Jak z nás udělaly dvě poslední české vlády kolonii západních států - zpět na článek

Počet komentářů: 321

  1. Já to nedočet, téma zajímavý, forma hrozná.

    1. Já to taky zatím nedočetl, ale obratem hlásím, že chyba vězí na mé straně přijímače. Jsem unaven a idu spať.
      Autor sice není žádný Hemingway či A.C. Doyle, ale je to poutavá a zároveň smutná (protože reálná) detektivka.

      1. presne :). Jsem si rikal co asi delali benga kdyz jim prislo 400 stran nejakyho rozboru :)

        1. Nic. Spolecnymi silami prehlaskovali prvni tri radky, pak se dva dny dohadovali, co to znamena a paxe na to vysrali.

  2. Pry v nejkratsi mozne podobe. Je to nekonecne a navic je to v takove nective forme.
    Vzdal jsem to asi v petine.

    Kdysi jsem cetl clanek, ktery postupne popisoval vzestup Burese a jeho postupne ovladnuti dulezitych firem.
    Celo to melo tak ctvrtinu co tenhle clanek o jedne elektrarne.

  3. Za jedna za prostředek.

    Ať si ale autor nestěžuje, že mu to nikdo neotiskne, když merit věci (reálný popis transakcí a smluv) obalí obrovskou hroudou takřka nesnesitelných blábolů a odkazů na nejkontroverznější možné persony. Článek měl začít až větou „Tím kritickým momentem, který předurčil pád tohoto projektu, byl výběr dodavatele klíčového zařízení elektrárny“. Všechno předtím je balast odrazující jakéhokoli čtenáře vyjma milovníků Soukupa a Aeronetu.

    Autore, když chceš s něčím prorazit, musíš to napsat zaprvé krátce, zadruhé čtivě a zatřetí musíš taktizovat a vyškrtat zbytečnosti, které potenciální šiřitele odpudí. Pokud je tedy vysloveně odpudit nechceš, aby sis mohl připadat jako mučedník.

    1. Využil jsem rady a četl až od označené věty. Díky.

    2. Jojo, doba Jiraska je pfutsch. Obsah vecne spravne, ale lidi dneska chteji info rychle a pokud mozno se soulozivym prubehem (predehra, nastup, vykon, orgasmus, tecka).

      1. Apetence -> vzrušení -> plató -> orgasmus -> uvolnění.

        1. Byl bys sqelej novinar, ja to vim uz davno :-)

      2. A Jirásek k tomu přidává i to namlouvání/přemlouvání. Tehdy lidi tolik necestovali a obrazy cizích krajin neměli snadno k dispozici, proto ty květnaté popisy.

    3. Jan Mrcasik 13.10.2021 v 1:56

      Souhlasím.
      Čánek jsem přečetl celý napoprvé a dospěl k názoru, že jeho jazyk a sloh se vzpírají hodnocení. Nicméně je fakt, že až díky článku jsem „kausu“ pochopil, zatímco veřejnoprávní(!) média mi takovou příležitost neposkytla (Fuj! Hanba!).

      Je pravděpodobné, že autorův styl a jazyk jsou vhodnou záminkou pro uskladnění v odpadkovém koši libovolného orgána.

      1. Ono to fakt hodně připomíná styl takových těch věčných stěžovatelů, všichni jsou proti mně, všechno má pod palcem mafie/estébáci/ilumináti..

        1. Dalsi clanek by moh’ bejt „Jak Alenka k dluhum prisla“. Taky to bude fura pravdy, ktera nic nezmeni a zadnej urad nebude zajimat.

  4. Článek dobrý, až do „Ať žije Lukašenko“…

    1. Tak nejak. O podobnych pruserech vim taky a z podobneho oboru. Je dokonce teoreticky mozne, ze jsem se nekdy v minulosti s autorem na nejake teplarne, nebo elektrarne potkal. Prakticky od roku ’91 jsem videl ruzne realizace v tomto oboru, vcetne masivniho rozkradani a korupce v nem. A? Autor neni hloupy, presto ale nechapu, proc ma potrebu sedlat kone a jet s drevcem proti vetrnym mlynum, kdyz musi sakra dobre vedet, jak „to funguje“. Nikdy nikdo se v tom nebude rypat, pokud neprijde „zajem“. Do te doby muze podavat co chce, kam chce a komu chce a vzdy to vysumi. A i kdyz to da na nejaky lokalni server, byt se slusnou sledovanosti, nic se nestane. Lidi v hospode si zanadavaj a to je cely. Velke noviny jsou zavisle a ty nezavisle nectou masy.

      Kdyz mi bylo 30, taky jsem mel potrebu rvat pravdy do sveta. Clovek zmoudri a vyroste z idealu. Zda se ale, ze ne kazdej.

