Loučení s nafoukaným tříhrnkem (1.0 TSI po 60.000 km) - zpět na článek

Počet komentářů: 212

  1. Co se týká toho mezichlediče, tak známý má trojkovou Fabii Combi 1.2 TSi a nechal si na ni soukromníkem dodatečně přidělat tažné zařízení. Až letos, po cca šesti letech velmi opatrného tahání přívěsů s vysokou nástavbou (nutnost hypnotisovat teploměr oleje – prosím, nekomentovat volbu Fabie jako tažného vozidla) přišel na to, že mladoboleslavští inženýři pro Fabii s tažným namontovaným přímo z výroby určili větší interkchůler.

    1. přišel na to, že mladoboleslavští inženýři pro Fabii s tažným namontovaným přímo z výroby určili větší interkchůler.
      Stejně to má i Octavie a Škoda to jasně deklaruje.

  2. „Jásat nad kvalitou“ dnešního auta po najetých 60 tis (sic!) je hodně drsné chucpe …

    Toto bez problémů zvládla zpravidla i produkce v ostbloku v podobě Š100/105, wartburgu, žigulu či moskviče již před 45 lety.

    Dnes bych hodnotící hranici spolehlivosti a kvality toho kterého povozu viděl nejméně po ujetí 300 tis km, u lepších značek a modelů nejdříve kolem půl milionu.

    1. taky sem si řikal, pět let a pár desítek tisíc, to je naprostý hovno, kdyby se tam během té doby mělo něco nějak výrazně srát, tak to znamená, že od takové značky už radši nekoupit ani motyku

      pak si to vyžere druhej, případně třetí majitel, když po 10 letech a 100k+ bude nutno měnit nejenom spotřebku (což je přesně co, u některejch značek jsou spotřebkou i díly z poloviny podvozku, jinde podvozek přežívá zbytek auta), ale zahučet do toho za nesmysl

      každopádně že je sedadlo po pěti letech na přečalounění, to je taky vizitka použité kvality materiálů :o) byly doby, kdy tam i schadewerke zvládla dávat sedačky, co držely docela dobře pohromadě pětadvacet let

    2. V 60k beru auto jako zajetý kdy min do 150tis není co řešit. Subjektivně to vnímám tak že pokuď se do 100k něco vysere tak je to vyloženě ostuda výrobce, to nejsou žádný velký kilometry. Takže souhlasím.

      1. Po šedesáti tis. je auto tak akorát zajetý, to bych se ho zbavil jedině, kdyby s ním jezdila moje matka, nejhorší řidič, kterého jsem kdy viděl řídit…Dívat se, jak do zatáček ručkuje volant a občas zkusmo přeřadí nějaký kvalt, to byl nápor na nervy.
        Twingo to těch 60 tis. vydrželo, pak už naštěstí, pro pokročilý věk, přestala jezdit.

        Poté, co usnula a málem sjela z hráze do rybníka, ještě, že už tak tehdy namontovali svodidla…

      2. Touto vadou elekrošmejdy trpět bezesporu nebudou, destičky 20t. gumy 30t. baterka se štěstím pět let ale normálně je to 200. cyklů – tedy nabití a denní provoz do roka to nedá. Takové tamaguči co furt budete obíhat s kabelem a čekat až bude mít dost, nakonec je možný že nebudete potřebovat hodiny jak vás to vycepuje a v duchu budete počítat do biliónu. :-)

        1. Touto vadou elekrošmejdy trpět bezesporu nebudou, destičky 20t. gumy 30t. baterka se štěstím pět let ale normálně je to 200. cyklů – tedy nabití a denní provoz do roka to nedá. Takové tamaguči co furt budete obíhat s kabelem a čekat až bude mít dost, nakonec je možný že nebudete potřebovat hodiny jak vás to vycepuje a v duchu budete počítat do biliónu. :-)
          Podobný hejty jste měli cca 10 let zpátky na downsizing, v devadesátkách zase na řídící jednotky. Na samonosnou kastli u Š1000 jste předpokládám nadávali stejně.

          1. Ségra měla tisícofku de luxe v koženými sedadly od výrobního náměstka žďasu nebo kterýho výra, měl to celou dobu, roky v garáži a najeto z mototechny něco přes 30. kilometrů. Měl služební auto a kočího. Na svou dobu uspokojivé autíčko a nadával jsem já a jednou jsem si tam sednul k ní vedle naposledy ale dělala z toho šicí stroj a ve městě zvládla i těch tenkrát 60. na jedničku a měl jsem dost. Chvilku jí ten kočárek vydržel, pár let což byl div. :-))

    3. kiv61: Přesně, že za 5 let a 60 000 km není potřeba na motoru nic měnit, považuju tak nějak za normální. BTW Dfensova důvěra v koncern je zajímavá, po zkušenostech s leonem 1,2 TSI, kde asi 5x měnil rozvodový řetěz a poslal to do světa ještě než to najelo 100 000 km.

      1. Vono to bude asi celý úplně jinak ale nechce se mi ani naznačovat … :-(

  3. Ja myslel, ze dvojita podlaha v kufru je vybaveni pro paseraky.

  4. kompresní poměr 10,5 je na turbo s 1,6 baru hodně? dyk to měla řada motorů před 30 lety

    atmosférický dehty s 22,5:1 radši nemluvit, příště tě do toho posadím, ať poznáš, co je trachtor :D

    1. Je to hodne kdyz tam je turbo tak takovej kompresni pomer vubec nepotrebujete prece. Tohle potrebujete typicky u vyhnanych atmosfer s primym vstrikem a vvti.
      Nebo mozna ano,aaby jste dosahl euro 10

      1. seš natvrdlej? řikám že atmosférický dehty měly takle hodně přes 20:1 před čtvrt stoletím a atmosférický benzíny mají i dneska v klidu kolem 15:1 (mazďácký skajaktivy mají 14:1 skoro dekádu), což zhruba odpovídá právě 10:1 při počátečním tlaku 1,6 atmosféry

        1. To ano,ale udavat benzinovej skyactiv kdese vyuziva ta dieslova vznetlivost je trochu mimo kdyby si to docet do konce tak pisu pouze pro euro 10. Protoze jinak dopadnete jako Peugeot RCZ

        2. Atmosfericky dehty nebo dehty americky cat s turbem(c15) a Cummings to maj taky hodne vysoky,ale protoze je to diesel a rec je primarne o benzinu nevim proc si ho tam zacal montovat

      2. IS250-3GR-FSE: dnes už není 10.5:1 vysoký kompresní poměr ani na turba. A atmosféry mají běžně přes 12, „dýzlobenzín“ (Skyactive X) od Mazdy má 15:1 a to měl původně 16.3:1.

        1. ta kombinace plnicího tlaku a zároveň kompresního poměru je trošku vyšší, ale zase žádná řacha, že by to bylo úplně unikátní

          pravda, s tím, že to má eště i jenom 3 válce, to asi musí byt docela peklo, to zas jo, ty hmoty vzhledem k záběru musí asi dělat hrozný věci

        2. Mazda a nove motory s millerovym cyklem obecne vysokou kompresi maji a nemaji.
          Saci ventil zustava otevreny trochu dyl a cast nasateho vzduchu se vrati zpet do sani.
          Takze opravdu maji pomer obsahu nahore/dole 15:1, ale stlaceneho vzduchu je tam priblizne stejne, jako u 10:1 u klasickeho motoru, ktery zavira ventil vcas.
          Vysledek je vetsi expanze, nizsi teplota spalin a tedy vyssi ucinnost.

    2. 1.6 bar je docela dost. Spíš mě zaráží tak nízký výkon při takovém tlaku, i ten „blbej“ litr by na 1.6bar mohl mít klidně ke 200koním…

      1. tak nezapomeň tři válce, ostatně nechápu, proč dělají takový vofuky a nedají do toho rovnou jenom dva :D

      2. To by to turbo muselo být o dost větší, aby tlacilo takovy hodnoty až někam do 7000RPM.

        Ten motor má točivý moment 200Nm (víc jak dvojnásobek atmosféry) ve středním pásmu, v 5500, kde má maximální výkon, už to padá pod 150, protože to malý turbo prostě nezvládne tlačit dostatek vzduchu.

  5. Nejenže nesnáším SUV, ale ani je nechápu. Tuhle jsem zaparkoval starý hatchback r.v.2007 vedle Kodiaqu. Shodou okolností jsem den předím byl u příbuzných, kteří maji TV, a běžela tam reklama jak jsou SUV potřeba, když má jedinec 190cm nebo vozí v kufru lamu (?). Jenže naživo koukám – a nad opěrkami v Kváku je stejně místa, jako v mém obyčejném hatchbacku.

