Lucanus cervus- Roháč obecný (Linnaeus, 1758) stage 2 - zpět na článek

Počet komentářů: 23

Přidat komentář
 1. I na Kolínsku pozorován, široko daleko dub nebyl, kromě menšího dubu u nás na zahradě.

 2. No, na ústecku, tedy v podkrušnohoří, je taky máme. Roháče i nosorožíka. Asi docela vzácně, ale potkal jsem oba, přímo „ve městě“. Roháče opakovaně.

  1. spatřen i v podhůří vysokých sudet, 600mnm+, duby tady žádné nejsou, ale mrtvého dřeva v lese dost (jasany, javory, buky, ptáčnice, břízy)

   1. a hele, tady čtu, že má docela rád i ty jasany. v kombinaci s mandžuskou sviní (chalara čili voskovička) má teď tady ideální podmínky.

 3. Hezkej článek! Pamatuju ho kdesi (myslím) u Pálavy. Byl jsem z nich jako malej kluk úplně dosranej, než mi tata vysvětlil o co jde.. já z domu byl zvyklej jen na ty tesaříky a už ti mi přišli dost velcí. Ti nám prozměnu sem tam padali na knihy při noční četbě – teď přemejšlím vzhledem k vašemu poslednímu článku se divím, že ten barák stojí dál. Asi se to našim nějak povedlo vyhrát.

  1. Asi před 2 lety jsem jednoho letícího sundal při jízdě na kole. Tedy on sundal spíše mě :-) Bylo to poblíž Mikulova začátkem července na cestě mezi vinicemi. Byly jich tam ve vzduchu a na zemi desítky.

 4. Krasavec. Jen bych doplnil, že vývoj přes 3 larvální stadia trvá 3-4 roky, a že imago žije o dost kratší dobu, než uváděné 3 měsíce. Bývá to se štěstím přes měsíc, spíš týdny. Dospělci vylézají dle teploty a počasí zhruba v červnu, začátkem července je tak asi maximum a koncem července už je většinou po nich.
  Pozor, zákon zakazuje jakoukoliv manipulaci a sběr živých i mrtvých jedinců. Pokusy s Merkurem jsou tedy doufám už promlčené :-)

  1. Jaký je důvod pro zákaz sběru mrtvých jedinců?

   Btw minulý rok jsem v Moravských Budějovicích našel 5 mrtvých samečků. Koncem srpna, v takovém zanedbaném lesíčku bříza/dub za městem.

   1. Třeba ten, že prokazování jestli jsi ho našel mrtvého, nebo ho usmrtil je dost problematické.

    1. Aha. Teď už chápu, proč je trestná i nekrofilie. Těžko se prokazuje, jestli ta holka přišla o hlavu před sexem nebo až po sexu.

 5. Super články, děkuji. Těším se na pokračování série, kapucínek je můj oblíbenec od dětských let..

 6. Já mám rád pavouky. Hmyz nesnáším. Ještě beru na milost hmyz, co likviduje jinej hmyz. Sršně, mravkolvy, kudlanky.

 7. Co břeclavsko. Samičky si to normálně štatlí po Brně, když je příznivý rok. Ale samci se tam kdovíproč, nevyskytují. Leda na určitých lokalitách mimo Brno.
  Že by jich bylo podstatně míň než samiček? A nebo mají problém, se vzhledem ke své velikosti dostatečně dovyvinout.
  Zajímavé by bylo vědět, jaký je v přírodě přirozený poměr samců a samiček. Jak říkám, samice běžné, samečka prostě nezahlédnete.

 8. Třeba v okolí Hluboké nad Vltavou jich bývá hodně. Jinak svědomitě mohu prohlásit, že roháči se vyskytují všude tam, kde je hledá náš rodinný známý Jirka, ten jak viděl větší dub, tak kolem něj začal bloumat a spolehlivě, max. do 5 minut, aspoň jednoho měl. To jsme šli např. na chatě ke kiosku na pivo, sice ten kilák trval déle jak obvykle, ale to jsem viděl tolik roháčů, kolik za celé dětství ne.

  Jinak já mám z brouků nejradši chrousty.

 9. Co se děje? Již dávno tady měl být obšírný komentář od Sysopa, jak dlouhé kulatiny dubu nechává pro roháče na svém pozemku na Šumavě a kolik larev se z nich pravidelně líhne. Zvláštní. Snad nemarodí – není očkovaný…😀

Napsat komentář

D-FENS © 2017