Lockdown macht frei! SeznamZprávy.

Featured Image

V tomto článku se podíváme, jak probíhá lockdown jako mediální operace. Lockdown neexistuje sám o sobě, i přes nouzový stav umožňující vládě omezovat základní lidská práva je úspěšnost budování koncentráku kolem občanů podmíněná určitou elementární akceptací.

Himmler by se střelil do hlavy, kdyby viděl, jak blbě na to s Eichmannem šli. Stavět koncentráky a obtížně do nich vozit lidi. Taková kravina. Daleko lepší je přimět lidi, aby si koncentrák postavili sami kolem sebe, ve svých domovech, na své náklady a někteří ještě budou rádi. Portál Seznamzpravy.cz je nepochybně přední pro-lockdown médium, své úkoly v agendě Velkého resetu plní nadmíru svědomitě a v propagaci samokoncentráku hraje přední roli.

K propagaci sebeuvězňování se používá sada narativů, které se média drží tak důsledně, jako by to bylo určené nějakou směrnicí.

Narativ první: Lockdown je jediný možný přístup ve „válce s virem“ a neexistuje k němu alternativa, protože jakýkoli jiný přístup je spojen se statisíci mrtvých. Postupem času se tak veřejnost stává na lockdownu závislá a cokoli jiného než lockdown odmítá brát vážně. Kdo lockdown zpochybňuje nebo poukazuje na jeho negativní důsledky, ten chce více mrtvých a zahlcené nemocnice. Z toho důvodu se část odborné veřejnosti ocitla v disentu. Prý nemáme poslouchat zubaře Šmuclera, protože není odborník, ale zato máme poslouchat internistu pana Kubka, který podle stejné logiky odborníkem nejspíš je.

Narativ druhý: Experti říkají! Článek je většinou obestavěn na vyjádření bud neuvedených, nebo profláknutých expertů. Variantou druhého narativu je, že někde v cizině už mají plošný (přísný, tvrdý) lockdown. Každopádně, když experti/vědci něco tvrdí a v cizině už to dělají, tak je to správné a my to musíme dělat taky. Podívej, mámo, v Německu už mají tamten lockdown a my pořád nic. Zavřete nás doma, jinak se vám nakazíme! Samozřejmě že v rámci druhého narativu je dáván prostor pouze těm správným vědcům a těm správným příkladům z ciziny, pro nějakou rebelii tady není místo.

Narativ třetí zahrnuje horšící se ukazatele pandémie, přičemž se používá zcela drakonický slovník. Parametry jsou tak klíčové nebo stěžejní (většinou se ale jedná o různá hausnummera, která bez jejich kontextu publikuje stát, jako například počty pozitivně testovaných, podíl pozitivních testů nebo číslo R), jejich hodnoty jsou pak rekordní, rostoucí, alarmující apod. Pokud jde o rekordní nárůsty, existuje celý systém rekordů: víkendové rekordy, středeční rekordy, evropské rekordy, letošní rekordy, v podstatě jakékoli číslo se dokáže hecnout a být rekordní, když se srovná s jinými vhodnými čísly, která byla nebo budou rekordní zase někdy jindy. Tento narativ je tak hlavně o přívlastcích.

Narativ čtvrtý pojednává o zaplněných nemocnicích, přetíženém zdravotním personálu apod., což je výtečným odrazovým můstkem k vyvolávání pocitu urgence. Zejména šikovné jsou zprávy, že něco dochází. Například kyslík, postele nebo lékaři. Trochu to připomíná povzdech jednoho palubního střelce bombardéru v době bitvy o Británii: „Pozor, spitfiry na šesté hodině. Posledních padesát.“

Narativ pátý spočívá v okázalém odmítání a odsuzování pokusů některých skupin a jednotlivců se z lockdownu vymanit, většinou spojené s urážkami a pomluvami těchto osob.