    Tak jsem vytáhl metr a začal to proměřovat. A když jsem si klekl na zem, abych změřil světlou výšku – tak naprostý šok.

    On totiž Kodiáq je naprostý podvod. On vypadá, že má světlou výšku jako trochu teréňák… Jenže to je jen prolis, aby to vypadalo vysoké z výšky 180cm! Pod tím prolisem pokračuje podvozek ve stejné výšce, jako u hatchbacku!

    1. Jan Mrcasik: proč nesnášíte SUV? Není to poněkud divné? To je jako kdybych nesnášel třeba flexu nebo skříň. Byste se měl zamyslet, kde děláte chybu a která propaganda Vám způsobila, že cítíte negativní emoce k něčemu jako je typ auta. Od dvacetiletého studenta genderu, vymletého ze školy, bych to chápal. Ale u normálního, racionálně se projevujícího člověka?

      1. tak co třeba že je to obskurnost a věčně to někde zavazí, třeba na parkovišťách, kam se nedá zajet, vyjet, vlézt ani vylézt, pže všude vokolo sou posraný nafoukliny, co se tam prostě nevchází?

        naprosto zbytečně, když do města stačí nákupní kabela, a ne autobus na převážení vzduchu…

        1. Behemot: :-) sorry, mluvíte jak hlupec. Doporučuji se dovzdělat v oblasti velikostí aut a pak zase mluvit jako normální člověk. Abyste neřekl, že tomu nerozumíte, že je to moc složité a tak nějak vůbec se nevymlouval jak pětileté dítě, uvedu příklad s tím Kaďákem, co ho zmínil Jan:
          – délka-šířka: 4699-1882

          Pojďme k tomu porovnat Superba (kombi):
          – délka-šířka: 4863-1864

          A Octavii (5D):
          – délka-šířka: 4702-1829

          I člověk rozumu mdlého si pravděpodobně všimne, že pokud někde něco „zavazí“ na délku, zlé SUV to nebude. Pokud jde o šířku, pak vedle oktávky je o strašlivých 2.5 cm místa více, vedle superba o skoro 1 cm (polovina rozdílu v šířce, pokud by se to někomu nezdálo – stojíte vždy jen z jedné strany auta). To prostě vůbec nejde vystoupit! S tím by se mělo něco dělat!

          1. kombík a sračperb sou totiž typický městský vozítka, žejo? proč pyčo nedondeš s Hummerem? :D

            co z tebe vobčas padá, to mi hlava nebere tvl

            1. Behemot: zajímavá obhajoba zjištění, že „zavazí“ i liftback nižší střední. Čím by, soudruhu, měl občan naší lidovědemokratické republiky jezdit?

              Neříkals jste, soudruhu, že jezdíte dodávkou? S tou jste nikdy cestou domů na parkovišti nebyl? Jak je na tom s velikostí proti zlému SUV? Nebo jste vždy poctivě nejdřív dojel domů a tam přesedlal na to městské vozítko Saab 9000, kterým jste jel pro rohlíky a které určitě nijak nezavazelo?

              Chlast je svinstvo, Behemote, koukejte, co to dělá s intelektem. Fakt doporučuji se tomu vyhnout.

              1. s dodáfkou do podzemky? si pícháš do žíly savo nebo co tvl? :D

                to sis vole všiml, že ta devítitisícovka, i když to zevnitř působí jak letadlová loď, tak má ale šířku pouze metr sedumdesátšest? taky nezapomeň přičíst mnohdy obludně velký žrkadla, co na tom dneska jsou, aby bylo trochu vidět, dyž to má sloupy velikosti nosníků dálničních mostů

                1. Behemot: říkám, že ten chlast je zlo. Můžete ocitovat, kdo tu kde mluvil o podzemkách? Já se ptal, jestli jste s dodávkou někdy zavazel na parkovišti před obchodem, ano nebo ne?

                  A na délku je ten starej křáp taky rozměrově nákupní kabela?

                  PS: dokonalé střelení se do vlastní nohy – takže Saab vevnitř „působí jak letadlová loď“, ergo se jedná o další „autobus na převážení vzduchu“, který není hoden našeho lidovědemokratického soudruha?:-))

                  1. dokonalá seš ty akorát píča, vono to totiž zevnitř působí hrozně velký, pže tam, wait for it, je místo (odvezly se tím neuvěřitelný věci), přitom to ale zvenku je proti všem těm krabicám na kolečkách celkem malý

                    dneska člověk vleze do te nafoukline a je to jak kdyby sedl do kadibudky tvl, to má snad stěny tlustý jak zdi baráku, příšerný

                    1. Behemot: vidím, že to zhoršuje i oči, zkusím znovu:
                      – Kdo mluvil o podzemkách?
                      – Zavazel jste někdy dodávkou před obchodem nebo ne?
                      – Na délku je ten křáp ta správná velikost „nákupní kabele“ nebo ne?

                      Jestli se toho do auta vejde hodně, tak je to prostě autobus na převážení vzduchu, to jsou Vaše slova, ne moje. Najednou nevoní? :-)

                    2. zkus se naučit číst, ať néseš za takovýho šaška

                    3. Musím konstatovat, že z tohodle jste Behemote vyšel jako šašek vy ;)

                    4. řiká místní jenda, tak jo, to dík za pochvalu

                2. Co je divne na dodavke v podzemke? Mam najdlhsie V-cko ako rodinny daily car a do podzemiek s tym chodim uplne bezne (pretoze to je presne to, co rodinne daily car robi).

          2. Uz u nejakeho clanku pred tydnem jsem psal, ze hlavni vyhoda kodiaqa je, ze na pudorysu oktavky nabizi vetsi vnitrni prostor nez superb za cenu o 20cm vyssi vysky.
            Zrejme je toto sdeleni pomerne slozite na pochopeni.

        2. Tak to nechci znat tvuj vztah k dodavkam…

          1. jao třeba posledně ta vosmimetrová úchylárna, co trčela eště 3 metry z parkovacího místa do jízdního pruhu, i dyž prdeli to mělo v křoví?

            jo no, sem si řikal, proč tam rovnou nezaparkujou autobus…

      2. Nevím jestli název SUV je i pro krosrouda ale tak zřízené auto k popukání mne málem vyhavarovalo smíchy na kole když jsem se ohlížel na nevídaný obrázek. To byl tak zkřížený verk že z toho krosák udělal čtyřstopé vozidlo i když to „nadělení jelo rovně. Asi si někde poměřoval „pindíka s off roudem. :-)))

      3. Tak racionálních důvodů, proč nesnášet SUV, je hodně.

        1) je to pozérství. Tváří se jako teréňák ale do terénu neumí, tváří se jako velké auto ale vevnitř není více prostoru než v odpovídajícím kombiku, tváří se jako „sportovní“ ale s tak perverzně vysokým těžištěm by ihned šel přes střechu kdyby jel opravdu sportovně. Je to krám, který nic neumí, jen se tváří jako mistr světa kvůli status symbolu.

        Jediné reálné pozitivum SUV je, že má sedačky tak vysoko, že se do něj dobře nastupuje důchodcům.

        2) má světla tak vysoko, že pálí všem normálním autům přímo do očí. Což je ještě zlepšení brutálními LEDkami, které jsou navíc naschvál naladěné do co nejmodřejšího a nejbělejšího světla, aby co nejvíce oslňovaly a ničily noční vidění – opět kvůli status symbolu „čím modřejší, tím víc LED“.

        3) zezadu přes ten krám není vidět dopředu.

        4) v zatáčkách ten krám zdržuje všechny ostatní, protože má těžiště tak vysoko, že je nemůže bezpečně projet rychleji.

        5) výrobci jsou tím posedlí, takže plošně ruší všechny ostatní modely a nahrazují je hnusnými krabicemi SUV. SUV „Mustang“ od Fordu je prostě perverzní.

        6) slepice z toho nevidí nic, co se nachází nejbližších 7-9 metrů před kapotou:
        https://www.novinky.cz/clanek/krimi-ridicka-zabila-holcicku-na-odrazedle-ze-sveho-suv-ji-vubec-nevidela-40361105

        1. Takhle… SUV je pro mne Jeep Grand Cherokee, nebo jeste lepe Cadillac Escalade. Tam je mista dost a i v rozumnym terenu to projede.

          Problem je spis, ze se SUV v Evrope rika necemu, co by opravdovy SUV mohl mit spis misto rezervy…

          1. Když to je jiný svět ta Amerika. Například americký pick-up se pozná tak, že na korbu se mu vleze evropské SUV. Já mám třeba dvoudvéřové kupé a ono to má na délku 5,6 metru (223.4 in po americku).

