Kniha (+DVD): Jak vítězit ve rvačkách - zpět na článek

Počet komentářů: 435

Přidat komentář
 1. „…Schválně si řekněte, kolik toho víte o válce a následném velkém vítezství demokracie v Rhodésii….“
  – – –
  Co by ne…?

  Tam ta „demokracie“ zvítězila po tlacích z východního i západního bloku. To bylo slávy, že je zlej Smith fuč (ale v parlamentu ho nechali, dobrý se zamyslet proč).
  Pak ten zmetek brejlatej černohubej učitelskej nechal povraždit desítky tisíc Ndebelů, i Nkomo raději zdrhnul na nějakou dobu do GB.

  Původní rhodéský dolar byl odvozen od britské libry a dlouhou dobu měl stejnou hodnotu. Kam ho dotáhl šmejd Mugabe, se každý může podívat:

  https://js.pencdn.cz/acimage/w680/271554.jpg

  Zajímavý kus dějin. Knihu I.D.S. Bitter Harvest/Great Betrayal asi nikdy nikdo do češtiny nepřeloží, musel jsem ji louskat v originále. Stála mi zato…

  .

 2. Zajímavý knižní tip. Jednou jsem v prodejně loveckých a armádních potřeb naťukla téma nejvhodnějšího prostředku na sebeobranu pro běžného, nijak extra zdatného civilistu bez ZP a byla z toho zajímavá diskuze. V podstatě jsem se dozvěděla, že nůž překvapivě není úplně nejvhodnější, protože pokud je útočník jen trochu zdatný, útok nožem odvrátí a může ho i použít proti napadenému. Nejlepší je údajně sprej, pokud se bavíme o poměru efektivity a nutnosti umět s tou věcí zacházet, obzvláště v krizové situaci.

  1. Ty to kazíš!

  2. Sprej je skvělá věc, která výborně funguje třeba v rukou fízla proti demonstrantům nebo možná proti kolegovi kanclu, co se pokusí na teambuildingu přefiknout sekretářku. Kde naopak nefunguje je útočník pod vlivem chlastu, drog nebo hormonů. Alespoň to přepadení probrečí oba. Já zas slyšel že nejlepší je zavolat 158.

   1. No a ono jaksi někdy když vás někdo napadne a máte na reakci řádově sekundy, tak se musíte bránit hned a není prostor na dlouhé povídání si přes telefon a poté ještě 20 minut čekat, než se otrávení policajti konečně dostaví. Nebo když vás někdo napadne, tak ho požádejte, ať si mezitím laskavě dá někde kafe zatímco vy si zavoláte na 158. Dejte mi pak vědět, jak to dopadlo. A pepřák je překvapivě účinný … jednou jsem s ním při manipulaci nechtěně fíkla do prostoru a příjemné to zrovna nebylo.

    1. To byl pochopitelně vtip na téma „Co jsem slyšel, že je nejlepší na sebeobranu“. V Praze se dělá/dělal? kurz sebeobrany pro ženy, kde finále bylo po setmění u východu z Modřanské rokle. Účastnice věděly co dělat, věděly, že je to jen jako, nicméně neznaly „zkoušejícího“ a přecejen tam chodí i jiní lidé, takže nebylo jasné jestli tenhle týpek je instruktor nebo se to nějak zvrtlo. Téměř bez vyjímky neudělaly vůbec nic, natolik je zkouška opravdová. Pepřák a 158 řadím do stejné kategorie účinnosti. Někdy to na někoho může zabrat.

     1. A tak to jo, to pardon. Ono totiž mezi námi existují i jedinci, kteří takhle fakt uvažují, takže jeden nikdy neví. Předposlední věta vašeho komentáře je ale imho mimo, o účinnosti pepřáku se dá debatovat, pořád je to ale obranný prostředek, který můžete použit hned, zatímco na policajty můžete naopak čekat nekonečně dlouho.

      1. Na účinek pepřáku taky můžete u někoho čekat dost dlouho i v případě, že ho ve stresu najdete v kabelce, otočíte správným směrem, trefíte se a není vítr nebo déšť. Stejně tak se může stát, že někoho odradí spojený hovor na 158 :-) Ani s jedním nemám osobní skušenost bo lidi nesprejuji a s fízly se nebavím.

       1. No moje osobní zkušenost s policií je, že na ně můžete pohodlně čekat třeba i hodinu. Zkušenost s pepřákem jsem už popsala. Mi přijde jako úplný nesmysl srovnávat čas příjezdu policie a čas začátku působení pepřáku ale budiž ….

        1. A zkoušela jste si účinek pepřáku při rvačce v dešti, v heroinovém absťáku, na koksu, při nasazených brýlých? A to se stále bavíme o situaci, že ho včas najdete a nasměrujete.

         1. Na smažku v rauši nebo absťáku nemusí fungovat ani celý zásobník 9×19, jak prokazují četné zdokumentované střety z USA.

          CO z toho plyne?

          1. Plyne z toho spousta zajímavých věcí. Namátkou třeba to, že brokovnice nebo karabina je lepší než pistole, a také z toho plyne, že pánev je lepší terč než hrudník.

          2. ocs: tak jistě, když Vás přepadne v podchodu parta zfetovaných blbečků, prostě na ně vytáhnete karabinu, co jste měl tuhle v divadle na klíně… Svatá prostoto.

           Není pak lepší třeba granát? Nebo rovnou tank?

           By to chtělo trochu uvažovat v kontextu diskuse. Že větší ráže typicky při střetu s člověkem nadělá větší paseku není nic objevného, ale pro praktický život z toho zas tolik věcí neplyne.

          3. Ale nezvanou návštěvu by tou karabinou bylo možné uvítat, ni? Granát je doma na peachu, nadělá moc bordelu.

          4. Vhodná brokovnice (ideálně něco s kratší hlavní) bude z rozumně dostupných řešení (se ZP téměř jakákoliv, bez ZP jen něco co je vyrobeno do roku 1890) na obranu obydlí asi nejlepší.

          5. To je zase americký nesmysl. Mě v obydlí nikdo nikdy neohrožoval, to je krajně nepravděpodobné (nebydlím na Matiční). A stejně stačí zabouchnout dveře a zavolat opicajty.

           Problémy právě nastávají když domov opustíte. A tam tahat něco historického o váze několik kg je dost nepraktické.

          6. Kabrnak:Tak to chápeš!A ty tvoje obavy z kompletně dosranýho průserovesmíru nám vysvětlíš?

          7. Velmi hezkou analýzu toho, proč je karabina vhodnější než pistole, napsal Larry Correia, jehož sloupky ostatně vřele doporučuji obecne.

          8. fatdwi: Jak to čtu tak ocs má velmi zromantizovanou představu o reálném použití palné zbraně na obranu. Teda takové abych si po takovém použití nešel sednout do chládku. Značně omezující problém u pistole je zejména legislativní, když si odmyslím nutný a poměrně drahý předpoklad pořízení zbraně a tréninku (který ani drtivá většina držitelů nedělá).

          9. Ano, při použití zbraně v sebeobraně policie asi bude více řešit obránce, jestli obrana byla přiměřená než že by pátrala po případně přeživším a uprchlém útočníkovi.

          10. OCs má představy založené na dost rozsáhlých zkušenostech z různých caus. Vizte pro srovnání např. kapitolu „Co říkají čeští soudci“ v Ecce Homo Armatus.

           Dále pak jakkoli šance na skutečně poctivé a spravedlivé posouzení bez různých (proti)právních excesů — jak se lze dočíst zdaleka nejen, ale i tam — není ani zdaleka skvělá, je pořád relativně méně špatné strávit rok ve vazbě, než celý zbytek života na kolečkovém křesle, o variantě, že vůbec žádný zbytek života nebude, ani nemluvě.

           Finálně, u palné zbraně je naprosto zásadní velmi vysoká šance problém vyřešit pouhou hrozbou. Ze zjevných důvodů nejsou a nemohou být v tomto směru k dispozici kompletní statistiky, avšak dostupné odhady uvádějí čísla enormně vysoká (ibid, str. 152 dole).

           Vlastně ještě jedna poznámka: ano, bez nejmenších pochyb, ideální je kombinace palné zbraně a dobrého a častého tréninku; o tom není nejmenšího sporu. Důležité a mnohem méně obecně přijímané však je to, že palná zbraň a žádný trénink je pořád mnohonásobně lepší varianta, než nic — především (ale nejen) právě pro ten minulý odstavec.

     2. To mě nepřekvapuje. Pro průměrnou ženu je nejlepší obranný prostředek se do takové situace vůbec nedostat. Váhová převaha chlapa, fyzická síla, mentální nastavení ženy a nutnost s efektivními obrannými prostředky trénovat je něco, co ze sebeobrany žen dělá frašku.

      1. Pro naprosto každého je nejlepší se do (sebe*)obranné situace vůbec nedostat. Ne vždy se to ale podaří.

       A právě vzhledem k rozdílným fysickým schopnostem je jediné** smysluplné řešení palná.
       ___
       * Hodně se zapomíná na obranu jiného, a to je špatně — obecně je při ní mnohem lepší šance na úspěch (a zajisté, o něco náročnější vyhodnocení situace).
       ** Jediné v kontextu variant, o nichž se zde bavíme. Jinak samozřejmě kupříkladu „všude chodit s kvalitní a dobře vycvičenou ochrankou“ je ještě mnohem lepší, no akosi…

       1. Pepřák je do kabelky základ.Ale je potřeba instruktáž, ne jen přečíst návod.Například aplikace až, když jde do tuhého.Zatím ale nepoužila, tak dělám jen revize jak u hasičáku.

        1. Doplním, že instruktáž byla na přání.Ta moje umí taky pěkně kopat a „n“ pohledů do očí.Tohle je téma, o kterým by se mělo mluvit, ale nepsat návody a brožurky.Někdo se toho chytne a přijde zbytečně o život, nebo skončí v lochu.

        2. Sprej je (lepší než vůbec nic, ale jinak) dost naprd. Většinu útočníků spíš naštve, než aby je zastavil, obzvláště pokud jim v krvi kolují různé zajímavé sloučeniny (blbým etanolem počínaje).

         1. Já hlavně nechápu, proč to někdo řeší.

         2. Nevim co Tu vsichni pouzivate za sprej ale takovej nervak s natem bezpecne vypali sliznice takovym zpusobem za chvilka zureni a potom uz Jen zmitani v bolestech

      2. Pro prumernou, slabou zenu je nejlepsi prostredek k obrane silove obdareny partner. Je to jedina potencialne zbran, kterou umi kazda zena dobre ovladat.
       Pak uz jen 158.

       1. Což je totéž v tmavě modrém.

       2. Vtipné, ale ruku na srdce.To by bylo peklo.Pro oba.

      3. Kurzy sebeobrany pro zeny jsou k hovnu. Toliko nazor zeny, ktera se zabyvala bojovymi sporty od svych (esli si dobre vzpominam) 6 let, v jednu chvili delala 3 a z toho v judu byla na amaterku hodne vysoko. A pak ji kousek pred 30. narozeninami zbil jeji o asi 5 kg lehci IT, kterej vypadal, ze by se zlomil ve vetru. (zatimco holcina vypadala jako muzatka) Jsme se tehdy sesli u stolu pote, co partnerky absolvovaly kurz a diskutovaly nad tim, jak se nyni ubrani. Jeji slova byla – je to k hovnu, neubranite se, nauc se dobre utikat. Nasledne pridala k dobru historku proc. Tehdejsim partnerkam to dost zkazilo naladu. (pritom dnes se to na serioznich kurzech opakuje do zblbnuti – utec, kdyz to jde) S nami by mozna holciny polemizovaly, ale s ni to slo tezko, pac vsechny vedely, ze je v sebeobrane o rady lepsi :D (historka v podstate je, ze se pohadala se svym ajtikem, doslo to tak daleko, ze ajtik dostal rudo pred ocima a poslal ji do nemocnice)

       1. Pokud jsem mluvil s napadenými (muži i ženami, nebylo jich zase tolik) nebo s lidmi, kteří o nich něco věděli, tak pokud tam není náznak, že může dojít k útoku, nebo je chybně vyhodnocen, má útočník výhodu překvapivé rány a ta často určí další vývoj. Kluk od modrých baretů mi sám tvrdil, že pokud na něj někdo zaútočí překvapivě, má velmi dobrou šanci, pokud první ránu dá dobře. Nemalá část lidí také nepřechází okamžitě do plného bojového módu, chvíli tak nějak nevěří, co se děje. Kamarádka stopovala ve dvou, běžkyně, parašutistka, karatistka a nakonec oběť vraždy – spolu s kamarádkou (káply na nadrženého uprchlého vraha, ten se nezakecal).

        1. Ano, to samozřejmě platí; na druhou stranu to ale není typický případ, typicky mívá napadený možnost se se situací srovnat včas. Srovnej prosím také toto.

