Je možný soustavný růst bohatství? 3. díl

Featured Image

Začnu optimisticky. Prognózou z médií ze 14 února 2016.
– Globální růst dosáhne 3,6 %.
– Základní sazba Fedu letos vzroste až o 100 bazických bodů.
– Dolar bude silný.
– Inflace bude nadále nízká, ale poroste, a to rychleji, než očekává trh.
– Akciím se bude celkem dařit. Líbí se mi ty japonské.
– Cena ropy může spadnout až ke 20 USD za barel.

V mém předchozím článku „Je možný soustavný růst bohatství 2“ jsem uvedl:

– Světová ekonomika bude stagnovat
– FED nebude dále zvyšovat úrokové sazby
– EU, Japonsko a USA zasáhne horší recese , než v roce 2008
– Propad akcií o desítky procent

Teď je konec dubna a vypadá to, že mainstream se opět mýlil. Například akcie Deutsche Bank se vůbec nelepší. Nákupy táhnou momentem hnaní blbečci, kteří bezhlavě kupují všechno levné, co jim přijde pod ruku (se spekulativním záměrem to obratem střelit). Dlouhodobý kapitál vyklízí pozice. Projevuje se to čím dál silnějšími turbulencemi cen a setrvalým poklesem klouzavých průměrů.

Investoři už vidí tu katastrofu, o které jsem psal v březnu, 55 biliónů Euro – pětinásobek HDP celé Eurozóny, 18ti násobek HDP Německa, který leží v Deutsche ve formě finančních derivátů, které – v případě růstu úrokových sazeb a zvýšené inflaci – položí celý západní bankovní sektor. Také vidí pokles spotřebitelských indexů, pokles cen akcií, nárůst ceny ropy, která nestojí $20 za barel, jak jsme četli v mainstreamu v únoru, ale $48 za barel. Letos HDP určitě neporoste, nakonec budeme rádi, když poklesne pouze v jednotkách procent (to bylo v mainstreamu řevu, když Rusku pokleslo HDP o 4,6 procent, že).

Dosud EU + USA + Japonsko držela nad vodou politika centrálních bank, tištění peněz, emitování dluhu, nízká cena ropy a poučka, že při spekulaci s akciemi všichni nakonec vydělají, neboť akcie v globálu vykazují kontinuální růst. Bohužel, ono to platí i naopak, protože při poklesu akcií všichni nakonec navzájem prodělají a stimulování spotřeby emitováním dluhu není trvale udržitelné. A my už jsme dávno za hranicí, odkud není návratu (tu hranici jsme prokaučovali už v roce 2001-2002, viz můj předchozí článek).

Co z toho plyne ve středním a dlouhodobém horizontu ?

Buď se EU ocitne v hyperinflaci a nárůstu spotřebitelských cen při držení nulových nebo dokonce záporných úrokových sazeb – což je likvidace úspor obyvatelstva. Při tomto scénáři hrozí, že EU sice zachrání banky, ale lidé budou mít tendenci panikařit, vybírat peníze z bank a kupovat cokoliv, co drží cenu lépe, než peníze. Což pravděpodobně povede ke zmrazení bankovních účtů. Jako se stalo na Kypru. Dojde k nepokojům, masovým demonstracím a v konečné fázi EU pošle armádu proti vlastním lidem. Nějaké náznaky už tu jsou, dokonce naši policisté svlékli uniformy, převlékli se za neonacisty a oprášili STBácké metody z roku 1989.

Opět malá jízlivá poznámka, v Rusku se nic podobného neděje.

Druhá možnost spočívá ve zvýšení úrokové sazby, ale tím udusí poslední náznaky ekonomického růstu a odpálí bombu hospodářské recese. Ekonomika nebude mít levné peníze na financování reálných projektů. S tím, jak zdražuje ropa, tak se v podnikání prodraží vstupy. Zaměstnavatelé začnou bankrotovat, přibyde nezaměstnaných. Mohou to řešit ještě většími dotacemi, importem uprchlíků, tištěním peněz a jejich rozdávání formou sociálních dávek, ale nakonec se stejně hospodářská aktivita v EU definitivně položí a polovina práceschopných bude stepovat na pracáku.

Kromě toho, zvýšení úroků bude mít dopad na biliony dluhů, které vláčíme jako kouli na noze, ať už je dlužíme navenek, například Číně, anebo vnitřně, sami sobě. Zvednutí úrokových sazeb samozřejmě znamená, že nám dluh začne o příslušné procento narůstat a vzhledem k hospodářské recesi nebudeme mít ani na splátky úroků.

Třetí možnost, podle mne nejrealističtější, je najít obětního beránka a shodit to na něj.

V listopadu 2015 FED obviňoval Čínu. Vzhledem k tomu, že Čína drží 3,3 biliónu dolarů a USA mají 19,9 biliónů dluh, není reálné, aby USA pokračovaly v této rétorice. Mohlo by se totiž poměrně snadno stát, že Čína hodí svých 3,3 biliónů na trh a FED by musel 3,3 bilionu obratem natisknout, jinak by došlo ke kolapsu burzy a panice na trzích. Takto masové tištění by spolehlivě potopilo silný dolar a znamenalo by odliv kapitálu, nejspíše právě do Číny. Je jen na čínských soudruzích, aby si spočítali, jestli se jim to vyplatí. Podle mě ano, s pákou cca 4:1 ve prospěch Číny a neprospěch USA, ale třeba si chtějí toto eso ještě chvíli podržet v rukávu a počkat na správnou dobu, třeba až v jihočínském moři bude zase operovat válečná flotila USA.
V EU připadá jako vhodný obětní beránek Turecko. Erdogan je jasný šílenec a poslední dobou se v médiích propírá jeho jméno čím dál častěji. Na druhou stranu, EU zoufale potřebuje integrovat do EU 70 milionů Turků, aby pomohli rozbít narůstající odboj původních obyvatel EU, kteří chtějí zpět svůj národní stát, nechtějí EU, nechtějí islám, nechtějí mlátit hlavou o podlahu a nechtějí udělat vše, co jim Allah Akbar „umírněný opozičník“ řízený z CIA nařídí.