        2. Bod 3 – pres dodavku vidis?

          Bod 2 – tohle bych neresil. Cesky fenomen jsou ‚rozesrany svetla‘, obvykle se i vyznacuji ruznou barvou v kazdem svetlometu. Tam je fuk, jaxou vysoko a oslnuji.

          Bod 4 – to je hlavne v ridici, ne v aute. S Mountaineerem jsem s gustem driftoval.

          Zbytek souhlas.

          1. K bodu 3)
            Jak se změní bezpečnost silničního provozu, když si každý druhý blb koupí SUV se zatmavenými skly? Dodávek je na silnicích odhadem méně než 5%, pokud k nim přibude dalších 50% SUV, neuvídíte v provozu dále než na jedno nebo dvě auta před sebou.

        3. Myslim si, je to moje spekulace, ze to ‚S‘ neznamena rychlou jizdu, ale spis sportovani na urovni lehciho off-roadu.

          1. Přesně tak, to jsou zase moudra tady, že já sem ještě vůbec lezu (a tentokrát má tu čepici, na níž se ona tři písmena svíjejí, jindy velmi rozumný pan JM :( )

            SUV je rám z terénního auta včetně rozvodů, typicky je tam i ta redukce a někdy špéry, na který někdo posadil karosérii ze station wagonu. Protože aby se s tím stejšnem dalo pohodlně zajet někam hluboko do skal a do lesů, kde je dovolená mnohem příjemnější, než u McDonalda.

            Typická SUV jsou třeba Chevy Blazer, Ford Bronco nebo IHC Scout. Taky Range Rover, když na to přijde. Kaďák a podobné zhůvěřilosti se SUV nemají společného zhola nic (to, že si tak samy lživě říkají, je asi tak stejně relevantní, jako býval Miroslav Sládek neblahé paměti relevantní pro Republikánskou stranu).

            Jak už někdo konstatoval výš, typické SUV je kratší (a někdy i užší) než prakticky libovolný stejšn a i než leckterý sedan. Je tomu tak proto, aby se s tím krámem člověk lépe vytočil v terénu, kde je úzký profil mezi stromy nebo skalami. (Hummer je dokonalý vůz do kalifornské či blízkovýchodní pouště, ale třeba takovou Ligurskou s ním neprojedete, protože se na ni, ehm. Nevejde.)

            Smysl SUV spočívá zhruba tak asi v tomhletom.

            A už jsme to tady řešili mockrát :(

            1. todle se dávno přešouplo do kategorie ofroutů, a nynější SUV jsou v základu něco jako fóbie (ale to trochu pochcípalo) a vochcávky, nafouklý ve všech rozměrech, a s lehce zvedlým podvozkem

              dřív když ve městě bylo větší množství menších, hlavně městskejch vozítek, případně i sedany měly rozumnou velikost, tak nebyl problém; teď co je stále víc těch obskurností, který se ani nikde nevytočí, takže typicky v podzemkách sou nastrkaní jak kreténi křížem krážem, tak parkovat je stále větší peklo, aby se člověk nějak rozumně vešel (zvlášť když řada podzemek má místa normovaný tak asi na schade Spartak)

            2. není to poprvé kdy bylo slovo ukradeno nebo posunuto ve významu. holt se smiřte s tím, že v současné obecné češtině suv znamená samonosná karoserie lehce zkráceného kombíku s lehce zvýšenou světlou výškou, a k tomu pohon předních kol s náhodným zapínáním pohonu zadních kol. je to pro madam, aby při trefení obrubníku neulomila kolo. nebo pro hipsters, aby se v tom ve městě cítil jako vostrej bušmen.

            3. Nemá smyslu ty současné SUV příliš shazovat.
              Jistě, nemá to rám, pevný nápravy, šnochl, mechanické špéry a redukci ale na to aby se s tím člověk dostal blátivou polňačkou a 15 cm sněhu ty jejich dnešní elektronický fičury většinou bohatě stačí.
              Měl jsem x opravdu offroadů ale pokud potřebuješ dojet řekněme 200 km po normální silnici kdy ten „off“ potřebuješ až na tu „poslední míli“ je to celé víceméně zbytečnost a stačí ten současný SUV ..

              1. kolik z nich se někdy v životě podívá mimo asfalt a na víc jak 5 cm sněhu?

                1. To mne opravdu nezajímá, já používám svá SUV nějakých 25 let právě na tu „poslední míli“ ku své chalupě, která je „in the middle of nowwhere“ a naprosto mi to tak vyhovuje … :-)

                  1. V podstate to, co se da projet se starym Zigulem, dneska tak nejak mozna zvladaji evropska SUV…

                    Ergo, s klasickymi auty se vyvoj dostal uplne do prdele, tak ted se vrhnul na SUV.

                    1. asi tak nějak

                      akorát že dřív to mělo normální karoserii, teď z toho udělali strašný obludy, ovšem místo malýho množství vysokopevnostních ocelí to můžou udělat z hromady nízkopevnostní sračky a s velkým mediálním humbukem vytvářet „pocit bezpečnosti“

                      takže je to velký zvenku, uvnitř většinou hrozná bída, je to těžký, vohnout má přectavy jakej to není tank, ale v reálu akorát natřená bída (přitom ale levná výroba; v zásadě to má výhody jenom pro výrobce, a zákazník kupuje předraženýho potěmkina)

                    2. Nikoli, s žigulem ani náhodou byť s dvěma pytli cementu v kufru …

                      To už spíš Š1OO-120 na 17″ kolech s traktorovým vzorkem na zadku a ručkou předělanou na hydrauliku. To se dalo a za mlada jsme to tak dělali nemaje jinou možnost.
                      Ale proti současnému 4×4 SUV i se vší tou z3,14čenou elektronikou pořád o 2 ligy a okresní přebor níže …

                    3. To se ovšem bavíme o pohonu, nikoli o průchodivosti.

                      Takže relevantní by bylo srovnání terénních schopností SUV Kodiaq – a hatchbacku Suzuki Swift s permanentním 4×4 ;-)

                    4. Co projel starej zigul, projela Felicie levou zadni. Kde je vule, tam je cesta. Kde nejsou ruce, nepomuze ani terenak…

            4. ocs: tato filipika je zhruba přesně taková, jako rozčilovat se v roce 2022, že slovo „liberalismus“ bylo ukradeno extrémně neliberálními marxistickými levičáky, ergo je 99% populace i médií používá špatně…

              A ergo kdokoli kritizuje liberalismus za jeho netoleranci a neliberalismus, je mimo mísu, protože přeci liberalismus znamená svobodu slova apod. Protože tak to stálo předpředevčírem.

        4. SUV obvykle stojí u nás o 100-200 tisíc víc, než technikou odpovídající kombík. Prostě menší absolutní prodeje v covidu, tak se to automobilky snaží dohnat výrazně lepšími maržemi.

        5. Jan Mrcasik: negativní emoce snižují IQ. Smutné, že zrovna Vy se projevujete jak Behemot a dokonce jste ve své hlouposti neváhal ze sebe udělat blba ještě většího než on, ač jste minimálně jednu věc mohl udělat. Třeba si zjistit primitivní údaje. Tak jdem na to:
          1) Již jsme si řekli, že velikostí Kaďákovi odpovídá Octavia kombi. Pro lidi je místo srovnatelné, kufr:
          – Kaďák: 835 litrů
          – Octavia kombi: 640 litrů
          Tolik k tomu, že „nemá více prostoru“.

          K tomu, že „v terénu neumí“. Nevím, jak kaďák, ale provozuji teď chvíli jedno starší SUV. Už několik týdnů je využíváno k tahání dřeva z lesa, protože – světe div se – s tím obyč autem, co umí to stejné, to nejde (pokusy byly, zachraňoval jsem je právě SUVkem).

          2) zcela jistě je barva ledek u SUV „status symbolem“ (facepalm). Už jste se někdy díval, jak vypadají světla různých modelů jedné automobilky? Že třeba octavia má úplně stejný „status symbol“ světla jako ten kaďák?

          3) vidíte, že jste objevil druhé pozitivum SUV – je z něj dobře vidět přes oktávku.

          4) bylo by super, kdybyste měl pravdu. Bohužel, mě většinově zdržují běžná auta, protože problém je v hlupcích za volantem, nikoliv v autech. Ač má SUV objektivně horší jízdní vlastnosti, v běžném provozu je to jedno, protože při povolené 90 je fuk, že zatáčku projede normální auto v extrému 150 a SUV jen 120. 90 to dají oba. V reálu často ani jeden. Zrovna dnes jsem s tím SUV byl odvézt vozík a při mé jízdě, kterou jsem strašlivě zdržoval jsem v zatáčkách dojel kokota se Superbem, který jel jak s hnojem. Naštěstí jsem za chvíli odbočil, ale pár zatáček jsem musel jet za ním, radost veliká. Nebyl jste to Vy, velkej šumachr?