       2. Úplně bych nesouhlasil s tím, že kurz sebeobrany pro ženy je k hovnu. V době, kdy jsem se věnoval BÚ jsem trávil kolem deseti hodin týdně cvičení, k tomu samozřejmě nějaké to cvičení (běh, plavání, TRX atd.), parkrát jsem si zašel „ke konkurenci“, a např. tréninky Krav Magy bych vyhodnotil tak, že to bylo ne k hovnu, ale ještě daleko horší. Protože mít utvrzené sebevědomí, že „tohle jsi už dělal tisíckrát“ (jenže tisíckrát s protivníkem, co ti nechtěl nic udělat, takže se učíš bránit proti špatnému útoku = trénink na hovno) je spíš ještě rychlejší zkratka do rakve, než neumět nic. Zvlášť s mantrou „kopni ho do kulí a uteč“, což samozřejmě každý násilník očekává. Takže místo krásné rány do kulí natrénované do lapy přijde rána do lýtka nebo stehna, což sice bolí, ale bolí to oba. S velkou pravděpodobností to babu bude bolet víc. A pak dojde na běh?

        Jako přiznejme si realitu – ženská je dle sportu někde zhruba kolem 85 % výkonu chlapa (nejmenší rozdíl je tuším ~92 % u běhu na 400-800 metrů) až k extrému kolem 65 % chlapa v kulturistice při zvedání železa. Takže i dobrá běžkyně to má kurva těžký proti průměrnému chlapovi, přičemž zásadní nevýhoda je, že ve sprintu je ten rozdíl větší, a na větší vzdálenosti taky. Když si k tomu přidáš nedejbože automatickou diskvalifikaci z útěku v podobě balerín, lodiček, a podobných píčovin které v podstatě znemožní běh…

        1. Nejlepsi sebeobrana je pouziti mozku a vyvarovani se toho aby se clovek musel k nejaky sebeobrane uchylovat. Takze tam kde je potencial prijit k uhone proste kurva do pici nelezu.

         1. Tak teď mám třeba ve feedu informaci o tom, že v Brně Komíně mladík zabil ženskou v rodinném domě, k tomu pobodal další ženu a chlapa. Tak ti třeba možná seděli doma, žádné nebezpečí nevyhledávali… jako jasně, když půjdeš v noci po Bratislavské, asi tomu jdeš naproti. Ale vím i o pokusu o… těžko říct co, když slečna zastavila na křižovatce Veveří-Grohova chodcům, za bílého dne. Měla zamčené dveře, takže na zjištění o co šlo konkrétně nedošlo. A takhle můžeš iterovat. Je ještě bezpečná stezka mezi Kamenkou a Antroposem, ve dvě hodiny? Co v pět? V sedm? V osm?

          Mně tak trochu přijde, že takové to ex post hodnocení lokality a času může dost zkreslovat.

          1. Stává se.Byls u toho?

          2. to karkulka

           nesmyslná informace… v Brně Komíně šlo o domácí zabijačku… kluk 20 let, na fetu, zabil přítelkyni a napadl její rodiče, emoce, nevěra?, hádky… nebyl cizí osoba která by vnikla do domu

        2. A doma proběhla instruktáž?

         1. Dotaz na Karkulku.

         2. Nerozumím otázce?

          1. No jestli svojí paní cvičíš, anebo to necháš na ní?

          2. Bez komentáře, děkuji za optání.

          3. Strach je zabiják.Těšilo mě.

          4. O to nejde, ale soukromí je „soukromí“, že?

          5. Když to řekneš obecně, tak jaký soukromí?A to je, oč tu běží.Dobrden!

        3. Karkulka – mohu potvrdit. Kamarádka na tom fyzicky není špatně a tou dobou byla dost dobře (lezení, před tím sprinty, VHT…). Řidič (stopovala) měl jednosmyslnné narážky a když se ohradila a vypadala, že se bude bránit, tak jí znehybněl na sedadle, jednou rukou. Naštěstí ne zcela, vytáhla nůž, řidič zastavil a umožnil jí vystoupit. Ale říkala, že její představa o tom, co zvládne, se dost rozplynula.

         1. LWG: A přestala pak jezdit stopem? Bála se od té doby?

          Jako, nejsem zastánce těch blbých keců typu „říkala si o to“, nicméně: měl jsem kdysi přítelkyni. Svěřila se mi s dávnou zkušeností, kdy šla sama do lesa, za bílého dne, blízko civilizace – a byla znásilněna. Prostě si myslela, že když si sama vyrazí na houby, že se jí nemůže nic stát a doslova řekla „myslela jsem, že mě Bůh ochrání“, uf.

          Byli jsme spolu 5 let a že by byla opatrnější… vracet se sama odněkud v noci, žádný problém. A že mi nebrala telefon, abych aspoň věděl, že je v pořádku, byla jen třešnička na dortu. Nejvíc mě nasrala, když si postěžovala „není mi dnes nějak dobře, jenom zavedu dceru za roh ke kamarádce a vrátím se za 5 minut“ – nevracela se půl hodiny, pak jsem jí 20x zkoušel volat, marně, bylo to večer, už byla tma, vyrazil jsem ven, že jí půjdu hledat, jestli třeba neomdlela a neleží někde na chodníku a potkal jsem ji rozesmátou od ucha k uchu, zatímco mně už se vařila krev v žilách… na otázku „proč mi nebereš telefon, kdes byla tak dlouho“, odpověděla „kecali jsme, no“.

          Měl jsem jinou přítelkyni, která se chovala podobně zodpovědně, vracela se běžně sama o půlnoci z nějakého tahu, navíc ožralá a běhat neuměla ani střízlivá, bojové sporty nedělala a ani nenosila ani ten blbej pepřák.

          Přesvědčení některých ženských „mně se přece nemůže nic stát“, zvlášť s tímhle přístupem, je dechberoucí.

          1. Holt nežijeme v Bronxu, nebo v Johannesburgu. Snad tahle lehkomyslnost vydrží.

          2. „Bronx“ jsem slyšel použít pro nějakou čtvrť města v ČR, myslím, že šlo o Kolín. Byla to sice nadsázka, ale nějaký reálný základ to mělo. Každé větší město má asi nějaký ten bronx, Praha jich bude mít hned několik; nedávno jsem náhodou vystoupil ve stanici metra Vltavská a stačilo, příště vystoupím jinde. Kdybych byl drobná bílá holka, tak tam nepůjdu ani ve dne, ani v noci.

           Na druhou stranu, některá místa jsou nebezpečná jen zdánlivě – kdysi mě vyslali na služební cestu do Ženevy a firma vybrala nějaký hotel, kde jsem se měl ubytovat. Ulice vypadala příšerně, spousta kurev, negrů a drogových dealerů… nicméně jsem se o té čtvrti dozvěděl, že je to naopak bezpečnější než jinde, protože děvky a dealeři nechtějí, aby jim kapsáři a podobná svoloč odháněla zákazníky.

          3. „Bronx“ jsem slyšel použít pro nějakou čtvrť města v ČR
           Cejl?:-)

          4. Jojo, Cejl+Dornych.

          5. Sysop 6.9.2022 v 19:15

           Tak.

         2. LWG: Popiš to znovu a v klidu.Nebo jí zavolej, ať ti tu historku přeříká.Čekáme.

       3. deacon: Tuhle historku si pamatuju, nebylo to tak, že ho napadla první? Prostě vyprovokovala hádku a ta eskalovala až v něm bouchly saze?

        Jako když se někdo ocitne v pozici „krysa zahnaná do kouta“, tzn. nedáte mu možnost utéct z konfliktu (a to je i ta domácí hádka), tak vypění a adrenalin dělá svoje. Chlap je od přírody fyzicky silnější, tak v takové situaci zmlátí ženskou i když má nějakej barevnej pás v judu.

        Na druhou stranu, když vás někdo někde přepadne, záleží na jeho motivaci, často mu jde o to vás okrást nebo prostě píčovat, předpokládá slabou oběť, co se nechá oškubat jako kuře, ale pokud mu dáte najevo, že to vy nejste, tak často raději zdrhne. Je tu v diskuzi dost příkladů, třeba to „neser nebo vytrhnu plaňku z plotu a udělám z tebe krvavou kaši“.

        1. Jako když se někdo ocitne v pozici „krysa zahnaná do kouta“, tzn. nedáte mu možnost utéct z konfliktu
         Asi dvakrát se mi stalo, že druhá strana mužského pohlaví nepochopila, že jí dávám šanci důstojně se vyhnout konfliku…..:-)

   2. Mnohem lepší než volat 158 je volat „Hoří!“ Taky to nejspíše nepomůže, ale pořád je ta šance mnohem nadějnější.

    1. ano, stará moudrost praví, že na rozehnání velké hromadné hospodské rvačky je nejlepší volat hasiče. a ani není nutno zapalovat záclonu.

    2. To náhodou nemusí být až tak špatné řešení (hystericky zařvat, ne volat 158 :) ), zachovat se zdánlivě iracionálně může poskytnout těch pár sekund potřebných k útěku.

  3. Podle mňe je pro vobranu nélepčí hůl.
   Je furt v ruce, néni pro ňu potřeba šahat.

   1. Pokud jsi o holi nebo Druid, tak je to přirozené.

    1. Špacírku může nosit naprosto kdokoli, celkem bez ohledu na tělesný stav a zaměstnání.

     1. Jasně, to byla prdel.Když vejdu do lesa, najdu si hůl.Klasika.

     2. Po nějaké už dlouho pošilhávám. Nosit by se dala při zvláštní příležitosti jako doplněk vhodného outfitu. Jen mám dojem, že bych v tom (vhledem ke svému nereprezentativnímu vzhledu) vypadal nějak takhle :(
      https://duckduckgo.com/?q=birmingham+tom+hardy&t=ffab&atb=v220-1&iar=images&iax=images&ia=images&iai=https%3A%2F%2Fi.pinimg.com%2Foriginals%2F63%2Fa5%2Fd1%2F63a5d117792ee7ad69de78087a60077b.jpg

      1. Ten typek ma styl. To se ceni.

      2. Ono je to v životě trošku jinak.Pane autore.Když to zažiješ a přežiješ, tak buď děkuješ Bohu, anebo vychladneš.Jako v případě článku o střetu s policií na silnici, všechny rady a knihy jsou k prdu.

       1. „…všechny rady a knihy jsou k prdu“. Něco takhle hloupého a arogantního jsem dlouho nečetl.

        1. Tos to vytrh.Knihy a rady jsou užitečné.Jen ne ty, které se zabývají tímto tématem.

       2. Nejsou k prdu, ale nemusí vždy fungovat, zejména při první zkušenosti.

        1. To „ale“ tam taky může znamenat penál.

      3. Hm, přepadl mě vožralýho nějakej blb na cestě z hospody, ani mě asi nechtěl okrást, ale zmlátit starýho dědka, pro zábavu, jenomže já jenom tak vypadám a zase tak starej nejsem, a naštěstí byl ještě kousek vedle kamarád, a adrenalinem jsem dokonale vystřízlivěl, tak jsme ho ve dvou dokázali shodit na zem a zmlátit (a byl docela dobrej), ale nakonec vyskočil a utekl. No, a já jsem měl tříštivou zlomeninu lokte, a od té doby mám jenom jednu ruku dlouhou, a tak krátká má hybnost cca 30°. A to jsem ještě dopadl v podstatě dobře.
       A to ho kolega naštěstí nemajzl přes hlavu těžkým zámkem na kolo, protože kdybychom ho zabili, asi by se to dost řešilo.
       Není o co stát, nejlepší je opravdu utéct. :-(

       1. A co to bylo za vrh?Ten útočník?

        1. Nějakej mladej blbeček, asi trošku vyhypovanej nějakou dobrotou, co mě považoval za snadný cvičný cíl…

         1. Tak máš snad už statisticky vybráno.Mě si jednou nějaký ukrajiský pako spletlo asi s bankovním úředníkem.Měl jsem v ruce takovej ten hliníkovej kufřík, co v něm nosím kabely a krabičky ke kytaře.Ten čurák vytáh nůž a posunkama řek, že ho chce.Tak jsem mu ho předal.Snadná kořist.Jakmile se bezstarostně otočil, zlomil jsem mu nohu a nechal ho tam ležet.Kufřík už ale od té doby nosím černý.Teď je tady hodně opic a nechci se moc třpytit:-)

          1. to forge

           dobrej tip s tím okamžitým předáním kořisti… jen pro pořádek, tu nohu jsi mu zlomil když byl bokem, ne?… ne když byl úplně zády?

          2. Ne, zlámal jse mu holeň a lýtko.Když odcházel.Zády.Vím, je to hnusné, ale nůž taky tak vypadal.Žádná lítost.

          3. to forge

           etiku teď neřeším… udělal jsi správně… mě de o techniku, jako zboku to chápu, ale jak úplně zezadu zlomíš nohu?… to jako prošlápnutím lýtka?

