Kverulantova zpráva o rámech na policejních vozidlech

Featured Image

Obecně prospěšnou organizaci s názvem Kverulant.org jistě není třeba rozsáhle představovat. Ve své nedávné zprávě o.p.s. přinesla některá zjištění týkající se „ochranných“ rámů na policejních vozidlech, které si tam policie nechala za naše peníze namontovat za účelem provádění tzv. PIT manévru. Obsah zprávy mě nemálo šokoval a vás bude taky.

Před nějakou dobou si nechala policie na svá „prvosledová“ vozidla přímo od výrobce, Škody Auto a.s., vyvinout a instalovat jakési poměrně robustní trubkové rámy.

Stalo se tak v době, kdy naopak podobné neoriginální rámy na vozidlech SUV byly prostřednictvím STK vyřazovány z provozu, protože představovaly neúměrné riziko pro chodce a jiné účastníky silničního provozu v případě kolize. Podobné rámy nenajdete na žádném novém sériově vyráběném vozidle, protože něco takového by naprosto nemělo šanci obstát v regulérním schvalovacím procesu vozidel. Nenajdete je ani na jiném policejním vozidle v civilizovaných zemích. Jedná se tedy o unikát, kterým policie demonstruje veřejnosti, že „my můžem“.

Argumetem policie pro instalaci takto sporného technického prostředku bylo, že tento rám umožní policistům provádět PIT manévr k účinnému zastavení nebezpečných účastníků silničního provozu a jeho sekundárním účelem je zabránění poškození služebních vozidel. Primárně se tedy jedná o spíše o rám útočný nežli ochranný, určený k tomu, aby jím policejní násilníci mohli úmyslně vrážet do jiných vozidel, o jejichž řidičích se policisté zatím pouze domnívají, že páchají něco nekalého.

Kverulant se zaměřil na to, jak policie tyto rámy používá a jak se jí ten spásný PIT manévr daří. A výsledky jsou skutečně pozoruhodné.

Z Kverulantovy analýzy vyplývá, že v předmětném období (od ledna 2020 do července 2022) provedli policisté PIT manévr celkem 41x, přičemž došlo 12x ke zranění osob, 16x k poškození policejního vozidla a v několika případech se adorovaný PIT manévr, který se policisté učili v tamtom Mičigenu, ukázal zcela neúčinný.

Policejní vozidla jsou sice vybavena masivními trubkovými rámy od snaživých inženýrů z Boleslavi, ale jejich posádky rozumu příliš nepobraly. Tak se například stalo, že aplikovali vytlačování rámem na cyklistu, který byl bdělou hlídkou dvou přemotivovaných dementů spatřen během nouzového stavu a v jeho zběsilé jízdě zastaven PIT manévrem do zadního kola, což vedlo k jeho pádu na zem a zranění. Důslednější naplnění hesla „pomáhat a chránit“ si patrně nejde představit. Do stejné kategorie patří zastavování motocyklu retardovanými policejními hrdiny z Českého Krumlova. Ty zřejmě ex post zachvátila jakási sebereflexe, pokud jsou toho k pohrdání občany a násilí vedení vůbec schopni, a v úředním záznamu obšířně popsali, že „upadl do měkkého podloží a do křovin“.

Ačkoli nás policie skrze své mediální hlásné trouby průběžně informuje o své důslednosti a úspěšnosti v násilném zastavování „zdrogovaných“ řidičů (rozumějme nejspíš tedy řidičů s pozitivním testem Drugwipe, který poskytuje nahodilé výsledky a navíc je soustavně předmětem policejních manipulací), zaznamenal Kverulant zachycení všeho všudy dvou řidičů pod vlivem drog za pomoci vozidel s rámy. V obou případech to byli jezdci na jednostopých vozidlech, jmenovitě na motocyklu a na kole. Obdobné je to s počtem případů úmyslného policejního bourání do vozidel opilých řidičů. Ze všech 41 případech byli skutečně opilí jen dva řidiči ze tří. Ten třetí řidič nadýchal jen 0,27 ‰ alkoholu, což odpovídá přibližně jednomu desetistupňovému pivu.

I přes tyto tristní výsledky policie hodnotí jejich vysněné rámy kladně a připravuje se v následujících letech nakoupit dalších 800 vozidel s rámem. Fascinance policejních velitelů i řadových příslušníků tímto doplňkem je zřejmá a hodlají se jím vybavovat i v dalších letech, a to i přes dosavadní zkušenosti s ním a přes zjevný fakt, že v případě kolize vozidla s jiným účastníkem silničního provozu, byť zcela nevinným, pro něj budou následky takového nárazu evidentně horší. Jedná se názornou ukázku pohrdavého přístupu policejních představitelů k „civilům“, kteří jsou nejspíše vnímáni jako potenciální nepřátelé, na jejichž zdraví ani životech nijak zvlášť nesejde a jejichž hlavním úkolem a posláním je během zbytku života financovat ze svých daní policejní rozmary.

Za pozornost stojí i devótnost tuzemské automobilky Škoda Auto, která zjevně nemá problém tento šílený doplněk pro Policii ČR vyvíjet, adaptovat ho pro novější typy vozidel, montovat ho na policejní vozidla a ještě se tvářit, že něco takto zcela zjevně nebezpečného je vlastně v pořádku, protože je to „z fabriky“. Hodnotím to zhruba tak, že tonoucí se stébla chytá a zatímco pověst značky chřadne, zájem zákazníků o podprůměrná předražená hnusná auta opadá a přesouvá se k jiným značkám nabízejícím lepší poměr kvality a ceny, což jsou nyní prakticky všechny, oddává se podlézavý druhořadý český management olizování řiti státnímu zákazníkovi a to opravdu pozoruhodnými prostředky. Měli by se všichni stydět. Zase o důvod víc, abych od takové automobilky nechtěl ani plechový nočník.

Ve zprávě je toho mnohem víc a doporučuji si to přečíst celé přímo na stránkách Kverulanta. Budete se divit, co je všechno vůbec možné u ozbrojeného sboru, který se utrhl z řetězu veřejné kontroly. Například zastavování vozidla úmyslným nabouráním policistou, který na to vůbec nebyl školen, což je rovnou protizákonné. Kverulantovu zprávu tak shledávám jako důležitý, i když bohužel ojedinělý pokus o vrácení psa zpátky do boudy, tedy ke službě veřejnosti namísto násilných útoků na ni.

Za poskytnutí informací, kterými měla Policie ČR beztak disponovat v rámci hodnocení účinnosti vlastní činnosti a používání donucovacích prostředků, si policie neváhala říci o částku převyšující 15 tisíc korun.

Rád bych touto cestou vyjádřil poděkování Kverulantovi o.p.s, že se tímto tématem, veskrze ostudným a načáchlým kultem násilí a pohrdáním běžnými občany, začal zabývat. Zde je nutno konstatovat, že pro hyperkorektní až devótní postoj médií k „policejním hrdinům“ by v mainstreamu takové téma vůbec nedostalo prostor. Kverulantovi byl poukázán malý příspěvek na jeho činnost jako výraz ocenění odhodlání a odvahy jeho spolupracovníků a pokud nechcete, aby vás přemotivovaný šílenec s majáky a rámem taranoval někde na silnici při jízdě na kole, zvažte totéž a podpořte Kverulanta v jeho práci, hrabe se v té žumpě i za nás.

 


15.11.2022 D-FENS

12345 (417x známkováno, průměr: 1,12 z 5)
17 795x přečteno
Updatováno: 15.11.2022 — 21:03
D-FENS © 2017