivu ani ženě nevyhovují.
      Mohl bych mít třeba i40 2017 1.7 CRDi DCT s najetými 25kkm za 350kKč v plné palbě.
      Ale je to strašný krám, houpavý, vrzající kočár který sice mé oko neurazí, ale jinak nepotěší.
      SuperB a Pašíka má každý, A4 je malá, A6 už je zase drahá, BMW dtto, Volvo nechci a tak zbyla C klasse, ale ty kurvy z EU už zařízly benzín v manuálu.
      Myslím, že jsem to už prováhal, cokoliv výkonnějšího v manuálu už je passé a tohle už je stařeček https://auto.bazos.cz/inzerat/131932048/bmw-e61-550i.php
      Tohle je už zase divočina https://www.sauto.cz/osobni/detail/ford/focus/18540614
      Tohle by mi stačilo, být o 15 let mladší
      https://www.sauto.cz/osobni/detail/honda/accord/19051048
      No uvidíme jak to dopadne…

      1. Jo CVT. No je to divnej pocit, když motor monotónně řve na maximálních otáčkách, rafička otáčkoměru přibitá a tachometr letí nahoru. Ale ono to v tomto režimu funguje snad jen při plné akceleraci. Jinak to simuluje řazení po stupních. Asi to netrhá uši jen mě.

   2. to x-f
    Nevím proč máš takovou pifku zrovna na i30, asi nějaký prenatální zážitek :-).
    Sorry.
    Naopak, myslím si, že v dané kategorii a cenové hladině je to konkurence schopné auto.
    A ano jezdim v i30, už 12 let, samozřejmě něco mne štve, ale to u všech aut.
    Důležité je že: ŽÁDNÉ závady, vše původní, nízká spotřeba, klasické technologie čili řidičsky příjemné. Na dálnici to moc není (pětikvalt), ale kolem komína super.

    1. Proč? Protoč: https://dfens-cz.com/hyundai-i30-usage-report/

     Buď jsi nenáročný, či řekněme nevšímavý, nebo prostě nemáš srovnání a nevíš, že to může být mnohem lepší.

     1. Nebo že bych měl jiné zkušenosti, jiné priority či jiné uživatelské potřeby?
      Nebo snad, nedej Bože, že bych se dopustil vlastního názoru?
      *
      Odkazovaný článek jsem samozřejmě četl, právě že je hodně tendenční, silně subjektivní a ve stylu: kdo chce psa bít, hůl si najde!

      1. Tak si přečti co jsem napsal v krátkosti kdysi o Oktavii, nebo co jsem napsal o Golfu, nebo co jsem kdysi napsal o Astře.

       Články taky poukazují na různé nedostatky. Ani u Golfa jich nebylo málo.

       To že sem jich na i30 shledal nejvíc je dáno prostě tím, že to je podle mě největší krám, jaký jsem v dané třídě řídil. Ano, je to samozřejmě subjektivní hodnocení, ale tak to bude vždy a u každého.

       Rozhodně to ale není tak, že bych zrovna jen v článku o i30 vypisoval nedostatky a u jiných aut žádné neuvedl.

       Byl to můj první a poslední kontakt s i30, ale nestrávil jsem v tom autě dost času, aby si ho ošahal a poznal ho. A opravdu ne, děkuji, nechci. Mohl bych ho mít. Stačilo by říct a dostal bych ho k dispozici. Zadarmo a v plné výbavě. Ale tohle fakt ne. Ale stejně tak jsem kdysi odmítl např. Oktávku, takže opět to asi jako argument předjatosti nepůjde použít ;)

       1. Pardon. Oprava.

        Byl to můj první a poslední kontakt s i30, ale strávil jsem v tom autě dost času, aby si ho ošahal a poznal ho.

       2. Dohodněme se že se nedohodneme a každý máme jistou subjektivní pravdu.
        Nakonec jsem vlastně rád za negativni recenze, alespoň H zůstává cenově při zemi. :-)
        *
        Chtěl bych se omluvit za některé expresivnější výrazy, někdy píšu (mluvím) rychleji než myslím. :-(

        1. Asi nedohodneme. :)

         To že tobě to auto vyhovuje přeci nijak nevylučuje, že je v porovnání s jinými vozy špatné.

         Nebo si myslíš, že kdybych ti postavil např. Golfa, A3, BMW3, Oktávku, Leona, Astru, i30… a řekl ti že si můžeš vybrat co chceš, že by sis vybral i30?
         Pochybuji. Pochybuji i že bys jí měl na druhém místě…

         Samozřejmě v reálu celá řada lidí takovou možnost volby nemá. Obzvlášť když si to máš platit ze svýho, tak začneš dělat kompromisy, protože o prachy jde většinou až na prvním místě. Pak pro tebe může být racionální volba i30 a je to naprosto v pořádku.

         Ovšem to jsou naprosto odlišné věci. To že tobě to vyhovuje, to že to pro tebe byla racionální volba, to že je to cenově výhodné atd., nic z toho nevylučuje, že to v porovnání s konkurencí stojí za hovno.

         Ty se dopouštíš logické chyby, že když ty jsi s tím autem už 12 let spokojený, tak nemůže být špatné. Přitom pravděpodobně nemáš srovnání, protože jsi možná za těch 12 let nic jiného pořádně neřídil.

