Jaký je plán, soudruzi válečníci? - zpět na článek

Počet komentářů: 1 672

Přidat komentář
 1. Milý pane Dfensi, zajeďte se prosím podívat do Ruska, a nejenom do Moskvy, i někam na venkov, nemusíte nijak daleko, stačí vlakem kousek za město. Pak Vám možná konečně dojde, že to zasrané fašistické Rusko není ani náhodou nějakou rozumnou alternativou k blbé EU.

  1. A na základě čeho jste v článku dospěl k tomuto argumentu?

   1. Dotyčný cikcaklista nepochopil, že teprve „za Putina“ se ty strašné strupálovy začaly postupně vyhrabávat z toho hnoje, ve kterém byly po staletí, za bolševika si mírně polepšily a za Jelcina se tam znova nastěhoval svrab bída a neštovice. Co ale dobře chápou, že to co pro ně EU před týdnem plánovala, je návrat k tomu Jelcinovskému období. Oni tam sice mají bídu, ale blbí nejsou.

    1. asi tak, jako pokaváď ty kurvy mají tu drzost né něgde za dverma, ale vypsat oficiální veřejnou konferencu o tom, jak se bude RF dělit a rozkrádat hned poté, co bude zničena do rozpadu, tak skutečně na východě si můžou vzít propagandisti dovolenou, stačí jenom na oficiální videozáznamy udělat ruský titulky…ty kurvy jsou tak drzý, že to není snad ani pravda

     1. Já spíš podezírám Putina, že v tom má prsty on. Jak jinak nahnat ovečky, aby se nechaly mobilizovat a reptalo jen pár chronickejch kverulantů….
      …anebo jak v únoru’48 prohlásil starej Klema …“dej bůh, aby jim ta blbost vydržela“

   2. Mimochodem, toho Žigulika, co pro něj neměli chipy, tak tam žádné nedali …tak toho bych si z placu koupil, kdyby to v té naší sqělé EU bylo vůbec legální :-) …tak totiž má pravý Žigulik vypadat a návrat ke kořenům je pro mě OK. Já umím ještě řídit auta, která řídí řidič a ne nějaká pitomá elektronika, na kterou dohlíží obsluha stroje.
    PS – pravidelně své dovednosti rozvíjím na své Simca 1301 Spécial :-)

    1. 1301 mám teďka jednu v merku, jen čekám jak se vyvine řízení. Jenže zároveň my z veterán klubu přistála v mailu zpráva o chystané úpravě legislativy ohledně historických vozidel a úplně se ji bojím otevřít.

     1. Já ji mám normálně na papírech. Nemusím být členem VK, protože platit každý rok veteránskou atestaci, bych asi těžko nesl.

      1. Zdraví bývalý majitel Simca 1501.
       Velice pohodlný koráb (skoro americký pohodlný), ale jinak celkem šrot – snad všechno se kazilo a hnilo to před očima!
       Přeji příjemnou zábavu – bez ironie!

       1. …no proto taky píšu, že bych si rád koupil toho nečipovanýho Žigula. Karoserie už bude mít moderní protikorozní ochranu a motor ideálně s karburátorem = menší spotřeba.

        1. Karburátor = lepší spotřeba?

         1. Karburátor=menší spotřeba. Něco na tom bude. souhlasím, ale ne zcela úplně. Mám celkém dobré srovnání 1 modelové řady.
          Corolla E80 1.3 / 55kW rok.86 najeto 140 tis. HV(tzv. odkouřená verze) karb.Aisan poslední generace- dost mechanicky složitá záležitost,prázdná hmotnost 885kg= spotřeba na dálky 5,5l, krátké trasy členitý horský terén pouze letní provoz 8,5l
          corolla E90 1,3/ 55kW rok.89 najeto 120tis. HV( neodkouřená verze- pro rozvojové země,takže i pro trh ČSSR) karb. Aisan, váha 920kg= spotřeba na dálky 5,5l, krátké trasy členitý horský terén pouze letní provoz 8,0l
          corolla E100 zatím chybí ve sbírce
          corolla e110 4ZZ -1.4VVti/71kW 2001 daily senior car v rodině (najeto 350tis) váha 1100kg = spotřeba na dálky 5,8l, krátké trasy členítý horský terén celoroční provoz 8,6L
          corolla e120 3ZZ-1.6VVTi/81KW 2006 muj daily car (nájezd 65tis) váha 1190kg= spotřeba na dálky 5,6l, krátké trasy členítý horský terén celoroční provoz 8,4l
          Z výše uvedeného vyplývá, že reálná spotřeba se za 20let skoro nezměnila, ale váha narostla téměř o polovinu kvůli bezpečnosti a všelijakým zbytečným blbovinám. Mimo jiné generace E120 přišla o víceprvkovou zadní nápravu. Corolly byla vždycky vyjma AE86 nudná auta, ale je stále nudnější.Za mně je E80 řidičsky nejpříjemnější, krasně jde za plynem, motor je živý a dostačující na auto této třídy.
          Všechna auta jsou téměř bezúdržbová, bezporuchová a jednoduchá s ohledem na dobu vzniku.

          Čistě hypoteticky, kdyby se na trhu objevila podobné jednoduchá technika, beru spacák a termosku a jdu si lehnout před Mototechnu.

          1. pcsped: všechno „jednoduché“ a „lehké“ je limitem pro bezpečnost. Sám nemám problém s podobným autem jezdit, ale přecejen jako daily mám auta novější a výrazně bezpečnější. Znám člověka, který tuhle zkušenost udělal s trvalými následky, zatímco druhá strana vystoupila bez zranění. Naštve to o to víc, že to nebyla jeho vina, ale právě naopak. Nějaké postihy, zákazy řízení atd. jsou malou útěchou.