V poslední době také pozoruji módu svalovat vše na Saudskou Arábii. Saudi mají US dluhopisů „jen“ 750 miliard, ale případně škrtnutí i takto „malého“ dluhu by USA určitě prospělo. K barevné revoluci v Saudské Arábii stačí jen málo, třeba „odtajnit“ část plánu USA na zlikvidování vlastních mrakodrapů 11.9.2001. Pěkná pohádka v médiích, tisíce rozhořčených příbuzných amerických obětí, pár autentických záběrů saudských válečných zločinů z Jemenu a blbá celosvětová veřejnost to zase sežere i s navijákem. Ovšem to by v USA musela nejdříve vyhrát Clintonová a ne Trump, který říká, že Irák byla katastrofa a neodsouhlasil by další invazi na Blízký Východ . A z EU by nesměla odejít Británie, jinak se NATu může podstatně zkomplikovat osvědčená dobyvačná koalice USA + GB.

Mohou také zkusit zintenzívnit vypouštění kouřových clon, jako s Panama Papers. Anebo přitvrdit se zinscenovanými útoky teroristů, jako je udělali v Bruselu a Paříži. Nebo mohou stvořit nějakého nového Bin Ladina a 10 let ho fiktivně nahánět po světě. Nebo po celé EU vyhlásit výjimečný stav jako ve Francii a zakázat volby, jako ve Švédsku. Ale popravdě, pokud vám multikulti uprchlík osouloží 12letou dceru, banka vám zmrazí účet, zaměstnavatel vás vyhodí z práce, ve sklepě potkáte EU inkvizitora, jak vám měří emise na kotli a dopravní policajt na vás vyrukuje dvacetitisícovou pokutou , tak fiktivní Bin Ladin 2, výjimečný stav a zákaz voleb asi EU nebude stačit.

Pak je tu evergreen, použít jako obětního beránka „militaristické“ Rusko, které je militaristické ponejvíce tím, že má „příliš mnoho území a surovin“ na „příliš málo obyvatelstva“ a nechce se „spravedlivě“ podělit s USA, které považují za svou sféru vlivu celou planetu Zemi a je otázka, kdy imperialismus a doktrína preventivních válek USA přeroste hranice sluneční soustavy.

Zatímco Rusko je obviňováno z „potencionální agrese“ proti Ukrajině a Pribaltí.
Vyhrocené vztahy s Ruskem vnímám jako záchrannou brzdu Západu. Pokud by mělo dojít k občanské válce přímo v USA, která by hrozila svržením elit, Wall Streetu a Washingtonu, jsou ti kašpaři schopní raději napadnout Rusko, vyvolat jaderný reset, zbavit se podstatné části obyvatelstva planety, po 40ti letech vylézt z bunkrů a začít budovat své celoplanetární impérium znova, od začátku. Přípravná mediální masáž už je za námi, teď už to stačí jenom zmáčknout.
Pro mě jako občana každopádně nic moc vyhlídky. Snižuje se mi pravděpodobnost, že si vydělám svými ekonomickými aktivitami zaměstnance a makáním na cizím kapitálu, abych mohl jít v 65ti do důchodu, svěží na těle i na duchu, se zajištěnou zdravotní péčí, pít pivko, bydlet ve vlastním baráku, nemít žádné dluhy, mít finančně zabezpečené děcka a vesele si šoupat bačkorama po podlaze. Naopak se mi zvyšuje pravděpodobnost, že budu v lepším případě bezďák, v horším případě se budu schovávat po lesích a bojovat o holé přežití s lukem a molotovem proti dronům, viru Zika, dvacetistupňovému horku v prosinci a pětistupňovému mrazu v červenci a jako bonus čelit po zuby ozbrojeným maníkům z evropské divize BlackWater.

Oficiálně budu extremista a terorista, HDP bude v růstu, zaměstnanost bude téměř stoprocentní, prezidenta nahradí velvyslanec USA a místní zastupitel bude rodilý Eritrejec, pravověrný wahhábista, s harémem, pozlaceným kalašnikovem a neomezeným fondem na stavbu mešit z dotačního programu EU….

Pokud ovšem nedospějeme k jadernému resetu.

Pokud máte někdo nějakou věcnou teorii s tím, jak EU může řešit současnou hospodářskou a politickou situaci, o které tu píšu, budu rád za každý podnět, protože se mohu mýlit a mýlit se je lidské. Bohužel,zatím jen pozoruji rostoucí ekonomickou stagnaci, mediální propagandu hraničící s Goebbelsem, utahování šroubů občanským svobodám a regulaci na všech frontách.

 


 

01.05.2016 zrg1


Související články:


12345 (177x známkováno, průměr: 2,66 z 5)
13 613x přečteno
D-FENS © 2017