 2. No jen bych pro začátek řekl, že ten článek není moc čtivý. Těžko jsem u něj udržel pozornost. Asi by to chtělo zkrátit.

  Jinak Scala pro mě prostě není střední nižší. To je Octavia. Sice už to není takový žebrák jako Rapid, ale jel jsme v tom a furt mě to celý příjde lacině vypadající.
  Rozhodně bych to nesrovnával s Mazdou3, kterážto podle mě plnohodnotný vůz střední nižší je.
  Mazdou3 jsem nejel, ale když jsem si byl v salonu vyzvedávat M6, tak jsem tam vlezl i do Mazdy3 a celkově mě to přišlo hodnotný. Taková zmenšená M6.

  Z důvodů výše bych nikdy nebyl ochotný za stejné peníze dát přednost Scale. Srovnání s Golfem zní taky jako legrace (ikdyž ten novej…).

  Ale záleží co kdo preferuje. Ty hypermoderní kokpity. No tohle je důvod, proč jsem při výběru posledního auta úplně vyškrtnul Golfa8, ačkoliv Golfa7 jsem měl (recenzi jsem tu psal) a celkem jsme byl spokojenej. Jednak se mě to přeplácání ledkama, displejema a dotykovejma píčovinama nelíbí a druhak už ten Golf7 byl průser softwarově.
  Furt to někde hlásilo nějakou chybu. Chyba parkáče, chyba kamery, chyba telefonního modulu… Zatuhlé rádio, zatuhlý display… Servis furt přehrával SW i radio vyměnil a nevyřešil. O novém Golfu/Oktavii se proslýchalo, že je softwarový průšvih. Díky, nechci. Tohle byl průšvih už G7 a jak to ještě může být horší?

  Já jsem s Mazdou spokojený. Je to moje první. Ani v rodině to nikdy nikdo neměl, ale po selekci trhu mě zbyla jako jediný poslední normální auto. A musím říct, že to zpracování interiérů je prostě fajn (až na pár prvků co asii nezapřou). A hlavně všechno prostě funguje jak má. Možná tak dva drobný detaily nefungujou úplně vždycky jak bych si představoval, ale oproti VW, Škodě je to prostě dotažený. O Hjundaji ani nemluvím. Taky jsem s tím přišel do kontaktu (taky jsem sem psal recenzi) a to je šílenej šunt. Tam pro změnu nefungovalo vůbec nic.

   1. No já přemýšlel na Passatem, protože je to dneska docela starý auto a tak je ještě celkem normální. Ten novej golf je fakt zprasek a určitě to udělají i Passatu.
    Škodu celkově nemusím a vůbec nepřišla v potaz. Francie a korejci mě nezajímají. Giulia byla o něco nad rozpočtem. Audi, MBW, MB jakmysmet.

    Střední třída nebyla podmínkou. Stačila by střední nižší, ale u toho co zbývá je problém s motorizacema. Prakticky všichni končí na 110Kw a to i mildhybridů, které zpravidla šetří palivo a nepřidávají výkon.

    Nakonec mě zbyla jen M6, Insignia a trochu Levorg. Tam je sice jen „slabá“ atmosfera 2.0 110kw, ale možná bych to oželel pro 4×4 a boxera, ale problém byl, že se mě to prostě nelíbí.

 3. k tomu favoritu,
  v 1989 jsem vydělával cca 5kkč, náklady na byt 3+něco tak kolem pětikila,strava cca 300stovky , pivo sparty vinyly kino koncerty cca jeden litřík,premie fušky a pod padly na čundry,ročně jsem uspořil 35kkč, a to jsem si žil jako king,na favorita jsem naspořil za cca 3 roky,
  nyní,jako starej nepotřebnej zcela blbej neschopnej otravující skoro důchodce dřu jak debil a za to , tedy asi 220 odmakanejch hodin dostávám krásnejch cca 18 litrů netto, byt 1+nic stojé se fším fšudy 12litrů,strava +léky +doprava do roboty 6litrů, již nekouřím nepiju poslední koncert byl bohemia metal rapsody na Hukvaldech bo byl zdarma minulý léto, tam podal fenomenální výkon Radim Pařízek, tím ho zdravím do bigbítového nebe,no. možná uspora činí ročně mínus několik litrů, sanované potomstvem, doba spoření na scalu je tedy záporná , tedy nemožná,
  to Analyst,,,,,ano, scala je levnější než favorit ale jak pro koho, zcela jistě to brát obecně je demagogie

  1. Takže zatímco v roce 1989 jste měl plat cca 150% průměru, tak dnes máte plat cca 23 000 hrubého, tedy cca 65% procent průměru. No to je ale překvapení, že se při platu cca 2,3x menším se vám šetří výrazně hůře než dříve, zvláště když i po 30 letech po revoluci bydlíte v nájmu. Ono kdo má dnes cca 150% průměrné mzdy, tedy cca 53 000 hrubého na tu Scalu bez problémů ušetří. Přičemž mzdu nad 150% průměru má cca 10% zaměstnanců, takže není to „každej“, ale rozhodně to není nějaká nedosažitelná hranice. Mimochodem podnikatelé se do toho nepočítají, protože ti primárně nemají mzdu (ok, mohou si nechat vyplácet mzdu od svojí firmy, ale to není hlavní zdroj jejich příjmu).