          2. jo. ta nostalgie po jednoduchém autu co se opraví šroubovákem, kleštěmi a kusem drátu mě taky občas popadne (mít to někde v blbákově na samotě na dojíždění na nákup/na vlak po (prakticky soukromé) lesní/polní cestě by to i dávalo smysl. ale pak si vzpomenu jak vypadají lidé co po svých lezou z auta po (někdy strašlivě vypadajících) autonehodách dnes a jak vypadali ti nešťastníci v žigulíkách, trabantech a embéčkách, kdy saniťáci a hasiči často váhali, jestli na ostatky budou lepší nosítka nebo kýbl.

          3. Aha.
           Takže všichni jezděte v nafouklých, těžkých a žravých bachorech ala Karoq, Kodiaq či pro chudé F IV. a budete v bezpečí.
           Kolik těch smrtelně nebezpečných žigulíků, trabantů, embéček či i stodvacítek, ještě dnes jezdí? A kde je možný je vidět?
           A kolik jich jezdilo tehdy, řekněme v roce 1985, nebo třeba v roce 2000, kdy provoz zhoustl na osmi- až desetinásobek stavu z toho roku 1985?
           Viděl jsem v Rusku roku 1985 několik hrozivě vypadajících havárií těch Vašich, ale vesměs novějších „žigulíků“. Byly to už ty pětičíselné modely 1.5 a 1.6 vč. kombíka – totiž tam nikdo nějakými 1.2 a 1.3 už dávno nejezdil. V jednom případě to byla Niva, po srážce s kravským náklaďákem ala Zil několikrát přes boudu, na které i zůstala.
           Všichni z toho vylezli živí (netvrdím, že zcela zdraví), v jednom případě bych řekl, že to auto bylo i opravitelné.
           Nepřehánějte to

          4. ano, v roce 2000, kdy byl provoz (jak říkáte, já bych řekl o fous mně, ale to je jedno) osmi až desetinásobný proti roku 1985 (a tedy se asi shodneme že na stejné silniční síti bylo natočeno 8-10x více kilometrů), byla odhadem polovina registrovaného vozového parku zastaralé koncepce s mizivou pasivní bezpečností (tedy hranaté lady, škodovky s motorem vzadu etc.). je ovšem otázkou, kolik z těch autokilometrů bylo najeto těmi křápy – tipoval bych že mizivé procento.

           na první kliknutí třeba https://www.automobilrevue.cz/rubriky/clanky/pro-ridice/smrtelnych-nehod-loni-bylo-historicke-minimum_48356.html ; počet mrtvých v roce 89 začal růst, pak se kolem roku 94 zastavil a pak (navzdory vytrvalému růstu osobokilometrů) vytrvalé klesá. sice občas nějaký etatista blábolí o tom, že je to díky vytrvalé péči milované policie, ale nejlepší korelace vývoje počtu mrtvých při autonehodách je k počtu osobokilometrů natočených v autech prehistorické pasivní bezpečnosti. typická tragická diskotéková nehoda (za volantem laciného střepu osmnáctiletý machýrek a auto plné puberťáků) byla v roce 1995 ve stodvacítce, dneska v nějakém tom dvacetiletém golfu nebo něčem podobném. tenkrát byl výsledek pět rakví, dneska jedna rakev, dva těžce a dva lehce zranění.

          5. Jasně to rozumím a chápu. Primárně si člověk nepořizuje auto, že se v něm hodlá zmrzačit ať už vlastní nebo nevlastní vinou. Kdyby nad tímto přemýšlel každý nadšenec do veteránů nebo youngtimerů, tak by svého naleštěného miláčka mohl odvézt rovnou do šrotu.Pro mé účely je aktuální daily car se **** NCAP naprosto dostačující. Celá věc má i druhou stránku, bylo by hezké jezdit 15km do práce Land Cruiserem nebo Hiluxem, ale přijde mi to krajně neekonomické táhat další tunu materiálu navíc a pak ještě hledat parkovací místo pro tu obludu. Na nic jiného auto nepotřebuji. Vzhledem k tomu, kde se s vozidlem pohybuji a jakou rychlostí se tu dá pohybovat, je riziko fatálního zmrzačení málo pravděpodobné. Konec konců, když se podívám na nehodovou mapu míst, kde se nejčastěji pohybuji se téměř nevyskytují nehody s vážným zraněním o dvou nebo více účastnících. Sem tam nějaký crash do sloupu nebo do stromu, ale většinou v pozdních večerních nebo časných ranních hodinách,povětšinou v kombinace s nesjízdné vozovy, naledí, mizerného obutí a chlastu.
           A když už jsem do toho zabrousil. Často se účastním srazů, spanilých a orientačních jízd veteránů a youngtimerů. Vlasy mi stávají hrůzou, když vidím naprosto zoufalé obutí některých naleštěných a precizně renovovaných vozů povětšinou socialistické provenience. Majitélé se odvolávají na originalitu zpuchřelých pneu Barum OR6. Vždyť i ta naleštěná Škoda 100 dokáže jet 100 Km/h(nezřídka to tak bývá) a když připočítám její nedokonalosti a pasivní bezpečnost poplatnou době, tak jdou majitelé velkému průseru naproti.
           Já to tak nepraktikuji-max. po 5 letech na youngtimeru pneu TOYO se 4-5mm vzorku dolů a koupím nové. Přeci si kvůli nějakému šetřílkovství a vlastní blbosti neudělám větší škody. Na bazoši jdou na dračku, je to každého boj.

          6. pcsped: Mizerné obutí se netýká jen veteránů, lidi jsou schopný dodrbat gumy až na dráty nebo naopak jezdit na 10-15 letých gumách, protože „neubejvaj“.