V případě Seznam zpráv se k tomu přidružuje, že řadě lidí jsou Seznam Zprávy i vybraný styl jejich angažované publicistiky u prdele a konzumovat ho nechtějí, ale mají Seznam nastavený jako domovskou stránku, která se zobrazí při každém spuštění prohlížeče, tedy klidně několikrát denně. Přestože tedy obsah Seznam Zpráv nesledují a Seznam pro ně je jakousi defaultní branou, skrz kterou se hledí dostat jinam, i tak se jim na pár sekund mihnou před očima titulky, což vystavuje médium tlaku na téměř podprahové způsoby komunikace se čtenáři, podobně jako se v populárním animovaném filmu Břetislava Pojara o medvídkách objevil nápis „Hlasuj pro mír!“

Tak třeba článek z 19. prosince 2020. Měl roli první vlaštovky. Titulek hlásá „Další země se uzavře. Přijde život bez obchodů a bez barů“. Titulek zní skutečně zvláštně, musíme ho vnímat v kontextu. V té době byly v ČR ještě obchody otevřené, o jejich uzavření se pouze diskutovalo, avšak titulek vyzněl, jako by se to týkalo naší země a naší reality. Nicméně článek byl celý o Itálii.

Později bylo nejspíš nutné zahladit stopy po této už asi příliš zjevné manipulaci a titulek se změnil takto:

nicméně z URL adresy článku lze titulek stále rozpoznat.

Pořizoval jsem si kopie vybraných titulků z portálu Seznam zprávy po celou dobu mediální operace. Ta trvala zhruba jeden měsíc od 19. ledna do 21. února.

Začneme 19. ledna. Číslo R roste. Samozřejmě, číslo R je klíčové. Jak jsem říkal, třetí narativ je o přívlastcích.

Pokračujeme dál. Dopad nové mutace viru bude drtivý, jak jinak. Článek se dochoval zde a celý je samozřejmě o tom, že je třeba vyhlásit lockdown. V podstatě se jedná o názorovou prezentaci Iniciativy Sníh a propagandu podle druhého narativu.

30. ledna. Vir řádí v celém Česku! Dvě přihraniční oblasti se vymykají!

Zde pozorujme zase další techniku žurnalistů ze Seznamu, totiž titulek, v němž „něco chybí“. Zde se vsází na to, že si hned čtenář půjde zjistit, které že dvě oblasti se „vymykají“, jako by to nebylo jedno.

Nicméně to se redakce Seznamu teprve rozehřívala. Skutečná hysterie propukla až v okamžiku, kdy Babiš nedokázal prosadit nouzový stav a opozice podmiňovala jeho podporu uvolněním epidemiologicky nekritických aktivit. Ono se tak nějak ví a bylo dokonce i doloženo, že obchody nejsou zdrojem rizika a zavřené se drží proto, že to tak média a bojácnější část populace vyžadují. Vláda a Seznam Zprávy se nakrátko ocitly na jedné lodi.

17. únor, čtvrtý narativ, poslední postele jsou volné! Vypadá to jako inzerát na booking.com. Ačkoli v Náchodě prožili těžkou noc, jsou fyzicky i psychicky na dně, našli si přesto čas srát se do politiky a během péče o pacienty z posledních sil posílají vzkaz české vládě. Nerozvolňovat! Z obsahu článku však neplyne, že by v Náchodě něčeho žádali, v článku je toliko prezentován osobní názor ředitele nemocnice. Jistě se nacházelo v Náchodě mnoho jiných osob, které měly na věc jiný názor.

Téhož dne se komentátor a velký zastánce postojů progresívní levice Lipold rozhodl být lehce arogantní. Ve svém komentáři vyjadřuje, jako by byl ředitelem zeměkoule, všude byl třikrát a od všeho měl klíče. Média se v podstatě vžila do role, že vládní politiku určují oni a vláda je tady jen od toho, aby vykonala to, co občanům vkládají do hlav a na všechno ostatní „mohou zapomenout“. Pátý narativ.

