Když se řekne henryovka…

Featured Image

… tak si spousta z nás vybaví pušku, která se nabíjela v neděli a střílela celý týden a byla neoddělitelnou součásti hrdiny knih Karla Maye, Old Shatterhanda. Ve filmu byla ztvárněna jako samonabíjecí puška s dvěma kotoučovými zásobníky, něco na způsob zásobníku na 100 nábojů např. pro pušky AR15.

Nicméně tak, tomu není. May se sice inspiroval vynálezcem Benjaminem Tylerem Henrym, který vynalezl pušku, dnes známou jako henryovka, ale jednalo se o pákovou opakovačku, kterou více proslavila firma Winchester a známe ji jako winchestrovku. Trošku zmatené? Možná ano, ale fakt je ten, že první páková opakovačka na vcelku moderní náboj byla ta, kterou (spolu s nábojem) zkonstruoval B.T. Henry.

Nicméně dost pohledu zpět a dnes bych rád napsal pár postřehů o pušce Henry Big Boy v ráži .45 Long Colt. Nezabývám se sice žádnou kovbojskou akční disciplínou, nenosím stetson a ani boty z hadí kůže, jenže když jsem tuto pušku vzal do ruky, byl jsem ztracen. Přestože se jedná o moderní výrobek firmy Henry Repeating Arms, dýchne na vás historie. Puška je víceméně vyrobena stejně jako v dobách dobývání Západu, jen dnes s použitím modernějších materiálů. Ne, žádný plast na pušce nenajdete, ale hlaveň a další namáhané části zbraně jsou přece jen z lepší oceli, než jejich pravzor.

Firma Henry vyrábí jen opakovací pušky v mnoha různých rážích i provedeních. Já jsem sáhnul po karabině Big Boy. Tento model nabízí firma v ráži .357 Magnum, .44 Magnum a historickém .45 Long Colt. Zvolil jsem .45 Long Colt přes jeho vyšší cenu než .357 Magnum, jenže si tak nějak říkám, že k této zbrani se tato ráže tak nějak více hodí.

Puška má osmibokou kovanou hlaveň o délce 20“, pouzdro závěru, objímka předpažbí a botka pažby je z mosazi, což v kombinaci s černou hlavní a dřevem amerického ořechu působí opravdu krásně. Hlavní rozdíl mezi puškami Winchester a podobnými je absence nabíjecí klapky a tím i směr výhozů nábojnic. Hlaveň má mírné zahloubení na ústí pro větší ochranu. Původně se trubicový, pod hlavní umístěný zásobník o kapacitě 10ti nábojů nabíjel tak, že se bajonetovým uzávěrem povolila matice na zásobníku, pak se povysunula tyčka s pružinou, až se odhalil výřez. Tam se vkládali náboje a po nabití se tyčka zasunula zpět a zajistila. Toto nabíjení je i na dnešní pušce Henry, ale před těmi cca 150ti lety to sice pěšákům moc nevadilo, jenže velmi problematicky se tato puška nabíjela na hřbetě koně. Proto se přišlo s nabíjecí klapkou, která je u jiných zbraní tohoto typu umístěna na pravé straně a náboje se jednoduše zasunuly přes tuto klapku do zásobníku. No tak úplně jednoduše to není, toto nabíjení chce jistý cvik, protože málo zasunutý náboj má snahu vyskočit, ale to je jen detail. Má zbraň se drží historie jak ministr křesla a proto se nabíjí přes trubicový zásobník. Na střelnici mi to opravdu nevadí. Lépe řešeno má ale puška Henry vyhazování nábojnic. Nábojnice vyhazuje klasicky a moderně do pravé strany, ne nahoru (a nezřídka do obličeje střelce). Pouzdro závěru je kompaktní, zezadu se jen vysune celkem subtilní tyčka závěru. Puška pracuje pouze v režimu SA, má po „americku“ kohout, který se automaticky napíná při natažení zbraně a jde „revolverově“ vypustit. Žádnou pojistku na zbrani nehledejte, je to zbraň z doby kdy zbraně byly běžnou součástí života a ne démonizované jako dnes. Snad jen, pokud není páka ve správné poloze, zbraň nevystřelí :-). Samotný pákový mechanismus má velice hladký chod a umožnuje rychlou střelbu, ostatně i výrobce tuto zbraň doporučuje pro SASS, pro akční kovbojskou střelbu a když jsem na ní koukal, střílí se tam opravdu rychle.