          7. pcsped: reagoval jsem především na Vaši poslední větu, že byste pro takového „nového veterána“ vyrazil se spacákem k Mototechně. Předpokládám, že jste tím neměl na mysli nákup podobného vozidla na uskladnění, ale právě na denní ježdění. A v tom je problém s bezpečností. Já jezdím něčím podobným a navíc je to bez střechy, ale je pravda, že dokud se nekácelo „v mém lese“, tak jsem si problémy připouštěl přecejen o něco méně. Když ty trvalé následky máte v blízkém okolí, tak si uvědomíte, že je úplně jedno, co za volantem děláte Vy. Na víkendovku, kde člověk najede málo to riziko člověk rád podstoupí, ale na denní ježdění už bych s Vámi frontu nestál.

           A k těm gumám, jak píše mjfox, to zdaleka nejsou jen veteránisti, naopak mě u nich překvapilo, že jsou ochotní dát docela dost za ty „jakožestaré“ gumy třeba na Jaguara apod. Originalita OR6 je dobrá do muzea, ale na silnici to podle mě nepatří. Když už, tak přece můžu koupit protektor OR34, co vypadá jako tehdá, ne? A bude to bezpečnější než 30 let stará zpuchřelina.

           Jinak v okolí jsem měl i jednoho šetřílka, co asi měsíc poté, co jsme mezi řečí narazili na sjeté gumy na jeho vozidle, tímto za mokra skončil v lese. Proč koupit nové gumy za 6k když můžu udělat totálku, to se vyplatí.

          8. Lada 2106 se pořád ještě dá z RF dovézt, dokonce i s tím karburátorem, byť ta druhá, či třetí „evoluce“ už má vstřik a zapalovací „lištu“, jako měly třeba F-MPi, takže to tam celé řídí ECU od Boschů, o původu toho zbytku ale nic nevím.
           1985 jsme těmi 2106 jezdili, ještě se sovětskými karburátory, ale už to mělo elektronické bezkontaktní zapalování (místní provenience), ale ještě s rozdělovačem, s regulátorem podtlaku, oktanového čísla a karburátor měl elektronické ovládání sytiče a akcelerační pumpy.

           Za 3 měsíce a najetých jen zhruba 20.000 na každém z nijak nešetřených vozů (ty vzdálenosti jsou tam fakt otravné) se na jednom z těch aut posral motorek stěračů (tam zatraceně důležitá věc), na druhém se připekl elektromechanický-reléový regulátor alternátoru, takže po jednom podřazení sice shořely všechny slabší žárovky, ale zbytek elektriky fungoval bezchybně dál.
           V obou případech jsme dojeli, v prvním samozřejmě pozdě. V tom druhém případě, stačilo u krajnice křápnout po regulátoru, aby přilepený kontakt odskočil a regulátor začal znova regulovat. Žárovky jsme si měnili sami, až po včasném dojezdu na místo.
           Nevím přesně proč, ale snad každý žigulista tam vozí někde pod sedákem, nebo v kufru aspoň dvě krabičky žárovek. Zbytek mrňavých kontrolek na palubku a preventivně nový regulátor, jsme koupili v městečku velikosti asi tak Kyjova, troje „autopotřeby“, kde se dalo koupit naprosto všecko vč. plechařiny.

      2. Tak dle legislativních změn už nebude možné udělat technickou atestaci ve specializovaném servisu, ale přímo na STK, ale vše se natáhne ze 2 na 5 let.

      3. Jura de MonteBoo: Mít auto z roku 1970 jako daily car, to musí být přímo sen. Já bych dnes nechtěl už ani o dvacet let mladšího favorita.

       Navíc vlastnit takový poklad, uložím ho do garáže a nebudu ho ničit ježděním po silnici. Hodnota totiž s časem už jen poroste.

       1. proč by auto na normálních papírech muselo být daily car? Mám veterána motorku taky na normální SPZ.

        1. nove.kostatko: Nejde o ty normální papíry, ale o to „pravidelně své dovednosti rozvíjím na své Simca 1301…“ –> z toho mi tak nějak vychází, že ho má kolega JdMB na běžné ježdění.

         1. To je úhel pohledu. Někdo třeba zase rozvíjí svoje sexuální dovednosti jednou za rok a taky tomu říká pravidelně :-)

          1. Již zítra, již zítra! :)

          2. tak ale, jednou za rok, to pravidelný je, né? :D

          3. Je, proto jsem psal, je to o uhlu pohledu :-)

          4. já tam žádnej úhel nevidím, pravidelný to je

           kometa taky přilítne jednou za 500 let…pravidelně :o)

         2. Nikoliv. Mám ji zagarážovanou na Monte Bů a jezdil jsem s ní vždycky na začátku léta (domů) do Prahy, udělat technickou a koncem prázdnin zase do geráže na Monte Bů a pak ještě na Dušičky na hrob rodičů, do vesnice u Kyjova. Za kovidu jsem nestihl udělat technickou, takže už ji jen občas (2x do roka) jezdím protáčet.
          Na vožení dětí do školy a pytlů cementu na stavbu mám „Žirafu“ (Opel Zafira) a dovednosti jízdy s karburátorem trénuju na staré Yamaze, nebo na Simsonovi …obvykle tak 10 měsíců v roce. Nemám ve zvyku dávat všechna vajíčka do jednoho košíčku :-)

          1. Tak to s tím pravidelným rozvíjením řidičských schopností na Simca 1301 Special není tak žhavé… nota bene, když už to nemá ani technickou. A vlastně to potvrdilo moje slova: stala se z toho uloženka, což je celkem pochopitelné.

           Na jízdě s karburátorem neshledávám nic, po čem by se mi stýskalo. Měl jsem takové auto jen jednou (favorita), už tam byl automatický sytič, který ale fungoval blbě a za studena to chcípalo, resp. se to uchlastávalo (a pak to nešlo natočit). Ve starších škodovkách, kde na to byla páčka, to byl taky voser.