   1. nevím jestli rozumíte psanému textu, tím se vás nechcá nijak dotktnout, ale poslední větu jste nepochopil, za to se vám omlouvám
    druhak: normálně jsem robil dělnase na montážích,ale i v dolech ,v hutích, v zemědělství
    faddwi: počkejte až se dožijete šedesátky, pak si zodpovíte sám na tu otázku co děláte za mín než je minimum,ovšem samo sebou, pokud děláte v dělnickejch rukama,

    1. Čemu nemám rozumět ? Pro toho kdo bere cca 150% průměrné mzdy je Scala rozhodně levnější než pro stejně „bohatého“ kdysi Favorit.

     Pro toho kdo dnes bere cca 65% průměrné mzdy je Scala stejně nedostupná jako kdysi Favorit. Ono v 1989 pokud jste měl 65% průměrné mzdy, tedy cca 2060 Kčs (3170*0,65), tak z toho se těch cca 88 000Kčs šetřilo docela blbě. Jestli ten problém se čtením nebude jinde.

     1. nenechte cloumat svým majestátem, napsal jsem ,,,,,,,,jak pro koho, bo obecně je to demagogie

      1. Uff. Nevím kde bydlíte, ale za 12 litrů i s poplatky se dá sehnat v Praze 2kk.

       Dávat 12k za pronájem krcálku při příjmech 18k je opravdu nesmysl.

    2. To je zase HLP.
     Bydlím v tomtéž regionu, v bytě v osobním vlastnictví 4+1 za 6 kKč a příjem je brutto nad 150% průměru, který je mimochodem téměř 39kKč.
     Na Scalalalala s prstem v nose za 3 roky taky „našetřím i kdyby žena v dělnické profesi nevydělávala 120% průměru.
     A to máme 2 děti.
     Jo možná to chtělo za 35kKč ušetřených ročně koupit za bolševika aspoň družstevní byt, a svou cenu na trhu práce nenechat klesnout na dno a ještě tam draze dojíždět.
     A to vše jako prapraprapotomek selského rodu z 16.stulecia prosze pana…

     1. blahopřeji k mládí genialitě bohatství, přeji vám , at vám to zůstane, teda krom tej pýchy, at nikdy neonemocníte ani vy ani vaše děti ani vaši rodiče,at nikdy do vás nenabourá ožralej polycajt, at se vám manželka nikdy nespustí s nějakým cizincem, at váš zaměstnavatel nezkrachuje , at vám nezkrachuje banka bitcoin ani nic podobnýho, bo ve svých 25letech netušíte o čem je život, nevím proč, ale vždy mi připomenete křištálovýho standu grose,

      1. Bude mi 50…
       Jedno dítě je těžce nemocné.
       Zaměstnavatel zkrachuje (omezí provoz na 1 směnu) do 10 let díky EU.
       Nemám VŠ díky své lenosti.
       Ale nefňukám.
       Smrti ani nemoci se nebojím, nevím dne ani hodiny, to Vás v polském kostele neučili?

       1. kaj ste přišel na to že fnukám? naopak , jsem zcela štastnej chlap, akorát mi vadí demagogie, jak bylo za komančů na piču, na piču bylo protože byly zakázany mobily a internety, ted je na piču proto, že je zakázana teleportace a cestovaní v čase

      2. Bejva dobry chyby ve vlastnim zivote zacit hledat nejprve u sebe. Oba moji rodice take byly delnickeho puvodu a delnickych profesi, tatik v roce ’89 bral 1600 hrubeho, mati o neco min. Po kotrmelci jsem nejprve chvili oba zamestnaval, pak tatik sel uplne do vlastniho podnikani, mati to se mnou doklepala az do doochodu.

       Holt to chtelo v ten spravny okamzik se kouknout, jak svuj cas a svoje ruce zhodnotit lepe. Dneska se nikomu rukama moc makat nechce a poptavka po rukodelne praci se zalepila imigrantama. Takze ceskej clovek holt ma smolika. Ale to je, jako dneska brecet, ze si jeden poridil fotoatelier a ty kurvy lidi se dneska fotej telefonama, jaka ze je to nespravedlnost.

       1. …bylo na jungvoje.

       2. Dneska se nikomu rukama moc makat nechce a poptavka po rukodelne praci se zalepila imigrantama
        Dovolil bych si to trošku doplnit. Nechce se nikomu makat za mzdy, které zaměstnavatelé nabízejí.

        1. Zvlášť v řemeslných oborech. Vejplaty sice nominálně slušný, ale nahoněný hodinama a/nebo bokem bez papíru.

         1. Zvlášť v řemeslných oborech. Vejplaty sice nominálně slušný, ale nahoněný hodinama a/nebo bokem bez papíru.
          Tak zřejmě ne, když tam lidé nechtějí pracovat, ne? Záleží, jestli považujete slušnou mzdu, kterou dosáhnete podvodem a z toho plynoucí důsledky…

          1. Ten ‚podvod‘ myslis ty nahoneny hodiny? Lekari celkem bezne maji vagon prescasu, ktery jim nikdo neproplati. Predpokladam, ze na tomto serveru nikdo ani chvili neuvazuje, ze nezdanit prijem je nejakej podvod.