          4. Co si pamatuju tak jsem mu dupnul lýtko.Ten zvuk si marně z hlavy vyháním.A jako muzikant to mám nadosmrti.

          5. Od teď seš pro mě Hustej Forge… a ještě k tomu muzikant, pro mě chráněná VIP osoba… (muziku miluju ovšem zároveň jsem nahluchlej, v dětství skoro hluchej – blbá kombinace, nemůžu muziku sám dělat)

   2. Nélepčí hůl je ta hromová :)

    1. Jako, ze kdyz ji lump uvidi, rekne „a hrome!“? :-)

     1. To je hůl, kterou USA vyvraždilo původní obyvatele, a pak obsadili jejich zem. Aby od té doby USA mlátilo celému světu o hubu, jak je USA mírové a ostatní staty – dnes Rusko – agresivní. Nejagresivnější jsou státy, které mají ropu nebo tak něco.

      1. Nene, urcite ne, hromovy klacek popsal pan Karl Friedrich May, ale moderni Nemci nyni sami uznavaji, ze to byl rasista, ktery pres stereotypy zcela mylne popsal demokraticky se rozvijejici zapadni vzor ;-)

       1. Největší vinou Máyovek je, že lidé získávají mylný dojem, že Indiáni jsou morálnější než třeba cikáni, černoši, muslimové nebo Joe Biden.

        1. Protože si pamatují Vinnetoua, ale už ne Tanguu.

      2. Já měl dojem, že původní obyvatele vyvraždily neštovice, a hromovými holemi se to jen dolaďovalo.

       1. původní obyvatele nikdo nevyvraždil, alespoň ne teda v USA. Latinská Amerika je něco jiného, tam se s tím španěláci opravdu nesrali. Karibský indiány vyhubili snad ještě dřív, než se Otcové poutníci, celí zeblití, vylodili na Plymouth Rock.

        1. No možná, že všechny rovnou nepostříleli, nicméně oplotit je někde v pustině, kam jim dodávám chlast a hlídám to armádou je tomu velmi blízké.
         V Karibiku je taky nechtěli hned likvidovat, akorát Indiáni nepochopili dobrodiní stálé práce v cukrovarnickém a tabákovém průmyslu, respektive někteří prostě jen neplnili normy.

         1. Ony ty evropské nemoce notně pomohly, i když se Indiáni odvděčili syfilidou.

    2. @ocs&vltava
     Když už hůl, tak v automotive designu v kombinaci s nožem 3 v 1 ;-)
     https://www.chladnezbrane.eu/hole-se-skrytou-cepeli/vychazkova-hul-s-cepeli–fast-and-furious–ii–jakost-v-2/

     1. Já také — z ryzího staromilství — nosívám špacírku s kordem, ale z hlediska obranné situace je to spíše nahouby, a pokud by došlo na lámání chleba, téměř jistě* bych ten kord nevytahoval, hůl bych použil prostě jako hůl.
      ____
      * Pokud bych neodhadl, že je opravdu hodně vysoká šance problém ukončit pouhou hrozbou.

      1. Mě taky napadla jistá forma staromilství. Kupříkladu jsem si pořídil revolver běžné ráže (žádný handcannon na dostřelení raněného hrocha). K němu pěkný kožený holster a nosič na speedloadery, které jsem si dneska zcela současným způsobem vytiskl na 3D tiskárně. Mám tak qér nad kterým jsem ještě pár let zpátky vohrnoval nos, protože mi přišel zastaralý. A mám z něj radost. Asi se u mě projevuje nějaké znechucení ze současné doby nebo co. Chvílemi bych byl ochoten všechny moderní vymoženosti vyměnit za delší řetěz.

       1. Až budou všude kolem pobíhat zranění hroši, bude se hodit :P

         1. BTW jaké náboje se do toho strkají?

          1. Je to malorážka, 30-30 Win :)

          2. Nicméně zpětný ráz to má mnohem příjemnější než běžné .357

          3. V těchto rážích mi revolvery dávají nejlepší smysl :-)
           Co se týče zpětného rázu, tak tady toho asi dost absorbuje hmotnost onoho drobečka (?)
           Ta moje skorokapesní .357 kope hrozně. Žena s ní nechce střílet, ani když nabiji .38 spc

          4. Já zpočátku hodně uvažoval o 45-70, což je ještě daleko klasičtější ráže; nakonec ale vyhrála ta 30-30, protože 45-70 se špatně shání a stojí majlant, pokud si nepřebíjím sám, a k tomu jsem se dosud nerozhoupal (ačkoli se na tom postupně pracuje, už mám lis, váhy, jednu matrici a spoustu mosazi :)), a také má 30-30 poněkud lepší balistiku. Ale zpětně mne to pořád občas zamrzí…

           Ano, zpětný ráz krásně pohltí hmotnost zbraně. Na rozdíl od lehounkých revolverů s krátkou hlavní, co kopou jak splašené muly.

           Ale úplně ideální to taky není, je přec jen hodně znát, že je krátká hlaveň a nějaká ta škvíra u válce — standardní kupované střelivo z toho létá tak bajočko někde kolem 310-320 m/s, což je dobře půlka typické rychlosti z pušky.

          5. Je vidět, že jde o puškový náboj. Na druhou stranu, pokud s tím člověk neloví …
           Rychlejší prach by tomu asi pomohl; pokud by nezpůsobil nějaké návazné problémy. Mě se to kecá, přebíjení včetně prachologie jsou pro mě úplná černá magie :)

          6. Jojo, kde to hoří, je hezky vidět tady :)

     2. A co tohle?
      https://www.cold-steel.cz/obranne-destniky-e-i-limited
      To je aspoň užitečné, když prší.

      1. @Jihočech Honza 5.9.2022 v 18:08

       Obranny destnik je jeste vetsi masakr! :-)
       +1

     3. @
      Dachsmeister
      5.9.2022 v 9:00

      Ta je fakt husta!
      +1

  4. To úplně nedopovídá mojí zkušenosti se sprejem. Na rozdíl od nože jsem se ho nebál vyzkoušet na sobě :). Po dobrém zásahu přímo do ksichtu jsem byl schopen dokončit útok cvičným nožem na „obránce“ se sprejem. Teprve po tom mě začaly pálit oči tak, že jsem prakticky neviděl. Po téhle zkušenosti jsem sprej vyřadil. Smysl by mi dával v nějakém větším balení do auta, abych mohl otevřeným okýnkem někomu navonět interiér jeho vozu třeba na semaforech, kdyby se mnou měl nějaký problém.
   Noži se brání fakt blbě, a to i když je útočník nezkušený a provede něco na styl „prison yard attack“ (jde a bodá spodem někde do oblasti břicha). Absolvoval jsem i nějaký ten kurz a na účinné odzbrojovací techniky moc nevěřím. Ne že by snad vůbec nebyly, ale riziko, že se to nepovede a vy přitom natáhnete ráfy, je příliš velké.
   Velikou výhodu nože vidím v tom, že se ho útočník bojí a pravděpodobně nebude chtít riskovat.

   1. Porta: Tak ono je otázka, která zbraň vám okamžitě zabrání v dokončení útoku. Když je útočník dostatečně „motivovaný“, tak ho nemusí okamžitě zastavit ani kulka, třeba výše zmíněný feťák. Souhlas v tom, že psychologický účinek nože je velký, to je pravda. Ale přesto bych pepřák nezavrhovala. Jednou jsem si ho taky vyzkoušela na sobě, akorát nedobrovolně :) Zapomněla jsem ho při dávání do tašky zajistit a už to bylo. No byla jsem překvapená tím, jak moc je to nepříjemné, rozhodně je to něco, co útočníka minimálně nějakým způsobem indisponuje, pokud rovnou nevyřadí. Je tam určitý náběh, nerozhodí vás to hned, ale postupně, nicméně i tak to může výrazně pomoci, pokud se vám teda nepovede se v rozrušení stříknout do vlastního xichtu :/

    1. Pro mě ta otázka zní spíš: jakým způsobem použitá zbraň zabrání dokončení útoku?
     S nožem je to jak s pistolí. Dobrá rána nebo bodnutí se rovná okamžitému vypnutí protivníka a někdy zase onen prostřílen a dobodán si dojde do nemocnice. Kam střílet, bodat nebo řezat (eventuálně cokoli dalšího podle individuálního vkusu) se ale dá trénovat. Jen ten sprej mi přijde moc měkkej proti vážně míněnému útoku. Nehledě na to, že člověk musí počítat s protivětrem, nebo bočním větrem. Má to moc „ale“ na ne moc účinný prostředek. Snad na psy by to mohlo fungovat dobře…

     1. Taky netvrdím, že je to nejefektivnější obranný prostředek ve srovnání s nožem nebo pistolí, ale je z těch věcí nejjednodušší na použití. Si prostě nedokážu představit třeba nějakou maminu, která se bojí doma šlápnout na pavouka, jak se účinně brání nožem. O pistoli nemluvě.

      1. Pokud se člověk nachází ve vlaku nebo v tramvaji, tak u spreje hrozí zasažení ostatních cestujících ve voze a nepřímo pak i sebe (obzvláště u spreje typu mlha se ve voze se rychle vytvoří velmi nepříjemná atmosféra).

       Pro maminu může být řešení možná vhodný taser. Ale i tam bude dost velké riziko, že jí ho útočník z ruky něčím vyrazí aniž by se dotkl elektrod.

       1. asi myslíš paralyzér. Taser je trochu něco jinýho, tan ty elektrody vystřeluje.
        Obecně, univerzální zbraň na sebeobranu neexistuje: každá má svoje plusy a mínusy a především ji musí člověk umět dobře ovládat a mít pevný nervy a nepanikařit. Což je kámen úrazu. Pistole je fajn, ale nesmí se ti zaseknout o oděv, nesmíš si omylem vyhodit zásobník, musíš se trefit, nesmíš trefit někoho jinýho, nesmíš si při tasení prostřelit nohu a když ji vytáhneš, tak se ti nesmí klepat ruka tak, že ti bude lauf lítat deset čísel tam a zpátky. A hlavně musíš být připraven střílet, jakmile útočník nehodí zpátečku. Teleskop ti nesmí při otevírání vyletět z ruky a nesmíš se s ním bát pořádně třísknout. Kasrem nesmíš vykasrovat sám sebe. Nůž nesmíš držet jako prase kost. Paralyzér nesmíš zapomenout zapnout atd.
        Když nechám stranou zbaně palné, tak obecně bych řek, že pro ženský je asi nejlepší paralyzér a pro chlapa nůž. Ale záleží na spoustě dalších faktorů.

        1. Akokoľvek mám nože rád a to aj iné ako kuchynské tak ja osobne by som na seba-obranu volil kvalitný teleskopický obušok a samozrejme mať s ním dobre natrénované.

         1. Pravda je, že ten nůž je spíš na odstrašení. Vyloženě na sebeobranu je ten teleskop lepší, uznávám.

          1. nůž použitelný na obranu (pro člověka který něco takového systematicky netrénuje*) už není úplně nůž, ale spíš meč nebo aspoň mečík. kdo by se s tím tahal.
           velmi efektivně se dá použít sportovní náčiní; „ale pane vachmajstr, já tu bejsbolku nesu, protože jdu zrovna z tréningu“, tenisová raketa, cepín (je-li úročníků více, mlátíme zásadně lopatkou, ne hrotem, to bychom zasekli do hlavy jednomu a stáli dál s holejma rukama), golfová hůl, lyžařská hůlka (ideálně stará bambusová a bez talířku), pumpička (starší delší), hokejka a podobně.

           *) filmová dílka nás ubezpečují, že metr šedesát vysoký sportovec hravě zbouchá holejma rukama čtyřnásobnou přesilu s klacky a noži. nezbouchá. ani hokejista, rugbista, boxer, judista nebo zápasník (nebo nějaký podobný sport, který si spojujeme s fyzickou silou a odolností). není to tak úplně ve shodě s realitou. obvykle dostane první ránu klackem zezadu a po ní si ledne na zem.

          2. Ono se dá efektivně použít kde co, jak praví slova písně – „To, že jsi slabší na to ser, předměty různý do ruky ber“. Problém spíš je, že většina lidí úplně netouží s sebou neustále tahat bejzbólku, rozporku, metr vodovodní trubky, rýč nebo cepín. Výborný je třeba meč, ale civilní pánský dress code už s ním nepočítá někdy od časů Beau Brummela před dvěma sty lety a i důstojníci přestali nosit šavle někdy po první světové.