           Jako mám rád stará auta a jednoduchou techniku, ale vocaď – pocaď. Auta z přelomu tisíciletí jsou takový rozumný kompromis, například taková xsara, která nerezne (ku podivu, 20-leté auto!), motor má už vstřikování a novější modely dokonce EURO 3, tzn. bez EKO poplatku. A lambda sonda nevolá do Bruselu při každém pokusu o akceleraci.

    2. jezdím s oboudovaným pikoušem, páč tady už (vyjma obdobně starejch dáčií) tak 20 let NEEXISTUJE auto, který při obdobnejch vnějších rozměrech má stejnej vnitřní nákladovej objem (což zvlášť do Phy je prostě úchvatný, jak to tam vypadá s parkováním všichni víme, a abych tam čurákoval s nářadím a věcma a pak to jezdil parkovat někam 2 km do pyče a šmajdal pěšky, jako kdysi s velkou dodáfkou, na to už sem kurva starej)

     má to sice posilovač, ale ne kdovíjak silnej, vývěva na řemeňu, nemá to ABS ani jinou eletroniku, nic; jako jo no, občas brzdy fungujou všelijak, ale kurva mám to 100% pod kontrolou, mám docela vodezvu (poznám vokamžitě že třeba jedu na zimákách, pže to nahned brzdí a jede do zatáček znatelně hůř) a prostě jedu tak, že zatím celkem v pohodě zvládám

     dokonce to zvládám, i když je na silnicách spousta magorů sebevrahů, jako tudle ten kripl, co se rozhodl vodbočit přes dva pruhy v protisměru a mě to prostě rozjetýmu zapíchl naštorc do pruhu (naštěstí se mu udělalo v druhým pruhu vokno asi 20 m, tak za houkání hnědýho poplachu asi zjistil, že se dokonce umí rozjet okamžitě), a dyž sem už prakticky stál asi metr a půl před ním, tak vypadl do hajzlu…no a kdyby ne, tak holt na mírně křáplej předek dostanu totálku, a za ty prachy se s tím vopraví i věci, který tam jsou potřeba udělat (a zatím na ně nedošlo) :D

     1. Ty vole: „občas brzdy fungujou všelijak, ale kurva mám to 100% pod kontrolou“ – na to mám asi malou fantazii.

      1. Nemusíš mít malou fantazii, to Behemot má fantazii a schopnosti přesahující fyzikální zákony.

      2. mjfox: přesně:-) Má to 100% pod kontrolou jak Rusák Kramatorsk:-)

      3. :-DDDD

    3. JdMB: co konkrétně Vás vede k tomu, jezdit zrovna se Simcou? Jako jo, mít to v roce 1985, byla by to bomba, mezi tehdejšími veterány, co vyráběli soudruzi v Bolce. Ale dnes? Jak jsem „veteránsky“ naladěný, tak když projíždím rajveteranu.cz, tak tohle přecházím bez povšimnutí, stejně jako favority, S120 nebo opel kadet. Přijde mi, že je fůra zajímavějších starých pleček, ve kterých by stálo za to umřít při střetu s moderním tančíkem plným baterek.

     1. Jednak je to rodinná relikvie po rodičích, druhak byl propastný rozdíl mezi S 1301 a S 1301 Special. Mě se na tom konkrétně líbí ten karburátor, protože to auto jde „za plynem“, takže zatímco když se přidá plyn u moderního auta, tak ta elektronika začne špekulovat, jak přidat, ale nevybočit z limitů stanovených emisní normou a začne se radit s lambda sondama, jenže v tu dobu už mám se Simcou předjeto a wohnout kterej chtěl přidávat, když mě zahlédl ve zpětném zrcátku, to obvykle zase vzdá. Samozřejmě tam nejsou ty ABS, ESP a jiná písmenka, takže je řidič konfrontován se všemi fyzikálními principy. Říkám že to není pro každého.

      1. JdMB: „rodinná relikvie po rodičích“ vysvětluje vše, netřeba to dál rozvádět:-) A karburátor – naposled jsem ho měl v Š120 a ta nešla za plynem ani za nikým jiným, takže blahodárné účinky nemohu potvrdit. Popisovaný problém je spíš věc elektronického plynu, auta s lankem jsou obecně ochotná dělat hned to, co člověk chce, protože na rady s jinými částmi auta nemají prostor, otevřená klapka je otevřená klapka:-)

       1. fatdwi: Klasická škrtící klapka ovládaná lankem: oldschool řešení, přímá vazba noha – pedál – plyn. Pokud má to auto tempomat, je tam druhé lanko a servomotorek. (U elektronického plynu je to prostě softwarová záležitost.)

        Elektronický plyn a klapka ovládaná servomotorkem: kromě horší reakce na plyn taky zajímavé kurvítko: motor VW 1.4 16V (fabia, polo atd.), vybavený systémem EGR. Ten se postupně ucpává bordelem, ale taky se na to ŘJ postupně adaptuje. Jednoho dne se rozsvítí kontrolka motoru a začne vyhazovat příslušnou chybu (nějaká recirkulace spalin). Což nevadí, protože auto jezdí normálně dál… dokud nepotřebujete na technickou, kde by vás za to vyhodili (takže odpojíte baterku, tím se chyba vymaže a budete se modlit, aby to vydrželo dokud to auto nevyjede ze vrat STK).

        A pokud vás napadne to opravit, tzn. ten EGR vyčistit, sice zprůchodníte cestu pro recirkulaci spalin, ale ŘJ už je adaptovaná na jiné hodnoty, takže ji totálně zmatete. Musíte pak na diagnostiku, kde to opraví, protože odpojit baterku nepomůže.

        Další kurvítko je vlastní pedál plynu, což je potenciometr, bratranec to měl v naftovém focusu a jednou (samozřejmě cestou z dovolené) mu to začalo zlobit, protože ta odporová dráha se vydřela. Vedlejší efekt byl, že byl brzo doma, protože když měl nohu na podlaze, tak to bylo cajk = odporová dráha se vydřela někde uprostřed, tzn. v rozsahu plynového pedálu, který se nejvíc používá.