          2. Predpokladam, ze na tomto serveru nikdo ani chvili neuvazuje, ze nezdanit prijem je nejakej podvod.
           Spíše mám okolo sebe několik padlých andělů stylu podnikání 90. let, kteří daně neplatili a teď čumí na důchod.

           Ano, přiznám se, že mi leze krkem, když projektech, kde jsem součástí, vytahujou prachy přes hodiny místo, aby český kurvy daly normální mzdu.

          3. Tak pokud clovek zastava danove svobodne vyznani a pak ocekava tucnej doochod, tak je nazorove nekonzistentni debil.

          4. nechtěj tam dělat, protože aby si měl slušnou vejplatu tak musíš dřít od tmy do tmy. Peníze slušný, ale těžce vydřený. Horník si tajky vydělá docela vatu. Ani nemusí honit hodiny. Akorát o tu zdraví ničící rasovinu zas tak moc lidí nestojí.
           Peníze opravdu nejsou to jediný kritérium podle kterýho si lidi vybíraj práci.

          5. nechtěj tam dělat, protože aby si měl slušnou vejplatu
           Mohl bych se optat, co je slušná vejplata nějak číselně?

          6. To je castka. ktera pokryje 90 % tvych naroku.

          7. To je castka. ktera pokryje 90 % tvych naroku.
           Děkuji, mě zajímal názor shane.

         2. Sem docela cucel, ze znamej v Cesku, kterej dela felcara, bere temer pul vejplaty bokem taky. Dela ve dvou spitalech plus u soukromnika a prave ten mu dava na ruku. Takze znamymu se sice mesicne cisty kilco sejde, ale na doochod mu nejde.

          1. tak uplne ideal by byl 150 a cely bokem.. pokud je rozumnej, coz by doktor byt mohl, na duchod si da stranou lepe nez stat..

          2. Rve to do investicnich bytu.

          3. Ono jde o to, kolik dostane bokem. jestli má ofiko pade a bokem pade, tak se to může vyplatit, důchod bude mít slušnej a pokud dokáže investovat, tak bude vychechtanej.
           Když bude dělat ofiko za 15 hrubýho a patnáct čistýho bokem, tak s tim díru do světa neudělá, příjem mu sežere běžná režie takže ušetří hovno a důchod bude mít taky mizernej.

          4. Tak nejak to ma, pade city ofiko a totez bokem. Vydaje minimalni, decka z domu, manzelka dtto.

          5. Rve to do investicnich bytu.
           Osobně se spíše identifikuji s Vaší investiční strategií….

  2. jungvoj: s výpočtem mě předběhl Jimmyx, ještě Vám ale ubral (průměr byl 3170 Kčs, tedy jste měl téměř 160% průměru, což dnes odpovídá cca 55k hrubého).

   Jen by mě zajímalo, co jste za těch 5k dělal? Kanclpráce byla kolem toho průměru, tak jestli jste byl nějaký soudruh-velké zvíře nebo úderník u pásu? Na šachtě byste měl o dost víc, takže na to Vás netipuji.

   A co současně děláte dnes za 80 kč čistého, tedy cca 100 na hodinu? To i skladník nebo prodavačka mají výrazně víc (prodavačka v Lidlu vydělá stejně jako Vy, ale nepotřebuje na to 220 hodin).

   1. No hlavně je dost smutné skončit jako „skoro důchodce“ a bydlet v nájmu, o kterém lze předpokládat, že na něj padne tak 70 % důchodu. Pokud se teda člověk nepřestěhuje někam do Tanvaldu, Ostravy, nebo podobné prdele.

    1. kurde, jsem z tej prdele, určitá skupina lidí si myslí , že uplně fšici se chtějí přestěhovat do někam do prahy, což je zvláštní, ale abych vás uklidnil, řeč je o platu, nikoliv přijmech,
     a propo: statistika prodeje aut za 2019 hovoří o tom, že aut za více než 350kkč se prodalo do soukromých rukou jednotkové množství,zcela převládly dacie nejlevnějšího provedení, za 2020 to budou hnujdaje i20 i30, ze slevových akcí pod 300kkč, bo dačky došly, řekněme firemní auta prodaná bez dph a odečtená z daní jsou zcela jiná kategorie ekonomie než soukromé koupě , ale takové detajly demagogům unikají, a to do toho nemontuji koupě na uvěr či lysing

     1. Aj fyzická osoba by bola hlupák, ak by platil za auto DPH, takže ono sa to vždy dá nejako poriešiť, aby ju neplatil. Preto tá štatistika fleet/sukromník vyzerá, ako vyzerá.

     2. To jsme se asi nepochopili, já přece nikde neřeším že je třeba se stěhovat do Prahy (protože ten nájem za 1+nic se vším všudy je nejspíš Praha, protože v Brně to jde pořídit levněji, netrvá-li člověk vyloženě na centru). Jen že vzhledem k tomu že důchod je regionálně nezávislý, není zrovna optimální strategie bydlet někde, kde na nájem zahučí 2/3 důchodu.