          3. potom lze do města doporučit pořádný pevný deštník, ten se hodí i jako stabilizační třetí noha, ukazovátko, maják v davu a nakonec i jako ochrana proti dešti. na stavbu pak lze doporučit trasírku, do zahrádkářské kolonie a na hřbitov zkrácené „hřbitovní“ hrabičky.

           mimochodem, deštníky se vyrábějí nejen jako skládací mršky a reklamní předměty na jedno použití, ale existují docela bytelné modely označované jako outdoorové či dokonce taktické, a takovým předmětem lze udeřit zlého vzteklého psa*) opakovaně a nakonec jej propíchnout.

           *) libovolného živočišného druhu

          4. Lukas B: „filmová dílka nás ubezpečují…“

           Film jede podle scénáře, kdy chlapa obstoupí 10 jiných a místo aby ho napadli současně ze všech stran, skáčou mu postupně na pěst a nechaj si rozbít držku.

           (Vyjímka je ta slavná scéna s Kapitánem Amerikou ve výtahu, ale to byl übermensch, takže ze sebe dokázal setřást šest chlapů, co na něm viselo, zlámat jim nohy a nakonec ještě vyskočit z 15. patra, dopadnout na chodník a použít plechovej štít jako airbag, takže se mu nic nestalo.)

          5. Vcelku smysluplný moment, rozumně popisující soudný přístup k sebeobraně, byl v nějakém Indiana Jonesovi — myslím to byl první díl. Míním ten, kdy útočník kolem sebe divoce mává mečem, Indy na něj chvíli kouká, a pak, dříve, než se k němu s tím mečem rozběhne, jej znechuceně odstřelí.
           ___
           Mimochodem. Podle scénáře s ním měl delší dobu zcela nerealisticky bojovat. Ford měl nicméně sračku a blbou náladu, tak se optal Lucase, zda by to nešlo jaksi poněkud zjednodušit. A takhle, milé děti, vznikají nezapomenutelné filmové scény… :)

          6. Tohle je vidět hlavně v amerických béčkových sračkách, kdy osm trénovaných, chladnokrevných kolumbijských zabijáků, nastupuje disciplinovaně, jeden po druhém proti našemu hrdinovi. Nerozumím tomu, ale zřejmě to má nahodit dojem nějaké „férovky“, toho idealisticky amerického typu „zabiju vás jednoho po druhém“ a oni tak skutečně nastupují, takže se to skutečně povede.
           Občas, aby to nebylo tak jednotvárné a k rozředění té absurdity, tak se na hlavního hrdinu oboří i dva naráz, přičemž náš hrdina použije adekvátně drsnější metodu, než je jen prostý úder a odhoz stranou – třeba oběma zlomí-přerazí nohy v kolenech a tak.
           A hned v další, střihem z jiné kamery navazující scéně o kousek dál, už bojují ti dva, ti se přeraženými koleny a ani nekulhají, jakoby se předtím nic nestalo. Měl jsem kdysi v mládí loketní kloub na tři kusy a nezvedl jsem tou rukou ani igelitku, ve které jsem na úrazovku vezl zdravotní dokumentaci..
           Netuším, kdo má u filmu tyhle věci na starosti, ale buď je to blbec jeden vedle druhého, anebo -a to spíše- o tom dotyční vědí a snaží se udělat blbce z diváka. A tak samozřejmě ušetřit za vizuálně slušný mazec, co by ale stál s opravdu špičkovými kaskadéry z tohoto ranku, třeba čtyřnásobek honorářů těch průměrných.
           Každopádně je to víc směšné, než cokoli jiného, ale to zřejmě průměrný americký konzument takového materiálu, nevnímá. To si pak vnímavější člověk až říká, proč se vlastně topí milióny, často i desítky miliónů dolarů (většina skončí v CGI a VFX) v natáčení takových sraček.
           Jenže pak se na renomovaných film-serverech objeví zpráva, že natočení takového podprůměrného béčkového spektáklu, přišlo třeba jen na 8M USD – ale celkové tržby z kin, digitální distribuce a od společností jako je třeba HBO MAX, vyletěly například na 40M USD. Nevím to přesně a neznám poměry ve filmařině, ale přijde mi, že pětkrát zaplacené komplet náklady na film, už jsou celkem slušným vývarem, co umožní natočení dalšího, třeba s režisérem slavného jména. Luc Besson, co dělá pro VanDamma, asi není zrovna nejlevnější režisér (a zároveň scénárista), ale přesto pár filmů s VanDammem zcela propadlo a ani se nezaplatily. Jak to probíhá v takových případech, by mě velmi zajímalo.

           Krásná hláška proběhla během filmu Nothing Hill, na jakési rodinné sešlosti, kde Anna Scott (Julia Roberts) jako aktuální „superhvězda“ a při diskusi o platech celkem bezelstně prohlásila, že za svou poslední sračkovou sci-fi, dostala 15 miliónů dolarů.
           Vystihuje obecný trend přeplácení filmových hvězd, až k opravdu absurdním honorářům, kdy ani není jisté, že film nepropadne, byť hvězdně obsazen.

           Až na výjimky, je tohle pro hollywoodskou „tvorbu“ skoro typické. Hlavně, že se prachy točí a je skoro jedno, že hlavně ve sračkách.
           Cílovka, které je tohle určeno, o které je dobře známo i její průměrné IQ, si takových věcí ani nevšímá. Bojuje tam přece proti padouchům a kolumbijským zabijákům jejich milovaný Rambo „smutný baset“, nesmrtelný Ivan Drago, či pohledný chlap Jason Statham, ze kterého se holkám rosí oči a patrně i něco jiného. A je vlastně jedno, kolik tam je padouchů a jak to probíhá – důležité je pro cílovku to, že tam jejich hrdina nakonec neumře, přemožen osmi profizabijáky a v krutých bolestech, kdy ještě stihne vyslovit „všecky vás stejně zabiju“ :D

           Francouzská kinematografie, ta je tomuhle „trendu“ tak vzdálená, že to snad ani víc nejde. Přitom i ve starších francouzských filmech, třeba namátkou ve Třech mušketýrech, kde se to bitkami jen hemží, taky na jednoho z udatných mušketýrů nastoupí buď tři i čtyři naráz. Ti předtím, Porthosem sraženi ranou mečem/kordem/trámem/utrženou ojí od vozu/co je po ruce – opět na dalším střihu oprášeni. vstávají a opět útočí. Ale je tam nějaký zásadní důvod, či žabožroutí fígl, proč to stejné, ale ve francouzském podání vůbec nevypadá tak směšně. Některé ano, protože je to žánrem akční komedie.

          7. mimochodem, v mé bublině bylo nejvíce kapsářů a městských šmejdů zahnáno mlácením – obyčejnou kabelkou nebo tím deštníkem (za doprovodu křiku). samozřejmě může to být zkresleno tím, že v praze už dávno není bronx a někde v polobrazílii kde kvete byznys s chudobou to může být úplně jinak.

          8. Ja myslim, ze docela dobra videa ze zivota, zejmena z Jizni a Latinske Ameriky jsou treba na Navratdoreality.cz. Po odfiltrovani hnusu, sracek a balastu jsou tam ruzna videa z prepadeni, vrazd, okradeni,… a ono se to semele tak rychle, ze mudrlant nestaci cucet. Zato vetsinou ti se strelnou palnou jsou docela uspesni.

          9. Nejde o peníze, jde o to, že akční scénu je třeba natáhnout, protože akční scény jsou podstatou akčního filmu. Taky o choreografii, protože scéna musí být koukatelná a přehledná (třeba proto je ve filmech v noci vidět) a individuální souboje (nebo 1:2) se dobře točí, navíc se dobře připravují choreograficky. Akční filmy jsou z principu nerealistické, takže to, jestli hrdina kosí všechny po jednom, nebo jestli je jako Bud Spencer v Hroších v Africe sejme všech osm najednou je v tomhle úplně fuk. Westerny jsou taky nesmyslný, včetně nesmrtelných klasik jako Leonovky. Válečný filmy jsou nesmyslný. I to porno je nesmyslný.

          10. Někde dělali průzkum mezi lidmi co se ubránili napadení a zjišťovali jaké provozovali sporty. Překvapivě mezi těmi co se ubránili bylo dost hokejistů (hokej bývá někdy hrubý sport a hokejisté mají asi vycvičené reflexy „když do mně najel v plné rychlosti ramenem, štouchnu zpátky“)

          11. To možná platí v Kanadě, v ČR se ubránili všichni Vietnamci, a to absolvovali v domovině jen školní tělocvik.

          12. Za války s USA.

          13. Puvodni rakosnici jsou docela mrstni. Nastesti ti domestikovani uz jsou stejne neohebni, lini a vyzrani, jako my.

          14. Za války s USA se právě Vietnamci neubránili. VCálku totiž začal Severní Vietnam a Jižní se (s pomocí USA) bránil. Útočník nakonec zvítězil. Navíc podrazem, protože v roce 1973 podepsal s Jižním Vietnamem mírovou smlouvu, pak počkali až Američani odejdou a pak Vietnamskou republiku napadli znova a tentokrát poměrně hladce dobyli.

        2. Kdysi dávno jsem se rozhodl udělat si zbrojní průkaz,abych si mohl pořídit palnou zbraň na sebeobranu.Zkoušky jsem udělal a zbraň si pořídil, ale během přípravy na zkoušky a čtení článků o nutné obraně jsem pochopil, že použít zbraň není ze zákona tak snadné,jak jsem si myslel.(když tě v noci obstoupí pět nepřizpůsobivých,řeknou ti ať jim dáš peníze a mobil,jeden tě napálí pěstí až upadneš a ty použiješ pistoli a někoho z nich zastřelíš,pravděpodobně skončíš v base). Tak jsem přemýšlel co si pořídit jako zbraň první obrany(teleskop,slzák) Nakonec jsem se rozhodl pro trénink Krav-maga a myslím,že to byla dobrá volba.Sice nejnáročnější na čas a fyzičku(4 roky tréninky 2x týdně) nejdražší (cca 12 000,-za rok x 4 plus vybavení dalších 10 000,-) ale stálo to za to.Někam mě to posunulo.Dnes nosím pořád teleskop, pistoli jen občas a každý den ráno se modlím, ať nic z toho nemusím použít.Když se na mě někdo čertí,třeba na silnici, pěkně se něj usměju, gestem se mu omluvím (i když za nic třeba nemůžu) zamávám mu a neřeším.Nejlepší řešení konfliktu je vyklidit pole.

         1. Absolvoval jsem pár tréninků Krav magy v Brně, a pokud tohle někoho mohlo někam posunout, tak leda blíž k hrobu. Fyzička se dá trénovat i jinak než na tréninku (s výhodou toho, že člověk trénuje co potřebuje), a 2 tréninky týdně, pokud v nich je i nějaká fyzička si nemyslím, že člověka nějak závratně posunou.

          Ale tak to víte nejlíp sám jak to je.

          1. Zaklad je, trenovat pravidelne. Problem je, ze fura lidi si proste sama neprikaze, aby jen tak ze sve vule sla treba 2x tydne sama trenovat. Jednou se na to vysere protoze, pak dvakrat protoze toto a tamto a nakonec je z toho kulovy. Vyhoda spolecnych treninku je, mimo jine, prave to, ze tam proste musis. A donutis se.

          2. Já to nemyslím tak, že má trénovat sám, ale že když už trávíš tréninkem poměrně malé množství času (2×1,5-2 hodiny týdně je opravdu absolutní minimum), tak je škoda ještě z toho už malého času ukrajovat čas na zažívání/učení se tím, že budeš dělat něco, na co sparringa nepotřebuješ.

         2. Tyhle teorie jsou hezký.Mám za to, že palný patřej do přestřelek.Anebo domu.Nošení bych možná pochopil někde na Severu, ale nevím, nikoho tam neznám.

          1. Jestli máte ZP, zajděte si na kurs MV-101. Tam je nutná obrana probírána jak z teoretického, tak i praktického hlediska. V USA bylo jenom letos 5 případů, kdy magor začal střílet po všech ve svém okolí. V Evropě je situace trochu lepší, nicméně podobné případy se stávají i zde. Např. https://cs.wikipedia.org/wiki/Teroristick%C3%BD_%C3%BAtok_ve_V%C3%ADdni_2020 a https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C5%99elba_ve_Fakultn%C3%AD_nemocnici_Ostrava . Případ oprávněného použití zbraně v krají nouzi https://www.idnes.cz/plzen/zpravy/pes-napadl-nebilovy-plzensko-policie-strelba-pistole.A200102_524049_plzen-zpravy_vb

          2. Většina těchto kursů má smysl, a až dosud jsem neslyšel o žádném vysloveně špatném. V poslední době podle mně dostupných referencí je HardTask asi malilinko lepší než Aegis, ale i ten pořád výtečný, Radek Libovický možná ještě lepší, a ani ostatních bych se nebál. Rozhodně něco podobného vřele doporučuji komukoli, kdo si na to dokáže nalézt čas a peníze a má dostatečnou fyzičku.