      1. Moc nechápu, co je moudrého na tom vyrůst z ideálů. Pak to tu vypadá, jak vypadá :-/.

        1. Idealiste napriklad vymysleli a prosazuji Gryndyl. A to teprve tady pod jejich vedenim vypadat bude, to jo.

          Ted mi rikal kolega u obeda, ze mu prisly vysledky z povinneho kazdorocniho testovani jeho domaci studny (220 Euro poplatek) s tim, ze neprosel, protoze „voda ma zemni vuni“. Takze dostal doporuceni, jak ma vodu navonet a za tyden prijde laborantka pro odber vody znovu. Samozrejme znovu zaplati 220 Euro. Je hezke chtit, aby lide meli vonavou vodu.

          1. Jen árijská voda je dost čistá.

            1. Ja myslim, ze ted Nemci ziji lepe a radostneji a naopak se nekontroluje voda u tech nearijskych, protoze to by mohlo zavanet rasyyyzmem a hen tou fobijej.

            2. no nevim. V Indii jsem byl a árijskou vodu fakt nechceš.

          2. Jest rozdíl mezi idealisty a utopisty.

            Ti první jen chtějí věřit ve spravedlnost, chtějí aby se lidé přestali chovat pokrytecky a aby zákony fungovaly i v reálu tak, jak je psáno.

            Ti druzí trpí utkvělou představou, že právě oni by měli být bohy, kteří stvoří ideální svět. A že celý svět musí být po dobrém nebo po zlém radikálně předělán a přestavěn tak, aby byl v souladu s jejich osobní Vizí.

            GND nevymysleli idealisté, nýbrž utopisté. Stejně jako všechny předchozí německé utopie šířené mečem a ohněm.–

            1. Ano, asi tak nějak. Dle mě je idealista někdo, kdo věří ve správnost určité myšlenky a (v rámci možností) se snaží podle ní chovat a prosazovat ji. V kontextu toho, proč jsem reagoval na Sysopa, bych pak dodal, že opakem je kdosi jako pragmatik, který řeší věci jen účelně tak, aby mu to buď libovolným způsobem vynášelo (ne nutně finančně) nebo aby měl pokoj a nic neřešil.

          3. Čemu to vadí, když neprojde? Pokud ji chlastají jen oni a nechtějí ji prodávat.

            1. Nevadi to nicemu, jen je za to flastr do vyse 5000 Euro. Ovcan si prece nesmi nicit zdravi. Zrejme Rise naznacuje, ze telo ovcana patri statu.

              1. A to v Risi nemaju domace upravne vody? Zhodou okolnosti som sa vcera na tuto temu bavil s neterou ktora s partnerom teraz riesi problem nevyhovujucej studne. Vo vode maju koliformne bakterie. Tak asi budu mat domaci chlorovac. Nakolko maju dom medzi farmami by som na ich mieste radsej pouzil RO, ale tych bakterii ich zbavi aj chlorovac sam osebe.

                1. Chlorovac je sranda. Navic ma i opodstatneni. Ale v Nemecku te zmrdaji treba i za to, ze mas ve vode moc zeleza. Ja jsem jako decko vyrustal v baraku, kde byla zalezita voda jako krava, sanytr k tomu a ze bych na to umrel, si nevzpominam.

                  V Nemecku furu veci ovladaji lobby. A Nemci to an ferovku reknou, ze proste imperialiste jsou mocni a prosadi si, co chteji. Takze te nuti napojit se na obecni vodu. Jo, ze to k nejblizsi trubce mas treba par kilaku, to zakon neresi.

                  1. No dobre, opat sa pytam: RO co utiahne cely barak v Nemecku nedostat?
                    Pocuvaj, neveris ty nejakym vseobecne rozsirenym mytom? Poznam jednotlivcov tuto v Ontariu co veria ze ked umries, vlada ti zoberie peniaze a vlastne vsetok majetok.

                    1. Osmózu nebrat, musíš si pak vodu „dosolovat“. Chlorování taky nic moc, pokud máš zároveň ve vodě dusičnany, vznikají chloraminy. Na bakterie UV lampu.

                    2. No oni budu mat aj trihalometany z tych bakterii. Preto vodu na pitie a varenie budu prehanat cez uhlikovy filter, takze by mali byt OK.
                      Tej RO by som sa nebal. RO vodu piju denne miliony ludi. Sam som ju pil 8 mesiacov.

                    3. Jasně, to já se jí nebojím, ale z profesionálního hlediska bych to bral jako poslední volbu. Radši udělat pořádnou studnu než pít vodu po RO, samozřejmě neznám místní podmínky…

                    4. K tym UV lampam este tolko, ze nemam sajnu ake su spolahlive male UV lampy pre domace pouzitie. Ale to s cim som sa doposial stretol v praci nie je ziadna slava.