          5) posedlí jsou tím hlavně zákazníci a nahrává tomu brusel.

          6) krása – takže místní analytik, co všem měří jedním metrem dělá závěry na základě jedné slepice. A to ještě nevíte, co vím já.

          Celkově je zjevné, že Vám nevadí SUV (už jsem Vám to zkusil naznačit, ale mozek holt nepracuje, když jedou emoce), Vám vadí to, co SUV reprezentuje (resp. co to reprezentuje pro Vás, protože píšete takové píčoviny, např. o tom, že se to prý tváří sportovně). Nezáviďte, kupte si to taky a bude Vám fajn. Třeba místo toho můžete nenávidět „z racionálních důvodů“ vrtačku od Bosche.

          1. fatdwi: jasánkovství snižuje IQ. Smutné je, že zrovna vy se projevujete jako Šafr a dokonce jste ve své hlouposti neváhal ze sebe udělat blba ještě většího než on, ač jste minimálně jednu věc mohl udělat. Třeba si zjistit primitivní metodiku. Tak jdem na to:

            1) velikost kufru v litrech znamená objem, tedy tři osy. Třetí osa je ve skutečnosti irelvantní, protože bez mřížky nikdy nenaložíte kufr až do stropu. Nejvíce relevantní jsou rozměry půdorysu, kde je SUV podřadné protože díky absurdně obrovským kolům má i velké podběhy nadměrně zasahující do prostoru kufru.

            2) mluvil jsem o světlé výšce. Sestupně:
            Opravdový Offroad Jeep Wrangelr – 257mm
            Pickup Ford F-150 – 247mm
            Terénní Kombi Subaru Outback – 220mm
            SUV Škoda Kodiaq – 189mm (ha ha, měřil jsem pásmem a vyšla okolo 17cm v zaparkovaném prázdném nenaloženém)
            Obyčejný městský hatch Fiat Punto Evo – 185mm – a indická verze 195mm :D :D
            Zterénněné kombi Škoda Octavia Scout II – 178mm.
            MPV Ford Fusion – 160mm

            Co se týče trakce v terénu, libovolné SUV se stejnou světlou výškou překoná non-SUV s připínatelným či lépe permanentním 4×4 a popř. asistenty.

            3) Prima udělala hezký experiment, kdy do města vyryzil odborník na spektrografii s chromatometrem či jak se tomu říká. Pěkně povykládal o tom, jaká barva a spektrální složení světla je ideální v noci, v dešti, v mlze, v provozu… A na základě tvrdých faktů prokázal, že bílomodrá je úplně blbá barva. Na otázku redaktora, proč to tedy automobilky všude cpou, pronesl plausibilní teorii – zákazníci chtějí co nejbělejší a nejmodřejší bez ohledu na užitečnost, protože je to status symbol „já mám LEDky HEČ!“

            4) nemám škodovku :) Vysoké těžiště SUV mě štve strašlivě v okamžiku, kdy někdo začne blábolit o sportovních edicích jako „SUV RS“ – Rallye Speciál? Ten krám by šel ihned přes budku a na Nurburgringu by to deklasoval i hot hatch o třetinu slabší!

            6) je čistě otázka geometrie, že rovný krabicovitý čumák ve výšce 115cm (Kodiaq) či dokonce 120cm (Audi Q7) musí nutně mít větší slepý úhel, než čumák ve výšce 93cm (Okta IV) či v horším případě 100cm ovšem skloněný pod úhlem 18° (Grande Punto)

            7) https://www.skoda.com.sg/new-kodiaq/rs
            V inženýrství platí, že všechno je trade-off něco za něco. Vysoké těžiště je negativum, které dává smysl pokud výměnou za něj řidič dostane vysokou vsětlou výšku nebo velký *využitelný* nákladový prostor. (Evropské) SUV je unikátní inženýrský zmetek tím, že výměnou za zvýšené těžiště nedá vůbec nic. Nezvýší světlou výšku, nezvýší místo nad halvou řidiče, všechen ten nárůst rozměrů je úplně a dokonale promrhaný. Bavil jsem se o tom s člověkem ze Škodovky a ten mi výslovně řekl, že „to je aby byli lidé obklopeni plechem a subjektivně se cítili v bezpečí, nehledej v tom logiku“.

            Existuje možná jediné evropské SUV, které inženýrský zmetek není, protože dá výměnou za těžiště alespoň tu světlou výšku: Renault Kadjar (200mm).

            1. Jan Mrcasik:
              ad 1) myslíte metodiku VDO, tedy kufr pod roletku?:-) Co tu plácáte o mříži a kolech? Toto prostě neokecáte. Půdorys kaďáka a Octavie je prakticky stejný, obludná kola taky.

              ad 2) šedá teorie a zelený strom praxe. Nemůžete mě přeargumentovat v něčem, co jsem zažil. Ale pokud to nemáte daleko do Brna, můžete vzít ten svůj hatchback z roku 2007 a zajedeme společně na dřevo. SUVko stále vozí.

              ad 3) děkuji, že jste potvrdil, co jsem psal já – s SUV to zjevně nijak nesouvisí.

              ad 4) psal jste, že ta auta zdržují, což objektivně není pravda. Plácáním o jedné verzi jednoho SUV na ‚ringu jste svůj argument nepodpořil, ale oslabil.

              ad 6) nepochopil jste. Poblém není v tom, že byste objektivně neměl pravdu, ale že z toho vyvozujete nesmysl, který opíráte o jediný článek, který to má údajně potvrdit. Nenávidíte taky dodávky a náklaďáky? Určitě bych dokázal vygooglit článek, kde řidič někoho zrakvil při couvání.

              ad 7) inženýr by si dokázal spočítat, že těch 30% objemu kufru navrch je brutálně víc, děláte se zebe skutečného dementa, sorryjako. Přiznat, že jste ujel, byste asi nezvládl, že? Docela jste zklamal. Aspoň vidíte, kam vede „víra“.

              Pište radši o Rusku, i když těmihle bludy významně snižujete validitu svých názorů na cokoliv jiného. Jste-li schopen psát takové píčoviny kvůli tomu, abyste obhájil lež v tak nepodstatné věci, jako je velikost kufru auta (!!), v čem lžete v jiných článcích, aby Vám vyšel Váš pohled na věc?

              1. fatdwi: takže selektivní čtení, selektivní čtení, ignorování argumentů a ještě třikrát totéž – a k tomu jeden strawmaníček. Na ja, to je pak debata těžká.

                1. Jan Mrcasik: vidím, že i debatu jste zakončil stejně hloupě jako Behemot, gratuluji:-)

        6. Nepukla ti žilka v mozgu keď si tento totálne nenávistný príspevok dával dokopy? Resp. už počas analytického procesu prípravy na daný príspevok?
          Našťastie si ešte neobjavil „problém“ používanie vozidiel typu PickUp aj na iné účely ako je prevoz materiálu na korbe daného vozidla. Až to by ťa rozhicovalo do krvavo-červena.

          1. SatanOkkY: to snad ne, Vy si sem takhle klidně přijdete s tím, jehož jméno se ve slušné nenávistné společnosti pana Mrcasika nesmí ani vyslovit? Jste normální? To nejhorší, nejzbytečnější auto, které kdy vzniklo? Jak rychle projedeš zatáčku, soudruhu? Kolik míru odvezeš na korbě, jistě ne víc, než běžný hečbek z roku 2007! Máš dostatečnou světlost, abys přispěl kolektivu hlubokou orbou jako ten hečbek, podvodníku? Vidí přes tebe soudružka ku světlým zítřkům? Neoslňuješ toxickou maskulinitou? Hmm?

            1. Nechcel som. Ozaj som nechcel – verte mi všetci. Ale keď inak nedáte…..
              nejzbytečnejší – no keďže mám na tej 170cm dlhej korbe ešte kryt do výšky kabíny tak pravidelne pičujem keď musím liezť hore a ťahať veci ktoré sú úplne vpredu v korbe. Takže áno – „totálne zbytočná“ vývojová vetva automobilizmu.
              rýchlosť v zátačke – záludná to otázka. Auto používam v socialistickej krajine kde je max. pov. rýchlosť mimo uzavretú obec 100km/h a zatiaľ ma nikto nemusel predbiehať inou ako nepovolenou rýchlosťou. Takže nie – nie som brzda……………….v cestnej premávke.
              Kolik míru odvezeš na korbě – no ak by som to vtiahol na tú malú knižku čo som si ukoritil v Estónsku – Malyj Atlas Mira – tak takého míru naložím na korbu aj vyššie tisíce kusov. Takže nie – hečbek z 2007 ma v tomto netromfne.
              Svetlá výška – odviezol som celú rodinu na výlet ku známym, ktorí bývajú tam kde ani cesta nevedie a v zime jazdia Unimogom. Takže nie – nie som taký prízemný ako hečbek-ári.
              Soudružka a světlé zítřky – no tak cezo mňa (po nado mňa) by súdružka niečo videla ak by si žila (jazdila) na vysokej nohe inak ani prd. Takže áno – som ten zlý človek, ktorý nedovolí druhým vidieť ich ružovú budúcnosť.
              Maskulinita – keďže odkedy som si zakúpil prvé auto tak sú to buď len PickUp-y alebo SUV (Tahoe, Grand Vitara, CX9) tak mi kamoš jasne povedal:“Debile, ty musíš mať riadne malého vtáka, keď si to kompenzuješ takými veľkými autami“. Takže áno – som hnusný heterosexuálny zmrd, ktorý si niečo kompenzuje.