           Stran informací a zkušeností z celého světa, opět bych si dovolil doporučit excelentní Zbrojnici.

     2. Když mi bylo 16, dostal jsem se (kvůli holce) do sporu s partou podobně starých chuligánů, a i mojí vinou to vyeskalovalo tak, že to bylo já proti nim; jich bylo třeba 10 nebo tak. Protože mi bylo celkem jasné, že tohle mě bude bolet, v nějakém zastření smyslů jsem vytáhl nůž. Díval jsem se kápovi do očí, a najednou se u mého pasu ozvalo cvaknutí, jak jsem ho otevřel. Svítil měsíc, pamatuji si, jak mu sjely oči na ten nůž, všichni náznakem ustoupili, no a já v té chvíli vzal nohy na ramena.
      Moment překvapení zabral, a povedlo se mi proběhnout lesíkem a dostat se mezi lidi dřív, než mě stačili dohnat.
      Ale dodnes to hodnotím jako jednu z největších pitomostí, co jsem kdy udělal. Bez nože by mi hrozili nějaké pěsti a kopance, zato s nožem by taková parta patnáctiletých opilých mohla předvést pěkné rodeo.

      Nůž jsem nosil (a dodnes nosím) mimo jiné proto, že během dospívání měl jeden dospělý borec tendenci mě šikanovat a mlátit (a byl prostě větší a silnější); ve chvíli, kdy jsem za pasem začal nosit nůž (a to i do školy, to by dneska byla pomalu genocida), toho nechal, a když jsme kolem sebe procházeli, mumlal si pod vousy „má nůž, má nůž“. Jen jednou jsme se potkali, když jsem nůž zrovna neměl, vokamžitě začal provokovat, eskalovat, a ve chvíli kdy zaútočil, jsem mu na hlavu vrhnul květináč s ibiškem, a vzal nohy na ramena. Zatímco moje modřiny a podlitiny od něj nikoho moc nezajímaly, šití jeho hlavy už okolí zajímat začalo, a díky tomu mi tenhle člověk definitivně zmizel ze života.

      1. Tohle jsem řešil na základce.Měli jsme kápa ve třídě od začátku a byl v poho.Naopak, byla sranda a měl nápady, jak tu výuku zpestřit.Problém nastal, když zjistil, že jedna holka ze třídy se mnou „chodí“.V tu ránu jí chtěl a došlo na souboj.Byl fyzicky silnější, ale mě šlo o hodně a když jsem ho měl v kravatě, tak jsem mu dal na výběr.Buď prsty do očí, nebo mír.Od té doby klid.To samé na vojně, stejný mustr.Když mě buzerovala guma, zamknul jsem nás a dal jsem mu na výběr.Každý má svojí metodu, opakuju, že návody jsou cesta do pekel.

       1. Na základce jsem řešil podobné věci. Měl jsem tu výhodu, že jsem se přestěhoval z malého města do velkého, navíc mezi intelektuály, kde se nikdo nepral. Já byl zvyklý rány dostávat, základní strategie byla bít se do posledního dechu. Ten největší šikanátor, co trávil půlku času v pasťáku, se se mnou porval hned na začátku školního roku. Byl o hlavu vyšší a navíc měl moment překvapení. Dodnes pamatuji, jak za mnou přišla spolužačka, že se mnou (ona) potřebuje nutně soukromě mluvit, a přivedla mě k němu přímo do pasti se slovy „promiň“. Vyhrál. Spolužáci mi hned říkali, že jsem idiot, že jsem se vůbec bránil; narozdíl od nich jsem ale měl až do konce školy klid, protože podruhé už se mu do toho se mnou nechtělo.
        Tenhle šikanátor nakonec skončil na vozíku, páč si jednoho dne pro svou zábavu vybral chlapce s nevhodnými rodiči. Jak se chlapec vrátil domů potrhaný, milý otec vzal tyč a přerazil jí šikanátorovi přes záda. Pro nás i učitele byl táta hrdina, zbavil školu problému, který si sama vyřešit nedokázala. Akorát za to šel sedět. Dodnes nevím, co si o tom myslet.
        Kdyby tehdy všechny ty ospody, pasťáky a učitelé dělali, co měli, klukovi by nezavřeli tátu do basy. Smutný příběh.

        1. To bejvá, na vojně nám na rotě přistál potetovanej Řek z posádky Dymokury.Ta byla vyhlášená tím, že tam starý vystříleli sapikama kuchyň, páč jim nechutnalo.Samý v tý době pětatřicátníci.Tenkrát se ZVS odkládala po dobu výkonu trestu.A tohle hovado jsme vyfasovali na „vyčištěnou“ Zbraslav.Tak toho jsem jako provianťák doslova užral až do Střešovic.Tam zmizel.Vojna bylo poslední období, kdy nám někdo něco servíroval pod nos.Od té doby si to řídíme sami.

      2. Ne druhou stranu, bez nože bys možná skončil na kriplkáře nebo v penále. Takovej kopanec do hlavy dokáže zázraky a taková parta ožraných patnáctiletých dokáže předvést pěkné rodeo a hlavně neví, kdy přestat.

       1. shane: Sahula by mohl vyprávět, kdyby mohl vyprávět… Přesně to „náctiletí neví, kdy přestat“ se mu stalo osudným, přitom to byli „normální kluci“ (prý).

       2. To je určitě pravda, nakonec to dopadlo nejlépe, jak mohlo. Ale měl jsem z toho utéct dávno před tím, než se to tak vyhrotilo.

        1. No tak, když tě napadne smečka, tak jseš v prdeli.Nevím, co bych dělal.Asi bych jednoho chyt a chtěl výkupný.V tomhle ještě nepolíben.

     3. S nožem je to jak s pistolí. Dobrá rána nebo bodnutí se rovná okamžitému vypnutí protivníka a někdy zase onen prostřílen a dobodán si dojde do nemocnice

      V tomto směru je mezi nožem a palnou (rozumné ráže) rozdíl enormní; zvažujete-li mezi palnými nějaké dvaadvacítky, pak ano, pak to zhruba platí.

      Obecně ale tak zhruba od 9×19 u pistole výš (při vhodném střelivu dejme tomu snad i ten .38 spc/9mm Browning) je šance útočníka zastavit (a třeba ani nezabít, ač to není v danou chvíli vůbec podstatné) mnohem lepší než s nožem. Samozřejmě není absolutní — stejně jako s tím nožem (nebo dvaadvacítkou) není nulová — ale ten rozdíl v pravděpodobnostech je opravdu značný.

      1. Rovnocenné alternativy to nejsou. Hlavní výhodu pistole bych viděl v tom, že se dá použít i v mimokontaktní vzdalenost. Taky riziko nakažení – jak je zmíněno někde výše – je minimální. Nožem se dá rána po bodnutí rozříznout. U jater by to byl rychlý game over.
       Během tréninku jsme rovna útok na játra (vedle bodnutí do krku, na komoru, vnitřní stranu stehna, pod klíční kost atp.) cvičili často.

       1. Tady mě zase strašně baví filmy, kdy chlápek oblíčenej šesti dalšíma s pistolema, je všechny postupně odzbrojí a nabije jim držky, protože ty vemena jdou k němu na půl metru, jako by ty kvéry neměly větší dostřel.

        (Pominu, že ve filmu stačí v dešti kulek sklonit hlavu a chránit si ji rukama, aby tě netrefili…)

        1. .. nebo se schovat za dveře od auta. Nebo za převrácený stůl. By snad bylo jednodušší znímit filmy, kde jsou přestřelky jakžtakž realistické.

         1. Ona to není tak dokonalá blbost, jak se zdá.

          Jedna věc je, že i chabý kryt může střelu vychýlit; rychlé malé kalibry (typicky .223) zase mají tendenci fragmentovat hned v první překážce — podívejte se třeba na notorický Miami shootout, kolik policistů přežilo právě/jenom díky tomu, včetně Mirelese, který to ukončil.

          Druhá, že i za krytem z lepenky není vidět, kam mířit, a střela může mnohem snáz docela minout.

          Třetí, že jako výplň leckterých dveří leckterých aut ve filmech lze právem očekávat balistickou ochranu (namátkou člověka napadá ten kouzelný Daimler z episody „Jízda na slepo“ v Profesionálech :) — jinak ale samozřejmě Profíci, jak je mám z mnoha důvodů rád, moc realistické přestřelky nemají).

          Jasně, krýt se za blokem motoru nebo alespoň za koly je mnohem smysluplnější; ale dveře auta jsou mnohem lepší, než žádný kryt.

          1. To je dobrá poznámka.

          2. V akčních filmech je přesnost střelby tak mizerná, že musí mít pistole nekonečné zásobníky, jinak by po 10 sekundách už neměli čím střílet. Jako v Matrixu ve scéně v metru, tam si Neo i Smith vyprázdnily zásobníky a pak si museli nabít držky ručně.

           V ostatních filmech ale rozstřílí kdeco kolem, ale cíl zasáhne tak jedna střela ze sta. Takže je vlastně jedno, za čím se kryjou :-)

           Extrém byla scéna v True Lies (myslím), ale to byla komedie, tam se chlap, a ne zrovna hubenej, schoval za sloup od pouliční lampy a když na něj vystřelili dávku ze samopalu, odletěla hrst jisker od sloupu, on ale neměl ani škrábnutí :-)

           A pokud někomu ujíždíte v autě, sice vám rozstřílí zadní sklo, ale nikdy vás netrefí, stačí trochu sklonit hlavu, ale jen trochu, abyste viděli na cestu.

          3. Tak zrovna Matrix se odehrává ve virtuální realitě, tak tam to celkem smysl dává. Ve starejch Doomech taky byly nekonečný zásobníky, resp. kolik munice si měl u sebe, tolik si měl v zásobníku.

          4. Přestože to bylo ve virtuální realitě, tak zásobník měl 12 nábojů.

           V té chodbě u výtahu to vyřešili tak, že měl Neo pod kabátem několik zbraní, případně si vzal nějakou od padlého protivníka.

          5. Za mě nejlíp udělané realistické střílení je v mojí milované klasice Heat. Ostatně i to přepadení banky je tam dobře stvárněné… no vono je to vůbec dobrej biják

           https://www.csfd.cz/film/6444-nelitostny-souboj/prehled/

   2. Porta: Jinak téma účasti na nějakém kurzu/cvičení sebeobrany, zmíněného experimentování se sprejem atd. a jejich přínosu by bylo zajímavé téma na nějaký další článek ;-)

    1. Zkusím to promyslet. Na první dobrou se trochu bojím, že by si ty nejzajímavější kousky mohl někdo vysvětlovat tak, že jsem vzdáleně nahlédl za hranu zákona. To samozřejmě nedělám, protože zdejší právní normy jsou pro mě svaté. Pracuju na tom, abych všech těch 32.000 + paragrafů uměl zpaměti. Pro jistotu se podívám na promlčení :)

     1. Tak teď jsem zvědavá ještě víc. To teda rozhodně musíte promyslet a nějakých postihů ohledně hypotetických kaskadérských kousků za hranou zákona bych se nebála. Náš establishment má teď plno práce se stíháním různých ideozločinů, dezinformací, hejt spíč, hledáním písmena Z a proputinovců a tak, koho zajímají nějaké historky z podsvětí? :D

      1. „Z“ jsem měl na autě. V červeném trojúhelníku. Předvídavě jsem ho sundal ještě před tím, než začátečníci v obrněných vozech vyrazili na Ukrajinu. Snad na mě za to nezakleknou… Kdyžtak řeknu, že už tam bylo.

   3. Pokud je někdo ochoten útočit na jiné lidi, pak bude mít nejspíš sám nůž a navíc ho na rozdíl od slušných lidí bude umět používat. Tedy wow moment, že na někoho vytáhnu z kapsy nůž se nejspíš neodehraje. Nehledě na to, že každý násilník, soukromý či uniformovaný minimalizuje vlastní riziko, takže prosit o peníze nechodí po jednom, ale v sehraném týmu.

    1. To vůbec není tak jisté. A pokud přece jen, bude lepší mít svůj vlastní. Nebo něco jiného.

     1. Nosím jednoruční nůž a dovedu ho jednou rukou fakt bleskově vyndat, otevřít a nakrájet dětem jablko nebo oetevřít došlý balík. Ale pro sebeobranu bych s ním počítal leda jako moment koncentrovaného překvapení následovaný ukázkovým útěkem, protože souboj na nože s někým, kdo žije na ulici nevidím reálně.

      1. Soboje na nože jedině jako divák :) Vyhnout se střetu mám taky za nejlepší možnost.

      2. V zemi, kde spolehlivy a zdravy clovek muze dosici ZP, je debata o spreji uplne mimo, rekl bych. Tohle je debata na nemecke diskusni forum.