17. února jako by hysterie nebrala konce. Otevření obchodů ještě jednou, tentokrát na bázi třetího narativu. Článek se také dochoval, ale číst ho nemusíte, nic v něm není. Existuje jen kvůli titulku.

18. února došlo ke změně taktiky a začal se používat ve zvýšené míře třetí narativ. Situace tomu přála.

20. února postřehněme roztomilou typing error. Je to prostě už celé zhrošené. Zachraňte nás a zavřete nás doma, jinak se vám nakazíme a budeme vám nemocní.

Situace postupně zašla tak daleko, že došlo dřevo na rakve.

Článek postavený na čtvrtém narativu cituje hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka (STAN): „Jsme už tak daleko, že není dostatek dřeva na rakve. I s tím se lidé potýkají. I tyto negativní věci vstupují do jejich myslí v této těžké době.“

Ověřoval jsem situaci na e-shopu krematiorium.cz a všechny běžné typy rakví byly bez problému k dodání, a to jak ty celodřevěné, tak ty levnější, co mají dřevěný jen spodek. Skladem nebyla pouze rakev Pharaon v exkluzivním designu s výškově polohovatelnou podložkou v ceně 63 tisíc Kč, přičemž nemyslím, že by její nedostupnost nějak souvisela s čínskou chřipkou. Nevím, zda přesvědčování obyvatelstva nedostatkem materiálu na rakve je dobrý nápad. Živým je to jedno, ti žádnou rakev nepotřebují. Rakev potřebují mrtví, a těm to je už taky jedno. Ani Seznam Zprávy už nečtou. Takže mi není jasné, ke komu se tahle propaganda obrací, ale článek jsem si vykopíroval a uložil do své mediální databanky. Někdy za dva roky se na to budeme nevěřícně koukat a přemýšlet, co tohle hrome vlastně jako bylo.

Dřevo na rakve možná došlo, ale přívlastků je pořád jak sraček. Klíčový ukazatel je rekordní.

21. února mediální operace skončila. V té době bylo jasné, že se podařilo dosáhnout cílů. Vláda deklarovala ochotu přitvrdit a nakonec to také udělala. Kampaň na Seznamu skončila o něco dříve, než byla opatření uvedena v platnost, z čehož jsem vyvodil další poznatek. Oni s vládními opatřeními ve skutečnosti nechtějí být spojováni. Někdo asi řekl „to užb stačilo“, bylo to jako by někdo přehodil vypínač a svoji sbírku dramatických titulků už jsem od toho dne nerozšířil. V době, kdy vláda poslední dávku omezení vyhlašovala, se na Seznamu se zabývali zcela banálními tématy.

Zahájení další fáze operace očekávám příští týden. Blížíme se totiž pomalu k dalšími decision pointu. Komu to ještě nedošlo, funguje to jako ráčnový klíč. Dá se s tím točit jedním směrem, ale zaboha s tím nejde otočit druhým směrem, protože v tom přeskočí západka. V každém decision pointu se o něco utáhne šroub. Konec nouzového stavu nastane 28. března, kampaň je třeba opět ukončit nějakou dobu před ním, takže někdy v polovině následujícího týdne bude nejvyšší čas ji rozjet. Tentokrát to půjde jako po másle podle třetího narativu. Masivně se testuje. Jen já měl minulý týden tyčinku v rypáku dvakrát a příští týden to bude zase nejméně tak. Osoby pozitivně vytestované ve firmách dorazí v příštím týdnu do oficiálních testovacích míst na PCR testy, kde někteří z nich budou překvapivě opět pozitivní. Velká hra s čísly může začít. Klíčové, zásadní a rozhodující ukazatele pandemie porostou, a to dramaticky, rapidně a výrazně. Jejich hodnoty tak budou samozřejmě alarmující a rekordní, přičemž dopady budou nepochybně drtivé a zničující.