      Ergo je třeba buď vyřešit, aby člověk na důchod nebyl v nájmu, nebo holt počítat s tím že to nájem bude, a pak pokud možnost zdrhnout někam, kde do nájmu nezahučí většina důchodu (alternativně teda bydlet sice v nájmu, ale mít příjem např. z jiné nemovitosti, což je sice divočina, ale proč ne – pronajímat byt v Praze, a zdrhnout na lont). Jen teda jak pozoruju, tohle má jisté negativum v tom, že člověk zvyklý na bydlení v bytě se v důchodu z baráku posere, ale zas se nenudí. Tedy mezi tím sraním. Jo a taky, že stačí jeden blbej pád, a v dvoupatrovém baráku budou v horním patře bydlet už jen pavouci.

     3. Možná by jste měl o tom stěhování do Prahy přeci jen přemýšlet. Protože bydlení je tu levnější, než tam co jste teď a platy vyšší ;)

      1. Kdyby nebyl jungvojem, mohl by jezdit busem zdarma do montovny, kde by měl 30 brutto, bydlet v 2+1 vlastním za 5kKč nebo v nájmu za 10kKč a Favoritem, Felicií, Fobií (Sanderem, Puntem, Thaliou) jezdit o víkendu na výlety.
       A co bude dělat v doochodu?
       Který bude ztěží přes 16kKč, pokud nemaká od 15ti neskončí v 65 letech.
       Asi prducha (pracující doochodce) dokud to bude dávat.
       Ještě před 5-6 lety stál v Orlové, Karviné či Č.Těšíně 2+1 i 250 kKč v původním stavu…

    2. Spíše je dost smutné, že důchod v EU je takto směšně nízký.

     1. Kolik bys chtěl, s tím jak to vedou Maláčová a Bureš?

      1. Kolik bys chtěl, s tím jak to vedou Maláčová a Bureš?
       Očekával bych podle reálné výkonosti ekonomiky. Tedy 3/4 Německa….

       1. Důchod Ti neplatí ekonomika, ale stát. Jsi si jistý, že výkonnost Bureše je 3/4 Německa? S tím, že nabral během vlády 30 000 nových úředníků? S tím, že provoz státu je absolutně nejdražší v naší historii? S tím, že když konečně až Nečas zavedl důchodové fondy, tak okamžitě Bureš se socdem a komanči to zrušili?

        1. Důchod Ti neplatí ekonomika, ale stát. Jsi si jistý, že výkonnost Bureše je 3/4 Německa? S tím, že nabral během vlády 30 000 nových úředníků? S tím, že provoz státu je absolutně nejdražší v naší historii? S tím, že když konečně až Nečas zavedl důchodové fondy, tak okamžitě Bureš se socdem a komanči to zrušili?
         Bureše nemusím, ale celkem se mi líbilo, že zvýšení mezd přitáhlo do státniho schopné lidi. Bylo celkem zajímavé vidět Niedermayera, jak prej stát vysál pracovní trh. A tohle vykládá pravičák z TOP09.

       2. Cesko je na 3/4 Nemecka jedine podle prepoctu PPP, v nominalu ani omylem.
        A i ti nemecti duchodci nemaji statni duchod nijak oslnivy, ti dedeckove v autokarech brazdici evropu zijou hlavne ze svych investic.
        U nas treti pilir zarizl socan hned po uvedeni, v budoucnu bude jeste hur.

        Halt kdyz je volicstvo tak tupe, ze voli sosany a Burese, nic jinyho si nezaslouzi.

        1. Němci mají v poměru k platům menší důchody než my. U nás je průměrný důchody asi třetina průměrné mzdy, v Německu asi čtvrtina. Ale zas tam je větší rozdíl mezi mediánem a průměrem mzdy než u nás.

         1. Nemci hodne spori a fabriky to dost podporuji. Neni vyjimkou, ze tretina doochodu jde ze sporeni.

        2. Cesko je na 3/4 Nemecka jedine podle prepoctu PPP, v nominalu ani omylem.
         A kde tedy je…smím-li se optat?

          1. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita

           https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)_per_capita

           49% presne
           Pokud nepočítáte realizování přidané hodnoty v Německu a vnitrofiremní přeúčtování, tak vám pak vyjde toto. Sice to úplně nevypovídá o realitě, ale obhajuje to vaše tvrzení.

    3. Karkulka: každý svého štěstí strojvedoucí. Předrevoluční pětilitr by měl dnes docela slušnou sílu, kdyby za něj tehdy jungvoj šel do družstevního bytu a ten si následně převedl do OV. Možná by dnes mohl těch 220 hodin žít místo aby za pár kaček makal (mě tedy 11 hodin denně přijde jako docela dost práce, natož pak za takových pár peněz).

 4. Samo srovnání je divné. Mazda 3 by se měla porovnávat s Civicem nebo Focusem. Naopak Scala spíš s Polem. Obě skupiny mají jinou cílovku.

  1. Divný je už úvodní názorový veletoč. „Chtěl jsem auto nižší střední třídy a motorem „atmosférického typu“ „, proto jsem si vyškrtl z nabídky většinu trhu abych začal porovnávat Scalu s turbem.

   Tak buď chci atmosféru a hledám jenom tu, nebo po zjištění že už „žádná rozumná atmosféra není“ znovu dám do výběru všechny vozy požadované třídy a ne pouze jedno auto.