       1. Sicher Sysop?
        V krajine DDR+BRD kde musíš mať na účinný peprový sprej obdobu zbrojáku (Waffenpass či jak sa to zove) je aj táto diskusia zbytočná. A detto sa v danej krajine vzťahuje aj na nože. Horšie je to podľa mojich biednych vedomostí v Kingdom of Condom.

        1. V Nemecku je jakasi pistole, co strili peprovej paprsek, je schvalena na psy a slozi i nezfetovanyho chlapa. Jen nevim nazev, ale byla o tom pred nedavnem rec na obede. A Waffenschein na to nepotrebujes pry zadnej.

         1. Pepřové spreje a legislativu v rodné zemi Gestapa rozebírá poměrně podrobně tento článek; v okolí je toho víc (obecně Zbrojnici vřele doporučuji, podle mého osobního názoru v současnosti neexistuje lepší český web věnovaný zbraním).

         2. A je tá peprová pištoľ celo-nemecká záležitosť, alebo len bavorská špecialita? Ale zrejme sa bude jednať o ten najslabší peprák tzv. Tierabwehr.

          1. Nevim, zeptam se zitra kolegu, pokud nezapomenu.

          2. Tak kolega to nosi, takze mi to ukazal. Je to od teto firmy: https://www.jet-protector-jpx.de/

           Maji vice variant, nejlevnejsi stoji 40 ecek, strili to paprsek rychlosti 300 m/s, takze prostreli bocni vitr i protivitr. A chemikalie je ucinnejsi, nez v beznem pepraku, az na hodinu utocnika vypne. Dostrel 7 metru.

   4. Když už se někdo trefí do ksichtu sprejem, tak se do ksichtu trefí i waltherem.

  5. Nemohu se zbavit dojmu, že jsme to tu (několikrát) probírali; ale snad si to pletu s jiným diskusním klubem.

   Sprej je (lepší než vůbec nic, ale jinak) dost naprd. Většinu útočníků spíš naštve, než aby je zastavil, obzvláště pokud jim v krvi kolují různé zajímavé sloučeniny (blbým etanolem počínaje).

   Nejlepší je samozřejmě palná. Pokud civilista ZP získat může, pak by to rozhodně měl udělat. Fakt, měl by. Pokud z nějakého důvodu nemůže, pak ještě stále existuje řada řešení; jsou různě problematická, ale jsou to řešení lepší než nic (nebo sprej).

   Ze zbraní nepalných pro ty, kdo jsou dosud v květu let a mají nějakou tu fysičku, je daleko nejlepší hůl (nebo, pokud nejsou s to chodit oholeni, nějaký teleskop).

   Nejenže nůž není nejvhodnější, on je skoro nejméně vhodný (asi je ještě víc nahouby než ten sprej). Nůž je velmi účinná zbraň útočná, ale pro obranu … ech. Ještě tak hodně velký nůž, který útočníka zažene a konflikt zažehná; ale v praxi je otázka, zda tohleto náhodou nefungovalo opravdu jen tomu Paulu Hoganovi, a i jemu akorát před kamerou.

   1. S tím získáním ZP určitě souhlas, s tou holí teda nevím. Taky je to něco, u čeho je dobré mít nějakou průpravu a když ještě k tomu tu fyzičku někdo nemá, tak s tou holí, nebo s teleskopem nikoho moc neoslní. Představa, jak běžný civilista někoho zrasí holí jako želva nindža je spíš úsměvná. Jak je vidno, tak co se týče sebeobrany tak 100 lidí 100 názorů. Určitě netvrdím, že můj názor je ten jediný správný, spíš je to takové přemýšlení nahlas.

    Perlička: Jednou jsem se na tohle téma bavila s někým, kdo měl naprosto jasno v tom, že nejlepší prostředek pro sebeobranu je … odjištěný granát. Takže další neobvyklé způsoby by se jistě našly.

    1. Ne, nejde o představy; jde o realitu, že pokud ponecháme stranou zbraně palné (a granáty, presidentské ochranky a jiná podobná extrémní řešení), má prostě a jednoduše běžný civilista s holí v ruce šance lepší/méně špatné, než s rukama plnýma nožů, sprejů, taserů a jiných hraček, případně zcela prázdnýma.

     Znovu pro jistotu: ty šance nejsou skvělé, ony dokonce nejsou ani moc dobré; jsou ale pořád lepší než jinak. To je celé.

   2. Znalost pár grifů s holí má naopak smysl zejména tehdy, kdy už oholen jsem. Jak říkal jeden z mých učitelů hanbó jutsu, hůl budeme jednou potřebovat všichni.
    Techniky s teleskopem jsou ovšem dost odlišné a kdo to s ním neumí, tomu ho soupeř sebere.

   3. V kategorii „lepší než nic“ mám právě ten teleskop. Možná to je jen tím, že jsem k němu nijak nepřilnul a necvičím s ním. Člověk nemůže stihnout všechno.
    Pokud si představím situaci nůž vs. obušek, bral bych nůž. Ideálně alespoň s 15 cm čepelí. Ale jak píšu, můžu to mít subjektivně zkreslené.
    Shodneme se na tom, že boomstick je nej.

    1. Zásadní výhoda hole (či teleskopu) je šance udržet boj na určitou distanci. S nožem (tedy pokud nejde spíše o meč) je tato šance mnohem menší.

     Za zmínku stojí také to, že v době AIDS a jiných žloutenek opravdu nechcete přijít do blízkého kontaktu s pořezaným grázlem, a to ani v případě, že se vám podaří v případném střetu zvítězit.

     1. Pokud útočník není úplný magor, ožrala nebo smažka, je docela dobrá šance udržet si ho od těla právě hrozbou použití nože. To potvrzuje i zkušenost známého a dalších lidí z doslechu (pravda někdy z 90 let z většího příhraničního města). U teleskopu to fungovalo docela naopak. Útočník se snažil zkrátit vzdálenost, aby případnou ránu vykryl na začátku dráhy. Pár lidí na to doplatilo.
      Z těchto nepřímých zkušeností pramení i můj odtažitý vztah k obušku.
      Já vím, že to tak nemusí fungovat vždy.

      1. Ty vago, kde žiješ?Onehdá tu psal Stanik, nebo tak nějak, že to vyhledává.Šlo o cajty.Ty vyhledáváš tohle?

       1. Co kdo vyhledává? Nerozumět otázka.

        1. Obyčejný člověk se s tímhle tématem setká párkrát za život.Nebo třeba vícekrát.Podle toho, kde žije.Ale náplň to asi nebude.

         1. Nejnovější zpráva z první ruky (od očitého svědka a dobrého známého) je nějakých 8 let stará. Šlo o neúspěšné použití teleskopu, které skončilo přitopením obušníka v potoce. Nejvíc se toho dělo v devadesátých letech, ale to je dávno pryč.
          Ne, nevyhledávám konflikty, spíš naopak.

          1. Tak se bojíš?Nebo proč o tomhle, co už je dávno vyřešené?

          2. Bojím čeho? To byla reakce na „párkrát za život“.

          3. To byla reakce a otázka proč?

   4. Hůl, tedy pořádná břinkovice, je na sebeobranu nepochybně výtečná věc, ale z hlediska prevence bych se bál, že člověk s holí bude naopak přitahovat potenciální násilníky, kteří nabudou dojmu, že jde o bezmocného důchodce či invalidu o holi a tudíž snadnou kořist. Dokud se do módy nevrátí nošení špacírek, tak hůl bude podvědomě asociována se špatným fyzickým stavem. Takže to už radši ten teleskop. Dá se v případě potřeby schovat do rukávu a půl metru oceli má přece jen jistou autoritu. Případně pořádný tesák nebo něco podobného

    1. Hul se nesmi nost skryte. Nejlepe ji natrit nejakou viditelnou barvou, treba bilou. A pak si bez starosti muzes nasadit i frajersky cerny brejle a pri chuzi hrde poklepavat pred sebou o chodnik, protoze takhle si na tebe nikdo netroufne.

   5. Mohu jedině souhlasit, že při tréninku je teleskop velmi vhodná obranná zbraň.
    ZP resp. pistole pro každého civila je ale něco jako žena při útoku hledající několik let vyexpirovaný pepřák na dně kabelky. S tím rozdílem, že ta žena si nepůjde na 15 let sednout do basy za vraždu.

    1. ten civil nejspíš taky ne, spíš mu tu pistoli útočník sebere, protože než ji obránce vyloví a vzpomene si, co s ní má dělat, tak bude mít botu v ksichtě. Pokud se během tasení rovnou nepostřelí sám.

     1. No, popravdě, by tě to asi překvapilo. Co předvádějí někteří frekventanti kurzů na toto téma, o tom se tady radši ve veřejné diskuzi rozepisovat nebudu. Pozitivní na tom je, že alespoň získali trochu reálnou představu jak takový útok probíhá a tohle bych doporučil všem, kteří si pořídili ZP.
      Ostatně, na některé kurzy tohoto typu myslím ani není potřeba zbroják, protože se používají fx – to pro ty, co ho ani nemají, ale myslí si, že hromová hool je cool a vyřeší beztrestně každého drbana.

      1. Útočník se snaží maskovat útok. Takže přijde až do blízké vzdálenosti a tváří se jako někdo kdo chce ukázat v mapě cestu nebo rozměnit drobné. Ve chvíli kdy z metrové vzdálenosti začne útok je už na jakoukoliv účinnou obranu dost pozdě. Než obránce vytáhne pistoli, nůž, sprej, nebo něco jiného čím se chce bránit, inkasuje několik ran pěstí, nožem nebo boxerem. Bránit se když se přibližuje je zase moc brzy (u soudu útočník tvrdí že jen chtěl ukázat cestu v mapě a najedou ho obránce „napadl“).

       Elegantní řešení na to asi neexistuje.

       1. Zajisté, pro případ, že slušně oblečený a nijak podezřele nevypadající vrah či lupič s úsměvem přijde až k vám, a se slovy „Prosím, nevíte, kolik je…“ bleskově vytáhne nůž a vrazí vám jej do jater či do krku, naprosto žádná obrana (kromě ochranky) neexistuje.

        Nicméně takových případů je naprosté minimum. Naprostá většina podobných situací nejprve nějakou dobu eskaluje; také většina podobných situací nastává v prostředí, kde je viditelně risiko nadprůměrně vysoké, a proto se téměř vždy obránce má šanci na obranu připravit.

        Kromě toho je znovu na místě připomenout, že neexistuje pouze sebeobrana; neméně důležitá je možnost chránit druhého. A tam je to pro obránce ještě daleko výhodnější (za cenu trochu komplikovanějšího vyhodnocení situace).

        1. Podle medle seriosních zdrojů, jako je zbrojnice.cz (doporučuji všem), je pro objem napáchané škody rozhodující zejména doba, po kterou škodná škodí, spíše než to, čím škodí (puška, pistole, nůž). Sebeobrana proti zákeřnému útočníkovi je v zahuštěném městském prostředí, kde se nevyhnutelně dostáváme se spoustou lidí na kontaktní vzdálenost, skoro marná věc. V ozbrojené společnosti se však sotva může stát, že v útoku na měkký cíl někdo dlouhé minuty až hodiny pokračuje.

      2. starter25: se klidně rozepište, určitě nebude problém to zanonymizovat, pokud Vám jde o to, aby někdo nepoznal, kterého kurzu nebo dokonce člověka se to týkalo.

       Nicméně přepokládám, že to bude něco jako internetový drifter na polygonu (nejhustší závodník co jezdí bokem napřed každej kruháč vypadá jako že sotva vylezl z autoškoly).

      3. Kdo kde napsal, že „…hromová hool je cool a vyřeší beztrestně každého drbana“? Já byl účastníkem několika konfliktů a každý začal a odvíjel se jinak. By mě zajímalo, co tím „…jak takový útok probíhá“ přesně myslíte, smím-li se zeptat.

       1. muzete nekdo doporucit neco, co lze prepravovat letadlem? A ted nemyslim Tzara.

        1. V zavazadle umístěném v podpalubí asi kdeco, tedy hůl, teleskop, nůž nebo pepřák… ale spíš než jestli to vezmou do letadla, bych se zajímal, jestli to je povolené v cílové zemi:

         https://gunlex.cz/48-zbrane-a-legislativa/legislativa/675-se-zbrani-do-zahranici

         1. ja prave cestuji nalehko, jen s palubnim zavazadlem, takze snad jen ten obranny destnik? Nebo jeste neco jineho? Teleskop asi neni povolen?

          1. Žádné zbraně do příručáku nejsou povolené. Ani sečné, ani palné, ani jedovaté roztoky, nic…prostě nic. Dokonce i hračky, co vypadají jako zbraně jsou zakázané. Možná by prošel bičík, kdyby se tvrdilo, že je to erotická pomůcka :-) Ale nevozit do Thajska, do Saudský ani na Mauricius…tam jsou zas zakázaný všechny sex toys.