              Keďže je to remíza medzi áno a nie tak vyhráva samozrejme majster analýzy a správneho názoru Jan Mrcasik.

              1. SatanOkkY: :-))
                A teď do toho, vyzbrojen řádnou racionální nenávistí:
                – 170 cm korba v době, kdy je na planetě přelidněno a běžný pracující soudruh se potýká s klimaticko-energetickou krizí? Vy jste zešílel! S tím by se mělo něco udělat!
                – To zcela jistě není pravda. Objektivním faktem je, že zdržujete, tak si to laskavě uvědomte a přestaňte se blamovat!
                – :-D na to není co říct, nemám slov, i když ten prostor korby určitě není využitelný, to nevíte, že Vám tam zasahují podběhy? Tam se žádný „atlas mira“ nevejde, ani „malyj“.
                – kecy prdy řečičky, stát vedle Vás na parkovišti, hned bych to změřil a bylo by jasné, že je to buržoazní pozeřina
                – vnímám zde posun, soudruhu. Příkladná sebekritika se počítá a když ji použijete i na jiné aspekty Vašeho antigreténského povozu, možná z Vás ještě bude nový člověk

                Jasně, že má pravdu a jeho předsudečná nenávist je opodstatněná a vítězí. Nicméně i Vy můžete jít příkladem! Co třeba dobrovolná účast v převýchovném táboře „SUV und pick-up Hass für Anfänger“?

    2. Zajimave, o jaky hatchback ze slo? Nejaky VAZ?
      Ja jsem pred par tydny menil kola na hatchbacku (Focus 3) a na manzelcine Kodiaqu a mam dojmy presne opacne.
      U kodiaqa jsem musel podlozit zvedak paletou, protoze jeho nevyssi poloha nestacila na zvednuti auta.
      Nasel jsem si konkretni cisla, Kodiaq svetla vyska 187mm, obdobne jako Mitsubishi Outlander (190mm), pricemz Focus ma 134mm. Pro sichr jsem si nasel jeste Golf – 142mm standard, 133mm GTI/GTD

      Kolik je mista nad operkami urcuje hlavne to, jak vysoko je sedadno zvedle.
      Popravde je v Kodiaqu nad hlavou zbytecne moc mista, je to z duvodu treti rady sedadel, ktera je na vyvysenem schodku a cele auto ma vysokou strechu.
      V Kodiaku mam nad hlavou MNOHEM a az zbytecne moc mista, v porovnani s Focusem.

      1. šak to je přesně vono, nafouklý do vejšky jak autobus, sedíš tam tvl jak na pryčně, ale je tam přece VOBJEM pyčo

        příští generaca asi bude mít místa i ke stání, aby se mohli prsit, kolik se tam nevende lidí…že jaksi ehm, cestovní komport?

        nedělá tu světlou vejšku do značné míry i to, na jak obludnejch kolech to je? starší auta třináctky/čtrnáctky, pak patnáctky, dneska máš na kdejakým krámu dvacítky, vono to taky krapet přizvedne

        1. Ale automobil není už jen o cestování. Zkuste si zašukat v Putu a pak v Defenderu. Rozdíl určitě poznáte.

          1. Já už v autě jenom žeru, ale vzpomínám si, že svého času to bez nějaké akrobacie šlo i v Yarisu 1 gen., Mini Cooperu ap.

            1. Já netvrdil, že to nejde. Všechno jde. Ale já psal o rozdílu. To je jako vsedě (žena nahoře) na lavičce v parku a pak ta samá poloha, ale doma na běžící tatramatce, když ždímá. Prostě rozdíl.

              1. tjn, na lavečce je to děsná dřina, eště navíc kdekdo vokolo, samej čumil, ždímající tatramatka vlastně většinu práce obstará :o)

                1. Tatramatka 352 (naše) a tatramatka 353 (sousedky) obě fungují dobře. Ta 353 byla lepší z hlediska ergonomie. Ta má ovládání zepředu a nahoře je „rovná“ plocha.

              2. Chci říct, že to šlo natolik bez problémů, že kupovat si právě kvůli tomu něco většího mi nedávalo smysl. Zejména pokud by se mělo jednat o takový předražený, antiergonomický, poruchový sráč jako Defender.

          2. tak jako jo, tady dodáfka vyhrává, tam dáš normálně postel, ale zas když člověk fakt chce, i v tom punťovi to zvládne :o)

    3. Když vidím, že jsi schopen na parkovišti oblejzat auto, aby jsi věděl jeho rozměry a kolik, že zabere místa, tak se bojím co by jsi říkal, kdyby jsi potkal mě. Jezdím v Ranger Raptor, ano do města do práce, ano 99% času sám a kouli mám 99,999% času sundanou a hozenou v garáži, protože nic netahám.

      Auto za mnou na cestě vidí jen mě, na klasický parkovací místo se vejdu tak tak, žere to, nebrzdí to, je to pomalý. Proti tomu je Kodiaq radost potkat :)

      1. Tudle vedle na semaforu stál Nissan Pathfinder, nějakej vytuněnej. Protože jsem mu při pohledu ze svého bočního okénka koukal (fakt nekecám) na ten práh na nastupování. Jako mám vysoká auta rád z důvodu nastupování. Ale abych do auta lezl jako Vasyl do Kamazu, to fakt ne.

        1. Panek: jel jsem tuhle s F150 (5.0 V8, pochopitelně) a ačkoliv těmto autům nijak neholduju (byvše orientován sportovně a tedy jízdní vlastnosti SUV, natož pak pick-upů mi nic neříkají), musím říct, že být výš není úplně blbej pocit. Tak nějak asi opak toho Vašeho:-) Ani se do toho tak blbě neleze, i když ten Nissan byl asi zvýšenej, ne? Zas tak moc to z výroby není, to muselo mít mezeru mezi kolem a blatníkem tak 20 cm.

          1. On to možná byl Titan, já si spíše hleděl provozu a moc si ho neprohlížel. Logo nisanu jsem ale v zrcátku pak poznal bezpečně. Jo, a ty kola určitě nebyly seriovka.

  6. Co to znamená, že současný model „žere jak tank“ když ten starý žral „kolem 6“? Nebo se jedná o překlep a mělo být „kolem 5“? Přecejen, výrazně větší a silnější motory v o třídu větších autech žerou „okolo 6“, takže mi přijde, že někde udělali soudruzi chybu a pokud to teď žere ještě víc, je snaha boleslavských motorářů komická už úplně. Teda pro zákazníky asi ne, ale pak se divím, že to ještě vůbec nějaké má.

    1. Nevim proc breci ja sem rad s 3.0 v6,ze dava 8 na dalky.
      3valce paradoxne zerou kdyz se zenou pres nejaky otackovy spektrum aspon tak me to pripadalo v te proklinane 1.4tdi, kde sem umel jezdit za 5,ale kdyz sem to pretahoval tak to trumflo I benzin

  7. Loučit se s bezproblémovým autem po pěti letech a 60 tis., to bych byl přímo línej. Jsem totiž týpek, co nemá rád změny a jedním autem bych jezdil klidně celý život.

    Nyní stále jezdím Felicií 40 kW, krátkou. Začátkem příštího roku bude 23 let ve službě, má najeto necelých 234 tis., vloni odešlo těsnění pod hlavou, údajně to zavinilo čidlo spínače větráku na chladiči, s teplotou 110 st., a ne dlouholetý provoz na LPG (vloni demontováno).
    Celá oprava, včetně GO hlavy a její srovnání, stála 9 tis…Nové čidlo na 90 st., větrák se teď namaká mnohem víc, ale nevadí.

    Motor v poho, podvozek taky (namontována už třetí sada tlumičů), problém samozřejmě koroze, po třech letech od výměny předních blatníků a zadních boků už začínají hnít prahy.

