Kdo vydělává na stravenkách

Featured Image

V minulém článku jsem se věnoval absurdní podstatě různých typů horšopeněz. Stravenky jsou na bazoši běžně prodávány za 90-92% hodnoty peněz, čímž trh poměrně přesně vyčíslil otravu spojenou s jejich používáním. Dostanete-li 1000,- Kč ve stravenkách, je to tedy hodnotou ekvivalent 900,- Kč. Předpokládám, že kdyby si lidé mohli vybrat, jestli dostat platidlo v hodnotě 1000,- Kč nebo 900,- Kč, tak by si vybrali spíše těch 1000,- Kč. Jenže nemůžou, a proto je 900,- lepší než nic.

Když jsem psal v minulém článku, že stravenky nejsou výhodné pro nikoho, tak to nebyla úplně celá pravda. Jsou nevýhodné pro všechny, kdo je používají, tedy pro zaměstnavatele, zaměstnance i restauratéry, kteří je přijímají. Naopak super výhodné jsou pro ty, kdo je vydávají, a pro ty, kdo nad papírkovým businessem drží ochranou ruku.

Vzhledem k tomu, že údajně stravenky používá cca 1,3 milionu lidí, tak se v nich denně protočí 130 milionů korun. Kdo si myslel, že provize za vydávání stravenek bude v řádu desetin procent, tak se šeredně spletl. Celkové provize jsou okolo 10%, a ročně to tedy udělá zhruba 3,6 miliardy, což je docela pěkná odměna za tisknutí papírků.

Nesmíme ovšem zapomenout na vánoční bonus, v podobě zisku ve výši 100% z propadlých stravenek, kterých je ročně za 150 milionů. Například pro společnost Edendred CZ vytvořili propadlé stravenky v roce 2016 více než třetinu ze zisku 150 milionů, který v daném roce realizovali.

Vzhledem k tomu, že stravenky nemají žádné reálné opodstatnění, a každý rok je jejich prostřednictvím odkloněno cca 8x více, než o kolik se jedná v kauze jízdenek. 72 čapích hnízd, chcete-li. Jedná se tedy o jeden z největších tunelů moderní doby. Je to jen další z nekonečné množiny případů toho, že stát tu není pro běžný lid, ale pro to, aby bohatí mohli snáze a rychleji ještě více bohatnout.

Jaká je tedy motivace politiků něco tak nesmyslného prosazovat? Můj osobní odhad je, že tak 10% to dělá z čiré hlouposti a zbylých 90% bude půl na půl těch, pro které je to forma zajištění na důchod, a socialistů tělem i duší, kteří mají touhu po tom, mít kontrolu, za co lidé utrácí své vydělané peníze.

 

Pokud se vám líbí moje články, budu rád, pokud rozšíříte moji základnu sledujících na FB :-)

 


16.01.2020 Švejdos

12345 (235x známkováno, průměr: 1,43 z 5)
15 694x přečteno
Updatováno: 19.1.2020 — 22:03

Reklama

D-FENS © 2017