          2. https://www.cold-steel.cz/plastove-funkcni-noze

           Můžete si vybrat. Po sejmutí kovového kroužku není vidět a nereagují na to detektory kovů. Osobně doporučuji ten hřeben. Letěl s námi na všechny dovolené v příručáku a nikoho ani nenapadlo, že by to mohla být zbraň. Dále se také vyrábějí plastové prsteny a boxery ve tvaru, ve kterém vůbec nebudí podezření na zbraň, například toto:
           https://szaboinc.com/products/combat-grade-stinger

          3. Vy si zahráváte. Až vám jednou namátkově proberou kufr a to se může, tomu věřte, budete mít, co vysvětlovat. Při nákupu letenky vám přijdou jasné pokyny, ve kterých stvrzujete, že rozumíte, že zbraně s sebou tahat nebudete…Neříkám, co si o tom myslím, jen že ten risk za to nestojí a na podobný ojebávky některá letiště myslí a u securitky nesedí vždycky jen neškolení blbci.

          4. Slečna LIng:
           Namátkově to prošlo několikrát rukama kontroly a bez povšimnutí. A Ano, zahrával jsem si a jsem si toho vědom, ale hrdý na to nejsem, natož abych to někomu vřele doporučoval. Pro mě se cestování letadlem stalo etalonem buzerace slušných lidí a tento způsob dopravy jsem před dvěma lety definitivně vyloučil z dopravního portfolia, protože:
           1. mi vadí ztratit minimálně jeden celý den života a dovolené;
           2. pronášení potenciálně nebezpečných předmětů byl pro mě jednoznačný důkaz nesmyslnosti buzerace slušných rodin s dětmi, které by nejraději svlékly do naha a s rukami spoutanými za zády šouply do tlačenky s křídly s tím, že zabaveny budou i kleštičky na nehty a plastový pilník (pro jejich vlastní bezpečnost!?), přičemž bylo evidentní, že gauner zbraň pronese relativně snadno;
           3. korona a poslední hřebík do rakve letadlům v podobě povinného očkování a testování, které mi vadí zejména u dětí.

          5. To hellfire:

           Já vím, je to otrava. Třeba letiště v Cancunu si teď vymyslelo, že cestující musí být na letišti nejméně pět hodin dopředu. To je fakt zvířárna. Pochopitelně si umíte představit to všeobecný nadšení :-/

          6. The motherfuckers in Cancun can go fuck themselves and eat shit too. Anyway, no matter how you slice it, air travel to the extent that’s existed up to now will go the way of the horses. Better accept it. I think you mentioned that you’re a flight attendant – I’d be looking for a differnt job if I were you.

          7. Jenže nejsi. Nech to bejt. Na rozhodování o tom, kdo kdy má kde bejt, jsme fakt malí páni. Mně by připadali OK dvě hodiny dopředu, ale v tom Cancunu je vážně zmatek, byls tam někdy? To nemyslím útočně, to jen jestli to tam znáš?

          8. Maj v to Cancourku alespoň dobrej duty free bar?Pět hodin je dost.

          9. V Cancourku maj všechno :-) Takže bacha, jsi-li muž gentleman / živitel bude to drahý :-) Krásný ručně dělaný stříbrný šperky s tyrkysy nebo ametysty, žůžo bašta, lokální pálenky i etnický hadry, kožený tašky ze kterejch by přecházel zrak i Indiana Jonesovi a pochopitelně, pač bez toho to nejde, sugar skulls…a všude. A na všem :-) Kreditku schovat za tři, dva, jedna…hned :-)

          10. Takže Ráj.A ty jsi strašila.Nic se nejí horký!

          11. Deciding where, when, why, and whatever else is my sole prerogative and no fucking body else’s business. I’ve never been to Cancun I never will, nor do I desire to ever set my foot in that fucking shithole.

           I’m truly amazed how willingly you slaves accept slavery.

          12. Tak hlavně, že jsi amazed…Tak až to budeš cejtit jako disgusted nebo grossed out, tak to začnem řešit :-)
           Ale konec kočkování, já ráda poklidno. Znáš mi :-)

          13. Why would I be disgusted or grossed out? That would imply that I give a shit. You wanna be a cog in the system, your choice. It does amaze me, however, that people elect to live in slavery despite all the freedoms that their forefathers have managed to wrestle from the shitheads. Why do all of yous put up with this crap? Fuck them! Why not be yourself instead of a shadow of what your indoctrinator want you to be?

          14. Hráblo ti? A máš nějakej jinej nápad, kde pracovat? Tak korporáty nesnášíš, neziskovky taky, a na to abych se zubila v 7 eleven jsem fakt nemusela mít vejšku….A dělat šlapici fakt nepůjdu, jednak jsem na to poněkud nafrněná, druhak prý člověk musí bejt na ty mužský příjemnej, nebo co :-)
           A podnikat? Nn…já jsem naivní trubka, mi by nezaplatil faktury ani nejposlednější mongolík :-) Plus já ráda cestuju, takže co tam máš? Tedy kromě toho být outlaw, co prchá před zákonem a spravedlností přes celý kontinenty :-)

          15. Tak z pohledu genericky clovekoidni jednotky me urcite hrablo. I’ve never worked in a corporation, at a 7 fucking 11 store, don’t remember ever being too much of a gigolo, and I don’t really do business in the sense of running a company or fucking around like a friggin executive. I’m not an outlaw either.

           Je to jednoduchy. Musis nabidnout neco co lidi potrebujou a za co ti zaplati. Nevim jestli umis neco jinyho, ale v tvym pripade me napada vyuzit tvoji nekonfliktni povahu. Treba bys to mohla nejak zpenezit, jako urovnavat spory mezi magorama kdyz uz je o tom rec.

           But maybe I’m wrong. What do I know. You could be a planted shill playing a role for what I know.

          16. Vidíš vidíš, Jacqu. To jsou ty tvoje naivní představy o ženách.
           Přitom je každá sebestředná poživačná povrchní konzumní potvora, dokud má aspoň špetku krásy. A někdy i dlouho po tom, co přestane být krásná, pokud si kolem prstu dokáže omotat vola, který ji to platí i poté co je krása pryč a ještě jí platí plastiky aby se nadále udržela ve stavu atraktivní poživačné mrchy.

           Nedávno jsem potkal opravdu zajímavý exemplář blondýny kolem 30 let. Všichni chlapi jí zobali z ruky, a její přístup k životu byl zhruba takový, že všichni a všechno kolem ní jí slouží k uspokojování jejích potřeb a jejích tužeb a rozmarů. Prostě všichni okolo ní byli jen kulisy v jejím představení.

           Vždyť je o tom i písnička „Stairway to heaven“, po dekádách stále aktuální, u nás stále aktuálnější. Když vidím ty rozfrcané sebestředné pindulíny a ty ubožáky co se jim podbízejí a jsou zcela slepí k jejich opravdové odpudivé povaze…

          17. Máš výhodu, že speakuješ!Pavouk, co číhá na síti!

          18. „naivní představy o ženách.“

           Hovno. Neexistuje neco jako „zeny“. Kazda je jina. S tim ja problem nemam. Ani s chlapama. Je tvuj problem ze se davas dohromady s picama a curakama. Moje partnerky jsou ok. Taky jsem mel spatny zkusenosti ale to jsem vyresil. Nebudu je projektovat na zbytek sveta.

          19. Je rozdíl mezi projekcí a zkušeností. Potom takové ne-projektování osobní zkušenosti je spíš chronickou ne-poučitelností. A člověk běhá v kruhu a opakuje dokola ty stejné chyby (což dělá bohužel většina lidí)
           Je velmi jednoduché milovat ženy jako celek, když o nich člověk má naivní představy. Milovat je, ikdyž znáš jejich temné a odvrácené stránky až na samotné dno, to už je kumšt.

           A dnešní doba je taková, že vše vylézá na povrch, nic se neutají, každý se ukáže takový jaký opravdu je. I ženy jaksi zrychleně stárnou, ty co jsem poslední 4 roky neviděl a teď je potkal, jakoby doslova zestárly před očima. Dokonce dvacetileté holky mají svraštělou a povislou kůži. A tak vyplouvá na povrch jejich povaha, když se ten povrch přestává lesknout a být atraktivním.
           V dnešní době před ničím člověk neuteče, ani před vlastními temnými stránkami, a už vůbec ne před věcmi před kterými zavíral oči a vidět je nechtěl.

          20. „milovat ženy jako celek“

           Nemiluju zeny jako celek. Ani uplne nevim co je to bejt zamilovanej. Silene zamilovanej, tedy magoricky zakoukanej a zblaznenej do holky, jsem byl v zivote jen parkrat a vetsinou z toho nic moc nebylo. Jednou to byl celkem dost velkej pruser. Spoustu zen jsem ale mel hodne rad a s nekterejma jsem celkem dlouho vydrzel (a ony se mnou … ha ha …) a meli jsme prijemnej zivot. S nekterejma jsem dodnes v kontaktu a dalo by se rict ze se mame radi. Spousta zenskejch se mi libi a rad bych se jim dostal pod sukni – i kdyz me one night stands uz dneska moc nezajimaj pokud me to nekdy nejak zvlast zajimalo.

           Ty a ten magor alien se porad snazite udelat ze zenskejch nejakou mnozinu unifikovanejch entit ktery nedosahujou nejakyho imaginarniho standardu kterej jste si vytvorili. Problem je kluci ve vas. Aspon co se zenskejch tyce – v ostatnich vecech mas jak ty tak alien celkem zajimavy postrehy, blby jako treba ten kreten corona nebo servisodg, rozhodne nejste. Na inspirativni zenu nenarazite protoze vona se na vas vysere protoze je z vas ta misogyny cejtit na 100 honu. Zbydou na vas akorat ty zmagoreny kravy ktery si normalni chlapy nenajdou respektive ktery normalni chlapy nezajimaj.

          21. To není tak úplně pravda. Já se nikdy neměl potřebu stýkat s agresivními primitivními kretény. Vždy jsem se obklopoval klidnými, inteligentními, vzdělanými lidmi. Drtivá většina mých kamarádů je takových.
           Mysogyni nejsou ani omylem, od nich by jsi neslyšel něco takového jako ode mě nebo od Aliena. A přesto mají většinově naprosto otřesné manželky jak vystřižené z alienovo povídání.
           Paradoxně můj známý s nejslušnější a nejposlušnější manželkou je tak napůl sebestředný a ne moc ohleduplný.

           Takže to že hodnej a slušnej chlap přitahuje hodné a slušné ženy, rozhodně není pravda. Spíš naopak.
           Co pořád nechápu je to, že jsi si tohoto za celý svůj život nevšimnul.

          22. Já myslela, že ta gentlemanská dohoda, že já si o vás myslím, že jste idiot, a vy zase že já kravka tak nějak obapolně platí a tedy se nebudem už navzájem komentovat :-) ? Co vás tedy k této čurácké taktice popouzí, drbat někoho za zády , pane KaBrňáku :-) Chápu, že nás ženský nesnášíte, bo jste chudý, blbý a nadto a obdivovatel Vepřelců, ale ovládejte se trochu. Jste trochu moc, můj milý.

          23. „ento způsob dopravy jsem před dvěma lety definitivně vyloučil z dopravního portfolia“

           Moi aussi. Mrdat letadla. At si je zarazej do prdele, ocasnim kridlem napred.

           Je tyo bohuzel jeste horsi nez popisovano. Na lestistich a v letadlech se clovek dostava do prostoru zeme-nikoho, kde s nim v podstate muze kdokoli jakkoli za cokoli totalne vymrdat. Stava se absolutnim objektem governmentalni zvule, je s nim zachazeno jako s nesvepravnym dobytkem.

           Na nejakou dovolonou se muzu vysrat, nikdy v zivote – no mozna jednou – jsem nic takovyho neabsolvoval. Nepotrebuju se nejaky mrdky dovolovat jestli muze neco delat, jako treba nekam cestovat. To delaj votroci ktery votrocej pro nejaky mrdky v nejaky mrdko-firme.

           Pouziti letadla je naprosto vyjimencna zalezitost kdy je potreba se prepravit nekam kam to jinak nejde, i.e. Evrope-Amerika.

 3. Corona:

 4. Pijalkinismem? Všichni měli boty od krve jenom on řiť. (IMAGE) Ale velebně kabinetnicky s titulovou rétorikou trochu vlažných mimoňovitých „ántré (de)adorace.
  https://www.youtube.com/watch?v=AMOVsU8H6mw

  1. Soráč, nedržím se předlohy až tak. Ale i souvisí. Nečetl jsem ale u blbců platí kdo uteče vyhraje / nato eu, to byl šotek iniciace. :-)
   ctrl
   1.9.2022 12:44
   křivdíte ostatním akademikům
   SI451 37.?.?.?
   pokud bychom generalizovali, tak prosím vždy podle statistiky zvané normální (gaussova) – zahrnuje výjimky, takže které skupiny „akademiků“ se vyznamenaly totálním úpadkem ? Obráceně – najděme alespoň jednu, která si zachovala odbornou a morální integritu alespoň průměru posledních 50 let, hledáte ? Našli jste ? Gratuluji, já ne.
   Z toho plyne co ? Rodina , školství, společnost vězí komplexně v kladné zpětné vazbě idiocie. A čím „vyšší“ školství, tím hlubší idiocie a závadovost zbytků myšlení. Premiér není premiantem v této věci jen tak, reprezentuje populaci dokonale.