Zkušební text vyšel včera. Stejně jako v případě testovacího textu z 19. prosince 2020, i zde vypadá titulek, jako by mířil na tuzemskou realitu, nicméně článek pojednával o Brazílii. Byl by takový problém napsat „Brazílie na cestě ke katastrofě?“ Byl. Ten titulek není takhle napsaný samoúčelně.

Jak vidno, historie se opakuje. Klíčem se otáčí.

Jaká je asi motivace Seznam Zpráv? Nemyslím, že by se jednalo pouze o hon za senzací, přirozeně větší čtenost alarmistických zpráv ani že by šlo o nějaké zásadní spiknutí nebo o politizaci zdraví, což je typická agenda sociální demokracie. Vzhledem k levicově progresívnímu založení a orientaci na Piráty a STAN od redakce očekává, že budou loajálně realizovat agendu Velkého resetu, jejíž součástí je likvidace všeho Starého, aby mohlo vzniknout to Nové, skvělé a progresívní. A likvidace Starého se děje skrze lockdown, který je třeba lidem prodat.

Lidé si furt myslí, že jsou to nějaké abstraktní věci, které jdou mimo ně, ale je to úplně jednoduché. Hospodu nemusí vlastnit nějaký zlý kapitalistický vydřiduch s živnostenským listem, co lidem peče řízky z prasat, vaří guláš z hovězího, nakládá utopence z Kostelce a čepuje pivo z chmele. Tak to bylo. Po vydřiduchově krachu může patřit hospoda „komunitě“ a mohou tam vařit skvělé veganské speciality, jako třeba čekankové placky, pohanku s humusem, avokádovou cuketu a bodlákové smoothie s celerem. Propad v tržbách dorovná „komunita“ z vašich daní. Taky cítíte ten pokrok? Že to nebudete žrát? Ale budete, přece chcete být zdravý, a pokud nechcete být zdravý, „komunita“ vám nevezme dítě do školy, protože tam chodí jen zdravé děti zdravých rodičů. My to chceme, jen o tom ještě nevíme.

Na horách se konec konců také nemusí lyžovat. Lyžovat také nechceme, jen to také ještě nevíme. Seznam Zprávy nám to vysvětlí. Nechme vleky zarůst lesem, dá se tam uživit i jinak, protože v tom lese bude hajná, myslivka a dřevorubkyně pořádat outodoor gender workshop.

Kromě strategického cíle je zde ten taktický, a to je militantní antibabišismus. Redakce má zjevně tak velký problém s premiérem, že by se to dalo nazvat obsese. A protože Babiš potažmo hnutí ANO není až tak silně posedlé lockdownem (mají zase jiné kritické chyby), ocitají se v nepřátelském vztahu. V podstatě peskují Babiše, že buduje koncentrák pomalu. Toť realita české „opozice“.

Podle staré legendy potkal beduín choleru. Vyzvídá: „Kam jdeš?“ Odpoví mu: „Jdu do Bagdádu, kde zabiju dvacet tisíc lidí.“ O pár týdnů později se opět setkají: „Ty jsi mi lhala. V Bagdádu nezabilas dvacet tisíc, ale sto tisíc lidí!“ Cholera se brání: „To není pravda. Zabila jsem skutečně jen dvacet tisíc lidí. Ty ostatní zabil jejich vlastní strach!“

Kdo nemá zájem rozšířit beduínovu statistiku a chce se těšit dobré mysli, ten se může chránit. Ne, nemám na mysli respirátory, roušky a další hračky na ovládání mas. Předělejte si homepage na něco jiného, kde nejsou tak nechutně závislí na lockdownu, třeba echo24. A redakce Seznam Zpráv bude vysílat do prázdna. Vyzkoušel jsem to a je to prima.

 


07.03.2021 D-FENS

12345 (352x hodnoceno, průměr: 1,24 z 5)
17 349x přečteno
Updatováno: 7.3.2021 — 21:50

Reklama

D-FENS © 2017