   Prostě autor chtěl Mazdu a potřeboval si to nějak „racionálně“ zdůvodnit, což se mu ale stejně nepovedlo „Takže vivat SCALA! Mým favoritem se přesto přese všechno stala Mazda“.

   1. Čo je na jeho zdôvodnení neracionálne?! Vivat Scala vyhráva u novinárov a v kategóriách, ktoré ho nezaujímajú (priestor, kufor…) a Mazda vedie v tých, čo ho zaujímajú (dizajn exteriéru, kvalita interiéru, typ motora). Takže kupil mazdu.

    1. Čo je na jeho zdôvodnení neracionálne?! Vivat Scala vyhráva u novinárov a v kategóriách, ktoré ho nezaujímajú (priestor, kufor…) a Mazda vedie v tých, čo ho zaujímajú (dizajn exteriéru, kvalita interiéru, typ motora). Takže kupil mazdu.
     Hlavně Mazda vede v celkovém dojmu z řízení, což je protipól Scala, kde je to jako šukat mrtvolu. Proto je iracionální tahle dvě auta porovnávat a je logické, že u zadavatele vyhraje Mazda, když je zvyklý na projevty typu Mazda.

  2. Scala s Polem? A Fabia s VW Up?
   Máte to nějake popletené.
   Scala je takový nafouknutá „low cost“ alternativa Leonu a Golfu 5dr.

   1. Scala je takový nafouknutá „low cost“ alternativa Leonu a Golfu 5dr.
    Přes všechny vlhké sny koncernu a hlavně místních boys je to stále přifouknutá A0, stejně jako Polo. Podobně Octavie není střední třída.

    1. A o to jde – o rozvor

   2. Scala je postavena na platforme Pola, Octovka na platforme Golfa.
    Fabie je drevni platforma PQ25, coz je mirny derivat drevni PQ24 z roku 1998 jednickove Fabie.
    Nova Fabia bu na stejne platfome jako Scala, akoraz Scala z ty elasticky platormy vytahuje maximum, Fabie bude umerena a odpovidajici Polu.

    1. Scala je o cca 8 cm delší golf a má o 3cm větší rozvor než golf. Pokus dvím, hlavní zařazení do tříd určuje rozvor.

     1. Scala je o cca 8 cm delší golf a má o 3cm větší rozvor než golf. Pokus dvím, hlavní zařazení do tříd určuje rozvor.
      Je otázkou, jestli členění do tříd podle rozvoru není zastaralé v době modulárních platforem. Pak to výrobcům umožňuje výkvět typu Octavia ve střední třídě.

 5. pořád je to auto pro trpajzlíky. Už si svoje další auto nehodlám „oblékat“ a tak se slzou v oku propustím stařičkou Omegu (to by scala pukla závistí nad prostorem a motorací a pohodlím aaaaaaaa). Nicméně pro neduživce do 180cm a 100kg je škodovka řešením :-)

  1. A pre zdravých ľudí, nie obézne bravčové hlavy, t.j. 180 a 75 kg, je aj mazda dobré riešenie.

 6. Scala je o něco málo menší než Octavia a stojí skoro stejně. Jako soukromé auto bych si ji nekoupil, jako služební bych si vybral Octavii (pokud bych musel Škodu) s naftovým motorem, vw benzíny se staly spotřebákem v tom nejhorším smyslu slova.

 7. Vybíral jsem nové auto před dvěma lety, a zcela jsem rezignoval na tu snahu něco klikat na webech. „Konfigurátor“ Škody je snad pro jejich prodejce, protože podle mě tohle prostě normální člověk nemůže být schopen naklikat. Chtěl jsem adaptivní LED světla, trochu použitelný motor a pár blbůstek. Výsledek byl, že jsem se pokaždé proklikal do 5. nebo 6. kroku abych se dozvěděl, že LED světla tam prostě nejsou, a musím vybrat jiný stupeň výbavy. Protože do nižších stupňů světla, která i svítí, nedáte.

  Výsledek byl, že jsem po asi 10ti minutách klikání s frustrací zavřel konfigurátor s tím, ať si to strčí do prdele. Sice jsem se dostal k světlům co svítí, a motoru který by možná i jel, ale jako „bonus“ bych dostal 100 asistentů z nichž valnou většinu jsem nechtěl, a auto stálo asi 800k. Za což se dá teda koupit něco o dost zajímavějšího.

  1. to proto, že nerdi chcou auto jako něco jako mobil který jede,a umí to fšelijaké sračky fčetně asitentů,pokud vím, tak asistenti jsou pro debily a inkluzi , ale že koncofka výfuku uhnije za dva roky, kotouče brzd se sjižději jak na tom favoritu,tlumiče se mění jak u š120 ,rozvody třeba měnit po každé dovče v bibione, to těm mladým nevadí, pojem kfalita je zaměněn za množství funkcí, které v podstatě jsou k ničemu , aby v konečné fázi svěřili ten krásný moderní stroj automechanikovi s platem zcela jistě třetinovým oproti svojemu, ha ha ha ha

 8. Hele, zase uz je nekdo prekvapenej, ze kdyz do auta o tridu niz zacnu cpat serepeticky, ze se cenove dostanu mimo rozumny pomer cena/vykon.
  Pamatuju, pred davnymi lety, kdyz jsem byl este zamestnanec, sam jsem jezdil ve vymazleny jednickovy fabii v kuzi, chromu za 500k+. Tehdy v korporatu jsem na svy pozici mel narok na Fabii, oddeleni ale vydelavalo dost, taxem dostal fabii v cene atakujici Superb.