   398267
   https://zvedavec.news/nazory-9326.htm

   1. Z kterýho kláštera jseš?

    1. Přecí hókala, umíííí/š ne? :-)

     1. To máš dobrý.Ten náš místní mnich vyprávěl poudačky.Že, prej to tam nejni žádnej med.Ale zase klídek.A občas může.Dírou v plotě.

      1. Přikvič a méééé ee e °!°u :-)
       https://www.youtube.com/watch?v=pHupvZFt1r4
       Abys nevytekl, z toho si nic nedělej to je prostě mustr. Ale píli snad, to nechceš.

       1. Co je na tom TyTrubko, trubko?Popiš mi to, nebudu to otvírat.Umíš číst a psát.Tak to popiš.

        1. Moc bys mlsal, hudba bedřichu pokračuj. https://www.youtube.com/watch?v=uaV9XzMyr8o Ksou tam hoboje, nerozpyluj se.

        2. Někdy se i sobě divím za vrčení že nejsem skoupý. Ale mám naloženo taky a blbě. Žabomyší potyčky mne fakt jsou volný.
         https://pravyprostor.net/novy-svetovy-otrokarsky-rad-zvany-tez-great-reset/#comments

 5. Nebyla by i nějaká informace o tom, kdo je autor té knížky, co je to za nakladatelství, případně kde ji koupit?

  Nebo jsem to akorát v článku přehlídl, jsa slep.

  1. Jak se píše v trochu jiném pracovním manuálu, hledejte a naleznete!

 6. Hu hu hujeři s hliníkem odstěhovaným do humpolce, beru zpět nejsem až takový střelec, to byl jen náměr a provokace abych neplkal klišé. Rétorické cvičení i když pravda, méně kovaní se okotí a řvou jak když se kočky mrouskají. :-) Vizíři
  https://www.badatel.net/caka-nas-velke-rozuzlenie-vsetko-sa-ruca-ohromujucou-rychlostou/#comment-150019

 7. Offtopic: město Hradec Králové, resp. soudruzi z Deníku přesunuli kdo ví proč anketu na jiný link, tento:
  https://hradecky.denik.cz/volby-2022-komunalni/anketa-melo-by-mesto-zasadne-omezit-pocet-parkovacich-mist-na-velkem-namesti-ank.html

  Jak je vidět, drtivě zvítězili omezovači (takže lidové hlasování bude možné použít při nařizování, pardon „diskusi“ jako podpůrný argument) – stihl na to někdo z vás kliknout, dokud to bylo na původním odkazu a pamatuje si, jaký byl poměr?

  Vím je t blbost, ale docela by mě zajímalo, jestli Deník klesl až tak hluboko, nebo jestli to byla jen souhra okolností.

  1. Mít z náměstí v historickém centru parkoviště mi připadá trochu chybné. Pokud k tomu mají nějaký parkovací dům nebo něco podobného v docházkové vzdálenosti, tak ať si tam nechají něco pro invalidy a zásobování a na zbytku ať si dělaj poutě a trhy nebo protiradniční demonstrace. Nejsem místní, ale z mapy mi to přijde jako hradecký ekvivalent staromáku.

   1. Ada: mě ne, parkuje se tam co si pamatuju (poprvé jsem tam byl někdy v půlce devadesátek). Nevidím důvod, proč by se tam nemělo parkovat dál. Proto mě zajímá, zda někdo viděl rozložení hlasujících dřív, než to Deník kdovíproč přemístil. Současně hlasování utnul a nejsou vidět ani počty hlasujících (ale nevím, jak to dělá Deník jinde).

   2. Není problém vyhodit každý čtvrtek dopoledne auta a udělat na náměstí trh.

    1. celkem jo, protože dobrá půlka těch aut je tam nakýblovanejch dlouhodobě a tak u půlky z nich je majitel bůhvíkde. I když se tam daj cedule 14 dní dopředu, tak tam stejně pár aut nakonec zůstane a odtáhnout se to nesmí. Tohle je na všech parkovištích stejný. Proto třeba v Praze mívaj sídlištní obchoďáky parkoviště na závoru, jinak se jim z toho stane regulérní parkoviště a zákazníci se nikam nevejdou.

     1. v civilizovaných krajích, kam bych chtěl patřit, není v městečkách znepříjemňováno krátkodobé a střednědobé parkování (abych mohl zastavit před řeznictvím nebo pekařstvím a mohl si skočit na úřad, na oběd nebo do muzea), a je velmi znepříjemňováno dlouhodobé parkování, tedy spíš je vytlačováno z luxusních míst v naprostém historickém/kulturním/obchodním centru městeček někam do rozumné dochozí vzdálenosti pár stovek metrů.

      1. Tohle je ta lepší varianta. Jenže lidi stejně držkujou. Zvlášť, když se radnice snaží to dlouhodobé aktivně regulovat pomocí pokut a parkovného

      2. Lukas B.: možná, kdybyste bydlel v tom historickém centru, tak byste tyhle myšlenky úplně nesdílel. Z pohledu rezidenta – proč by měl mít přednost nějakej přespolní, aby si vozil zadek až k řezníkovi? Tady přece stojím já, protože tady bydlím.

       Můj názor na zóny je tu dostatečně známý a myslím, že nejlepší situace je „debil, co si vyřval a pochvaloval zónu u baráku, kterému udělali zónu podobní debilové u práce“.

       Nemyslím, že to má nějaké řešení, které ocení všichni. Vždy bude zájem těch, kteří někam potřebují dojet v konfliktu s těmi, kteří tam potřebují parkovat. Otázkou je, jak moc se na obou skupinách napakují ti třetí. Čím nesmiřitelnější tábory, tím víc se smějí kamarádi starosty.

       1. v tomhle jsme se už vícekrát neshodli. v čem se asi shodneme je, že modré zóny oba považujeme za ptákovinu. ale modré zóny mají svojí obecně volební logiku – většina lidí nemá auto na práci nebo cestu do práce, a medián nájezdu soukromého auta je do 10 tisíc ročně, takže většina aut voliče obecních voleb 90% času parkuje v místě bydliště.

        obecně průser naprosto neregulovaného parkování je ten, že se dříve nebo později prakticky ze všech lukrativnějších míst parkoviště odstavné a nezbývá místo pro řemeslníka a odložení auta pro nákup v řeznictví nebo výběr v bankomatu. za mě by ve většině městeček situaci řešila kombinace dlouhodobých zón a pár míst s parkovacími hodinami a kdo chce, může si platit své vyhrazené místo (třeba řezník pro zákazníky). tak to ostatně funguje v každém německém/francouzském prdelákově. ono by to fungovalo i na každém tuzemském velkém sídlišti, nakonec každý zaparkuje, a jak stěhujeme pračku nebo jedeme pro babičku co špatně chodí, tak zažíváme peklo.

        1. Jeste par krizi a ono se to vlastnictvi a dostupnost aut zreguluje tak nejak od prirozeni.

         1. Modrej Mor je větší zhouba, než ten Čínskej.

         2. taky molotovovy koktejly prej pomáhají… zkouší to v paristanu a svedistanu

        2. Lukas B.: jakmile začnete parkování „řešit“, vždycky to bude v něčí (ne)prospěch a typicky se na tom někdo třetí napakuje.

         Příklad s babičkou spíš ukazuje na nefunkčnost „řešení“, stejně jako jsem si to včera zkusil já – jel jsem do „večerní“ zóny, která je hned vedle „denní“ zóny. Zatímco dříve tam přes den i v noci bylo parkování v pohodě, dnes je to tak, že jsem tam chvíli kroužil a pak auto nechal kus od domu, zatímco když tam přijedu večer, je to z půlky až dvou třetin prázdné. Pro stěhování pračky naprosto „super“, o babičce nemluvě.

         Kombinace to vždy zlepší-zhorší jen pro určitou skupinu lidí a záleží jen na Vás, v jaké jste a tedy jak to budete vnímat. Když budete mít lepší podmínky pro stěhování pračky, bude o pekle zase psát někdo jiný. Řešení jednoduše neexistuje.

         1. existuje – pořídit si svoje parkování. nákup/nájem garáže, parkovacího místa, domku se zahrádkou kam se vejde 100 aut, placení vlastního šoféra, ježdění taxíkem. všechno ostatní je jako chodit s pejskem 365 dní v roce občůrávat cizí rohy.

          1. Lukas B.: tak bavíme se snad o veřejném parkování, to hlasování v Hradci fakt nebylo o tom, jestli může Pepa Vochmelka parkovat své auto na dvorku…

           To už bych Vám mohl poradit babičku přestěhovat k Vám a nemusíte ji odnikud vyzvedávat, ne?

           Pokud chcete auto používat, občůrávání cizích rohů se nevyhnete. Stejně tak jakmile vylezete z baráku pěšky nebo na kole, děláte totéž a to nemluvím o MHD. Pokud Vám vadí samotné používání auta mimo Váš pozemek, tak pak bude nejlepší ho nekupovat a vyzvedávání babičky už taky nebudete muset řešit, úplnej win-win…

           A jen pro mou informaci – jak se jízda ve vlastním liší od jízdy v taxi? To parkuje někde ve vzduchoprázdnu?

          2. vnímám určitý rozdíl mezi tím očekávat možnost ve veřejném prostoru (nebo na cizím soukromém pozemku) řešit příležitostné parkování, a řešit tam pravidelné parkování.

  1. Indiáni na počet prý dovedl zabít nejvíc odpůrců, jen pro zajímavost takže „mistři zbraní osobního souboje. Potom ještě sandokan za perlu lagvány lejdy marianu 36. protivníků za 20. vteřin, nebo *takňák. :-)
   https://www.youtube.com/watch?v=LTbM-mT9bWQ

   1. Znamenitými bojovníky jsou údajně Gurkhové viz příklad https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/205521-tri-zabil-osm-zranil-a-zbytek-zesmesnil-osamely-veteran-proti-40-loupeznikum. Na rozdíl od uvedeného Gurkhy neměli Evropané přišedší do Ameriky v zesměšnění protivníka obdobnou zálibu, takže indiány raději pobíjeli. Nejen, že si tak rozšířili životní prostor, ale bývalo to i zdrojem příjmů. Kdosi zde zmínil, že idealizace té „verbeže“ Cárlem Májem nám zkresluje pohled na indiány. Pohled na verbež, která je kolonizovala, bych si ale též moc neidealizoval. Moje stará, dnes již nežijící teta, mi líčila, že její bratranci se ještě ve 20. letech minulého století v zemi zaslíbené přiživovali právě střílením rudých tváří. Zdá se, že dnešní západní společnost má opět pocit, že rudí mají k dispozici větší kus Zeměkoule, než by měli mít a verbežská praktika výplaty za každý skalp nebude jen minulostí. Otázka velikosti životního prostoru na Zemi pro každého novorozence je ale bezesporu na oprávněnou diskuzi a otázka přijatelného způsobu jeho nabývání jakbysmet. Nelze přitom zcela opomíjet, že leckde je dosud někdo DOMA, ale ani to, že vyšší přírodní moc může vyvolat potřebu nového domova. Těžko ovšem potřebu jiného domova v případě zničení dosavadního domova mocí nepřírodní – vlastní – blbostí. Dnes je ale potřeba řešit jiné problémy a hlavně dát si pozor na lumpy a dlužníky, např. na tohoto https://zpravy.aktualne.cz/domaci/penize-na-demonstrace-konci-u-muze-bez-prijmu/r~9c4ad4042cfc11edbe29ac1f6b220ee8/?utm_source=volnyHP&utm_medium=newsbox&utm_term=position-1&utm_campaign=Aktualne. Jistě dobrá rada a co na tohoto ještě většího https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/statni-dluh-by-mel-letos-prekonat-hranici-2-5-bilionu-kc/r~6c559b28912e11eba4560cc47ab5f122/?

    1. Opravuji …někde DOMA…

     1. Jsem ale blb – ruším opravu.

    2. Bratranci hráli kompars ve westernech?

 8. Velmi pěkně napsáno. Díky za článek.

  1. No, vidím tam teď spoustu gramatických kopanců. To je tak, když to rozepíšu a třikrát se k tomu vracím. Ale díky.

Napsat komentář

D-FENS © 2017