                    5. Doporučil jsem to teď do vzdálenější rodiny, pijí vodu s koliformními bakteriemi cca 80 KTJ/100 ml. Tak jsem sám zvědavej, jak to bude ty mrchy likvidovat.

                    6. No, kedze ja nie som procesny inzinier iba fieldak a tie vodarne/CVO len davam do prevadzky, mne ide o to ze tie mrsky v kuse padaju. Je s nimi v kuse problem uz pri spustani a potom pocuvam staznosti od servisakov…

                    7. Aha, zajímavé. Schválně se poptám na zkušenosti chlapů co to montují a servisují.

                    8. Tvl. to jsem napsal píčovinu, kdypak asi půjde okolo Ygorek a zesměšní mě?

                    9. Ale jo, on ma doma jakousi upravnu, ale ve finale mu rekli, ze ma voda zemitou vuni. To v zadnych tabulkach nenasel. Tak ho sere, ze do toho dal ranec a vysledek nikde. Pokuta hrozi porad.

                    10. Huminové látky. Pokuta je svinstvo, u nás na to naštěstí zatím hygiena sere, doma si můžeš pít třeba vodu z kaluže.

                    11. Ad huminové látky-v malém se sorbují na aktivním uhlí, ve vodárenství je to složitější. Alternatvině by to mohly být ještě amonné ionty, toto jsem jednou zažil a nebylo to v důsledku průsaků ze žumpy, ale přirozeným redukčním prostředím ve zvodni. Každopádně voda chuťově odporná, na hranici poživatelnosti.

  5. Pokud nekdo napise hned v prvnim odstavci, ze kvuli „ctvosti“ zjednodusi kauzu a vynecha dulezita fakta, mam problem. Navic dle meho nazoru clanek rozhodne ctivy neni, zvladl jsem 5 odstavcu, kdy se konecne zda, ze autor skoncil s uvodem do problematiky.

  6. 8,40hod dneska ráno, zatím se 13 osob přihlásilo k tomu, že neumí číst, tedá není schopna pochopit psaný text,

    1. Schopna a ochotna su dve rozdielne veci.

  7. Autor nejspíš bude enženér z dob hlubokýho socialismu, co těm komoušskejm blábolům uvěřil a zažral si je až do morku kostí. ReálSoc z něho smrdí na kilometr, takovejch na trzích potkávám habaděj. Všechno radši zvopakovat 854×, asi jak je zvyklej se potkávat s dutejma lopatama.

    Sám nevidí, jak si sere do huby tím, že furt požaduje, aby stád jako dělal tydlety zahraniční prodeje, přitom ale stádní exportní banka todle všechno takovým způsobem zkurvila, což asi 50× vopakuje.

    Stádní banku si může dovolit centrální ekonomika jako je tomu v RF, která vlastní vývoj, výrobu i financování velkejch průmyslovejch věcí a tak to jakž-takž klopýtá při životě.

    Todle je normální kriminální tunelování částí stádu, což ovšem nic nemění na tom, že je naprosto žádoucí a nutný ten bordel zprivatizovat právě co nejdřív, protože todle se ve stádním děje každou sekundu už asi vosumdesát let ty vole blbej. Pokud by došlo k plnohodnotné privatizaci do soukromýho (a ne do pazour tunelářa), včetně financování, tak už si tržní banka kurva dobře pohlídá, aby svoje prachy dostala zpátky. Stádu je to kurva jedno, jak je vidět ze zdí ignorace, vystavěnejch těma, kteří se na tom sami nažrali, případně těma, co s tím nemají nic společnýho a tak to musí optimálně zůstat, protože přebírání hnoja je přece PRÁCA, a navíc hrozná práca, a to nejde, aby stádní ouřadník musel dělat!

    1. Problem je, najit dobreho soukromeho bankere, ktery nebude zlodej, nebo despota. Prachy svetu vladnou, takze on pak takovej rozdil mezi majitelem nejaky obrbanky a nebo treba predsedou vlady, neni nijak velkej. Tady je proste personalni nouze.

    2. Behemot 13.10.2021 9:08

      Mýlíte se.
      Exportní (proexportní) banky mají všechny vyspělé státy.
      Některé se dokonce sdruží a zřídí si navíc společnou banku – například londýnskou Evropskou Banku pro rozvoz Demokracie (EBRD), nebo dokonce Světovou banku (WB).
      Proč mohou (pro)exportní banky a agentury vznikat a vznikají v zemích rozvinutých, které nemají centrálně řízenou ekonomiku, si můžete promyslet hned, jak přijde do práce váš asistent.

      1. No, a šak nějakej ten vyspělej stád má kolik volnýho trhu vzhledem k centrálnímu plánování a jinejm podobnejm výdobytkům socanismu?