Po napnutí páky do přední polohy, dojde k odemčení závěru, vyhození nábojnice z komory a zvednutí náboje ze zásobníku a napnutí kohoutu. Pohybem zpět se zasune náboj do komory a zbraň je připravena k výstřelu. S trochou cviku se dá ze zbraně střílet velice rychle i když rychlosti Colt Lighting nedosahuje, ostatně Lighting je nejrychlejší opakovací puška vůbec.

Muška na hlavni je tzv. „perličková“. Je umístěna v rybině s možností stranového posunu, je poměrně vysoká, není sice zvýrazněná, ale na ocelové konzoli je vsunuta mosazná muška. Hledí je historické, prostě „buvolí rohy“ s malým výřezem, takže mířidla působí velmi jemně. Navíc jsou proti historickému originálu označeny bílou linkou pro rychlejší intuitivní zamíření. Hledí je posuvné rampě, pro možnost nastavení různých vzdáleností.
Rozborka se neobejde bez šroubováku i když pro základní čištění stačí hlaveň protáhnout čistící šňůrou přes výhozní okénko a očistit prostor před hlavní a také podavač od spalin. Pro detailnější čištění je třeba odšroubovat páku, tím se uvolní závěr, který jde vytáhnout. Do detailnější rozborky jsem se zatím neměl důvod pouštět.

Střelba

Náboje jsou poměrně masivní, náboj .45 Long Colt zažívá mírnou renesanci, jedná se o poměrně slušné obranné střelivo i z dnešního pohledu. Nabíjí se do revolverů i pušek, ostatně tehdy bylo vhodné nosit jeden druh střeliva pro obě zbraně, které s sebou obvykle kovboj nosil. Přes jeho masivnost je tabulkový výkon dle provedení srovnatelný z nábojem .357 Magnum (i když jsou laborace více jak dvakrát vyšší), ale protože střela má větší hmotnost a průměr, je zpětný ráz znatelnější než u .357 Magnum. Znatelnější, ale ne nepříjemný, spíše takový plavný kopanec, než ostrý jako u rychlejších nábojů. Na obrázku vidíte srovnání nábojů z leva:

1. .45 Long Colt
2. .357 Magnum
3. 9mm Luger
 
 
Pušku jsem ještě nabral na delší střelnici než 50m i když se chystám, ale soustřel na těchto 50m při střelbě bez opory je dle mého vcelku slušný. Puška ale od novoty nesla mírně doleva, což jsem korigoval posunem mušky v rybině. Mechanismus pracuje velice spolehlivě, zatím nemám ani jednu závadu, ale jako je třeba si uvědomit, že pokud pohybem páky vyhodíme náboj a necháme závěr otevřený, tak náboj v podavači nic nedrží, takže když pušku naklopíme vpravo, může náboj vypadnout z výhozního okénka. Ale to je jen kuriozita, protože obvyklý pohyb, je rychle pákou dopředu a zpět a pak toto nehrozí.
Terč na 50m, stříleno bez opory ve stoje:
 

 

Shrnutí

Není to žádná moderna, ale dýchne na vás závan historie
Puška je poměrně těžká, vše vyrobeno z oceli, mosazi a dřeva
Střílí velice dobře
Je opravdu krásná, než do trezoru, tak bych ji viděl na krb… subjektivně
Za sebe mohu jen doporučit, každému, koho páková opakovačka osloví.
 
 

i

 


03.05.2015 DanielX

12345 (11x známkováno, průměr: 1,64 z 5)
2 398x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:51
D-FENS © 2017