  2. cyklisto, sedni na kolo, a zajeď se podívat do Litvínova, po cestě to vem přes Liberec, tak tam uvidiš ty ty správné nefašistické trendy v evropě,

  3. mně stačilo dojet na Ukrajinu abych pochopil, že má EU ještě co dohánět :-)

  4. Tak jo. A co třeba máte proti Moskvě a jejímu centru konkrétně??? A co venkov?
   Se např. podívejte u nás Sýrovice (okres Žatec)50.2609411N, 13.4661072E
   To jsou panorámata :-)

  5. Kdekoliv na východ od Moskvy najdete spkkojené lidičky, kteří milují báťušku Putina. Podpora našeho Fialenského je na východ velmi mizerná. A né my nechceme být Rusko, ale svébytná země, aspoň jako chudé Maďarsko.

   1. Kolik těch lidiček z ruského východu zdrhlo na ten hnusný a dekadentní západ a kolik lidiček ze západu zdrhlo do ráje v Rusku? Idealizovat si nic nemusím, ale ten poměr bude asi podobnej jako šance vyhrát v první ve sportce. Jo a pitomce Depardieua nepočítám, to je jenom Putinem placenej jásavej blb (něco jako ty)

    1. Ježíš! To píčovanej argument, jako bych se ptal. Kolik lidí z Ukrajiny zdrhlo na ten dekadentní západ a kolik lidí ze západu zdrhlo na Ukrajiny.

     1. Já jsem reagoval na Jožu, že kdekoliv na východ od Moskvy najdete spokojené lidičky. Ano, uznávám, text jsem možná pochopil špatně. Protože stačí jeden spokojenej, a platí to víceméně taky. Moje chyba. Ale když už jsi reagoval – tak ano, pro Ukrajinu to platí úplně stejně. A co?

    2. z ukravíny, teď nevim přesně, ale matně se pamatuju, že vod rozpadu jich tam zdrhlo tak 8+ mio

     nebo to se jako nepočítá? :o)

     1. odkdy je Ukrajina na východ od Moskvy?

  6. V článku nikde nevidím tvrzení autora, že je Rusko alternativou. Dokonce přímo říká, že jeho sympatie nemají obě strany. Chápu, že jako (občas zde prudící) cyklista máte možná dno někde jinde, než běžní lidé, ale přece jen – strawman?

   1. „…přece jen – strawman?“
    – – –
    Věkem na hranici mezi X a Y, bydlištěm v chudším kraji. Dosáhl funkce pohůnka v montovně – supervizor či tak něco, s dvojnásobným příjmem oproti robotům se považuje za nadřazeného všemu. Silně mediálně přesvědčen.

    .

  7. Ja se snazim zustat slusny a klidny, ale stret s absolutni debilitou, jakou predvedl “cyklista” me to nedovoli.

   Takze:”cyklisto, ty jeden ignorantskej sraci, kde presne jsi vycetl adoraci Ruska v clanku od DFense?!”.

   1. Kdo není s námi, je proti nám!
    Kdo není dostatečně protiruský, je proruský dezolát!

    1. Kdo chce mír je proti nám.
     Kdo chce proti Rusku a UA současně je proruský dezolat.

  8. Příspěvek trochu mimo. Dfens nechce do Ruska. Nemá jej rád. Chce mír, to se ale dnes nehodí. Všichni chtějí zabíjet. A tak posílají tanky, děla, peníze, atd. na UA. 🙄

   1. Hlavně že z toho mají dobré pocity a umírá někdo jiný, takže je vše fajn, fajn, fajn. A ještě je možno konečně někoho beztrestně nenávidět.

    1. A proč to nedotahnou do konce? Konečně. Poslat na Rusko všech 600 jaderných raket a je vystaráno.

   2. Fňuky fňuk, to je tak odporné posílat pomoc někomu, kdo byl přepaden. Vždyť kdyby se podrobil, tak by byl přece MÍR. A až by došlo na nás, tak bychom samozřejmě žádnou pomoc nechtěli.

    1. Fňukno. 😁
     Na nás v roce 1938 také došlo. Takže se ponaučit se musime.

     Řešení : Poslat na Rusko všech 600 jaderných raket a je vystaráno.
     Nevím na co se čeká. Prostě je napadli, tak jim pomůžeme.
     Posílat 50 staré tanky a ještě pár kusů nemá cenu.

     1. Ano, došlo. Ostatní tehdy chtěli mír a vy je za to očividně obdivujete.
      Žvásty o atomovkách si nechte od cesty, tady se jedná o poskytnutí konvenčních zbraní napadenému.

      1. Nikoho neobdivuji. Ani Rusko, ani Západ, ani UA.
       Chci žít v Evropě v míru. Pracovat. Mít deti. Rodinu.
       Je to moc?
       Vládnoucí jelita si dělají co chtějí. Bohužel.

       Konvenční zbraně nepomohou. Nebude je za chvíli nikdo obsluhovat. Dojdou lidi. A valka se potahne desetiletí.

       1. Takže Mnichov 1938 obdivujete. A vůbec se nedivím, vždyť přece přinesl mír pro naši dobu, od oné konference si všichni padli do náručí, jen teď to ta válkychtivá Ukrajina pokazila.
        Vaše dojemné básnění má prostě historické opodstatnění .-).

   3. No tak zatím to vypadá, že chce zabíjet hlavně Rusko. Vlastně, to tak nevypadá, ono to dělá.

    1. Jo a my tu budeme brečet nad rozlitym mlékem.
     Poslat na Rusko všech 600 jaderných raket a je vystaráno. Proč stále řešit jestli na UA pošleme 15 neo 16 tanků?
     Situace je jasná. Prostě stejně jako se Sadámem Husajnem. Měl zbraně hromadného ničení? Měl. Tak proto tam byla US armáda. Aby tam udelala pořádek.