    3. Spíš bych řekl, že ho štve „privatizace zisků a socializace ztrát“ při propagandě o kapitalismu a zodpovědnosti, o tom, jak je stát špatný hospodář, však to znáte, už se z toho stala klišé.

    4. Přesně. Privatizace byla špatně, protože STÁT svojí nečinností přišel o STÁTNÍ záruku. STÁTNÍ dohled byl špatně díky korupci STÁTNÍCH zaměstnanců – jako fakt? Stát, jako vždycky, podělal, co mohl, ale chybou byla privatizace? :-D

      Kdyby se do toho stát necpal, tak jsme dneska o 16 miliard bohatší. Jestli někdo chce soukromě vyvážet, tak ať si na to soukromě půjčí u soukromé banky a může na to čerpat záruky nějaké soukromé společnosti. To, že mu nikdo nepůjčí, značí, že jeho projekt za to nestojí. To, že nedostane záruky, značí, že je to natolik rizikové, že za to žádný prachy nestojí. Což by byl nejspíš přesně tento případ, který by se, v soukromém podání, nestal – a kdyby jo, tak by 99% občanů tohoto státu nebolel.

      1. …a IPB, IPB pamatujete?

        1. IPB pamatuju moc dobre. Lizali mi tehdy jednu masinu a kdyz jsem se u podpisu smlouvy zeptal, co se s tane s predmetem leasingu, pokud dojde ke krachu IPB, tak se urednicek za saltrem malem potrhal smichy. Rok pote uz nebyl ani urednicek, ani saltr, ani IPB.

        2. Jo, pamatuji. A kdyby do toho stát necpal prachy, tak by to byla příhoda, na kterou by všichni, kromě bankéřů, v pohodě zapomněli. Bohužel se udělala chyba a stát zachraňoval něco, co neměl.

  8. Moc pekný nadpis :
    „Jak z nás udělaly dvě poslední české vlády kolonii západních států“

    Je taký pekný vtip :
    Policajt vodičovi : „Pane, spôsobil ste nehodu “
    vodič : „To ja nie, ja som sedel na zadnom sedadle“

    Čitať samotný článok je strata času. Je to ako v tom vtipe.
    Však autor povedal v nadpise to PODSTATNÉ :
    Politici kurvia štát, a ovčania, neviniatka, celý čas sedia na zadnom sedadle. A „dvě poslední české vlády“ sa vlády zmocnili pučom.

    Až v týchto posledných voľbách ovčania zmúdreli. Nastane bruselský zelený raj a zelený Great reset.

    1. To se hádá lékař, právník a politik, čí profese je nejstarší.
      Lékař: „Tak Eva vznikla z Adamova žebra, takže už tehdy proběhl první chirurgický zákrok.“
      Právník: „To ano, ale ještě před stvořením ráje tu byl pěkný bordel a Bůh tomu dal řád. To je zřejmé jednání právní.“
      Politik: „Ale no tak kolegové. Všimněte si, že i sám kolega právník uvedl, že ještě před prvními projevy Vašich profesí tu byl pěkný bordel. A položme si otázku, kdo asi pomohl tento bordel navodit?“

  9. Pověsím sem jednu polemiku, co jsem na ni dnes narazil…

    Na naší jinak sympatický a inteligentní „konzervativní pravici“ je pozoruhodný, že se pořád ráchá a plácá v dilematech 18. století, anebo přinejlepším ve vzorcích, který se tu v naivní euforii řešily někdy pár tejdnů po sametu.

    „Jedinec“ versus „stát“.
    „Pravice versus levice“.

    A co třeba jedinec versus globální korporace?
    Národ versus globální korporace?
    Stát versus globální korporace?
    Stát versus hlubokej stát?
    Jedinec versus hlubokej stát?
    Jedinec versus korporátní stát?
    Tržní kapitalismus versus globální monopol?

    Představenstvo a dozorčí radu globálního Syndikátu, radu Globální centrální banky, anebo ústřední výbor Světový vlády bude navrhovat a volit kdo?

    My všichni Schwabovo „progresivní stakeholdeři“, anebo po staru, konzervativně, jen nejmocnější akcionáři?
    A co bude správně?

    A kdo ty mocný akcionáře přemluví, aby dělali a prosazovali konzervativně pravicovou politiku, když jejich monopoly už dávno nestojí ani o kapitalismus, ani o žádný svobodný tržní soutěžení?

    Kvůli tomu přece konkurenty 300 let neničili a neskupovali?

    A jestli si nějakej Dan Vávra nebo jiná „individualita“ někde ve středovýchodní Evropě připadá dost svobodná je jim přitom naprosto fuk…

    Schwab kope za nemajetný a nic nevlastnící sdíleče, anebo za elitu? Je pravicovej nebo levicovej?