    Pořád poslouchám, proč si už sakra konečně nekoupíš nový auto? Prachy by byly, před rokem jsem dědil, ale co si dneska vybrat?
    Auta, co se mi před lety líbily, Yetík nebo Ford Fusion se už nedělají, Felda je taková velikost akorát, když vyndám zadní sedačky, odvezu co potřebuji, mám i střešní nosič a kouli pro přívěs.

    Jediné, co mi na Feldě vadí, je nízký podvozek, člověk musí pořád dávat bacha na kdejaký obrubníček nebo vratovou zarážku.

    Takže shrnu to: bral bych auto velikosti Felicie, možná trochu větší, s vyšším podvozkem, čtyřválec bez turba, a funglovku.

    Dacia Duster je nesmyslně veliká, má špatně využitý prostor. Dacia obecně na koncích žebříčků spolehlivisti.

    Ruský auto jsem teď přestal chtít, hybrida taky nebrat.

    1. Hroch: V Dusteru(2020) jsem nedávno odvezl 55″ televizi v krabici a dva spolucestující. Měřím 193 cm. Mám diesel – čtyřválec. ;)

    2. vono to není ani tak (jenom) podvozkem, ten naopak na svou dobu projel kde co – i přesto, že to má JENOM 13ky kola, a to je ten průser

      na ty dnešní zkurvený tankodromy už příště kupuju pět gum, pže tak po jedné, maximálně dvou sezónách je nějaká na vodpis tvl, zahučíš do zkurvenejch děr ani nevíš a po pár tisících to začne házet jak kretén, jak vypraskají kordy

      1. No nevim, prezul jsem tehdy(skoro od nova) celorocky se zesilenou bočnicí a vyssim profilem a za ty dva roky zadny problem, ani v zime, ani v terénu.

    3. Na Felicicích hlavně neustále blbly termostaty a to po celou dobu od začátku do konce výroby. Dnes si myslím, že na Feldách by to chtělo měnit termostat tak často jako se na Japoncích mění svíčky.
      Ten vadný termostat není mnohdy skoro poznat, protože umí nejen to, že se zasekne, ale i to, že se pořádně neotevírá nebo nezavírá. Ventilátor to pak jen zachraňuje.
      Vtipné bylo, že se nám byl jednou namontován termostat, který byl vadný a autorizovaný servis tvrdil, že
      ventilátor jede furt, protože je léto. A rafička teploty je v červeném prý ne proto, že by se to přehřívalo, ale proto, že s výměnou termostatu se překalibroval i snímač teploty. Sešli se tam na mě tři včetně vedoucího servisu a zkoušeli ze mě dělat debila.
      A to byla poslední kapka a poslední škodovka v rodině …

      1. to bylo na té feldě?

        1. Ano, to bylo na Feldě – fakt nevím zda byli tak hloupí, nebo zda mi lhali ohledně překalibrace snímače do očí, ale vzhledem k tomu, že to nebyla první negativní zkušenost s tímto autorizákem, to mohla být i kombinace obojího – prolahní nekompetentní šejdíři. Dojeli jsme tam, protože byli nejblíž.

          Doskákali jsme tam s tehdy Feldou 1.6, které se kromě líného termostatu podělal i spínač ventilátoru. Spínač ventilátoru opravili a vadný starý termostat nahradili novým, ale vadným z výroby.
          Nenechali si vysvětlit, že se auto přehřívá, tak jsme tehdy na ventilátor dokázali dojet do 20 km vzdáleného servisu, kde nový-nefunkční vymenili za nový-funkční.

          Tento autorizák taky kdysi na upozornění, že mám pocit, že to nějak hůř brzdí, sdělil, že to je tím, že auto už není nové. Následně se ukázalo, že nebrzdily zadní brzdy …

          Na termostaty trpěly už Favority – termostat nebyla chyba, ale vlastnost.

          Hlasujeme nohama, takže letos jsme do rodiny pořizovali pátého japonce, přitom i ten první z roku 2003 stále jezdí a jezdí …

          1. U 1.3 když selhal termostat, tak zůstal otevřený – utrhl se ventil z uložení. A opravdu se mohlo stát, že teploměr po výměně ukazoval jinak, měnil se celý domek i s čidlem a čidel bylo vícero typů.

            U 1.6 když selhal termostat, zůstal zavřený – prasklo usazení v kolínku k chladiči a ventil se neměl o co opřít, aby se otevřel – zažil jsem u 1.4 16V v Ibize. U Feldy to aspoň ukázalo, že se přehřívá, Ibiza jen řvala, že má málo vody, když vylítala z expanze. Aftermarket díly mívají v kritickém místě kovovou vložku, takže to asi byla bolest celého koncernu.

            1. u čidel vim že existuje víc typů podle toho, kdy spínají saharu a u dehtu kdy přestává fungovat žhavení, jestli se bavíme vo těch barevnejch, bylo celkem jasně předepsaný, jaká barva na jakej motor

              pokud to autorizák dává blbě, je to banda kreténů zralá na nakopání prdelí

            2. Teploměr neměnili. Měnili termostat. A problém s „teploměrem“ se rovněž vyřešil výměnou termostatu, takže proto jsem si zcela jistý, že ze mě akorát dělali debila.

              Máš pravdu v tom, že u 1.3 většinou zůstal otevřený a u 1.6 naopak zavřený. Ale nejméně dvakrát jsem zaznamenal i stav, že termostat zlenivěl, ale zaseknutý do jedné polohy nebyl. Už nevím na které Feldě, mám pocit, že na té 1.3.

          2. Japoncich svicky u me iridiove 100k km

      2. Na té story s těmi termostaty ve feldách asi něco bude. Měli jsme v širší rodině tři feldy různých edicí a na všech jsem postupně měnil termostaty. Jinak ta auta jezdila bez jakýchkoliv potíží.

        1. U feldy nebyl problém v termostatu jako takovém, ale ve vylepšení z dílny VW, kdy byl termostat v plastovém domečku, plast časem zkřehl a ventil se utrhl.
          Nepostihovalo to jen Felicie, zažil jsem podobnou věc u VW 1.4 16V – prasklo plastové kolínko, o které se opírala tyčka, která otevírala termostat. Motor se pak přehříval, Lítala kapalina z nádobky, zatímco teploměr ukazoval 90°..

          1. dobrej tip to zkontrolovat, možná to má něco společnýho s tím, že v letních třicítkách do dálničních stoupání na plným plynu lezou teploty na 110, a navopak v zimě když se topí, tak za jízdy s bídou vylezou nad 70, i když by to ale spíš naznačovalo, že termostat zatuhává a jednou zůstane tak, a jindy zas jinak

            nebo to je prostě vlastnost dehtu, že termodynamická účinnost nic extra, takže v létě se v plné zátěži hrozně hřeje, navopak ale na zimu to nestačí, pže to není moc izolovaný a tak to topení motor vychlazuje?

            1. Může to být i zarostlý chladič, případně aftermarket mizerne kvality.
              V dieselu jsem nikdy ani neseděl, ale prý topily až moc, díky nepřímýmu vstriku – dieselové feldy měly slabší topení z Favorita

              1. no právě nevim, příde mi že chladič je na léto slabej (taky ale ve 90kách nebylo tolik letních třicítek+), ale na zimu zas velkej? :D

                1. Klidně může být, 1.9 měla největší chladič že všech Felicii. Hádám, že spalování v komůrce v hlave posílá spoustu odpadního tepla rovnou do chladícího okruhu – takže pod zátěží hřeje až moc, s malou zátěži zas vůbec

                  1. jaký spalování v jaké komůrce ty kokso? :-o

                    1. 1.9D je jeste „neprimy“vstrik – spalovaci prostor neni kezi hlavou a pistem, ale v predkomurce v hlave. Tim, ze plyny musely prejit relativne malou dirou z komurky do valce, se dosahovalo o neco lepsi kultivovanosti, ale hlava byla vic tepelne namahnana – to mj omezovalo narust vykonu preplnovanim.

          2. Pravda, ten domeček byl peklo hlavně na montáž. Šrouby se musely utahovat s citem, jinak se ten domek zkřížil, udělala se tam nenápadná prasklinka zrovna na tom nejblběji viditelném místě, ta se po nějakém čase vlivem tepelné roztažnosti, vibrací motoru a tlaku chladicí kapaliny zvětšovala a zvětšovala, až začala téct. Stalo se mi to jednou, od té doby jsem si při montáži dával bacha na utahovací momenty :).