  Scala dava smysl na urovni silnejsiho trivalce 1.0 TSI.

  Proti Mazde 3 bych stavel Octovku 4 a tady by to byla jina pisnicka, ale chapu, kdyz potrebuju male auto, je Octovka zbytecne velka.

  Kazde auto ma svoji optimalni oblast pomeru cena/vykon ve sve vybavove skale.

  Osobne jsem resil obdobny problem, male auto pro moje pracovni pojizky. A na cely care to vyhrala trileta ojetina z operaku Focus 2.0TDCI Titanium 110kW s 50kkm za 320kKc, z puvodni cenikovky 600k+. Pomer cena vykon velice slusny, podvozek multilink, jezdi velice usporne a svizne, pujde na remap na tovarni mapu 135 kW, z verze ST (motory jsou shodne, lisi se jenom mapa)

  1. Tehdy v korporatu jsem na svy pozici mel narok na Fabii, oddeleni ale vydelavalo dost, taxem dostal fabii v cene atakujici Superb.
   To není až tak překvapující, když ve Fabii se to, co je jinde v B samozřejmost, připlácí a Superb v nižších výbavách je strašně oholenej.

 9. Jsem majitelem Mazdy 3 Skyactiv-X 2019 hatch, 193cm, 110kg, byvaly hrac americkeho fotbalu :-)
  Z hlediska ridice jsem nadseny, super posaz za volantem, vsecko po ruce, slusny feel silnice (predchozi povoz byla zehlicka Toyota Celica TS s rev limiterem v 9k, snizeny a tvrdy podvozek co to slo). Dozadu se nevejdu (jako jo, ale kvuli monstroznimu C sloupku musim trosku uhnout hlavu), ale tam stejne nikdy nepojedu.
  Nejradsi bych bral americkou verzi s 2.5 Turbo, ale ta do Evropy nepujde, Skyactiv-G je hrozny couradlo, s nim jsem absolvoval testovaci jizdu a s automatem jsme si nerozumneli.
  Opravy laku Soul Red jsou silene drahe! Povedlo se mi strejchnout zadni blatnik (ktery vede listou nade dverma az k hauptne vepredu :D) o sloup, oprava 79k (platilo havarijko), barva drazsi nez zbytek polozek na fakture. Dale je ten lak (ale to diky EU vsechny) extremne tenky a mekky, za me je keramicky coat nutnost.
  Montaz Aero kitu (lizatko + prahy + zadni naraznik) mi doporucili az v lete, pry to v zime blbe lepi :D
  Zubim se pokazdy kdyz od ni odchazim (ma prima evil look) a tesim, kdyz prichazim.
  Z asistentu (nemam nejvyssi package s 360° bird-eye cam a front cam, nak jsem si nevsiml, ze tyhle kamery, predni by se mi hodila kvuli rantlum, jsou az v nejvyssim spolecne s hromadou kravin ala monitoring pozornosti ridice, atd.) jde dost povypinat, zustalo mi jen brneni volantu pri prejezdu cary (puvodne to jeste zmekcilo volant smerem navratu do pruhu, nechutny, kdyz se cpete v omezenich na D1 a senzory zluty cary neberou), to nak vypnout nejde. Pri zapnutym radaru, aby monitoroval okoli vozu a provoz je potreba pocitat s tim, ze nedovoli manevr chci ho predjet – tamhle to pujde – nalepim se a pak tomu dam napit – nedas, dupnes na plyn, ale protoze jsi moc blizko (teprv jsi zacal vybocovat na predjizdeni), auto na plyn nereaguje a pokud to lepis extremne, dokonce zacne brecet at brzdis

  1. Ze situace v posledním odstavci – buď bych do takto se chovajícího auta už nikdy nesedl, nebo v servisu někoho uplatil, aby ty nebezpečný píčoviny zablokoval-vypnul.
   Nesnesl bych (nebo jen poprvé), udělat mi auto při pokusu o předjetí něco, jako Vám. To-kurva-ani-omylem.

   1. Jo, jde to vsecko povypinat primo v ridici jednotce stejne jako odemknout hromadu novych featur, ale zrusi se tim zaruka a riskuje se brick systemu :-( (mazdatweaks.com)
    Na vypnuti radaru je nastesti cudl, takze je mozno se na podobny manevr pripravit. Zase se zapnutym umi adaptivni tempomat stylem „drz mi srace prede mnou na 10m ale nejed vic nez 150km/h“, zase kdyz to zapomenete vypnout a odbocite na benzinku, srac pred Vama prestane existovat a zacnem zrychlovat :D dupem na brzdu se tempopat samozrejme zrusi

  2. Ta poslední věta – no tvl, tam už Vy neřídíte auto, ale auto řídí Vás, když Vám nedovolí plyn na podlahu.

   1. Ta poslední věta – no tvl, tam už Vy neřídíte auto, ale auto řídí Vás, když Vám nedovolí plyn na podlahu.

    Zrovna tenhl styl předjíždění je dost říkání si o průser, tak je celkem logické, že moderní systém si zaprotestuje. Takhle se auta chovají už od dob čidla klepání.