    Za koho kope stát bez ohledu na vládnoucí koalici? Za koho hlubokej stát?
    A proč v takový dávno přeskupený konstelaci má ještě někdo potřebu operovat s pravicí a levicí?

    Není už namístě řešit spíš jestli bude globální stát nebo vláda globálního syndikátu lepší než národní stát?

    A jestli ne, proč se tu pak spousta konzervativně pravicovejch trubačů diví, když kapitalistická globální monopolní korporace nějakou „svobodnou individualitu“ máčknutím jedný klávesy smázne ze „svý“ platformy?

    Nebo mu nařídí doprogramovat do husitskýho vojska jednotku pigmejů?

    Nebo mu vnutí svojí experimentální očkovací látku?
    Nebo mu na rok zavře jeho malou provozovnu a kšeft?

    A že „volenej stát“ v tom hraje jen nedůstojnou roli prostředníka…

    To si fakt myslí, že nějaká záludná levicová agentura infikovala ty korporace?

    Tristní existenční peripetie konzervativní pravice (Trikolóra), jejich podivuhodný spojení s liberálama (Svobodný) i jejich volební výsledek je překvapivě neznervózní, naopak jim dodá odvahu vysmát se „obskurnímu“ Volnýmu bloku, kterej dostal ještě o maličko míň.

    (Nazývat přitom současnou ODS, 09 a ČSL úplně vážně jako „pravici“, ba dokonce „konzevativní“, to snad ani nestojí za komentář…)

    Elita si mezitím jede nerušeně odhaduju už tak šestou padesátiletku, rozvrženou trpělivě do etap, a plán plní navzdory všem komplikacím na 115 %.

    Levice a marxisti se k těm dilematům se zpožděním dopracovali už v druhý půli 19. století a řešili je docela intenzivně. Místama se pokusili i trochu zvrátit kolo dějin a nasypali do toho i trochu písek.

    A jako by ho někdo důležitej snad i ještě chtěl. Jako by tu snad ještě byl, anebo se z nějakýho důvodu chtěl zas vrátit.

    To je jako zarputile 10 let opakovat 4. třídu obecný, dokola tříbit jen vyjmenovaný slova a malou násobilku, ignorovat měšťanku a vyšší vzdělávací stupně a zdůvodnit si to vlastní „setrvávání na pozici“ konzervatismem. A svobodou.

    Mně teda tahle mimoňovitost připadá ještě obskurnější než ty, který tak tituluje pan Vávra. Ať mi promine…

    Hloupej přitom není. Stejně jako Hejma. Kdy už se oba proberou?

    Pod čáru ještě dodám, že za celý 3 dni po volbách mi ještě ani jednou nepřišlo na mysl ze zaradovat, že budeme mít „pravicovou“ vládu. Nebo „konzervativní“. Anebo se toho obávat. Anebo se radovat z „levicový“.

    Samotnýho by mě zajímalo, jestli je to opravdu řešit vůbec nenapadne, nebo to mají za nedůležitý, anebo to mají zakázaný a jen účinkujou a odříkávají roli. Podle scénáře…-)

    To všechno může být pravda. Pak je jen otázkou, co se s tím dá dělat, jestli kolektivistická levice této transformaci/devastaci společnosti nahrává a urychluje ji, a zde pravice má šanci tento proces zpomalit či zvrátit…

    Nejdřív je nutný to vůbec pojmenovat. Jestli má jedinec šanci svojí existenci nějak bránit. Už skoro ani ne majetek, práva, neřku-li svobodu, ale jen tu holou existenci.

    A jestli ne, v jakým kolektivu jí bránit chce. A proti komu vlastně.

    To ano, ale nejsem si jistý, kdo takový úkol v této babylonské věží zvládne. Navíc tak, aby se tomu dostalo širokého povědomí…

    Věřte mi, že už tak od roku 1880 to pro myslitele zásadní téma bylo. Kautský o tom psal dlouhý statě, Lenin a další s ním polemizovali. A psali taky knížky.
    Když o tom mohli s pologramotnýma dělníkama diskutovat marxisti před sto lety?
    A nejen ti…

    Oxfordskej ekonom Hobson napsal Evoluci moderního kapitalismu už v roce 1894 a Studii imperialismu v roce 1902. Varoval před monopolama a předvídal celkem dobře kdeco. Ortodoxní marxista nebo dokonce komunista to ale nebyl.

    Přednášel to na univerzitě studentům ekonomie, aby o tom sami mohli uvažovat. Kdo to dělá dneska?

    A to ještě neexistoval FED a kapitalismus měl pořád spustu znaků soutěže. Monopoly se praly navzájem, konkurovaly si a ovládaly pořád jen určitej díl trhu.

    Byly často ještě víc národní než nadnárodní…
    Byť jak v kterým odvětví.