      3. Jsou lidi schopni tvrdit, že spínání ventilátoru ve 110 je normální a 90° spínač bude motor podchlazovat.

        Jako jo, častější spínání povede k rychlejšímu opotřebení motoru a spínače, ale výměnou za stabilnější teplotu u prvního válce, kde těsnění většinou odchází – aby ne, když tam po rozjetí skokové padá teplota o desítky stupňů

      4. Termostat na Feldě jsem nikdy neřešil… jednou jsem měnil teplotní čidlo v chladiči. Ale stejně to bylo k hovnu, ty auta prostě nechladily, jak měly. V létě v koloně se prostě muselo naplno topit…. To byla výrobní vada – Favorit dělal to samý. Mluvím samozřejmě o 1.3, já měl už 50kw MPI stříkačku, ale bylo to furt to samý. To byl vlastně jedinej totální neduh toho motoru.

        1. Čidlo se muselo dát že 120, se spínáním na 80°. Originál bylo tuším 95+-5° – tzn, že mohlo spínat i v 100° a bylo na výstupu chladiče – tou dobou už bylo u teploměru v hlavě přes 110° a nikde v okruhu nebyla chladnější voda, která by zvládala něco chladit.
          Verze s klimatizací nebo servem už měly dvoustupňový větrák, který na první stupeň spinal dříve. 1.6 pak měly spínač v polovině chladiče, jen socky 1.3 měly chladič s větrákem ze 120.

        2. Ale houby, ten termostat se ti normálně neotvíral a kdybys ho vyměnil, tak bys měl na 20-40 tisíc km od přehřívání pokoj.
          Nám se v koloně nepřehřívala ani Felda 1.6 a ta, oproti 1.3 MPI/50 kW (kterou jsme měli taky), vyráběla hromadu tepla.

          1. Základem úspěchu bylo všimnout si, že se termostat nechvá jako dřív, protože typická vada byla, že zůstal v nějaké poloze „viset“ a nehýbal se a nebo jen málo. Někdy zůstal viset poloootevřený (auto v zimě topilo málo a pozdě), někdy polouzavřený (auto často spouštělo ventilátor) a to bylo zákeřné, protože si toho málokdo z ovladačů všimnul.

            1. Nic takovýho to nikdy nedělalo. Normálně to seplo u cca 2/3 teploty na teploměru, ale dolů už to ve vedru neslezlo. Jakmile ses rozjel, tak to chladilo normálně. Dělaly to všechny 1.3. ve škodovkách všech typů. A to jsem měl jak měněnej termostat, tak novej chladič a asi 3 čidla. Z prdele jsme se v tom tenkrát vrtali…Jediný řešení bylo si udělat natvrdo spínání větráku na čudlík. Nebo jak píše Paja77, aby to spínalo dřív.

              1.6. měla chlazení porychtovaný jinak, chladící okruhy měla taky jiný, to mícháš jabka a hrušky. To byl motor VW, nevycházel ze škodovky, nebo Favorita.

            2. V zimě to topilo vždy perfektně, rychle a hned. To byla zase výhoda :)

            3. Zajímavé. Já termostaty na feldách měnil proto, že ty feldy jedna jako druhá se přestaly ohřívat – termostaty zůstávaly otevřené. Nikdy nebyly problémy s přehříváním. I v pražských kolonách od Jiráskova mostu nahoru na Karlák a Pavlák v horkém létě se ta moje felina zahřála na nějakých sto stupňů, čidlo sepnulo saharu a teplota zase rychle slezla na standardních 90°C. To moje stodvacka užovka s přehříváním v kolonách problém měla, ale tam byl zarostlý chladicí okruh motor-chladič a vodní pumpa už taky měla svoje za sebou. Stejně už byla napůl shnilá, tak jsem to už ani neřešil a o nějaký čásek později ji poslal na vrakáč.

          2. Samozřejmě že se 1.6 nepřehřívala, 1) měla větší chladič, 2) měla silnější Saharu s plechem přes většinu plochy chladiče a za 3) Měla spínač v polovině chladiče a ne až na konci, takže v okruhu byla v době sepnutí větráku aspoň nějaká chladnější voda.

            1. Právě.

            2. Omlouvám se za mistifikaci, spínač byl u 1.6 také u výstupu – el jsem za to, že byl v komoře na pravé straně chladiče.
              Ale spínal o několik stupňů dříve.

      5. No nevím, Feldu jsme měli v rodině 20 let od nové a termostat jsme neměnili nikdy a ručka teploměru držela jak přibitá na jednom místě podobně jak bývá zvykem u japonců. Nejčastěji jsme měnili regulátor dobíjení na kterém se uhlíky sjížděli nerovnoměrně anebo naopak dokázali vydřít drážku v komutátoru.Nekonečný příběh v prvních 10 letech byla větší spotřeba výfuků než benzínu. Pak jsem to jednou provždy vyřešil dodatečnou povrchovou úpravou a příběh skončil.
        Svíčky versus Japonci. Měl jsem v živoťě 1x Daihatsu, 3x Suzuki, 1x Nissan, aktuálně 3x youngtimer Toyota, 1x sporťáček Toyota, 1x vůz běžné potřeby taktéž od Toyoty a u žádného japonce jsem se nesetkal se závadami na zapalování resp. na svíčkách. Dokonce jsem takový diletant, že jsem si vzpomněl, že u jednoho auta nevím, jak tam jsou svíčky dlouho a zda je někdo někdy měnil. Po demontáži jsem objevil ve 130 tis km původní svíčky se středovou elektrodou téměř zarovnanou a odtrhem asi centimetr. Po výměně se nic zvláštního nedělo. Japonec je snad chopen jet i na svíčky z vánočního stromku. Pokud měním dávám jen NGK nebo Denso.

        1. Jo formuloval jsem to blbě. Chtěl jsem naznačit, že termostat byl u Favoritů i Felicií spotřební materiál a nedošlo mi, že na japoncích měníme svíčky preventivně po 60 000 km/120 000 km, zatímco termostat na Feliciích jsme museli měnit v průměru po 20-30 000 km.

    4. Rapid po FL s motorem 1.4 TSI a mokrou DSG a plnou výbavou. Menší auto se slušným výkonem, komfortem a nízkými servisními nároky.
      Jenže jich je málo a jsou dnes kurevsky drahé.

      1. Ja viem, že som hnidopich, ale podmienky predrečníka sú jasné:
        – vyšší podvozok ako Filcka (síce je produkcia VAG pre mňa španielská dedina, ale myslím si, že ten Rapid nebude mať nejako ohromujúcu svetlú výšku);
        – motor so štyromi valcami, ale bez turba;
        – funglovka (ak sa nemýlim tak Rapid už nieje v ponuke Schade auto);

        1. Takové auto podle požadavků předřečníka se ještě dá dneska jako nové za rozumné peníze koupit? Snad Lada Vesta X-Cross SW, ta má tuším 1.6MPi, ale to je dnes nepřátelské auto, tak asi nic, no :).

    5. Fusion a Jetík je dneska přesunut do segmentu krabice + „posouvací dveře“ (Caddy, Tourneo Connect).

    6. Hroch: Dacie starý mechanik chválil, že jsou jednoduché a dobře zkonstruované, že z nich vyndali všechny zbytečnosti a šli na dřeň – ale reznou.

      Přesně „Felicie pro 21. století“ byl Fiat Punto a posléze (po odladění) i Grande Punto s motory FIRE. Stejně nenáročné, konstrukčně jednoduché a samo-domo, akorát s pár milými vychytávkami navíc. A posléze Fiat Linea, což bylo auto pro rozvojové trhy = aby vydrželo a bez neužitečných blbostí.

      A prý docela i Kia Rio druhé generace, ale ta má obludné hodnocení bezpečnosti a na svou třídu neadekvátní spotřebu.

      1. Starou Dacii mel muj stryc a pri prejezdu prejezdu mu upadla predni naprava. Ukazalo se, ze byla prisroubovana mosaznymi srouby.

        Soucasne Dacie jsou na spici. V tabulce TÜV SÜD jako nejporuchovejsi auta. Tusim 30 % 5letych neprojde na prvni pokus technickou.

        1. Soucasne Dacie jsou na spici. V tabulce TÜV SÜD jako nejporuchovejsi auta. Tusim 30 % 5letych neprojde na prvni pokus technickou.
          Tak to je u německého TÜV SÜD očekávaný výstup, že nejhorší bude něco z Francie, ehm tedy z Rumunska. Jaká je asi šance, aby na tam byl VW?:-)

          1. No X5 jsou jen o kousek za Dacii…

            1. No X5 jsou jen o kousek za Dacii
              Chápu, že vlastníci Dacie nemají peníze na přípravnou prohlídku před technickou, ale majitelé X5?:-)

            2. Sysop: tohle jsem nikdy nepochopil, jak může nové auto v DE neprojít přes technickou. Přece jezdí na garančky, takže cokoliv problémového se tam musí odchytit. A protože garančka se kryje s technickou, to je úroveň servisů v DE tak tragická, že z nich auto jede na technickou k vyhazovu?