   2. Komické je, že když člověk kupoval auto před 15ti lety, snažil se nebrat model který už „dojíždí“ a koupit novinku, ale s již prověřeným motorem. Dnes se snažíte koupit dojíždějící model, abyste těch asistentů dostal co nejmíň. Já kupoval vůz vyrobený 2019, ale v té době už se zlevňovalo, protože už měla nastoupit další generace vozidla. Díky bohu že ji nemám. No… že se motor časem posere, s tím poítám. Doufám, že auto vydrží aspoň 6-7 let než půjde dál.

    1. Svet se meni. Takova Cina byl super trh pro Skodovky, mesicne se tam prodalo 35000 ruznych modelu. Loni to najednou zacalo padat, letosni leden se v cele Cine prodalo 800 Skodovek a v unoru jeste mene. Soudruzi manageri v Boleslavi si marne lamou hlavy, co se to v te Cine stalo.

     Pocitat s necim, ze to bude za 5 let takove, nebo makove, dneska uz proste nejde.

    2. Je třeba si umět vybrat. Ve 2019 jsem si koupil novou Corollu, která byla v té době zcela nový model. Mám motor s nepřímým vstřikováním bez turba. Auto tedy nemá turbo, startér ani klasickou převodovku, tedy co tam není nemůže se rozbít. Pohon je ověřený a držák, takže na motor to auto pravděpodobně neumře.

     Naopak to má ovládání klimatizace, vyhřívání sedaček, volantu atd. na klasická tlačíka a kolečka. Tady po nástupu do vymrzlého auta nečekám půl minuty na nastartování grafického rozhraní, ale během vteřiny zmáčknu čudlík a dělá to co chci. Zaroveň to ale má velké displej navigací, kamerou, atd. takže co dává smysl ovládat dotykově, lze tak ovládat.

     Má to adaptivní tempomat a sledování v pruzích, ale zapínám to já když uznám že by auto mohl zvládnout. Tedy za normálních situací se neperu s volantem protože to je po nastartovní vypnuté, ale když chci, tak si to např. na dálnici můžu zapnout abych mohl častěji sledovat situaci i za mnou, protože vím, že předemnou ji sleduje auto.

     Předkolizní systém to má taky, ale ten se mě povedlo vystrašit jen několikrát (asi 3x ? za rok). Za běžného provozu nezrychluji proti překážce. Jednou to chytlo v podivné křižovatce stojící auta ve vedlejším pruhu, zatímco můj hlavní pruh zahýbal a 2x v úzké ulici kde střídavě stojí auta vpravo a vlevo. Ve všech případech jsem měl v plánu „překážku“ objet, ale to auto nemohlo tušit. Za mě tedy chování ok.

     Takže nové auto s různými asistenty problém není. Problém je pokud výrobce následuje slepě modní trendy, ubírá tlačítka a zapíná defautlně assistety kteří úplně spolehlivě nefungují.

     1. Obávám se, že tady nemáte pravdu s házením viny na výrobce. Spoustu asistentů vyžaduje Evropská komise, a snaží se to tlačit už roky tím směrem, že to nesmí jít vypnout „napořád“. Pěkně se vám to musí resetnout do zapnutého stavu po každém vypnutí motoru. A navíc je snaha to vypínání komplikovat (např. musíte to vypínat například pouze pokud auto stojí, s ručkou, a tak dále), protože… to lidi vypínají. Takový ten opruz – sednete do auta, vypnete start-stop, a pak teprve vyrazíte. Jen toho přibývá. Já můžu díky bohu vypnout udržování v pruzích napořád. Ale ani to brzy nepůjde. Další hranice je afaik květen 2022.

      Corollu vám závidím. V době kdy jsem vybíral vozidlo jsem po ní hodně pokukoval, ale nová ještě nebyla, a navíc jsem trochu uvažoval o plugin hybridu, která se v Evropě afaik vůbec nenabízí. Já skončil s S-maxem, vyhřívané čelní sklo je bomba. Co je méně bomba je, že dnes už jsou povinné i ty kamery v čelním skle, což znamená, že každý škrábanec/kamínek v předním okně bude lehká finanční katastrofa.

      1. vypnete start-stop, a pak teprve vyrazíte. Jen toho přibývá. Já můžu díky bohu vypnout udržování v pruzích napořád. Ale ani to brzy nepůjde. Další hranice je afaik květen 2022.
       Zkušenost je taková, že záleží i na implementaci. Třeba OIII po rychlém tempu v Německu na dálnici a s teplotou oleje na 125 až 130 °C chcípla hned. Focus III s Ecoboostem začal chcípat až po dochlazení..

  3. Ten lak nie je problem vsetkych aut, je to specificky problem Mazda.
   Mazda nie je pozinkovana a kvalita laku je u nich vseobecne slaba.
   Problemom co som cital je aj zastupenie v CR, ked jednoducho odmieta riesit reklamacie.
   To bude tym, ze Mazda nepredava v CR auta priamo, ale len cez nejake podivne s.r.o. – ktore prirodzene maju zakaznika s problemom na haku.

Napsat komentář

D-FENS © 2017