    Ještě počátkem 50. let to i v Rusku pro ekonomy téma bylo. Dneska je to tam téma žhavý zase. Zas na dlouhý knížky. Nebo na diskuse a univerzitní přednášky.
    Ale tady bůhvípoč vůbec.

    Vazalskejm banánovejm koloniím to asi nepřísluší. Ty můžou nebo mají bojovat ještě s komunismem, mladočeštvím a s Koniášem, o zásadnější věci stran přítomosti a budoucnosti se moc nestarat a přenechat je vyspělejším národům.-)

    1. Já ti dám taky jednu k zamyšlení. Co když tyhle převratné myšlenky o nadvládě globalistů šíří sami zlí globalisté a kapitáni průmyslu, kteří chtějí v lidech vyvolat fatalismus „volby a politika stejně nic nezmění, tak na to kašlem a nebudem dělat nic“, hm?

      1. Kto to šíri, to si netrufam hodnotiť. Kto ich však papúškuje v diskusiach, to je jasné : Hlavne presvedčení demokrati.

    2. V Nemecku nepripada v uvahu, aby sis doma udelal ostrovni FVE pro vlastni potrebu, aniz bys na to mel profesionalni projekt a vagon uradu to muselo schvalovat. Tohle pry prislo pred 10 lety a prosadil to Eon. Jsem zvedav, kdy to prosadi v Cesku.

      1. O současném Německu vyšla pěkná knížka u Klause:
        https://www.databazeknih.cz/knihy/nemecko-mytus-a-realita-388185
        Trefný byl jeden postřeh, že cílem establishmentu je proregulovat život tak, aby žádné hnutí občana nebylo pod kontrolou státu, nic nebylo ponecháno spontánní aktivitě.

      2. Vzhledem ku zdejšímu salámismu a staletému výcviku v ochcávání věrchušky (jak dopadla např. evidence studní před cca 15 lety, ha?) toto sice nejspíš přijde avšak s minimálním dopadem na „domácí kutily“ .
        Limitní spíš bude, že během jedné generace tu mezi všemi těmi absolventy humanitních pavěd nenajde nikdo se znalostí co je nulák či fáze ..

      3. V Česku tohle prosadili už před ca. 10-15 lety. OZE apod. si nesmíš instalovat sám ani kdybys měl všechny §50, ale musíš na to mít projekt s patřičnou bumážkou na OZE a realizaci od prověřené firmy s bumážkou na OZE.

        Tehdy se tvrdilo, že si to prolobbovaly právě tyhle firmy, co chtěly kšeft.

        1. Musíte si založit sro a rozjet projekt výzkumu a vývoje a ta FVE na střeše a bateriové pole v suterénu budou prostě součástí výzkumného projektu.

          1. Coz o to, to ja nastesti mam, ale nevidim duvod, proc do toho tahat svoji firmu. Taky se mi stalo, ze mne tuhle otravoval obecni urad a ptal se, jakou pouzivam v domacnosti vodu a prej ze jestli to mam prihlaseny a kdesi cosi. Tak jsem jim rekl, ze beru vodu z potoka. Uz se neozvali.

            1. Nikoli zavedenou firmu, ale novou nastrčenou. Taková ochrana majetku. Po poštovní schránce někde na Rybné 716/24 se právo a majetek těžce vymáhá.

              1. To je fpoho, ja mam u ledu par firem z minulosti. Nic to nestoji, jednou rocne poslu statu papiry a tim to hasne. Mam to pro strycka Prihodu.

        2. Moment, to ale prece plati jen pro nafazovanou FVE, ne? Jinak je snad kazdymu hovno do toho, co si dam na strechu. Paklize nic z toho neprodavam, nebo nedej Boze pripojuju k rozvodne siti, tak je to moje vec a at mi polibi prdel.

          1. Přesně tak.
            Pokud si za svoje postavíš ostrov, tak i kdybys po těch panelech pak tancoval moonwalk, tak to může být každému jedno.
            Dokonce na ostrov ani nutně nepotřebuješ revizi, ani ze strany DC nad 50V a AC do 1kV – protože to vůbec nepřipojuješ k veřejné rozvodné síti, ale využíváš jen sám.
            Takže až Tě třeba přizabije, nebo Ti zapálí chalupu čínský měnič, kterému se v řízení zasukovala data, je to čistě jen Tvůj problém.
            Samozřejmě – panely nesmí nikomu nic stínit, vrhat nějaká prasátka zrovna na sousedovu koupelnu, kde se sprchuje sousedova pěkná žena, nesmí z nich sjíždět sníh na obecní chodník a tak podobně.

          2. Naopak řečeno – dotovanou a přifázovanou, notabene bez akumulace, bych nechtěl ani za 100% dotaci. Od těch, co se na to nechali nahoukat po r.2010 mám jenom katastrofický zprávy, jaký je to papírový oser a hovno hovno z toho.