     1. Ne, USA nevletěly do Iráku kvůli nějakejm ZHN. Důvod by jednoduchý a jiný. Poté, co vojska OSN Saddáma vypráskala z Kuvajtu, nedostala mandát k tomu do Iráku vletět, vojensky ho dorazit a byl by klid. Ale stálo je to hodně prachů a protihodnotu za to nedostali. Poplácání po ramenou od Kuvajtských ručníkářů je málo, musí se ti to ekonomicky rentovat. Proto byla druhá válka v zálivu.

  9. A na to jsi soudruhu přišel jak?

 2. Tak se tady mějte s těma válkama a podobnejma tématama krásně a užívejte si!NAZDAR!

  1. To bolelo. Fakt jo. Musím se naučit nevybuchnout smíchy.
   A opravdu bych si k Ježíšku přál, alespoň jednou potkat osobně někoho, kdo se tak strašně snaží přesvědčit sebe sama, jak to všem nandal, že těsně před útěkem vypálí “NAZDAR!” :-)

  2. Zdar, soudruhu generá-LE!

 3. Plán je takový, že to celý zaplatíme, když to dobře dopadne, tak jen penězi a klepáním kosy.
  Pokud je v plánu vyhnání Rusáka zpátky domů za Marfušou, tak nevím, jestli se v tom plánu počítá se zájmy Číny, protože dost pochybuju, že by Čína měla zájem na Rusku podrobeným Západu nebo na Rusku, který si Warlordi rozdělili včetně jaderných zbraní.
  Dovedu si představit, že Čína nemůže věřit svýmu štěstí, že Rusku i Západu velí totální idioti, jak se říká, když se dva perou…

  1. Plán je v rámci boje proti Rusku ozebracit veškeré západní obyvatelstvo. Umožnit jim jen jezdit na kole a tvrdě platit za kus plesniveho chleba.
   Deindustrializace. Depopulace.
   Sníží se tak emise co2.

 4. Božská prozřetelnost zařídila zázrak, celoevropský zázrak, mimo evropu ten zázrak nikoho nezajímá, a to ten, že 24.2. 2022 se do sebe pustili východnější Ďábel s méně východním ďáblem, a ejhle, s méně východnějších ďáblů se stali andělé, prostě zázrak

 5. „válku vyhrává ten, kdo má nejlepší plán“

  [X] Doubt.

  Do průběhu války zasahuje příliš mnoho nepředvídatelných faktorů na to, aby se dala nějak moc naplánovat. Viz Moltke starší a jeho poznámka o prvním kontaktu s nepřítelem, kterou pak různým způsobem přeformulovala řada dalších generálů.

  Naopak má smysl dopřát si určité pružnosti a na plánech, do kterých často mocní lidé investovali své ego a tudíž je chtějí prosadit i za cenu bušení hlavou do zdi, moc nelpět.

  Němcům za druhé světové války se asi nemohlo stát nic lepšího, než že jeden jejich idiotský důstojník spadl s letadlem v Belgii a odhalil tak (konzervativní) plány invaze do Francie Spojencům. Následně bylo nutno všechno předělat a ke slovu se dostali lidi jako von Manstein.

  1. Krásná scéna je v Tolstého „Vojně a míru“, kde Weyrother přednáší podrobný plán bitvy u Slavkova „erste Kolonne marschiert…“ a u toho pochrupkává Kutuzov. A to komentuje lakonickým „Myslím, že bitvu prohrajeme…“

  2. Plán na téhle úrovni asi dlouho nevydrží, ale plán typu „Musíme rychle zničit Francii, abychom mohli na východ“ nebo protiplán „Musíme se udržet co nejdéle, aby stihlo mobilizovat Rusko a dostali jsme Huny do kleští“ mají svou logiku. Zejména, když to má nějaký plán B typu, když to nezmákneme, jsme do roka v prdeli a musíme jednat.

  3. @MK
   Nenene, tady na tomhle webu už je to jinak, tady kupodivu vládne duch appeasementu a Mnichova.
   Chcimírové chtějí mír pro naši dobu a za každou cenu, zejména když je to nebude nic stát.
   Ten komik co hraje pérem na pyjáno měl využít plán eroplán a mohli jsme mít Ruský ráj v Užhorodu a Lvově už skoro rok.
   Levný plyn a ropu, jaderné elektrárny za dumpingovou cenu a spoustu super zakázek pro naše firmy, jako třeba tuhle https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/psg-elektrarna-na-sibiri-insolvence.A170404_112235_ekonomika_ozr
   Ess kommt der tag.
   3а победу!

   1. Užhorod a Lvov patří k ČR? To mi asi něco uniklo. Levný plyn a ropu, jaderky v rozumných lhůtách a za rozumnou cenu, to by mně osobně docela vyhovovalo.
    Dokonce marně přemýšlím, čím by byl ruský vliv pro mě osobně škodlivější, než ten bruselský s cenzurou, Green Dealem, multi-kulti, regulací všeho možného až k úplnému zničení a uměle vytvářenou inflací.
    O beznadějném zadlužení celé EU ani nemluvě, to budiž problémem věřitelů.

    1. @Foundryman
     A toho rádoby anonymního vypisování na netu byste se také vzdal…

    2. @Foundryman:
     „Užhorod a Lvov patří k ČR?“ – to je vaše interpretace faktu, že neutralita v tomto konfliktu nemůže existovat.
     „Dokonce marně přemýšlím, čím by byl ruský vliv pro mě osobně škodlivější, než ten bruselský“ – že přemýšlíte marně, je docela znatelné, ale pokud vážně přemýšlíte nad tímto, tak si zasloužíte dovzdělat.