              Neřeším stará auta, kde se na servis kašle stejně jako u nás a dělají to stejní garážmajstři jako u nás. Takže podle toho takové auto vypadá a podle toho taky dopadá STK. Ale u auta do řekněme 5-6 let věku tomu nerozumím. U prémiovky už vůbec ne.

        2. Ve Světě motorů byl asi před půl rokem článek na tohle téma. Jak to, že Dacie v Německu neprojdou STK, když u nás s nimi problémy nejsou. Už si to úplně nepamatuji, ale výstup byl asi takový: Nejvážnější „závada“ byla rosící hadice od oleje do nebo z intercooleru u motoru 1,5 dci. Německý technik to vyhodnotí jako „unik oleje“, u nás si toho nikdo nevšimne, dokud auto nedělá loužičky (a ono nedělá…). Oprava za pár korun.

          1. co to znamená, rosící hadica? těžko se tam bude něco srážet, asi teda že to jako lehce sákne, jo?

            1. Tak jsem to našel a jen velmi zběžně proletěl. Za rosící hadici mohou dva netěsné pryžové kroužky za 231 Kč. Dále výrobce použil špatný těsnící tmel na víko ventilů u série motorů 1.0 Sce v Loganu / Sanderu. Servisy to automaticky přetěsňují na účet výrobce při garanční prohlídce. Dále byla vadná série lambda sond u motorů 1,6 Sce od Nissanu v modelech Duster – Dokker. Projevovalo se to kolísáním tahu, škubáním, atd. Kdo si stěžoval, tomu byla na záruku vyměněna. Kdo takhle dojel až na technickou, neprošel emisemi. Závěr je takový, že kdo jezdil do značkových servisů na garanční prohlídky, tomu závady zdarma odstranili, ani o tom nemusel vědět. V Německu prý hodně Dacií bylo prodáno mimo Renault – Dacia přes nezávislé prodejce, servisováno od začátku mimo značkový servis, kde o těchto potížích samozřejmě nevěděli. Pro zájemce o ojetou Dacii nebo majitelům s dlouhodobými plány s těmito stroji musím tenhle Svět motorů doporučit, je tam opravdu hodně informací. Jedná se o číslo 19/2022.

              1. takže koukám, mimo těch sond, samý drastický závady, ale když schade odchází rozvodový řetězy, kde výsledkem je potkávačka, tak to je naprosto fpohodě, už jenom proto, že STKčko nemá ani vybavení, ani personál na to, aby zkoušeli vůle rozvodů, a mezi úkonama to taky není :o)

  8. To jsem zvědavej, když ŠKODA také ohlásila, že nástupce Fóbie bude elektromobil, takže nejlevnějším modelem bude předražená Oktávka, komu ty svoje auta budou prodávat. V Asii už je vykostili.

    1. Musíme doufat, že to s tou elektromobilitou nebude tak horký a až postupně nastanou potíže, celý ten humbuk skončí u malých autíček pro městský provoz, tam to má snad nějaký smysl.

      1. Zalezi, jak daleko je ten novej elektrostalingrad, kterej nemecky ekosilenstvi zastavi. Myslim si, ze fronta jeste neni ani na Morave.

        1. Sysop: pujde to snad ochcat dovozem normalnich aut s nejakou vyjimkou vjezdu do civilizace. Nebo ne?

          1. Nebo přestěhováním do Ruska. Pořád lepší poruchová Lada, než auto žádné.

            1. Soused přemýšlí, jak sem dostat Ladu 2106. Tu jednašestku už s MPi vstřikem, co má rovných sto koní.
              Má někdo ponětí, jak by to šlo? Jezdili jsme s ní tři měsíce a denně 160km, ale to byly ještě karburátorové, přesto jezdily slušně a nekurvily se, ani tam po místních komunikacích.

              1. Soused přemýšlí, jak sem dostat Ladu 2106. Tu jednašestku už s MPi vstřikem, co má rovných sto koní.
                Na a co popřemýšlet, jak souseda dostat do Ruska?:-)

          2. Pokud s tim normalnim autem projdes STK, pak rozhodne ano. Krucialni otazka – ty vis, jak budou nastavene emisni limity?

    2. a už některejm lidem došlo, při nynějších cenách eletriky (někteří už dostávají plnou palbu asi 12 korun v konci, zbytek k tomu pude postupně, 3× ročně po 30 halířích), že už teď ty eletrosekačky jezdí za podobný peňauze, jako spalováky, akorát všecky ty negativa kolem toho a 2-3× vyšší pořizovací cena? :o)

      a to eště zatím ta eletrika není zdaněná 70 %, jako ropný paliva…

  9. Jen aby to nebylo spíš loučení s automobilizmem jako takovým:
    https://aeronet.news/zastropovani-nakupnich-cen-ruske-ropy-ma-za-ukol-urychlit-zavedeni-zakazu-provozu-fosilnich-aut-v-evropske-unii-a-nema-to-nic-spolecneho-se-sankcemi-na-rusko/

    Po zavedení embarga na ruské ropné produkty počátkem února roku 2023 hrozí celoevropská krize v dodávkách nafty pro nákladní auta a kamiony, varuje Bloomberg a dokonce už i Vladimir Putin! Evropská unie chce zastropovat nákup ruské ropy na 65 až 70 dolarech, ale Rusko nebude dodávat ropu zemím, které se ke stropování připojí! G7 zešílela a chce naftovou krizi? Útok proti naftě v EU má urychlit realizaci cílů Agendy 2030!

    Ruský vice-premiér Alexander Novak uvedl [2], že Rusko přestane dodávat ropu všem těm zemím, které se k plánu stropu připojí. Přitom krize, která z toho vyplyne, bude mít celkem dvě fáze, přičemž EU kromě stropu chystá i embargo na ruskou ropu. A před chvílí Vladimir Putin v telefonickém rozhovoru s iráckým premiérem varoval [3], že zavedení stropu na těžkou ruskou ropu nezbytnou pro produkci nafty v EU bude mít hrozivé důsledky pro evropskou ekonomiku.

    Vysoká cena nafty zdraží potraviny závratnou rychlostí a umete cestu nástupu levným potravinám z hmyzu a červů
    Likvidace tradičních zemědělců je doprovázena výběrovými řízeními na dodávky potravin z hmyzu a na donáškové firmy bez účasti nafty v dopravě
    Na únor se v EU chystá velká naftová krize, varují ekonomové

    Tak to by mě zajímalo, vážení, co nalejeme na jaře do traktorů.

    1. KaBrnak: Horší je, že vědci varovali, že příští jaro už se neoteplí..

      1. Někde jsem četl a je to dlouho že tedy konec doby ledové bývá na milénia tak nová doba ledová by proběhla v dekádě a bylo by to v evropě zamrzlé po středozemní moře. A kdysi buď na svobodné evropě či hlasu ameriky jsem zaslechl že měli připravené atomovky na zamrzlé norské moře kdyby se nepatrně snížila teplota mořské vody či utišil vítr na zklidnění hladiny protože by zamrzla obrovská plocha co by odrazem od ledu nepřijímala teplo od slunce a byl by to časově fofr s nástupem změny klimatu.

      2. Právě proto tvrdím, v souladu se starými šamany, že klima na planetě funguje úplně jinak než nám vědečtí „hokejkoví“ podvodníci říkají.
        Vlastně situace je o dost horší, protože ti šamani i tvrdí, že klima na planetě i lokální počasí je ovlivńováno kolektivní úrovní (ne)vědomí lidí, co na daném území žijí.
        Což je pěkný průser, když uvážíme, v jakých sračkách se od covidohysterie nachází vědomí většiny lidí. A ještě se to zhoršilo s válkou a strachem z nedostatku potravin, energií apod.

        10 milionů čechů přes celé léto hysterčilo, že jim bude v zimě zima a nebudou mít peníze na topení. A co tedy zákonitě přišlo ? Extrémně studené a deštivé září jaké tu nebylo nejmíň 40 let.
        Příčina- následek. Velmi jednoduché, pro toho kdo má otevřenou mysl.
        Takže když ve lžidnesu a na hovinkách či análně, bude vycházet dostatek článků s tím, že jaro bude suché a studené, a bude to číst dostatečné množství vohnoutů a v dostatečné míře šířit paniku mezi zbytek čechů, tak to jaro logicky bude suché a studené. Bez ohledu na nějaké oteplování.

      3. proč by se nevoteplilo? stačí zahulákat na pyjátský svině, ať z daní nasypou pár míčů bůznám na strakatej pochod, a bude voteplený, než se shejbneš pro mejdlo!

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017