            1. @servisdok
              Doufám, že se nepletu, ale papírový oser mají ti, kteří si fotovoltaiku pořídili za účelem dodávání dotované energie do sítě. Tato možnost pro nové instalace, minimálně ty domácí už myslím neexistuje.
              Dnes se dotují instalace a nikoliv vyrobený proud, přebytky posíláte do sítě témeř zadarmo. (tuším u ČEZU za slevu 40% ze silové složky, tzn dodám 1000kWh a dostanu slevu odhadem lehce přes 400 kč, při původních cenách) O papírování mi není nic známo.
              Za normální situace bych si FVE nepořídil, ale normální situace v EU nepanuje, takže jsem do toho ty peníze dal, i když to původně vypadalo, že návratnost bude 15 let. Ale tak nějak jsem očekával, že ty počty se budou časem měnit a bude to doma mnohem dřív. A hlavně pro případnou důchodovou budoucnost chci mít mandatorní výdaje osekaný na minimum, protože je čím dál těžší uchránit peníze před inflací.

          3. Pokud vím, tak bohužel, navzdory vší logice, neplatí. Ale v praxi na to sere pes.

          4. To je logické, smysluplné, rozumné, a tudíž v demokratickém světě zastaralé.

            https://www.ceskestavby.cz/clanky/budeme-platit-vysoke-pokuty-za-instalace-solaru-svepomoci-22115.html

            1. Jo, jo. Před volbama jsem četl, že opoziční koalice nás povedou k modernímu západu a Burešovci do Maďarska. Ale voliče těch koalic to kupodivu nechalo klidným…

            2. Mam uz par zkusenosti s Ustavnim soudem, pokud by nejakej sulin prisel opruzovat, klidne ten zakon napadnu. Nerikam, ze musim zakonite vyhrat (ackoli doposud to tak vzdy bylo), ale aspon bych se nenechal ostrihat.

        3. Mimochodem, to mi pripomnelo, kdyz jsem si delal ohrev na bazen. Koupil jsem na inzerat plynovej kotel. Byl samozrejme na zemni plyn, takze jsem ho potreboval pretryskovat na PB, abych k tomu mohl dat flasku. Koupit trysky problem, protoze prej ze prijde topenar, provede to odborne a kdesi cosi. Tak jsem znackovej servis poslal do prdele, ty trysky po korune koupil z Polska a bylo to vyreseny. Kurva kdyz mam doma gril 15 kW na PB, nikoho to nezajima. Ale kdyz chci 15 kW plynovym kotlem ohrivat vodu v bazenu, tedy naprosto beztlakovej okruh, tak mi chteli merit i penis.

          At jdou tyhle lobby do prdele, nehodlam je sponzorovat. Nikoho.

          1. Toto poznam velmi dobre z Kanady. Je cely rad veci co ti proste nepredaju lebo licencia. Napriklad sme jeden den zistili, ze v dome je horuco napriek tomu ze klimatizacia vyzerala ze ide. Stacil pohlad aby bolo jasne ze nejde vonkajsia jednotka. Diagnostikovat vadny rozbehovy kondenzator tiez netrvalo dlho. Tak som zabehol do prislusneho obchodu len aby som sa dozvedel ze potrebujem HVAC licenciu na to aby mi ten popjebany kondenzator predali. Lebo vraj ochrana zivotneho prostredia, ze chladivo. Tak mu hovorim ze ake chladivo, problem je v elektrike. On ze nie, chladivo, neprada. Tak som zavolal neterinho partnera. On v tom odbore podnika, licenciu ma. Tak skotaktoval dalsiu firmu od ktorej v nasom meste nakupuje, poslal im cislo licencie s tym ze pride jeho chlapek vyzdvihnut kondenzator. Nepredali. Ani zaboha.
            Dopadlo to tak ze ja som kondenzator kupil na americkom amazone, on uz od danej firmy nenakupuje a klimatizacia funguje.

            1. Už jste mimo EU moc dlouho. To je jako žárovka/teplená koule. Prostě jste měl chtít rozběhový kondenzátor k bazénovému čerpadlu, který má úplně náhodou shodné parametry s tím do klimatizace.

              1. Ono by boli potrebne dva. Ako som to popisal nizsie, ta klima pouziva dva kondenzatory v jednej flaske. Aj by som to bol urobil ale nasiel som prislusny diel na amazone. Ten nema problem so zasielanim do Kanady takze namiesto vyroby drziaka na nahradne kondenzatory som pockal dva dni.