     1. @JPG
      Tak mít Rusa na východních hranicích Polska a Slovenska je přece super, za pár let by byli v Čadci a pak už by to bylo jedno…

      1. No, oni tihle ruští švábi kecají o nássetonetýkání právě proto, že jim Rus přijde zatím ještě dost daleko. Jenže to nebyl nikdy.

       1. @JPG
        Někdy to korunují prohlášením, však jsme v NATO, na nás nepůjdou, což je v kontextu jejich blábolů poněkud chucpe.

   2. Šak zabal usárnu a mazej do Bachmutu. Už vyhodili do vzduchu přehradu a čekaj jen na tebe.

   3. Dovolím si připomenout, že nežijeme v dobách, jež se dnes popisují ve spojení se slovem “appeasement” a Mnichovem, kde ostatně rozhodovali naši dnešní vlastníci. Nebo si myslíte, že EU vlastní někdo jiný?
    My JSME ve fázi appeasementu, pokud vám to nedochází. Protože teď mají strach i páníčkové. Dílem proto, že ti Rusové zvládnou v křeči odpařit většinu západní populace a nebudou moc váhat jen proto, že sami to schytají stejně. A pak také proto, že si mezitím vychovali pekelně schopnou ekonomickou konkurenci v Číně a nejen tam a bude už jen hůř.
    Ano, jako Američan jste formálně kámoš všech lidí ve “svobodných a demokratických” zemích. Až na to, že ve skutečnosti už lezete krkem prakticky komukoli, vyjma stále nesdnadněji dosazovaných vlád a mimovládních struktur. Proberte se a podívejte na realitu.

   4. Mnichov do toho netahej. Ukrajina není náš spojenec, nemáme k ní žádné smluvní závazky.

    1. Přesně tohle si říkali v mnozí v Británii v onom podzimu 1938. Proč se angažovat kvůli nějaké neznámé zemi, která není ani spojencem..
     Na podzim o dva roky více, když seděli v krytu a padaly na na německé bomby, měli dost času se nad chcimírovským postojem zamyslet.

     1. To se ovšem angažovali dobrovolně kvůli spojeneckému Polsku. Hitler válku s Anglií nechtěl, dokonce jim nabízel i slušný mír, ale to už mu máldo nevěřil a hlavně byl premiérem Churchill a ne Halifax.

      Z historie znáš jenom druhou světovou válku? V roce 1938 nebyla tak daleko doba, kdy se do sebe pustily velmoci kvůli neznámému Srbsku, a k čemu to vedlo.

      1. Ted jste uvedl argumenty sám proti sobě. Protože v roce 1939 konečně Britům došlo, jakou kardinální chybu rok předtím udělali. Že ustupování a předhazování cizích zemí napospas agresrovi není řešení.
       Srbsko bylo v roce 1914 jen záminkou, splnilo prakticky všechny body krutého ultimáta, jenže Centrální mocnosti chtěly válčit.

       1. Nesplnilo. To ultimátum bylo úmyslně napsané tak, aby bylo nepřijatelné, a srbská vláda zase odpověděla ve stylu „vyhovíme vám, pokud dokážete, že to doopravdy děláme“, tedy aby to vypadalo smířlivě, ale vlastně ne.
        Dobře je to rozebráno v téhle knize (vtipně je tam taky srovnáno ultimátum R-U a NATO z roku 1999)

        https://www.databazeknih.cz/knihy/namesicnici-jak-evropa-v-roce-1914-dospela-k-valce-201969

     2. Mirek F.
      Ta paralela kulhá na obě nohy, jak už naznačil výše JH. Británie a Československo byli signatářem Locarnských dohod.

      1. No a? Mohl byste, prosím, rozvinout, jak ustupování agresorovi dle vás souvisí s Locarnem?

  4. Já vám nevím. To se ten plán nedá adaptovat na novou situaci? Obecný plán by mohl mít i delší životnost. Nebo myslíte, že je jeden plán na začítku a po prvním kontaktu všichni plány zahodí?

 6. „… fungovat jako kannonenfutter nejdříve Ukrajinci a pak občané zemí východní Evropy…“
  – – –
  Bohužel to tak vypadá.
  Ale ať si každý spočte vlastní podíl podíl viny – koho podporuje, koho hází do volebních uren, komu naopak lže atd.

  .

  1. Bych to tak tragicky neviděl, dnes se nebudeme muset trmácet vlakem na frontu, za psychopaty v politice a židáky z City můžeme při dnešních technologiích na zabíjení zařvat v klidu v rodinném kruhu.

 7. Záápadní plán je naprosto jasný – řešme módu dle Zeleného:
  https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-zelenskeho-valecna-moda-udava-trend-40423912

  A to by v tom byl čert, aby to nezabralo :-))

 8. „letos očekává růst ruské ekonomiky v řádu desetin procenta“
  Jj, ekonomický výhled Ruska je super a proto v vrámci překračování plánů překročilo Rusko 60% plánovaneho ročního deficutu už za pouhý leden. Což není tak překvapivé, když přijmy z ropy a plynu mají o 46% menší než za loňský leden a o 30% menší než bylo v plánu.

  RUSSIAN Economy COLLAPSES to Worst Deficit in Russian History as Revenues Crash & Costs Soar in Jan
  https://www.youtube.com/watch?v=HKEPbcFBHZo

  1. Proti Ušákům maj deficit nulanulanic. A peněz si umějí natisknout taky habakuk. Samozřejmě pokud nechtějí spustit inflaci, tak zvýší těžbu zlata, titanu, niklu, diamantů … My se naučíme max nakreslit těch 72 pohlaví.

  2. K čemu vlastně potřebují Rusové dolary, když si kvůli zničujícím sankcím nemohou nic západního koupit?

   1. Tak zjevně je potřebují k naplnění státního rozpočtu.

    1. A oni kupují ty tanky a granáty za dolary?

     1. Částečně ano. Aby mohli koupit do těch tanků technologie, protože bez nich to ani nenahoděj. Ale hlavně je potřebujou oligarchové, aby mohli platit svoje (a svých blízkých) náklady na tom hnusném Západě.

