Kdo může za vysoké ceny a nefunkční ekonomiku? No přeci občané!

Featured Image

Jak nás informovala mainstreamová média, tak za vysoké ceny a dušení ekonomiky nemůže nikdo jiný než sami občané:

„Češi dusí ekonomiku, jejich neochota nakupovat nemá v Evropské unii obdoby. Navíc hrozí, že v tomto módu ještě nějakou dobu zůstanou.“

Což mne samozřejmě namíchlo. A tak jsem si udělal takové malé srovnání (a to není zpětné volání po vládě jedné strany).

Dále uvedené není žádná sofistikované studie (vstupuje do toho samozřejmě více věcí), ale takový orientační přehled. Kdo je dříve narozený, jistě pamatuje.

Co tak člověk k životu potřebuje…Takovým vodítkem může být např. Maslowowa pyramida

Tak zkusme podrobněji.

potřeba dýchání. Zatím nezdaněno, ale prý už na tom vláda také usilovně pracuje…

potřeba regulace tělesné teploty (tu by vláda samozřejmě nejraději vyřešila těmi svetry), dále potřeba spánku

Kde tyto aktivity nejlépe vykonávat? Ideálním místem je obydlí. Ano, je možné spát ve svetru třeba na lavičce v parku, ale to asi většinu lidí neocení.

Takže cenově nájemné:

R. 1988 – zjednodušeně – sazba 26 Kčs/m2 (byt I. kategorie) ROČNĚ (ano různě se s byty šmelilo, pořadníky atd., dejte pak prosím když tak do diskuze. A ano třeba také poplatek za vybavení bytu viz daná vyhláška)

R. 2023 – cca 200-250 Kč/m2 (byt 1+1 ve větším městě) MĚSÍČNĚ

S tím souvisí:

Náklady na el. energii

R. 1988 – cca 0,4-0,5Kčs/kWh

R. 2023 – cca 6 až 9Kč/kWh (opět zjednodušuji)

Dodávka tepla:

R. 1991 31,50 Kčs/GJ

R. 2023 cca od 500 Kč/GJ (a to jsem ještě z laciného kraje). Jak nás média informují cena je i 1000 Kč/GJ a lze očekávat i 2000 Kč/GJ

Pak tu máme

– potřeba vody

R. 1988 – cca 1Kčs/m3

R. 2023 – když vezmu tu nejlevnější, co jsem u jedné větší obce zjistil cca 20Kč/m3 u vodného. Cena se běžně pohybuje 40 a více Kč/m3 vodného.

Takže kolik je nárůst z hlediska základních lidských potřeb???

A napřed všechny tyto nutné náklady odečtěte ze svého příjmu a pak zjistíte, kolik vám reálně zbylo před r. 1989 a nyní v r. 2023 na další výdaje.

Ano ještě mzdy:

R. 1988 – Průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnanců v civilním sektoru národního hospodářství podle ekonomické činnosti 3.095 Kčs

R. 2023 – jak píše ČSÚ 43 193 Kč (Medián mezd činil 36 816 Kč, což bude dle mne spíše vypovídající hodnota o té průměrné mzdě)

Pro přehled historické ceny některých komodit.

A opět. Nenechte se se zlákat přepočtem, kolik másla, litrů benzínu jste si dříve / si nyní za CELOU mzdu koupíte (jak se občas snaží média manipulovat), neboť je to zavádějící. Napřed opravdu odečtěte, co musíte zaplatit a kolik vám třeba na to máslo reálně zůstane (i když třeba jej můžete vozit na kárce, když pojedete k té své lavičce v parku).

A vždy je třeba si uvědomit. Ano, např. televize násobek platu. Ale potřebuji ji k životu? Naopak v dnešní době je to naprosto kontraproduktivní zařízení.

A pak také reálná „životnost“ jednotlivých výrobků.

Pokud by někoho napadlo argumentovat „vnitřním přerozdělováním státu a dotací cen“. Tak to se nám tu také děje dnes a denně především pomocí „dotací“. Akorát ty peníze vybrané pomocí výpalného (daní) od běžných občanů tečou pouze do předem vybraných kapes.

Pokud někoho napadne argument, který také často používají média a politici – produktivita práce. Vždy uvádím řidiče typicky kamionové dopravy. Jestliže předpisy v EU jsou „stejné“, tj. max. rychlost, povinné přestávky, nároky na vozidlo atd., tak mzda řidiče by logicky měla být v celé EU téměř stejná (možnost ujet stejné množství km).

Neříkejte mi, že ten řidič se schválně napřed fláká a pak to bere hlava nehlava, předjíždí schválně ne bezpečně atd. Což mi připomíná… ještě než byl tzv. bodový systém, karta řidiče atd., tak v jedné nejmenované firmě dostal vždy řidič předem peníze na možné pokuty a hlavně ať jede, co nejrychleji.

No a o té produktivitě ve firmách v zahraniční… Kdo byl, tak viděl a teď tu o červené karkulce. A navíc, většina firem v ČR má zahraniční vlastníky, tak že by jen ty Čechy nechali, ať se flákají, zatímco třeba v NSR mají dle médií min. 2-3x větší produktivitu?

Takže pro mne naprosto logicky. Nynější ceny naprosto neodpovídají realitě a nemůže za to běžný občan. A mazání medu kolem huby, jak se máme lépe (ano někteří opravdu), také tak nějak neodpovídá.

A jak to někdo uvedl pod výše zmíněným článkem na Seznamu v diskuzi. Volně řečeno:

„Ujasněte si, co vlastně má obyčejný občan dělat. Napřed byly informace, že Češi moc utrácejí, nemají dostatečné finanční rezervy pro případ potíží, chovají se nezodpovědně, nešetří. A když se snaží jednat zodpovědně a neutrácí za každou cenu (pozn. RK a to navíc evidentně zlodějskou), tak je to zase špatně.“

 


08.10.2023 RK

12345 (231x známkováno, průměr: 2,04 z 5)
11 070x přečteno
Updatováno: 8.10.2023 — 21:13
D-FENS © 2017