                1. To je nepatrná, ale přeci jen jakási výhoda globalizace. Běžné stroje a přístroje se už nekonstruují od píky, ale skládají z dílů, které už někde někdo, v přijatelné kvalitě vyrábí.
                  Elektroakustika mimo PA, na tomhle systému frčí už taky dlouho. Například výškový reproduktory i do celkem „exotických“ beden, tedy spíše jen s logem exotické firmy a se „záhadným“ zákaznickým značením, jdou pod nepatrně jiným značením koupit nejmíň od tří dalších dodavatelů.
                  U polovodičů dtto.
                  Například polovodiče pro automotive, nebo pro velkovýrobce ala Peavey/Harman/Sony, mají sice napohled nesrozumitelné, nelogické označení, ale jde jen o úplně standardní materiál, jako ND brutus předražený a to označení, to je jenom úsměvná vyjebávka pro neautorizované servisy.

                  1. servisdok: bejvávalo. Další stupínek je, že se sice hardware skládá z globálně stejných součástek – ale klíčový je software, který je nahraný v lepším případě do EEPROMu a v horším, ale stále častějším případě do FPGA.

                    A když tahle „jednotka“ se SW, která všechno řídí, kiksne, tak je konec. Jediný kdo má „klíče od softwaru“ je originální výrobce a ten si za blbého švába (ale se softwarem) klidně řekne polovinu ceny celé mašiny. To pak jeden zuří vzteky.

            2. HVAC licence je co? High Voltage Alternate Current, něco jako naše padesátka? Tady musíme mít speciál papíry až nad hranici NN, teda zhruba nad kilovolt.
              A proč to chtěli při poptávce kondenzátoru? Nebo ta licence je něco úplně jiného?
              On ten motor neběžel na síťové napětí, u Vás asi těch 115V/60Hz? Nebo to je část, kde je síť 240V/50Hz?

              1. Někdy ta wikipedie postačí…
                Heating, ventilation, and air conditioning (HVAC) is the technology of indoor and vehicular environmental comfort. Its goal is to provide thermal comfort.

              2. Ide kurenarsku „licenciu“. Ono totiz je kurenie vo vacsine rodinnych domov a komercnych priestorov teplovzdusne, tak je to oboje spojene dohromady. Robia instalaciu kureni a klim, duktov a mozu pracovat aj na niztoklakovych rozvodoch zemneho plynu. V rodinnych domoch je za regulatorom tlak tusim iba 55kPa. Kurenari toho vedia o elektrike doslova hovno. Zazil som takeho co mi pri „oprave“ pece na teplovzdusne ustredne kurenie zapojil 120V do 24V obvodu. Zrusil riadiacu dosku a aj termostat v obyvacke. Ale on ten kondenzator kupit moze lebo ma bumazku.
                Motory su v tej vonkajsej jednotke dva. Jeden pohana kompresoch a druhy pohana vetrak co rozptyluje teplo. Oba bezia na sporakove napatie 240V/60Hz. Rozbehove kondenzatory su dva v jednom puzdre s jednym spolocnym kontaktom.

                1. Aha, to jsem netušil.
                  Takže „sporákové“ nebo „motorové“ napětí, u nás „fázové“ máte tedy 240V/60Hz a „sdružené“ napětí pro malé 1F spotřebiče a světla, je u Vás 110V/60Hz?
                  Ptám se proto, že Amerika i s Kanadou, má těch systémů dohromady snad patnáct a ještě víc druhů ochran.

                  1. U nas je to 120V/60Hz. To sporakove napatie nie je zdruzene napatie. Rodinne domy totiz obvykle 3f pripojku nemaju. Transformator napajajuci blok (tym sa mysli nejaky pocet domov, neviem presne aky) je jednofazovy, s uzemnenou stredovou odbockou. 120V rozvody su zapojene proti tej odbocke.

                  2. Este by som dodal ze hovorim sporakove napatie preto, ze spotrebice najcastejsie vyuzivajuce 240V su tepelne. Sporaky, rury na pecenie, bojlery, susicky na pradlo (OK, ta ma aj motor ale ten sa podiela na prikone minimalne). V podstate jedine vacsie spotrebice co maju motory vyuzivajuce 240V su klimatizacie. Teda, ja som nasvorkoval aj motor cerpadnal bazena na 240V, ale ten 1kW motorcek by v pohode mohol ist aj na 120V.

                  3. Tam v hořejší émerice sou vlastně tři napětí, klasický fázový (115/120), združený v barákách moc není (ale může byt) a potom dvě vinutí se středem zapojený proti sobě, takže se napětí sečte (230/240).

                    Technicky vzato je tam pak napětí čtvrtý, anžto tadle cífka se středem je na každé fázi, pročež můžou potom mít sdružený 160 a tydlety dvě odbočky proti sobě taky združený, na 400/420.

                    K tomu pak v US existuje asi tři tucty různejch vidlic podle těch napětí a proudů :D prostě kokotismus.

            3. Tak to je sen tohle…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017