 9. Nesmysl, pane Jaroši, žádná válka se přece nekonala, jak jste psal loni asi 12 hodin před válkou, protože Putin dodržuje tyhle minské dohody a všecko je to výmysl mrdií, čučkařů a šoroše.
  Jste tedy geniální prognostik a víte, že bude nejlepší stvořit nějakou dohodu jenž přinese mír pro naši dobu, v minulosti se to prý osvědčilo, děd či praděd vám jistě vyprávěl.
  Kdysi jste si do vašich pokryteckých úst bral Karla Kryla, tak si vzpomeňte „muži by však mlčet neměli“. Ne jako Landa, kterej ještě za ten rok neotevřel zobák.

  1. Miroslav Hosek:
   „muži by však mlčet neměli“
   – – –
   A co ty…? Jsi aktivní?

   :OD

  2. Nastupte do prvního ešelonu směr ukravína.
   A pokud zmiňujete p. Kryla, tak si taky od něj poslechněte píseň Demokracie a zeptejte se pamětníků jak byl znechucen tím „polistopadovým vývojem“, což i prezentoval na svých koncertech.

   1. Pan Kryl měl především to štěstí, že umřel tak brzo. A i tak toho stihl říct víc, než dost.
    Při startu zasrané čínské bolševické chřipečky, by mu bylo asi tak pětasedmdesát – a já si ani neumím představit, co by na to říkal.

    1. I na to myslel. Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky…

   2. Pokud byl někdo znechucen polistopadovým vývojem, byl prostě naivní (a Kryl je toho učebnicovým příkladem). Protože systém ve státě mávnutím ruky změníš, osazenstvo ne.

    1. Kryl měl navíc tu nevýhodu, že za dvacet let exilu ztratil kontakt s českou realitou a žil v zajetí vlastních představ o českém národě, založených na vzpomínkovém optimismu a kontaktu s omezenou sociální bublinou emigrantů a disidentů. Emigrantům se tohle stává celkem běžně.

     1. Vždyť já Krylovi tu naivitu nevyčítám, jenom konstatuju.

      1. Já. Jen doplňuju.

  3. Možná muži neměli mlčet, už když se na ten průser zadělávalo. Zejména neměli mlčet ti muži, kteří za EU svým podpisem spolugarantovali smlouvu mezi Janukovičem a opozicí o předčasných volbách. No ono se na něj zadělávalo ještě dřív, ale tohle byl bod zlomu.
   Když už si tedy chceme hrát na muže, tak halt bychom měli říct, jo třetí světový se nebojíme a jdeme do toho. Na postupu budeme proti Rusákům bojovat do posledního Ukrajince, nic mužného nevidím.

   1. Zasiel si prilis daleko do historie… Ked toto niektorym ludom v okoli pripomeniem pozeraju na mna ako na martana…

    1. „…Ked toto niektorym ludom v okoli pripomeniem pozeraju na mna ako na martana…“
     – – –
     Protože se značná část lidí pamatuje jen nejvýš měsíc zpátky, co řvou média. Co bylo předtím a v čem je příčina už je nezajímá.

     .

   2. Ono to jde ještě mnohem dále. Stačí si zpětně vysledovat zprávy. Bordel na Ukrajině začal tím, že ruské námořnictvo zaparkovalo svoje loďstvo u břehů Sýrie a Obama nemohl v záíří 2013 použít své Tomahavky, aby potrápil Asada. Samozřejmě k tomu byl důvod, Asad je zlej a použil chemické zbraně v místě, kde byla v tu dobu umírná opozice An-nusrá, což je něco jako Alkajda a ze které se stal posléze islámský stát.

    Ale zpět k lodím, ty totiž obvykle parkují na Krymu v Sevastopolu, kde měli Rusové pronájem do roku 2046 s možností prodloužení o dva roky. A o to se začalo hrát právě v roce. Jen dva měsíce po tomhle incidentu začal Euromaidan, svrhnutí proruského prezidenta a přiklonění Ukrajiny k EU a Nato. Putin nečekal a ruskou základnu si bez boje pojistil v březnu 2014.

    Stala se spousta takových provokací z obou stran. Zasypání vodního kanálu a odstřelení vedení na Krym a zákaz ruštiny jako úředního jazyka. A naopak Ruskem vyprovokovaný boj za nezávislost v rusky mluvících oblastech.

    Potom následovalo Trumpovo období, který tedy Tomahawky na Sýrii použil, nicméně tím rozprášil vyklizené letiště, 24 hodin předem totiž informoval Putina a ten to zařídil. Trump potom odvelel námořnictvo někam do japonského moře a v Sýrii se situace uklidnila.

    Za Bidena se ovšem konflikt trochu vyostřil. A jako takovej side quest je tu plynovod Nordstream. Jakmile se měl spustit, vždycky Rusové během několik dní někoho otrávili, aby tím k tomu nedošlo. Nakonec tedy někdo celý plynovod odpálil pod dozorem amerického námořnicta s vlajkovou lodí USS Kearsarge. Něco v Baltu v tu dobu nacvičovali.

    Bohužel tahle válka nikomu moc nevadí. Západ může okopávat Rusko, umírají Ukrajinci, zbrojaři si vydělají. Čína a USA posilují svůj vliv. Zelenskému cpou prachy horem dolem. Za mě reálný konec tohoto konfliktu bude takový, že Ukrajinci už nebudou chtít dál umírat někde v rusky mluvících oblastech a domluví se mír, kdy tedy Rusku zůstane Krym a část východní Ukrajiny. Samotná Ukrajina bude bez ruských oblastí, takže tam konečně nebude to proruský faktor. Rozbombardovaná země připadne Rusku a všichni Oligarchové budou dál hrabat prachy.

Napsat komentář

D-FENS © 2017